PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Hetfield
18-11-14, 14:02
Με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Cyta τι γνώμη έχετε;
Μου κόβεται ξαφνικά το τηλέφωνο και το ίντερνετ (Στο γραφείο και όχι στο σπίτι), παίρνω τηλέφωνο από το κινητό σε άλλο τηλέφωνο cyta για να διαπιστώσω αν είναι γενικό το πρόβλημα και φαίνεται ότι κάτι έχει η γραμμή μου.
Παίρνω τηλέφωνο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Cyta 2 φορές από 10 λεπτά περίπου την φορά αλλά όλες οι γραμμές είναι απασχολημένες. Μέσω της ιστοσελίδας της cyta δίνω το κινητό μου για να με καλέσουν αυτοί και μετά από 2 ώρες κανείς δεν με έχει καλέσει.
Το θεωρώ απαράδεκτο να έχεις ένα πρόβλημα και να μην μπορείς να βρεις κάποιον να μιλήσεις και σε άλλες εταιρείες δεν μου έχει ξανασυμβεί σε τέτοιο βαθμό αν εξαιρέσουμε αρκετά χρόνια πίσω την vivodi.
Ήταν μια άτυχη στιγμή ότι δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον ή το πρόβλημα αυτό είναι μόνιμο άραγε;
Εγω κανενα προβλημα με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση γενικα.
Αν εσκασε καποιο εκτεταμενο προβλημα λογικο ειναι να μη βρισκεις γραμμη.

anonymos1982
18-11-14, 14:14
Εγω κανενα προβλημα με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση γενικα.
Αν εσκασε καποιο εκτεταμενο προβλημα λογικο ειναι να μη βρισκεις γραμμη.

Χαίρομαι που το ακούω για κάποια μελλοντική φορά που θα την χρειαστώ, πάντως κι έτσι έχουν περάσει 3 ώρες περίπου και κανείς δεν μ' έχει καλέσει πίσω.

Se7ev
18-11-14, 15:16
συχνα κολλήματα του ρουτερ με αποτελεσμα να χρειαζεται ρεσταρτ. Μήπως ειναι ελαττωματικό, φταιει ο ΟΤΕ η κάτι άλλο;

yiannis010
18-11-14, 16:09
συχνα κολλήματα του ρουτερ με αποτελεσμα να χρειαζεται ρεσταρτ. Μήπως ειναι ελαττωματικό, φταιει ο ΟΤΕ η κάτι άλλο;τι ρουτερ εχεις ποσο καιρό το έχεις και αν θέλεις ανέβασε και μια φωτο με τα στατιστικά

Se7ev
18-11-14, 16:23
τι ρουτερ εχεις ποσο καιρό το έχεις και αν θέλεις ανέβασε και μια φωτο με τα στατιστικά

το Pirelli έχω, απο την αρχη μου κανει κολληματα. έχω 4mbit και η αποσταση απο το κεντρο δεν ειναι πανω απο χιλιομετρο...

yiannis010
18-11-14, 16:31
το Pirelli έχω, απο την αρχη μου κανει κολληματα.ποιο πιρελι ? το adb το λευκό; με την εξωτερική κεραία;

Se7ev
18-11-14, 16:43
ποιο πιρελι ? το adb το λευκό; με την εξωτερική κεραία;


το μαυρο. εχει κεραια απο οτι θυμαμαι

yiannis010
18-11-14, 17:19
το μαυρο. εχει κεραια απο οτι θυμαμαι
αν και έχω την εντυπωση πως με το τσιγγελι στα βγαζουμε ενα -ενα νομίζω πως το συγκεκριμένο τα έχει τα χρονάκια του,αν έχεις την δυνατότητα αντικατεστησε το για να δεις αν έχει πρόβλημα το ρουτερ διαφορετικά μίλα με την τεχνική υπηρεσία για αντικατάσταση .το πιο σταθερό ρουτερ που κυκλοφορει στην cyta αυτή την στιγμή για μένα είναι το ZTE .το συγκεκριμένο που έχεις δεν βγαίνει πια και λογικά δεν υπάρχει να σου βρούνε ούτε μεταχειρισμένο.

Se7ev
18-11-14, 18:45
Υπαρχει κανενα ρουτερ της αγορας καλο να δοκιμάσω;

Valder
19-11-14, 03:49
Υπαρχει κανενα ρουτερ της αγορας καλο να δοκιμάσω;

Μην κάνεις τον κόπο να χαλάσεις χρήματα για δοκιμές, το έχω ξαναπεί ότι έχω ίδιο ολόιδιο πρόβλημα με ακριβώς το ίδιο ρούτερ πιρέλλι μαύρο. Πάρε από τη Cyta άλλο (κι εγω αυτό θα κάνω κάποια στιγμή), ούτως ή άλλως τσάμπα με χρησιδάνειο είναι όλα αν δεν απατώμαι.

mrformat
20-11-14, 00:59
Καλησπέρα. Σήμερα με είχαν 40 λεπτά στο περίμενε, και μόλις μου απάντησαν με ξανάβαλαν άλλα 20. Δεν άντεξα και το έκλεισα. Ήθελα να ρωτήσω για λάθος υπόλοιπο στο λογαριασμό που φαίνεται να μην έχει εξοφληθεί 1 λεπτό. Υπάρχει και σε άλλον?

yiannis010
20-11-14, 01:20
Καλησπέρα. Σήμερα με είχαν 40 λεπτά στο περίμενε, και μόλις μου απάντησαν με ξανάβαλαν άλλα 20. Δεν άντεξα και το έκλεισα. Ήθελα να ρωτήσω για λάθος υπόλοιπο στο λογαριασμό που φαίνεται να μην έχει εξοφληθεί 1 λεπτό. Υπάρχει και σε άλλον?
ναι έχει συμβει.συνηθως όταν δεν έχουν να δωσουν ρέστα αφήνουν υπολοιπο 1-2 λεπτα.λογικά δεν σου κρατησαν όλο το ποσό σε προηγουμενο λογαριασμο αλλά άφησαν υπόλοιπο 1 λεπτο για να στρογγυλοποιηθει στον επόμενο

mrformat
20-11-14, 02:09
ναι έχει συμβει.συνηθως όταν δεν έχουν να δωσουν ρέστα αφήνουν υπολοιπο 1-2 λεπτα.λογικά δεν σου κρατησαν όλο το ποσό σε προηγουμενο λογαριασμο αλλά άφησαν υπόλοιπο 1 λεπτο για να στρογγυλοποιηθει στον επόμενο

Ευχαριστώ!

anonymos1982
20-11-14, 10:39
Καλησπέρα. Σήμερα με είχαν 40 λεπτά στο περίμενε, και μόλις μου απάντησαν με ξανάβαλαν άλλα 20. Δεν άντεξα και το έκλεισα. Ήθελα να ρωτήσω για λάθος υπόλοιπο στο λογαριασμό που φαίνεται να μην έχει εξοφληθεί 1 λεπτό. Υπάρχει και σε άλλον?

Άρα στην προηγούμενη σελίδα που ανάφερα ότι δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον δεν ήταν μεμονωμένο το φαινόμενο, μήπως δοκίμασες να αφήσεις τον αριθμό σου για να σε πάρουν; Γιατί εγώ που το έκανα ακόμα περιμένω την κλήση..
. Καλά άντεξες και περίμενες 40 λεπτά;

yiannis010
20-11-14, 16:47
Άρα στην προηγούμενη σελίδα που ανάφερα ότι δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον δεν ήταν μεμονωμένο το φαινόμενο, μήπως δοκίμασες να αφήσεις τον αριθμό σου για να σε πάρουν; Γιατί εγώ που το έκανα ακόμα περιμένω την κλήση..
. Καλά άντεξες και περίμενες 40 λεπτά;
όσες φορές επικοινώνησα με cyta για οποιοδήποτε λόγο περίμενα απο 5 εώς 15 λεπτά.δεν μου έτυχε ποτέ τόσο μεγάλη αναμονή.όχι δηλ πως και το 15λεπτο είναι λιγο αν τηλεφωνεις ειδικά απο κινητό.

Godian
20-11-14, 17:23
Εγώ πάντως σε Facebook που μιλάω μαζί τους, με παίρνουν το αργότερο την άλλη μέρα, και το λιγότερο την ίδια μέρα.....

anonymos1982
20-11-14, 18:58
όσες φορές επικοινώνησα με cyta για οποιοδήποτε λόγο περίμενα απο 5 εώς 15 λεπτά.δεν μου έτυχε ποτέ τόσο μεγάλη αναμονή.όχι δηλ πως και το 15λεπτο είναι λιγο αν τηλεφωνεις ειδικά απο κινητό.

Ακόμα και 5 λεπτά είναι πολλά, έχω γυρίσει τις περισσότερες εταιρείες και συνήθως η αναμονή ήταν ολιγόλεπτη, δεν ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο εν τω μεταξύ.
Να πω ότι με πήραν πριν λίγο από την τεχνική υποστήριξη στο τηλέφωνο που είχα αφήσει χθες το πρωί και ενώ το πρόβλημα είχε διορθωθεί προ πολλού...

- - - Updated - - -


όσες φορές επικοινώνησα με cyta για οποιοδήποτε λόγο περίμενα απο 5 εώς 15 λεπτά.δεν μου έτυχε ποτέ τόσο μεγάλη αναμονή.όχι δηλ πως και το 15λεπτο είναι λιγο αν τηλεφωνεις ειδικά απο κινητό.

Ακόμα και 5 λεπτά είναι πολλά, έχω γυρίσει τις περισσότερες εταιρείες και συνήθως η αναμονή ήταν ολιγόλεπτη, δεν ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο εν τω μεταξύ.
Να πω ότι με πήραν πριν λίγο από την τεχνική υποστήριξη στο τηλέφωνο που είχα αφήσει χθες το πρωί και ενώ το πρόβλημα είχε διορθωθεί προ πολλού...

graal
20-11-14, 22:14
Το λίγο διάστημα που ήμουν cyta παρατήρησα το εξής φαινόμενο. Όσο είχα vdsl απαντούσαν αμέσως, ούτε ένα λεπτό αναμονή. Η δε εξυπηρέτηση κορυφαία, 3 φορές ήρθε τεχνικός στο σπίτι με ισάριθμες προληπτικές αλλαγές εξοπλισμού. Όταν όμως το γύρισα σε απλό 8άρι και εν συνεχεία 24άρι adsl, οι κλήσεις μου εντελώς συμπτωματικά (??) έμπαιναν στην αναμονή. Θυμάμαι μέχρι και 10 λεπτά αναμονή. Αλλά μέσα σε 3 το πολύ 4 ώρες με καλούσαν πίσω. Είχαμε τα γνωστά αφού κλείσουμε κάντε αυτό κάντε εκείνο και όταν συγχρονίσει, καλέστε ξανά να το δούμε ελέω voip. Και εννοείται τεχνικός δεν ξαναφάνηκε. Προτεραιότητα στο vdsl? Ίσως.... Αλλά τόσο μεγάλη αναμονή? Μακάρι να είναι προσωρινό αυτό με την cyta που διαβάζω στις τελευταίες σελίδες και να μην ταλαιπωρούνται οι συνδρομητές της.

mrformat
21-11-14, 09:03
Άρα στην προηγούμενη σελίδα που ανάφερα ότι δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον δεν ήταν μεμονωμένο το φαινόμενο, μήπως δοκίμασες να αφήσεις τον αριθμό σου για να σε πάρουν; Γιατί εγώ που το έκανα ακόμα περιμένω την κλήση..
. Καλά άντεξες και περίμενες 40 λεπτά;

Όχι δεν άφησα. Εν τέλει την επόμενη μέρα που ξαναπήρα μου απάντησαν σε 12 λεπτά.

dimitris.taxideytis
21-11-14, 13:40
Οσες φορες καλεσα, μου απαντησαν μεσα σε 2-3 λεπτα και κανα δυο φορες αμεσα...
Το οριο αναμονης που βαζω στον εαυτο μου ειναι τα 3-4 λεπτα....(η χειροτερη μου ηταν στον ΟΤΕ, 12 λεπτα περιπου)
Επισης θεωρω λογικο το τμημα εξυπηρετησης να κατακλυζεται απο τηλεφωνα τις πρωτες μερες μετα την παραλαβη του λογαριασμου.(εκδοση γινεται στις 6 με 10 καθε μηνα και παραλαβη συνηθως μεταξυ 15 και 18, αναλογα αν τον παραδινουν ΕΛΤΑ η' ACS.)
θεωρω λοιπον οτι αυτες τις μερες παντα γινεται χαμος στο τηλεφωνικο κεντρο.
Προτιμω να κλεισω και να ξαναπαρω μετα απο μια-δυο ωρες η' καποια αλλη μερα, παρα να χαλαω την ζαχαρενια μου για μικροπραγματα...
Κακα τα ψεμματα, το να καθεσαι και να σκας στην αναμονη για 1 cent τη στιγμη που εχεις 10-15 μερες περιθωριο μεχρι την ληξη του μηνα για αποχρεωση, δεν αξιζει....

yiannis010
21-11-14, 13:50
η αναμονή υπάρχει και στην wind και στην cyta και στον οτε.(για τους άλλους δεν ξέρω αλλα λογικά υπάρχει και εκει.)απο τους 3 παντως που αναφέρω αυτός που μου έβγαλε την πιστη στην αναμονή ειναι η wind μετα ο οτε.με την cyta δεν έχω μεγάλο παράπονο αφού σχεδόν μέσα στο 10λεπτο μου απαντάνε.φαντάσου τί τραβηξα με τους άλλους 2 για να είμαι ευχαριστημένος στο 10λεπτο αναμονής

anonymos1982
21-11-14, 14:49
η αναμονή υπάρχει και στην wind και στην cyta και στον οτε.(για τους άλλους δεν ξέρω αλλα λογικά υπάρχει και εκει.)απο τους 3 παντως που αναφέρω αυτός που μου έβγαλε την πιστη στην αναμονή ειναι η wind μετα ο οτε.με την cyta δεν έχω μεγάλο παράπονο αφού σχεδόν μέσα στο 10λεπτο μου απαντάνε.φαντάσου τί τραβηξα με τους άλλους 2 για να είμαι ευχαριστημένος στο 10λεπτο αναμονής

Τι να πω ο καθένας κρίνει βάσει της εμπειρίας του, έχω περάσει κατά σειρά από Vivodi, ON, Hol, Wind και τώρα Cyta.
Από την ON είχα μπορώ να πως άψογη αντιμετώπιση κάθε φορά που είχα πρόβλημα, και από τις 2 επόμενες δεν θυμάμαι ποτέ να περίμενα ιδιαίτερα όποτε ήθελα κάτι και σε καμιά περίπτωση πάνω από 5λεπτο, ίσως να είχε τύχει, ίσως στο παρελθόν να είχαν περισσότερο κόσμο δεν ξέρω. Θα ήταν ίσως ωραίο να ανοίξει ένα ποστ που να συγκρίνονται οι εμπειρίες από την τηλεφωνική υποστήριξη των διαφόρων εταιρειών.

lak100
23-11-14, 12:55
ξερει κανεις πσοσ ειναι το MTU στην cyta?

nnn
23-11-14, 14:27
ξερει κανεις πσοσ ειναι το MTU στην cyta?

1462


......

anthip09
24-11-14, 12:48
1462


......

Το 1492 ισχύει??

Godian
24-11-14, 17:11
Εγώ πάντως στο adb που είχα το άσπρο. Είχε 1492.
Τώρα που το άλλαξα και έχω το ZTE.
Έχει το 1962.
Δε ξέρω τι είναι αυτό.
Αλλά το λέω επειδή το θυμήθηκα

nicksoti
24-11-14, 19:01
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω χρόνια να μπω στο site, αφορμή η Cyta δυστυχώς.....
Εδώ και 3 χρόνια δεν είχαμε σταθερό - internet σπίτι, μιας και τον περισσότερο χρόνο είμασταν στη δουλειά, χρησιμοποιούσαμε που και που ένα στικάκι 3G που έχω λόγω δουλειάς.
Επειδή όμως η μικρή μεγάλωσε, είπαμε να βάλουμε adsl. Πήγε η γυναίκα μου σε τοπικό κατάστημα και έκανε αίτηση 5 του μηνός στην Cyta Ζωγράφου.
Παλιά στο παρελθόν είχα κάποιες κακές εμπειρίες με συνδέσεις, χρόνους εξυπηρέτησης κλπ από τις εταιρίες τηλεφωνίας και ήμουν περίεργος να δω αν τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εν έτη 2014...
Δυστυχώς, χειρότερα τα βρήκα....

Πέμπτη 20 του μηνός ήλθε ο τεχνικός, κατεβήκαμε στο υπόγειο να συνδέσει, προσπαθούσε από εδώ, προσπαθούσε από εκεί, τίποτα.
Μου λέει μάλλον ο τεχνικός του Οτε δεν έχει συνδέσει τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ παρά του ότι έχουμε ενημερωθεί. Θα σου αφήσω το router, βάλτο στη μπρίζα, θα δηλώσω βλάβη και μόλις το φτιάξουν θα ανάψει το λαμπάκι κλπ
Καλά αρχίσαμε λέω από μέσα μου. Αυτό το "φταίει ο ΟΤΕ" το άκουγα και πριν καμιά 10αριά χρόνια........
Σήμερα 24 του μήνα, μας παίρνει πάλι τεχνικός και λέει πωςο ΟΤΕ "τους τα λέει λίγο αντιφατικά", θα περάσει πάλι τεχνικός στις 5 το απόγευμα. Οκ, λέω, άντε να πάει στα κομμάτια, θα περιμένω σπίτι. Τσάμα η αναμονή, δεν εμφανίστηκε κανείς. Μου αρέσει που μου έκλεισαν και ραντεβού και περίμενα λες κι ο χρόνος μου είναι τσάμπα.

Επειδή τηλεφωνώ μέσω Intertelecom και το nokia που έχω δεν στέλνει DTMF για να επιλέξω στα μενού τους, έστειλα μήνυμα στο callback που έχουν για να με καλέσουν. 2 φορές. Ακόμα περιμένω.

Σκέφτομαι σοβαρά να ακυρώσω την αίτηση. Τι λέτε;

dimangelid
24-11-14, 20:37
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω χρόνια να μπω στο site, αφορμή η Cyta δυστυχώς.....
Εδώ και 3 χρόνια δεν είχαμε σταθερό - internet σπίτι, μιας και τον περισσότερο χρόνο είμασταν στη δουλειά, χρησιμοποιούσαμε που και που ένα στικάκι 3G που έχω λόγω δουλειάς.
Επειδή όμως η μικρή μεγάλωσε, είπαμε να βάλουμε adsl. Πήγε η γυναίκα μου σε τοπικό κατάστημα και έκανε αίτηση 5 του μηνός στην Cyta Ζωγράφου.
Παλιά στο παρελθόν είχα κάποιες κακές εμπειρίες με συνδέσεις, χρόνους εξυπηρέτησης κλπ από τις εταιρίες τηλεφωνίας και ήμουν περίεργος να δω αν τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εν έτη 2014...
Δυστυχώς, χειρότερα τα βρήκα....

Πέμπτη 20 του μηνός ήλθε ο τεχνικός, κατεβήκαμε στο υπόγειο να συνδέσει, προσπαθούσε από εδώ, προσπαθούσε από εκεί, τίποτα.
Μου λέει μάλλον ο τεχνικός του Οτε δεν έχει συνδέσει τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ παρά του ότι έχουμε ενημερωθεί. Θα σου αφήσω το router, βάλτο στη μπρίζα, θα δηλώσω βλάβη και μόλις το φτιάξουν θα ανάψει το λαμπάκι κλπ
Καλά αρχίσαμε λέω από μέσα μου. Αυτό το "φταίει ο ΟΤΕ" το άκουγα και πριν καμιά 10αριά χρόνια........
Σήμερα 24 του μήνα, μας παίρνει πάλι τεχνικός και λέει πωςο ΟΤΕ "τους τα λέει λίγο αντιφατικά", θα περάσει πάλι τεχνικός στις 5 το απόγευμα. Οκ, λέω, άντε να πάει στα κομμάτια, θα περιμένω σπίτι. Τσάμα η αναμονή, δεν εμφανίστηκε κανείς. Μου αρέσει που μου έκλεισαν και ραντεβού και περίμενα λες κι ο χρόνος μου είναι τσάμπα.

Επειδή τηλεφωνώ μέσω Intertelecom και το nokia που έχω δεν στέλνει DTMF για να επιλέξω στα μενού τους, έστειλα μήνυμα στο callback που έχουν για να με καλέσουν. 2 φορές. Ακόμα περιμένω.

Σκέφτομαι σοβαρά να ακυρώσω την αίτηση. Τι λέτε;

Συμβαίνουν αυτά, δεν είσαι ο μόνος. Κάνε μερικές μέρες υπομονή.

Hetfield
25-11-14, 00:06
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω χρόνια να μπω στο site, αφορμή η Cyta δυστυχώς.....
Εδώ και 3 χρόνια δεν είχαμε σταθερό - internet σπίτι, μιας και τον περισσότερο χρόνο είμασταν στη δουλειά, χρησιμοποιούσαμε που και που ένα στικάκι 3G που έχω λόγω δουλειάς.
Επειδή όμως η μικρή μεγάλωσε, είπαμε να βάλουμε adsl. Πήγε η γυναίκα μου σε τοπικό κατάστημα και έκανε αίτηση 5 του μηνός στην Cyta Ζωγράφου.
Παλιά στο παρελθόν είχα κάποιες κακές εμπειρίες με συνδέσεις, χρόνους εξυπηρέτησης κλπ από τις εταιρίες τηλεφωνίας και ήμουν περίεργος να δω αν τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εν έτη 2014...
Δυστυχώς, χειρότερα τα βρήκα....

Πέμπτη 20 του μηνός ήλθε ο τεχνικός, κατεβήκαμε στο υπόγειο να συνδέσει, προσπαθούσε από εδώ, προσπαθούσε από εκεί, τίποτα.
Μου λέει μάλλον ο τεχνικός του Οτε δεν έχει συνδέσει τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ παρά του ότι έχουμε ενημερωθεί. Θα σου αφήσω το router, βάλτο στη μπρίζα, θα δηλώσω βλάβη και μόλις το φτιάξουν θα ανάψει το λαμπάκι κλπ
Καλά αρχίσαμε λέω από μέσα μου. Αυτό το "φταίει ο ΟΤΕ" το άκουγα και πριν καμιά 10αριά χρόνια........
Σήμερα 24 του μήνα, μας παίρνει πάλι τεχνικός και λέει πωςο ΟΤΕ "τους τα λέει λίγο αντιφατικά", θα περάσει πάλι τεχνικός στις 5 το απόγευμα. Οκ, λέω, άντε να πάει στα κομμάτια, θα περιμένω σπίτι. Τσάμα η αναμονή, δεν εμφανίστηκε κανείς. Μου αρέσει που μου έκλεισαν και ραντεβού και περίμενα λες κι ο χρόνος μου είναι τσάμπα.

Επειδή τηλεφωνώ μέσω Intertelecom και το nokia που έχω δεν στέλνει DTMF για να επιλέξω στα μενού τους, έστειλα μήνυμα στο callback που έχουν για να με καλέσουν. 2 φορές. Ακόμα περιμένω.

Σκέφτομαι σοβαρά να ακυρώσω την αίτηση. Τι λέτε;
Την αιτηση και να την ακυρωσεις δε κερδιζεις κατι. Αμα δε σε συνδεσει ο ΟΤΕ η Cyta δε μπορει να κανει τιποτα. Πρεπει πρωτα να κατασκευασει γραμμη ο ΟΤΕ.

MitsosDaBest13
25-11-14, 02:49
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω χρόνια να μπω στο site, αφορμή η Cyta δυστυχώς.....
Εδώ και 3 χρόνια δεν είχαμε σταθερό - internet σπίτι, μιας και τον περισσότερο χρόνο είμασταν στη δουλειά, χρησιμοποιούσαμε που και που ένα στικάκι 3G που έχω λόγω δουλειάς.
Επειδή όμως η μικρή μεγάλωσε, είπαμε να βάλουμε adsl. Πήγε η γυναίκα μου σε τοπικό κατάστημα και έκανε αίτηση 5 του μηνός στην Cyta Ζωγράφου.
Παλιά στο παρελθόν είχα κάποιες κακές εμπειρίες με συνδέσεις, χρόνους εξυπηρέτησης κλπ από τις εταιρίες τηλεφωνίας και ήμουν περίεργος να δω αν τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εν έτη 2014...
Δυστυχώς, χειρότερα τα βρήκα....

Πέμπτη 20 του μηνός ήλθε ο τεχνικός, κατεβήκαμε στο υπόγειο να συνδέσει, προσπαθούσε από εδώ, προσπαθούσε από εκεί, τίποτα.
Μου λέει μάλλον ο τεχνικός του Οτε δεν έχει συνδέσει τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ παρά του ότι έχουμε ενημερωθεί. Θα σου αφήσω το router, βάλτο στη μπρίζα, θα δηλώσω βλάβη και μόλις το φτιάξουν θα ανάψει το λαμπάκι κλπ
Καλά αρχίσαμε λέω από μέσα μου. Αυτό το "φταίει ο ΟΤΕ" το άκουγα και πριν καμιά 10αριά χρόνια........
Σήμερα 24 του μήνα, μας παίρνει πάλι τεχνικός και λέει πωςο ΟΤΕ "τους τα λέει λίγο αντιφατικά", θα περάσει πάλι τεχνικός στις 5 το απόγευμα. Οκ, λέω, άντε να πάει στα κομμάτια, θα περιμένω σπίτι. Τσάμα η αναμονή, δεν εμφανίστηκε κανείς. Μου αρέσει που μου έκλεισαν και ραντεβού και περίμενα λες κι ο χρόνος μου είναι τσάμπα.

Επειδή τηλεφωνώ μέσω Intertelecom και το nokia που έχω δεν στέλνει DTMF για να επιλέξω στα μενού τους, έστειλα μήνυμα στο callback που έχουν για να με καλέσουν. 2 φορές. Ακόμα περιμένω.

Σκέφτομαι σοβαρά να ακυρώσω την αίτηση. Τι λέτε;


Περίμενε λίγες μέρες ακόμα και θα δεις μήπως τελικά γίνει κάτι. Αν δεν έχεις καθόλου σταθερό τηλέφωνο, ούτε καν αριθμό, τότε μάλλον έμπλεξες. Το καλύτερο για μένα θα ήταν ν' ακυρώσεις την αίτηση στη Cyta. Μετά να πας σε κατάστημα ΟΤΕ ζητώντας νέο αριθμό (θα σου έρθει λογαριασμός φυσικά) και θα έρθουν εντός μερικών ημερών να σε συνδέσουν (δεν ξέρω αν απαιτείται ελάχιστη παραμονή στον ΟΤΕ). Αφού σου φτιάξουν γραμμή, τότε κάνεις αίτηση με τον αριθμό που σου έδωσαν σε όποιο πάροχο θες... ;) Πάντως περίμενε λίγο. Συνήθως υπάρχει ασυνεννοησία μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων και του ΟΤΕ ή απλά ο τελευταίος αδιαφορεί για τους "άλλους" πελάτες...

dimangelid
25-11-14, 03:43
Περίμενε λίγες μέρες ακόμα και θα δεις μήπως τελικά γίνει κάτι. Αν δεν έχεις καθόλου σταθερό τηλέφωνο, ούτε καν αριθμό, τότε μάλλον έμπλεξες. Το καλύτερο για μένα θα ήταν ν' ακυρώσεις την αίτηση στη Cyta. Μετά να πας σε κατάστημα ΟΤΕ ζητώντας νέο αριθμό (θα σου έρθει λογαριασμός φυσικά) και θα έρθουν εντός μερικών ημερών να σε συνδέσουν. Μόλις σου φτιάξουν γραμμή, τότε κάνεις αίτηση με τον αριθμό που σου έδωσαν σε όποιο πάροχο θες... ;) Πάντως περίμενε λίγο. Συνήθως υπάρχει ασυνεννοησία μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων και του ΟΤΕ ή απλά ο τελευταίος αδιαφορεί για τους "άλλους" πελάτες...

Εγώ ξέρω πάντως ότι πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 2 μήνες στον ΟΤΕ και μετά μπορείς να φύγεις. Δεν είχα διευκρινίσει αν εννοούν ότι δεν σε αφήνουν να φύγεις ή απλά πληρώνεις τα πάγια 2 μηνών. Πάντως είναι πολυέξοδη σαν λύση στις μέρες μας. Να πληρώσει τέλος ενεργοποίσης στον ΟΤΕ, λογαριασμό 2 μηνών και τέλος ενεργοποίησης στον νέο πάροχο; Δεν έχει καν νόημα να το κάνει κάποιος για να συνδεθεί 5-10 μέρες νωρίτερα ή να πάρει πιο γρήγορα γραμμή... Είναι πολλά τα λεφτά!!!

MitsosDaBest13
25-11-14, 04:31
Εγώ ξέρω πάντως ότι πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 2 μήνες στον ΟΤΕ και μετά μπορείς να φύγεις. Δεν είχα διευκρινίσει αν εννοούν ότι δεν σε αφήνουν να φύγεις ή απλά πληρώνεις τα πάγια 2 μηνών. Πάντως είναι πολυέξοδη σαν λύση στις μέρες μας. Να πληρώσει τέλος ενεργοποίσης στον ΟΤΕ, λογαριασμό 2 μηνών και τέλος ενεργοποίησης στον νέο πάροχο; Δεν έχει καν νόημα να το κάνει κάποιος για να συνδεθεί 5-10 μέρες νωρίτερα ή να πάρει πιο γρήγορα γραμμή... Είναι πολλά τα λεφτά!!!


Αυτό με την ελάχιστη παραμονή δεν το ήξερα... Ίσως να μην απαιτείται και απλά θα πληρώσεις το πάγιο 2 μηνών. Τεσπα, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω... ;)

nicksoti
25-11-14, 14:32
Να σας πω τι έγινε τελικά.

Με το που πόσταρα χτες, κανα 10λεπτο μετα χτύπησε το κουδούνι. Ηλθε πάλι άλλος τεχνικός της Cyta.
Από τον οτε μου είπε πως τσέκαραν και δεν υπήρχε βλάβη, ίσως τους είχαν προσδιορίσει λάθος σημείο στα ζεύγη. Μάλιστα υπήρχε και χαρτάκι στον πίνακα από τον οτε, πως ήλθε και έλενξε.
Ε, τι να σας πω, κάθισε ο άνθρωπος και τσέκαρε όλες τις επαφές μία- μία με το βολτόμετρο, τίποτα. Μιάμισι ώρα έψαχνε.
Ξανάλθε και σήμερα το πρωί που έλειπα και ξαναέλενξε.
Τελικά μας ενημέρωσε πως θα κανονιστεί "συνδιαστικό" ραντεβού μαζί με τεχνικό του Οτε, διότι ο ένας ρίχνει το φταίξιμο στον άλλο. Τι να πω, τρεις τεχνικοί για να συνδεθεί μια γραμμή. Μην φέρουν και κανα καθηγητή πανεπιστημίου στο τέλος. Βέβαια το συνδιαστικό αυτό ραντεβού γίνεται μόνο πρωί σε εργάσιμη ώρα, ο πίνακας είναι στο υπόγειο και κλειδώνεται και θα πρέπει να είμαι κι εγώ απίκο εκεί.....
Και να σας πω και κάτι, υποτίθεται πως τα τέλη σύνδεσης τα πληρώνεις για αυτό τον σκοπό, βέβαια εμάς λόγω προσφοράς ήταν 20 ευρώ μόνο νομίζω.

Μπάχαλο δηλαδή. Βέβαια από προθέσεις δεν μπορώ να πω, η Cyta έχει ανταποκριθεί. Για εκεί παράπονο δεν έχω. Όσο αφορά το αποτέλεσμα όμως.... το τι κάνουν μεταξύ τους οτε και πάροχοι δεν θα έπρεπε να με απασχολεί κανονικά.

Η πλάκα είναι πως τόσα χρόνια μετά που ξανασχολήθηκα με πάροχο σταθερής, τα ίδια και τα ίδια. Γι αυτό είχα καταλήξει σε 3g και ρουτεράκι τηλεφωνία μεσω omnivoice και intertelecom και είχα το κεφάλι μου ήσυχο έστω και με λίγο χειρότερη ποιότητα κλήσεων και internet.

nicksoti
26-11-14, 18:00
Καλησπέρα και πάλι,

Τελικά μετά από ακόμα μία επίσκεψη η γραμμή συνδέθηκε μια χαρά. Ήλθε τεχνικός οτε μαζί με της cyta. Δεν είχαν πάρει βέβαια τηλέφωνο, χρειάστηκε να πάω σπίτι από τη δουλειά, πάντως το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξέρω τι και ποιος έφταιγε και ουτε ρωτησα για να μην φέρω κανέναν σε δύσκολη θέση.
Παρα την μικρή ταλαιπωρία, το σημαντικό είναι πως δεν αμέλησαν το πρόβλημα και ασχολήθηκαν. Μέσα από το πρόβλημα λοιπόν θα έλεγα πως διαπίστωσα καλή υποστήριξη και καλές προθέσεις. Συνεπώς η τελική εντύπωση μένει θετική.

Atheros
26-11-14, 22:13
Είναι τόσοι οι παράγοντες και η πολυπλοκότητα ενός τηλεπικοινωνιακού δικτύου από το κέντρο μέχρι το σπίτι μας, που πολλές φορές ένας άνθρωπος δεν αρκεί για να βρεί αξιόπιστα την λύση ώστε να δουλέψει.....για αυτό ας μάθουμε όλοι να κάνουμε υπομονή.:)

gp1
28-11-14, 17:41
Υπάρχει κάποιο θέμα; Από το μεσημέρι κόβεται συνέχεια το ιντερνετ για 2-3 λεπτά..

DeltaG
28-11-14, 19:35
τον ιουλιο ειχα κανει μεταβαση απο οτε στην cyta, ομως λογο οτι απο 17 στον οτε συνχρονιζα στα 11 εκανα τηλεφωνικα αιτηση υπαναχωρησης η οποια εγινε δεκτη.Αφου πηγα στην forthnet με περνουν τηλεφωνο απο την cyta(περιπου δεκα μερρες μετα την υπαναχωρηση) και μου λενε οτι θα πληρωσω το πεναλτι της προωρης διακοπης. Αφου αρπαχτηκαμε με την κυρια στο τηλεφωνο και της εξηγησα τι ειχε γινει αυτη ηταν ανενδοτη και της ειπα να ακουσει τις συνομιλιες που ειχα κανει αφου οπως μας λενε αυτες ηχογραφουνται, μου ειπε οκ οτι θα το κανει και οτι αυτο θα επαιρνε λιγες μερρες και οτι θα με ξανακαλουσε με το αποτελεσμα. Δεν με καλεσε κανεις ποτε.Ολα αυτα προς τα τελη ιουλιου.Χθες 15 νοεμβριου. 3 μηνες μετα μου ερχετε μηνυμα στο κινητο οτι στην εκδοση του λογαριασμου νοεμβριου θα προστεθουν 75 ευρω για τα τελη προωρης διακοπης...Και ρωταω εγω τωρα, που ηταν η cyta 3 μηνες και ξαφνικα μου ζηταει 75 ευρω?γιατι δεν με ενημερωσε τι εγινε με τις συνομιλιες?Τα γραφω εδω για να τα διαβασουν τα παιδια ωστε να μην την πατησει κανεις και τους πληρωσει.Ειναι απαραδεκτη η τακτικη της cyta για να αρπαξει λεφτα απο οποιον μπορει.Το γραφω γιατι τα ιδια εκανε και σε φιλο μου ο οποιος μου τα ελεγε και δεν τον πιστευα...Φυσικα και δεν θα πληρωσω ουτε ενα ευρω, θα κανω αμεσα καταγγελια στην ΕΕΤΤ και θα περιμενω τον λογαριασμο ωστε να τον καταθεσω στον συνηγορο του καταναλωτη και να ζητησω αμεσα μεσω του συνηγορου του καταναλωτη να ακουσουμε τις συνομιλιες.

Εφ' όσον η αίτηση υπαναχώρησης έγινε δεκτή σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν μπορούν να διεκδικήσουν χρήματα από εσένα.
Αυτή είναι και η ουσία της αίτησης της υπαναχώρησης που επισυνάπτεται στο αντίγραφο του συμβολαίου που κρατά ο πελάτης.
Επίσης οι συνομιλίες πράγματι καταγράφονται και σύμφωνα με τον νόμο έχεις και εσύ πρόσβαση στις συνομιλίες που η εταιρεία τηρεί υποχρεωτικά το λιγότερο για έναν χρόνο.

bamiasnikos
28-11-14, 20:39
Αυτό με την ελάχιστη παραμονή δεν το ήξερα... Ίσως να μην απαιτείται και απλά θα πληρώσεις το πάγιο 2 μηνών. Τεσπα, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω... ;)

Αυτά ΔΕΝ ισύουν με τις 2μηνες παραμονές.

john kargakis
28-11-14, 22:24
Αφού συμπληρώθηκαν κοντά 2 μήνες πριν απο λίγη ώρα είδαμε το φως
Dslam Θερισσος ηρακλείου κρήτης και περιοχή αμμουδάρα στοιχεία γραμμης
είμαι περίπου 3.5 χιλιόμετρα απο το κέντρο στο πιο τουριστικό μέρός στο ηράκλειο ακριβώς 5χλμ απο το κέντρο του ηρακλείου και 3.5 απο το dslam

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 965 / 2.630

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 2.119

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 46,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,5 / 7,5

minas
29-11-14, 13:51
Αφού συμπληρώθηκαν κοντά 2 μήνες πριν απο λίγη ώρα είδαμε το φως
Dslam Θερισσος ηρακλείου κρήτης και περιοχή αμμουδάρα στοιχεία γραμμης
είμαι περίπου 3.5 χιλιόμετρα απο το κέντρο στο πιο τουριστικό μέρός στο ηράκλειο ακριβώς 5χλμ απο το κέντρο του ηρακλείου και 3.5 απο το dslam

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 965 / 2.630

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 2.119

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 46,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,5 / 7,5

Καμιά καμπίνα δε σας έχουν βάλει εκεί, να δεις "κανονικό" δίκτυο? :)

esquellot
30-11-14, 19:37
Επειδή σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ, σκέφτομαι για φορητότητα στο δίκτυο της CYTA. Double play 24άρι. Περιοχή Ιλίσια, πισω από το Ευγενίδειο νοσοκομείο. Θα ήθελα πληροφορίες για το δίκτυο και για τις υπηρεσίες. Όποιος έχει CYTA και μπορεί να πει ας γράψει. Είμαι ανάμεσα σε CYTA & HOL.

bamiasnikos
30-11-14, 20:40
Το χειρότερο after sales που έχω βιώσει μέχρι τώσε σε οποιονδήποτε πάροχο σταθερής ή κινητής.
Αν θες να μειώσεις το κοστος αλλα να έχεις κατι σοβαρό σε after sales, βάλε HOL.

Atheros
30-11-14, 23:26
Η τηλεφωνία voip της cyta δίνει άριστο ήχο χωρίς παράσιτα
Το adsl είναι τυπικά καλό.

Hetfield
01-12-14, 00:09
Σιγουρα καλυτερο απο HOL

Godian
01-12-14, 11:07
Εγώ έχω cyta 1 χρόνο.
Μόνο ίντερνετ χωρίς πακέτα για τηλέφωνο.
Άρχισα με 4αρα στα 16€ και σε 2 μήνες το ανεβασα 8 άρα στα 19€.
Τώρα μετά το χρόνο που μπήκα στην αφοσίωση πελατών, έχω 24αρα(τυπικα16,10€) φαίνεται που κλειδωνω το γράφω στο profile μόνο.
Δεν έχω φάει ντισκονεκτ ποτέ. Η ταχύτητες είναι πολύ καλές για εμένα προσωπικά που είχα παλιά ΟΤΕ.
Τώρα είναι που θα πέσεις και αν ήταν καλή η γραμμή σου.
Σίγουρα θα πέσεις λίγο σε ταχύτητα σε σχέση με ΟΤΕ.
Εγώ αυτό το ήξερα.
Αλλά 1 με 2 μεγαμπιτ δε δικαιολογεί τα τόσα λεφτά που χρεώνει ο ΟΤΕ
Μου είχαν πει πως με 17€ θα είχαν και απεριόριστα σταθερά, αλλά δεν ήθελα γιατί δε τα χρησιμοποιώ καθόλου

Hetfield
03-12-14, 22:55
Τις τελευταιες μερες η Cyta σερνεται στην περιοχη μου και οχι μονο σε μενα.
Το κλειδωμα γκρεμιστηκε κατα 4Mbps, εχω υποψιες για traffic shaping στα torrents και τα pings εκτοξευθηκαν.
Αν δεν σοβαρευτουν ---> :hello

Κατανταμε WIND σιγα σιγα με τα πακετα κατω του κοστους και να μπουκωνει το συμπαν.

MitsosDaBest13
03-12-14, 23:39
Τις τελευταιες μερες η Cyta σερνεται στην περιοχη μου και οχι μονο σε μενα.
Το κλειδωμα γκρεμιστηκε κατα 4Mbps, εχω υποψιες για traffic shaping στα torrents και τα pings εκτοξευθηκαν.
Αν δεν σοβαρευτουν ---> :hello

Κατανταμε WIND σιγα σιγα με τα πακετα κατω του κοστους και να μπουκωνει το συμπαν.



Κράζεις τόσο καιρό τη HOL επειδή πουλάει κάτω του κόστους και φορτώνει τα DSLAM της μ' ένα σωρό πελάτες, αλλά τελικά την πάτησες εσύ με Cyta!! :rofl:

Υπάρχει περίπτωση βέβαια να είναι και κάποιο προσωρινό πρόβλημα...

Hetfield
03-12-14, 23:53
Κράζεις τόσο καιρό τη HOL επειδή πουλάει κάτω του κόστους και φορτώνει τα DSLAM της μ' ένα σωρό πελάτες, αλλά τελικά την πάτησες εσύ με Cyta!! :rofl:

Υπάρχει περίπτωση βέβαια να είναι και κάποιο προσωρινό πρόβλημα...

Κραζω γενικοτερα την πολιτικη κατω του κοστους, αρα και τη Cyta. Δεν ειμαι μετοχος στη Cyta για να της χαιδευω τα αυτια, πελατης της ειμαι και μαλιστα απαιτητικος γιατι πληρωνω 35€/μηνα. Ελπιζω να ειναι προσωρινο το προβλημα αλλα δεν το νομιζω. Στην περιοχη μου υπαρχει γενικοτερο προβλημα

Atheros
04-12-14, 05:45
εχω υποψιες για traffic shaping στα torrents
Αν δεν σοβαρευτουν ---> :hello


Έχω και εγώ τέτοια υποψία για την cyta αλλά δεν είμαι αρκετά ειδικός στο θέμα για να το αποδείξω ή να το απορρίψω. Άν γνωρίζει κάποιο μέλος κάτι παραπάνω...
Βασικά φαίνεται σαν να κόβει το δίκτυο την κίνηση κάποιων τόρρεντ αφήνοντας μόνο 2-3 να παίζουν, με χαμηλές ταχύτητες, και κάποιες στιγμές μόνο ανεβάζει /κατεβάζει στο μέγιστο παρότι υπάρχουν ενεργά peers.

anthip09
04-12-14, 12:23
Έχω και εγώ τέτοια υποψία για την cyta αλλά δεν είμαι αρκετά ειδικός στο θέμα για να το αποδείξω ή να το απορρίψω. Άν γνωρίζει κάποιο μέλος κάτι παραπάνω...
Βασικά φαίνεται σαν να κόβει το δίκτυο την κίνηση κάποιων τόρρεντ αφήνοντας μόνο 2-3 να παίζουν, με χαμηλές ταχύτητες, και κάποιες στιγμές μόνο ανεβάζει /κατεβάζει στο μέγιστο παρότι υπάρχουν ενεργά peers.

Ακριβώς το ίδιο όπως το περιγράφεις συμβαίνει και σε εμένα με τα torrent.Άρα μάλλον είναι γενικότερο το πρόβλημα όπως λέει και ο φίλος Hetfield από πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.