PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Revolution
07-03-12, 10:41
Σαφεστατα πλεον οι περισσοτεροι πολιτες ειναι ετοιμοι να δωσουν κα ικωλο αν τους ζητηθει.
Πληρωνοντας το χαρατσι νομιμοποιουν την ξεδιαντροπη ληστεια απο τον αρχι-νταβατζη το ιδιο το κρατος.

Πλεον η συνταγη ειναι γνωστη "θελουμε εσοδα?" πετα ενα ποσο μασκαραμενο σαν τελος στην ΔΕΗ και και καθαρισες ετσι κι αλλιως τα προβατα θα το πληρωσουν.

Ας πηγαιναν οι μισοι στα δικαστηρια και θα σου ελεγα εγω πως το απεσυραν αρων αρων αυτο το εκτρωμα αλλα που.

Μη μου τον Ύπνο τάραττε!

opener
07-03-12, 10:44
Επίσης ειναι απιστευτη η ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ που το μεγαλύτερο ποσοστο των πολιτων αντιμετωπιζουν το θεμα αυτο.
Ναι, διαβασα το "Μνημείο ...βερμπαλισμού" (τις "σαφείς" οδηγίες ντε :crazy: ) απο το ΥΠΟΙΚ και γελασα.
Οταν διαβαζω γελοια κειμενα, μονο γελωτα μου προκαλουν....


Ειναι και ενδεικτικό για τις προτιμησεις τους στην καλπη.

Οντως.... :rolleyes:
"Ραβδος εν γωνια, αρα βρεχει......"

Undisputed
07-03-12, 10:48
Σαφεστατα πλεον οι περισσοτεροι πολιτες ειναι ετοιμοι να δωσουν κα ικωλο αν τους ζητηθει.
Πληρωνοντας το χαρατσι νομιμοποιουν την ξεδιαντροπη ληστεια απο τον αρχι-νταβατζη το ιδιο το κρατος.

Πλεον η συνταγη ειναι γνωστη "θελουμε εσοδα?" πετα ενα ποσο μασκαραμενο σαν τελος στην ΔΕΗ και και καθαρισες ετσι κι αλλιως τα προβατα θα το πληρωσουν.

Ας πηγαιναν οι μισοι στα δικαστηρια και θα σου ελεγα εγω πως το απεσυραν αρων αρων αυτο το εκτρωμα αλλα που.

Μη μου τον Ύπνο τάραττε!


Υπαρχει και μια εξηγηση βεβαια για ολα αυτα, ισως δεν συμφωνειτε μαζι μου αλλα ...

Προφανώς για να πληρωνουν (50% λεει μια πηγη στην ΔΕΗ, 80% λεει το υπουργειο), το ΜΟΝΟ συμπερασμα που βγαζω ειναι ότι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τελικα υπαρχουν, μαυρα, ασπρα, σε σεντουκια, σε τράπεζες, σε φακελακια, στην Σιγκαπουρη, παντως υπαρχουν και προφανως όχι μονο υπαρχουν ΑΛΛΑ και ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ ακομα και σε περιοδο κρισης.

:sorry:

homo_digital
07-03-12, 11:09
Μεγάλη κοροϊδία τελικά ρε παιδια. Πραγματικά είναι για λυπηση όλοι αυτοί εκεί πάνω αν όχι για παρα πολλά κλωτσιδια.

Δεν έχω πληρώσει το χαρατσι, ούτε τις δυο δόσεις και περιμένω να δω τι θα γίνει, αν θα γίνει τελικά κάτι, στην εφορια. Μάλλον δεν θα το γλιτωσω αλλα θα το πάω μεχρι τέλους.

mosaic
07-03-12, 11:15
@ Undisputed

Να'σαι καλά Undisputed που μου θύμισες μια από τις ψευτιές του Γιωργάκη Παπανδρέου προεκλογικά το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ έτσι είπε ο αρχιψεύταρος λαϊκατζής στον απλό λαουτζίκο
Και που τελικά ολοκλήρωσε το έργο του πατέρα του (Ανδρέα Παπανδρέου) κατέστρεψε ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ τη χώρα μου την Ελλάδα μου

Έρχεται η ώρα που θα δικαστεί ο Γιωργάκης Παπανδρέου και άλλοι από το σινάφι του

:sorry:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

cool11
07-03-12, 11:41
@ Undisputed



Έρχεται η ώρα που θα δικαστεί ο Γιωργάκης Παπανδρέου και άλλοι από το σινάφι του

:sorry:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ποιος θα τον στειλει στο δικαστηριο ομως, ο παλιος συμφοιτητης και φιλος του, ο Αντωνακης;

http://www.newsbomb.gr/dimoskopiseis/story/118644/3-stoys-4-ellines-na-paei-fylaki-o-papandreoy-gia-tin-katantia-mas

Της φυλακης τα σιδερα...

button
07-03-12, 15:19
Έρχεται η ώρα που θα δικαστεί ο Γιωργάκης Παπανδρέου και άλλοι από το σινάφι του

:lol: Σιγά μην δικαστεί αντίθετος θα του πουν καλή δουλεία



Την επιβολή του νέου φόρου κατοχής και στα αγροτεμάχια, τους αγρούς και τις λοιπές εδαφικές εκτάσεις που βρίσκονται εκτός σχεδίων πόλεων και σήμερα απαλλάσσονται. Εναλλακτικά εξετάζεται να θεσπιστεί ένας ξεχωριστός φόρος ή εισφορά που θα επιβαρύνει αποκλειστικά τα ακίνητα αυτής της κατηγορίας.

Σορρυ Άλλα αμα εχεις ενα τεμάχιο 3-4 στρεμμάτων θα το πληρώνεις και αυτό :stunned:

mosaic
07-03-12, 19:24
Ποιος θα τον στειλει στο δικαστηριο ομως, ο παλιος συμφοιτητης και φιλος του, ο Αντωνακης;

http://www.newsbomb.gr/dimoskopiseis/story/118644/3-stoys-4-ellines-na-paei-fylaki-o-papandreoy-gia-tin-katantia-mas

Της φυλακης τα σιδερα...



Στο link που παρέθεσες μετά λύπης μου διαβάζω κάτι ονόματα, όπως για Σαμαράδες* κάτι για Καμμένους* που κάνουν παιχνίδι τώρα που ο (λύκος)* στην αναμπουμπούλα χαίρεται . .
Σαφέστατα και αυτοί ομοϊδεάτες! . . . . . . . . . .
. . . . . . . .και όσοι ως τώρα πέρασαν (δεκαετίες) από τα έδρανα της Βουλής

Αρκετοί θα βρεθούν στης φυλακής τα σίδερα νυν και τέως ! !

Zer0c00L
07-03-12, 21:04
αν δεν δικαστουν απο την ελληνικη δικαιοσυνη
θα δικαστουν απο την ελληνικη λαικη δικαιοσυνη και οι τεως και οι νυν που εχουν ευθυνες.

sdikr
07-03-12, 21:30
αν δεν δικαστουν απο την ελληνικη δικαιοσυνη
θα δικαστουν απο την ελληνικη λαικη δικαιοσυνη και οι τεως και οι νυν που εχουν ευθυνες.

Χαλαρώστε λίγο με την "λαϊκή δικαιοσύνη"
:evil:

Νικαετός
07-03-12, 22:00
Εσύ τι προτείνεις Σπύρε? Να τους αφήσουμε ατιμώρητους? Εδώ σήμερα κιόλας τα κυβερνητικά στελέχη που κυβερνούν δια τηλεοράσεως, έλεγαν ξεδιάντροπα, ακολουθώντας την γραμμή Βενιζέλου (σχετικά με το κούρεμα των ομολόγων που έχουν τα ασφαλιστικά ταμεία), ότι δεν είναι σωστό να ΜΗΝ κουρευτούν τα ομόλογα που έχουν τα ελληνικά ασφ. ταμεία, από τη στιγμή που ζητάμε από τους ξένους να το κάνουν. ΔΕΝ μας είπαν όμως με εντολή τίνος τα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων έγιναν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ελληνικά ομόλογα.... :whistle:

Λες ότι υπάρχει εισαγγελέας σήμερα που θα τους στείλει στη φυλακή? Προφανώς όχι. Επομένως θα πρέπει κατά τη δική σου άποψη να μείνουν ατιμώρητοι? Αν εσύ έκανες κατάχρηση τα χρήματα του αφεντικού σου τι θα πάθαινες, μπορείς να μας πεις?

MNP-10
07-03-12, 22:11
Λεει τωρα ο Babis Papadimitriou στο ΣΚΑΙ οτι ειναι απαραδεχτο οι διοικητες των ταμειων να λενε ΟΧΙ στο PSI και οτι η ιστορια θα τους βαλει μαζι με αυτους που κανανε το πολεμο του 1897 :rofl:

sdikr
07-03-12, 22:28
Εσύ τι προτείνεις Σπύρε? Να τους αφήσουμε ατιμώρητους? Εδώ σήμερα κιόλας τα κυβερνητικά στελέχη που κυβερνούν δια τηλεοράσεως, έλεγαν ξεδιάντροπα, ακολουθώντας την γραμμή Βενιζέλου (σχετικά με το κούρεμα των ομολόγων που έχουν τα ασφαλιστικά ταμεία), ότι δεν είναι σωστό να ΜΗΝ κουρευτούν τα ομόλογα που έχουν τα ελληνικά ασφ. ταμεία, από τη στιγμή που ζητάμε από τους ξένους να το κάνουν. ΔΕΝ μας είπαν όμως με εντολή τίνος τα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων έγιναν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ελληνικά ομόλογα.... :whistle:

Λες ότι υπάρχει εισαγγελέας σήμερα που θα τους στείλει στη φυλακή? Προφανώς όχι. Επομένως θα πρέπει κατά τη δική σου άποψη να μείνουν ατιμώρητοι? Αν εσύ έκανες κατάχρηση τα χρήματα του αφεντικού σου τι θα πάθαινες, μπορείς να μας πεις?

Θα τα έκανα δραχμές και μετά θα πατούσα το πριντ

KLG
07-03-12, 22:53
Σου έκανε μια πολυ συγκεκριμένη ερώτηση. Έχεις να απαντήσεις ή θα ταυτιστείς με τον υπουργό που ειπε οτι ο πολιτικός λογοδοτεί μόνο στη κάλπη? Και καλά αυτός εξυπηρετεί τα συμφεροντά του, εσύ δεν αισθανεσαι λίγο κοροϊδο να προστατεύεις κάποιον ο οποίος σου έχει αλλάξει τα φώτα?

siesta
07-03-12, 23:11
Όντως, όσοι παρανομούν πρέπει να τιμωρούνται σύμφωνα με τον Νόμο.

aroutis
07-03-12, 23:31
Λεει τωρα ο Babis Papadimitriou στο ΣΚΑΙ οτι ειναι απαραδεχτο οι διοικητες των ταμειων να λενε ΟΧΙ στο PSI και οτι η ιστορια θα τους βαλει μαζι με αυτους που κανανε το πολεμο του 1897 :rofl:

Πραγματικά γελοία επιχειρηματολογία. Στη τελική, γιατί κοπτονται; Ας ενεργοποιήσουν τα CAC, να τα κουρέψουν αν τολμάνε και να πάνε δικαστικά τα ταμεία το κράτος. Για να μιλάνε έτσι, 2 ειναι τα τινα, δεν βγαινουν τα κουκιά αν δεν δεχτουν τα ταμεία, ή υπάρχει ρητρα μη κουρέματος και δεν μας το λένε σε οτι αφορούν τα ταμεία.

yiapap
08-03-12, 16:18
Καλά χθες η ανάλυση του ΣΚΑΙ (που είναι το μόνο κανάλι που βλέπω ειδήσεις) για το κούρεμα ήταν για τα πανηγύρια.
Είναι εθελοντικό το κούρεμα ή όχι; Είναι λιγότερο εθελοντικό δηλαδή για τα Ελληνικά ταμεία απ' ότι τα Γερμανικά; Όπως ήταν λιγότερο εθελοντική η επιλογή της αγοράς ομολόγων π.χ. πρόσφατα από το ΕΤΑΑ;

Εϊπανε ότι τα ταμεία χρησιμοποιούν τα ομόλογα ως εγγυήσεις και άρα... αν δεν μετάσχουν στο PSI θα γίνουν χαρτί υγείας και τι θα κάνουν οι ασφαλισμένοι τους. Μπα; Δηλαδή τα καινούργια ομόλογα θα έχουν πραγματική αξία και τώρα και σε δύο χρόνια; Αν κάποιο ταμείο μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αυτά τα ομόλογα ως εγγυήσεις, γιατί να μετέχει στην εθελοτνική διαδικασία;

Αυτή τη φορά θυμήθηκα και συντάσσομαι με όλους αυτούς που κράζουν το ΣΚΑΪ εδώ και καιρό :p

Crosswind
08-03-12, 16:26
Πάντως στην Ισλανδία, ο αντίστοιχος ΓΑΠ κάθησε στο εδώλιο (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2110792/Icelands-PM-trial-failing-prevent-countrys-2008-financial-crash.html).

KLG
08-03-12, 18:12
Πάντως στην Ισλανδία, ο αντίστοιχος ΓΑΠ κάθησε στο εδώλιο (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2110792/Icelands-PM-trial-failing-prevent-countrys-2008-financial-crash.html).

Μου έκαναν εντυπωση τα θετικά προς την Ισλανδία σχόλια σε ενα συντηριτικό εντυπο οπως η Daily Mail. Όταν εσκασε η φουσκα, ειδικά στο συντηριτικό τύπο, τα σχόλια που διαβαζα ηταν "Να παμε να την πέσουμε στην Ισλανδία".

Zer0c00L
08-03-12, 22:03
για πιο τελος ακινητων λετε ρε παιδια...

εδω στην χαμηλοσυνταξιουχο μητερα μου της εστειλαν μηνυμα ηλεκτρονικου ταχυδρομειου οτι χρωσταει ληξηπροθεσμο χρεος απο υπολοιπο της εκτακτης εισφορας 2011 (αλληλεγυης) 200+ ευρω

αφου ηρεμησε και της επεσε η πιεση ψαχνει τα χαρτια της και βρισκει το περιβοητο εκκαθαριστικο που της ειχε ερθει Εκκαθαριστικο Εκτακτης Εισφορας 2011 ηταν 400+ ευρω

ειχε παει και κανονισε να το πληρωσει σε δοσεις απο το μαρτιο εως σεπτεμβριο (800+ ευρω κοντα εφτασε να εχει πληρωσει) και εχουν το θρασος τωρα να της ζητανε να πληρωσει αλλα 200+ ευρω + προσαυξησεις οτι και καλα χρωσταει με αυτους τους "αχρηστους στο υπουργειο οικονομικων" αντι να κυνηγησουν κανενα μεγαλοασχημο κανουν αυτα τα πραγματα

την δευτερα θα εχει "σωου" στην ΔΟΥ.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οτι αφορα το χαρατσι ειδατε τα κολπα του υπουργειου οικονομικων και της ΔΕΗ
που λενε οτι αν ειχες πληρωσει μονο το ρευμα αντι για το χαρατσι (τελος) τα λεφτα πηγαν για την εξοφληση του χαρατσιου (τελους) με αποτελεσμα να χρωστας το ρευμα και να κινδυνευεις με διακοπη (εναντια βεβαια στην αποφαση το ΣτΕ)

ελλαδα το μεγαλειο σου...

ποιο ΣτΕ αυτοι δεν σεβονται ουτε νομους - συνταγμα - θεσμους της δημοκρατιας

κοιτανε να μας φερουν ενα σταδιο πριν την εξαθλιωση και τον ξεσηκωθουμε σαν την αργεντινη θα τους παρουν τα ελικοπτερα....

Basilhs23_
08-03-12, 22:10
Μας έχουνε φέρει ήδη, είδατε το ρεπορτάζ του alpha με τους κάδους στο supermarket ? Λέγανε οτι εχτές έστειλαν αστυνομία να φυλάει τους κάδους ωστέ να μην πάρουν τα πεταμένα φαγητά οι άστεγοι και πεινασμένοι επειδή υπάρχει μεγάλος κίνδυνος μόλυνσης και μετάδοσης των μικροβίων από τα πεταμένα φαγητά που ήταν σε ψυγείο και είχαν αποψυχθεί.......

Zer0c00L
08-03-12, 22:19
εγω φιλε μου δεν ξερω
αλλα αυτο που πηγε να παθει σημερα η μανα μου με το που ανοιξε τον υπολογιστη της να δει τα email της και να σερφαρει λιγο

και της ανεβηκε η πιεση στα κοκκινα τρομαξα να την ηρεμησω...

υγιης να εισαι με αυτους που εχουμε μπλεξει κινδυνευεις να βρεθεις με πιεση - καρδιακο - εγκεφαλικο...

"ενημερωση" σημερα την καλεσαν απο την υπηρεσια πληροφοριακων συστηματων του υπουργειου οικονομικων και επιβεβαιωσαν τα δυσαρεστα νεα εχει ληξηπροθεσμη οφειλη που αφορα υπολοιπο της εκτακτης εισφορας 2011 (κοντα στα 300 ευρω αν το πληρωσει μεχρι τελους μαρτιου καλως αλλιως θα εχει προσαυξησεις και ισως αναγκαστικα μετρα)
σε καθε περιπτωση της ειπαν να παει στην ΔΟΥ να κανονισει διακανονισμο και να το πληρωσει σε δοσεις....

Basilhs23_
08-03-12, 22:47
εγω φιλε μου δεν ξερω
αλλα αυτο που πηγε να παθει σημερα η μανα μου με το που ανοιξε τον υπολογιστη της να δει τα email της και να σερφαρει λιγο

και της ανεβηκε η πιεση στα κοκκινα τρομαξα να την ηρεμησω...

υγιης να εισαι με αυτους που εχουμε μπλεξει κινδυνευεις να βρεθεις με πιεση - καρδιακο - εγκεφαλικο...

Το έχω πάθει και εγώ που έχω και προβλήματα υγείας με διάφορους φόρους που ανακοίνωναν, για αυτό προσπαθώ να τους έχω γραμμένους όσο περισσότερο γίνεται οτι και αν λένε ωστέ να είμαι και όσο δυνατόν περισσότερο υγιής, έτσι και τους πάρεις σοβαρά τι λένε.... χάθηκες......

darkmoon
08-03-12, 23:12
Εδώ αυτοκτονεί πλέον ο κόσμος....τι να πει κανείς.

dhatz
08-03-12, 23:43
Καλά χθες η ανάλυση του ΣΚΑΙ (που είναι το μόνο κανάλι που βλέπω ειδήσεις) για το κούρεμα ήταν για τα πανηγύρια.
Είναι εθελοντικό το κούρεμα ή όχι; Είναι λιγότερο εθελοντικό δηλαδή για τα Ελληνικά ταμεία απ' ότι τα Γερμανικά; Όπως ήταν λιγότερο εθελοντική η επιλογή της αγοράς ομολόγων π.χ. πρόσφατα από το ΕΤΑΑ;

Εϊπανε ότι τα ταμεία χρησιμοποιούν τα ομόλογα ως εγγυήσεις και άρα... αν δεν μετάσχουν στο PSI θα γίνουν χαρτί υγείας και τι θα κάνουν οι ασφαλισμένοι τους. Μπα; Δηλαδή τα καινούργια ομόλογα θα έχουν πραγματική αξία και τώρα και σε δύο χρόνια; Αν κάποιο ταμείο μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αυτά τα ομόλογα ως εγγυήσεις, γιατί να μετέχει στην εθελοτνική διαδικασία;

Αυτή τη φορά θυμήθηκα και συντάσσομαι με όλους αυτούς που κράζουν το ΣΚΑΪ εδώ και καιρό :p

Ας μην κοροϊδευόμαστε περί του "εθελοντικού" χαρακτήρα του κουρέματος:
"The Greek PSI - Private Sector Involvement is as voluntary as the confessions to the Spanish Inquisition" -- Martin Blessing, head of Germany's Commerzbank.

Στο δεύτερο που γράφεις, πολύ απλά η άρνηση κάποιων ελληνικών ασφ. ταμείων να συμμετάσχουν στο κούρεμα δίνει τα ανάλογα μηνύματα στο εξωτερικό και αποδεικνύει, για πολλοστή φορά, την νοοτροπία "όξω απ' την πόρτα μου, κι όπου θέλει ας είναι" που έχουν πολλοί νεοέλληνες ...

siesta
09-03-12, 01:36
Ας μην κοροϊδευόμαστε περί του "εθελοντικού" χαρακτήρα του κουρέματος:
"The Greek PSI - Private Sector Involvement is as voluntary as the confessions to the Spanish Inquisition" -- Martin Blessing, head of Germany's Commerzbank.


Νά 'ναι τυχαίο που η Commerzbank είναι από αυτούς που ζορίζονται; :lol:

Στην πολιτική τελικά, οι δηλώσεις είναι υποκειμενικές. Λογικό, αν σκεφτεί κανείς ότι η πολιτική δεν είναι παρά εφηρμοσμένη φιλοσοφία.

MNP-10
09-03-12, 03:20
Στο δεύτερο που γράφεις, πολύ απλά η άρνηση κάποιων ελληνικών ασφ. ταμείων να συμμετάσχουν στο κούρεμα δίνει τα ανάλογα μηνύματα στο εξωτερικό και αποδεικνύει, για πολλοστή φορά, την νοοτροπία "όξω απ' την πόρτα μου, κι όπου θέλει ας είναι" που έχουν πολλοί νεοέλληνες ...

Σε αντιθεση με το Βενιζελο που πρωτα παρανομει και μετα φτιαχνει μια τροπολογια στην οποια αθωωνεται με αναδρομικη ισχυ, καποιοι ανθρωποι μπορει να νιωθουν αυξημενο αισθημα ευθυνης μπροστα στη διαπραξη ποινικων αδικηματων και τη λεηλασια δισεκατομμυριων τα οποια δε τους ανηκουν, αλλα απλα διαχειριζονται. Αλλο να στα κουρεψουν με τη βια (ευθυνεται ο αλλος), και αλλο να τα κουρεψεις ο ιδιος εθελοντικα (ευθυνεσαι εσυ).

opener
09-03-12, 08:42
Σε αντιθεση με το Βενιζελο που πρωτα παρανομει και μετα φτιαχνει μια τροπολογια στην οποια αθωωνεται με αναδρομικη ισχυ, καποιοι ανθρωποι μπορει να νιωθουν αυξημενο αισθημα ευθυνης μπροστα στη διαπραξη ποινικων αδικηματων και τη λεηλασια δισεκατομμυριων τα οποια δε τους ανηκουν, αλλα απλα διαχειριζονται. Αλλο να στα κουρεψουν με τη βια (ευθυνεται ο αλλος), και αλλο να τα κουρεψεις ο ιδιος εθελοντικα (ευθυνεσαι εσυ).
Ντερμπεντερης speaking, αλλα εδω του βγαζω το καπελο=

Για κάποιον ανεξήγητο σε εμένα λόγο, ο υπουργός Οικονομικών φαίνεται να έχει επιλέξει ως ενδεδειγμένη μέθοδο διακυβέρνησης όχι την πειθώ αλλά τη φοβέρα.

Και δεν εννοώ τη διαρκή απειλή ότι «θα χρεοκοπήσει η χώρα» - αυτά μας τα έχουν πει και άλλοι…

Ούτε τους μισθούς που θα μείνουν απλήρωτοι. Ούτε τις σκηνές τρόμου με τράπεζες που καταρρέουν και μαγαζιά με άδεια ράφια.

Αλλά τη γενική απειλή που λέει ότι όποιος διαφωνεί με τις επιταγές της τρόικας καταστρέφει τη χώρα, το έθνος, το ευρώ, ενδεχομένως την ανθρωπότητα.

Και πως ό,τι καταστροφικό πέσει στο τραπέζι πρέπει να το καταπιούμε αμάσητο διότι πάντα κάτι ακόμη χειρότερο μας παραμονεύει - κι αν δεν το ξέρουμε εμείς, το ξέρει ο υπουργός…

Τελευταίοι αποδέκτες της απειλής, οι διοικήσεις των ασφαλιστικών ταμείων που αρνούνται να προσχωρήσουν στο PSI - δηλαδή, να αποδεχθούν τη μείωση της περιουσίας τους κατά περίπου 70%...

Τις φοβέρισε χθες πως «χωρίς την ανταλλαγή των ομολόγων δεν θα υπάρχει καθόλου σύνταξη».

Δεν το γνωρίζω. Υπέθετα ότι αρμόδια για την ομαλή καταβολή των συντάξεων είναι η εκάστοτε κυβέρνηση και ο εκάστοτε υπουργός των Οικονομικών, αλλά μάλλον δεν ισχύει.

Θα δεχτώ λοιπόν ότι ο υπουργός Οικονομικών έχει πλέον επαρκή τεχνογνωσία σε ζητήματα περικοπής μισθών και συντάξεων - άρα, κάτι θα ξέρει.

Υποψιάζομαι όμως ότι αυτή η τόσο σημαντική για τη σωτηρία του έθνους και των συντάξεων συμμετοχή των Ταμείων στην ανταλλαγή ομολόγων θα είχε καταστεί πολύ ευκολότερη, αν το υπουργείο Οικονομικών είχε εκπονήσει εγκαίρως ένα σαφές και αξιόπιστο σχέδιο αναπλήρωσης της περιουσίας των Ταμείων από τις ζημιές που θα υποστούν.

Ενα σχέδιο, για παράδειγμα, ανάλογο με αυτό που (πολύ ορθώς) εκπονήθηκε για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών.

Σε αυτή την περίπτωση, τα Ταμεία δεν θα είχαν κανένα λόγο ούτε να ανησυχούν ούτε να αντιδρούν. Και ο υπουργός δεν θα χρειαζόταν να απειλεί τις διοικήσεις τους.

Τέτοιο σχέδιο όμως δεν υπάρχει. Υπάρχουν κάτι γενικόλογες δεσμεύσεις, κάτι γενικές διακηρύξεις και κάτι ακόμη γενικότερες διατάξεις σε γενικούς νόμους. Τίποτε άλλο. Τίποτε σαφές. Τίποτε συγκεκριμένο.

Ερώτημα κρίσεως. Ποιος τα πιστεύει αυτά στη σημερινή Ελλάδα; Ουδείς απολύτως!

Το ίδιο υπουργείο διαβεβαίωνε προ μηνός ότι εγγυάται τα λεγόμενα «αποταμιευτικά ομόλογα» έως του ποσού των εκατό χιλιάδων ευρώ και τώρα ξέχασε και τις διαβεβαιώσεις και τις εγγυήσεις - στην υγεία των κορόιδων…

Θα μου πείτε ίσως ότι όλα αυτά είναι δευτερεύοντα διότι εδώ σώζεται η πατρίς. Καμία αντίρρηση.

Μόνο που είναι η πρώτη πατρίδα στην Ιστορία που σώζεται πιο συχνά κι από παρτίδα στην μπιρίμπα!

http://www.tanea.gr/empisteytika/?aid=4700810

cool11
10-03-12, 23:21
Έστησαν παγίδα σε όσους πλήρωσαν το ρεύμα στα ATM
http://www.pentapostagma.gr/2012/03/atm.html

alexasso
11-03-12, 03:20
δεν ξερω να ισχυει αυτο , αλλα οποιος το σκεφτηκε ειναι πανεξυπνος.. αν μπορουσε να χρησιμοποιησει την εξυπναδα του οχι στο να μας την φερει στο κ@λο αλλα να κανει κατι τιμιο και αξιο δεν θα ειχαμε ολα αυτα τα προβληματα , αλλα μεχρι και εκει φαινεται πως χρησιμοποιει την εξυπναδα του Ελληνας... απλα για να στην φερει και να κανει π@υστιες , σε αυτο ειμαστε πρωτοι στον κοσμο δεν εχω καμια αμφιβολια.

@opener , θα συμφωησω μαζι σου για το σχολιο στον Ντερμπεντερη , και εγω σε αυτο το κειμενο ( επειδη ετυχε να το διαβασω του βγαζω το καπελο).

Undisputed
11-03-12, 11:54
Έστησαν παγίδα σε όσους πλήρωσαν το ρεύμα στα ATM
http://www.pentapostagma.gr/2012/03/atm.html

Παρακαλω να ΜΗΝ γραφεις παραμυθια, δεν ισχυει κατι τετοιο.

Οσοι ΔΕΝ πληρωσαν το ξερουν μια και ο 2ος λογαριασμος ΔΕΝ περιεχει προηγουμενες οφειλες ΔΕΗ.

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

opener
11-03-12, 12:06
Παρακαλω να ΜΗΝ γραφεις παραμυθια, δεν ισχυει κατι τετοιο.

Οσοι ΔΕΝ πληρωσαν το ξερουν μια και ο 2ος λογαριασμος ΔΕΝ περιεχει προηγουμενες οφειλες ΔΕΗ.

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ
Παραπληροφορει το ΥΠΟΙΚ;
=

Υπουργείο Οικονομικών: Πληρωμή του τέλους ακινήτων στη ΔΕΗ

Νέα ανακοίνωση εξέδωσε το υπουργείο Οικονομικών σχετικά με τη σύγχυση που έχει προκληθεί για τη μη πληρωμή του ειδικού τέλους ακινήτων και την εξόφληση μόνο του λογαριασμού ρεύματος της ΔΕΗ.

Συγκεκριμένα, αναφέρεται: «Όπως έχει ανακοινωθεί κατ’ επανάληψη από το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Οικονομικών, το ειδικό τέλος ακινήτων συνεισπράττεται με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ από τη ΔΕΗ. Σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία, όλες οι κατηγορίες νοικοκυριών και καταναλωτών που εξαιρούνται από την καταβολή του ειδικού τέλους ή εμπίπτουν σε ειδικές ρυθμίσεις πιστοποιούνται, εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα, με απόφαση των αρμόδιων υπηρεσιών του Υπουργείου Οικονομικών. Εφόσον έχει υποβληθεί παρόμοιο αίτημα και εκκρεμεί η έκδοση της σχετικής απόφασης είναι λογικό ένας καταναλωτής να ζητά έναν διακανονισμό της πληρωμής του με τη ΔΕΗ προκειμένου να μην καταβάλει κάτι που τελικώς δεν οφείλει να καταβάλει.

Για τη συντριπτική, όμως, πλειονότητα των καταναλωτών που πρέπει να συγκαταβάλουν το λογαριασμό της ΔΕΗ και το ειδικό τέλος ακινήτων δεν έχει κανένα πρακτικό νόημα η μερική εξόφληση ενός λογαριασμού της ΔΕΗ γιατί στον επόμενο λογαριασμό εξοφλείται το τμήμα του λογαριασμού που δεν έχει καταβληθεί, δηλαδή αυτό που αφορά το ειδικό τέλος ακινήτων και όχι την κατανάλωση ρεύματος.

Όσοι, συνεπώς, έχουν την εντύπωση ότι εξοφλώντας εν μέρει τον λογαριασμό τους εξοφλούν το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας και όχι το ειδικό τέλος ακινήτων, έχουν εσφαλμένη εντύπωση, την οποία καλλιεργούν ενδεχομένως και ορισμένα στελέχη της ΔΕΗ κατά παράβαση του νόμου και των συμβατικών υποχρεώσεων της εταιρίας. Αυτό πρέπει να αποσαφηνιστεί για την προστασία του καταναλωτικού κοινού.

Από την άλλη πλευρά, είναι προφανές ότι δεν έχει διακοπεί σε κανέναν πολίτη, άξιο προστασίας που έχει πραγματική αδυναμία καταβολής του ειδικού τέλος ακινήτων, η παροχή ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτό διασφαλίζεται από τις ισχύουσες διατάξεις του νόμου, στις οποίες όποιος έχει δικαίωμα να υπαχθεί μπορεί να υπαχθεί με μια πάρα πολύ απλή διαδικασία».

Hμερομηνία : 06-03-12
Copyright: http://www.kathimerini.gr

http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_06/03/2012_431489


Ανακοίνωση τύπου για το ειδικό τέλος ακινήτων που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ
06 | 03 | 2012
http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/23bcda21-2b9a-460d-a6e8-bf24492b2ddc

Καποιος αλλος παραπληροφορει ..... εσκεμμενα. :whistle:

Undisputed
11-03-12, 12:19
Παραπληροφορει το ΥΠΟΙΚ;
=

Ανακοίνωση τύπου για το ειδικό τέλος ακινήτων που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ
06 | 03 | 2012


Καποιος αλλος παραπληροφορει ..... εσκεμμενα. :whistle:

Δεν ξερω αν εννοεις εμενα ;

Στον 2ο λογαριασμο της ΔΕΗ που μου ηρθε (και σε μενα και σε οσους ξερω ότι δεν πληρωσαν την 1η δοση απο το χαρατσι μεσω ΑΤΜ), δεν υπαρχει πουθενα προηγουμενη ανεξοφλητη χρεωση για ΔΕΗ κλπ, παραμονο υπαρχει το ποσο του χαρατσιου ΟΛΟΚΛΗΡΟ.

Αρα μια χαρα το καταλαβε η ΔΕΗ τον διαχωρισμο και μια χαρα δουλεψε το ΑΤΜ.

Δυο χαρές τωρα που το σκεφτομαι.

Το τι κανει το υπουργειο μου ειναι παντελως αδιαφορο, μια και προσωπικα δεν αναγνωριζω αυθαιρετους φορους. Αλοιμονο να σου βεβαιωνουν φορους με το ετσι θελω, απο το πουθενα.

opener
11-03-12, 12:28
Δεν ξερω αν εννοεις εμενα ;

Φυσικα.
Αλλά απ' οτι διαβασα τωρα, μαλλον ακουσια το εκανες.
Επειδη δεν προλαβαν να τ' αλλαξουν στον δευτερο λογαριασμο που ελαβες, θεωρεις (λανθασμενα) οτι ειναι οπως νομιζεις.

Το τι κανει το υπουργειο μου ειναι παντελως αδιαφορο, μια και προσωπικα δεν αναγνωριζω αυθαιρετους φορους. Αλοιμονο να σου βεβαιωνουν φορους με το ετσι θελω, απο το πουθενα.
Καινοτομος αποψη, δεν λεω.....
Θεωρεις τον εαυτο σου υπερανω υπουργειων και νομων και οτι σε ρωτανε προσωπικα για καθε φορο που βαζουν, αν εσυ τον εγκρινεις η οχι.
Μεν το αφησεις ετσι αυτο, να το προσεξεις.....

Οταν θα λαβεις τον επομενο λογαριασμο της ΔΕΗ, τα ξαναλεμε. :whistle:

Undisputed
11-03-12, 12:43
Φυσικα.
Αλλά απ' οτι διαβασα τωρα, μαλλον ακουσια το εκανες.
Επειδη δεν προλαβαν να τ' αλλαξουν στον δευτερο λογαριασμο που ελαβες, θεωρεις (λανθασμενα) οτι ειναι οπως νομιζεις.

Καινοτομος αποψη, δεν λεω.....
Θεωρεις τον εαυτο σου υπερανω υπουργειων και νομων και οτι σε ρωτανε προσωπικα για καθε φορο που βαζουν, αν εσυ τον εγκρινεις η οχι.
Μεν το αφησεις ετσι αυτο, να το προσεξεις.....

Οταν θα λαβεις τον επομενο λογαριασμο της ΔΕΗ, τα ξαναλεμε. :whistle:

Δηλαδη εννοεις οτι ενω στον τελευταιο λογαριασμο δεν εχω οφειλες απο προηγουμενους, μετα ΤΡΕΙΣ λογαριασμους θα εμφανιστουν μαγικα και ξαφνικα οφειλες.

Αν και δεν θα μου εκανε εντυπωση στην εποχη που ζουμε, ΜΑΚΑΡΙ να συμβει αυτο μια και θα ειναι μια ακομα βοηθεια στην μελλοντικη μαζικη προσφυγη στην δικαιοσυνη.

Οσο για το υφος σου και αυτα που λες, λυπαμαι πραγματικα. Όλο υφακι και στυλακι εισαι, οπως λεμε κοκοκο αλλα αυγο μηδεν.

opener
11-03-12, 13:20
Οσο για το υφος σου και αυτα που λες, λυπαμαι πραγματικα. Όλο υφακι και στυλακι εισαι, οπως λεμε κοκοκο αλλα αυγο μηδεν.
Σου εδωσα την ανακοινωση του ΥΠΟΙΚ και πηρα την παρακατω απαντηση =

Το τι κανει το υπουργειο μου ειναι παντελως αδιαφορο, μια και προσωπικα δεν αναγνωριζω αυθαιρετους φορους. Αλοιμονο να σου βεβαιωνουν φορους με το ετσι θελω, απο το πουθενα.
Το παραλογο κειμενο παιρνει και την αναλογη απαντηση....

Για να μην δωσω και στο τωρινο την αναλογη απαντηση, το σταματω εδω.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 21 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

11/03/12

Τις προηγούμενες ημέρες, μετά την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας ότι είναι αντισυνταγματικό να κοπεί σε κάποιον το ρεύμα επειδή δεν πλήρωσε το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε., εκατοντάδες καταναλωτές έσπευσαν στα πρακτορεία της ΔΕΗ με το σκεπτικό να εξοφλήσουν μόνο το ρεύμα χωρίς να γνωρίζουν πολλοί από αυτούς ότι τελικά πλήρωναν το τέλος των ακινήτων.

Για παράδειγμα, κάποιος λαμβάνει λογαριασμό ύψους 400 ευρώ, από τα οποία τα 200 ευρώ αφορούν την τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος και τα άλλα τέλη και πληρώνει μόνο το ποσό των 200 ευρώ που αντιστοιχεί στο ρεύμα. Στον επόμενο λογαριασμό για το «ανεξόφλητο υπόλοιπο» των προηγούμενων μηνών θα του χρεωθούν τα 200 ευρώ χωρίς να υπάρχει ο διαχωρισμός αν αυτή η οφειλή αφορά το τέλος ή το ηλεκτρικό ρεύμα. Εάν και αυτή τη φορά επιλέξει να εξοφλήσει μόνο το ρεύμα τα χρήματα του θα πάνε για την κάλυψη ποσού από το «ανεξόφλητο υπόλοιπο» δηλαδή το τέλος. Αποτέλεσμα είναι να χρωστούν ρεύμα και όχι τέλος, πράγμα που θα ανακαλύψουν με την πάροδο του χρόνου στους επόμενους λογαριασμούς.
.......
http://www.euro2day.gr/news/highlights/121/articles/684535/Article.aspx


Kι εδω φωτο λογαριασμου ΔΕΗ, για τους απιστους Θωμαδες=
http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20120310/low/assets_LARGE_t_420_54039898.JPG

homo_digital
11-03-12, 13:39
Δηλαδή θέλοντας ή μη, πληρώσαμε στον δεύτερο λογαριασμό μέρος απο το χαρατσι που μας ήρθε στο πρώτο; Και ας μη θέλαμε;
Σορρυ αλλα για μαλακία μου φαίνεται το όλο σκεπτικό του υπουργείου. Και της ΔΕΗ.
Καλα, αύριο θα πάρω τη ΔΕΗ να ρωτήσω.

Undisputed
11-03-12, 13:57
Σου εδωσα την ανακοινωση του ΥΠΟΙΚ και πηρα την παρακατω απαντηση =

Το παραλογο κειμενο παιρνει και την αναλογη απαντηση....

Για να μην δωσω και στο τωρινο την αναλογη απαντηση, το σταματω εδω.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 21 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

11/03/12


Kι εδω φωτο λογαριασμου ΔΕΗ, για τους απιστους Θωμαδες=
http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20120310/low/assets_LARGE_t_420_54039898.JPG


Και η παραπληροφόρηση συνεχιζεται ακαθεκτα.

Εδω στο Μαρουσι οσοι δεν πληρωσαν και μπορεσαν να μαζευουν και να συντονιστουν, εκαναν μαζικο εξωδικο σην ΔΕΗ που αποσαφηνιζουν το τι πληρωνουν και τι οχι.

Απλα πραγματα. Η ΔΕΗ και το "Υπουργειο" ας λενε οτι θελουν. Who cares.

MNP-10
11-03-12, 14:37
Εδω στο Μαρουσι οσοι δεν πληρωσαν και μπορεσαν να μαζευουν και να συντονιστουν, εκαναν μαζικο εξωδικο σην ΔΕΗ που αποσαφηνιζουν το τι πληρωνουν και τι οχι.

Σε τι επιπεδο εγινε ο συντονισμος? Στη νομικη υπηρεσια του δημου που ειχα μιλησει, ηταν γτπ. Αλλα ελεγε ο δημαρχος στα ραδιοφωνα και τις τηλεορασεις, και αλλα γινονταν στα γραφεια του δημαρχειου.

Undisputed
11-03-12, 14:51
Σε τι επιπεδο εγινε ο συντονισμος? Στη νομικη υπηρεσια του δημου που ειχα μιλησει, ηταν γτπ. Αλλα ελεγε ο δημαρχος στα ραδιοφωνα και τις τηλεορασεις, και αλλα γινονταν στα γραφεια του δημαρχειου.

Καποια στιγμη ειδαμε μια φωτοτυπια κολλημενη σε ολες τις εισοδους, με μια ημερομηνια και ενα κινητο.

Δεν εχει σχεση με τον Δημο, δυστυχως τα πηρε πισω και δεν εκανε τιποτα.

MNP-10
11-03-12, 15:05
Καποια στιγμη ειδαμε μια φωτοτυπια κολλημενη σε ολες τις εισοδους, με μια ημερομηνια και ενα κινητο.


Κατι πηρε το ματι μου... αυτοργανωση δλδ των πολιτων.



Δεν εχει σχεση με τον Δημο, δυστυχως τα πηρε πισω και δεν εκανε τιποτα.

Βασικα ποτε δεν ισχυσαν αυτα που ελεγε - και το ξερω επειδη το τσεκαρισα με τη ν. υπηρεσια που ελεγε "εεε το Φεβρουαριο θα βγει η αποφαση για το χαρατσι απ'το ΣτΕ... δεν υπαρχει κατι να κανουμε" ...ολο PR ο Πατουλης και απο ουσια 0.

Zer0c00L
11-03-12, 15:31
φιλε Undisputed και λοιποι συνομιλητες μου συγνωμη που θα κανω παρεμβαση στην συζητηση σας

αλλα εχω μια ενσταση οταν το ανωτατο δικαστηριο της χωρας το ΣτΕ βγαζει νομιμο το χαρατσι (τελος ακινητων) και παρανομη την διακοπη ρευματος ερχεται η ΔΕΗ και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ και βγαζουν αντιστοιχη ανακοινωση που λενε οτι οσοι πολιτες πληρωσαν μεσω ΑΤΜ τους λογαριασμους ρευματος (μονο ρευμα οχι χαρατσι (τελος ακινητων) στην ουσια πληρωσαν το χαρατσι και εχει μεινει ανεξοφλητο το ρευμα με αποτελεσμα σε μερικους μηνες να δωθει νομιμα η αδεια στην ΔΕΗ να κοψει το ρευμα σε οσους χρωστανε.

λεει ο φιλος Undisputed σε εναν αλλο φιλο οτι ολα αυτα ειναι "παραπληροφορηση" ενω ο αλλος φιλος απλα δημοσιευεσε την επισημη ανακοινωση της ΔΕΗ που ειναι ο επισημος φορεας παροχης ρευματος και του υπουργειου οικονομικων αντιθετα εσυ φιλε Undisputed μου προβαλεις ως επιχειρημα τι κανουν η θα κανουν οι κατοικοι του δημου σου η ο δημαρχος σου.

να με συγχωρεις αλλα η παραπληροφορηση ειναι απο την δικη σου μερια

γιατι ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ της χωρας δεν θα σας απαλλαξει απο το χαρατσι που βγηκε νομιμο απο το ΣτΕ (ΑΝΩΤΑΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ) ουτε θα σας προστατεψει απο ενδεχομενη διακοπη ρευματος λογω οφειλης λογαριασμων στην ΔΕΗ.

αν και παλι εξακολουθεις να νομιζεις οτι εισαι υπερανω ολων των παραπανω που ειπωθηκαν δεν εχω να πω κατι αλλο

ο χρονος θα δειξει ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεμματα η ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο...

και στο δικο μου δημο εγιναν καποιες πρωτοβουλιες ειτε απο πολιτες ειτε απο τον δημο αλλα ολες πλεον ναυαγησαν γιατι ισχυει η αποφαση του ΣτΕ.

αν τωρα υπαρχει "αδυναμια πληρωμης" υπαρχουν οι διαδικασιες που οφειλει ενας πολιτης να ακολουθησει ωστε να απαλλαχθει απο το χαρατσι (τελος ακινητων).

MNP-10
11-03-12, 15:38
...
οπως εγινε στην περιπτωση της μητερας μου πηγε στην ΔΟΥ επικαλεστηκε αδυναμια πληρωμης με τα απαραιτητα εγγραφα και η ΔΟΥ το εκανε αποδεκτο το αιτημα της , επιπλεον στην ΔΕΗ μπηκε σε κοινωνικο τιμολογιο και νυχτερινο.

απλη και καθαρη λυση

Απ'οσο εχω ακουσει οι αιτησεις εξαιρεσης θα αργησουν για την επεξεργασια τους. Εκανε απλα την αιτηση ή την επεξεργαστηκαν κανονικα την αιτηση και της ειπαν οκ, εξαιρειστε?

Αν ηταν το δευτερο, ειχε πληρωσει πριν? Αν ναι, με τα λεφτα που ειχε πληρωσει τι γινεται? Τα παιρνει πισω?

Zer0c00L
11-03-12, 15:44
ειχε κανει την αιτηση.

αφου εγινε επεξεργασια των στοιχειων της εδωσαν το ΟΚ (προφορικα απο την αρμοδια υπηρεσια) γραπτως ακομα δεν εχει παρει εγκριση.

τωρα σε οτι αφορα τα χρηματα που εδωσε ηδη (τελος ακινητων 2010 σε 2 δοσεις των 210 ευρω (420 ευρω συνολο) για 70ΤΜ διαμερισμα με τιμη ζωνης 1550 ευρω/τμ

της ειπαν οτι θα κοπει πιστωτικο τιμολογιο...

βεβαια σε αυτο επαιξε μεγαλο ρολο οτι εχει μονο την συνταξη ως εισοδημα

απο αυτη πληρωνει στεγαστικο δανειο (βαση ρυθμισης δοση 330 ευρω) + οτι υπαρχει μια εκκρεμοτητα στην ΔΟΥ απο την εκτακτη εισφορα του 2011 291 ευρω ετσι διαπιστωσαν οτι δεν μπορει να κανει αλλιως...ειτε θελει ειτε οχι δεν φτανουν...

cool11
11-03-12, 17:39
Παρακαλω να ΜΗΝ γραφεις παραμυθια, δεν ισχυει κατι τετοιο.

Οσοι ΔΕΝ πληρωσαν το ξερουν μια και ο 2ος λογαριασμος ΔΕΝ περιεχει προηγουμενες οφειλες ΔΕΗ.

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

Σιγα μεγαλε, χαλαρωσε, τη μανία σου να τη βγαλεις σε αυτους που μας εφεραν σε τουτο το χάλι. Σου θιξανε τους κυβερνωντες!

stelios4711
11-03-12, 18:22
Επιβεβαιώνω και εγώ, στον επόμενο λογαριασμό που ήρθε περιέχει και το πρώτο τέλος σαν ανεξόφλητο ποσό ενσωματωμένο στην αξία του ρεύματος με ένδειξη διακοπής ρεύματος
Βέβαια αφαίρεσα πάλι το ποσό της δεύτερης δόσης αλλά φαντάζομαι ότι στον επόμενο λογαριασμό παρόλο που δεν θα ξεχωρίζει πλέον την αξία του τέλους, αυτή θα είναι ενσωματωμένη στο σύνολο του λογαριασμού ρεύματος σαν οφειλή από προηγούμενους λογαριασμούς
Μάλλον μας τη φέρανε. Οπότε αντί να τα βάζετε με τους συμφορουμίτες σας για παραπληροφορήσεις κλπ καθήστε να σκεφτούμε αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος

ΥΓ
Από τον τίτλο του νήματος πρέπει να μετακινηθεί πλέον το ερωτηματικό
Να γίνει δηλαδή κάπως έτσι:
Τέλος ακινήτων; Θα πληρώσετε

pelasgian
11-03-12, 18:37
Σκέφτηκε κανείς να βάλει Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου και φωτοβολταϊκά και να ΚΟΨΕΙ τελείως το ρεύμα;

Undisputed
11-03-12, 18:42
Επιβεβαιώνω και εγώ, στον επόμενο λογαριασμό που ήρθε περιέχει και το πρώτο τέλος σαν ανεξόφλητο ποσό ενσωματωμένο στην αξία του ρεύματος με ένδειξη διακοπής ρεύματος



Λοιπον εμενα ηταν το χαρατσι 130 ευρω επι 2 (260 ευρω).

Τον πρωτο λογαριασμο τον πληρωσα μεσω ΑΤΜ μειον 130 ευρω.

Ο 2ος που εχω στα χερια μου λεει:

Α: 29 ευρω (ρευμα και φπα)

Γ: Ανεξοφλητο ποσο: 130 ευρω

Α + Β + Γ = 316 ευρω. (28 ευρω ειναι Δημος/ΕΡΤ).

Ειλικρινα δεν βλεπω που ειναι αυτο που λετε. Σε μενα παντως δεν υπαρχει.

Επισης εμενα με ενδιαφέρει 1. να μην μου κοψουν το ρευμα και μετα 2. το χαρατσι σαν φορος.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σιγα μεγαλε, χαλαρωσε, τη μανία σου να τη βγαλεις σε αυτους που μας εφεραν σε τουτο το χάλι. Σου θιξανε τους κυβερνωντες!

Φιλε μου προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος ; Χαλαρος ειμαι οσο μπορω και πραγματικα δεν βλεπω που βλεπεις την συμπαθεια μου προς τους κυβερνωντες ... Αστεια λες.

stelios4711
11-03-12, 18:52
Σκέφτηκε κανείς να βάλει Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου και φωτοβολταϊκά και να ΚΟΨΕΙ τελείως το ρεύμα;

Λίγο που το έψαξα μια εγκατάσταση υβριδικού (φ/β, ανεμογεννήτρια, εναλλάκτης , μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης κλπ) κοστίζει περίπου 7000€
Ποσό απαγορευτικό για εναλλακτική οικιακή χρήση. Θέλεις 10 χρόνια να το κάνεις απόσβεση και μετά να σου αποφέρει κέρδος (όπου κέρδος αυτά τα 100-150 που θα πλήρωνες στη ΔΕΗ)
Για Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου δεν έχω ακούσει ποτέ έχεις κάποιο link;
Όχι κάτι στην wikipedia όμως για το τί σημαίνει, αλλά καμιά εταιρία, τιμές κλπ


Λοιπον εμενα ηταν το χαρατσι 130 ευρω επι 2 (260 ευρω).

Τον πρωτο λογαριασμο τον πληρωσα μεσω ΑΤΜ μειον 130 ευρω.

Ο 2ος που εχω στα χερια μου λεει:

Α: 29 ευρω (ρευμα και φπα)

Γ: Ανεξοφλητο ποσο: 130 ευρω

Α + Β + Γ = 316 ευρω. (28 ευρω ειναι Δημος/ΕΡΤ).

Ειλικρινα δεν βλεπω που ειναι αυτο που λετε. Σε μενα παντως δεν υπαρχει.

Επισης εμενα με ενδιαφέρει 1. να μην μου κοψουν το ρευμα και μετα 2. το χαρατσι σαν φορος.

Οκ λοιπόν και εγώ τον πρώτο λογαριασμό τον πλήρωσα μέσω web banking - 137,50€
Κοίτα λοιπόν τι μου ήρθε στον επόμενο:

Zer0c00L
11-03-12, 19:51
Σκέφτηκε κανείς να βάλει Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου και φωτοβολταϊκά και να ΚΟΨΕΙ τελείως το ρεύμα;

καλο αυτο που λες φιλε μου

αλλα δεν μπορεις νομιζω βαση νομοθεσιας να εχεις ρευμα εκτος ΔΕΗ

ειτε φυσικο αεριο ειτε Φ/Β (με καθε επιφυλαξη παντα)

ασε που στα Φ/Β μονο τα πανελ μπορεις να βαλεις γιατι δεν υπαρχει μοναδα να παρει το ρευμα που θα παραγεις....

την πατησαν καποιοι....

σκεφτομουν και εγω αλλα και η πολυκατοικια να βαλουμε στην ταρατσα αλλα το κοστος ειναι μεγαλο και υπαρχουν πολλα ερωτηματικα...

το φυσικο αεριο καλυπτει την περιοχη μας θα δουμε...

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 4 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπον εμενα ηταν το χαρατσι 130 ευρω επι 2 (260 ευρω).

Τον πρωτο λογαριασμο τον πληρωσα μεσω ΑΤΜ μειον 130 ευρω.

Ο 2ος που εχω στα χερια μου λεει:

Α: 29 ευρω (ρευμα και φπα)

Γ: Ανεξοφλητο ποσο: 130 ευρω

Α + Β + Γ = 316 ευρω. (28 ευρω ειναι Δημος/ΕΡΤ).

Ειλικρινα δεν βλεπω που ειναι αυτο που λετε. Σε μενα παντως δεν υπαρχει.

Επισης εμενα με ενδιαφέρει 1. να μην μου κοψουν το ρευμα και μετα 2. το χαρατσι σαν φορος.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Φιλε μου προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος ; Χαλαρος ειμαι οσο μπορω και πραγματικα δεν βλεπω που βλεπεις την συμπαθεια μου προς τους κυβερνωντες ... Αστεια λες.

δεν σου ηρθε (λογω ισως αλαλουμ στην περιοχη σου...)

σε εμενα παντως ηρθε (βεβαια η μητερα μου το πληρωσε κανονικα)

οτι αφορα το 1. που λες αν υπαρχει "υπολοιπο" στον λογαριασμο σου (θα ειναι χρεωμενο ως οφειλη ρευματος αρα σου κανουν διακοπη ρευματος κανονικα και νομοτυπα.

οτι αφορα το 2. επισης ειναι νομιμο και με σφραγιδα του ΣτΕ

κανε υπομονη σε λιγο θα το πληρωνεις οπως τους αλλους φορους στην ΔΟΥ.

αυτα.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λίγο που το έψαξα μια εγκατάσταση υβριδικού (φ/β, ανεμογεννήτρια, εναλλάκτης , μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης κλπ) κοστίζει περίπου 7000€
Ποσό απαγορευτικό για εναλλακτική οικιακή χρήση. Θέλεις 10 χρόνια να το κάνεις απόσβεση και μετά να σου αποφέρει κέρδος (όπου κέρδος αυτά τα 100-150 που θα πλήρωνες στη ΔΕΗ)
Για Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου δεν έχω ακούσει ποτέ έχεις κάποιο link;
Όχι κάτι στην wikipedia όμως για το τί σημαίνει, αλλά καμιά εταιρία, τιμές κλπ


Οκ λοιπόν και εγώ τον πρώτο λογαριασμό τον πλήρωσα μέσω web banking - 137,50€
Κοίτα λοιπόν τι μου ήρθε στον επόμενο:

κατι τετοιο ειχα δει και εμεις για Φ/Β κτλ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.