PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

minas
01-10-13, 01:26
Με τη διαφορά χρημάτων κάνεις απόσβεση του τέλους σύνδεσης σε 3 μήνες και μετά είναι όλο κέρδος. Από θέματα αξιοπιστίας κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα, εφόσον εξασφαλίσεις ότι έχεις αδιάλειπτη παροχή ρεύματος στο ρούτερ (τα τηλέφωνα συνδέονται επάνω του). Επιπλέον, η εξυπηρέτηση πελατών είναι σίγουρα πιο γρήγορη από του ΟΤΕ :)

Εάν έχεις πολλές πρίζες τηλεφώνου στο σπίτι και τις αποσυνδέσεις (δεν χρησιμοποιούνται, αφού τα τηλέφωνα συνδέονται στο ρούτερ) μπορεί να κερδίσεις και κάτι λίγο σε ταχύτητα δικτύου.

Πριν αποφασίσεις να κάνεις φορητότητα, δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και σε άλλους παρόχους για προσφορές...

MessengerOfGood
01-10-13, 09:00
Α! ξέχασα να πώ το τέλος σύνδεσης είναι δώρο- δεν το πληρώνω...
Έχω και άλλες 2 πρίζες στο σπίτι. Και τώρα με το ISDN πάλι από το ΝΕΤΜΟD παίρνουν. Έχω κάνει έτσι την καλωδίωση.
Το θέμα είναι κυρίως η 8άρα γραμμή Ιντερνετ...

knbsep
01-10-13, 19:12
Τώρα έχω ΟΤΕ Doyble play και χρησιμοποιώ 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Ιντερνετ 24 mbps ISDN, απεριόριστα αστικα/υπεραστικά, καθόλου πρός κινητά
Το πάγιο είναι 84 ευρώ το 2μηνο δηλ 42 ευρω το μήνα.

Mε πήραν από την CYTA και μου πρότειναν με 32 ευρώ/μήνα:
-Ιντερνετ 8 mbps (τώρα κατεβάζω με 6mbps, το σπίτι μου είναι 1,5 χλμ από το κέντρο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσω τα 8 mbps)
-Απεριόριστα προς αστικά/υπεραστικά και 45' το μήνα προς κινητά
- 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Αξίζει τον κόπο να αλλάξω για 10ευρώ/μήνα; Τι λέτε;
Μη μου βάλετε δύσκολα δεν ξέρω πολλά για το θέμα και δεν έχω το χρόνο να τα μάθω. Απλά θέλω γρήγορο Ιντερνετ και να μην έχω προβλήματα...

Όχι. Δεν αξίζει να αλλάξεις. ειδικά εσύ που είσαι επαγγελματίας, πίστεψέ με θα το μετανιώσεις να πας στην cyta. Όχι βέβαια πως και το isdn είναι καλύτερη γραμμή. Τουλάχιστον όμως είσαι ΟΤΕ. Και πρέπει να ξέρεις πως όλοι πατούν πάνω στο δίκτυο το οποίο μόνο αυτός έχει το διακίωμα να διαχειριστεί. Αυτό σημαίνει άμεση εξυπηρέτηση σε ό,τι αφορά την επίλυση των βλαβών, καθώς και καλύτερη ποιότητα γραμμών που σου παραχωρούν. Για παράδειγμα: αν έχουν να δώσουν δύο απερχόμενα σε δύο πελάτες ξεχωριστούς πελάτες της ίδιας πολυκατοικίας, και το ένα απερχόμενο δίνει 15 Mbps και το άλλο 13, μάντεψε ποιο θα δώσουν στον δικό τους πελάτη...
Απο μέσα...
Αυτά...

avga
02-10-13, 11:20
Κι εμείς πρέπει να στηρίξουμε τέτοιες τακτικές..; :nono:
Α ρε Ελλαδάρα και με Γερμανούς στο τιμόνι ίδια κατάσταση.

minas
02-10-13, 11:34
Όχι. Δεν αξίζει να αλλάξεις. ειδικά εσύ που είσαι επαγγελματίας, πίστεψέ με θα το μετανιώσεις να πας στην cyta. Όχι βέβαια πως και το isdn είναι καλύτερη γραμμή. Τουλάχιστον όμως είσαι ΟΤΕ. Και πρέπει να ξέρεις πως όλοι πατούν πάνω στο δίκτυο το οποίο μόνο αυτός έχει το διακίωμα να διαχειριστεί. Αυτό σημαίνει άμεση εξυπηρέτηση σε ό,τι αφορά την επίλυση των βλαβών, καθώς και καλύτερη ποιότητα γραμμών που σου παραχωρούν. Για παράδειγμα: αν έχουν να δώσουν δύο απερχόμενα σε δύο πελάτες ξεχωριστούς πελάτες της ίδιας πολυκατοικίας, και το ένα απερχόμενο δίνει 15 Mbps και το άλλο 13, μάντεψε ποιο θα δώσουν στον δικό τους πελάτη...
Απο μέσα...
Αυτά...

Για το τελευταίο συμφωνώ κι εγώ :)
Κατά τα άλλα, σε εταιρική εξυπηρέτηση OTE vs CYTA, δεν υπάρχει σύγκριση. H CYTA απαντάει άμεσα και εξυπηρετικά, με τον ΟΤΕ δεν βγάζω άκρη, ακόμα και με εταιρικό σύμβουλο.

3ftw
02-10-13, 17:12
παιδια υπαρχει καποιο προβλημα στην θεσσαλονικη απο χθες..
χθες σε μια φαση ενω ηταν ολα καλα ξαφνικα δεν μπορουσα να μπω πουθενα εκτος απο της google τις σελιδες...πηρα τηλ στην ΤΥ και μου ειπαν πως οντως υπηρχε προβλημα..Εντωμεταξυ τους καλουσα και απλα χτυπουσε σαν να παιρνω εναν απλο αριθμο και δεν το σηκωνε κανενας..
Πριν λιγο εφαγα ενα disconnect για κανα 20 λεπτο..πρωτη φορα μου συνεβει.
εχει κανενας τα ιδια..?

Artemius
02-10-13, 18:36
παιδια υπαρχει καποιο προβλημα στην θεσσαλονικη απο χθες..
χθες σε μια φαση ενω ηταν ολα καλα ξαφνικα δεν μπορουσα να μπω πουθενα εκτος απο της google τις σελιδες...πηρα τηλ στην ΤΥ και μου ειπαν πως οντως υπηρχε προβλημα..Εντωμεταξυ τους καλουσα και απλα χτυπουσε σαν να παιρνω εναν απλο αριθμο και δεν το σηκωνε κανενας..
Πριν λιγο εφαγα ενα disconnect για κανα 20 λεπτο..πρωτη φορα μου συνεβει.
εχει κανενας τα ιδια..?

προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα. τηλεφωνο και internet δουλευουν τζαμι , κανενα disconnect, καμια αυξηση σε ms στο international peering, το download παραμενει στο μεγιστο της ταχυτητας μου, το DNS resolve δουλευει μια χαρα.

μηπως εχει καποιο προβλημα το Αστικο Κεντρο σου ?

3ftw
02-10-13, 22:40
προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα. τηλεφωνο και internet δουλευουν τζαμι , κανενα disconnect, καμια αυξηση σε ms στο international peering, το download παραμενει στο μεγιστο της ταχυτητας μου, το DNS resolve δουλευει μια χαρα.

μηπως εχει καποιο προβλημα το Αστικο Κεντρο σου ?

δεν ξερω..παιρνω απο την βαρνα στις συκιες...σημερα το απογευματακι μου εκανε ενα disconnect για κανα 20 λεπτα και μολις τωρα παλι και εχει ενα δεκαλεπτο που δεν εχει φτιαξει..
πηρα στο πρωτο disconnect να ρωτησω τι γινεται στην ΤΥ και μου λεει φυσιολογικο ειναι το 1 disconnect...εγω 2 χρονια στην cyta πρωτη φορα εχω προβλημα με disconnect..
και οταν λεω disconnect δεν αναβει καν το adsl..

minas
02-10-13, 23:14
Εάν δεν ανάβει, μην τους το λες disconnect... πες τους δεν έχω καθόλου σήμα, φτιάξτε το! Πάντως με τα πρωτοβρόχια πολλές ζημιές βγήκαν στη φόρα...

3ftw
02-10-13, 23:20
στα 40 λεπτα ηρθε...πρωτη φορα μου το κανει αυτο σημερα..ειναι φυσιολογικο σε εσας να "χανει το σημα του" για 40 λεπτα..?αυριο θα παρω τηλ να δω τι γινεται..μου μυριζει να εγινε καμια νεα συνδεση στο καφαο και ο οτετζης να εκανε καμια μ..... γιατι ετσι ξαφνικα μετα απο εναν χρονο χωρις προβλημα κουλο μου ακουγεται να χανω το σημα για τοση ωρα.....
εντωμεταξυ λιγο πιο πανω απο το σπιτι μου..στα 15 μετρα σκαψανε για σωληνα αεριου και η ισως εχουν κανει κατι αυτοι η επειδη η τρυπα εχει αμμο και πηραν νερα τα καλωδια..τι να πω...

update 1ηρθε για 10 λεπτα και ξανα επεσε...την τυχη μου μεσα...αντε τρεχαματα με τεχνικους τωρα..

update 2 πηρε τηλ στην ΤΥ και μου ειπανε ισως φταιει το fast path που εχω..αλλα ενα χρονο τωρα μια χαρα ηταν..μου ειπε αυριο θα με γυρισουν σε interleaved για να δουνε και αν κανει παλι τα ιδια ερχεται τεχνικος...
εγω γιατι βλεπω πως θα εγινε καμια νεα συνδεση η επιδιορθωση βλαβης και ο οτετζης στο καφαο να εκανε πατατα..

update 3 ολη την νυχτα ειχε αποσυνδεσεις..συνεχιζονται και το πρωι..καλεσα παλι και μου ειπανε 9 ανοιγει η ΤΥ και θα το κοιταξουν μεσα σε ωρες περιπου...να δουμε...

MessengerOfGood
03-10-13, 10:46
Σε άλλο νήμα μου είπαν ότι ο ΟΤΕ έχει διαθέσιμο εμπορικά το VDSL στου Παπάγου τον Ιανουάριο του 2014. Από τη CYTA μου λένε ότι όταν είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ θα μπορεί να το δώσει και η CYTA. Είναι αλήθεια ή θα δεθώ για ένα χρόνο με τη χαμηλή ταχύτητα 6-7mbps;

Αν είναι αλήθεια και επειδή δεν με ενδιαφέρει η OTE TV θα πάω με τη CYTA... Πρέπει όμως να τους απαντήσω άμεσα.

minas
03-10-13, 11:23
Είναι αλήθεια ότι μόλις βάλει ο ΟΤΕ, θα έχει διαθεσιμότητα και η CYTA. Μπορεί όμως μέχρι να το κάνει διαθέσιμο σε εναλλακτικούς παρόχους να περάσει έως κανένα 15μερο, και επίσης είναι ένα μικρό θέμα πόσο αριθμό γραμμών θα έχει διαθέσιμο.
Κοινώς: δεν θα πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά πάντα μπορεί κάτι να πάει στραβά :)

Από την άλλη: Για μια περιοχή που με ενδιαφέρει, ο ΟΤΕ μου λέει ότι θα έχει VDSL από Μάιο-Ιούνιο και ακόμα είμαι με 4 Mbps

lak100
09-10-13, 02:02
Επιστρεφω Cyta μετα απο εναν χρονο στην forthnet στο απλο 24αρι πακετο με τα 23 ευρω να ρωτησω επειδη την γραμμη την θελω για fax στελνω 5 ax τον μηνα θα χρεωνομαι πολυ?

prodromosfan
09-10-13, 12:00
Επιστρεφω Cyta μετα απο εναν χρονο στην forthnet στο απλο 24αρι πακετο με τα 23 ευρω να ρωτησω επειδη την γραμμη την θελω για fax στελνω 5 ax τον μηνα θα χρεωνομαι πολυ?

ιδια με τις κλησεις χρεωνονται τα φαξ


Σε άλλο νήμα μου είπαν ότι ο ΟΤΕ έχει διαθέσιμο εμπορικά το VDSL στου Παπάγου τον Ιανουάριο του 2014. Από τη CYTA μου λένε ότι όταν είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ θα μπορεί να το δώσει και η CYTA. Είναι αλήθεια ή θα δεθώ για ένα χρόνο με τη χαμηλή ταχύτητα 6-7mbps;

Αν είναι αλήθεια και επειδή δεν με ενδιαφέρει η OTE TV θα πάω με τη CYTA... Πρέπει όμως να τους απαντήσω άμεσα.

Μείνε στον ΟΤΕ καλυτερα, εκτος κι αν 120€ το χρονο θεωρειται ποσο για σενα.

minas
09-10-13, 13:13
Όπως ειπώθηκε, χρεώνονται σαν κλήσεις ίδιας διάρκειας. Όμως εγώ θα έκανα ένα τηλέφωνο στη cyta (ή ας το επιβεβαιώσει και κάποιος από εδώ) για το εξής:
Ανάλογα με την υλοποίηση του VoIP (επειδή στη cyta τα τηλέφωνα δρομολογούνται από το router σου) μπορεί να έχεις πρόβλημα με το fax.

lak100
09-10-13, 18:01
αμα ειναι ετσι θα βαλω το φαξ στην αλλη γραμμη. τωρα το συμβολαιο μου ληγει 16/10 με την forthnet μπορω να αρχησω απο τωρα την διαδικασια?

prodromosfan
10-10-13, 09:23
Όπως ειπώθηκε, χρεώνονται σαν κλήσεις ίδιας διάρκειας. Όμως εγώ θα έκανα ένα τηλέφωνο στη cyta (ή ας το επιβεβαιώσει και κάποιος από εδώ) για το εξής:
Ανάλογα με την υλοποίηση του VoIP (επειδή στη cyta τα τηλέφωνα δρομολογούνται από το router σου) μπορεί να έχεις πρόβλημα με το fax.

απλα το δηλωνεις στην αιτηση οτι θα χρησιμοποιειται και σαν φαξ (αν θυμαμαι καλα εχει ενα κουτακι που πρεπει να τικαρεις) και σου ενεργοποιουν στο μοντεμ το πρωτοκολλο t.38 (που νομιζω σε ολους ειναι ενεργοποιημενο by default)
και κανένα προβλημα με αποστολή και λήψη
(η δευτερη γραμμη μου ειναι dedicated σε fax mode κατευθειαν σε pc)

αμα ειναι ετσι θα βαλω το φαξ στην αλλη γραμμη. τωρα το συμβολαιο μου ληγει 16/10 με την forthnet μπορω να αρχησω απο τωρα την διαδικασια?

νομιζω οτι σε λιγοτερο απο 6 ημερολογιακες μερες δεν θα ενεργοποιηθεις οποτε ναι :)

redcom7
12-10-13, 08:31
Τώρα έχω ΟΤΕ Doyble play και χρησιμοποιώ 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Ιντερνετ 24 mbps ISDN, απεριόριστα αστικα/υπεραστικά, καθόλου πρός κινητά
Το πάγιο είναι 84 ευρώ το 2μηνο δηλ 42 ευρω το μήνα.

Mε πήραν από την CYTA και μου πρότειναν με 32 ευρώ/μήνα:
-Ιντερνετ 8 mbps (τώρα κατεβάζω με 6mbps, το σπίτι μου είναι 1,5 χλμ από το κέντρο και μου είπαν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσω τα 8 mbps)
-Απεριόριστα προς αστικά/υπεραστικά και 45' το μήνα προς κινητά
- 2 γραμμές με προώθηση κλήσης από την μια στην άλλη όταν μιλάει.
Αξίζει τον κόπο να αλλάξω για 10ευρώ/μήνα; Τι λέτε;
Μη μου βάλετε δύσκολα δεν ξέρω πολλά για το θέμα και δεν έχω το χρόνο να τα μάθω. Απλά θέλω γρήγορο Ιντερνετ και να μην έχω προβλήματα...

εχω cyta στο σπιτι και ειναι ολα οκ και μαλιστα ειμαι και πολυ ευχαριστημενος ....

για το μαγαζι ομως δεν σκεφτομαι καν να κουνήσω απο OTE ... με isdn και εγω αλλα δενρισκαρω με τιποτα να μπλεξω με παροχο ... μακαρι το παραπανω εξοδο να ηταν το 10αρικο της τηλεφωνιας ,,,.. εδω εχουμε τρελα εξοδα οποτε για εμενα δεν αξιζει η μεταφορα ... μια φορα το εκανα για teledome και ορκίστηκα ποτε να μην ξαναμπω στην διαδηκασια αυτην.....

Hetfield
13-10-13, 13:12
Εχω να πω οτι το δικτυο της Cyta πεταει τους τελευταιους μηνες!
Βλεπω κι αλλα δικτυα (Wind, Forthnet, HOL) που χρησιμοποιω σε φιλους κι αρχιζω κι εκτιμω ακομα περισσοτερο την αξιοπιστια της Cyta.

Κι εννοειται δεν το κουναω για κανενα λογο και για καμια προσφορα.

gecko
14-10-13, 16:31
To δίκτυο της CYTA είναι VOIP, που σημαίνει οτι η φωνή περνάει σαν δεδομένα internet στην γραμμή. Aν η γραμμή χάνει πακέτα (flaparei...), έχει αρκετα λάθη ή γενικότερα δεν είναι καλής ποιότητας ο χαλκός του πελάτη (πχ τα 24 είναι πραγματικά 6...) , τοτε γενικά δεν είναι οτι καλύτερο. Γενικά το VOIP το χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι ακόμα και ο ΟΤΕ για μαζική δρομολόγηση κλήσεων, αλλα επάνω σε μισθωμένα κυκλώματα με εγγυημένη χωρητικότητα. Βέβαια, στην εποχή που ζούμε αν έχει αξία και το 10 ευρω λόγω πιέσεων, τοτε το συζητάμε. Πάντως καλύτερα κάποιος άλλος φθηνός πάροχος (WIND, HOL) παρά τηλεφωνία βασισμένη στο ΤCP/IP....

Artemius
14-10-13, 19:26
To δίκτυο της CYTA είναι VOIP, που σημαίνει οτι η φωνή περνάει σαν δεδομένα internet στην γραμμή. Aν η γραμμή χάνει πακέτα (flaparei...), έχει αρκετα λάθη ή γενικότερα δεν είναι καλής ποιότητας ο χαλκός του πελάτη (πχ τα 24 είναι πραγματικά 6...) , τοτε γενικά δεν είναι οτι καλύτερο. Γενικά το VOIP το χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι ακόμα και ο ΟΤΕ για μαζική δρομολόγηση κλήσεων, αλλα επάνω σε μισθωμένα κυκλώματα με εγγυημένη χωρητικότητα. Βέβαια, στην εποχή που ζούμε αν έχει αξία και το 10 ευρω λόγω πιέσεων, τοτε το συζητάμε. Πάντως καλύτερα κάποιος άλλος φθηνός πάροχος (WIND, HOL) παρά τηλεφωνία βασισμένη στο ΤCP/IP....

οχι ακριβως.

το voip stream περναει απο ξεχωριστο VC,ξεχωριστο δηλαδη καναλι data. οποτε και εχει δικο του ξεχωριστο εγγυημενο bandwith. για τον ιδιο λογο εαν υπαρχει downtime "στο internet" (π.χ.,δεν παιρνει ip για καποιο λογο),ή η συνδεση internet εχει lag ή την γονατίζουμε στο download, η τηλεφωνια δεν επηρεαζεται.

(βεβαια εαν για καποιο λογο (μεγαλη βλαβη ή εργασίες συντηρησης) δεν μπορει να συνδεθει καθολου το router με το DSLAM,τοτε πορφανως δεν υπαρχει ουτε τηλεφωνο,οπως δεν θα υπηρχε και με "κλασσικη" τηλεφωνια)

επιπλεον το voip εχει πλεονεκτηματα. δεδομενου οτι ειναι internet data stream,πραμα που σημαινει οτι αποτελειται απο data packets, τοτε (οπως και στο "κανονικο" -ας το πουμε ετσι :p- internet) μπορει να γινεται αυτοματα διορθωση για χαμενα packets,για errors,κτλ κτλ. , πραμα που δεν ξερω αν ειναι -και αν ειναι,τοτε κατα ποσο- εφικτο με υλοποιηση που εχει voice channel="κλασσικη" τηλεφωνια , που ειναι και λογικα πιο ευπροσβλητη σε καλωδιακα προβληματα,οπως crosstalk,ηλεκτρικες απωλειες/παρεμβολες (μη ξεχναμε π.χ. το ISDN που θα εχει το διπλα ζευγος,και δουλευει με μεγαλη ταση)...

πραγματικα 1000 φορες περισσοτερο εμπιστευομαι σημερα την voip τηλεφωνια απο την "κλασσικη" τηλεφωνια.

αποδειξη του οτι ειναι καλυτερη και πιο αξιοπιστη η voip,αποτελει το γεγονος οτι σε λιγα χρονια ουτως ή αλλως θα εκλειψει πληρως η "κλασσικη" τηλεφωνια,και η πρακτικη της εισαγωγης τασης στα δικτυα θα ελλατωθει/εξαλειφθει.

Gordito
14-10-13, 21:25
To δίκτυο της CYTA είναι VOIP, που σημαίνει οτι η φωνή περνάει σαν δεδομένα internet στην γραμμή. Aν η γραμμή χάνει πακέτα (flaparei...), έχει αρκετα λάθη ή γενικότερα δεν είναι καλής ποιότητας ο χαλκός του πελάτη (πχ τα 24 είναι πραγματικά 6...) , τοτε γενικά δεν είναι οτι καλύτερο. Γενικά το VOIP το χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι ακόμα και ο ΟΤΕ για μαζική δρομολόγηση κλήσεων, αλλα επάνω σε μισθωμένα κυκλώματα με εγγυημένη χωρητικότητα. Βέβαια, στην εποχή που ζούμε αν έχει αξία και το 10 ευρω λόγω πιέσεων, τοτε το συζητάμε. Πάντως καλύτερα κάποιος άλλος φθηνός πάροχος (WIND, HOL) παρά τηλεφωνία βασισμένη στο ΤCP/IP....

Παραπληροφορηση το ποστ σου.

Εδω με οριακοτατη γραμμη (2-3mbps) και ποτε δεν ειχα θεμα με την τηλεφωνια ουτε μια μερα.
Αυτο ελειπε να θελει και 10mbps και τελεια γραμμη για να παιξει.

Picard
14-10-13, 22:12
Ειδηση βομβα: με πηρανε απο τον οτε για να μου κανουν μια προσφορα.......επρεπε να τους απαντησω και ειχα δουλεια εκεινη τη στιγμη........παμε τωρα στα δικα μας γιατι πολυ ασχοληθηκα με τον οτε,ολα καλα με τη cyta τοσο σε τηλεφωνια οσο και με το ιντερνετ........το μικρο παραπονο μου ειναι οτι σε 18 μηνες εχασα 2mbps απο 15 σε 13 ειμαι τωρα.........δε ξερω που οφειλεται η πτωση στη ταχυτητα........παιζει ρολο εαν εχουν αυξηθει οι γειτονες με cyta????

nnn
14-10-13, 22:34
Μάλλον έχουν αυξηθεί οι γείτονες με ADSL γενικά...

Artemius
14-10-13, 23:04
Ειδηση βομβα: με πηρανε απο τον οτε για να μου κανουν μια προσφορα.......επρεπε να τους απαντησω και ειχα δουλεια εκεινη τη στιγμη........παμε τωρα στα δικα μας γιατι πολυ ασχοληθηκα με τον οτε,ολα καλα με τη cyta τοσο σε τηλεφωνια οσο και με το ιντερνετ........το μικρο παραπονο μου ειναι οτι σε 18 μηνες εχασα 2mbps απο 15 σε 13 ειμαι τωρα.........δε ξερω που οφειλεται η πτωση στη ταχυτητα........παιζει ρολο εαν εχουν αυξηθει οι γειτονες με cyta????

θα εχουν αυξηθει οι γειτονες με adsl... τι να κανουμε,thats life :(

και οχι τπτ αλλο,"δωρον-αδωρον",δεν βρισκεις ευκολα πια και καλο stream..."if you know,what i mean" :twisted::oops::cool:


Μάλλον έχουν αυξηθεί οι γείτονες με ADSL γενικά...

α,τωρα που το θυμηθηκα -και σε πετυχα :p- να σε ρωτησω κατι nnn.
φισακια "κουμπωνουν" με μονοκλωνα καλωδια,χωρις ειδικη πρεσσα, ή μπα? γιατι δεν θελω να αγορασω πρεσσα. και θελω να φτιαξω ενα καλωδιακι να συνδεσω το router απευθειας στο box του OTE,ετσι για να δω την διαφορα (ουτως ή αλλως βεβαια το καλωδιο που με ρχεται θα το αλλαξω,αλλα ετσι για το *μπιπ* που λεμε :p)
παλιοτερα 1-2 φορες που ηθελα να περασω/πρεσσαρω φισακια rj 11 σε κλασσικο πολυκλωνο καλωδιο, το εκανα προσεκτικα με κατσαβιδι και βγηκαν τελεια.
οποτε λεω αν ειναι εφικτο και με μονοκλωνο ή δεν θα πατιεται/κατεβαινει με τπτ η επαφη.

nnn
14-10-13, 23:31
Καλύτερα πάρε πρέσσα(5-6 €), δύσκολα θα πετύχεις απόλυτη επαφή με κατσαβίδι.

lak100
15-10-13, 00:02
ειμαι στην forthnet μεσω ΧΕΓ και θελω να παω CYTA η οποια θελει αριθμο βροχου και η forthnet λεει δεν τον εχει ποιος θα τον δωσει?

prodromosfan
15-10-13, 10:39
αποκλειεται να μην το εχει η forthnet
απλα στο λενε για να μην κανεις αλλου αιτηση
παρτους και πιεσε τους.

InsertCoin
15-10-13, 11:01
Ο αρ. βροχου υπαρχει και στον εντυπο λογαριασμο σου φιλε μου. Μπορει να αναγραφεται ως αριθμος κυκλωματος, η ως φανταστικος αριθμος.
συνηθως αρχιζει απο 21Β ....
Αποκλειεται να μην τον εχουν στην φορθνετ τον αρ. βροχου σου. Μαλλον σου κανουν καψωνια για να μην μπορεις να πας σε αλλον παροχο. Πραγμα που ειναι παρανομο.
Προσοχη, εαν εχεις κανει μεταφορα γραμμης, τοτε ο αρ. βροχου εχει αλλαξει και δεν ειναι σωστος αυτος που αναγραφεται στον λογαριασμο σου. Οποτε παλι θα πρεπει να καλεσεις στην φορθνετ για να τον μαθεις..

lak100
18-10-13, 01:15
επειδη η cyta μου εδωσε χαζο username μπορω να το αλλαξω? πρεπει να ενεργοποιηθω πρωτα? θελω το πρωτο e-mail να ειναι με το username που θελω.

katop56
18-10-13, 01:37
επειδη η cyta μου εδωσε χαζο username μπορω να το αλλαξω? πρεπει να ενεργοποιηθω πρωτα? θελω το πρωτο e-mail να ειναι με το username που θελω.

Ναι, γίνεται, το έχω κάνει στο παρελθόν.

vasman15
18-10-13, 16:36
πρωτα κανεις login με τα στοιχεια που σου σταλθηκαν και μετα κανεις αλλαγη μεσα απο το προφιλ...:cool:

lak100
19-10-13, 16:13
η cyta ποιο ρουτερ δινει αυτη την περιοδο το μαυρο pirelli?

makis
19-10-13, 17:24
η cyta ποιο ρουτερ δινει αυτη την περιοδο το μαυρο pirelli?

Εμένα έδωσε το άσπρο το pirelli

vasman15
19-10-13, 17:44
που το ξεθαψαν????? μηπως ειναι μεταχειρισμενο?

makis
19-10-13, 18:22
που το ξεθαψαν????? μηπως ειναι μεταχειρισμενο?

Και σε έναν γνωστό μου το ίδιο του έδωσαν πριν κανένα μήνα που ενεργοποιήθηκε

lak100
19-10-13, 21:21
εγω ειχα το μαυρο παλαιοτερα που ημουν συνδρομητης θεωρω οτι ειναι καλυτερο...

makis
19-10-13, 21:26
Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι παίρνω παλιό μόντεμ ελπίζω να μην έχω προβλήματα ... Με ενημέρωσαν βέβαια πως αν θέλω το αλλάζω το θέμα είναι να μην ξανά στείλουν το ίδιο μοντέλο

NexTiN
20-10-13, 01:49
Το άσπρο "Pirelli" που δίνουν τωρα δεν εχει σχέση με το παλιο.Ειναι συγκεκριμένα το ADB P.RG A4100N.Εχει Wifi n και μια FXS.Επισης ειναι έτοιμο για IPv6.

makis
20-10-13, 14:12
Το άσπρο "Pirelli" που δίνουν τωρα δεν εχει σχέση με το παλιο.Ειναι συγκεκριμένα το ADB P.RG A4100N.Εχει Wifi n και μια FXS.Επισης ειναι έτοιμο για IPv6.

Ακριβώς αυτο που έχω και στο προφίλ μου έχω

vasman15
21-10-13, 19:17
τελικα ειναι a4100n ;ή a100n? εχει οπτικα καποια διαφορα απο το παλιο?μπορεις νανεβασεις φωτο?

makis
22-10-13, 10:58
130569130570

- - - Updated - - -

Και λέει Α4100Ν

vasman15
22-10-13, 15:16
ομορφο....με βαζει σε πειρασμο ναλλαξω το μαυρο :p το κουμπι wlan τι κανει?

NexTiN
22-10-13, 17:51
ομορφο....με βαζει σε πειρασμο ναλλαξω το μαυρο :p το κουμπι wlan τι κανει?

Απενεργοποιει το WiFi... :)

lak100
22-10-13, 20:35
με αιτηση 16/10 πηρα ημερομηνια ενεργοποιησης 1/11 πιστευω ειναι μια χαρα μου ειπαν οτι θα φερει τεχνικος το ρουτερ κανονικα δεν ερχεται με courrier?

Picard
23-10-13, 05:34
ενταξει εγω απο τη δικη μου εμπειρια πιστευω οτι τα adb ειναι πιο σκληραγωγημενα απο τα υπερτιμημενα thomson.........

katop56
23-10-13, 17:33
με αιτηση 16/10 πηρα ημερομηνια ενεργοποιησης 1/11 πιστευω ειναι μια χαρα μου ειπαν οτι θα φερει τεχνικος το ρουτερ κανονικα δεν ερχεται με courrier?

Ο τεχνικός τα φέρνει πάντα, κάνει τον έλεγχο της γραμμής, υπογράφεις και φεύγει. 10-30' δουλειά είναι.

lak100
23-10-13, 18:42
σε μενα δεν εκανε ελεγχο δεν χρειαζεται κιολας γιατι ηδηι λειτουργει γραμμη μονο το ρουτερ μου εδωσε παλια το εστελναν με courrier

Artemius
23-10-13, 18:52
χμμμ οποτε τωρα δινουν router με wifi N ... με ποιο τροπο θα το παρουμε αυτο (και να επιστρεψουμε το παλιο) ? :p

Gordito
23-10-13, 18:58
Να τους παρεις τηλεφωνο να στο αλλαξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.