PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

tsioy
04-08-14, 12:52
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html
Θέλει ψάξιμο και ταυτόχρονη χρήση google maps για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα (στις περισσότερες περιπτώσεις...)

anon
04-08-14, 13:15
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html
Θέλει ψάξιμο και ταυτόχρονη χρήση google maps για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα (στις περισσότερες περιπτώσεις...)

δηλαδή δεν έχουν αλλάξει απο το 2007;
καμμιά απολύτως αναπροσαρμογή; ΠΛΛΛΑΑΑΚΑΑ μας κάνετε;;;;

hedgehog
04-08-14, 13:31
Λογικά, θα πρέπει πρώτα απο όλα να υπάρχει πίνακας ορθώς ενημερωμένος με τις αντικειμενικές αξίες, με βάση τις οποίες προκύπτει και ο φόρος. Εαν υπάρχει πουθενά στο gsis.gr, διαθέσιμο για τον κόσμο, έστω σε μορφή PDF βρε αδερφέ, σφυρίχτε μου. Ελπίζω να κάνω λάθος.
κοίτα αυτό...

Μια σύντομη ανάλυση υπάρχει εδώ (http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Greece/Local%20Assets/Documents/Attachments/Tax/2014%20Tax%20Alerts/New%20Property%20Tax%20Law%20GR%2024012014.pdf).
Το βασικό κείμενο του νόμου με τους πίνακες υπάρχει εδώ (http://www.nee.gr/downloads/269N4223-2013.pdf) κι εδώ (http://www.naftemporiki.gr/cmsutils/downloadpdf.aspx?id=838480).
Και οι ανά περίπτωση ζητούμενοι αντικειμενικοί συντελεστές για τον υπολογισμό υπάρχουν εδώ (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html).

Όπως θα δεις είναι αρκετά πολύπλοκο, αλλά όχι ακατόρθωτο να βρεις τι ισχύει στην κάθε περίπτωση.

anon
04-08-14, 13:52
Λοιπόν υπάρχει ένα εργαλείο

http://enfia.gr/calc.aspx

Basilhs23_
04-08-14, 14:30
δηλαδή δεν έχουν αλλάξει απο το 2007;
καμμιά απολύτως αναπροσαρμογή; ΠΛΛΛΑΑΑΚΑΑ μας κάνετε;;;;

Καμμιά απολύτως λέμε. Σε όλη την Ελλάδα στο 2007 έμειναν (δεν επιτρέπει η τροϊκα την μείωση και είπανε οτι θα μειωθούν από το 2016).

dhmk
04-08-14, 15:48
49% πάνω σε σχέση με πέρυσι είναι καλά; Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αναλυτικά πως προκύπτει το ποσό. Σου λένε βάσει Ε9 αλλά ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάπου αναλυτικά ή έστω σαφείς οδηγίες του πως υπολογίζεται; Θέλω να δω τι γίνεται με το θέμα της ψιλής κυριότητας.

Εννοείς το ποσό που βλέπεις στην "προσωπική πληροφόρηση"; Αν ναι μπορείς να μπεις στην εφαρμογή του Ε9 και να τυπώσεις το εκκαθαριστικό. Εκεί θα δεις αναλυτικά την αξία που σου καταλογίζουν για το κάθε δικαίωμα και φυσικά τον προκύπτοντα φόρο ανά δικαίωμα, το σύνολο κτλ.

Για τα αστικά ακίνητα είναι εύκολος ο υπολογισμός αν ξέρεις τι προβλέπει ο νόμος. Δυσκολία υπάρχει π.χ. για τον υπολογισμό της αξίας των αστικών οικοπέδων. Εδώ είναι κάπως μπάχαλο τα πράγματα. Π.χ. για τον υπολογισμό του δικαιώματος υψούν στη δική μου περίπτωση, που καταχωρείται ως αστικό οικόπεδο: Αυτό αφορά δυο ανύπαρκτους ορόφους οι οποίοι, όμως, αντιστοιχούν στο 40% οικοπέδου στο Χολαργό. Είχα μεγάλη αγωνία για το πόσο φόρο θα πληρώσω γι'αυτό. Ακόμη και στον ύπνο μου έβλεπα εφιάλτες. Άλλο ένα άδηλο αυτή τη φορά κόστος που μας φόρτωσε αυτό το κράτος. Είχα κάνει κάποιους υπολογισμούς με την αξία που είχε εμφανιστεί σε προηγούμενα εκκαθαριστικά και οι οποίοι αποδείχθηκαν, τελικά, ακριβείς. 160 ευρώ για αέρα κοπανιστό, και πάλι καλά να λέω. Πριν τη τελική μορφή του ΕΝΦΙΑ τα σαΐνια που είχαν συντάξει το αρχικό κείμενο του νόμου, μου βγάζανε στο υψούν φόρο μεγαλύτερο και από κατοικίας... ίσων τετραγωνικών. Μετά τη διόρθωση η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά για τα αστικά οικόπεδα αλλιώς θα κλαίγανε μανούλες. Εκεί να δεις τι θα γινότανε αν βγάζανε εκκαθαριστικά με βάση το αρχικό κείμενο.

Ειρωνεία είναι ότι το 1992 μου είχε κάνει το υψούν γονική παροχή η μάνα μου "για να χτίσω κάποτε" και είχα πληρώσει φόρους μεταβίβασης ένα μισθό και το δώρο των Χριστουγέννων. Μια εποχή που μόλις μερικά χρόνια πριν είχα αρχίσει να δουλεύω και να... λαδώνω, λίγο, το αντεράκι μου. Ένα πολύ σημαντικό ποσό. Και αυτό το υψούν ήρθε σήμερα καταπάνω μου ως... ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες.

Ε, βέβαια όταν είχα πατέρα, μάνα και κάθε συγγενή να μου κοπανάει αδιάκοπα ότι τα ακίνητα "δεν χάνουν ποτέ την αξία τους" και άλλα τέτοια κατοχικά... τι να κάνω; Χαμένος ήμουν από χέρι!

Σήμερα, το 40% των εισοδημάτων από ακίνητα πηγαίνει στο κράτος σε φόρους σχετικά με ακίνητα. 3000 το μαλλί φέτος. Το μεγαλύτερο ετήσιο έξοδο, πλέον, είναι οι φόροι. Όταν μέχρι το 2009 ήταν σχεδόν μηδενικοί.

Το κράτος μας έχει πιάσει από το λαιμό και με τους φόρους στα ακίνητα και με τα τεκμήρια. Κυριολεκτικά από το λαιμό. Σε καμιά περίπτωση δεν πληρώνω φόρους ανάλογα του εισοδήματος (που λέει και το σύνταγμα). Ο φόρος εισοδήματος, μάλιστα, είναι... υπερδιπλάσιος αν δεν έχω αρκετό πραγματικό εισόδημα για να καλύψω τεκμήρια ύψους 12000. Το μόνο που μπορώ να κάνω για να μειώσω τα τεκμήρια είναι να βγάλω τις πινακίδες από ένα αυτοκίνητο 1300 κε. Τίποτα άλλο. Ευτυχώς που από του χρόνου θα κλείσει τα 5 χρόνια και το τεκμήριο του θα μειωθεί κατά 30%.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!

Basilhs23_
04-08-14, 16:04
Μόλις τώρα πήγα να δώ αναλυτικά το εκκαθαριστικό μου, και μου έκανε κάτι τρομερή εντύπωση, ενώ μένω σε οικόπεδο με εξαντλημένο τον ΣΔ, στην αξία της περιουσίας έχει υπολογιστεί κανονικά αντικειμενική αξία για το οικόπεδο και την έχει προσθέσει στο σύνολο της αξίας των υπόλοιπων ακινήτων, αυτό στα παλια εκκαθαριστικά του ΦΑΠ και του ΕΤΑΚ δεν υπήρχε.... έτσι αυξήθηκε και ο συμπληρωματικός φόρος που πλήρωσα. Πρέπει να ψάξω να βρώ αναλυτικά τι παίζει με τον υπολογισμό αξίας οικοπέδου εντός σχεδίου.

anon
04-08-14, 16:19
Μόλις τώρα πήγα να δώ αναλυτικά το εκκαθαριστικό μου, και μου έκανε κάτι τρομερή εντύπωση, ενώ μένω σε οικόπεδο με εξαντλημένο τον ΣΔ, στην αξία της περιουσίας έχει υπολογιστεί κανονικά αντικειμενική αξία για το οικόπεδο και την έχει προσθέσει στο σύνολο της αξίας των υπόλοιπων ακινήτων, αυτό στα παλια εκκαθαριστικά του ΦΑΠ και του ΕΤΑΚ δεν υπήρχε.... έτσι αυξήθηκε και ο συμπληρωματικός φόρος που πλήρωσα. Πρέπει να ψάξω να βρώ αναλυτικά τι παίζει με τον υπολογισμό αξίας οικοπέδου εντός σχεδίου.

Αυτό ειναι σίγουρα λάθος. Εαν έχει εξαντληθεί ο Συντελεστής Δόμησης, θα έχεις ΕΝΦΙΑ για το οικόπεδο κάτι λίγα ευρώπουλα το πολύ. Κάτι λάθος στην δήλωση ίσως.

dhmk
04-08-14, 16:22
Μόλις τώρα πήγα να δώ αναλυτικά το εκκαθαριστικό μου, και μου έκανε κάτι τρομερή εντύπωση, ενώ μένω σε οικόπεδο με εξαντλημένο τον ΣΔ, στην αξία της περιουσίας έχει υπολογιστεί κανονικά αντικειμενική αξία για το οικόπεδο και την έχει προσθέσει στο σύνολο της αξίας των υπόλοιπων ακινήτων, αυτό στα παλια εκκαθαριστικά του ΦΑΠ και του ΕΤΑΚ δεν υπήρχε.... έτσι αυξήθηκε και ο συμπληρωματικός φόρος που πλήρωσα. Πρέπει να ψάξω να βρώ αναλυτικά τι παίζει με τον υπολογισμό αξίας οικοπέδου εντός σχεδίου.

Αν θυμάμαι καλά αυτό συμβαίνει γιατί κάτι έχει συμπληρωθεί ενώ δεν θα έπρεπε, π.χ. τετραγωνικά οικοπέδου, συνολικά κτίσματα στο οικόπεδο κτλ. Στο Ε9 τις αδερφής μου που δηλώνει μόνο διαμερίσματα δεν υπολογίστηκε κάτι τέτοιο.

manicx
04-08-14, 16:26
Εννοείς το ποσό που βλέπεις στην "προσωπική πληροφόρηση"; Αν ναι μπορείς να μπεις στην εφαρμογή του Ε9 και να τυπώσεις το εκκαθαριστικό. Εκεί θα δεις αναλυτικά την αξία που σου καταλογίζουν για το κάθε δικαίωμα και φυσικά τον προκύπτοντα φόρο ανά δικαίωμα, το σύνολο κτλ.

Σε ευχαριστώ. Αυτό ήθελα. Τελικά λίγο λιγότερο από τα μισά από ότι πληρώνω είναι λόγω ψιλής κυριότητας...

Basilhs23_
04-08-14, 16:39
Αν θυμάμαι καλά αυτό συμβαίνει γιατί κάτι έχει συμπληρωθεί ενώ δεν θα έπρεπε, π.χ. τετραγωνικά οικοπέδου, συνολικά κτίσματα στο οικόπεδο κτλ. Στο Ε9 τις αδερφής μου που δηλώνει μόνο διαμερίσματα δεν υπολογίστηκε κάτι τέτοιο.

Εγώ έχω βάλει τα τετραγωνικά του οικοπέδου και το σύνολο των τμ που έχουν χτιστεί πάνω στο οικόπεδο και 100% συνιδιοκτησία. Η αδερφή σου αν είναι σε πολυκατοικία με οριζόντια ιδιοκτησία δηλαδή εκεί δεν δηλώνει τίποτα στο οικόπεδο, εδώ επειδή είμαστε κάθετη ιδιοκτησία το δηλώνουμε, αλλά εχει εξαντλειμένο ΣΔ.

dhmk
04-08-14, 16:54
Εγώ έχω βάλει τα τετραγωνικά του οικοπέδου και το σύνολο των τμ που έχουν χτιστεί πάνω στο οικόπεδο και 100% συνιδιοκτησία. Η αδερφή σου αν είναι σε πολυκατοικία με οριζόντια ιδιοκτησία δηλαδή εκεί δεν δηλώνει τίποτα στο οικόπεδο, εδώ επειδή είμαστε κάθετη ιδιοκτησία το δηλώνουμε, αλλά εχει εξαντλειμένο ΣΔ.

Ή τα στοιχεία έχουν εισαχθεί λάθος ή ο υπολογισμός είναι λάθος από τη μεριά του συστήματος. Το δεύτερο μοιάζει λιγότερο πιθανό. Συμβουλέψου λογιστή για να τα διορθώσεις μέχρι το Νοέμβριο. Ίσως θα ήταν καλύτερα να μην συμπληρώσεις αυτά τα πεδία που είναι προαιρετικά. Από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δικαιώματα (με συμβόλαιο) π.χ. καταχωρημένα στο κτηματολόγιο (όπως π.χ. το υψούν) αλλά απλώς υπονοούνται. Αλλά αν διαγράψεις αυτά τα πεδία και η διαφορά φόρου είναι μεγάλη ενδεχομένως να ελεγχθείς από την εφορία και δεν ξέρω τι θα σου πουν. Αν βέβαια όντως έχει εξαντληθεί ο ΣΔ νομίζω ότι είναι απολύτως ασφαλές να τα παραλείψεις.

Basilhs23_
04-08-14, 16:58
Υπάρχει συμβόλαιο για το οικόπεδο, θα κοιτάξω το συντομότερο να κάνω διορθωτική δήλωση.

homo_digital
04-08-14, 17:14
Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω είναι πώς απο κει που δεν πλήρωνα καθόλου λόγω ψιλής κυριότητας ξαφνικά εμφανίζομαι να χρωστάω το τριπλάσιο απο ότι ο πατέρας που έχει την επικαρπία στο σπίτι στο χωριό.

Basilhs23_
04-08-14, 17:18
Το ίδιο έπαθε και ο ξάδερφός μου που είχε ψιλή κυριότητα σε ένα διαμέρισμα, του ανακοίνωσε η θεία οτι του ήρθε εκκαθαριστικό να πληρώσει χωρίς να έχει εισοδήματα καν και χωρίς να έχει πληρώσει ποτέ του κάτι και τα πήρε στο κρανίο...

eqvus
04-08-14, 17:20
Πάντως από όσα κατάλαβα, για οποίον έχει ακίνητο σε αστική περιοχή δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά.
Έχω μπερδευτεί με τους πολλους φόρους:lol:( Αν μιλάμε για αυτά που πληρώναμε μέσω της ΔΕΗ )

jkoukos
04-08-14, 17:53
Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω είναι πώς απο κει που δεν πλήρωνα καθόλου λόγω ψιλής κυριότητας ξαφνικά εμφανίζομαι να χρωστάω το τριπλάσιο απο ότι ο πατέρας που έχει την επικαρπία στο σπίτι στο χωριό.
Πλήρης Κυριότητα (100%) = Επικαρπία (Χ%) + Ψιλή Κυριότητα (Ψ% = 100% - Χ%).
Σύμφωνα με τον νόμο (http://www.nee.gr/downloads/269N4223-2013.pdf) (Άρθρο 2, παράγραφος 4), τα ποσοστά μοιράζονται ανάλογα την ηλικία του επικαρπωτή.

4. Αν συστάθηκε επικαρπία, ο συνολικός ΕΝ.Φ.Ι.Α. που βαρύνει το ακίνητο επιμερίζεται μεταξύ του ψιλού κυρίου και του επικαρπωτή ως εξής:
α) Αν ο επικαρπωτής είναι φυσικό πρόσωπο, ο φόρος που αναλογεί στο δικαίωμα αυτό ορίζεται ως ποσοστό του φόρου που αναλογεί στην πλήρη κυριότητα του ακινήτου, ανάλογα με την ηλικία του επικαρπωτή ως εξής:
(αα) Στα 8/10, αν ο επικαρπωτής δεν έχει υπερβεί το 20ό έτος της ηλικίας του.
(ββ) Στα 7/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 20ό έτος της ηλικίας του.
(γγ) Στα 6/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 30ό έτος της ηλικίας του.
(δδ) Στα 5/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 40ό έτος της ηλικίας του.
(εε) Στα 4/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 50ό έτος της ηλικίας του.
(στστ) Στα 3/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 60ό έτος της ηλικίας του.
(ζζ) Στα 2/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 70ό έτος της ηλικίας του.
(ηη) Στο 1/10, αν ο επικαρπωτής έχει υπερβεί το 80ό έτος της ηλικίας του.

Zer0c00L
04-08-14, 23:48
να ειστε καλα ρε παιδια πολυ ομορφο δωρο για το καλοκαιρι εκανα στην μανα μου (που εχει την κυριοτητα του ακινητου)

τελεια

πληρωσα για πρωτη φορα φορο εισοδηματος 200 ευρω (ασχετα αν ειμαι ανεργος και φιλοξενουμενος στην μητερα μου) γιατι το εισοδημα που βγαζω (3 ευρω την ωρα) περναει ως αμοιβη απο ελευθερα επαγγελματα

αλλα 300 ευρω πληρωσε η μητερα μου (συνταξιουχος)

τωρα ηρθε και το ΕΝ.Φ.Ι.Α για το ακινητο 330 ευρω η 65 ευρω σε 5 δοσεις (σαφως πιο λιγα απο το χαρατσι που πληρωνε μεσα απο την ΔΕΗ)

καλο καλοκαιρι θα κανουμε....

- - - Updated - - -

τι σκεφτοντουσαν καποιοι συμπολιτες μας? διακοπες? μαλλον θα πρεπει να το ξανα σκεφτουν καλυτερα....

ntoremi
04-08-14, 23:49
To δηθεν εκτακτο χαρατσι της ΔΕΗ μονιμοποιηθηκε και βαφτιστηκε ΕΝΦΙΑ. Μειωθηκε λιγο σε καποιους (οχι ολους, σε αρκετους αυξηθηκε) και λεμε κι ευχαριστω κι απο πανω. Μπραβο μας...

Νικαετός
05-08-14, 08:20
Oπωσδήποτε... λέμε ευχαριστώ.

Ειδικά σε όσους μας έλεγαν ότι επιτέλους θα μπει μια τάξη στο μπάχαλο, λόγω τρόικας και success στορυ και διάφορα άλλα τέτοια. Αποδεικνύεται κάθε μέρα ότι το μόνο που ήθελαν ήταν η εξαθλίωση του κόσμου. (Ο οποίος σαν το σκυλάκι συνεχίζει να γλύφει το χέρι όχι που τον ταιζει αλλά που τον βασανίζει).

anon
05-08-14, 08:48
να ειστε καλα ρε παιδια πολυ ομορφο δωρο για το καλοκαιρι εκανα στην μανα μου (που εχει την κυριοτητα του ακινητου)

τελεια

πληρωσα για πρωτη φορα φορο εισοδηματος 200 ευρω (ασχετα αν ειμαι ανεργος και φιλοξενουμενος στην μητερα μου) γιατι το εισοδημα που βγαζω (3 ευρω την ωρα) περναει ως αμοιβη απο ελευθερα επαγγελματα

αλλα 300 ευρω πληρωσε η μητερα μου (συνταξιουχος)

τωρα ηρθε και το ΕΝ.Φ.Ι.Α για το ακινητο 330 ευρω η 65 ευρω σε 5 δοσεις (σαφως πιο λιγα απο το χαρατσι που πληρωνε μεσα απο την ΔΕΗ)

καλο καλοκαιρι θα κανουμε....

- - - Updated - - -

τι σκεφτοντουσαν καποιοι συμπολιτες μας? διακοπες? μαλλον θα πρεπει να το ξανα σκεφτουν καλυτερα....

Δωράκι της κυβέρνησης, μιας και εμείς τους ψηφίσαμε. Εαν έβγαζε ΝΔ+ΕΛΙΑ+ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ και συναφή άλλα παρακλάδια, ΣΥΝΟΛΙΚΑ < 20% να δείς εαν τολμούσαν να κάνουν τέτοια κόλπα. Ως και τον φόρο εισοδήματος τον ανέβαλαν φέτος με καταληκτική ημερομηνία μετά τις εκλογές για τον ίδιο λόγο. Ναναι καλά τα πρόβατα που ψήφισαν "σταθερότητα" και αγκαλιές με Γιούνκερ... Τι είπε ο Γιούνκερ χθές; Καλά πάμε αλλά πρέπει να συνεχίσουμε έτσι (με πόνο... Για να περνάνε καλύτερα οι Γερμανοί και λοιποί βόρειοι ευρωπαίοι που μας ψέγουν και απο πάνω)

Στο μεταξύ καποιοι ξύπνιοι με άκρες, βαφτίζουν τις επαύλεις και βίλλες τους τουριστικά καταλύματα και απαλλάσονται του Ενφια... Νομίζω και απο την οικογένεια Μπακογιάννη. Και παίρνουν και επιδοτήσεις / δάνεια (δανεικά και απλήρωτα) για το success story..

@zerocool πές την μάνα σου να κάνετε μια ΜΚΟ και το σπίτι να το γράψετε εκεί, ως κατάλλυμα για άνεργους. Ο άνεργος που μένει εκεί θα είσαι εσύ! Θα δίνεις λεφτά στην ΜΚΟ (και θα τα εκπίπτεις απο το εισόδημα σου), και η ΜΚΟ δεν θα φορολογείται ΕΝΦΙΑ, και θα έχει και φοροαπαλλαγες. Ακόμα καλύτερα εαν είναι δηλωθεί θρησκευτικός χώρος μιας αναγνωρισμένης θρησκείας! (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά κάτι τέτοιες τρύπες υπάρχουν :wink: αν θες, ψάξτο)

cool11
05-08-14, 09:45
Τρέχουν για διορθώσεις – ασπιρίνη στον φουσκωμένο ΕΝΦΙΑ
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article-wide/166780/trehoyn-gia-diorthoseis-aspirinh-ston-foyskomeno.html

Κανονικα πρεπει να αναρτησουν νεα εκκαθαριστικα.
Κατι χωραφια μες τα βουνα στη μεση του πουθενα, και τα εχουν 'τιμολογησει' με απιστευτες τιμες, και προκυπτουν επειτα αναλογες επιβαρυνσεις.

dhmk
05-08-14, 10:02
Σε προηγούμενο σχόλιο μου κατέγραψα τη μια πλευρά της σελήνης, μέσω προσωπικών εμπειριών. Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά.

Παρά το γεγονός ότι η κρίση έχει κοστίσει σε μένα και την αδερφή μου "μια περιουσία" κάπου 150000 ευρώ σε μετοχές της Εθνικής και του Ταχ. ταμιευτηρίου (με ευθύνη του κράτους, το γνωστό κούρεμα, κτλ), ακόμη παραμένω στη κατηγορία των μάλλον ή... κάπως τυχερών. Το εισόδημά μου από ακίνητα έχει μειωθεί σχετικά ελάχιστα, παρά τα όσα τραγικά ακούγονται. Βέβαια μέχρι στιγμής. Αύριο αυτό μπορεί να ανατραπεί και το ξέρω. Πάντως έχω περισσότερα έσοδα από έξοδα. Ακόμη.

Από τη άλλη διατηρώ τις οικονομίες μου από 20 χρόνια δουλειάς, ακέραιες. Μια και δεν τις έβαλα κάτω από το μαξιλάρι μπορώ να πω ότι επωφελήθηκα από τα επιτόκια της κρίσης. Στις εκλογές του 2012 που όλοι τρέχανε να αποσύρουν τις οικονομίες τους για να τις βγάλουν έξω ή να τις βάλουν κάτω από το μαξιλάρι (χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι αυτό συνέβαινε μόνο και μόνο γιατί η ΕΚΤ φτυάριζε δις στις ήδη πτωχευμένες τράπεζες και για κανένα άλλο λόγο, κάτω από την επίβλεψη ενός επίσης πτωχευμένου κράτους), εγώ κόντρα στο ρεύμα έψαχνα για το καλύτερο επιτόκιο. Λίγο διαφορετικό να ήταν το αποτέλεσμα (αποφεύγω να πω περισσότερα σ'αυτό, ο νοών νοείτω) και σήμερα όλοι ξέρουμε τι θα είχε συμβεί. Θα μας είχαν αφήσει στη τύχη μας.

Το τι θα είχε συμβεί το αφήνω στη φαντασία του καθενός. Αλλά είμαι σίγουρος ότι αν το μοιραίο είχε συμβεί, στα χέρια των ανερμάτιστων, και ήμουν σε θέση να έχω μια εικόνα του σήμερα, αυτή την εικόνα θα την θεωρούσα... παράδεισο.

Μόνο το τι συνέβη στη Κύπρο να φέρω στη μνήμη μου. Την εποχή εκείνη είχα σημαντικές οικονομίες σε παραρτήματα Κυπριακών Τραπεζών στην Ελλάδα. Μου πέρασε αυτό ελαφρά αλλά η απόφαση εκείνη που δεν κατέστρεψε τους καταθέτες το 2012 έτσι έσωσε εμένα και πολλούς άλλους και πάλι τότε. Αλλά ταυτόχρονα επέτρεπα στο εαυτό μου να αντιλαμβάνεται τι έπαιζε στο παρασκήνιο για να σωθούν οι καταθέσεις και σε αυτή τη περίπτωση. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να είναι ανύποπτος, πιστεύοντας ότι με έσωσε ο καλός θεούλης με τα μαγικά του. Ότι το... σύμπαν ήταν υποχρεωμένο να με σώσει γιατί απλά δεν θα του επέτρεπα να μη με σώσει με τη δύναμη της... θέλησης.

Αυτά για να έχουμε μια πιο ζυγισμένη στάση για τη σημερινή μας κατάσταση. Σαφέστατα δεν ανήκω στα πιο αδύνατα στρώματα της Ελληνικής κοινωνίας. Είχα απολαύσει εξαιρετικούς μισθούς σε προνομιακά εργασιακά περιβάλλοντα την χρυσή εποχή της πληροφορικής στην Ελλάδα, η οικογένειά μου μου άφησε ακίνητη περιουσία, και... παρατρίχα αξιόλογη ρευστή επίσης. Αλλά από την άλλη τι επιλογές να είχε ένας ψηφοφόρος το 2012 μεταξύ ανερμάτιστων, ψεκασμένων, σταλινικών και ναζιστών;

Στις επόμενες εκλογές θα υπάρχει κάτι που, από ότι φαίνεται, θα μπορεί να με καλύψει πολύ καλύτερα.

ntoremi
05-08-14, 10:30
Συμφωνω οτι θα ειχαμε γινει αργεντινη του κερατα, αλλα οχι και να λεμε ευχαριστω που μας "εσωσαν" αυτοι που μας εφεραν ως εδω μετα απο 30 χρονια διακυβερνησης. Ουτε να λεμε ευχαριστω που μας "εσωσαν" γδερνοντας μας με τοσους φορους και μειωσεις μισθων. Καθομαι και σκεφτομαι ποσο μεγαλυτερο μισθο ειχα ως το 2009 και ποσους πολλους φορους ΔΕΝ πληρωνα ως το 2009 και συνειδητοποιω οτι θα ημουν ζαμπλουτος...


Στις επόμενες εκλογές θα υπάρχει κάτι που, από ότι φαίνεται, θα μπορεί να με καλύψει πολύ καλύτερα.
Ποιο;; Το ποταμι των σημιτικων λαμογιων (του χρηματιστηριου και της ολυμπιαδας) και των μπομπολαιων λαμογιων (των διοδιων των εθνικων οδων, που μας καταδικαζουν στην καταντια να πηγαινοερχομαστε το 2014 απο την παλια εθνικη αθηνων-κορινθου, απο τις επικινδυνες στροφες της κακιας σκαλας, οπως το 1950);;

anon
05-08-14, 10:34
@dhmk νομίζω ότι αποτελείς εξαίρεση στον κανόνα. Οι περισσότεροι τρώνε τις σάρκες τους. Οσοι έχουν μερικές μικρές οικονομίες τις κανιβαλλίζουν για να πληρώνουν φόρους και χαράτσια. Οι μισθοί έχουν πέσει σε απίστευτα επίπεδα, και παρόλο που κάποια (κάποια λέω) καταναλωτικά αγαθά μπορεί να έχουν φθηνήνει, η πλειοψηφία αυτών που καταναλώνουμε έχει ακριβύνει κάνοντας την ζωή ακόμα δυσκολότερη. Να το χέσω εαν μπορώ να πάρω 60άρα LED 3D τηλεόραση με μόλις 600 ευρώ (ενώ πριν 6 χρόνια έκανε 6000) ή αυτοκίνητο με τιμές -20% απο ότι πριν 5 χρόνια. Δεν ζω, δεν αγοράζω κάθε μέρα τηλεοράσεις ή αυτοκίνητα. Ομως η βενζίνη έφτασε το >1.7 ευρώ το λίτρο και το πετρέλαιο (θέρμανσης κίνησης το ίδιο ειναι) 1.4 λίτρο όταν θυμάμαι πριν 10 χρόνια, το αγόραζα κάτω απο 0.4 το πετρέλαιο θέρμανσης. Τρόφιμα δεν έχουν μειωθεί ή έχουν μειωθεί ελάχιστα.

Ναι, μπορείς να χειροκροτάς γιατί γλύτωσες με τις επιλογές της κυβέρνησης. Σίγουρα όποια επιλογή και να έπαιρνε η κυβέρνηση, όποιες αποφάσεις και μέτρα, κάποιοι θα χαίρονταν και κάποιοι θα κλέγαν. Επέλεξε (όχι τυχαία) να χαίρονται οι λίγοι, οι "εκλεκτοί", οι έχοντες και κατέχοντας, και το ξαναλέω, οι πολύ λίγοι αυτής της κοινωνίας, και αυτό εις βάρος των πολλών.

cool11
05-08-14, 10:57
Για τα λαθη που εκαναν, θα αναρτησουν παλι νέα pdf?
Δεν μας λενε.

ntoremi
05-08-14, 11:24
To πετρελαιο θερμανσης ειναι πανακριβο, η βενζινη επισης, οι μισθοι μειωθηκαν τραγικα, οι φοροι αυξηθηκαν εξωφρενικα. Οσο καλα κι αν κρατιουνται (ακομα, για ποσο ακομα;;) καποιοι απο εμας, η κατασταση της κοινωνιας γενικοτερα και συνολικοτερα μας επηρεαζει ολους. Δεν μπορει να ευημερει για πολυ το ατομο σε μια κοινωνια που καταρρει.
Λες οτι εισπραττεις ενοικια απο ακινητα. Πιστευεις οτι θα μπορουν οι ενοικιαστες να συνεχισουν ανεμποδιστα να σε πληρωνουν για πολυ καιρο ακομα;; Πιστευεις οτι δεν θα ζητουν απανωτες μειωσεις ενοικιου; Και τι θα γινει αν αρχισουν να καθυστερουν τις πληρωμες (ειτε επειδη πραγματι δεν εχουν ειτε επειδη θα αρχισουν να εκμεταλλευονται την κακη συγκυρια);; θα τους κανεις εξωση;; Εισαι σιγουρος οτι μετα θα βρεις ενοικιαστες και μαλιστα καλοπληρωτες;; Κι εγω και συγγενικα μου προσωπα εχουμε παρομοιες εμπειριες. Ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα παλιοτερα: τα ενοικια ηταν υψηλα και μπορουσες να βασιζεσαι στο εισοδημα απο αυτα, αλλα κυριως οι ενοικιαστες ειχαν να πληρωσουν και ηξερες οτι υπαρχει εκει εξω μια μεγαλη μαζα που μπορει να πληρωσει. Ετσι ειναι σε ολες τις οικονομιες του κοσμου οταν υπαρχει ευημερια.

- - - Updated - - -


Για τα λαθη που εκαναν, θα αναρτησουν παλι νέα pdf?
Δεν μας λενε.

Περιμενε να ανοιξει η εφαρμογη για τροποποιητικες τελος αυγουστου / αρχες σεπτεμβριου.

anon
05-08-14, 11:53
@ntoremi et al. Ηδη η μεγάλη πλειοψηφία ιδιοκτητών έχει πρόβλημα. Υπάρχουν και όχι άδικα συνεχώς πιέσεις για χαμηλότερα ενοικια. Επίσης πλέον δεν ζητούνται πολλά σπίτι για νοίκιασμα, και εν μέρει οφείλεται και στην φυγή οικονομικών μεταναστών απο Ρωσία, Γεωργία, Αλβανία, στα πάτρια τους εδάφη. Ειμαι καθηγητής σε επαγγελματικό λύκειο και πλέον πολλά παιδιά οικονομικών μεταναστών ζούν στην Ελλάδα χωρίς τους γονείς τους, επειδή γύρισαν πίσω αυτοί. Στην επαγγελματική στέγη τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα, και πλέον εαν δεν σου κάνει σοβαρή μείωση στο ενοίκιο, βρίσκεις πολύ εύκολα και καλύτερο πόστο και οικονομικότερο. Πολλοί δε ιδιοκτήτες έχουν πρόβλημα με κακοπληρωτές και κακούς ενοικιαστές, που προκαλούν φθορές ή έστω είναι δύσκολοι, και προτιμούν να έχουν ακόμη χαμηλότερο ενοίκιο με κάποιον καλό και σίγουρο νοικάρη, ή να μην το νοικιάσουν καθόλου.

Προβλέπω επίσης στα μεγάλα αστικά κέντρα το θέμα στέγης να μεγαλώσει, και αυτό γιατί δεν υπάρχει επιλογή απο το να γυρίσει σημαντικό μέρος του πληθυσμού στα χωριά, προκειμένου να επιβιώσει. Ηδη βλέπω το φαινόμενο που το διάβαζα ότι συνέβενε στην Γαλλία (στα πλαίσια μαθημάτων Γαλλικών) τέλος δεκαετίας 80, αρχες 90, όπου τα εξοχικά τουριστικά τα χρησιμοποιούσαν πλέον σαν κύρια κατοικία οι συνταξιούχοι εκεί. Είδαμε ένα μεγάλο κύμα κατασκευής εξοχικών στην δεκαετία του 80 και 90 (λιγότερο), και τώρα παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι μένουν εκεί ως μόνιμη κατοικία, με τον κήπο και τα οπωροκηπευτικά τους ο καθένας, για να τα βγάζει και πιο οικονομικά. Θα δούμε λοιπόν όλο και περισσότερα διαθέσιμα σπίτια με το κύμα φυγής που είναι αναπόφευκτο ότι θα έρθει στα αστικά κέντρα. Εξάλλου, σε καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει μέλλον στα αστικά κέντρα ότι θα μπορέσουν να δημιουργηθούν τόσες πολλές θεσεις εργασίας, και είναι απαραίτητο πλέον να υπάρξει το αντίθετο της αστυφιλίας σήμερα.

manicx
05-08-14, 12:20
Το να πληρώνεις για την ψιλή κυριότητα είναι φαρσοκωμωδία. Η ψιλή κυριότητα είναι μια συμβολαιογραφική ανοησία-ανακάλυψη της χώρας μας αφού ο επικαρπών όσο ζει έχει τα πάντα. Το να φορολογήσεις την επικαρπία το δέχομαι αφού ουσιαστικά μιλάμε για ιδιοκτησία. Αλλά την ψιλή κυριότητα; Κάτι τέτοιες ανοησίες έχουμε ανακαλύψει και πλακώνονται στο ξύλο τα σόγια για οικόπεδα και σπίτια, κάνουν χρυσές δουλειές συμβολαιογράφοι και δικηγόροι και τώρα τσεκουρώνουν και οι εφορίες. Προσωπικά πληρώνω 450 ευρώ ΕΝΦΙΑ για το σπίτι μου και 400 ευρώ για ψιλές κυριότητες για ακίνητα/οικόπεδα που πηγαίνω 5 μέρες το χρόνο και που δεν έχω επικαρπία. Στο τέλος βλέπω να πλακωνόμαστε γιατί πραγματικά δεν θέλω ούτε κυριότητες ούτε επικαρπίες πλην του διαμερίσματος μου. Σιχτίρια...

ntoremi
05-08-14, 12:37
Ναι εχεις δικιο οτι επιβαρυνεται ΤΩΡΑ καποιος για ενα σπιτι που ΘΑ γινει δικο του οταν ο επικαρπωτης πεθανει. Ομως μην ξεχναμε οτι ο διαχωρισμος επικαρπιας και ψιλης κυριοτητας ειναι ενα εφευρημα που ολα αυτα τα χρονια μας συνεφερε γιατι πληρωναμε μικροτερο φορο μεταβιβασης (απο γονιο σε παιδι), μοιραζαμε ακινητη περιουσια (απο γονιο σε παιδια) ωστε να επωφελουμαστε απο το αφορολογητο που υπηρχε κλπ.
Τι να κανουμε τωρα;; Αλλαξαν τα πραγματα. Ας προσεχαμε ποιον ψηφιζαμε.

Basilhs23_
05-08-14, 13:58
Εγώ αυτό που έχω να πώ είναι πως όταν οι έλληνες έπρεπε να ήταν ενωμένοι και να βγούν να αντιδράσουν, τότε που έμπαιναν τα πρώτα μέτρα, ένα αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού προτίμησε να κατακρίνει το υπόλοιπο και επιπλέον επιβραβεύοντας τα φορολογικά μέτρα των πρώτων μνημονίων με διάφορες αιτιολογίες. Η κυβέρνηση γνωρίζοντας πως είναι ο Έλληνας και τι κάνει, εκμεταλλεύτηκε αυτό το μειονέκτημα εντείνοντας το "διαίρει και βασίλευε" και στρέφοντας την μια κοινωνική ομάδα επάνω στην άλλη, από εκεί και πέρα για εμένα χάσαμε το παιχνίδι.
Προσωπικά και μετά την αισχρότητα που είχε η επιβολή του ΕΕΤΗΔΕ και τις λιγοστές αντιδράσεις του κόσμου πέρα από κλάψα ορισμένων στο ίντερνετ και τις τεράστιες ουρές καταναλωτών και γέρων στα ταμεία, κατάλαβα οτι θα έρθουν και πολύ χειρότερα μέτρα, κατάλαβα οτι δεν υπάρχει περίπτωση για κατι καλύτερο σε αυτή την χώρα. Ακόμα και ο ξένος δανειστής να έρθει και να πεί δώστε μου τις γυναίκες σας και τις κόρες σας (σχήμα λόγου, όπως γινόταν με τους αυτοκράτορες και τους κατακτητές στα μεσαιωνικά χρόνια), πιστεύω σίγουρα θα πάρουν οτι τους γουστάρει με ήπια ή καθόλου αντίδραση. Οι πολιτικοί έκαναν ένα δοκιμαστικό test στους πολίτες για να εξετάσουν πιθανότητες και περιθώρια αντίδρασης, είδαν όλα αυτά τα χρόνια οτι υπάρχει ανοχή και πλέον δεν τους νοιάζει τίποτε.

anon
05-08-14, 15:00
Εγώ αυτό που έχω να πώ είναι πως όταν οι έλληνες έπρεπε να ήταν ενωμένοι και να βγούν να αντιδράσουν, τότε που έμπαιναν τα πρώτα μέτρα, ένα αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού προτίμησε να κατακρίνει το υπόλοιπο και επιπλέον επιβραβεύοντας τα φορολογικά μέτρα των πρώτων μνημονίων με διάφορες αιτιολογίες. Η κυβέρνηση γνωρίζοντας πως είναι ο Έλληνας και τι κάνει, εκμεταλλεύτηκε αυτό το μειονέκτημα εντείνοντας το "διαίρει και βασίλευε" και στρέφοντας την μια κοινωνική ομάδα επάνω στην άλλη, από εκεί και πέρα για εμένα χάσαμε το παιχνίδι.
Προσωπικά και μετά την αισχρότητα που είχε η επιβολή του ΕΕΤΗΔΕ και τις λιγοστές αντιδράσεις του κόσμου πέρα από κλάψα ορισμένων στο ίντερνετ και τις τεράστιες ουρές καταναλωτών και γέρων στα ταμεία, κατάλαβα οτι θα έρθουν και πολύ χειρότερα μέτρα, κατάλαβα οτι δεν υπάρχει περίπτωση για κατι καλύτερο σε αυτή την χώρα. Ακόμα και ο ξένος δανειστής να έρθει και να πεί δώστε μου τις γυναίκες σας και τις κόρες σας (σχήμα λόγου, όπως γινόταν με τους αυτοκράτορες και τους κατακτητές στα μεσαιωνικά χρόνια), πιστεύω σίγουρα θα πάρουν οτι τους γουστάρει με ήπια ή καθόλου αντίδραση. Οι πολιτικοί έκαναν ένα δοκιμαστικό test στους πολίτες για να εξετάσουν πιθανότητες και περιθώρια αντίδρασης, είδαν όλα αυτά τα χρόνια οτι υπάρχει ανοχή και πλέον δεν τους νοιάζει τίποτε.

Σε συνδυασμό πάντα με το αποτέλεσμα των ευροεκλογών, που ήταν ένα τεστ, εαν υπήρχε περίπτωση αντίδρασης ή όχι, ή πόσο πρόβατα ειναι ο κόσμος. Με δεδομένο όσα μέτρα μας ρίξανε μέχρι τα τώρα, και ότι δεν επρόκειτο να αλλαξει πορεία (ότι και να λένε οι δικοί μας προεκλογικά, σημασία έχει τι λέει η Μέρκελ και ο Σοιμπλε), παρόλα αυτά κατάφερε αυτός ο λαός να ψηφίσει έτσι ώστε να βγούν και να λένε (και όχι άδικα) ότι έχουν την υποστήριξη του κόσμου, ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ παίρνουν οσα μέτρα παίρνουν.

Οσοι ψήφισαν μνημονιακό κόμμα (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΕΛΙΑ, ΔΗΜΑΡ ναι ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ και συναφείς εκφάνσεις αποσκηρτημένων βουλευτών τους σε άλλα σχήματα) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ. Το ήξεραν, ήξεραν ότι τα μέτρα θα συνεχιστούν, και παρόλα αυτά ψήφισαν οπως ψήφισαν.

Το ξαναλέω. Εαν όλο το μνημονιακό συνοθύλευμα έπιανε, αρθροιστικά, μονοψήφιο ποσοστό, σήμερα δεν θα τολμούσαν τέτοια μέτρα. Δυστυχώς, δεν είμαστε μόνο εμείς σε μια τέτοια κατάντια προβατοποίησης. Ολος ο κόσμος είναι. Ούτε στις άλλες δύσμοιρες χώρες του ευρωπαικού νότου έγινε τίποτε το διαφορετικό. Δυστυχώς. Και έχεις και έναν Γιούνγκερ σήμερα επίτροπο, να θριαμβολογεί και να λεονταρίζει ότι αυτός μας έσωσε κρατώντας μας μέσα στο ευρώ. Οσοι έχουν πέντε δράμυα μυαλό, ξέρουν ότι έσωσε τις τράπεζες και την Γερμανία.

alekan
05-08-14, 15:18
Είπαμε, κόψτε τις κουλτουροαριστερές φωνασκίες, είναι feasible μέτρα για να ματώσουν τα ρετιρέ.
Ζιγκ Σαμαζέλοι-ΔΝΤ

ardi21
05-08-14, 15:35
Toυ πατερα μου παντως του ηρθε 250 ευρω λιγοτερα σε σχεση με ΕΕΤΗΔΕ (ΦΑΠ δεν πληρωνε). Παλι καλα γιατι ειχε προετοιμαστει για εγκεφαλικο.

Ακυρο. Τα ιδια πληρωνουν σαν οικογενεια, απλα μειωθηκε το δικο του ποσο και τωρα πληρωνει και η μανα μου.

psytransas
05-08-14, 17:09
Ακυρο. Τα ιδια πληρωνουν σαν οικογενεια, απλα μειωθηκε το δικο του ποσο και τωρα πληρωνει και η μανα μου.

Κι εγω ετσι την πατησα, αλλα η χαρα κρατησε μοναχα μια στιγμη, δηλαδη μεχρι το επομενο login στο gsis. :cry:

Zer0c00L
05-08-14, 19:03
Δωράκι της κυβέρνησης, μιας και εμείς τους ψηφίσαμε. Εαν έβγαζε ΝΔ+ΕΛΙΑ+ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ και συναφή άλλα παρακλάδια, ΣΥΝΟΛΙΚΑ < 20% να δείς εαν τολμούσαν να κάνουν τέτοια κόλπα. Ως και τον φόρο εισοδήματος τον ανέβαλαν φέτος με καταληκτική ημερομηνία μετά τις εκλογές για τον ίδιο λόγο. Ναναι καλά τα πρόβατα που ψήφισαν "σταθερότητα" και αγκαλιές με Γιούνκερ... Τι είπε ο Γιούνκερ χθές; Καλά πάμε αλλά πρέπει να συνεχίσουμε έτσι (με πόνο... Για να περνάνε καλύτερα οι Γερμανοί και λοιποί βόρειοι ευρωπαίοι που μας ψέγουν και απο πάνω)

Στο μεταξύ καποιοι ξύπνιοι με άκρες, βαφτίζουν τις επαύλεις και βίλλες τους τουριστικά καταλύματα και απαλλάσονται του Ενφια... Νομίζω και απο την οικογένεια Μπακογιάννη. Και παίρνουν και επιδοτήσεις / δάνεια (δανεικά και απλήρωτα) για το success story..

@zerocool πές την μάνα σου να κάνετε μια ΜΚΟ και το σπίτι να το γράψετε εκεί, ως κατάλλυμα για άνεργους. Ο άνεργος που μένει εκεί θα είσαι εσύ! Θα δίνεις λεφτά στην ΜΚΟ (και θα τα εκπίπτεις απο το εισόδημα σου), και η ΜΚΟ δεν θα φορολογείται ΕΝΦΙΑ, και θα έχει και φοροαπαλλαγες. Ακόμα καλύτερα εαν είναι δηλωθεί θρησκευτικός χώρος μιας αναγνωρισμένης θρησκείας! (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά κάτι τέτοιες τρύπες υπάρχουν :wink: αν θες, ψάξτο)

ευχαριστώ πολύ μου έφτιαξες την διάθεση καθώς είμαι χάλια ψυχολογικά καθώς σήμερα ξεκίνησε άσχημα η μέρα μου

(-ΜΕΙΟΝ 72 ΕΥΡΩ η 36 ΕΥΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ) ναι όπως καταλάβατε μου επιβλήθηκε πρόστιμο για μη ακύρωση εισιτηρίου σε λεωφορειακή γραμμή 054 (γιατί έκανα το μοιραίο λάθος να μπω στο όχημα μαζί με τους υπαλλήλους της ΟΣΥ (ΟΑΣΑ) οι οποίοι με το που μπήκαν στο όχημα έκλεισαν τα μηχανήματα ακύρωσης εισιτηρίων.)

καλή η ιδέα σου για δημιουργία ΜΚΟ (Μίζες Καλά Οργανωμένες)

cool11
05-08-14, 19:25
Περαστε μια βολτα απο τα λογιστικα γραφεία.
Γνωριζοντας προσωπα και πραγματα, σας λεω οτι και οι τελευταιοι εναπομείναντες σκληροπυρηνικοι νεοδημοκράτες (ψηφος στη νδ απο μεταπολιτευση ως σημερα), βρίζουν αισχρά την κυβέρνηση, δεν ντρεπονται να το πουν και να το φωναξουν. Δεν ντρεπονται να πουν οτι εκαναν λαθος που τους ψηφισαν.
Πολλοι ηδη λενε οτι θα ψηφισουμε κατι αλλο (...) μηπως και αλλαξει η κατασταση. Απλα ελπιζω να μην ψηφισουν κανενα 'δεκανικι' του συστηματος παλι...

Νομιζω ο ΕΝΦΙΑ, εστω κι αν δεν δουμε καποια 'εξεγερση', εκανε το ποτηρι να ξεχειλισει.
Γιατι ερχεται το κρατος και με τους δυσβαστακτους φορους σου λεει 'δωσε μου την περιουσία σου'.
Δεν λεω οτι περιμενω κατι καλυτερο, με τον ελληνα ψηφοφορο πρεπει παντα να κρατας μικρο καλαθι, αλλα φαινεται οτι στις επομενες εκλογες οταν γινουν , η νδ θα πιασει τα ποσοστα του πασοκ.
Εμεις ομως σαν πολιτες, θα εχουμε ηδη πιασει τον απολυτο πατο.
:(

anon
05-08-14, 19:33
Περαστε μια βολτα απο τα λογιστικα γραφεία.
Γνωριζοντας προσωπα και πραγματα, σας λεω οτι και οι τελευταιοι εναπομείναντες σκληροπυρηνικοι νεοδημοκράτες (ψηφος στη νδ απο μεταπολιτευση ως σημερα), βρίζουν αισχρά την κυβέρνηση, δεν ντρεπονται να το πουν και να το φωναξουν. Δεν ντρεπονται να πουν οτι εκαναν λαθος που τους ψηφισαν.
Πολλοι ηδη λενε οτι θα ψηφισουμε κατι αλλο (...) μηπως και αλλαξει η κατασταση. Απλα ελπιζω να μην ψηφισουν κανενα 'δεκανικι' του συστηματος παλι...


Καλά.... Αυτοί, ακόμα και ζητιάνοι να καταντησουν, ΝΔ θα ψηφίζουν....



Νομιζω ο ΕΝΦΙΑ, εστω κι αν δεν δουμε καποια 'εξεγερση', εκανε το ποτηρι να ξεχειλισει.
Γιατι ερχεται το κρατος και με τους δυσβαστακτους φορους σου λεει 'δωσε μου την περιουσία σου'.
Δεν λεω οτι περιμενω κατι καλυτερο, με τον ελληνα ψηφοφορο πρεπει παντα να κρατας μικρο καλαθι, αλλα φαινεται οτι στις επομενες εκλογες οταν γινουν , η νδ θα πιασει τα ποσοστα του πασοκ.
Εμεις ομως σαν πολιτες, θα εχουμε ηδη πιασει τον απολυτο πατο.
:(

Oυτε αυτό το πιστεύω. Εξάλλου, και περυσι πληρώσαμε, και πρόπερσι. Απλά είδαν ότι ο σβέρκος του Ελληνα αντέχει, και φόρτωσαν λιγο παραπάνω το γαιδούρι. Είτε με το καροτο, είτε με το καμτσίκι, το ζωντόβολο θα φορτωθεί και θα προχωρήσει. Δεν τρέφω καμμια ελπίδα για τον Ελληνα, είναι πιο βλάκας απο βλάκας.

Zer0c00L
05-08-14, 19:36
το γεγονος οτι καποιοι νεοδημοκρατες η πασοκοι κτλ βριζουν δεν αλλαζει το γεγονος οτι τους ψηφισαν και εννοειτε οτι δεν τους απαλλαζει απο τις ευθυνες που εχουν ως ψηφοφοροι

οσο για το τι να ψηφισουμε δεν ξερω τι να απαντησω.....τους λιγοτερο κλεφτε-λαμογια ισως...

παντως συμφωνω με αυτα που λεει ο φιλος και συνομιλητης anon ειχαμε περιθωριο να αντιδρασουμε και να τους τιμωρησουμε τωρα που υπογραφτηκε το μνημονιο δυστυχως το χασαμε πλεον αποφασιζει η Ε.Ε (γερμανια) η ΤΡΟΙΚΑ το ΔΝΤ και θα ειμαστε εκει μεχρι το 2060 και υποψην τα χειροτερα ακομα δεν τα εχουμε δει...ετοιμαστειτε να ζησουμε με 150-350 ευρω μισθους/συνταξεις (επιπεδα ρουμανιας/βουγλαριας) δεν πιστευω να το ξεχασατε αυτο που λεει το μνημονιο και αλλα που ερχονται....

παντως ο φιλος και συνομιλητης anon απευθυνεται ευγενικα στους ελληνες ψηφοφορους

καποιοι φιλοι ελεγαν μηπως οι πολιτικοι ειναι "μακακες" και τους απαντησα μηπως δεν ειναι οι πολιτικοι "μακακες" αλλα αυτοι που τους ψηφιζουν (δηλαδη οι ψηφοφοροι) γιατι το να ψηφισεις μια φορα ΝΔ η ΠΑΣΟΚ το καταλαβαινω...οταν ομως σου εχουν αποδειξει οτι λενε ψεμματα (αλλα λενε προεκλογικα για να παρουν την ψηφο σου και αλλα κανουν μετα τις εκλογες) και τους ξανα ψηφιζεις τοτε κατι δεν παει καλα....

cool11
05-08-14, 20:53
27 κατασκευαστές πλυντηρίων....ε βουλευτες, συνιστούν/συζητούν, ΕΝΦΙΑ.
http://news247.gr/eidiseis/politiki/rwgmes_sth_nd_gia_ton_enfia.2960425.html

Δηλαδή αν ενα αγροτοσπιτο που κοστιζει-δεν κοστιζει ρεαλιστικα μιλωντας, ενα 20 χιλ ευρω, το κοστολογει η εφορια 100 χιλ ευρω, και μετα μου βαζει το αντιστοιχο φορο-χαρατσι, μπορω να τους πω, ελατε παρτε το με πληστειριασμο, και δωστε μου τα 100 χιλ ευρω, αντε να σας κανω και σκόντο;
Αμα κοστιζει τοσο ρε παιδια (ουτε κατα διανοια) να σας το δωσω, ευχαριστως, να βγω και κερδισμενος!

Jazzer
05-08-14, 21:19
Σε ολους τους συγγενεις, γνωστους, συναδελφους, για τους οποιους γνωριζω ή υποπτευομαι οτι με την ψηφο τους ή την αδιαφορια τους ενισχυουν τις πολιτικες των ξεπουλημενων που μας κυβερνουν και που φοβηθηκαν οτι οι "κουλτουροαριστεροι" οπως λεει και το γνωστο space boy του forum, θα τους παρουν τα σπιτια, τους λεω με σοβαροτητα οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι σωστος και δικαιος φορος και οτι οφειλουμε να κανουμε ολοι θυσιες για να "σωθει" η χωρα ! Να δειτε κατι μουτρακια μετα απο αυτα που ακουνε, αλλο πραγμα ! :p

anon
05-08-14, 21:29
Σε ολους τους συγγενεις, γνωστους, συναδελφους, για τους οποιους γνωριζω ή υποπτευομαι οτι με την ψηφο τους ή την αδιαφορια τους ενισχυουν τις πολιτικες των ξεπουλημενων που μας κυβερνουν και που φοβηθηκαν οτι οι "κουλτουροαριστεροι" οπως λεει και το γνωστο space boy του forum, θα τους παρουν τα σπιτια, τους λεω με σοβαροτητα οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι σωστος και δικαιος φορος και οτι οφειλουμε να κανουμε ολοι θυσιες για να "σωθει" η χωρα ! Να δειτε κατι μουτρακια μετα απο αυτα που ακουνε, αλλο πραγμα ! :p

Σωστός.... Μάλλον πρέπει να τους πείς, ότι ειναι ο δικαιότερος φόρος, και πρέπει και να ΑΥΞΗΘΕΙ κιόλας, μιας και έτσι δεν γλυτώνει κανένας (εκτός βέβαια εαν έχεις οικογένεια πχ Μητσοτάκη, και "βαφτίσεις" την βίλλα τουριστικό κατάλλυμα, οπότε δεν πληρώνεις ΕΝΦΙΑ. Η'πληρώνεις λίγα).

hemlock
05-08-14, 21:32
Σε ολους τους συγγενεις, γνωστους, συναδελφους, για τους οποιους γνωριζω ή υποπτευομαι οτι με την ψηφο τους ή την αδιαφορια τους ενισχυουν τις πολιτικες των ξεπουλημενων που μας κυβερνουν και που φοβηθηκαν οτι οι "κουλτουροαριστεροι" οπως λεει και το γνωστο space boy του forum, θα τους παρουν τα σπιτια, τους λεω με σοβαροτητα οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι σωστος και δικαιος φορος και οτι οφειλουμε να κανουμε ολοι θυσιες για να "σωθει" η χωρα ! Να δειτε κατι μουτρακια μετα απο αυτα που ακουνε, αλλο πραγμα ! :p
Nα κοπεί/μηδενιστεί και η σύνταξη των πεθερικών.:p

anon
05-08-14, 21:37
Nα κοπεί/μηδενιστεί και η σύνταξη των πεθερικών.:p

Μην γελάς. Ερχεται. Το πλάνο είναι ότι για να μην υποχρεώνεται το κράτος να επιχορηγεί τα ταμεία όταν δεν μπορούν να δώσουν συντάξεις, θα γίνει ως εξής. Το κράτος θα δίνει μια σύνταξη σαν προνοιακή μικρή, της τάξεως των 200 πχ ευρώ σε όλους. Απο εκεί και πάνω θα δίνουν τα ταμεία. Αρχικά αυτό θα φαίνεται ότι όλοι θα παίρνουν παραπάνω σύνταξη, αυτή την εξτρα του κράτους. Ομως δεν είναι έτσι. Το κράτος θα απαλλάσεται να εγγυάται τις συντάξεις των ταμείων. Ετσι εαν τα ταμεία δεν έχουν χρήματα, πολύ απλά δεν θα πληρώνουν ή θα πληρώνουν όσο μπορούν. Αυτό θα ισοπεδώσει τις συντάξεις, και των μικροσυνταξιούχων αλλά και αυτών που παίρνουν μεγαλύτερες συντάξεις (δικαίως ή αδίκως). Δεν θα υπάρχει η κάλυψη του κράτους. ΤΕΛΟΣ. Εκεί να δείς τι έχει να γίνει....

Και το ΕΚΑΣ; Πάει και το ΕΚΑΣ. Περικοπες και εκεί, και να δειτε στο τέλος θα το κόψουν (ειδικά εαν υλοποιηθεί η κρατική "σύνταξη")
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/34832/erxetai-neo-maxairi-sto-ekas

Basilhs23_
05-08-14, 21:38
τους λεω με σοβαροτητα οτι ο ΕΝΦΙΑ ειναι σωστος και δικαιος φορος και οτι οφειλουμε να κανουμε ολοι θυσιες για να "σωθει" η χωρα ! Να δειτε κατι μουτρακια μετα απο αυτα που ακουνε, αλλο πραγμα ! :p

Καλό κόλπο, να το δοκιμάσω και εγώ σε κανέναν δικό μου γνωστό/φίλο να δώ τα μούτρα του.


ευχαριστώ πολύ μου έφτιαξες την διάθεση καθώς είμαι χάλια ψυχολογικά καθώς σήμερα ξεκίνησε άσχημα η μέρα μου

Off Topic
(-ΜΕΙΟΝ 72 ΕΥΡΩ η 36 ΕΥΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ) ναι όπως καταλάβατε μου επιβλήθηκε πρόστιμο για μη ακύρωση εισιτηρίου σε λεωφορειακή γραμμή 054 (γιατί έκανα το μοιραίο λάθος να μπω στο όχημα μαζί με τους υπαλλήλους της ΟΣΥ (ΟΑΣΑ) οι οποίοι με το που μπήκαν στο όχημα έκλεισαν τα μηχανήματα ακύρωσης εισιτηρίων.)


Τους κερατάδες... την έχει πατήσει και ένας φίλος έτσι. Υπάρχει ελπίδα να αποφύγεις το πρόστιμο, πήγαινε σε κάποια γραφεία του ΟΑΣΑ και κάνε αίτηση ακύρωσης του προστίμου, υποβάλλεις ένα έντυπο και εξηγείς αναλυτικά τι έγινε.

africa
05-08-14, 21:54
δυστυχώς, οι μεγάλες ηλικίες..
παρόλο που τους έχουν κόψει το ΕΚΑΣ με αποτέλεσμα τη μείωση στη σύνταξη που τόσα χρόνια λαχταρούσαν να πάρουν,
παρόλο που τους φορολογούν το ένα και μοναδικό σπίτι στο οποίο ζουν και το οποίο απόχτησαν μετά από πολλά χρόνια με τόσες πολλές καθημερινές στερήσεις της οικογένειας τους,
παρόλο που βλέπουν τα δικά τους παιδιά άνεργα και ανήμπορα να προχωρήσουν τη ζωή τους,
παρόλαυτα, θέλουν και ψηφίζουν τον σαμαρά για το καλό του τόπου.

και δε πα να γ@θουν οι ίδιοι , τα σπίτια, οι οικογένειες τους και τα παιδιά τους? "σημασία έχει να σωθεί ο τόπος και αυτό πρέπει από κάπου να ξεκινήσει."
ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι σκέπτονται!!
(και δεν τους πειράζει τόσο πολύ που αυτό συμβαίνει στους λάθος ανθρώπους, από τους λάθος διοικούντες, με λάθος τρόπο)

δε πα να λέμε τώρα όλοι εμείς τα δικά μας? καληνύχτα σας...

no_logo
05-08-14, 21:54
φίλη λογίστρια ισχυριζόταν σήμερα το μεσημέρι πως το ΕνΦΙΑ είναι πάνω κάτω τα ίδια χρήματα με το χαράτσι συν το ΦΑΠ πέρυσι
Δεν θυμάμαι τα νούμερα, αλλά θα προσπαθήσω να τα βρω

Jazzer
05-08-14, 22:16
Φύσαγε και ξεφύσαγε πάλι ο συνάδελφος μου στο γραφείο σήμερα.
"Τι έγινε ρε φίλε, τι έχεις; " τον ρωτάω εγώ. "Άσε, μου ήρθε το ΕΝΦΙΑ 1.100 ευρώ, τι μας βρήκε και θέλουμε να φύγουμε διακοπές την άλλη εβδομάδα ! " μου απαντάει.
"Σε καταλαβαίνω, κι εμένα μου ήρθε πολύ, αλλά τώρα που η χώρα βγαίνει από το τούνελ και πιάνουν τόπο οι θυσίες του κόσμου, πρέπει να το πληρώσουμε κι αυτό, τα χειρότερα πέρασαν " του απαντάω, χωρίς να γελάω ή με ειρωνικό ύφος, αλλά με σοβαρότητα, λες και το πίστευα ! :p
Με κοιτάει καλά καλά και ταυτόχρονα τσεκάρει και το κλιματιστικό με την άκρη του ματιού του να δει αν λειτουργεί, νόμιζε ότι με πείραξε η ζέστη, αλλά είχαμε full δροσιά εκείνη τη στιγμή στο γραφείο !
Να αναφέρω τέλος, ότι ο εν λόγω συνάδελφος πρόσφατα ψήφισε ΕΛΙΑ και όσα χρόνια τον γνωρίζω πάντα ήταν πασόκος...
Τρολλάρισμα και καζούρα χρειάζεται με όλους αυτούς, μιας και δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό ας το διασκεδάσουμε λιγάκι ! :p

Basilhs23_
05-08-14, 23:36
δυστυχώς, οι μεγάλες ηλικίες..
παρόλο που τους έχουν κόψει το ΕΚΑΣ με αποτέλεσμα τη μείωση στη σύνταξη που τόσα χρόνια λαχταρούσαν να πάρουν,
παρόλο που τους φορολογούν το ένα και μοναδικό σπίτι στο οποίο ζουν και το οποίο απόχτησαν μετά από πολλά χρόνια με τόσες πολλές καθημερινές στερήσεις της οικογένειας τους,
παρόλο που βλέπουν τα δικά τους παιδιά άνεργα και ανήμπορα να προχωρήσουν τη ζωή τους,
παρόλαυτα, θέλουν και ψηφίζουν τον σαμαρά για το καλό του τόπου.

και δε πα να γ@θουν οι ίδιοι , τα σπίτια, οι οικογένειες τους και τα παιδιά τους? "σημασία έχει να σωθεί ο τόπος και αυτό πρέπει από κάπου να ξεκινήσει."
ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι σκέπτονται!!
(και δεν τους πειράζει τόσο πολύ που αυτό συμβαίνει στους λάθος ανθρώπους, από τους λάθος διοικούντες, με λάθος τρόπο)

δε πα να λέμε τώρα όλοι εμείς τα δικά μας? καληνύχτα σας...

Οι βαθύτερες αιτίες που πιστεύω οτι οδηγούν τους ηλικιωμένους σε αυτή την συμπεριφορά ψήφου, είναι για εμένα ιδεολογικοσυναισθηματικές. Όσοι γεννήθηκαν λίγο πρίν και λίγο μετά το 40 καθώς και λίγο μετά το τέλος του 40, μεγάλωσαν με μια ιδεολογία - προπαγάνδα οτι κομμουνισμός ή αριστερά = θα χάσουμε το σπίτι μας που αποκτήθηκε με κόπο ή κληρονομήσαμε από τους γονείς, άρα τι να ψηφήσουμε που να μην είναι κομμουνιστικό ή αριστερό και χαθεί η περιουσία μας ακόμα και μικροκαταθέσεις ή καμιά γκαρσονιέρα σε υπόγειο; Μόνο ΝΔ. Έχουνε κολλήσει από τα κατοχικά σύνδρομα πως οτιδήποτε άλλο από ΝΔ θα τους κάνει κακό και επηρεάζονται συναισθηματικά. Είναι κάτι στο περίπου σαν να πηγαίνεις στην μητέρα και να της λές οτι το παιδί που γέννησες δεν είναι δικό σου, δεν θα το αποδεχτεί με τίποτα. Όλοι αυτοί στην συνέχεια μεγάλωσαν έτσι και τις επόμενες γεννιές 50-60-70-κάποιοι από το 80-πολύ λίγοι των αρχών του 90.

Στην ΝΔ μέχρι πρίν το 2009 υπήρχαν ανάμεσα στους δεξιούς και σε όλους αυτούς με τα κατοχικά σύνδρομα, ακροδεξιοί εθνικιστές ναζιστές φασίστες φιλοχουντικοί βασιλόφρονες και λοιποί, όλοι αυτοί έμεναν επειδή υπήρχε μάσα και χρήμα για να φαγωθεί μέσω προσλήψεων στο δημόσιο και τα γνωστά. Αυτά κόπηκαν, αρχικά προ κρίσης το 50-60% έφυγε και πήγε στο ΛΑΟΣ. Με την ένταση της κρίσης και το ψήφισμα των μνημονίων έφυγαν από το ΛΑΟΣ και μαζί με το υπόλοιπο που ήταν στην ΝΔ πήγαν στην ΧΑ. Αυτό το 20% που έχει μείνει στην ΝΔ λοιπόν είναι αυτοί οι γέροι που δεν παίζει να φύγουν.

Zer0c00L
06-08-14, 00:07
Καλό κόλπο, να το δοκιμάσω και εγώ σε κανέναν δικό μου γνωστό/φίλο να δώ τα μούτρα του.



Τους κερατάδες... την έχει πατήσει και ένας φίλος έτσι. Υπάρχει ελπίδα να αποφύγεις το πρόστιμο, πήγαινε σε κάποια γραφεία του ΟΑΣΑ και κάνε αίτηση ακύρωσης του προστίμου, υποβάλλεις ένα έντυπο και εξηγείς αναλυτικά τι έγινε.

για αυτο που λες πρεπει να παω στα γραφεια της ΟΣΥ (ρεντη) δεν δεχονται στον ΟΑΣΑ (μετσοβου) πραγμα που σημαινει οτι θα χασω μια μερα μεροκαματο (για να υποβαλλω αιτηση ακυρωσης-ενστασης κτλ

βλακεια εκανα που δεν πηρα τους αριθμους μητρωου και των τριων ελεγκτων να παω στην ευελπιδων να τους κανω μια μηνυση

τωρα θα το πληρωσω πριν τις 10 μερες (36 ευρω) και θα μου γινει μαθημα (βεβαια θα τους ξαναπετυχω τους ιδιους και τοτε θα το παιξω οπως η ηλικιωμενη κυρια θα αρνηθω να τους δειξω το ΑΔΤ ωστε να καλεσουν την αστυνομια και εκει θα αρνηθω να υπογραψω το προστιμο και ταυτοχρονα θα τους ζητησω τα στοιχεια παρουσια της αστυνομιας για να τους κανω μηνυση (εγω θα τρεχω στο ρεντη για αιτηση ακυρωσης-ενστασης) και αυτοι στα δικαστηρια η θα φανε ξυλο και θα καταληξουμε ολοι μαζι στο αυτοφωρο.

- - - Updated - - -


Φύσαγε και ξεφύσαγε πάλι ο συνάδελφος μου στο γραφείο σήμερα.
"Τι έγινε ρε φίλε, τι έχεις; " τον ρωτάω εγώ. "Άσε, μου ήρθε το ΕΝΦΙΑ 1.100 ευρώ, τι μας βρήκε και θέλουμε να φύγουμε διακοπές την άλλη εβδομάδα ! " μου απαντάει.
"Σε καταλαβαίνω, κι εμένα μου ήρθε πολύ, αλλά τώρα που η χώρα βγαίνει από το τούνελ και πιάνουν τόπο οι θυσίες του κόσμου, πρέπει να το πληρώσουμε κι αυτό, τα χειρότερα πέρασαν " του απαντάω, χωρίς να γελάω ή με ειρωνικό ύφος, αλλά με σοβαρότητα, λες και το πίστευα ! :p
Με κοιτάει καλά καλά και ταυτόχρονα τσεκάρει και το κλιματιστικό με την άκρη του ματιού του να δει αν λειτουργεί, νόμιζε ότι με πείραξε η ζέστη, αλλά είχαμε full δροσιά εκείνη τη στιγμή στο γραφείο !
Να αναφέρω τέλος, ότι ο εν λόγω συνάδελφος πρόσφατα ψήφισε ΕΛΙΑ και όσα χρόνια τον γνωρίζω πάντα ήταν πασόκος...
Τρολλάρισμα και καζούρα χρειάζεται με όλους αυτούς, μιας και δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό ας το διασκεδάσουμε λιγάκι ! :p

συμφωνω - μαζι σου μπας και καταλαβουν την ..... που τους δερνει και σκεφτουν τι θα ξανα ψηφισουν (αν και ειναι αργα πλεον οπως λεει ο anon τωρα θα χορεψουμε μεχρι το 2060 εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας....

@ ADSLgr.com All rights reserved.