PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Zep
01-10-11, 11:21
Και σε μένα προσπαθώντας να κατεβάσω κάποιους drivers από hp , κατέβαζα με περίπου ίδια ταχύτητα .
Διέκοψα το κατέβασμα και έκανα έλεγχο στην γραμμή κατεβάζοντας από megaupload κάποιο αρχείο πιάνοντας 400kb (έχω 4mbps σύνδεση ) , μήπως οι βασιλιάδες του bandwidth δίνουν περισσότερο βάση σε άλλα πράγματα ?

Φίλε Yuk, ακόμα και απο άλλους μεγάλους ιστότοπους όπως της Apple π.χ είχε πρόβλημα. Την HP ή την Nvidia παρέθεσα για παράδειγμα.Τ ο πρόβλημα είναι γενικευμένο με όλα τα site του εξωτερικού.Απο τον server του Πολυτεχνείου κατέβαζε με καλες ταχύτητες αλλά και με διακυμάνσεις ανάλογα την ώρα.
Η γραμμή δεν έχει πρόβλημα.Πρόβλημα έχει η CYTA για δικούς της λόγους όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός.Τα άλλα περιτεύουν.Μην κάνετε σύγκριση με το τι συμβαίνει στις δικές σας συνδέσεις, καθώς είστε σε άλλη περιοχή δλδ DSLAM.
Πρίν που ήμουν στην ΝΕΤΟΝΕ , κατέβαζα με 1.7 απο ΗΡ ή Nvidia π.χ ανελειπώς...

yuk
01-10-11, 11:43
Zep, δεν έκανα σύγκριση, ούτε έχω καμία όρεξη να υπερασπιστώ τη Cyta, απλά είπα ότι η ΗΡ σέρνεται και σε μένα.

Όσον αφορά τον τεχνικό τώρα. Ας υποθέσουμε ότι πράγματι η Cyta βάζει όριο 60Κb/s ή οτιδήποτε.
1. Γιατί να το παραδεχτεί ο τεχνικός και να θέσει σε κίνδυνο τη θέση του;
2. Γιατί να διπλασιάσει το όριο ειδικά σε 'σενα; Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να υποχρεωθεί σε κάποιον άλλο για να το κάνει και ακόμα και αν δεν τον ενδιαφέρει αυτό, θα κινήσει υποψίες.

satcur
01-10-11, 12:52
Οι server της HP είναι αργοί. Γιατί δεν δοκιμάζετε από nvidia; H γραμμή μου τερματίζει στα 415 ΚΒ/s από nvidia αυτήν την στιγμή και στα 80-90 KB/s από HP.
Σε άλλο αρχείο από HP μου κατεβάζει από 180-400 (δεν είναι σταθερή η ταχύτητα)

pmbr
02-10-11, 00:29
Φίλε Yuk, ακόμα και απο άλλους μεγάλους ιστότοπους όπως της Apple π.χ είχε πρόβλημα. Την HP ή την Nvidia παρέθεσα για παράδειγμα.Τ ο πρόβλημα είναι γενικευμένο με όλα τα site του εξωτερικού.Απο τον server του Πολυτεχνείου κατέβαζε με καλες ταχύτητες αλλά και με διακυμάνσεις ανάλογα την ώρα.
Η γραμμή δεν έχει πρόβλημα.Πρόβλημα έχει η CYTA για δικούς της λόγους όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός.Τα άλλα περιτεύουν.Μην κάνετε σύγκριση με το τι συμβαίνει στις δικές σας συνδέσεις, καθώς είστε σε άλλη περιοχή δλδ DSLAM.
Πρίν που ήμουν στην ΝΕΤΟΝΕ , κατέβαζα με 1.7 απο ΗΡ ή Nvidia π.χ ανελειπώς...

Λυπάμαι που θα πρέπει να διαψεύσω τις θεωρίες συνωμοσίας, αλλά τυχαίνει να ξέρω από πρώτο χέρι ότι η Cyta ούτε βάζει "κόφτη" στο κατέβασμα, ούτε της έχει παρουσιαστεί ποτέ έως σήμερα πρόβλημα μπουκώματος στις διασυνδέσεις της με το εξωτερικό. Για του λόγου το αληθές, ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/QualityIndicators/Broadband/B02.html

Στους δείκτες αυτούς φαίνεται ξεκάθαρα ότι η Cyta στο τέλος του 2010 είχε 6 φορές ταχύτερη διασύνδεση ανά πελάτη με το εξωτερικό σε σχέση με όλους τους άλλους (ΟΤΕ, HOL, Forthnet, Wind). Το να έχει αγορασμένη τη διασύνδεση αυτή και να μην τη χρησιμοποιεί δεν παίζει...

Άρα, εάν δεν κατεβάζεις γρήγορα από κάποιο site, κατά 99% οφείλεται στο site, ή στη διασύνδεση του site αυτού με το internet και όχι στη Cyta (λέω 99% γιατί πάντα μπορεί να υπάρχει και κάποια άλλη απρόβλεπτη παράμετρος για συγκεκριμένους πελάτες, λ.χ. πρόβλημα στη θύρα του DSLAM, που να επηρεάζει την απόδοση της σύνδεσής τους).

Zep
02-10-11, 08:49
Λυπάμαι που θα πρέπει να διαψεύσω τις θεωρίες συνωμοσίας, αλλά τυχαίνει να ξέρω από πρώτο χέρι ότι η Cyta ούτε βάζει "κόφτη" στο κατέβασμα, ούτε της έχει παρουσιαστεί ποτέ έως σήμερα πρόβλημα μπουκώματος στις διασυνδέσεις της με το εξωτερικό. Για του λόγου το αληθές, ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/QualityIndicators/Broadband/B02.html

Στους δείκτες αυτούς φαίνεται ξεκάθαρα ότι η Cyta στο τέλος του 2010 είχε 6 φορές ταχύτερη διασύνδεση ανά πελάτη με το εξωτερικό σε σχέση με όλους τους άλλους (ΟΤΕ, HOL, Forthnet, Wind). Το να έχει αγορασμένη τη διασύνδεση αυτή και να μην τη χρησιμοποιεί δεν παίζει...

Άρα, εάν δεν κατεβάζεις γρήγορα από κάποιο site, κατά 99% οφείλεται στο site, ή στη διασύνδεση του site αυτού με το internet και όχι στη Cyta (λέω 99% γιατί πάντα μπορεί να υπάρχει και κάποια άλλη απρόβλεπτη παράμετρος για συγκεκριμένους πελάτες, λ.χ. πρόβλημα στη θύρα του DSLAM, που να επηρεάζει την απόδοση της σύνδεσής τους).


Δλδ θές να πείς φίλε pmbr οτι Η Aplle , Nvidia Hp κ.α έχουν πρόβλημα στην διασύνδεση με το διαδίκτυο....και ειδικά τις εργάσιμες ώρες και μέρες, ενώ τα after παίζουν τα ρέστα τους;
Μπορώ να ποστάρω και screenshots εάν θέλεις με όλες τις δοκιμές για του λόγου το αληθές..

Φίλε μου ο τεχνικός είδε το πρόβλημα με τα μάτια του και οτι δεν είχαν πρόβλημα 4 ιστοχώροι σαν τους παραπάνω.Αυτό έλειπε τώρα να την πούμε και στην Nvidia οτι δεν έχoυν χωριτικότητα οι server της...Θα μα πάρουν με τα αυγά...
Εξάλλου σε σύγκριση σε άλλο δυνατό provider, στην ίδια πολυκατοικία, το ίδιο αρχείο κατέβαινε στα 1.6 και εγώ κολλημένος στα 102 kb/sec...
Επίσης ο τεχνικός συνδέθηκε μέσω του ρούτερ μου με το φορητό του, όπου διαπίστωσε όντως πρόβλημα το οποίο δεν οφείλετε σίγουρα στην θύρα του Dslam καθώς ελέγχθηκε.
Σε επικοινωνία του με το κέντρο όπου έβλεπαν τα αρχεία που κατεβάζαμε και συγκεκριμένα το Itunes, το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν είναι ο "διπλασιασμός" που λέμε παραπάνω...μια "μπακαλίστικη" τεχνική εφόσον οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο...Άλλη περίπτωση είναι να έκανε οτι μίλαγε με κάποιον ο τεχνικός...Μούφα δλδ...

Επίσης τα στατιστικά που αναφέρεις είναι για το 99% των πελατών...εγώ κοιτάζω το σπίτι μου...και σε αυτό απάντησα στους 2 φίλους που είναι στο ίδιο κέντρο και πιθανόν να ενταχθούν στο 1% που να γίνει πιθανόν 2% εάν μπούν και αυτοί..

Επίσης στα στατιστικά που αναφέρεσε κάτω-κάτω λέει:

"3. Οι ανωτέρω τιμές του Δ.Π. B02 είναι κατά δήλωση των Εταιρειών."

Τα Greek statistics σου λένε κάτι; Πάντως δεν είναι ελεγμένα απο ανεξάρτητη αρχή...Δεν λέω οτι δεν ισχύουν, αλλά είναι υποκειμενικά ..."Γιάννης πίνει...Γιάννης κερνάει.." Μπορεί και μην ισχύουν δλδ.

Δεν θα πώ για άλλους, αλλά τα στατιστικά που φτιάχνουμε στον χώρο εργασίας μου....κάνουν έναν "μουσακά" άλλο πράγμα....:)

Επίσης θα αναφέρω οτι τα στατιστικά αφορούν το Β' 6μηνο του 2010 όπου η CYTA είχε έν χ πελατολόγιο το οποίο έγινε ψ , λόγω της εισόδου και ενός σεβαστού πελατολογίου απο την ΝΕΤΟΝΕ, ειδικά στην Αθήνα, αλλά και λόγω του οτι διεύρυνε το δίκτυό της, οπότε τώρα θα φανεί η αντοχή στην χωριτικότητα του δικτύου της και αντιμετώπιση των κατα τόπους προβλημάτων της στα Dslam.
Ας περιμένουμε λοιπόν τα "αντικειμενικά" στατιστικά του 2011....

yiannakos
02-10-11, 09:34
Καλησπέρα,

Σκοπεύω να αλλάξω από ΟΤΕ σε Cyta λόγω budget αλλά και των προγραμμάτων της Cyta που είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου.

Δύο ερωτήσεις παρακαλώ:
α) αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία από Cyta στην Αγία Μαρίνα Ηλιούπολης και
β) επειδή η τηλεφωνία είναι voip και πρέπει (?) το τηλέφωνο να είναι πάνω στο router, στο σπίτι έχω 4 διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες υπάρχει θέμα σε ποιά θα είναι το router κουμπωμένο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Νίκος
Δηλαδη τι σημαινει ρε παιδια "τα τηλεφωνα πάνω στο router"?
Eπειδη το σπίτι είναι παλιό,χωρις πριζες, έβαλα μόνος μου εξτρα καλώδιο παράλληλα επάνω στο κεντρικό, για να έχω σε δυο δωμάτια συσκευές, όμως το router της HOL καθως και το pc το έχω στο δευτερο δωμάτιο.
Αν βάλω CYTA δεν θα έχω τηλέφωνα και στα δυο δωμάτια?

emeliss
02-10-11, 10:42
Τα Greek statistics σου λένε κάτι; Πάντως δεν είναι ελεγμένα απο ανεξάρτητη αρχή...Δεν λέω οτι δεν ισχύουν, αλλά είναι υποκειμενικά ..."Γιάννης πίνει...Γιάννης κερνάει.." Μπορεί και μην ισχύουν δλδ.
Ή σχεδόν όλοι οι πελάτες της cyta έχουν το πακέτο των 4Mbps ή έτσι τους εμφανίζει. Στο 1ο εξάμηνο του 2011 (http://www.cyta.gr/uploads/files/2233.pdf) δίνουν 151.134 χρήστες και 711.854Mbps απαίτηση χωρητικότητας. Για να βγει τόσο μικρή απαίτηση χωρητικότητας πρέπει να έχει ονομαστική τιμή πακέτου 4,71Mbps ανά πελάτη.
Μπορεί να ισχύει. Δεν έχουμε το πλήθος των πελατών ξεχωριστά στα 4, 8 και 24Mbps για να το ξέρουμε σίγουρα.

mithos1gr
02-10-11, 13:11
Δηλαδη τι σημαινει ρε παιδια "τα τηλεφωνα πάνω στο router"?
Eπειδη το σπίτι είναι παλιό,χωρις πριζες, έβαλα μόνος μου εξτρα καλώδιο παράλληλα επάνω στο κεντρικό, για να έχω σε δυο δωμάτια συσκευές, όμως το router της HOL καθως και το pc το έχω στο δευτερο δωμάτιο.
Αν βάλω CYTA δεν θα έχω τηλέφωνα και στα δυο δωμάτια?

το κεντρικό καλώδιο (αυτό που έχεται απέξω) θα πρέπει να πηγαίνει στο Ρούτερ και αυτό το καλώδιο που ξεκινούσε από τον τοίχο του σπιτιού σου και μοιραζόταν στα δωμάτια θα πρέπει να ξεκινάει επίσης από το ρούτερ σου.
Δηλαδή με λόγα λόγια το ρούτερ σου θα πρέπει να παρεμβάλεται στην κεντρική γραμμή του τηλεφώνου σου. Μια λύση ειναι για περισσότερα τηλέφωνα να βάλεις ασύρματα τηλέφωνα στο σπίτι.
Πάντως να ξέρεις ότι όταν κόβεται το ρεύμα της ΔΕΗ δεν θα έχεις ιντερνετ αλλά ούτε και τηλέφωνο.
Μια λύση (αν δεν θέλεις να συμβαίνει αυτό ειναι τα βάλεις ένα UPS) Ενα UPS 1000 aV θα σου κρατάει για 2 - 3 ώρες το τηλέφωνο σε λειτουργία.
Ετσι έλυσα ένα δικό μου πρόβλημα που είχα εγώ (διάβασε εδώ) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=528027)

yiannakos
02-10-11, 16:05
το κεντρικό καλώδιο (αυτό που έχεται απέξω) θα πρέπει να πηγαίνει στο Ρούτερ και αυτό το καλώδιο που ξεκινούσε από τον τοίχο του σπιτιού σου και μοιραζόταν στα δωμάτια θα πρέπει να ξεκινάει επίσης από το ρούτερ σου.
Δηλαδή με λόγα λόγια το ρούτερ σου θα πρέπει να παρεμβάλεται στην κεντρική γραμμή του τηλεφώνου σου. Μια λύση ειναι για περισσότερα τηλέφωνα να βάλεις ασύρματα τηλέφωνα στο σπίτι.
Πάντως να ξέρεις ότι όταν κόβεται το ρεύμα της ΔΕΗ δεν θα έχεις ιντερνετ αλλά ούτε και τηλέφωνο.
Μια λύση (αν δεν θέλεις να συμβαίνει αυτό ειναι τα βάλεις ένα UPS) Ενα UPS 1000 aV θα σου κρατάει για 2 - 3 ώρες το τηλέφωνο σε λειτουργία.
Ετσι έλυσα ένα δικό μου πρόβλημα που είχα εγώ (διάβασε εδώ) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=528027)
Aν ειναι να τα κάνω όλα αυτά, τότε να μου λείπει το βύσινο...
Κι αυτό με το ρεύμα τι είναι πάλι!:down: Μου θυμίζει εκείνο το μυστήριο ασύρματο που έβαζε η Vodafone όταν είχε σταθερη τηλφν και είχε ένα σωρό προβλήματα...!
Τελικά κάτι τέτοιες ...λεπτομέρειες δεν σου τα λένε οταν σε παίρνουν τηλέφωνο!

Vitruvian78
02-10-11, 16:48
Αυτός ο τύπος τηλεφωνίας ήταν πολυ συχνός στους εναλλακτικούς όταν πρωτοξεκίνησαν να δίνουν και τηλεφωνία. Οι αδυναμίες του και τα μειωνεκτήματά του εντοπίστηκαν πολύ γρήγορα και οι πιο σοβαροί εναλλακτικοί φρόντισαν να μεταβούν στην παροχή παραδοσιακής τηλεφωνίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και να αποφεύγουν όσο γίνεται τέτοιου τύπου συνδέσεις. Η CYTA αλήθεια μόλις τώρα προσγειώθηκε απο το διάστημα;;;

prodromosfan
02-10-11, 18:56
Αυτός ο τύπος τηλεφωνίας ήταν πολυ συχνός στους εναλλακτικούς όταν πρωτοξεκίνησαν να δίνουν και τηλεφωνία. Οι αδυναμίες του και τα μειωνεκτήματά του εντοπίστηκαν πολύ γρήγορα και οι πιο σοβαροί εναλλακτικοί φρόντισαν να μεταβούν στην παροχή παραδοσιακής τηλεφωνίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και να αποφεύγουν όσο γίνεται τέτοιου τύπου συνδέσεις. Η CYTA αλήθεια μόλις τώρα προσγειώθηκε απο το διάστημα;;;

εδω γελάμε :rofl::rofl::rofl:

mithos1gr
02-10-11, 21:26
Τελικά κάτι τέτοιες ...λεπτομέρειες δεν σου τα λένε οταν σε παίρνουν τηλέφωνο!
Αυτό που σίγουρα δεν θα σου πόυνε από την Cyta και την έπαθα ειναι ότι η ταχνική υπηρεσία όταν την καλείς στο τηλέφωνο απαντάει μετά από 30 - 45 λεπτά ! (Σωστά διάβασες! ναι μετά από μισή ώρα με τρία τέταρτα). Τουλάχιστον αυτό ήταν μέχρι τον Αύγουστο που τους είχα καλέσει. Αν τους πάρεις από δίκτυιο Cyta δεν χρεώνεσαι, αλλά άν τους πάρεις από άλλο τηλέφωνο χρεώνεσαι όση ώρα είσαι σε αναμονή (Αν έχεις τόση υπομονή και αντέξεις)
Τώρα σκέψου ότι άν για κάποιο λόγο δεν έχεις σύνδεση, πώς θα τους πάρεις τηλέφωνο από άλλο δίκτυο για να τους πείς το πρόβλημά σου? Από το κινητό σου? Από άλλο τηλέφωνο ενός γείτονα ή φίλου? Ποιός θα δεχθεί να του χρεώσεις τόση ώρα αναμονής ?
Αυτό που μου έγινε μάθημα λοιπόν ειναι ότι όταν αγοράζω ένα προϊόν είτε αυτό ειναι υπολογιστής, είτε πάροχος τηλεφωνίας να ελέγχω εάν έχει καλή τεχνική υποστήριξη!
Ακόμα κάτι... σου λένε όση ώρα περιμένεις άν θέλεις να αφήσεις το τηλέφωνό σου να σε πάρουν εκείνοι τηλέφωνο όταν αδειάσουν οι γραμμές και πράγματι το έκανα και η αλήθεια με πήραν τηλέφωνο εκείνοι......μετά από 8 ημέρες!:lol:

Picard
03-10-11, 00:42
Αυτός ο τύπος τηλεφωνίας ήταν πολυ συχνός στους εναλλακτικούς όταν πρωτοξεκίνησαν να δίνουν και τηλεφωνία. Οι αδυναμίες του και τα μειωνεκτήματά του εντοπίστηκαν πολύ γρήγορα και οι πιο σοβαροί εναλλακτικοί φρόντισαν να μεταβούν στην παροχή παραδοσιακής τηλεφωνίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και να αποφεύγουν όσο γίνεται τέτοιου τύπου συνδέσεις. Η CYTA αλήθεια μόλις τώρα προσγειώθηκε απο το διάστημα;;;

Θα συμφωνησω μαπα ειναι το voip,εδω η wind εχει pots ενω η Hol δεν εχει αλλο voip απότι μου ειπαν.........εγω εχω 4 πριζες στο σπιτι κι αν βαλω cyta θα δουλευει μονο η μια......

LAMBIS_7
03-10-11, 09:22
Θα συμφωνησω μαπα ειναι το voip,εδω η wind εχει pots ενω η Hol δεν εχει αλλο voip απότι μου ειπαν.........εγω εχω 4 πριζες στο σπιτι κι αν βαλω cyta θα δουλευει μονο η μια......

Γιατί σε αυτό το site το τόσο το κάνουμε τόοοοοοσο; Για το θέμα που αναφέρεις, και εσύ και αρκετοί προηγούμενοι, υπάρχει λύση και είναι απλή:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808

Βέβαια ο τελευταίος κριτής είναι ο καθένας προσωπικά, που επιλέγει σύμφωνα με τα θέλω του και τις ανάγκες του. Απλά να μην γινόμαστε τόσο "δραματικοί" λέγοντας π.χ. ότι με VoIP απο τις 4 πρίζες θα δουλεύει μόνο η 1. Με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Όσον αφορά το VoIP, είναι σίγουρα το μέλλον της τηλεφωνίας, και να δείτε που θα το υιοθετήσουν και άλλοι πάροχοι. Μπορεί στην αρχή να είχε περισσότερα μειονεκτήματα, απότι πλεονεκτήματα, αλλα η τεχνολογία έχει προχωρήσει και είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο.

Σχέτικα με το θέμα του ρεύματος, εγώ προσωπικά μέσα σε ένα χρόνο δεν έχω μείνει περισσότερες απο 5-10 ώρες χωρίς ρεύμα, και αυτές κυρίως απο προγραμματισμένες διακοπές της ΔΕΗ κυρίως Κυριακή πρωί για τις οποίες έχει βγεί προηγουμένος ανακοίνωση. Και αν χρειαστώ να τηλεφωνήσω σε κάποιον εκείνη την ώρα έχω και το κινητό. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μία χώρα με διείσδηση της κινητής σε ποσοστό πάνω απο 100% σε σχέση με τον πληθυσμό.....

Picard
03-10-11, 15:36
Γιατί σε αυτό το site το τόσο το κάνουμε τόοοοοοσο; Για το θέμα που αναφέρεις, και εσύ και αρκετοί προηγούμενοι, υπάρχει λύση και είναι απλή:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808

Βέβαια ο τελευταίος κριτής είναι ο καθένας προσωπικά, που επιλέγει σύμφωνα με τα θέλω του και τις ανάγκες του. Απλά να μην γινόμαστε τόσο "δραματικοί" λέγοντας π.χ. ότι με VoIP απο τις 4 πρίζες θα δουλεύει μόνο η 1. Με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Όσον αφορά το VoIP, είναι σίγουρα το μέλλον της τηλεφωνίας, και να δείτε που θα το υιοθετήσουν και άλλοι πάροχοι. Μπορεί στην αρχή να είχε περισσότερα μειονεκτήματα, απότι πλεονεκτήματα, αλλα η τεχνολογία έχει προχωρήσει και είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο.

Σχέτικα με το θέμα του ρεύματος, εγώ προσωπικά μέσα σε ένα χρόνο δεν έχω μείνει περισσότερες απο 5-10 ώρες χωρίς ρεύμα, και αυτές κυρίως απο προγραμματισμένες διακοπές της ΔΕΗ κυρίως Κυριακή πρωί για τις οποίες έχει βγεί προηγουμένος ανακοίνωση. Και αν χρειαστώ να τηλεφωνήσω σε κάποιον εκείνη την ώρα έχω και το κινητό. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μία χώρα με διείσδηση της κινητής σε ποσοστό πάνω απο 100% σε σχέση με τον πληθυσμό.....

Τι τους πειραζε κι αλλαξαν το συστημα φωνης???? απο την αρχη ο ηλεκτρολογος θα το σχεδιαζε σε voip δε θα τα εβαζαν ετσι,εγω γιατι να κανω μια διαδικασια στην οποια δεν ειμαι αρμοδιος,ειμαι σε καινουργιο σπιτι 5 ετων και θα κανω μετατροπες τωρα???? και μετα απο αυτη τη διαδικασια εαν το μετανιωσεις και θελεις να γυρισεις σε καποιον παροχο η οτε με συστημα pots τι θα κανεις??? παλι μετατροπες??? θα παιζω με τα καλωδια εγω????

proktor
03-10-11, 20:35
Τι τους πειραζε κι αλλαξαν το συστημα φωνης???? απο την αρχη ο ηλεκτρολογος θα το σχεδιαζε σε voip δε θα τα εβαζαν ετσι,εγω γιατι να κανω μια διαδικασια στην οποια δεν ειμαι αρμοδιος,ειμαι σε καινουργιο σπιτι 5 ετων και θα κανω μετατροπες τωρα???? και μετα απο αυτη τη διαδικασια εαν το μετανιωσεις και θελεις να γυρισεις σε καποιον παροχο η οτε με συστημα pots τι θα κανεις??? παλι μετατροπες??? θα παιζω με τα καλωδια εγω????

Αν ακούσεις την ποιότητα φωνής του VOIP πάντως δεν ξαναγυρνάς σε pots...τέρμα οι συνακροάσεις και ο θόρυβος...στο εξωτερικό έτσι παίζουν.

Επίσης σε καινούρια σπίτια όπως το δικό σου θα διαπιστώσεις ότι το καλώδιο είναι UTP ακριβώς για να γυρνάει σε όποιο σύστημα θέλεις πανεύκολα...

Hetfield
06-10-11, 23:38
Αυτός ο τύπος τηλεφωνίας ήταν πολυ συχνός στους εναλλακτικούς όταν πρωτοξεκίνησαν να δίνουν και τηλεφωνία. Οι αδυναμίες του και τα μειωνεκτήματά του εντοπίστηκαν πολύ γρήγορα και οι πιο σοβαροί εναλλακτικοί φρόντισαν να μεταβούν στην παροχή παραδοσιακής τηλεφωνίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και να αποφεύγουν όσο γίνεται τέτοιου τύπου συνδέσεις. Η CYTA αλήθεια μόλις τώρα προσγειώθηκε απο το διάστημα;;;
Ποιες αδυναμιες; Ποια μειονεκτηματα; Μη λεμε οτι να ναι, η σοβαρη υλοποιηση του VoIP (π.χ. Netone, που ειχα την τιμη να ειμαι 3 χρονια ευχαριστημενος πελατης τους) ειναι ετη φωτος μπροστα απο την παραδοσιακη τηλεφωνια αλλα ας μην το αναλυσουμε εδω. Μονο μειονεκτημα ειναι αν τα χεις τσουγγρισει με τη ΔΕΗ, ομως μην περιμενεις απο ελληνικους παροχους σοβαρες υλοποιησεις VoIP (δεν εξαιρω τη Cyta).


Θα συμφωνησω μαπα ειναι το voip,εδω η wind εχει pots ενω η Hol δεν εχει αλλο voip απότι μου ειπαν.........εγω εχω 4 πριζες στο σπιτι κι αν βαλω cyta θα δουλευει μονο η μια......
Κι εγω εχω καμια 10αρια Nokia 3310, δεν παιζουν σε 3G. Μαπα το 3G!

Οσον αφορα τη Cyta, δεν μας τα λεει καλα στο αστικο κεντρο ΑΡΗΣ, μπουκωνει πολυ το δικτυο τις απογευματινες ωρες, εχει καταντησει αηδια!

emeliss
06-10-11, 23:44
Μονο μειονεκτημα ειναι αν τα χεις τσουγγρισει με τη ΔΕΗ
Και αν έχεις αποσυνδέσεις στην γραμμή. Το θέμα της ΔΕΗ λύνεται με ένα UPS. Οι αποσυνδέσεις όμως δεν λύνονται τόσο εύκολα. Πάντα μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα και τις συνδέσεις adsl.

Hetfield
06-10-11, 23:48
Και αν έχεις αποσυνδέσεις στην γραμμή. Το θέμα της ΔΕΗ λύνεται με ένα UPS. Οι αποσυνδέσεις όμως δεν λύνονται τόσο εύκολα. Πάντα μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα και τις συνδέσεις adsl.
Ακριβως, για αυτο αναφερθηκα σε σοβαρη υλοποιηση VoIP! Το οτι οι ελληνικοι παροχοι στην πλειοψηφια τους επελεξαν το pots το θεωρω απλα αδυναμια. Το VoIP μια χαρα ειναι, οι ελληνικοι εναλλακτικοι παροχοι ειναι μαπα! Που να ερθει π.χ. η επιπολαια Forthnet εν ετη 2005 που εστηνε το δικτυο της να σου δωσει VoIP, την ιδια ωρα που οι μισοι της πελατες ειχαν αποσυνδεσεις;

Μονο οι σοβαρες εταιριες δινουν VoIP, ελπιζω καποια στιγμη η Cyta να τους μοιασει.

prodromosfan
06-10-11, 23:56
Θα ξεχασουμε κατι 300/500μερες uptime?
Δεν μπορω να βρω το post αυτη τη στιγμη

mithos1gr
06-10-11, 23:58
Και αν έχεις αποσυνδέσεις στην γραμμή. Το θέμα της ΔΕΗ λύνεται με ένα UPS. Οι αποσυνδέσεις όμως δεν λύνονται τόσο εύκολα. Πάντα μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα και τις συνδέσεις adsl.

Πάντως δεν ξέρω άν ειναι σύμπτωση, αλλά από τότε που έβαλα UPS έχω την άποψη ότι σταματήσανε και οι αποσυνδέσεις του ρούτερ.
Μέσα σε 4 μήνες σπάνια έχω αποσύνδεση. ΠΑρακολουθώντας το ρεύμα της ΔΕΗ στο UPS βλέπω το ρεύμα να παίζει μεταξύ 215 - 219 volt ενώ το USP σταθερα το δίνει στα 219 V.
ϊσως το ρούτερ να ειναι ευαίσθητο στις διακυμάνσεις της ΔΕΗ, δεν είμαι άλλωστε και ειδικός.
Αλλά βλέπω πριν βάλω UPS είχα πολλές καθημερινές διακοπές.

Hetfield
07-10-11, 00:00
Πάντως δεν ξέρω άν ειναι σύμπτωση, αλλά από τότε που έβαλα UPS έχω την άποψη ότι σταματήσανε και οι αποσυνδέσεις του ρούτερ.
Μέσα σε 4 μήνες σπάνια έχω αποσύνδεση. ΠΑρακολουθώντας το ρεύμα της ΔΕΗ στο UPS βλέπω το ρεύμα να παίζει μεταξύ 215 - 219 volt ενώ το USP σταθερα το δίνει στα 219 V.
ϊσως το ρούτερ να ειναι ευαίσθητο στις διακυμάνσεις της ΔΕΗ, δεν είμαι άλλωστε και ειδικός.
Αλλά βλέπω πριν βάλω UPS είχα πολλές καθημερινές διακοπές.
Καθολου τυχαιο δεν ειναι, ειδικα τα router της thomson ειναι αρκετα ευαισθητα σε αυξομειωσεις της τασης του ρευματος. ;)

mithos1gr
07-10-11, 00:50
Καθολου τυχαιο δεν ειναι, ειδικα τα router της thomson ειναι αρκετα ευαισθητα σε αυξομειωσεις της τασης του ρευματος. ;)

Δεν ξέρω για τα Thomson, αλλά το ρούτερ στο οποίο αναφέρομαι ειναι της Cyta (Pirelli)

Hetfield
07-10-11, 01:18
Δεν ξέρω για τα Thomson, αλλά το ρούτερ στο οποίο αναφέρομαι ειναι της Cyta (Pirelli)
Εισαι τυχερος τοτε! :p

LAMBIS_7
07-10-11, 13:41
Πάντως δεν ξέρω άν ειναι σύμπτωση, αλλά από τότε που έβαλα UPS έχω την άποψη ότι σταματήσανε και οι αποσυνδέσεις του ρούτερ.
Μέσα σε 4 μήνες σπάνια έχω αποσύνδεση. ΠΑρακολουθώντας το ρεύμα της ΔΕΗ στο UPS βλέπω το ρεύμα να παίζει μεταξύ 215 - 219 volt ενώ το USP σταθερα το δίνει στα 219 V.
ϊσως το ρούτερ να ειναι ευαίσθητο στις διακυμάνσεις της ΔΕΗ, δεν είμαι άλλωστε και ειδικός.
Αλλά βλέπω πριν βάλω UPS είχα πολλές καθημερινές διακοπές.

Άρα να "κράξουμε" την ΔΕΗ που δίνει τάση 215~219 V ενώ πρέπει να έχει στο δίκτυο της τάση 220~230V, και όχι την cyta.

P.S. Δεν εννοώ ότι "έκραξες" εσύ τη cyta φίλε mithos1gr :)

Άραγε πόσες συσκευές θα παίζουν οριακά με αυτήν την τάση; Στο όριο να χαλάσουν;

Τελικά, είναι πάρα πολλοί οι απρόβλεπτοι παράγοντες....

mithos1gr
07-10-11, 14:27
Άρα να "κράξουμε" την ΔΕΗ που δίνει τάση 215~219 V ενώ πρέπει να έχει στο δίκτυο της τάση 220~230V, και όχι την cyta.

P.S. Δεν εννοώ ότι "έκραξες" εσύ τη cyta φίλε mithos1gr :)

Άραγε πόσες συσκευές θα παίζουν οριακά με αυτήν την τάση; Στο όριο να χαλάσουν;

Τελικά, είναι πάρα πολλοί οι απρόβλεπτοι παράγοντες....

Ναι αρχικά (πριν βάλω UPS) την έκραξα και πολύ μάλιστα.
Τωρα δεν το κάνω όχι επειδή δεν θεωρώ ότι δεν φταίει, αλλά επειδή απλώς δεν έχω διακοπές.
Από την άλλη όμως ξέρουμε όλοι ότι τα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι "δωρεάν" στην ουσία δεν ειναι ότι καλύτερο από κατασκευή. Ενα καλό μηχάνημα δεν πρέπει να ειναι τόσο ευαίσθητο στις αυξομειώσεις της τάσης του ρεύματος. Για να μην πώ ότι εφόσον εξαρτάται και η τηλεφωνική γραμμή από ρούτερ, θα έπρεπε να ήταν εξοπλισμένα με μπαταρία ούτως ώστε να εξασφαλίζεται η τηλεφωνική επικοινωνία σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος.
Και τώρα το καλύτερο.
Ζήτησα από την Cyta να αγοράσω δικό μου ρούτερ (πχ Βelkin ή TP-Link) δεν το δέχθηκε και μου είπε απλά ότι άν θέλω να αλλάξω ρούτερ μόνο από τα δικά της μπορώ να πάρω!
(σημείωση: ο κύριος λόγος που ήθελα να αλλάξω ρούτερ ήταν επειδή το βεληνεκές του δεν ειναι μεγάλο, μετά βίας στα 15 μέτρα και επίσης δεν βγαίνει η κεραία του (μπορώ φυσικά να την χακάρω) ούτως ώστε να έχω κάλυψη σ' ολόκληρο το σπίτι)

emeliss
07-10-11, 15:13
ο κύριος λόγος που ήθελα να αλλάξω ρούτερ ήταν επειδή το βεληνεκές του δεν ειναι μεγάλο, μετά βίας στα 15 μέτρα και επίσης δεν βγαίνει η κεραία του (μπορώ φυσικά να την χακάρω) ούτως ώστε να έχω κάλυψη σ' ολόκληρο το σπίτι)
Μπορείς να βάλεις ένα access point και να το ρίξεις στο ρούτερ του παρόχου.

mithos1gr
07-10-11, 16:57
Μπορείς να βάλεις ένα access point και να το ρίξεις στο ρούτερ του παρόχου.

Αυτό είχα κατά νου να κάνω αλλά τελικά μετέφερα το ρούτερ σε άλλο σημείο (πιό κεντρικά στο σπίτι) και τελικά βολεύτηκε η κατάσταση

babis01
08-10-11, 20:52
Καλησπέρα κι απο μένα!

Η σχέση μου με την Cyta μέχρι στιγμής πάει καλά αν και τα "έχουμε" μόλις 3 μέρες!!!
Μέτα απο την αίτηση μου είπαν οτι θα γίνει η αλλάγη απο οτε σε cyta μέσα σε 15 μέρες,
στις 13 μέρες (4/10) μου έστειλαν το ρούτερ,ενα Thomson tg782,την επομένη με ενημέρωσαν τηλεφωνικά οτι στις 6/10 θα γίνει η αλλαγή όπως και έγινε.. ΑΛΛΑ..
ενώ με την 24αρα του οτε είχα απο 14 μέχρι 17 Mbps και κατέβαζα απο 1,6 μέχρι 2,0 μόλις σύνδεσα το νέο ρούτερ πήρα τηλ και δήλωσα βλάβη!!!!!!!!!! :twisted:
Το ρούτερ δεν συνδεόταν πάνω απο 8,4 Mbps και κατέβασμα γυρω στο 0,8 με 1,0 :down::down:
Το μόνο κακό στην τηλεφωνική συνομοιλία με τον τεχνικό ήταν η έκφραση:Αυτή είναι η ανώτερη ταχύτητα που μπορείτε να πιάσετε.. :nono::nono: ΛΑΘΟΟΟΟΟΣ !!!!
Εχθές 7/10 (μόλις μια μέρα μετά) έγινε το μεγάλο θαύμα.. με ενημέρωσαν τηλεφωνικά οτι έχω συνδεθεί στα 13,5 Mbps!! It's a miracle :clap::clap: και τωρα που γράφω κατεβάζει σταθερά απο 1,3 μέχρι 1,6 Mbit οπότε.. όλα καλά (για την ώρα);)

Εαν υπαρξει κάτι νεότερο θα επανέλθω να σας ενημερώσω!

Καλό βράδυ σε όλους. :oneup:

kosmous
08-10-11, 23:12
ενώ με την 24αρα του οτε είχα απο 14 μέχρι 17 Mbps και κατέβαζα απο 1,6 μέχρι 2,0




και τωρα που γράφω κατεβάζει σταθερά απο 1,3 μέχρι 1,6 Mbit οπότε.. όλα καλά



Για να καταλάβω , έπεσες από τα 2,0 σε 1,6 και ..................όλα καλά ?

Πόσα χρήματα γλυτώνεις μηνιαίως ? Γιατί μόνο έτσι μπορώ να το δικαιολογήσω .

Picard
09-10-11, 08:18
Κι εγω εχω καμια 10αρια Nokia 3310, δεν παιζουν σε 3G. Μαπα το 3G!



Παληκαρι μου τι να την κανεις την ποιοτητα φωνης οταν το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ.......με pots δεν ακους καθολου τον συνομιλητη σου???? ειναι η μοναδικη εταιρια που εχει voip αυτη τη στιγμη,μηπως οι αλλοι ειναι ετη φωτος πισω????? εδω ολοκληρος οτε παραμενει με το παραδοσιακο συστημα.......ακουω γι αυτην την ποιοτητα λες και ειναι κατι σημαντικο,δεν ακους μουσικη τηλεφωνο παιρνεις......ασε που το σταθερο το χω για ωρα αναγκης γραμμενο το χω.......

babis01
09-10-11, 10:31
Για να καταλάβω , έπεσες από τα 2,0 σε 1,6 και ..................όλα καλά ?

Πόσα χρήματα γλυτώνεις μηνιαίως ? Γιατί μόνο έτσι μπορώ να το δικαιολογήσω .

Καλημέρα!

Ακριβώς τα μισά.. Πλήρωνα περί τα 100 ευρώ το 2μηνο στον οτε, 29,90 το μήνα για Conn-x συν το πάγιο του οτε συν τα όποια τηλέφωνα.. αρκετά !
Η Cyta μαζί με μπόλικα λεπτά σε σταθερά και κινητά (προσφορά ΔΕΘ) βγαίνει 26 ευρά το μήνα, 26+26=52 το 2μηνο.. Νομίζω οτι συμφέρει. ;)

proktor
09-10-11, 13:06
Παληκαρι μου τι να την κανεις την ποιοτητα φωνης οταν το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ.......με pots δεν ακους καθολου τον συνομιλητη σου???? ειναι η μοναδικη εταιρια που εχει voip αυτη τη στιγμη,μηπως οι αλλοι ειναι ετη φωτος πισω????? εδω ολοκληρος οτε παραμενει με το παραδοσιακο συστημα.......ακουω γι αυτην την ποιοτητα λες και ειναι κατι σημαντικο,δεν ακους μουσικη τηλεφωνο παιρνεις......ασε που το σταθερο το χω για ωρα αναγκης γραμμενο το χω.......

Όχι για πολύ ;)

Hetfield
10-10-11, 15:29
Παληκαρι μου τι να την κανεις την ποιοτητα φωνης οταν το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ.......με pots δεν ακους καθολου τον συνομιλητη σου???? ειναι η μοναδικη εταιρια που εχει voip αυτη τη στιγμη,μηπως οι αλλοι ειναι ετη φωτος πισω????? εδω ολοκληρος οτε παραμενει με το παραδοσιακο συστημα.......ακουω γι αυτην την ποιοτητα λες και ειναι κατι σημαντικο,δεν ακους μουσικη τηλεφωνο παιρνεις......ασε που το σταθερο το χω για ωρα αναγκης γραμμενο το χω.......
Ναι ειναι ετη φωτος πισω. Επειδη το κανουν ολοι δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο, ευτυχως ο θεος μας εδωσε κριση και αποψη.
Οταν ο ΟΤΕ εστηνε το τηλεφωνικο του δικτυο πριν 50 χρονια (προφανως) δεν υπηρχε voip, τωρα θα αρχισει να γυρναει την τηλεφωνια του σε voip.

Και δεν μπορω να καταλαβω τι σε ενοχλει να εχεις καλυτερη ποιοτητα τηλεφωνιας με μικροτερο κοστος (και οικονομικο και φασματικο οσον αφορα τη γραμμη)... Σκοπος μιας τεχνολογιας, ακομα και της πιο ασημαντης, ειναι να εξελλισεται αλλιως χανει την ουσια της.
Αν το προβλημα σου ειναι οτι το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ και σε ξεβολευει με την καλωδιωση του σπιτιου σου, εε βολεψε το δεν ειναι δυσκολο, υπαρχει και οδηγος στο adslgr αν θυμαμαι καλα. Αυτος ομως δεν ειναι σοβαρος λογος να λες οτι το voip ειναι μαπα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100970
Οριστε και ενα εξαιρετικο αρθρο για το voip απο τη Netone (αιωνια η μνημη της) που εξηγει πολλα πραγματα.

prodromosfan
10-10-11, 15:39
@hetfield
ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΣ
οταν και ο ΟΤΕ θα γυρισει σε voip εχουμε να δουμε πολλές κωλοτουμπες.

Seitman
10-10-11, 15:59
Γιατί ρε συ; Σε τσίρκο θα γίνει η ανακοίνωση του "γυρίσματος" :innocent:

mx1001
10-10-11, 20:45
...Και δεν μπορω να καταλαβω τι σε ενοχλει να εχεις καλυτερη ποιοτητα τηλεφωνιας με μικροτερο κοστος ...

Δεν χρειάζεται και πολυ για να καταλάβεις οτι με το voip αυξάνονται τα προβλήματα και η πολυπλοκότητα ...

Παράδειγμα Α: Το σταθερό τηλέφωνο αρχιζει κανει νερα ... Στην προ Voip εποχη εφταιγε σίγουρα η συσκευή ... Στην μετα Voip εποχη μπορει να φταιει η το τηλεφωνο η / και ο ρουτερ

Παράδειγμα Β: Αγοράζεις τηλέφωνο και δε δουλευει καλα με τον router , το πας πίσω , στο βάζει σε πριζα και παίζει αψογα .

Παράδειγμα Γ: Χαλάει το router και δεν μπορούμε να βάλουμε άλλον στο καπάκι ... πρέπει να περιμένουμε την Cyta 3 εργασιμες , δηλαδη καλη βδομαδα χωρις τηλεφωνο ...

Αυτό με τις καλωδιώσεις που σας φαίνεται μπανάλ είναι μεγάλο ζήτημα ... Και μην ακούω λύσεις του στυλ να 'τουβλωσουμε' το router ... θα τουβλωσετε και το UPS ? και μην ξεχνάτε οτι είναι 'δανεικο' :hmm:

Εκοψα 2 Cyta και εμεινε η τελευταια και φαρμακερη ... Τους πηρα Παρασκευη για τεχνικό θεμα , και ειπαν θα με πάρουν πισω ... ακομα περιμενω , ειναι βλεπετε με 'απόλυτη προτεραιότητα'

TearDrop
10-10-11, 21:54
Εχει εδώ και μερικές μέρες που σέρνονται εντελώς τα πάντα. Youtube video με το ζόρι, browsing αργό. Περιοχή Τούμπα Θεσσαλονίκη. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα?

prodromosfan
10-10-11, 22:24
youtube video απο παντα σε μενα και ολες τις ωρες :down:

prodromosfan
11-10-11, 11:01
μπορει καποιος να εισέλθει σημερα στο my.cyta.gr?

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 19 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μολις μπηκε αλλα αργει πολύ
πρεπει να εχουν καποιο προβλημα

ollram
11-10-11, 13:13
καλημέρα φιλοι

γνωρίζει καποιος αν η CYTA στην περιοχή της Ν. Σμύρνης ( Αλσος Ελ. Βενιζέλου) είναι αξιόπιστη??????

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

towman
11-10-11, 19:37
Εγω ειμαι στον Ασυρματο-Αγιος Δημητριος και ανηκω στο dslam Νεας Σμυρνης εκει απεναντι απο πλατεια. Μεχρι στιγμης ολα καλα με δεδομενη την οποια αποσταση και τις απωλειες. 8 mbps θεωρητικη με 7 εως τωρα μετρημενη κ τηλ πολυ καλο.

Εσυ στο Αλσος εισαι διπλα οποτε απο θεμα αποστασης εισαι πολυ καλα τουλαχιστον θεωρητικα.

peritri
12-10-11, 01:08
Γεια σας παιδιά. Έχει κανείς cyta στο Νέο Ψυχικό να μου πει πώς πάει γιατί σκέφτομαι να το γυρίσω από forthnet για οικονομικούς λόγους.

WolfRathmA_GR
12-10-11, 07:30
Απο online gaming πως ειναι παιδια; Ειναι ενταξει με ping κτλ;

Ευχαριστω.

PALA
12-10-11, 16:39
Καλησπέρα,
μετακομίζω σύντομα στο Χαλάνδρι και συγκεκριμένα στο Πολύδροσο
κια εξετάζω το ενδεχόμενο της CYTA. Θα μπορούσε κάποιος που είναι ήδη συνδρομητής να μου γράψει τις εντυπώσεις του? Μέχρι το Μαη, αλλά σε άλλη περιοχή ήμουν ενας πολύ ευχαριστημένος συνδρομητής της ΝΕΤΟΝΕ και χωρίς εμπειρία από άλλους παρόχους

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων

llmp
14-10-11, 17:58
Εγώ είμαι στο Νέο Ψυχικό. Από τηλέφωνο πολύ ευχαριστημένος από internet έχω το 4 mbps και πάντα είμαι στο μέγιστο μετρημένο με speedtest. Βέβαια δεν είμαι δεν παίζω παιχνίδια και δεν ξέρω για απαιτητικούς χρήστες αν είναι όλα ο.κ.

peritri
14-10-11, 19:45
Σε ευχαριστώ πολύ llmp!

Προβλήματα φόρτωσης video στο youtube έχεις αντιμετωπίσει; (ρωτάω διότι υπάρχει και αντίστοιχο topic)

dimpard
16-10-11, 22:13
Καλησπέρα,
μετακομίζω σύντομα στο Χαλάνδρι και συγκεκριμένα στο Πολύδροσο
κια εξετάζω το ενδεχόμενο της CYTA. Θα μπορούσε κάποιος που είναι ήδη συνδρομητής να μου γράψει τις εντυπώσεις του? Μέχρι το Μαη, αλλά σε άλλη περιοχή ήμουν ενας πολύ ευχαριστημένος συνδρομητής της ΝΕΤΟΝΕ και χωρίς εμπειρία από άλλους παρόχους

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων

Στη Netone ήμουν και εγώ & τώρα Cyta.
Είμαι στο Πολύδροσο Χαλανδρίου, άρα αυτός που ψάχνεις:p
Το pireli συγχρονίζει στα 14500, ενώ στην Netone το Speedtouch στα 16500.
Το τηλέφωνο είναι καλό χωρίς κάποιο πρόβλημα.
To download αυτή την στιγμή -χωρίς Download manager- είναι όσο βλέπεις :down:
92170

Η γραμμή είναι σταθερή, από την τεχνική υποστήριξη έχω ανάμικτα συναισθήματα - καμιά σχέση με αυτήν της Netone.

PALA
17-10-11, 15:37
Στη Netone ήμουν και εγώ & τώρα Cyta.
Είμαι στο Πολύδροσο Χαλανδρίου, άρα αυτός που ψάχνεις:p
Το pireli συγχρονίζει στα 14500, ενώ στην Netone το Speedtouch στα 16500.
Το τηλέφωνο είναι καλό χωρίς κάποιο πρόβλημα.
To download αυτή την στιγμή -χωρίς Download manager- είναι όσο βλέπεις :down:
92170

Η γραμμή είναι σταθερή, από την τεχνική υποστήριξη έχω ανάμικτα συναισθήματα - καμιά σχέση με αυτήν της Netone.

Ευχαριστώ για την απάντηση dimpard
είχα ελπίδες για καλύτερα νέα όσον αφορά στο download

KoulisHHH
19-10-11, 20:47
Έχει κανείς CYTA και να μένει Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκη;Να έχω μια άποψη στο περίπου τι να περιμένω(εξοπλισμό,ποιότητα) γιατί θα βάλω 8άρα.Έρχομαι απο HOL 24mbs,απροβλημάτιστη γραμμή,ένα θέμα έχει με το ping(παλιότερα με ΟΤΕ δεν είχα),και ένα αρκετά καλό router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.