PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

ps.christos
02-04-12, 20:33
Αυτό που έκανε εντύπωση έμενα στη συγκεκριμένη εταιρία όταν έριξα μια ματιά σε ένα φυλλάδιο της είναι ότι η χρέωση στα κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο ακόμα και όταν είσαι μέσα σε πακέτο προσφοράς ισχύει??

ps.christos
02-04-12, 20:35
Γιατί στο περισσότερο ανταγωνισμό μέσα σε πακέτο πάει στην καλύτερη ανά 30sec.

Picard
02-04-12, 21:21
Αυτό που έκανε εντύπωση έμενα στη συγκεκριμένη εταιρία όταν έριξα μια ματιά σε ένα φυλλάδιο της είναι ότι η χρέωση στα κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο ακόμα και όταν είσαι μέσα σε πακέτο προσφοράς ισχύει??


Γιατί στο περισσότερο ανταγωνισμό μέσα σε πακέτο πάει στην καλύτερη ανά 30sec.

Όλες οι κλήσεις τηλεφωνίας χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο, χωρίς ελάχιστη χρέωση, περιλαμβανομένων και των προγραμμάτων χρόνου ομιλίας.

[ετσι γραφει στο site]

nickaros
02-04-12, 21:26
Αυτό που έκανε εντύπωση έμενα στη συγκεκριμένη εταιρία όταν έριξα μια ματιά σε ένα φυλλάδιο της είναι ότι η χρέωση στα κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο ακόμα και όταν είσαι μέσα σε πακέτο προσφοράς ισχύει??

Ναι ισχυει και αστικες και υπεραστικες χρεωνονται ανα δευτερολεπτο ανεξαρτητα αν εισαι εντος δωρεαν χρονου ομιλιας ή αν τον εχεις ξεπερασει, δηλαδη η πραγματικη διαρκεια ειναι παντα ιδια με την τιμολογηθεισα.

darkmoon
03-04-12, 15:13
Καλή φάση αυτή με τον τεχνικό.Εγώ έχω την πρίζα χύμα έξω εδώ και χρόνια και θα με ενδιέφερε να μου έφτιαχνε κάποιος την πρίζα, έστω και με πληρωμή.Υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες η cyta?

Picard
03-04-12, 17:58
Καλή φάση αυτή με τον τεχνικό.Εγώ έχω την πρίζα χύμα έξω εδώ και χρόνια και θα με ενδιέφερε να μου έφτιαχνε κάποιος την πρίζα, έστω και με πληρωμή.Υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες η cyta?

Ναι εμενα ηρθε και τα ρυθμισε ολα,πλεον το τηλ ειναι σε ξεχωριστη πριζα αλλα λογω voip πρεπει το ρουτερ να ειναι ενεργοποιημενο παντα.

darkmoon
03-04-12, 18:22
Οκ θα ρωτήσω και στο τοπικό κατάστημα cyta.

3ftw
04-04-12, 11:28
5 και σημερα..δευτερα ενεργοποιουμε στην cyta,..η μεταβαση θα γινει απο ωρα σε ωρα η θα ειμαι offline καμια μερα..?επισης η τηλεφωνια αργει παραπανω διαβασα (1 ημερα)πως θα καταλαβω αν το τηλ μου ειναι συμβατο..?εχω ενα ασυρματο της φτηνιας απο τα carrefour 15E.αν δεν ειναι συμβατο να προτιμησω μια συσκευη που ειδα στο καταστημα της cyta..?ενα gigaset..?αυτα λογικα τα εχουν τεσταρισμενα ε..?
επισης οταν ειχα παρει το ρουτερ το κουμπωσα για λιγο στον οτε χωρις να βαλω καμια ρυθμιση μεσα και αναψε το adsl και μετα το εβγαλα παλι..οταν το κουμπωσω την δευτερα θα χρειαστει να περασω τιποτα διαφορετικο..?username και pass?

ermis333
04-04-12, 11:46
5 και σημερα..δευτερα ενεργοποιουμε στην cyta,..η μεταβαση θα γινει απο ωρα σε ωρα η θα ειμαι offline καμια μερα..?επισης η τηλεφωνια αργει παραπανω διαβασα (1 ημερα)πως θα καταλαβω αν το τηλ μου ειναι συμβατο..?εχω ενα ασυρματο της φτηνιας απο τα carrefour 15E.αν δεν ειναι συμβατο να προτιμησω μια συσκευη που ειδα στο καταστημα της cyta..?ενα gigaset..?αυτα λογικα τα εχουν τεσταρισμενα ε..?
επισης οταν ειχα παρει το ρουτερ το κουμπωσα για λιγο στον οτε χωρις να βαλω καμια ρυθμιση μεσα και αναψε το adsl και μετα το εβγαλα παλι..οταν το κουμπωσω την δευτερα θα χρειαστει να περασω τιποτα διαφορετικο..?username και pass?

Όλα γίνονται σε λίγες ώρες και αυτόματα, όταν είναι να ενεργοποιηθείς θα απενεργοποιηθεί η γραμμή εντελώς για 1-3 ώρες, μόλις γίνει αυτό βάζεις το Router της Cyta πάνω και περιμένεις. Η ενεργοποίηση η δική μου έγινε στις 17:00 οπότε μην ανησυχήσεις άμα δείς και αργεί να σου κοπεί η γραμμή.

manual2100
04-04-12, 14:06
οταν το κουμπωσω την δευτερα θα χρειαστει να περασω τιποτα διαφορετικο..?username και pass?

όχι τα "κατεβάζει" αυτόματα. Επίσης ίσως δεν μπορούν να σε πάρουν (θα φαίνεται ότι καλεί σε αυτόν που παίρνει αλλά δεν θα χτυπάει σε εσένα το τηλ)για λίγες ώρες μέχρι να ενημερωθούν όλοι οι πάροχοι

3ftw
04-04-12, 18:47
οσο αφορα την συσκευη μου που προειπα..?θα ειναι συμβατη με το voip η οχι..?ολες ειναι..?

Picard
04-04-12, 19:58
οσο αφορα την συσκευη μου που προειπα..?θα ειναι συμβατη με το voip η οχι..?ολες ειναι..?

δε νομιζω να εχεις προβλημα,το voip δεν εχει να κανει με τη συσκευη αλλα με τον τροπο συνδεσης,οσο αναφορα την πρωτη μερα πιθανον να μην εχεις πληρη τηλεφωνια για καποιες ωρες,εμενα στις 16:00 το απογευμα ολοκληρωθηκε η μεταβαση σε cyta,θα σου ερθει sms στο κινητο.

3ftw
04-04-12, 21:07
δε νομιζω να εχεις προβλημα,το voip δεν εχει να κανει με τη συσκευη αλλα με τον τροπο συνδεσης,οσο αναφορα την πρωτη μερα πιθανον να μην εχεις πληρη τηλεφωνια για καποιες ωρες,εμενα στις 16:00 το απογευμα ολοκληρωθηκε η μεταβαση σε cyta,θα σου ερθει sms στο κινητο.

οχι γιατι διαβαζα για θορυβους σε κλησεις κτλπ εδω μεσα και νομιζα υποστηριζει μερικες μαρκες και μονο επωνυμα καθως το δικο μου οπως ειπα παραπανω ειναι της φτηνιας..

Radix
04-04-12, 21:29
εγω που πηρα ενα φτηνιαρικο ασυρματο τηλεφωνο turboX απο πλαισιο δουλευει μια χαρα...

manual2100
06-04-12, 14:13
οχι γιατι διαβαζα για θορυβους σε κλησεις κτλπ εδω μεσα και νομιζα υποστηριζει μερικες μαρκες και μονο επωνυμα καθως το δικο μου οπως ειπα παραπανω ειναι της φτηνιας..

από όσο ξέρω μόνο μερικά παλιά ασύρματα πανασόνικ έχουν πρόβλημα.

3ftw
06-04-12, 19:15
μολις με ξαναπηρανε απο τον ΟΤΕ για αντιπροταση 2 μερες πριν την ενεργοποιηση και με πλαγιο τροπο πηγε να με παγιδεψει ο τυπος να πω ναι και να παραμεινω..

μου προτεινει 24αρα με 2Ε παραπανω μονο για 2 λογαριασμους.
του λεω οχι...
μου λεει ενταξει συνεχιζουμε στο ιδιο προγραμματακι που ημασταν..?
του λεω οχι..την δευτερα ενεργοποιουμε στην cyta..

Picard
07-04-12, 01:57
μολις με ξαναπηρανε απο τον ΟΤΕ για αντιπροταση 2 μερες πριν την ενεργοποιηση και με πλαγιο τροπο πηγε να με παγιδεψει ο τυπος να πω ναι και να παραμεινω..

μου προτεινει 24αρα με 2Ε παραπανω μονο για 2 λογαριασμους.
του λεω οχι...
μου λεει ενταξει συνεχιζουμε στο ιδιο προγραμματακι που ημασταν..?
του λεω οχι..την δευτερα ενεργοποιουμε στην cyta..

καλα εκανες,η cyta ειναι η μονη που αξιζει στη σταθερη...



Εχθες και σημερα εχω ενα προβλημα με το voip,χθες το μεσημερι το λαμπακι του voip εσβησε,εκλεισα και ανοιξα ξανα το ρουτερ και επανηλθε,σημερα παλι μου το κανε αυτο,το κανει καποια διαστηματα,δε ξερω τι φταιει,εαν συνεχισει θα τους παρω τηλ..

Hetfield
07-04-12, 10:51
καλα εκανες,η cyta ειναι η μονη που αξιζει στη σταθερη...



Εχθες και σημερα εχω ενα προβλημα με το voip,χθες το μεσημερι το λαμπακι του voip εσβησε,εκλεισα και ανοιξα ξανα το ρουτερ και επανηλθε,σημερα παλι μου το κανε αυτο,το κανει καποια διαστηματα,δε ξερω τι φταιει,εαν συνεχισει θα τους παρω τηλ..
Παρτους τηλεφωνο για να στο φτιαξουν, ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα.

Picard
07-04-12, 23:28
Παρτους τηλεφωνο για να στο φτιαξουν, ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα.

Σημερα δε μου το κανε,ευτυχως,θα δω πως θα παει η επομενη εβδομαδα,μεχρι στιγμης ολα τελεια..:oneup:

man99
08-04-12, 21:05
Νέος συνδρομητής cyta στη Νέα Σμύρνη (κοντά στο γήπεδο)..Στα 4 mbps..Aπόλυτα ευχαριστημένος

3ftw
09-04-12, 12:21
παιδια μολις συνδεθηκα με cyta..η τηλεφωνια δεν εχει ερθει ακομα αλλα το ιντερνετ μολις ηρθε αφου εβαλα το username και pass που μου ειχανε στειλει..
τα στατιστικα μου ειναι τα εξης:


Link Information

Uptime: 0 days, 0:01:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.244 / 13.772

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 8.191

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 259,00 / 736,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,0 / 39,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 7,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 8.362

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

πολλα FEC Errors (Up/Down δεν εχει για τοσο λιγο./.?

Hetfield
09-04-12, 13:32
Μια χαρα στατιστικα εχεις, αν συνυπολογισω το γεγονος οτι απεχεις πολυ απο το dslam σου. Τα FEC Errors που εχεις δεν θεωρουνται πολλα.

bianconero
10-04-12, 00:47
Kαινούριος κι εγώ στην Cyta, παραθέτω τα δικά μου στατιστικά της γραμμής:


Link Information

Uptime: 2 days, 11:19:31
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.136 / 11.192
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 9.326
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 952,10 / 5,76
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,0 / 28,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 487.505
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.551
HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.357


Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι ποιος ο συγχρονισμός μου. Είναι τα 11Mbps ή τα 9Mpbs;
Αν θυμάμαι καλά όσο ήμουν με άλλο router στην Forthnet, δεν υπήρχαν δύο τιμές (Maximum Bandwidth & Βandwidth), και ήμουν συνέχεια καρφωμένος κοντά στα 12Mbps.

3ftw
10-04-12, 12:26
παιδια αλλαξα το thomson με pirelli...πρεπει να κανω κατι για την τηλεφωνια..?γιατι δεν δουλευει ενω στο thomson μονο του ξεκινουσε...plz help

prodromosfan
10-04-12, 12:45
εννοεις σου το εφερε καποιος τεχνικος.
λογικα θα τραβαει μονο του τις ρυθμισεις.

αλιιως τραβα του ενα hard reset

3ftw
10-04-12, 12:49
εννοεις σου το εφερε καποιος τεχνικος.
λογικα θα τραβαει μονο του τις ρυθμισεις.

αλιιως τραβα του ενα hard reset

οχι εννοω πηγα σε συνεργατη και εδωσα αυτο που ειχα και πηρα το pirelli...μεσα σε ενα βιβλιαρακι λεει οτι θελει λιγη ωρα για τις ριθμυσεις...απο hard reset ξεκινησε γιατι καινουργιο ειναι

nickaros
10-04-12, 13:00
οχι εννοω πηγα σε συνεργατη και εδωσα αυτο που ειχα και πηρα το pirelli...μεσα σε ενα βιβλιαρακι λεει οτι θελει λιγη ωρα για τις ριθμυσεις...απο hard reset ξεκινησε γιατι καινουργιο ειναι

Μαλλον πρεπει να παρεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη και θα τους πεις οτι αλλαξες ρουτερ θα σου ζητησουν να τους πεις το mac του ρουτερ και θα περασουν τους κωδικους τησ τηλεφωνιας εκεινη, γτ δεν τους ανακοινωνουν.

3ftw
10-04-12, 13:02
ναι εστειλα email με το προβλημα και τα στοιχεια μου και περιμενω,

ermis333
10-04-12, 13:14
ναι εστειλα email με το προβλημα και τα στοιχεια μου και περιμενω,

Πάρε τηλέφωνο στο 13877, άσε τα e-mail :)

3ftw
10-04-12, 13:16
δεν εχω τηλ...επισης ενας φιλος μου με οτε καλει σε αυτο και δεν τον συνδεει καν...καρτα στο κινητο εχω πολυ λιγη και δεν θα προλαβω ουτε καν να πατησω το 4

3ftw
10-04-12, 13:30
οκ καταφερα μιλησα και τους ειπα να με παρουν καπακι...το αναμψε το voip..κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνο

nickaros
10-04-12, 13:30
δεν εχω τηλ...επισης ενας φιλος μου με οτε καλει σε αυτο και δεν τον συνδεει καν...καρτα στο κινητο εχω πολυ λιγη και δεν θα προλαβω ουτε καν να πατησω το 4

ελπιζω να ανεφερες στο εμαιλ τηλ επικοινωνιας και τηλεφωνο γραμμης mac serial number ο,τι στοιχεια εχει το ρουτερ, λογικα μεχρι το απογευματακι θα το εχουν δει

3ftw
10-04-12, 14:56
κομπλε παιδια...ολα κομπλε..

3ftw
10-04-12, 19:06
γνωριζει κανενας αν στο pirelli υπαρχει η επιλογη να δω τον χρονο που ειναι online το modem..?δεν το βρισκω μεχρι στιγμης

Picard
10-04-12, 20:06
Τελικα ειχα πολλες αποσυνδεσεις κατεβηκα στα 13Mbps και ανεβασαν το SNR margin στα 8,5.......

nickaros
10-04-12, 23:40
γνωριζει κανενας αν στο pirelli υπαρχει η επιλογη να δω τον χρονο που ειναι online το modem..?δεν το βρισκω μεχρι στιγμηςΔυστυχως ουτε εγω εχω βρει κατι τετοιο μαλλον δεν υπαρχει. το συν του ειναι οτι βλεπεις ολες τις κλησεις που εχεις κανει και οχι τισ τελευταιες 10 οπως στο τομσον και τουλαχιστον στην γραμμη μου ειναι πολυ σταθερο σε σχεση με το τομσον που μια περιοδο με εχει διαλησει στις αποσυνδεσεις μεχρι να μου το αλλαξουν.

3ftw
11-04-12, 00:38
Δυστυχως ουτε εγω εχω βρει κατι τετοιο μαλλον δεν υπαρχει. το συν του ειναι οτι βλεπεις ολες τις κλησεις που εχεις κανει και οχι τισ τελευταιες 10 οπως στο τομσον και τουλαχιστον στην γραμμη μου ειναι πολυ σταθερο σε σχεση με το τομσον που μια περιοδο με εχει διαλησει στις αποσυνδεσεις μεχρι να μου το αλλαξουν.

αποσυνδεσεις δεν ειχα ουτε εγω με το τομσον..το θεμα μου ηταν το nat type του ps3 και το αλλαξα...μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε το uptime..δεν πειραζει..
σημερα παντως ολη μερα που ημουν σπιτι και εννοειτε ημουν σε pc και ps3 ηταν αψογο και απο ιντερνετ και απο τηλεφωνια...ευελπιστω να συνεχισει ετσι...θεματα με σταθεροτητα γραμμης δεν ειχα ουτε στον οτε..οποτε ελπιζω να παιζει και αυτο τον ρολο του..μεχρι στγμης cyta ftw

jetresin
11-04-12, 15:23
Γεια σας κι απο μενα 1ο μυνημα μου, αν η cyta ειναι πιο γρηγορη τοτε το σκεφτομαι σοβαρα...

nickaros
11-04-12, 15:52
Γεια σας κι απο μενα 1ο μυνημα μου, αν η cyta ειναι πιο γρηγορη τοτε το σκεφτομαι σοβαρα...
σε σεχεση με την φορθνετ εννοεις? εγω τις θεωρω το ιδιο απλα σε μερικες περιοχες η συτα ειναι καλυτερη γιατι η φορθνετ εχει μπουκωμενο δικτυο. επιπλεον αν θες να μην εχεις χρονο ομιλιας στο πακετο σου η χρεωση γινεται ανα δευτερολεπτο και σε σταθερα και σε κινητα σε αντιθεση με την φορθνετ που εχει βημα χρεωσης ανα λεπτο, επιπλεον στην συτα μπορεις να βαλεις οσο χρονο ομιλιας σε βολευει αν δεν θες απεριοριστα. δες στο σαιτ www.cyta.gr για περισσοτερες πληροφοριες. απλα το μονο θεμα ειναι το τηλεγωνο συνδεεται στο ρουτερ και αν εχεις παραπανω απο ενα τηνεφωνο θα πρεπει να κανεις καποιες τροποποιησεις στην συδεσμολογια των πρηζων.

bianconero
11-04-12, 16:48
Kαινούριος κι εγώ στην Cyta, παραθέτω τα δικά μου στατιστικά της γραμμής:


Link Information

Uptime: 2 days, 11:19:31
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.136 / 11.192
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.022 / 9.326
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 952,10 / 5,76
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,0 / 28,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 487.505
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.551
HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.357


Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι ποιος ο συγχρονισμός μου. Είναι τα 11Mbps ή τα 9Mpbs;
Αν θυμάμαι καλά όσο ήμουν με άλλο router στην Forthnet, δεν υπήρχαν δύο τιμές (Maximum Bandwidth & Βandwidth), και ήμουν συνέχεια καρφωμένος κοντά στα 12Mbps.


Επειδή δεν έχει απαντήσει κάποιος στο post μου και επειδή δεν είμαι γνώστης για να ξέρω αν είναι λογικό από τα 11900 με τη Forthnet, να κλειδώνω στα 9.326, έκανα κλήση στη Cyta και έκανα την ερώτηση.
Από μόνοι τους μου απάντησαν ότι δεν είναι λογική αυτή διαφορά με τον προηγούμενο πάροχο και το δήλωσαν σαν βλάβη.

Χτες μου τηλεφώνησε τεχνικός για να με ρωτήσει για τις αποσυνδέσεις που έχω!!!! Του ανέφερα ότι δεν έχω αποσυνδέσεις και ότι εγώ ρώτησα για την διαφορά στον συγχρονισμό των router, ανέμεσα στους 2 παρόχους.
Μου απάντησε ότι κοίταζε για άλλο πρόβλημα (λόγω λανθασμένης δήλωσης βλάβης !!!!) και ότι θα αλλάξει τις ρυθμίσεις του προφίλ μου για να κλειδώσω σε περισσότερα Mbps.

Και η ερώτηση μου: είναι λογική αυτή η διαφορά στον συγχρονισμό και ΚΥΡΙΩΣ, αν κατάλαβα καλά απ' όσα μου είπε ο τεχνικός, είχαν ρυθμισμένο το προφίλ μου να κλειδώνει σε συγκεκριμένο εύρος, δηλαδή είχαν βάλει κάτι σαν όριο.
Κατάλαβα σωστά ή λάθος; Αν ναι, δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο; Να πληρώνεις για 24Mbps, να μπορείς να κλειδώσεις στα ~12Mbps λόγω συνθηκών στην περιοχή που μένεις και να σου βάζουν όρια για να μη 'μπουκώσει' λογικά, η εταιρία;


Ps. Φυσικά μετά από κάποια reboot που είδα στο router, μετά το τηλεφώνημα του τεχνικού (μάλλον τα έκανε ο ίδιος), αυτό συγχρινίζει ακόμη ποιο κάτω, στα 8320 !!!!

proktor
11-04-12, 19:10
Επειδή δεν έχει απαντήσει κάποιος στο post μου και επειδή δεν είμαι γνώστης για να ξέρω αν είναι λογικό από τα 11900 με τη Forthnet, να κλειδώνω στα 9.326, έκανα κλήση στη Cyta και έκανα την ερώτηση.
Από μόνοι τους μου απάντησαν ότι δεν είναι λογική αυτή διαφορά με τον προηγούμενο πάροχο και το δήλωσαν σαν βλάβη.

Χτες μου τηλεφώνησε τεχνικός για να με ρωτήσει για τις αποσυνδέσεις που έχω!!!! Του ανέφερα ότι δεν έχω αποσυνδέσεις και ότι εγώ ρώτησα για την διαφορά στον συγχρονισμό των router, ανέμεσα στους 2 παρόχους.
Μου απάντησε ότι κοίταζε για άλλο πρόβλημα (λόγω λανθασμένης δήλωσης βλάβης !!!!) και ότι θα αλλάξει τις ρυθμίσεις του προφίλ μου για να κλειδώσω σε περισσότερα Mbps.

Και η ερώτηση μου: είναι λογική αυτή η διαφορά στον συγχρονισμό και ΚΥΡΙΩΣ, αν κατάλαβα καλά απ' όσα μου είπε ο τεχνικός, είχαν ρυθμισμένο το προφίλ μου να κλειδώνει σε συγκεκριμένο εύρος, δηλαδή είχαν βάλει κάτι σαν όριο.
Κατάλαβα σωστά ή λάθος; Αν ναι, δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο; Να πληρώνεις για 24Mbps, να μπορείς να κλειδώσεις στα ~12Mbps λόγω συνθηκών στην περιοχή που μένεις και να σου βάζουν όρια για να μη 'μπουκώσει' λογικά, η εταιρία;


Ps. Φυσικά μετά από κάποια reboot που είδα στο router, μετά το τηλεφώνημα του τεχνικού (μάλλον τα έκανε ο ίδιος), αυτό συγχρινίζει ακόμη ποιο κάτω, στα 8320 !!!!

Προφανώς θεωρούν ότι αν σε αφήσουν ελεύθερο να πιάσεις τα 12 θα σου κάνει αποσυνδέσεις και σε βάλανε σε προφίλ με SNR συγκεκριμένο ώστε να διασφαλίζεται η απρόσκοπτη εμπειρία σου στο internet.Αυτό δεν χαρακτηρίζεται ως παρανομία αλλά ως νοιάζομαι για την βέλτιστη εμπειρία του πελάτη.Από την άλλη αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να σε αφήσουν όσο πιάσεις και αν δείς ότι σου κάνει μετά κόλπα η γραμμή, τους ξαναπαίρνεις και τους λές να σε γυρίσουν σε κάτι ποιό ασφαλές.Πάντως για να σε βάλανε εκεί κάτι θα είδανε το οποίο η forthnet δεν είδε.

paodim
11-04-12, 20:24
παιδια μια ερωτηση,σορρυ αν δεν επρεπε να ρωτησω εδω,μπορειτε να μου πειτε ποια η διαφορα μεταξυ 1play me 14 euro(4mbits) απο το 2play(4mbits) me 16 euro γιατι εχουν 2 ευρω διαφορα ?το ιδιο πραμα δεν ειναι?ευχαριστω!

Seitman
11-04-12, 20:29
To 1play προϋποθέτει ύπαρξη τηλεφωνικής γραμμής (συνεπώς και 2ο πάγιο) για τις κλήσεις, ενώ το 2play έρχεται με ένα πάγιο (internet & κλήσεις).

paodim
12-04-12, 00:09
ευχαριστω seitman!!!

Hetfield
13-04-12, 11:42
To 1play προϋποθέτει ύπαρξη τηλεφωνικής γραμμής (συνεπώς και 2ο πάγιο) για τις κλήσεις, ενώ το 2play έρχεται με ένα πάγιο (internet & κλήσεις).
Νομιζω πως κανεις λαθος. Το 1play απλα δεν εχει τηλεφωνια, προσφερεται μεσω full llu, δηλαδη δεν πληρωνεις κανενα αλλο παγιο περα απο τα 14€.

Τελευταια η Cyta δε μας τα λεει καλα, πολλα timeouts σε σελιδες και αργο browsing.

prodromosfan
13-04-12, 12:37
To 1play προϋποθέτει ύπαρξη τηλεφωνικής γραμμής (συνεπώς και 2ο πάγιο) για τις κλήσεις, ενώ το 2play έρχεται με ένα πάγιο (internet & κλήσεις).
αυτο ισχυει hetfield


και ναι γενικοτερα τα βραδυα η cyta τον πινει

Liontarion
13-04-12, 13:53
Καλησπερα σε ολους και καλη Ανασταση!
Ειμαι καινουργιος στη cyta (τελος Μαρτιου) και μετα απο μια περιπετεια με βλαβες του οτε επιτελους εχω συνδεση:up:.
Θα ηθελα την γνωμη σας για τα παρακατω(ειμαι ασχετος απο ρουτερ),και μενω στα 800 μετρα απο τον οτε.
Ευχαριστω πολυ!

DSL Connection

Link Information

Uptime: 2 days, 15:15:16
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.264 / 14.912
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 8.191
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 242,55 / 2,24
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 7,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 100.238
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Seitman
14-04-12, 07:49
Μια χαρά είναι η γραμμή σου. Αν έχεις επιλέξει το 8άρι πρόγραμμα, η γραμμή σου τερματίζει.

Liontarion
14-04-12, 14:39
Καλημερα και σε ευχαριστω Seitman.
Καλη Ανασταση!

elgriego
14-04-12, 19:20
Νομιζω πως κανεις λαθος. Το 1play απλα δεν εχει τηλεφωνια, προσφερεται μεσω full llu, δηλαδη δεν πληρωνεις κανενα αλλο παγιο περα απο τα 14€.

Τελευταια η Cyta δε μας τα λεει καλα, πολλα timeouts σε σελιδες και αργο browsing.

Και νομιζα οτι ημουν μονο εγω και δεν ελεγα τιποτα. Παρατηρω και αργο browsing και πτωση της τελικης ταχυτητας του download. Νομιζω οτι οι VDSL συνδεσεις εχουν αρχισει και γονατιζουν το δικτυο. Κατι μου θυμιζει, κατι μου θυμιζει...!!! ΝΕΤΟΝΕ που στην αρχη πετουσε και μετα αρχισαν τα προβληματα. Θελω να δω εαν η CYTA θα εχει την ιδια αντιδραση με ΝΕΤΟΝΕ που εκανε πανω απο 6μηνο να αναβαθμισει το δικτυο της. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.