PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Hetfield
04-07-13, 15:46
Κι εγω ακριβως το ιδιο πραγμα επαθα. Μετα απο 2 χρονια απο τα 17mbit επεσα ακομα και στα 11mbit, τωρα ειμαι στα 13mbit. Και παροχο να αλλαξεις, τα 18mbit ξεχασε μια για παντα.
Απαξ κι αυξηθουν οι χρηστες σε ενα dslam, αυξανεται και το crosstalk.

Τα 35,5€ ειναι μια χαρα για απεριοριστα τηλεφωνα και αξιοπιστο internet. Μη γινουμε και Wind

avga
05-07-13, 16:02
αν εξαιρέσεις την προσφορά που χει τώρα η forthnet στα 30 για νετ, σταθερά κινητά και σταρτπακ, είναι οκ η τιμή

Hetfield
06-07-13, 02:03
αν εξαιρέσεις την προσφορά που χει τώρα η forthnet στα 30 για νετ, σταθερά κινητά και σταρτπακ, είναι οκ η τιμή
Οχι δεν την εξαιρω. Το νετ της Cyta δεν το φτανει η Forthnet με την καμια.

Picard
07-07-13, 23:51
Οχι δεν την εξαιρω. Το νετ της Cyta δεν το φτανει η Forthnet με την καμια.

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% επειδη εχω περασει απο κει η διαφορα ειναι χαοδης!!!! οσοι εχουν κλεισει χρονο μπορουν να πανε στην προσφορα 1+1 αλλα εχει δεσμευση αλλον ενα χρονο,εγω το κανα παντως,γλυτωσα 3€ κατι ειναι κι αυτο,απο τοτε που αλλαξα το thomson και πηρα pirelli δεν εχω ασχοληθει αλλο με adsl-τηλ γιατι δουλευει ρολοι η γραμμη......

kostakiss
08-07-13, 14:53
εντελως ενημερωτικα να πω πως δεν ειχα τηλεφωνο(ειχα ιντερνετ) λογο προβληματος του ρουτερ και μου εγινε αντικατασταση με το ιδιο ακριβως μοντελο που ειχα και πριν ( pirelli) μόνο που αυτό λέει πάνω ADB και τωρα ολα καλα..
ελπιζω απλα να εκανα καλα που πηρα το ιδιο και οχι το thomson..

gp1
08-07-13, 18:53
Μόλις έκανα ανανέωση ενός έτους με 25€ (εως 24 και απεριόριστα σταθερά και υπεραστικά). Η άλλη επιλογή που μου έδωσαν ήταν στα 26,5 με +100 για κινητά, αλλά 2ετές συμβόλαιο. Not bad. :)

Τσε
08-07-13, 20:42
Εμενα να δω αν θα με παρουν ποτε. Θα παρω αυριο εγω να δω εαν θα βγει τιποτα.

Picard
17-07-13, 17:55
Εμενα να δω αν θα με παρουν ποτε. Θα παρω αυριο εγω να δω εαν θα βγει τιποτα.

Αμα περιμενεις να σε παρουν αστο....παρτους εσυ κι αν εχεις κλεισει χρονο δικαιουσε καποια εκπτωση

donald
22-07-13, 19:43
καλημέρα σας! σήμερα έκανα αίτηση για να έρθω στη cyta και εγώ...

δίνουν για router pirelli ή thomshon782 ή καταργήθηκε και δίνουν tecnhicolor 782?
ποιό θα είναι καλύτερο? (24αρας ταχύτητας ασύρματο)

πιστεύω σε 10 μέρες εργάσιμες να έχω συνδεθεί.....

μια απορία μου: διάβασα κάπου ότι με cyta αν κοπεί το ρεύμα για χ λόγους δε θα λειτουργει ούτε το σταθερό τηλ???

αν ναι, λύση υπάρχει?

τώρα στο πάροχο που είμαι,έχω το router στη κεντρική και μοναδική πρίζα σπιτιού κα ιαπό εκεί με splitter φεύγει καλώδιο που πάει στο router και στη θέση phone ότι τηλ. συσκευή έχω.. λειτουργεί και σαν φίλτρο αυτό...

με τα ρουτερ απο cyta ίδια συνδεσμολογία θα είναι ή όχι? κάτι άκουσα για voip δε τα ξέρω αυτά.

ευχαριστώ. ( α! θα είμαι 750 m μακριά απο αστικό κέντρο) οπότε τι τιμές θα έχω?

τώρα τρέχω με /19000 ταχύτητα κα ικατεβάζω με περίπου 1700ΜΒ/SEC

NexTiN
22-07-13, 20:29
καλημέρα σας! σήμερα έκανα αίτηση για να έρθω στη cyta και εγώ...

δίνουν για router pirelli ή thomshon782 ή καταργήθηκε και δίνουν tecnhicolor 782?
ποιό θα είναι καλύτερο? (24αρας ταχύτητας ασύρματο)

πιστεύω σε 10 μέρες εργάσιμες να έχω συνδεθεί.....

μια απορία μου: διάβασα κάπου ότι με cyta αν κοπεί το ρεύμα για χ λόγους δε θα λειτουργει ούτε το σταθερό τηλ???

αν ναι, λύση υπάρχει?

τώρα στο πάροχο που είμαι,έχω το router στη κεντρική και μοναδική πρίζα σπιτιού κα ιαπό εκεί με splitter φεύγει καλώδιο που πάει στο router και στη θέση phone ότι τηλ. συσκευή έχω.. λειτουργεί και σαν φίλτρο αυτό...

με τα ρουτερ απο cyta ίδια συνδεσμολογία θα είναι ή όχι? κάτι άκουσα για voip δε τα ξέρω αυτά.

ευχαριστώ. ( α! θα είμαι 750 m μακριά απο αστικό κέντρο) οπότε τι τιμές θα έχω?

τώρα τρέχω με /19000 ταχύτητα κα ικατεβάζω με περίπου 1700ΜΒ/SEC

Απο Modems ανάλογα τι θα σου στείλουνε.Έχουνε τα Pirelli / ADB P.RG-A4201G (το γνωστό μαύρο Pirelli), τo Thomson TG782, το ZTE ZXV10-H201L και το καινούργιο ADB P.RG A4100N.Τα 2 τελευταία υποστηρίζουν μόνο ένα τηλεφωνικό αριθμό αλλά έχουν πρωτόκολλο N στο WiFi τους.Η τηλεφωνία της Cyta είναι αποκλειστικά VoIP οπότε και το τηλέφωνό σου συνδέεται κατευθείαν πάνω στο Modem χωρίς Splitter / φίλτρα κλπ.Η λύση για την περίπτωση διακοπή ρεύματος είναι ένα φθηνό UPS (π.χ. 650VA) που μπορεί άνετα να σου βγάλει ένα 4ώρο χρήσης.Τέλος ο συγχρονισμός σου θα είναι πάνω κάτω ο ίδιος με αυτόν που έχεις τώρα.

donald
23-07-13, 09:57
καλημερα! και ποιο ups προτεινεις? ας βγαζει ποιο πολλες ωρες πχ μαξιμουμ 8ωρο ..λινκ παρακαλω να δω.

DJG
23-07-13, 11:05
δεν είναι η λύση το ups σε περιπτώσεις που η διακοπή μπορεί να αγγίξει και το 24ωρο. Γιατί πας cyta και δεν πας σε άλλο ποροχο με τηλεφωνία pots?

3lbereth
23-07-13, 11:41
Πόσες διακοπές άνω των 24 ωρών μπορεί να πετύχει κανείς ώστε να επιλέξει pots?
Είμαι σε voip από το 2007 (χωρίς ups) και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Οι διακοπές άνω του 3ωρου μετρώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού κι εκεί χρησιμοποίησα κινητό. Στο χαμό του Μαρτίου που πλημμύρισε το σύμπαν pots & voip έπεσαν άνευ διακρίσεων!
Ούτως ή άλλως, οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - χρησιμοποιούμε ασύρματα τηλέφωνα που σημαίνει οτι εκτός κι αν έχεις κάποια 2η μπαγκατέλα να το αντικαταστήσεις, πάλι χωρίς τηλέφωνο μένεις.

NexTiN
23-07-13, 22:39
Πόσες διακοπές άνω των 24 ωρών μπορεί να πετύχει κανείς ώστε να επιλέξει pots?
Είμαι σε voip από το 2007 (χωρίς ups) και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Οι διακοπές άνω του 3ωρου μετρώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού κι εκεί χρησιμοποίησα κινητό. Στο χαμό του Μαρτίου που πλημμύρισε το σύμπαν pots & voip έπεσαν άνευ διακρίσεων!
Ούτως ή άλλως, οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - χρησιμοποιούμε ασύρματα τηλέφωνα που σημαίνει οτι εκτός κι αν έχεις κάποια 2η μπαγκατέλα να το αντικαταστήσεις, πάλι χωρίς τηλέφωνο μένεις.

+1000
Πέσ'τα ρε φίλε!!!!
Μην αναφερθεί VoIP, κατευθείαν πάνε σε πάροχο με POTS.Και όπως τα λες, οι περισσότεροι που κράζουν έχουν ασύρματο τηλέφωνο.Αν ξέρανε τι παπάδες μπορεί να κάνει κάποιος με το VoIP (Asterisk, Elastix, κλπ.) δεν θα το άλλαζαν με τίποτα....

minas
30-07-13, 15:51
Έχω κλείσει χρόνο σε μία σύνδεση CYTA 4Mbps και τηλέφωνο στην οποία πλήρωνα 16€, οπότε ζήτησα προσφορά για 24Mbps single play (μόνο δίκτυο) και 24Mbps double play.
Η "προσφορά" που μου έκαναν ήταν 18€ και 23€ αντίστοιχα, τη στιγμή που οι τιμές στη HOL είναι 15€ και 16€.
Ήδη σήμερα θα κάνω αίτηση φορητότητας, αν και φοβάμαι λίγο τις αργίες του Αυγούστου για τον πόσο καιρό θα κάνει. Ακόμη και να με πάρουν για αντιπροσφορά, αμφιβάλλω αν θα παραμείνω - έχω ήδη μιλήσει με το τμήμα προσφορών και την εξυπηρέτηση πελατών, λέγοντας ότι με υποχρεώνουν να φύγω και μου λένε "αν θέλετε, φύγετε".

Kinnison
02-08-13, 10:03
Συμφωνό με τον φίλο που ανέφερε στην αρχή του άρθρου ότι είναι η πλέον value for money επιλογή. Προσωπικά θα κάνω αίτηση για 2 χρόνια συμβόλαιο καθώς τρέχει μία προσφορά που δίνει σημαντική έκπτωση σε tablet (περίπου 100 ευρω εκπτωση) και είναι όυτως η αλλως απο τα πλεον χαμηλα παγια της αγορας.

Με το τηλεφωνο παντως επειδη ειναι voip θεωρω οτι ειναι ελαφρως πιο αναξιοπιστω και οχι λογω οτι εχει αναγκη να υπαρχει ρευμα. Απλα θαρρω ότι ισως χρειαστει μια στο τοσο να κανεις καποιο reboot στο μοντεμ, εχω ακουσει οτι κολλανε μερικες φορες, βεβαια ειναι πως θα κατσει μπορει να μην αντιμετωπισεις προβλημα και ποτε... αν δεν κανεις παρα πολυ σημαντικη χρηση τηλεφωνιας θα προτεινα cyta οπωσδηποτε.

minas
02-08-13, 12:21
Κι εγώ το σκέφτηκα για το tablet, αλλά τώρα που κυκλοφορεί το νέο Nexus 7 δεν αξίζει τόσο η επιδότηση του παλιού... Κατά τα άλλα, το VoIP είναι η αλήθεια ότι έχει μια κακή φήμη, αλλά σκέψου ότι σχεδόν όλες οι κλήσεις που κάνεις είναι VoIP, ακόμα κι αν δεν το ξέρεις - μόνο για τον τερματισμό στη μεριά του σπιτιού σου συζητάμε.
Ειδικά δε όταν μπορείς να αντικαταστήσεις το ρούτερ του παρόχου ακόμα και με δικό σου VoIP server που να κάθεται και πάνω σε UPS, δεν θα έπρεπε να έχεις καμία διακοπή υπηρεσίας - όχι ότι ο ρούτερ τους έχει κάποιο πρόβλημα. Το να χαλάσει κάτι στον πάροχο είναι εξίσου πιθανό όταν έχει υποδομή VoIP, όπως όταν έχει κλασική τηλεφωνία.

lagaras
02-08-13, 13:53
Λοιπον, εδω κ λιγες μερες CYTA Βόλος απόσταση απο DLSAM 2 χιλιομετρα ισως κ μεγαλυτερη,κανενα απολυτως προβλημα,ταχυτητα κοντα στα 7 Mbps ολη μερα ( σε double play 8Mbps)

Hetfield
04-08-13, 10:06
Μια χαρα ειναι το VoIP. Ακομα κι οταν το modem εχει ζεσταθει και κλαταρει, η τηλεφωνια τρεχει μια χαρα.

vforvendetta85
04-08-13, 13:21
Έχω κλείσει χρόνο σε μία σύνδεση CYTA 4Mbps και τηλέφωνο στην οποία πλήρωνα 16€, οπότε ζήτησα προσφορά για 24Mbps single play (μόνο δίκτυο) και 24Mbps double play.
Η "προσφορά" που μου έκαναν ήταν 18€ και 23€ αντίστοιχα, τη στιγμή που οι τιμές στη HOL είναι 15€ και 16€.
Ήδη σήμερα θα κάνω αίτηση φορητότητας, αν και φοβάμαι λίγο τις αργίες του Αυγούστου για τον πόσο καιρό θα κάνει. Ακόμη και να με πάρουν για αντιπροσφορά, αμφιβάλλω αν θα παραμείνω - έχω ήδη μιλήσει με το τμήμα προσφορών και την εξυπηρέτηση πελατών, λέγοντας ότι με υποχρεώνουν να φύγω και μου λένε "αν θέλετε, φύγετε".
Που τις είδες αυτές τις τιμές στη hol;Εκτός αν έχεις κινητό vodafone.
Επίσης πρόσθεσε τα 36 ευρώ τέλη ενεργοποίησης και πως οι τιμές είναι για ένα χρόνο.Και του χρόνου πάλι θα βρίσκεσαι στην ίδια διαδικασία.

donald
04-08-13, 15:45
καλησπερα σας! οπως προειπα πιο πανω σε αλλο post ερχομαι στη cyta ,σε 3-4 μερες θα γινει επιτελους η αλλαγη παροχου ενεργοποιηση πληρες...

μου στειλανε το pirelli ADB- P.RG-A4100N λευκο..το καινουργιο...καλο ειναι αυτο παιδια?για 24αρα....
υπηρχε καλυτερο?

ειπε ενα παιδι πιο πανω οτι εχει το router αυτο πρωτοκολλο "N" στο wi-fi του τι σημαινει αυτο και τι κανει αυτο?
εχει μια θυρα τηλεφωνου (οποτε θα βαλω ανταπτορα στη υποδοχη του γιατ ιεχω δυο συσκευες..σωστα?)

εχω μια κεντρικη πριζα τηλ (καπου διαβσα για επιστροφη σηματος και τετοια.) μια υποδοχη εχει θηλυκου τυπου, κανει ε ή θελει ειδικη πριζα καλυτερη? (ως τωρα ημουν οκ με αλλο παροχο)

και κατι αλλο: θελει καποια παραμετροποιηση /αλλαγη κατι στο setup router ? στο 192,168,1,1 εννοω.
περα απ ονα βαλω κωδικο για wi-fi θελει κατι αλλο?
(σε σταθερο υπολογιστη ολα αυτα)

σε 24αρα ταχυτητα τι ταχυτητες πρεπει να εχω κτλπ που ειμαι σε αποσταση 760 μετρα απο το αστικο τους κεντρο?

ευχαριστω!

Σ.Σ για να εχω e-bill διαχειριση λογαριασμου μου να βλεπω χρεωσεις ή και δωρεαν αν εχουν να στελνουμε sms σε κινητα μεσω του site τους cyta κανω αιτηση σε φυσικο καταστημα τους ή μεσω site ωστε να εχω προσβασεις κωδικους...login.... ?

Σ.Σ με playstation3 συνεργαζετε οκ το router που μου εδωσαν? γενικα εχει καλο wi-fi?

prodromosfan
06-08-13, 11:13
καταρχάς καλως ηρθες στο φορουμ

επειδη εχεις πολλες ερωτησεις παμε απο την αρχη


pirelli ADB- P.RG-A4100N λευκο
αποτι βλέπω ειναι καινουριο μοντεμ (http://broadband.adbglobal.com/broadband/data/pdg-a4001n-revb.html) που δινει η cyta χωρίς υποστηριξη voip
να υποθεσω οτι εχεις ζητησει μόνο ιντερνετ απο τη cyta?

το wireless n είναι η εξελιξη του ασυρματου δικτυου και σημαινει μεγαλύτερες ταχυτητες απο τα προηγουμενα α/b/g αρκει ΟΛΕΣ οι συσκευες να λειτουργουν σε αυτό το πρότυπο.

η πριζα δεν θελει αλλαγη, απλα συνδεεις την πριζα με το ρουτερ με ενα καλώδιο τηλεφωνου που θα βρεις στη συσκευασια του μοντεμ/ρουτερ που σου στείλανε.

κανεις δεν μπορεί να σου απαντησει στην ερωτησει ποσα θα πιάσεις με σιγουρια
καθως εξαρταται απο πολλούς παραγοντες
ωστοσο πρεπει να πιανεις όσο και με τον προηγουμενο παροχο πανω κάτω εφοσον ηταν και εκει μεχρι 24 η γραμμη
αν θες βρες απο το μοντεμ που εχεις τωρα την τιμη του Downstream Attenuation (dB) και βάλτη εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) να δεις πόσο είναι η μάξιμουμ θεωρητικη ταχυτητα και μετα περιμενεις λίγο χαμηλοτερη (1-3Mbps)

στη cyta λειτουργει το my.cyta.gr που κανεις login με το user/pass που σου στείλανε με sms και μπορεις να επιλέξεις να βλέπεις λογαριασμους απο εκει.
ουτε αιτηση ουτε τιποτα


λογικα ναι με playstasion συνεργαζεται και λόγω n πρωτοκολλου θα εχει καλη υποστηριξη ταχυτητας και περιοχης που καλυπτει.

kanonias
06-08-13, 12:22
αποτι βλέπω ειναι καινουριο μοντεμ (http://broadband.adbglobal.com/broadband/data/pdg-a4001n-revb.html) που δινει η cyta χωρίς υποστηριξη voip
να υποθεσω οτι εχεις ζητησει μόνο ιντερνετ απο τη cyta?


Υποστηρίζει voip έχει και την σχετική θύρα tel για τηλεφωνική συσκευή

prodromosfan
06-08-13, 14:38
άρα είναι το P.RG A4101N (http://broadband.adbglobal.com/broadband/voice-series/prg-a4101n.html)
έκανα λάθος πριν :sorry:

panosb26
06-08-13, 19:28
Το μοντεμ ειναι το 4100 (περιπου http://broadband.adbglobal.com/broadband/voice-series/prg-a4101n.html)
και εχει υποστηριξη voip (δεν γινεται αλλιως) και οσον αφορα τις τηλεφωνικες συσκευες μπορει να καλεσει 13811 και να ζητησει επιστροφη σηματος (ειναι δωρεαν)

donald
07-08-13, 00:30
λες φιλε: μπορει να καλεσει 13811 και να ζητησει επιστροφη σηματος (ειναι δωρεαν)

τι κανει αυτο και χρειαζεται να το κανω? δωσε περισσοτερες πληροφοριες ευχαριστω,

NexTiN
07-08-13, 07:51
λες φιλε: μπορει να καλεσει 13811 και να ζητησει επιστροφη σηματος (ειναι δωρεαν)

τι κανει αυτο και χρειαζεται να το κανω? δωσε περισσοτερες πληροφοριες ευχαριστω,

Αν εχεις κι'αλλες τηλ. πριζες στον χωρο οπου ειχες συσκευες οταν ενεργοποιηθεις δεν θα λειτουργουνε (θα εχουν μονο σημα ADSL) οποτε ερχεται ο τεχνικος και κανει "επιστροφη σηματος" απο το Modem προς τις αλλες πριζες.

donald
07-08-13, 08:07
καλημερα! μια κεντρικη πριζα εχω......(2 χαλκινοι αγωγοι μεσα απ οτο τοιχο που καταληγουν σε μια απλη πριζα που βιδωνουν εσωτερικα σε βιδουλες της πριζας οι 2 αγωγοι και βγαινει θηλυκο φις τηλ.) σε λιγες ωρες θα σερφαρω με cyta σημερα..ειδωμεν!


οσο γiα το router εχω το ADB P.RG A4100N δεν εινα ικανενα απ οαυτα που δειχνετε... (εχει μια υποδοχη για τηλ. οποτε θα συνδεσω με ανταπτορακι 2 τηλ. συσκευες στη θυρα οπως το ειχα ετσι οταν υπηρχε splitter,σωστα?)

(((το μονο αρνητικο που μου καθυστερουν το δωρο (κινητο απο κωτσοβολο.....)
http://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=11691
ειχαν πει απ οαυτους εκει με την ενεργοποιηση....τωρα μου τα αλλαζουν απο cyta και λενε μετα απο μεεεερες! δε ξερω τι θα πει και ο κωτσοβολος επι αυτου...δε καταλαβαινω το λογο να μη δοθει απο σημερα αφου θα τρεχω ηδη με cyta.....)))))


ακομα τωρα τρεχω με το παλιο παροχο, να δω ποσες ωρες δε θα εχω internet και τηλ...σημερα!

mikroman
08-08-13, 10:48
Πω ρε φίλε, ήρθα στο χωριό μου και κάνει έργα η δεη και μας έχουν πεθάνει στις διακοπές (ρεύματος, όχι καλοκαιρινές) και μου κόβεται και το τηλέφωνο. Είναι πολύ σπαστικό και δεν έχω σκοπό να δώσω λεφτά να πάρω ups. Δεν γίνεται να βάλουν μια μπαταριούλα ή κάτι από μόνοι τους;

DJG
10-08-13, 16:57
Πω ρε φίλε, ήρθα στο χωριό μου και κάνει έργα η δεη και μας έχουν πεθάνει στις διακοπές (ρεύματος, όχι καλοκαιρινές) και μου κόβεται και το τηλέφωνο. Είναι πολύ σπαστικό και δεν έχω σκοπό να δώσω λεφτά να πάρω ups. Δεν γίνεται να βάλουν μια μπαταριούλα ή κάτι από μόνοι τους;
Η Cyta έτσι είναι, μόνο voip δίνει. Και σιγά μην σου βάλουν μπαταριούλα.

pmbr
10-08-13, 17:33
(((το μονο αρνητικο που μου καθυστερουν το δωρο (κινητο απο κωτσοβολο.....)
http://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=11691
ειχαν πει απ οαυτους εκει με την ενεργοποιηση....τωρα μου τα αλλαζουν απο cyta και λενε μετα απο μεεεερες! δε ξερω τι θα πει και ο κωτσοβολος επι αυτου...δε καταλαβαινω το λογο να μη δοθει απο σημερα αφου θα τρεχω ηδη με cyta.....)))))


Ο λόγος είναι ότι η Cyta σου δίνει το δικαίωμα υπαναχώρησης χωρίς άλλη υποχρέωση εντός 14 ημερών από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Έτσι, τα δώρα τα στέλνουν όταν παρέλθει αυτή η περίοδος, ώστε να αποφευχθεί η περίπτωση πελάτη που υπαναχωρήσει και δεν επιστρέψει το δώρο στην αρχική του συσκευασία.

NexTiN
11-08-13, 11:48
Τα δωρα δεν εχουν κανουν με την Cyta αλλα με τον Κωτσοβολο.Δεν τα στελνουν νωριτερα διοτι μπορει για τον οποιοδηποτε λογο να μην ενεργοποιηθεις ή οπως ειπε ο φιλος πιο πανω να κανεις υπαναχωρηση.Τον ορο αυτον το εχει βαλει ο Κωτσοβολος και οχι η Cyta...

Valder
14-08-13, 18:05
Φίλοι καλησπέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.

Στο σαιτ της η Cyta, μου λέει το εξής:

Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 845,6 μέτρα.

Έχω ADSL με αυτούς και ήδη έχω τα εξής στατιστικά:

Data Rate: Upstream Downstream
Actual Data Rate 1020 (Kbps.) 13883 (Kbps.)


Operation Data / Defect Indication:Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 17.1 dB 8.0 dB
Attenuation 10.0 dB 20.5 dB


Μπορώ να ονειρεύομαι για VDSL ή μπα; Εκείνο που με ενδιαφέρει ειναι το upload κυρίως, να πιάνω πολύ. Εστω και 24/5 να είναι.

Δεν περιορίζομαι στην Cyta, θα την ψάξω κι αλλού τη δουλειά, απλά ρωτάω για να κανω ένα ξεκίνημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις!

vforvendetta85
14-08-13, 18:52
Με 20.5 line att σε downstream, πρέπει να είσαι στο 1,5 χλμ.Μου μοιάζει περίεργο που σου έβγαλε 845 μέτρα.
Αν όντως είσαι στα 845 μέτρα να ονειρεύεσαι, αλλά πιστεύω κάπου έχει γίνει λάθος.

Valder
14-08-13, 20:28
Με 20.5 line att σε downstream, πρέπει να είσαι στο 1,5 χλμ.Μου μοιάζει περίεργο που σου έβγαλε 845 μέτρα.
Αν όντως είσαι στα 845 μέτρα να ονειρεύεσαι, αλλά πιστεύω κάπου έχει γίνει λάθος.

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εγώ έχω μια παλιότερη ανάμνηση (από τις ένδοξες μέρες της ΝΕΤΟΝΕ) για παραπανω απο χιλιόμετρο στην απόσταση (της γραμμής πάντα, γιατί με το πόδι οκ ο ΟΤΕ είναι στα 500μ). Η Cyta παρά τα 850μ δε μου έβγαζε στο σαιτ VDSL οπότε νομίζω ήδη πήραμε την απάντηση γι αυτούς. Το ίδιο ΟΤΕ και HOL (όχι ότι θα πάταγα HOL ποτέ).

Το ζήτημα όμως είναι ότι η Forthnet και η Wind παρέχουν λένε στη διεύθυνσή μου VDSL κι αναρρωτιέμαι, τι έχουν, χρυσελεφάντινα DSLAM στημένα πλησιέστερα σε μένα; Μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

ΥΓ: Βέβαια αυτό ξεφεύγει από τη Cyta και το θέμα μας, οπότε ας μείνουμε στη βασική ερώτηση. Το upload των 5 Mbit θα το πιάσω έστω ακόμα και υποθετικά/μαγικά στο τσακ να είμαι ή υπόκειται κι αυτό στους ίδιους νόμους με το κατέβασμα, δηλαδή πτώσεως της ταχύτητας αναλόγως της απόστασης;

vforvendetta85
14-08-13, 20:41
Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα δοκίμαζα καν για vdsl.Εκτός κι αν οι ανάγκες σου είναι τέτοιες ώστε και τα
50 ΚΒ/s upload θα ήταν τόσο σημαντικά.

ermis333
16-08-13, 10:06
Εγώ είμαι με 20 attenuation και συγχρονίζω στα 28/5 στη Forthnet, όταν είχα adsl όμως συγχρόνιζα στα 17+, θεωρητικά παίζει VDSL, παίζει όμως να έχεις θέμα με την εσωτερική καλωδίωση.

- - - Updated - - -


Με 20.5 line att σε downstream, πρέπει να είσαι στο 1,5 χλμ.Μου μοιάζει περίεργο που σου έβγαλε 845 μέτρα.
Αν όντως είσαι στα 845 μέτρα να ονειρεύεσαι, αλλά πιστεύω κάπου έχει γίνει λάθος.

Το line attn είναι ενδεικτικό, δεν είναι απόλυτο, στην ουσία προσπαθεί το router να υπολογίσει με κάποιες παραμέτρους την απόσταση.

Παράλληλα όταν αλλάζεις πάροχο αλλάζει πολλές φορές το attenuation, από 16 όταν είχα ADSL (WIND) πήγα στα 21 όταν έβαλα Cyta VDSL και συγχρόνιζα στα 25/3, τώρα πήγα Forthnet το attenuation πήγε 20 και συγχρονίζω στα 28/5

Valder
16-08-13, 18:25
Εγώ είμαι με 20 attenuation και συγχρονίζω στα 28/5 στη Forthnet, όταν είχα adsl όμως συγχρόνιζα στα 17+, θεωρητικά παίζει VDSL, παίζει όμως να έχεις θέμα με την εσωτερική καλωδίωση.

- - - Updated - - -



Το line attn είναι ενδεικτικό, δεν είναι απόλυτο, στην ουσία προσπαθεί το router να υπολογίσει με κάποιες παραμέτρους την απόσταση.

Παράλληλα όταν αλλάζεις πάροχο αλλάζει πολλές φορές το attenuation, από 16 όταν είχα ADSL (WIND) πήγα στα 21 όταν έβαλα Cyta VDSL και συγχρόνιζα στα 25/3, τώρα πήγα Forthnet το attenuation πήγε 20 και συγχρονίζω στα 28/5

Άρα Ερμή όντως μου απαντάς ακριβώς στην ερώτηση που με καίει, πιάνεις ΚΑΙ τα 5 Mbps upload στη VDSL άσχετα αν το download πλησιάζει αυτό της απλής ADSL.

Αυτό καταλαβαίνω απ' την απάντησή σου!

ΥΓ: Τι θέμα να παίξει με την εσωτερική καλωδίωση;;;:(

ermis333
22-08-13, 13:11
Άρα Ερμή όντως μου απαντάς ακριβώς στην ερώτηση που με καίει, πιάνεις ΚΑΙ τα 5 Mbps upload στη VDSL άσχετα αν το download πλησιάζει αυτό της απλής ADSL.

Αυτό καταλαβαίνω απ' την απάντησή σου!

ΥΓ: Τι θέμα να παίξει με την εσωτερική καλωδίωση;;;:(

Υπάρχει περίπτωση η εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι σου να έχει προβλήτα, πχ να υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποια τηλεφωνική πρίζα, ή το καλώδιο που έρχεται από το κουτί στην είσοδο μέχρι το σπίτι σου να έχει θέμα.

ckoul
27-08-13, 19:30
Δηλώνω εντυπωσιασμένος από την επαφή που είχα με το Τεχνικό Τμήμα της Cyta σε αιτήματα/ερωτήματά μου προς αυτό για ένα τεχνικό θέμα, όχι και τόσο συνηθισμένο για τυπική οικιακή χρήση.

Τρία+ χρόνια συνδρομητής, δεν είχε χρειαστεί να ξαναεπικοινωνήσω μαζί τους και λόγω πρότερης εμπειρίας μου με άλλες εταιρίες στο παρελθόν οι προσδοκίες μου ήταν ομολογουμένως χαμηλές. Και όμως, είτε απευθύνθηκα σε αυτό μέσω email είτε μέσω τηλεφώνου υπήρξε ταχύτατη απόκριση από το προσωπικό του τμήματος, με ανθρώπους καταρτισμένους αλλά πάνω από όλα ευγενικούς που έδειξαν ενδιαφέρον για το θέμα που αντιμετώπιζα.

Συγχαρητήρια λοιπόν κύριοι και καλή συνέχεια! :)

minas
29-08-13, 19:53
Μια και το έθιξες, εγώ είμαι εντυπωσιασμένος από την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών της. Δυστυχώς πλέον η τιμολογιακή τους πολιτική δεν είναι τόσο ευέλικτη - πρόσφατα μετέτρεψα μια οικιακή σύνδεση CYTA σε HOL, καθώς είχε σημαντική διαφορά στην τιμή.

Koala_
09-09-13, 11:31
Υπάρχει τρόπος να επιλέξουμε εξοπλισμό σε καινούργια σύνδεση;

nkapsa
11-09-13, 09:55
εγω εχω να δηλωσω οτι η Cyta ειναι πολυ εξυπηρετική όσον αφορά όταν μία φορά είχα πρόβλημα στην γραμμή αλλά και τώρα έληξε το συμβόλαιο και ζήτησα καλύτερη τιμή αμέσως ανταποκρίθηκαν

donald
19-09-13, 13:50
καλησπερα σας! λοιπον εχω ερθει στη cyta (ημουν forthnet me..vdsl - το ψιλομετανιωσα λιγο ομως που ηρθα cyta γιατι εκει ειχα downloading με διπλασια ταχυτητα αφου ημουν vdsl... και πληρωνω τα ιδια χρηματα και ειμαι τωρα 24αρα adsl...τελος παντων -επιλογη μου δε φταινε αυτοι.. αφηστε που στη forthnet ειχα 6 margin.. τελος παντων...)


να ρωτησω κατι :

στο ρουτερ στο μενου μεσα στη κατηγορια wi-fi καπου εκει εχει υπομενου που γραφει "WPA PASSPHRASE"
και εχει ενα κωδικο μαλλον με 11 κουκιδες...τι ειναι αυτο απο που προκυπτει αλλαζετε αυτο?

επισης εχει υπομενου το wi-fi που λεει" WPS ENABLED ειναι στο no τι κανει αυτο? αν παει στο yes?


αναφορικα εχω τις εξης τιμες στη cyta σε ωρες αιχμης: πειτε μου την γνωμη σας


current connenction speed
-------------------------
down... 16883kbps
up.... 1021kbps


downstream line
----------------

maximum attainable rate 18.332 kbps
noise margin 9.3 db
line attenuation 16.0 db


upstream line
--------------
maximum attainable rate 13000kbps
noise margin 14.6 db
line attenuation 10.4db


υποψην στη forthnet αλλα και εδω λογικα το ιδιο ημουν περιπου στα 780 metra αποσταση απο Αστικο κεντρο....



εχω δυο χαλκινους αγωγους που ερχονται μεσα απο τη κεντρικη πριζουλα και απο εκει στη θεση για τηλεφωνα που βαζουμε στο router εχω κλιψ απο 2 τηλ. συσκευες (το router εχει μια θεση οποτε εβαλα ανταπτορακι που το ενα κλιψ τηλ. το κανει δυο και ειναι οκ.) χωρις αυτα απο 18000 kbps αντε να εχω 18700 19000 το πολυ πολυ..... ( με το vdsl της forthnet επιανα 27500 kbps με τις τηλ. συσκευες και 29000 χωρις! ετσι για να ξερετε....) downloading μεγαλου αρχειου απο site επιανα εκει με vdsl 3200 KB/SEC εδω στη 24αρα τα μισα.....

αυτα!

εσεις τι τιμες εχετε στη cyta με 24αρα? τι τιμες επρεπε να ειχα ωστε να ημουν οκ οκ?

minas
19-09-13, 16:29
καλησπερα σας! λοιπον εχω ερθει στη cyta (ημουν forthnet me..vdsl - το ψιλομετανιωσα λιγο ομως που ηρθα cyta γιατι εκει ειχα downloading με διπλασια ταχυτητα αφου ημουν vdsl... και πληρωνω τα ιδια χρηματα και ειμαι τωρα 24αρα adsl...τελος παντων -επιλογη μου δε φταινε αυτοι.. αφηστε που στη forthnet ειχα 6 margin.. τελος παντων...)


να ρωτησω κατι :

στο ρουτερ στο μενου μεσα στη κατηγορια wi-fi καπου εκει εχει υπομενου που γραφει "WPA PASSPHRASE"
και εχει ενα κωδικο μαλλον με 11 κουκιδες...τι ειναι αυτο απο που προκυπτει αλλαζετε αυτο?

επισης εχει υπομενου το wi-fi που λεει" WPS ENABLED ειναι στο no τι κανει αυτο? αν παει στο yes?


αναφορικα εχω τις εξης τιμες στη cyta σε ωρες αιχμης: πειτε μου την γνωμη σας


current connenction speed
-------------------------
down... 16883kbps
up.... 1021kbps


downstream line
----------------

maximum attainable rate 18.332 kbps
noise margin 9.3 db
line attenuation 16.0 db


upstream line
--------------
maximum attainable rate 13000kbps
noise margin 14.6 db
line attenuation 10.4db


υποψην στη forthnet αλλα και εδω λογικα το ιδιο ημουν περιπου στα 780 metra αποσταση απο Αστικο κεντρο....



εχω δυο χαλκινους αγωγους που ερχονται μεσα απο τη κεντρικη πριζουλα και απο εκει στη θεση για τηλεφωνα που βαζουμε στο router εχω κλιψ απο 2 τηλ. συσκευες (το router εχει μια θεση οποτε εβαλα ανταπτορακι που το ενα κλιψ τηλ. το κανει δυο και ειναι οκ.) χωρις αυτα απο 18000 kbps αντε να εχω 18700 19000 το πολυ πολυ..... ( με το vdsl της forthnet επιανα 27500 kbps με τις τηλ. συσκευες και 29000 χωρις! ετσι για να ξερετε....) downloading μεγαλου αρχειου απο site επιανα εκει με vdsl 3200 KB/SEC εδω στη 24αρα τα μισα.....

αυτα!

εσεις τι τιμες εχετε στη cyta με 24αρα? τι τιμες επρεπε να ειχα ωστε να ημουν οκ οκ?

Για 24άρα μια χαρά είναι τα νούμερά σου...

Αν κατάλαβα καλά από την κεντρική πρίζα του τηλεφώνου δίνεις σήμα ΜΟΝΟ στο μόντεμ, και από τη θύρα τηλεφώνου του μόντεμ δίνεις με διχάλα σε δύο τηλέφωνα?
Κανονικά η σύνδεση ή όχι των τηλεφώνων δεν πρέπει να επηρεάζει την ταχύτητα σύνδεσής σου.
Εάν από την κεντρική πρίζα του τηλεφώνου στέλνεις και σε άλλες πρίζες του σπιτιού ή αν έχεις συνδέσει τίποτα άλλο εκτός το μόντεμ, καλό είναι να τα αποσυνδέσεις - θα κερδίσεις λίγη ταχύτητα.

Για τον κωδικό του WiFi που βλέπεις με κουκίδες, ίσως να έχει επιλογή εμφάνισης/απόκρυψης, αλλά λογικά μπορείς να βάλεις έναν νέο δικό σου.
Επίσης, είναι πιθανόν να τον γράφει σε κανένα αυτοκόλλητο στην κάτω πλευρά του μόντεμ.

Το WPS μη σε απασχολήσει - είναι για πιο εύκολη ρύθμιση συσκευών που θέλεις να συνδέσεις στο ασύρματο, αλλά είναι επιρρεπές σε κάποια exploits, οπότε καλύτερα απλά να θυμάσαι τον κωδικό του ασύρματου και να τον βάζεις με το χέρι.

ntinter
19-09-13, 17:20
Υστερεί στην υλοποίηση του voip, είναι το μέλλον το voip στην επικοινωνία, αλλά χρειάζεται δουλίτσα ακόμα και τα χαλάει εκεί η cyta.

minas
19-09-13, 22:22
Υστερεί στην υλοποίηση του voip, είναι το μέλλον το voip στην επικοινωνία, αλλά χρειάζεται δουλίτσα ακόμα και τα χαλάει εκεί η cyta.

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράπονο? Εγώ και σε οικιακή και σε εταιρική σύνδεση Cyta δε μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει υστέρηση σε κάποιο τομέα (ποιότητα φωνής, ταχύτητα, θόρυβο κλπ).
Παρεμπιπτόντως, αρκετοί από τους άλλους παρόχους δρομολογούν μέσω VoIP τις κλήσεις ούτως ή άλλως, ακόμη και εάν στην πρίζα μας φτάνει "τηλέφωνο".

Picard
23-09-13, 18:10
γνωριζει κανεις εαν η hol ειναι εξισου καλη οπως η cyta???? εχει καλα ευελικτα προγραμματα τωρα τελευταια και υποστηριζει voip,να μην την πατησω ομως γιατι με τη cyta δεν εχω προβληματα......

minas
23-09-13, 18:48
Το "καλή" είναι λίγο υποκειμενικό.
Πάντως από αξιοπιστία δικτύου και τηλεφωνίας είναι καλή. Στην εξυπηρέτηση έχει λίγο μεγαλύτερη αναμονή, αλλά υπό κανονικές συνθήκες δεν την χρειάζεσαι. Αν έχεις και vodafone, σου βγαίνει σημαντικά φτηνότερα.

Πρόσφατα άλλαξα κι εγώ μια cyta σε hol, εξαιτίας της πολύ καλής τιμής double play - η cyta το καλύτερο που μου έδινε ήταν επιπλέον χρόνος ομιλίας.

MessengerOfGood
30-09-13, 22:34
Τώρα έχω ΟΤΕ Doyble play και χρησιμοποιώ 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Ιντερνετ 24 mbps ISDN, απεριόριστα αστικα/υπεραστικά, καθόλου πρός κινητά
Το πάγιο είναι 84 ευρώ το 2μηνο δηλ 42 ευρω το μήνα.

Mε πήραν από την CYTA και μου πρότειναν με 32 ευρώ/μήνα:
-Ιντερνετ 8 mbps (τώρα κατεβάζω με 6mbps, το σπίτι μου είναι 1,5 χλμ από το κέντρο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσω τα 8 mbps)
-Απεριόριστα προς αστικά/υπεραστικά και 45' το μήνα προς κινητά
- 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Αξίζει τον κόπο να αλλάξω για 10ευρώ/μήνα; Τι λέτε;
Μη μου βάλετε δύσκολα δεν ξέρω πολλά για το θέμα και δεν έχω το χρόνο να τα μάθω. Απλά θέλω γρήγορο Ιντερνετ και να μην έχω προβλήματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.