PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Picard
06-11-12, 21:22
Ειμαι στη HOL(2 χρονια)(πακετο παλιο 6 mbps με σταθερο, 6mbps ελεγε τοσο εδεινε) και σκεφτομαι να το παω σε CYTA και για την ακριβεια Cyta 1play 24 mbps(Οτε και forthnet μακρεια ουτε να της ακουσω δεν θελω εχω τρομερες εμβειριες μπορω να μοιραστω ανετα>> 1 χρονο οτε 24 mbps πανακριβει ++45ευρο μηνα , forthnet δν ξερω απο που να ξεκηνησω και που να τελιωσω ) . Θελω γνωμες γενικες εδω 8α ρωτισω ι πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα?
Για να γινω πιο συγκεκριμενος 8ελω απλα σταθερο και γρηγορο ιντερνετ και καθολου τηλεφωνο(γιατι οχι τηλεφωνο , ολοι με περνουν στο κινητο πρωτον, δευτερον οι μονοι που με περνουν τηλ εινα
ολες οι αλλες εταιριες τηλεφωνιας εκτος απο την HOL :P πολυ σπαστικο λεω 3-4 οχι την ημερα)
Με την HOL μεσα στα 2 χρονια 2-3 σοβαρα προβληματα (π.χ χωρις ιντερνετ για κανα 2 εβδομαδες στο ακυρο , κατι φουσκομενι λογαριασμοι στο ακυρο, μερικα βραδια το downloading επεφτε δραματικα )γενικα ομως αν αυτα ηταν προβληματα αερα και που ... ειμαι ευχαριστημενος :P ...
Καθομουν και διαβασα πολλα post σχολια κτλπ και το μονο που με κανουν ειναι να με προβληματιζουν (διαφορες voip kai pot ακουω ολο για διακοπες ρευματος ακουω και πολλα αλλα ......)
εγω κατεναζω ταινιες απο torrents ,βλεπω youtube , bestprice kai skroutz και κανενα online game (vindictus ,HON ,COD MW3 ) αυτα με ενδοιαφερουν . και πανω απο ολα να ειναι φθηνα ... :)

Έλεγχος Διαθεσιμότητας Γεωγραφικος απο την CYTA Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1465,8 (m).Eυβοια, Χαλκιδα , αμα βοηθαει αυτο επισης

Σας παρακαλω διαφωτιστεμε . Ευχαριστω .

Εχω τις ιδιες αποψεις σχετικα με forthnet και οτε,περασα και απο τις δυο με κακες εμπειριες,εφοσον δε θελεις τηλ μπορεις να βαλεις οτι εξοπλισμο θελεις για το internet,δεν υπαρχει καποιος περιορισμος σε αυτη την περιπτωση,εσυ απλα θα πληρωνεις μονο το παγιο του ιντερνετ εφοσον δε χρησιμοποιησεις την voip τηλεφωνια που σου παρεχει η cyta με τον εξοπλισμο της,επειδη εχω περιπου ιδια αποσταση με σενα απο το κεντρο πιστευω οτι θα πιανεις πανω απο 13Mbps αλλα αυτο εξαρταται κι απο τις καλωδιωσεις,π.χ εγω ειμαι σε περιοχη νεας επεκτασης της πολης και μενω σε νεοχτιστη σχετικα πολυκατοικια,ταχυτητα περιπου 14-15mbps εκει παιζει,οσο αναφορα τη cyta μην την φοβασαι τοσο απο πλευρας εξυπηρετησης οσο κι απο πλευρας υπηρεσιων,στην αρχη ειχα καποιες αμφιβολιες αλλα μεχρι στιγμης δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

evdometap
07-11-12, 13:20
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αλλά θέλω και κάτι ακόμη.
Με τι εξοπλισμό συνδέεστε ? μόνο με το ρουτερ της cyta ? ενσύρματα ή ασύρματα
τα ρωτάω όλα αυτά γιατί , εγώ έχω αρκετά προβλήματα. Πολλές φορές τα βίντεο στο youtube δεν ξεκινάνε κάν να παίζουν
η σύνδεση μου είναι 4αρα και συνηθως στα κατεβάσματα π.χ. από nvidia πιάνω τη μέγιστη ταχύτητα της γραμμής μου, αλλά στο youtube υπάρχει τεράστιο πρόβλημα
Με το ρούτερ της cyta μόνο, εγώ συγκεκριμένα ADB P.RG 4201, δηλαδή το παλιό "μαύρο Pirelli". Επίσης ασύρματα, και αρκετά μακριά από το ρούτερ, και με τοίχο να παρεμβάλλεται. Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλ, να δούμε τι θα σου απαντήσουν!Εσύ ποιό ρούτερ έχεις?

a.libe
07-11-12, 14:30
Το adb ειναι πολυ καλυτερο σε σχεση με αυτο που δινει η Hol και ο ΟΤΕ..Αναφερομαι στο hyawey 520 και στο netfaster

jimarosGR
07-11-12, 14:39
To 1 play 24mbps της Cyta ειναι μονο για φοιτητες ?? Γιατι αυριο 8α ερ8ει να υπογραψω το συμβολαιο και τουσ ειπα θελω την υπηρεσια χωρις το τηλ 24 mbps στα 18 ευρο που ειναι αλλα αυτος μου ειπε οτι ειναι 23 ευρο και οτι πρεπει να κανω φραγη στο τηλ αμα δεν θελω??????????????

nickaros
07-11-12, 15:39
στο 1 πλει πληρωνεις 15,3 περιπου στον οτε παγιο και 18 στην συτα και εχεις μονο ιντερνετ απο συτα, ενω με το double play πληρωνεις 23 ευρω στην συτα και τπτ αλλο και εχεις τηλ και για να λειτουργει πρεπει να το εχεις συνδεδεμενο στο μοντεμ που σου δινουν αν δεν θες τηλ δεν το συνδεεις η βαζεις οποιο αλλο μοντεμ θες, παντως αμα θες την γινεται μονο με το μοντεμ της συτα συνδεδεμενο.

kasadi
07-11-12, 16:04
Με το ρούτερ της cyta μόνο, εγώ συγκεκριμένα ADB P.RG 4201, δηλαδή το παλιό "μαύρο Pirelli". Επίσης ασύρματα, και αρκετά μακριά από το ρούτερ, και με τοίχο να παρεμβάλλεται. Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλ, να δούμε τι θα σου απαντήσουν!Εσύ ποιό ρούτερ έχεις?

το ίδιο έχω και εγώ, με ασύρματο στο μισό μέτρο απόσταση απο το ρουτερ το βίντεο στο youtube μερικές φορές δεν ξεκινάει καν να παίζει
καλά άμα πάω σε άλλο δωμάτιο δεν ανοίγει καν η σελίδα και γενικά το browsing είναι πολύ αργό. Σήμα βέβαια από το ασύρματο έχω full και στα 2 δωμάτια ( έπαιξα και με τα κανάλια, αλλά πάντα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο ).Λέτε να έχει πρόβλημα το ρουτερ ?

evdometap
07-11-12, 16:38
Το adb ειναι πολυ καλυτερο σε σχεση με αυτο που δινει η Hol και ο ΟΤΕ..Αναφερομαι στο hyawey 520 και στο netfaster
Βασικά το adb και το netfaster 2 είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα, την ίδια πλακέτα της arcadyan έχουν:P. Από του ΟΤΕ είναι σαφώς ανώτερο πάντως.

- - - Updated - - -


το ίδιο έχω και εγώ, με ασύρματο στο μισό μέτρο απόσταση απο το ρουτερ το βίντεο στο youtube μερικές φορές δεν ξεκινάει καν να παίζει
καλά άμα πάω σε άλλο δωμάτιο δεν ανοίγει καν η σελίδα και γενικά το browsing είναι πολύ αργό. Σήμα βέβαια από το ασύρματο έχω full και στα 2 δωμάτια ( έπαιξα και με τα κανάλια, αλλά πάντα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο ).Λέτε να έχει πρόβλημα το ρουτερ ?
Αν σου δείχνει φουλ σήμα και πάλι δεν επικοινωνεί καλά,τότε ναι, ή το ρούτερ έχει θέμα ή η κάρτα δικτύου σου. Τα pirelli όταν είναι κομπλέ,είναι κομπλέ,αλλά μερικά είναι προβληματικά στο wifi. Επίσης μπορεί να χεις τπτ παρεμβολές. Δεν έχεις κανα άλλο ρούτερ να δοκιμάσεις?Αν μένουμε κοντά σου φέρνω το δικό μου για τσεκ

kasadi
07-11-12, 17:07
δυστυχώς δεν έχω άλλο ρουτερ
πώς ζητάω να μου αλλάξουνε ρουτερ (έστω να ελέγξουν αν δουλεύει αυτό που έχω) ? δηλώνω βλάβη ? έρχεται τεχνικός να ελέγξει πρώτα ? Χρεώνομαι κάτι ?

evdometap
08-11-12, 01:26
Δεν χρεώνεσαι κάτι,δηλώνεις βλάβη και στο αλλάζουν.Δοκίμασε το thomson μήπως παίζει καλύτερα στη γραμμή σου

Terrafaux
09-11-12, 00:31
εγω παλι εχω προβλημα με το youtube οταν ανεβαινω στα 720p,τοτε αρχιζει και κολλαει..

haniabal
09-11-12, 16:19
το ίδιο έχω και εγώ, με ασύρματο στο μισό μέτρο απόσταση απο το ρουτερ το βίντεο στο youtube μερικές φορές δεν ξεκινάει καν να παίζει
καλά άμα πάω σε άλλο δωμάτιο δεν ανοίγει καν η σελίδα και γενικά το browsing είναι πολύ αργό. Σήμα βέβαια από το ασύρματο έχω full και στα 2 δωμάτια ( έπαιξα και με τα κανάλια, αλλά πάντα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο ).Λέτε να έχει πρόβλημα το ρουτερ ?


Ξανάρχισαν τα προβλήματα με το youtube στην cyta?

Georgevtr
10-11-12, 00:46
εγω παλι εχω προβλημα με το youtube οταν ανεβαινω στα 720p,τοτε αρχιζει και κολλαει..

Cyta έχεις ή wind όπως γράφεις στο προφίλ σου;;;;

3ftw
10-11-12, 15:24
ανοιγω την κονσολα (ps3) και δεν μου την βγαζει στο
DHCP Client Log..γνωριζει κανενας γιατι?
την εχω κανει και add στο VLAN-DHCP Client List

Terrafaux
10-11-12, 17:28
εγω παλι εχω προβλημα με το youtube οταν ανεβαινω στα 720p,τοτε αρχιζει και κολλαει..

wind ειχα στην Αθηνα και λογο σπουδεων μετακομισα και εβαλα cyta.Ο τεχνικος εκανε ενα δοκιμαστικο και βρηκα οτι επιανε μεχρι 8 Mbps οποτε πηρε ενα τεχνικο και του ειπε να το κανει απο 24 σε 8.

Terrafaux
12-11-12, 03:19
πως γινεται η ip μου να ειναι απο την Αθηνα ενω συνδεομαι απο την Κρητη?

arkas2004
15-11-12, 04:36
κανένας απο αλιμο για να μου πει εντυπώσεις?

evdometap
16-11-12, 02:48
πως γινεται η ip μου να ειναι απο την Αθηνα ενω συνδεομαι απο την Κρητη?
Aν έχει κανας server πρόβλημα,σε προωθεί αλλού

deltadeltamike
16-11-12, 10:52
Aν έχει κανας server πρόβλημα,σε προωθεί αλλού
Αυτό που βλέπεις είναι θέμα geolocation της ip. Οι αποκλίσεις είναι αναμενόμενες.
Είναι θέμα ενημέρωσης της υπηρεσίας που κάνει το resolve και όχι του παρόχου.

geopyth
16-11-12, 11:32
Ξανάρχισαν τα προβλήματα με το youtube στην cyta?

ρε παιδιά και εγώ έχω θέμα με το youtube, το θέμα είναι το εξής, δεν φτάει η CYTA,
όταν παίζω με firefox κολλάει lagarei κτλ. όταν παίζω με ΙΕ δεν έχω θέμα, έχω τον τελευταίο firefox και το τελευταίο flash player για firefox.
Ξέρει κάνεις?

ps. με explorer βλέπω HD χωρίς πρόβλημα

deltadeltamike
17-11-12, 11:05
Θεματάκι του flash στον FF μου μοιάζει.

Hetfield
21-11-12, 16:02
Συρσιμο απο χθες και σημερα πατος. Packet loss και πολυ αργο browsing. Για παιχνιδια δε το συζητω...

prodromosfan
21-11-12, 17:15
σε εμενα δεν εχει καποια εμφανη διαφορά σημερα/χτες με προηγουμενες μερες:hmm:

Manolis_karas
21-11-12, 17:48
<<....Οι κλήσεις προς όλα τα εθνικά και διεθνή δίκτυα έχουν ελάχιστη διάρκεια κλήσης και βήµα χρέωσης τα 45 δευτερόλεπτα...>>
Είχα αρκετό καιρό να επισκεφθώ το site της Cyta, χθες που μπήκα είδα το παραπάνω. Κατάργησε και η Cyta τη χρέωση ανά δευτερόλεπτο ή κάνω λάθος;

prodromosfan
21-11-12, 17:50
ναι οντως ετσι ειναι.
ειχε γινει ντορος οταν το πρωτοκανε πριν απο 2-3 μηνες; μπορει και παραπανω. :(

Manolis_karas
21-11-12, 17:53
Κρίμα...

Picard
22-11-12, 14:46
Θελω να ρωτησω το εξης: παιζει ρολο εαν κανεις μεταφορα απο οτε σε cyta η παρεις γραμμη απο την αρχη σε cyta,καπου ειχα διαβασει εδω μεσα οτι εχει διαφορα,οταν ειχα παει στη forthnet το 2008 πηρα γραμμη απο τη forthnet και ειχα πολλα προβληματα συγχρονισμου,ενω στη cyta πηγα με μεταφορα γιατι ειχα γραμμη ηδη στον οτε,αυτη τη στιγμη πεταει και συγχρονιζει τελεια,υπαρχει τετοιο ενδεχομενο διαφορας συγχρονισμου????

prodromosfan
22-11-12, 15:08
κοιτα απο εναλλακτικο σε εναλλακτικο διατηρεις τον ιδιο βροχο. (γραμμη χοντρικα)
απο εναλλακτικο σε οτε νομιζω οτι αλλαζει αυτο.

nnn
23-11-12, 16:26
Δείχνει να υπάρχει κεντρικό πρόβλημα και δεν ανοίγει καμιά σελίδα.
Σε τηλέφωνο που έκανα μου είπαν πως το ψάχνουν.

smystaki
23-11-12, 23:50
Ένας ήταν ο εναλλακτικός πάροχος που δεν είχε την τύχη να με έχει πελάτη του τα τελευταία χρόνια.
Έτσι λοιπόν σε μια επαγγελματική τηλεφωνική μου σύνδεση που καλύπτονταν από το Connx@work μέχρι σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκε ένα double play της cyta.
Τηλεφωνία και Ιντερνετ μας λέγανε....

Οι πρώτες ενδείξεις οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για μια άριστα οργανωμένη εταίρια.

- Τηλεφωνική παραγγελία με γρήγορα και άμεσα κατανοητά βήματα.
- Παραλαβή του εξοπλισμού "on time".

Ας ανοίξουμε το κουτί να δούμε ποιος θα είναι ο router μας για τον επόμενο χρόνο..
Κι εδώ εμφανίζεται το πρώτο συννεφάκι.. Ρε σείς.. δεν είμαι διαχειριστής στο router που είναι πάνω στο γραφείο μου.
ΡΕΕΕΕΕΕ το firewall ειναι disabled και δε γίνεται enable τον κώλο σου να βαράς στο πάτωμα.

Τέλος πάντων κάτι δεν θα διαβασα καλά λέω ας περιμένω να αναλαβει η cyta τη γραμμή και το ξαναβλέπουμε.

Σήμερα το πρωί διακόπτονται τα πάντα.. από τον ΟΤΕ. Ας συνδέσουμε λοιπόν το νεο μαραφέτι να δουμε τι θα γίνει.
Και ναι ΟΛΑ δουλευουν άψογα..

- το τηλέφωνο αν και VOIP λειτουργεί άψογα και με εντυπωσιακή ταχύτητα
- το ασύρματο δίκτυο (μετά τις απολύτως απαραίτητες διορθώσεις) είναι ικανοποιητικό
- ενσυρματες και ασυρματες συσκευές παιρνουν τις IP τους..

Και εκεί που λες δε βαριέσαι για το Firewall (έτσι κι αλλιώς οταν ενα THOMSON έχει ενεργοποιημένο το firewall το πιθανότερο ειναι να παρουσιάσει προβήματα κατα τη λειτουργία του) βρίσκεσαι αντιμέτωπος με το ΝΑΤ..

Και όταν βεβαιωθείς ότι δεν ξεχασες τίποτα από οσα έχεις μάθει μέχρι σήμερα...
όταν έχεις περάσει πανω από δυο ώρες προσπαθόντας να επαναφέρεις σε λειτουργία κάτι που δουλευε λίγες ώρες πριν...
και όταν ρίξεις τον εγωισμό σου στο πατωμα και αποφασίσεις να καλέσεις την τεχνική βοήθεια της CYTA

TOTE καταλαβαίνεις ότι δεν τα έχεις δει όλα στη μιζερη ζωή σου.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος σε ένα τηλεφωνικό κέντρο να σε κανει να νιώσεις πιο ηλιθιος και απο το Monitor που έχεις μπροστά σου..
1. -ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ..
ρε αδερφέ... μια χαρά τις βλέπω απο μέσα τις συσκευές μου. μια χαρά στο παλιο web interface του thomson που το τρώμε στη μάπα χρόνια τώρα απο τον ΟΤΕ (το ρημαδι το ST536 ακόμα εργάζεται στο σπίτι μου) έχουμε σετάρει το ΝΑΤ...
2. ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΒΛΑΒΗ
ρε αδερφέ δεν υπάρχει βλάβη κάποια ρυθμιση απο σας είναι έχετε κλειδωμένο το firewall μήπως κλείνετε και ορισμένες πόρτες?
-2λεπτη αναμονή...
-ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ... ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ..

Το τηλέφωνο δέν έγινε και ξαναπήρα σε δυο ώρες.. μπορεί να βιάστηκα..
-ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟ FIREWALL αλλα ειναι πολιτική μας (?) να μην έχετε τη δυνατοτητα λόγω VOIP (?)
-KAI απ' ότι βλέπω δεν επιθυμείτε να δηλωσετε βλάβη...
Μένω με το στόμα ανοιχτό..

Δέχτηκα ένα ακομα τηλεφώνημα απο κάποιαν κυρία.. Δεν θυμάμαι τι είπαμε.. Δεν έχει κα σημασια.

Απ' ότι κατάλαβα δεσμεύτηκα σε μια εταίρια που επιβάλει τους δικούς της τεχνικούς περιορισμούς στους πελάτες της χρησιμοποιώντας παραπλανητικές τεχνικές πώλησης.

Άλλο τηλεφωνία και άλλο VOIP τηλεφωνία.
Αλλο σύνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και άλλο WEB browsing και torrenting.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ χαμηλού επιπέδου εξυπηρέτηση θα έλεγα δίχως ουσιαστικό λόγο.

JohnF
24-11-12, 00:11
Και εκεί που λες δε βαριέσαι για το Firewall (έτσι κι αλλιώς οταν ενα THOMSON έχει ενεργοποιημένο το firewall το πιθανότερο ειναι να παρουσιάσει προβήματα κατα τη λειτουργία του) βρίσκεσαι αντιμέτωπος με το ΝΑΤ..

Πάντα θα υπάρχει κάποιος σε ένα τηλεφωνικό κέντρο να σε κανει να νιώσεις πιο ηλιθιος και απο το Monitor που έχεις μπροστά σου..
1. -ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ..
ρε αδερφέ... μια χαρά τις βλέπω απο μέσα τις συσκευές μου. μια χαρά στο παλιο web interface του thomson που το τρώμε στη μάπα χρόνια τώρα απο τον ΟΤΕ (το ρημαδι το ST536 ακόμα εργάζεται στο σπίτι μου) έχουμε σετάρει το ΝΑΤ...
2. ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΒΛΑΒΗ
ρε αδερφέ δεν υπάρχει βλάβη κάποια ρυθμιση απο σας είναι έχετε κλειδωμένο το firewall μήπως κλείνετε και ορισμένες πόρτες?
-2λεπτη αναμονή...
-ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ... ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ..

Το τηλέφωνο δέν έγινε και ξαναπήρα σε δυο ώρες.. μπορεί να βιάστηκα..
-ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟ FIREWALL αλλα ειναι πολιτική μας (?) να μην έχετε τη δυνατοτητα λόγω VOIP (?)
-KAI απ' ότι βλέπω δεν επιθυμείτε να δηλωσετε βλάβη...
Μένω με το στόμα ανοιχτό..

Δέχτηκα ένα ακομα τηλεφώνημα απο κάποιαν κυρία.. Δεν θυμάμαι τι είπαμε.. Δεν έχει κα σημασια.

Απ' ότι κατάλαβα δεσμεύτηκα σε μια εταίρια που επιβάλει τους δικούς της τεχνικούς περιορισμούς στους πελάτες της χρησιμοποιώντας παραπλανητικές τεχνικές πώλησης.

Άλλο τηλεφωνία και άλλο VOIP τηλεφωνία.
Αλλο σύνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και άλλο WEB browsing και torrenting.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ χαμηλού επιπέδου εξυπηρέτηση θα έλεγα δίχως ουσιαστικό λόγο.

Το πρόβλημα πιο είναι ? Δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το firewall ? Εγώ κανονικά ενεργοποιημένο το έχω . Και έχω κάνει port forwarding για torrents χωρίς πρόβλημα ...

smystaki
24-11-12, 00:23
Το πρόβλημα πιο είναι ? Δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το firewall ? Εγώ κανονικά ενεργοποιημένο το έχω . Και έχω κάνει port forwarding για torrents χωρίς πρόβλημα ...

Το πρόβλημα είναι ότι το Thomson TG703 VoIP Gateway με το custom firmware της cyta δεν επιτρέπει ουσιαστικές εργασίες διαχείρησης καθώς και το γεγονός ότι απροσδιόριστος αριθμός port υπόκεινται σε "ειδική" διαχείρηση από τον πάροχο.

Seitman
24-11-12, 08:53
Μπορείς πάντα να κάνεις υπαναχώρηση από τη σύμβαση εντός 10 εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης και να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο.

smystaki
24-11-12, 10:50
Μπορείς πάντα να κάνεις υπαναχώρηση από τη σύμβαση εντός 10 εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης και να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο. χωρίς προσθετα κόστη ;

Seitman
24-11-12, 11:51
Χωρίς κόστος, πλην του αναλογούντος παγίου για τις ημέρες χρήσης στη cyta.

knbsep
24-11-12, 13:03
Εδώ πέρα φίλε μου smystaki όλοι προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι που λέγεται cyta. Παρόλο που το thread αφορά: Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση], αν βγει κάποιος και πει κάτι κακό, θα πέσουν όλοι να τον φάνε.... Αν ψάξεις πολύ πιο πίσω, θα καταλάβεις τι εννοώ...

nnn
24-11-12, 13:13
Χάλια η Cyta, μακρυά, έξω κλπ, ευχαριστημένος ? :rolleyes:

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι, κάποια προβλήματα δεν εμφανίζονται σε όλους και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μια εταιρία χάλια επειδή "εμείς" έχουμε πρόβλημα.

Seitman
24-11-12, 13:19
Λες κακά λόγια;;;; :hit:

nnn
24-11-12, 13:21
Λες κακά λόγια;;;; :hit:
nnn


:sorry:

Artemius
24-11-12, 13:24
1-2-3...FIGHT! ξυλοοοοο... :p

ενιγουει σε γενικες γραμμες η εντυπωση που εχει αποκομισει ο κοσμος ειναι οτι την παει καλα την δουλεια η Cyta. αλλα υπαρχουν και περιοχες με πολυ παλιο last mile ή/και ταλαιπωρημενα Καφαο που παρακαλανε για λυτρωση απο τον ματαιο τουτο κοσμο :p ή/και πυκνοκατοικημενες... δεν πρεπει να τα ξεχναμε ολα αυτα.

nnn
24-11-12, 13:28
Φυσικά και υπάρχουν και είναι πολλές και κατανοώ απόλυτα τα προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν .

smystaki
24-11-12, 14:47
Εδώ πέρα φίλε μου smystaki όλοι προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι που λέγεται cyta. Παρόλο που το thread αφορά: Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση], αν βγει κάποιος και πει κάτι κακό, θα πέσουν όλοι να τον φάνε.... Αν ψάξεις πολύ πιο πίσω, θα καταλάβεις τι εννοώ...

Ψάχνοντας βρήκα λύση (http://www.adslgr.com/forum/threads/680376-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-CYTA?p=4888678#post4888678) στο πρόβλημά μου και υλοποίησα την εφαρμογή που με ενδιέφερε...
ακόμα περιμένω τηλεφωνική απάντηση από τη cyta

Με ενημέρωσαν ότι ένα πλήθος πορτών είναι κλεισμένο από τους ίδιους για λόγους δικούς τους.
Η πόρτα 80 περιλαμβάνεται σ' αυτές για το remote configuration του router!!!!
Με βάζουν σε πειρασμό!
Η ποιότητα των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών είναι μέχρι στιγμής ικανοποιητική θα τολμούσα να πω.
Ο χρόνος θα δείξει,

knbsep
24-11-12, 16:37
Χάλια η Cyta, μακρυά, έξω κλπ, ευχαριστημένος ? :rolleyes:

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι, κάποια προβλήματα δεν εμφανίζονται σε όλους και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μια εταιρία χάλια επειδή "εμείς" έχουμε πρόβλημα.

Δεν είπα πως έχω πρόβλημα αν οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι καλές ή όχι. Δεν με απασχολεί αυτό. Άλλο είπα εγώ....
Ίσως να μην ήμουν αρκετά σαφής.

Picard
24-11-12, 23:36
Εδώ πέρα φίλε μου smystaki όλοι προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι που λέγεται cyta. Παρόλο που το thread αφορά: Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση], αν βγει κάποιος και πει κάτι κακό, θα πέσουν όλοι να τον φάνε.... Αν ψάξεις πολύ πιο πίσω, θα καταλάβεις τι εννοώ...

To νημα το δημιουργησα εγω κι απο οτι βλεπω εχεις αγνοια των πραγματων διοτι χωρις να το διαβασεις απο την αρχη εβγαλες συμπερασματα και κατακρινεις τους παντες,καταρχην το εφτιαξα πριν παω στη cyta,δευτερον δεν την υποστηριζα μεχρι να παω και να δω εαν θα ειναι ολα οκ,τωρα πλεον μετα απο μεγαλο διαστημα και εαν εξαιρεσουμε ενα μικροπροβληματακι με το voip ολα λειτουργουν τελεια,απο κει και περα υπαρχουν περιπτωσεις με προβληματα,κανεναν δεν υποχρεωνουμε να λεει μονο καλα λογια,δεν ειμαστε τσιρακια της cyta ουτε φασιστες για να κλεινουμε στοματα,ουτε προκειται να γινουμε,οποιος εχει προβλημα και δεν εμεινε ευχαριστημενος μετα χαρας να τον διαβασουμε....απο κει και περα οπως εσεις ειχατε προβλημα με τη cyta ετσι και εμεις ειχαμε καποιο προβλημα με καποια αλλη εταιρια,γι αυτο και πηγαμε στη cyta...ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

Rusty
25-11-12, 23:38
Εγώ παίδες ενεργοποιήθηκα πριν 4-5 μέρες.

Ήξερα βέβαια οτι είμαι πολύ μακρυά απο το Α/Κ οπότε ζήτησα το χαμηλότερο πακέτο και μιας και το σταθερό δεν με ενδιαφέρει έχω μόνο απεριόριστο Internet και τηλ για εισερχόμενες.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 511 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 3,13 / 476,47
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,3 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,3 / 50,3
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,3 / 7,2

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διακοπή σε τηλ-νετ ή απώλεια συγχρονισμού μέχρι τώρα και οι κλήσεις στο τηλέφωνο (ένταση , ποιότητα/καθαρότητα ήχου) μου φαίνονται μια χαρά.

Έχω όμως μια απορία . Για 5 μέρες uptime τα errors δεν είναι πάρα πολλά?

Error Seconds (Local/Remote): 432 / 41.540
FEC Errors (Up/Down): 8.139.102 / 62.568
CRC Errors (Up/Down): 729 / 7.297
HEC Errors (Up/Down): 4.775 / 40

Δεν έχω δυσλειτουργία σε κάτι αλλά μου κάνει εντύπωση.

Artemius
25-11-12, 23:51
Εγώ παίδες ενεργοποιήθηκα πριν 4-5 μέρες.

Ήξερα βέβαια οτι είμαι πολύ μακρυά απο το Α/Κ οπότε ζήτησα το χαμηλότερο πακέτο και μιας και το σταθερό δεν με ενδιαφέρει έχω μόνο απεριόριστο Internet και τηλ για εισερχόμενες.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 511 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 3,13 / 476,47
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,3 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,3 / 50,3
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,3 / 7,2

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διακοπή σε τηλ-νετ ή απώλεια συγχρονισμού μέχρι τώρα και οι κλήσεις στο τηλέφωνο (ένταση , ποιότητα/καθαρότητα ήχου) μου φαίνονται μια χαρά.

Έχω όμως μια απορία . Για 5 μέρες uptime τα errors δεν είναι πάρα πολλά?

Error Seconds (Local/Remote): 432 / 41.540
FEC Errors (Up/Down): 8.139.102 / 62.568
CRC Errors (Up/Down): 729 / 7.297
HEC Errors (Up/Down): 4.775 / 40

Δεν έχω δυσλειτουργία σε κάτι αλλά μου κάνει εντύπωση.


50 attn. με 7 και κτ ψιλα db.

εισαι πολυ μακρια ή/και υπαρχουν αλλα προβληματα και οι απωλειες ειναι τρομερες. λογικο να μαζευει τοσα errors,φανταζομαι ο buffer στο dslam απο το interleave δουλευει υπερωριες. γενικα δινεται σκληρη μαχη για να κρατηθει ορθια η γραμμη :p και αμα λες οτι δεν εχεις και προβληματα,ουυυυ μπερεκετι εισαι! βαλτου του router και ενα φυλαχτο να μη το πιανει το ματι.

τι router εχεις?

επιπλεον αν και ειναι νωρις να εξαγουμε συμπερασματα,συγχαρητηρια στην εταιρεια και στον τεχνικο που σε τοσο προβληματικη καθως φαινεται γραμμη παρεχουν αδιακοπη υπηρεσια. και φυσικα να με επιτραπει,αλλα πιστευω φαινονται τα "cojones" της Voip τεχνολογιας. με τετοια γραμμη-αποσταση-κτλ κτλ σιγα μη δουλευε καλα υλοποιηση απο ενναλακτικο σε κλασσικη τηλεφωνια.

Rusty
26-11-12, 00:02
Χαχα

Έχω Technicolor TG703.

Πρίν τη Cyta είχα Wind και να σου πω την αλήθεια 4mbps δεν έπιανα χωρίς να πειράξω το snr , με 9 snr είχα 3300 (αν και κάφρος το είχα πάει στο 2 το snr στο καημένο στο oxygen και έπιανα 5.300 χωρίς αποσυνδέσεις :p)

Πάντως τώρα είμαι μια χαρά, δεν κάνω άλλα πειράματα.

Ευτυχώς έχουμε καλή καλωδίωση γιατί η πολυκατοικία είναι ολοκαίνουργια, παίζει και αυτό κάποιο ρόλο πιστεύω.

Artemius
26-11-12, 00:15
Χαχα

Έχω Technicolor TG703.

Πρίν τη Cyta είχα Wind και να σου πω την αλήθεια 4mbps δεν έπιανα χωρίς να πειράξω το snr , με 9 snr είχα 3300 (αν και κάφρος το είχα πάει στο 2 το snr στο καημένο στο oxygen και έπιανα 5.300 χωρίς αποσυνδέσεις :p)

Πάντως τώρα είμαι μια χαρά, δεν κάνω άλλα πειράματα.

Ευτυχώς έχουμε καλή καλωδίωση γιατί η πολυκατοικία είναι ολοκαίνουργια, παίζει και αυτό κάποιο ρόλο πιστεύω.


αρα εχεις Thomson.

και για ΑΚΟΜΗ μια φορα δικαιωνομαστε πανυγηρικα οπως καταφανως αποδεικνυεται,ολοι εμεις οι φαν των Thomson και των ικανοτητων τους να καθαριζουν την μπουγαδα σε προβληματικες γραμμες! :p σιγα μην τα βγαζε περα το ζαντολαστιχο!

(προσωπικα το ζαντολαστιχο εχω,και παει μια χαρα,αλλα εγω δεν εχω κανενα προβλημα στη γραμμη :p )

ολα βοηθανε σε τετοιες καταστασεις,οπως καινουρια εσωτερικη καλωδιωση. αλλα σε τετοια αποσταση απο το α/κ,δε πα να χεις και χρυσα καλωδια στην πολυκατοικια :p , οι πιθανοτητες να παθει ζημια η γραμμη εκτος σπιτιου ειναι μεγαλη.

evdometap
26-11-12, 00:30
αρα εχεις Thomson.

και για ΑΚΟΜΗ μια φορα δικαιωνομαστε πανυγηρικα οπως καταφανως αποδεικνυεται,ολοι εμεις οι φαν των Thomson και των ικανοτητων τους να καθαριζουν την μπουγαδα σε προβληματικες γραμμες! :p σιγα μην τα βγαζε περα το ζαντολαστιχο!

(προσωπικα το ζαντολαστιχο εχω,και παει μια χαρα,αλλα εγω δεν εχω κανενα προβλημα στη γραμμη :p )

ολα βοηθανε σε τετοιες καταστασεις,οπως καινουρια εσωτερικη καλωδιωση. αλλα σε τετοια αποσταση απο το α/κ,δε πα να χεις και χρυσα καλωδια στην πολυκατοικια :p , οι πιθανοτητες να παθει ζημια η γραμμη εκτος σπιτιου ειναι μεγαλη.
Το καινούριο thomson η αλήθεια είναι ότι είναι σκυλί μαύρο,αλλά και εμείς με το pirelli μας μια χαρά δουλειά κάνουμε,ενίοτε και καλύτερη!

a.libe
29-11-12, 11:06
εχει κανει καποιος/α τελευταια μεταφορα γραμμης για να μου πει το χρονικο διαστημα....αλλαζω διευθυνση στο γραφειο και η αιτηση εφυγε 26/11 και με ενημερωσαν για παραδοση απο ΟΤΕ 17/12(το νεο γραφειο ειναι κοντα στο km απο το αλλο) και στις προσεχεις 3-4 μερες απο 17/12 επισκεψη και ενεργοποιηση απο τεχνικο cyta....εχει αλλαξει κατι στους χρονους ή αυτοι είναι;;;

Georgevtr
29-11-12, 14:33
εχει κανει καποιος/α τελευταια μεταφορα γραμμης για να μου πει το χρονικο διαστημα....αλλαζω διευθυνση στο γραφειο και η αιτηση εφυγε 26/11 και με ενημερωσαν για παραδοση απο ΟΤΕ 17/12(το νεο γραφειο ειναι κοντα στο km απο το αλλο) και στις προσεχεις 3-4 μερες απο 17/12 επισκεψη και ενεργοποιηση απο τεχνικο cyta....εχει αλλαξει κατι στους χρονους ή αυτοι είναι;;;

Μπορώ να σου μεταφέρω χρόνους για νέα γραμμή-αριθμοδότηση VDSL. 19 (εργάσιμες) ημέρες να κατασκευάσει ο ΟΤΕ τον βρόγχο και 2 (εργάσιμες) ημέρες ενεργοποίηση-επίσκεψη τεχνικού CYTA στο χώρο μου.

Από την μικρή εμπειρία μου των τελευταίων ετών, μπορώ να πω πως δεν άλλαξε τίποτα στους χρόνους παράδοσης γραμμής, δυστυχώς!

Edit: I'm so happy with :whistle:

Technology: PPPoE
Protocol: ETHoP
User Name: xxxxxxxx
Traffic Type: PTM
Connection Speed: 50.0 Mbps Downstream / 10.0 Mbps Upstream
Connection Duration: 23 hours, 29 minutes

@ ADSLgr.com All rights reserved.