PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος μεγαλης φιαλης υγραεριου και γεμισμα της



Σελίδες : [1] 2

nodasz
28-07-11, 19:03
Γεια σας φιλοι. Συναδελφος θα εφοδιαστει με αυτονομο συστημα θερμανσης με επιτοιχο λεβητα με αεριο και επειδη στη γειτονια του δεν εχει δικτυο φυσικου αεριου ουτε προβλεπεται (Νεα Σμυρνη συνορα με Αγ Δημητριο) ο λεβητας του θα εχει τη δυνατοτητα να καιει υγραεριο σε μπουκαλες . Μηπως ξερετε το κοστος αυτων τουν μπουκαλων και αν . οπως ακουσε , ειναι δυνατον να τις γεμισει πιο οικονομικα στα βενζιναδικα που εχουν υγραεριο για τα αυτοκινητα ? Ευχαριστω.

ariadgr
28-07-11, 20:55
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει δίκτυο γιατί θα μπεί στα έξοδα να βάλει καυστήρα αεριου; Για να κουβαλάει τις φιάλες;

nodasz
28-07-11, 21:20
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει δίκτυο γιατί θα μπεί στα έξοδα να βάλει καυστήρα αεριου; Για να κουβαλάει τις φιάλες;

Ελπιζει οτι σε καποιο συντομο χρονικο διαστημα θε συνδεθει με το δικτυο , δεν ειναι σε κανενα χωριο στο κατω κατω , στην Αθηνα ειναι ... Το θεμα ειναι πιο το κοστος των φιαλων και ποσο καιρο θα περναει με αυτες ...

ariadgr
28-07-11, 23:45
Ελπιζει οτι σε καποιο συντομο χρονικο διαστημα θε συνδεθει με το δικτυο , δεν ειναι σε κανενα χωριο στο κατω κατω , στην Αθηνα ειναι ... Το θεμα ειναι πιο το κοστος των φιαλων και ποσο καιρο θα περναει με αυτες ...

Όταν έρθει το δίκτυο, τότε να βάλει. ;) με το να βαλει εκ των προτέρων δεν κερδίζει τίποτα, αντιθετα θα ταλαιπωρείται από το κουβάλημα και τη σύνδεση των φιαλών (ασε που δεν είναι και τόσο ασφαλές να λιάζονται οι φιάλες στο μπαλκόνι)

Η φιάλη των 10kg εχει κατι λιγότερο από €20. Το πόσο θα περνάει εξαρτάται προφανώς από τη χρήση.

grsotos
29-07-11, 01:10
Πριν ενα μηνα ηταν στα 79 λεπτα το λιτρο. Ειναι το αεριο που βαζουν και στα αυτοκινητα.
Υπαρχουν φιαλες των 50 λιτρων. Μπορεις να τις γεμισεις στα πρατηρια που βαζουν τα αυτοκινητα.

noname85
29-07-11, 01:26
είναι βέβαιος οτι δουλεύει και με μπουκάλες ή του το είπε κανένας άσχετος;

το λέω αυτό διότι το πετρογκάζι που λέμε είναι LPG (liquefied petroleum gas)
ενώ αυτό του δικτύου αερίου είναι LNG ( liquefied natural gas)
μιλάμε για διαφορετικά πράγματα, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε οτι είναι το ίδιο....

ίσως χρειάζεται κάποια μετατροπή το σύστημα, τουλάχιστον κάποια ρύθμιση....



επιπλέον όταν λέτε μπορείς να τις γεμίσεις, υπάρχουν πλέον στα πρατήρια συστήματα για το γέμισμα, ή εννοείτε οτι ανταλλάζετε τις άδειες;

Seitman
29-07-11, 08:47
Δουλεύει κανονικά με μια απλή αλλαγή στο μπεκ. Κόστος €5

WAntilles
29-07-11, 14:50
Γεια σας φιλοι. Συναδελφος θα εφοδιαστει με αυτονομο συστημα θερμανσης με επιτοιχο λεβητα με αεριο και επειδη στη γειτονια του δεν εχει δικτυο φυσικου αεριου ουτε προβλεπεται (Νεα Σμυρνη συνορα με Αγ Δημητριο) ο λεβητας του θα εχει τη δυνατοτητα να καιει υγραεριο σε μπουκαλες . Μηπως ξερετε το κοστος αυτων τουν μπουκαλων και αν . οπως ακουσε , ειναι δυνατον να τις γεμισει πιο οικονομικα στα βενζιναδικα που εχουν υγραεριο για τα αυτοκινητα ? Ευχαριστω.

Και μόλις έφυγε, ολόκληρο το οικοδομικό του τετράγωνο.

Seitman
29-07-11, 14:52
Ποιος το λέει αυτό? :what:

WAntilles
29-07-11, 14:59
Ποιος το λέει αυτό? :what:

Τί ποιός το λέει αυτό;

Εγώ βλέπω ότι ο αγωγός Φ.Α. της πολ/κίας μου, από το δρόμο μέχρι τον καυστήρα, έχει 3-4 βαλβίδες ασφαλείας, έχουν γίνει δε κάποια ατυχήματα στο εξωτερικό, εδώ και 10ετίες που το χρησιμοποιούν (σπάνια μεν, αλλά όταν γίνουν είναι χοντρά).

Και θα επιτρέψουμε στον κάθε άσχετο, απρόσεκτο κι ανεύθυνο, να (απο-)συνδέει κάθε π.χ. 10ήμερο, φιάλες Φ.Α. σε δίκτυο;

Μήπως πρέπει να τον μαζέψουν από την Αστυνομία αυτόν τον άνθρωπο, πριν θρηνήσουμε θύματα;

Seitman
29-07-11, 15:08
Μάλλον δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάμε ε?

Ποιος μίλησε για φιάλες σε δίκτυο??? Αυτό που θέλει να κάνει ο άνθρωπος είναι να συνδέσει την φιάλη αερίου στον λέβητα αερίου. Και η φιάλη και ο λέβητας είναι εξοπλισμένοι με βαλβίδες αντεπιστροφής, ώστε στην περίπτωση διαρροής το αέριο να μην έρθει σε επαφή με την φλόγα ή κάποια άλλη εστία θερμότητας.

Και όπως έχει ήδη αναφερθεί, η μόνη μετατροπή που χρειάζεται στον λέβητα είναι η αλλαγή του μπεκ. Έχω κάνει αρκετές τέτοιες εγκαταστάσεις, κυρίως σε εξοχικά - δεύτερες κατοικίες, οπότε ξέρω τι λέω.

Και εννοείται ότι η φιάλη θα πρέπει να είναι τοποθετημένη και προστατευμένη κατάλληλα από καιρικά φαινόμενα.

nodasz
29-07-11, 16:11
...

Ποιος μίλησε για φιάλες σε δίκτυο??? Αυτό που θέλει να κάνει ο άνθρωπος είναι να συνδέσει την φιάλη αερίου στον λέβητα αερίου. Και η φιάλη και ο λέβητας είναι εξοπλισμένοι με βαλβίδες αντεπιστροφής, ώστε στην περίπτωση διαρροής το αέριο να μην έρθει σε επαφή με την φλόγα ή κάποια άλλη εστία θερμότητας...

Και εννοείται ότι η φιάλη θα πρέπει να είναι τοποθετημένη και προστατευμένη κατάλληλα από καιρικά φαινόμενα.

Πολυ σωστα φιλε μου. Ασχημο πραγμα τα βιαστικα συμπερασματα φιλε WAntilles. Και εννοειται οτι οι φιαλες θα ειναι σωστα προστατευμενες. Αυτο ελειπε.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Η εγκατασταση του συναδελφου εγινε ηδη. Απλα η μονη μου απορια τωρα ειναι ποσο καιρο θα περναει με τις δυο φιαλες. Αλλα αυτο θα το μαθω το χειμωνα.

nyannaco
29-07-11, 16:12
Παλιότερα ήταν πολύ συνηθισμένες οι σόμπες, αλλά και οι εστίες μαγειρέματος, με φιάλη υγραερίου, και μάλιστα μέσα στα σπίτια, και υποκείμενες (οι φιάλες) σε χειρισμό από άσχετους τις περισσότερες φορές. Παρ'όλα αυτά, ήταν σπανιότατα τα ατυχήματα απ'όσο ξέρω. Γιατί λοιπόν να φοβηθούμε τον άνθρωπο που θα το βάλει στο μπαλκόνι του, και που για να φτάσει σε αυτή τη λύση πιθανότατα δεν είναι και ο τελευταίος άσχετος ή ηλίθιος;
Παρεμπιπτόντως, για να είναι εκρηκτικό το υγραέριο, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη αναλογία με τον αέρα, πράγμα που στο μπαλκόνι δεν μπορεί να γίνει. Το χειρότερο είναι η φωτιά, που βέβαια και μπορεί να συμβεί - αν την ώρα που αλλάζει τη φιάλη ανοίξει τη στρόφιγγα πριν τη συνδέσει, και ανάψει και ένα τσιγάρο πριν προχωρήσει στη σύνδεση...

blade_
24-10-11, 02:02
25 ευρω για 10κιλη φιαλη ειναι καλη τιμη?

και κατι αλλο..πως ξερω οτι ειναι γεματη μια φιαλη κ δε με κλεβουν?

Tiven
24-10-11, 03:45
ζύγισε την πριν και μετά :p

1 λίτρο LPG είναι περίπου 0.7 κιλά

XPHSTOS29
24-10-11, 04:25
Οπως εχω αναφερει και σε αλλο νημα εχω δουλεψει και διανομη φιαλων υγραεριου ...
Συνηθεις μορφες φιαλων
10 κιλων μιγμα προπανιο-βουτανιο (μπλε ασπρες κιτρινες κοκκινες και πολλα αλλα χρωματα)
14 κιλων μιγμα προπανιο-βουτανιο (μπλε φιαλη πετρογκας, σπανια συναντας τετοιες)
13 κιλων προπανιο (ασημι πετρογκαζ *)
15 κιλων προπανιο (λευκη ΕΚΟ *)
*Δεν θυμαμαι αν οι αλλες εταιριες εβγαζαν 13 η 15 κιλων φιαλες.
25 κιλων προπανιο (διαφορα χρωμματα , πολλες εταιριες)
Γεμισμα στο αεριαδικο με δικια σας ευθυνη για την ποιοτητα του καυσιμου ;)
Το φυσικο αεριο εχει πιεση λειτουργειας τα 23mbar μια συσκευη χαμηλης πιεσης υγραεριου εχει πιεση λειτουργειας τα 28-30mbar
Τα μπεκ του φυσικου αεριου δεν κανουν για χρηση με υγραεριο και πρεπει να αντικατασταθουν πριν την εφαρμογη υγραεριου σε οποιαδηποτε διαταξη.
Η ηλεκτροβανα (στην εξοδο του κολεκτερ) και τουλαχιστον ενας ανιχνευτης διαρροης επιβαλονται.
Κατα την αλλαγη της φιαλης αλλαζουμε παντα (η ελενχουμε αν αλλαχτηκε η) φλατζα.
Σφιγγουμε καλα το παξιμαδι του σωληνα (αμα δεν βρεξεις κολο ... ζητω που καηκες)
Ελενχος με ειδικο σπραυ η με ενα σφουγγαρι με αφρο (λιγο νερο λιγο υγρο πιατων και εισαι ετοιμος) αφου πρωτα ειμαστε σιγουροι οτι εχουν τηρηθει τα παραπανω , ειναι κλειστες ολες οι συνδεμενες συσκευες , και κυριως εχουμε ανοιξει την φιαλη :D (ελενχος με κλειστη φιαλη δεν γινεται)

ariadgr
24-10-11, 20:08
25 ευρω για 10κιλη φιαλη ειναι καλη τιμη?

Οχι.
18 ευρώ είναι καλή τιμή.

blade_
24-10-11, 21:06
thanks,να ψαξω παραπανω δλδ

αν γνωριζει καποιος για ανατολικη θεσσαλονικη ας πει

ευχαριστω :)

lefterisTs
26-11-11, 16:34
Έχω βάλει καυστήρα υγραερίου LPG από το 2010. Την πάτησα γιατί η δικτύωση νερού καλοριφέρ είναι παλιά από τον καυστήρα πετρελαίο που είχα παλιά, άρα μεγάλης διατομής και οι απώλειες από τον καυστήρα υγραερίου είναι μεγάλες. Με έπεισε και ο υδραυλικός ότι θα είναι φθηνότερο από το πετρέλαιο αλλά την πάτησα. Τελικά η κατανάλωση είναι περισσότερη γιατί η θερμική αναλογία στο υγραέριο είναι μικρότερη του πετρελαίου οπότε χρειάζεται παραπάνω υγραέριο για τις ίδιες θερμίδες σπιτιού. Τον προηγούμενο χρόνο ήθελα περίπου 10-12 μπουκάλες υγραερίου 25lit το μήνα και με κόστος περίπου 35€ έκαστη. Φέτος πήραν και αύξηση και πήγε στα 40€ η 25λιτρη. Ψάχνω να βρω πρατήριο που να μπορώ να την γεμίσω για να δω πόσο κοστίζει με γέμισμα σε πρατήριο. Όπου και να ρώτησα δεν γεμίζουν απλά πουλάνε προγεμισμένες με αντικατάσταση της παλιάς. Πάντως πολύ κουβάλημα με τις μπουκάλες. Και δεν μποίνει και δεξαμενή υγραερίου γιατί είναι σε δωματιάκι σε ταράτσα σε κατοικιμένη περιοχή και απαγορεύεται. :mad:

XPHSTOS29
26-11-11, 22:25
Για τα ανω λιοσια δεν ξερω που θα βρεις αλλα στο Ιλιον θα βρεις στην φλεβας λιγο μετα την πλατεια ιλιου ...
H πριν η μετα την Hyundai ειναι ...

Stilskin
27-11-11, 09:32
Απ'οτι γνωρίζω το επαναγέμισμα φιαλών υγραερίου απο βενζινάδικα είναι παράνομο και τιμωρείται με κατάσχεση της άδειας λειτουργίας. Βέβαια υπάρχουν και βενζινάδικα που παρανομούν αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δώσετε την άδεια και να πάρετε καινούρια γεμάτη φιάλη.

http://www.opengov.gr/ypoian/ac/?p=702

lefterisTs
03-12-11, 15:57
Δεν είπαμε να παρανομήσουν οι άνθρωποι με το να γεμίζουν μπουκάλες παράνομες, αλλά από την άλλη δεν είναι παρανομία (εμπορικά) ενώ το λίτρο γεμίσματος στα αυτοκίνητα παίζει στα 0,85 €, γιατί στο περιεχόμενο φιάλης πρέπει να το πληρώνεις 1,60€. Αυτό δεν είναι παράνομο ???? 25 λίτρα υγραέρειο τα μαθηματικά που ξέρω επί 0,85€ κάνουν 21,25€ και όχι 40€ !!! Αν υπήρχε πραγματική ένωση καταναλωτών που να κάνει πραγματικά δουλειά θα είχαν φτιάξει πολλά πράγματα στην Ελλάδα, αλλά κι αυτοί μόνο την μάσα και την καρέκλα σκέφτονται....

XPHSTOS29
03-12-11, 22:55
Δεν είπαμε να παρανομήσουν οι άνθρωποι με το να γεμίζουν μπουκάλες παράνομες, αλλά από την άλλη δεν είναι παρανομία (εμπορικά) ενώ το λίτρο γεμίσματος στα αυτοκίνητα παίζει στα 0,85 €, γιατί στο περιεχόμενο φιάλης πρέπει να το πληρώνεις 1,60€. Αυτό δεν είναι παράνομο ???? 25 λίτρα υγραέρειο τα μαθηματικά που ξέρω επί 0,85€ κάνουν 21,25€ και όχι 40€ !!! Αν υπήρχε πραγματική ένωση καταναλωτών που να κάνει πραγματικά δουλειά θα είχαν φτιάξει πολλά πράγματα στην Ελλάδα, αλλά κι αυτοί μόνο την μάσα και την καρέκλα σκέφτονται....
Γιατι σε αντιθεση με τα βενζιναδικα που ειναι δευτερευουσα απασχοληση η διανομη πετρελαιου,και για αυτο αμα τους πεις για μικρες ποσοτητες (πχ 300 λιτρα) δυσκολα σου φερνουν, η διανομη υγραεριου ειναι εποχιακη .
Ενα αλλο ειναι το βαρος, η καλυτερα το αποβαρο.Για 10 κιλα υγραεριου η κενη φιαλη ζυγιζει κατα μεσο ωρο 11 κιλα, για 25 κιλα υγραεριου θελουμε αλλα 26 κιλα φιαλη, σε αντιθεση με ενα κενο μπετονι που μπορουμε να βαλουμε πετρελαιο με 2-3 κιλα βαρος.
Ειναι λογικο λοιπον το χυμα να στοιχιζει λιγοτερο απο το συσκευασμενο.

anon
03-12-11, 23:01
Τί ποιός το λέει αυτό;

Εγώ βλέπω ότι ο αγωγός Φ.Α. της πολ/κίας μου, από το δρόμο μέχρι τον καυστήρα, έχει 3-4 βαλβίδες ασφαλείας, έχουν γίνει δε κάποια ατυχήματα στο εξωτερικό, εδώ και 10ετίες που το χρησιμοποιούν (σπάνια μεν, αλλά όταν γίνουν είναι χοντρά).

Και θα επιτρέψουμε στον κάθε άσχετο, απρόσεκτο κι ανεύθυνο, να (απο-)συνδέει κάθε π.χ. 10ήμερο, φιάλες Φ.Α. σε δίκτυο;

Μήπως πρέπει να τον μαζέψουν από την Αστυνομία αυτόν τον άνθρωπο, πριν θρηνήσουμε θύματα;

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέει ο άνθρωπος.
Να στο κάνω πιο λιανιά.
Οπως πολλοι έχουν σόμπες υγραερίου, ή κουζίνα (μάτια) με υγραέριο, με τις μπουκάλες τις μεγάλες τις μεταλικές.
Ετσι ο άνθρωπος, μέχρι να έρθει το δίκτυο ΦΑ στη περιοχή του, θα λειτουργεί τον λέβητά του με μπουκάλες. Αυτό θέλει. Να βάλει μια και καλή απο την αρχή σύστημα και όχι να περιμένει μέχρι πότε να έρθει το φυσικό αέριο στην περιοχή του και να ξαναπληρώνει λε΄βητες.
Και το ερώτημά του. Εαν συμφέρει να ανταλλάσει, όπως συνήθως γίνεται με τις μπουκάλες, ή να τις γεμίζει στα γκαζάδικα. Στα οποία και πάλι συνήθως ανταλλαγή κάνεις, δίνεις την άδεια παίρνεις μια γεμάτη, δεν κάθονται να γεμίζουν εκείνη την ώρα την μπουκάλα, ειδικά εαν έχει δουλειά. Αλλά και το γέμισμα δεν είναι τίποτα, είναι το ίδιο όπως γεμίζουν και τα με αέριο οχήματα.
Αυτά.

Σχετικό-άσχετο. Εαν δεν έχεις βάλει ήδη σύστημα θέρμανσης, και έχεις αύλειο χώρο (αυλή δηλαδή :p) τότε κοίτα για σύστημα θέρμανσης με αντλία θερμότητας και εξωτερικό εναλλάκτη μέσα στο χώμα. Θα σου κοστίζει πολύ φθηνότερα απο το αέριο, που έχει ήδη πάρει την ανηφορα.

blade_
05-12-11, 04:21
γιατι σου κανουν καλυτερη τιμη στην τραμπα στο βενζιναδικο?

lefterisTs
05-12-11, 11:48
Για τα ανω λιοσια δεν ξερω που θα βρεις αλλα στο Ιλιον θα βρεις στην φλεβας λιγο μετα την πλατεια ιλιου ...
H πριν η μετα την Hyundai ειναι ...

Φίλε Χρήστο, πέρασα και από εκεί (στην Hyundai δίπλα) αλλά δίνει την φιάλη 43€. Προς στιγμής θα παραμείνω στην κάβα που τις έπαιρνα με 40€ η 25ρα και 16€ η 10ρα αλλά θέλω να μιλήσω και με την Coral Gas αν πηγαίνω και τις παίρνω από εκεί κατευθείαν μήπως παίζει καμιά έκπτωση.

graal
06-12-11, 18:02
χαρα στο κοράγιο σου με το κουβάλημα!!! :respekt:

bilirius
06-12-11, 21:41
Καλησπερα και απο εμενα.εχω βαλει λεβητα φοντιταλ του αλλαξα τα μπεκ εχω συνδεδεμενες 2 φιαλες υγραεριου 10 κιλες με μανομετρο πιεσης,αλλα δυστυχως δεν συμφερει παιδια,πολυ γρηγορα τελειωνουν και οχι μονο αυτο,αλλα οταν πεσει η πιεση κατω απο ενα σημειο στις μπουκαλες σαν να υπολειτουργει.δυστυχως παιδια.θα ηταν καλη λυση αλλα κριμα.εχει πολυ κουβαλημα.γιατι επιτρεπετε δεξαμενη υγραεριου σε αυτοκινητο.και οχι σε μπαλκονι που παντα θα ειναι ακινητη?
Κατι ασχετο γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αποδοση καταναλωση για τους λεβητες ιοντων?

XPHSTOS29
06-12-11, 22:42
Αλλαξε τις μπουκαλες σου με 13αρες η 15αρες προπανιου ...

bilirius
06-12-11, 22:54
Και τι θα κερδισω φιλε?θα παει παραπανω?

XPHSTOS29
06-12-11, 22:59
Θα λυθουν τα διαφορα προβληματα που εχεις με τα 10κιλα και μεγαλυτερη αυτονομια

nyannaco
07-12-11, 09:46
Κατι ασχετο γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αποδοση καταναλωση για τους λεβητες ιοντων?Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3640), πιστεύω να σου λύσει αρκετές απορίες.

bilirius
08-12-11, 22:54
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3640), πιστεύω να σου λύσει αρκετές απορίες.
Ολα καλα και ολα ωραια.τελικα τι ειναι,μουφα,?Αληθεια?Ψεματα?
πες αν θεσ την δικη σου εκδοχη θα το αγοραζες?
μπορει να εχει cop 157%
αλλοι λενε πως σιγουρα οχι,πως δεν πορει να αποδωσει παρα πανω απο οσο καταναλωνει,και οι λαμπες εξοικονομισης πως λειτουργουν?τα 11 watt δεν αποδιδουν 55?τα 20 watt καταναλωσης δεν αποδιδουν 100 watt αποδοσης?
Εκτιμω παντα τις απαντησεις σου.

Tiven
08-12-11, 23:05
αυτό με τις λάμπες είναι πως βγάζει την ίδια ποσότητα φωτός με τα συγκεκριμένα watt σε αυτές με παλιότερη τεχνολογία (με την αντίσταση μέσα)

bilirius
08-12-11, 23:17
αυτό με τις λάμπες είναι πως βγάζει την ίδια ποσότητα φωτός με τα συγκεκριμένα watt σε αυτές με παλιότερη τεχνολογία (με την αντίσταση μέσα)

Καλησπερα,εχουμε 2 λαμπες μια παλια με αντισταση μια καινουργια εξοικονομισης.η παλια ειναι 60 watt σε φως και καταναλωνει 60 watt την ωρα.η καινουργια ειναι 11 watt δηλαδη καταναλωνει 11 watt σε ρευμα και αποδιδει 60 watt φως,αρα νομιζω πως εχουμε ιδια αποδοση αλλα με την μια να καιει περισσοτερο και μια λιγοτερο.Αρα και οι 2 αποδιδουν 60 watt αλλα με λιγοτερη καταναλωση.Μηπως κατι τετοιο μπορει να γινετε και με τον λεβητα ιοντων.

Tiven
08-12-11, 23:36
δεν μπορείς να μετρήσεις το φως με watts όμως αλλά με lumens

nyannaco
09-12-11, 09:42
Ολα καλα και ολα ωραια.τελικα τι ειναι,μουφα,?Αληθεια?Ψεματα?
πες αν θεσ την δικη σου εκδοχη θα το αγοραζες?Το αν είναι μούφα, εξαρτάται από την ερώτηση: αν η ερώτηση είναι αν ζεσταίνει, θα σου απαντήσω ότι δεν είναι μούφα, ζεσταίνει - σαν απλός ηλεκτρικός λέβητας. Αν η ερώτηση είναι:

μπορει να εχει cop 157%τότε η απάντηση είναι ναι, μούφα είναι, αυτό δεν παίζει ούτε με σφαίρες. Τη φύση δεν μπορείς να την κλέψεις, όπως λέει και ο δάσκαλος. Για να πάρεις ενέργεια, κάποιος πρέπει να την δώσει, κι εδώ δεν υπάρχει αυτός ο κάποιος... τουλάχιστον μέχρι να βγει κάποιος εκπρόσωπος του κατασκευαστή ή του εισαγωγέα και να μας εξηγήσει επιστημονικά, πειστικά και τεκμηριωμένα από πού προέρχεται η πρόσθετη ενέργεια. Μέχρι να γίνει αυτό, εγώ θα επιμένω ότι είναι μούφα (και σιγά μη γίνει).
Και όχι, εγώ δεν θα το αγόραζα.

αλλοι λενε πως σιγουρα οχι,πως δεν πορει να αποδωσει παρα πανω απο οσο καταναλωνει,και οι λαμπες εξοικονομισης πως λειτουργουν?τα 11 watt δεν αποδιδουν 55?τα 20 watt καταναλωσης δεν αποδιδουν 100 watt αποδοσης?Αυτό είναι διαφορετική περίπτωση. Στις λάμπες οικονομίας δεν ισχυρίστηκε κανένας βαθμό απόδοσης μεγαλύτερο της μονάδας, απλά οι κλασικές λάμπες πυράκτωσης (που χρησιμοποιούνται σαν μέτρο αναφοράς) έχουν εγγενώς πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης, όχι πάνω από 5%. Αυτό το 5% (το πολύ) των watt που καταναλώνει η λάμπα γίνεται φως, το υπόλοιπο γίνεται θερμότητα (γι'αυτό καίει). Οι CFL (οικονομίας) απλά έχουν πολύ μεγαλύτερο, περίπου πενταπλάσιο, βαθμό απόδοσης, πρακτικά δηλαδή περισσότερο φως και λιγότερη θερμότητα (γι'αυτό θερμαίνονται πολύ λιγότερο). Και πάλι όμως ο βαθμός απόδοσής τους παραμένει αρκετά κάτω από τη μονάδα, οπότε δεν υπάρχει κανένα παράδοξο εδώ. Μπερδεύει ίσως το υπεραπλουστευτικό 11W = 55W των κατασκευαστών, το οποίο όμως δεν εννοεί ότι με λαμπτήρα ισχύος 11W παίρνεις φωτεινή ισχύ 55W, αλλά απλά ότι αποδίδει τόση φωτεινή ισχύ όσο ένας συμβατικός με κατανάλωση 55W. Ολη η ιστορία είναι ότι ο βαθμός απόδοσης ανεβαίνει από το 5% στο 25%. Και για να στο απομυθοποιήσω τελείως, είναι απλώς λάμπες φθορισμού!

bilirius
09-12-11, 21:13
Σε ευχαριστω.εισουν για ακομη μια φορα κατανοητος οσο δεν παει.

B_Dark
24-12-11, 19:00
πως μπορώ να καταλάβω πόσα κιλά είναι οι μπουκάλες που έχω σε 2 σόμπες και μετά θα ρωτήσω και για τιμές..

bilirius
25-12-11, 22:05
Αν μπορεις βαλτες στην ζυγαρια αδειες και μετα γεματες.δες την διαφορα.

B_Dark
26-12-11, 14:04
μάλλον δεν το εξήγησα σωστά, εννοώ πως μπορώ να ξέρω αυτές που έχω τι ποσότητας υγραερίου είναι

lefterisTs
27-12-11, 13:54
Συνήθως στις σόμπες υγραερίου βάζουν 10ρες μπουκάλες

XPHSTOS29
28-12-11, 13:39
Στην σελιδα αυτη φαινεται το μεγεθος των φιαλων της εταιριας ΕΚΟ
http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=109
Και εδω φαινεται της εταιριας Πετρογκαζ
http://www.daypress.gr/index.aspx?aid=3356
Απο αριστερα προς τα δεξια ...
25κ 13κ 10κ και το 3κιλο το μικρο κατω ...

B_Dark
28-12-11, 15:46
ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεσότητα σας και τις πληροφορίες, οπτικά οι σόμπες μου συγκρίνοντας με τις φωτογραφίες, πρέπει να "φοράνε" την κλασική 10κ που λες lefterisTs. Θα ήθελα να ρωτήσω τιμές για τις 10κ και εάν ξέρετε από που συμφέρει να προμηθευτείς για κέντρο Αθηνών.

lefterisTs
28-12-11, 18:18
Από όσο έχω δει παίζει από 17,5 έως 20 €. Ανάλογα από που την προμηθευτείς. Στα βενζινάδικα που έχω ρωτήσει τουλάχιστον στην 25ρα που πέρνω εγώ παίζει γύρω στα 3-4 € πιο ακριβά από την κάβα της γειτονιάς μου που προμηθεύει και πετρογκάζ. Αν θέλεις επίσημο διανομέα στην περιοχή σου πάρε την Coral, την Πετρογκάζ και την ΕΚΟ που ξέρω ότι έχουν γκάζι και ρώτα τους τιμή και σημείο διανομής.

slaughter12
02-03-12, 17:11
Καλησπερα παιδια, εχω σκοπο να αγορασω αυτο εδω το καυστηρα, http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-12-Atokes-Doseis-HERMANN-HABITAT-2-24-SE-Apodosi-8-6-23-7-kW-EPITOICHIOI-LEVITES-AERIOU-GIA-THERMANSI-KAI-ZESTO-NERO-KLEISTOU-THALAMOU-KAYSIS-Se-12-atokes-doseis-me-pistotikes-kartes.371171.html
αλλα με υγραεριο, και οχι αεριο.
Το θεμα ειναι, ακουω για μπουκαλες υγραεριου LPG , και μπουκαλες προπανιου.
Απο οσο καταλαβα, οι προπανιου ειναι μεγαλυτερες. Τι διαφορα εχει η προπανιου με του υγραεριου? Οι επιτοιχοι λεβητες υγραεριου, με τι δουλευουν? Με LPG δεν δουλευουν?

Seitman
02-03-12, 17:20
Με ότι θέλεις δουλεύουν. Απλά αλλάζεις το μπεκ της τροφοδοσίας κατάλληλα.

slaughter12
02-03-12, 17:59
Με ότι θέλεις δουλεύουν. Απλά αλλάζεις το μπεκ της τροφοδοσίας κατάλληλα.

Tι διαφορα εχουν ομως υγραεριου και προπανιου? Εκει που θα χρησιμοποιησω εγω την μπουκαλα, γεμιζουν τα βενζιναδικα τις μπουκαλες υγραεριου στο βενζιναδικο επι τοπου, με την τιμη λιτρου που εχει για τα αμαξια.

drivingteacher
02-03-12, 18:10
γεμιζουν τα βενζιναδικα τις μπουκαλες υγραεριου στο βενζιναδικο επι τοπου, με την τιμη λιτρου που εχει για τα αμαξια.
Δυστυχώς πλέον δεν γεμίζουν τις μπουκάλες όπως παλαιότερα (επικαλούνται τον νόμο και προβλήματα με την αστυνομία) άρα στη ζούλα θα είναι εφικτό.
Η τιμή του λίτρου στο υγραέριο που βάζω στο αυτοκίνητο είναι 0,93€/λίτρο ενώ στην έτοιμη μπουκάλα για οικιακή χρήση βγαίνει πιο ακριβά.

XPHSTOS29
02-03-12, 18:31
Tι διαφορα εχουν ομως υγραεριου και προπανιου?
Η μεν εχουν μιγμα προπανιου-βουτανιου και χαμηλοτερη πιεση λειτουργειας.
Οι δε εχουν σκετο προπανιο (υποτιθεται) και μεγαλυτερη πιεση λειτουργειας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.