PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

MitsosDaBest13
10-06-14, 01:06
Γειά σε όλους.
Έχω cyta 6 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.
Πληρώνω 8 κλειδώνω τόσο.
Κατεβάζω με 855 το πολύ, τέλεια.
Αλλά τις ώρες αιχμής αν και κλειδώνω κανονικά, όλα σέρνονται.
Δε ξέρω γιατί.
Μάλλον όλοι έχουν cyta


Μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις με το Τεχνικό Τμήμα της Cyta και να δηλώσεις βλάβη. Εγώ που μένω στο Δήμο Αθηναίων σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με αμέτρητες πολυκατοικίες και καφετέριες (έχουν Wi-Fi), η ταχύτητά μου ακόμα και σε ώρες αιχμής μένει σχεδόν ίδια. Μόνο αν κάνω restart το router εκείνη την ώρα (π.χ. καθημερινή 2 μ.μ.), μπορεί να κλειδώσει 1 Mbps παρακάτω, αντί για 20 στα 19 Mbps. Εγώ έχω HOL βέβαια, αλλά η κίνηση στις γραμμές εξαρτάται απ' όλα τα δίκτυα.

SkyNet
10-06-14, 10:45
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση παιδια! Η αληθεια ειναι οτι 2 χρονια ειναι μεγαλη δεσμευση....Ημουν online gamer τωρα πια δεν το ασκω το επαγγελμα. Πρακτικα θα μου ερχεται ο ΟΤΕ με τη νεα προσφορα, κατα 4 ευρω λιγοτερο (υπολογιζω την μειωση στο κινητο μου 10 ευρω καθε μηνα). Οσο για την ταχυτητα φταιει και η πολυκατοικια...πολυ παλια γαρ, ποιος ξερει απο ποτε εχουν να αλλαξουν τα καλωδια. Θα τα βαλω κατω και θα δω τι συμφερει. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παντως.

υ.γ. Με ξαναπηρε ο ΟΤΕ και μου κανει και δωροεπιταγη 50€, το προσπαθει δε λεω.

Κλείσε στον ΟΤΕ και μην το σκέφτεσαι. Τα περί κλειδώματος Cyta παραπάνω είναι φούμαρα.

val21
10-06-14, 14:02
προς Ant007.

Από την εμπειρία μου το αν θα κλειδώνεις λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω μπορεί να ισχύει αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο ούτε πρέπει να στηριχθείς σε αυτό. όντως μπορείς να είσαι λίγο καλύτερα σε άλλο πάροχο αν θεωρείς πως στον ΟΤΕ κλειδώνεις χαμηλότερα απ’οσο θα έπρεπε.
Πέρα από αυτό θα πρέπει να δεις τι σε συμφέρει οικονομικά. Το να συνυπολογίζεις τη μείωση από το κινητό σου είναι λάθος εκτός και αν το πάγιο σου σε αυτό δεν θα αυξηθεί για να υπάρχει η μείωση αυτή και αν όντως το χρειάζεσαι το πρόγραμμα αυτό (εγώ θυμάμαι παλιά που είχα HOL & Vodafone δεν μου πέρναγαν την έκπτωση στο κινητό καθώς έπρεπε να ήταν το πάγιο πάνω από τόσα ευρώ).
Κάτι που δεν αναφέρθηκε όμως είναι πως στον ΟΤΕ δεν σου δίνουν χρόνο ομιλίας προς κινητά, οπότε αν παίρνεις κινητά από το σταθερό σου ο τελικός λογαριασμός θα είναι παραπάνω από το πάγιο σου και ανάλογα και με τη χρήση σου μπορεί να είναι αρκετά παραπάνω. αν βέβαια δεν παίρνεις κινητά από το σταθερό δεν τα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς.
Τέλος τα 2 χρόνια είναι μεγάλο διάστημα αλλά αφού θα αλλάξεις πρόγραμμα θα είσαι δεσμευμένος με 1 χρόνο όπου και να πας. Αν δεν είσαι από αυτούς που αλλάζουν κάθε χρόνο παρόχους, το 2ο έτος δεν θα σου είναι πρόβλημα (αρκεί να είσαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες σου βέβαια).
Το ποιο από τα δύο σε συμφέρει είναι καθαρό υποκειμενικό θέμα.

jimdem582
11-06-14, 21:56
Καλησπέρα παιδιά.

Πρόσφατα άλλαξα απο 4mbps σε 24. Με ενημέρωσαν οτι η γραμμή μπορεί να πιάσει μέχρι 18mbps (17.648 έχει max το router), στο bandwidth βλέπω 15.266 και γενικά πιάνω γύρω στα 12-13. Γιατί έτσι? Απέχω περίπου 1000m απο τα κεντρικά του οτε.

Μερικά απο τα στατιστικά της γραμμής μου είναι (Uptime: 6 days, 8:08:41):

-Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
-Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 14,5
-SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 8,5
-FEC Errors (Up/Down): 0 / 20.857
-CRC Errors (Up/Down): 0 / 12
-HEC Errors (Up/Down): 97 / 8

sweet dreams
11-06-14, 22:32
Καλησπέρα παιδιά.

Πρόσφατα άλλαξα απο 4mbps σε 24. Με ενημέρωσαν οτι η γραμμή μπορεί να πιάσει μέχρι 18mbps (17.648 έχει max το router), στο bandwidth βλέπω 15.266 και γενικά πιάνω γύρω στα 12-13. Γιατί έτσι? Απέχω περίπου 1000m απο τα κεντρικά του οτε.

Μερικά απο τα στατιστικά της γραμμής μου είναι (Uptime: 6 days, 8:08:41):

-Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
-Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 14,5
-SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 8,5
-FEC Errors (Up/Down): 0 / 20.857
-CRC Errors (Up/Down): 0 / 12
-HEC Errors (Up/Down): 97 / 8

Mε το Downstream Attenuation (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)που έχεις η γραμμή σου μπορεί να πάει, θεωρητικά πάντα, μέχρι περίπου 22 mbit/s.

Επειδή είσαι κοντά στο A/K, μπορεί να έχεις μια δικαιολογημένη πτώση 1.5~2.5 mbit/s.

Κάνε ένα έλεγχο της εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/811860-Πρόβλημα-με-conn-x?p=5381973#post5381973) σου εγκατάστασης και αν είναι εντάξει ασχολήσου με τον

πάροχο σου.

jimdem582
11-06-14, 22:45
Mε το Downstream Attenuation (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)που έχεις η γραμμή σου μπορεί να πάει, θεωρητικά πάντα, μέχρι περίπου 22 mbit/s.

Επειδή είσαι κοντά στο A/K, μπορεί να έχεις μια δικαιολογημένη πτώση 1.5~2.5 mbit/s.

Κάνε ένα έλεγχο της εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/811860-Πρόβλημα-με-conn-x?p=5381973#post5381973) σου εγκατάστασης και αν είναι εντάξει ασχολήσου με τον

πάροχο σου.

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τα Χριστούγεννα ήρθε τεχνικός της Cyta γιατί είχε πρόβλημα το καλώδιο σε κάποιο σημείο της οικοδομής (ήταν κομμένο) και μου έβγαζε μέγιστη 4mbps. Βρήκε ο τεχνικός το σημείο που κόπηκε, το ένωσε και απο τότε δείχνει 18mbps. Μετά ξαναέκανε έλεγχο και μου είπε δεν βλέπει κάποιο άλλο πρόβλημα στην καλωδίωση. Θα κάνω πάντως την διαδικασία που μου είπες και θα δω τα αποτελέσματα.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα το router? Το έχω 5 χρόνια το thomson 782 είναι.

sweet dreams
11-06-14, 22:57
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τα Χριστούγεννα ήρθε τεχνικός της Cyta γιατί είχε πρόβλημα το καλώδιο σε κάποιο σημείο της οικοδομής (ήταν κομμένο) και μου έβγαζε μέγιστη 4mbps. Βρήκε ο τεχνικός το σημείο που κόπηκε, το ένωσε και απο τότε δείχνει 18mbps. Μετά ξαναέκανε έλεγχο και μου είπε δεν βλέπει κάποιο άλλο πρόβλημα στην καλωδίωση. Θα κάνω πάντως την διαδικασία που μου είπες και θα δω τα αποτελέσματα.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα το router? Το έχω 5 χρόνια το thomson 782 είναι.

Καλό είναι να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ για να είσαι σίγουρος, όπως γράφει μέσα και ο έλεγχος.

NexTiN
11-06-14, 23:43
Ο τεχνικός της Cyta μέτρησε 18Mbps με 4Mbps προφίλ που είχες τότε.Όταν ανεβαίνει το προφίλ πέφτουν τα μέγιστα.Βάλε και το Target Noise Margin στα 8dB που έχει πλέον η Cyta και είσαι μια χαρά.Τα θεωρητικά μέγιστα στα σημερινά Ελληνικά δίκτυα, που έχουν πήξει πλέον σε ADSL, απλά τα ξεχνάμε.Καθημερινά τα ζω, ως τεχνικός πεδίου σε Πάροχο (όχι Cyta).Για μένα η γραμμή σου είναι μια χαρά.Υπάρχουν και χειρότερες...

@sweet dreams: χωρίς καμμία παρεξήγηση, βλέπω σε πάρα πολλά νήματα, το Copy Paste σου για έλεγχο καλωδίωσης κλπ.Οι παρεμβάσεις σε εσκαλίτ, χωνευτές, Χ.Κ., ΒΟΧ, κλπ. δεν επιτρέπονται στον καθένα.Μπορεί να προξενηθεί ζημιά σε ξένες γραμμές, κλπ....
Επίσης όπως έγραψα και πιο πάνω τα θεωρητικά μέγιστα στο μεγαλύτερο μέρος των Ελληνικών δικτύων αυτή την στιγμή, απλά δεν ισχύουν.Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.Έχω μετρήσει γραμμή στα 9Km (καλωδιακά) να παίζει με 13Mbps και Attenuation 55dΒ και αυτό λόγω του ότι ο ΟΤΕ στην περιοχή χρησιμοποιούσε παλιά ζευκτικά 0.8mm διατομής.Έχω μετρήσει επίσης γραμμή να παίζει 17Mbps στα 5Km με Attenuation 32dB και αυτό διότι όλα τα κεντρικά της περιοχής ήταν διατομής 0.6mm λόγω εργοστασίων, κλπ...

Καλές οι συμβουλές δεν λέω αλλά δεν ισχύουν πάντα και θα πρέπει να δίνονται με προσοχή.
Πάντα φιλικά...

sweet dreams
12-06-14, 00:16
@sweet dreams: χωρίς καμμία παρεξήγηση, βλέπω σε πάρα πολλά νήματα, το Copy Paste σου για έλεγχο καλωδίωσης κλπ.Οι παρεμβάσεις σε εσκαλίτ, χωνευτές, Χ.Κ., ΒΟΧ, κλπ. δεν επιτρέπονται στον καθένα.Μπορεί να προξενηθεί ζημιά σε ξένες γραμμές, κλπ....
Επίσης όπως έγραψα και πιο πάνω τα θεωρητικά μέγιστα στο μεγαλύτερο μέρος των Ελληνικών δικτύων αυτή την στιγμή, απλά δεν ισχύουν.Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.Έχω μετρήσει γραμμή στα 9Km (καλωδιακά) να παίζει με 13Mbps και Attenuation 55dΒ και αυτό λόγω του ότι ο ΟΤΕ στην περιοχή χρησιμοποιούσε παλιά ζευκτικά 0.8mm διατομής.Έχω μετρήσει επίσης γραμμή να παίζει 17Mbps στα 5Km με Attenuation 32dB και αυτό διότι όλα τα κεντρικά της περιοχής ήταν διατομής 0.6mm λόγω εργοστασίων, κλπ...

Καλές οι συμβουλές δεν λέω αλλά δεν ισχύουν πάντα και θα πρέπει να δίνονται με προσοχή.
Πάντα φιλικά...

Tα σχόλια πάνω σ' αυτά που γράφουμε εξυπακούεται ότι είναι ευπρόσδεκτα.

Ξεκινώντας από τον κατανεμητή, στις οδηγίες με Bolt γράμματα υπάρχει το εξής:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι πάνω σ' αυτό.

Αν τώρα μένουμε σε πολυκατοικία, γιατί για τον δικό μας δεν τίθεται θέμα, ο καθένας από μας ξέρει

τον κανονισμό της πολυκατοικίας του και τι ισχύει.

Στην δική μου π.χ. που είναι τετραπλοκατοικία(που το βρήκα), κάνουμε ότι θέλουμε μεταξύ μας.

Δεν μπορώ λοιπόν να ξέρω τι ισχύει στην κατοικία του καθενός, οπότε απλά του εφιστώ την προσοχή.

Όσον αφορά την ταχύτητα, θα πρέπει να έχουμε μια βάση σύγκρισης, ώστε να ξεκινάμε από εκεί και

να υπολογίζουμε τι γίνεται.

Το θεωρητικό άλλωστε το τονίζουμε με Bolt και ενίοτε με υπογράμμιση(θεωρητικά πάντα).

Αν υπάρξει επαναπροσδιορισμός του δικού μας Calculator, γιατί και τα άλλα που έχω βρεί τον ίδιο υπολογισμό

κάνουν, θα βάζουμε άλλες τιμές.

Ούτε φυσικά και την πτώση της κάθε περιοχής της Ελλάδας μπορούμε να ξέρουμε, οπότε βάζουμε ένα φυσιολογικό

από.....έως.

Αν κάνουμε τους ελέγχους, οχλήσουμε τον πάροχο μας, τσεκάρουμε την περιοχή μας και δούμε ότι δεν έχουμε

τα αναμενόμενα, αποφασίζουμε πως θα πορευτούμε.

Οι συμβουλές λοιπόν είναι αυτές και δίνονται σε μεγάλα παιδιά και φυσικά, απ' ότι δείχνουν οι επισημάνσεις, με προσοχή.

Αν κάποιος δεν ξέρει και πάει και χαλάσει τον κατανεμητή της πολυκατοικίας του, δεν νομίζω να φταίει επειδή του

το είπε κάποιος από εμάς. :)

φιλικά

lak100
24-06-14, 02:09
σημερα ενεργοποιηθηκε η cyta στην επιχειρηση του πατερα μου δεν εχουμε βαλει ακομα το ρουτερ. μπηκα στο mycyta και μου ζητησε να αλλαξω κωδικο. η αλλαγη κωδικου ισχυει μονο για το mycta η και για τα στοιχεια συνδεσης? επειδη ο πατερας μου ειναι ασχετος παιζει μολις συνδεσει το ρουτερ να κατεβουν μονες τους οι ρυθμισεις?

Panosgep
24-06-14, 09:13
Ναι. Οι βασικές ρυθμίσεις για να δουλέψει το ιντερνετ και η τηλεφωνία θα κατέβουν μέσα σε 10' αφού συνδέσεις το router.

lak100
24-06-14, 10:25
Ναι. Οι βασικές ρυθμίσεις για να δουλέψει το ιντερνετ και η τηλεφωνία θα κατέβουν μέσα σε 10' αφού συνδέσεις το router. ποιο password θα ισχυει ομως το παλιο που ηρθε με μηνυμα η το καινουριο που εβαλα?

Panosgep
24-06-14, 10:40
Λογικά εάν βάλεις το ρούτερ πριν αλλάξεις το pass θα έχει το παλιό.
Σε περίπτωση που κάνεις reset το router θα τραβήξει το καινούριο.

Hetfield
24-06-14, 13:22
Οι ρυθμισεις θα κατεβουν μονες τους αυτοματα μετα απο κανα 5λεπτο.
Δεν χρειαζεται να κανει καποια ρυθμιση ο πατερας σου.
Τον κωδικο που αλλαζεις τον αλλαζεις για τη πυλη μονο.

Godian
24-06-14, 21:34
Φίλε μου, κανονικά έπρεπε να ερθει τεχνικός και να στα σύνδεση.
Παρτους τηλέφωνο και πες τους.
Σε εμένα ήρθαν μέτρησαν τη γραμμή του σπιτιού, μου συνδεσαν το ρουτερ, και όλα καλά.
Για cyta πάντα μιλάω.
Αλλά όχι ο κωδικός είναι μόνο για το my cyta άμα θέλεις να τον αλλάξεις

katop56
25-06-14, 01:36
Για όσους έχουν Cyta και στην πορεία βάλουν συναγερμό, πρέπει να κάνουν κάποια ειδική ρύθμιση;

Panosgep
26-06-14, 09:12
Για όσους έχουν Cyta και στην πορεία βάλουν συναγερμό, πρέπει να κάνουν κάποια ειδική ρύθμιση;

Θα πρέπει να συνδεθεί ο συναγερμός με τον εξοπλισμό της cyta και όχι με την γραμμή του ΟΤΕ.

lak100
26-06-14, 13:35
ενω η cyta εχει καλες τιμες γενικα στο πακετο με το σκετο ιντερνετ και απλη τηλεφωνια ειναι πανακριβη θεωρω πολλα τα 23 ευρω που δινω τον μηνα ελπιζω σε 4 μηνες που ληγει το συμβολαιο να μου κανουν καποια εκπτωση

alive
28-06-14, 05:56
Αυτό τι site είναι?

https://www.getaline.gr/cyta-2play/cyta-2play-24mbps-extra-plus-18

dimitris.taxideytis
28-06-14, 11:39
Αυτό τι site είναι?

https://www.getaline.gr/cyta-2play/cyta-2play-24mbps-extra-plus-18

Εξωτερικος συνεργατης.
Η προσφορα αφορα νεους συνδρομητες μονο και εχει κοστος ενεργοποιησης 30 ευρω..
Εαν εχεις ηδη cyta και ληγει το συμβολαιο σου , καλυτερα να παρεις τηλεφωνο στη cyta η' να πας σε cytaspot.

141415

Godian
28-06-14, 12:06
Εγω δινω για 8αρα και σταθερο χωρις πακετα ομιλιας 19 ευρω. ενα φιλαρακι μου μετα το χρονο του το εκαναν 16
πιστευω μια χαρα ειναιι....

alive
28-06-14, 12:34
Εξωτερικος συνεργατης.
Η προσφορα αφορα νεους συνδρομητες μονο και εχει κοστος ενεργοποιησης 30 ευρω..
Εαν εχεις ηδη cyta και ληγει το συμβολαιο σου , καλυτερα να παρεις τηλεφωνο στη cyta η' να πας σε cytaspot.

141415


Σκέφτομαι για Cyta.

'Αρα συμφέρει απ' αυτό το site.

sakisastra
05-07-14, 15:26
Εδω και δυο μερρες συνδρομητης και εγω στην cyta.το τηλεφωνο και ιντερνετ μια χαρα μεχρι στιγμης.το μονο προβλημα ειναι οτι κλειδωνω 6-7mbps χαμηλοτερα απο οτι ημουν στον οτε,ειναι φυσιολογικο αυτο? att=27-snr=8.Με το ιδιο attunation αλλα με snr=9 στον οτε κλειδωνα στα 17-17,5 και τωρα στην cyta απο 11 εως 11,5 με το ζορι. Εχει μηπως και η cyta τιποτα κανενα 12αρι προφιλ γιατι μου φενετε λιγο παραξενο που το Maximum Attainable Rate ειναι παντα γυρω στα 12500

Godian
05-07-14, 20:48
Φιλε μου, μη συγκρίνεις ΟΤΕ, με τις άλλες εταιρίες.... Είναι αμαρτία.... Εγω όταν είχα ΟΤΕ πριν 3 χρόνια κλειδωνα 17 και τώρα έχω 8 άρα cyta αλλά το μαξιμουν πάει μέχρι 10.
Βρες το λαθος

sakisastra
05-07-14, 21:32
ναι συμφωνω αλλα δεν περιμενα τετοια μεγαλη διαφορα και εκτος αυτου οταν εκανα αιτηση μου ειπαν οτι θα εχω την ιδια ταχυτητα με τον οτε.Αν δεν μπορουν να προσφερουν οτι και ο οτε καλο ειναι να το λενε στον κοσμο και οχι να τον κοροιδευουν.Ξερει κανεις αν εχω το δικαιωμα για ακυρωση της συμβασης?

MitsosDaBest13
05-07-14, 21:41
ναι συμφωνω αλλα δεν περιμενα τετοια μεγαλη διαφορα και εκτος αυτου οταν εκανα αιτηση μου ειπαν οτι θα εχω την ιδια ταχυτητα με τον οτε.Αν δεν μπορουν να προσφερουν οτι και ο οτε καλο ειναι να το λενε στον κοσμο και οχι να τον κοροιδευουν.Ξερει κανεις αν εχω το δικαιωμα για ακυρωση της συμβασης?


Αυτά που έχεις να κάνεις είναι αρχικά να δηλώσεις βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό. Αν δεν αλλάξει κάτι αργότερα, καταγγέλλεις τη σύμβαση με τη Cyta. Αν σε 20 μέρες το πρόβλημα δεν επιλυθεί, στέλνεις την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και απλά θα ελπίζεις να διορθωθεί η βλάβη ή ακόμα καλύτερα ν' αποχωρήσεις από τη Cyta δωρεάν...

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

KeyMaKeR
05-07-14, 21:46
ναι συμφωνω αλλα δεν περιμενα τετοια μεγαλη διαφορα και εκτος αυτου οταν εκανα αιτηση μου ειπαν οτι θα εχω την ιδια ταχυτητα με τον οτε.Αν δεν μπορουν να προσφερουν οτι και ο οτε καλο ειναι να το λενε στον κοσμο και οχι να τον κοροιδευουν.Ξερει κανεις αν εχω το δικαιωμα για ακυρωση της συμβασης?

Μπορείς (αν δεν κάνω λάθος) μέσα σε 15 μέρες να ακυρώσεις την σύμβαση χωρίς κάποια χρέωση.

Gio Alex
05-07-14, 21:55
Εντός 14 (νομίζω) ημερών έχεις το δικαίωμα για υπαναχώρηση. Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται αν ζητήσεις να ξαναπάς ΟΤΕ τι μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις...

graal
05-07-14, 23:05
Εντός 14 ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης, έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης στον προηγούμενό σου πάροχο εντελώς δωρεάν.

proktor
06-07-14, 11:59
Εδω και δυο μερρες συνδρομητης και εγω στην cyta.το τηλεφωνο και ιντερνετ μια χαρα μεχρι στιγμης.το μονο προβλημα ειναι οτι κλειδωνω 6-7mbps χαμηλοτερα απο οτι ημουν στον οτε,ειναι φυσιολογικο αυτο? att=27-snr=8.Με το ιδιο attunation αλλα με snr=9 στον οτε κλειδωνα στα 17-17,5 και τωρα στην cyta απο 11 εως 11,5 με το ζορι. Εχει μηπως και η cyta τιποτα κανενα 12αρι προφιλ γιατι μου φενετε λιγο παραξενο που το Maximum Attainable Rate ειναι παντα γυρω στα 12500

Δες πρώτα μην έχεις ξεχασμένη καμία συσκευή στην γραμμή σου χύμα,ή γενικότερα αν άφησες την συνδεσμολογία ίδια με ΟΤΕ,μπορεί αυτό να σε ρίχνει.

Godian
06-07-14, 12:28
βεβαιος και εχεις αλλα υπο ορους....
αφου υπογραψες και η συμβαση λεει εως 24 δε πληρωνεις το προστιμο-ακυρωση συμβολαιου

- - - Updated - - -

Δε παει ιδια με τον ΟΤΕ φιλε μου με την καμια :)))

sakisastra
06-07-14, 14:22
Δεν εχω ξεχασει τιποτα απο οτε.απο την κεντρικη πριζα του τοιχου απευθειας στο ρουτερ χωρις σπλιτερ. το ηξερα οτι δεν θα ειναι οπως με τον οτε αλλα δεν περιμενα τοση μεγαλη διαφορα, ρπιν απο μερικα χρονια που ειχα βαλει φορθνετ για ενα χρονο ειχα χασει μονο 1mbps.εκανα τηλ στην cyta και μου ειπαν οτι αυριο θα στειλουν τεχνικο να το δει, οποτε περιμενω μεχρι αυριο και θα σας πω τα αποτελεσματα

sakisastra
07-07-14, 17:31
Ηρθε τεχνικος σημερα και απλα μετρησε την γραμμη τιποτα αλλο λεει δεν μπορει να κανει.το αποτελεσμα τις μετρησεως ειναι 10.9mbps πιο κατω και απο αυτο που συνχρονιζει το ρουτερ.Θα το δωσει ειπε βλαβη στον οτε αλλα να μην περιμενω πολλα πραγματα μου λεει γιατι απο τον οτε δινουν στους παροχους τις παλιες γραμμες και κρατανε τις καλες για δικους τους πελατες.

nnn
07-07-14, 18:36
Πόσο ακόμα θα λένε αυτήν την μπούρδα στους πελάτες τους οι εναλλακτικοί ?

sdikr
07-07-14, 19:06
Πόσο ακόμα θα λένε αυτήν την μπούρδα στους πελάτες τους οι εναλλακτικοί ?

Για Πάντα!! :p

nnn
07-07-14, 19:16
Για Πάντα!! :p

:lol: :lol:

graal
07-07-14, 22:05
Πόσο ακόμα θα λένε αυτήν την μπούρδα στους πελάτες τους οι εναλλακτικοί ? Έχει όμως μια βάση αν το καλοσκεφτείς... :rolleyes:

sakisastra
07-07-14, 22:34
Πόσο ακόμα θα λένε αυτήν την μπούρδα στους πελάτες τους οι εναλλακτικοί ?

Εχετε να προτεινετε καποια ενεργεια που πρεπει να κανω?κατι ωστε να τους ζορισω μπας και γινει κατι?

graal
07-07-14, 22:55
Εδω και δυο μερρες συνδρομητης και εγω στην cyta.το τηλεφωνο και ιντερνετ μια χαρα μεχρι στιγμης.το μονο προβλημα ειναι οτι κλειδωνω 6-7mbps χαμηλοτερα απο οτι ημουν στον οτε,ειναι φυσιολογικο αυτο? att=27-snr=8.Με το ιδιο attunation αλλα με snr=9 στον οτε κλειδωνα στα 17-17,5 και τωρα στην cyta απο 11 εως 11,5 με το ζορι. Εχει μηπως και η cyta τιποτα κανενα 12αρι προφιλ γιατι μου φενετε λιγο παραξενο που το Maximum Attainable Rate ειναι παντα γυρω στα 12500
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως στον οτε έπαιρνες γραμμή από καφαο ενώ στην cyta από Α/Κ με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος και όσο προλαβαίνεις το 14ήμερο, πάρε ένα τηλ στο 13888 και ρώτα αν κάνεις υπαναχώρηση, θεωρείσαι νέος πελάτης? Γιατί αν θεωρείσαι νέος πελάτης γλιτώνεις τα τέλη ενεργοποίησης.

NexTiN
07-07-14, 23:07
Αν ο φίλος είναι όντως στα Κουφάλια, η Cyta έχει απομακρυσμένη συνεγκατάσταση (καμπίνα) δίπλα στο Α/Κ του ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ δεν έχει εγκαταστήσει καθόλου Mini-DSLAM στην περιοχή.Μια μικρή πτώση δικαιολογείται, αλλά 6-7Mbps που αναφέρει, όντως φαίνονται πολλά...

graal
07-07-14, 23:11
Αν ο φίλος είναι όντως στα Κουφάλια, η Cyta έχει απομακρυσμένη συνεγκατάσταση (καμπίνα) δίπλα στο Α/Κ του ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ δεν έχει εγκαταστήσει καθόλου Mini-DSLAM στην περιοχή.Μια μικρή πτώση δικαιολογείται, αλλά 6-7Mbps που αναφέρει, όντως φαίνονται πολλά...
Δεν την ξέρω την περιοχή, δεν έχω άποψη :) αλλά 6-7Mbps κάτω είναι πολλά.

vasman15
08-07-14, 00:14
Μετα απο τρια σχεδον χρονια στη cyta και με συνεχη προβληματα ειμαι ετοιμος να επιστρεψω μελαφρα πηδηματακια στον μπαμπα οτε,το τελευταιο θεμα εχει να κανει με τον download που οταν γινεται δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεθει καποιος αλλος στο internet ,γιατι απλα δεν ανοιγει ο browser...και οταν ειναι συνδεμενες παραπανω απο μια συσκευη η συνδεση σερνεται...

sakisastra
08-07-14, 00:47
Αν ο φίλος είναι όντως στα Κουφάλια, η Cyta έχει απομακρυσμένη συνεγκατάσταση (καμπίνα) δίπλα στο Α/Κ του ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ δεν έχει εγκαταστήσει καθόλου Mini-DSLAM στην περιοχή.Μια μικρή πτώση δικαιολογείται, αλλά 6-7Mbps που αναφέρει, όντως φαίνονται πολλά...

Στα Κουφαλια ειμαι φιλε μου.Στο οτε κατω απο 17500 δεν επαιξα ποτε τωρα 11353 ειναι το μαξιμουμ που εχω πιασει

Hetfield
08-07-14, 01:17
Μετα απο τρια σχεδον χρονια στη cyta και με συνεχη προβληματα ειμαι ετοιμος να επιστρεψω μελαφρα πηδηματακια στον μπαμπα οτε,το τελευταιο θεμα εχει να κανει με τον download που οταν γινεται δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεθει καποιος αλλος στο internet ,γιατι απλα δεν ανοιγει ο browser...και οταν ειναι συνδεμενες παραπανω απο μια συσκευη η συνδεση σερνεται...
Οι συνδεσεις των υπολογιστων γινονται ασυρματα;

sakisastra
08-07-14, 11:57
σημερα ελαβα ηχογραφημενο τηλεφωνημα οτι ο ελεγχος ολοκληρωθηκε, το αποτελεσμα ενα μεγαλο τιποτα δεν εχει αλλαξει τιποτα

Godian
08-07-14, 12:36
να πας στον ΟΤΕ μονο αυτο μπορεις να κανεις φιλε μου :)

- - - Updated - - -

Να σας πω και κατι ακομα.
Εγω ειχα ΟΤΕ πριν 4 χρονια και κλειδωνα 16 το πολυ.
με 1,500 μετρα απο το DSLAM και τα καλωδια τα ειχα ενωμενα με το χερι επειδη ηταν κοντα φαντασου.
τωρα ειμαι στη cyta 7 μηνες εφτιαξα τα καλωδια και ειμαι οκ.
εχω 8αρα και πιανει κανονικα. αλλα το μαξιμουν που μου δειχνει ειναι το πολυ 11.
Γιατι να παω παραπανω? να εχω προβληματα? καλα ειμαι εδω... αμα θελω να εχω καλη ταχυτητα παω στον ΟΤΕ αμα θελεις ποιο φθηνα καλα εισαι και εκει που εισαι.
κατεβασε ενα προφιλ στα 8 και πιστευω εισαι καλα. Οσο το ψαχνεις τζαμπα χαλιεσαι .....
η ζωη ειναι μικρη

Δε το λεω σε σενα προσωπικα μη θυμωσεις....
αλλο να εχεις προβλημα τεχνικο. και αλλο να συγκρινεις εταιριες.
ποτε δεν ειναι η ιδια με την αλλη.....

φαε ενα παγωτο με γευση φραουλα και ενα με σοκολατα.
και τα 2 ειναι παγωτα. αλλα εχουν διαφορετικη γευση

SkyNet
08-07-14, 12:48
Τι σχέση έχει το παγωτό με τον συγχρονισμό;
Ο φίλος πιο πάνω συγχρόνιζε με άλλο πάροχο πολύ πιο ψηλά. Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνει έως 24Mbps. Λογικό είναι να θέλει να έχει την ίδια ταχύτητα.

Αναφορικά να πω πως από τα 16Mbps που συγχρόνιζα όσο ήμουν στη NetOne η σύνδεσή μου με Cyta είναι πλέον το πολύ στα 11Mbps και αυτό εξαρτάται από τον καιρό, αν είναι ανάδρομος ο Ερμής κτλ. κτλ. Σίγουρα το ολοένα και αυξανόμενο Crosstalking παίζει το ρόλο του αλλά 5Mbps είναι πολλά.

Godian
08-07-14, 12:52
παιζει ρολο και τα λεφτα που πληρωνεις.
Δε γινετε ολα να ειναι στην ιδια ποιοτητα.....
και πληρωνει για εως 24 ,και οχι για 24

Hetfield
08-07-14, 13:20
Τι σχέση έχει το παγωτό με τον συγχρονισμό;
Ο φίλος πιο πάνω συγχρόνιζε με άλλο πάροχο πολύ πιο ψηλά. Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνει έως 24Mbps. Λογικό είναι να θέλει να έχει την ίδια ταχύτητα.

Αναφορικά να πω πως από τα 16Mbps που συγχρόνιζα όσο ήμουν στη NetOne η σύνδεσή μου με Cyta είναι πλέον το πολύ στα 11Mbps και αυτό εξαρτάται από τον καιρό, αν είναι ανάδρομος ο Ερμής κτλ. κτλ. Σίγουρα το ολοένα και αυξανόμενο Crosstalking παίζει το ρόλο του αλλά 5Mbps είναι πολλά.
Εγω το ιδιο πραγμα επαθα οταν ημουν ακομα στη Netone. Επιανα 18mbps και εν καιρω επεσα στα 12. Με Cyta πιανω 13.
Και ναι, το crosstalk μπορει να σου ριξει ακομα και 5 mbps.

Godian
08-07-14, 13:23
Εγω πιστευω οτι κανουν ολοι το λαθος και συγκρινουν με ΟΤΕ η σε σπιτια που εμεναν αλλου και ειχαν διαφορετικη Εταιρια....
Εχω γνωστο που εχει forthnet και πιανει 21mbps ο κομβος ειναι κατω απο το μπαλκονι του και η οικοδομη ειναι 50 ετων

@ ADSLgr.com All rights reserved.