PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για τη Cyta [Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Picard
12-08-11, 00:52
Γεια χαρα ανοιγω αυτο το νημα για να γραφουμε τις αποψεις μας για τη cyta....

Θελω να ρωτησω εαν καποιος παρει τα 8mbps με ποσα kb/s θα κατεβαζει στο maχ???? ειναι δεδομενο οτι θα τα πιανει και τα 8 σιγουρα???? αρα θα κατεβαζει σταθερα η θα εξαρταται απο τους συνδρομητες που ειναι συνδεδεμενοι εκεινη τη στιγμη???

Banditgr
12-08-11, 01:55
Εξαρτάται από που κατεβάζει. Δεδομένης γραμμής χωρίς άλλα προβλήματα (αποσυνδέσεις, packet loss κτλ) που να οφείλονται στο ίδιο το δίκτυο ή και στον συνδρομητή, θεωρητικά θα πρέπει να κατεβάζει με το μέγιστο δυνατό ρυθμό. Από εκεί και πέρα φυσικά και παίζει ρόλο το συνολικό bandwidth του εσωτερικού ή του εξωτερικού (αν και συνήθως λόγω GRIX, με το πρώτο δεν υπάρχει πλέον θέμα) που διαθέτει ο ISP. Για το δεύτερο, αν υπάρχει στο σύνολο μεγάλος αριθμός χρηστών που χρησιμοποιούν bandwidth και αυτό έχει φτάσει στα όρια του, τότε είναι λογικό να πέφτει η ταχύτητα (το σε τι επίπεδα θα πέσει πάλι εξαρτάται).

dzadelis
13-08-11, 00:17
Κλείνω πλέον τα τέσσερα συναπτά χρόνια - με δύο συνδέσεις 2play στη Cyta - και ομολογώ ότι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, τόσο από την ποιότητα των υπηρεσιών, όσο και από την εξυπηρέτηση. Την προτείνω ανεπιφύλακτα ως μία από τις πιο αξιόπιστες "Value For Money" επιλογές εναλλακτικού παρόχου. Φυσικά τα όποια προβληματάκια, όπως και κάποια σοβαρότερα ζητήματα, εμφανίζονται σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Άλλωστε η αναζήτηση της "Τελειότητας" συνιστά αφέλεια και ουτοπία.

ifaigios
13-08-11, 20:16
Κλείνω πλέον τα τέσσερα συναπτά χρόνια...
Μάλλον εννοείς 3 χρόνια, γιατί η Cyta δίνει υπηρεσίες από Δεκέμβρη 2008.

tugito
14-08-11, 11:10
εγω είμαι ικανοποιημένος όσο δεν πάει. Συγχρονίζω στα 19 και κατεβάζω όλη μερα με 2mb/sec. Youtube τα 1080p τα stream-άρει για πλάκα και αν κανω οτιδήποτε άλλο ταυτόχρονα το ρουτερ διαμοιράζει το bandwidth άψογα,κοινώς κανένα pc στο σπιτι δεν σέρνεται ασχέτως αν καποιος κατεβαζει. (pirelli router).
Αυτά. Τηλεφωνία επίσης άψογη ποιότητα.
Αρνητικά : κάποιες αποσυνδέσεις που και που αλλά δεν το θεωρω αρνητικό αυτο σε υπηρεσία double play, ξέρεις τι παίρνεις και το τηλεφωνο δεν με απασχολεί, ουτε με απασχολή αν 3-4 φορές τον μηνα πεσει η γραμμη του ιντερνετ για 2 λεπτα.. Προβλημα ουσιαστικό κανένα.

Picard
15-08-11, 01:25
Εγω το ξανασκεφτομαι σοβαρα για cyta διοτι οι τιμες ειναι δελεαστικες και θελω καποια στιγμη να απαλλαγω απο τον οτε......μονο που σκεφτομαι οτι χρεωνουν την αναγνωριση και 15€ η γραμμη ξεχωριστα μου ανεβαινει η πιεση........και μια φορα να βγει μια εταιρια που να παρακαμπτει εντελως τον οτε,εξαρτωνται ολοι απο το καφαο τους,ημαρτον ρε γμτ....

Pehlis
18-08-11, 17:50
..και μια φορα να βγει μια εταιρια που να παρακαμπτει εντελως τον οτε,εξαρτωνται ολοι απο το καφαο τους,ημαρτον ρε γμτ....

Και ποια εταιρία θα φέρει χαλκό ή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι του καθενός?

panikos fakontis
18-08-11, 20:10
Είμαι συνδρομητής της cyta. Η ιστορία μου έχει ως εξής
1. με ενημερώνουν ότι 8/8/2011 θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου
2. τελικά ενεργοποιείται την 12/8/2011
3. Μέχρι και την 18/8/2011 δεν εχω εισερχόμενες κλήσεις
4. ολες αυτές τις μέρες το τεχνικό τμήμα με ενημερώνει ότι το κοιτάζουν και θα το λύσουν το πρόβλημα
5. Η εταιρεία δεν έχει κάποιο προιστάμενο για να επιληφθεί του θέματος
6. μέχρι και σήμερα καμμία λύση
7. θα πάω στην on telecoms που γνωρίζω και αυτοί ξέρουν να λύνουν τα προβλήματα
8. επανηλειμένα τους είπα ότι είμαι επαγγελματική στέγη και το πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα
9. είμαι δικηγόρος και το πρόβλημα θα το λύσω αξιώνοντας αποζημίωση και διαφυγόντα κέρδη

towman
18-08-11, 20:11
Γεια σας και απο μενα.

Πακετο double play 8 mbps, 300 λεπτα προς σταθερα και 60 προς κινητα. Συνολο 29 ευρω μηνιαιως. Μεχρι τωρα ολα καλα. Οι μετρησεις σε διαφορα adsl speed test sites μου δινουν τιμες ταχυτητας στο 80-90 % της θεωρητικης.

Απο τη στιγμη που ολες οι 24αρες μου εδιναν παντα μεχρι 10-11 mbps ακομη και με πολυ καλα ρουτερ που κλειδωναν και ψηλοτερα, ειπα να παω σε κατι πιο ρεαλιστικο για τα δεδομενα της γραμμης μου μηπως και την αξιοποιησω καλυτερα.

Το μελλον θα δειξει πιο πολλα.

valen_gr
19-08-11, 03:50
9. είμαι δικηγόρος και το πρόβλημα θα το λύσω αξιώνοντας αποζημίωση και διαφυγόντα κέρδη

φιλικά πάντα, ως δικηγόρος θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτό πολύ απλά, δεν...

Seitman
19-08-11, 07:53
Εκτός και αν έχει επιλέξει επαγγελματικό "πακέτο". Τότε ναι, μπορεί να αξιώσει διαφυγόντα κέρδη. Αν έχει επιλέξει οικιακό, τότε δεν...

Picard
19-08-11, 10:19
Παντως εγω οταν ειχα forthnet δεν εμεινα ευχαριστημενος,δηλαδη σε καμια περιπτωση η 24αρα της forthnet δεν συγκρινονταν με την 24αρα που εχω με τον οτε,γι αυτο με τη cyta ειμαι λιγο επιφυλακτικος,ενας λογος που ανοιξα το νημα ηταν αυτος,οτι θελω να ακουσω αποψεις για την εταιρια,η τιμολογιακη πολιτικη της εταιριας ειναι αψογη τιθεται ομως θεμα αξιοπιστιας του δικτυου της,ειδικα στο ιντερνετ.......

deltadeltamike
19-08-11, 12:20
Παντως εγω οταν ειχα forthnet δεν εμεινα ευχαριστημενος,δηλαδη σε καμια περιπτωση η 24αρα της forthnet δεν συγκρινονταν με την 24αρα που εχω με τον οτε,γι αυτο με τη cyta ειμαι λιγο επιφυλακτικος,ενας λογος που ανοιξα το νημα ηταν αυτος,οτι θελω να ακουσω αποψεις για την εταιρια,η τιμολογιακη πολιτικη της εταιριας ειναι αψογη τιθεται ομως θεμα αξιοπιστιας του δικτυου της,ειδικα στο ιντερνετ.......

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά από το Φλεβάρη που είμαι στην Αθήνα με cyta (4mbit/fastpath) και από θέμα streaming/downloading (κυρίως ασύρματα 410-420kbps) /browsing/αποσυνδέσεων/χαμηλού συγχρονισμού δεν είχα θέμα.

Αστικό Κέντρο Δάφνης.

aristos
20-08-11, 09:38
Προέρχομαι απο την νετονε και μπορώ να πώ ότι προς το παρόν έχω καλύτερα στατιστικά και λιγότερες αποσυνδεσεις.Δεν ξέρω αν έχει σημασία οτι εχω 8αρα γραμμή.
Όσο αφορά την εξυπηρέτηση 'οσες φορές έστειλα εμαιλ μεσα σε 24 ώρες είχα απάντηση.
Αυτά προς το παρόν

spartacus
21-08-11, 01:07
Γεια χαρα ανοιγω αυτο το νημα για να γραφουμε τις αποψεις μας για τη cyta....

Θελω να ρωτησω εαν καποιος παρει τα 8mbps με ποσα kb/s θα κατεβαζει στο maχ???? ειναι δεδομενο οτι θα τα πιανει και τα 8 σιγουρα???? αρα θα κατεβαζει σταθερα η θα εξαρταται απο τους συνδρομητες που ειναι συνδεδεμενοι εκεινη τη στιγμη???


αφου δεν εισαι συνδρομητης της cyta τι άποψη μπορεί να έχεις γι' αυτήν; μιας και λες να γράψουμε τις απόψεις μας.

σε άλλο νήμα αμφιταλαντευόσουν για το αν θα γίνεις συνδρομητης ή όχι, και το ανέλυες λες και επρόκειτο για το ανατολικό ζήτημα, τώρα ανόιγεις αυτό το νήμα για τον ίδιο λόγο.

ρωτάς για τα 8 mbps λες και θα πρέπει να σου υπογράψει συμβόλαιο η cyta να τα πιάνεις ανεξαρτητα απο την ποιότητα της γραμμής σου, μείνε στον οτε να ησυχάσεις εσύ να ησυχάσει και η cyta γιατί αν γινεις συνδρομητής της θα τους αρχίζεις στα τηλέφωνα γιατι δεν πιάνεις τα 8 και πιάνεις τα 7,5mbps μόνο, σαν κι εσένα ειναι ενα σωρό που καταλαμβάνουν τις τηλεφωνικές γραμμές της τεχνικής υποστήριξης με βλακείες και δεν μπορουν να πιάσουν γραμμή αυτοί που πραγματικα έχουν προβλήματα. κάτσε στον οτε, δεν πιστευω να μου πεις και πάλι ότι ειμαι της cyta όπως την άλλη φορά.

Picard
21-08-11, 08:33
αφου δεν εισαι συνδρομητης της cyta τι άποψη μπορεί να έχεις γι' αυτήν; μιας και λες να γράψουμε τις απόψεις μας.

σε άλλο νήμα αμφιταλαντευόσουν για το αν θα γίνεις συνδρομητης ή όχι, και το ανέλυες λες και επρόκειτο για το ανατολικό ζήτημα, τώρα ανόιγεις αυτό το νήμα για τον ίδιο λόγο.

ρωτάς για τα 8 mbps λες και θα πρέπει να σου υπογράψει συμβόλαιο η cyta να τα πιάνεις ανεξαρτητα απο την ποιότητα της γραμμής σου, μείνε στον οτε να ησυχάσεις εσύ να ησυχάσει και η cyta γιατί αν γινεις συνδρομητής της θα τους αρχίζεις στα τηλέφωνα γιατι δεν πιάνεις τα 8 και πιάνεις τα 7,5mbps μόνο, σαν κι εσένα ειναι ενα σωρό που καταλαμβάνουν τις τηλεφωνικές γραμμές της τεχνικής υποστήριξης με βλακείες και δεν μπορουν να πιάσουν γραμμή αυτοί που πραγματικα έχουν προβλήματα. κάτσε στον οτε, δεν πιστευω να μου πεις και πάλι ότι ειμαι της cyta όπως την άλλη φορά.

Εγω θα ησυχασω στον οτε αλλα τοσο πολυ σε χαλασε που δεν υπεγραψα το συμβολαιο τελικα??? αυτο σημαινει οτι μπορει να εχεις καποια σχεση με τη cyta,εαν ησουν ενας απλος συνδρομητης θα γραφες τη δικη σου εμπειρια οπως κανουν ολοι,δε θα μου την ελεγες,σεβασμο σε αυτους που πληρωνουν για να εχουν καποιες υπηρεσιες της προκοπης,αυτος που πληρωνει παντα εχει απαιτησεις,εαν η εταιρια δε μπορει να ανταπεξελθει στις υπηρεσιες που προσφερει τοτε καλα κανουν αυτοι οι βλακες(που τους αποκαλεσες εσυ) και καταλαμβανουν τις γραμμες του τεχνικου τμηματος.....

Ανθρωπε μου εαν με την 24αρα καποιος πιανει 15Μbps η 17Μbps η εστω 12Mbps τοτε εφοσον βαλει τα 8Mbps πρεπει να τα πιανει και τα 8,λογικο ειναι δε θελει εξυπναδα,εαν πιανεις λιγοτερο η κατεβαζεις πιο χαμηλα τοτε υπαρχει προβλημα.......

και κατι ακομα..........Το νημα δε δημιουργηθηκε μονο για μενα αλλα γι αυτους που εχουν και θελουν να γραψουν τα σχολια τους + γι αυτους που σκεφτονται να βαλουν και θελουν να ακουσουν καποιες αποψεις,εαν σε χαλαει δεν ειναι υποχρεωτικο να το διαβαζεις..........

spartacus
21-08-11, 08:59
μπορεις να δεις το νήμα για την τεχνική υποστήριξη και θα καταλάβεις αν ειμαι της cyta, όσο για αυτά που προανέφερα τα πιστεύω ακράδαντα μιας και εχω συναντήσει εδω μέσα σαν κι εσένα παρα πολλούς, κοντολογίς για να μην τα πολυλέω και με κίνδυνο να θεωρηθώ ότι κάτι έχω μαζί σου έχω να πω ότι ανήκεις στην κατηγορία των συνδρομητών που το μεσαίο τους όνομα ειναι ''μπελάς''

κανεις δεν ειπε να δεχεσαι κάτι που τεκμηριωμένα δεν ειναι σωστή υπηρεσία αδιαμαρτύρητα, αλλά εσυ παίζεις με λεπτομέρειες, αν τα θέλεις όλα τέλεια ή κάθεσαι στον οτε απο τον οπολίο όπως λες δεν εχεις παράπονα ή κοτσάρεις μια μισθωμένη.

εγω αν ήμουν cyta διαβάζοντας το νήμα σου θα σε είχα απορρίψει με την μία.

Picard
21-08-11, 09:15
μπορεις να δεις το νήμα για την τεχνική υποστήριξη και θα καταλάβεις αν ειμαι της cyta, όσο για αυτά που προανέφερα τα πιστεύω ακράδαντα μιας και εχω συναντήσει εδω μέσα σαν κι εσένα παρα πολλούς, κοντολογίς για να μην τα πολυλέω και με κίνδυνο να θεωρηθώ ότι κάτι έχω μαζί σου έχω να πω ότι ανήκεις στην κατηγορία των συνδρομητών που το μεσαίο τους όνομα ειναι ''μπελάς''

κανεις δεν ειπε να δεχεσαι κάτι που τεκμηριωμένα δεν ειναι σωστή υπηρεσία αδιαμαρτύρητα, αλλά εσυ παίζεις με λεπτομέρειες, αν τα θέλεις όλα τέλεια ή κάθεσαι στον οτε απο τον οπολίο όπως λες δεν εχεις παράπονα ή κοτσάρεις μια μισθωμένη.

εγω αν ήμουν cyta διαβάζοντας το νήμα σου θα σε είχα απορρίψεις με την μία.

Ναι ο μονος εξυπνος και σοφος εδω μεσα εισαι εσυ,ενταξει φιλαρακο για οτιδηποτε συμβαινει στους συνδρομητες της cyta πρωτα θα παιρνουν εγκριση απο εσενα εαν αυτο που θελουν να ρωτησουν στο τεχνικο τμημα ειναι βλακεια η οχι,με τα λογια σου υποτιμας την πλειοψηφια των μελων του φορουμ και κατεβαζεις το επιπεδο της συζητησης,στο ξαναλεω εαν σε χαλαει το νημα που ανοιξα μην το διαβαζεις............

spartacus
21-08-11, 09:17
ξερεις τι σημαίνει η λέξη υποχόνδριος; συνδρομητές σαν κι εσενα κάνουν όσο 6 άλλοι μαζί γι' αυτό και θα σε ειχα απορρίψει

δεν χρειαζεται να είσαι σοφος για να κρινεις την βλακεια του δεν πιάνω τα 8 αλλά τα 7,5 ή δεν πιάνω 24 και ας εχει μεγάλη απόσταση

Picard
21-08-11, 09:30
ξερεις τι σημαίνει η λέξη υποχόνδριος; συνδρομητές σαν κι εσενα κάνουν όσο 6 άλλοι μαζί γι' αυτό και θα σε ειχα απορρίψει

δεν χρειαζεται να είσαι σοφος για να κρινεις την βλακεια του δεν πιάνω τα 8 αλλά τα 7,5 ή δεν πιάνω 24 και ας εχει μεγάλη απόσταση

Οχι εσυ δεν εισαι σοφος το παιζεις σοφος αλλα να ξερεις κατι σοφος δε γινεσαι γενιεσαι,οσο αναφορα αυτο που λες σου εξηγησα πιο πανω,να μην τα επαναλαμβανω,κουραστικος γινεσαι,τελος εαν θελω να παω στη cyta η αποφαση ειναι δικη μου και η εγκριση δικη τους,τη δικη σου γνωμη ποιος την λογαριαζει???? μαλλον κανεις.....απ'οτι φαινεται!!!

spartacus
21-08-11, 10:04
σοφός γίνεσαι δεν γεννιέσαι, σπίτι να αγόραζες δεν θα έκανες έτσι!!! σαν να σε βλέπω απο μια μεριά να ταλαιπωρείς παντός είδους υπαλλήλους που εχουν σχέση με εξυπηρετηση κοινου ή παράπονα κοινού, όπως προείπα κακός μπελάς, ο εφιάλτης κάθε δυσμοιρου εργαζόμενου που θα εχει την ατυχία να προσπαθει να σου εξηγήσει ή εξυπηρετήσει.

pmbr
21-08-11, 23:45
Αγαπητοί Picard και Spartacus,

Δεν βλέπω το λόγο να μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία αντιπαράθεσης σε αυτό το thread. Έχει δίκιο ο picard ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς συνδρομητής της Cyta (ή οποιουδήποτε άλλου παρόχου) για να ζητάει γνώμες για αυτόν. Από την άλλη, κατανοητός είναι και ο προβληματισμός του Spartacus για το γεγονός ότι πολύ συχνά τόσο στο forum, όσο και στα τηλεφωνικά κέντρα των παρόχων, πολύς χρόνος και πολλά μηνύματα συχνά αναλώνονται σε θέματα που είναι ασήμαντα.

Εν πάση περιπτώσει, για να επαναφέρω τη συζήτηση στο θέμα της, είμαι στη Cyta από το Μάρτιο. Με μικρά προβλήματα απωλειών κλήσεων τις δύο πρώτες ημέρες, έκτοτε έχω κλείδωμα στην ταχύτητα που κλείδωνα παλιότερα με Forthnet (12-13,3 Mbps) με πολύ μικρή συχνότητα αποσυνδέσεων (κάθε 8-10 ημέρες, συνήθως νύχτα, αποσυνδέσεις δευτερολέπτων τις οποίες τις διαπιστώνω μόνο από το log του modem). Ποιότητα τηλεφωνίας σαφώς υψηλότερη από εκείνη που είχα με τη Forthnet, όπου ήταν σαν να παίζει στα όρια του μικροφώνου με παραμόρφωση της φωνής όταν ο συνομιλιτής μιλούσε δυνατά. Τότε νόμιζα ότι εφατίγε η συσκευή μου, όταν όμως το πρόβλημα λύθηκε μόνο του με το που έβαλα Cyta κατάλαβα ότι έφταιγε η τηλεφωνία της Forthnet. Επίσης, έπαψα να ακούω χιόνια ή συνομιλίες γειτόνων όταν βρέχει (και ούτε κι αυτοί θα ακούν εμένα πια...).

Picard
22-08-11, 03:35
Αγαπητοί Picard και Spartacus,

Δεν βλέπω το λόγο να μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία αντιπαράθεσης σε αυτό το thread. Έχει δίκιο ο picard ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς συνδρομητής της Cyta (ή οποιουδήποτε άλλου παρόχου) για να ζητάει γνώμες για αυτόν. Από την άλλη, κατανοητός είναι και ο προβληματισμός του Spartacus για το γεγονός ότι πολύ συχνά τόσο στο forum, όσο και στα τηλεφωνικά κέντρα των παρόχων, πολύς χρόνος και πολλά μηνύματα συχνά αναλώνονται σε θέματα που είναι ασήμαντα.

Εν πάση περιπτώσει, για να επαναφέρω τη συζήτηση στο θέμα της, είμαι στη Cyta από το Μάρτιο. Με μικρά προβλήματα απωλειών κλήσεων τις δύο πρώτες ημέρες, έκτοτε έχω κλείδωμα στην ταχύτητα που κλείδωνα παλιότερα με Forthnet (12-13,3 Mbps) με πολύ μικρή συχνότητα αποσυνδέσεων (κάθε 8-10 ημέρες, συνήθως νύχτα, αποσυνδέσεις δευτερολέπτων τις οποίες τις διαπιστώνω μόνο από το log του modem). Ποιότητα τηλεφωνίας σαφώς υψηλότερη από εκείνη που είχα με τη Forthnet, όπου ήταν σαν να παίζει στα όρια του μικροφώνου με παραμόρφωση της φωνής όταν ο συνομιλιτής μιλούσε δυνατά. Τότε νόμιζα ότι εφατίγε η συσκευή μου, όταν όμως το πρόβλημα λύθηκε μόνο του με το που έβαλα Cyta κατάλαβα ότι έφταιγε η τηλεφωνία της Forthnet. Επίσης, έπαψα να ακούω χιόνια ή συνομιλίες γειτόνων όταν βρέχει (και ούτε κι αυτοί θα ακούν εμένα πια...).

H παροιμια λεει "στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα" ,η εξυπηρετηση πελατων θα πρεπει να ειναι αναλογη της συνδρομητικης βασης,εαν δεν εχουν αρκετα ατομα δε μπορουν να απαιτουν απο τους πελατες να παιρνουν μονο οταν δεν εχουν καθολου υπηρεσιες,αυτα ειναι γελιοτητες,ανεκδοτο εχει καταντησει η ιστορια....

Οσο αναφορα τους παροχους,στην ιδια κατασταση ημουνα κι εγω με τη forthnet,ισως λιγο χειροτερα,πολλα κολληματα στο youtube,αργουσε να ανοιξει τις σελιδες,αποσυνδεσεις καμια φορα,ενω κλειδωνα στα 15Μ κατεβαζα με μιση ταχυτητα απ'οτι τωρα με τον οτε,μεχρι στιγμης τον κραταω για την αξιοπιστια του στο ιντερνετ,οπως κι ολοι αυτοι που εχουν δε νομιζω να ειναι ευχαριστημενοι απο οικονομικης πλευρας.....

Ecuador
22-08-11, 16:02
7. θα πάω στην on telecoms που γνωρίζω και αυτοί ξέρουν να λύνουν τα προβλήματα


Τώρα σοβαρολογείς;
Ρε φίλε, από την ελαφρώς προβληματική εταιρεία θα πας στην κωμικοτραγική εταιρεία;
Και λες ότι είναι για επαγγελματική στέγη; Τότε σταμάτα τις τσιγκουνιές και πλήρωσε τον ΠΟΤΕ να έχεις όσο το δυνατόν ταχύτερη επίλυση τυχόν προβλημάτων.

prodromosfan
22-08-11, 16:09
Μετα τη Netone (:respekt:)
πηγα το σπιτι στην ΟΝ και το μαγαζι στη Cyta.

Μετα απο 3 μηνες περιπου θα επελεγα ON με κλειστα τα ματια.
Περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο μου με το μαγαζακι που λεγεται cyta.
Για την επαρχια μπορει να ειναι αρκετη,
για να καλυψει τις αναγκες των συνδρομητων της Αττικης δυστυχως ΟΧΙ.
μαλλον ποιας Αττικής; Εδω δεν μπορεσε να κανει 3500 μεταβάσεις πρωην πελατων Netone στο δικτυο της απρόσκοπτα. Για την αττικη θα μιλησουμε;

καποια στιγμη θα επανελθω με αναλυτικη καταγραφη των εντυπωσεων μου.

nodasz
23-08-11, 10:33
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο γιατι αρχιζω και το σκεφτομαι απο την hoL να ερθω στη cyta.

1. δινει ασυρματο modem ?
2. ποια η ποιοτητα εξυπηρετησης του τηλ. κεντρου για τεχνικη εξυπηρετηση ?

Picard
23-08-11, 10:45
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο γιατι αρχιζω και το σκεφτομαι απο την hoL να ερθω στη cyta.

1. δινει ασυρματο modem ?
2. ποια η ποιοτητα εξυπηρετησης του τηλ. κεντρου για τεχνικη εξυπηρετηση ?

1.δινει ενα pireli,χθες που επικοινωνησα με το τμημα πωλησεων αυτο μου ειπαν...
2.Το μονο που ξερω ειναι οτι αυτη την περιοδο ειναι καπως δυσκολη η προσβαση προς τεχνικη υποστηριξη...

Στη θεση σου θα πηγαινα με χιλια σε cyta εφοσον ειχα hol και ενας λογος γι αυτο που λεω ειναι οτι οσοι εχουν hol πιανουν παντα τα μισα απ'οτι επιαναν με αλλους παροχους,δε ξερω βεβαια εαν η δικια σου γραμμη ειναι καλη με hol,κανε ομως μια βολτα μεσα στο φορουμ να επιβεβαιωθεις,για να τελειωνουμε σου προτεινω να πας ακομη και τωρα που ειναι φορτωμενο το τεχνικο τμημα,θα χεις καλυτερες τιμες και θα βαλεις τα πακετα που θελεις αναλογα με τις αναγκες σου.....

pmbr
23-08-11, 11:53
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο γιατι αρχιζω και το σκεφτομαι απο την hoL να ερθω στη cyta.

1. δινει ασυρματο modem ?
2. ποια η ποιοτητα εξυπηρετησης του τηλ. κεντρου για τεχνικη εξυπηρετηση ?

1. Ναι, από όσο ξέρω, αυτή την περίοδο δίνει το Thomson TG782. Άλλες περιόδους δίνει Pirelli.
2. Το τηλεφωνικό κέντρο τεχνικής εξυπηρέτησης πέρασε δύσκολη περίοδο τον Ιούνιο-Ιούλιο με αρκετά υψηλούς χρόνους αναμονής, αλλά - από προσωπική εμπειρία - τις τελευταίες εβδομάδες έχει μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο εννοώ)

nodasz
23-08-11, 12:09
Ευχαριστω για τις αποψεις. Περα απο το ασυρματο modem που το επιβεβαιωσα απο την εταιρεια ηθελα γενικα γνωμες γατι , οσο να ναι , μετα απο πανω απο 10 χρονια στην ΗΟΛ ειμαι λιγο διστακτικος στην αλλαγη. Οντως το κοστος ειναι μικροτερο απο τη ΗΟΛ αλλα ηθελα γενικοτερα γνωμες για την ποιοτητα των υπηρεσιων , εξοπλισμου , εντυπωσεις.

nik ilias
23-08-11, 23:03
Ξέρει κανείς αν θα έρθει και στα Γιάννενα η cyta ?

sport_billy
24-08-11, 00:18
Η δικη μου αποψη για την εταιρεια ειναι η χειροτερη δυνατη.:down:
Απο την πρωτη μερα ( 29/7 ) ειχα αποσυνδεσεις σε τηλεφωνια και ιντερνετ.
Μετα απο λίγες μέρες κοπηκε εντελως το τηλεφωνο και μεχρι και σημερα 24/8 δεν καταφεραν να το φτιαξουν!!!
Μεσος χρονος αναμονης στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση,στην οποια πηρα πανω απο 15 φορες αυτο το διαστημα,περιπου 30-35 λεπτα.
Η υπηρεσια call back που υποτιθεται οτι σε καλουν αυτοι για να μην περιμενεις στο ακουστικο δεν λειτουργησε καμια απο τις 5-6 φορες που την ζητησα.

Εκανα ακυρωση του συμβολαιου τις πρωτες 14 μερες και ευτυχως δε θα πληρωσω προστιμο.
Σε 2 μερες περιμενω να ολοκληρωθει η μεταφορα μου πισω στον ΟΤΕ.

Picard
24-08-11, 03:01
Η δικη μου αποψη για την εταιρεια ειναι η χειροτερη δυνατη.:down:
Απο την πρωτη μερα ( 29/7 ) ειχα αποσυνδεσεις σε τηλεφωνια και ιντερνετ.
Μετα απο λίγες μέρες κοπηκε εντελως το τηλεφωνο και μεχρι και σημερα 24/8 δεν καταφεραν να το φτιαξουν!!!
Μεσος χρονος αναμονης στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση,στην οποια πηρα πανω απο 15 φορες αυτο το διαστημα,περιπου 30-35 λεπτα.
Η υπηρεσια call back που υποτιθεται οτι σε καλουν αυτοι για να μην περιμενεις στο ακουστικο δεν λειτουργησε καμια απο τις 5-6 φορες που την ζητησα.

Εκανα ακυρωση του συμβολαιου τις πρωτες 14 μερες και ευτυχως δε θα πληρωσω προστιμο.
Σε 2 μερες περιμενω να ολοκληρωθει η μεταφορα μου πισω στον ΟΤΕ.

φιλε σε ποια περιοχη εισαι????

sport_billy
24-08-11, 11:51
Θεσσαλονίκη

LAMBIS_7
24-08-11, 13:15
Ξέρει κανείς αν θα έρθει και στα Γιάννενα η cyta ?

Στο site της εταιρείας γράφει στην κεντρική σελίδα: Γειά σου Δράμα, Τρίκαλα, Ιωάννινα κτλ...
οπότε μάλλον ήρθε ήδη και στα Γιάννενα.

Οι δικές μου εντυπώσεις μετά απο σχεδόν 1 χρόνο είναι άψογες. Άριστη ποιότητα τηλεφωνίας, αν και δεν την χρησιμοποιώ συχνά, και απο τις ταχύτητες στο ίντερνετ αρκετά ικανοποιημένος. Την τεχνική εξυπηρέτηση δεν την χρειάστηκα ποτέ για δικό μου πρόβλημα. Κάλεσε όμως 1 φίλος μου απο εμένα όταν είχε θέμα και ήταν οκ. Λογικά πλαίσια στην αναμονή 2-3 λεπτά και άμεση επιδιόρθωση του προβλήματος την επόμενη μέρα.

Zep
24-08-11, 22:16
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά...

ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.....και απο πράξη τίποτα....

Συγχρονίζω στο πολύ καλό 17άρι και κατεβάζω απο NVIDIA ή HP με 150 έως 450 ΚB/sec.Για το browsing δεν το σσυζητώ....ένα τσιγάρο δρόμο απο σελίδα σε σελίδα...
Τραγικά πράγματα.
Πήρα τηλ. και ο υπάλληλος μου λέει οτι δεν μπορεί να δώσει βλάβη.
Δλδ του λέω οτι το να σε πληρώνω για 24 Mbps και να μην μπορεί να εγγυηθεί η ένα λογικό κατέβασμα η εταιρεία που εκπροσωπεί, του φαίνεται λογικό....ή έστω να κατεβάζουμε πλησίον της ταχύτητας συγχρονισμού όπως με την ΝΕΤΟΝΕ πχ για μέτρο σύγκρισης όπου ήμουν πρίν και δεν χωρούν δικαιολογίες για την γραμμή μου.
Φυσικά είναι ξεκάθαρο οτι η CYTA δεν έχει Bandwidth....ή δεν θέλει να μισθώνει για παραπάνω...
Επίσης μου ζητήθηκε να κατεβάσω απο τον εξυπηρετητή του Πολυτεχνείου....το γνωστό παλιό κόλπο λές και μένα με νοιάζουν μόνο οι σελίδες της Αθήνας, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ 800 ΚΒ ΜΕ Μ.Ο ΤΑ 500 KB/SEC...Το πρόβλημα βρίσκεται στην Seabone και την τσιγκουνιά για μίσθωση εύρους.
Ο υπάλληλος μετά απο αυτό το ξανασκέφθηκε τελικά και μου είπε οτι θα το κοιτάξουν...και καλά θα κάνουν γιατί τα κορόιδα μας τελείωσαν όπως και οι δικαιολογίες τους.Ο καιρός για μετακόμισή μου σε μόνιμη κατοικία είναι κοντά, όπως και η "μετακόμιση" σε άλλη πιο σοβαρή εταιρεία ελπίζω εάν χρειαστεί .
ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

Για του λόγου το αληθές ανεβάζω εικόνα απο τοι ΤΡΑΓΙΚΌ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΗς ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΩΝ 165 Κb/sec απο ΝVIDIA και στατιστικά της γραμμής..

http://www.mediafire.com/i/?auyet8mkeff45bo

proktor
25-08-11, 00:09
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά...

ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.....και απο πράξη τίποτα....

Συγχρονίζω στο πολύ καλό 17άρι και κατεβάζω απο NVIDIA ή HP με 150 έως 450 ΚB/sec.Για το browsing δεν το σσυζητώ....ένα τσιγάρο δρόμο απο σελίδα σε σελίδα...
Τραγικά πράγματα.
Πήρα τηλ. και ο υπάλληλος μου λέει οτι δεν μπορεί να δώσει βλάβη.
Δλδ του λέω οτι το να σε πληρώνω για 24 Mbps και να μην μπορεί να εγγυηθεί η ένα λογικό κατέβασμα η εταιρεία που εκπροσωπεί, του φαίνεται λογικό....ή έστω να κατεβάζουμε πλησίον της ταχύτητας συγχρονισμού όπως με την ΝΕΤΟΝΕ πχ για μέτρο σύγκρισης όπου ήμουν πρίν και δεν χωρούν δικαιολογίες για την γραμμή μου.
Φυσικά είναι ξεκάθαρο οτι η CYTA δεν έχει Bandwidth....ή δεν θέλει να μισθώνει για παραπάνω...
Επίσης μου ζητήθηκε να κατεβάσω απο τον εξυπηρετητή του Πολυτεχνείου....το γνωστό παλιό κόλπο λές και μένα με νοιάζουν μόνο οι σελίδες της Αθήνας, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ 800 ΚΒ ΜΕ Μ.Ο ΤΑ 500 KB/SEC...Το πρόβλημα βρίσκεται στην Seabone και την τσιγκουνιά για μίσθωση εύρους.
Ο υπάλληλος μετά απο αυτό το ξανασκέφθηκε τελικά και μου είπε οτι θα το κοιτάξουν...και καλά θα κάνουν γιατί τα κορόιδα μας τελείωσαν όπως και οι δικαιολογίες τους.Ο καιρός για μετακόμισή μου σε μόνιμη κατοικία είναι κοντά, όπως και η "μετακόμιση" σε άλλη πιο σοβαρή εταιρεία ελπίζω εάν χρειαστεί .
ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

Για του λόγου το αληθές ανεβάζω εικόνα απο τοι ΤΡΑΓΙΚΌ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΗς ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΩΝ 165 Κb/sec απο ΝVIDIA και στατιστικά της γραμμής..

http://www.mediafire.com/i/?auyet8mkeff45bo

Βάλε σε torrent κάνα αρχείο με πολλούς seeders και με max connections ή αν έχεις rapidshare ή κάτι σχετικό κατέβασε με dl manager και 10 connections.Εκεί θα καταλάβεις τι πιάνεις πραγματικά...με ένα connection/server δεν βγάζεις άκρη.
Επίσης αν έχεις θέμα με όλες τις σελίδες βάλε DNS όχι το gateway αλλά απευθείας τους server της cyta,τους έχει μέσα στο μόντεμ.Και αν είσαι με ασύρματο και όχι ethernet δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι.
Αυτά τα λέω γιατί αν το μόντεμ γράφει ότι συγχρόνισε στα 17 τότε μπορεί να παίζει κάτι άλλο,χωρίς να αποκλείεται βεβαίως η δική σου εκδοχή.

deltadeltamike
25-08-11, 22:43
Συγνώμη αν "κουράσω" αλλά με καλώδιο συνδέεσαι;

Undisputed
26-08-11, 01:41
Ο 3ος μηνας στην Cyta. Απο την Netone.

Κανενα προβλημα, καλυτερη τηλεφωνια.

Κατεβαζω στο max της γραμμης (1.2-1.3).

και ειμαι και παράξενος πελατης και δυσκολος ....

:oneup:

jason22
27-08-11, 16:06
παιδια καλησπερα.
πηγα σε ενα καταστημα της cyta και διαπιστωσα οτι οι τιμες ειναι πιο ελκυστικες σε σχεση με οτε που εχω.
να κανω το βημα για cyta ή οχι? τι λετε?

grayden
27-08-11, 21:53
Με τα στατιστικά σου μια χαρά θα πάει η γραμμή οπότε αν δεν σε ενδιαφέρει η καλύτερη ποιότητα του ΟΤΕ, η μη VOIP τηλεφωνία και το ξεκλείδωτο router η Cyta είναι τίμια επιλογή για τα λεφτά της (ειδικά με την προσφορά για τα δωρεάν κινητά που τρέχει ακόμα).

jason22
27-08-11, 22:09
ειδικά με την προσφορά για τα δωρεάν κινητά που τρέχει ακόμα

ποια ειναι αυτη η προσφορα?
μη voip οταν λες τι εννοεις?

grayden
28-08-11, 01:01
Ο ΟΤΕ δεν έχει τηλεφωνία voip, η Cyta έχει.
Τρέχει μια προσφορά όπου για κάθε πρόγραμμα χρόνου για σταθερά (πχ 200') σου δίνω δώρο πρόγραμμα ίσης αξίας για κινητά.
Εγώ δίνω 23€ για 24Mbps και 7€ για 480' προς σταθερά και έχω δώρο 60' προς κινητά (αξίας 7€ κανονικά), σύνολο 30€ τον μήνα.

jason22
28-08-11, 01:13
καταλαβα τι λες.
προσωπικα θελω να βαλω απεριοριστα σε σταθερα και περιπου 60' προς κινητα.
θα το κοιταξω αυτο που λες τωρα που θα κατεβω Αθηνα.
αυτο με το voip δεν το καταλαβα... η cyta χρησιμοποιει voip για τις κλησεις?

proktor
28-08-11, 15:02
καταλαβα τι λες.
προσωπικα θελω να βαλω απεριοριστα σε σταθερα και περιπου 60' προς κινητα.
θα το κοιταξω αυτο που λες τωρα που θα κατεβω Αθηνα.
αυτο με το voip δεν το καταλαβα... η cyta χρησιμοποιει voip για τις κλησεις?

Ναι.Αυτό σημαίνει πολύ καλύτερη ποιότητα τηλεφωνίας μαζί με άλλα έξτρα όπως να μιλάτε 3 άτομα ταυτόχρονα ή μπορείς να το δουλεύεις ώς ISDN κτλ,αλλά παίρνει τηλεφωνία από το μόντεμ,δηλαδή τα υπόλοιπα τηλεφωνικά πριζάκια του σπιτιού δεν λειτουργούν εκτός και αν κάνεις επιστροφή σήματος,όπως έπρεπε να κάνουν και αυτοί που είχαν ISDN από ΟΤΕ.

Picard
28-08-11, 17:12
Ναι.Αυτό σημαίνει πολύ καλύτερη ποιότητα τηλεφωνίας μαζί με άλλα έξτρα όπως να μιλάτε 3 άτομα ταυτόχρονα ή μπορείς να το δουλεύεις ώς ISDN κτλ,αλλά παίρνει τηλεφωνία από το μόντεμ,δηλαδή τα υπόλοιπα τηλεφωνικά πριζάκια του σπιτιού δεν λειτουργούν εκτός και αν κάνεις επιστροφή σήματος,όπως έπρεπε να κάνουν και αυτοί που είχαν ISDN από ΟΤΕ.

Εχει πολυ μπλεξιμο η κατασταση με το voip εγω εχω 4 πριζες τηλεφωνου στο σπιτι μου,μακαρι ο οτε να μην υιοθετησει αυτη την τεχνολογια.....

grayden
28-08-11, 17:38
Βασικά μπορείς να κόψεις εσωτερικά την παροχή στις πρίζες και να τις συνδέσεις με το router ώστε να λειτουργούν όπως και πριν.

Picard
28-08-11, 19:03
Βασικά μπορείς να κόψεις εσωτερικά την παροχή στις πρίζες και να τις συνδέσεις με το router ώστε να λειτουργούν όπως και πριν.

φαντασου δηλαδη στο μελλον διπλα απο καθε πινακα ηλεκτρολογικο και ενα ρουτερ χωμενο μεσα για να κανει αυτη τη δουλεια.....

deltadeltamike
28-08-11, 19:52
φαντασου δηλαδη στο μελλον διπλα απο καθε πινακα ηλεκτρολογικο και ενα ρουτερ χωμενο μεσα για να κανει αυτη τη δουλεια.....
Και η isdn λειτουργεί έτσι...

Undisputed
30-08-11, 22:10
Μεγαλη κουβεντα ειπα λιγο παραπανω.

Εδω και δυο μερες (που προφανως ηρθαν πισω οι εκδρομεις) ΣΕΡΝΟΜΑΙ (περιοχη Μαρουσι).

Tsour_ee
31-08-11, 22:25
Συνδρομητής Cyta από το Μάιο μετά από 3,5 ωραία χρόνια στην Netone.Οι εντυπώσεις μου διίστανται.Από το internet & voice δεν έχω παράπονο,το πρόβλημα είναι η τεχνική υποστήριξη όποτε την χρειάστηκα.Συγκεκριμένα την τελευταία φορά έμεινα τρεις μέρες χωρίς τηλέφωνο επειδή δεν μπορούσαν λέει να περάσουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας στο ρουτερ.Το ωραίο είναι ότι το έφτιαξαν όταν την τρίτη μέρα κάλεσα και άκουσα το αμίμητο "το πρόβλημα σας έχει αποκατασταθεί" ενώ ήμουν χωρίς τηλέφωνο:twisted:Ε το μεσημέρι το αποκατέστησαν αλλά αν είναι να μένεις 3 μέρες χωρίς τηλεφωνία επειδή πρέπει να τσακωθείς για να ασχοληθούν δεν έχει νόημα.Οπότε καλή η Cyta σε net/voice αρκεί να μην χαλάσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.