PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

kosmous
29-05-12, 17:52
Ευχαριστώ .

Μόλις με πήρανε από wind ίσως για εκατοστή φορά , αλλά αυτή την φορά η κυρία σαν να ξέφυγε :

<< Έχετε ακούσει για την επικινδυνότητα του δικτύου της cyta ? >>

Ορίστε ? απαντώ .

<< λειτουργεί με δορυφορική σύνδεση και για αυτό τον λόγο εκπέμπει ραδιενέργεια στον χώρο σας >>

Πως έπρεπε να αντιδράσω την στιγμή που ρώτησα το όνομά της , λέγοντάς της πως αυτό που λέει είναι πολύ σοβαρό και πως μπορεί να μπλέξει τρομοκρατώντας έτσι τον κόσμο και αυτή μου το έδωσε πιστεύοντας πως έχει απόλυτο δίκιο ?

nnn
29-05-12, 17:54
:rofl::rofl:
ραδιενέργεια
:rofl::rofl:

:facepalm:

mephisto
29-05-12, 18:23
Γρήγορα τηλ στο δημοκριτο για μετρήσεις.:p

sakels
29-05-12, 20:39
Ευχαριστώ .

Μόλις με πήρανε από wind ίσως για εκατοστή φορά , αλλά αυτή την φορά η κυρία σαν να ξέφυγε :

<< Έχετε ακούσει για την επικινδυνότητα του δικτύου της cyta ? >>

Ορίστε ? απαντώ .

<< λειτουργεί με δορυφορική σύνδεση και για αυτό τον λόγο εκπέμπει ραδιενέργεια στον χώρο σας >>

Πως έπρεπε να αντιδράσω την στιγμή που ρώτησα το όνομά της , λέγοντάς της πως αυτό που λέει είναι πολύ σοβαρό και πως μπορεί να μπλέξει τρομοκρατώντας έτσι τον κόσμο και αυτή μου το έδωσε πιστεύοντας πως έχει απόλυτο δίκιο ?

επρεπε να της πεις ''οτι ο κοσμος κινδυνευει απο την μ@λ@κι@ που σε δερνει ασχετη απατεωνησα''.

knbsep
29-05-12, 22:12
Όπως και να έχει το πράγμα με την Cyta, ψήστα, σβήστα και κάθε ίδους πίτα... μακρυά απο Voip (Cyta και H.O.L) και μακρυά απο isdn (ΟΤΕ και Wind). Παρόλα αυτά και ο ΟΤΕ και η HOL και η Wind δίνουν και pstn. Ά! ξέχασα... και η Vivodi έδινε Voip. Μιλάω πάντα απο προσωπική εμπειρία. Όσο για την Voip έχω να πω το εξής... τηλέφωνο (voice) παίρνεις μέσα απο το modem/router. Έτσι λοιπόν...
1. Δεν έχεις τηλέφωνο εάν έχεις διακοπή ρεύματος.
2. Δεν έχεις τηλέφωνο εάν πέσει το modem/router και χαλάσει.
3. Δεν έχεις τηλέφωνο εάν η γραμμή σου έχει κάποια βλάβη και δεν συγχρονίζει το modem/router.
4. Δεν έχεις τηλέφωνο εάν για κάποιο λόγο το modem/router συγχρονίζει ναι μεν, αλλά δεν παίρνει τα πακέτα απο το cytatech, με αποτέλεσμα να μην σου δίνει υπηρεσίες.
5. Δεν έχεις τηλέφωνο σε όλο το υπόλοιπο διαμέρισμα εκτός και αν είσαι τυχερός και διαβάσεις το εγχειρίδιο, πράγμα που οι περισσότεροι δεν το κάνουν ή σε πληροφορήσει κάποιος "αρμόδιος" σχετικά με την σωστή συνδεσμολογία modem/router-splitter και λοπών τηλ. φίλτρων για τις υπόλοιπες τηλ. συσκευές στα υπόλοιπα δωμάτια του διαμερίσματος.
Τώρα βέβαια κάποιος θα μου πεί πως στην 2η περίπτωση ό,τι εταιρεία και να έχεις και πέσει κάτω το modem/router και χαλάσει, δεν θα έχεις internet. Σύμφωνοι... με την μόνη διαφορά οτι στις υπόλοιπες εταιρείες εάν σου συμβεί κάτι τέτοιο απλά αλλάζεις το modem/routerμε ένα άλλο και ξεμπέρδεψες. Στην Cyta όμως έμπλεξες... πρέπει να έρθει τεχνικός, να σου βάλει άλλο modem/router και μέσα απο το cytatech να στείλει πακέτα στο νέο πια modem/router ωστέ αυτό να γίνει "συμβατό' με την δική σου γραμμή για παίξει. Και πόσο καιρό θα πάρει αυτό κύριε πρόεδρε??? Οεέεο??? Ακόμη και δύο μέρες να πάρει, που είναι λίγο, είναι αντικειμενικά πολύ όταν έχεις ένα νέο modem/router στα χέρια σου που θα μπορούσες απλά να το αντικαταστήσεις και να παίξει.
Και κάτι τελευταίο... ξέρετε ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ μας ταλαιπωρούν αυτές οι άτιμες γραμμές Voip στην επίλυση των βλαβών των πελατών??? Για αυτό σας λέω... βάλτε pstn σε όποιον πάροχο θέλετε. Αλλά βάλτε PSTN.

antreas9
30-05-12, 10:25
εγω παντως, μια που σαν σύνδεση με εχει ικανοποιήσει η cyta,και μια που η προσφορά που μου έκαναν για να μη φύγω, ήταν καλή, ανανέωσα στη cyta....

prodromosfan
30-05-12, 10:26
τι προσφορά αν επιτρέπεται; :hmm:

antreas9
30-05-12, 10:27
σταματησα τα κινητά που μου είχε δώσει δωρεάν 80 λεπτά όταν ήρθα απο ΝΕΤΟΝΕ, και 24αρα ταχύτητα, απεριοριστα αστικα/υπεραστικά, στα 25 ευρώ.

a.libe
30-05-12, 12:34
1.πιο πολυ απεργει ο ΟΤΕ παρα κοβεται το ρευμα...ακομη εμενα δεν μου εχει τυχει
2.ουτε πιτσα αν σου πεσει κατω

3-4..καλα ενταξει και υστερα ηρθαν οι μελισσες
5.δεν ισχυει αυτο....μια συσκευη duo να εχεις δεν υπαρχει προβλημα
λαμβανεις το 0,1%πιθανοτητα των περιπτωσεων και το αναγαγεις ως πρωτο θεμα...pstn εδω και πισω....

3ftw
30-05-12, 15:14
ρε παιδια που ζειτε και εχετε τοσες διακοπες ρευματος...?οσο αφορα τις αποσυνδεσεις δεν ειχα ΚΑΜΙΑ εδω και δυο μηνες...παιζω καθημερινα bf3 στο ps3 και δεν με πεταει ΠΟΤΕ την ιδια στιγμη που αλλοι με οτε hol κτλπ ειναι καθε μισαωρο εξω,...οσο για το voip ειμαι ευχαριστημενος..δεν εχω μεινει δευτερολεπτο χωρις τηλεφωνο.το μοντεμακι κανει 2 λεπτα το πολυ αν ερθει σε πληρη λειτουργια απο εοανεκινηση
και το καλυτερο?28Ε ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΣΤΑΘΕΡΑ.
αρχισε και ο οτε τις προσφορες και ολοι ξαναγυρνανε σε εναλλακτικους μετα το 6μηνο..οποτε φιλαρακι αν θες να τρολαρεις πηγαινε αλλου

Τσε
30-05-12, 19:45
Με πηραν σημερα για να μου πουν οτι ενεργοποιουμε καποια στιγμη αυριο. Παντως στην περιπτωση μου ειναι συνεπεστατοι. Σε 3 εβδομαδες μου ειπαν απο το καταστημα, 31 του μηνος μου ειπαν σε μυνημα πριν μερικες μερες και οντως αυριο ενεργοποιουμε. Περισσοτερα αυριο.

knbsep
30-05-12, 21:21
Σας αρέσει δεν σας αρέσει, μπορεί ίσως και σπάνια ή και ποτέ να έχεις διακοπή ρεύματος, αυτή είναι η αλήθεια με τα voip. Δεν καταλαβαίνω καν τι παέι να πει: "αν θες να τρολαρεις πηγαινε αλλου", όσο για το 5., ναι ισχύει και για να αναφέρεις για duo συσκευή, μάλλον δεν καταλαβες τι εννοώ. Όσο για το: "λαμβανεις το 0,1%πιθανοτητα των περιπτωσεων και το αναγαγεις ως πρωτο θεμα...pstn εδω και πισω...." όπως είπα και στην αρχή...: "Σας αρέσει δεν σας αρέσει,...,αυτή είναι η αλήθεια με τα voip" και δεν το αναγάγω σε πρώτο θέμα. Απλά ενημερώνω το κόσμο, σε αυτό το Θέμα που έχει ανοικτεί, κάποια πραγματάκια που πρέπει να γνωρίζουν σχετικά με τα voip. Ξέρεις είναι ΠΑΡΑ πολλοί αυτοί που πηγαίνω και μου λένε οτι με την cyta δεν έχουν πια τηλέφωνο σε όλο το σπίτι, παρα μόνο ακεί που βρίσκεται το modem. Φτιάχνεται, δεν είναι οτι δεν φτιάχνεται, έλα όμως που ο κόσμοις δεν ξέρει πως να το κάνει. Για αυτό έγραψα και το 5. Και κάτι τελευταίο... τι σημαίνει: "3-4..καλα ενταξει και υστερα ηρθαν οι μελισσες"? Χαίρεται!

- - - Updated - - -

Ά!. Και κάτι διάβασα οτι επειδή η Cyta δίνει voip και πάιρνεις τόνο απο το modem, έχεις και πιο καλή ποιότητα στο voice. Τρελό ΑΚΥΡΟ. Έχω πάει σε κάτι σπίτια με voip και έχουν κάτι συνακροάσεις που τις ακούει ακόμη και ο γείτονας... :rofl:

ZhenXlogic
30-05-12, 21:52
...Τρελό ΑΚΥΡΟ. Έχω πάει σε κάτι σπίτια με voip και έχουν κάτι συνακροάσεις που τις ακούει ακόμη και ο γείτονας... :rofl:

1. Τώρα ποιος λέει το τρελό άκυρο ας μην το πω... γιατί θα φάμε αρκετές ώρες... παντός το ακούσαμε και αυτό συνακροάσεις σε VoIp αν έχει κάνα ασύρματο του 5€ λογικό να ακούει και FM Radio από μέσα...
2. Για την διακοπή ρεύματος ονομάζεται UPS και κάνει καλά την δουλειά του...
3. Αν σπάσει το modem έσπασε περίμενες τεχνικό αναγκαστικά και μην λες για PSTN γιατί με οτε είχα μείνει 2 βδομάδες χωρίς τηλεφωνώ...
4. Για το matching είναι θέμα TR69 πότε μα πότε δεν έχω πάθει νίλα και σε netone και cyta που είμαι.
5. Για την τηλεφωνία σε όλο το σπίτι έτσι είναι η δουλειά κανείς μια επιστροφή και λειτουργεί δεν θες επιστροφή δεν ξέρεις πως να την κάνεις μείνε με μια συσκευή στην FXS και τέλος...

Πότε μου δεν κατάλαβα τους σκαλωμένους τύπους μακριά από αυτό μακριά από εκείνο έλεος ρε παιδιά..

prodromosfan
30-05-12, 22:15
χαχαχαχα συνακροασεις στο voip χαχαχαχαχα
φιλε ξαναδιαβασε κανα αρθρακι για τη συγκεκριμενη τεχνολογια και μη ξεφτιλιζεσαι.
EΛΕΟC :bless:

τα υπολοιπα δεν τα διαβασα γιατι αμα κινουνται στο ιδιο υφος μη ψαχνω τα ματακια μου βραδυατικα

- - - Updated - - -

Διακόπτουμε τη ροή γιατί οπως με ειδοποιούνε απο το control
ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΡΕΚΛΑ
102977
λυπηθείτε μας
στο villabajo ακομα κλαινε...... απο τα γέλια.

ZhenXlogic
30-05-12, 22:17
χαχαχαχα συνακροασεις στο voip χαχαχαχαχα
φιλε ξαναδιαβασε κανα αρθρακι για τη συγκεκριμενη τεχνολογια και μη ξεφτιλιζεσαι.
EΛΕΟC :bless:

τα υπολοιπα δεν τα διαβασα γιατι αμα κινουνται στο ιδιο υφος μη ψαχνω τα ματακια μου βραδυατικα

- - - Updated - - -

Διακόπτουμε τη ροή γιατί οπως με ειδοποιούνε απο το control
ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΡΕΚΛΑ
102977
λυπηθείτε μας
στο villabajo ακομα κλαινε...... απο τα γέλια.


@prodromosfan
+100 Respect man!

knbsep
30-05-12, 22:23
1. Τώρα ποιος λέει το τρελό άκυρο ας μην το πω... γιατί θα φάμε αρκετές ώρες... παντός το ακούσαμε και αυτό συνακροάσεις σε VoIp αν έχει κάνα ασύρματο του 5€ λογικό να ακούει και FM Radio από μέσα...
2. Για την διακοπή ρεύματος ονομάζεται UPS και κάνει καλά την δουλειά του...
3. Αν σπάσει το modem έσπασε περίμενες τεχνικό αναγκαστικά και μην λες για PSTN γιατί με οτε είχα μείνει 2 βδομάδες χωρίς τηλεφωνώ...
4. Για το matching είναι θέμα TR69 πότε μα πότε δεν έχω πάθει νίλα και σε netone και cyta που είμαι.
5. Για την τηλεφωνία σε όλο το σπίτι έτσι είναι η δουλειά κανείς μια επιστροφή και λειτουργεί δεν θες επιστροφή δεν ξέρεις πως να την κάνεις μείνε με μια συσκευή στην FXS και τέλος...

Πότε μου δεν κατάλαβα τους σκαλωμένους τύπους μακριά από αυτό μακριά από εκείνο έλεος ρε παιδιά..

"Τι κάνεις Γιάννη...? Κουκιά σπέρνω" φίλε μου!
1. Χαίρω πολύ. Δεν λές κάτι διαφορετικό απο αυτό που λέω.
2. Τράβα πες στην γιαγιά μου που κάποιος "πωλητής" την έπεισε να βάλει cyta, να βάλει και ups. Μα που νομίζεις οτι απευθύνεσαι ρε φίλε???
3. Αν σπάσει το modem, όντως έσπασε, αλλά δεν περιμένεις τεχνικό. Βάζεις άλλο μόνος σου. Στην Cyta όμως περιμένεις. Όσο για τον (π)ΟΤΕ...
4. Έλα όμως που εγώ το έχω αντιμετωπίσει ουκ ο λίγες φορές...
5. Ναι, συμφωνώ. Ενημερώστε όμως και τον καημέο τον απλό νεοσυνδρομητή. Όχι εσύ. Καταλαβαίνεις τι λέω.

"Πότε μου δεν κατάλαβα τους σκαλωμένους τύπους μακριά από αυτό μακριά από εκείνο έλεος ρε παιδιά.." και εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα εκείονους τους σκαλωμένους τους τύπους που παίρνουν πολύ προσωπικά τις απόψεις διάφορων χρηστών σχετικά με θέματα που έχουν ανοικτεί ωστε να ενημερωθεί ο κόσμος. Παρόλα αυτά, εγώ επισήμανα όλα τα αρνητικά που έχουν οι γραμμές voip. Εσύ σε παρακαλώ πολύ "που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει" μπορείς να μου πεις ποια είναι και τα θετικά τους?????????????

- - - Updated - - -


χαχαχαχα συνακροασεις στο voip χαχαχαχαχα
φιλε ξαναδιαβασε κανα αρθρακι για τη συγκεκριμενη τεχνολογια και μη ξεφτιλιζεσαι.
EΛΕΟC :bless:

τα υπολοιπα δεν τα διαβασα γιατι αμα κινουνται στο ιδιο υφος μη ψαχνω τα ματακια μου βραδυατικα


- - - Updated - - -

Διακόπτουμε τη ροή γιατί οπως με ειδοποιούνε απο το control
ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΡΕΚΛΑ
102977
λυπηθείτε μας
στο villabajo ακομα κλαινε...... απο τα γέλια.


Με τέτοιες "γνώσεις" φίλε μου... πραγματικά έχεις κάνει "Η επιχείρησή ΜΟΥ & το σπίτι ΜΟΥ ≠ ΑΤΜ ΣΑΣ". Είσαι απο τα σπίρτα εσύ...

prodromosfan
30-05-12, 22:27
το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι στη τελική;
οχι οτι ποτε δεν θα μαθεις και θα πετας κοτσανες απο την ημιμαθεια σου
αλλα δεν θελεις να μαθεις.

αντι να ανοιξεις κανα google στο λημμα voip from cpe καθεσαι και μου τη λες για τον προσαρμοσμενο τιτλο.

και ξανα λοιπόν
:bless: EΛΕΟC :bless:

ZhenXlogic
30-05-12, 22:31
"Τι κάνεις Γιάννη...? Κουκιά σπέρνω" φίλε μου!
1. Χαίρω πολύ. Δεν λές κάτι διαφορετικό απο αυτό που λέω.
2. Τράβα πες στην γιαγιά μου που κάποιος "πωλητής" την έπεισε να βάλει cyta, να βάλει και ups. Μα που νομίζεις οτι απευθύνεσαι ρε φίλε???
3. Αν σπάσει το modem, όντως έσπασε, αλλά δεν περιμένεις τεχνικό. Βάζεις άλλο μόνος σου. Στην Cyta όμως περιμένεις. Όσο για τον (π)ΟΤΕ...
4. Έλα όμως που εγώ το έχω αντιμετωπίσει ουκ ο λίγες φορές...
5. Ναι, συμφωνώ. Ενημερώστε όμως και τον καημέο τον απλό νεοσυνδρομητή. Όχι εσύ. Καταλαβαίνεις τι λέω.

"Πότε μου δεν κατάλαβα τους σκαλωμένους τύπους μακριά από αυτό μακριά από εκείνο έλεος ρε παιδιά.." και εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα εκείονους τους σκαλωμένους τους τύπους που παίρνουν πολύ προσωπικά τις απόψεις διάφορων χρηστών σχετικά με θέματα που έχουν ανοικτεί ωστε να ενημερωθεί ο κόσμος. Παρόλα αυτά, εγώ επισήμανα όλα τα αρνητικά που έχουν οι γραμμές voip. Εσύ σε παρακαλώ πολύ "που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει" μπορείς να μου πεις ποια είναι και τα θετικά τους?????????????

1. Μα καλά είσαι σοβαρός πιστεύεις αυτά που γράφεις? συνακροάσεις σε VoIP? ρε σι θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... συνακροάσεις σε VoIP ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! αν θες να το αναλύσουμε άπλα θα βαρεθείς να διαβάζεις....
2. α) Ο κάθε user κάνει της επιλογές του & β) Δεν φταίει η VoIP που ο πωλητής είναι μ@λ@κ@ς και δεν λέει την αλήθεια...
3. Από τι στιγμή που έχεις VoIP δεν μπορείς να βάλεις ότι CPE γουστάρεις και πάλι είναι επιλογή του καθενός τη θα κάνει οποιανου δεν το αρέσει το κουβαδακι του και σε άλλη παραλία!!!
4. Έτυχε!
5. Και εδώ μερίδιο ευθύνης φέρει ο πωλητής

Για το τελευταίο με τα σκαλώματα είναι αντίθετος να κράζουμε μια τεχνολογία που είναι μπροστά από την :censored: PSTN και πάρα πολλές φόρες είναι καλύτερη και από την PSTN.

NexTiN
30-05-12, 22:36
Σας αρέσει δεν σας αρέσει, μπορεί ίσως και σπάνια ή και ποτέ να έχεις διακοπή ρεύματος, αυτή είναι η αλήθεια με τα voip. Δεν καταλαβαίνω καν τι παέι να πει: "αν θες να τρολαρεις πηγαινε αλλου", όσο για το 5., ναι ισχύει και για να αναφέρεις για duo συσκευή, μάλλον δεν καταλαβες τι εννοώ. Όσο για το: "λαμβανεις το 0,1%πιθανοτητα των περιπτωσεων και το αναγαγεις ως πρωτο θεμα...pstn εδω και πισω...." όπως είπα και στην αρχή...: "Σας αρέσει δεν σας αρέσει,...,αυτή είναι η αλήθεια με τα voip" και δεν το αναγάγω σε πρώτο θέμα. Απλά ενημερώνω το κόσμο, σε αυτό το Θέμα που έχει ανοικτεί, κάποια πραγματάκια που πρέπει να γνωρίζουν σχετικά με τα voip. Ξέρεις είναι ΠΑΡΑ πολλοί αυτοί που πηγαίνω και μου λένε οτι με την cyta δεν έχουν πια τηλέφωνο σε όλο το σπίτι, παρα μόνο ακεί που βρίσκεται το modem. Φτιάχνεται, δεν είναι οτι δεν φτιάχνεται, έλα όμως που ο κόσμοις δεν ξέρει πως να το κάνει. Για αυτό έγραψα και το 5. Και κάτι τελευταίο... τι σημαίνει: "3-4..καλα ενταξει και υστερα ηρθαν οι μελισσες"? Χαίρεται!

- - - Updated - - -

Ά!. Και κάτι διάβασα οτι επειδή η Cyta δίνει voip και πάιρνεις τόνο απο το modem, έχεις και πιο καλή ποιότητα στο voice. Τρελό ΑΚΥΡΟ. Έχω πάει σε κάτι σπίτια με voip και έχουν κάτι συνακροάσεις που τις ακούει ακόμη και ο γείτονας... :rofl:

Πρώτα απ'όλα, αν είσαι υπάλληλος της Cyta, κρίμα που σε πληρώνουνε κιόλας.Αν πάλι δεν είσαι, σε κόβω για κανα υπάλληλο της PSP που δυστυχώς σας έχουν στην βίτσα και απλήρωτους ή για κανέναν ΟΤΕζτή, που μπήκες απλά για να κράξεις.Το σίγουρο είναι, ότι είσαι απλά άσχετος με VoIP.

Για το VoIP μάλλον πρέπει να μάθεις ακόμη πολλά πράγματα και για το τι παπάδες μπορείς να κάνεις με Asterisk, IP PBX, SIP Phones, κλπ.Φαντάζομαι ότι ούτε επίσης γνωρίζεις πως τα επόμενα χρόνια σύμφωνα με Ευρωπαική Οδηγία, πρέπει ΟΛΟΙ να γυρίσουν σε VoIP, διότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ενεργή τάση πάνω σε βρόχο.Στο θέμα της επιστροφής σήματος, μπορεί να υπάρχουν και συνακροάσεις όπως λες, αν έχεις φόλα τηλέφωνα ή προβληματικές εσωτερικές καλωδιώσεις.

Στο σπίτι των γονιών μου επέλεξα την Cyta με το που είχαν έρθει Ελλάδα.Έχω απο τα πρώτα πακέτα το οποίο είναι στα 25,25 ευρώ και έχω τα πάντα απο χρόνους ομλίας.Το Modem είναι πάνω σε UPS, τηλέφωνα έχω σε όλο το σπίτι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ειλικρινά σκεφτείτε μερικά πράγματα, πριν γράψετε κάτι.Μάθατε μια καραμέλα για το VoIP και την μασάτε συνέχεια.Σοβαρά επιχειρήματα υπάρχουν ? ? ?
Προβλήματα θα υπάρχουν παντού, ακόμη και στον κορυφαίο ΟΤΕ.Όταν μια γραμμή παρουσιάζει πρόβλημα θα στο βγάλει ακόμη και PSTN να έχεις.Αν μια γραμμή είναι απροβλημάτιστη θα είσαι και ευχαριστημένος...

Εκτός απο Cyta, έχω ΟΤΕ και HOL σε άλλους χώρους μου.Σε όλους παίζω αποκλειστικά με VoIP και SIP Phones.Το PSTN το χρησιμοποιώ σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αποκλειστικά σαν Fall-Back γραμμή.

Just my 2 cents.....

knbsep
30-05-12, 22:50
1. Μα καλά είσαι σοβαρός πιστεύεις αυτά που γράφεις? συνακροάσεις σε VoIP? ρε σι θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... συνακροάσεις σε VoIP ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! αν θες να το αναλύσουμε άπλα θα βαρεθείς να διαβάζεις....
2. α) Ο κάθε user κάνει της επιλογές του & β) Δεν φταίει η VoIP που ο πωλητής είναι μ@λ@κ@ς και δεν λέει την αλήθεια...
3. Από τι στιγμή που έχεις VoIP δεν μπορείς να βάλεις ότι CPE γουστάρεις και πάλι είναι επιλογή του καθενός τη θα κάνει οποιανου δεν το αρέσει το κουβαδακι του και σε άλλη παραλία!!!
4. Έτυχε!
5. Και εδώ μερίδιο ευθύνης φέρει ο πωλητής

Για το τελευταίο με τα σκαλώματα είναι αντίθετος να κράζουμε μια τεχνολογία που είναι μπροστά από την :censored: PSTN και πάρα πολλές φόρες είναι καλύτερη και από την PSTN.

Φίλε μου, συμφωνούμε σε όλα εκτός του οτι συνακράσεις ΜΠΟΡΟΥΝ να υπάρξουν. Εαν δεν έχεις προσωπικές εμπειρίες... άστο καλύτερα. Απο εκεί και πέρα δεν βλέπω κανέναν να μου απαντάει στο ερώτημα που έθεσα. Είπα πριν οτι ανέφερα μερικά απο τα αρνητικά. Μπορεί να μου πει και κάποιος μερικά απο τα θετικά?????

- - - Updated - - -


το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι στη τελική;
οχι οτι ποτε δεν θα μαθεις και θα πετας κοτσανες απο την ημιμαθεια σου
αλλα δεν θελεις να μαθεις.

αντι να ανοιξεις κανα google στο λημμα voip from cpe καθεσαι και μου τη λες για τον προσαρμοσμενο τιτλο.

και ξανα λοιπόν
:bless: EΛΕΟC :bless:

:worthy::clap::respekt: Δεν σου την λέω. Δικαίωμά σου είναι να έχεις ό,τι τίτλο θέλεις. Αλλά άσε τα βιβλία και τα "google στο λημμα voip from cpe" και πιάσε κάνα κατσαβίδι κάποια στιγμή στην ζωή σου, ανέβα σε κάνα στίλο, δούλεψε μέσα σε κάνα αστικό κέντρο, δες αυτά που συζητάμε απο κοντά και μετά ξαναανοίγεις το στόμα σου. Ασχετούλι.

valen_gr
30-05-12, 22:54
δεν εχω διαβασει για τι συζητατε - κι ουτε με ενδιαφερει ιδιαιτερα - απλα επεσε το ματι μου στο θεμα με την συνακροαση σε voip.
Προφανως καποιος ειπε οτι γινεται, και βλεπω αρκετους που τον βγάλατε ασχετο.

Το οτι ΕΣΕΙΣ δεν ξερετε ή δεν μπορειτε να φανταστειτε με ποιον τροπο μπορει να υπαρξει συνακροαση σε voip, δεν σημαινει οτι δεν γινεται κιολας.

Προφανως και δεν γινεται με τον κλασικο τροπο που γινεται σε μια PSTN γραμμη, οπου εκει το προβλημα αφορα προβλημα σε επιπεδο καλωδιου, αλλα με διαφορετικο.

knbsep
30-05-12, 22:57
Πρώτα απ'όλα, αν είσαι υπάλληλος της Cyta, κρίμα που σε πληρώνουνε κιόλας.Αν πάλι δεν είσαι, σε κόβω για κανα υπάλληλο της PSP που δυστυχώς σας έχουν στην βίτσα και απλήρωτους ή για κανέναν ΟΤΕζτή, που μπήκες απλά για να κράξεις.Το σίγουρο είναι, ότι είσαι απλά άσχετος με VoIP.

Για το VoIP μάλλον πρέπει να μάθεις ακόμη πολλά πράγματα και για το τι παπάδες μπορείς να κάνεις με Asterisk, IP PBX, SIP Phones, κλπ.Φαντάζομαι ότι ούτε επίσης γνωρίζεις πως τα επόμενα χρόνια σύμφωνα με Ευρωπαική Οδηγία, πρέπει ΟΛΟΙ να γυρίσουν σε VoIP, διότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ενεργή τάση πάνω σε βρόχο.Στο θέμα της επιστροφής σήματος, μπορεί να υπάρχουν και συνακροάσεις όπως λες, αν έχεις φόλα τηλέφωνα ή προβληματικές εσωτερικές καλωδιώσεις.

Στο σπίτι των γονιών μου επέλεξα την Cyta με το που είχαν έρθει Ελλάδα.Έχω απο τα πρώτα πακέτα το οποίο είναι στα 25,25 ευρώ και έχω τα πάντα απο χρόνους ομλίας.Το Modem είναι πάνω σε UPS, τηλέφωνα έχω σε όλο το σπίτι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ειλικρινά σκεφτείτε μερικά πράγματα, πριν γράψετε κάτι.Μάθατε μια καραμέλα για το VoIP και την μασάτε συνέχεια.Σοβαρά επιχειρήματα υπάρχουν ? ? ?
Προβλήματα θα υπάρχουν παντού, ακόμη και στον κορυφαίο ΟΤΕ.Όταν μια γραμμή παρουσιάζει πρόβλημα θα στο βγάλει ακόμη και PSTN να έχεις.Αν μια γραμμή είναι απροβλημάτιστη θα είσαι και ευχαριστημένος...

Εκτός απο Cyta, έχω ΟΤΕ και HOL σε άλλους χώρους μου.Σε όλους παίζω αποκλειστικά με VoIP και SIP Phones.Το PSTN το χρησιμοποιώ σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αποκλειστικά σαν Fall-Back γραμμή.

Just my 2 cents.....

Εντάξει με όλα αυτά που λες και δεν μπορώ να πω πως τα γνωρίζω όλα σε αντίθεση με εσένα βέβαια. Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα εσένα η ένστασή σου που είναι. Δεν βλέπω να διαφωνείς σε τίποτα με τα προαναφερθέντα μου. Απο εκεί και πέρα, θα μου απαντήσει κανείς και να μου πει όλα αυτά τα θετικά της Voip ποια είναι???

- - - Updated - - -


δεν εχω διαβασει για τι συζητατε - κι ουτε με ενδιαφερει ιδιαιτερα - απλα επεσε το ματι μου στο θεμα με την συνακροαση σε voip.
Προφανως καποιος ειπε οτι γινεται, και βλεπω αρκετους που τον βγάλατε ασχετο.

Το οτι ΕΣΕΙΣ δεν ξερετε ή δεν μπορειτε να φανταστειτε με ποιον τροπο μπορει να υπαρξει συνακροαση σε voip, δεν σημαινει οτι δεν γινεται κιολας.

Προφανως και δεν γινεται με τον κλασικο τροπο που γινεται σε μια PSTN γραμμη, οπου εκει το προβλημα αφορα προβλημα σε επιπεδο καλωδιου, αλλα με διαφορετικο.

Ευχαριστώ! Είναι φίλε μου σαν να προσπαθείς να δείξεις χρώμα σε αόματους.

prodromosfan
30-05-12, 23:00
Τεχνικά αυτό είναι αδύνατο μιας και μιλάμε για voip


Συνακρόαση που να φταίνε τα καλώδια μόνο στο pstn. Στο voip (συμφωνώ με τον sdkir) πως;


ο ενας ειναι πρωην οτετζης,
ο αλλος ειναι ακομα.
και οι δυο ειναι αξιοσεβαστα μελη με βαρυτητα στα γραφομενα τους.
το νημα που ειχε ισχυριστει παλι καποιος συνακροαση σε voip ειναι αυτο (http://www.adslgr.com/forum/threads/222993-Συνακροάσεις)

για το πως ,λειτουργει η τεχνολογια voip ψαξε στη wikipedia.

αρκετα γιατι βγηκαμε και offtopic με την "αποψη" που τοσο απλοχερα μοιραστηκες μαζι μας

valen_gr
30-05-12, 23:09
Με ολο το σεβασμο στους sdikr & emeliss, το οτι εργαζονται/εργάζονταν στον ΟΤΕ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με τις γνωσεις τους σε voip υλοποιησεις σε επιπεδο τηλεπικοινωνιακού παροχου . -Κανω υπόθεση οτι η πλειοψηφια των τεχνικων υπαλληλων του οργανισμου εχουν τεραστιες γνωσεις σε PSTN & ISDN .

Θεωρω οτι καλο ειναι να μην γραφουμε απολυτες αποψεις και να μην μηδενιζουμε αποψεις αλλων οπως εχω δει παραπανω, και να κανουμε σωστα την κριτική μας.


Δεν ειναι σωστο να αποκαλει ο ενας τον αλλον ασχετο , κλπ κλπ.

Και για να καταθεσω την γνωση μου, ο sdikr σφάλλει , καθώς είναι τεχνικά εφικτό (εξαρταται βεβαια με τον τροπο υλοποιησης ).

knbsep
30-05-12, 23:19
ο ενας ειναι πρωην οτετζης,
ο αλλος ειναι ακομα.
και οι δυο ειναι αξιοσεβαστα μελη με βαρυτητα στα γραφομενα τους.
το νημα που ειχε ισχυριστει παλι καποιος συνακροαση σε voip ειναι αυτο (http://www.adslgr.com/forum/threads/222993-Συνακροάσεις)

για το πως ,λειτουργει η τεχνολογια voip ψαξε στη wikipedia.

αρκετα γιατι βγηκαμε και offtopic με την "αποψη" που τοσο απλοχερα μοιραστηκες μαζι μας

Εντάξει ρε φίλε. Όποιος λέει την "αποψη" του όπως την έγραψες μέσα σε εισαγωγικά είναι ΟΤΕτζης. ΟΚ! Είσαι φοβερός. Δεν είμαι ΟΤΕτζης. Θα το είχες καταλάβει απο ό,τι έχω γράψει παραπάνω. Εσένα φίλε μου ακριβώς ποιά είναι η ειδικότητά σου? Δηλαδή άμα σου γράψω ένα κατεβατό σχετικά με την λειτουργία του Voip θα κάτσεις να το διαβάσεις, θα το καταλάβεις και θα κατανοήσεις αυτά που σου λέω???? Άσε την θεωρία και κάνε αυτά που σου είπα παραπάνω. "άσε τα βιβλία και τα "google στο λημμα voip from cpe" και πιάσε κάνα κατσαβίδι κάποια στιγμή στην ζωή σου, ανέβα σε κάνα στίλο, δούλεψε μέσα σε κάνα αστικό κέντρο, δες αυτά που συζητάμε απο κοντά" Παρόλα αυτά, εγώ επιμένω. Εγώ καλώς ή κακώς είπα πριν για μερικά απο τα αρνητικά που έχει η Voip. θα μου πει και κάποιος σχετικά με τα "καλά" που έχει η Voip. Δεν βλέπω κανέναν να απαντάει...

- - - Updated - - -


Με ολο το σεβασμο στους sdikr & emeliss, το οτι εργαζονται/εργάζονταν στον ΟΤΕ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με τις γνωσεις τους σε voip υλοποιησεις σε επιπεδο τηλεπικοινωνιακού παροχου . -Κανω υπόθεση οτι η πλειοψηφια των τεχνικων υπαλληλων του οργανισμου εχουν τεραστιες γνωσεις σε PSTN & ISDN .

Θεωρω οτι καλο ειναι να μην γραφουμε απολυτες αποψεις και να μην μηδενιζουμε αποψεις αλλων οπως εχω δει παραπανω, και να κανουμε σωστα την κριτική μας.


Δεν ειναι σωστο να αποκαλει ο ενας τον αλλον ασχετο , κλπ κλπ.

Και για να καταθεσω την γνωση μου, ο sdikr σφάλλει , καθώς είναι τεχνικά εφικτό (εξαρταται βεβαια με τον τροπο υλοποιησης ).

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Απλά όταν γράφειθς την άποψή σου που δεν αρέσει σε μερικούς, σου αρχίζουν τα σχόλια του τύπου: "Είσαι ΟΤΕτζης, τράβα να τρολλάρεις αλλού" και άλλα...

Artemius
30-05-12, 23:28
απο την -πολλές φορές- προβληματικη-"μαιμου" κλασσικη τηλεφωνια που προσφερουν πολλοι εναλλακτικοι,θα προτιμησω anyday μια σωστα ρυθμισμενη voip. στην cyta,φαινεται πως το εχουν πετυχει. πιθανόν παράγοντας επιτυχίας να είναι και το uniformity στα cpe. είναι λίγα,συγκεκριμένα,σε κάποιο βαθμό κλειδωμένα,και δεν σε δίνει η εταιρεία τις ρυθμίσεις voip που να χτυπας τον ποπο σου κάτω.

πόσα και πόσα threads εχουν φτιαχτει στο adslgr με προβλήματα μελών με θέμα την λειτουργία του τηλεφώνου,μιλώντας πάντα σε υλοποιήσεις κλασσικής τηλεφωνίας...πάω στοίχημα οτι ένα σημαντικο μέρος % όλου του forthnet και wind subforum έχει αναλωθεί σε τέτοια threads και posts.

καλά,ειδικά η περίπτωση της "backnet" εχει γράψει "ιστορία" στο θέμα αυτό.
μαζί με το international traffic bandwith της.

οπότε,voip anytime,anyday.

και αααααν πέσει κάποτε το ρευμα,ε κομματια,ακομα και 80+ χρονων γιαγιαδες σημερα πλεον εχουν ενα εστω απλοικο κινητο...

υ.γ : και ακομα και οι 90+ :p χρονών γιαγιάδες παίζει να έχουν ασύρματο σταθερο,οπότε αφοδευτηκαμε για το FXS. :p α,και με ενα απλο πλαστικο clip-on διακλαδωτακι στο FXS,συνδεεις 2 τηλεφωνα. εγω αυτο εχω κανει.

knbsep
31-05-12, 00:25
Σωστόοος! Καλό βράδι παιδιά! Νύσταξα! Συνεχίζουμε τους "καυγάδες" αύριο!:p

kanonias
31-05-12, 01:25
Έλα παιδιά πέρα απο την πλάκα πλέον γτ μπορεί να διαβάζει και κάποιος που δεν ξέρει, στην Voip τηλεφωνία (ως τεχνολογία) δεν μπορείς να έχεις συνακρόαση μη θεμητή .
Περιπτώσεις συνακρόασης που μπορεί να τύχουν είναι:
α. Αν έχεις δώσει το σήμα της fxs στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και η εσωτερική καλωδίωση σου κάθετε με διπλανού διαμερίσματος και έτσι ακούει ή ακούς τον άλλον .
β. Για το θέμα του forum Συνακροάσεις ..... το πιθανότερο είναι ότι ήταν bug του router και αντι να τον βάζει σε αναμονή άνοιγε 3μερή συνομιλία, πιθανών με ένα εργοστασιακό reset να έφτιαχνε.

Θεωρώ ότι η Voip τηλεφωνία είναι απο τις πιο ασφαλείς μεθόδους για την μετάδοση φωνής .


Ένα απλό παράδειγμα φίλε knbsep μπορεί και ατυχές λόγο χρήσης άλλου πρωτοκόλλου. είναι δυνατόν να έχει συνακρόαση σε μια συνομιλία μέσω skype* ?
Αν όχι skype βλέπε viva, voip discount κλπ που παίζουν όπως και η cyta με sip

sakels
31-05-12, 03:32
η αληθεια ειναι πως δεν ενημερωνουν ουτε καν απο τα καταστηματα (προσωπικη εμπειρια) οτι η γραμμη ειναι voip και οτι δεν λειτουργει σε ολες τις πριζες του σπιτιου. πολυς κοσμος στραβωνει που το μαθαινει εκ των υστερων. ειναι λιγο απατεωνια αυτο.

επισης επειδη τυχαινει να μιλαω με ατομο που εχει cyta ειναι εκενευριστικο να μιλας να κανει απο μονο του reboot το router και να περιμενεις να ξανασυνδεθεισ για να παρεις. και εχει τυχει να κανει πανωτα reboot. δεν συμβαινει παντα αλλα οποτε συμβαινει ειναι σπαστικο. επισης ειναι ανασμενος να εχει αποκλειστικα ασυρματο τηλεφωνο πλεον.

επισης καινουργια απατεωνια ειναι το βημα 45''. εχει να χρεωθει κοσμακης....

Τσε
31-05-12, 12:38
Φιλε αυτο που αναφερεις δεν συμβαινει παντα. Στο καταστημα Περιστεριου που εκανα την αιτηση μου με ενημερωσαν και για το voip και για το οτι δεν θα λειτουργει στην μπριζες παρα μονο πανω στο ρουτερ και για τα παντα. Μπορει καποιοι υπαλληλοι που η ειναι αστοιχειωτοι η δεν τους νοιαζει να μην το αναφερουν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.

emeliss
31-05-12, 16:35
Με ολο το σεβασμο στους sdikr & emeliss, το οτι εργαζονται/εργάζονταν στον ΟΤΕ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με τις γνωσεις τους σε voip υλοποιησεις σε επιπεδο τηλεπικοινωνιακού παροχου . -Κανω υπόθεση οτι η πλειοψηφια των τεχνικων υπαλληλων του οργανισμου εχουν τεραστιες γνωσεις σε PSTN & ISDN
Για την ιστορία, ήμουν παραπάνω από σαφής στο post του 2008!!! (που το ξέθαψες prodromosfan; ). Μίλησα για συνακρόαση λόγω χάλκινων καλωδίων. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο σε παρακαλώ να το γράψεις. Όλοι μας μαθαίνουμε συνεχώς.

ps1. Ο ΟΤΕ έχει μερικές 100άδες διαφορετικά τμήματα με διαφορετικά αντικείμενα. Δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος δουλεύει ή όχι στον οργανισμό.
ps2. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει χαθεί η μπάλα στο νήμα...

proktor
31-05-12, 21:08
Ο knbsep ρώτησε αν μπορούμε να του βρούμε ένα θετικό της τεχνολογίας voip αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε να απαντήσει.Να αναφέρω εγώ ένα που μου ήρθε τώρα.

Δεν έχει συνακροάσεις.

sdikr
31-05-12, 21:35
Με ολο το σεβασμο στους sdikr & emeliss, το οτι εργαζονται/εργάζονταν στον ΟΤΕ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με τις γνωσεις τους σε voip υλοποιησεις σε επιπεδο τηλεπικοινωνιακού παροχου . -Κανω υπόθεση οτι η πλειοψηφια των τεχνικων υπαλληλων του οργανισμου εχουν τεραστιες γνωσεις σε PSTN & ISDN .

Θεωρω οτι καλο ειναι να μην γραφουμε απολυτες αποψεις και να μην μηδενιζουμε αποψεις αλλων οπως εχω δει παραπανω, και να κανουμε σωστα την κριτική μας.


Δεν ειναι σωστο να αποκαλει ο ενας τον αλλον ασχετο , κλπ κλπ.

Και για να καταθεσω την γνωση μου, ο sdikr σφάλλει , καθώς είναι τεχνικά εφικτό (εξαρταται βεβαια με τον τροπο υλοποιησης ).


Θες να πεις οτι υπάρχει περίπτωση να έχει συνακρόαση (με άλλους συνδρομητές του πάροχου και όχι στο κομμάτι χαλκού στον πελάτη) κάποιος ενώ το voip ξεκινά από τον εξοπλισμό στον χώρο του;
Αυτό θα ήθελα πολύ να μας το αναλύσεις

ΥΓ Αν δεν μπορείς τουλάχιστον ενά συγνώμη
ΥΓ2 δεν ήμουνα ποτέ Οτετζής

- - - Updated - - -


Ο knbsep ρώτησε αν μπορούμε να του βρούμε ένα θετικό της τεχνολογίας voip αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε να απαντήσει.Να αναφέρω εγώ ένα που μου ήρθε τώρα.

Δεν έχει συνακροάσεις.

Μπορεί όμως να έχεις HD codec μπορείς να έχεις και gsm, φυσικά το ρευμά και φυσικά το τι σου δινει η γραμμή (best effort).
Στο γραφείο το δικό μας και σε μερικά άλλα δουλεύουμε voip, αλλά πάντα σε γραμμές οτε

emeliss
31-05-12, 21:55
Να πω εγώ μια περίπτωση (αν και fan της TDM τηλεφωνίας); Καλείς κάποιον, μιλάτε, το κλείνεις, καλείς ένα άλλο και το προηγούμενο rtp stream δεν τερματίζει με αποτέλεσμα να ακούς και τον προηγούμενο συνομιλητή σου. Σε κάνει να προσπαθείς να θυμηθείς πότε ενεργοποίησες την τριμερή συνομιλία.

Γενικά είναι δύσκολο να συμβεί αλλά όχι αδύνατο. 99 στις 100 περιπτώσεις συνακρόασης πρέπει να οφείλονται σε ωμικά θέματα του δικτύου πρόσβασης. Όμως ακόμα και στον κόσμο του TDM δεν είναι απίθανο να υπάρχουν συνακροάσεις σε καθαρά ψηφιακές γραμμές όπως κάποια primary isdn ή κάποια bra isdn με την ανάλογη συσκευή λόγω δυσλειτουργίας του switching και μπερδέματος στις χρονοθυρίδες των φορέων από άσχετους χρήστες.

Το σημαντικό είναι ότι το VoIP είναι το μέλλον (και το παρόν για πολλούς) και ότι με τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα από την παραδοσιακή TDM τηλεφωνία.

Picard
31-05-12, 22:01
Για να λεμε την αληθεια συνεχιζω να πιστευω οτι το voip ειναι η πιο ηλιθια τεχνολογια που εχει βγει,εχω συνεχεις αποσυνδεσεις μονο με το voip,ενω το ιντερνετ παραμενει ενεργο,καθε τρεις και λιγακι σβηνει το λαμπακι του voip και δεν εχω τηλεφωνο,το ιδιο ακριβως ειχα τις πρωτες μερες μου ανεβασαν το snr margin στο 8-8,5 μεχρι και 9 καποιες φορες,κατεβηκε η ταχυτητα απο 14500 στα 13500,να δουμε ποτε θα σταθεροποιηθει η γραμμη,αν βγαλω τη χρονια ετσι τον επομενο μαρτιο παω σε wind....

Artemius
31-05-12, 22:17
μια χαρα ειναι το voip.

αν έχει προβλημα το router ή η γραμμή έχει πρόβλημα,ε αυτα έχει η τεχνολογία και υπάρχουν για να λύνονται.
δλδ το TDM δεν εχει προβλημα? ισα-ισα που εχει και περισσότερα γτ ειναι πιο ευπαθες.

ανάμεσα σε μια λειτουργική TDM και μια λειτουργική VOIP τηλεφωνία,η TDM έχει συχνότερα downtime,εγώ αυτό έχω δεί.
ήμουν κάποτε στην wind και δουλευε σωστά,αλλά 1-2 φορές/βδομάδα για 1-2 ώρες το μεσημέρι,no phone λόγω εργασιών.
1 χρόνο+ με voip από την cyta,και αυτό δουλεύει σωστά,αλλά downtime ποτε.

τέλος κύριοι. πρέπει να εφαρμοστεί uniformity από την Πολιτεία. και ένα μέρος είναι η τηλεφωνία,όλοι voip και τέλος.

knbsep
01-06-12, 00:28
Έλα παιδιά πέρα απο την πλάκα πλέον γτ μπορεί να διαβάζει και κάποιος που δεν ξέρει, στην Voip τηλεφωνία (ως τεχνολογία) δεν μπορείς να έχεις συνακρόαση μη θεμητή .
Περιπτώσεις συνακρόασης που μπορεί να τύχουν είναι:
α. Αν έχεις δώσει το σήμα της fxs στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και η εσωτερική καλωδίωση σου κάθετε με διπλανού διαμερίσματος και έτσι ακούει ή ακούς τον άλλον .
β. Για το θέμα του forum Συνακροάσεις ..... το πιθανότερο είναι ότι ήταν bug του router και αντι να τον βάζει σε αναμονή άνοιγε 3μερή συνομιλία, πιθανών με ένα εργοστασιακό reset να έφτιαχνε.

Θεωρώ ότι η Voip τηλεφωνία είναι απο τις πιο ασφαλείς μεθόδους για την μετάδοση φωνής .


Ένα απλό παράδειγμα φίλε knbsep μπορεί και ατυχές λόγο χρήσης άλλου πρωτοκόλλου. είναι δυνατόν να έχει συνακρόαση σε μια συνομιλία μέσω skype* ?
Αν όχι skype βλέπε viva, voip discount κλπ που παίζουν όπως και η cyta με sip

Γειά σου φίλε μου! Συμφωνώ με ό,τι γράφεις παραπάνω. Απλά να επισημάνω πως, αν δεν με απατάει η μνήμη μου σχετικά με την χρονολογία πάντα, πριν κάνα χρόνο βρέθηκαν συνακροάσεις σε τηλεπικοινωνιακό πάροχο που χρησιμοποιοπυσε Voip (δεν θα πω αν ήταν Cyta ή HOL), μεταξύ Αθήνας και επαρχίας. Κάποιοι μεν άκουγαν τους δε και ανάποδα. Το πράγμα αποκαταστήθηκε. Πάντα με Voip μιλάω και για απόσταση απο Αθήνα έως επαρχία. Τρελό? Κι όμως συνέβη. Άρα δεν μιλάμε για καλωδιακή βλάβη μεταξύ κάποιων διαμερισμάτων. Τώρα ο λόγος που μπορεί να υπάρχουν έντονες συνακροάσεις σε γραμμές Voip έχει να κάνει και με καλωδιακές βλάβες ακόμη και στο δίκτυο. Επαφές κτλ. Αυτή η περίπτωση όμως έχει να κάνει με τον τρόπο που ο κάθε Voip συνδρομητής έχει συνδεσμολογήσει το modem/router του. Όποιος θέλει μπορώ να του πω και πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

redcom7
01-06-12, 13:39
σημερα μου ειχαν πει με sms οτι θα γινει ενεργοποιηση στην Cyta και τελικα ολα οκ ... εγινε κομπλε ...

ολα οκ μεχρι τωρα και σε ολα οπως τα ειπαμε ... μην το ματιασω γιατι ημουν και πολυ αρνητικος στην αρχη ......


για να δουμε... πως θα παμε...

deltadeltamike
03-06-12, 07:32
σημερα μου ειχαν πει με sms οτι θα γινει ενεργοποιηση στην Cyta και τελικα ολα οκ ... εγινε κομπλε ...

ολα οκ μεχρι τωρα και σε ολα οπως τα ειπαμε ... μην το ματιασω γιατι ημουν και πολυ αρνητικος στην αρχη ......


για να δουμε... πως θα παμε...

Χαχαχα.. Καλή αρχή!

3ftw
07-06-12, 20:52
χθες εστειλα το αναλογο mail στην ΤΥ για να μου το γυρισουν σε fast path..>το εκαναν και παρατηρησα πως το snr απο 6 παει τωρα 10-11....γιατι?να πω οτι απο χθες δεν ειχα καμια αποσυνδεση και το ping μου εχει κατεβει κατα 20 μοναδες

prodromosfan
07-06-12, 21:49
στις 8αρες το φτανουν στο θεο για να ειναι πιο σταθερη η γραμμη χωρις να επηρεαζεται το κλειδωμα βεβαιως-βεβαίως.

Artemius
07-06-12, 23:09
το δικο μου με την 4αρα να δεις...μεχρι και 20 το εχω δει να φτανει.

φυσικα το θρυλικο 45 dbSNR που ειχα πολυ παλια μια φορα και ενα καιρο με forthnet 2mbps,δεν το φτανει τπτ! εκεινο δεν ηταν γραμμη,ραδιο ηταν!

Squall
08-06-12, 08:51
Ειχα και 23αρια καποιες στιγμες...

http://i.imgur.com/gyan7.png

3ftw
08-06-12, 10:50
αν ειναι σταθερη ειναι θετικο....δεν εχω σκοπο να ανεβασω ταχυτητα.προς το παρον βολευομαι με 8..

Picard
09-06-12, 18:46
Παλι συνεχιζει τα ιδια,ειναι ορισμενες φορες που εχω αποσυνδεσεις,δε ξερω τι φταιει δε ξερουν ουτε αυτοι στη cyta να μου πουν,σκεφτομαι για wind του χρονου,καποιος που ηρθε απο wind σε cyta η απο cyta σε wind μπορει να μου πει εντυπωσεις κι αν ειδε διαφορα????

LAMBIS_7
09-06-12, 19:52
Παλι συνεχιζει τα ιδια,ειναι ορισμενες φορες που εχω αποσυνδεσεις,δε ξερω τι φταιει δε ξερουν ουτε αυτοι στη cyta να μου πουν,σκεφτομαι για wind του χρονου,καποιος που ηρθε απο wind σε cyta η απο cyta σε wind μπορει να μου πει εντυπωσεις κι αν ειδε διαφορα????

Router σου άλλαξαν ποτέ μήπως και φταίει αυτό; Αν όχι μήπως να το ζητήσεις;

knbsep
10-06-12, 14:20
Δεν έχει σημασία απο ποια εταιρεία φεύγεις και σε ποια εταιρεία πας. Άλλοι είναι οι παράγοντες που μετράνε. Αυτοί είναι οι "αστάθμητοι" παράγοντες όπως τους λέω εγώ.

Squall
11-06-12, 13:50
Παιζει κατι με την Cyta και το Imageshack? Υπαρχουν στιγμες που βλεπω μια εικονα (που ανεβηκε προσφατα) και αν την ξαναδω μετα απο 5-10 λεπτα, τρωω Χ και μου πεταει το http://imageshack.us/img/blocked_login.jpg

prodromosfan
11-06-12, 14:28
εδω και πολυ καιρο

Picard
11-06-12, 23:23
Router σου άλλαξαν ποτέ μήπως και φταίει αυτό; Αν όχι μήπως να το ζητήσεις;

Ζητησα ξανα να το δουνε αλλα και την περιπτωση της αντικαταστασης εξοπλισμου,λοιπον δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει,συγχρονιζει παρα τα fec errors οπως πρεπει,δηλαδη κατεβαζω με 1,3mb/s απο τη σελιδα της nvidia που ειναι το μεγιστο,τα thomson τα χρησιμοποιουν ολες οι εταιριες και ειναι απο τα πιο αξιοπιστα,να γινει αντικατασταση να παρω pirelli??? ψηλοδισταζω να το ζητησω,δεν το χω δουλεψει ποτε και δε ξερω....οι διακοπες ερχονται μετα απο πολυ ωρα,δηλαδη μπορει να περασουν αρκετες ωρες για να με πεταξει εξω ξανα,δεν ειναι συνεχομενες,υπαρχουν ομως μερες που ειναι σταθερο,μπορει ενα 24ωρο να μην πεσει η γραμμη καθολου,κατι τετοια τρελα μου κανει και τσατιζομαι,πιο πολυ για το τηλ την ημερα,οταν κανει restart νεκρωνει το τηλ,δε μπορεις να παρεις δε μπορουν να σε παρουν,δε μπορεις να καλεσεις και την εξυπηρετηση,αυτα ειναι τα τερτυπια του voip,φοβερη τεχνολογια!!!!

Και κατι αλλο,με συμφερει να πληρωνω για το 24αρι και να πιανω 13mbps η με συμφερει το 8αρι περισσοτερο???

@ ADSLgr.com All rights reserved.