PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

InsertCoin
31-01-13, 17:11
Mια χαρά είναι η CYTΑ, κάθε πάροχος έχει τα συν και πλην, είναι απαράδεκτο όμως να σε βάζει μία τηλεφωνήτρια να καλείς ΕΣΥ τον ΟΤΕ ( ο οποίος προκαλεί και την καθυστέρηση )

Αυτο που δινεται στον πελατη ειναι ο αριθμος αιτηματος. Μπορει να δοθει κατ εξαιρεση στον πελατη, ωστε εαν ο πελατης εχει καποιον γνωστο, η καποια "ακρη" στον ΟΤΕ, να επικοινωνησει ο ιδιος για πιο γρηγορη περατωση του αιτηματος του.
Δεν δινεται σε ολους τους πελατες, παρα μονο εαν ζητηθει, και σιγουρα δεν μπορει να γινει η cyta, το μεσον, για να ολοκληρωθει πιο γρηγορα η (προβληματικη) διαδικασια του ΟΤΕ.

3ftw
31-01-13, 17:28
Αυτο που δινεται στον πελατη ειναι ο αριθμος αιτηματος. Μπορει να δοθει κατ εξαιρεση στον πελατη, ωστε εαν ο πελατης εχει καποιον γνωστο, η καποια "ακρη" στον ΟΤΕ, να επικοινωνησει ο ιδιος για πιο γρηγορη περατωση του αιτηματος του.
Δεν δινεται σε ολους τους πελατες, παρα μονο εαν ζητηθει, και σιγουρα δεν μπορει να γινει η cyta, το μεσον, για να ολοκληρωθει πιο γρηγορα η (προβληματικη) διαδικασια του ΟΤΕ.

κατσε ρε φιλε..ωραια και καλα τα λες εσυ αλλα αν ο οτε καθυστερει την διαδικασια ειμαι υποχρεωμενος εγω να ψαχνω την αιτια στον οτε..?αρμοδιο τμημα δεν εχει η συτα,.,?στο φιναλε ας καταγγειλει τον οτε στην εεττ αφου με αυτα τα κριτηρια ανετα μπορει να δικαιωθει..για μενα φταιει και η συτα αλλα και ο οτε..

InsertCoin
31-01-13, 17:49
Δεν βγαζεις ακρη φιλε μου. Ολοι φταινε εκτος απ τον πελατη, που ουσιαστικα τραβαει τα ζορια και την ταλαιπωρια..

3ftw
01-02-13, 11:17
και σημερα δεν φανηκε κανενας απο οτε αν και δεν πιστευω να φανει γιατι θα με ειχαν ενημερωσει απο συτα..
επειδη μου ετυχε ενα εκτακτο ταξιδι και θα λειψω απο μεθαυριο μεχρι την αλλη κυριακη τι λετε να κανω..?κλεινω χρονο και δεν θελω να χασω την εκπτωση αλλα απο την αλλη αν αργησουν και ολη την αλλη εβδομαδα δεν θα θελω να κατσω στην συτα...τι προτεινεται να κανω..?γιατι θα λειπω ουτως η αλλοως και εχω την ανεση να περιμενω αλλα δεν θελω να το αφησουν,θελω ν τους εχω στην τσιτα ετσι ωστε οταν ερθω να εχω ιντερνετ..γιατι αν τους πω και την αλλη εβδομαδα δεν εχω προβλημα να γινει θα μεγραψουν και θα ξανακαλω οταν θα επιστρεψω και θα μαλωνω παλι

a.libe
01-02-13, 13:08
μια χαρα εδω στην Πατρα , απλα ο φιλος εχει πεσει στην εξαιρεση λογω ΟΤΕ.παντως εγω που εχω 2 γραμμες , η πρωτη ειχε παραδοθει την προβλεπομενη ημνια και η δευτερη μια ημερα μετα...ειναι θεμα και δυναμικου ΟΤΕ και ταχυτητας υλοποιησης αιτηματων απο το αρμοδιο τμημα.
ΥΓ.μιλας για γραμμη που προυπηρχε καποτε στο νεο σπιτι που εισαι και εσυ απλα κανεις μεταφορα ή κατασκευη εκ νεου γραμμης δηλ δεν υπηρχε καθολου τηλ γραμμη εκει;;;

PerseasG
01-02-13, 13:15
και σημερα δεν φανηκε κανενας απο οτε αν και δεν πιστευω να φανει γιατι θα με ειχαν ενημερωσει απο συτα..
επειδη μου ετυχε ενα εκτακτο ταξιδι και θα λειψω απο μεθαυριο μεχρι την αλλη κυριακη τι λετε να κανω..?κλεινω χρονο και δεν θελω να χασω την εκπτωση αλλα απο την αλλη αν αργησουν και ολη την αλλη εβδομαδα δεν θα θελω να κατσω στην συτα...τι προτεινεται να κανω..?γιατι θα λειπω ουτως η αλλοως και εχω την ανεση να περιμενω αλλα δεν θελω να το αφησουν,θελω ν τους εχω στην τσιτα ετσι ωστε οταν ερθω να εχω ιντερνετ..γιατι αν τους πω και την αλλη εβδομαδα δεν εχω προβλημα να γινει θα μεγραψουν και θα ξανακαλω οταν θα επιστρεψω και θα μαλωνω παλι
Βασικά το να καλείς κάθε μέρα και κάθε ώρα το μόνο που πετυχαίνεις είναι τσίτα τα νεύρα σου, άσε τους μερικές ημέρες ακόμη μέχρι να επιστρέψεις. Εάν δεν έχει γίνει ακόμη κάτι τότε φύγε, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος

3ftw
01-02-13, 15:41
μια χαρα εδω στην Πατρα , απλα ο φιλος εχει πεσει στην εξαιρεση λογω ΟΤΕ.παντως εγω που εχω 2 γραμμες , η πρωτη ειχε παραδοθει την προβλεπομενη ημνια και η δευτερη μια ημερα μετα...ειναι θεμα και δυναμικου ΟΤΕ και ταχυτητας υλοποιησης αιτηματων απο το αρμοδιο τμημα.
ΥΓ.μιλας για γραμμη που προυπηρχε καποτε στο νεο σπιτι που εισαι και εσυ απλα κανεις μεταφορα ή κατασκευη εκ νεου γραμμης δηλ δεν υπηρχε καθολου τηλ γραμμη εκει;;;

υπηρχε γραμμη κανα αφου οσο εμενα εδω ειχα παραλαβει και εναν λογαριασμο cyta απο τον προηγουμενο..απλα οι προηγουμενοι φαινεται διεκοψαν γιατι εφυγαν..δεν ειναι οτι δεν εχει καθολου καλωδια ..

a.libe
01-02-13, 19:12
τοτε εισαι στο στατιστικι δειγμα γκαντεμιας,,απλα αναμενε λιγο ακομη...οπου κ αν πας τετοια καθυστερηση θα εχεις+20 μερες αιτηση ενεργοποιησης..αφου εφτασες ως εδω ...

3ftw
01-02-13, 19:13
τοτε εισαι στο στατιστικι δειγμα γκαντεμιας,,απλα αναμενε λιγο ακομη...οπου κ αν πας τετοια καθυστερηση θα εχεις+20 μερες αιτηση ενεργοποιησης..αφου εφτασες ως εδω ...

στον οτε οχι τοσο..5 εργασιμες ειναι

proktor
02-02-13, 12:37
υπηρχε γραμμη κανα αφου οσο εμενα εδω ειχα παραλαβει και εναν λογαριασμο cyta απο τον προηγουμενο..απλα οι προηγουμενοι φαινεται διεκοψαν γιατι εφυγαν..δεν ειναι οτι δεν εχει καθολου καλωδια ..

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει ελεύθερη θέση για σένα,και η γραμμή των προηγούμενων να μην έχει αποδεσμευθεί ακόμα για να την πάρεις εσύ...σε αυτή την περίπτωση ,μπορεί να περιμένεις και 6 μήνες για να πάρεις γραμμή σε οποιονδήποτε πάροχο ή ΟΤΕ...πρίν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση αλλαγής εταιρίας μάθε ακριβώς για ποιό λόγο δεν παραδίδεται η γραμμή.Αν ισχύει αυτό τότε μόνο μετακόμιση...

3ftw
02-02-13, 13:07
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει ελεύθερη θέση για σένα,και η γραμμή των προηγούμενων να μην έχει αποδεσμευθεί ακόμα για να την πάρεις εσύ...σε αυτή την περίπτωση ,μπορεί να περιμένεις και 6 μήνες για να πάρεις γραμμή σε οποιονδήποτε πάροχο ή ΟΤΕ...πρίν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση αλλαγής εταιρίας μάθε ακριβώς για ποιό λόγο δεν παραδίδεται η γραμμή.Αν ισχύει αυτό τότε μόνο μετακόμιση...

φιλε αυτο που λες δεν ισχυει..εφοσον η γραμμη υπαρχει δεν τιθεται θεμα να μην μου την δινουν..εξαλλου αν δεν ειχε χωρο θα μου το λεγανε οπως ειχα παθει και στο προηγουμενο σπιτι.το θεμα εινι οτι οι του οτε δεν ηρθαν καν να δουν τι παιζει..οι προηγουμενοι ειχαν συτα και δεν νομιζω να μην θελει η συτα να δωσει την γραμμη και θελει ν την εχει να καθεται...
αν ηταν ετσι τοτε κανενας δεν θα μπορουσε να βαλει ιντερνετ γιατι ολοι οι ενοικιαστε κανουν διακοπη της γραμμης οταν φευγουν κι οι γραμμες ειναι στην ιδια φαση με την δικη μου..

απο την στιγμη που 1-2 μηνες πριν υπηρχε η γραμμη και πιθανον λογο απληρωτων λογαριασμων στην συτα να εγινε διακοπη (γιατι οι προηγουμενοι αφησαν πολλα φεσια) δεν βρισκω λογο να μην μου την δωσουν..εγω το ρωτησα αυτο στην συτα και μου ειπε δεν εχετε εσεις καμια σχεση με τον προηγουμενο και πως εσεις θα παρετε κανονικα.απο την στιγμη που εδειξα συμβολαιο ενοικιου δεν υπαρχει το θεμα δεσμευσης της γραμμης .το μποξ του οτε ειναι καινουργιο εδω σε εμενα και δεν υπαρχει θεμα να μην εχει χωρο..
στο προηγουμενο διαμερισμα που ειχε θεμα με φερεσυχνο το ειχε γιατι απο εκεινο το μποξ επερνε και μια πολυκατοικια.δεν ξερω τον λογο και δεν ειχε χωρο για τους υπολοιπους..
εδω ειμαστε δυο 2οροφα κτισματα που παιρνουμε απο αυτο το μποξ..4 διαμερισματα δηλαδη

proktor
02-02-13, 22:39
Αν ο προηγούμενος έχει ρίξει πιστόλι η γραμμή δεσμεύεται μέχρι να γίνει αποπληρωμή και αν περάσει ένα χρονικό διάστημα χωρίς εξόφληση τότε γίνεται αποδέσμευση αλλά δεν ξέρω πότε...

nnn
03-02-13, 13:45
Εδώ και 4 μήνες πλέον, απόγευμα-βράδυ υπάρχει σοβαρό θέμα ταχυτήτων, υπάρχει μπούκωμα και έχω τα στοιχεία που το αποδεικνύουν, λογικά χρειάζεται αναβάθμιση του banwidth τους.

Η είκονα είναι χθεσινή, παρμένη από την report card του Samknows whitebox...
119367

lazaross
03-02-13, 14:01
Εκανα αιτηση για cyta πριν λιγες ημερες. Για την 24αρα. Στο ιντερνετ μου εβγαλε οτι απεχω 511 μετρα απο το AK. Τι ταχυτητα λετε να πιανω;

Τωρα που εχω forthnet ( σε αλλο σπιτι ) εχω line attenuation 15,5 οποτε πρεπει να απεχω πανω απο 1 χιλιομετρο και κλειδωνω στα 16. Αν και πριν κανα χρονο θυμαμαι οτι κλειδωνα στα 18,5.. Θεωρητικα παντω για 15,5db επρεπε να κλειδωνω μεχρι και 20-21..

3ftw
07-02-13, 16:00
Με πήρανε πριν λίγο τηλεφωνο από τον ΟΤΕ...δεν βρίσκανε την διεύθυνση λέει και με πήρε να του πω περιπου που είναι..η οδος που μένω είναι προέκταση μεγάλης οδού του δήμου μου..
μου είπε πως θα έρθει να κάνει μετρήσεις..
Τι μετρήσεις ρε παιδιά να κάνει;;θα κατασκευάσουν την γραμμή σημερα;
Επίσης μου είπε πως δεν χρειάζεται να είμαι εκεί.

PerseasG
07-02-13, 16:05
Με πήρανε πριν λίγο τηλεφωνο από τον ΟΤΕ...δεν βρίσκανε την διεύθυνση λέει και με πήρε να του πω περιπου που είναι..η οδος που μένω είναι προέκταση μεγάλης οδού του δήμου μου..
μου είπε πως θα έρθει να κάνει μετρήσεις..
Τι μετρήσεις ρε παιδιά να κάνει;;θα κατασκευάσουν την γραμμή σημερα;
Επίσης μου είπε πως δεν χρειάζεται να είμαι εκεί.

Εάν κάνουν μικτονόμηση, δεν χρειάζεται να είσαι καν εκεί :)

Μετά περίμενε και κλήση από τεχνικό τμήμα της CYTA , καλούν μερικές φορές με απόκρυψη

Artemius
07-02-13, 20:20
τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει και εγω προβληματα...κυριως στο streaming. (youtube,twitchtv κτλ κτλ)
παλια τα 720p δουλευαν ανετα,τωρα πλεον οχι,μονο μεχρι 480p.

κατα τα αλλα,surf,pings,http/ftp και .torrent ολα δουλευουν καλα.

3ftw
07-02-13, 20:30
Εάν κάνουν μικτονόμηση, δεν χρειάζεται να είσαι καν εκεί :)

Μετά περίμενε και κλήση από τεχνικό τμήμα της CYTA , καλούν μερικές φορές με απόκρυψη

δεν ξέρω τι έκαναν,εμένα μου είπαν μετρήσεις..ισως μου το είπαν για να μην μου εξηγούν κτλπ..
ελπίζω μόνο να έχω ευτυχή κατάληξη και μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα να είμαι έτοιμος.

a.libe
07-02-13, 21:51
εισαι σε καλο δρομο..ερχονται την ημ/νια που σου ειπανε , κανουν την μετρηση και μετα παραδισουν την γραμμη sth cyta...λογικα την αλλη εβδομαδα τελος στο μαρτυριο σου

3ftw
07-02-13, 23:04
εισαι σε καλο δρομο..ερχονται την ημ/νια που σου ειπανε , κανουν την μετρηση και μετα παραδισουν την γραμμη sth cyta...λογικα την αλλη εβδομαδα τελος στο μαρτυριο σου

καλα δεν ήρθαν και στην ημερομηνία που μου είπανε...αλλα αφού είμαι σε καλό.ελπιζω όπως προείπα πως την άλλη βδομαδα θα είμαι ετοιμος

Gordito
08-02-13, 01:54
Cyta απο Ηλιουπολη κανεις;

PerseasG
08-02-13, 12:38
Cyta απο Ηλιουπολη κανεις;

Εδώ Ηλιουπολίτης :clap: Κοντά στα Κανάρια. Μια χαρά είμαι με 16MBPS, κρίμα που λόγω απόστασης δεν παίρνω VDSL..το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μας τάραξαν στις διακοπές ρεύματος και αρκετές φορές δεν είχα τηλέφωνο αλλά γι'αυτό έχω και το κινητό θα μου πεις.

Gordito
08-02-13, 15:26
Online παιζεις;

PerseasG
08-02-13, 18:08
Online παιζεις;

Αρκετά παιχνίδια,CoD, The Secret World, Tera Online etc etc.

Μια χαρά είναι! Xαμηλό ms , σχεδόν καθόλου lag αλλά έχω και καλή ποιότητα γραμμής και με τον ΟΤΕ ή με την HOL που είχα δεν έπαιζε κανένα θέμα.

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
Όμως , σημαντικότατο, να αποφύγεις με κάθε τρόπο να σου δώσουν Thomson...αρκετά games απο το Steam είχαν σοβαρότατο πρόβλημα, Ravaged etc.

Ζήτησα αλλαγή σε ADB router και βρήκα την υγειά μου.

lazaross
08-02-13, 23:12
Ποιο ειναι το ADB ρουτερ; Τι λογο πρεπει να πεις για να σου το αλλαξουν; Κοστιζει κατι;

DJG
10-02-13, 18:25
οτι θελεις να χρησιμοποιησεις την επικοινωνια με πολλους και θα στο δωσουν. :)

evdometap
10-02-13, 21:25
Ποιο ειναι το ADB ρουτερ; Τι λογο πρεπει να πεις για να σου το αλλαξουν; Κοστιζει κατι;
To ADB έχει κάνει καριέρα στα ελληνικά forum ως το "μαύρο pirelli" ή "ζαντολάστιχο",από τους γκρινιάρηδες απανταχού της γης. Πρακτικά είναι ένα αξιολογότατο voip router, με μια χαρά μενού (για ρούτερ που δίνει δωρεάν ένας πάροχος), δυνατότητες filtering από τα πάντα κλπ κλπ. Α, και που συνήθως κλειδώνει κανα δυο mbps παραπάνω από το πολυδιαφημισμένο thomson!

NiKapa
11-02-13, 21:51
Μπραβο για την αξιοπιστια και την υποστηριξη ,7.2.13 τους καλεσα για αντικατασταση ρουτερ σημερα ηταν εδω ,ειμαι καιρο στην Συτα ,και θα παραμεινω παρ'ολα τα παραπονακια..

kostakiss
11-02-13, 23:57
γιατι εκανες αντικατασταση ρουτερ?τι ειχε?

3ftw
12-02-13, 09:54
εχουν περασει 33 εργασιμες ημερες και ακομα δεν εχω συνδεθει..οι του οτε επικοινωνησαν μαζι μου πεμπτη 7/2 και με ρωτουσαν που ηταν η διευθυνση..τους ειπα κι ειπαν πως θα ερθουν να κανουν μετρησεις.(ηρθαν δεν ηρθαν ποιος ξερει,ελειπα).το κουλο ειναι οτι η διευθυνση μου ειναι μεγαλη οδος και απλα μετα συνεχιζει σε παραδρομο..πηρα παρασκευη 8/2 στην συτα να ρωτησω και δεν τους ειχε ερθει καμια ενημερωση απο τον οτε...

3ftw
13-02-13, 12:59
σημερα με καλεσαν απο την ΕΠ και να με ενημερωσουν οτι ο οτε δεν εχει ερθει κια οτι ειχαν ενημερωση απο τον οτε οτι θα τους ενημερωσουν ποτε θα ερθουν...μου συστησε λιγες μερες υπομονη...
δεν παει αλλο αυριο παω να κανω αιτηση στον οτε..

ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την συτα ενα χρονο τωρα αλλα δηστυχως ειμαι ατυχος..θα κατσω εναν χρονο στον οτε και μετα παλι συτα

Προφέσσορας_Χάος
14-02-13, 01:43
Καλησπέρα. Εχει κανείς εντυπώσεις με cyta για vdsl απο Βριλήσσια πάτημα κοντά; βέβαια με hol είμαι σταθερός κ δεν θέλω να τραβιεμαι..κλειδώνει στα 10 Mbps..
Η cyta αναφέρει οτι έχω vdsl κ απεχω 1600 μέτρα. Εμπειρικά τι σημαίνει σε ταχύτητες στο δίκτυο cyta?

nicolasdr
14-02-13, 09:10
Καλησπέρα. Εχει κανείς εντυπώσεις με cyta για vdsl απο Βριλήσσια πάτημα κοντά; βέβαια με hol είμαι σταθερός κ δεν θέλω να τραβιεμαι..κλειδώνει στα 10 Mbps..
Η cyta αναφέρει οτι έχω vdsl κ απεχω 1600 μέτρα. Εμπειρικά τι σημαίνει σε ταχύτητες στο δίκτυο cyta?

Θα σου αναφερω κατι αλλο..Η vdsl2 συγχρονιζει στα μεγιστα μεχρι τα 1200 μετρα με προυποθεση καλη καλωδιωση ή με μικρες απωλειες γενικα. Βρισκομαι στα 2.381 μετρα και εβαλα vdsl2. Θα πουν πολυ γιατι αλλα ειμαι στα 22 down και 2.4 up στο 35αρι πακετο..Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με την τεχνικη εξυπηρετηση.Θα σου πουν οτι δεν γινεται να βαλεις vdsl2 λογω του οτι δεν θα εισαι πολυ κοντα στις ονομαστικες τιμες αλλα μπορεις να βαλεις αν το ζητησεις και κανουν φωνητικη καταγραφη αλλα προσωπικα απο τα 8 στο down που ειχα σε adsl2+ να παω στα 22 ειναι διαφορα..Με ενα καλο σχετικα upload.

Φιλικα..

fretwork
15-02-13, 13:42
τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει και εγω προβληματα...κυριως στο streaming. (youtube,twitchtv κτλ κτλ)
παλια τα 720p δουλευαν ανετα,τωρα πλεον οχι,μονο μεχρι 480p.

κατα τα αλλα,surf,pings,http/ftp και .torrent ολα δουλευουν καλα.

Συνυπογράφω. Η ταχύτητα πέφτει δραματικα το βράδυ. Cyta 2play 8mbps Αθήνα κέντρο. Ειδικά Youtube.

Picard
16-02-13, 17:26
Εμαθα απο εξυπηρετηση πελατων οτι αυξανεται ο χρονος ομιλιας στα πακετα προς κινητα απο 1 μαρτιου,το κοστος των πακετων παραμενει ιδιο,το πρωτο πακετο των 25' αυξανεται στα 40' με τη χρεωση στα 3€,απο κει και περα με το που πατησαμε στο 2013 δε μας μπηκε και τοσο καλα η χρονια,ειδα καποια συμφορηση στο νετ,πραγματακια που δε συναντουσα γιατι ηταν σφαιρατο το δικτυο μεχρι τα χριστουγεννα,σε streaming και youtube συναντω καποιες φορες μια σχετικη καθυστερηση,πιστευω οτι προερχονται απο φορτο στα κεντρα τους λογω νεων συνδεσεων εντος νεας χρονιας,με καποια σχετικη αναβαθμιση θα επιλυθουν,ελπιζω συντομα για το Κιλκις και τη κεντρικη Μακεδονια..

NiKapa
16-02-13, 21:04
@ nicolasdr

Μπορεις να το επιβεβαιωσεις αυτο αλλη μια φορα ...ενδιαφερον ακουγεται ..εισαι ακομη σταθερος στην ταχυτητα που αναφερεις ?

ermis333
17-02-13, 10:27
Εγώ παιδιά έχω απογοητευτεί πλήρως από τις ταχύτητες της Cyta και δεν βλέπω την ώρα να λήξει το συμβόλαιο να πάω αλλού είναι ανόητο να πληρώνω για VDSL και να έχω πολύ χειρότερες ταχύτητες από την ADSL2 που είχα εδώ και πόσα χρόνια.


Μα ούτε video στο Youtube να μην μπορώ να δώ δηλαδή έλεος...

3ftw
17-02-13, 15:02
Εγώ παιδιά έχω απογοητευτεί πλήρως από τις ταχύτητες της Cyta και δεν βλέπω την ώρα να λήξει το συμβόλαιο να πάω αλλού είναι ανόητο να πληρώνω για VDSL και να έχω πολύ χειρότερες ταχύτητες από την ADSL2 που είχα εδώ και πόσα χρόνια.


Μα ούτε video στο Youtube να μην μπορώ να δώ δηλαδή έλεος...

εγω παντως παιδια θεσσλονικη που κλεβω απο εναν που εχει συτα με μια γραμμη wifi βλεπω και βιντεο στο yt και κανω τα παντα

wxkin
17-02-13, 15:58
εγω παντως παιδια θεσσλονικη που κλεβω απο εναν που εχει συτα με μια γραμμη wifi βλεπω και βιντεο στο yt και κανω τα παντα

Θεσσαλονική κέντρο με 8αρα σύνδεση, τις τελευταίαες 2 εβδομάδες βιντεάκια youtube μόνο 480p ή 360p σε mainstream ωρες. Για 1080p ούτε λόγος. Το downloading βεβαία πιάνει την ονομαστική.

Artemius
17-02-13, 18:33
οσο παει και αποδεικνυεται οτι το streaming στην cyta πεθαινει... τα ιδια θεματα εχω και εγω.

ενω,σε torrent και downloads με πολλαπλα connections (μεσω IDM) παει καλα,και στα pings παλι καλα με παει.

συμπερασμα,μαλλον εχουν μπουκωσει,αλλα δεν ξερω αν ειναι στο peering/exchange/international traffic ή στον κορμο.
αν ηταν στα κυκλωματα συνδεσης με εξωτερικο τοτε λογικα και τα pings θα ειχαν εκτοξευτει και packet loss θα υπηρχε μεγαλο,πραμα που θα καθιστουσε τις live εφαρμογες οπως gaming μη λειτουργικες,γεγονος που προσωπικα δεν εχω συναντησει. μονο τα http/ftp downloads με πολλαπλα connections θα συνεχιζαν να δουλευουν καπως (ακομα και τα torrent θα ειχαν σοβαρα προβληματα).
αν παλι ηταν στον κορμο,παλι τα ιδια προβληματα θα υπηρχαν,αλλα θα μπορουσε να γινει καποια διαχειριση πιστευω στην κινηση,καποιου ειδους traffic shaping/packet prioritizing/QoS.

οπου και αν ειναι το προβλημα,οσο το σκεφτομαι,με "μυριζει" traffic shaping/packet prioritizing/QoS. γτ τα games,torrents,http/ftp δεν πεθαινουν ή εστω δεν εχουν μεγαλα προβληματα,ενώ, τα single connection big throughput οπως youtube (και γενικα οτιδηποτε streaming) εχουν πεθανει.

οπως και να χει,ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει,γτ η παρεχομενη υπηρεσια ειναι ξεκαθαρα προβληματικη και μη πληρης. ευτυχως ομως,και δοξα τον Κυριο,που εστω εφαρμογες οπως gaming,skype κτλ δουλευουν ακομα καλα.

το να μη δουλευει το streaming,κουτσοπαλευεται,οι live εφαρμογες από την άλλη ομως αν δεν δουλευουν...

Προφέσσορας_Χάος
18-02-13, 00:32
ετσι ηταν μέχρι και πρότεινος η HOL στο streaming μάυρο χάλι..τους τελευταίους μήνες εχει στρώσει κάπως..

nicolasdr
18-02-13, 09:28
@ nicolasdr

Μπορεις να το επιβεβαιωσεις αυτο αλλη μια φορα ...ενδιαφερον ακουγεται ..εισαι ακομη σταθερος στην ταχυτητα που αναφερεις ?

Ειμαι σχετικα σταθερος με μικρες διακυμανσεις..δηλαδη max οσο ανεφερα με - 1,5 mbit στην χειροτερη.. Θα ειναι και καλη η ποιοτητα του χαλκου σε γενικες γραμμες.. Δεν υπαρχει οριο 1000 μετρα ακριβως..Η vdsl2 ειναι μια τεχνολογια καλυτερη απο το vdsl που αποδιδει τα μεγιστα ως 1200 μετρα.. Η μειωση οφειλεται σε κακη ποιοτητα χαλκου/δομημενη καλωδιωση/παρεμβολες/ηλεκτρομαγνητικος θορυβος καθως ειναι πιο ευαισθητη σε εξωγενεις παραγοντες..Εχει καλυτερη ανοχη σε γενικες γραμμες παντως.. Απο τα 1200 μετρα και μετα αποδιδει σαν adsl2+ εχοντας σαν σημειο εκκινησης και οχι συνεχειας την αποσταση αυτη.. συνηθως στα 1200 μετρα τα 26-27 mbps ειναι εφικτα με καλη καλωδιωση..Επειτα ενας προχειρος κανονας ειναι οτι για καθε 500 μετρα υπαρχει μια απωλεια της ταξης των 2,5 - 3 mbit..

PerseasG
18-02-13, 11:34
Πάντως Ηλιούπολη μεριά , μια χαρά από το Σάββατο,τούμπανο στο Youtube και Steam κατεβάζω με 1,6.

bill27
18-02-13, 20:31
ετσι ηταν μέχρι και πρότεινος η HOL στο streaming μάυρο χάλι..τους τελευταίους μήνες εχει στρώσει κάπως..

εχεις καποια στοιχεια γι αυτο η πεταμε οτι θελουμε????

Darth Revan
19-02-13, 20:36
Μπραβο για την αξιοπιστια και την υποστηριξη ,7.2.13 τους καλεσα για αντικατασταση ρουτερ σημερα ηταν εδω ,ειμαι καιρο στην Συτα ,και θα παραμεινω παρ'ολα τα παραπονακια..


Καλησπέρα φίλε.Που πήρες και ζήτησες αλλαγη router,εξυπηρετηση πελατών?Επειδη αναγκαστικά πήγα σε adsl απο vdsl επειδη δεν κλείδωνα ταχυτητες vdsl μου στείλανε αυτη την μαλα..ια το thomson το οποίο δεν δουλεύει το τηλέφωνο και κλειδώνει και χαμηλότερα απο το adb vdsl...Ζήτησα αλλαγή στην τεχνική υποστήριξη και μου λένε δεν γίνεται....Και θέλουνε να ελεγξουνε το thomson λέει...Τα έχω πάρει άσχημα....Τώρα βέβαια δεν έχω τηλέφωνο....

Nionios
19-02-13, 23:22
Καλησπέρα σε όλους, έχω Cyta VDSL (50/10) απο Κόρινθο και κλειδώνω στα 31/6 (είμαι λίγο μακρία από το κέντρο, απλά το θέλω για το upload).
Έχω προβληματιστεί πολύ με το θέμα της Cyta, υπάρχουν μέρες που το internet πραγματικά πετάει, 30 Mbit speedtests χωρίς κάνενα πρόβλημα στο streaming όπως youtube etc.
Άλλες μέρες πάλι (απογευματινές και βραδινές ώρες) η σύνδεση πραγματικά σέρνεται (μίλαω πάντα για το download, στο upload δεν έχω κανένα θέμα).
Το speedtest δίχνει απο 3 εως 10 Mbit με πολλά spikes κατα τη μέτρηση. Για youtube και twitch ούτε λόγος, απλά δεν βλέπεις.
Σε downloads με JDownloader με premium easybytez, rapidshare παρόλο που η ταχύτητα είναι σαφώς ανώτερη από αυτή του speetest έχει μεγάλη αστάθεια.
Από την άλλη τις μέρες που η γραμμή "πάει καλά" το download speed είναι σταθερό και πολυ κοντά στα όρια τις γραμμής ~3,6 MB/s.
Προσωπικά δεν θέλω σε καμία περίπτωση μια γράμμη που μία να δουλεύει καλά και μία καθόλου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω διακοπή συμβολαιού (ας πληρώσω και ότι χρεώνουν για αυτό) και να πάω σε ΟΤΕ VDSL.

Μια φώτο απο το ιστορικό του speetest.net... 120109

Τσε
20-02-13, 18:44
Εδω και 3 μερες ψαχνουν να μου φτιαξουν το τηλεφωνο και με εχουν παρει 200 φορες να μου πουν βλακειες.

Ειμαι σιγουρος οτι φταιει το router γτ εχω προβλημα με το wifi αν και αυτο εφτιαξε σχεδον με μια αλλαγη στο καναλι (εβαλε σταθερα το 6) και μια αλλαγη στο encryption (αν και ειμαι σιγουρος οτι φταει το καναλι).
Αλλα ενταξει να μου λεει ο αλλος οταν εφτιαχνε το wifi που του λεω οτι εχω συχνα disconnect οτι φταιει το οτι δεν εχω το log στο on στης θυρες που εχω βαλει για το port forward και μου.
O διαλογος
Cyta Sup : "Βλεπω οτι στης εφαρμογες που εχετε κανει forward στο pc saw εχετε κλειστο το log. To log πρεπει να ειναι παντα on"
Me : " Για ποιον λογο αφου το μονο που κανει ειναι καταγραφη δεν επηρεαζει τιποτα"
Cyta Sup : "Δεν εχει σημασια πρεπει να ειναι on"
Me : "Γιατι ?"
Cyta Sup : "Γιατι πρεπει να ειναι on"
Me : "Ναι οκ αλλα μπορειτε να μου πειτε τον λογο ?"
Cyta Sup : "Δεν ξερω ετσι μας εχουν πει"
Me : .......................... :wall:

3ftw
21-02-13, 17:23
ρε παιδια ειναι δυνατον ο οτε να μην μπορει ν βρει μια διεθυνση..?πλακα μου κανουν..?πηραν απο την συτα αποριψψη λογω μη σωστης διεθυνσης..η οδος που μενω εχει 100 νουμερα και ειναι κεντρικος απλα μετα αντι να συνεχισει στην ιδια οδο αλλαζει ονομα και συνεχιζει απο τον παραδρομο...ε εκει μενω εγω..στον παρδρομο..

NiKapa
23-02-13, 18:15
Μου προσφεραν χτες τηλεφωνικα 6,5Ε εκπτωση το μηνα με δεσμευση 2 χρονων ,
απο 36 στα 29,5 (εχω το φουλ 2χ) ,αντιπροτεινα 1 χρονο μα μου μπλα μπλα..δεν ειχα σκοπο να φυγω αλλα τωρα θα το ψαξω..
η Hol δινει 34-5=29 αν εχεις vodafοne συνδεση συμβολαιο στο ιδιο ακριβως πακετο ,

πραγματικα μου κακοφανηκε ,το θεωρω κουτοπονηρια εντελως , ριχνουν ψεφτοπροσφορες για να σε δεσμευσουν μια 2ετια ..ποιος ξερει πως θα ειναι το τοπιο σε 2 χρονια ???

Οκ εχουμε κριση ,μετραμε τα ευρω μας ως ενα σημειο ,μας εχει μεινει και λιγο αξιοπρεπεια :mad:

Gordito
23-02-13, 18:31
Μου προσφεραν χτες τηλεφωνικα 6,5Ε εκπτωση το μηνα με δεσμευση 2 χρονων ,
απο 36 στα 29,5 (εχω το φουλ 2χ) ,αντιπροτεινα 1 χρονο μα μου μπλα μπλα..δεν ειχα σκοπο να φυγω αλλα τωρα θα το ψαξω..
η Hol δινει 34-5=29 αν εχεις vodafοne συνδεση συμβολαιο στο ιδιο ακριβως πακετο ,

πραγματικα μου κακοφανηκε ,το θεωρω κουτοπονηρια εντελως , ριχνουν ψεφτοπροσφορες για να σε δεσμευσουν μια 2ετια ..ποιος ξερει πως θα ειναι το τοπιο σε 2 χρονια ???

Οκ εχουμε κριση ,μετραμε τα ευρω μας ως ενα σημειο ,μας εχει μεινει και λιγο αξιοπρεπεια :mad:

Γιατί θεωρείς την πρόταση αναξιοπρεπή??

Τι πρόταση περίμενες? - 15€ για 5 μήνες?

Άλλο αν εσένα δεν σε βολεύει...

From Xperia Neo V with Forum Runner

@ ADSLgr.com All rights reserved.