PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

JULIANIK
01-04-14, 00:44
βιαστηκα να μιλησω χτες..
δεν κατάλαβα γιατί άφησες έστω και μία πιθανότητα
να έχουν βάλει τις 4 δόσεις
και να μην μπει η 5η.
Τέθηκε ποτέ θέμα να χαριστεί η 5η δόση; :hmm:

no_logo
01-04-14, 06:08
δεν κατάλαβα γιατί άφησες έστω και μία πιθανότητα
να έχουν βάλει τις 4 δόσεις
και να μην μπει η 5η.
Τέθηκε ποτέ θέμα να χαριστεί η 5η δόση; :hmm:

βρήκε μια ευκαιρία για κλάμα
απλά

Zer0c00L
01-04-14, 09:19
δεν κατάλαβα γιατί άφησες έστω και μία πιθανότητα
να έχουν βάλει τις 4 δόσεις
και να μην μπει η 5η.
Τέθηκε ποτέ θέμα να χαριστεί η 5η δόση; :hmm:

οχι απλα υπηρξε μια αποφαση του ΣτΕ σχετικα με αυτο το χαρατσι μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ

δεν περιμενα να μην μπει η 5η δοση αφου ηδη εχουν πληρωθει οι προηγουμενες 4.

- - - Updated - - -


βρήκε μια ευκαιρία για κλάμα
απλά

ποσο μου αρεσουν οι απαντησεις με "επιχειρηματα"

που το ειδες το κλαμα?

επειδη εβαλα το λογαριασμο της ΔΕΗ?

μηπως σου ζητησα να μου πληρωσεις το χαρατσι (ΕΕΤΑ) η τον λογαριασμο της ΔΕΗ και δεν το ξερω?

ασε μας σε παρακαλω και τραβα να κλαψεις παρεουλα με τα αφεντικα σου (πολιτικους-συνδικαλιστες)

cool11
16-05-14, 10:59
Μου εξηγει καποιος γιατι εχω μπερδευτει;
Πληρωσα με τον τελευταιο λογαριασμο της ΔΕΗ, ως ενοικιαστης(επειτα απο συνενοηση με τον ιδιοκτητη-του τα ειχα αφαιρεσει απο το ενοικιο), την 5η και τελευταια δοση του χαρατσιου της ΔΕΗ-ΕΕΤΑ ή καπως ετσι οπως το λενε.
Τελείωσα;

Αλλαξε κατι στο πως θα το καταβαλει αυτο ο εκαστοτε ιδιοκτητης ενος ακινητου, ή παλι θα ξαναρχισουν νεες δοσεις μεσω λογαριασμων της ΔΕΗ ξανα;

Διαβαζω κι αυτα εδω και μπερδευομαι
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/erxetai_to_mpilietaki_gia_ton_eniaio_foro_akinhtwn_plhrwmh_se_6_doseis.2790540.html

Μου το ξεκαθαριζει καποιος;

jkoukos
16-05-14, 11:24
Εν αρχή ήρθε το ΕΕΤΗΔΕ (Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτημένων Δομημένων Επιφανειών).
Στην πορεία μετονομάστηκε σε ΕΕΤΑ (Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων), με μια ελαφρά μείωση στο χαράτσι.
Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνονταν μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ, με τον γνωστό τρόπο και αφορούσε μόνο τα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα.

Τώρα καταργούνται και θα υπάρχει ο ΕΝΦΙΑ (Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων) που αφορά όλα τα ακίνητα, οικόπεδα και αγροτεμάχια, ανεξάρτητα αν ηλεκτροδοτούνται.
Έχει τη μορφή εκκαθαριστικού σημειώματος προς τον ιδιοκτήτη, χωρίς καμία συμμετοχή/ενημέρωση του ενοικιαστή.

cool11
16-05-14, 11:27
Εν αρχή ήρθε το ΕΕΤΗΔΕ (Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτημένων Δομημένων Επιφανειών).
Στην πορεία μετονομάστηκε σε ΕΕΤΑ (Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων), με μια ελαφρά μείωση στο χαράτσι.
Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνονταν μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ, με τον γνωστό τρόπο και αφορούσε μόνο τα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα.

Τώρα καταργούνται και θα υπάρχει ο ΕΝΦΙΑ (Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων) που αφορά όλα τα ακίνητα, οικόπεδα και αγροτεμάχια, ανεξάρτητα αν ηλεκτροδοτούνται.
Έχει τη μορφή εκκαθαριστικού σημειώματος προς τον ιδιοκτήτη, χωρίς καμία συμμετοχή/ενημέρωση του ενοικιαστή.

Αψογος. Ευχαριστω!

cool11
02-06-14, 11:13
Με e-mail η ειδοποίηση για τον ενιαίο φόρο ακινήτων
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/153036/me-e-mail-h-eidopoihsh-gia-ton-eniaio-foro.html
Αν λαβει κανεις τετοιο email ας ενημερωσει εδω.

cool11
16-07-14, 12:08
Υποδεχθειτε τον...
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/162833/enfia-o-logariasmos-toy-neoy-foroy-akinhton.html

Basilhs23_
16-07-14, 12:54
Και αυτή την φορά δεν μας χτυπήσει το κουδούνι της πόρτας αλλά το κουδούνι των inbox :p

cool11
16-07-14, 13:12
Ηλεκτρονικα θα ερθει;

Basilhs23_
17-07-14, 00:21
Ναι το είπανε. Δεν θα στείλουν εκκαθαριστικό, θα έρθει ειδοποίηση στο email.

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE %B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%95%CE%9D%CE%A6%CE%99%CE%91

cool11
17-07-14, 07:47
Αν λαβει κανεις την σχετικη ηλεκτρονικη 'λυπητερη', ας ενημερωσει εδω, να εχουμε το νου μας...

cool11
28-07-14, 14:44
Από 1η Αυγούστου τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ
Πρώτη δόση ώς τα τέλη Αυγούστου (το γοργον και χαριν εχει.... :( )
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231337518

Μηπως ξερει κανεις που ακριβως μες το taxis θα εμφανιστει το ειδοποιητηριο του ΕΝΦΙΑ;
Που να κοιταζουμε;

jkoukos
28-07-14, 16:01
Φαντάζομαι στο Ε9, εκεί που εμφανιζόταν παλαιότερα ο ΦΑΠ.

cool11
28-07-14, 21:10
Φαντάζομαι στο Ε9, εκεί που εμφανιζόταν παλαιότερα ο ΦΑΠ.

Δηλαδη θα πρεπει να γινει login στην σελιδα του Ε9?

no_logo
28-07-14, 21:31
έχεις κάτι ερωτήματα cool
ακόμα δεν τον είδαμε

Jazzer
01-08-14, 18:49
Το νέο χαράτσι (ΕΝΦΙΑ) θα το δείτε στην Προσωπική Πληροφόρηση > Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης, όπου δηλαδή εμφανίζεται και ο φόρος εισοδήματος. Μόλις το είδα και μου χάλασε εντελώς η διάθεση. Και δε θέλω να ακούσω ή να διαβάσω γκρίνιες για το πόσο δυσβάσταχτος / άδικος είναι ο ΕΝΦΙΑ κλπ. Ίσως έπρεπε να είναι ακόμα μεγαλύτερος ο φόρος, μήπως ξυπνήσουν επιτέλους τα πρόβατα αυτής της χώρας...

tsioy
01-08-14, 19:12
Πώς θα δω τον ΕΝΦΙΑ της μητέρας μου;
Κάνουν κοινή δήλωση με τον πατέρα μου. Του πατέρα φαίνεται στα "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης".
Για τη μητέρα πήγα και στο Ε9, ενώ εμφανίζει τα εκκαθαριστικά ΦΑΠ μέχρι και το 2013, για το 2014 δε δείχνει κάτι, μόνο τα περιουσιακά στοιχεία.

homo_digital
01-08-14, 21:09
Εχω πάθει σοκ απο τον φόρο ακινήτων που εμφανίστηκε στην οθόνη μου. 30% παραπάνω σε σχέση με πέρσι. Χωρίς λόγια! Τί θα γίνει τώρα; Εχω επίσης δάνειο στεγαστικό, μέχρι το τέλος του χρόνου ο μισθός μου θα πηγαίνει σε ενφια και δάνειο.

cool11
01-08-14, 22:28
Εχω παθει σοκ!
Για περιουσιακά στοιχεία που ανέκαθεν είχαν οι γονεις μου την επικαρπία και εγω μονο την ψιλη κυριοτητα, και για τα οποια ποτε δεν ειχα πληρωσει κατι σε Ε9, τωρα μου βγαζει για πρωτη φορα οτι πρεπει να πληρωσει κι ο πατερας μου ΕΝΦΙΑ, και εγώ επίσης και μάλιστα διπλάσιο ποσό από τον πατέρα μου!!!!

Τι γινεται ρε παιδια;
Πληρώνει κι αυτος που εχει επικαρπία, πληρώνει κι αυτός που έχει ψιλη κυριοτητα;

homo_digital
01-08-14, 22:42
Εχω παθει σοκ!
Για περιουσιακά στοιχεία που ανέκαθεν είχαν οι γονεις μου την επικαρπία και εγω μονο την ψιλη κυριοτητα, και για τα οποια ποτε δεν ειχα πληρωσει κατι σε Ε9, τωρα μου βγαζει για πρωτη φορα οτι πρεπει να πληρωσει κι ο πατερας μου ΕΝΦΙΑ, και εγώ επίσης και μάλιστα διπλάσιο ποσό από τον πατέρα μου!!!!

Τι γινεται ρε παιδια;
Πληρώνει κι αυτος που εχει επικαρπία, πληρώνει κι αυτός που έχει ψιλη κυριοτητα;

Ακριβως αυτό συνέβει και σε μενα. Αλλα οχι το διπλασιο οπως λες αλλα το τριπλασιο.

Basilhs23_
02-08-14, 00:19
Πολύ σόκ βλέπω εδώ! Εγώ τα είχα υπολογίσει εδώ και καιρό και εμένα και της μητέρας μου, ακόμα δεν μπήκα να δώ γιατί δεν θέλω να μου χαλάσει η διάθεση. Θα μπώ αύριο το πρωϊ και ελπίζω να δώ τα ποσά που είχα υπολογίσει ή με πολύ μικρή απόκλιση!

GZahos
02-08-14, 07:55
Τοσο πολυ σοκ που θα πληρωνω 100-200 ευρω τον μηνα, μεχρι να πεθανει ο highlander. Αν νομιζουν οτι θα παρουν το συνολικο ποσο, ειναι γελασμενοι. Βεβαια, ειμαι σχεδον σιγουρος, οτι εκει στοχευουν, ως αλλοι τραπεζιτες να πληρωνουμε συνεχως και καθε μηνα για ολη μας την ζωη κατι στο κρατος σε 'χρεος', χρεος που θα αυξανεται με 1% καθε μηνα μεχρι να πεθανεις.

homo_digital
02-08-14, 09:21
Σε γενικες γραμμες, οσοι εχουν την ψιλη κυριοτητα σε κτισματα την κατσανε τη βαρκα.

gsenso
02-08-14, 09:54
Ψιλή κυριότητα + επικαρπία = πλήρη κυριότητα.
Τα ίδια πληρώνεις στο σύνολο. Όσο μεγαλύτερη ηλικία έχει ο επικαρπωτής τόσο μεγαλύτερο ποσοστό αναλογεί στον ψιλό κύριο.

Είμαστε όλοι έτοιμοι να βάλουμε το λιθαράκι μας στο βουνό με τα ληξιπρόθεσμα.

no_logo
02-08-14, 10:06
Εχω παθει σοκ!
Για περιουσιακά στοιχεία που ανέκαθεν είχαν οι γονεις μου την επικαρπία και εγω μονο την ψιλη κυριοτητα, και για τα οποια ποτε δεν ειχα πληρωσει κατι σε Ε9, τωρα μου βγαζει για πρωτη φορα οτι πρεπει να πληρωσει κι ο πατερας μου ΕΝΦΙΑ, και εγώ επίσης και μάλιστα διπλάσιο ποσό από τον πατέρα μου!!!!

Τι γινεται ρε παιδια;
Πληρώνει κι αυτος που εχει επικαρπία, πληρώνει κι αυτός που έχει ψιλη κυριοτητα;


Ακριβως αυτό συνέβει και σε μενα. Αλλα οχι το διπλασιο οπως λες αλλα το τριπλασιο.


Σε γενικες γραμμες, οσοι εχουν την ψιλη κυριοτητα σε κτισματα την κατσανε τη βαρκα.


Ψιλή κυριότητα + επικαρπία = πλήρη κυριότητα.
Τα ίδια πληρώνεις στο σύνολο. Όσο μεγαλύτερη ηλικία έχει ο επικαρπωτής τόσο μεγαλύτερο ποσοστό αναλογεί στον ψιλό κύριο.

Είμαστε όλοι έτοιμοι να βάλουμε το λιθαράκι μας στο βουνό με τα ληξιπρόθεσμα.


μετάφραση
η πασοκονουδού ελάφρυνε το φορολογικό βάρος των ψηφοφόρων της, δηλαδή της τρίτης ηλικίας και φόρτωσε το βαρίδι στους νεότερους που έτσι κι αλλιώς δημοσκοπικά δεν έχει την πρωτοκαθεδρία
βεντούζα

alekan
02-08-14, 10:59
μετάφραση
η πασοκονουδού ελάφρυνε το φορολογικό βάρος των ψηφοφόρων της, δηλαδή της τρίτης ηλικίας και φόρτωσε το βαρίδι στους νεότερους που έτσι κι αλλιώς δημοσκοπικά δεν έχει την πρωτοκαθεδρία
βεντούζα

Έλα, άσε τα κουλτουροαριστερά, είναι feasible απόφαση να ματώσουν τα ρετιρέ.

leasedline
02-08-14, 21:53
αν μπείτε στην εφαρμογή Ε9 θα δείτε σε κάθε αφμ και ένα ποσό το συνολικό ποιο είναι τελικά??

ArchAngel
02-08-14, 23:04
αν μπείτε στην εφαρμογή Ε9 θα δείτε σε κάθε αφμ και ένα ποσό το συνολικό ποιο είναι τελικά??

Το άθροισμα όλων των ΑΦΜ ξεχωριστά.
Ο κάθε ένας έχει δική του ειδοποίηση πληρωμής και πρέπει να εκτυπωθεί ξεχωριστό χαρτί για κάθε ΑΦΜ, άσχετα αν πρόκειται για παντρεμένους.

ralfi
03-08-14, 12:54
αν καποιος θελει να πληρωσει ολο το ποσο,μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια εξοφλησης της οφειλης ?

tsorbi
03-08-14, 12:59
Εως 29/08/2014 που λήγει η 1η δόση.

ralfi
03-08-14, 13:11
οκ ευχαριστω...

esquellot
03-08-14, 16:09
αν καποιος θελει να πληρωσει ολο το ποσο,μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια εξοφλησης της οφειλης ?

Για εξόφληση του ποσού εφάπαξ δεν υπάρχει έκπτωση για κάτι τέτοιο. Οι δόσεις είναι μονόδρομος.

cool11
03-08-14, 16:13
Εως 29/08/2014 που λήγει η 1η δόση.

Δηλαδη αν πχ, καποιος δοσει την 1η δοση, και μαζεψει ολα τα λεφτα και θελει να ξεπληρωσει τον Σεπτεμβρη, δεν μπορει;
Αναγκαστικα πρεπει να πληρωνει δοσεις με τον μηνα;

no_logo
03-08-14, 16:29
Δηλαδη αν πχ, καποιος δοσει την 1η δοση, και μαζεψει ολα τα λεφτα και θελει να ξεπληρωσει τον Σεπτεμβρη, δεν μπορει;
Αναγκαστικα πρεπει να πληρωνει δοσεις με τον μηνα;

μπορεί
μην κάνεις παιδιάστικες ερωτήσεις

raspoutiv
03-08-14, 18:27
τι κεραμίδα είναι αυτή!
καλά που δεν πήγα διακοπές. θα χρειαστούν όλα για τον ΕΝΦΙΑ

Jazzer
03-08-14, 18:55
3 φορες πανω επρεπε να ειναι ο ΕΝΦΙΑ, μηπως ξυπνησουν τα ζωντοβολα που υποστηριζουν ενεργα ή παθητικα (λογω αδιαφοριας) τις πολιτικες των ξεπουλημενων που μας κυβερνουν...

manoulamou
03-08-14, 20:32
Εχω παψει να πληρωνω στην εφορια με τις τρεις - πεντε - εφτα κοκ δοσεις
Όποτε εχω, εαν περισσευουν απο πιο βασικες αναγκες οπως
η στηριξη των ανεργων παιδιων μου, το φαγητο και οι λογαριασμοι τηλεφωνων, νερου και δεη (ανευ χαρατσιου) προηγουνται!

cool11
04-08-14, 08:42
Σκεφτονται καποιες αλλαγες...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/sok_apo_ta_ekkatharistika_toy_foroy_akinhtwn_poioi_epivarunontai_perissotero.2957676.html

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231338884

E ναι αλλα ολα αυτα πρεπει να γινουν αμεσα, πριν ξεκινησει ο κοσμος, οσο μπορει φυσικα, να πληρωνει...

- - - Updated - - -

142610

anon
04-08-14, 08:48
Εχω πάθει σοκ απο τον φόρο ακινήτων που εμφανίστηκε στην οθόνη μου. 30% παραπάνω σε σχέση με πέρσι. Χωρίς λόγια! Τί θα γίνει τώρα; Εχω επίσης δάνειο στεγαστικό, μέχρι το τέλος του χρόνου ο μισθός μου θα πηγαίνει σε ενφια και δάνειο.

Success Story!!!

- - - Updated - - -


Σκεφτονται καποιες αλλαγες...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/sok_apo_ta_ekkatharistika_toy_foroy_akinhtwn_poioi_epivarunontai_perissotero.2957676.html

E ναι αλλα ολα αυτα πρεπει να γινουν αμεσα, πριν ξεκινησει ο κοσμος, οσο μπορει φυσικα, να πληρωνει...

- - - Updated - - -

142610

To πρόβλημα για αυτούς δεν είναι αυτό. Θεωρώ ότι δεν θα πάρουν τίποτε πίσω, γιατί εαν δημιουργηθεί δεδικασμένο ότι τα έχουν υπολογίσει λάθος, ή θα πρέπει να ακυρωθεί όλος ο ΕΝΦΙΑ και θα πάει πολύ πίσω ξανα για πληρωμή, ή θα γεμίσουν τα δικαστήρια μέχρι το 2060 δίκες για το ΕΝΦΙΑ (στο μεταξύ θα έχουμε πληρώσει, και θα πληρώσουμε και δικηγόρους). Είτε η μία είτε η άλλη, για την κυβέρνηση δεν αποτελεί λύση, απο την άλλη όμως με τέτοια υψηλά ποσά που έχουν έρθει, πολλοί είναι που δεν θα πληρώσουν, οι περισσότεροι πολύ απλά γιατί δεν έχουν, και αρκετοί επειδή έχουν, και δεν θέλουν να δώσουν στο κράτος (κατα το ανάλογο δανείων απο οφειλέτες που μπορούν να πληρώσουν, αλλά δεν, εκμεταλλευόμενη της κατάστασης με όλους αυτούς που πραγματικά δεν μπορούν να πληρώσουν). Ετσι εαν πραγματικά πολλοί θα είναι αυτοί που ΔΕΝ θα πληρώσουν μπορεί να φτάσουμε σε καταστάσεις που θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ η κυβέρνηση να δεχτεί το γεγονός αυτό, δημιουργώντας και πάλι μια νέα αδικία, για όσους θα έχουν πληρώσει, αλλά και μην φαίρνοντας τα ανάλογα έσοδα στα κρατικά ταμεία (όπως έγινε πχ με τα τέλη κυκλοφορίας, τα αυξήσαν, και πήρανε το τρίτο το μακρύτερο)

cool11
04-08-14, 09:04
Με την υπερφορολογηση δεν οδηγουμαστε πουθενα...
εκτος αν δεν τους νοιαζει για τα λεφτα, αλλα να παρουν τα σπιτια του κοσμου.

anon
04-08-14, 10:06
Με την υπερφορολογηση δεν οδηγουμαστε πουθενα...
εκτος αν δεν τους νοιαζει για τα λεφτα, αλλα να παρουν τα σπιτια του κοσμου.


Γάτα είσαι... οταν λέγαμε για αναδιανομή του πλούτου, τι νομιζατε ότι λέγαμε; ε;;;
οχι τα σπίτια. ολη την ακίνητη περιουσία.
γιατί δεν είσαι (οικονομικός) σκλάβος, όταν έχεις ένα σπίτι και ένα μπακτσέ να σε θρέψει....

manicx
04-08-14, 11:54
49% πάνω σε σχέση με πέρυσι είναι καλά; Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αναλυτικά πως προκύπτει το ποσό. Σου λένε βάσει Ε9 αλλά ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάπου αναλυτικά ή έστω σαφείς οδηγίες του πως υπολογίζεται; Θέλω να δω τι γίνεται με το θέμα της ψιλής κυριότητας.

anon
04-08-14, 11:57
49% πάνω σε σχέση με πέρυσι είναι καλά; Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αναλυτικά πως προκύπτει το ποσό. Σου λένε βάσει Ε9 αλλά ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάπου αναλυτικά ή έστω σαφείς οδηγίες του πως υπολογίζεται; Θέλω να δω τι γίνεται με το θέμα της ψιλής κυριότητας.

Και εγω προσωπικά θεωρώ τελείως λάθος το γεγονός ότι δεν υπάρχει ανάλυση πως στο διάλο προκύπτει αυτό το ποσό.
Με κάποιο τρόπο έγινε ένας υπολογισμός. Βάλτον βρε αδερφέ, τόσα τμ, τόσο τιμή ζώνης, τόσο σύνολο. Να ξέρουμε τι κάνεις.... Γκασμάδες. Αλλα με τέτοια ισοπέδωση μισθών στο δημόσιο, έμεινε και κανένας καλός προγραμματιστής στην ΓΓΠΣ; Μόνο τα κούτσουρα και οι γκασμάδες άχρηστοι μείνανε, και εαν δίνουν τις δουλειές έξω, σίγουρα είναι άρπα κόλλα.

no_logo
04-08-14, 12:04
πείτε στον λογιστή σας να σας τα υπολογίσει

spyrosn
04-08-14, 12:06
Αλλα με τέτοια ισοπέδωση μισθών στο δημόσιο, έμεινε και κανένας καλός προγραμματιστής στην ΓΓΠΣ; Μόνο τα κούτσουρα και οι γκασμάδες άχρηστοι μείνανε, και εαν δίνουν τις δουλειές έξω, σίγουρα είναι άρπα κόλλα.

Σώπα ρε, τώρα, εδώ είναι, ουρά κάνουν απ'έξω και σκίζονται να προσληφθούν, για να κρατάνε τη διαθεσιμότητα των server σε five nines. Και από δίπλα μια στρατιά από developers.

Α ρε Wan με τα ωραία σου... :ufoabduct

Revolution
04-08-14, 12:07
Γάτα είσαι... οταν λέγαμε για αναδιανομή του πλούτου, τι νομιζατε ότι λέγαμε; ε;;;
οχι τα σπίτια. ολη την ακίνητη περιουσία.
γιατί δεν είσαι (οικονομικός) σκλάβος, όταν έχεις ένα σπίτι και ένα μπακτσέ να σε θρέψει....

Αυτό ακριβώς εξυπηρετεί και το 26% από το πρώτο ευρώ στους ε.ε, δεν πρέπει να έχεις δικιά σου δουλειά πρέπει να δουλεύεις σε εργοδότες-μεγαλοεπιχειρηματίες, δεν πρέπει να έχεις οποιαδήποτε μορφή οικονομικής ανεξαρτησίας, πρέπει να χρωστάς στις τράπεζες, πρέπει να είσαι δέσμιος μεγάλου χρέους για να λειτουργήσει το οικονομικό σύστημα.

Οπως ακριβώς ο καλοπληρωτής είναι κακός πελάτης για μία τράπεζα έτσι και ο οικονομικά ανεξάρτητος είναι κακός πελάτης του κράτους (τους)

Basilhs23_
04-08-14, 12:14
Σε έναν φίλο μου από Κρήτη ήρθε ο ΕΝΦΙΑ στους γονείς του 20000 ευρώ, περίπου 7-8 φορές επάνω, το άκουσα και δεν το πίστευα, έμεινα σαν χαζός.

manicx
04-08-14, 12:18
Και εγω προσωπικά θεωρώ τελείως λάθος το γεγονός ότι δεν υπάρχει ανάλυση πως στο διάλο προκύπτει αυτό το ποσό.
Με κάποιο τρόπο έγινε ένας υπολογισμός. Βάλτον βρε αδερφέ, τόσα τμ, τόσο τιμή ζώνης, τόσο σύνολο. Να ξέρουμε τι κάνεις.... Γκασμάδες. Αλλα με τέτοια ισοπέδωση μισθών στο δημόσιο, έμεινε και κανένας καλός προγραμματιστής στην ΓΓΠΣ; Μόνο τα κούτσουρα και οι γκασμάδες άχρηστοι μείνανε, και εαν δίνουν τις δουλειές έξω, σίγουρα είναι άρπα κόλλα.

Είναι άραγε μόνο το θέμα αυτό ή υπάρχει και κάτι εκ του πονηρού για να μην ξέρει ο κόσμος τι γίνεται; Και ναι, σου λέει ο no_logo να ρωτήσω λογιστή. Λογιστική έχω σπουδάσει και δεν μπορώ να βρω πουθενά οδηγίες, 2' υπόθεση είναι να το υπολογίσεις αν είχαν οδηγίες. Έψαχνα όλο το ΣΚ στο internet αλλά τίποτε. Αναφέρθηκε ότι έχει πέσει τσεκούρι και στην ψιλή κυριότητα. Αυτό πχ πότε το ανέφεραν; Εγώ είμαι σίγουρος ότι πληρώνω και το σπίτι των γονιών μου, 49% πάνω δεν δικαιολογείται έστω και από την δήλωση 8μ² η/υ χώρων.

anon
04-08-14, 12:36
Είναι άραγε μόνο το θέμα αυτό ή υπάρχει και κάτι εκ του πονηρού για να μην ξέρει ο κόσμος τι γίνεται; Και ναι, σου λέει ο no_logo να ρωτήσω λογιστή. Λογιστική έχω σπουδάσει και δεν μπορώ να βρω πουθενά οδηγίες, 2' υπόθεση είναι να το υπολογίσεις αν είχαν οδηγίες. Έψαχνα όλο το ΣΚ στο internet αλλά τίποτε. Αναφέρθηκε ότι έχει πέσει τσεκούρι και στην ψιλή κυριότητα. Αυτό πχ πότε το ανέφεραν; Εγώ είμαι σίγουρος ότι πληρώνω και το σπίτι των γονιών μου, 49% πάνω δεν δικαιολογείται έστω και από την δήλωση 8μ² η/υ χώρων.

Λογικά, θα πρέπει πρώτα απο όλα να υπάρχει πίνακας ορθώς ενημερωμένος με τις αντικειμενικές αξίες, με βάση τις οποίες προκύπτει και ο φόρος. Εαν υπάρχει πουθενά στο gsis.gr, διαθέσιμο για τον κόσμο, έστω σε μορφή PDF βρε αδερφέ, σφυρίχτε μου. Ελπίζω να κάνω λάθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.