PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

celarg
06-07-12, 09:13
Ρε παιδια το YouTube στη cyta δεν είχε θέμα πριν κανά μηνα; Τι πετάει; Έχω μπερδευτεί!

nickaros
06-07-12, 10:27
δοκιμασε να σου αλλαξουν εξοπλισμο εγω με το τομσον ειχα τρελαθει στις αποσυνδεσεις (επεσα μαλλον σε ελλατωματικο) και με το πιρελι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

- - - Updated - - -


Ρε παιδια το YouTube στη cyta δεν είχε θέμα πριν κανά μηνα; Τι πετάει; Έχω μπερδευτεί!

παει μια χαρα σε μενα τουλαχιστον στην θεσσαλονικη. φορτωνει και τα 1080 χωρις προβλημα.

prodromosfan
06-07-12, 10:32
Ρε παιδια το YouTube στη cyta δεν είχε θέμα πριν κανά μηνα; Τι πετάει; Έχω μπερδευτεί!

εχει κανα διμηνο τουλαχιστον που χει στρωσει.

evdometap
06-07-12, 11:45
δοκιμασε να σου αλλαξουν εξοπλισμο εγω με το τομσον ειχα τρελαθει στις αποσυνδεσεις (επεσα μαλλον σε ελλατωματικο) και με το πιρελι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

- - - Updated - - -



παει μια χαρα σε μενα τουλαχιστον στην θεσσαλονικη. φορτωνει και τα 1080 χωρις προβλημα.

Γενικά,παρά τους κανα δυο γκρινιάρηδες,το pirelli είναι σαφώς καλύτερο από όλα τα ρούτερ που προσφέρουν οι πάροχοι.Δεν μιλώ για αυτά που αγοράζουμε,μιλάω για αυτά που μας δίνουν.ADB respect

Artemius
06-07-12, 21:34
Γενικά,παρά τους κανα δυο γκρινιάρηδες,το pirelli είναι σαφώς καλύτερο από όλα τα ρούτερ που προσφέρουν οι πάροχοι.Δεν μιλώ για αυτά που αγοράζουμε,μιλάω για αυτά που μας δίνουν.ADB respect


πλκ κανεις τωρα ε?

Thomson και παλι Thomson. τα μενου του ειναι μπλιαχ,αλλα κατω απο το καπω ειναι turbisio. πολυ απλα,το QoS που πετυχαινει εργοστασιακα και την αποκρισιμοτητα στις εντολες που του δινεις να λαβεις υποψη,φτανει για να πειστεις. θα θελα να ειχα Thomson αλλα ειμαι φορτωμενος με το Ζαντολαστιχο,και ελπιζω στο φετινο καλοκαιρι να "πει το ποιημα" (ανεβαζει καλες θερμοκρασιες και ας μη το χω στριμωγμενο)

evdometap
09-07-12, 16:04
Δεν κάνω πλάκα, απλά δεν έχω κανένα παράπονο!Thomson είχα παλιότερα, ούτε εκεί είχα πρόβλημα, δεν λέω ότι είναι άσχημο, ίσα ίσα το θεωρώ πολύ αξιόλογο. Απλά από προσωπική εμπειρία, το ADB μου κρατάει καλύτερα τη γραμμή, πιο σταθερά, και χωρίς λάθη. Αυτό ίσως οφείλεται στο ότι με το Thomson είχα 24άρα γραμμή ενώ με το ADB 8άρα, άρα τώρα έχω να μοιράζομαι πιο άδειες γραμμές, αλλά δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δεν είμαι απόλυτος, απλά η προσωπική μου εμπειρία είναι προς το παρόν καλύτερη με το ζαντολάστιχο. Btw επειδή σε βλέπω πιο ψαγμένο από μένα, τι προβλήματα νομίζεις ότι πρέπει να περιμένω στο μέλλον!?

- - - Updated - - -

Δεν κάνω πλάκα, απλά δεν έχω κανένα παράπονο!Thomson είχα παλιότερα, ούτε εκεί είχα πρόβλημα, δεν λέω ότι είναι άσχημο, ίσα ίσα το θεωρώ πολύ αξιόλογο. Απλά από προσωπική εμπειρία, το ADB μου κρατάει καλύτερα τη γραμμή, πιο σταθερά, και χωρίς λάθη. Αυτό ίσως οφείλεται στο ότι με το Thomson είχα 24άρα γραμμή ενώ με το ADB 8άρα, άρα τώρα έχω να μοιράζομαι πιο άδειες γραμμές, αλλά δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δεν είμαι απόλυτος, απλά η προσωπική μου εμπειρία είναι προς το παρόν καλύτερη με το ζαντολάστιχο. Btw επειδή σε βλέπω πιο ψαγμένο από μένα, τι προβλήματα νομίζεις ότι πρέπει να περιμένω στο μέλλον!?

Picard
10-07-12, 00:43
Ρε παιδια το YouTube στη cyta δεν είχε θέμα πριν κανά μηνα; Τι πετάει; Έχω μπερδευτεί!

ποτε δεν ειχα προβλημα απο τις 31 μαρτιου που ενεργοποιηθηκα,αντιθετα στον οτε περιμενα σε δυο τρια βιντεακια,με τη forthnet δεν τα κοιτουσα καθολου γιατι ηταν μπαχαλο ολο το δικτυο.....τουλαχιστον στο ιντερνετ πεταει η cyta,ισως ο καλυτερος παροχος,παιζω και παιχνιδια online χωρις προβλημα!!!

Artemius
10-07-12, 14:16
Δεν κάνω πλάκα, απλά δεν έχω κανένα παράπονο!Thomson είχα παλιότερα, ούτε εκεί είχα πρόβλημα, δεν λέω ότι είναι άσχημο, ίσα ίσα το θεωρώ πολύ αξιόλογο. Απλά από προσωπική εμπειρία, το ADB μου κρατάει καλύτερα τη γραμμή, πιο σταθερά, και χωρίς λάθη. Αυτό ίσως οφείλεται στο ότι με το Thomson είχα 24άρα γραμμή ενώ με το ADB 8άρα, άρα τώρα έχω να μοιράζομαι πιο άδειες γραμμές, αλλά δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δεν είμαι απόλυτος, απλά η προσωπική μου εμπειρία είναι προς το παρόν καλύτερη με το ζαντολάστιχο. Btw επειδή σε βλέπω πιο ψαγμένο από μένα, τι προβλήματα νομίζεις ότι πρέπει να περιμένω στο μέλλον!?


ε οποτε μιλαμε για τελειως διαφορετικες καταστασεις. αλλο "εως 24",που λογικα θα μιλαμε και για ανοιχτο προφιλ συγχρονισμου,και αλλο 8αρι και κλειδωμενο προφιλ.

απο κει και περα τι εννοεις απο προβληματα? αφου εισαι χαμηλα,σε 8αρι προφιλ,και το κραταει καλα οπως λες,αν συμβει κτ δεν θα κανει καποια διαφορα το οποιοδηποτε router. τα μονα 2 "προβληματα" θεωρουνται οτι το Ζαντολαστιχο ειναι σαν αγωνιστικο λαστιχο απο θερμοκρασια :p και το QoS,δλδ η προτεραιοποιηση στην κινηση οταν η γραμμη κατεβαζει. πιο απλα,το torrent κατεβαζει χωρις να εχεις ρυθμισει τον κοφτη ή τον εχεις ρυθμισει ψηλά και ταυτοχρονα θες να σερφαρεις ή να παιξεις κανα παιχνιδακι,ε στο μεν Thomson θα σερφαρεις πιο ανετα και θα αποκρινεται πιο γρηγορα το game,ενώ στο Pirelli το αναποδο.

ειδικα στο θέμα των games,εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραματα,γτ το Ζαντολαστιχο ειναι λιγο "γκαου-ουγκα-μπουγκα". εγω σε 4αρα γραμμη,αμα θελω και να κατεβασω και να παιξω κανα game πρεπει να βαλω κοφτη στο torrent στα 200-250kbps για να μην εχω εξτρα lag. σε Thomson θα το ειχα 300-350 τον κοφτη αντιστοιχα. χονδρικα μιλαμε βεβαια παντα,αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω. ;)

haniabal
10-07-12, 14:18
Ρε παιδια το YouTube στη cyta δεν είχε θέμα πριν κανά μηνα; Τι πετάει; Έχω μπερδευτεί

Από ότι ξέρω κάποιοι εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα στην cyta με youtube.Εγώ με φορνετ πάντως πάω σφαίρα..

Artemius
10-07-12, 14:21
ποτε δεν ειχα προβλημα απο τις 31 μαρτιου που ενεργοποιηθηκα,αντιθετα στον οτε περιμενα σε δυο τρια βιντεακια,με τη forthnet δεν τα κοιτουσα καθολου γιατι ηταν μπαχαλο ολο το δικτυο.....τουλαχιστον στο ιντερνετ πεταει η cyta,ισως ο καλυτερος παροχος,παιζω και παιχνιδια online χωρις προβλημα!!!


ειπαμε,η cyta για το youtube,τραβαει απο cache server δικο της. δεν γνωριζω αν κανει κτ αναλογο και ο ΟΤΕ. αλλα θα μπορουσε να πηγαινει πιο γρηγορα για cache server.

τωρα στα games,ή κανεις λαθος ή είχες προβλημα στη γραμμή όσο ήσουν στον ΟΤΕ. ποτε δεν γινεται το interleave(cyta) να ειναι καλυτερο από το fastpath (ΟΤΕ). και ειδικα το fastpath,το international bandwith και ποιοτητα peering (ποσα και απο που περναει) του ΟΤΕ,ολοι οι αλλοι παροχοι (μοιραια και οι πελατους,δλδ εμεις) μονο να το ονειρευονται μπορουν.

redcom7
10-07-12, 17:36
ειπαμε,η cyta για το youtube,τραβαει απο cache server δικο της. δεν γνωριζω αν κανει κτ αναλογο και ο ΟΤΕ. αλλα θα μπορουσε να πηγαινει πιο γρηγορα για cache server.

τωρα στα games,ή κανεις λαθος ή είχες προβλημα στη γραμμή όσο ήσουν στον ΟΤΕ. ποτε δεν γινεται το interleave(cyta) να ειναι καλυτερο από το fastpath (ΟΤΕ). και ειδικα το fastpath,το international bandwith και ποιοτητα peering (ποσα και απο που περναει) του ΟΤΕ,ολοι οι αλλοι παροχοι (μοιραια και οι πελατους,δλδ εμεις) μονο να το ονειρευονται μπορουν.

και ομως μπορεις να γυρισεις και στην Cyta σε fastpath και να πηγαινει σφαιρα στα παιχνιδι α..... εγω σε CCS με cyta και fastpath ειμαι περιπου 65ms με σερβερ στην Γερμανια ...

Artemius
10-07-12, 19:51
και ομως μπορεις να γυρισεις και στην Cyta σε fastpath και να πηγαινει σφαιρα στα παιχνιδι α..... εγω σε CCS με cyta και fastpath ειμαι περιπου 65ms με σερβερ στην Γερμανια ...


μπορεις στελνοντας e-mail με τα στοιχεια σου κτλ κτλ.

σε fastpath υπαρχει μεγαλη βελτιωση,και παλι ομως σε απολυτα νουμερα στο θεμα ms και peering ανηκει στον ΟΤΕ :/


προσωπικα παρολο που εχω υπερελαχιστα errors στη γραμμη


Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 12146 0
CRC Error 0 0
HEC Error 0 0

θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο

antreas9
23-07-12, 14:28
όλα καλά με τη cyta, αλλά...ούτε κατά τύχη δεν πετυχαίνουν τις σωστές χρεώσεις στο λογ/σμο.
Μετά τον λογ/σμο που ήρθε λάθος και το παραδεχθηκαν (απλά χρειάστηκαν 2-3 τηλέφωνα και 2-3 mails), ήρθε 2ος, ακόμα χειρότερος!
ξαφνικά, μου ζητάνε 52 ευρω (εντωμεταξύ, η συμφωνία είναι για 25)!
Αντε παλι από την αρχη, να τους εξηγείς γιατι ενας ελέφαντας δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από μια κόκκινη παπαρούνα...

Picard
23-07-12, 17:43
όλα καλά με τη cyta, αλλά...ούτε κατά τύχη δεν πετυχαίνουν τις σωστές χρεώσεις στο λογ/σμο.
Μετά τον λογ/σμο που ήρθε λάθος και το παραδεχθηκαν (απλά χρειάστηκαν 2-3 τηλέφωνα και 2-3 mails), ήρθε 2ος, ακόμα χειρότερος!
ξαφνικά, μου ζητάνε 52 ευρω (εντωμεταξύ, η συμφωνία είναι για 25)!
Αντε παλι από την αρχη, να τους εξηγείς γιατι ενας ελέφαντας δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από μια κόκκινη παπαρούνα...

Αυτοι μου φαινεται οτι προσπαθουν να πετυχουν κανεναν αφηρημενο πελατη που μοναχα πληρωνει λογαριασμους,μου ετυχε κι εμενα να μου βαλουν δυο παγια σε εναν μηνα,περιμενω τον λογαριασμο του ιουλιου για να δω εαν εχει διορθωθει,επειδη ομως συμβαινει σε πολλους τωρα τελευταια υποθετω οτι δε γινεται τυχαια,δε μπορει καθε φορα να πεφτει η δικαιολογια του ανθρωπινου λαθους,δεν ειναι οπως στο ποδοσφαιρο που εξελισσεται η φαση αστραπιαια και δε μπορει να καταλαβει το offside ο εποπτης,εγω τουλαχιστον ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολους τους παροχους,την εχω πατησει με τη forthnet δεν προκειται να δεχτω οτιδηποτε αλλο,οποια εταιρια προσπαθει να αρπαξει οτι μπορει δεν προκειται να δει προκοπη,να το βαλουν καλα στο μυαλο τους......


ειπαμε,η cyta για το youtube,τραβαει απο cache server δικο της. δεν γνωριζω αν κανει κτ αναλογο και ο ΟΤΕ. αλλα θα μπορουσε να πηγαινει πιο γρηγορα για cache server.



Μηπως γνωριζεις εαν η wind χρησιμοποιει αναλογο server στο δικτυο της????

redcom7
24-07-12, 09:09
Αυτοι μου φαινεται οτι προσπαθουν να πετυχουν κανεναν αφηρημενο πελατη που μοναχα πληρωνει λογαριασμους,μου ετυχε κι εμενα να μου βαλουν δυο παγια σε εναν μηνα,περιμενω τον λογαριασμο του ιουλιου για να δω εαν εχει διορθωθει,επειδη ομως συμβαινει σε πολλους τωρα τελευταια υποθετω οτι δε γινεται τυχαια,δε μπορει καθε φορα να πεφτει η δικαιολογια του ανθρωπινου λαθους,δεν ειναι οπως στο ποδοσφαιρο που εξελισσεται η φαση αστραπιαια και δε μπορει να καταλαβει το offside ο εποπτης,εγω τουλαχιστον ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολους τους παροχους,την εχω πατησει με τη forthnet δεν προκειται να δεχτω οτιδηποτε αλλο,οποια εταιρια προσπαθει να αρπαξει οτι μπορει δεν προκειται να δει προκοπη,να το βαλουν καλα στο μυαλο τους......



Μηπως γνωριζεις εαν η wind χρησιμοποιει αναλογο server στο δικτυο της????


off topic ..... TO AVATAR ΣΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ....

Artemius
24-07-12, 20:46
Αυτοι μου φαινεται οτι προσπαθουν να πετυχουν κανεναν αφηρημενο πελατη που μοναχα πληρωνει λογαριασμους,μου ετυχε κι εμενα να μου βαλουν δυο παγια σε εναν μηνα,περιμενω τον λογαριασμο του ιουλιου για να δω εαν εχει διορθωθει,επειδη ομως συμβαινει σε πολλους τωρα τελευταια υποθετω οτι δε γινεται τυχαια,δε μπορει καθε φορα να πεφτει η δικαιολογια του ανθρωπινου λαθους,δεν ειναι οπως στο ποδοσφαιρο που εξελισσεται η φαση αστραπιαια και δε μπορει να καταλαβει το offside ο εποπτης,εγω τουλαχιστον ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολους τους παροχους,την εχω πατησει με τη forthnet δεν προκειται να δεχτω οτιδηποτε αλλο,οποια εταιρια προσπαθει να αρπαξει οτι μπορει δεν προκειται να δει προκοπη,να το βαλουν καλα στο μυαλο τους......



Μηπως γνωριζεις εαν η wind χρησιμοποιει αναλογο server στο δικτυο της????


δεν ξερω και βασικα δεν νομιζω οτι επιτηδες γινεται κτ τετοιο. πιο πολυ το βλεπω να μπλεκουν που και που τα ποδια τους στο λογιστηριο. συνηθες φαινομενο αλλωστε για ελληνικο isp,ειδικα αν εχει κανει ενα καποιο blow-up σε πελατειακη βαση.

δεν ξερω αν η wind τραβαει απο αναλογο cache server. μπορεις ομως ευκολα να το διαπιστωσεις βαζοντας π.χ. το IDM και κατεβαζοντας ενα βιντεακι απο youtube. αμα γραφει το path wind και cache,τοτε ναι.



off topic ..... TO AVATAR ΣΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ....

καρδερινα ειναι το avatar του. και μαλιστα στην φυση. πολυ ωραιο οντως.

Picard
26-07-12, 16:34
σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος της cyta 15€ με επιστρεφομενα 15,5€ απο το διπλοπαγιο του μηνα απριλιου και 3€ για την απωλεια τηλ μεσα στον ιουνιο,ενταξει ολα καλα,αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι δε γραφει τη συνολικη τιμη μαζι με το φπα για καθε χρεωση ξεχωριστα,το βαζει μονο στην τελικη τιμη.

nickaros
26-07-12, 21:46
σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος της cyta 15€ με επιστρεφομενα 15,5€ απο το διπλοπαγιο του μηνα απριλιου και 3€ για την απωλεια τηλ μεσα στον ιουνιο,ενταξει ολα καλα,αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι δε γραφει τη συνολικη τιμη μαζι με το φπα για καθε χρεωση ξεχωριστα,το βαζει μονο στην τελικη τιμη.

Οι διακοπες στην τηλεφωνια συνεχιζουν?

gp1
26-07-12, 22:15
Όχι. Από τότε όυτε λεπτό!

Picard
27-07-12, 04:22
Οι διακοπες στην τηλεφωνια συνεχιζουν?

τωρα καπως καλυτερα τα πραγματα,χθες το πρωι μονο μου εσβησε,ισως να φταιει το firmware του ρουτερ γιατι οταν εκανα επανεκιννηση επανηλθε αμεσως,απο κει και περα στο internet ειναι κορυφη και σταθερη,κατεβαζω με 1,3-1,4mb/s οσοι ειναι επαγγελματιες και θελουν σταθερο τηλ δεν τους συνιστω cyta,καλυτερα να πανε σε καποια αλλη εταιρια με pots....θετικο το γεγονος οτι το τελευταιο τριμηνο ειδα τρεις φορες ανακοινωση για αναβαθμιση δικτυου στην περιοχη μου....

evdometap
27-07-12, 10:33
Μετά το πρόβλημα με τη διακοπή στο τηλέφωνο:
1)Δεν έχει πέσει ποτέ ξανά
2)Εχει βελτιωθεί αρκετά η ποιότητα στο VoIP
3)Οντως οι αναβαθμίσεις είναι συνεχείς

Και όντως το ίντερνετ δεν πέφτει με τίποτα!

prodromosfan
27-07-12, 12:54
oι διακοπες πλέον κοστίζουν.
σε μενα καναν επιστροφη για τις 2 μερες 2,44€ απο το παγιο και 5€ απο τις προωθησεις στο κινητο μου.
τουλαχιστον δεν σφύριξε αδιαφορα και μπραβο τους.

redcom7
27-07-12, 14:26
σε εμενα δεν εκαναν καμια εκπτωση ... λετε να γινει στον επομενο λογαριασμο???
η να τους παρω κανα τηλεφνο ...

3lbereth
27-07-12, 20:02
Ούτε σε μενα, αλλά είχα διακοπή τηλεφωνίας μόνο τη μέρα των εκλογών. Στο διήμερο κάζο το ΑΚ Ψυχικού δεν πήρε χαμπάρι!

Picard
27-07-12, 22:41
Γνωριζει κανεις εαν εχει βγει νεo firmware για thomson TG782 της cyta???? η εκδοση που εχω ειναι Software Release: 8.2.7.D

antreas9
31-07-12, 00:23
όλα καλά με τη cyta, αλλά...ούτε κατά τύχη δεν πετυχαίνουν τις σωστές χρεώσεις στο λογ/σμο.
Μετά τον λογ/σμο που ήρθε λάθος και το παραδεχθηκαν (απλά χρειάστηκαν 2-3 τηλέφωνα και 2-3 mails), ήρθε 2ος, ακόμα χειρότερος!
ξαφνικά, μου ζητάνε 52 ευρω (εντωμεταξύ, η συμφωνία είναι για 25)!
Αντε παλι από την αρχη, να τους εξηγείς γιατι ενας ελέφαντας δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από μια κόκκινη παπαρούνα...
με ενα μαίηλ στην κυρία που ανέλαβε και την 1η φορά το case μου, την ενημέρωσα ότι και πάλι 25 ευρω θα πληρώσω.
με πήρε μεσα σε 5-6 ημέρες τηλ, μου ζήτησε συγγνώμη, μου είπε ότι θα διορθωθεί και το 2ο λάθος, αλλά από σεπτεμβρη, οπότε, κ τον αυγουστο, να πληρωσω 25, και το σεπτεμβρη θα ειναι ολα οκ!
για να δουμε!
(τουλάχιστον, ήταν ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ)!

Picard
31-07-12, 22:02
Το καλο με τη cyta ειναι οτι κανει συνεχεις αναβαθμισεις,ειδικα στο ιντερνετ απο τοτε που ενεργοποιηθηκα υπαρχει μια σταθεροτητα στο download,στο youtube και συγχρονιζει σωστα στα torrents με bitcommet που χρησιμοποιω,στην τηλεφωνια ειχα καποια προβληματακια,τωρα ειναι καπως καλυτερα αλλα θελω να ειμαι επιφυλακτικος γιατι μπορει να χω παλι διακοπες,ειναι voip αυτο δεν ειναι κι οτι καλυτερο αλλα επειδη ζουμε δυσκολα χρονια μην τα θελουμε ολα δικα μας,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με cyta...

GeorgeMoi
01-08-12, 13:17
Το καλο με τη cyta ειναι οτι κανει συνεχεις αναβαθμισεις,ειδικα στο ιντερνετ απο τοτε που ενεργοποιηθηκα υπαρχει μια σταθεροτητα στο download,στο youtube και συγχρονιζει σωστα στα torrents με bitcommet που χρησιμοποιω,στην τηλεφωνια ειχα καποια προβληματακια,τωρα ειναι καπως καλυτερα αλλα θελω να ειμαι επιφυλακτικος γιατι μπορει να χω παλι διακοπες,ειναι voip αυτο δεν ειναι κι οτι καλυτερο αλλα επειδη ζουμε δυσκολα χρονια μην τα θελουμε ολα δικα μας,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με cyta...
Κι εγώ είμαι ευχαριστημένος με την Cyta αλλά κι εγώ έχω κάποια προβληματάκια με την τηλεφωνία όπως αναφέρεις κι εσύ.Εγώ ακούω αλλά οι άλλοι δεν με ακούν και κάνει κάποιους θορύβους το ακουστικό μου.Ισως φταίει το τηλέφωνο μου αλλά δεν ξέρω.:hmm:

evdometap
03-08-12, 12:49
Για το τηλέφωνο, καλό είναι να περιμένουμε την απεμπλοκή της cyta από τα μισθωμένα δίκτυα, που προβλέπεται μέσα στη χρονιά. Πιθανόν να μειωθεί ο όποιος θόρυβος ακούτε(στην περιοχή μου δεν έχω τέτοιο θέμα).

- - - Updated - - -

Παρεμπιπτόντως σήμερα το ιντερνετ έχει πάρει φωτιά :)

prodromosfan
03-08-12, 14:02
σου έκαψε το ρουτερ;;;; :what:

Picard
03-08-12, 19:42
Ηρθε τεχνικος σημερα και μου αλλαξε το ρουτερ,πηρα το pirelli με τη μια usb θυρα,το αλλο απο οτι μου ειπαν το δινουν για vdsl,εμαθα οτι πολλα internet cafe βαλανε vdsl με pirelli....αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ανεβηκε το attn απο το 24,5 στο 28,3 κι ο συγχρονισμος απο το 13mbps στο 14mbps ενω το snr παραμενει στο 8 για μεγαλυτερη σταθεροτητα της γραμμης απ'οτι μου ειπαν,τελικα το pirelli συγχρονιζει πιο πανω απο το thomson...

evdometap
03-08-12, 19:58
έλα να επιβεβαιώνομαι :P ! Να ξέρεις πάντως ότι με το Pirelli θα θες πιο συχνά reset για να μην πέφτει το upload rate...Μια φορά το μήνα περίπου.

Βασικά το SNR το ανέβασαν από τη μέρα με το μεγάλο πρόβλημα. Router γιατί άλλαξες?

Picard
03-08-12, 21:21
έλα να επιβεβαιώνομαι :P ! Να ξέρεις πάντως ότι με το Pirelli θα θες πιο συχνά reset για να μην πέφτει το upload rate...Μια φορά το μήνα περίπου.

Βασικά το SNR το ανέβασαν από τη μέρα με το μεγάλο πρόβλημα. Router γιατί άλλαξες?

Ο τεχνικος ειδε τη γραμμη μου με ενα μηχανημα στην αρχη,μετα διαπιστωσε κατι λαθοι της γραμμης και κατι ξαφνικα reset που εκανε απο μονο του το ρουτερ,για να μην υπαρχουν αμφιβολιες για ελατωματικο προιον μου το αντικατεστησε με το pirelli που ειχε φερει μαζι του καινουργιο(στον οτε οταν μου αντικατεστησαν το Huawei θυμαμαι μου εφεραν ενα μεταχειρισμενο διορθωμενο,καμια σχεση τωρα),μου ειπε οτι παιζει να υπαρχει προβλημα με τα καλωδια του οτε και θα κανει καποιες μετατροπες στο αστικο κεντρο της cyta τις επομενες μερες........για να λυθει οριστικα το προβλημα με το voip,διακοπες και λαθοι που βγαζει η γραμμη.......αυτα!!!!

DJG
04-08-12, 02:16
Ο τεχνικος ειδε τη γραμμη μου με ενα μηχανημα στην αρχη,μετα διαπιστωσε κατι λαθοι της γραμμης και κατι ξαφνικα reset που εκανε απο μονο του το ρουτερ,για να μην υπαρχουν αμφιβολιες για ελατωματικο προιον μου το αντικατεστησε με το pirelli που ειχε φερει μαζι του καινουργιο(στον οτε οταν μου αντικατεστησαν το Huawei θυμαμαι μου εφεραν ενα μεταχειρισμενο διορθωμενο,καμια σχεση τωρα),μου ειπε οτι παιζει να υπαρχει προβλημα με τα καλωδια του οτε και θα κανει καποιες μετατροπες στο αστικο κεντρο της cyta τις επομενες μερες........για να λυθει οριστικα το προβλημα με το voip,διακοπες και λαθοι που βγαζει η γραμμη.......αυτα!!!!


Εμένα οι φωστήρες μου ζητούν 70 ευρω για αλλαγη εξοπλισμου από thomson σε pirelli:twisted:

evdometap
04-08-12, 03:03
Με τίποτα, αν υπάρχει πρόβλημα και ο τεχνικός δεν μουλαρώσει, στο κάνουν τζάμπα. Σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις το ξέρω να συμβαίνει! Χρησιμοποίησε και τον Picard σαν δεδικασμένο :P

Picard
04-08-12, 03:44
Εμένα οι φωστήρες μου ζητούν 70 ευρω για αλλαγη εξοπλισμου από thomson σε pirelli:twisted:

Αν υπαρχει προβλημα η αντικατασταση δε χρεωνεται,τωρα εαν εισαι ενταξει και ετσι απλα σου την εδωσε μια μερα να το αλλαξεις ειναι λογικο να σου ζητανε χρηματα,καταρχην δε ζητησα να ρθει τεχνικος,ουτε να αλλαξω ρουτερ,αυτοι με πηραν τηλ ξαφνικα να μου πουν οτι θα ρθει τεχνικος.......

evdometap
04-08-12, 04:03
Αν υπαρχει προβλημα η αντικατασταση δε χρεωνεται,τωρα εαν εισαι ενταξει και ετσι απλα σου την εδωσε μια μερα να το αλλαξεις ειναι λογικο να σου ζητανε χρηματα,καταρχην δε ζητησα να ρθει τεχνικος,ουτε να αλλαξω ρουτερ,αυτοι με πηραν τηλ ξαφνικα να μου πουν οτι θα ρθει τεχνικος.......

Πρακτικά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με δαύτους, αυτό είναι και το καλύτερό τους..Οι τύποι σκίστηκαν όποτε τους παραπονέθηκα, το έλυσαν, αλλά το βασικό είναι ότι με παίρνουν τηλ όλη την ώρα για βελτιώσεις..Αγγίζουν τη γραφικότητα,αλλά τους αγαπάμε!

DJG
04-08-12, 13:12
Για αν εξηγηθώ, την γραμμή την ενεργοποίησα 1/5/2012, ο εξοπλισμός μου είναι σε άριστη κατάσταση, το φυσούσε ανεμιστήρας για να μην θερμένεται ποτέ, δεν τον έχω καθόλου πειράξει και θέλω να το επιστρέψω και να μου δώσουν το pirelli που έχω ακούσει ότι συγχρονίζει πιο ψηλά και είναι απέιρως καλύτερο.

Γιατί δηλαδή να μου απαιτοπύν 70 ευρώ εφόσον θα τον δώσω πίσω τον παλιό, ο οποίος μάλιστα μπορεί να δωθεί σε κάποιον άλλον πελάτη. Είναι κοροιδία να πληρώσω 70 ευρώ, τη στιγμή μάλιστα που με αυτά τα χρήματα σαν φοιτητής παίρνω ψώνια και γεμίζω το ψυγείο για δύο εβδομάδες.

Ελεος ....

Hetfield
05-08-12, 01:45
Για αν εξηγηθώ, την γραμμή την ενεργοποίησα 1/5/2012, ο εξοπλισμός μου είναι σε άριστη κατάσταση, το φυσούσε ανεμιστήρας για να μην θερμένεται ποτέ, δεν τον έχω καθόλου πειράξει και θέλω να το επιστρέψω και να μου δώσουν το pirelli που έχω ακούσει ότι συγχρονίζει πιο ψηλά και είναι απέιρως καλύτερο.

Γιατί δηλαδή να μου απαιτοπύν 70 ευρώ εφόσον θα τον δώσω πίσω τον παλιό, ο οποίος μάλιστα μπορεί να δωθεί σε κάποιον άλλον πελάτη. Είναι κοροιδία να πληρώσω 70 ευρώ, τη στιγμή μάλιστα που με αυτά τα χρήματα σαν φοιτητής παίρνω ψώνια και γεμίζω το ψυγείο για δύο εβδομάδες.

Ελεος ....

Αν θες τη γνωμη μου κρατα το thomson.

Μαυρο χαλι σημερα η συνδεση μου στη Cyta.

evdometap
05-08-12, 02:12
Αν θες τη γνωμη μου κρατα το thomson.

Μαυρο χαλι σημερα η συνδεση μου στη Cyta.

Hetfield είσαι με Speedtouch όπως βλέπω?
Μια χαρά το Thomson, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, δεν το αλλάζουμε. Αλλά το ζαντολάστιχο είναι σκυλί μαύρο!

Picard
05-08-12, 02:27
Για το pirelli θα βγαλω πορισμα σε κανα διμηνο περιμενω να δω πως θα παει μεχρι τελη σεπτεμβριου,μεχρι τοτε να μη το γκαντεμιασω.....παντως δε νομιζω να ειναι τυχαιο οτι στα ιντερνετ καφε η cyta δινει το pirelli......

GeorgeMoi
05-08-12, 03:17
Για το pirelli θα βγαλω πορισμα σε κανα διμηνο περιμενω να δω πως θα παει μεχρι τελη σεπτεμβριου,μεχρι τοτε να μη το γκαντεμιασω.....παντως δε νομιζω να ειναι τυχαιο οτι στα ιντερνετ καφε η cyta δινει το pirelli......
Αυτό είναι εξακριβωμένο;Και μπορώ να ζητήσω αλλαγή του ρούτερ μου;

Picard
05-08-12, 04:43
Αυτό είναι εξακριβωμένο;Και μπορώ να ζητήσω αλλαγή του ρούτερ μου;

η απαντηση εχει δοθει πιο πανω....

prodromosfan
05-08-12, 12:15
αντε πάλι
το πιρελλι το δινει γιατι εχει γεμισει την αθηνα με ως επι το πλειστον infineon dslam.
στα ιντερνετ καφε που θελουν απλά να κλειδωνει οσο το δυνατον καλυτερα η γραμμη δινει πιρελλι
γιατι τα ιντερνετ καφε εχουν καλυτερο επαγγελματικο εξοπλισμο για τη δικτυωση και εκει το πιρελλι χρησιμοποιείται σαν μοντεμ ΜΟΝΟ.
το pirelli εχει infineon chipset τα thomson εχουν broadcom.

σαν ρουτερ το πιρελλι δεν αξιζει μία.

bilirius
05-08-12, 15:47
αντε πάλι
το πιρελλι το δινει γιατι εχει γεμισει την αθηνα με ως επι το πλειστον infineon dslam.
στα ιντερνετ καφε που θελουν απλά να κλειδωνει οσο το δυνατον καλυτερα η γραμμη δινει πιρελλι
γιατι τα ιντερνετ καφε εχουν καλυτερο επαγγελματικο εξοπλισμο για τη δικτυωση και εκει το πιρελλι χρησιμοποιείται σαν μοντεμ ΜΟΝΟ.
το pirelli εχει infineon chipset τα thomson εχουν broadcom.

σαν ρουτερ το πιρελλι δεν αξιζει μία.

Μηπως εισε πολυ αυστηρος με το πιρελι?

Picard
05-08-12, 22:10
αντε πάλι
το πιρελλι το δινει γιατι εχει γεμισει την αθηνα με ως επι το πλειστον infineon dslam.
στα ιντερνετ καφε που θελουν απλά να κλειδωνει οσο το δυνατον καλυτερα η γραμμη δινει πιρελλι
γιατι τα ιντερνετ καφε εχουν καλυτερο επαγγελματικο εξοπλισμο για τη δικτυωση και εκει το πιρελλι χρησιμοποιείται σαν μοντεμ ΜΟΝΟ.
το pirelli εχει infineon chipset τα thomson εχουν broadcom.

σαν ρουτερ το πιρελλι δεν αξιζει μία.

αυτο σου το διαβεβαιωσε καποιος τεχνικος μεσα απο cyta η ειναι αποψη δικη σου???? παντως εγω με το pirelli κερδισα 1 mbps με το ιδιο snr margin αλλα επειδη περιμενω να περασει καποιο χρονικο διαστημα για να δω εαν ειναι σταθερο με την τηλεφωνια θα εκφρασω τη γνωμη μου αργοτερα.....

prodromosfan
05-08-12, 22:23
μυαλο θέλει.
όταν όσοι ειχαμε αλλάξει πάροχο απο netone -> cyta οι περισσοτεροι ειχαν μεγάλες διαφορές στο κλείδωμα
κάτι που είναι περιεργο καθώς δεν άλλαξε το margin και κατέβηκε το snr που σημαίνει ότι έπρεπε να ανέβει ο συγχρονισμος και οχι να κατεβει.

οι περισσοτεροι κουμπωθηκαν σε infineon dslam και μαλιστα οσοι παραπονεθηκαν σαν λύση τους άλλαζαν το μοντεμ με pirelli.

όσο για την τελευταια πρόταση, έχω το netfaster IAD 2 που ειναι το ιδιο ακριβως με το μαυρο pirelli με firmware της intrakom που ειναι λιγο καλύτερο απο της cyta.
Και απο πολλούς δεν εχω ακουσει τα καλύτερα λόγια. Ιδίως για το ασυρματο δικτυο που χανεται που και που οσο και για το συρσιμο που τρωει οταν μπουκώνει με torrent συνδεσεις. (αυτα τα δυο δεν τα εχω δοκιμασει, το routing το περναω απο ξεχωριστώ ρούτερ γιατι και εγω το πηρα για να κλειδωνει καλύτερα.)

- - - Updated - - -


Μηπως εισε πολυ αυστηρος με το πιρελι?

δεν νομίζω, εχουν περάσει αρκετα από τα χέρια μου και η εμπειρία που εχω αποκομίσει αυτή ειναι.

Picard
06-08-12, 01:51
μυαλο θέλει.
όταν όσοι ειχαμε αλλάξει πάροχο απο netone -> cyta οι περισσοτεροι ειχαν μεγάλες διαφορές στο κλείδωμα
κάτι που είναι περιεργο καθώς δεν άλλαξε το margin και κατέβηκε το snr που σημαίνει ότι έπρεπε να ανέβει ο συγχρονισμος και οχι να κατεβει.

οι περισσοτεροι κουμπωθηκαν σε infineon dslam και μαλιστα οσοι παραπονεθηκαν σαν λύση τους άλλαζαν το μοντεμ με pirelli.

όσο για την τελευταια πρόταση, έχω το netfaster IAD 2 που ειναι το ιδιο ακριβως με το μαυρο pirelli με firmware της intrakom που ειναι λιγο καλύτερο απο της cyta.
Και απο πολλούς δεν εχω ακουσει τα καλύτερα λόγια. Ιδίως για το ασυρματο δικτυο που χανεται που και που οσο και για το συρσιμο που τρωει οταν μπουκώνει με torrent συνδεσεις. (αυτα τα δυο δεν τα εχω δοκιμασει, το routing το περναω απο ξεχωριστώ ρούτερ γιατι και εγω το πηρα για να κλειδωνει καλύτερα.)

- - - Updated - - -



δεν νομίζω, εχουν περάσει αρκετα από τα χέρια μου και η εμπειρία που εχω αποκομίσει αυτή ειναι.

Παντως το thomson επειδη το ειχα 4 μηνες δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις,για το pirelli θα δειξει o χρονος,μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα....

Sovjohn
06-08-12, 23:00
Η Cyta έχει (ακόμα) 2 τύπους εξοπλισμού γιατί έχει 2 τύπους DSLAM. Ορισμένα (περισσότερα στην επαρχία και λιγότερα στην Αττική) έχουν broadcom chipset, και άρα παίζουν / συγχρονίζουν καλύτερα με thomson, που έχει broadcom chipset επίσης. Το δικό μου έτσι είναι ας πούμε.

Άλλα (τα περισσότερα στην Αττική και φαντάζομαι και κάποια στην επαρχία) DSLAM έχουν infineon chipset, και το pirelli συνεργάζεται καλύτερα μαζί τους.

Περιπτώσεις όπου κάποιος είχε το ένα, άλλαξε στο άλλο και "κάτι πήγε καλύτερα" δεν έχουν να κάνουν τόσο με τη γενική κατάσταση στην περιοχή τους, αλλά με τη γραμμή τους (η κάθε γραμμή συμπεριφέρεται με άλλη συμπεριφορά λόγω απόστασης, ποιότητας καλωδίων και δε συμμαζεύεται). Θεωρώ ότι η μόνη περίπτωση να έχουν δώσει εξοπλισμό "που δεν ταιριάζει τόσο με το DSLAM", πέραν του λάθους δηλαδή, είναι αν έχουν κάποια προσωρινή έλλειψη στον σωστό τύπο εξοπλισμού για την περιοχή.

Οτιδήποτε άλλο συζητάμε είναι για να περνάει η ώρα μας ;)

Picard
07-08-12, 02:05
πρωτο bug που ανακαλυψα σε pirelli,οταν παω να ενεργοποιησω το wi-fi μεσα απο τη σελιδα της συσκευης κανει reset απο μονο του....

@ ADSLgr.com All rights reserved.