PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Noone
21-01-12, 23:29
να είσαι καλα Πρόδρομε ;)

μάλλον θα την αλλάξω γιατί και τώρα που σου γράφω είμαι σε αναμονή στο τηλ. να τους τα ψάλω :rtfm:

antreas9
22-01-12, 20:54
(εντωμεταξύ,γράφω καλά λόγια 2 ημέρες πριν,και σήμερα το ιντερνετ ΣΕΡΝΕΤΑΙ, ούτε καν σελίδα δεν ανοίγει)!

edit: σκεφτείτε μόνο, ότι ενώ συνήθως κατεβάζω με 1,1mb, τώρα πάει με 30kb!
και με κλειστό το torrent, δεν παίζει καμία σελίδα σε ταχύτητα καλύτερη της....pstn!

psavas
22-01-12, 21:31
Είμαι 1,5 χρόνο στην Cyta και μπορώ να πω, αν εξαιρέσω κάποιες αποσυνδέσεις που και που, ότι σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την ταχύτητα. Πιάνω συνήθως κατά μέσο όρο το 85% τη θεωρητικής και μερικές φορές και το 90%. Αν γίνει κάτι και με τα youtoube βιντεάκια που ώρες ώρες δεν μπορώ να δω ούτε και σε 240, θα ήταν ιδανικά.
Να πω ότι έχω την 8άρα και μένω Μαρτίου, Θεσσαλονίκη.

makisaudia3
23-01-12, 01:13
Πάντως, για να είσαι πελάτης της Cyta με τόσα προβλήματα όσα περιγράφεις και να μην την αλλάζεις τρία χρόνια τώρα, κάτι καλό θα έχει...:hmm:

Εχω φυγει φιλε μου..Οντως ειχε πολυ καλες τιμες κ εκανε τη διαφορα..Γι'αυτο το λογο κ οι περισοτεροι ειναι συνδρομητες της..

........Auto merged post: makisaudia3 πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στα 8Mbps πρεπει να κατεβαζεις με 800kb/s,με λιγα λογια δε συγχρονιζει η γραμμη σου απο τη cyta,υπαρχει μεγαλο προβλημα χωρητικοτητας σε ολες τις εταιριες εκτος του οτε,ανεπιτρεπτα πραγματα για εταιριες σταθερης,εαν καποιες δεν εχουν φραγκα(δεν αναφερομαι συγκεκριμενα μονο για τη cyta) για επενδυσεις να το κλεισουν το μαγαζι,λεφτα ο κοσμος δεν εχει για πεταμα....εγω οταν πηγα να κανω αιτηση στη cyta προσπαθησαν να με πεισουν να παρω τα 4Μbps επειδη εχουν συγκεκριμενη πολιτικη για να διαμοιραζεται καλυτερα το bandwidth,ο οτε απο τη μια τους σνομπαρει απο την αλλη οι εταιριες παραμενουν στασιμες,τα ιδια προβληματα εχει η hol ισως και η wind...συγκεκριμενα με ατομο που μιλησα που συνεργαζεται με καποιες εταιριες οταν τον ρωτησα ποια θεωρει καλυτερη εταιρια μετα τον οτε μου απαντησε μονολεκτικα ΚΑΜΙΑ...

Το γνωριζω φιλε μου οτι δεν συνχρονιζει καθολου..Σωστα στα ειπε αυτο το ατομο..ΚΑΜΙΑ

gabatia
23-01-12, 06:49
καταθετω την αποψη μου φιλικα και χωρις κακια για την cyta. Ημουν συνδρομητης εδω και 3 χρονια στην αρχη ολα καλα κανα δυο φορες που εμεινα απο νετ και τηλεφωνο το εφτιαξαν και μου πιστωσαν το λογαριασμο ευγε!!!!!!!! τελευταιο χρονο απο τοτε που μπηκαν μεγαλες πολεις μεσα το μεγαλο λαθος!!!! για μενα γιατι δεν αναβαθμησαν τιποτα για να βγαλεις γραμμη στις βλαβες αναμονη 30 -40 λεπτα ελεος πια!!!!!!!! προβληματα πολλα αποσυνδεσεις μια χωρις τηλ μια χωρις νετ σημειωτεον στην ιδια γραμμη χωρις να αλλαξει τιποτα. ετσι τα πηρα στο κεφαλι που λενε και πηγα οτε συμπερασμα για μενα προσωπικα καλη η cyta αλλα οταν δινεις νεες συνδεσεις αβερτα αναβαθμιζεις κιολας και σε προσωπικο και σε μηχανηματα μεγα λαθος για μενα επισης το voip χαθηκαν να δωσουν ξεχωριστη τηλεφωνια και νετ μαζι???? να εξαρτασε σπο ενα router που δουλευει οποτε γουστασει σωστα κατα τα αλλα οταν εβγαζες γραμμη ευγενεστατοι και προθυμοι και αναγνωριζουν τα λαθη τους. bye bye cyta!!!!

PANOS196
23-01-12, 08:50
Τελικά ο ΟΤΕ και η CYTA είναι οι πιο αξιόπιστες εταιρείες τηλεφωνίας και ιντερνετ στην Ελλάδα σύμφωνα με τις απόψεις των συνδρομητών ...τελικά... απλά διαλέγεις και παίρνεις !!!

ee4649
23-01-12, 16:06
Εγώ εδώ και 1 μήνα περίπου συνδρομητής,έχω να καταθέσω ότι ώρες ώρες είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος(ακόμα και το youtube ώρες ώρες πετάει) και άλλες στιγμές τρελές αποσυνδέσεις και τα στατιστικά της γραμμής παίζουνε συνεχώς,αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως φταίει το pirelli,σκέφτομαι να τους ζητήσω να μου αλλαξουνε με thompson,αλλά κ πάλι δεν είμαι σίγουρος αν είναι το ρούτερ το πρόβλημα ή κάτι άλλο...

Stardust80
23-01-12, 20:06
Σαν οικιακό χρήστη θα σε υποστηρίξει, αν δεν έχεις επαγγελματικό συμβόλαιο και αυτό ισχύει για κάθε πάροχο, απ' όσο γνωρίζω. Αν ήσουν από φορητότητα, περισσότερο πιθανό είναι φταίει ο ΟΤΕ κ όχι η Cyta

Digik
23-01-12, 20:43
Τελικά ο ΟΤΕ και η CYTA είναι οι πιο αξιόπιστες εταιρείες τηλεφωνίας και ιντερνετ στην Ελλάδα σύμφωνα με τις απόψεις των συνδρομητών ...τελικά... απλά διαλέγεις και παίρνεις !!!

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες; Παραπάνω οι μισοί λένε ότι δεν έχουν youtube και ότι περιμένουν στα τηλέφωνα. Φτηνή είναι η CYTA και απλά αξιοπρεπής πάροχος. Δε τη λες και τίγκα αξιόπιστη. Ότι ισχύει για όλους τους παρόχους όταν ξεκίναγαν. Λίγοι συνδρομητές οπότε πιο "άδειο" δίκτυο. Τώρα που γεμίζει και από συνδρομητές και από data δυσκολεύεται αλλά με τις πλάτες της Κυπριακής μαμάς (και τα λεφτά των Κυπρίων αδελφών) θα σταθεί. Πιστεύω ότι θα γίνει καλή, αλλά για την ώρα είναι απλά ΟΚ.

deltadeltamike
24-01-12, 13:31
Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες; Παραπάνω οι μισοί λένε ότι δεν έχουν youtube και ότι περιμένουν στα τηλέφωνα. Φτηνή είναι η CYTA και απλά αξιοπρεπής πάροχος. Δε τη λες και τίγκα αξιόπιστη. Ότι ισχύει για όλους τους παρόχους όταν ξεκίναγαν. Λίγοι συνδρομητές οπότε πιο "άδειο" δίκτυο. Τώρα που γεμίζει και από συνδρομητές και από data δυσκολεύεται αλλά με τις πλάτες της Κυπριακής μαμάς (και τα λεφτά των Κυπρίων αδελφών) θα σταθεί. Πιστεύω ότι θα γίνει καλή, αλλά για την ώρα είναι απλά ΟΚ.
Εν μέρει έχεις δίκιο οπότε έχεις και εν μέρει άδικο.
Με το download δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να έχει πρόβλημα.
Αν υπάρχει θέμα με το streaming αυτό ενδεχομένως να έχει να κάνει με τη δρομολόγηση ή το cache-ing του παρόχου. Δεν έχει καμία σχέση όμως με το "άδειο" ή το "γεμάτο" δίκτυο.

Κανένας πάροχος δεν έχει σταθερή χωρητικότητα εντός ή εκτός Ελλάδος.
Αυτά αλλάζουν συνήθως προς τα πάνω συχνά.

thomNikolaou
24-01-12, 19:42
Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες; Παραπάνω οι μισοί λένε ότι δεν έχουν youtube και ότι περιμένουν στα τηλέφωνα. Φτηνή είναι η CYTA και απλά αξιοπρεπής πάροχος. Δε τη λες και τίγκα αξιόπιστη. Ότι ισχύει για όλους τους παρόχους όταν ξεκίναγαν. Λίγοι συνδρομητές οπότε πιο "άδειο" δίκτυο. Τώρα που γεμίζει και από συνδρομητές και από data δυσκολεύεται αλλά με τις πλάτες της Κυπριακής μαμάς (και τα λεφτά των Κυπρίων αδελφών) θα σταθεί. Πιστεύω ότι θα γίνει καλή, αλλά για την ώρα είναι απλά ΟΚ.

Με βάση την δική μου εμπειρία μόνο αξιόπιστη δεν την λες πολλά προβλήματα
με το δίκτυο και το support κάκιστο.

ee4649
24-01-12, 19:49
Εγώ δεν την βλέπω σταθερή,μια το ίντερνετ πετάει κ μια πάει αρκετά αργά...δεν ξέρω μήπως οφείλεται στο ρούτερ όμως(pirelli)

nnn
24-01-12, 19:51
Με βάση την δική μου εμπειρία μόνο αξιόπιστη δεν την λες πολλά προβλήματα
με το δίκτυο και το support κάκιστο.
Νόμιζα πως έχετε εμπειρία από Forthnet έχετε και γραμμές Cyta ?

a.libe
24-01-12, 21:36
για την αξιοποιστια της τα σχολια αποικιλουν , οπως ποικιλουν σε ολους τους παροχους...μονο που η cyta ανηκει σε ημικρατικο οργανισμο και εχει καποιο λιπος περισσοτερο...εγω ενα διμηνο που την εχω σε γραφειο κ σπιτι δεν εχω ως τωρα κανενα προβλημα-μονο μια φορα ειχαν σβηστει στο router τα λαμπακια τηλ ,ιντερνετ και εκανα reboot και ολα οκ...παντως το router adb ειναι πολυ καλο....
καταληγοντας θα ελεγα ας σερνεται και καποιες φορες το ιντερνετ , σε ολους σερνεται..μονο που εδω ειμαστε πιο φθηνα...

Digik
25-01-12, 13:46
Αν υπάρχει θέμα με το streaming αυτό ενδεχομένως να έχει να κάνει με τη δρομολόγηση ή το cache-ing του παρόχου. Δεν έχει καμία σχέση όμως με το "άδειο" ή το "γεμάτο" δίκτυο.

Διαφωνώ σχετικά με το ότι δεν έχει σχέση το youtube με το άδειο ή γεμάτο δίκτυο. Απλά θυμήσου πόσο είχε βελτιωθεί το δίκτυο της Forthnet όταν έκανε caching το youtube. Αυτό που έκαναν πρακτικά είναι ότι ξεφόρτωσαν τις συνδέσεις προς το εξωτερικό από πάρα πάρα πολλά requests για video που όσο να ναι το bandwidth το τρώει πολύ. Δε ξέρω αν το κάνει η CYTA αυτό, αλλά θα την βελτίωνε τη κατάσταση.

deltadeltamike
25-01-12, 20:50
Νομίζω ότι το κάνει ναι.

nnn
25-01-12, 21:13
Νομίζω ότι το κάνει ναι.
Νομίζω όχι, χρησιμοποιεί την cache της Seabone και εκεί κατά μεγάλο ποσοστό οφείλεται το θέμα με το πολύ κακό Youtube streaming.

prodromosfan
25-01-12, 21:15
σημερα σερνεται υπερβολικα η νομιζω;

nnn
25-01-12, 21:15
Σαν γραμμή όχι, σαν YT δεν ξέρω βλέπω ποδόσφαιρο :p

snze
25-01-12, 23:25
σημερα σερνεται υπερβολικα η νομιζω;


Σήμερα είναι πιο τραγικά από ποτέ..
Ας ξυπνήσουν κάποιοι στην cyta πριν είναι πολύ αργά κ την έχουμε κάνουμε όλοι...

deltadeltamike
25-01-12, 23:53
Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τι να πω; Ειδικά στο youtube είναι και ελαφρώς καλύτερα από την έτσι κι αλλιώς καλή προηγούμενη βδομάδα.

Digik
26-01-12, 13:56
Κουράγιο...μπόρα είναι θα περάσει :)

zerocast
26-01-12, 14:13
Αν και η εμπειρια μου με την cyta ηταν πολυ μικρης διαρκειας μολις 10 ημερων ,
θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στο C/S και στο τεχνικο τμημα για την αψογη εξυπηρετηση παροτι εφυγα και χωρις κανενα εμποδιο.
Εγω απλα την συστηνω σε οποιον δεν ασχολειται με online gaming.
Bravo!!

Squall
31-01-12, 01:00
Μια superfast ερωτηση...

Η διαφορα του 2Play με το 1Play ειναι το παγιο του ΟΤΕ (στο 2ο)?

3ftw
31-01-12, 01:03
τηλεφωνια με δωρεαν λεπτα

prodromosfan
31-01-12, 10:09
Μια superfast ερωτηση...

Η διαφορα του 2Play με το 1Play ειναι το παγιο του ΟΤΕ (στο 2ο)?

ναι ;)

3ftw
01-02-12, 10:54
για να μην σας κουραζω με νεο θεμα ποσταρω εδω.
σε καμια εβδομαδα θα εχω κανει αιτηση στην cyta για μεταφορα απο ΟΤΕ.εχω διαβασει καποια σχολια για τα ρουτερακια που δινει..
θα ηθελα να μου προτεινεται ποιο να τους πω να μου δωσουν (αν γινεται βεβαια) για να μην εχω προβληματα με ισως καποιο "προβληματικο" μοντελο

Seitman
01-02-12, 10:58
Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ή ζαντολάστιχο (pirelli) ή Thomson θα σου δώσουν. Για αρχή βάζεις αυτό που σου δίνουν και αν αντιμετωπίσεις προβλήματα, ζητάς αντικατάσταση.

3ftw
01-02-12, 11:06
να σαι καλα μαν..

ee4649
02-02-12, 08:30
ρε παιδιά,έχει αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα με το πιρελι?μήπως κολλάει?
εμένα μου κάνει το εξής,ενώ π.χ το ίντερνετ είναι μια χαρα,ώρες ώρες σέρνεται,κλείνω το ρούτερ το ξαναανοίγω και το ιντερνετ επανέρχεται στα φυσιολογικά του,να ζητήσω αντικατάσταση ρούτερ?τι λέτε?αυτό να φταίει?

prodromosfan
02-02-12, 09:19
ισως να μπουκωνει αμα εχεις ανοιχτο κανα τορρεντ, ισως να το κανει και απο μονο του ετσι απλα.

Παρε την ΤΥ και πες τους το προβλημα να δεις και απο εκει τι θα σου προτεινουν

netvasilis
06-02-12, 19:19
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη Cyta, 2 χρόνια συνδρομητής τώρα. Αναφέρω τα παραπονά μου. Το πρώτο είναι το κλασικό του youtube αλλά κάτι γινετε τελευταια... Τώρα θα αναφέρω την πιο πρόσφατη εμπειρία μου. Είχα καποια restart στο μόντεμ (Thomson tg782), σίγουρα 1-2 τη μέρα δε μιλάω για αποσυνδέσεις αλλά κλείσιμο και ξανανοιγμα του μόντεμ, επίσης και καποια κολλήματα με την τηλεφωνία, χανόταν ενώ είχα κανονικά internet . Εδω ξεκινάει η μικρή "περιπέτεια" μου. Σε συνομιλία με τεχνικο στο 13811 οταν του εξήγησα τι συμβαίνει μου είπε οτι λογικά εχει πρόβλημα το μόντεμ και οτι θα "περναγε" στο συστημα την αντικατάσταση του μόντεμ ωστέ να το αλλάξω στο κατάστημα cytashop. Παω στο κατάστημα με το μόντεμ για να μου το αλλάξουν και μου είπαν οτι δεν γίνετε, διοτι δεν βέπουν κάτι τέτοιο στο σύστημα . Μιλάω επιτόπου με το 13811 και μου λένε βλεπουν τη αναφορά του συναδέλφου τους αλλα οτι πρέπει να ξανασυνδέσω το μόντεμ για να γίνει ελεγχος της γραμμής εξαρχής. Αυτά όλα την προηγούμενη Τετάρτη, στη συνέχεια χρειαστικε να μιλήσω άλλες 2 φορές με την τεχνική υποστηριξη να απειλείσω με φορητότητα ωστε σήμερα να έρθει ο τεχνικός ο οποιος διαπιστωσε το πρόβλημα στο μόντεμ και μου το αντικατέστησε επι τόπου. Φυσικά ζητησα το pirelli γιατι το thomson είναι η δευτερη φορά που το αλλάζω. Κοινώς με ταλαιπώρησαν αρκετα... Τωρα οσων αφορά τη γραμμή είμαι σε 8ρα γραμμή και συνήθως κατεβάζω το μέγιστο.. ,στο streaming καποια κολλήματα ,σχετικά καλο browsing και αρκετά καλά pings επειδή είμαι σε fastpath.

ee4649
06-02-12, 21:58
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη Cyta, 2 χρόνια συνδρομητής τώρα. Αναφέρω τα παραπονά μου. Το πρώτο είναι το κλασικό του youtube αλλά κάτι γινετε τελευταια... Τώρα θα αναφέρω την πιο πρόσφατη εμπειρία μου. Είχα καποια restart στο μόντεμ (Thomson tg782), σίγουρα 1-2 τη μέρα δε μιλάω για αποσυνδέσεις αλλά κλείσιμο και ξανανοιγμα του μόντεμ, επίσης και καποια κολλήματα με την τηλεφωνία, χανόταν ενώ είχα κανονικά internet . Εδω ξεκινάει η μικρή "περιπέτεια" μου. Σε συνομιλία με τεχνικο στο 13811 οταν του εξήγησα τι συμβαίνει μου είπε οτι λογικά εχει πρόβλημα το μόντεμ και οτι θα "περναγε" στο συστημα την αντικατάσταση του μόντεμ ωστέ να το αλλάξω στο κατάστημα cytashop. Παω στο κατάστημα με το μόντεμ για να μου το αλλάξουν και μου είπαν οτι δεν γίνετε, διοτι δεν βέπουν κάτι τέτοιο στο σύστημα . Μιλάω επιτόπου με το 13811 και μου λένε βλεπουν τη αναφορά του συναδέλφου τους αλλα οτι πρέπει να ξανασυνδέσω το μόντεμ για να γίνει ελεγχος της γραμμής εξαρχής. Αυτά όλα την προηγούμενη Τετάρτη, στη συνέχεια χρειαστικε να μιλήσω άλλες 2 φορές με την τεχνική υποστηριξη να απειλείσω με φορητότητα ωστε σήμερα να έρθει ο τεχνικός ο οποιος διαπιστωσε το πρόβλημα στο μόντεμ και μου το αντικατέστησε επι τόπου. Φυσικά ζητησα το pirelli γιατι το thomson είναι η δευτερη φορά που το αλλάζω. Κοινώς με ταλαιπώρησαν αρκετα... Τωρα οσων αφορά τη γραμμή είμαι σε 8ρα γραμμή και συνήθως κατεβάζω το μέγιστο.. ,στο streaming καποια κολλήματα ,σχετικά καλο browsing και αρκετά καλά pings επειδή είμαι σε fastpath.

Είχες προβλήματα με το thompson?

netvasilis
07-02-12, 00:52
Είχες προβλήματα με το thompson?

To thomson εκανε μόνο του restart. Σίγουρα 1-2 τη μέρα.( έκλεινε το μόντεμ τελειως και ξανάνοιγε). Επίσης έχανε και την τηλεφωνία. Εσβηνε το λαμπάκι phone και το τηλέφωνο δε λειτουργούσε ενώ το internet ηταν κομπλέ. (Σε συχνότητα 2-3 φορές τη βδομάδα).

nickaros
07-02-12, 02:51
To thomson εκανε μόνο του restart. Σίγουρα 1-2 τη μέρα.( έκλεινε το μόντεμ τελειως και ξανάνοιγε). Επίσης έχανε και την τηλεφωνία. Εσβηνε το λαμπάκι phone και το τηλέφωνο δε λειτουργούσε ενώ το internet ηταν κομπλέ. (Σε συχνότητα 2-3 φορές τη βδομάδα).

εμενα το αντιθετο ειχα προβληματα με το πιρελι και μου εκανε συνεχεια αποσυνδεσεισ μου μπουκωνε η γραμμη και ηθελε ρεσταρτ, ειχα φτασει σε σημειο να θελω να το πεταξω στο πατωμα και να αρχισω να το παταω μετα απο αλλαγη μου δωσανε ενα πιρελι ασπρο που ηταν οκ σε σερφαρισμα αλλα στην τηλεφωνια ακοθγοτα λες και καλουσα σε πιεστιεν γραμμη χωρισ φιλτρο ειχε ενα βοθητο που σουτωγε ταυτια και μετα απο απειλη φορητοτητας μου δωσανε το τομσον και εχω βρει την υγεια μου.... φαινεται ειναι να μην πεσεισ στο ελλατωματικο κομματι η το καθε μοντεμ ανταποκρεινεται καλυτερα σε διαφορετικα ειδη γραμμων.

Spyros_Spy
09-02-12, 12:20
σήμερα να έρθει ο τεχνικός ο οποιος διαπιστωσε το πρόβλημα στο μόντεμ και μου το αντικατέστησε επι τόπου.

Είχα αυτήν την απορία. Αν υπάρχουν τεχνικοί ή μόνο τηλεφωνική υποστήριξη, διότι κάτι τέτοιο είχα ακούσει για την περιοχή της Λάρισας τουλάχιστον, μπορεί να κάνω λάθος.

netvasilis
09-02-12, 17:13
Είχα αυτήν την απορία. Αν υπάρχουν τεχνικοί ή μόνο τηλεφωνική υποστήριξη, διότι κάτι τέτοιο είχα ακούσει για την περιοχή της Λάρισας τουλάχιστον, μπορεί να κάνω λάθος.

Οχι υπάρχουν τουλάχιστον στα Χανιά έχει :p. Μη τα ισοπεδόνουμε και όλα. Μάλιστα ήταν εξηπηρετικότατος και φάνηκε γνώστης του αντικειμένου...

deltadeltamike
11-02-12, 00:47
Δεν υπάρχει πάροχος που να μην έχει τεχνικούς πεδίου. Ακόμα και δικοί της να μην είναι τους "νοικιάζει" από συνεργαζόμενες εταιρίες.

Πρακτική που γίνεται επίσης και σε πολλα call center (όσον αφορά και τη τηλεφωνική υποστήριξη).

Από όσο ξέρω η cyta έχει ιδιοκτητο call center και τεχνικούς πεδίου.

JohnPro
11-02-12, 01:30
Παιδια τι δικαιολογητικα ζηταει η cyta? Εγω οταν ηθελα να κανω καινουρια συνδεση, μου ζητουσε καμια 5αρια δικαιολογητικα! Ελεος! Και γιαυτο μου ξινισε λιγο η cyta... Γιατι αν ζηταει λιγοτερα, λεω να παρω το πακετο με τα 35mbps... Εχω ακουσει πολυ καλα λογια...

LAMBIS_7
11-02-12, 12:38
Παιδια τι δικαιολογητικα ζηταει η cyta? Εγω οταν ηθελα να κανω καινουρια συνδεση, μου ζητουσε καμια 5αρια δικαιολογητικα! Ελεος! Και γιαυτο μου ξινισε λιγο η cyta... Γιατι αν ζηταει λιγοτερα, λεω να παρω το πακετο με τα 35mbps... Εχω ακουσει πολυ καλα λογια...

Φωτοτυπία ταυτότητας και φωτοτυπία του τελευταίου λογαριασμού ΟΤΕ ή άλλου παρόχου.

Picard
11-02-12, 12:58
Δεν πιστευω να μεινει αιωνια στο voip η cyta διοτι χανει καποιους πελατες.

η hol ειχε voip και το γυρισε σε pots,γιατι αραγε???:hmm:

manual2100
11-02-12, 13:15
Δεν πιστευω να μεινει αιωνια στο voip η cyta διοτι χανει καποιους πελατες.

η hol ειχε voip και το γυρισε σε pots,γιατι αραγε???:hmm:

μπορεί να γίνει και το αντίθετο όμως

deltadeltamike
11-02-12, 21:03
μπορεί να γίνει και το αντίθετο όμως

Σωστά... Στο εξωτερικό (ήμουν στη Γαλλία) πριν λίγους μήνες, έχουν όλοι voip.

PANOS196
12-02-12, 16:12
οτι και να πώ ... καλύτερη μετά τον οτε είναι η cyta ... τα μικροπροβλήματα λύνονται ... αξίζει τον κόπο αν δεν θέλεις για πάροχο τον οτε να πας στη cyta ....

jason22
14-02-12, 22:59
καλησπερα, απο το καλοκαιρι σκεφτομαι να αφησω τον ΟΤΕ και να περασω σε Cyta.
αν δεν υπηρχε οικονομικη διαφορα δεν θα το εκανα.

αξιζει μια τετοια κινηση ή θα εχω προβληματα?

οι γραμμες τους ειναι σταθερες και γρηγορες για συνεχες κατεβασμα με μηδαμινες αποσυνδεσεις?
η ποιοτητα των τηλεφωνικων κλησεων πως παει? κατι ειχα ακουσει για voip, ισχυει?

Picard
15-02-12, 10:14
καλησπερα, απο το καλοκαιρι σκεφτομαι να αφησω τον ΟΤΕ και να περασω σε Cyta.
αν δεν υπηρχε οικονομικη διαφορα δεν θα το εκανα.

αξιζει μια τετοια κινηση ή θα εχω προβληματα?

οι γραμμες τους ειναι σταθερες και γρηγορες για συνεχες κατεβασμα με μηδαμινες αποσυνδεσεις?
η ποιοτητα των τηλεφωνικων κλησεων πως παει? κατι ειχα ακουσει για voip, ισχυει?

Το ιδιο σκεφτομαι κι εγω,εχει το πιο δικαιο τιμολογιο στις κλησεις χωρις ελαχιστη χρεωση κλησης ακομη και στα πακετα ομιλιας της,αρνητικο το οτι εχει voip εκτος κι αν εχεις μικρο σπιτι και μονο μια πριζα,απο θεμα αξιοπιστιας ειναι ρισκο,καποιοι πιανουν αυτο που πρεπει και κατεβαζουν στην αναλογη ταχυτητα,ορισμενους τους εχει κανει τη ζωη δυσκολη,γνωμη μου πηγαινε στην πιο μικρη ταχυτητα 4Mbps κι ανεβαινεις σταδιακα αφου βλεπεις οτι η γραμμη σου ειναι σταθερη,μην πας αποτομα στα 24Mbps κι εχεις προβληματα συγχρονισμου και πιανεις ταχυτητες που θα επιανες στο 1Mbps γιατι εχει συμβει κι αυτο,αφου σου δινεται αυτη η δυνατοτητα καθε 2-3 μηνες μπορεις να το εκμεταλευτεις δινοντας λιγοτερα λεφτα στην αρχη εφοσον ρισκαρεις..

manual2100
15-02-12, 11:00
,αρνητικο το οτι εχει voip εκτος κι αν εχεις μικρο σπιτι και μονο μια πριζα,
αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις επιστροφή σήματος (βλέπε οδηγίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4509617&postcount=163)) ή αν δεν ξέρεις ζητάς και στο κάνουν αυτοί (με χρέωση)

jason22
15-02-12, 13:28
πριν κανω το ποστ διαβασα το συγκεκριμενο θεμα για επιστροφη σηματος.
οκ αυτο γινεται, ειναι ευκολο.
το θεμα ειναι να μην υπαρχουν αποσυνδεσεις κατα την διαρκεια μιας κλησης, χαμηλη ποιοτητα και αλλα διαφορα...
και μιας και μιλαμε για voip, τα ασυρματα τηλεφωνα της siemens και τις panasonic μπορουν να δεχτουν και να κανουν τετοιες κλησεις ή θα εχουν προβλημα?
γιατι απ' οσο θυμαμαι αλλες ειναι οι voip τηλεφωνικες συσκευες και αλλες οι κανονικες που εχουν οι περισσοτεροι στο σπιτι τους.

manual2100
15-02-12, 13:50
μερικά panasonic και κυρίως ασύρματα panasonic έχουν πρόβλημα με τη cyta (όχι όλα)
Εγώ έχω ένα παλιό ενσύρματο panasonic και το μόνο πρόβλημα είναι ότι μειώθηκε η ένταση κουδουνίσματός του..(προφανώς λόγω του ότι η θύρα voip δίνει λιγότερο ρεύμα από ότι ο οτε παλιά) Στην ποιότητα τηλεφωνίας κανένα πρόβλημα.

Picard
15-02-12, 13:58
θα φερω ηλεκτρολογο να μου αλλαξει την κεντρικη πριζα και θα παρω σταθερο ασυρματο τηλ με δυο βασεις,μονο ετσι λυνεται το προβλημα με τις πολλαπλες πριζες,το ρουτερ θα ειναι κανονικα στο δωματιο,η μια βαση πομποδεκτης-φορτιστης πανω στο ρουτερ και η δευτερη βαση-φορτιστης στο σαλονι,αυτη ειναι η λυση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.