PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

MNP-10
08-02-12, 00:28
Όχι, όχι, καθόλου.
Γι αυτό και το post μου δεν έχει quote κάτι άλλο.
Απλά (ξανα)τεκμηρίωσα το ότι μου κάνει τρομερή εντύπωση το ότι ακόμη συζητάμε για το τέλος ακινήτων όταν υπάρχουν πολύ χειρότερες στρεβλώσεις. Πολυ χειρότερα χαράτσια. Πολύ πιο άδικα μέτρα.

Ο καθενας εχει χρεος να κανει αυτο που πρεπει και να αντιστεκεται σε αυθαιρεσιες της κρατικης εξουσιας οπου τις συνανταει προκειμενου να εξαλειφθουν αυτες οι "στρεβλωσεις". Το να αλληλοκατηγορουμαστε επειδη οι Χ αντεδρασαν στην ταδε στρεβλωση που τους αφορουσε και οχι στην Υ στρεβλωση επειδη πχ δεν ηταν μηχανικοι, ειναι ενα θεμα.

yiapap
08-02-12, 00:32
Ο καθενας εχει χρεος να κανει αυτο που πρεπει και να αντιστεκεται σε αυθαιρεσιες της κρατικης εξουσιας οπου τις συνανταει προκειμενου να εξαλειφθουν αυτες οι "στρεβλωσεις". Το να αλληλοκατηγορουμαστε επειδη οι Χ αντεδρασαν στην ταδε στρεβλωση που τους αφορουσε και οχι στην Υ στρεβλωση επειδη πχ δεν ηταν μηχανικοι, ειναι ενα θεμα.Αντιδρω στη στρέβλωση εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά μου και επιχειρηματολογώντας εναντίον της. Παράλληλα πληρώ τις υποχρεώσεις μου ως πολίτης της Ελλάδας. Και τις άδικες και τις πιο άδικες. Επίσης ασκώ τα δικαιώματά μου.
Δεν είμαι ούτε ήρωας ούτε μαλάκας. Απλά πιστεύω ότι αν ο καθένας σηκώσει το δικό του μπαϊράκι... όπως έγραψε και ένας συμφορουμίτης "το μπουρδέλο θα γίνει μπάχαλο". Και το μπάχαλο δεν βγήκε ποτέ σε καλό ιστορικά, ακόμη και σε πολύ πιο συντεταγμένες πολιτείες.

Xouzouris
08-02-12, 00:36
αυτοί που το πλήρωσαν καλό θα είναι να μην διαμαρτύρονται τότε για τις περικοπές στους μισθούς τους, για την άγρια φορολογία που θα υποστούν,ούτε αν θα τους περικόψουν την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που έχουν χρυσοπληρώσει , και τις υπόλοιπες περικοπές που πρόκειται να γίνουν.

Οσον αφορα το bold, σε παρακαλω να ανατρεξεις σε καποιο εγγραφο μισθοδοσιας σου και να αναζητησεις το ποσο των κρατησεων που αφορα στην ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.

Θα σου πω εν ταχει, οτι στους ΔΥ αυτο το ποσο κυμαινεται αναμεσα στα 25 και στα 50 ευρω το μηνα. Στο ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ που ειμαι εγω ειναι το 2.55% των αποδοχων, ητοι περιπου 45 ευρω το μηνα.

Εμενα αυτο μου φαινεται καθε αλλο παρα "χρυσοπληρωσει", δεδομενου οτι με αυτα τα χρηματα εχει κανεις καλυψεις (για τον εαυτο του και τα οποια προστατευομενα μελη) για επισκεψεις σε γιατρους, νοσηλειες και ο,τι φαρμακα και υγειονομικο υλικο χρειαστει στην διαρκεια της ζωης του, ενω μια ιδιωτικη ασφαλεια θα σου παρει πολλαπλασια λεφτα για να σου παρασχει υποπολλαπλασιες υπηρεσιες (πχ σχεδον ποτε δεν σου καλυπτουν τα φαρμακα για τις χρονιες παθησεις) για πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα και μονο για τον εαυτο σου.

Κι ομως, ολοι σκανδαλιζονται στο ακουσμα του λαϊκιστικου "24 ευρω το μηνα για τα φαρμακα" που παιανιζουν οι ΛουραντοΠατουληδες με αφορμη τον προϋπολογισμο της φαρμακευτικης δαπανης, ενω η αληθεια ειναι οτι η μεριδα του λεοντος στις κρατησεις παει σε ο,τι κερατιατικο βαλει ο νους σου εκτος της ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης.


Οσο για τα "παρανομα και αντισυνταγματικα" τελη, φορους, νομους κ.ο.κ., σε μια οργανωμενη κοινωνια καποιος δεν εχει παρα να προσφυγει σε ενα δικαστηριο και να αποδειξει τους ισχυρισμους του (ο Βοτανικος δειχνει τον δρομο).

Η ετσιθελικη σταση "δεν πληρωνω και κοφτε το σβερκο σας" συναντα την αλλο τοσο ετσιθελικη σταση "δεν τα δινετε ετσι, θα σας τα παρω αλλιως" φτιαχνοντας εναν φαυλο κυκλο απο τον οποιο χαμενοι βγαινουν μονιμως και αποδεδειγμενα οι νομοταγεις και οι πιο αδυναμοι.

yiapap
08-02-12, 00:41
@Xouzouris
Τα έξοδα για την υγεία όμως δεν είναι μόνο αυτά που δίνουμε στα σφαλιστικά ταμεία! Είναι τα υπόλοιπα αυτών που δεν καλύπτονται, είναι η συμμετοχή στα φάρμακα, είναι τα φακελάκια, είναι οι μισθοι των γιατρών/νοσηλευτικού προσωπικού και γενικότερα το ποσοστό προϋπολογισμού που πάει στην υγεία (ω ναι κι αυτά δικά μας χρήματα είναι!). Μια ιδιωτική ασφάλιση δεν προικοδοτείται από πουθενά.

Στο τελευταίο συμφωνώ και αυτό λέω από αρχής του νήματος. Θα ήθελα κάποιον από τους δεν πληρώνω να μου απαντήσει σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4548292&postcount=447).

Undisputed
08-02-12, 00:54
Σκέψου και τον μηχανικό που είναι άνεργος που έχει να πληρώνει 4500€ ταμείο και του έρχεται και το 500ρικο για την τιμή που του κάνει το κράτος να είναι επιτηδευματίας.


Δεν χρειαζεται να σκεφτω τον μηχανικό. Βλεπω τα δικα μου χαλια. 1190 ευρω καθε διμηνο στον ΟΑΕΕ. Ξερεις ποσα κανουν αυτα ; 600 ευρω επι 12 ;

Και να μην σχολιασω το επιπεδο της ιατρο/φαρμακευτικης περιθαλψης που μου παρεχουν.

Πριν 5 χρονια εσπασα τον αγκωνα μου και πηγα στο ΚΑΤ. Εκει μου ειπαν οτι ... δεν εχουν συμβαση με τον ΟΑΕΕ, να τα πληρωσω και μετα να τα παρω απο το ταμειο μου.

Αυτα τα ολιγα. Και το πιο τραγικο ειναι οτι εδω και 2 χρονια που μας πηδάνε, δεν ειχει αλλαξει τιποτα στην παρανοια αυτη.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Οσο για τα "παρανομα και αντισυνταγματικα" τελη, φορους, νομους κ.ο.κ., σε μια οργανωμενη κοινωνια καποιος δεν εχει παρα να προσφυγει σε ενα δικαστηριο και να αποδειξει τους ισχυρισμους του (ο Βοτανικος δειχνει τον δρομο).

Η ετσιθελικη σταση "δεν πληρωνω και κοφτε το σβερκο σας" συναντα την αλλο τοσο ετσιθελικη σταση "δεν τα δινετε ετσι, θα σας τα παρω αλλιως" φτιαχνοντας εναν φαυλο κυκλο απο τον οποιο χαμενοι βγαινουν μονιμως και αποδεδειγμενα οι νομοταγεις και οι πιο αδυναμοι.

Μα ετσι και αλλιως οι νομοταγεις και οι αδυναμοι την πληρωνουν και τωρα, αρα ποια η διαφορα που ευαγγελιζεσαι ...

Ναι, προσφυγη σε δικαστηρια οκ. Σε αλλη χωρα ομως. Οπου υπαρχει και λειτουργεί η δικαιοσυνη.

siesta
08-02-12, 01:03
αυτοί που το πλήρωσαν καλό θα είναι να μην διαμαρτύρονται τότε για τις περικοπές στους μισθούς τους, για την άγρια φορολογία που θα υποστούν,ούτε αν θα τους περικόψουν την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που έχουν χρυσοπληρώσει , και τις υπόλοιπες περικοπές που πρόκειται να γίνουν.

Το αντίθετο θα συμβεί, εάν δεν τα πάρουν από τους φόρους, θα κοιτάξουν να τα πάρουν από μεγαλύτερες περικοπές μισθών.

MNP-10
08-02-12, 01:08
Αντιδρω στη στρέβλωση εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά μου και επιχειρηματολογώντας εναντίον της.


Η δυσαρεσκεια και η επιχειρηματολογια σ'ενα φορουμ δεν ειναι εναντιωση - με τη νομικη εννοια. Η εναντιωση εχει νομικη εννοια και ασκειται σε αρμοδια οργανα, παραλληλα με την οποια εκφραση δυσαρεσκειας την οποια εκφραζεις ή δεν εκφραζεις.



Παράλληλα πληρώ τις υποχρεώσεις μου ως πολίτης της Ελλάδας. Και τις άδικες και τις πιο άδικες. Επίσης ασκώ τα δικαιώματά μου.


Και εγω το ιδιο, αλλα στο βαθμο που η αυτη η υποχρεωση δεν περιλαμβανει στηριξη παρανομης κυβερνησης η οποια εξυπηρετει, ξενοδουλη και εθνοκαταστροφικη πολιτικη εξαθλιωσης, υποδουλωσης και υποθηκευσης.

Εχουμε οικονομικη κατοχη της χωρας και οι κυβερνοντες μας λενε ανοιχτα οτι ειναι οι μαναδες που αφηνουν τα παιδια να τα βιαζουν οι ξενοι, γιατι αυτο ειναι καλυτερο απ'το να μας σκοτωσουν (http://www.youtube.com/watch?v=np968LcSGEI&). Δεν τους ειναι ευχαριστο, λεει, αλλα τι να κανουν? Θα τον εκπορνευσουν το λαο - για το καλο του παντα, χωρις ο λαος να εχει αποφασισει ποτε κατι τετοιο, και οντας, οπως ειναι φυσιολογικο, σφοδρα αντιθετος.

Τωρα, καποιος μπορει, οντας το παιδακι, να παει να τον χαϊδευουν οι πακιστανοι (οπως το παραδειγμα των κυβερνοντων) κατοπιν της προτροπης της μαμας (κυβερνοντες), ή μπορει, ακομα και ως παιδακι, φαινομενικα ανημπορο, να αντισταθει. Η απειλη του θανατου στη περιπτωση μας ειναι ανυπαρκτη και οι πολιτικες εκπορνευσης ειναι σε ευθεια αντιθεση με το διεθνες δικαιο και την υψιστη συνταγματικη προτεραιοτητα της πολιτειας να προασπιζεται την ανθρωπινη αξιοπρεπεια. Οπου εκπορνευση, στο παραδειγμα αντικατεστησε τα με εξαθλιωση-υποδουλωση-υποθηκευση προκειμενου οι τοκογλυφοι να παιρνουν τις δοσεις τους στο ακεραιο.



Δεν είμαι ούτε ήρωας ούτε μαλάκας. Απλά πιστεύω ότι αν ο καθένας σηκώσει το δικό του μπαϊράκι... όπως έγραψε και ένας συμφορουμίτης "το μπουρδέλο θα γίνει μπάχαλο". Και το μπάχαλο δεν βγήκε ποτέ σε καλό ιστορικά, ακόμη και σε πολύ πιο συντεταγμένες πολιτείες.

Απ'τη βεβαιοτητα που εχει η συνειδητη πορεια προς το γκρεμο (αυτο που λενε οι αμερικανοι "like watching a train wreck"), η αντισταση ειναι αφανταστα ελκυστικοτερη -και δημοφιλεστερη- επιλογη.

Παραδοσιακα η αμυνα του καθε καθεστωτος το οποιο δεν εξυπηρετουσε τα συμφεροντα του λαου ηταν η καταδικη της αναρχιας, της ανομιας ή της τρομοκρατιας σε οσους δεν συμμορφωνονταν προς τας διαταγας. Γνωριζουμε ιστορια - ειμαστε συνηθισμενοι. Και η ιστορια θα λεει, (εδω ηδη λεγεται με μονο 20 μηνες "εθνοσωτηριας" καταστροφης), "Μα καλα, τοσο ραγιαδες ηταν? Γιατι δεν αντεδρασαν?".

Υπαρχουν αυτοι που εχουν ελαφρυντικα λογω χειραγωγησης και θεωρουν οτι πραγματι ο σιγουρος γκρεμος ειναι καλυτερος απ'την "αβεβαιοτητα" της αντιστασης. Η αγνοια και ο κοινωνικος κονφορμισμος ως ψυχολογικο φαινομενο ειναι σημαντικο ελαφρυντικο. Οταν ομως δε διαθετεις ουτε αγνοια, ουτε επηρεαζεσαι ευθεως απο τον κοινωνικο κονφορμισμο, τοτε ουσιαστικα γνωριζεις και συνειδητα αφηνεις να γινει ενα εγκλημα (σ'αυτη τη περιπτωση εγκλημα κατα του λαου). Τοτε δεν υπαρχει ελαφρυντικο - εισαι συνενοχος. Εγω συνενοχος σε εγκλημα κατα του λαου δε προκειται να γινω.

EvilHawk
08-02-12, 02:01
Η εκδικαση εχει γινει και η εξεταση του ΣτΕ εγινε επι του συνολου των παραμετρων που τεθηκαν.

Η συζήτηση έγινε, η απόφαση δεν έχει εκδοθεί ακόμα.

sdikr
08-02-12, 23:48
ποιο κράτος με πληρώνει? μήπως έχεις μπερδευτεί λιγάκι? γιατί απ' τι βλέπω μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Κοίτα, μπορείς να λες ότι θέλεις, αλλά κόψε τα ψόφια
οποίος κάνει μια μικρή αναζήτηση στα δικά σου μηνύματα θα δει απο που λαμβάνεις τα χρήμματα σου.
τώρα τραγούδα

:evil:

thanasis38
09-02-12, 03:20
Κοίτα, μπορείς να λες ότι θέλεις, αλλά κόψε τα ψόφια
οποίος κάνει μια μικρή αναζήτηση στα δικά σου μηνύματα θα δει απο που λαμβάνεις τα χρήμματα σου.
τώρα τραγούδα

:evil:

προς το παρον ο μονος που τραγουδαει εισαι εσυ. και κοψε τον κυριο μπαμπη αφου σε χαλαει.

Undisputed
09-02-12, 03:26
παιδια ηρεμηστε.

θα τα ξαναπουμε σε 2-3 μηνες απο τωρα, να δουμε αν οι καλο-πληρωτες των χαρατσιων θα εχουν την ιδια αποψη.

και να πω και κατι αλλο. Απο τους γνωστους / φιλους μου, δυο ειναι οι κατηγοριες που ετρεξαν να να πληρωσουν το χαρατσι.

1. Οι γέροι και οι γριες

2. Οι φοροφυγάδες (οι μαυριλες)

hemlock
09-02-12, 10:22
παιδια ηρεμηστε.

θα τα ξαναπουμε σε 2-3 μηνες απο τωρα, να δουμε αν οι καλο-πληρωτες των χαρατσιων θα εχουν την ιδια αποψη.

και να πω και κατι αλλο. Απο τους γνωστους / φιλους μου, δυο ειναι οι κατηγοριες που ετρεξαν να να πληρωσουν το χαρατσι.

1. Οι γέροι και οι γριες

2. Οι φοροφυγάδες (οι μαυριλες)

Είσαι επιεικώς αστείος...Θα στο ξαναπώ ...Το χαράτσι το πλήρωσαν ΟΛΟΙ εκτος:
1.Απο αυτούς που πραγματικά ΔΕΝ είχαν (και περιμένουν διακανονισμό εκ των υστέρων).
2.Αυτούς που γουστάρουν τρελίτσες με το δημόσιο.
3α.Αυτούς που έχουν, έστω και άτυπα, τρέξει πίσω απο Δημάρχους και υποψήφιους πολιτευτές/δικηγόρους...
β.Τους οργανωμένους σε παρατάξεις.

Revolution
09-02-12, 11:27
Είσαι επιεικώς αστείος...Θα στο ξαναπώ ...Το χαράτσι το πλήρωσαν ΟΛΟΙ εκτος:
1.Απο αυτούς που πραγματικά ΔΕΝ είχαν (και περιμένουν διακανονισμό εκ των υστέρων).
2.Αυτούς που γουστάρουν τρελίτσες με το δημόσιο.
3α.Αυτούς που έχουν, έστω και άτυπα, τρέξει πίσω απο Δημάρχους και υποψήφιους πολιτευτές/δικηγόρους...
β.Τους οργανωμένους σε παρατάξεις.
Το bottom line ειναι οτι η κυβερνηση προσταηε η μου πληρωνεις εναν παρανομο φορο η σου κανω το Χ (ο ορισμος του εκβιασμου) και πολλοι τσιμπησαν.

Το αποτελεσμα μετραει.
Το ποιοι και ποσοι λιγο με ενδιαφερει απο τη στιγμη που το >50% πληρωσαν το πατημα δωθηκε και το αγγουρι τοποθετηθηκε.
Καλλιστα μπορουν να βαλουν αλλους 10 φορους στα προβατα μιας και οτι τους λενε το κανουν ακομα και αν αυτο καταπατα τα δικαιωματα τους ενω εινα ιεντελως αντισυνταγματικο γιατι οχι?
Εχουν βρει τον κουμπαρα και θα τον αφησουν να φυγει?

Οποιος ηταν κατοχος ακινητου και δεν συμβουλευτηκε δικηγορο πριν παει να πληρωσει ειναι αξιος της μοιρας του.

hemlock
09-02-12, 12:30
Το bottom line ειναι οτι η κυβερνηση προσταηε η μου πληρωνεις εναν παρανομο φορο η σου κανω το Χ (ο ορισμος του εκβιασμου) και πολλοι τσιμπησαν.

Το αποτελεσμα μετραει.
Το ποιοι και ποσοι λιγο με ενδιαφερει απο τη στιγμη που το >50% πληρωσαν το πατημα δωθηκε και το αγγουρι τοποθετηθηκε.
Καλλιστα μπορουν να βαλουν αλλους 10 φορους στα προβατα μιας και οτι τους λενε το κανουν ακομα και αν αυτο καταπατα τα δικαιωματα τους ενω εινα ιεντελως αντισυνταγματικο γιατι οχι?
Εχουν βρει τον κουμπαρα και θα τον αφησουν να φυγει?

Οποιος ηταν κατοχος ακινητου και δεν συμβουλευτηκε δικηγορο πριν παει να πληρωσει ειναι αξιος της μοιρας του.
O δικηγόρος τι θα μπορούσε να συμβουλέψει πχ εμένα???
Να μην το πληρώσω, περιμένοντας να τον πάρουν πίσω?
Να μην πληρώσω "κάνωντας ασφαλιστικά μέτρα" εδω και τώρα?
Ειδικά αυτά τα δύο κάποιον που μπορεί και κινεί ακόμα χρήμα είναι αέρας κοπανιστός.
Κάτι άλλο?:hmm:

yiapap
09-02-12, 12:49
O δικηγόρος τι θα μπορούσε να συμβουλέψει πχ εμένα???Να του δώσεις 2-3 κατοσταρικάκια για να προσφύγει γι αυτό το απαράδεκτο, παράνομο και αντισυνταγματικό μέτρο.
Α και βέβαια τα έξοδα παράστασης όταν θα οριστεί δικάσιμος.:whistle:

Revolution
09-02-12, 12:55
O δικηγόρος τι θα μπορούσε να συμβουλέψει πχ εμένα???
Να μην το πληρώσω, περιμένοντας να τον πάρουν πίσω?
Να μην πληρώσω "κάνωντας ασφαλιστικά μέτρα" εδω και τώρα?
Ειδικά αυτά τα δύο κάποιον που μπορεί και κινεί ακόμα χρήμα είναι αέρας κοπανιστός.
Κάτι άλλο?:hmm:
Δεν ξερω δεν ειμαι δικηγορος αν ημουν θα σου ελεγα.
Πιθανον να γινει ιπροσφυγη η κατι τετοιο μεχρι να κριθει παρανομο (γιατι θα κριθει) ωστε να μην χασεις τα λεφτα σου.

Δεν υποστηριζω να μην το πληρωσεις υποστηριζω να μην το πληρωσεις χωρις να το ψαξεις.
Οσοι το πηγαν δικαστικα κερδισαν τουλαχιστον προσωρινη απαγορευση διακοπης ρευματος.

hemlock
09-02-12, 13:06
Δεν ξερω δεν ειμαι δικηγορος αν ημουν θα σου ελεγα.
Πιθανον να γινει ιπροσφυγη η κατι τετοιο μεχρι να κριθει παρανομο (γιατι θα κριθει) ωστε να μην χασεις τα λεφτα σου.

Δεν υποστηριζω να μην το πληρωσεις υποστηριζω να μην το πληρωσεις χωρις να το ψαξεις.
Οσοι το πηγαν δικαστικα κερδισαν τουλαχιστον προσωρινη απαγορευση διακοπης ρευματος.
Δεν με καλύπτει κανένα ΑΝ:
Το δικό μου παράδειγμα έχει να κάνει με έναν ενοικιαστή που έχει μικρή εταιρία...Αν εγώ σαν ιδιοκτήτης του πω ΔΕΝ σου δίνω τα χρήματα του χαρατσιού για να εξοφλήσεις τον λογαριασμό, τι απάντηση να περιμένω απο τον ίδιο? Ένα εντάξει θα τα βρούμε με το νοίκι θα καλύψει κανέναν απο τους δύο μας στο σκεπτικό οτι η συνδιαλαγή μου με τον ενοικιαστή αφορά μπίζνα και μόνο?και άλλα πολλά.

alexgk
10-02-12, 01:25
Δεν ξερω δεν ειμαι δικηγορος αν ημουν θα σου ελεγα.
Πιθανον να γινει ιπροσφυγη η κατι τετοιο μεχρι να κριθει παρανομο (γιατι θα κριθει) ωστε να μην χασεις τα λεφτα σου.

Δεν υποστηριζω να μην το πληρωσεις υποστηριζω να μην το πληρωσεις χωρις να το ψαξεις.
Οσοι το πηγαν δικαστικα κερδισαν τουλαχιστον προσωρινη απαγορευση διακοπης ρευματος.
Mόνον για ένα βιοτέχνη άκουσα πως δικαιώθηκε. Ακόμη για ιδιώτες από όσο ξέρω απόφαση δε βγήκε. Μακάρι να βγει υπέρ των ιδιωτών αν και πλέον είναι άκαιρη αφού δε σου κόβους το ρεύμα (τζάμπα τα λεφτά για τα δικαστικά).

cool11
17-02-12, 10:08
Oι νεες -θετικες οπως φαινεται-εξελιξεις
http://news247.gr/oikonomia/dikaiwsh_gia_1_165_polites_poy_den_plhrwsan_to_xaratsi.1654721.html

Τι θα γινει ομως απο δω και περα ρε παιδια? Με αυτο που λεγανε οτι καθε διμηνο θα το ενσωματωσουν στον λογαριασμο της δεη κλπ

homo_digital
21-02-12, 17:33
Κανα νέο για την αποφαση? Μηπως έχουν ψιλοαργήσει?

darkmoon
21-02-12, 19:57
Λέτε να γίνει τίποτα καλό;Κοιτάξτε και αυτό το link :

http://www.nooz.gr/greece/dikastiki-apofasi-kata-tou-xaratsioi-tis-dei

no_logo
21-02-12, 20:01
Λέτε να γίνει τίποτα καλό;Κοιτάξτε και αυτό το link :

http://www.nooz.gr/greece/dikastiki-apofasi-kata-tou-xaratsioi-tis-dei

τέτοιες αποφάσεις υπάρχουν εκατοντάδες

MNP-10
03-03-12, 01:34
Παρασκευή, 2 Μαρτίου 2012 - 22:29
Συνταγματικό το χαράτσι της ΔΕΗ

Του Παναγιώτη Στάθη

Υπέρ της συνταγματικότητας του αποκαλούμενου χαρατσιού μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ (του ειδικού τέλους ακινήτου) επειδή πρόκειται για έκτακτο μέτρο, αλλά με πλήρη αποσύνδεση της μη καταβολής του με την απειλή διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος, αποφάσισε – σύμφωνα με πληροφορίες - με αυξημένη πλειοψηφία σε διάσκεψή της η Ολομέλεια του ΣτΕ.

Το Ανώτατο Δικαστήριο με τη διαδικασία της πρότυπής δίκης αποφάνθηκε επί των αιτήσεων των Δικηγορικών Συλλόγων Αθηνών και Καλαμάτας, του Σωματείου «Έλληνες Φορολογούμενοι», του δικηγόρου Σπύρου Φραντζή, του Δήμου Χαλανδρίου και τεσσάρων ιδιοκτητών ακινήτων με τις οποίες ζητούν να ακυρωθεί ως αντισυνταγματική και αντίθετη στην Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ) η επιβολή του νέου τέλους-φόρου που θα εισπραχθεί με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Η απόφαση του δικαστηρίου κατά πληροφορίες είναι ξεκάθαρο «ναι» στην επιβολή του χαρατσιού αλλά και ξεκάθαρο «όχι» στη διακοπή ρεύματος μη καταβολής του.

Το δικαστήριο λοιπόν έκρινε το χαράτσι είναι συνταγματικό καθώς πρόκειται για έκτακτο και όχι μόνιμο μέτρο και η επιβολή του είναι για δύο χρόνια και όχι πάγια. Αναφέρεται μάλιστα πώς σε περίπτωση νομοθετικής ρύθμισης για περαιτέρω ή μόνιμη επιβολή του η Ολομέλεια θα ασχοληθεί εκ νέου με το θέμα.

Αντίθετα το δικαστήριο σχεδόν κατά πλειοψηφία αποφάσισε, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, πως η διακοπή του ρεύματος λόγω μη πληρωμής του εδικού τέλους είναι αντισυνταγματική και δεν πρέπει να γίνεται από τη ΔΕΗ.

Ήδη μάλιστα, όπως έχει γράψει το Capital.gr δεκάδες δικαστήρια έχουν εκδώσει προσωρινές διαταγές με τις οποίες απαγόρευαν στη ΔΕΗ να διακόψει την ηλεκτροδότηση για αυτό το λόγο.

http://www.capital.gr/News.asp?id=1429312


Η δικαιοσυνη αποδωθηκε για αλλη μια φορα :rofl:

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

=> έκρινε το χαράτσι είναι συνταγματικό καθώς πρόκειται για έκτακτο και όχι μόνιμο μέτρο και η επιβολή του είναι για δύο χρόνια και όχι πάγια

...2 χρονια? Δλδ 2011-2012? Το 2013 δεν θα το πληρωσουμε? :rofl:

Zer0c00L
03-03-12, 01:35
γιατι περιμενες κατι διαφορετικο φιλε MNP εγω οχι ημουν σιγουρος οτι θα βγει ετσι

ουδεις ενοχος σε αυτη την χωρα εκτος των πολιτων της που εκαναν το λαθος να ψηφισουν αυτους τους πολιτικους/συνδικαλιστες.

MNP-10
03-03-12, 01:45
γιατι περιμενες κατι διαφορετικο φιλε MNP εγω οχι ημουν σιγουρος οτι θα βγει ετσι


Η λογικη ελεγε οτι αν το εβγαζαν αντισυνταγματικο τοτε θα τιναζαν το προϋπολογισμο στον αερα. Ετσι θα χρεοκοπουσαμε και οι δικαστες αντι για πενταψηφιους μισθους σε ευρω θα επαιρναν ...δραχμες ή θα βρισκονταν οι ιδιοι ενοπιων λαϊκων δικαστηριων για τη συμμετοχη τους στο εγκλημα κατα της χωρας με το να "μη-βλεπουν", "να μην ακουνε" και ενιοτε να νομιμοποιουν την εκαστοτε παρανομια ή παραβιαση του Συνταγματος.

Παρ'ολα αυτα, θεωρουσα οτι προκειμενου να εχει κυρος πχ μια αποφαση νομιμοποιησης του μνημονιου (που προσκρουει σε 2-3 αρθρα του συνταγματος και οχι καμμια 10αρια οπως το μνημονιο) τοτε θα επρεπε τουλαχιστον να βγαλουν ακυρο το χαρατσι - ωστε να δειξουν οτι, ναι, οκ, δε λεγαμε σε ολα ναι στη κυβερνηση... τα "πολυ" παρανομα τα κοψαμε... δλδ να παιξουν ενα επικοινωνιακο παιχνιδι τετοιο ωστε να δειξουν οτι η κυβερνηση τελως παντων "ελεγχεται" απο καπου για τις πραξεις της.

Τελικα και στα 2 μεσα επεσα, απλα οχι με τροπο τον οποιο περιμενα. Δλδ ναι μεν δε το εβγαλαν αντισυνταγματικο (ωστε να μη καταρρευσει ο προϋπολογισμος) αλλα για να δειξουν οτι "αντισταθηκαν" απλα ειπαν το αυτονοητο (οτι δε μπορει να εισπρατεται μεσω ΔΕΗ, κατι το οποιο αν το ελεγαν θα προσεκρουε σε παλαιοτερη αποφαση τους προκαλωντας αυτογελιοποιηση του θεσμου του ΣτΕ που ειχε απαγορεψει σε ΝΠΙΔ να το παιζουν φορεις εκτελεστικης εξουσιας του κρατους). Ετσι οι ιδιοι το επαιξαν "δικαιοι" με τη ψευτο-σολωμοντεια επικοινωνιακη λογικη τους.

Κατσε να δουμε και τη τελικη αποφαση για να κρινουμε.

homo_digital
03-03-12, 08:44
Τώρα εμείς που δεν το πληρώσαμε, τι κάνουμε;
Εφορια και πλερώ;

Που θα τα βρουμε ρε τα λεφτά!

Undisputed
03-03-12, 08:47
Τώρα εμείς που δεν το πληρώσαμε, τι κάνουμε;
Εφορια και πλερώ;

Που θα τα βρουμε ρε τα λεφτά!

Τα σιδερα της φυλακης ειναι για τους ΛΕΒΕΝΤΕΣ !

:rofl:

Εγω προσωπικα θα περιμενω. Τον εφαγα τον γαιδαρο που τον εφαγα, 6 μηνες ακομα δεν τρεχει τιποτα.

homo_digital
03-03-12, 08:49
Τα σιδερα της φυλακης ειναι για τους ΛΕΒΕΝΤΕΣ !

:rofl:


Χχαχαχαχαχ

Zer0c00L
03-03-12, 09:50
τι θα πρωτο πληρωσουμε θα ελεγα εγω?

οι ελευθεροι επαγγελματιες πληρωνουν εισφορες στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ)

οι μισθωτοι πληρωνουν εισφορες στο ΙΚΑ

ολοι οι πολιτες πληρωνουμε ΡΕΥΜΑ - ΤΗΛΕΦΩΝΟ - ΝΕΡΟ - ΕΦΟΡΙΑ

ολα αυτα με μειωμενους μισθους - συνταξεις - επιδοματα

μαλλον προβλεπω οτι ολοι/ες θα φορεσουμε κουκουλες θα αρπαξουμε κανενα ΑΚ και θα αρχισουμε τις ληστειες...

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα σιδερα της φυλακης ειναι για τους ΛΕΒΕΝΤΕΣ !

:rofl:

Εγω προσωπικα θα περιμενω. Τον εφαγα τον γαιδαρο που τον εφαγα, 6 μηνες ακομα δεν τρεχει τιποτα.

για τους ΤΙΜΙΟΥΣ ειναι η φυλακη.

γιατι οι ΚΛΕΦΤΕΣ-ΛΑΜΟΓΙΑ δεν μπαινουν φυλακη.

Undisputed
03-03-12, 10:16
για τους ΤΙΜΙΟΥΣ ειναι η φυλακη.

γιατι οι ΚΛΕΦΤΕΣ-ΛΑΜΟΓΙΑ δεν μπαινουν φυλακη.

Μπαινουν και αυτοι φυλακη αλλα μονο η μαριδα δυστυχως.

Zer0c00L
03-03-12, 11:30
φιλε μου αυτους που εννοω εγω ΚΛΕΦΤΕΣ-ΛΑΜΟΓΙΑ δεν μπαινουν φυλακη γιατι δεν υπαρχουν αποδειξεις για τα αδικηματα τους η εχουν παραγραφει.

MNP-10
03-03-12, 15:56
ΠΡΩΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ
ΣΥΡΙΖΑ: Κόλαφος για την κυβέρνηση η απόφαση του ΣτΕ

Κόλαφο για την κυβέρνηση της τρόικας και προσωπικά για τον «συνταγματολόγο» αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και υπουργό Οικονομικών αποτελεί η απόφαση του ΣτΕ που κρίνει αντισυνταγματική τη διακοπή του ρεύματος για το χαράτσι της ΔΕΗ, τονίζει σε ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ.
ΣΥΡΙΖΑ: Κόλαφος για την κυβέρνηση η απόφαση του ΣτΕ

«Παρά την προσπάθεια κυβερνητικών κύκλων να ερμηνεύσουν την απόφαση κατά το δοκούν, η αλήθεια είναι ότι αμφισβητείται επί της ουσίας και η συνταγματικότητα του ίδιου του τέλους. Αποτελεί την πρώτη μεγάλη νίκη του πρωτοφανούς λαϊκού κινήματος που αναπτύχτηκε στις γειτονιές όλης της Ελλάδας. Η θετική αυτή η εξέλιξη δείχνει ότι η αντίσταση, η συλλογική ανυπακοή και η αυτοοργάνωση του κόσμου της εργασίας, αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για την απομάκρυνση της κυβέρνησης και των πολιτικών της καταστροφής και της κοινωνικής χρεοκοπίας» αναφέρει η ανακοίνωση του κόμματος.


Φοβερη νικη...αντι να κοβουν το ρευμα του σπιτιoυ σε οποιον δεν εχει να το πληρωσει, θα του κατασχουν το ιδιο το σπιτι με διαδικασιες express :whistle: Απο το "χωρις ρευμα" στο "χωρις σπιτι".

Αλλα οπως ειχε πει και ο προεδρος του ΣτΕ, τωρα εχουμε κριση, δεν ειναι περιοδος για συγκρουσεις μεταξυ εξουσιων :whistle:

didaskalo
03-03-12, 21:10
Η πλάκα είναι οτι το χαρακτήρισαν συνταγματικό εφόσον πρόκειται για τέλος που θα επιβληθεί 2 χρόνια! Οπότε αυτό που θα γίνει, είναι με το νέο φορολογικό νόμο να ενοποιήσουν όλους του φόρους που έχουν επιβληθεί στα ακίνητα σε έναν, με αποτέλεσμα να γίνει συνταγματικότατο,άρα νόμιμο και δυστυχώς ΜΟΝΙΜΟ! :cry:

MNP-10
04-03-12, 21:48
Kατασχέσεις ακόμη και για οφειλές προς το Δημόσιο άνω των 4.000 ευρώ
04-03-2012 09:20:00

Το ποσό των 4 δισ. ευρώ αναμένεται να κατασχέσει το ελληνικό Δημόσιο από τους λογαριασμούς καταθέσεων χιλιάδων Ελλήνων πολιτών οι οποίοι έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές στην Εφορία.

Όπως αναφέρει σήμερα στο κύριο θέμα του το «Πρώτο Θέμα», έως τώρα οι έφοροι προχωρούσαν σε κατασχέσεις λογαριασμών μόνο για όσους όφειλαν ποσά πάνω από 20.000 ευρώ. Τώρα όμως, αυτό αλλάζει και οι κατασχέσεις θα ισχύουν και για όσους χρωστούν από 4.000-5.000 και πάνω.

Η διαδικασία είναι η εξής:

Εφόσον το ποσό της οφειλής καθίσταται ληξιπρόθεσμο, ο έφορος θα αποστέλλει τρία μηνιαία ειδοποιητήρια.

Εάν ο φορολογούμενος δεν ανταποκριθεί, θα δίνεται εντολή προ-κατάσχεσης σε κινητές και ακίνητες αξίες. Πρακτικά, δηλαδή, θα δίνεται η εντολή για δέσμευση τραπεζικών λογαριασμών μέχρι το ύψος της οφειλής.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ακίνητο για κατάσχεση, δίνεται εντολή στην τράπεζα να παραδώσει το ποσό του λογαριασμού υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου. Η τράπεζα θα είναι υποχρεωμένη να εκτελεί την εντολή.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


"Θα μας παρουν οι κομμουνιστες τα σπιτια μας".

Revolution
04-03-12, 22:15
Το παραπανω φυσικα ισχυει αντιστροφως αναλογα με το ποσα χρωστας.

Αν ας πουμε λεμε τωρα υποθετικο σεναριο, επιστημονικης φαντασιας χωρις καμια πραγματικη αξια και χωρις να βασιζεται σε πραγματικα προσωπα και γεγονοτα αν λεμε αν εχεις ξεχασει να δηλωσεις 1-2 εκατομμυριακα η χρωστας 2-3 εκατομμυρια απα ΦΠΑ θα βρεθει λυση.

Αν χρωστας 4000 σου δεσμευουν τον λογαριασμο με διαδικασια εξπρες.

Zer0c00L
04-03-12, 22:17
υπαρχουν παραθυρακια στις καταθεσεις που δεν μπορουν να πειραξουν ομως ακομα και αν χρωστας...

στο σημερινο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ τα αναφερει επ ακριβως ολα τα παραθυρακια που η ΔΟΥ κτλ δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα ακομα και αν χρωστας.

cool11
04-03-12, 23:37
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231184642

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231184624

Τελικα, ολα πανε συμφωνα με οσα σχεδιαζαν...
Αμα αρχισουν μαζικα να κοβουν το ρευμα, αντε μετα περιμενε να αποφασισει σε κανα χρονο το Στρασβουργο...

GetRid
04-03-12, 23:43
Μαζικα δεν υπάρχει περιπτωση να κοπεί. Απλώς τρομάζουν τον κόσμο

no_logo
04-03-12, 23:50
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231184642

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231184624

Τελικα, ολα πανε συμφωνα με οσα σχεδιαζαν...
Αμα αρχισουν μαζικα να κοβουν το ρευμα, αντε μετα περιμενε να αποφασισει σε κανα χρονο το Στρασβουργο...

Είπαμε το ρεύμα ΔΕΝ μπορεί να κοπεί, υπάρχει τουλάχιστον για αυτό απόφαση του ΣτΕ

megahead13
05-03-12, 00:01
Το παραπανω φυσικα ισχυει αντιστροφως αναλογα με το ποσα χρωστας.

Αν ας πουμε λεμε τωρα υποθετικο σεναριο, επιστημονικης φαντασιας χωρις καμια πραγματικη αξια και χωρις να βασιζεται σε πραγματικα προσωπα και γεγονοτα αν λεμε αν εχεις ξεχασει να δηλωσεις 1-2 εκατομμυριακα η χρωστας 2-3 εκατομμυρια απα ΦΠΑ θα βρεθει λυση.

Αν χρωστας 4000 σου δεσμευουν τον λογαριασμο με διαδικασια εξπρες.
https://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ

MNP-10
05-03-12, 14:45
Απαντώντας στο ερώτημα αν με τους συνεχείς φόρους στα ακίνητα απαξιώνεται η περιουσία των Ελλήνων, ο κ. Βενιζέλος υποστήριξε ότι ενώ "το δημόσιο χρέος είναι τώρα 170% του ΑΕΠ, οι περιουσίες των Ελλήνων που είναι επενδεδυμένες στα ακίνητα ξεπερνούν το 400% του ΑΕΠ".

"Ο ιδρώτας των Ελλήνων είναι επενδεδυμένος στα ακίνητα" συνέχισε επισημαίνοντας : "Σώζουμε και την αξία της ακίνητης περιουσίας" κι αυτό διότι όπως επιχειρηματολόγησε ο υπουργός των Οικονομικών "αν λόγω της οικονομικής κρίσης, επειδή δεν μπορούμε να έχουμε τα έσοδα που χρειαζόμαστε οδηγήσουμε σε ακύρωση την ακίνητη περιουσία θα χάσουν όλοι τις περιουσίες τους". Άρα, συμπέρανε "έχει πολύ μεγάλη σημασία να διασώσουμε τη χώρα γιατί έτσι θα διασώσουμε την αξία της ακίνητης περιουσίας".


Ωραια λογικη... αυτος που εχει ενα σπιτι να μενει (μια βασικη αναγκη του ανθρωπινου ειδους απο τοτε που ζουσε στις σπηλιες) και ενδεχομενως το εχει κληρονομησει απο τους γονεις του, αποτελει "επενδυτη"... μηπως να βαλουμε και "επενδυτικους" φορους στο φαϊ?

Revolution
05-03-12, 14:51
https://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ
Ακριβως :oneup::oneup::oneup:

yiapap
05-03-12, 14:57
μηπως να βαλουμε και "επενδυτικους" φορους στο φαϊ?Το σκέφτηκαν αλλά σκόνταψαν στον σκόπελο του πρώην αντιπροέδρου της κυβέρνησης. :twisted:

alexgk
05-03-12, 21:07
"Θα μας παρουν οι κομμουνιστες τα σπιτια μας".
Μην το κοροιδεύεις. Ο κομουνισμός δεν αναγνωρίζει την ατομική ιδιοκτησία και μπορεί να σου πάρει ότι σήμερα είναι ατομική σου ιδιοκτησία, καθώς επίσης και να σου πει τι δουλειά θα κάνεις γιατί ο παραγωγικός συντελεστής εργασία δεν ανήκει στον ιδιώτη αλλά στο κράτος μαζί με τη Φύση και το Κεφάλαιο (πρωτογενείς παραγωγικοί συντελεστές)

GetRid
05-03-12, 21:11
Οι κομουνιστές (και όχι ο κομουνισμός!) δεν αναγνωρίζουν την ατομική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής. Ως εκεί

Τα υπόλοιπα είναι μεταεμφυλιακές μπούρδες της κυρίαρχη δεξιάς και ακροδεξιάς που σαν έχουν φυτέψει στο κεφάλι

MNP-10
05-03-12, 21:29
Μην το κοροιδεύεις. Ο κομουνισμός δεν αναγνωρίζει την ατομική ιδιοκτησία και μπορεί να σου πάρει ότι σήμερα είναι ατομική σου ιδιοκτησία, καθώς επίσης και να σου πει τι δουλειά θα κάνεις γιατί ο παραγωγικός συντελεστής εργασία δεν ανήκει στον ιδιώτη αλλά στο κράτος μαζί με τη Φύση και το Κεφάλαιο (πρωτογενείς παραγωγικοί συντελεστές)

Το κοροϊδευω απο την αποψη οτι αλλου δειχνουν, και απο αλλου ερχεται ο κινδυνος. Κομμουνιστικα δε θα εφαρμοζονταν ποτε κατι τετοιο στην Ελλαδα (στο ορατο μελλον)


Ο κομμουνισμος ειναι "end-game" του σοσιαλισμου και προαπαιτει οι διεθνεις συνθηκες να ειναι σωστες για να εφαρμοστει σε 1 κρατος. Επομενως, ουσιαστικα σοσιαλισμο θα εφαρμοσεις / δε γινεται κατι αλλο... το consensus, γενικοτερα, δεν ειναι αρνητικο στο οι πλουτοπαραγωγικες πηγες να ελεγχονται και να λειτουργουν υπερ του Λαου, αλλα αν ρωταγες το κοσμο αν θα εδινε το σπιτι του, εκει το παιχνιδι αλλαζει δραματικα. Επομενως ο μονος (σοσιαλισμος) που μπορει να εφαρμοστει ειναι αυτος των εθνικοποιησεων σε υποδομες / μεγαλες επιχειρησεις / τραπεζες κτλ.

Basilhs23_
05-03-12, 23:10
Σύμφωνα με πληροφορίες, στο υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζουν ήδη το νέο φόρο που θα αντικαταστήσει το «χαράτσι» στα ακίνητα.

Καταργείται το χαράτσι της ΔΕΗ - Έρχεται νέος φόρος στα ακίνητα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζουν ήδη το νέο φόρο που θα αντικαταστήσει το «χαράτσι» στα ακίνητα.

Τον δρόμο για την κατάργηση του ειδικού τέλους ακινήτων που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ και την θέσπιση ενός νέου φόρου στην κατοχή ακίνητης περιουσίας που θα επιβάλλεται ενδεχομένως και στα αγροτεμάχια, ανοίγει η απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας με την οποία κρίθηκε ότι το «χαράτσι», είναι συνταγματικό μόνο υπό την έννοια του ότι έχει έκτακτο χαρακτήρα κι ότι θα πάψει να επιβάλλεται από το 2013.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο υπουργείο Οικονομικών προετοιμάζουν ήδη το νέο φόρο που θα αντικαταστήσει το «χαράτσι» στα ακίνητα. Η πρόταση που βρίσκεται στο τραπέζι των συζητήσεων για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος προβλέπει την επιβολή ενός ενιαίου φόρου ή τέλους στην κατοχή ακινήτων που θα αντικαταστήσει το ειδικό τέλος ηλεκτροδοτούμενων δομημένων επιφανειών (ΕΕΤΗΔΕ) και το Φόρο Ακίνητης Περιουσίας.

Με δεδομένο ότι η τρόικα δεν επιτρέπει απώλεια εσόδων από τη φορολογία των ακινήτων, ο νέος ενιαίος φόρος ακινήτων που θα προκύψει θα πρέπει να αποδίδει κάθε χρόνο στο Δημόσιο έσοδα συνολικού ύψους τουλάχιστον 2,3 δισ. ευρώ. Και αυτό γιατί, τα έσοδα από το ειδικό τέλος ακινήτων που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ φθάνουν το 1,7 δισ. ευρώ το χρόνο κι από τον ΦΑΠ τα έσοδα υπολογίζονται σε 600 εκατ. ευρώ ετησίως.

Στο πλαίσιο αυτό στο υπουργείο Οικονομικών εξετάζουν:

Τον περιορισμό ή ακόμη και την κατάργηση του αφορολογήτου των 200.000 ευρώ που ισχύει σήμερα στον ΦΑΠ. Το ΕΕΤΗΔΕ επιβάλλεται χωρίς αφορολόγητο όριο ενώ ο ΦΑΠ έχει αφορολόγητο όριο 200.000 ευρώ. Ο νέος φόρος είτε θα επιβάλλεται με μικρότερο αφορολόγητο είτε δεν θα έχει καθόλου αφορολόγητο.

Την επιβολή του νέου φόρου κατοχής και στα αγροτεμάχια, τους αγρούς και τις λοιπές εδαφικές εκτάσεις που βρίσκονται εκτός σχεδίων πόλεων και σήμερα απαλλάσσονται. Εναλλακτικά εξετάζεται να θεσπιστεί ένας ξεχωριστός φόρος ή εισφορά που θα επιβαρύνει αποκλειστικά τα ακίνητα αυτής της κατηγορίας.

Ο νέος φόρος θα επιβληθεί από την 1η Ιανουαρίου 2013 με βάση το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων ενώ θα αξιοποιηθεί και το αρχείο της ΔΕΗ. Για την καταβολή του φόρου η ΓΓΠΣ θα αποστέλλει στους ιδιοκτήτες ακινήτων εκκαθαριστικά σημειώματα.

Για το 2012, το «χαράτσι» στα ακίνητα θα εξακολουθεί να εισπράττεται μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ (προβλέπεται να καταβληθεί σε 5 δόσεις από τον Απρίλιο του 2012 μέχρι και τον Ιανουάριο του 2013) αλλά δεν θα διακόπτεται η ηλεκτροδότηση σε όσους δεν το πληρώνουν. Απλώς, η ΔΕΗ θα ενημερώνει το υπουργείο Οικονομικών για τους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος που περιελάμβαναν Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. το οποίο δεν εξοφλήθηκε, προκειμένου οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου να διεκδικήσουν τα οφειλόμενα ποσά από τους πραγματικά υπόχρεους ιδιοκτήτες ακινήτων με μέτρα αναγκαστικής είσπραξης.

Μετά τις εκλογές οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα κληθούν να πληρώσουν και τους «ξεχασμένους» φόρους στα ακίνητα (ΕΤΑΚ του 2009, ΦΑΠ 2010 και ΦΑΠ 2011).


http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9525

opener
07-03-12, 10:27
"Εσείς θα πληρώνετε ρεύμα κι εμείς θα κρατούμε χαράτσι"...

Χαράτσι .. με "πατέντα" αποδεικνύεται το Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Χώρων, αφού είναι ο μόνος φόρος που εισπράττεται (μέσω της ΔΕΗ) αλλά -από τα πολλά "παράθυρα" και "περιπτώσεις" του νόμου- ουδείς ξέρει πώς και πόσα να υπολογίζει πως του έρχονται να πληρώσει!

Με νεότερες οδηγίες που εξέδωσε (ΠΟΛ.1056/2-3-2012) το υπουργείο Οικονομικών καταργεί τις προηγούμενες εγκυκλίους του, θέλοντας να κλείσει τις «τρύπες» που διαπιστώθηκαν στην εφαρμογή του νόμου –αλλά και να αναγκάσει περισσότερους να πληρώνουν το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.

Μπροστά στην ... επινοητικότητα των φορολογουμένων, το υπουργείο Οικονομικών αποφάσισε:

- να εισπράττει το Ειδικό Τέλος από τα λεφτά που πληρώνουν οι καταναλωτές έναντι της αξίας του ρεύματος. Και αυτό για να στερήσει τα έσοδα από τους Παρόχους και να τους αναγκάσει να κόβουν το ρεύμα σε όσους δεν πληρώνουν το μέρος του λογαριασμού που αντιστοιχεί στο Ειδικό Τέλος.

- ακόμα και αν κάποιος πάει να αλλάξει εταιρία παροχής ρεύματος για να γλιτώσει το ΕΕΤΗΔΕ, αυτό να υπολογίζεται και να τον ακολουθεί στη νέα εταιρία από τον πρώτο κιόλας λογαριασμό.

- ακόμα και αν κόψει κάποιος οικειοθελώς το ρεύμα, χωρίς να αλλάξει εταιρία, να του έλθει ειδοποίηση από την εφορία για να πληρώσει το Τέλος.
...
...

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=181552


Επειδή όμως έχει γίνει μπάχαλο με τα τετραγωνικά της επιφάνειας, το υπουργείο Οικονονικών δίνει και τις εξής ... "σαφείς" οδηγίες (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε):

«αν τα τετραγωνικά μέτρα που λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του ΤΑΠ είναι υπερδιπλάσια της μεγαλύτερης τιμής τετραγωνικών μέτρων μεταξύ εκείνης που έχει ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό των δημοτικών τελών και εκείνης που έχει ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό του δημοτικού φόρου, το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. υπολογίζεται βάσει των τετραγωνικών μέτρων που έχουν ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό των δημοτικών τελών. Το προηγούμενο εδάφιο δεν εφαρμόζεται, όταν δεν έχουν υπολογισθεί δημοτικά τέλη και τα τετραγωνικά μέτρα που αναγράφονται για τον υπολογισμό τους έχουν τιμή ίση με μηδέν (0)».


:worthy: :worthy: :worthy: :lol:

Revolution
07-03-12, 10:31
Ποσους αχρηστους μπορουν να χωρεσουν πλεον αυτα τα υπουργικα κτιρια?

Undisputed
07-03-12, 10:34
Νομίζω ότι αυτη η απιστευτη ιστορία εχει τελειως ξεφύγει απο τα όρια. Το ίδιο και η ΔΕΗ.

Ηρθε η ωρα να κινηθουν όλοι εναντίον της ΔΕΗ σε περιπτωση που κοψει το ρευμα αν και εχει πληρωθεί αλλα και για το ότι εισπράτει ότι θελει και οπως το θελει (εννοω ότι εσυ πληρωνεις ΣΑΦΩΣ το αντιτοιμο εκτος χαρατσιου και η ΔΕΗ αποδιδει το ποσο αυτο σαν χαράτσι).

Επίσης ειναι απιστευτη η ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ που το μεγαλύτερο ποσοστο των πολιτων αντιμετωπιζουν το θεμα αυτο. Ειναι και ενδεικτικό για τις προτιμησεις τους στην καλπη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.