PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Picard
16-12-11, 18:12
Θετικο το γεγονος οτι εχει τις καλυτερες τιμες στην Ελλαδα,manual2100 το θεμα δεν ειναι ποσο πιανεις αλλα με ποσα mb/s κατεβαζεις στο max,αυτο θα το διαπιστωσεις εαν κατεβασεις καποιο αρχειο απο nvidia,amd η απο το speedtest του οτε http://speedtest.ftp.otenet.gr/ καταρχην snr margin ποσο εχεις??? εαν εισαι κατω απο 8 δε θα πιανεις την αναλογη ταχυτητα με βαση τα στατιστικα σου..

Hetfield
17-12-11, 00:06
Αυτο το πιστευω κι εγω,το voip δεν ειναι οτι καλυτερο,π.χ εισαι με pots και θελεις να πας σε cyta,φερνεις ηλεκτρολογο κανει τις μετατροπες σε ολες τις πριζες μετα απο καποιο διαστημα τυχαινει να εχεις χαλια γραμμη και πολλες αποσυνδεσεις,σου τη δινει μια μερα και θελεις να πας σε αλλο παροχο,θα πρεπει να ξαναφερεις ηλεκτρολογο να σου αλλαξει τη συνδεσμολογια των καλωδιων??? αυτους δεν τους νιαζει,παραμενει προβλημα και εμποδιο για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη οπως επισης και η μη αποδοχη απο την εταιρια εξοπλισμου της αρεσκειας σου,εδω υπαρχουν ρουτερακια που το thompson και το pireli τα χουν για πλακα,βλεπε cisco-linksys,level one,zyxel,draytek,3com,AVM
Υπαρχει ανθρωπος που να χρειαζεται ηλεκτρολογο για μια αντιστροφη στη μπριζα, που ειναι υποθεση ενος λεπτου; Τι να πω....

Η cyta αυτο το προιον δινει (voip) και για να το δωσει σωστα, το δινει με δικο της router. Δεν ειναι εφευρεση της, οι σοβαροι παροχοι ανα το κοσμο που δινουν voip αυτο κανουν.
Και αυτο θα αναγκαστουν να κανουν ολοι οι παροχοι αργα η γρηγορα (το voip δηλαδη) οταν σκασουν μυτη με το καλο οι πρωτες οπτικες ινες.
Take it or leave it ;)

Picard
17-12-11, 05:02
Υπαρχει ανθρωπος που να χρειαζεται ηλεκτρολογο για μια αντιστροφη στη μπριζα, που ειναι υποθεση ενος λεπτου; Τι να πω....

Η cyta αυτο το προιον δινει (voip) και για να το δωσει σωστα, το δινει με δικο της router. Δεν ειναι εφευρεση της, οι σοβαροι παροχοι ανα το κοσμο που δινουν voip αυτο κανουν.
Και αυτο θα αναγκαστουν να κανουν ολοι οι παροχοι αργα η γρηγορα (το voip δηλαδη) οταν σκασουν μυτη με το καλο οι πρωτες οπτικες ινες.
Take it or leave it ;)

δεν εχω μια πριζα,4 ειναι και τις θελω ενεργες και τις 4..επειδη βλεπω οτι εχεις χαμηλο SNR τι ταχυτητα πιανεις στο download???

Hetfield
17-12-11, 09:46
δεν εχω μια πριζα,4 ειναι και τις θελω ενεργες και τις 4..επειδη βλεπω οτι εχεις χαμηλο SNR τι ταχυτητα πιανεις στο download???
Ειναι σχετικα ευκολο παντως! Πιανω 13mbit, καποτε (πριν 4 χρονια) η γραμμη μου κλειδωνε και στα 17mbit! Αλλα απο οτι φαινεται μαζευτηκαμε πολλοι τριγυρω με adsl και με φαγανε οι παρεμβολες!

Estela
17-12-11, 20:14
Στα Ιωάννινα έχουν σκάψει μέχρι και στο πανεπιστήμιο - που είναι εκτός πόλης - για αγωγούς της cyta...

Το εξακρίβωσα! ;). Ρώτησα για τις εργασίες και μου είπαν είναι αγωγοί cyta.... Πολύ dyta πέφτει στην περιφέρεια της Ελλάδας:hmm: . Και να πεις ότι έχει και οικισμό στο πανεπιτήμιο;...δεν έχει! .

kosmous
18-12-11, 12:23
Στο κατάστημά μου μπροστά περνούσαν οπτική και ενώ στην πόλη συζητιόταν πως είναι δουλειά της cyta , ο εργολάβος μου είπε πως δουλεύουν για τον ΟΤΕ .

Picard
18-12-11, 15:46
Ειναι σχετικα ευκολο παντως! Πιανω 13mbit, καποτε (πριν 4 χρονια) η γραμμη μου κλειδωνε και στα 17mbit! Αλλα απο οτι φαινεται μαζευτηκαμε πολλοι τριγυρω με adsl και με φαγανε οι παρεμβολες!

δεν εχει σημασια ποσο κλειδωνει η γραμμη αλλα το bandwidth,μπορει να κλειδωνεις στα 15Mbps και να κατεβαζεις με 500kb/s οπως εγω οταν ειχα forthnet,πραγμα που δεν στεκει και σημαινει προβλημα στο συγχρονισμο,ειχα SNR margin 6 τοτε,γι αυτο σε ρωτησα με ποσο κατεβαζεις...λογικα στα 13Mbps πρεπει να κατεβαζεις με 1,2mb/s αντε το λιγοτερο με 1mb/s,στα torrent ποσο πιανεις maximum???

Hetfield
18-12-11, 19:49
δεν εχει σημασια ποσο κλειδωνει η γραμμη αλλα το bandwidth,μπορει να κλειδωνεις στα 15Mbps και να κατεβαζεις με 500kb/s οπως εγω οταν ειχα forthnet,πραγμα που δεν στεκει και σημαινει προβλημα στο συγχρονισμο,ειχα SNR margin 6 τοτε,γι αυτο σε ρωτησα με ποσο κατεβαζεις...λογικα στα 13Mbps πρεπει να κατεβαζεις με 1,2mb/s αντε το λιγοτερο με 1mb/s,στα torrent ποσο πιανεις maximum???
Τον τελευταιο καιρο εχω προβλημα με τη γραμμη, δεν πιανει το max και μερικες φορες νεκρωνει! Εχω γραψει και στο support forum, μου φαινεται οτι μπουκωσε η περιοχη μου εδω! Τι να πω, οταν ειχα netone, για 3 χρονια ειχα ξεχασει τι σημαινει τεχνικο προβλημα!

Picard
19-12-11, 02:35
Τον τελευταιο καιρο εχω προβλημα με τη γραμμη, δεν πιανει το max και μερικες φορες νεκρωνει! Εχω γραψει και στο support forum, μου φαινεται οτι μπουκωσε η περιοχη μου εδω! Τι να πω, οταν ειχα netone, για 3 χρονια ειχα ξεχασει τι σημαινει τεχνικο προβλημα!

Ε τοτε ρε μαγκες τι μου λετε για τη cyta εδω μεσα και ειστε ευχαριστημενοι,για να εισαι ευχαριστημενος πρεπει να πιανεις αυτο που πρεπει,καλα λενε οτι πληρωνεις παιρνεις,οτε και παλι οτε,δεν εχω ξεκολλησει απο το 1,5mb/s εδω και ενα χρονο που τον εχω....

Estela
19-12-11, 02:43
Ε τοτε ρε μαγκες τι μου λετε για τη cyta εδω μεσα και ειστε ευχαριστημενοι,για να εισαι ευχαριστημενος πρεπει να πιανεις αυτο που πρεπει,καλα λενε οτι πληρωνεις παιρνεις,οτε και παλι οτε,δεν εχω ξεκολλησει απο το 1,5mb/s εδω και ενα χρονο που τον εχω....

Έλα ντε! . Και εγώ την ίδια απορία έχω. Ή όντως είσαι ευχαριστημένος και πιάνεις αυτό που πρέπει ή προσπαθείς να μας τρελάνεις!. Υπάρχου και άλλες εταιρείες btw... Μανία με τη cyta!. ...

proktor
19-12-11, 12:10
Ε τοτε ρε μαγκες τι μου λετε για τη cyta εδω μεσα και ειστε ευχαριστημενοι,για να εισαι ευχαριστημενος πρεπει να πιανεις αυτο που πρεπει,καλα λενε οτι πληρωνεις παιρνεις,οτε και παλι οτε,δεν εχω ξεκολλησει απο το 1,5mb/s εδω και ενα χρονο που τον εχω....

Δεν πιάνεις 1,5mb/s πίστεψε με... :)

Hetfield
19-12-11, 15:20
Ε τοτε ρε μαγκες τι μου λετε για τη cyta εδω μεσα και ειστε ευχαριστημενοι,για να εισαι ευχαριστημενος πρεπει να πιανεις αυτο που πρεπει,καλα λενε οτι πληρωνεις παιρνεις,οτε και παλι οτε,δεν εχω ξεκολλησει απο το 1,5mb/s εδω και ενα χρονο που τον εχω....


Έλα ντε! . Και εγώ την ίδια απορία έχω. Ή όντως είσαι ευχαριστημένος και πιάνεις αυτό που πρέπει ή προσπαθείς να μας τρελάνεις!. Υπάρχου και άλλες εταιρείες btw... Μανία με τη cyta!. ...

Ειπα ΕΓΩ οτι ειμαι ευχαριστημενος απο τη Cyta; Δεν το νομιζω.

prodromosfan
19-12-11, 17:11
έχει τυχει μηπως σε κανεναν το παρακάτω;

καλεσα σημερα απο cyta το σπιτι μου (ΟΝ)
σχηματιζοντας τον αριθμο και βγηκε νοσοκομειο ερρικος ντυνάν (οχι δεν νοσηλευομαι)
το κλείνω και πατάω επανάκληση (redial) χωρις εννοειται να σχηματισω τον αριθμό
και βγηκε οντως το σπιτι μου.

Estela
19-12-11, 18:21
έχει τυχει μηπως σε κανεναν το παρακάτω;

καλεσα σημερα απο cyta το σπιτι μου (ΟΝ)
σχηματιζοντας τον αριθμο και βγηκε νοσοκομειο ερρικος ντυνάν (οχι δεν νοσηλευομαι)
το κλείνω και πατάω επανάκληση (redial) χωρις εννοειται να σχηματισω τον αριθμό
και βγηκε οντως το σπιτι μου.

:eek: :blink:. Πώς;.

Seitman
19-12-11, 18:30
Αφού δε βγήκε το Δαφνί, σε καλό δρόμο είσαι... :p

Estela
20-12-11, 01:19
Με μία λέξη κωμικοτραγική η cyta!. :cool:

Seitman! :p

GeorgeMoi
20-12-11, 03:33
Εγώ πάντως με 8αρα σύνδεση πιάνω 7.50-8.50mb/s και δεν υπάρχουν διακοπές...Μένω και σε καλή περιοχή όπου παίζει κάποιο ρόλο.

a.libe
20-12-11, 14:24
παραπανω βγηκε οτι ειναι κωμκοτραγικη η cyta...αλλος λεει οτι ειναι η καλυτερη...ολα ειναι σχετικα και εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες..απλα ο καθεις να κραταει την κριση για τον εαυτο του και να μην εξαγει γενικο συμπερασμα...

PANOS196
20-12-11, 16:19
παραπανω βγηκε οτι ειναι κωμκοτραγικη η cyta...αλλος λεει οτι ειναι η καλυτερη...ολα ειναι σχετικα και εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες..απλα ο καθεις να κραταει την κριση για τον εαυτο του και να μην εξαγει γενικο συμπερασμα...

η ταχύτητα σου τι λέει τεσάρα δεν εχεις είσαι ευχαριστημένος? θέλω κι εγώ να πάω cyta και είμαι ανάμεσα σε 4 η 8 Mbps...

........Auto merged post: PANOS196 πρόσθεσε 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Aπ οτι ακουσα και είδα στα σάιτ μάλλον το 95% είναι ευχαριστημένο απο τη cyta !!! Πήρα τελικά την απόφαση να γίνω συνδρομητής στη cyta ...και οπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι σε λίγο καιρό η πρώτη εταιρεία σε συνδρομητές στην Ελλάδα !!

a.libe
21-12-11, 00:39
η ταχύτητα σου τι λέει τεσάρα δεν εχεις είσαι ευχαριστημένος? θέλω κι εγώ να πάω cyta και είμαι ανάμεσα σε 4 η 8 Mbps...

........Auto merged post: PANOS196 πρόσθεσε 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Aπ οτι ακουσα και είδα στα σάιτ μάλλον το 95% είναι ευχαριστημένο απο τη cyta !!! Πήρα τελικά την απόφαση να γίνω συνδρομητής στη cyta ...και οπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι σε λίγο καιρό η πρώτη εταιρεία σε συνδρομητές στην Ελλάδα !!

φιλε μια χαρα ειμαι με 4αρα...για περιηγηση και ενημερωση που το θελω ειναι οκ, οι σελιδες ανοιγουν ταχυτατα...το τηλ μια χαρα και καλυτερη ποιοτητα απο ΟΤΕ ως τωρα...και το κυριοτερο δινω μονο 29,5 τον μηνα ενω πριν εδινα 45,5+ αναγνωριση κλησης...και στο γραφειο που θα παω εχω κανει αιτηση για νεα συνδεση και εχει δρομολογηθει για 3/1...
ακομη τοσο το 13877 οσο και η τεχνικη εξυπηρετηση απαντανε πλεον γρηγορα ...στη συνιστω ανεπιφυλακτα...βεβαια παιζουν ρολο και αλλες παραμετροι...μα εγω επειδη ειμαι κεντρο παει σφαιρα:worthy:

........Auto merged post: a.libe πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε μια χαρα ειμαι με 4αρα...για περιηγηση και ενημερωση που το θελω ειναι οκ, οι σελιδες ανοιγουν ταχυτατα...το τηλ μια χαρα και καλυτερη ποιοτητα απο ΟΤΕ ως τωρα...και το κυριοτερο δινω μονο 29,5 τον μηνα ενω πριν εδινα 45,5+ αναγνωριση κλησης...και στο γραφειο που θα παω εχω κανει αιτηση για νεα συνδεση και εχει δρομολογηθει για 3/1...
ακομη τοσο το 13877 οσο και η τεχνικη εξυπηρετηση απαντανε πλεον γρηγορα ...στη συνιστω ανεπιφυλακτα...βεβαια παιζουν ρολο και αλλες παραμετροι...μα εγω επειδη ειμαι κεντρο παει σφαιρα:worthy:

αν κανεις αιτηση φορητοτητας η διαρκεια ειναι 12-14 εργασιμες μερες , αν κανεις αιτηση για νεα συνδεση η διαρκεια ειναι περιπου 30 ημερολογιακες μερες...αυτο οφειλεται στον ΟΤΕ

johnbas03
21-12-11, 14:35
Αν είναι καλή η τεχνική υποστήριξη μίας εταιρείας φαίνεται όταν έχεις πρόβλημα...
Είμαι στην cyta 2,5 χρόνια και υποστήριζα ότι είναι καλή εταιρεία... μέχρι που προέκυψε σοβαρό πρόβλημα.
Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω καθόλου ADSL αρα και τηλέφωνο...
Κάθε μέρα τους παίρνω τηλέφωνο απο το κινητό μου και μου λένε τα ίδια, ότι θα περάσει τεχνικός...
Μάλιστα σήμερα ισχυρίστηκαν ότι δεν με βρήκαν στο τηλέφωνο... μπορεί να πήραν και στο σταθερό τι να πώ?
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες του προβλήματος αλλά στέκομαι στην υποστήριξη... που δεν υπάρχει.
Δεν με εχουν πάρει ούτε μια φορά τηλεφωνο να με ενημερώσουν για την βλάβη.

a.libe
21-12-11, 16:08
Αν είναι καλή η τεχνική υποστήριξη μίας εταιρείας φαίνεται όταν έχεις πρόβλημα...
Είμαι στην cyta 2,5 χρόνια και υποστήριζα ότι είναι καλή εταιρεία... μέχρι που προέκυψε σοβαρό πρόβλημα.
Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω καθόλου ADSL αρα και τηλέφωνο...
Κάθε μέρα τους παίρνω τηλέφωνο απο το κινητό μου και μου λένε τα ίδια, ότι θα περάσει τεχνικός...
Μάλιστα σήμερα ισχυρίστηκαν ότι δεν με βρήκαν στο τηλέφωνο... μπορεί να πήραν και στο σταθερό τι να πώ?
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες του προβλήματος αλλά στέκομαι στην υποστήριξη... που δεν υπάρχει.
Δεν με εχουν πάρει ούτε μια φορά τηλεφωνο να με ενημερώσουν για την βλάβη.

στο μοναδικο που χωλαινουν οι εναλλακτικοι ειναι σε αυτο...και τις περισσοτερες φορες ειναι και ευθυνη ΟΤΕ αφου κλεινουν μαζι του για συνδυαστικο ρβ με την σκοπιμη καθυστερηση εκ μερους του ΟΤΕ..παιζει ρολο και η περιοχη κλπ κλπ...βεβαια στα 2, 5 χρονια θα εχεις εξοικονομησει καποια 600-700 ευρω..

johnbas03
21-12-11, 18:16
Αν είναι καλή η τεχνική υποστήριξη μίας εταιρείας φαίνεται όταν έχεις πρόβλημα...
Είμαι στην cyta 2,5 χρόνια και υποστήριζα ότι είναι καλή εταιρεία... μέχρι που προέκυψε σοβαρό πρόβλημα.
Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω καθόλου ADSL αρα και τηλέφωνο...
Κάθε μέρα τους παίρνω τηλέφωνο απο το κινητό μου και μου λένε τα ίδια, ότι θα περάσει τεχνικός...
Μάλιστα σήμερα ισχυρίστηκαν ότι δεν με βρήκαν στο τηλέφωνο... μπορεί να πήραν και στο σταθερό τι να πώ?
Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες του προβλήματος αλλά στέκομαι στην υποστήριξη... που δεν υπάρχει.
Δεν με εχουν πάρει ούτε μια φορά τηλεφωνο να με ενημερώσουν για την βλάβη.

Πριν λίγο μου τηλεφώνησαν... και μου εκλεισαν ραντεβού για Παρασκευή ...
Για να δούμε τι θα γίνει.

dantouan
22-12-11, 04:33
Βραδυ αν παρεις την τεχνικη εξυπηρετηση ειναι 2 ατομα ολα κι ολα, οποτε πιανεις γραμμη μετα απο 30 λεπτα... ελεος...

15yo106lbs
22-12-11, 15:08
καλησπερα σε ολουσ θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις σχετικα με την εταιρια
ειναι αληθεια οτι μπορει να προσφερει 50 mbits και vdsl2 + ?
αυτο μου φενεται λιγο απιστεφτο για τετοια εταιρια και μια τελευταια ερωτηση
¨ ποια η ποιοτητα της ως εξιπηρετηση ? εννοω ειναι περιπου η ιδια με του οτε η παρομια της φορθνετ για παραδειγμα many thanks gia opoion apanthsei

a.libe
22-12-11, 16:09
καλησπερα σε ολουσ θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις σχετικα με την εταιρια
ειναι αληθεια οτι μπορει να προσφερει 50 mbits και vdsl2 + ?
αυτο μου φενεται λιγο απιστεφτο για τετοια εταιρια και μια τελευταια ερωτηση
¨ ποια η ποιοτητα της ως εξιπηρετηση ? εννοω ειναι περιπου η ιδια με του οτε η παρομια της φορθνετ για παραδειγμα many thanks gia opoion apanthsei

στην πρωτη ερωτηση ,ναι, ειναι αληθεια μα εχει ορισμενους περιορισμους π.χ να απεχει 1000μ το dslam...τετοια εταιρεια;;;εχει παρελθον αυτη η εταιρεια πανω απο 40 ετη...
στην εξυπηρετηση 2-3 φορες που εχω παρει μεγιστος χρονος αναμονης 10 λεπτα..σε καποιο θεματακι την επομενη μερα με πηραν πισω για επιβεβαιωση...βεβαια ο ΟΤΕ απανταει αμεσα ...μα να πληρωνω ολο το call center του ΟΤΕ παραπανω 15-20 ευρω καλο ειναι να περιμενω 5-10 λεπτα..βεβαια ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη...

ee4649
22-12-11, 18:26
Εδώ και 2 ώρες είμαι συνδρομητής στην Cyta,έφυγα από Forthnet(24mbps,κλείδωνε το ρούτερ γύρω στα 18-19mbps) και έβαλα 8άρα στην Cyta(8192mbps κλειδώνει)

τα στατιστικά μου είναι αυτά:

Data Rate:
Upstream Downstream
1021 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Upstream Downstream
Noise Margin 14.6 dB 6.0 dB
Attenuation 9.8 dB 19.0 dB

έχω την εντύπωση ότι τα ίδια είχα κ με την Forthnet,για πείτε μου είναι καλά στατιστικά?

deltadeltamike
23-12-11, 02:20
Εδώ και 2 ώρες είμαι συνδρομητής στην Cyta,έφυγα από Forthnet(24mbps,κλείδωνε το ρούτερ γύρω στα 18-19mbps) και έβαλα 8άρα στην Cyta(8192mbps κλειδώνει)

τα στατιστικά μου είναι αυτά:

Data Rate:
Upstream Downstream
1021 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Upstream Downstream
Noise Margin 14.6 dB 6.0 dB
Attenuation 9.8 dB 19.0 dB

έχω την εντύπωση ότι τα ίδια είχα κ με την Forthnet,για πείτε μου είναι καλά στατιστικά?

Μια χαρά φαίνεσαι.
Το 6.0 dB είναι το μόνο που θέλει παρακολούθηση αλλά καμία ανησυχία.

Picard
23-12-11, 14:37
Μια χαρά φαίνεσαι.
Το 6.0 dB είναι το μόνο που θέλει παρακολούθηση αλλά καμία ανησυχία.

Το 6 SNR ειναι προβλημα,το καλυτερο ειναι κατα τη γνωμη μου κοντα στο 9,δηλαδη βλεπω τη διαφορα που ειχα με forthnet (SNR 6) απο τον ΟΤΕ (SNR 9) ενω κλειδωνε το ρουτερ στα 15Mbps και με τους δυο..

prodromosfan
23-12-11, 14:53
Εδώ και 2 ώρες είμαι συνδρομητής στην Cyta,έφυγα από Forthnet(24mbps,κλείδωνε το ρούτερ γύρω στα 18-19mbps) και έβαλα 8άρα στην Cyta(8192mbps κλειδώνει)

τα στατιστικά μου είναι αυτά:

Data Rate:
Upstream Downstream
1021 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Upstream Downstream
Noise Margin 14.6 dB 6.0 dB
Attenuation 9.8 dB 19.0 dB

έχω την εντύπωση ότι τα ίδια είχα κ με την Forthnet,για πείτε μου είναι καλά στατιστικά?

τι καλα ρε φίλε;
8αρα γραμμη εχεις, μαξιμουμ κλειδωνεις.

Κι εγω με 8αρα και 18-19 στη netone (που ηρθε cyta η γραμμη με φορητοτητα)
πάλι 6 snr εχω. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ειναι απλά καλές οι γραμμες μας. ;)

15 μερες uptime εχω προς το παρον με 5,5 snr.

snze
23-12-11, 18:04
Καλησπέρα και από μενα,

ήμουν στον ΟΤΕ για πόσα χρόνια αλλά έφυγα λόγω όικονομικών και πήγα cyta.
Στον ΟΤΕ ήμουν στα 2 Mbps, και στην Cyta πήγα στα 4..

Σας παραθέτω παρακάτω τα αποτελέσματα..
Για ΟΤΕ..
http://www.speedtest.net/result/1531460373.png

Για Cyta..
http://www.speedtest.net/result/1532860145.png


Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την cyta, αλλά με απασχολούν λίγο τα χαμηλά ping που
παρατηρώ στην cyta.

Μπορώ να τα βελτιώσω κάπως?

JohnF
23-12-11, 19:23
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την cyta, αλλά με απασχολούν λίγο τα χαμηλά ping που
παρατηρώ στην cyta.

Μπορώ να τα βελτιώσω κάπως?

Fastpath?

ee4649
23-12-11, 22:03
τι καλα ρε φίλε;
8αρα γραμμη εχεις, μαξιμουμ κλειδωνεις.

Κι εγω με 8αρα και 18-19 στη netone (που ηρθε cyta η γραμμη με φορητοτητα)
πάλι 6 snr εχω. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ειναι απλά καλές οι γραμμες μας. ;)

15 μερες uptime εχω προς το παρον με 5,5 snr.


Εγώ εφόσον έχω 8άρα γιατί το speedtest μου βγάζει αυτό εδώ:

http://www.speedtest.net/result/1665404048.png


μήπως δεν είναι γενικά αξιόπιστα τα speedtest?Εννοείτε ότι το έκανα το τεστ χώρις να κάνω τπτ άλλο

deltadeltamike
24-12-11, 06:44
Εγώ εφόσον έχω 8άρα γιατί το speedtest μου βγάζει αυτό εδώ:

http://www.speedtest.net/result/1665404048.png


μήπως δεν είναι γενικά αξιόπιστα τα speedtest?Εννοείτε ότι το έκανα το τεστ χώρις να κάνω τπτ άλλο

Φυσικά και δεν είναι αξιόπιστα. Δοκίμασε να κάνεις download κάποιο αρχείο από σοβαρή πηγή για να δεις τι κατεβάζει η γραμμή

prodromosfan
24-12-11, 13:25
Φυσικά και δεν είναι αξιόπιστα.

το αυτό ;)

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 12 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Eπίσης αν θες να βλέπεις μια γενικοτερη συμπεριφορά της γραμμης σου
με ping και κατεβασμα απο διαφορα site
εχουν δημιουργησει δυο εργαλεία τα παιδια του φορουμ
και θα τα βρεις εδώ.

Multiping Tools, by Adslgr members (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383028)

snze
24-12-11, 15:12
Καλησπέρα και από μενα,

ήμουν στον ΟΤΕ για πόσα χρόνια αλλά έφυγα λόγω όικονομικών και πήγα cyta.
Στον ΟΤΕ ήμουν στα 2 Mbps, και στην Cyta πήγα στα 4..

Σας παραθέτω παρακάτω τα αποτελέσματα..
Για ΟΤΕ..
http://www.speedtest.net/result/1531460373.png

Για Cyta..
http://www.speedtest.net/result/1532860145.png


Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την cyta, αλλά με απασχολούν λίγο τα χαμηλά ping που
παρατηρώ στην cyta.

Μπορώ να τα βελτιώσω κάπως?

Σας παραθέτω και τα στοιχεία όπως τα πήρα σήμερα με tracert


C:\Windows\system32>tracert www.cyta.gr

Παρακολούθηση της διαδρομής προς: dias1.cyta.gr [78.87.0.8]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

1 34 ms 99 ms 99 ms dsldevice.lan [192.168.10.254]
2 39 ms 69 ms 40 ms 46-127-5.adsl.cyta.gr [46.103.127.5]
3 41 ms 40 ms 39 ms 178-103-129.dynamic.cyta.gr [178.59.103.129]
4 87 ms 42 ms 42 ms 78-2-227.itr.cyta.gr [78.87.2.227]
5 42 ms 42 ms 40 ms dias1.cyta.gr [78.87.0.8]

Η παρακολούθηση ολοκληρώθηκε.


Τα ping είναι αρκετά ψηλά...:down:
Τους τηλ στην cyta και τους λέω να με βάλουν σε fastpath?
Τόσο απλό ε?

deltadeltamike
24-12-11, 16:26
Στέλνεις mail στο techsupport [at] hq [dot] cyta [dot] gr, γράφοντας το όνοματεπώνυμό σου, το τηλέφωνο και το ΑΦΜ και ότι επιθυμείς να μπείς σε fast path προφίλ.

Α! Συν ότι είσαι ενήμερος και αποδέχεσαι τυχόν αποσυνδέσεις.

snze
26-12-11, 20:22
Υπάρχει ρε παιδιά κανεις με cyta για να μ πει αν πηγε απο interleave σε fastpath.?
Ή ειμαι ο μονος που θα το γυρίσει..
Μετά θα μπορέσω αν δεν παίξει σε fast, να το γυρίσω σε interleave?

deltadeltamike
27-12-11, 08:56
Έχω fastpach εδώ και 9 μήνες.
Κανένα πρόβλημα.

ee4649
27-12-11, 11:43
Έχω fastpach εδώ και 9 μήνες.
Κανένα πρόβλημα.

Ποια η διαφορά fastpath με Interleave?

prodromosfan
27-12-11, 11:50
μικροτερα ping-> καλυτερο online gaming

kanonias
27-12-11, 23:38
Στο fastpath δεν γίνεται διόρθωση σφαλμάτων με την μέθοδο του Interleave (error-correction coding) με αποτέλεσμα χαμηλότερο ping, αν όμως υπάρχουν πολλά σφάλματα στην γραμμή θα έχεις συχνές αποσυνδέσεις.

ee4649
03-01-12, 21:47
Εδώ και 2 ώρες είμαι συνδρομητής στην Cyta,έφυγα από Forthnet(24mbps,κλείδωνε το ρούτερ γύρω στα 18-19mbps) και έβαλα 8άρα στην Cyta(8192mbps κλειδώνει)

τα στατιστικά μου είναι αυτά:

Data Rate:
Upstream Downstream
1021 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Upstream Downstream
Noise Margin 14.6 dB 6.0 dB
Attenuation 9.8 dB 19.0 dB


Εδω και 2 μέρες αλλάξανε τα στατιστικά μου και ξαφνικά το έχω αυτά εδώ:

Data Rate:
Upstream Downstream
687 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 6.2 dB 5.0 dB
Attenuation 38.8 dB 31.6 dB

δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά στο σερφάρισμα,αλλά οι αλλαγές είναι πολύ διαφορετικές,ειδικά το Attenuation,που πιστεύεται οφείλονται αυτές οι αλλαγές?

Να υποθέσω ότι ίσως είναι προσωρινό?

prodromosfan
03-01-12, 22:08
να υποθεσεις οτι ειναι βλαβη ή αλλιως το σπιτι σου εβγαλε ποδια και μετακινειται

ee4649
03-01-12, 22:25
χαχαχαχα άρα αναμένω να φτιαχτεί δηλ...

SkyNet
03-01-12, 22:27
Μπορείς πάντα να τους καλέσεις και να δηλώσεις βλάβη δεν νομίζω κάποιος να στο φτιάξει έτσι απλά :-)

prodromosfan
04-01-12, 00:26
χαχαχαχα άρα αναμένω να φτιαχτεί δηλ...
δεν εχει στομα να μιλήσει η καημένη η γραμμή.
τους παίρνεις τηλε΄φωνο στην ΤΥ και δηλώνεις βλάβη. ;)

ee4649
04-01-12, 08:01
οκ παιδιά θα τους πάρω,αν και για να είμαι ειλικρινής,δε βλέπω καμία ουσιαστική διαφορά,θα τους πάρω βέβαια...

prodromosfan
04-01-12, 10:13
αμα ειχες πακετο μεχρι 24 θα εβλεπες διαφορα και στο downstream εκτος απο το upstream.
Το βασικοτερο ομως ειναι οτι το attenuation της γραμμης εκτοξευτηκε και αυτο υποδηλώνει απο μόνο του βλάβη στη γραμμή.

mpampis23
05-01-12, 22:24
Εδω και 2 μέρες αλλάξανε τα στατιστικά μου και ξαφνικά το έχω αυτά εδώ:

Data Rate:
Upstream Downstream
687 (Kbps.) 8189 (Kbps.)


Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 6.2 dB 5.0 dB
Attenuation 38.8 dB 31.6 dB

δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά στο σερφάρισμα,αλλά οι αλλαγές είναι πολύ διαφορετικές,ειδικά το Attenuation,που πιστεύεται οφείλονται αυτές οι αλλαγές?

Να υποθέσω ότι ίσως είναι προσωρινό?



εχεις συμπεριφορα μονοπολου 687 (Kbps.) απο 1000 κατι.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.