PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

button
06-09-12, 22:35
Τι γίνεται με τη νεα μαμακια για Χωράφια

tintin
06-09-12, 22:38
Μονο τα χωραφια? Στο εξης λεει θα πληρωνουμε παχυλο φορο για το σπιτι μας αν εχει αξια >100.000 (ως τωρα ηταν >200.000)

Bhaal
06-09-12, 22:44
Συμφωνοι. Σε αυτους ομως που δεν εχουν να πληρωσουν, θα τους δωσεις εσυ τα λεφτα? Καποιοι δεν τα εχουν ουτε με περικοπες απ τα υπολοιπα εξοδα τους.
Μακάρι να τα είχα, και θα τα έδινα.
Όμως, όταν εσύ έλεγες ότι υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν να πληρώσουν, κι εγώ απαντούσα ότι πρέπει να συγκρίνουμε με τα καλύτερα για να βελτιωνόμαστε, εννοούσα ότι δεν αποδέχομαι την στωικότητα ως στάση ζωής. Δηλαδή, το σκεπτικό, Αφού μπορώ ακόμη να πληρώνω είμαι μια χαρά, δεν το ασπάζομαι. Είναι πέρα από μαθηματικά βέβαιο ότι όσοι μπορούν ακόμη να πληρώνουν αύριο δεν θα μπορούν ούτε αυτοί. Η συνολική εξαθλίωση δεν είναι λύση. Κάποιος πρέπει να μείνει όρθιος για να καταφέρει, με όποιον τρόπο μπορεί, να βοηθήσει και τους υπόλοιπους. Διαφωνείς μ' αυτό;

Φανερός Πράκτωρ
06-09-12, 22:48
...μπορει αδερφακι μου να ζεις στις βρυξελες με τους παχυλους μισθους αλλα δεν...

μικρότητες...

Basilhs23_
07-09-12, 00:03
Μονο τα χωραφια? Στο εξης λεει θα πληρωνουμε παχυλο φορο για το σπιτι μας αν εχει αξια >100.000 (ως τωρα ηταν >200.000)

Με την διαφορά οτι παλιά δεν λάμβαναν υπόψη τους χωράφια αλλά τώρα θα λαμβάνονται και αυτά και η αξία τους θα προστίθεται στην αξία των υπόλοιπων κτισμάτων.

Εντελώς πρόχειρα από κάποια στοιχεία που άκουσα, έβγαλα το εξής: 5.6 εκ φυσικά πρόσωπα και 1 εκ. νομικά θα φορολογηθούν έτσι ώστε το ΥΠΟΙΚ να μαζέψει 3 δις ευρώ. Τα νομικά δεν θα έχουν αφρολόγητο όριο και τα φυσικά θα έχουν τα 100000 ευρώ. Μπορούμε να βγάλουμε έναν μέσο ανά πρόσωπο (φυσικό και νομικά) οτι θα πληρώσουν 454 ευρώ. Τώρα αναλόγως και την προοδευτική κλίμακα ο καθένας θα πληρώσει αναλόγως την αξία της περιουσίας του.... αλλά στο περίπου να ξέρουμε κατά μέσο όρο τι παίζει.

nikosl
08-09-12, 12:51
Όπως είπε και παραπάνω ένας συνάδελφος προσέξτε τι γράφετε και τι συμβουλές δίνετε γιατί λέτε μπαρούφες, με όλο το σεβασμό.

Αν το σπίτι ανήκει πλήρως σε εσάς κατεδαφίστε το. Αν όμως πληρώνετε στεγαστικό όπως στο "παράδειγμα" από τις ΗΠΑ το σπίτι δεν ανήκει ουσιαστικά σε εσάς μέχρι την αποπληρωμή του δανείου και επομένως είστε όχι μόνο οικονομικά υπόχρεοι ό,τι και να συμβεί αλλά ενδεχομένως και ποινικά για φθορά / καταστροφή περιουσίας.

Βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε ή γράψουμε έλεγε ο παπούς μου ;)

Ναι λες και υπάρχει κανένα ανασφάλιστο δάνειο. Περισσότερο συμφέρει την τράπεζα να γκρεμιστεί και να τα πάρει από την ασφαλιστική, παρά να το έχει κατασχεμένο και να το πουλήσει για στραγάλια σε μια ανύπαρκτη αγορά ακινήτων.

sdikr
08-09-12, 12:54
Ναι λες και υπάρχει κανένα ανασφάλιστο δάνειο. Περισσότερο συμφέρει την τράπεζα να γκρεμιστεί και να τα πάρει από την ασφαλιστική, παρά να το έχει κατασχεμένο και να το πουλήσει για στραγάλια σε μια ανύπαρκτη αγορά ακινήτων.

Όπως λέει ποιο πάνω,
η ασφαλιστική για να πληρώσει θα ψάξει πρώτα όλα τα σενάρια, αυτό σημαίνει πως θα σε τρέχει η ασφαλιστική στα δικαστήρια.

nikosl
08-09-12, 12:57
Όπως λέει ποιο πάνω,
η ασφαλιστική για να πληρώσει θα ψάξει πρώτα όλα τα σενάρια, αυτό σημαίνει πως θα σε τρέχει η ασφαλιστική στα δικαστήρια.

Η ουσία είναι ότι πάλι η τράπεζα νικάει :p

sdikr
08-09-12, 12:58
Η ουσία είναι ότι πάλι η τράπεζα νικάει :p

Λογικό δεν είναι;

Σαν να μου λες οτι εγώ θα σου δανείσω, δεν θα με πληρώσεις και θα κρατήσεις και το σπίτι, δεν νομίζω :p

cool11
17-09-12, 18:29
Με τα καθε ειδους χαρατσια, εχει χαθει ο λογαριασμος πια...
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=223722

Οπως μου ελεγε ενας καλος φιλος πριν κανενα χρονο, σχολιαζοντας την λαιλαπα των χαρατσιων, 'αυτο ειναι δημευση περιουσιας'.

PopManiac
17-09-12, 18:34
Με τα καθε ειδους χαρατσια, εχει χαθει ο λογαριασμος πια...
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=223722

Οπως μου ελεγε ενας καλος φιλος πριν κανενα χρονο, σχολιαζοντας την λαιλαπα των χαρατσιων, 'αυτο ειναι δημευση περιουσιας'.

Βέβαια αυτά δεν είναι χαράτσια αλλά αποτελέσματα Οδηγίας ΕΕ (το τι κοστολόγηση θα γίνει βέβαια και το πόσο ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητά η Οδηγία είναι άλλο).

Αν δεν είχαμε κρίση δεν θα το συζητούσαμε ή απλά θα το αναφέραμε ως εξτρά χοσέ. Βέβαια, με τα όσα συμβαίνουν σίγουρα το timing είναι ό,τι χειρότερο.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε η κυβέρνηση να επικαλεστεί ειδικές έκτακτες συνθήκες (χαράτσια / φόροι) που επιβαρύνουν ήδη εξαιρετικά το κοινό και ως εκ τούτου να ζητηθεί επιμύκηνση αλλά ακόμα και αν υπήρχε η δυνατότητα, μάλλον δε θα το έκαναν γιατί έτσι θα δωθεί 'ψωμί' (με την καλή έννοια) σε τόσους ειδικούς που δεν έχουν δουλειά (μηχανικοί, αρχιτέκτονες; ).

Κοινωνικός καννιβαλισμός σε όλο του το μεγαλείο :down:

alekan
17-09-12, 19:57
Βεντουζώνουμε το τρομπόνι, και φυσάμε.

no_logo
17-09-12, 20:12
Από την στιγμή που γλυτώσαμε τα ακίνητα μας από αυτό το αμούστακο παιδί που ήθελε να μας κυβερνήσει πριν -αν είναι δυνατόν- φτάσει τα 70. Από την στιγμή που γλυτώσαμε τις περιουσίες μας από τους κομμουνιστές που θα μας τα δήμευαν όλα.
Euro να έχουμε να πληρώνουμε χαράτσια και φόρους
χαρά μας :clap:

alekan
17-09-12, 20:40
(Ξέχασες τις γυναίκες μας που θα τις *μπιπ*)

KLG
17-09-12, 20:41
(Ξέχασες τις γυναίκες μας που θα τις *μπιπ*)

Mπα... μην ελπίζεις... δεν θα τις ξεφορτωθείτε τόσο ευκολα αυτές (όσοι τις πηρατε με παπά και με κουμπάρο) :lol: :p

no_logo
20-09-12, 14:13
πληρώστε κοροιδάρες


Σκανδαλώδεις εκπτώσεις στο χαράτσι της ΔΕΗ για μεγαλοϊδιοκτήτες

Σκανδαλώδεις μειώσεις στο έκτακτο ειδικό τέλος ηλεκτροδοτούμενων δομημένων επιφανειών για μεγαλοϊδιοκτήτες κατήγγειλε στη βουλή η βουλευτής Σοφία Σακοράφα.
Στην ερώτηση που κατέθεσε αναφέρει ότι «με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 16ης Δεκεμβρίου 2011, η οποία κυρώθηκε από τη Βουλή με το Νόμο 4047/2012, προστίθενται στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 53 του νόμου 4021/2011 τα εξής “Για τα ακίνητα τα οποία δεν έχουν οικιακή χρήση και με εμβαδόν δομημένης ηλεκτροδοτούμενης επιφάνειας άνω των χιλίων (1000) τετραγωνικών μέτρων, ο συντελεστής προσδιορισμού του τέλους του πίνακα α΄ υπολογίζεται μειωμένος κατά τριάντα τοις εκατό (30%) για το άνω των χιλίων τετραγωνικών μέτρων και και κατά εξήντα τοις εκατό (60%) για το άνω των δύο χιλιάδων (2.000) τετραγωνικών μέτρων τμήμα του ακινήτου».
Η βουλευτής αιτείται τον κατάλογο με τα στοιχεία επιχειρήσεων και νοικοκυριών που εμπίπτουν σ΄ αυτή τη διάταξη και το ποσό το οποίο χάνει το Ελληνικό δημόσιο από τη ρύθμιση, αναλυτικά και ρωτάει χαρακτηριστικά «αυτή η οριζόντια εξαίρεση, απαλλάσσει ή όχι με σκανδαλώδη τρόπο και για σκανδαλώδη ποσά συγκεκριμένους ημέτερους; Ποιες επιχειρήσεις και ποια νοικοκυριά απολαμβάνουν αυτής της σκανδαλώδους μείωσης του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. ;
http://www.koutipandoras.gr/?p=25592

Λεφτά υπάρχουν
Τα δικά σας

cool11
01-10-12, 12:17
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/to_sxedio_gia_foro_sthn_idiokatoikhsh.1950580.html

σοκ και δεος

manoulamou
01-10-12, 13:55
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
ειμαι μια κακη φοροφυγας που επιδιωκει την χρεωκοπια της Ελλαδος και την επιστροφη στην δραχμη! Ουτε περισυ εισεπραξαν ΕΕΤΗΔΕ απο το σπιτακι μου ουτε φετος προκειται...
Ξεκινησαν να κοβουν το ρευμα σε οσους παρανομουντες εκαναν μερικη πληρωμη πλην χαρατσιου ή ακομη; Ελπιζω να μην με δειτε στις Ειδησεις τον επομενο μηνα. :rolleyes:








θα πουλησω πολυ στα τηλεπαραθυρα: καρκινοπαθης, υπερηλιξ,
με δυο παιδια ανεργα κλπ κλπ:p

harris
01-10-12, 16:00
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/to_sxedio_gia_foro_sthn_idiokatoikhsh.1950580.html

σοκ και δεος

Έλα ρε, σιγά! Βάρα έναν μετανάστη κι όλα θα πάνε καλά! ;)

Zer0c00L
06-10-12, 01:39
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
ειμαι μια κακη φοροφυγας που επιδιωκει την χρεωκοπια της Ελλαδος και την επιστροφη στην δραχμη! Ουτε περισυ εισεπραξαν ΕΕΤΗΔΕ απο το σπιτακι μου ουτε φετος προκειται...
Ξεκινησαν να κοβουν το ρευμα σε οσους παρανομουντες εκαναν μερικη πληρωμη πλην χαρατσιου ή ακομη; Ελπιζω να μην με δειτε στις Ειδησεις τον επομενο μηνα. :rolleyes:

θα πουλησω πολυ στα τηλεπαραθυρα: καρκινοπαθης, υπερηλιξ,
με δυο παιδια ανεργα κλπ κλπ:p

πολυ καλα κανεις

εμεις το πληρωσαμε το περσινο και περιμενουμε το φετινο αν εχουμε τα χρηματα θα το πληρωσουμε αλλιως προηγειτε η επιβιωση μας και μετα τα χαρατσια.

καλα περιμενεις να σου στειλουν τα ΜΜΕ να πεις την ιστορια σου

δεν πουλαει εκτος αν εχει "αιμα - σεξ - διαπλοκη"

manoulamou
06-10-12, 16:05
πολυ καλα κανεις
εμεις το πληρωσαμε το περσινο και περιμενουμε το φετινο αν εχουμε τα χρηματα θα το πληρωσουμε αλλιως προηγειτε η επιβιωση μας και μετα τα χαρατσια.
καλα περιμενεις να σου στειλουν τα ΜΜΕ να πεις την ιστορια σου
δεν πουλαει εκτος αν εχει "αιμα - σεξ - διαπλοκη"
Φετος μετα βιας "θα πληρωσω και αν" την τριτη δοση απο τις εφτα για φορο εισοδηματος φυσικου προσωπου, για το ΕΕΤΗΔΕ ουτε λογος, εννοειται πως προηγειται φαΐ, νερο, αντε και τηλεφωνο και μετα ολα τα υπολοιπα!
Η κορη μου απολυεται μεσα στην βδομαδα, ο γιος ανεργος πανω απο δυο χρονια, εγω μ ενα σωρο προβληματα υγειας, περαν του οικονομικου και ναι θα πουλησω ακριβα το τομαρι μου αλλά φυσικα οχι στα σκουπιδοκαναλα...
:cool:

Zer0c00L
06-10-12, 19:02
Φετος μετα βιας "θα πληρωσω και αν" την τριτη δοση απο τις εφτα για φορο εισοδηματος φυσικου προσωπου, για το ΕΕΤΗΔΕ ουτε λογος, εννοειται πως προηγειται φαΐ, νερο, αντε και τηλεφωνο και μετα ολα τα υπολοιπα!
Η κορη μου απολυεται μεσα στην βδομαδα, ο γιος ανεργος πανω απο δυο χρονια, εγω μ ενα σωρο προβληματα υγειας, περαν του οικονομικου και ναι θα πουλησω ακριβα το τομαρι μου αλλά φυσικα οχι στα σκουπιδοκαναλα...
:cool:

σε καταλαβαινω μανουλα μου απολυτως
μια απο τα ιδια και η μανα μου εχει να πληρωσει σε εφτα δοσεις τον φορο εισοδηματος (123 ευρω η δοση) , εχει να πληρωσει καθε μηνα την δοση του στεγαστικου δανειου (330 ευρω η δοση) μετα εχουμε το χαρατσι η αλλιως ΕΕΤΗΔΕ που θα ερθει και αυτο σε πεντε δοσεις μετα εχουμε ΔΕΗ - ΕΥΔΑΠ - ΟΤΕ και εννοειτε φαγητο για δυο ατομα και ενα σκυλι.

ολα αυτα πρεπει να βγουν με 850 ευρω συνταξη που παιρνει στα 68 χρονια της μετα απο τοσα χρονια εργασιας.

εγω δεν μπορω να την βοηθησω καθως ειμαι ανεργος απο το 2009 εως σημερα (40 χρονων) και το μονο που βρισκω και κανω ειναι "μεροκαματο" που μου αποδιδει 3 με 4 ευρω την ωρα (διαφημιστικα φυλλαδια και το κουριερ) αλλα οπως καταλαβαινεις με αυτα δεν ζεις....

ξερεις ποσο ντρεπομαι που πηγαινω και παιρνω τροφιμα για να ζησουμε απο την εκκλησια η απο το δημο...

η κοπελα μου δεν μπορει να βοηθησει καθως βοηθαει το δικο της σπιτι με τον πενιχρο μισθο της πλεον (420 ευρω απο 1500 ευρω που ηταν) μια απο τα ιδια και ο αδερφος της που ειναι στρατιωτικος απο 2.000+ ευρω μισθο τον εριξαν στα 600 ευρω.

αστα να πανε κοινως....

αυτο με κανει να αναρωτιεμαι που στο καλο βρεθηκε το 48.2% που τους ψηφισε και τους εκανε κυβερνηση

μα τοσο στραβοι και τοσο κουφοι και τοσο χαζοι ειναι που πιστεψαν τα ψεμματα που ειπαν οι αρχηγοι των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ.

button
11-10-12, 09:36
μαύρα χάλια ...

φόρος και στα χωράφια

Revolution
11-10-12, 09:58
μαύρα χάλια ...

φόρος και στα χωράφια

Ο αερας που αναπνεεις ειναι ακομα αφορολογητος...αχαριστε.

button
11-10-12, 10:14
Ο αερας που αναπνεεις ειναι ακομα αφορολογητος...αχαριστε.

τι θες να πεις τώρα με '' αχάριστε''

manoulamou
11-10-12, 12:44
Αχαριστε ειναι το αντιθετο του... χαριστε;:p
Κοινως ολοι μαζι τα φαγαμε, τωρα ολοι μαζι δωστε μας και τα σωβρακα!
Αν δεν εχεις να πληρωσεις, πουλα πουλα
(την πουλεψαμε)

Bhaal
11-10-12, 23:12
Πληρωμές τέλος. Αν θέλουν ας μας βάλουν φυλακή.

21706
12-10-12, 19:16
Χαράτσι: Υπόθεση ΣΚΑΪ (http://www.thepressproject.gr/folder/29909/EETIDEGATE-ypothesi-SKAI)

GetRid
13-10-12, 21:22
Πολύ ενδιαφέρον
Οι φόροι είναι μόνο για τους πληρώνουν οι υποτελείς του καπιταλισμού και όχι οι άρχοντες του.

Τι γνώμη να έχει άραγε εκείνος ο "δεν έχω την διάθεση να υπερασπιστώ τον ΣΚΑΙ", αλλά υπερασπίζεται πάντοτε τον καπιταλισμό ακόμα και στις πιο κραυγαλέες εκφάνσεις του?

21706
16-10-12, 09:13
Νεότερα για την υπόθεση ΣΚΑΪ:

http://www.thepressproject.gr/article/30185/EETIDEGATE-Mipos-o-SK-den-plirose-oute-to-xaratsi-tou-2011

cool11
19-10-12, 13:11
Περι χαρατσιων, δοσεων, χρεων, σπιτιων στο σφυρι, και αλλων τινων...
http://www.zougla.gr/money/article/neo-doraki-stis-trapezes

blade_
22-10-12, 01:34
εχει παρει κανεις απαλλαγη λογω ανεργιας?εαν ναι,τι χρειαζεται ακριβως?

no_logo
22-10-12, 03:06
εχει παρει κανεις απαλλαγη λογω ανεργειας?εαν ναι,τι χρειαζεται ακριβως?

δύο είναι οι περιπτώσεις
να είναι ο ενδιαφερόμενος μακροχρόνια άνεργος
ή επιδοτούμενος στο ταμείο ανεργίας 6 μήνες και πάνω μέχρι την στιγμή που θα βγει το πρώτο χαράτσι του 2012

Απαιτείται λοιπόν και στις 2 περιπτώσεις σχετική βεβαίωση από τον οαεδ

cool11
22-10-12, 09:52
Χαρατσωστε τα ολα μαγκες, μην αφησετε ουτε σπιθαμη γης
http://www.24h.gr/node/62436

manoulamou
22-10-12, 14:53
Ο γιος μου (συνιδιοκτητης στο σπιτι μας) ειναι ανεργος σχεδον τρια χρονια, ομως ο λογαριασμος βγαινει στο ονομα της μακαριτισσας της πεθερας. Δεν προλαβα να τον μεταβιβασω οσο δεν υπηρχαν τα χαρατσια,
ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ! Ας κανουν κατασχεση στο laptop, οταν βρουνε ακρη απ τις διαλυμενες ΔΟΥ.:twisted:

abisos
22-10-12, 15:02
εδω λενε οτι θα κανουν κατασχεσεις πως να μην πληρωσεις εχεις δεν εχεις ελεοςςςςςς
http://www.mynews.gr/3/1782128/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B9

manoulamou
22-10-12, 16:44
Ας κοψουν πρωτα σε ολους οσους χρωστανε ΚΑΙ το ρευμα
και ιδιως αυτους που εχουν και δεν πληρωνουν χιλιαδες ευρω...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
τι να κατασχεσουν ολοκληρο το σπιτι, την επιπλωση ή τη συνταξη που ειναι κατω των 1000 € ;;;
Στην αρχη αρνιομουν οχι μονο γιατι ηταν αδικο αλλά και γιατι το εκαναν εκβιαστικα, τωρα κοντρα στις αποφασεις των ελληνικων δικαστηριων (και ο Μπενι εκανε καποτε δηλωσεις εναντιον) συνεχιζουν και δεν εχω σαλιο, ας ερθουν να το κοψουν, θα μας δειξουν*** μεχρι και στα καναλια!:twisted:







***καρκινοπαθης, συνταξιουχα με δυο παιδια ανεργα!

blade_
22-10-12, 18:05
δύο είναι οι περιπτώσεις
να είναι ο ενδιαφερόμενος μακροχρόνια άνεργος
ή επιδοτούμενος στο ταμείο ανεργίας 6 μήνες και πάνω μέχρι την στιγμή που θα βγει το πρώτο χαράτσι του 2012

Απαιτείται λοιπόν και στις 2 περιπτώσεις σχετική βεβαίωση από τον οαεδ

ευχαριστω,ναι ισχυει ενα απο τα δυο.το παιρνω μονο απο τον οαεδ?απο κεπ γινεται?κατι αλλο?

ευχαριστω :)

Zer0c00L
22-10-12, 21:43
να συμπληρωσω οτι την βεβαιωση ανεργιας μπορεις να την παρεις και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ απο την ιστοσελιδα του ΟΑΕΔ αν εισαι πιστοποιημενος χρηστης για τις ΝΕΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ που παρεχει.

blade_
22-10-12, 22:08
σοβαρα?ειμαι πιστοποιημενος στον ερμη,ο οποιος μαλλον δε δουλευει κ πολυ καλα..θα τσεκαρω κ του οαεδ..

no_logo
22-10-12, 22:35
ευχαριστω,ναι ισχυει ενα απο τα δυο.το παιρνω μονο απο τον οαεδ?απο κεπ γινεται?κατι αλλο?

ευχαριστω :)

απλά να επισημάνω πως αν για το 2011 έχεις δηλωμένο εισόδημα πάνω από 12.000€ (άγαμος) δεν σε καλύπτει το παραπάνω μέτρο
το ίδιο ισχύει και για αντικειμενική αξία ακινήτου πάνω από 150.000€ (αν θυμάμαι)

JULIANIK
22-10-12, 22:53
Το λεπτό σημείο εδώ είναι το "μακροχρόνια" άνεργος.
Πρέπει δηλαδή η κάρτα ανεργίας να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 1 έτος πριν την έκδοση του πρώτου λογαριασμού με το χαράτσι,
και να ανανεώνεται ανελλιπώς.

Αν κάποιος σταμάτησε να παίρνει το επίδομα και δεν ανανέωσε την κάρτα,
ή δεν έπαιρνε καν το επίδομα και δεν ανανέωσε/έβγαλε την κάρτα,
ακόμα κι αν υπέβαλε φορ. δηλώσεις, με μηδενικό εισόδημα/&εκκαθαριστικό,
ακόμα κι αν είναι η πρώτη και μοναδική κατοικία,
που έστω, του μεταβιβάστηκε (δεν αγόρασε καν ο ίδιος δηλ),
και ακόμα κι αν ο φορολογούμενος δηλώσει στον έφορο πλήρη αδυναμία εξόφλησης,
η αίτηση για μείωση ή απαλλαγή
μαντέψτε.... ναι ναι...
ακυρώνεται αυτομάτως.

Ακόμα και σε ανθρώπους που τους έχουν κόψει ήδη το ρεύμα
λόγω μη πληρωμής της αξίας ρεύματος (όχι χαρατσιών και υπερ τρίτων)
και ισχύουν όλα τα παραπάνω,
άρα υπάρχει προφανής και πλήρης αδυναμία πληρωμής
η αίτηση ακυρώνεται αυτομάτως.

Να υποθέσω ότι θα τρέχουν και τόκοι στα ανεξόφλητα ποσά
για να φτάσουν κάποια στιγμή σε ικανό ύψος ώστε ν'αρχίσει το πλιάτσικο στους πλεον αδύνατους.

Καφρίλα!

blade_
23-10-12, 00:33
ευχαριστω πηγα κ ζητησα το χαρτι,ελπιζω να μη χρειαστει κατι αλλο!

κ καλη μας τυχη :p

Zer0c00L
23-10-12, 01:00
σοβαρα?ειμαι πιστοποιημενος στον ερμη,ο οποιος μαλλον δε δουλευει κ πολυ καλα..θα τσεκαρω κ του οαεδ..

του ΟΑΕΔ τουλαχιστον δουλευει

ειναι δυστυχως "τα μυρια" που εχει πληρωσει ο φορολογουμενος πολιτης για αναβαθμιση ιστοσελιδων και υπηρεσιων

για αυτο ζητανε τα διαφορα χαρατσια

γιατι εχουν κατακλεψει τα παντα....και καπως πρεπει να τα καλυψουν τωρα...

blade_
23-10-12, 01:02
μη μου το θυμιζεις...πριν καιρο επαιρνα στο 1500 των κεπ για μια δουλεια.κ ελεγε αναμονη κ παλι αναμονη..ωσπου βαρεθηκα κ πηγα στα κεπ να κανω δουλεια.κ εκει μου λενε οτι δε λειτουργει εδω κ μηνες..

ουτε καν να την καταργησουν να τελειωνει...εκει να περιμενεις στο τηλεφωνο να το σηκωσει καποιος..

Zer0c00L
23-10-12, 01:05
Το λεπτό σημείο εδώ είναι το "μακροχρόνια" άνεργος.
Πρέπει δηλαδή η κάρτα ανεργίας να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 1 έτος πριν την έκδοση του πρώτου λογαριασμού με το χαράτσι,
και να ανανεώνεται ανελλιπώς.

Αν κάποιος σταμάτησε να παίρνει το επίδομα και δεν ανανέωσε την κάρτα,
ή δεν έπαιρνε καν το επίδομα και δεν ανανέωσε/έβγαλε την κάρτα,
ακόμα κι αν υπέβαλε φορ. δηλώσεις, με μηδενικό εισόδημα/&εκκαθαριστικό,
ακόμα κι αν είναι η πρώτη και μοναδική κατοικία,
που έστω, του μεταβιβάστηκε (δεν αγόρασε καν ο ίδιος δηλ),
και ακόμα κι αν ο φορολογούμενος δηλώσει στον έφορο πλήρη αδυναμία εξόφλησης,
η αίτηση για μείωση ή απαλλαγή
μαντέψτε.... ναι ναι...
ακυρώνεται αυτομάτως.

Ακόμα και σε ανθρώπους που τους έχουν κόψει ήδη το ρεύμα
λόγω μη πληρωμής της αξίας ρεύματος (όχι χαρατσιών και υπερ τρίτων)
και ισχύουν όλα τα παραπάνω,
άρα υπάρχει προφανής και πλήρης αδυναμία πληρωμής
η αίτηση ακυρώνεται αυτομάτως.

Να υποθέσω ότι θα τρέχουν και τόκοι στα ανεξόφλητα ποσά
για να φτάσουν κάποια στιγμή σε ικανό ύψος ώστε ν'αρχίσει το πλιάτσικο στους πλεον αδύνατους.

Καφρίλα!

συμφωνω σε αυτο που λες

να προσθεσω για το τελευταιο που λες οτι απο την στιγμη που τους ψηφισε το 48.2% του λαου

ειμαστε αξιοι της τυχης μας (τουλαχιστον οσοι ανηκουν σε αυτο το ποσοστο)

να μην διαμαρτυρομαστε

πληρωνεις εφοσον εχεις

δεν πληρωνεις εφοσον δεν εχεις και σου παιρνουν τα παντα και σε βαζουν φυλακη

βεβαια και σε αυτο δεν εχουν σκεφτει οτι αν χωσουν μεσα στην φυλακη ολους τους ανεργους-αστεγους-απορους-συνταξιουχους-αμεα-εργαζομενους που δεν εχουν να πληρωσουν

ποιοι θα μεινουν εξω να πληρωνουν....και να τους ψηφισουν ξανα....

- - - Updated - - -


μη μου το θυμιζεις...πριν καιρο επαιρνα στο 1500 των κεπ για μια δουλεια.κ ελεγε αναμονη κ παλι αναμονη..ωσπου βαρεθηκα κ πηγα στα κεπ να κανω δουλεια.κ εκει μου λενε οτι δε λειτουργει εδω κ μηνες..

ουτε καν να την καταργησουν να τελειωνει...εκει να περιμενεις στο τηλεφωνο να το σηκωσει καποιος..

και ομως καποιοι για ολα αυτα τα "οικονομησαν" δεν ξερω αν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι η καποιος ιδιωτης....

αυτο που ξερω ειναι οτι εσυ που καλεις αυτο το νουμερο χρεωθηκες

οπως και αυτοι που καλουν τωρα για να κλεισουν ραντεβου με τον γιατρο τους

cool11
23-10-12, 08:57
Παντα υπαρχει κατι χειροτερο
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231218741
ενιαιος φορος απο το πρωτο τετραγωνικο!
Θα πληρωσετε τα ξεροχωραφα του παππου σας, χρυσαφι!

blade_
23-10-12, 11:52
την πηρα τη βεβαιωση απο τα κεπ τελικα κ παω αυριο...για να δουμε..

Basilhs23_
23-10-12, 18:19
Ετοιμάζουν χωρίς αφορολόγητο τον νεό ενιαίο φόρο για τα ακίνητα, επειδή το 75% των ιδιοκτητών έχει σπίτι κάτω από 100000ευρώ αντικειμενικής αξίας......

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11072

PopManiac
23-10-12, 19:26
Ετοιμάζουν χωρίς αφορολόγητο τον νεό ενιαίο φόρο για τα ακίνητα, επειδή το 75% των ιδιοκτητών έχει σπίτι κάτω από 100000ευρώ αντικειμενικής αξίας......

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11072

Τα αναφερόμενα ποσοστά είναι επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου, σωστά;

Δλδ αν πούμε - μπακαλίστικα - πως οι περισσότερες ιδιοκτησίες κατά ΜΟ κινούνται στο εύρος των €100Κ έως €500Κ τότε μιλάμε πως κατ'ελάχιστον (δεδομένων τελευταίων στοιχείων που δίνουν πως στην Ελλάδα υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 90% ιδιοκτησίας, δλδ το 90% του πληθυσμού έχει κάτι) όλες οι οικογένειες θα πληρώσουν €200. Το κατάλαβα καλά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.