PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

sakisastra
08-07-14, 13:26
να πας στον ΟΤΕ μονο αυτο μπορεις να κανεις φιλε μου :)

- - - Updated - - -

Να σας πω και κατι ακομα.
Εγω ειχα ΟΤΕ πριν 4 χρονια και κλειδωνα 16 το πολυ.
με 1,500 μετρα απο το DSLAM και τα καλωδια τα ειχα ενωμενα με το χερι επειδη ηταν κοντα φαντασου.
τωρα ειμαι στη cyta 7 μηνες εφτιαξα τα καλωδια και ειμαι οκ.
εχω 8αρα και πιανει κανονικα. αλλα το μαξιμουν που μου δειχνει ειναι το πολυ 11.
Γιατι να παω παραπανω? να εχω προβληματα? καλα ειμαι εδω... αμα θελω να εχω καλη ταχυτητα παω στον ΟΤΕ αμα θελεις ποιο φθηνα καλα εισαι και εκει που εισαι.
κατεβασε ενα προφιλ στα 8 και πιστευω εισαι καλα. Οσο το ψαχνεις τζαμπα χαλιεσαι .....
η ζωη ειναι μικρη

Δε το λεω σε σενα προσωπικα μη θυμωσεις....
αλλο να εχεις προβλημα τεχνικο. και αλλο να συγκρινεις εταιριες.
ποτε δεν ειναι η ιδια με την αλλη.....

φαε ενα παγωτο με γευση φραουλα και ενα με σοκολατα.
και τα 2 ειναι παγωτα. αλλα εχουν διαφορετικη γευση

Δεν συγκρινω οτε με cyta, θελω αυτα που μπορει να πιασει η γραμμη μου να τα εχω.Γιατι στις αλλες εταιριες πχ φορθνετ,χολ δεν υπαρχουν τοσες μεγαλες διαφορες με τον οτε?αυτες δεν ειναι φθηνες εταιριες?εξαλου οταν με πηραν τηλ για να παω στο δυκτιο τους μου ειπαν οτι θα εχω οτι ταχυτητα ειχα και στον οτε οποτε αφου δεν μπορεις να κανεις αυτα που ταζεις μην τα λες και κοροιδευεις τους πελατες σου.Πειτε απο την αρχη οτι αν ερθετε στην cyta θα εχετε μια απωλεια 6-7mbps ωστε ο πελατης να το γνωριζει και μετα να επιλεγει αυτος με δικη του ευθηνη και να μην φτανουμε σε καταστασεις ωστε να περνουμε εξοπλισμο και μετα να τον ξαναγυριζουμε πισω και ολη την σχετικη διαδικασια που χρειαζετε για να ξαναγινει αλλαγη παροχου

Godian
08-07-14, 13:29
Αμα στο ειπαν αυτο μπορεις να φυγεις κιολας.
Ειναι υποσχεση και καταπαταει τον Ορο του συμβολαιου.
Ειναι παραπλανηση.... μπορεις να το αποδείξεις αυτο που σου έταξαν?

sakisastra
08-07-14, 13:31
Εγω πιστευω οτι κανουν ολοι το λαθος και συγκρινουν με ΟΤΕ η σε σπιτια που εμεναν αλλου και ειχαν διαφορετικη Εταιρια....
Εχω γνωστο που εχει forthnet και πιανει 21mbps ο κομβος ειναι κατω απο το μπαλκονι του και η οικοδομη ειναι 50 ετων

Δεν εχω αλλαξει σπιτι.παλια ειχα φορθνετ και επιανα σχεδον οτι με τον οτε.η καμπινα της cyta ειναι ακριβως διπλα απο τα κεντρικα του οτε και για αυτο δεν εχει αλλαξει και το attunation.

- - - Updated - - -

Δυστηχως οχι δεν περιμενα οτι θα εχω τετοια διαφορα ωστε να ηχογραφω τα δεκαδες τηλεφωνα που μου εκαναν για να γινω συνδρομητης τους

Godian
08-07-14, 13:39
τα εχουν ηχογραφημενα αυτοι.....
μπορεις να κανεις δουλεια αν τους πεις οτι μου ειπατε αυτο και εχω αυτο....
θα πληρωνω βαση διαιρεσης το παγιο με αυτα που μου τάξατε :))
Πιανει φιλε μου
Μεχρι να γινει δουλεια βεβαια.... μετα φυγε... στειλε μια γραπτη καταγγελια και φυγε

Hetfield
08-07-14, 18:27
Δεν συγκρινω οτε με cyta, θελω αυτα που μπορει να πιασει η γραμμη μου να τα εχω.Γιατι στις αλλες εταιριες πχ φορθνετ,χολ δεν υπαρχουν τοσες μεγαλες διαφορες με τον οτε?αυτες δεν ειναι φθηνες εταιριες?εξαλου οταν με πηραν τηλ για να παω στο δυκτιο τους μου ειπαν οτι θα εχω οτι ταχυτητα ειχα και στον οτε οποτε αφου δεν μπορεις να κανεις αυτα που ταζεις μην τα λες και κοροιδευεις τους πελατες σου.Πειτε απο την αρχη οτι αν ερθετε στην cyta θα εχετε μια απωλεια 6-7mbps ωστε ο πελατης να το γνωριζει και μετα να επιλεγει αυτος με δικη του ευθηνη και να μην φτανουμε σε καταστασεις ωστε να περνουμε εξοπλισμο και μετα να τον ξαναγυριζουμε πισω και ολη την σχετικη διαδικασια που χρειαζετε για να ξαναγινει αλλαγη παροχου
Δεν το ξερει για να στο πει.

dimitri_ns
08-07-14, 19:41
Από netone σε cyta (επειδή έχουνε και οι δύο voip) έχασα περίπου 3, με απόσταση από το ΑΚ 600μ. Τώρα που είμαι vdsl είμαι κολλημένος στα μαξιμουμ

sakisastra
08-07-14, 20:16
Δεν το ξερει για να στο πει.

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι το 90% των συνδρομητων που πανε στην cyta απο οποιονδηποτε παροχο πεφτουν σε ταχυτητα?

Hetfield
08-07-14, 21:12
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι το 90% των συνδρομητων που πανε στην cyta απο οποιονδηποτε παροχο πεφτουν σε ταχυτητα?
Η Cyta (και ο καθε εναλλακτικος παροχος) δεν διαχειριζεται το δικτυο χαλκου που φτανει στο σπιτι σου.
Το δικτυο αυτο το διαχειριζεται ο ΟΤΕ.
Με ΟΤΕ ειχες υψηλοτερο συγχρονισμο.
Το συμπερασμα ειναι αυτονοητο νομιζω.

graal
08-07-14, 22:34
Η εμπειρία μου με cyta δεν ήταν και η καλύτερη όσον αφορά το ίντερνετ. εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/756464-Από-στατιστικά-πως-πάω?p=5357411#post5357411) είναι τα παλιά μου στατιστικά με cyta. Με 73 μέτρα απόσταση από Α/Κ περίμενα είναι η αλήθεια κάτι καλύτερο. 2-3Mbps χαμηλότερα από οτε. Έσπασα το συμβόλαιο και πήγα forthnet, και η διαφορά είναι μεγάλη. Παραθέτω και ένα γράφημα στην ταχύτητα download όπως την κατέγραψε το Whitebox το τελευταίο 3μήνο καθώς και τα τωρινά μου στατιστικά. Καλωδιώσεις, πρίζες κλπ δεν έχω αλλάξει από όταν πρωτοέβαλα internet.

sakisastra
08-07-14, 22:55
Η Cyta (και ο καθε εναλλακτικος παροχος) δεν διαχειριζεται το δικτυο χαλκου που φτανει στο σπιτι σου.
Το δικτυο αυτο το διαχειριζεται ο ΟΤΕ.
Με ΟΤΕ ειχες υψηλοτερο συγχρονισμο.
Το συμπερασμα ειναι αυτονοητο νομιζω.

Δεν διαβασες οτι ειπα απο την αρχη.Και με φορθνετ ειχα σχεδον ιδιο συγχρονισμο με τον οτε,το θεμα ειναι οτι κατι τρεχει με την cyta και δεν ξερω γιατι τετοια χαλια.Δες και το παραπανω φιλο με την εμπειρια του στην cyta τυχαιο?

alex24
09-07-14, 13:14
Θα συμφωνησω και γω οτι κατι παιζει με την cyta και με τις ταχυτητες,μετα απο φορητοτητα απο την hol στην cyta σε δευτερη γραμμη ο συχρονισμος ειναι χαλια στην hol με snr 9 ειχα χαλαρα πανω απο 8,5 και με αρκετες μερες uptime τωρα με την cyta και με snr 6 με το ζορι 6800 με το zte και δοκιμαζοντας το tg585v8 φτανω στα 7125.Αντιθετα η πρωτη και κυρια γραμμη ΟΤΕ ειναι σταθερα 10mbps με το ιδιο att και snr εδω και 5 μερες.

Godian
09-07-14, 19:12
ετσι ειναι φιλε μου :)))

katop56
09-07-14, 19:46
Από netone σε cyta (επειδή έχουνε και οι δύο voip) έχασα περίπου 3, με απόσταση από το ΑΚ 600μ. Τώρα που είμαι vdsl είμαι κολλημένος στα μαξιμουμ

Και το ίδιο router, μην το ξεχνάς αυτό.
Και η εξυπηρέτηση η μέρα με τη νύχτα

- - - Updated - - -


Η Cyta (και ο καθε εναλλακτικος παροχος) δεν διαχειριζεται το δικτυο χαλκου που φτανει στο σπιτι σου.
Το δικτυο αυτο το διαχειριζεται ο ΟΤΕ.
Με ΟΤΕ ειχες υψηλοτερο συγχρονισμο.
Το συμπερασμα ειναι αυτονοητο νομιζω.

Υπαλληλος εναλλακτικού μου ειχε πει ότι τις καλές γραμμές τις κρατάει ο ΟΤΕ για πάρτη του.

attanaze
10-07-14, 11:59
Μετα απο τρια σχεδον χρονια στη cyta και με συνεχη προβληματα ειμαι ετοιμος να επιστρεψω μελαφρα πηδηματακια στον μπαμπα οτε,το τελευταιο θεμα εχει να κανει με τον download που οταν γινεται δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεθει καποιος αλλος στο internet ,γιατι απλα δεν ανοιγει ο browser...και οταν ειναι συνδεμενες παραπανω απο μια συσκευη η συνδεση σερνεται...

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... και αναρωτιέμαι μήπως το router δεν κάνει σωστή δρομολόγηση...!

sakisastra
11-07-14, 12:50
Υπαλληλος εναλλακτικού μου ειχε πει ότι τις καλές γραμμές τις κρατάει ο ΟΤΕ για πάρτη του.[/QUOTE]

Εμενα που ηρθε και τεχνικος οτε χθες μου ειπε οτι οι υπαλληλοι λενε βλακιες και οτι ο οτε δεν βαζει χερι πουθενα.Την ιδια γραμμη που ειχες στον οτε εχεις και σε οποιον εναλλακτικο πας και οτι η διαφορα ειναι στα μηχανηματα που εχουν οι εναλλακτικοι, η αληθεια παντος ειναι οτι το attunation ειναι ιδιο με του οτε.Τωρα ο τεχνικος του οτε που ηρθε μετρησε την γραμμη μεσα στο σπιτι και εδειχνε 13,700 και οταν ηρθαν απο cyta μετρανε 11,200 οσο συγχρονιζει και το ρουτερ δηλαδη αλλα το θεμα παραμενει οτι ειμαι πολυ χαμηλα σε συγχρονισμο και βλεπω να μην μπορει να γινει τιποτα, οποτε κανω υπαναχωριση και γυριζω στον οτε

vasman15
12-07-14, 19:15
φυσικα και ο οτε βρισκαι τροπο να δινει λυσεις στους συνδρομητες του,τους αλλους τους εχει γραμμενους...μιλαω εκ πειρας,τρια χρονια συν που ειμαι στη συτα εχω προβληματα γιατι ο οτε τα εκανε μπ@@@ οταν περνουσε τα καλωδια και τωρα δεν κανει κατι να το διορθωσει και απλα αδιαφορει...ερχεται ο τεχνικος τους μετραει την γραμμη και λεει οτι ειναι μια χαρα και ας ειναι χαλια και το δουλεμα συνεχιζεται...ζητησα αλλη γραμμη και βεβαιως για μενα δεν υπαρχει ,ο γειτονας που ειχε και αυτος προβλημμα μολις γυρισε στον οτε απο συτα του βρηκαν και γραμμη και τωρα ειναι μια χαρα...παντως ο τεχνικος του οτε μου εδωσε με τον τροπο του να καταλαβω οτι αν γυρισω στον οτε θα λυθει το προβλημα δια μαγειας...ο νοων νοητω...

sdikr
12-07-14, 19:17
φυσικα και ο οτε βρισκαι τροπο να δινει λυσεις στους συνδρομητες του,τους αλλους τους εχει γραμμενους...μιλαω εκ πειρας,τρια χρονια συν που ειμαι στη συτα εχω προβληματα γιατι ο οτε τα εκανε μπ@@@ οταν περνουσε τα καλωδια και τωρα δεν κανει κατι να το διορθωσει και απλα αδιαφορει...ερχεται ο τεχνικος τους μετραει την γραμμη και λεει οτι ειναι μια χαρα και ας ειναι χαλια και το δουλεμα συνεχιζεται...ζητησα αλλη γραμμη και βεβαιως για μενα δεν υπαρχει ,ο γειτονας που ειχε και αυτος προβλημμα μολις γυρισε στον οτε απο συτα του βρηκαν και γραμμη και τωρα ειναι μια χαρα...παντως ο τεχνικος του οτε μου εδωσε με τον τροπο του να καταλαβω οτι αν γυρισω στον οτε θα λυθει το προβλημα δια μαγειας...ο νοων νοητω...

Ναι λογικό είναι να δίνει λύση ο ΟΤΕ στους συνδρομητές στου, το πρόβλημα είναι οτι εσύ αποδέχεσαι ότι ο παρόχος σου δεν μπορεί να σου δώσει λύση.
Υπάρχουν όλα στο RUO,

vasman15
12-07-14, 20:42
δυστυχως στην περιοχη μου υπαρχει μονο ο οτε και η συτα,για μενα ειναι καθαρα εμμεσος εκβιασμος αυτο που κανει ο οτε γιαυτο και δεν γουσταρω ...εκτος αυτου ειναι και τσιμπημενες οι τιμες που εχει σε σχεση με τους αλλους παροχους...τι ειναι το ruo?

minas
16-07-14, 01:03
Πόσο ακόμα θα λένε αυτήν την μπούρδα στους πελάτες τους οι εναλλακτικοί ?

Αφού το λένε και από τον ΟΤΕ, οι άλλοι γιατί να μην το επαναλάβουν? :P

nokian82
24-07-14, 20:22
Εκανα κ εγω σημερα αιτηση για Cyta στην Θεσσαλονικη κ ελπιζω να πανε ολα καλα!
Το τηλεφωνο το σταθερο θα ειναι μεσω Voip;

man with no name
24-07-14, 20:41
Ναι μέσω voip,απλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος δεν θα έχεις σταθερό.

Atheros
24-07-14, 20:52
Ναι voip, αλλά μην ανησυχείς είναι άψογη η ποιότητα του ήχου χωρίς τα αναλογικά παράσιτα.

nokian82
24-07-14, 20:59
Ναι μέσω voip,απλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος δεν θα έχεις σταθερό.


Θελει και voip τηλεφωνο ομως;

Gio Alex
24-07-14, 21:42
Θελει και voip τηλεφωνο ομως;

Όχι. Απλά συνδέεις το τηλέφωνό σου στο ρούτερ σε υποδοχή για το τηλέφωνο

graal
25-07-14, 00:12
Εκανα κ εγω σημερα αιτηση για Cyta στην Θεσσαλονικη κ ελπιζω να πανε ολα καλα!
Το τηλεφωνο το σταθερο θα ειναι μεσω Voip; Στο εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Ναι η τηλεφωνία τους είναι Voip.

nokian82
25-07-14, 10:25
Τι ευχες ειναι αυτες ρε παιδια, με κανετε κ ανησυχω. Αν εχω ενα τηλεφωνο Voip εγω δεν μπορω να το συνδεσω πανω στις αλλες θυρες του ethernet και να ειμαι κομπλε;

nnn
25-07-14, 11:52
Όχι, συνδέεις κλασικό τηλέφωνο στην έξοδο του router.

nokian82
25-07-14, 18:39
Όχι, συνδέεις κλασικό τηλέφωνο στην έξοδο του router.


Αν θες ομως, μπορεις να βαλεις;

nnn
25-07-14, 18:54
Για να στήσεις άλλον VoIP provider ναι, όχι Cyta όμως.

umay
26-07-14, 01:41
Εκανα κ εγω σημερα αιτηση για Cyta στην Θεσσαλονικη κ ελπιζω να πανε ολα καλα!
Το τηλεφωνο το σταθερο θα ειναι μεσω Voip;

Ναι.
Και ... όλα θα πάνε καλά ...

Hetfield
26-07-14, 09:43
Μια χαρα θα πανε ολα.
Καλυτερο ιντερνετ και τηλεφωνια δεν θα βρεις.
Κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια με τη γραμμη μου.

Απλα εχουν δωσει την εξυπηρετηση πελατων σε μια ηλιθια εταιρια.

Godian
26-07-14, 12:02
ναι φιλε μου VOIP θα ειναι. Εγω συκιες που ειμαι ειναι ολα καλα

minas
27-07-14, 14:24
Ναι μέσω voip,απλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος δεν θα έχεις σταθερό.

Προσωπικά θεωρώ ότι ένα UPS στο ρούτερ είναι καλή επένδυση. Έτσι έχεις δίκτυο ακόμη κι όταν πέφτει το ρεύμα, ενώ στην περίπτωση της Cyta δεν χάνεις και το τηλέφωνο.

sakisastra
27-07-14, 14:34
Προσωπικά θεωρώ ότι ένα UPS στο ρούτερ είναι καλή επένδυση. Έτσι έχεις δίκτυο ακόμη κι όταν πέφτει το ρεύμα, ενώ στην περίπτωση της Cyta δεν χάνεις και το τηλέφωνο.

Σε αυτους που εχουν λαπτοπ ναι.Τι να το κανω το δικτυο αν εχω σταθερο υπολογιστη και εχει διακοπη ρευματος?

Panosgep
27-07-14, 21:47
Σε αυτους που εχουν λαπτοπ ναι.Τι να το κανω το δικτυο αν εχω σταθερο υπολογιστη και εχει διακοπη ρευματος?

Βάζεις και το pc στο UPS :rofl:

sakisastra
27-07-14, 23:27
Και ποσο νομιζεις οτι αντεχει ενα ups με σταθερο πανω του 5?10?βαρια 15 λεπτα:hmm:

dimitri_ns
27-07-14, 23:46
Και ποσο νομιζεις οτι αντεχει ενα ups με σταθερο πανω του 5?10?βαρια 15 λεπτα:hmm:

Τόσο όσο να κάνει ένα κανονικό shutdown.

Μετά μένεις με το πορτατίφ που έχεις συνδέσει στο ups με λάμπα οικονομίας, και είσαι ο μοναδικός στη γειτονιά που έχεις φως μέχρι να βρεις τις λάμπες πετρελαίου :p

Εχω cyta, βλεπεις....

sweet dreams
28-07-14, 00:28
Και ποσο νομιζεις οτι αντεχει ενα ups με σταθερο πανω του 5?10?βαρια 15 λεπτα:hmm:

Αν είναι τέτοιο 142373 αντέχει μήνες. :cool:

Atheros
28-07-14, 19:06
Δεν χρειάζεται ups.Πρακτικά οι διακοπές ρεύματος δεν κρατούν πολύ με μέσο όρο τα 20 λεπτά. Άν συμβούν 2 το χρόνο άντε 3,μπορεί και καμία! Είναι ψυχολογικός ο φόβος πως <<Έχω CYTA και άμα γίνει διακοπή ρεύματος τι θα κάνω που δεν θα έχω τηλέφωνο και ίντερνετ>> Θα περιμένεις να επανέλθει.Αυτό θα κάνεις.
Απαντώ έτσι στο θέμα γιατί όλοι οι άλλοι ανταγωνιστικοί πάροχοι το χρησιμοποιούν σαν κύριο επιχείρημα εναντίον της εν λόγω εταιρείας cyta. Εγώ τους ρωτώ άν έχουν να μου κάνουν κάποια πιο συμφέρουσα προσφορά αλλά δεν παίρνω απάντηση συνήθως.....( Από forthnet που θέλει να πουλήσει και nova κυρίως )
Δηλαδή όταν το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Ελλάδος γίνει all IP δεν θα είναι όλοι voip;
Και στο κάτω κάτω της γραφής πιο πολύ με ανησυχεί για το ψυγείο άν κοπεί το ρεύμα παρά άν θα έχω τηλέφωνο σταθερό και ίντερνετ.

NexTiN
28-07-14, 19:58
Δεν χρειάζεται ups.Πρακτικά οι διακοπές ρεύματος δεν κρατούν πολύ με μέσο όρο τα 20 λεπτά. Άν συμβούν 2 το χρόνο άντε 3,μπορεί και καμία! Είναι ψυχολογικός ο φόβος πως <<Έχω CYTA και άμα γίνει διακοπή ρεύματος τι θα κάνω που δεν θα έχω τηλέφωνο και ίντερνετ>> Θα περιμένεις να επανέλθει.Αυτό θα κάνεις.
Απαντώ έτσι στο θέμα γιατί όλοι οι άλλοι ανταγωνιστικοί πάροχοι το χρησιμοποιούν σαν κύριο επιχείρημα εναντίον της εν λόγω εταιρείας cyta. Εγώ τους ρωτώ άν έχουν να μου κάνουν κάποια πιο συμφέρουσα προσφορά αλλά δεν παίρνω απάντηση συνήθως.....( Από forthnet που θέλει να πουλήσει και nova κυρίως )
Δηλαδή όταν το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Ελλάδος γίνει all IP δεν θα είναι όλοι voip;
Και στο κάτω κάτω της γραφής πιο πολύ με ανησυχεί για το ψυγείο άν κοπεί το ρεύμα παρά άν θα έχω τηλέφωνο σταθερό και ίντερνετ.

+1000
Και η πλάκα είναι πως το μεγαλύτερο μέρος συνδρομητών έχει ασύρματο τηλέφωνο, που φυσικά δεν λειτουργεί όταν δεν έχεις ρεύμα.
Θέλω να δω, ειδικά τον ΟΤΕ, όταν θα γίνει all IP πως θα προωθήσει το VoIP του.Εδώ για την πλατφόρμα IMS που έστησαν, βγάλανε ολόκληρο Δ.Τ. λες και ανακάλυψαν τον τροχό.Η Cyta που την χρησιμοποιεί εξ' αρχής δλδ τι να πει?? :)

nnn
28-07-14, 20:22
Το ότι το δίκτυο θα γίνει all IP δεν σημαίνει πως στον συνδρομητή θα έρχεται VoIP ούτε πως τα κέντρα δεν θα έχουν backup παροχή για περιπτώσεις διακοπής ρεύματος.

Η υλοποίηση της Cyta έχει μειονεκτήματα σε σχέση με την τυπική PSTN, τρόποι αντιμετώπισης υπάρχουν αλλά ας μην τα αρνούμαστε.

Panosgep
28-07-14, 23:07
Και ποσο νομιζεις οτι αντεχει ενα ups με σταθερο πανω του 5?10?βαρια 15 λεπτα:hmm:

Δηλαδή ένα 900VA με καινούριες μπαταρίες δεν θα κρατήσει πάνω από 20' ένα pc και ένα μόντεμ;;;
Ε τώρα αν εσύ εκείνη την ώρα είσαι σε online gaming και δεν θες να το παρατήσεις, νομίζω ότι δεν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για το τηλέφωνο :nono:

Hetfield
29-07-14, 01:38
Οταν δηλαδη θα ερθει καποια στιγμη οπτικη ινα στον καταναλωτη, οι εταιριες θα λενε τη χαζη δικαιολογια για το τηλεφωνο και το ρευμα;
Οι αμερικανοι που εχουνε τηλεφωνια μεσω cable ειναι χαζοι;

Πραγματικα ειναι μια χαζη δικαιλογια. Πρωτον γιατι πλεον υπαρχει και το κινητο, αλλα και γιατι το internet θεωρειται πιο σημαντικο στις νεες ηλικιες παρα η τηλεφωνια. Εγω οταν ασχολιομουνα με τις πωλησεις απλα απεφευγα να πω αυτη τη χαζομαρα.
Ας κοιταξει η Forthnet να φτιαξει την τηλεφωνια της που εχει παρασιτα και θορυβο κι ας αφησει τις βλακειες για το ρευμα και το VoIP.

Atheros
29-07-14, 01:47
Ας κοιταξει η Forthnet να φτιαξει την τηλεφωνια της που εχει παρασιτα και θορυβο κι ας αφησει τις βλακειες για το ρευμα και το VoIP.

Απόλυτα σωστός!

sakisastra
29-07-14, 22:07
Μπορει να μας παει καποιος τι σημαινει υπαναχωρηση?οταν καποιος εχει ενεργοποιηθει εχει δικαιωμα υπαναχωρησης 14 ημερων σωστα?εκτος απο την αιτηση για υπαναχωρηση ο πελατης κανει τιποτα αλλο η ειναι δουλεια τις εκαστοτε εταιριας?

Panosgep
30-07-14, 23:47
Μπορει να μας παει καποιος τι σημαινει υπαναχωρηση?οταν καποιος εχει ενεργοποιηθει εχει δικαιωμα υπαναχωρησης 14 ημερων σωστα?εκτος απο την αιτηση για υπαναχωρηση ο πελατης κανει τιποτα αλλο η ειναι δουλεια τις εκαστοτε εταιριας?

Υπαναχώρηση σημαίνει : Κάνω μια αίτηση φορητότητας σε έναν πάροχο, το μετανιώνω και θέλω να μείνω στον παλιό(λόγω καλύτερης προσφοράς , ή επειδή έτσι μου κάπνισε)
Το δικαίωμα υπαναχώρησης για το πόσες ημέρες είναι δυνατόν να γίνει έπειτα από την αίτηση, αν δεν κάνω λάθος το ορίζει ο εκάστοτε πάροχος.
Εκτός από την αίτηση ο πάροχος λογικά θα ζητήσει επιπλέον στοιχεία, όπως τον λόγο της υπαναχώρησης, και πολύ πιθανό κάποια επιβεβαίωση από τον κάτοχο της γραμμής.
Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

sdikr
31-07-14, 00:30
Υπαναχώρηση σημαίνει : Κάνω μια αίτηση φορητότητας σε έναν πάροχο, το μετανιώνω και θέλω να μείνω στον παλιό(λόγω καλύτερης προσφοράς , ή επειδή έτσι μου κάπνισε)
Το δικαίωμα υπαναχώρησης για το πόσες ημέρες είναι δυνατόν να γίνει έπειτα από την αίτηση, αν δεν κάνω λάθος το ορίζει ο εκάστοτε πάροχος.
Εκτός από την αίτηση ο πάροχος λογικά θα ζητήσει επιπλέον στοιχεία, όπως τον λόγο της υπαναχώρησης, και πολύ πιθανό κάποια επιβεβαίωση από τον κάτοχο της γραμμής.
Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Οι 14 μέρες είναι για τις συμβάσεις εξ αποστάσεως και ισχύουν απο την στιγμή που θα γίνει η ενεργοποίηση της υπηρεσίας στην γραμμή σου, αν η αίτηση γίνει σε κατάστημα δεν ισχύουν οι 14 μέρες

sakisastra
31-07-14, 20:49
Μαλιστα μεχρι εδω ολα καλα.Απο την στιγμη που κανω εγω αιτημα υπαναχωρησης στον εκαστοτε παροχο πρεπει να κανω καποια αλλη διαδικασια? πχ ειμαι οτε και παω στην φορθνετ και εντος 14 ημερων υποβαλλω αιτημα υπαναχωρησης στην φορθνετ,με γυριζουν αυτοματα στον οτε η πρεπει να κανω εγω καποια αλλη διαδικασια?

Panosgep
31-07-14, 23:27
Μαλιστα μεχρι εδω ολα καλα.Απο την στιγμη που κανω εγω αιτημα υπαναχωρησης στον εκαστοτε παροχο πρεπει να κανω καποια αλλη διαδικασια? πχ ειμαι οτε και παω στην φορθνετ και εντος 14 ημερων υποβαλλω αιτημα υπαναχωρησης στην φορθνετ,με γυριζουν αυτοματα στον οτε η πρεπει να κανω εγω καποια αλλη διαδικασια?

Φαντάζομαι ότι θα σου δώσουν πληροφορίες οι 2 πάροχοι όταν θα έρθει εκείνη η ώρα αν χρειάζεται κάτι άλλο.
Π.χ. μπορεί η forthnet να σου πεί ότι πρέπει να εμφανιστεί ο κάτοχος της γραμμής σε κάποιο κατάστημά της , και να κάνει από εκεί την αίτηση, ή να στείλεις κάποιο φαξ με την ταυτότητά σου που να ζητάς την υπαναχώρηση κτλ κτλ κτλ

sakisastra
31-07-14, 23:36
για να δωσω να καταλαβετε.Ημουν οτε πηγα cyta και λογω οτι δεν ειχα καλη ταχυτητα συνχρονισμου εκανα αιτηση υπαναχωρησης τηλεφωνικα την οποια δεχτηκαν.Αυτο εγινε την 14 ημερα που εχω δικαιωμα υπαναχωρησης.Μετα απο τρεις ημερες αφου εχω δηλωσει υπαναχωρηση με παιρνουν για προσφορα απο φορθνετ την οποια δεχτηκα.Χθες με παιρνουν απο cyta και μου λενε οτι θα πληρωσω ποινη γιατι η φορθνετ εκανε αιτηση για να παρει την γραμμη 3 μερρες μετα απο το δικαιωμα των 14 ημερων και εχω μπλεξει τωρα, για αυτο ρωταω την εννοια της υπαναχωρησης

@ ADSLgr.com All rights reserved.