PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

button
11-03-12, 19:54
Σκέφτηκε κανείς να βάλει Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη αερίου και φωτοβολταϊκά και να ΚΟΨΕΙ τελείως το ρεύμα;

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60725


Και να κόψεις θα βρουν τροπο να το πληρώσεις

........Auto merged post: button πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το καλύτερο θα είναι να ελαττώσεις την κατανάλωση με οικολογικά πρωτότυπα ,

pelasgian
11-03-12, 20:18
Αν έχεις λέβητα για ΘΕΡΜΑΝΣΗ, μπορείς να βάλεις Η/Ζ να παράγεις ρεύμα και τα καυσαέρια να τα βάλεις για θέρμανση.

Στα φ/β δεν είναι ανάγκη να πας για ανορθωτές και μπαταρίες, αλλά για ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές.

Με το γκάζι μαγειρεύεις, ζεσταίνεσαι, θέλεις απλά φωτισμό και μικρές ηλεκτρικές συσκευές να τροφοδοτήσεις.

Μηχανολογικά δύσκολα θα πάρεις άδεια για Η/Ζ και γι αυτό και δεν εισάγονται, όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης, τόσες αναθυμιάσεις στις αποχετεύσεις, μπορούν και αυτές να καούν συμπληρωματικά.

Τα διασυνδεδεμένα με την ΔΕΗ ξεχάστε τα. Βάζεις ό,τι καταναλώνεις και αν δεν φτάνει, συμπληρώνεις με γκάζι γεννήτρια που δεν έχει τέλη.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 16 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως, για μία 5KW τριφασική, θες 320gr/KWh.
Πόσο κάνουν 320gr LPG;
Κάνουν περισσότερο από 1KWh ρεύματος;

Λέω για LPG, με το σκεπτικό ότι δεν θες ούτε καν εγκατάσταση γκαζιού να βάλεις στο σπίτι σου.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 5 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν, ειδικό βάρος LPG 0.54Kg/l, τιμή λίτρου LPG 0.8Euro.
Άρα...

540gr, 0,8 euro.
οπότε 320 γραμμάρια πες χοντρικά μισό ευρώ.

Κοινώς, π...ς μπλε, διότι η KW της ΔΕΗ κοστίζει το 1/5

ΟΜΩΣ, αν η κυρίως ισχύς σου είναι από ηλιακά, τότε αν συμπληρώνεις με την γεννήτρια ώστε να μην πληρώνεις τα ΠΑΓΙΑ (που μαζί με τα χαράτσια είναι πάνω από τα μισά του λογαριασμού, τότε η KWh της ΔΕΗ πάει στα 20 λεπτά και εσύ μπορείς να έχεις π.χ. 90% ηλιακά και 10% από γκάζι, το οποίο ούτως ή άλλως μπορείς να ρίξεις σε θέρμανση που ούτως ή άλλως θα πλήρωνες εξτρά της ΔΕΗ.

χμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

Σε κάποια κλίμακα αυτό «κερδίζει».

Zer0c00L
11-03-12, 21:52
καλα τα λες και συμφωνω μαζι σου

αλλα πως θα τροφοδοτησεις το σπιτι σου ειτε εισαι σε πολυκατοικια ειτε σε μονοκατοικια

ποιος θα σου δωσει αδεια για κατι τετοιο?

γιατι απο οσο ξερω τουλαχιστον η ΔΕΗ που ειναι ο επισημος φορεας ρευματος και αυτη ελεγχει την εγκατασταση για να σου δωσει ρολοι (πρεπει να εχεις καμποσα χαρτια και σχεδια αλλιως δεν σου δινει παροχη ρευματος)

δεν δινει αδεια για κατι τετοιο...

no_logo
12-03-12, 18:05
Νεα απόφαση- χαστούκι στις σοφιστείες του Υπουργείου Οικονομικών. Δεν μπορεί κανείς να θεωρήσει την εξόφληση και του δεύτερου λογαριασμού της ΔΕΗ σαν εξόφληση του χαρατσιού. (https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1385259)

Zer0c00L
12-03-12, 18:15
σορρυ που θα σε στεναχωρησω αλλα δεν θα γινει κατι φιλε μου απολυτως

αν η διακοπη ρευματος ειναι για "οφειλη ρευματος" η ΔΕΗ εχει το δικαιωμα να το κανει και η νομοθεσια οπως και η συμβαση που εχει υπογραψει ο καθενας μας μαζι τους το λεει καθαρα.

η αποδειξη για την ΔΕΗ ειναι τι γραφει ο λογαριασμος ρευματος

και η συμβαση που εχουμε υπογραψει.

MNP-10
30-03-12, 00:52
Οι ιδιοκτήτες ακινήτων που απαλλάσσονται από το ειδικό τέλος ακινήτων αλλά έχουν λάβει το λογαριασμό από τη ΔΕΗ ή από τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους ηλεκτρικού ρεύματος (με το ποσό του τέλους) θα πρέπει να καταβάλουν το τέλος και στη συνέχεια να υποβάλουν αίτηση από την εφορία στην οποία υπάγονται για την επιστροφή του ποσού.

Αυτό διευκρινίζεται μεταξύ άλλων σε εγκύκλιο του υπουργείου Οικονομικών σχετικά με τη διαδικασία βεβαίωσης και είσπραξης του ειδικού τέλους ακινήτων. Η σχετική αίτηση όπως διευκρινίζεται στην εγκύκλιο του υπουργείου θα πρέπει να συνοδεύεται από φωτοτυπία του λογαριασμού του ηλεκτρικού ρεύματος καθώς και δήλωση του φόρου ακίνητης περιουσίας του 2011 ή 2012 του ιδιοκτήτη.

Σχετικά με την επιβολή του μειωμένου συντελεστή (0,5) για τον υπολογισμό του τέλους σε πολύτεκνους διευκρινίζεται ότι ισχύει για όσους έχουν από 4 παιδιά και πάνω και ότι το μειωμένο τέλος δεν ισχύει αν το ιδιοκατοικούμενο ακίνητο βρίσκεται σε ζώνη με τιμή άνω των 3.000 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Για την απαλλαγή των ανέργων από το ειδικό τέλος ακινήτων το υπουργείο Οικονομικών επισημαίνει ότι το οικογενειακό εισόδημα του ανέργου δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 12.000 ευρώ ποσό που προσαυξάνεται κατά 4.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο και η αξία της ακίνητης περιουσίας του με βάση τα στοιχεία του 2008 να μην είναι μεγαλύτερη από 150.000 ευρώ, ποσό που προσαυξάνεται κατά 10.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο. Η απαλλαγή και στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει αν το ιδιοκατοικούμενο ακίνητο βρίσκεται σε τιμή ζώνης με τιμή μεγαλύτερη των 3.000 ευρώ το τμ.

Σε ότι αφορά τους ιδιοκτήτες που δεν καταβάλλουν το τέλος ακινήτων διευκρινίζεται ότι μετά την παρέλευση 4 μηνών από την ημερομηνία πληρωμής της πρώτης δόσης η ΔΕΗ ή οι άλλοι εναλλακτικοί προμηθευτές ρεύματος αποστέλλουν τα στοιχεία των οφειλετών στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και αυτή με τη σειρά της στις ΔΟΥ οι οποίες θα προχωρούν στην εφαρμογή των μέτρων αναγκαστικής είσπραξης των οφειλών όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία.


Αυτος που δεν εχει θα πρεπει πρωτα να πληρωσει και μετα να του τα επιστρεψουν. Το "δεν εχω" προφανως δε το εχουν σκεφτει.

Revolution
30-03-12, 10:25
Αυτος που δεν εχει θα πρεπει πρωτα να πληρωσει και μετα να του τα επιστρεψουν. Το "δεν εχω" προφανως δε το εχουν σκεφτει.

Που να το σκεφτουν?
Εδω θεωρουν αυτοματως οτι αν εχεις σπιτι εχεις και λεφτα, δεν εχει σημασια αν το κληρονομησες, αν ειναι 200 ετων, αν ειναι 20 τετραγωνικα η 50 τουβλα το ενα πανω στο αλλο η αν πλεον η δοση του στεγαστικου σου υπερβαινει κατα 200€ το συνολικο οικογενειακο επιδομα λογω σωτηριας, ο τιτλος σπιτι του νοιαζει

MNP-10
02-04-12, 00:27
Οι Ιρλανδοί αντιστέκονται στο χαράτσι της τρόικας: "Ξεχάστε το. Δεν φοβόμαστε, δεν πληρώνουμε"!
02-04-2012 00:11:54

Σφοδρές αντιδράσεις από τους πολίτες συνάντησε η επιβολή φόρου επί των ακινήτων στην Ιρλανδία. Αν και το ποσό που έπρεπε να πληρώσουν τα 1,6 εκατομμύρια νοικοκυριά ήταν 100 ευρώ ανά ιδιοκτησία, μόλις το 50% των πολιτών -σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της κυβέρνησης- κατέβαλε το «χαράτσι», ενώ χιλιάδες ήταν αυτοί που συμμετείχαν σε συλλαλητήριο την τελευταία ημέρα της προθεσμίας.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα των Νέων, ο φόρος που επέβαλε η ιρλανδική κυβέρνηση αποτελεί ένα από τα μέτρα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμά της στο πλαίσιο των διαπραγματεύσεων με την τρόικα.

Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν το Σάββατο έξω από το Συνεδριακό Κέντρο του Δουβλίνου, όπου βρισκόταν σε εξέλιξη η ετήσια Σύνοδος του κόμματος του πρωθυπουργού Έντα Κένι, Φίνε Γκάελ, φωνάζοντας ακόμη και υβριστικά συνθήματα εναντίον προσερχόμενων συνέδρων.
Τα πνεύματα ήταν ιδιαίτερα οξυμένα και σε κάποια στιγμή οι διαδηλωτές επιχείρησαν να λιντσάρουν ένα άτομο που κατά λάθος θεώρησαν ότι ήταν ο αρμόδιος για τη συλλογή των φόρων υπουργός της κυβέρνησης. Ο άνθρωπος γλίτωσε, μετά από επέμβαση της αστυνομίας.

Το συγκεκριμένο χαράτσι έχει εξοργίσει τους Ιρλανδούς, καθώς στη χώρα δεν υπάρχει παράδοση φορολόγησης των ακινήτων.

Η τρόικα, στο πλαίσιο του προγράμματος για την μείωση των ελλειμμάτων της Ιρλανδίας, έχει ζητήσει περικοπή των δαπανών και αύξηση της φορολογίας. Έχει ειδικά επισημάνει ότι θα πρέπει να εισπραχθούν φόροι από την ακίνητη περιουσία.

Για το 2012, ο φόρος ήταν 100 ευρώ ανά ιδιοκτησία, αλλά αναμένεται να αυξηθεί δραστικά τον επόμενο χρόνο, όταν η Ιρλανδία θα έχει αποκτήσει βάση δεδομένων, ώστε να μπορεί να υπολογιστεί το χαράτσι ανάλογα με την εκτιμώμενη αξία κάθε ακινήτου.

«Αποκλείεται, δεν πληρώνουμε», «Απορρίψτε το φόβο, η λιτότητα σταματά εδώ», «Φορολογήστε τους κλέφτες που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση» ήταν μερικά από τα συνθήματα των Ιρλανδών που αντιδρούν στο φόρο.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Για 100 ευρω... και εδω μας ζητανε :whistle:

PGouv
05-04-12, 14:40
Για 100 ευρω... και εδω μας ζητανε :whistle:

Και που εισαι ακόμα :P. Ερχεται φορος ιδιοκατοικισης..

Crosswind
05-04-12, 17:31
Για 100 ευρω... και εδω μας ζητανε :whistle:

Οι Ιρλανδοί κάναν το καλύτερο πριν λίγα χρόνια που πήγε να επιβληθεί ετήσιο χαράτσι για το νερό (δεν υπάρχει λογαριασμός νερού εδώ). Απλά πλήρωσε μόνο κάπου το 20% του πληθυσμού και ο φόρος αποσύρθηκε (εννοείται πως τα θύματα που πλήρωσαν δεν πήραν φράγκο πίσω). Χωρίς φωνές, συλαλλητήρια και αγανακτισμένους την έκαναν τη δουλειά τους.

JULIANIK
02-05-12, 15:09
Έχει αρχίσει η αποδέσμευση του χαρατσιού από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
(για όσους δεν το πλήρωσαν και έκαναν αίτηση μείωσης ή απαλλαγής)
Το θέμα πλέον πάει στις εφορίες.

Ακόμα κι αν ο τελευταίος λογαριασμός το περιλαμβάνει,
το ηλεκτρονικό σύστημα της ΔΕΗ άρχισε να ενημερώνεται
και δεν το περιλαμβάνει ως ανεξόφλητη οφειλή.

Από την άλλη βέβαια, υπάρχει γερή κατραπακιά στις χρεώσεις Εθνικού Ηλ. Συστήματος.
Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό μου, η συνολική οφειλή στο πινακάκι αυτό ήταν 2 ευρώ
και στον τρέχοντα εκκαθαριστικό 60 (!) :stunned:

kostarcng
02-05-12, 15:41
Αυτοί θα χρεώνουν χαράτσια. Εγώ θα κάνω το Σκ@τό παξιμάδι. Μέχρι που να μην πηγαίνει άλλο και να φάνε ξύλο στο τέλος. Μα θα φάνε ποιό πολύ ξύλο μιλάμε ακόμα και απο σαράκι.

MNP-10
26-05-12, 11:53
Άκυρες οι διακοπές ηλεκτροδότησης της ΔΕΗ στου καταναλωτές που δεν πλήρωσαν το «χαράτσι» στα ακίνητα, σύμφωνα με την πρώτη απόφαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας που δημοσιεύτηκε την Παρασκευή. Η απόφαση ακυρώνει μεν την απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών, με την οποία προβλέπεται διακοπή της παροχής ηλεκτρικού ρεύματος στην περίπτωση μη καταβολής του έκτακτου ειδικού τέλους ακινήτων, αλλά δέχεται ως συνταγματικό το μέτρο.

Συγκεκριμένα, η πλειοψηφία της Ολομέλειας του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου στις 67 σελίδες του σκεπτικού της κρίνει ότι το έκτακτο ειδικό τέλος ηλεκτροδοτούμενεων δομημένων επιφανειών δεν παραβιάζει τις διατάξεις του Συντάγματος και την ΕΣΔΑ, θεωρώντας ότι αποτελεί φόρο προσωρινού χαρακτήρα. Η διάρκειά του, σύμφωνα με την απόφαση είναι διετής και στηρίζεται σε γενικά και αντικειμενικά κριτήρια όπως εμβαδόν, τιμή ζώνης κ.λπ..

Οι σύμβουλοι Επικρατείας αποδίδουν την επιβολή του στην «αντιμετώπιση επείγουσας ανάγκης σοβαρού δημοσίου κινδύνου» που συνδέεται με την ανάγκη «να καλυφθεί άμεσα πρόσθετο δημοσιονομικό έλλειμμα σε περιβάλλον οικονομικής υφέσεως». Αν και δέχονται ότι συμπεριλαμβανόμενων και των άλλων φορολογικών μέτρων το ειδικό τέλος «συνεπάγεται αυξημένη επιβάρυνση των πολιτών», αναφέρουν ωστόσο ότι «το γεγονός αυτό δεν το καθιστά μη ανεκτό περιορισμό της περιουσίας ενόψει των σοβαρών και επειγόντων δημοσιονομικών λόγων για τους οποίους επιβλήθηκε». Αντίθετη άποψη, ωστόσο, εξέφρασαν 12 σύμβουλοι Επικρατείας που επεσήμαναν ότι το μέτρο είναι αντίθετο σε συνταγματικές διατάξεις και στην ΕΣΔΑ αφού δεν λαμβάνει υπόψη τη φοροδοτική ικανότητα του καθενός.

Όσον αφορά το θέμα της διακοπής της ηλεκτροδότησης, το ΣτΕ έκρινε ότι είναι «συνταγματικώς ανεπίτρεπτη επέμβαση στη συμβατική σχέση μεταξύ του καταναλωτή και του προμηθευτή ηλεκτρικού ρεύματος και προσβολή του δικαιώματος του πρώτου για ελεύθερη απόλαυση των απορρεόντων από τη σχετική σύμβαση προμήθειας δικαιωμάτων του». Υπήρξαν και σύμβουλοι Επικρατείας πάντως που είπαν ότι « η διακοπή συνεπάγεται στέρηση αγαθού ζωτικής σημασίας για την αξιοπρεπή διαβίωση».

........

xmperop1
26-05-12, 16:59
........

Το οποίον..........πλέρω εσύ η το παιδί σου.;)

G.F.D
26-05-12, 18:15
Ζω σε ''άλλο'' τόπο της Ελλάδας.....με το που έσκασαν τα χαράτσια το μαγαζί μου πάτωσε απο δουλειά γιατί ο κόσμος *έστηκε και κουμπώθηκε,πάντα ντόπιους εννοώ.Σαφώς και πήγε αλυσίδα,δεν είναι είναι αυτό το μαγαζί η εξαίρεση.Αφου σταματάει να rollάρει και δημιουργούν zombie επιχειρήσεις θα εισπράξουν φόρους απο;Απο ποιά πώληση προιόντος που δεν φευγει;
Κάλλιο πέντε και στο χέρι και *αμήσου εσυ βλάκα Έλληνα.

Bhaal
26-05-12, 21:49
Αυτοί θα χρεώνουν χαράτσια. Εγώ θα κάνω το Σκ@τό παξιμάδι. Μέχρι που να μην πηγαίνει άλλο και να φάνε ξύλο στο τέλος. Μα θα φάνε ποιό πολύ ξύλο μιλάμε ακόμα και απο σαράκι.

Όταν έρθουν να πληρωθούν δώσε τους το σκ@τό στο πιάτο, και πες τους, "Παξιμάδι δεν γίνεται".:lol:

Revolution
27-05-12, 16:38
Σε αυτον τον λογαριασμο εχουν αφαιρεσει το χαρατσι?
Γιατι μου το εμφανιζει ως ανεξοφλητο αλλα το υπολογιζει και αρνητικα στο συνολικο υπολογισμο και εχω μπερδευτει ολιγον.

Συνολικη αξια ηλ.ρευματος = -195,04€
Ανεξοφλητο Ποσο = 375,00€
Συνολικο Ποσο Πληρωμης = 208€

Σημειωτεον ο μεγαλυτερος εκκαθαριστικος που μου εχει ερθει μεχρι τωρα (1.5 χρονο) ειναι 95€

GetRid
27-05-12, 18:43
Σε αυτον τον λογαριασμο εχουν αφαιρεσει το χαρατσι?
Γιατι μου το εμφανιζει ως ανεξοφλητο αλλα το υπολογιζει και αρνητικα στο συνολικο υπολογισμο και εχω μπερδευτει ολιγον.

Συνολικη αξια ηλ.ρευματος = -195,04€
Ανεξοφλητο Ποσο = 375,00€
Συνολικο Ποσο Πληρωμης = 208€

Σημειωτεον ο μεγαλυτερος εκκαθαριστικος που μου εχει ερθει μεχρι τωρα (1.5 χρονο) ειναι 95€

Παρόμοιο πράγμα έγινε και σε μένα. Δεν έχω δει τα ποσά και ομολογώ ότι δεν κατάλαβα όπως μου τα περιέγραφε η μητέρα μου.

Αν θες τον ποστάρεις μπας και με βοηθήσει.

Revolution
27-05-12, 20:00
102894

102895

GetRid
27-05-12, 20:49
Thanx

Εχει παει το χαράτσι στην εφορία. "ΕΠΙΣΤΟΦΗ ΕΕΤΗΔΕ ΔΟΥ -335,56" Γιατί δεν εχει πάει ολόκληρο το ποσο δεν ξερω. Πλήρωσες κάποια δόση? Η αξία ηλεκτρικού σου είναι μεγάλη γιατί μάλλον τα κατανάλωσες. Δες κιλοβατώρες.

Το ίδια έχουν γίνει και σε μας. Τώρα θα έχουμε να κάνουμε με το κράτος. Ελπίζω να το ελέγχουμε έως τότε, γιατί τότε θα έρθουν οι μνημονιακοί (και όχι οι κομουνιστές) να μας πάρουν τα σπίτια.

Revolution
27-05-12, 21:39
Eιναι 40€ το εναντι που δεν το ειχα πληρωσει 335 ηταν το χαρατσι.
Μας γ@μησε η κλιμακα, στον προηγουμενο εκκαθαριστικο ημουν στις 880κWh με τιμη κιλοβατωρας 0,5400 και τωρα με 1144kWh ειναι στα 0.7825

Με τις υπηρεσιες κοινης ωφελειας τι γινετε τις πληρωνουμε κανονικα?

Bhaal
28-05-12, 09:02
Γιατί να μην τις πληρώσουμε; Για να μας λένε μετά ότι είναι ζημιογόνες και, κατά συνέπεια, πρέπει να τις πουλήσουμε στους Γερμανούς;

cool11
31-05-12, 10:00
Παρτε μια βαθια ανασε, καθιστε καπου, και μετα διαβαστε:
http://www.newscode.gr/oikonomia/story/75624/sok-neo-anadromiko-charatsi-mesw-twn-logariasmwn-ths-deh

Basilhs23_
31-05-12, 16:16
Παρτε μια βαθια ανασε, καθιστε καπου, και μετα διαβαστε:
http://www.newscode.gr/oikonomia/story/75624/sok-neo-anadromiko-charatsi-mesw-twn-logariasmwn-ths-deh

Ντροπή τους πραγματικά. Ο κόσμος φταίει πάλι επειδή οι δήμοι από δική τους αμέλεια δεν αύξησαν τις τιμές ζώνης όταν έπρεπε και τώρα τα ζητάνε μαζεμένα.

Undisputed
31-05-12, 16:35
Ντροπή τους πραγματικά. Ο κόσμος φταίει πάλι επειδή οι δήμοι από δική τους αμέλεια δεν αύξησαν τις τιμές ζώνης όταν έπρεπε και τώρα τα ζητάνε μαζεμένα.

Μα τι λες τωρα, οι Δημοι ειναι το προβλημα ;

Το προβλημα ειναι η φορολογια των ακινητων απο τις κυβερνησεις.

Basilhs23_
31-05-12, 18:42
Μα τι λες τωρα, οι Δημοι ειναι το προβλημα ;

Το προβλημα ειναι η φορολογια των ακινητων απο τις κυβερνησεις.

Στο συγκεκριμένο που ανέφερε ο cool11 οι δήμοι είναι το πρόβλημα. Αυτό που λές ισχύει αλλά είναι ποιό γενικό θέμα. Δεν αυξήσαν τις τιμές ζώνης όταν τις άλλαξε το ΥΠ.ΟΙΚ τελευταία φορά το 2007 και επειδή μερικοί δήμοι τώρα "ξύπνησαν" την αύξησαν τώρα και ζητάνε και αναδρομικά 5ετίας. Τα αναδρομικά στα δημοτικά τέλη εφαρμόζονται αν δεν πληρώσεις συνήθως και σου καταλογήζουν το πρόστιμο με προσαυξήσεις μέχρι και 5 ετών, αυτό που έκαναν τώρα είναι τραγικό.

MNP-10
31-05-12, 18:43
Αρχισαν να φτανουν και τα ΕΤΑΚ... ΕΤΑΚ 2009 in da mail σημερα.

Basilhs23_
31-05-12, 18:47
Ωχ αυτά μας έλειπαν τώρα.....

fantasma_tis_nixtas
01-06-12, 12:38
Ρε παιδιά τελικά το ΕΕΤΗΔΕ πήγε στην εφορία ξέρει κανείς?
Στον τελευταίο λογαριασμό μου λέει ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΕΤΗΔΕ ΔΟΥ -112,29
Στο τι θα πληρώσω μου λέει
ΓΙΑ ΔΗΜΟ - ΕΡΤ 23,61
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ -60,31
ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΠΟΣΟ 112,70 (ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΕΤΗΔΕ)
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 76,00

Τώρα εγώ πρέπει να πληρώσω το ποσο των 76 ευρώ?
Γιατί υπολογίζει και το ποσο των 112,70 ευρώ του ΕΕΤΗΔΕ αφου λένε για επιστροφή?

Zer0c00L
01-06-12, 14:05
απο οσα εχω δει και διαβασει εχει παει στην ΔΟΥ περισσοτερες πληροφοριες θα σου πουν και στην ΔΕΗ φυσικα αλλα και στην ΔΟΥ που ανηκεις.

kontinos
01-06-12, 15:08
Ρε παιδιά τελικά το ΕΕΤΗΔΕ πήγε στην εφορία ξέρει κανείς?
Στον τελευταίο λογαριασμό μου λέει ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΕΤΗΔΕ ΔΟΥ -112,29
Στο τι θα πληρώσω μου λέει
ΓΙΑ ΔΗΜΟ - ΕΡΤ 23,61
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ -60,31
ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΠΟΣΟ 112,70 (ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΕΤΗΔΕ)
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 76,00

Τώρα εγώ πρέπει να πληρώσω το ποσο των 76 ευρώ?
Γιατί υπολογίζει και το ποσο των 112,70 ευρώ του ΕΕΤΗΔΕ αφου λένε για επιστροφή?

Προφανως ο προηγουμενος λογαριασμος σου ηταν εναντι. Οποτε ειναι μεσα το ΕΕΤΗΔΕ τωρα αλλα κουτσουρεμενο επειδη στον εξοφλητικο εχεις επιστροφη. Οποτε πας και πληρωνεις δημο/ερτ και αναμενεις να δεις τι θα γινει στον επομενο.

xmperop1
01-06-12, 18:58
απο οσα εχω δει και διαβασει εχει παει στην ΔΟΥ περισσοτερες πληροφοριες θα σου πουν και στην ΔΕΗ φυσικα αλλα και στην ΔΟΥ που ανηκεις.

Ας κρατάει και κανά ψιλό μην πηγαινοέρχεται.:p:p:p

Undisputed
01-06-12, 19:18
απο οσα εχω δει και διαβασει εχει παει στην ΔΟΥ περισσοτερες πληροφοριες θα σου πουν και στην ΔΕΗ φυσικα αλλα και στην ΔΟΥ που ανηκεις.

ΔΟΥ !!!

Το 70% των λογ/σμων ΔΕΗ ειναι σε αλλα ονοματα. Τρεχα γυρευε...

sdikr
01-06-12, 19:25
ΔΟΥ !!!

Το 70% των λογ/σμων ΔΕΗ ειναι σε αλλα ονοματα. Τρεχα γυρευε...

Το οποίο έχει ενα πολύ καλό πρόστιμο όταν θα πάει κάποιος στην ΔΕΗ να το αλλάξει, αλλά είπαμε για όλα φταίνε οι άλλοι!!

Undisputed
01-06-12, 19:56
Το οποίο έχει ενα πολύ καλό πρόστιμο όταν θα πάει κάποιος στην ΔΕΗ να το αλλάξει, αλλά είπαμε για όλα φταίνε οι άλλοι!!

Δεν αντιλαμβανομαι τι λες.

Αν εννοεις οτι φταινε οι πολιτες που δεν κανουν αλλαγες στους λογαριασμους: δεν ηξερα οτι η ΔΕΗ ειναι η ΔΟΥ και πρεπει να την ενημερωνουμε για καθε τι.

Αν καταλαβα λαθος, sorry.

cool11
14-06-12, 11:33
Τα νεα απο το μετωπο...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/sto_kynhgi_500_000_idiokthtwn_poy_den_plhrwsan_to_xaratsi.1815669.html

- - - Updated - - -

Μου τους ξεχασετε στην καλπη...

cool11
27-06-12, 12:17
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/213889/se-exi-doseis-to-fetino-haratsi-meso-tis-dei
Μαλλια κουβαρια.
Δεν ειχαν πει οτι θα κανουν ενα ενιαιο φορο ακινητων, και οτι θα το αποδεσμευσουν απο τους λογαριασμους της δεη?
Τι θα γινει τελικα?

Basilhs23_
29-06-12, 23:37
Δεν αντιλαμβανομαι τι λες.

Αν εννοεις οτι φταινε οι πολιτες που δεν κανουν αλλαγες στους λογαριασμους: δεν ηξερα οτι η ΔΕΗ ειναι η ΔΟΥ και πρεπει να την ενημερωνουμε για καθε τι.

Αν καταλαβα λαθος, sorry.

Δυστηχώς όπως το είπε ο sdikr είναι το θέμα, υπάρχει πρόστιμο μέσω του πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου... πήγε μια θεία μου να αλλάξει το επώνυμο του λογαριασμού γιατί ήταν στο επίθετο του προϊν συζήγου της και της ζήτησαν πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου..... ο ηλεκτρολόγος ζήτησε 150 ευρώ και τελικά δεν έκανε τίποτα.

- - - Updated - - -


http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/213889/se-exi-doseis-to-fetino-haratsi-meso-tis-dei
Μαλλια κουβαρια.
Δεν ειχαν πει οτι θα κανουν ενα ενιαιο φορο ακινητων, και οτι θα το αποδεσμευσουν απο τους λογαριασμους της δεη?
Τι θα γινει τελικα?

Η μείωση των εσόδων λόγω του οτι μέχρι τώρα έχουν εκκαθαριστεί μόνο το 40% των φορολογικών δηλώσεων θα είναι τόσο μεγάλη και για να μην γίνει τίποτα χειρότερο με καμία τροϊκα θα το αφήσουν και για φέτος το χαράτσι.

sdikr
30-06-12, 10:45
Δυστηχώς όπως το είπε ο sdikr είναι το θέμα, υπάρχει πρόστιμο μέσω του πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου... πήγε μια θεία μου να αλλάξει το επώνυμο του λογαριασμού γιατί ήταν στο επίθετο του προϊν συζήγου της και της ζήτησαν πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου..... ο ηλεκτρολόγος ζήτησε 150 ευρώ και τελικά δεν έκανε τίποτα.

- - - Updated - - -



Η μείωση των εσόδων λόγω του οτι μέχρι τώρα έχουν εκκαθαριστεί μόνο το 40% των φορολογικών δηλώσεων θα είναι τόσο μεγάλη και για να μην γίνει τίποτα χειρότερο με καμία τροϊκα θα το αφήσουν και για φέτος το χαράτσι.

Το πρόστιμο όταν θα γίνει θα είναι 700 ευρώ και όχι 150 που είναι το σχέδιο απο τον ηλεκτρολόγο, κάποια στιγμή θα το βρείτε μπροστά σας

jdammy
30-06-12, 22:32
ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΟΣ.

cool11
10-07-12, 11:49
http://www.24h.gr/section/ellada/se-pente-doseis-i-pliromi-tou-telous-akiniton
Γιατι τοτε δεν το στελνουν απευθειας στους ιδιοκτητες των ακινητων?
Εγω ως ενοικιαστης θα βγαλω το χαρτι απο τον φακελο του λογαριασμου, και θα τον παραδωσω για πληρωμη, στον ιδιοκτητη.
Γιατι ομως να μας ανακατεψουν παλι;

homo_digital
10-07-12, 12:13
Αυτη η χρονια θα είναι με μια λέξη, εφιαλτική, για παρα παρα πολυ κόσμο.
Έχουμε να πληρώσουμε το Ετακ των προηγούμενων ετών, την εφορια και το χαρατσι.
Δεν γίνεται, είναι αδύνατον να ανταποκριθεί ο κόσμος σε αυτές τις υποχρεώσεις.

Revolution
10-07-12, 12:22
Δεν γίνεται, είναι αδύνατον να ανταποκριθεί ο κόσμος σε αυτές τις υποχρεώσεις.
Στ@@ τους.

cool11
10-07-12, 12:26
Η νωπη η λαικη εντολη παιδια. Ευρω δεν θελαμε? Ας το βαλουμε τωρα εκει που ξερουμε με τοσους φορους και χαρατσια.

Basilhs23_
10-07-12, 16:09
Έχουν να υποβληθούν ακόμα 3.2 εκ. φορολογικές. Η μισή Ελλάδα απο φέτος θα είναι στις λίστες ληξιπρόθεσμων οφειλών. Έχουμε και την εξίσωση φόρων στο πετρέλαιο, της πόπης θα γίνει φέτος. Πάντως για το χαράτσι, να δούμε πόσοι θατο πληρώσουν τώρα που αποσυνδέθηκε από την διακοπή του ηλεκτρικού, δεν πιστεύω να είναι και πολλοί αλλά σίγουρα περισσότεροι από πέρσι.

Basilhs23_
14-07-12, 14:32
Καινούργια νέα από το μέτωπο, περαστικά μας......



Έκτακτο: Μαζί με το ποσό του ηλεκτρικού ρεύματος θα πληρώνεται και φέτος το ΕΕΤΗΔΕ

Παρόλο που η κυβέρνηση πήρε την απόφαση να υπολογίζεται και να πληρώνεται το ειδικό τέλος ακινήτων σε ξεχωριστό έντυπο μέσα στους λογαριασμούς της ΔΕΗ και εφόσον δεν πληρωθεί δεν θα διακόπτεπται το ρεύμα αλλά θα πηγαίνει το υπόλοιπο μέσω ΔΟΥ.

Τελικώς μετά από πίεση και απαίτηση της τροϊκας το ΕΕΤΗΔΕ θα πληρώνεται μαζί με τους λογαριασμούς του ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτή η απόφαση πάρθηκε ωστέ να γίνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα καταβλητέα τα απαραίτητα ποσά από την κυβέρνηση και να περιοριστού στο μέγιστο οι αποκλίσεις από τους στόχους του δημοσιονομικού προγράμματος.

Επίσης έγινε αναφορά οτι οι δόσεις που θα πληρωθεί το ΕΕΤΗΔΕ θα είναι τελικώς δύο και όχι πέντε. Η ΔΕΗ αντέδρασε απέναντι σε αυτή την απόφαση λέγοντας οτι θα αυξηθεί επιπλέον το "άνοιγμα" που έχει καθώς εκατοντάδες χιλιάδες άτομα επιπλέον δεν θα μπορέσουν να πληρώσουν το ηλεκτρικό ρεύμα μαζί με το τέλος ακινήτων.

Σχετικά με το τι θα γίνει με τις δόσεις θα υπάρξουν και νεότερες πληροφορίες.

Όπως προβλέπεται πάντως θα είναι δραματικό το επόμενο έτος.

http://energy-engineer.blogspot.gr/2012/07/blog-post_7509.html

Zer0c00L
14-07-12, 17:37
ακομα δεν εχουμε δει τιποτα....δεν μας φταιει κανεις ομως....ΕΜΕΙΣ τους ΨΗΦΙΣΑΜΕ (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ) ας προσεχαμε τωρα απλα θα απολαυσουμε το .... που ερχεται

για αυτο η ΔΟΥ σκεφτηκε μαζι με το ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ να μας δινει δωρο "βαζελινη"

Bhaal
21-07-12, 02:03
Όσοι από ΕΣΑΣ τους ψηφίσατε να πληρώσετε. Οι υπόλοιποι τι φταίμε;

Κι επειδή η Ιστορία κύκλους κάνει και οι Έλληνες δεν μαθαίνουν τίποτα, έψαξα και βρήκα από πού πήρε ένα από τα άρθρα του το "Ποντίκι" που κυκλοφόρησε την Πέμπτη.

Όταν το 1931 οι Φυλακές υπερχείλισαν από οφειλέτες του Δημοσίου του Ελευθέριου Σκιαδά.


Παρουσιάζονται συχνά σημαντικές πτυχές της προηγούμενης μεγάλης κρίσης που χτύπησε τη χώρα μας στις αρχές της δεκαετίας του 1930. Δεν έχει όμως ακόμη αποκαλυφθεί το δράμα που έζησε ο ελληνικός λαός όταν «αι φυλακαί του κράτους εγέμισαν από τους οφειλέτας του Δημοσίου και το υπουργείον υπεχρεώθη να τους απολύση!», όπως έγραφαν οι εφημερίδες. Ενώ οι επιχειρήσεις έκλειναν η μία πίσω από την άλλη και οι ξένοι κεφαλαιούχοι αποχωρούσαν παίρνοντας μαζί και τα κεφάλαιά τους, η κυβέρνηση του Ελευθερίου Βενιζέλου εισήγαγε σταδιακά αυστηρότατη νομοθεσία. Την ώρα που ο ακαδημαϊκός εκλεκτικισμός κινούνταν σε σταθερά φιλε-λεύθερα και θεωρητικά πλαίσια, η Κυβέρνηση κυνηγούσε και συλλάμβανε -στην αρχή- τους μεγαλοοφειλέτες. Αλλά το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς, το 1930, φυλακίζονταν ακόμη και όσοι χρωστούσαν πενήντα δραχμές. Περιγράφοντας το φαινόμενο ο δημοσιογράφος Γ. Λυδίας σημείωνε πως είχαν πλέον πλημμυρίσει οι φυλακές από την «αθρόαν σύλληψιν των πολιτών εκείνων που έτυχε, κατά μίαν οιασδήποτε φύσε-ως συναλλαγήν των με το κράτος, να του μείνουν χρεώσται ενός ποσού, πολλές φορές τόσον ασημάντου, ώστε δι’ αυτό ένας πτωχός βιοπαλαιστής εις την θέσιν του κράτους δεν θα κατέφευγε ούτε εις το δικαστήριον των μικροδιαφορών». Ο ίδιος έγραφε πως κάθε ελληνικό νοικοκυριό είχε πλέον και ένα μέλος του υποψήφιο για σύλληψη!

Δόσεις, κατασχέσεις
και προσωποκρατήσεις

Όλα ξεκίνησαν μαζί με την κρίση, τέλη 1929-αρχές 1930. Η κυβέρνηση του Ελευθερίου Βενιζέλου έσπευσε να εκδώσει νόμο «Περί εισπράξεως των δημοσίων εσόδων». Παρά τις προσπάθειες του υπουργού Οικονομικών Γεωργίου Μαρή να καθησυχάσει τους πολίτες ότι τα μέτρα που λαμβάνονταν ήταν για τη διευκόλυνσή τους, σύντομα αποδείχθηκε το αντίθετο. Καθιερώνονταν μεν τριμηνιαίες δόσεις για τους οφειλέτες, ταυτοχρόνως όμως θεσπίζονταν αστυνομικές διατάξεις για κατασχέσεις και προσωποκρατήσεις, αλλά και δινόταν η δυνατότητα να κατάσχεται και η κινητή περιουσία των οφειλετών, όπως τα έπιπλα των σπιτιών τους. Παρά τις διαψεύσεις σύσσωμος ο Τύπος, ακόμη και ο φιλοκυβερνητικός, καταγγέλλει ότι ήδη τουλάχιστον τριακόσιοι πολίτες είχαν φυλακιστεί για οφειλές από πεντακόσιες μέχρι δύο χιλιάδες δραχμές.

Για να διασκεδαστούν οι εντυπώσεις, η νέα νομοθεσία επέτρεπε σε όσους συλλαμβάνονταν, πριν οδηγηθούν στις φυλακές, να περνούν από το δημόσιο ταμείο για να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους, καταβάλλοντας τουλάχιστον το 50%. Επίσης, αντίθετα με όσα ίσχυαν μέχρι τότε στη νομοθεσία που είχε ατονήσει, αναγνωριζόταν το δικαίωμα να συμμετέχουν οι συλληφθέντες στο συσσίτιο της φυλακής! Τα νέα μέτρα συνοδεύονταν και από ειδική νομοθεσία εξυγίανσης και εκσυγχρονισμού των δημοσίων υπηρεσιών, με ειδικά μητρώα οφειλετών και νέα νομοθεσία «Περί οργανώσεως της ταμειακής υπηρεσίας του κράτους». Ο «χορός» των συλλήψεων ξεκίνησε από την Αθήνα. Ο διευθυντής του «Ταμείου Εισπράξεων Αθηνών» Αναστάσιος Κανάκης με βαρυσήμαντη ανακοίνωσή του τον Ιούλιο του 1931 υπενθύμιζε στους οφειλέτες ότι «θέλω ευρεθή εις την ανάγκην όπως ασκήσω τα κατά των δυστροπούντων οφειλετών επιβαλλόμενα υπό του νόμου καταναγκαστικά μέτρα»! Οι διευθυντές των Δημόσιων Ταμείων εξελίχθηκαν σε νέους «δυνάστες» στα μάτια του ελληνικού λαού. Με ειδική νομοθεσία είχαν στη διάθεσή τους όργανα της τάξεως, μπορούσαν να εισέρχονται ανεξέλεγκτα σε οποιονδήποτε χώρο, να καλούν ανά πάσα στιγμή και όλο το 24ωρο να εμφανισθεί μπροστά τους οφειλέτης, ενώ οι εφημερίδες ήταν υποχρεωμένες να δημοσιεύουν πάντα και δωρεάν τις ανακοινώσεις τους. Μια εντολή λοιπόν του διευθυντή του Δημόσιου Ταμείου αρκούσε για να οδηγηθεί στην φυλακή ο οφειλέτης για λίγες εκατοντάδες δραχμές.

Γέμισαν κελιά,
αυλές και γραφεία

Αγροκτήματα έβγαιναν πλέον σε πλειστηριασμούς από το Δημόσιο, ενώ στη Θεσσαλία τα περιστατικά ήταν συνεχή και βίαια. Στο χωριό Κάτω Κημένη έγινε συμπλοκή μεταξύ οφειλετών του δημοσίου και αποσπάσματος της Χωροφυλακής που είχε μεταβεί εκεί για να συλλάβει χρεώστες του Δημοσίου. Στην Πάτρα σημειώθηκαν ξυλοδαρμοί στο δημόσιο ταμείο, όπου οδηγούσαν τα όργανα της χωροφυλακής τους χρεώστες για να πληρώσουν τις δόσεις των φόρων της τρέχουσας οικονομικής χρήσης. Τον Απρίλιο του 1931 στο χωριό Μεταλλικό Κιλκίς αγρότες επιτέθηκαν σε χωροφύλακες οι οποίοι επιχείρησαν να συλλάβουν συγχωριανούς τους για μη καταβολή φόρων. Οι χωροφύλακες αφοπλίστηκαν και ακολούθησαν συμπλοκές με ενισχύσεις που στάλθηκαν για να αντιμετωπίσουν τη μικρή αυτή εξέγερση. Οι ένοπλες συγκρούσεις είχαν αρκετούς τραυματίες, ένας εκ των οποίων υπέκυψε αργότερα. Η κηδεία του μετατράπηκε σε συλλαλητήριο και ακολούθησαν νέες συγκρούσεις που επεκτάθηκαν και σε άλλα χωριά της περιοχής.
Το Επαγγελματικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης έστελνε αγωνιώδη τηλεγραφήματα στα υπουργεία Οικονομικών και Εθνικής Οικονομίας α-πευθύνοντας έκκληση να ανασταλούν οι εκτελέσεις των ενταλμάτων για όσους καθυ-στερούσαν φόρους, αφού η κρίση δεν τους επέτρεπε «παρά την καλήν των θέλησιν να φανούν συνεπείς εις τας προς το Δημόσιον υποχρεώσεις των». Τον Σεπτέμβριο 1931 και ενώ με Εγκυκλίους κατάσχονταν ακόμη και τα ενοίκια, «αι φυλακαί του κράτους είχαν υπερπληρωθή ώστε επεβάλλετο η άμεσος αραίωσις των κρατουμένων».
Τα τηλεγραφήματα και οι αναφορές των διευθυντών των φυλακών απ’ όλη την Ελλάδα ήταν συγκλονιστικά. Καλούσαν τους προϊσταμένους τους να λάβουν μέ-τρα διότι δεν είχαν πού να βάλουν τους κρατούμενους. «Εγέμισαν τα κελλιά, εγέμισαν οι αυλές και τα γραφεία», ανέφερε η εφημερίδα «Ακρόπολις», επισημαίνοντας πως ακόμη και δωδεκαμελείς ομάδες χωροφυλάκων σχηματίζονταν για να συλλάβουν κάποιον που όφειλε στο Δημόσιο πενήντα δραχμές.

Η… αποσυμφόρηση

Οπότε, το Υπουργείο αποφάσισε να αποσυμφορήσει τα σωφρονιστικά καταστήματα «διότι επείσθη ότι ούτοι, ανήκοντες εις τας λαϊκάς τάξεις, δεν θα επλήρωναν εις τον αιώνα τον άπαντα το χρέος των, εφ’ όσον δεν μπορούσαν να εργασθούν». Η ανακοίνωση της Διεύθυνσης των Φυλακών του Παλαιού Στρατώνα είναι χαρακτηριστική: «Κατόπιν αιτήσεως του διευθυντού του Παλαιού Στρατώνος κ. Νίκου προς το Γενικόν Λογιστήριον απελύθησαν 19 αλήται κρατούμενοι διά διαφόρους μικράς οφειλάς προς το Δημόσιον»! Την κατάσταση είχε πάρει στα χέρια της η πανίσχυρη «Διεύθυνσις Φυλακών» του υπουργείου Δικαιοσύνης, η οποία διαπίστωνε το εξής τραγελαφικό: Στις φυλακές είχαν κλειστεί και εκατοντάδες άνθρωποι, οι οποίοι ενώ απαλλάσσονταν από τα δικαστήρια υποχρεώνονταν να καταβάλουν τα δικαστικά έξοδα. Μην έχοντας ωστόσο και τα ελάχιστα αυτά χρήματα είχαν οδηγηθεί στις φυλακές! Εσπευσμένα άλλαξε ο τρόπος είσπραξης των χρημάτων και το κυριότερο απελευθερώνονταν εκείνοι που χρωστούσαν τα δικαστικά έξοδα και δεν ήταν «ομολογουμένως πλούσιοι».
http://mikros-romios.gr/2881/fylakes/

Basilhs23_
21-07-12, 14:07
Πολύ ωραία η έρευνα από το Ποντίκι για το 1930. Βέβαια τώρα ακόμα και να ήθελαν να το κάνουν αυτό δεν γίνεται διότι οι φυλακές ήδη είναι γεμάτες. Άραγε οι 500 και οι 2000 δραχμές του 1930 με πόσα σημερινά χρήματα αντιστοιχούν ?

Zer0c00L
21-07-12, 22:18
Όσοι από ΕΣΑΣ τους ψηφίσατε να πληρώσετε. Οι υπόλοιποι τι φταίμε;

Κι επειδή η Ιστορία κύκλους κάνει και οι Έλληνες δεν μαθαίνουν τίποτα, έψαξα και βρήκα από πού πήρε ένα από τα άρθρα του το "Ποντίκι" που κυκλοφόρησε την Πέμπτη.

Όταν το 1931 οι Φυλακές υπερχείλισαν από οφειλέτες του Δημοσίου του Ελευθέριου Σκιαδά.


http://mikros-romios.gr/2881/fylakes/

συμφωνω απολυτα

αυτοι που τους ψηφισαν να πληρωσουν εμεις που δεν τους ψηφισαμε τι φταιμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.