PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

yiannis010
15-09-14, 15:00
Τότε θα πρέπει να ψάξεις κάτι ηλεκτρικό(Μ/Σ κ.λ.π.) που ανάβει και σβήνει εκείνη την ώρα και σου επηρεάζει την γραμμή, επειδή περνάει δίπλα του.

Υ.Γ. Αν το βρείς........ γράψε μου....... :),
κατι τετοιο υποψιαζομαι και γω.... το μ/σ τι ειναι

sweet dreams
15-09-14, 15:06
,
κατι τετοιο υποψιαζομαι και γω.... το μ/σ τι ειναι

Mετασχηματιστής.

Valder
15-09-14, 16:39
Γιάννη το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πέρυσι στις ίδιες ώρες κάθε μέρα σχεδόν άντε 2 φορές τη βδομάδα στα καλύτερά του, Αθήνα κέντρο Γηροκομείο, με την διαφορά ότι δεν επανερχόταν καν άμα δεν πάταγα οφφ-ον στο πιρέλλι. Τους τα πα και κάτι έκαναν και ένα χρόνο πλέον το αντιμετωπίζω σε συχνότητα αρκετά σπανιότερα.

yiannis010
15-09-14, 17:16
Γιάννη το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πέρυσι στις ίδιες ώρες κάθε μέρα σχεδόν άντε 2 φορές τη βδομάδα στα καλύτερά του, Αθήνα κέντρο Γηροκομείο, με την διαφορά ότι δεν επανερχόταν καν άμα δεν πάταγα οφφ-ον στο πιρέλλι. Τους τα πα και κάτι έκαναν και ένα χρόνο πλέον το αντιμετωπίζω σε συχνότητα αρκετά σπανιότερα.
valder τους τηλεφωνησα και βαλανε την γραμμη σε παρακολουθηση...να δουμε τι θα βγει και απο αυτο...αγνωσται οι βουλαι του ιντερνετ

NexTiN
15-09-14, 20:23
καλησπέρα και από μένα.....θα αναφέρω ένα πρόβλημα όχι σοβαρό αλλά με έχει φάει η περιέργεια να καταλάβω τί προκαλεί αποσύνδεση της γραμμής ή επανεκκίνηση του ρουτερ (δεν έχω καταλήξει τί από τα 2 είναι) είναι 5 μέρες που παρουσιάζεται πρόβλημα στις 03:30 με 04:00 το πρωί. πάντα γίνεται μεσα σε αυτό το μισάωρο η αποσύνδεση .πρόσεξα την συμπεριφορα του ρουτερ με το οποιο δεν έχω κανένα πρόβλημα αντιθέτως είμαι ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο (ζτε) και είδα πως όταν ξεκινάει το πρόβλημα αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του ιντερνετ dsl τηλεφώνου και wifi ταυτόχρονα για ένα λεπτό περίπου ίσως και παραπάνω.....σταματάνε και μετά ξεκινάει η διαδικάσια συγχρωνισμού και επανέρχεται....έχει κανείς καμιά ιδέα ή θα το αφήσω να πλανάται στην σφαίρα της παραψυχολογίας!!:worthy::whistle:(να πω εδώ βέβαια πως σε καμιά άλλη στιγμή της μέρας δεν διαπιστώθηκε αποσύνδεση εκτός απο αυτό το μισάωρο που αναφέρω παραπάνω

Οταν αναβοσβηνουν ολα τα LED του ZTE σημαινει οτι του γινεται F/W Upgrade.Σε καμμια περιπτωση δεν το κοβεις διοτι θα μπρικαρει.Απο φιλο που δουλευει στην Cyta μου εχει πει οτι συνηθως οι αναβαθμισεις γινονται ξημερωματα, για να μην διακοπτουν τις υπηρεσιες των πελατων τις υπολοιπες ωρες...

Valder
16-09-14, 00:32
Οταν αναβοσβηνουν ολα τα LED του ZTE σημαινει οτι του γινεται F/W Upgrade.Σε καμμια περιπτωση δεν το κοβεις διοτι θα μπρικαρει.Απο φιλο που δουλευει στην Cyta μου εχει πει οτι συνηθως οι αναβαθμισεις γινονται ξημερωματα, για να μην διακοπτουν τις υπηρεσιες των πελατων τις υπολοιπες ωρες...

Εμένα έχανε την ΙΡ τελείως (κόκκινο λαμπάκι εκεί) κι άμα δε το ανοιγόκλεινες έμενε έτσι ως το πρωί, ως του χρόνου, ξες μέχρι να το κάνεις χειροκίνητα.:lol:

MitsosDaBest13
16-09-14, 00:53
Γιάννη το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πέρυσι στις ίδιες ώρες κάθε μέρα σχεδόν άντε 2 φορές τη βδομάδα στα καλύτερά του, Αθήνα κέντρο Γηροκομείο, με την διαφορά ότι δεν επανερχόταν καν άμα δεν πάταγα οφφ-ον στο πιρέλλι. Τους τα πα και κάτι έκαναν και ένα χρόνο πλέον το αντιμετωπίζω σε συχνότητα αρκετά σπανιότερα.


Ίδια περιοχή είμαστε. Κι εγώ όταν πρωτοπηγα στη HOL τέλη Γενάρη, είχα 1-2 αποσυνδέσεις κάθε 2-3 βράδια μεταξύ 2-4 πμ και μετά όλα ΟΚ. Το ρούτερ επανερχοταν μόνο του. Μάλλον το πρόβλημα στην περιοχή του Γηροκομείου Αθηνών είναι γενικό και συγκεκριμένα αυτές τις ώρες. Οπότε ίσως να μην το κάνει μόνο σε Cyta. Πάντως από το Μάρτιο και μετά δεν το ξανάκανε, γενικά δεν έχω αποσυνδέσεις.

yiannis010
16-09-14, 01:01
Οταν αναβοσβηνουν ολα τα LED του ZTE σημαινει οτι του γινεται F/W Upgrade.Σε καμμια περιπτωση δεν το κοβεις διοτι θα μπρικαρει.Απο φιλο που δουλευει στην Cyta μου εχει πει οτι συνηθως οι αναβαθμισεις γινονται ξημερωματα, για να μην διακοπτουν τις υπηρεσιες των πελατων τις υπολοιπες ωρες...
εχεισ δικιο σ αυτο.το ιδιο μου ειπε καιη τεχνικη υπηρεσια μ την διαφορα οτι αυτο γινεται περιπου καθε 6 μηνες και μου μιλησαν για ενημερωση λογισμικου οταν εχει τετοια αντιδραση το ρουτερ.αλλα τους φανηκε περιεργο και αυτους που γινεται καθε μερα...

KeyMaKeR
16-09-14, 02:09
Και ‘μένα μου το έκανε παλιά σε ένα ADB P.RG AV4202N. Αλλάξαμε ρουτερ και σταμάτησε το πρόβλημα.

Theodore
16-09-14, 14:47
Είμαι απ' τη Κυριακή χωρίς ιντερνετ και εννοείτε τηλέφωνο και κάθε μέρα μου λένε πως θα περάσει τεχνικός, μετά με παίρνουν στο κινητό και κάνουν επιβεβαίωση αριθμού επικοινωνίας, μάλιστα σήμερα μου ξεφούρνησαν πως τεχνικός μπορεί να έρθει και μέχρι την Παρασκευή ..Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι.

Stefan_
16-09-14, 15:36
Είμαι απ' τη Κυριακή χωρίς ιντερνετ και εννοείτε τηλέφωνο και κάθε μέρα μου λένε πως θα περάσει τεχνικός, μετά με παίρνουν στο κινητό και κάνουν επιβεβαίωση αριθμού επικοινωνίας, μάλιστα σήμερα μου ξεφούρνησαν πως τεχνικός μπορεί να έρθει και μέχρι την Παρασκευή ..Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι.

Παντως σε ρεπορταζ στις ειδησεις ειδα τους διευθυνοντες της εταιριας να λενε οτι ο βασικος γνωμονας τους ειναι η εξυπηρετηση...

anthip09
16-09-14, 17:24
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 946/3165 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.8/7.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.6/39.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 948/3576 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 12868


Καλησπέρα σε όλους. Αυτά είναι τα στατιστικά σε νέα γραμμή. Σύμφωνα με τον τεχνικο της cyta υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο οτε στα 40 και 80μ από το σπίτι. Μετρώντας κάτω στο κουτι του σπιτιού του έδειχνε 2,5 Mbps. Το δήλωσε βλάβη στον οτε και ζήτησε αντικατάσταση ζευγαριού. Πιστεύετε ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, να αλλάξει ο οτε το καλώδιο, η θα θεωρήσει ότι αφου συγχρονίζει έστω και εκεί η τιμή είναι αποδεκτή? το ρούτερ είναι το ζτε.
Θεωρητικά ένα 8αρι δεν έπρεπε να συγχρονίζει????

sweet dreams
16-09-14, 18:04
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 946/3165 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.8/7.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.6/39.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 948/3576 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 12868


Καλησπέρα σε όλους. Αυτά είναι τα στατιστικά σε νέα γραμμή. Σύμφωνα με τον τεχνικο της cyta υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο οτε στα 40 και 80μ από το σπίτι. Μετρώντας κάτω στο κουτι του σπιτιού του έδειχνε 2,5 Mbps. Το δήλωσε βλάβη στον οτε και ζήτησε αντικατάσταση ζευγαριού. Πιστεύετε ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, να αλλάξει ο οτε το καλώδιο, η θα θεωρήσει ότι αφου συγχρονίζει έστω και εκεί η τιμή είναι αποδεκτή? το ρούτερ είναι το ζτε.
Θεωρητικά ένα 8αρι δεν έπρεπε να συγχρονίζει????

Θεωρητικά έπρεπε να είσαι στα 12 και πραγματικά στα 8 και παραπάνω, με καλές συνθήκες γραμμής και με καλή κατάσταση καλωδίωσης.

Αφού έχει βεβαιωθεί βλάβη περίμενε να δείς τι θα γίνει και μετά πράττεις αναλόγως.

Αν υπάρχει διαθέσιμο άλλο ζευγάρι στο καλώδιο, θα σου κάνουν την αλλαγή, αν όχι........ θα δείς τι θα σου πούνε.

anthip09
16-09-14, 18:32
Θεωρητικά έπρεπε να είσαι στα 12 και πραγματικά στα 8 και παραπάνω, με καλές συνθήκες γραμμής και με καλή κατάσταση καλωδίωσης.

Αφού έχει βεβαιωθεί βλάβη περίμενε να δείς τι θα γίνει και μετά πράττεις αναλόγως.

Αν υπάρχει διαθέσιμο άλλο ζευγάρι στο καλώδιο, θα σου κάνουν την αλλαγή, αν όχι........ θα δείς τι θα σου πούνε.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν σε περίπτωση δε μου κάνουν αλλαγή του ζεύγους, μπορώ να κάνω αίτηση για μεταφορά γραμμής στον ΟΤΕ, χωρίς να πληρώσω κάποια ποινή στη συτα ? το 14ημερο της υπαναχώρησης ισχύει από την ημέρα της αίτησης ή την ημέρα ενεργοποίησης των υπηρεσιών, σήμερα δλδ??

sweet dreams
16-09-14, 18:44
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν σε περίπτωση δε μου κάνουν αλλαγή του ζεύγους, μπορώ να κάνω αίτηση για μεταφορά γραμμής στον ΟΤΕ, χωρίς να πληρώσω κάποια ποινή στη συτα ? το 14ημερο της υπαναχώρησης ισχύει από την ημέρα της αίτησης ή την ημέρα ενεργοποίησης των υπηρεσιών, σήμερα δλδ??

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ζευγάρι και διάθεση του OTE για αλλαγή καλωδίου η βλάβη θα παραμείνει, οπότε δεν κερδίζεις κάτι.

Βέβαια πάντα παίζει ρόλο σε ποιόν είσαι συνδρομητής και αν θα σε προσέξουν περισσότερο, αλλά αν η βλάβη είναι τέτοια που

δεν τους συμφέρει να την επισκευάσουν, μάλλον είσαι άτυχος.

Για την υπαναχώρηση δεν ξέρω, θα απαντήσει κάποιος άλλος.

anthip09
16-09-14, 18:46
Και πάλι σ ευχαριστώ για την απάντηση φίλε sweet dreams. Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια από κάποιο φίλο δεκτή.

anthip09
19-09-14, 14:24
Κανείς δε γνωρίζει τι παιζει με την υπαναχώρηση??? Η βλα΄βη έχει δοθεί από Τρίτη μεσημέρι και ακόμα τπτ από τον ΟΤΕ. Η γραμμή φυσικά εξακολουθεί να είναι τραγική. Δείτε στατιστικά

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 946/2928 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.7/8.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.8/38.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 948/3672 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1350

Εννοείται ότι κάνει αρκετά restart το ρούτερ κατά τη διάρκεια της ημέρας και κλειδώνει από 1300-3500...ότι να ναι δλδ..το θέμα μου είναι ότι αν δε διορθωθεί από οτε η βλάβη δεν κρατάω αυτή τη γραμμή με την καμία..γι αυτό και με ενδιαφέρει το θέμα με τις 14 ημέρες για την υπαναχώρηση. Η αίτηση έγινε 25/8 και η γραμμή ενεργοποιήθηκε στις 16/9.

Hetfield
19-09-14, 15:35
Κανείς δε γνωρίζει τι παιζει με την υπαναχώρηση??? Η βλα΄βη έχει δοθεί από Τρίτη μεσημέρι και ακόμα τπτ από τον ΟΤΕ. Η γραμμή φυσικά εξακολουθεί να είναι τραγική. Δείτε στατιστικά

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 946/2928 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.7/8.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.8/38.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 948/3672 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1350

Εννοείται ότι κάνει αρκετά restart το ρούτερ κατά τη διάρκεια της ημέρας και κλειδώνει από 1300-3500...ότι να ναι δλδ..το θέμα μου είναι ότι αν δε διορθωθεί από οτε η βλάβη δεν κρατάω αυτή τη γραμμή με την καμία..γι αυτό και με ενδιαφέρει το θέμα με τις 14 ημέρες για την υπαναχώρηση. Η αίτηση έγινε 25/8 και η γραμμή ενεργοποιήθηκε στις 16/9.
Υπαναχωρηση μπορεις να κανεις εντος 14 εργασιμων ημερων. Αρα δεν μπορεις να κανεις κατι.

Theodore
19-09-14, 17:42
Τι 'ναι αυτοί ρε παιδιά? Δυό μέρες δεν πέρασαν που μου το φτιάξανε και χάλασε ξανά. Παίρνω και 'κεί που λέει ζήτησε να σε καλέσουμε αλλά εδώ και δυο ώρες ούτε ένα τηλεφώνημα. Οι άνθρωποι δε παίζονται..

Thodoris92
19-09-14, 17:55
Μην περιμένεις να σε πάρουν τηλ σήμερα...εμένα πάντα όταν δίνω νούμερο να με καλέσουν,παίρνουν πάντα την άλλη μέρα κατά τις 9-10 το πρωί

lak100
19-09-14, 18:05
πριν λιγο ανανεωσα στα 19 ευρω απο 23 που ειχα το πακετο με το 24αρι χωρις δωρεαν τηλεφωνια καλα ειναι αν και ηθελα 17 ευρω δεν μπορεσα να το πετυχω ομως

Godian
20-09-14, 11:56
Εγω απο 8 αρα γραμμη στα 19 ευρω το μηνα,μου ειπαν για 24αρα γραμμη στα 16 το μηνα χωρις πακετα στο τηλ μονο ιντερνετ..... αλλα και παλι δε πιανω στα 24 μεχρι 12 παει η γραμη μου

lak100
20-09-14, 12:16
Εγω απο 8 αρα γραμμη στα 19 ευρω το μηνα,μου ειπαν για 24αρα γραμμη στα 16 το μηνα χωρις πακετα στο τηλ μονο ιντερνετ..... αλλα και παλι δε πιανω στα 24 μεχρι 12 παει η γραμη μου εμενα μου προτειναν 8αρα στα 16 αρα του χρονου θα παρω και εγω 24αρα στα 16. ποσα χρονια εισαι στην cyta?

yiannis010
20-09-14, 16:04
επανέρχομαι σε πρόβλημα που είχα με την σύνδεση.είχα καποιες αποσυνδέσεις στις ώρες μεταξύ 3 και 4 το πρωι......βάλανε λοιπόν την γραμμή σε παρακολούθυηση και μου τηλεφωνησε χθες η τεχνική υπηρεσια και μου είπε πως αλλάξανε τα στατιστικά της γραμμής......δηλ ....ανεβάσανε τον θόρυβο της γραμμης στο 9,5 και κατεβασανε λεει το attenuation ......που δεν ξέρω τι σημαινει αυτό αλλα βλπω πλεον πως το ρουτερ συγχρονίζει στα 11,7 απο τα 13,4 περιπου....τους ρωτησα βέβαια μηπως με την αλλα΄γη στατιστικών επεσε και η γραμμη μου σε ταχυτητα και μου ειπε οχι........τελικά μήπως να την κανω οκταρα να πληρώνω και λιγοτερα και να ησυχάσουμε όλοι? η με το προφιλ της οκταρας θα πιανω 6?

sweet dreams
20-09-14, 16:35
επανέρχομαι σε πρόβλημα που είχα με την σύνδεση.είχα καποιες αποσυνδέσεις στις ώρες μεταξύ 3 και 4 το πρωι......βάλανε λοιπόν την γραμμή σε παρακολούθυηση και μου τηλεφωνησε χθες η τεχνική υπηρεσια και μου είπε πως αλλάξανε τα στατιστικά της γραμμής......δηλ ....ανεβάσανε τον θόρυβο της γραμμης στο 9,5 και κατεβασανε λεει το attenuation ......που δεν ξέρω τι σημαινει αυτό αλλα βλπω πλεον πως το ρουτερ συγχρονίζει στα 11,7 απο τα 13,4 περιπου....τους ρωτησα βέβαια μηπως με την αλλα΄γη στατιστικών επεσε και η γραμμη μου σε ταχυτητα και μου ειπε οχι........τελικά μήπως να την κανω οκταρα να πληρώνω και λιγοτερα και να ησυχάσουμε όλοι? η με το προφιλ της οκταρας θα πιανω 6?

Κάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά βάλτο πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής.

Το Attenuation (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)δεν αλλάζει γιατί είναι η εξασθένηση της γραμμής σου και εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το DSLAM.

Μόνο αν αλλάξεις σπίτι θα αλλάξει.

yiannis010
20-09-14, 17:41
Κάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά βάλτο πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής.

Το Attenuation (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)δεν αλλάζει γιατί είναι η εξασθένηση της γραμμής σου και εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το DSLAM.

Μόνο αν αλλάξεις σπίτι θα αλλάξει. ευχαριστω για την απαντηση....θα το κανω..(.να το βγαλω και απο την πριζα δηλ ?)παρεπιπτωντος τι εννοεις ανεβασε τα στοιχεια της γραμμης γιατι ειμαι και λιγο ασχετος

sweet dreams
20-09-14, 17:58
ευχαριστω για την απαντηση....θα το κανω..(.να το βγαλω και απο την πριζα δηλ ?)παρεπιπτωντος τι εννοεις ανεβασε τα στοιχεια της γραμμης γιατι ειμαι και λιγο ασχετος

Nαι, από την πρίζα και όταν συγχρονίσει μπες στο μενού και ανέβασε τα στοιχεία(Rate, SNR Margin κ.λ.π.).

Godian
20-09-14, 18:33
1χρονο ειμαι φιλε μου

umay
20-09-14, 20:56
Κατά ριπάς οι προσφορές των παρόχων στους πελάτες της CYTA. (επαρχιακή πόλη)

Με διαφορά μιας ημέρας, δέχθηκα από τον ένα 18 Ευρώ με 24άρα γραμμή, απεριόριστα σταθερά και 160 λ κινητά ! (μου θυμίζει αυτό που δίνει η getaline - ή κάνω λάθος) και ο άλλος 19 ευρώ ομοίως με 24άρα γραμμή, με απεριόριστα σταθερά αλλά με 180 λ προς κινητά, με δέσμευση 1 έτος και οι δύο.
Πάντως, επειδή έχω γνωστούς στον ΟΤΕ, κάτι ετοιμάζουν και αυτοί στις γιορτές ...
Λέτε;

Theodore
21-09-14, 09:49
Μην περιμένεις να σε πάρουν τηλ σήμερα...εμένα πάντα όταν δίνω νούμερο να με καλέσουν,παίρνουν πάντα την άλλη μέρα κατά τις 9-10 το πρωί

Πήρα ξανά και δήλωσα ότι δεν είμαι πελάτης, μέσα σε μία ώρα είχαν πάρει και ζήτησα να με συνδέσουν με κάποιον τεχνικό ...

lak100
21-09-14, 11:26
1χρονο ειμαι φιλε μουαρα την πατησα δεν δεχοταν με τιποτα η υπαλληλος για 17 ευρω που της ειπα θα ζητησω υπαναχωρηση

Godian
21-09-14, 12:58
Δε κανουν σε ολους τα ιδια απο οτι ξερω.... οτι λεει ο υπολογιστης τους κανουν και σου λενε.....
για την ακριβεια 16,10 μου ειπε εμενα.... 16 οκτομβριου ληγει το συμβολαιο... απλα πηρα τηλεφωνο στην ανανεωση να μου πουνε προσφορες

- - - Updated - - -

παντως αμα θελεις να σου κανουν καλυτερη προσφορα και πες μου εκανα πχ απο wind με 16 το μηνα. μια χαρα θα στο κανουν :)

lak100
21-09-14, 17:34
ειμαι πελατης απο το 2010 με μια διακοπη ενος ετους που πηγα forthnet μπορουν να το δωσουν χωρις προβλημα

lak100
23-09-14, 12:17
Δε κανουν σε ολους τα ιδια απο οτι ξερω.... οτι λεει ο υπολογιστης τους κανουν και σου λενε.....
για την ακριβεια 16,10 μου ειπε εμενα.... 16 οκτομβριου ληγει το συμβολαιο... απλα πηρα τηλεφωνο στην ανανεωση να μου πουνε προσφορες

- - - Updated - - -

παντως αμα θελεις να σου κανουν καλυτερη προσφορα και πες μου εκανα πχ απο wind με 16 το μηνα. μια χαρα θα στο κανουν :) τελικα τα καταφερα και το πηρα 16.10 τους ειπα οτι ειχα προσφορα απο HOL

Godian
23-09-14, 15:56
ειδες που σου λεω εγω :)) οτι θελουν λενε οσο παραπανω το κλεισουν παιρνουν ποσοστα

Stefan_
23-09-14, 17:12
16 οκτομβριου:biggrin:

Manolis_karas
24-09-14, 20:46
ειμαι πελατης απο το 2010 με μια διακοπη ενος ετους που πηγα forthnet μπορουν να το δωσουν χωρις προβλημα
Αυτό δεν λέει τίποτα.

Δεν ξέρω γιατί αλλά στην Ελλάδα αν είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου με καλούς τρόπους, ήπιος (εταιρείες, τράπεζες, ΔΟΥ, Δημόσιο) σε αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδι. Αν χρωστείς, είσαι κακοπληρωτής, φωνάζεις βρίζεις, κάνεις φασαρίες, χωρίς να αναφέρω σοβαρότερες παραβατικές συμπεριφορές, σε έχουν στα όπα-όπα.
Παράδειγμα οι τηλεφωνικές εταιρείες, όσο πληρώνεις και λες ευχαριστώ, τίποτα. Μόλις τους βρίσεις και φύγεις σε παρακαλούν και αρχίζουν οι εκπτώσεις.

Thodoris92
24-09-14, 21:02
Ιχύει αυτό Μανώλη..Είναι αυτό που λέει ο λαός ''τον καλό τον λένε και λαλάκα'' :whistle: είναι ελληνική πατέντα αυτό, άμα τους βρίσεις να σε εξυπηρετούν αμέσως και άμα είσαι ευγενικός να σε γράφουν..

anthip09
26-09-14, 20:57
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 652/1204 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11/8.4 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 28.1/37.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/18.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 584/1516 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 4790

Δείτε χάλι...από 16/09 που ενεργοποιήθηκε η γραμμή και δόθηκε βλάβη, ακόμα στο περίμενε....κ το μόνο που έχουν να μου πούνε από το τεχνικό τμήμα της cyta είναι ότι καθυστερεί ο οτε και η βλάβη παραμένει ανοιχτή...όπως ΄πάει θα τους ζητήσω κανα 56κ modem γιατί όπως το βλέπω προς τα εκεί πάω...κ το 1 Mbps μάλλον πολυτέλεια είναι...τραγικά πράγματα..

Hetfield
26-09-14, 20:58
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 652/1204 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11/8.4 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 28.1/37.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/18.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 584/1516 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 4790

Δείτε χάλι...από 16/09 που ενεργοποιήθηκε η γραμμή και δόθηκε βλάβη, ακόμα στο περίμενε....κ το μόνο που έχουν να μου πούνε από το τεχνικό τμήμα της cyta είναι ότι καθυστερεί ο οτε και η βλάβη παραμένει ανοιχτή...όπως ΄πάει θα τους ζητήσω κανα 56κ modem γιατί όπως το βλέπω προς τα εκεί πάω...κ το 1 Mbps μάλλον πολυτέλεια είναι...τραγικά πράγματα..
Τι μπορει να κανει η Cyta για το δικτυο προσβασης οταν δεν το διαχειριζεται η ιδια;
Εσυ το μονο που πρεπει να κανεις ειναι υπομονη.

anthip09
26-09-14, 21:07
Τι μπορει να κανει η Cyta για το δικτυο προσβασης οταν δεν το διαχειριζεται η ιδια;
Εσυ το μονο που πρεπει να κανεις ειναι υπομονη.

Συμφωνώ ότι δεν διαχειρίζεται η ίδια το δίκτυο. Αλλά θα μπορούσαν να πιέσουν με κάποιο τρόπο να γίνει κάτι. Φαντάζομαι ότι έχουν τον τρόπο.

lak100
27-09-14, 02:06
Συμφωνώ ότι δεν διαχειρίζεται η ίδια το δίκτυο. Αλλά θα μπορούσαν να πιέσουν με κάποιο τρόπο να γίνει κάτι. Φαντάζομαι ότι έχουν τον τρόπο. δεν εχουν κανενα τροπο ειναι πλεον σοτ χερι του ΟΤΕ και μονο...

Godian
27-09-14, 10:22
Ειναι φιλε μου σαν να νοικιαζεις σερβερ στην ουγκαντα και χαλασει και σου λενε οτι πρεπει να ερθει ο τεχνικος να στο φτιαξει απο αλλη εταιρια που νοικιάζει σερβερ.
θα βαλει πρωτη προτεραιότητα εσενα? η τη δικια του εταιρία?

- - - Updated - - -

το max rate σου ειναι πιο πανω απ τη κανονικη σου ταχυτητα. τι αλλο θες? :)

minas
28-09-14, 19:56
Συμφωνώ ότι δεν διαχειρίζεται η ίδια το δίκτυο. Αλλά θα μπορούσαν να πιέσουν με κάποιο τρόπο να γίνει κάτι. Φαντάζομαι ότι έχουν τον τρόπο.

Εμένα σε γραμμή ΟΤΕ πέρασε ένας μήνας συνεχών ενοχλήσεων για να φτιάξει, και είχε χειρότερα νούμερα από τα παραπάνω :)

attanaze
30-09-14, 12:10
επανέρχομαι σε πρόβλημα που είχα με την σύνδεση.είχα καποιες αποσυνδέσεις στις ώρες μεταξύ 3 και 4 το πρωι......βάλανε λοιπόν την γραμμή σε παρακολούθυηση και μου τηλεφωνησε χθες η τεχνική υπηρεσια και μου είπε πως αλλάξανε τα στατιστικά της γραμμής......δηλ ....ανεβάσανε τον θόρυβο της γραμμης στο 9,5 και κατεβασανε λεει το attenuation ......που δεν ξέρω τι σημαινει αυτό αλλα βλπω πλεον πως το ρουτερ συγχρονίζει στα 11,7 απο τα 13,4 περιπου....τους ρωτησα βέβαια μηπως με την αλλα΄γη στατιστικών επεσε και η γραμμη μου σε ταχυτητα και μου ειπε οχι........τελικά μήπως να την κανω οκταρα να πληρώνω και λιγοτερα και να ησυχάσουμε όλοι? η με το προφιλ της οκταρας θα πιανω 6?

και εγώ από 24 (πραγματικά 11) πήγα σε 8 και πιάνω 6 με 7 :-(

yiannis010
01-10-14, 01:26
κατάλαβα...μπρος γρεμός και πίσω ρέμα.....τελικά το κράτησα 24αρα σήμερα στην προσφορά που παίζει η cyta 22 ευρω και ενα πάγιο δώρο....ότι βρέξει ας κατεβάσει τώρα και ο θεός βοηθός.

yiannis010
08-10-14, 13:00
καλησπέρα .μιά ερώτηση που την έχω απορία καιρό θελω να κάνω.έτυχε μερικές φορές να κάνω έναν έλεγχο με το speed test net. απ ότι θυμαμαι όταν ημουν σε αλλο παροχο μου έδειχνε πως η μέτρηση γινόταν απο σερβερ της β.ελλαδος(τον πιο κοντινό στην θεσσαλονικη) και σωστά αφου βρισκομαι θεσσαλονικη. τωρα βλέπω απο τότε που έχω ερθει cyta μου δειχνει πως συνδέεται αθηνα και μου κάνει εντύπωση γιατι θεωρει πως συνδεεται στον πιο κοντινό σερβερ.δεν θα έπρεπε να δειχνει θεσσαλονίκη;

Theodore
08-10-14, 14:24
Αφού η γραμμή σου βγάζει ως 11 τότε πως πιάνεις ως 7 τώρα ..

ckoul
08-10-14, 14:27
Σαν παλαιός χρήστης Cyta (πάνω από 3 χρόνια) ζήτησα μια καλύτερη προσφορά (με παράλληλη ανανέωση φυσικά) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το "new deal".

Όσο υπάρχει καλή υποδομή (ταχύτητα, αποκρισιμότητα) και υποστήριξη (θεωρώ ότι και στους δύο τομείς είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο, προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος) δεν είναι η κατώτερη τιμή το καθοριστικό κριτήριο επιλογής εταιρείας. Εύχομαι η οικονομική πίεση που βιώνουν όλες οι εταιρείες του κλάδου να μην οδηγήσουν τις εξελίξεις και στη Cyta.

minas
08-10-14, 14:46
καλησπέρα .μιά ερώτηση που την έχω απορία καιρό θελω να κάνω.έτυχε μερικές φορές να κάνω έναν έλεγχο με το speed test net. απ ότι θυμαμαι όταν ημουν σε αλλο παροχο μου έδειχνε πως η μέτρηση γινόταν απο σερβερ της β.ελλαδος(τον πιο κοντινό στην θεσσαλονικη) και σωστά αφου βρισκομαι θεσσαλονικη. τωρα βλέπω απο τότε που έχω ερθει cyta μου δειχνει πως συνδέεται αθηνα και μου κάνει εντύπωση γιατι θεωρει πως συνδεεται στον πιο κοντινό σερβερ.δεν θα έπρεπε να δειχνει θεσσαλονίκη;

Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται από τη δρομολόγηση που χρησιμοποιεί στο δίκτυό της κάθε εταιρεία. O εύκολος τρόπος να δεις τι δρομολόγηση γίνειται, είναι να κάνεις ένα traceroute/tracert και να παρακολουθήσεις το μονοπάτι που κάνουν τα πακέτα σου για να φτάσουν στον προορισμό τους (hops).
Γεωγραφική εγγύτητα δεν εγγυάται δικτυακή εγγύτητα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.