PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

tintin
14-08-12, 15:55
Moλις μου ηρθε ο λογ/σμος της ΔΕΗ, εναντι για το διμηνο Ιουλιου-Αυγουστου. Μεσα υπαρχει και το χαρατσι του σπιτιου(ΕΕΤΗΔΕ 2012), η πρωτη απο τις 5 δοσεις.
Σε σχεση με το περσινο το ποσο ειναι μεγαλυτερο, γιατι ειναι μεγαλυτερη η τιμη ζωνης της περιοχης... Εχει γινει απο περσι καμμια αναπροσαρμογη στις τιμες ζωνης ή προκειται περι λαθους?

Basilhs23_
14-08-12, 16:57
Υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί με αυτό το πρόβλημα. Και σε φίλο μου στο εξοχικό του ανέβηκε ο συντελεστής από τα 4 στα 5 ευρώ/τμ.

Το πρόβλημα υπήρχε επειδή ορισμένοι δήμοι το 2007 που έγινε η αύξηση των τιμών ζώνης δεν έκαναν την αύξηση και άφησαν τις παλαιότερες τιμές, τώρα ξύπνησαν με το χαράτσι και έκαναν τις αυξήσεις. Κοίταξε τι τιμή ζώνης έγραφε το εκκαθαριστικό του ΕΤΑΚ08/09 αν σου έχουν έρθει και δες από εκεί αν ήταν χαμηλότερη με αυτή που γράφει η ΔΕΗ τώρα, αν ήταν χαμηλότερη είναι αυτό που σου είπα πρίν.

tintin
14-08-12, 17:00
Το εκκ/κο του ΕΤΑΚ08/09? Δε θυμαμαι τετοιο πραγμα. Ειχε παει σε ολους? Το μονο που θυμαμαι ειναι το χαρατσι του 2011, περσι σε 2 δοσεις.
Anyway, εαν προκειται για νομιμη αναπροσαρμογη θα το τσεκαρω φανταζομαι ψαχνοντας στο ιντερνετ. Αλλα ειχα ακουσει οτι η παλαιοτητα και η τιμη ζωνης θα παραμεινουν ιδιες.

Zer0c00L
14-08-12, 20:24
καλως ηρθαν τα παιδια...

Basilhs23_
14-08-12, 23:53
Το εκκ/κο του ΕΤΑΚ08/09? Δε θυμαμαι τετοιο πραγμα. Ειχε παει σε ολους? Το μονο που θυμαμαι ειναι το χαρατσι του 2011, περσι σε 2 δοσεις.
Anyway, εαν προκειται για νομιμη αναπροσαρμογη θα το τσεκαρω φανταζομαι ψαχνοντας στο ιντερνετ. Αλλα ειχα ακουσει οτι η παλαιοτητα και η τιμη ζωνης θα παραμεινουν ιδιες.

Η παλαιότητα όσο περνάν τα χρόνια μειώνεται, οπότε αν είδες συντελεστή παλαιότητας μεγαλύτερο τότε υπάρχει 100% λάθος.

Για τον συντελεστή από την τιμή ζώνης τώρα, μάλλον δεν θα σου ήρθαν τα ΕΤΑΚ γιατί είχες σπίτι αντικειμενικής αξίας χαμηλότερης των αφορολόγητων ορίων που είχαν οριστεί. Γίνεται να ελέγξεις την σωστή τιμή ζώνης αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία.

Μπές εδώ http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html και κατέβασε το pdf αναλόγως το μέρος που βρίσκεσαι από περιφέρεια νομαρχία κτλπ. Τώρα στο αρχείο που θα ανοίξεις θα έχει διάφορα διαμερίσματα και δήμους, βρές τον δήμο που είσαι και αφού τον βρείς τότε το τελευταίο που απομένει και είναι το ποιό μπελαλίδικο, είναι να βρείς εντός ποιάς ζώνης είσαι, πρέπει να θυμάσαι καλά διάφορες οδούς που περικλείουν το μέρος στο οποίο είναι το σπίτι σου, οι ζώνες δεν είναι ούτε οικοδομικά τετράγωνα ούτε κάτι άλλο, απλά είναι ένας "δακτύλιος" δρόμων μέσα στον οποίο είναι το σπίτι σου και εκατοντάδες άλλα σπίτια, αν το βρείς τότε κοιτάς δεξιά την ΤΖ σε ευρώ/τμ. Πρέπει να προσέξεις να μην μπερδευτείς γιατί κάθε ζώνη εμπεριέχει στα όριά της και δρόμους άλλων ζωνών οριακούς. Άμα μένεις Αθήνα θες μπόλικο ψάξιμο, έχε ανοιχτόν και κανέναν χρυσό οδηγό δρόμων με το σπίτι σου να κοιτάς καθώς θα ψάχνεις. Άμα είσαι επαρχία που έχει ενταχθεί στο αντικειμενικό σύστημα θα τα βρείς πολύ ευκολότερα.

Zer0c00L
15-08-12, 10:37
εμενα που δεν ηρθε τετοιος λογαριασμος της ΔΕΗ που να εχει το τελος ακινητων (χαρατσι) να ανησυχω...

tintin
15-08-12, 10:42
Ποτε σου ηρθε ο λογ/σμος?


Η παλαιότητα όσο περνάν τα χρόνια μειώνεται, οπότε αν είδες συντελεστή παλαιότητας μεγαλύτερο τότε υπάρχει 100% λάθος.

Για τον συντελεστή από την τιμή ζώνης τώρα, μάλλον δεν θα σου ήρθαν τα ΕΤΑΚ γιατί είχες σπίτι αντικειμενικής αξίας χαμηλότερης των αφορολόγητων ορίων που είχαν οριστεί. Γίνεται να ελέγξεις την σωστή τιμή ζώνης αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία.

Μπές εδώ http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html και κατέβασε το pdf αναλόγως το μέρος που βρίσκεσαι από περιφέρεια νομαρχία κτλπ. Τώρα στο αρχείο που θα ανοίξεις θα έχει διάφορα διαμερίσματα και δήμους, βρές τον δήμο που είσαι και αφού τον βρείς τότε το τελευταίο που απομένει και είναι το ποιό μπελαλίδικο, είναι να βρείς εντός ποιάς ζώνης είσαι, πρέπει να θυμάσαι καλά διάφορες οδούς που περικλείουν το μέρος στο οποίο είναι το σπίτι σου, οι ζώνες δεν είναι ούτε οικοδομικά τετράγωνα ούτε κάτι άλλο, απλά είναι ένας "δακτύλιος" δρόμων μέσα στον οποίο είναι το σπίτι σου και εκατοντάδες άλλα σπίτια, αν το βρείς τότε κοιτάς δεξιά την ΤΖ σε ευρώ/τμ. Πρέπει να προσέξεις να μην μπερδευτείς γιατί κάθε ζώνη εμπεριέχει στα όριά της και δρόμους άλλων ζωνών οριακούς. Άμα μένεις Αθήνα θες μπόλικο ψάξιμο, έχε ανοιχτόν και κανέναν χρυσό οδηγό δρόμων με το σπίτι σου να κοιτάς καθώς θα ψάχνεις. Άμα είσαι επαρχία που έχει ενταχθεί στο αντικειμενικό σύστημα θα τα βρείς πολύ ευκολότερα.

Φιλε μου, δε μιλησα για παλαιοτητα, αυτη ειναι 1 γιατι το σπιτι ειναι αρχαιο.
Ευχαριστω για το pdf αν και δε νομιζω να βοηθαει γιατι εχει τιμες σε χιλιαδες ευρω, εγω θελω ενα νουμερο σε 4 ή 5, τον συντελεστη δηλαδη της τιμης ζωνης. Anyway, θα τη βρω ποσο ειναι:)

Basilhs23_
16-08-12, 01:20
Ο συντελεστής που λές εξαρτάται άμεσα από την τιμή ζώνης, τον συντελεστή του ΕΕΤΗΔΕ δες τον εδώ http://www.pomida.gr/foroi/eetide.html λογικά για να αύξησαν τον συντελεστή σημαίνει οτι αυξήθηκε η τιμή ζώνης που σου είπα για αυτήν ποιό πρίν.

- - - Updated - - -


εμενα που δεν ηρθε τετοιος λογαριασμος της ΔΕΗ που να εχει το τελος ακινητων (χαρατσι) να ανησυχω...

Είπαν οτι σε μερικούς που δεν ήρθε το ΕΕΤΗΔΕ θα προστεθεί μαζί με το επόμενο στον επόμενο μήνα.

yiapap
16-08-12, 11:30
Εμένα ήρθε στον έναντι της ΔΕΗ, ακριβώς όσο πέρισυ αλλά σε 5 δόσεις (463€/5)

cool11
16-08-12, 17:05
Τελικα παλι θα πρεπει να πληρωθει το τελος ακινητων στους λογαριασμους της δεη?
Τελευταια χρονια που λενε οτι συμβαινει αυτο?

Να συνενοηθω με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος που μενω, να του πληρωσω ενοικιο μειωμενο κατα το ποσο του τελους.

tintin
16-08-12, 23:35
Ο συντελεστής που λές εξαρτάται άμεσα από την τιμή ζώνης, τον συντελεστή του ΕΕΤΗΔΕ δες τον εδώ http://www.pomida.gr/foroi/eetide.html λογικά για να αύξησαν τον συντελεστή σημαίνει οτι αυξήθηκε η τιμή ζώνης που σου είπα για αυτήν ποιό πρίν.

Μαλιστα. Στο πινακα αυτο φαινεται ο συντελεστης 5, αυτος που μπηκε τωρα. Περσι ομως ο συντελεστης ηταν 4(στην αποδειξη της ΔΕΗ, παντα) ενω ο πιναξ ειναι απ το 2007. Αρα περσι πληρωσα κακως λιγοτερα? Μπορουν να τα ζητησουν αναδρομικα?

Basilhs23_
17-08-12, 01:28
Για να πήγε ο συντελεστής του ΕΕΤΗΔΕ από το 4 στο 5 σημαίνει οτι η ΤΖ από 501-1000 ευρώ/τμ πήγε μεταξύ 1001-1500 ευρώ/τμ. Δές στον πίνακα με τις τιμές ζώνης εκείνες από το 2007 μεταξύ ποιού ορίου είναι η ΤΖ. Αν η ΤΖ από το 2007 είναι στο 501-1000 τότε ο συντελεστής ΕΕΤΗΔΕ είναι 4 και έπρεπε και φέτος να ήταν 4 άρα έχουν κάνεις λάθος. Αν η ΤΖ από το 2007 ήταν 1001-1500 τότε ο συντελεστής ΕΕΤΗΔΕ έπρεπε να ήταν 5 τόσο πέρσι όσο και φέτος, άρα πέρσι δεν είχε ενημερωθεί η ΔΕΗ/δήμος για την νέα ΤΖ του ΥΠΟΙΚ και το έκαναν ορθώς από φέτος.

tintin
18-08-12, 07:16
O oρθος συντελεστης απο το 2007 ειναι 5. Περσι ομως μας τον εβαλαν 4. Οποτε αναρωτιεμαι, επειδη απ αυτους πρεπει να τα περιμενεις ολα, μηπως μας χρεωσουν τη διαφορα?...

JULIANIK
21-08-12, 15:08
α) Υπάρχει κάποιος που να ξεμπέρδεψε με το πρώτο χαράτσι στην εφορία,
και εκεί να του έγινε απαλλαγή ή έστω μείωση;

β) Και σε τέτοια περίπτωση (και μόνο),
το δεύτερο χαράτσι, του ξαναήρθε μαζί με τη ΔΕΗ;

Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που εξόφλησε κάποιος το όλον, στην εφορία (να εξόφλησε απλά με καθυστέρηση δηλ)

:hmm:

Zer0c00L
22-08-12, 10:42
το πρωτο χαρατσι μου ηρθε με την ΔΕΗ και πληρωθηκε κανονικα

κανενα λαθος σωστη τιμη ζωνης (1550 ευρω) - τμ (69) κτλ

ο συντελεστης τοτε ηταν 4 τωρα δεν ξερω...

το δευτερο χαρατσι δεν μου εχει ερθει ακομα αλλα θα ερθει παλι με την ΔΕΗ η διαφορα ειναι οτι τωρα ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ αν δεν το πληρωσεις φυσικα θα εχεις κυρωσεις γιατι παει στην ΕΦΟΡΙΑ κτλ....

αυτα απο μενα

καθυστερηση νομιζω δεν σε συμφερει με την ΕΦΟΡΙΑ καθως υπαρχουν προστιμα + προσαυξησεις κτλ...

Bhaal
22-08-12, 17:08
Λάβαμε κι εμείς το νέο χαράτσι μέσω ΔΕΗ χθες. Συντελεστής, παλαιότητα και τιμή ζώνης παραμένουν ίδια.
Έχω κάτι νεύρα... μα κάτι ΝΕΥΡΑ!:angryr::angryr:

Zer0c00L
22-08-12, 20:33
σε εκκαθαριστικο λογαριασμο σου ηρθε η σε εναντι?

γιατι εχω λαβει εκκαθαριστικο ηδη και δεν το εχει μεσα

καλα αν ειναι στα ιδια επιπεδα το ποσο με περσυ (400 ευρω περιπου) σε 5 δοσεις καλα ειναι...

dpa2006
23-08-12, 12:12
δεν μας ξεχνάνε...:rolleyes:

Zer0c00L
23-08-12, 13:04
γιατι να μας ξεχασουν

αφου τους ψηφισαμε (οσοι/ες το εκαναν) ξανα να κυβερνησουν

καλα μας κανουν

και το χαρατσι θα πληρωσουμε ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο τροπο

και τους μισθους/συνταξεις μας θα δουμε να μειωνονται

και η ανεργια να αυξανεται

οσοι απο μας εκαναν το λαθος να εχουν ακινητο να δεις τι μας περιμενει ακομα απο σεπτεμβριο.... βλεπεις αλλοι εχουν λιγα ακινητα και τα χρυσοπληρωνουν και αλλοι εχουν 30-40-50-60 και εχουν το θρασος να κλαιγονται κιολας...

ισχυει ακριβως οτι λεω στην υπογραφη μου.

Bhaal
23-08-12, 17:24
σε εκκαθαριστικο λογαριασμο σου ηρθε η σε εναντι?

γιατι εχω λαβει εκκαθαριστικο ηδη και δεν το εχει μεσα

καλα αν ειναι στα ιδια επιπεδα το ποσο με περσυ (400 ευρω περιπου) σε 5 δοσεις καλα ειναι...
Σε λογαριασμό "Έναντι" ήρθε.
Και, όχι, δεν είναι καλά, διότι μέχρι πέρυσι είχαμε κάτι μικρές επιστροφές από την Εφορία. Φέτος, όμως, μας πήρε και μας σήκωσε. ΚΑΙ χαράτσι ακινήτων, ΚΑΙ φορολογία επιπρόσθετη, ΚΑΙ μας αφήνουν χωρίς θέρμανση τον προσεχή χειμώνα με τις αλλαγές τιμών που έκαναν, ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ...
Δεν γίνεται όσοι εναπομείναντες εργαζόμενοι Έλληνες να δουλεύουν για τους νταβατζήδες! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ρε παιδί μου!

Υ.Γ. Σας είπα ότι έχω πολλά, μα, πάρα πολλά ΝΕΥΡΑ; Σας το είπα. :angryr:

- - - Updated - - -


γιατι να μας ξεχασουν

αφου τους ψηφισαμε (οσοι/ες το εκαναν) ξανα να κυβερνησουν

καλα μας κανουν
Εγώ ΔΕΝ τους ψήφισα, αλλά λούζομαι την ηλιθιότητα, την ανευθυνότητα και τον ωχαδερφισμό των άλλων. Να πεις ότι δεν ήξεραν πως θα μας ρημάξουν στους φόρους ώστε να μας πτωχεύσουν ντε και καλά, το ήξεραν! Και πήγαν και τους ψήφισαν.

yiapap
23-08-12, 17:25
Σε λογαριασμό "Έναντι" ήρθε.
Και, όχι, δεν είναι καλά, διότι μέχρι πέρυσι είχαμε κάτι μικρές επιστροφές από την Εφορία. Φέτος, όμως, μας πήρε και μας σήκωσε. ΚΑΙ χαράτσι ακινήτων, ΚΑΙ φορολογία επιπρόσθετη, ΚΑΙ μας αφήνουν χωρίς θέρμανση τον προσεχή χειμώνα με τις αλλαγές τιμών που έκαναν, ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ...
Δεν γίνεται όσοι εναπομείναντες εργαζόμενοι Έλληνες να δουλεύουν για τους νταβατζήδες! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ρε παιδί μου!

Υ.Γ. Σας είπα ότι έχω πολλά, μα, πάρα πολλά ΝΕΥΡΑ; Σας το είπα. :angryr:Κάτσε ντε... Ούτε το σήμα πληρώσαμε, ούτε τα νέα-νέα-νέα μέτρα είδαμε. Έχουμε μέλλον...

- - - Updated - - -


Εγώ ΔΕΝ τους ψήφισα, αλλά λούζομαι την ηλιθιότητα, την ανευθυνότητα και τον ωχαδερφισμό των άλλων. Να πεις ότι δεν ήξεραν πως θα μας ρημάξουν στους φόρους ώστε να μας πτωχεύσουν ντε και καλά, το ήξεραν! Και πήγαν και τους ψήφισαν.Και ξαναματαλέω: Κάτσε ντε... Ακόμη τα μέτρα των προηγούμενων βλέπουμε και πληρώνουμε!

Bhaal
23-08-12, 18:32
Yiapap... δεν με λυπάσαι καθόλου, έτσι;
[Μ' αυτά και μ' αυτά ΟΥΤΕ διακοπές κάναμε φέτος.]

Zer0c00L
23-08-12, 18:57
θελει να σου πει οτι εχουμε ακομα πολυ μελλον μπροστα μας.....

ακομα δεν εχουμε δει τιποτα.....

alexgk
23-08-12, 20:18
Θα βγω λιγο εκτος αλλα αγανακτω. Δεν τους ψηφισα και αηδιαζω με οσους τους ψηφισαν και φοβουνται να το πουνε.

dpa2006
23-08-12, 21:31
γιατι να μας ξεχασουν

αφου τους ψηφισαμε (οσοι/ες το εκαναν) ξανα να κυβερνησουν

καλα μας κανουν

και το χαρατσι θα πληρωσουμε ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο τροπο

και τους μισθους/συνταξεις μας θα δουμε να μειωνονται

και η ανεργια να αυξανεται

οσοι απο μας εκαναν το λαθος να εχουν ακινητο να δεις τι μας περιμενει ακομα απο σεπτεμβριο.... βλεπεις αλλοι εχουν λιγα ακινητα και τα χρυσοπληρωνουν και αλλοι εχουν 30-40-50-60 και εχουν το θρασος να κλαιγονται κιολας...

ισχυει ακριβως οτι λεω στην υπογραφη μου.

συμφωνω...
δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει η χωρα...
δεν αισιοδοξω...:(

tintin
24-08-12, 00:10
Σε λογαριασμό "Έναντι" ήρθε.
Και, όχι, δεν είναι καλά, διότι μέχρι πέρυσι είχαμε κάτι μικρές επιστροφές από την Εφορία. Φέτος, όμως, μας πήρε και μας σήκωσε. ΚΑΙ χαράτσι ακινήτων, ΚΑΙ φορολογία επιπρόσθετη, ΚΑΙ μας αφήνουν χωρίς θέρμανση τον προσεχή χειμώνα με τις αλλαγές τιμών που έκαναν, ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ...
Δεν γίνεται όσοι εναπομείναντες εργαζόμενοι Έλληνες να δουλεύουν για τους νταβατζήδες! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ρε παιδί μου!

Υ.Γ. Σας είπα ότι έχω πολλά, μα, πάρα πολλά ΝΕΥΡΑ; Σας το είπα. :angryr:


Σκεψου οτι υπαρχουν και χειροτερα, θα μπορουσες να μην τα εχεις για να τα πληρωσεις.

GetRid
24-08-12, 00:37
Τα χαράτσια λειτουργούν ως μια έμμεση δήμευση καταθέσων. Μέχρι στιγμής δεν κάνουν το λάθος να κατάσχουν άμεσα τις καταθέσεις όπως έκανε η κυβέρνηση του Ντε Λα Ρούα στην Αργεντινή, πράγμα που οδήγησε στην εξέγερση των αργεντίνων το Δεκέμβριο του 2001.
Το καθεστώς στην ελλάδα, την ίδια ώρα που ταΐζει εθνικισμό και ρατσιστικό μίσος τον ελληνικό λαό, δεσμεύει έμμεσα τις καταθέσεις των πολιτών προς χόρταση των αδηφάγων τραπεζών.

Κι

Zer0c00L
24-08-12, 13:55
συμφωνω...
δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει η χωρα...
δεν αισιοδοξω...:(

αν δεν γινουμε αργεντινη - αιγυπτος - λιβυη - συρια

τιποτα δεν θα αλλαξει

ειρηνικος τροπος για να αλλαξουν τα πραγματα δεν νομιζω οτι υπαρχει καθως ολοι/ες οι εμπλεκομενοι πολιτικοι/συνδικαλιστες αγαπουν την καρεκλα (εξουσια) και δεν θα την αφησουν για χαρη του λαου ουτε θα ξεβολεψουν τα δικα τους παιδια ουτε φυσικα θα επιστρεψουν οτι εκλεψαν.

μην αναφερω ονοματα και κομματα και φερω σε δυσκολη θεση την παρουσα ιστοσελιδα ολοι/ες ξερετε ποιοι ανηκουν στο "μαζι τα φαγαμε"

- - - Updated - - -


Σε λογαριασμό "Έναντι" ήρθε.
Και, όχι, δεν είναι καλά, διότι μέχρι πέρυσι είχαμε κάτι μικρές επιστροφές από την Εφορία. Φέτος, όμως, μας πήρε και μας σήκωσε. ΚΑΙ χαράτσι ακινήτων, ΚΑΙ φορολογία επιπρόσθετη, ΚΑΙ μας αφήνουν χωρίς θέρμανση τον προσεχή χειμώνα με τις αλλαγές τιμών που έκαναν, ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ...
Δεν γίνεται όσοι εναπομείναντες εργαζόμενοι Έλληνες να δουλεύουν για τους νταβατζήδες! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ρε παιδί μου!

Υ.Γ. Σας είπα ότι έχω πολλά, μα, πάρα πολλά ΝΕΥΡΑ; Σας το είπα. :angryr:

- - - Updated - - -


Εγώ ΔΕΝ τους ψήφισα, αλλά λούζομαι την ηλιθιότητα, την ανευθυνότητα και τον ωχαδερφισμό των άλλων. Να πεις ότι δεν ήξεραν πως θα μας ρημάξουν στους φόρους ώστε να μας πτωχεύσουν ντε και καλά, το ήξεραν! Και πήγαν και τους ψήφισαν.

και παρα πολλοι αλλοι ειναι σας εσενα φιλε μου

ορισμενες φορες σκεφτομαι καλα ποιοι τους ψηφισαν ρε γμτ...

- - - Updated - - -


Θα βγω λιγο εκτος αλλα αγανακτω. Δεν τους ψηφισα και αηδιαζω με οσους τους ψηφισαν και φοβουνται να το πουνε.

ουτε εγω τους ψηφισα

εγω δεν αγανακτω αλλα απορω ποιοι τους ψηφισαν? δεν ηξεραν για τις περικοπες μισθων/συνταξεων για τις απολυσεις - εφεδρεια για την φορολογια

αν και πλεον στα 40+ χρονακια ειλικρινα δεν απορω για τους πολιτικους/συνδικαλιστες που εχουμε ειναι ακριβως οτι μας αξιζει

Bhaal
24-08-12, 14:03
Σκεψου οτι υπαρχουν και χειροτερα, θα μπορουσες να μην τα εχεις για να τα πληρωσεις.
Αυτή ΔΕΝ είναι λογική! Ο άνθρωπος πρέπει πάντα να κάνει συγκρίσεις με το καλύτερο για να βελτιώνεται, και όχι με το χειρότερο.
Και σε τελική ανάλυση, ποιος σου είπε ότι μας περισσεύουν χρήματα για να πληρώνουμε χαράτσια, και ότι δεν κάνουμε περικοπές από τα μηνιαία έξοδα διαβίωσής μας;



αν δεν γινουμε αργεντινη - αιγυπτος - λιβυη - συρια

τιποτα δεν θα αλλαξει

ειρηνικος τροπος για να αλλαξουν τα πραγματα δεν νομιζω οτι υπαρχει καθως ολοι/ες οι εμπλεκομενοι πολιτικοι/συνδικαλιστες αγαπουν την καρεκλα (εξουσια) και δεν θα την αφησουν για χαρη του λαου ουτε θα ξεβολεψουν τα δικα τους παιδια ουτε φυσικα θα επιστρεψουν οτι εκλεψαν.
Αυτό πες το ξανά. Όσοι νομίζουν ότι ο κόσμος αλλάζει με ειρηνικές διαδηλώσεις πλανάται πλάνην οικτρά.


και παρα πολλοι αλλοι ειναι σας εσενα φιλε μου
ορισμενες φορες σκεφτομαι καλα ποιοι τους ψηφισαν ρε γμτ...
Αν εξαιρέσουμε συστημικούς, μεγαλοεπιχειρηματίες και νεοταξίτες νεοφιλελεύθερους, η πλειονότητα των ψηφοφόρων της εγχώριας Τρόικας βρίσκεται ανάμεσα στους συνταξιούχους, των ίδιων που γκρινιάζουν και φωνάζουν όταν πηγαίνουν κάθε μήνα στις τράπεζες να πάρουν την σύνταξή τους.

Zer0c00L
24-08-12, 15:34
για αυτο ειπα οτι με ειρηνικο τροπο δεν τους πειθεις να αφησουν την καρεκλα (εξουσια) οποιος το νομιζει αυτο οτι π.χ θα γινουν εκλογες και δεν θα βγει η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ αλλα θα βγει το ΚΚΕ η το ΣΥΡΙΖΑ η το ΛΑΟΣ η ΧΑ η και εγω δεν ξερω ποιος και ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΜΙΣΘΟ/ΣΥΝΤΑΞΗ , Η ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΦΟΡΙΑ κτλ

λυπαμαι αλλα ονειρευεται

δεν αποφασιζει η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ αλλα αυτοι που μας δανειζαν τοσα χρονια θελετε να τους λετε ΔΝΤ θελετε ΤΡΟΙΚΑ θελετε Ε.Ε πειτε τους οπως θελετε

το γεγονος ειναι οτι αυτοι αποφασιζουν και διαταζουν για να παρουν τα χρηματα που μας δανεισαν με τοκο οταν γινει αυτο τοτε τα ξαναλεμε

μεχρι τοτε η κανετε αυτα που εχουν ειπωθει

η παιρνετε βαζελινη και προφυλακτικα DUO GLOW και απολαμβανεται αυτα που θα ερθουν και θα ερχονται.... μεχρι να γινουμε ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - ΚΙΝΑ - ΙΝΔΙΑ - ΠΑΚΙΣΤΑΝ - ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ κτλ εχουμε μελλον ακομα...

Bhaal
24-08-12, 16:20
μεχρι τοτε η κανετε αυτα που εχουν ειπωθει

η παιρνετε βαζελινη και προφυλακτικα DUO GLOW και απολαμβανεται αυτα που θα ερθουν και θα ερχονται...
Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι αυτές οι δυο επιλογές είναι ουσιαστικά το ίδιο και το αυτό;

Zer0c00L
24-08-12, 16:22
αυτες τις επιλογες δυστυχως θα τις φαμε και εμεις...

Basilhs23_
24-08-12, 16:41
Και ας μην ξεχνάμε και το ΕΤΑΚ και ΦΑΠ, μου ήρθε το ΕΤΑΚ του 09, το ΦΑΠ του 2010 είναι για συνολική ακίνητη περιουσία άνω των 400000 που δεν είναι και πολλοί αυτοί, αλλά ο ΦΑΠ του 2011 θα είναι από 200000ευρώ αφορολόγητο άρα θα είναι αρκετοί αυτοί που θα τους έρθει.

cool11
05-09-12, 18:13
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/neo_forosok_enoikiastes_sta_spitia_toys_oi_ellhnes.1916984.html

Θα τα παρουν ολα οι τραπεζες και τα μεσιτικα γραφεια...

Bhaal
06-09-12, 07:26
Αν είναι να τα πάρουν βάζεις μπουρλότο, και τους καλείς να μαζέψουν τις στάχτες.

yiapap
06-09-12, 11:20
Αν είναι να τα πάρουν βάζεις μπουρλότο, και τους καλείς να μαζέψουν τις στάχτες.Kαι πας μέσα για εμπρησμό. Αν θιχτούν κι άλλες περιουσίες πας για κακούργημα.
Προσέξτε τι συμβουλές δίνετε.

cool11
06-09-12, 12:02
Kαι πας μέσα για εμπρησμό. Αν θιχτούν κι άλλες περιουσίες πας για κακούργημα.
Προσέξτε τι συμβουλές δίνετε.

Αληθεια ομως, με ποιο τροπο μπορει κανεις να απαλλαγει απο ενα ακίνητο, νομιμα? Δωρεά?

hemlock
06-09-12, 12:07
Αληθεια ομως, με ποιο τροπο μπορει κανεις να απαλλαγει απο ενα ακίνητο, νομιμα? Δωρεά?
Ναι ναι...Μονάχα αν τα δωρίσεις σε κανένα μοναστήρι δεν θα ξαναπληρωθούν φόροι για αυτά (το λέω για να μην κάψεις κανέναν συγγενή σου του παραχρόνου)...ΛΟΛ

Han Solo
06-09-12, 12:11
Αληθεια ομως, με ποιο τροπο μπορει κανεις να απαλλαγει απο ενα ακίνητο, νομιμα? Δωρεά?

για ολα υπαρχουν λυσεις.αν θελεις να εκδικηθεις την τραπεζα που σου παιρνει το σπιτι , με μια βαριοπουλα "καθαρισες" ομορφα και ωραια χωρις να προκαλεσεις φθορες σε κανεναν γειτονα


http://youtu.be/C-DrHEB7trY

cool11
06-09-12, 12:29
Ε βεβαια, δικο μου ειναι, το γκρεμιζω και δεν δινω λογαριασμο σε κανενα!
Και μετα βαλτε τα χαρατσια στον @@@@ σας αλητες κυβερνωντες!

PopManiac
06-09-12, 12:44
για ολα υπαρχουν λυσεις.αν θελεις να εκδικηθεις την τραπεζα που σου παιρνει το σπιτι , με μια βαριοπουλα "καθαρισες" ομορφα και ωραια χωρις να προκαλεσεις φθορες σε κανεναν γειτονα



Όπως είπε και παραπάνω ένας συνάδελφος προσέξτε τι γράφετε και τι συμβουλές δίνετε γιατί λέτε μπαρούφες, με όλο το σεβασμό.

Αν το σπίτι ανήκει πλήρως σε εσάς κατεδαφίστε το. Αν όμως πληρώνετε στεγαστικό όπως στο "παράδειγμα" από τις ΗΠΑ το σπίτι δεν ανήκει ουσιαστικά σε εσάς μέχρι την αποπληρωμή του δανείου και επομένως είστε όχι μόνο οικονομικά υπόχρεοι ό,τι και να συμβεί αλλά ενδεχομένως και ποινικά για φθορά / καταστροφή περιουσίας.

Βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε ή γράψουμε έλεγε ο παπούς μου ;)

jkoukos
06-09-12, 12:46
... επιπρόσθετα η κατεδάφιση χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία, αλλιώς είναι παράνομη.

Han Solo
06-09-12, 13:29
Όπως είπε και παραπάνω ένας συνάδελφος προσέξτε τι γράφετε και τι συμβουλές δίνετε γιατί λέτε μπαρούφες, με όλο το σεβασμό.

Αν το σπίτι ανήκει πλήρως σε εσάς κατεδαφίστε το. Αν όμως πληρώνετε στεγαστικό όπως στο "παράδειγμα" από τις ΗΠΑ το σπίτι δεν ανήκει ουσιαστικά σε εσάς μέχρι την αποπληρωμή του δανείου και επομένως είστε όχι μόνο οικονομικά υπόχρεοι ό,τι και να συμβεί αλλά ενδεχομένως και ποινικά για φθορά / καταστροφή περιουσίας.

Βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε ή γράψουμε έλεγε ο παπούς μου ;)

οταν εχει καει η ζωη σου και σου παινρουν το μοναδικο περιουσιακο σου στοιχειο επειδη εκανες το λαθος να εμπιστευτεις τα "λογια τα μεγαλα" δεν σε νοιαζει τι θα σου ζηταει αφετερου η καθε τραπεζα και η καθε κυβερνηση.

μπορει αδερφακι μου να ζεις στις βρυξελες με τους παχυλους μισθους αλλα δεν πληρωνεσαι καθε μηνα με 30 - 40 ή εκατο ευρω επειδη αποφασισαν καποιοι μια μερα οτι παιρνεις πολυ μισθο και οτι πρεπει να στον μειωσουν ΧΩΡΙΣ να φροντιζουν παραλληλα να προκαλεσουν πραγματικη υποτιμηση αγαθων ή τουλαχιστον να επιβαλουν ευνοικες ρυθμισεις στις τραπεζες.

ΕΠΙΣΗΣ να σε πληροφορησω φιλτατε και εσενα και τον jkoukos οτι δεν δινεις λογαριασμο σε κανεναν σε τι κατασταση θα ειναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ το σπιτι και ΟΥΤΕ χρειαζεται αδεια κατεδαφισης οπως ειπε αν δεν πειραχτουν οι κωλωνες και οι τοιχοι που περιγραφονται στην αδεια . τοιχους ( κατασταση ) δαπεδα , υδραυλικα , πορτες , παραθυρα και ηλεκτρολογικο υλικο τα ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ. αλλωστε δεν τα εκανες εσυ αλλα μπουκαρισαν οι χρυσαυγιτες ( μαλλον γιατι φορουσαν μαυρα ) και στα εσπασαν !!!

υ.γ. ενδεικτικο ηταν το βιντεο αλλα και παλι περιεχει μια πολυ μεγαλη αληθεια . το χρεος ειναι αερας οπως και οι διεκδικησεις που μπορουν να προκυψουν

jkoukos
06-09-12, 14:37
Μπορεί εσύ να έγραψες για βαριοπούλα, αλλά με το βίντεο που παρέθεσες και το αμέσως επόμενο μήνυμα του @cool11 δίνεται η εντύπωση ότι κανείς μπορεί να κάνει ότι θέλει, ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική και πιθανόν να μπλέξει, ιδιαίτερα αν το ακίνητο είναι υποθηκευμένο.

KLG
06-09-12, 15:03
Όπως είπε και παραπάνω ένας συνάδελφος προσέξτε τι γράφετε και τι συμβουλές δίνετε γιατί λέτε μπαρούφες, με όλο το σεβασμό.

Αν το σπίτι ανήκει πλήρως σε εσάς κατεδαφίστε το. Αν όμως πληρώνετε στεγαστικό όπως στο "παράδειγμα" από τις ΗΠΑ το σπίτι δεν ανήκει ουσιαστικά σε εσάς μέχρι την αποπληρωμή του δανείου και επομένως είστε όχι μόνο οικονομικά υπόχρεοι ό,τι και να συμβεί αλλά ενδεχομένως και ποινικά για φθορά / καταστροφή περιουσίας.

Βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε ή γράψουμε έλεγε ο παπούς μου ;)

Βουταμε και τα αυτια μας σε αυτό που ακούμε :p :p

Η δημοσιογράφος είπε οτι δεν ειχε χάσει ουτε μια δόση, και οτι το σπίτι ηταν εγγυηση για κάποιο άλλο δάνειο. Στη land of the brave and free δεν θα μου εκανε καθόλου εντύπωση κάποιος να πει και να κάνει "δικό μου είναι το κάνω οτι θέλω" έιτε εχει 0 είτε εχει 45 υποθήκες (πόσο μάλλον οταν έχει 0) και ο νόμος να είναι και με το μέρος του.

Zer0c00L
06-09-12, 15:36
θα συμφωνησω απολυτα με τους συνομιλητες μου

ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα πληρωσουμε οτι πρεπει να πληρωσουμε

τα παραπονα σε αυτους που ψηφισαμε

Bhaal
06-09-12, 16:17
Kαι πας μέσα για εμπρησμό. Αν θιχτούν κι άλλες περιουσίες πας για κακούργημα.
Προσέξτε τι συμβουλές δίνετε.
Ναι, όλοι μας πάντα κυριολεκτούμε σε ό,τι λέμε. Κι εσύ, ως οξυδερκής άνθρωπος, και με βάση όσων λεω κατά καιρούς, κρίνεις ότι στ' αλήθεια θα έβαζα μπουρλότο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, καταστρέφοντας τις περιουσίες των άλλων.
Και για να μιλήσουμε σοβαρά, δεν έδωσα καμία συμβουλή και ούτε σκοπεύω να συμβουλεύσω οποιονδήποτε για οτιδήποτε. Μη μου επισυνάπτεις προθέσεις που δεν έχω.

- - - Updated - - -


Όπως είπε και παραπάνω ένας συνάδελφος προσέξτε τι γράφετε και τι συμβουλές δίνετε γιατί λέτε μπαρούφες, με όλο το σεβασμό.

Αν το σπίτι ανήκει πλήρως σε εσάς κατεδαφίστε το. Αν όμως πληρώνετε στεγαστικό όπως στο "παράδειγμα" από τις ΗΠΑ το σπίτι δεν ανήκει ουσιαστικά σε εσάς μέχρι την αποπληρωμή του δανείου και επομένως είστε όχι μόνο οικονομικά υπόχρεοι ό,τι και να συμβεί αλλά ενδεχομένως και ποινικά για φθορά / καταστροφή περιουσίας.

Βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε ή γράψουμε έλεγε ο παπούς μου ;)
Αν κάποιος είναι ανίκανος να διακρίνει το σχήμα υπερβολής σε μια πρόταση και να το διαχωρίσει από τους κανόνες της κοινής λογικής, να μην επισυνάπτει την ανεπάρκειά του στους άλλους.

Basilhs23_
06-09-12, 16:48
Εχτές έκαναν ένα παράδειγμα στον αντ1 για τον νέο ενοποιημένο φόρο στα ακίνητα που ετοιμάζουν, δεν ξέρω πως βρήκαν ξαφνικά συντελεστές κλιμακίου 1% αφού ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί καμία κλίμακα επ΄αυτού, ελπίζω να έκαναν υπολογιστικό λάθος.

MNP-10
06-09-12, 21:38
... επιπρόσθετα η κατεδάφιση χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία, αλλιώς είναι παράνομη.

Και μετα για αντιποινα παιζει να στο ξανα-κατεδαφισουν :p:lol:

tintin
06-09-12, 22:33
Αυτή ΔΕΝ είναι λογική! Ο άνθρωπος πρέπει πάντα να κάνει συγκρίσεις με το καλύτερο για να βελτιώνεται, και όχι με το χειρότερο.
Και σε τελική ανάλυση, ποιος σου είπε ότι μας περισσεύουν χρήματα για να πληρώνουμε χαράτσια, και ότι δεν κάνουμε περικοπές από τα μηνιαία έξοδα διαβίωσής μας;


Συμφωνοι. Σε αυτους ομως που δεν εχουν να πληρωσουν, θα τους δωσεις εσυ τα λεφτα? Καποιοι δεν τα εχουν ουτε με περικοπες απ τα υπολοιπα εξοδα τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.