PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

nkapsa
25-10-13, 10:25
Καλημέρα εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρήσει μια πτώση στη ταχυτητα του ιντερνετ κοιταξα τα στατιστικα και ενω ειχα snr 6 και συχρονιζα στα 6144 τωρα εχει ανεβει το snr στο 8 και συχρονιζω στα 5300, τους πηρα τηλεφωνο και επέμεναν να κοιταξω την συνδεσμολογια, τους ειπα οτι δεν εχει αλλάξει τίποτα στα καλώδια μονο τοs
Snr αλλαξε και εχει πεσει η ταχυτητα και μου απανταει οτι ειτε το snr παει στα 6 οπως ηταν ειτα στα 8 ειτε στα 2 την ιδια ταχυτητα θα εχω, μαλλον κοροιδευουν εχει τυχει σε κανένα άλλο?
,

sweet dreams
25-10-13, 17:05
Καλημέρα εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρήσει μια πτώση στη ταχυτητα του ιντερνετ κοιταξα τα στατιστικα και ενω ειχα snr 6 και συχρονιζα στα 6144 τωρα εχει ανεβει το snr στο 8 και συχρονιζω στα 5300, τους πηρα τηλεφωνο και επέμεναν να κοιταξω την συνδεσμολογια, τους ειπα οτι δεν εχει αλλάξει τίποτα στα καλώδια μονο τοs
Snr αλλαξε και εχει πεσει η ταχυτητα και μου απανταει οτι ειτε το snr παει στα 6 οπως ηταν ειτα στα 8 ειτε στα 2 την ιδια ταχυτητα θα εχω, μαλλον κοροιδευουν εχει τυχει σε κανένα άλλο?
,

Πέρα απο οτι σου λένε αυτοί εσυ ένα τυπικό τσεκάρισμα έκανες;;;; Eπανεκκίνηση ρούτερ(απο την πρίζα. Βγάλτο απο την πρίζα περίμενε μερικά λεπτά και μετά σύνδεσε το.). Σύνδεσε το κατευθείαν στην πριζα χωρίς το splitter.

nkapsa
25-10-13, 17:33
ναι τα εχω κανει ολα αυτα, τα ιδια παραμενουν και το snr 8

sweet dreams
25-10-13, 17:57
ναι τα εχω κανει ολα αυτα, τα ιδια παραμενουν και το snr 8

Μην κολλάς τόσο πολύ με το snr. To να ανεβοκατεβαίνει ειναι φυσιολογικό και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Μερικά χρήσιμα άρθρα απο το forum είναι εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version). Αν το download είναι εντάξει εισαι ΟΚ.

THANOSJ3
28-10-13, 01:52
Έχω βαρεθεί πλέον να μαλώνω με την καημένη την εξυπηρέτηση πελατών..
Μια έχω έχω 10-12 dc σε ένα βράδυ..παίρνω τηλ φταίει η γραμμή φταίει φταίει φταίει..2 σπίτια στην ίδια οικοδομή με γραμμές cyta τίποτα..
Φταίει το Modem-router φταίει φταίει φταίει.Μόλις το γύρισα σκέτο Modem,ξεχωριστό router Και switch για την παροχή της σύνδεσης όλα καλά.

π.χ:Κυριακή: ξαφνικά το τηλέφωνο εκτός..παίρνω από κινητό..λέω το και το..από εδώ μου λέει δεν βλέπω κάτι..θα κάνω κάποιες ενέργειες..δοκιμάστε με άλλο καλώδιο η συσκευή και πάρτε μας ξανά αύριο αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα.δοκιμάζω με ένα spare καλώδιο που είχα τίποτα..
Δευτέρα:αγοράζω άλλη συσκευή πάλι τίποτα..
Περνάει το βράδυ δευτέρας τηλέφωνο από cyta εξυπηρέτηση ναι γεια σας ο Κ.Τάδε ναι λέω..
Μου λέει συγνώμη για την αναστάτωση η γραμμή τηλεφώνου σας τώρα πρέπει να λειτουργεί κανονικά.

αυτά :P :)

mafiasgr
28-10-13, 14:27
Φιλε και εμενα ακριβως τα ιδια μου κανουν το πιο φανταστικο στην ολη ιστορια ειναι οτι μετα απο καθε reboot του router συγχρονιζει ακριβως στην ιδια ταχυτητα με πριν :)
Και μου λενε κοιτα τα καλωδια,κοιτα το splitter και τα λοιπα.Πως μπορω να φυγω απο την cyta τους βαρεθηκα εδω εκανα αμαν να μου βαλουν το μαυρο το Pirelli.


Καλημέρα εδω και μια εβδομαδα εχω παρατηρήσει μια πτώση στη ταχυτητα του ιντερνετ κοιταξα τα στατιστικα και ενω ειχα snr 6 και συχρονιζα στα 6144 τωρα εχει ανεβει το snr στο 8 και συχρονιζω στα 5300, τους πηρα τηλεφωνο και επέμεναν να κοιταξω την συνδεσμολογια, τους ειπα οτι δεν εχει αλλάξει τίποτα στα καλώδια μονο τοs
Snr αλλαξε και εχει πεσει η ταχυτητα και μου απανταει οτι ειτε το snr παει στα 6 οπως ηταν ειτα στα 8 ειτε στα 2 την ιδια ταχυτητα θα εχω, μαλλον κοροιδευουν εχει τυχει σε κανένα άλλο?
,

Hyperion
28-10-13, 16:40
Από χθές 27-10 αλλά ιδιαίτερα σήμερα 28 Οκτωβρίου η Cyta στο Ρέθυμνο είναι περίπου off line. Ενα οποιαδήποτε video στο youtube έχει διακοπές κάθε 4-7 sec. Αυτό στις 3.40 το απόγευμα ... Ειλικρινά λυπηρό :protest:

loun3ytunes
28-10-13, 16:44
Από χθές 27-10 αλλά ιδιαίτερα σήμερα 28 Οκτωβρίου η Cyta στο Ρέθυμνο είναι περίπου off line. Ενα οποιαδήποτε video στο youtube έχει διακοπές κάθε 4-7 sec. Αυτό στις 3.40 το απόγευμα ... Ειλικρινά λυπηρό :protest:

αυτο το προβλημα το εχουν πολλοι γνωστοι μου !πολυ εκνευριστικό...

THANOSJ3
28-10-13, 17:33
εδω εκανα αμαν να μου βαλουν το μαυρο το Pirelli.

Μιλάς για το Modem για την vdsl σωστά? AV4202N & A4201G?

nkapsa
28-10-13, 19:10
Και τελικα που καταληγετε γιατί εμένα το θέμα είναι ακόμα ανοικτό.

sweet dreams
28-10-13, 19:37
Και τελικα που καταληγετε γιατί εμένα το θέμα είναι ακόμα ανοικτό.

To θέμα σου απαντήθηκε ποιό πάνω και με link (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version). Μάλλον δεν μας διαβάζεις...:mad::mad::mad:

aitoum
29-10-13, 01:21
Έβαλα τελευταία CYTA 8Mbps. Συνδέομαι με ADSL2+ στα 6Mbps περίπου με attenuation 44 και SNR margin
γύρω στα 8 (απέχω περί τα 3.5km από το κέντρο, περιοχή Νεάπολη Νίκαιας). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω
είναι ότι χάνεται η τηλεφωνική σύνδεση (σβήνει το ΛΑΜΠΆΚΙ voIP) κυρίως βράδυ, ενώ η σύνδεση internet
δεν διακόπτεται ποτέ. Μου έδωσαν το modem/router ADB P. RG4100N. Ήρθε τεχνικός, μου έβαλε πρίζα CYTA,
το πρόβλημα μειώθηκε, αλλά δεν εξαφανίστηκε. Τι μπορώ να κάνω, ποια είναι η γνώμη σας;

loun3ytunes
29-10-13, 16:23
Έβαλα τελευταία CYTA 8Mbps. Συνδέομαι με ADSL2+ στα 6Mbps περίπου με attenuation 44 και SNR margin
γύρω στα 8 (απέχω περί τα 3.5km από το κέντρο, περιοχή Νεάπολη Νίκαιας). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω
είναι ότι χάνεται η τηλεφωνική σύνδεση (σβήνει το ΛΑΜΠΆΚΙ voIP) κυρίως βράδυ, ενώ η σύνδεση internet
δεν διακόπτεται ποτέ. Μου έδωσαν το modem/router ADB P. RG4100N. Ήρθε τεχνικός, μου έβαλε πρίζα CYTA,
το πρόβλημα μειώθηκε, αλλά δεν εξαφανίστηκε. Τι μπορώ να κάνω, ποια είναι η γνώμη σας;

φιλε για εμενα αν εχεις την οικονομικη ανεση πηγαινε και βαλε conn-x εχω πολλους φιλους που εχουν προβλημα με cyta hol κτλ. και μετα απο λιγο καιρο εφοσον δεν μπορουσαν αλλο πηγαν conn-x :)

spycon69
29-10-13, 17:05
φιλε για εμενα αν εχεις την οικονομικη ανεση πηγαινε και βαλε conn-x εχω πολλους φιλους που εχουν προβλημα με cyta hol κτλ. και μετα απο λιγο καιρο εφοσον δεν μπορουσαν αλλο πηγαν conn-x :)

Χωρίς να έχουμε διαπιστώσει την αιτία του προβλήματος και χωρίς να έχουμε μια τεκμηριωμένη απάντηση απο το service της Cyta δε θα ήταν καλό να μην βγάζουμε γενικόλογα συμπεράσματα. Θα πρότεινα να γίνει ξανά κλήση στο service της Cyta προκειμένου να δοθεί απο εκει μια επίσημη απάντηση του τύπου "διορθώνεται ή δεν διορθώνεται" και μετά να αποφασίσει ο φίλος αν θα αλλάξει πάροχο.

loun3ytunes
29-10-13, 17:07
Χωρίς να έχουμε διαπιστώσει την αιτία του προβλήματος και χωρίς να έχουμε μια τεκμηριωμένη απάντηση απο το service της Cyta δε θα ήταν καλό να μην βγάζουμε γενικόλογα συμπεράσματα. Θα πρότεινα να γίνει ξανά κλήση στο service της Cyta προκειμένου να δοθεί απο εκει μια επίσημη απάντηση του τύπου "διορθώνεται ή δεν διορθώνεται" και μετά να αποφασίσει ο φίλος αν θα αλλάξει πάροχο.

Δικιο εχεις απλα στο τελος θα αλλαξει ,σε αναγκαζουν απο μονοι τους με αυτην την εξυπηρετηση που κανουν ...

spycon69
29-10-13, 17:11
Δικιο εχεις απλα στο τελος θα αλλαξει ,σε αναγκαζουν απο μονοι τους με αυτην την εξυπηρετηση που κανουν ...

Πολυ πιθανό και να αλλάξει. Προσωπικά διανύω το 2ο χρόνο με την Cyta και είμαι αρκετά ευχαριστημένος ωστόσο για αυτό και πρότεινα να μην το γενικεύουμε... :oneup:

sweet dreams
29-10-13, 19:24
Συγγενής μου εχει δυο χρόνια CYTA χωρίς πρόβλημα. Θα πρέπει να δηλώσεις ξανά βλάβη για να σου διορθώσουν αυτή την δυσλειτουργία οριστικά. Εγω την θεωρώ αρκετά αξιοπρεπή εταιρία. Ισως να χρειάζεται αντικατάσταση το ρούτερ.

nkapsa
30-10-13, 09:46
Καλημέρα, χθες ήρθε τχνικός στο σπίτι και συγχρόνισε πάλι το modem στα 6.000 mbps, πολύ εξυπηρετική η Cyta, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

katop56
01-11-13, 02:16
Σε 2 γραμμές που διατηρούμε, σε Π. Φάληρο και Μοσχάτο, απελπισιτκά αργό το Internet τελευταία...
Μάλλον όλοι λόγω ανεργίας το ρίξανε στα downloads και στα youtube...

lak100
01-11-13, 16:27
μολις ενεργοποιηθηκα συνχρονιζω 2.5 mbps λιγοτερο απ οτι με OTE 15.500 εναντι 17.800

minas
01-11-13, 16:45
μολις ενεργοποιηθηκα συνχρονιζω 2.5 mbps λιγοτερο απ οτι με OTE 15.500 εναντι 17.800

Με το ίδιο μόντεμ ή με άλλο? Επίσης κοίταξες εάν έχεις το ίδιο SNR?

lak100
01-11-13, 16:49
Με το ίδιο μόντεμ ή με άλλο? Επίσης κοίταξες εάν έχεις το ίδιο SNR? Με το ιδιο αλλα μαλλον εχει interleaved η cyta θα ζητησω fast path

minas
01-11-13, 18:42
Με το ιδιο αλλα μαλλον εχει interleaved η cyta θα ζητησω fast path

Τότε οι πιθανότητες είναι να πας ακόμα πιο χαμηλά :)
Κοίταξε λίγο το SNR, μπορεί να είναι πιο συντηρητικό από πριν, και να οφείλεται εκεί η πτώση στην ταχύτητα.

lak100
02-11-13, 01:16
το snr το εχω βαλει στα 2db και στις 2 περιπτωσεις

gp1
02-11-13, 17:09
Δεν ξέρω αν και τι πρέπει να κάνουν, αλλά την τελευτάια εβδομάδα είμαστε γτπ.. 5λεπτα κολλήματα, χθες δεν άνοιγε τίποτα όλο το απόγευμα, η ταχύτητα πέφτει σταδιακά και γενικά μόνο το τηλέφωνο μου είναι οκ. Ποιος το περίμενε.. :P
Μην πω για το snr που απο 6 το πήγαν 8. Ήρθε τεχνικός το έκανε με τα χίλια ζόρια 6 με χαζές δικαιολογίες και 100 τηλέφωνα (ενώ δεν έχει πρόβλημα η γραμμή) και τώρα το πήγαν πάλι στο 8.
Δεν μας τα λένε καλά..

3ftw
02-11-13, 22:16
ρε παιδια τι ερμπινγκ κανουν τα ping στην θεσσαλονικη σαββατιατικο..ελεος δηλαδη..

lak100
03-11-13, 11:13
εγω πιστευω οτι ο ΟΤΕ μου εδωσε χαλια ζευγος γιατι δεν μπορει με τον ιδιο εξοπλισμο και στατιστικα να χανω 2.5 mbps. Και κατι αλλο πριν ενα χρονο που ημουν στην cyta ειχα ενα συγκεκριμενο username το οποιο λενε δεν μπορουν να μου δωσει γιατι ειναι ενεργο στον παλιο κωδικο πελατη μου. Πως ειναι δυνατον να ειναι ενα χρονο μετα ενεργο το e-mail δεν μπορει να μεταφερθει στον νεο κωδικο πελατη?

man with no name
03-11-13, 13:10
Το fastpath εκτός του ότι βελτιώνει τα pings,βελτιώνει το download και το upload;

sdikr
03-11-13, 13:31
Το fastpath εκτός του ότι βελτιώνει τα pings,βελτιώνει το download και το upload;

Αντίθετα τα κατεβάζει, και αν η γραμμή σου έχει προβλήματα τα κάνει ακόμα χειρότερα.
το interleave αυτό που κάνει είναι να διορθώνει τα όποια λάθη υπάρχουν στην μετάδοση των δεδομένων, στο fastpath δεν υπάρχει αυτό και πρέπει να ξαναστάλουν τα δεδομένα. Αν η γραμμή εχει λάθη (crc, fec) τότε καλύτερα το interleave

man with no name
03-11-13, 13:45
Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν σαφής.
Και από ότι βλέπω με δύο μέρες on έχει ήδη fec(down) 80.300 και crc(down) 358.

knbsep
03-11-13, 16:45
Πολύ σμιγκόλισμα με την cyta βρε παιδί μου...

stevenik
05-11-13, 00:50
ρε παιδια τι ερμπινγκ κανουν τα ping στην θεσσαλονικη σαββατιατικο..ελεος δηλαδη..

Και συνεχιζουν..

3ftw
05-11-13, 10:15
Και συνεχιζουν..

ακομα και σημερα χαλια..
αυτην την στιγμη με βαση το http://test.broadband.gr/ η συνδεση μου δουλευει με τα μισα mbps..αν συνεχισει και σημερα ετσι θα δηλωσω βλαβη..

evdometap
05-11-13, 10:39
Και εδώ σήμερα απίστευτο σύρσιμο...Εδώ κ λίγες μέρες τρώει time out,δεν φορτώνει ούτε την αρχική σελίδα του google ώρες ώρες. Ομως όταν παίρνω την τεχνική υποστήριξη τα pings είναι 30 ms!!!!!Θα ενημερώσουν λέει το τμήμα δικτύου...

3ftw
05-11-13, 13:23
Και εδώ σήμερα απίστευτο σύρσιμο...Εδώ κ λίγες μέρες τρώει time out,δεν φορτώνει ούτε την αρχική σελίδα του google ώρες ώρες. Ομως όταν παίρνω την τεχνική υποστήριξη τα pings είναι 30 ms!!!!!Θα ενημερώσουν λέει το τμήμα δικτύου...
ναι αυτο μου ειπα και μενα για προληπτικο ελεγχο...
8μηνες με fast path ημουν αρχοντας..καποιον θα κουμπωσανε πανω μου μαλλον και αριχσε disconnect και με βαλανε interleaved

evdometap
06-11-13, 00:43
Εδώ και καμια ώρα φαίνεται να έχει στρώσει.Για να δούμε...

Darth Simous
06-11-13, 03:50
Καλησπέρα και από μένα. Νέος χρήστης στη Cyta, σήμερα έγινε η ενεργοποίηση, φορητότητα από Wind. Η γραμμή - 8άρα - πάει πολύ καλά (μένω Παπάφειο - Κάτω Τούμπα Θεσ/νίκης), αλλά το modem (ADB P.RG A4100N) δεν μας τα λέει καλά. Το απόγευμα, ενώ δουλευε κανονικά, πάω να μπώ στο Interface του και μετά το Login, κολλούσε, δεν ανοίγανε οι σελίδες του configuration του, και στο τέλος δεν έμπαινε καν στο interface του (192.168.1.1:8080). Το παράδοξο είναι ότι το Internet & η Τηλεφωνία δουλεύανε κανονικά, όπως και οι υπόλοιπες σελίδες που ανοιγόκλεινα σε καρτέλες με τον Firefox (και με τον explorer για δοκιμή τα ίδια). Δεν είχε ζεσταθεί υπερβολικά. Το κλείνω, μετά από ένα μισάωρο το ανοίγω, δουλεύει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Την κόβω να πέτυχα ελλατωματικό router. Θα δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες και θα ξαναποστάρω εντυπώσεις. Έχει κανείς μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρούτερ;

spycon69
06-11-13, 11:31
Με το συγκεκριμενο δεν έχω εμπειρία ωστόσο θεωρώ οτι πρέπει να μιλήσεις με την τεχνική τους υπηρεσία (13811) είτε για να σου κάνουν reset μήπως και διορθωθεί το θεμα είτε να στο αντικαταστήσουν το γρηγορότερο. 'Οσο πιο γρήγορα τους καλέσεις τόσο καλύτερα.

3ftw
07-11-13, 15:25
ηρθε σημερα τεχνικος της cyta..διεγνωσε καλωδιακο προβλημα (καθως βρηκε παρα πολλα λαθη στην γραμμη μου) και το εδωσε στον ΟΤΕ..
Σιγουρα την μακακια την εκανα οι οτετζηδες..δεν γινεται 7 μηνες να ειμαι καμπανα και ξαφνικα απο μια μερα στην αλλη η γραμμη μου να ειναι "χαλασμενη"

γνωριζει κανενας ποσο καιρο θα κανουν απο τον οτε να το δουν και να το διορθωσουν;ο τεχνικος της συτα μου ειπε απο βδομαδα...ισχυει η θα παιρνω την στην ΤΥ και θα καντιλιαζω..;

vasman15
07-11-13, 23:22
μην μπλεξεις με τον ποτε ... κανουν πατατες και ριχνουν το βαρος στους αλλους:twisted: .... δεν αργουν να επεμβουν αλλα το θεμα ειναι να διορθωσουν τη βλαβη οριστικα και να μην εχεις συνεχομενα παρατραγουδα οπως εχω εγω και δεν βρισκουν το προβλημα ....:p

evdometap
08-11-13, 01:09
Εδώ και καμια ώρα φαίνεται να έχει στρώσει.Για να δούμε...
Quotάρω τον εαυτό μου επειδή αυτός είμαι,και ενημερώνω πως problem solved. Ασχολήθηκαν σοβαρά, ομολογουμένως..

odim
08-11-13, 18:08
μην μπλεξεις με τον ποτε ... κανουν πατατες και ριχνουν το βαρος στους αλλους:twisted: .... δεν αργουν να επεμβουν αλλα το θεμα ειναι να διορθωσουν τη βλαβη οριστικα και να μην εχεις συνεχομενα παρατραγουδα οπως εχω εγω και δεν βρισκουν το προβλημα ....:p

Εγω τους τα ειπα ωμα και στους ιδιους 3-4 φορες που μου καλεσανε για δηθεν προσφορα,οι ανθρωποι εχουν πανικοβληθει τωρα που οι παροχοι προσφερουν καλυτερες υπηρεσιες με πιο σταθερο νετ.....

Valder
09-11-13, 03:04
Να αναφέρω ότι με τις 178άρες IP της Cyta (και μόνο αυτές), παρουσιάζεται το θέμα που είχε γίνει κάποτε και με τον ΟΤΕ: http://www.adslgr.com/forum/threads/467585-Προβλήματα-με-Bittorrent-εφαρμογές-σε-συνδέσεις-ΟΤΕ-στην-Κρήτη


Με άλλη ΙΡ διορθώνεται το πρόβλημα. Για ψάξτε το όσοι έχετε 178άρα.

lak100
11-11-13, 17:28
ζητησα απο την cyta να μου αλλαξει username αντι να αντικαταστησουν το username μου δημιουργουν απλως ενα δευτερο e-mail λεγοντας μου οτι μου αλλαξανε username το θεμα ειναι οτι εχω παλι το ιδιο username και ο υπαλληλος που υποτιθεται εκανε την αλλαγη με αφησε με το ιδιο λεγοντας οτι αυτο ζητησα και δεν υπαρχει λεει δυνατοτητα να αλλαξει

katop56
11-11-13, 22:11
ζητησα απο την cyta να μου αλλαξει username αντι να αντικαταστησουν το username μου δημιουργουν απλως ενα δευτερο e-mail λεγοντας μου οτι μου αλλαξανε username το θεμα ειναι οτι εχω παλι το ιδιο username και ο υπαλληλος που υποτιθεται εκανε την αλλαγη με αφησε με το ιδιο λεγοντας οτι αυτο ζητησα και δεν υπαρχει λεει δυνατοτητα να αλλαξει

Εδώ ρε φιλε βλέπανε στο σύστημά τους ότι έχω άλλο αριθμό από αυτόν που έχω στην πραγματικότητα...και οταν τους έλεγα τα αυτονόητα δεν καταλαβαίνανε...ειναι τυχεροί που δεν δώσανε τον αριθμό μου σε αλλον χρήστη...

3ftw
12-11-13, 13:22
η γραμμη μου μαζευει λαθη πολλα..1000 ανα δευτερολεπτο..ηρθε ο τεχνικος..το ειδε..ειπε θα δηλωσει βλαβη στον οτε..ολα αυτα εγιναν την προηγουμενη παρασκευη..παιρνω σημερα να ρωτησω τι γινεται και μ λεει οτι δενε χει δηλωθει καποια βλαβη και οτι εχω υπηρεσιες κανονικα..τα τσακαλια της cyta ομως μου ανεβασανε το noise margin για να μην τρωει αποσυνδεσεις και μαλιστα μου λεει ο τεχνικος πως βλεπει οτι εχω κανονικα υπηρεσιες..μου λεει θα το δηλωσει βλαβη στον οτε ΜΗΠΩΣ και ερθει...τι ΜΗΠΩΣ δηλαδη..;δεν καταλαβα...
δηλαδη ημαρτον δεν μπορουν να μου δωσουν μια καθαρη απαντηση..;
καθε 3-4 ωρες χρειαζετε να κανω reboot το ρουτερ να ξεμπουκωνει απο τα λαθη γιατι μετα απο ωρες δεν μπαινει πουθενα..

δειτε τα στατιστικα της γραμμης μου..να υπενθυμισω πως 7 μηνες ημουν σε fast path και δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και σε μια μερα διαλυθηκε η συνδεση μου.


http://prntscr.com/23mdsi

Darth Simous
13-11-13, 04:44
Με το συγκεκριμενο δεν έχω εμπειρία ωστόσο θεωρώ οτι πρέπει να μιλήσεις με την τεχνική τους υπηρεσία (13811) είτε για να σου κάνουν reset μήπως και διορθωθεί το θεμα είτε να στο αντικαταστήσουν το γρηγορότερο. 'Οσο πιο γρήγορα τους καλέσεις τόσο καλύτερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το άφησα μια βδομάδα να δω πως θα συμπεριφερθεί, αλλά δυστυχώς σήμερα το ρούτερ παρέδωσε το πνεύμα. Ούτε με reset δεν στρώνει, ούτε τίποτα, το ανάβεις και ανάβει μόνο το λαμπάκι του "Power", χωρίς να κάνει τίποτε άλλο, όση ώρα και αν το αφήσεις, είτε με άλλά καλώδια συνδεδεμένα πάνω του, είτε όχι. Πήγα το απόγευμα στο κατάστημα που έκανα την σύνδεση - ΕΨΙΛΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, Επίσημος Συνεργάτης CYTA, Μ.Μπότσαρη 125, Κ.Τούμπα Θεσ/νίκης - τους είπα το πρόβλημα, αλλά με παρέπεμψαν στο 13811, και αφού μιλήσω πρώτα μαζί τους, μετά να απευθυνθώ σε αυτούς για τα περεταίρω. Μέχρι να βγάλω άκρη με την εξυπηρέτηση της CYTA, ξαναρωτάω ρε παίδες, δεν έχει κανείς συμφορουμίτης αυτό το modem να μοιραστεί εντυπώσεις, καλές ή κακές;

Artemius
13-11-13, 18:38
η γραμμη μου μαζευει λαθη πολλα..1000 ανα δευτερολεπτο..ηρθε ο τεχνικος..το ειδε..ειπε θα δηλωσει βλαβη στον οτε..ολα αυτα εγιναν την προηγουμενη παρασκευη..παιρνω σημερα να ρωτησω τι γινεται και μ λεει οτι δενε χει δηλωθει καποια βλαβη και οτι εχω υπηρεσιες κανονικα..τα τσακαλια της cyta ομως μου ανεβασανε το noise margin για να μην τρωει αποσυνδεσεις και μαλιστα μου λεει ο τεχνικος πως βλεπει οτι εχω κανονικα υπηρεσιες..μου λεει θα το δηλωσει βλαβη στον οτε ΜΗΠΩΣ και ερθει...τι ΜΗΠΩΣ δηλαδη..;δεν καταλαβα...
δηλαδη ημαρτον δεν μπορουν να μου δωσουν μια καθαρη απαντηση..;
καθε 3-4 ωρες χρειαζετε να κανω reboot το ρουτερ να ξεμπουκωνει απο τα λαθη γιατι μετα απο ωρες δεν μπαινει πουθενα..

δειτε τα στατιστικα της γραμμης μου..να υπενθυμισω πως 7 μηνες ημουν σε fast path και δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και σε μια μερα διαλυθηκε η συνδεση μου.


http://prntscr.com/23mdsi


αδικαιολογητοι. τι κουτοπονηριες ειναι αυτες? διαπιστωνουν προβλημα,σε λενε οτι θα το δωσουν συνδυαστικο -επειδη υποπτευονται καλωδιακο θεμα,εκτος δικαιοδοσιας επεμβασης τους- και... το πνιγουν και αυξανουν το margin?

prntscrn απο παλιοτερα εχεις?


υ.γ. : εγω τις τελευταιες μερες εχω ενα θεματακι στο browsing,αργουν καποιες (οχι παντα οι ιδιες) σελιδες να φορτωσουν. μαλλον οι DNS servers κανουν του κεφαλιου τους.

Darth Simous
13-11-13, 19:43
Update 13/11/2013
Τους έστειλα mail εχθές το βράδυ και με πήραν τηλ. σήμερα από το 13811. Μετά από μια σύντομη συνομιλία, και αφού - ελπίζω - τους έδωσα να καταλάβουν ότι το router είναι προβληματικό, μου είπαν ότι θα το δηλώσουνε βλάβη και θα ξαναεπικοινωνήσουνε μαζί μου. Δυστυχώς όμως και σε εμένα, όπως και στον 3ftw, ανέβασαν το margin στον Κυριο, η γραμμή μου έχει γίνει 1024 (!), ενώ, όπως είχα γράψει παραπάνω η γραμμή μου δεν είχε πρόβλημα (ούτε το Internet, ούτε το τηλέφωνο), και αύριο το πρωί θα ξαναπάω στο μαγαζί να τους ξεχέσω - με το συμπάθειο. Είναι τρόπος αντιμετώπισης αυτός; Τους λες ότι το Modem έχει παραδώσει το πνεύμα και αυτοί πειράζουνε την γραμμή, για να καλύψουνε τα νώτα τους;

knbsep
13-11-13, 23:22
η γραμμη μου μαζευει λαθη πολλα..1000 ανα δευτερολεπτο..ηρθε ο τεχνικος..το ειδε..ειπε θα δηλωσει βλαβη στον οτε..ολα αυτα εγιναν την προηγουμενη παρασκευη..παιρνω σημερα να ρωτησω τι γινεται και μ λεει οτι δενε χει δηλωθει καποια βλαβη και οτι εχω υπηρεσιες κανονικα..τα τσακαλια της cyta ομως μου ανεβασανε το noise margin για να μην τρωει αποσυνδεσεις και μαλιστα μου λεει ο τεχνικος πως βλεπει οτι εχω κανονικα υπηρεσιες..μου λεει θα το δηλωσει βλαβη στον οτε ΜΗΠΩΣ και ερθει...τι ΜΗΠΩΣ δηλαδη..;δεν καταλαβα...
δηλαδη ημαρτον δεν μπορουν να μου δωσουν μια καθαρη απαντηση..;
καθε 3-4 ωρες χρειαζετε να κανω reboot το ρουτερ να ξεμπουκωνει απο τα λαθη γιατι μετα απο ωρες δεν μπαινει πουθενα..

δειτε τα στατιστικα της γραμμης μου..να υπενθυμισω πως 7 μηνες ημουν σε fast path και δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και σε μια μερα διαλυθηκε η συνδεση μου.


http://prntscr.com/23mdsi

Αυτό που φταίει είναι πως έχεις πολλά αδιάβαστα e-mail... 51 :nono::nono::nono:

@ ADSLgr.com All rights reserved.