PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

sweet dreams
19-10-14, 17:38
Αν θυμάμαι καλά είχαμε μιλήσει μαζί ξανά και μου πρότεινες αυτό τον έλεγχο. Δύσκολα να τον κάνω είμαι και σε πολυκατοικία τουλάχιστον αν ήμουν μόνος και προκαλούσα κάποιο πρόβλημα δε θα με πείραζε. Αυτό το πρόβλημα με την απώλεια internet ή ελάττωση κατά πολύ της ταχύτητας άρχισε να συμβαίνει το καλοκαίρι μετά απο αναβάθμιση που έκανα απο 4 σε 24mbps. Τον Αύγουστο μετά απο κεραυνό δεν είχα υπηρεσίες για σχεδόν 1 μήνα επειδή έλιωσε το καλώδιο της γραμμής μου μερικές εκατοντάδες μέτρα απο το σπίτι μου (έτσι απεφάνθη η cyta). 2 τεχνικοί ήρθαν για έλεγχο στο σπίτι δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή και όχι το router?

Από την στιγμή που λες ότι φτιάχνει με το restart, είναι ποιο πιθανό να φταίει η γραμμή. Αν είχε σοβαρό πρόβλημα το ρούτερ δεν θα έφτιαχνε με ένα

απλό restart. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το τσεκάρεις την στιγμή που σου δημιουργεί το πρόβλημα.

sakisastra
19-10-14, 18:38
Στατιστικά γραμμών έχουμε ή την αερολογία του καθενός;;;;
Κι εγώ συγχρονίζω πότε 15Mbit, πότε 12...
Αλλοι 4 στιν ίδια πολυκατοικία 15-13Mbit
Με Forthnet πριν 10 χρόνια ήμουν 19, Με Wind πριν 4 χρόνια 14.
Η πτώση είναι λογική με λίγη μελέτη.

Αερολογιες δεν υπαρχει λογος να πω εκτος εαν υπαρχει λογος να πεις εσυ!!!φυσικα και δεν μπορω να εχω screen απο τους αλλους, αλλα δεν νομιζω να εχουν καποιο λογο να πουν ψεματα.Οσο για τα δικα μου αν ψαξεις στο παρον θεμα θα βρεις ποσο ημουν με cyta και ποσο πηγα οταν ενεργοποιηθηκα στην forthnet.Δεν ξερω γιατι η δικη σου συνδεση ειναι ασανσερ και εχεις τετοιες διακυμανσεις, εμενα παντος στην forthnet και οσο ημουν στον οτε περιπου 4 χρονια ημουν παντα σταθερος στα 16-17.Οσο ημουν στην cyta παντος περιπου μια βδομαδα, το νετ ηταν σταθερο και το τηλεφωνο αψογο,το μονο θεμα ηταν ο χαμηλος συνχρονισμος

graal
20-10-14, 00:39
Το σταθερό, είναι ασύρματο? Εάν ναι, απομάκρυνε τη βάση του. Επηρεάζει αρνητικά.

Hetfield
20-10-14, 12:40
Δεν είναι λύση αυτή φίλε μου, έχω 6 συσκευές στο σπίτι, είναι αδύνατον.

Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί τόσα χρόνια διαχειρίζονταν καλύτερα τις παρεμβολές ενώ εδώ και κάτι μήνες άρχισε να έχει θέματα. Δοκίμασα άλλαξα κανάλι να μην υπάρχουν άλλα δίκτυα εκεί, άλλαξαν και οι τεχνικοί πάλι κανάλι αλλά τίποτα. Μη νομίζεις οτι είμαι σε καμιά μεγάλη περιοχή, το δικό μου και άλλα 3 wifi πιάνουν οι συσκευές μου μέσα στο σπίτι.
Λυση οριστικη στο προβλημα των παρεμβολων στο wifi δεν υπαρχει.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σκαναρεις ποιες συχνοτητες ειναι πιασμενες (WiFi analyzer για Android) και να γυρισεις σε ελευθερη συχνοτητα/καναλι. Αλλα καποια στιγμη θα σε παρεμβαλουν κι εκει.
Ή να πυκνωσεις το οικιακο σου δικτυο με access points WiFi 802.11n σε συχνοτητες των 5 GHz, με μειωμενο ομως penetration.
Και παλι οριστικη λυση δεν υπαρχει, καποια στιγμη θα σε παρεμβαλουν αν πυκνωσουν τα ασυρματα δικτυα και σε αυτες τις συχνοτητες.
Το οτι τοσους μηνες δουλευε σωστα και αρχισαν τωρα τα προβληματα δεν λεει κατι.

Οποτε ή βαζεις καλώδιο σε οσες συσκευες μπορεις να ελευθερωθει λιγο φασμα, ή καθεσαι και χαλιεσαι αδικα.
Κι αν δεν μπορεις να περασεις καλωδιο ethernet, δες και τη λυση του Powerline (Ethernet μεσω μπριζας ρευματος), η οποια ειναι απλη κι αρκετα αξιοπιστη.
Μην περιμενεις αξιοπιστια με το WiFi.

yiannis010
20-10-14, 12:45
ας κανω και γω 2 ερωτησεις που τις εχω απορια καιρο τωρα και ζητω συγνωμη εκ των προταιρων για το αν επρεπε να ανοιξω αλλο νημα η αν επρεπε να τις κανω σε αλλη ενοτητα.
α)εχω παρατηρησει πως όταν κάνω μετρηση ταχυτητας (σε σερβερ φτπ και παντα ενσυρματα) ενω το ρουτερ ειναι κλειδωμενο στα 13+ η ταχυτητα του κατεβασματος ξεκιναει απο τα15,5 και μετα απο λιγο πηγαινει στα 13 συμβαινει σε καποιον αλλον και γιατι να ξεκιναει απο τα 15,5(ρωταω γιατι δεν εχει τυχει να το ξανασυναντησω και μπορει να ειναικαι φυσιολογικο)
β)η γραμμη μου χαρακτηριζοταν παντα προβληματικη απο τον οτε και ειχα σοβαρα προβληματα αποσυνδεσεων (μου ειχε βγει η πιστη στις αποσυνδεσεις με λιγα λογια ) όταν πηρα την αποφαση και μεταφερθηκα στην cyta με την σκεψη πως ισως και να ηταν χειροτερα γιατι με τις αποσυνδεσεις δεν νθα ειχα ουτε τηλεφωνο εκτος απο ιντερνετ διαπιστωθηκε πως οι αποσυνδεσεις περασαν στο παρελθον και εχω πολυ σταθεροτερη γραμμη απ οτι ειχα στον οτε.αυτο μπορει ν συνεβει λογω voip η αλλαγη βρογχου;η τιποτα απο τα 2 απλά ετυχε ;

Hetfield
20-10-14, 12:53
ας κανω και γω 2 ερωτησεις που τις εχω απορια καιρο τωρα και ζητω συγνωμη εκ των προταιρων για το αν επρεπε να ανοιξω αλλο νημα η αν επρεπε να τις κανω σε αλλη ενοτητα.
α)εχω παρατηρησει πως όταν κάνω μετρηση ταχυτητας (σε σερβερ φτπ και παντα ενσυρματα) ενω το ρουτερ ειναι κλειδωμενο στα 13+ η ταχυτητα του κατεβασματος ξεκιναει απο τα15,5 και μετα απο λιγο πηγαινει στα 13 συμβαινει σε καποιον αλλον και γιατι να ξεκιναει απο τα 15,5(ρωταω γιατι δεν εχει τυχει να το ξανασυναντησω και μπορει να ειναικαι φυσιολογικο)
β)η γραμμη μου χαρακτηριζοταν παντα προβληματικη απο τον οτε και ειχα σοβαρα προβληματα αποσυνδεσεων (μου ειχε βγει η πιστη στις αποσυνδεσεις με λιγα λογια ) όταν πηρα την αποφαση και μεταφερθηκα στην cyta με την σκεψη πως ισως και να ηταν χειροτερα γιατι με τις αποσυνδεσεις δεν νθα ειχα ουτε τηλεφωνο εκτος απο ιντερνετ διαπιστωθηκε πως οι αποσυνδεσεις περασαν στο παρελθον και εχω πολυ σταθεροτερη γραμμη απ οτι ειχα στον οτε.αυτο μπορει ν συνεβει λογω voip η αλλαγη βρογχου;η τιποτα απο τα 2 απλά ετυχε ;

α) Ειναι φυσιολογικο λογω overhead, οχι επειδη εχεις προβληματικη γραμμη.
β) Οταν αλλαζεις παροχο, κατα πασα πιθανοτητα ο ΟΤΕ θα σε αλλαξει και καλωδιο

yiannis010
20-10-14, 13:02
α) Ειναι φυσιολογικο λογω overhead, οχι επειδη εχεις προβληματικη γραμμη.
β) Οταν αλλαζεις παροχο, κατα πασα πιθανοτητα ο ΟΤΕ θα σε αλλαξει και καλωδιο
τι σημαινει overhead; και δεν μπορουσαν στον οτε να αλλαξουν το καλωδιο απο την στιγμη που βλεπανε πως στους 24 μηνες που ημουν στον οτε ειχε δηλωθει πανω απο 10 φορες βλαβη και ειχαν ερθει τεχνικοι στο σπιτι 6-7 φορες;επρεπε να αλλάξω παροχο;

anthip09
20-10-14, 13:33
Μετά από ένα μήνα ταλαιπωρίας φαίνεται ότι το πρόβλημα επιλύθηκε. Έχω uptime 5 μέρες χωρίς αποσυνδέσεις.

Rate (Up/Down) 1020/5717 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.7/8.1 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 27.4/39.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1132/5904 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 14

Είμαι κλειδωμένος σε 6αρι προφίλ από τη cyta. Αρχικά με είχαν σε 4αρι για το φόβο αποσυνδέσεων αλλά μετά από δικό μου αίτημα με γύρισαν σε 6αρι. Να ζητήσω το 8αρι??? Θεωρώ ότι με 39 attenuation μπορεί να χει καλύτερο συγχρονισμό. Πάει παραπάνω η γραμμή ή υπάρχει κίνδυνος να χω συχνές αποσυνδέσεις???
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Hetfield
20-10-14, 16:35
τι σημαινει overhead; και δεν μπορουσαν στον οτε να αλλαξουν το καλωδιο απο την στιγμη που βλεπανε πως στους 24 μηνες που ημουν στον οτε ειχε δηλωθει πανω απο 10 φορες βλαβη και ειχαν ερθει τεχνικοι στο σπιτι 6-7 φορες;επρεπε να αλλάξω παροχο;
Στην ουσια προκειται για χωριτικοτητα που δεσμευεται για τα πρωτοκολλα ωστε να λειτουργουν σωστα.
Τωρα οσον αφορα τον ΟΤΕ τι να σου πω, ειλικρινα δεν ξερω. Υπαρχουν τα καλα, υπαρχουν και τα προβληματικα καλωδια κι απ οτι εχω καταλαβει δυσκολα θα σου αλλαξουν καλωδιο.

bit01
20-10-14, 18:34
delete

Manolis_karas
20-10-14, 19:31
Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και μήνες έχω ένα πρόβλημα το οποίο αναφέρω συνέχεια στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λύνεται ποτέ.

Πχ. εκεί που χρησιμοποιώ το internet, η ταχύτητα είτε πέφτει πολύ χαμηλά είτε δεν μπορώ να μπω σε καμια σελίδα. Αν κάνω restart το router (Thomson TG-782) τότε επανέρχεται. Τους το είπα πολλές φορές και κάθε φορά λένε "για να αλλάξουμε κανάλι, να κάνουμε επανεκκίνηση" κλπ. Λύνεται όπως είναι φυσικό το πρόβλημα, αλλά και πάλι επανέρχεται.

Είχα πει για αλλαγή router αλλά λένε δεν το αλλάζουμε δε βλέπουμε να έχει κάποιο πρόβλημα.

Έχει τύχει και σε κάποιον εδώ μέσα;
Πότε -πότε συμβαίνει και σε μένα, αλλά και σε φίλους μου που έχουν cyta.

Hetfield
20-10-14, 19:38
Πότε -πότε συμβαίνει και σε μένα, αλλά και σε φίλους μου που έχουν cyta.

Συμβαινει ανεξαρτητως παροχου, ειναι παρεμβολες στο WiFi.
Δες και λιγο πιο πισω, ακριβως αυτο συζητουσαμε!

Manolis_karas
20-10-14, 19:48
Εγώ έχω σύνδεση Enthernet.

Hetfield
20-10-14, 20:51
Εγώ έχω σύνδεση Enthernet.
Ανεφερε το στο τεχνικο τμημα τοτε, μαλλον μπουκωνει η μνημη!

Manolis_karas
21-10-14, 22:03
Τους το έχω αναφέρει παλαιότερα, αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, γιατί δεν συμβαίνει συχνά.

dimitri_ns
21-10-14, 23:03
Καλησπέρα

Μία εως δύο φορές το μήνα το μοντεμ θέλει reboot γιατί μπλοκάρει το τηλέφωνο (βγάζει fast busy), οπότε και ξεμπλοκάρει.

Το κάνει από τότε που επανήλθα στη cyta σε vdsl.

Ολο το καλοκαίρι το reboot το έκαναν συνήθως οι τεχνικοί της cyta γιατί έλειπα, προχτες που το ξανάκανε διαπίστωσα ότι το internet δεν κόβεται, απλώς το τηλέφωνο μπλοκάρει

Ειναι απολύτως εκνευριστηκό γιατί στην γραμμή λειτουργεί συναγερμός (από αυτούς μάθαινα ότι δεν έχω τηλέφωνο στην Αθήνα)

Εχω ζητήσει αντικατάσταση του modem και δεν την κάνουν. Μέχρι που μου είπανε ότι καλό κάνει ένα reboot το μήνα. Ποιός θα κάνει το reboot και κάθε πότε και σε ερώτησή μου " μήπως ν'αφήσω σημείωμα στους μπουκαδόρους να κάνουν reboot ?", απόλυτη μούγγα.

Θα τους το στείλω και εγγράφως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις

sweet dreams
21-10-14, 23:23
Καλησπέρα

Μία εως δύο φορές το μήνα το μοντεμ θέλει reboot γιατί μπλοκάρει το τηλέφωνο (βγάζει fast busy), οπότε και ξεμπλοκάρει.

Το κάνει από τότε που επανήλθα στη cyta σε vdsl.

Ολο το καλοκαίρι το reboot το έκαναν συνήθως οι τεχνικοί της cyta γιατί έλειπα, προχτες που το ξανάκανε διαπίστωσα ότι το internet δεν κόβεται, απλώς το τηλέφωνο μπλοκάρει

Ειναι απολύτως εκνευριστηκό γιατί στην γραμμή λειτουργεί συναγερμός (από αυτούς μάθαινα ότι δεν έχω τηλέφωνο στην Αθήνα)

Εχω ζητήσει αντικατάσταση του modem και δεν την κάνουν. Μέχρι που μου είπανε ότι καλό κάνει ένα reboot το μήνα. Ποιός θα κάνει το reboot και κάθε πότε και σε ερώτησή μου " μήπως ν'αφήσω σημείωμα στους μπουκαδόρους να κάνουν reboot ?", απόλυτη μούγγα.

Θα τους το στείλω και εγγράφως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις

Kαλό κάνει reboot κάθε μέρα, όχι κάθε μήνα. Βάζεις το ρούτερ σε χρονοδιακόπτη που τον ρυθμίζεις να κόβει το ρεύμα για λίγο και παίρνεις και μια

τηλεειδοποίηση GSM (http://www.paradox.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/paradox-hellas/module-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82/artion/)που ελέγχει την γραμμή του τηλεφώνου και αν διαπιστώσει διακοπή σε ειδοποιεί από GSM.

dimitri_ns
22-10-14, 02:48
Kαλό κάνει reboot κάθε μέρα, όχι κάθε μήνα. Βάζεις το ρούτερ σε χρονοδιακόπτη που τον ρυθμίζεις να κόβει το ρεύμα για λίγο και παίρνεις και μια

τηλεειδοποίηση GSM (http://www.paradox.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/paradox-hellas/module-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82/artion/)που ελέγχει την γραμμή του τηλεφώνου και αν διαπιστώσει διακοπή σε ειδοποιεί από GSM.

Αυτό με το χρονοδιακόπτη ακούγεται καλό και έξυπνο.
Να το ρυθμίσω κάθε ώρα για reboot? :p
Βοηθάει και στο να μου αλλάξουνε router. Κάνει μόνο του κάθε ώρα restart :p


Αυτό με το gsm με χαλάει. Εκτός από cyta πρέπει να πληρώνω και κινητούς ? Κι αν μείνω από μονάδες ? ή να κάνω συμβόλαιο ? Η μήπως ν' αλλάξω συναγερμό και να έχει και ειδοποίηση μέσω gsm ?

Godian
22-10-14, 12:23
ζητα προληπτικη αλλαγη ρουτερ..... ετσι ακριβως πες τους

sweet dreams
22-10-14, 16:29
Αυτό με το gsm με χαλάει. Εκτός από cyta πρέπει να πληρώνω και κινητούς ? Κι αν μείνω από μονάδες ? ή να κάνω συμβόλαιο ? Η μήπως ν' αλλάξω συναγερμό και να έχει και ειδοποίηση μέσω gsm ?

Θα βάλεις μια κάρτα καρτοκινητού, δεν χρειάζεται σύνδεση. Θα βάλεις να έχει 10 ευρώ μέσα και είσαι Ο.Κ. Απλά θα κάνεις ανανέωση όταν είναι να λήξει.

Ετσι κι' αλλιώς θα χρειαστεί να σε πάρει(στείλει μήνυμα) σε παραβίαση ή σε διακοπή ρεύματος, χαμηλής μπαταρίας κ.λ.π., ανάλογα με τις δυνατότητες του

κέντρου. Αν είσαι σε αναζήτηση νέου συναγερμού και θέλεις πληροφορίες, θα πρέπει να τα πούμε σε άλλο νήμα γιατί εδώ θα μας κράξουν. :)

jimdem582
24-10-14, 12:48
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα επανεμφανίστηκε!

Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος NexTiN, μου βγάζει ταχύτητα 1 ή 2mbps στην καρτέλα interfaces (επανήλθε μόνο του στα 54 πριν λίγο)

Επίσης έβαλα καλώδιο ethernet και συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Το wifi όμως έχει το θέμα. Άλλα 3 δίκτυα είναι στην περιοχή και με το wifi analyser που είδα κανένα δεν υπερκαλύπτει το δικό μου κανάλι.

Σας έχω και τα στατιστικά την ώρα του προβλήματος 145923

Atheros
24-10-14, 17:10
Στο συγκεκριμένο modem θα έχεις υπομονή και θα δοκιμάσεις να το ρυθμίσεις μόνο σε 802.11b διαμόρφωση.Για κανάλι εκπομπής όρισε το 13 ή το 1.Λογικά θα πρέπει να έχεις φούλ ταχύτητα 11 Mbps που είναι υπεραρκετή για το dsl.Ξαναδοκίμασε και βλέπουμε.

jimdem582
24-10-14, 17:49
Στο συγκεκριμένο modem θα έχεις υπομονή και θα δοκιμάσεις να το ρυθμίσεις μόνο σε 802.11b διαμόρφωση.Για κανάλι εκπομπής όρισε το 13 ή το 1.Λογικά θα πρέπει να έχεις φούλ ταχύτητα 11 Mbps που είναι υπεραρκετή για το dsl.Ξαναδοκίμασε και βλέπουμε.

Δεν είναι λύση όμως να χάσω σχεδόν 5mbps απο τη γραμμή μου.

Συνεχίζεται η μεταβολή πάντως και βλέπω οτι πάλι άρχισε να αποσταθεροποιείται. Πριν είχε 36 τώρα έχει 24mbps το router.

Θα μιλήσω με 13811 και θα απαιτήσω αλλαγή ρούτερ, όλα τα δοκιμάσαμε.

NexTiN
24-10-14, 19:47
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα επανεμφανίστηκε!

Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος NexTiN, μου βγάζει ταχύτητα 1 ή 2mbps στην καρτέλα interfaces (επανήλθε μόνο του στα 54 πριν λίγο)

Επίσης έβαλα καλώδιο ethernet και συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Το wifi όμως έχει το θέμα. Άλλα 3 δίκτυα είναι στην περιοχή και με το wifi analyser που είδα κανένα δεν υπερκαλύπτει το δικό μου κανάλι.

Σας έχω και τα στατιστικά την ώρα του προβλήματος 145923

Οπως σου ειπα δεν ειναι θεμα γραμμης.Ζητα καινουργιο τροφοδοτικο ή αλλο Modem...

jimdem582
24-10-14, 19:52
Οπως σου ειπα δεν ειναι θεμα γραμμης.Ζητα καινουργιο τροφοδοτικο ή αλλο Modem...

Επειδή η cyta έκανε τον Κινέζο μίλησα με έναν γνωστό μου συνεργάτη της cyta και είπε θα μου το αντικαταστησει αυτός αύριο. Όταν έχω νεότερα θα σας πω πως πάει με το νέο ρουτερ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

UPDATE

Λοιπόν μου το άλλαξε ο συνεργάτης. Όλα καλά. Κλειδώνω και 1mbps παραπάνω απ'ότι με το thomson! Πήρα το zte zxv10. Πολύ καλό φαίνεται μέχρι στιγμής. Όλα λειτουργούν στην εντέλεια!

evdometap
29-10-14, 15:40
Πανελλαδικο προβλημα σημερα.τι ξερουμε για τη φυση του προβληματος;

ApanCure
29-10-14, 15:54
Τεχνικό πρόβλημα από τις 14:00 και μετα ( τότε το αντιλήφθηκα ) . Η γραμμή συγχρονιζει κανονικά με adsl και έχω τηλεφωνία. Ωστόσο δεν έχω Internet καθώς δε μου δίνει ip.
Τα 13877 και 13811 δεν λειτουργούν/μιλάνε , το οποίο μάλλον δείχνει οτι έχουμε να κάνουμε με ευρύτερο προβλημα.

Κρίμα και μου δημιουργεί τεράστιο θέμα η βλάβη.

jimdem582
29-10-14, 16:29
Εμένα όλα οκ. Μέχρι πριν καμιά ώρα δεν είχα ίντερνετ και τηλέφωνο. Εδώ και λίγη ώρα επανήλθαν κανονικά.

Atheros
29-10-14, 18:07
Πάει η CYTA γκρεμοτσακίστηκε! Είδα πως δεν λειτουργούσε το διαδίκτυο( δεν έδινε dns στο modem) τηλεφωνία όμως είχα....κάνω το μοιραίο λάθος να κάνω reset το router....τώρα δεν έχω τίποτα...
Στο ιντερνέτ φυσικά μπαίνω μέσω ειδικού μηχανήματος στη ταράτσα που παίρνει από wind..του γείτονα!

prodromosfan
29-10-14, 18:23
Ναι ο αcs server τάχει παίξει
Μέχρι πριν μιάμιση ωρα είχε πρόβλημα και ο Βύρωνας τωρα δεν ξέρω αν έχει αποκατασταθει

NiKapa
29-10-14, 18:49
Aς ειναι καλα τα smartphones >hotspot ,μεγαλη νειλα η Συτα αδικαιολογητη

dimitri_ns
29-10-14, 19:00
Νέα Σμύρνη από τη 1:30 χωρίς internet kai το τηλέφωνο πάει κι έρχεται. 15:30 έφτιαξε.
Παλιός πελάτης με adsl για ένα χρόνο κανένα πρόβλημα
Πήγα οτε και ξανάρθα vdsl. Κάθε μήνα 1-2 προβλήματα με χειρότερο, όλα τα λαμπάκια πράσινα και το τηλέφωνο δεν δουλεύει, θέλει reboot για να ξαναστρώσει

Κρίμα

yiannis010
29-10-14, 20:14
Εμένα όλα οκ. Μέχρι πριν καμιά ώρα δεν είχα ίντερνετ και τηλέφωνο. Εδώ και λίγη ώρα επανήλθαν κανονικά.


αν μας ελεγες και περιοχη θα ηταν καλυτερα

Atheros
29-10-14, 22:10
Τεχνικές εργασίες δικτύου


Περιοχές: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ
Έναρξη Βλάβης: 29/10/2014, 13:20
Υπηρεσίες που επηρεάζονται: Διαδίκτυο [ΝΑΙ] Τηλεφωνία [ΝΑΙ] Τηλεόραση [ΝΑΙ]
Εκτιμώμενος χρόνος αποκατάστασης: Γίνονται ενέργειες για την αποκατάσταση της βλάβης
Εμπλεκόμενος Πάροχος: Cyta


http://www.cyta.gr/el/support/technicalWork

Έχουν βγάλει αυτήν την ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της εταιρείας.....αλλά τί να το κάνεις που η πρώτη λέξη είναι.......ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ!!
Βούλιαξε τελείως!!!
Ας τους δώσουμε μια ευκαιρία μέχρι αύριο,αλλιώς συγκέντρωση έξω από τα κεντρικά στην Αλεξάνδρας.
Εκτός κι αν βγάλουν σοβαρή ανακοίνωση για το είδος της βλάβης και την αιτία αλλά και προβλεπόμενο χρονοδιάγραμμα αποκατάστασης.Το: Γίνονται ενέργειες για την αποκατάσταση της βλάβης μπορεί να σημαίνει τα πάντα.....

Just_Nikos
29-10-14, 22:17
Μεγάλη ξεφτίλα από μέρους της cyta αυτό που συνεβει σήμερα, πιστεύω όσοι σκέφτονται να πάνε ΟΤΕ, σήμερα πείστηκαν 100%.
Παντελώς αδικαιολογητη, τόσες ώρες... Κάποιοι άνθρωποι έχουν και δουλειές...

Atheros
29-10-14, 22:33
πιστεύω όσοι σκέφτονται να πάνε ΟΤΕ, σήμερα πείστηκαν 100%.


Αποκλείεται...Είναι πολλά τα λεφτά.Ακόμη κι αν μείνω χωρίς τηλέφωνο μια βδομάδα,σκέφτομαι τους λογαριασμούς του ΟΤΕ ( Deutche Telecom) και που να ξαναγυρίσω....
Βλέπω τόσοι φίλοι/ες σε αυτό το νήμα κάνουν Ομηρικές μάχες για 1-2 Mbps πάνω κάτω.\
Εδώ σήμερα κατέρρευσε το σύμπαν! Σαν να την κατάπιε μαύρη τρύπα! Σερφάρετε παιδάκια τώρα με 0 Mbps! Θα ζητήσω άμεση αποζημίωση και έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό. :lol:

dimitri_ns
29-10-14, 23:22
Αποκλείεται...Είναι πολλά τα λεφτά.Ακόμη κι αν μείνω χωρίς τηλέφωνο μια βδομάδα,σκέφτομαι τους λογαριασμούς του ΟΤΕ ( Deutche Telecom) και που να ξαναγυρίσω....
Βλέπω τόσοι φίλοι/ες σε αυτό το νήμα κάνουν Ομηρικές μάχες για 1-2 Mbps πάνω κάτω.\
Εδώ σήμερα κατέρρευσε το σύμπαν! Σαν να την κατάπιε μαύρη τρύπα! Σερφάρετε παιδάκια τώρα με 0 Mbps! Θα ζητήσω άμεση αποζημίωση και έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό. :lol:

Μην το λες ...
Από netone -> cyta
Από cyta -> ote vdsl
Από οτε vdsl -> cyta vdsl (τώρα)

Επειδή όλοι θεωρούν τους παλιούς πελάτες δεδομένους και ηλίθιους
Επειδή κάνουν προσφορές για νέους πελάτες

Το Μάιο που λήγει η cyta τα ξαναλέμε
Στον Οτε πλήρωνα 44 € με otetv fullpack, στη cyta 32€ χωρις τηλεόραση

Η διαφορά δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ μεγάλη, ειδικά αν συνεχιστούν τα προβλήματάκια που έχω με την cyta

Hetfield
29-10-14, 23:24
Μπορει να μην ημουν σπιτι και να γλιτωσα το καζο με το Internet, αλλα ενα τετοιο γεγονος σε καμια περιπτωση δεν θα επηρεαζε τη γνωμη μου συνολικα για τη Cyta.
Τουλαχιστον οσον αφορα εμενα, τις ταχυτητες και την συνολικη αξιοπιστια που εχω στη Cyta δεν τις εχω σε κανεναν αλλον παροχο πλην του ΟΤΕ.

Και στον ΟΤΕ θα γυριζα μονο για το υπαλληλικο VDSL πακετο, αν ποτε αλλαξουν το καφαο στην περιοχη μου.

dimitri_ns
29-10-14, 23:39
Μπορει να μην ημουν σπιτι και να γλιτωσα το καζο με το Internet, αλλα ενα τετοιο γεγονος σε καμια περιπτωση δεν θα επηρεαζε τη γνωμη μου συνολικα για τη Cyta.
Τουλαχιστον οσον αφορα εμενα, τις ταχυτητες και την συνολικη αξιοπιστια που εχω στη Cyta δεν τις εχω σε κανεναν αλλον παροχο πλην του ΟΤΕ.

Και στον ΟΤΕ θα γυριζα μονο για το υπαλληλικο VDSL πακετο, αν ποτε αλλαξουν το καφαο στην περιοχη μου.

Για την αξιοπιστία, παίζω οτε, cyta
Βέβαια, επειδή εδώ και 2 χρόνια έχω το γραφείο στο σπίτι, όταν είσαι στο taxisnet για ΕΝΦΙΑ και μιλάς στο σταθερό με την κόρη σου και γκρεμίζεται το σύμπαν (η περίπτωσή μου σήμερα μεσημέρι), αναθεωρείς. Βιαζόμουνα κιόλας, είχα και λαϊκή :p

prodromosfan
30-10-14, 00:16
http://cyta.gr/el/support/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/141029_apoleia_ipiresion.pdf


Πρεπει να έχουν πάθει χοντρή νιλα
Βύρωνας το τηλ δουλεύει
Επανήλθε σχετικα νωρίς κατα τις 3:30-4 αλλά ίντερνετ γιοκ
Πάντως οι προωθήσεις στο κινητό δουλεύουν άψογα
Αυτό όμως που παρατήρησα πιο νωρίς στις 6 περιπου οι διεθνείς κλήσεις 3 στις 4 δεν βγαινανε και έπεφτε η γραμμη

Godian
30-10-14, 00:22
Εγώ Θεσσαλονίκη συκιες, από της 2 η ώρα το μεσημέρι δεν είχα ίντερνετ.
Τηλέφωνο είχα....
Αλλά νόμιζα ότι κάτι άλλο έφταιγε.
Αλλά τελικά το κατάλαβα μόλις πήγα να πάρω τηλέφωνο.
Εντάξει ρε παιδιά.
Δεν έγινε και κάτι τραγικό.
Θα σας κάνουν πιστωση.
Όλοι αυτοί που καθυστερούν λογαριασμούς, η cyta τη να πει;;
Cyta για πάντα.
Με 16€ το μήνα, έχω 24αρα

Atheros
30-10-14, 00:34
Τηλέφωνο είχα....


Εξαπατάστε! Ο τόνος που ακούτε στο ακουστικό σας είναι από το μόντεμ. Στην πράξη δεν έχετε τίποτα....Ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ

Godian
30-10-14, 00:38
Αφου έκανα κλήση στο κινητό μου και πήρε.
Ξέρω, έπαιρνε τηλέφωνο το μόντεμ

dimitris.taxideytis
30-10-14, 00:40
Εχω τρια χρονια cyta και ειναι η πρωτη σοβαρη βλαβη που μου ετυχε.
Μηχανηματα ειναι,χαλανε....
Η αδυναμια τους ειναι στις δημοσιες σχεσεις-ενημερωση του κοινου...
Εκει χασανε σημερα..

Theodore
30-10-14, 00:57
Εγώ δε ξέρω γιατί αλλά είχα τηλέφωνο ενώ η ίδια η σύτα δεν είχε για να βάλει ένα ηχογραφημένο ώστε τουλάχιστο να ξέρουμε, μόνο πριν από κανά δυό ώρες τους έκοψε. Μπήκα για λίγο με 3τζι στο φόρουμ και μόλις είδα 50 ονλαιν στο θρεντ της συτα κατάλαβα. Πάντως για όσους θυμούνται έχει επαναληφθεί για μεγαλύτερο διάστημα απ' το σημερινό και νομίζω είχαν κάνει έκπτωση στον λογαριασμό για της ημέρες που δεν υπήρχε ιντερνετ, ναι, ήταν μέρες.

Valder
30-10-14, 01:17
Αυτό που λέει ένας φίλος πιο πίσω για τα πράσινα λαμπάκια και να θέλει ρισταρτ για να στρώσει είναι κλασσικό πάντως μια τη βδομάδα άντε ανα δυο βδομάδες άμα σε γουστάρει.

Εγώ δεν καταλαβαίνω από τέτοια σημερινά και είμαι επιφυλακτικός απέναντι σε όσους εξακολουθούν να χαρίζονται σε όλα στη Cyta (και γενικά σε οποιαδήποτε εταιρία). Ο κάθε πελάτης έχει τις δικές του επιθυμίες και τη δική του συλλογιστική και συμπεριφορά. Σαφώς και κάποιοι θα είμαστε γκρινιάρηδες υπέρ του δέοντος με τη λογική κάποιων άλλων που στα δικά μας μάτια θα δείχνουν πιό ανεκτικοί αλλά οφείλω να πω ότι υπάρχει ένα κρίσιμο σημείο στο οποίο όλοι μπορούν να έχουν μια κοινή αντίληψη για ένα συμβάν. Λόγου χάρη το σημερινό. Αν είναι δυνατόν να μην επηρρεάζει την άποψη του -κάθε- πελάτη η προσέγγιση της Cyta στο συμβάν. Δεν μου πέφτει λόγος να μιλήσω για τα τεχνικά γιατί δεν γνωρίζω τι έπαθαν οι άνθρωποι, αλλά όπως εκλαμβάνω το PR τους, το χαρακτηρίζω ανεπαρκέστατο.

Τα κινητά μας τα έχουν για να μας στέλνουν ειδοποιήσεις όταν ξεχνάμε ή αργούμε να πληρώσουμε. Μια μικρή ενημέρωση με sms δε θα ήταν καθόλου κακή επικοινωνιακή κίνηση σήμερα και κάθε φορά που παίζει κάτι σοβαρό.

Επι της ουσίας:

Σήμερα το απόγευμα 2 με 3 περίπου είχα το ίδιο πρόβλημα στο ίντερνετ. Τώρα 00.10 δεν μου βγαίνει καμία κλήση προς πουθενά, ενώ έχω κανονικά internet. Περιοχή ως γνωστόν Γηροκομείο.


Επιλέγω συνειδητά γι αυτή τη φορά να κάνω υπομονή γιατί δεν ξέρω τι έχει συμβεί. Αλλά καλό θα είναι να χειρίζονται λίγο καλύτερα τις κρίσεις τους, εξ' ου και η πρότασή μου πιό πάνω.


ΥΓ: Και για να κάνω και το συνήγορο του χαλουμά, ούτε η Cyta είναι η κακιά, ούτε ο ΟΤΕ ο καλός, ούτε το αντίθετο. Οι γονείς μου μια βδομάδα τώρα είναι στην επαρχία χωρίς τηλέφωνο (εταιρία ΟΤΕ) και τους παίζουν σα μπαλάκια κάτι παιδαρέλια τεχνικοί που ο ένας φτιάχνει κι ο άλλος χαλάει, και δεν ξέρει αυτός που το φτιαξε ποιός το χάλασε. Δεν είπαμε να μας γλύφουν και τα ποδοδάχτυλα οι εταιρείες, αλλά οφείλουν να μας εξυπηρετούν σωστά (εξαιρ. ανωτέρας βίας).

prodromosfan
30-10-14, 09:55
βυρωνα πλεον εχει στρωσει και το ιντερνετ
βεβαια επρεπε να μπω στο μοντεμ και να πατησω connect για να συνδεθει
δεν το εκανε μονο του

dimitri_ns
30-10-14, 10:07
Αυτό που λέει ένας φίλος πιο πίσω για τα πράσινα λαμπάκια και να θέλει ρισταρτ για να στρώσει είναι κλασσικό πάντως μια τη βδομάδα άντε ανα δυο βδομάδες άμα σε γουστάρει.



Εχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα ?
Σε adsl δεν είχα πρόβλημα, με vdsl έχω.

Το πρόβλημα είναι ότι στην γραμμή υπάρχει συναγερμός και αν δεν δουλεύει το τηλέφωνο δεν ειδοποιείται η υπηρεσία λήψης μηνυμάτων σε περίπτωση μπουκαδόρων.
Ελειπα και το καλοκαίρι 4 μήνες, ποιός να κάνει reboot?

prodromosfan
30-10-14, 13:41
Το καλό παντως που εκανε η διακοπη της cyta
ηταν οτι πολλοι νομιζαν οτι τους κοπηκε το τηλ επειδη ειχαν απληρωτο λογαριασμο
(μαζι με μενα :sorry:)
σημερα στο καταστημα περιμενα 20 ατομα ουρα και ολοι για να πληρωσουμε

yiannis010
30-10-14, 13:45
Το καλό παντως που εκανε η διακοπη της cyta
ηταν οτι πολλοι νομιζαν οτι τους κοπηκε το τηλ επειδη ειχαν απληρωτο λογαριασμο
(μαζι με μενα :sorry:)
σημερα στο καταστημα περιμενα 20 ατομα ουρα και ολοι για να πληρωσουμε

:lol::rofl::rofl::worthy::respekt::respekt: με εκανες και γελασα φιλος.....μην βγει παραπερα αυτο θα το ξεκινησουν ολοι οι παροχοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.