PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

no_logo
07-08-14, 15:26
δεν θέλω να συμπίπτει η δόση της εφορίας με το ενφια
τσαντίζομαι

ntoremi
07-08-14, 15:35
Ερώτηση
Επειδή είμαι άνθρωπος που προγραμματίζει και αυτή η αναβολή του ΕνΦΙΑ μου ανατρέπει το προγραμματισμό
Μπορώ να πληρώσω την πρώτη δόση του φόρου στο τέλος του μήνα;
Θα είναι ο αριθμός της ταυτότητας οφειλής ο ίδιος με την ταυτότητα οφειλής μετά την αναπροσαρμογή του ποσού;
Γνωρίζει κάποιος λογιστής ;

βεβαιως μπορεις να πας να πληρωσεις και σημερα. Η ταυτοτητα οφειλης που εχει ηδη βγει ισχυει. Αν πληρωσεις σημερα, τα χρηματα θα φαινονται οτι πληρωθηκαν. Ακομα κι αν αλλαξει σε λιγες μερες η ταυτοτητα οφειλης (που το αποκλειω), η πληρωμη που ηδη εκανες θα φαινεται, αρα θα σου απομενει να πληρωσεις το οποιοδηποτε υπολοιπο (ιδιο ή μειωμενο). Αυτο το νεο υπολοιπο, θα εχει λογικοτατα την ιδια ταυτοτητα οφειλης, αλλα, ακομα κι αν εχει αλλη, αυτη η αλλη ταυτοτητα οφειλης θα αντιστοιχει στο υπολοιπο σου, αρα η αρχικη τωρινη σου πληρωμη παλι δεν θα χαθει.

Κι εγω τωρα θα παω να πληρωσω την 1η δοση, γιατι θα φυγω διακοπες και δεν θελω να τρεχω. Μαλιστα, οι περισσοτερες πιστωτικες καρτες τραπεζων προσφερουν ατοκες δοσεις για τις οφειλες σε εφορια (απο 6 ως 12 δοσεις). Η εξοφληση της καρτας ετσι κι αλλιως γινεται σχεδον ενα μηνα αργοτερα, αρα συμφερει. Πληρωνεις σημερα την 1η δοση με πιστωτικη καρτα, την βαζεις αυτην την 1η δοση σε 9 ατοκες δοσεις, αρα σπας την οφειλη σε πολλα κομματια στο μελλον.

psytransas
07-08-14, 16:55
Λες να βγει κανεις και να πει για τον Σαμαρα, 'καλως τον ευεργετη που μας γλυτωσε απο τον φορο';

Πολλοι, -ανωτερης ηλικιακης κλιμακας- θα το πουν. Αφου εχουν να κανουν με βουστασιο και το ξερουν.



Περαστε μια βολτα απο τα λογιστικα γραφεια.
Θα δειτε σκληροπυρηνικους νδ-πασοκ να βριζουν ασυστολα!
Σκυλια που γαβγιζουν, δεν δαγκωνουν. Μονο γλυφουν.

Οσοι ηδη πληρωσαν, με πιστωτικη οπως ανεφεραν καποιοι πιο πανω για να εκμεταλλευτουν τις ατοκες δοσεις, τι γινεται οεο ?

dhmk
07-08-14, 17:31
Οσοι ηδη πληρωσαν, με πιστωτικη οπως ανεφεραν καποιοι πιο πανω για να εκμεταλλευτουν τις ατοκες δοσεις, τι γινεται οεο ?

Αν πλήρωσες όλο το ποσό θα συνεχίσεις να πληρώνεις τις δόσεις στη τράπεζα. Το κράτος παίρνει όλο το ποσό άμεσα. Αποκλείεται να μπορείς να κάνεις κάτι. Απλά, κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να ξοδέψεις χρόνο στην εφορία για να σου επιστραφεί η διαφορά - αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να κάνουν αυτόματους συμψηφισμούς π.χ. με επόμενους φόρους. Αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει έκπτωση γενικά στο φόρο. Μόνο σε κάποιες πολύ κραυγαλέες περιπτώσεις με χωράφια σε οικισμούς όπου εμφανίσθηκαν εξωφρενικά ποσά. Για να πλήρωσες ήδη αυτό σημαίνει ότι δεν θεωρείς ότι ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία. Οπότε το πιο πιθανό είναι ότι δεν αλλάζει τίποτα για σένα.

raspoutiv
07-08-14, 18:13
γιατί να βιάζεστε να πληρώσετε;
βάλτε το ποσό στην τράπεζα κι όταν έρθει η ώρα σας το παίρνουν μόνοι τους από εκεί. να μην τρέχετε (έδωσα ιδέα στο Χαρδούβελη να το παρουσιάζει κι αυτό σαν ευκολία)

επειδή το θέμα δεν είναι μόνο για πλάκα όμως, φαντάζομαι πως ανάλογα με τις αντιδράσεις του κόσμου (αυτές τις ανύπαρκτες) θα έρθει κι η μείωση. ο 1ος ΕΝΦΙΑ είναι λαγουδάκι

ntoremi
07-08-14, 18:39
Φανταστειτε να πουν οτι "παραταση στην Α δοση του ενφια για σεπτεμβρη" σημαινει "παραταση ΜΟΝΟ στην Α δοση", δηλαδη τελος σεπτεμβρη πρεπει να πληρωθουν και η Α και η Β δοση!!!!! Δεν αποκλειεται καθολου, τετοιοι αλητες που ειναι...

xaris2335
07-08-14, 20:40
εγώ πιστεύω πως ο μόνος τρόπος να μην πληρώσεις είναι να τα δώσεις σε ένα πολύ καλό δικηγόρο και αυτός θα βρει κάποιο νομικό παραθυράκι να τα αποφύγεις. Γιατί όταν πληρώνεις πάντα βρίσκεται τρόπος να το αποφύγεις.

Και κάνω μια έκκληση σε δικηγόρους αν μας ακούνε.
Εκδώστε ένα βιβλιαράκι με τα δικαιώματα των πολιτών απέναντι στο κράτος,τράπεζες,εφορίες,κτλ. και να δείτε την επόμενη μέρα θα γίνει best seller σε χρόνο dt.

Basilhs23_
07-08-14, 21:52
Τίποτα δεν μπορεί να κάνει ο δικηγόρος, εκτός αν μιλάμε για λάδωμα εφοριακού, αν και τώρα που όλες οι εκκαθαρισεις γίνονται ηλεκτρονικά αυτό είναι ανέκδοτο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με δικηγόρο είναι να αργήσεις να πληρώσεις με καθυστερίσεις και νομικές προσφυγές.

cool11
08-08-14, 08:27
Τελικα θα εχουμε νέα αναρτηση εκκαθαριστικων;
Εδω ετσι λεει
Πληροφορίες του news.gr αναφέρουν ότι η δέσμη αλλαγών θα κλειδώσει εντός της ημέρας και θα εκδοθούν νέα εκκαθαριστικά σημειώματα.
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article-wide/167548/enfia-oi-allages-h-anavolh-kai-o-ypallhlos-poy.html

Να δουμε ποτε θα αναρτησουν τα νέα.

anon
08-08-14, 08:43
εγώ πιστεύω πως ο μόνος τρόπος να μην πληρώσεις είναι να τα δώσεις σε ένα πολύ καλό δικηγόρο και αυτός θα βρει κάποιο νομικό παραθυράκι να τα αποφύγεις. Γιατί όταν πληρώνεις πάντα βρίσκεται τρόπος να το αποφύγεις.

Και κάνω μια έκκληση σε δικηγόρους αν μας ακούνε.
Εκδώστε ένα βιβλιαράκι με τα δικαιώματα των πολιτών απέναντι στο κράτος,τράπεζες,εφορίες,κτλ. και να δείτε την επόμενη μέρα θα γίνει best seller σε χρόνο dt.

Eαν έγινε λάθος υπολογισμός, ΟΚ. Οπως πχ με κάτι κραυγαλέες περιπτώσεις όπου υπολογίσθηκαν ακίνητα με αντικειμενικές αξίες που ούτε στην Διονυσιου Αεροπαγίτου δεν έχει. Εκεί έγινε λάθος στον υπολογισμό, και θα δικαιωθείς. Οπου όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με τον υπολογισμό, ασχέτως εαν σου βγαίνει ΕΝΦΙΑ για εγκεφαλικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ο δικηγορος και το δικαστήριο μπορούν να επέμβουν στην λάθος εφαρμογή του νόμου, αλλά δεν μπορούν να επέμβουν στον νόμο, όταν τα δεδομένα είναι σωστα και ο υπολογισμός έγινε σωστά με βάση τον νόμο. Είναι νόμος και κανένα δικαστήριο δεν μπορεί να αλλάξει τον νόμο, μόνο η βουλή.

ntoremi
08-08-14, 10:12
Eαν έγινε λάθος υπολογισμός, ΟΚ. Οπως πχ με κάτι κραυγαλέες περιπτώσεις όπου υπολογίσθηκαν ακίνητα με αντικειμενικές αξίες που ούτε στην Διονυσιου Αεροπαγίτου δεν έχει. Εκεί έγινε λάθος στον υπολογισμό, και θα δικαιωθείς. Οπου όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με τον υπολογισμό, ασχέτως εαν σου βγαίνει ΕΝΦΙΑ για εγκεφαλικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ο δικηγορος και το δικαστήριο μπορούν να επέμβουν στην λάθος εφαρμογή του νόμου, αλλά δεν μπορούν να επέμβουν στον νόμο, όταν τα δεδομένα είναι σωστα και ο υπολογισμός έγινε σωστά με βάση τον νόμο. Είναι νόμος και κανένα δικαστήριο δεν μπορεί να αλλάξει τον νόμο, μόνο η βουλή.

E οχι βεβαια μονο η βουλη. Ο νομος πρεπει να ειναι και συμφωνος με το συνταγμα. Το συνταγμα ειναι πανω απο ολους τους νομους. Το ΣτΕ αποφασιζει γι αυτο και εχει αναγκασει τις κυβερνησεις και την βουλη να αλλαξει πολλους ναμους, οπως ολοι ξερουμε. Δεν αποκλειω και σειρα προσφυγων στο ΣτΕ για την αντισυνταγματικοτητα του ενφια.

aroutis
08-08-14, 10:19
E οχι βεβαια μονο η βουλη. Ο νομος πρεπει να ειναι και συμφωνος με το συνταγμα. Το συνταγμα ειναι πανω απο ολους τους νομους. Το ΣτΕ αποφασιζει γι αυτο και εχει αναγκασει τις κυβερνησεις και την βουλη να αλλαξει πολλους ναμους, οπως ολοι ξερουμε. Δεν αποκλειω και σειρα προσφυγων στο ΣτΕ για την αντισυνταγματικοτητα του ενφια.
H φορολόγηση οφείλει να είναι ανάλογη με τη φοροδοτική δυνατότητα του πολίτη, συμφωνα με το σύνταγμα.

Ο ΕΝΦΙΑ και κατα παραδοχή του ίδιου του Υπουργού Οικονομικών ΔΕΝ λαμβάνει υπόψη το συγκεκριμένο, και αναρωτιέμαι, γιατί ακόμα δεν έχουμε πνιξει το ΣτΕ στις προσφυγές αλλά απλά κλαίμε.

Σκύλος που γαυγίζει δεν δαγκώνει, όντως.

cool11
08-08-14, 10:29
Λυπαμαι που το λεω, αλλα το εχω διαπιστωσει, οπως πιστευω το εχετε διαπιστωσει κι εσεις, στο κρατος που ζουμε....
Αλλα ξέρετε τι αποφασεις βγαζει πλεον το ΣτΕ....

anon
08-08-14, 11:28
E οχι βεβαια μονο η βουλη. Ο νομος πρεπει να ειναι και συμφωνος με το συνταγμα. Το συνταγμα ειναι πανω απο ολους τους νομους. Το ΣτΕ αποφασιζει γι αυτο και εχει αναγκασει τις κυβερνησεις και την βουλη να αλλαξει πολλους ναμους, οπως ολοι ξερουμε. Δεν αποκλειω και σειρα προσφυγων στο ΣτΕ για την αντισυνταγματικοτητα του ενφια.

Καλά, ποιός το χέζει το σύνταγμα τώρα... Ε; :p :p
Κάτι μας είπε. Θα σου βγεί το ΣτΕ ή ο Αρειος πάγος, και θα σου βγάλει τα πάντα συνταγματικά.
Εν ανάγκη, θα το αλλάξουν το σύνταγμα.

Ενας άλλος σημαντικός λόγος που έφυγε απο την ΔΕΗ το ΕΤΗΗΔΕ και έγινε ΕΝΦΙΑ είναι γιατί είχε αποφασιστεί σαν προσωρινός νόμος / φόρος, και ήταν για 2 έτη. Οπότε για να το μονιμοποιήσουν, έπρεπε να γίνει άλλος νόμος, και να μην βαφτιστεί ως έκτακτος.

Ολα τα τρέχοντα φορολογικά μέτρα δεν ακολουθούν την αρχη της αναλογικότητας, οπότε κατα το σύνταγμα θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει αντισυνταγματικά.... Καλά...

cool11
08-08-14, 13:24
Είμαστε πάντως, η χώρα της ανομίας...

- - - Updated - - -

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_allazei_ston_enfia_deite_tis_aksies_twn_akinhtwn_se_457_perioxes_kai_pws_tha_meiwthei_o_foros.2964609.html

Και τωρα που ανακοινωσαν αυτες τις τιμες, θα αναρτησουν νεα εκκαθαριστικα;

kover
08-08-14, 13:28
Περίμενα επιστροφή φόρου. Πήρα τηλέφωνο στο taxis γιατι εχει περάσει ένας μήνας και ακόμα δεν είχε εμφανιστεί ημερομηνία επιστροφής. Μου είπαν πως πρέπει να πάω στη ΔΟΥ μου. Πήγα και μου συμψηφισαν το ενφια με την επιστροφή και πήρα απο τα 3 το μακρύτερο.

yiapap
08-08-14, 13:38
Περίμενα επιστροφή φόρου. Πήρα τηλέφωνο στο taxis γιατι εχει περάσει ένας μήνας και ακόμα δεν είχε εμφανιστεί ημερομηνία επιστροφής. Μου είπαν πως πρέπει να πάω στη ΔΟΥ μου. Πήγα και μου συμψηφισαν το ενφια με την επιστροφή και πήρα απο τα 3 το μακρύτερο.Αχα... Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Τους πήγες και αποδείξεις και έξοδα και τέτοια;

Basilhs23_
08-08-14, 14:03
Eαν έγινε λάθος υπολογισμός, ΟΚ. Οπως πχ με κάτι κραυγαλέες περιπτώσεις όπου υπολογίσθηκαν ακίνητα με αντικειμενικές αξίες που ούτε στην Διονυσιου Αεροπαγίτου δεν έχει. Εκεί έγινε λάθος στον υπολογισμό, και θα δικαιωθείς. Οπου όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με τον υπολογισμό, ασχέτως εαν σου βγαίνει ΕΝΦΙΑ για εγκεφαλικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ο δικηγορος και το δικαστήριο μπορούν να επέμβουν στην λάθος εφαρμογή του νόμου, αλλά δεν μπορούν να επέμβουν στον νόμο, όταν τα δεδομένα είναι σωστα και ο υπολογισμός έγινε σωστά με βάση τον νόμο. Είναι νόμος και κανένα δικαστήριο δεν μπορεί να αλλάξει τον νόμο, μόνο η βουλή.

Το ΣτΕ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ακυρώσει άρθρο ή μέρος άρθρων του νόμου αλλά όχι ολόκληρο νόμο, επίσης μπορεί να ακυρώσει εντελώς ΠΔ, ΚΥΑ ή εγκύκλιο. Το θέμα είναι οτι με τις αποφάσεις που έχει λάβει το ΣτΕ μέχρι στιγμής από τις προσφυγές που έγιναν κατά μνημονιακών νόμων, δεν αξίζει να προσφύγει κανένας γιατί θα χάσει, εκτός αν έχεις περιουσία με μετρητά 1 εκ. οπότε για πλάκα πετάς 10-15 χιλιάρικα σε δικηγόρο και μάλιστα γνωστό για προσφυγή σε πρωτοδικείο μετά εφετείο και τέλος στο ΣτΕ και μέχρι να αποφασίσει το ΣτΕ δεν γίνεται πληρωτέος ο φόρος, έτσι δημιουργήθηκαν τα 24 δις ανείσπρακτα πρόστιμα που παραμένουν προς εκρεμότητα στα δικαστήρια. Σε κάθε άλλη περίπτωση στην πράξη ούτε δικηγόρος ούτε δικαστήριο μπορεί να κάνει κάτι.

ntoremi
08-08-14, 14:04
Είμαστε πάντως, η χώρα της ανομίας...

- - - Updated - - -

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_allazei_ston_enfia_deite_tis_aksies_twn_akinhtwn_se_457_perioxes_kai_pws_tha_meiwthei_o_foros.2964609.html

Και τωρα που ανακοινωσαν αυτες τις τιμες, θα αναρτησουν νεα εκκαθαριστικα;

Με την νεα αποφαση, θα χρησιμοποιηθουν οι αντικειμενικες αξιες του φαπ 2013 που ηταν μειωμενες σε σχεση με τις αξιες που χρησιμοποιηθηκαν για τον υπολογισμο του ενφια, αρα θα πεσει και ο ενφια.
Ομως, σε καποιες περιοχες της αττικης, οι αντικειμενικες αξιες του φαπ 2013 ηταν αυξημενες σε σχεση με τις αξιες που χρησιμοποιηθηκαν για τον υπολογισμο του ενφια, αρα θα ανεβει και ο ενφια;;;;;;;
Το αρθρο του news247.gr (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_allazei_ston_enfia_deite_tis_aksies_twn_akinhtwn_se_457_perioxes_kai_pws_tha_meiwthei_o_foros.2964609.html) λεει οχι.
Ομως το αρθρο του newsit.gr (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=320121&catid=13) λεει ισως ναι.
Εχει να πεσει γελιο και κλαμα...

kover
08-08-14, 15:56
Αχα... Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Τους πήγες και αποδείξεις και έξοδα και τέτοια;
Είχα πάρει μαζί μου ιατρικές δαπάνες, γιατι αυτές προκάλεσαν την επιστροφή, και μια σακούλα αποδείξεις που είχαν μαζευτεί απο 4 οικογένειες (στη περίπτωση που καλούσαν κάποιον για να μη μαζεύουμε όλοι τα πάντα) αλλα δε μου ζήτησαν τίποτα. Στην αρχή νόμιζα πως με θέλανε για έλεγχο αλλα ήταν για τον συμψηφισμό.

Με ξενερωσαν γιατι είχα υπολογίσει την επιστροφή για διακοπές και τώρα χαιρετίσματα. Τουλάχιστον δεν έχω άλλο ενφια για φέτος.

no_logo
08-08-14, 15:59
Από την δευτέρα όλες οι ιστοσελίδες αναφέρουν πως θα γίνει συμψηφισμός επιστροφής εφορίας με χρωστούμενα και γινόταν συγκεκριμένη αναφορά στον ΕνΦΙΑ
μου κάνει εντύπωση που δεν το είχες δει

Και κάτι τέτοιο είναι απόλυτα σωστό
Δεν μπορεί κάποιος να χρωστά και με το άλλο χέρι να παίρνει επιστροφή

kover
08-08-14, 16:04
Από την δευτέρα όλες οι ιστοσελίδες αναφέρουν πως θα γίνει συμψηφισμός επιστροφής εφορίας με χρωστούμενα και γινόταν συγκεκριμένη αναφορά στον ΕνΦΙΑ
μου κάνει εντύπωση που δεν το είχες δει

Και κάτι τέτοιο είναι απόλυτα σωστό
Δεν μπορεί κάποιος να χρωστά και με το άλλο χέρι να παίρνει επιστροφή
Μα δεν παραπονέθηκα (το πόνο των διακοπων μου είπα). Με ξενέρωσε το γεγονός πως εχει εκκαθαρίσει απο 10 Ιουλίου η δήλωση και με πήγαιναν πίσω πίσω για να σκάσει το ενφια. Επίσης με ξενέρωσε που έχασα μια μέρα απο τη δουλεια για να κάνω έναν συμψηφισμό που θα μπορούσε να γίνει αυτόματα.

Κατα τα αλλα σωστό είναι αυτο που έκαναν, αφού φτάσαμε ένα μήνα μετα την εκκαθάριση να μην έχω πάρει τα χρήματα στο χέρι.

panadork
08-08-14, 16:04
Εγώ λέω πριν μπω στο taxis να δω τι γίνεται να πάω πρώτα για 5 μέρες διακοπές γιατί με αυτά που μας βάζουν να πληρώσουμε μάλλον θα είναι οι τελευταίες μου. Τουλάχιστον να το χαρούμε λίγο.

yiapap
08-08-14, 16:41
Από την δευτέρα όλες οι ιστοσελίδες αναφέρουν πως θα γίνει συμψηφισμός επιστροφής εφορίας με χρωστούμενα και γινόταν συγκεκριμένη αναφορά στον ΕνΦΙΑΣτο εκκαθαριστικό μου δεν αναφέρεται απολύτως τίποτε για ημ/νία επιστροφης και στον ΕνΦΙΑ απολύτως τίποτε για συμψηφισμό....

Φανερός Πράκτωρ
08-08-14, 16:47
Στο εκκαθαριστικό μου δεν αναφέρεται απολύτως τίποτε για ημ/νία επιστροφης και στον ΕνΦΙΑ απολύτως τίποτε για συμψηφισμό....

ο κερατάς συνήθως το μαθαίνει τελευταίος :p

yiapap
08-08-14, 16:48
ο κερατάς συνήθως το μαθαίνει τελευταίος :pΒρε εγώ σκεφτόμουν ότι θα μου ζητήσουν να πληρώσω ΕνΦΙΑ άμεσα ενώ θα πάρω την (πολλαπλάσια) επιστροφή... ανήμερα! Μακάρι να παίζει συμψηφισμός!

alekan
08-08-14, 18:29
Θα παίξει συμψηφισμος, αλλά τα ρέστα θα τα πάρεις ανήμερα

cool11
09-08-14, 17:18
Οποτε τωρα περιμενουμε να δουμε ανηρτημενα διορθωμενα εκκαθαριστικα, που θα αναρτηθουν στα μεσα του Σεπτεμβρη.
Αν τα καταφερουν φυσικα, γιατι διαβαζω οτι τα λαθη, τεχνικα αλλα και στους τροπους υπολογισμου, ειναι ουκ ολιγα.

kover
09-08-14, 17:33
Ο συμψηφισμός δε γίνεται αυτόματα. Μου το είπαν και στη ΔΟΥ και στο τηλέφωνο με την gsis. Όσοι δεν έχετε ημερομηνία επιστροφής θα πρέπει να πάτε εφορία για να συμψηφισετε με τον ενφια. Αν δε το κάνετε θα πληρώσετε πρώτα όλο το ενφια, είτε σε δόσεις είτε one off, και μετα θα πάρετε επιστροφή.

Εμένα μου είπαν πως σε 10 ημέρες max θα μπουν στο λογαριασμό μου τα ρέστα του συμψηφισμού.

dhmk
10-08-14, 20:36
Όσο αφορά τη φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας νομίζω ότι υπάρχει μια λάθος αντίληψη, κυκλοφορεί μια παρανόηση.

Κατά κάποιο τρόπο προσπαθούμε να σκεφθούμε αν είναι ηθικό ή ανήθικο, δίκαιο ή άδικο να φορολογείται η ακίνητη περιουσία. Λέμε ότι πρέπει να φορολογείται αλλά όχι έτσι. Ή πρέπει να φορολογείται γιατί τέτοιοι φόροι υπάρχουν «σε όλο τον κόσμο».

Λάθος προσέγγιση, και θα έλεγα μάλλον βλακώδης προσέγγιση. Σιγά μην αισθανθούμε και ενοχή γιατί δεν φορολογούνταν οι πάντες για την ακίνητη περιουσία τους πριν. Σιγά μην αρχίσουμε και τις μαζικές μετάνοιες για να συγχωρεθούμε.

Δεν είναι αυτό. Τα ακίνητα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ένα μέσο για να εξυπηρετηθεί ένας δημοσιονομικός σκοπός (π.χ. η χρηματοδότηση μιας κοινωνικής πολιτικής) εφόσον μια κατάλληλη μέθοδος αξιολόγησής τους μπορεί να είναι ικανός δείκτης ότι ο φορολογούμενος, όσο βαριά κι αν φορολογηθεί, θα μπορέσει πραγματικά να ανταποκριθεί, χωρίς βέβαια να καταστραφεί οικονομικά.

Αν αυτό δεν διασφαλιστεί, αν το κράτος δεν αντιλαμβάνεται ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες που φορολογεί, αν ακόμη χειρότερα εθελοτυφλεί μπροστά στη πραγματικότητά τους, είναι βέβαιο ότι θα οδηγηθεί σε φορολογικό αλλά ακόμη και πολιτικό αδιέξοδο.

Σε μια χώρα μικροϊδιοκτητών από μακροχρόνια παράδοση η ακίνητη περιουσία δεν είναι ικανή ένδειξη της φοροδοτικής τους ικανότητας. Ακόμη περισσότερο σε περίοδο ύφεσης και κρίσης, σε περίοδο μείωσης εισοδημάτων, μηδενισμού εισοδημάτων, αυξημένης ανεργίας. Το προηγούμενο σύστημα, τουλάχιστον, όπου πλήρωναν τα ηλεκτροδοτούμενα, είχε κάποια λογική. Καθώς πλήρωνε η ιδιόχρηση και τα νοικιασμένα. Ο ΕΝΦΙΑ είναι ο απόλυτος φορολογικός παραλογισμός.

Το βέβαιο είναι ότι το προηγούμενο οικονομικό επιτελείο (ο φόρος ακινήτων είναι ο πιο δίκαιος φόρος, οι Έλληνες υποφορολογούνται κτλ) έπασχε από tunel vision. Ήξερε τι χρήματα έπρεπε να μαζέψει (ίσα-ίσα για να πληρώσει το κόστος του κράτους) αλλά και δεδομένων των πολιτικών περιορισμών έκλεισε τα μάτια απέναντι στη πραγματικότητα των πολιτών και ανέθεσε τη σύνταξη, στα τυφλά, ενός νόμου που απλώς να βγάζει τα ζητούμενα νούμερα.

Το αποτέλεσμα δεν θα πρέπει να εκπλήσσει.

Και ούτε είναι δυνατόν να απαιτείς αυξημένους φόρους από πόρους των πολιτών που διαρκώς μειώνονται. Και την ίδια στιγμή να παριστάνεις ή να ελπίζεις ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ότι με κάποιο τρόπο οι φορολογούμενοι θα βγάλουν τα κρυφά τους αφορολόγητα εισοδήματα και θα πληρώσουν οτιδήποτε τους ζητηθεί. Ότι το κράτος τελικά θα χρηματοδοτηθεί από τη... μαύρη οικονομία. Επειδή υποτίθεται τα λογής-λογής λαμόγια του δημοσίου (μαζί με μερικούς γιατρούς και δικηγόρους)... επένδυσαν στα ακίνητα.

sdikr
10-08-14, 20:58
Κάτσε γιατί με έχασες λίγο, αν είναι λογικό να φορολογούν αυτούς που έχουν ρευμά γιατί δεν είναι λογικό αυτούς που δεν έχουν;
μήπως δεν υπάρχει η ιδιοκτησία;

Ναι καταλαβαίνω ότι αρκετοί ακόμα και σήμερα πιστεύουν ότι θα νοικιάσουν την τρύπα τους στην Τσιμισκή στα 1500 ευρώ και περιμένουν μέχρι κάποιος να το νοικιάσει, αλλά μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσουν.
Λογικά πράγματα, έχει ιδιοκτησία που μένεις εσυ, μια λογική φορολόγηση, αν όμως έχεις ιδιοκτησία που την κρατάς μέχρι να βρεθεί κάποιος να δώσει αυτά που ζητάς τότε θα πρέπει να δώσεις και αυτά που ζητάει το κράτος.

Μπορεί πάντα αυτός που δεν το αντέχει να το νοικιάσει σε μια λογική τιμή ώστε να βγάζει τα έξοδα του και ενα λογικό κέρδος

Φανερός Πράκτωρ
10-08-14, 21:47
Και αν δεν νοικιάζεται, να το "σκοτώσει" sdikr. Σωστά;

sdikr
10-08-14, 21:49
Και αν δεν νοικιάζεται, να το "σκοτώσει" sdikr. Σωστά;

Οχι φυσικά, να περιμένει να το νοικιάσει ξανά όσο το νοίκιαζε πριν την κρίση, αυτό είναι καλύτερο πράκτωρ;


Βέβαια μεταξύ του το πουλάω όσο όσο και το νοικιάζω σε λογική τιμή υπάρχει αρκετός δρόμος, μιλάμε πάντα για αυτούς που ξεφεύγουν απο το έχω ενα σπίτι να μείνω άν δεν το έχεις καταλάβει

Φανερός Πράκτωρ
10-08-14, 23:31
Οχι φυσικά, να περιμένει να το νοικιάσει ξανά όσο το νοίκιαζε πριν την κρίση, αυτό είναι καλύτερο πράκτωρ; Βέβαια μεταξύ του το πουλάω όσο όσο και το νοικιάζω σε λογική τιμή υπάρχει αρκετός δρόμος, μιλάμε πάντα για αυτούς που ξεφεύγουν απο το έχω ενα σπίτι να μείνω άν δεν το έχεις καταλάβει

Το εχω καταλάβει. Ελπίζω και εσύ να έχεις καταλάβει ότι η περιουσία του έλληνα είναι τα ακίνητά του και οχι οι καταθέσεις στην τράπεζα. Ακίνητα που δεν νοικιάζονται απαραίτητα (πχ πατρικό στο χωριό) αλλά και σίγουρα δεν πουλιούνται εύκολα.

Επιπλέον και από αυτά που νοικιάζονται ξέρω περιπτώσεις που τα αφήνουν ανοικιαστα μια που αν βγάλεις απο το νοίκι φόρους και πιθανές φθορές έρχεται μια ή αλλη ή μπαίνεις και μέσα. Φαντάζομαι και αυτοί να τα πουλήσουν ή να μπούνε μέσα.

Μάλιστα...

ntoremi
11-08-14, 00:07
Όσο αφορά την φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας νομίζω ότι υπάρχει μια λάθος αντίληψη, κυκλοφορεί μια παρανόηση.

Κατά κάποιο τρόπο προσπαθούμε να σκεφθούμε αν είναι ηθικό ή ανήθικο, δίκαιο ή άδικο να φορολογείται η ακίνητη περιουσία. Λέμε ότι πρέπει να φορολογείται αλλά όχι έτσι. Ή πρέπει να φορολογείται γιατί τέτοιοι φόροι υπάρχουν «σε όλο τον κόσμο».

Λάθος προσέγγιση, και θα έλεγα μάλλον βλακώδης προσέγγιση. Σιγά μην αισθανθούμε και ενοχή γιατί δεν φορολογούνταν οι πάντες για την ακίνητη περιουσία τους πριν. Σιγά μην αρχίσουμε και τις μαζικές μετάνοιες για να συγχωρεθούμε.

Δεν είναι αυτό. Τα ακίνητα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ένα μέσο για να εξυπηρετηθεί ένας δημοσιονομικός σκοπός (π.χ. η χρηματοδότηση μιας κοινωνικής πολιτικής) εφόσον μια κατάλληλη μέθοδος αξιολόγησής τους μπορεί να είναι ικανός δείκτης ότι ο φορολογούμενος, όσο βαριά κι αν φορολογηθεί, θα μπορέσει πραγματικά να ανταποκριθεί, χωρίς βέβαια να καταστραφεί οικονομικά.

Αν αυτό δεν διασφαλιστεί, αν το κράτος δεν αντιλαμβάνεται ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες που φορολογεί, αν ακόμη χειρότερα εθελοτυφλεί μπροστά στη πραγματικότητά τους, είναι βέβαιο ότι θα οδηγηθεί σε φορολογικό αλλά ακόμη και πολιτικό αδιέξοδο.

Σε μια χώρα μικροϊδιοκτητών από μακροχρόνια παράδοση η ακίνητη περιουσία δεν είναι ικανή ένδειξη της φοροδοτικής τους ικανότητας. Ακόμη περισσότερο σε περίοδο ύφεσης και κρίσης, σε περίοδο μείωσης εισοδημάτων, μηδενισμού εισοδημάτων, αυξημένης ανεργίας. Το προηγούμενο σύστημα, τουλάχιστον, όπου πλήρωναν τα ηλεκτροδοτούμενα, είχε κάποια λογική. Καθώς πλήρωνε η ιδιόχρηση και τα νοικιασμένα. Ο ΕΝΦΙΑ είναι ο απόλυτος φορολογικός παραλογισμός.

Το βέβαιο είναι ότι το προηγούμενο οικονομικό επιτελείο (ο φόρος ακινήτων είναι ο πιο δίκαιος φόρος, οι Έλληνες υποφορολογούνται κτλ) έπασχε από tunel vision. Ήξερε τι χρήματα έπρεπε να μαζέψει (ίσα-ίσα για να πληρώσει το κόστος του κράτους) αλλά και δεδομένων των πολιτικών περιορισμών έκλεισε τα μάτια απέναντι στη πραγματικότητα των πολιτών και ανέθεσε την σύνταξη, στα τυφλά, ενός νόμου που απλώς να βγάζει τα ζητούμενα νούμερα.

Το αποτέλεσμα δεν θα πρέπει να εκπλήσσει.

Και ούτε είναι δυνατόν να απαιτείς αυξημένους φόρους από πόρους των πολιτών που διαρκώς μειώνονται. Και την ίδια στιγμή να παριστάνεις ή να ελπίζεις ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ότι με κάποιο τρόπο οι φορολογούμενοι θα βγάλουν τα κρυφά τους αφορολόγητα εισοδήματα και θα πληρώσουν οτιδήποτε τους ζητηθεί. Ότι το κράτος τελικά θα χρηματοδοτηθεί από την... μαύρη οικονομία. Επειδή υποτίθεται τα λογής-λογής λαμόγια του δημοσίου (μαζί με μερικούς γιατρούς και δικηγόρους)... επένδυσαν στα ακίνητα.

Σε ολες τις χωρες υπαρχει φορος ακινητης περιουσιας (ενας, οχι πολλοι) και ειναι σε ρεαλιστικο επιπεδο. Συμφωνω οτι η Ελλαδα εχει μια διαφορετικη κουλτουρα ιδιοκατοικησης (το "να εχω ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου"), ενω σε αλλες χωρες βλεπεις κοσμο που αγοραζει ενα σπιτι για να μεινει αλλα εχει παντα στο μυαλο του την αξια μεταπωλησης σε λιγα χρονια και ουσιαστικα το σπιτι που αγοραζει ειναι μια επενδυση. Δεν εχω αντιρρηση να πληρωσω εναν φορο για καθε ακινητο που εχω, ακομα και το παλιο σπιτι του παππου στο χωριο (που προφανως ουτε μπορω να το νοικιασω για να μου αποφερει εισοδημα, ουτε θελω συναισθηματικα και πρακτικα να πουλησω), αρκει να ειναι σε πολυ ρεαλιστικα επιπεδο, του στυλ 0.05%, 50 ευρω για καθε 100Κ αξια σπιτιου.

Σχετικα με το χαρατσι της ΔΕΗ, μην προσπαθειτε να βρειτε ιχνη δικαιοσυνης σε αυτο. Ο Βεννυ, που το επινοησε, δεν εχει την δικαιοσυνη στο μυαλο του. Ειχε απλα μια ετοιμη (σχετικως αξιοπιστη) βαση δεδομενων της ΔΕΗ για να γινει γρηγορα και πρακτικα η δουλεια.

anon
11-08-14, 01:39
Κάτσε γιατί με έχασες λίγο, αν είναι λογικό να φορολογούν αυτούς που έχουν ρευμά γιατί δεν είναι λογικό αυτούς που δεν έχουν;
μήπως δεν υπάρχει η ιδιοκτησία;

Ναι καταλαβαίνω ότι αρκετοί ακόμα και σήμερα πιστεύουν ότι θα νοικιάσουν την τρύπα τους στην Τσιμισκή στα 1500 ευρώ και περιμένουν μέχρι κάποιος να το νοικιάσει, αλλά μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσουν.
Λογικά πράγματα, έχει ιδιοκτησία που μένεις εσυ, μια λογική φορολόγηση, αν όμως έχεις ιδιοκτησία που την κρατάς μέχρι να βρεθεί κάποιος να δώσει αυτά που ζητάς τότε θα πρέπει να δώσεις και αυτά που ζητάει το κράτος.

Μπορεί πάντα αυτός που δεν το αντέχει να το νοικιάσει σε μια λογική τιμή ώστε να βγάζει τα έξοδα του και ενα λογικό κέρδος

Νομίζω το λογικό ειναι να φορολογείται η ακίνητη περιουσία, είτε κατα κάποιον τρόπο γίνεται εκμετάλλευση αυτής ή όχι, αλλά με πολύ χαμηλο συντελεστή, σαν να λέμε ΕΝΦΙΑ δια 10. Και να φορολογήσει ξεχωριστά την εκμετάλλευση όπως με τον ΦΠΑ. Και λόγω της αρχής της αναλογικότητας, στις πολύ μεγάλες ακίνητες περιουσίες, ένας όχι πολύ μεγάλος αλλά επιπλέον συμπληρωματικός φόρος. Ετσι ήταν εξάλλου παλιά. Αλλά έτσι δεν έρχονται πολλά λεφτά στα ταμεία, εξού και ο ΕΝΦΙΑ. Γιατί οι πλούσιοι με τις μεγάλες ακίνητες περιουσιες ειχαν παραθυράκια να μην φορολογούνται, και δεν δηλώνονταν οι εκμεταλλεύσεις (για να φορολογηθούν) ή δηλώνονταν ένα πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής εκμίσθωσης (αυτό το κάνει κατα κόρον η Εκκλησία).

raspoutiv
11-08-14, 03:02
Νομίζω το λογικό ειναι να φορολογείται η ακίνητη περιουσία, είτε κατα κάποιον τρόπο γίνεται εκμετάλλευση αυτής ή όχι, αλλά με πολύ χαμηλο συντελεστή, σαν να λέμε ΕΝΦΙΑ δια 10. Και να φορολογήσει ξεχωριστά την εκμετάλλευση όπως με τον ΦΠΑ. Και λόγω της αρχής της αναλογικότητας, στις πολύ μεγάλες ακίνητες περιουσίες, ένας όχι πολύ μεγάλος αλλά επιπλέον συμπληρωματικός φόρος. Ετσι ήταν εξάλλου παλιά. Αλλά έτσι δεν έρχονται πολλά λεφτά στα ταμεία, εξού και ο ΕΝΦΙΑ. Γιατί οι πλούσιοι με τις μεγάλες ακίνητες περιουσιες ειχαν παραθυράκια να μην φορολογούνται, και δεν δηλώνονταν οι εκμεταλλεύσεις (για να φορολογηθούν) ή δηλώνονταν ένα πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής εκμίσθωσης (αυτό το κάνει κατα κόρον η Εκκλησία).

δεν πληρώνει το ακίνητο; και ποιος πληρώνει;

Μόνο στην Ελλάδα -απ΄όλες τις ευρωπαικές χώρες- συμβαίνει το απαράδεκτο τα ακίνητα να επιβαρύνονται με 25 φόρους και τέλη -μη ανταποδοτικά- υπέρ του κράτους (δημόσιο, ΟΤΑ, κ.λπ).

Οι επιβαρύνσεις αυτές είναι:

1. Φόρος Εισοδήματος μισθωμάτων 10-33 %
2. Τέλος Χαρτοσήμου + ΟΓΑ (πλην μισθωμάτων κατοικιών) 3,6 %
3. Συμπληρωματικός Φόρος Εισοδήματος Μισθωμάτων 3 %
4. Ειδική εισφορά αλληλεγγύης φυσικών προσώπων 1-4 %
5. Τεκμαρτό εισόδημα διαβίωσης σε ιδιόκτητη ή μισθωμένη α΄+ β΄ κατοικία αναλόγως εμβ. & Τ.Ζ.
6. Τεκμαρτό εισόδημα ιδιοχρησιμοποίησης επαγγελματικής στέγης 18-45 %
7. Κράτηση στα μισθώματα από το Δημόσιο υπέρ ΜΤΠΥ 3 %
8. Κράτηση στα μισθώματα από τους ΟΤΑ υπέρ ΤΑΔΚΥ 2 %

Φόροι και τέλη κατά τη μεταβίβαση

9. Φ.Π.Α. στην αγορά νεόδμητων κτισμάτων και στην αντιπαροχή 23 %
10. Φόρος Μεταβίβασης Ακινήτων 3 %
11. Δημοτικός φόρος μεταβίβασης ακινήτων 3 % επί ΦΜΑ
12. Φόρος Ανταλλαγής (συνένωσης οικοπέδων) 4-5 %
13. Φόρος Διανομής Ακινήτων 2-2,5 %
14. Φόρος Χρησικτησίας Ακινήτων 8-10 %
15. Φόρος Υπεραξίας στις πωλήσεις ακινήτων που αποκτήθηκαν από 1.1.2013 20 %
16. Τέλος υπέρ Ταμείου Νομικών κατά τη σύνταξη συμβολαίων και τη μεταγραφή 7,75 ‰
17. Πρόσθετο Τέλος Μεταγραφής Συμβολαίων 4,5-7,5 ‰

Φόροι κληρονομιάς

18. Φόρος Κληρονομιάς ή Γονικής Παροχής ακινήτων προς τέκνα (γον. παροχή), εγγονούς, συζύγους, γονείς 1-10 %, προς κατιόντες, αδελφούς, θείους, παππούδες κ.λπ. 5-20 %, προς άλλους συγγενείς και ξένους 20-40 %
19. Φόρος Δωρεάς ακινήτων
20. Ενιαίος Φόρος Ακίνητης Περιουσίας
21. ΦΑΠ για τις περιουσίες με αντικειμενική αξία άνω των 300.000 ευρώ
22. Ετήσιο Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ)
23. Ετήσιος Φόρος Ακίνητης Περιουσίας Υπεράκτιων Εταιριών 15 %
24. Φόρος Αναπροσαρμογής Αξίας ακινήτων επιχειρήσεων, γη 5 %, κτίρια 8 %
25. Εισφορά Υπεραξίας - Τέλος Ανάπλασης υπέρ ΔΕΠΟΣ με το Ν.2508/97

πηγή capital.gr
τι να πληρώσει κάτι που δεν αποδίδει χρήμα; αν έχω ένα χωράφι κάπου σε μια πλαγιά τι να πληρώσω γι αυτό; χώμα έχω, χώμα πάρε. χρήμα δε βγάζει πως να δώσω;
το ίδιο πλέον και για μαγαζί, ειδικά στην Αθήνα. τούβλα έχω, τούβλα πάρε. σάμπως νοικιάζεται; και δεν είναι υπ ευθύνη του παράλογου ιδιοκτήτη, οπότε τιμώρησέ τον να βάλει μυαλό θα πει κανας φθονερός. είναι λόγω της κατάστασης που το Υπ.Οικ. μας έβαλε. αντί να τιμωρηθεί ο υπαίτιος, τιμωρούνται οι πολίτες. και φυσικά μετά αυτό το κόστος σε 1 βαθμό μετακυλίεται στους ενοικιαστές. αν ο εκμισθωτής απ 100€ που εισπράττει δίνει τα 60 φόρους, χώρια οι φθορές, εξ ορισμού θα δημιουργηθούν τριβές για το μίσθωμα. ο μεν δε βγαίνει, ο δε δεν έχει. ο μισθωτής πάλι με μισθό αμφίβολο τι να πει;
και κάπου εκεί βγαίνει ένας πολιτικάντης και παίρνει το μέρος του αδυνάτου για ψηφοθηρία, ανάλογα την εκλογική του πελατεία. μα και οι 2 αδύνατοι είναι.
αν ήταν μια ανοιχτή αγορά στην Ελλάδα, ήταν τα ακίνητα. καταφέρανε να την καρτελοποιήσουνε. με τόσα ακίνητα σε λίγα χέρια τώρα, κι άλλα πόσα που ετοιμάζονται, θα έχουμε σύντομα και στην Ελλάδα το φαινόμενο του ενοικίου > 50% ενός καλού μισθού όπως στην κεντρική Ευρώπη. τότε θα ναι πολύ αργά για δάκρυα όμως

princess
11-08-14, 03:36
Η κουλαμαρα του ΕΝΦΙΑ εγκειται κυριως στη φορολογία του δικαιώματος και οχι του ακινητου.... αν εχεις την ψιλη κυριοτητα ακινητου απο το οποιο δεν εχεις κανενα απολυτως εισοδημα -ουτε καν να το κατοικεις- επειδη ο πατερας-μανα κλπ εχει κρατησει την επικαρπια, καλεισαι να πληρωσεις αναλογικα το φορο... δηλαδη μου εγραψε η μανα μου ενα ακινητο και κρατησε την επικαρπια, το ακινητο το χρησιμοποιει εκεινη, εγω νοικιαζω σπιτι, και καλουμαι να πληρωσω και τα 8/10 του φορου για κατι που ουσιαστικα δεν εχω..... Να τρως τις κοτσιδες που δεν εχεις!

MNP-10
11-08-14, 03:42
Και καλα να εχεις ακινητο... αν εχεις απλα δικαιωμα υψουν? (δλδ αερα κοπανιστο :lol:)

princess
11-08-14, 03:51
Και καλα να εχεις ακινητο... αν εχεις απλα δικαιωμα υψουν? (δλδ αερα κοπανιστο :lol:)
Και η ψιλη κυριοτητα αερας (ψιλο)κοπανιστός είναι μη νομιζεις....Φαντασου να τα χεις τσουγκρισει και με τον επικαρπωτη και να μη μιλιεστε......

cool11
11-08-14, 07:37
Με το να φορολογουν την ψιλη κυριοτητα, ουσιαστικα βαζουν χερι (και) στην γονική παροχή! Για πρωτη φορα στα χρονικα.
Γιατι, το 90% των περιπτωσεων της ψιλης κυριοτητας, ειναι ουσιαστικα παροχες απο γονεις σε παιδια.
'Παραχωρουσαν' οι γονεις στα παιδια τους, για μελλοντικη κατοχη/χρηση κλπ, οτι ειχαν. Και αυτο ειχε αν δεν με γελα η μνημη μου καποιες προνομιακες διαταξεις, σαν κατι λογικο-θεμιτο-αυτονοητο-ειδικα στην ελληνικη κοινωνια.
Πλεον, φορολογοντας και την ψιλη κυριοτητα, ειναι σαν να βαζουν χερι (και) στην γονικη παροχη.

dhmk
11-08-14, 07:44
Να συμπληρώσω μερικές σκέψεις ακόμη. Το βιβλίο του Krugman "The consience of a liberal" αναφερόταν στην αυξανόμενη εισοδηματική ανισότητα στις ΗΠΑ (η οποία κυρίως συνέβη στις ΗΠΑ). Πως ακριβώς ορίζεται η εισοδηματική ανισότητα; Ως εξής: Μετά το 70 υπήρξε μια πολύ μεγάλη αύξηση της παραγωγικότητας της Αμερικάνικης οικονομίας (κάπου 50%, αν θυμάμαι καλά) ενώ ο μέσος Αμερικανός ωφελήθηκε μόνο ένα μικρό ποσοστό αυτής. Τα μεγαλύτερα οφέλη πήγαν σε λίγα χέρια.

Δεν συνέβη κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν μετά το 70 μπορούμε να υποθέσουμε ότι υπήρχε κάποια αύξηση της παραγωγικότητας, έστω προσωρινά, αλλά αυτό που έχω διαβάσει ειδικά για τα τελευταία 30 χρόνια είναι ότι υπήρξε μείωση της παραγωγικότητας. Και βιομηχανικής και αγροτικής. Τα τελευταία 30 χρόνια ο πλούτος της χώρας μας προήλθε είτε από την ΕΕ ως επιδοτήσεις είτε από τα φθηνά δανεικά του ευρώ. Επομένως οποιαδήποτε ανισότητα του εισοδήματος αφορά το τρόπο που ένα ορισμένο τριτοκοσμικό πολιτικό σύστημα διένειμε αυτούς τους πόρους μέσω πολιτικής εύνοιας/διαπλοκής προς κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες, συντεχνίες του δημοσίου αλλά και μέσω της σπατάλης, της διαφθοράς και της κακοδιαχείρισης του δημοσίου χρήματος, σε ένα περιβάλλον όπου αυτό είχε γίνει καθεστώς, όπου είχε επιβληθεί ο νόμος της σιωπής και αυτός που τα κατάγγειλε, αν τολμούσε, έβρισκε το μπελά του. Θυμάμαι τη περίπτωση της εφοριακού που είχε καταγγείλει τη διαφθορά των συναδέλφων της και τελικά βρέθηκε η ίδια στη φυλακή.

Επομένως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αρκετοί πλούσιοι από αύξηση της παραγωγής που ωφελήθηκαν υπέρμετρα από αυτήν. Οι οποίοι θα μπορούσαν τώρα στα δύσκολα να φορολογηθούν περισσότερο για να φορολογηθεί λιγότερο ο μέσος Έλληνας. Στην Ελλάδα ωφελήθηκαν από τα δανεικά του κράτους και επιδοτήσεις ΕΕ μεγάλα τμήματα του πληθυσμού σε συντεχνίες και στο δημόσιο κατά προτεραιότητα (κομματικοί στρατοί) και μετά μέσω της κατανάλωσης τους και πολλοί άλλοι. Επίσης και από το δανεισμό ειδικά των δημοσίων υπαλλήλων που παρά την υπέρμετρη αύξηση των εισοδημάτων τους σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα μπορούσαν να πάνε σε τράπεζες και να προεισπράξουν πολλά έτη των μισθών τους προβάλλοντας την ιδιότητά τους. Δηλαδή η ανισότητα που δημιουργήθηκε δεν ήταν τόσο μεγάλη, θα εκτιμούσα. Είμασταν μια κοινωνία όπου κυριαρχούσε κανονικότατα μια μεσαία τάξη καλοβολεμένη και αυτάρεσκη με τα "επιτεύγματα" του συγκεκριμένου πολιτικού συστήματος το οποίο φυσικά σταθερά επιβράβευε. Μέχρι φυσικά τη στιγμή που έγινε το μπαμ.

Σήμερα έχουμε το παράδοξο οι βασικοί παίκτες που διαχειρίζονταν τη πολιτική στην Ελλάδα ως αντίπαλοι, τώρα να συγκυβερνούν πιεζόμενοι να αλλάξουν το "παραγωγικό μοντέλο της χώρας" που δημιούργησαν, ενίσχυσαν και ενθάρρυναν και οι αντίπαλοί τους να τους βγαίνουν δήθεν "από τα αριστερά" μιλώντας για "φορολόγηση των πλουσίων" και υποστηρίζοντας την παλιά καλή μεσαία τάξη της Ελλάδας που πτώχευσε μαζί με το δημόσιο αλλά αρνείται να το συνειδητοποιήσει. Όχι βέβαια πως οι γνωστοί ανερμάτιστοι ξέρουν και τι τους γίνεται. Τι ανερμάτιστοι θα ήταν τότε;

yiapap
11-08-14, 12:35
αλλά αυτό που έχω διαβάσει ειδικά για τα τελευταία 30 χρόνια είναι ότι υπήρξε μείωση της παραγωγικότητας. Πηγή;
Γιατί εδώ (http://publicpolicypast.blogspot.gr/2012/06/greek-productivity-opposite-implied-by.html) φαίνεται 50% αυξηση της παραγωγικότητας μέσα σε 10 χρόνια!

tzelen
11-08-14, 14:56
Η κουλαμαρα του ΕΝΦΙΑ εγκειται κυριως στη φορολογία του δικαιώματος και οχι του ακινητου.... αν εχεις την ψιλη κυριοτητα ακινητου απο το οποιο δεν εχεις κανενα απολυτως εισοδημα -ουτε καν να το κατοικεις- επειδη ο πατερας-μανα κλπ εχει κρατησει την επικαρπια, καλεισαι να πληρωσεις αναλογικα το φορο... δηλαδη μου εγραψε η μανα μου ενα ακινητο και κρατησε την επικαρπια, το ακινητο το χρησιμοποιει εκεινη, εγω νοικιαζω σπιτι, και καλουμαι να πληρωσω και τα 8/10 του φορου για κατι που ουσιαστικα δεν εχω..... Να τρως τις κοτσιδες που δεν εχεις!

Αυτό ακριβώς. Και εμένα έτσι μου ήρθε ένα πολύ ωραίο δωράκι :down:

dhmk
11-08-14, 15:11
Πηγή;
Γιατί εδώ (http://publicpolicypast.blogspot.gr/2012/06/greek-productivity-opposite-implied-by.html) φαίνεται 50% αυξηση της παραγωγικότητας μέσα σε 10 χρόνια!

Όταν λέμε αύξηση της παραγωγικότητας δεν εννοούμε το άθροισμα των ορών εργασίας (τυπικά και αυτοί του δημοσίου μπορεί να φαινόταν ότι... σκοτώνονταν στη δουλειά π.χ. ερχόταν ένας το πρωί, κτυπούσε την κάρτα όλων των άλλων και μετά τη... κοπανούσε και ο ίδιος - και έπαιρναν και το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης) αλλά στη παραγωγικότητα, π.χ. ανά ώρα. Επίσης δεν έχει να κάνει με το ΑΕΠ, καθώς ειδικά τα τελευταία χρόνια λέγαμε, ότι είχαμε τη μεγαλύτερη ανάπτυξη από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες (4%) αλλά τελικά πτωχεύσαμε με έλλειμμα 21 δις. Βρήκες κάπου να λέει ότι η βιομηχανική παραγωγή αυξήθηκε ή αντίθετα υπήρξε αποβιομηχάνιση; Η αγροτική παραγωγή αυξήθηκε ή μειώθηκε; Το εμπορικό έλλειμμα ήταν μειούμενο ή αυξανόταν αλματωδώς; Οι εξαγωγές αυξάνονταν ή μειώνονταν; Πάλι καλά που είχαμε και τον τουρισμό!

Η παραγωγικότητα είναι ένα κρίσιμο θέμα αλλά σίγουρα όχι τόσο απλό. Εκτός αν το λινκ που παρέθεσες (ένα απλό blog κάποιου) υποστηρίζει ότι η Ελλάδα είναι το ίδιο παραγωγική όσο και η Γερμανική οικονομία και το μόνο πρόβλημά μας είναι ότι δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη. Ότι μας παρεξήγησαν! Αλλά δεν νομίζω. Θα ήταν αστείο.

Ο διάλογος περί τεμπέληδων νότιων ή μη, και περί άλλων γενικεύσεων, είναι μόνο για τα λαϊκίστικα έντυπα και εύκολος για ανόητους καυγάδες. Αλλά π.χ. μια κρατική γραφειοκρατία, διεφθαρμένη και διογκωμένη η οποία στραγγαλίζει και αποθαρρύνει την οικονομική ανάπτυξη σίγουρα είναι πιο σοβαρό θέμα για να ασχοληθεί κανείς.

Αύξηση 50% σε 10 χρόνια! Να κοιτάξουμε τη χώρα σήμερα και να σκεφθούμε το παλιό γνωστό ανέκδοτο με τον Αλβανό τουρίστα. Άντε, σε άλλα 10 θα κάνουμε εξαγωγές και στην... Αφροδίτη. Αρκεί να μην αλλάξουμε τη... πετυχημένη συνταγή!

yiapap
11-08-14, 15:14
Όταν λέμε αύξηση της παραγωγικότητας δεν εννοούμε το άθροισμα των ορών εργασίας (τυπικά και αυτοί του δημοσίου μπορεί να φαινόταν ότι... σκοτώνονταν στη δουλειά π.χ. ερχόταν ένας το πρωί, κτυπούσε την κάρτα όλων των άλλων και μετά τη... κοπανούσε και ο ίδιος - και έπαιρναν και το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης) αλλά στη παραγωγικότητα, π.χ. ανά ώρα. Επίσης δεν έχει να κάνει με το ΑΕΠ, καθώς ειδικά τα τελευταία χρόνια λέγαμε, ότι είχαμε τη μεγαλύτερη ανάπτυξη από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες (4%) αλλά τελικά πτωχεύσαμε με έλλειμμα 21 δις. Βρήκες κάπου να λέει ότι η βιομηχανική παραγωγή αυξήθηκε ή αντίθετα υπήρξε αποβιομηχάνιση; Η αγροτική παραγωγή αυξήθηκε ή μειώθηκε; Το εμπορικό έλλειμμα ήταν μειούμενο ή αυξανόταν αλματωδώς; Οι εξαγωγές αυξάνονταν ή μειώνονταν; Πάλι καλά που είχαμε και τον τουρισμό!

Η παραγωγικότητα είναι ένα κρίσιμο θέμα αλλά σίγουρα όχι τόσο απλό. Εκτός αν το λινκ που παρέθεσες (ένα απλό blog κάποιου) υποστηρίζει ότι η Ελλάδα είναι το ίδιο παραγωγική όσο και η Γερμανική οικονομία και το μόνο πρόβλημά μας είναι ότι δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη. Ότι μας παρεξήγησαν! Αλλά δεν νομίζω. Θα ήταν αστείο.

Ο διάλογος περί τεμπέληδων νότιων ή μη, και άλλων γενικεύσεων, είναι μόνο για τα λαϊκίστικα έντυπα και εύκολος για ανόητους καυγάδες. Αλλά π.χ. μια κρατική γραφειοκρατία, διεφθαρμένη και διογκωμένη η οποία στραγγαλίζει και αποθαρρύνει την οικονομική ανάπτυξη σίγουρα είναι πιο σοβαρό θέμα για να ασχοληθεί κανείς.

Ανάπτυξη 50% σε 10 χρόνια! Να κοιτάξουμε τη χώρα σήμερα και να σκεφθούμε το παλιό γνωστό ανέκδοτο με τον Αλβανό τουρίστα. Άντε, σε άλλα 10 θα κάνουμε εξαγωγές και στην... Αφροδίτη. Αρκεί να μην αλλάξουμε την... πετυχημένη συνταγή!Δε διαφωνώ σε κάτι από τα παραπάνω. Απλά μου έκανε εντύπωση η βεβαιότητα περί μείωσης της παραγωγικότητας.
Ακόμη κι αν αφήσουμε έξω τον Δημόσιο Τομέα η έντατικοποίηση της εργασίας στον ιδιωτικό τομέα είναι τουλάχιστον προφανής- όποιους δείκτες κι αν χρησιμοποιήσεις. Άρα και η παραγωγικότητα έχει αυξηθεί.
Γι αυτό και ζήτησα κάποια πηγή που να δικαιολογεί τη βεβαιότητα με την οποία μιλάς για μείωση της παραγωγικότητας.

lewton
11-08-14, 15:47
Tα φώτα σας.
Προσπαθώ να βοηθήσω ένα γεροντάκι να βγάλει άκρη.

Έχει στο Taxis μια χρέωση 60€ (με τους τόκους σχεδόν 65€ πλέον) με αιτιολογία ΕΕΤΗΔΕ 2012.
Μπήκα στο e-bill του λογαριασμού του στη ΔΕΗ (πολύ χρήσιμο το ότι δε χρειάζεται εγγραφή αλλά απλά μπαίνεις με τα στοιχεία που είναι πάνω στο λογαριασμό) και βρήκα τους τελευταίους 6 λογαριασμούς του.
Στον πιο παλιό από τους 6, με ημερομηνία έκδοσης 24/07/2013, βλέπω τα εξής:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/26168440/itemsonforums/DEH-GD.png
Είναι λογικό αυτό;
Δηλαδή στον ίδιο λογαριασμό που ξεκινά να χρεώνεται το ΕΕΤΑ του 2013 (1η δόση) θυμήθηκαν ότι δεν πληρώθηκε το ΕΕΤΗΔΕ του 2012;
Να πω στον άνθρωπο ότι είναι ΟΚ και ότι όντως πρέπει να τα πληρώσει αυτά τα 65€, ή να του πω να το κυνηγήσει;

dhmk
11-08-14, 16:05
Μάλλον άργησε να πληρώσει τη τελευταία δόση όταν πια η ΔΕΗ είχε στείλει τα υπόλοιπα στην εφορία. Η ΔΕΗ τον επέστρεψε ενώ η εφορία (που δεν τον πήρε) κάποια στιγμή τον βεβαίωσε αλλά δεν ειδοποίησε για την πληρωμή του και έτσι έγινε ληξιπρόθεσμος. Το Δεκέμβριο του 2013 έγινε βεβαίωση αυτού του φόρου σε μένα και την αδερφή μου (δεν πληρώθηκαν λόγω ενοικιαστών) με χρόνο πληρωμής μέχρι τέλη Ιανουαρίου. Αλλά δεν υπήρξε καμιά ειδοποίηση. Μετά από άρθρο σε εφημερίδα μπήκα στο ΤΑΧΙΣ και το είδα.

lewton
11-08-14, 16:06
Μάλλον άργησε να πληρώσει τη τελευταία δόση όταν πια η ΔΕΗ είχε στείλει τα υπόλοιπα στην εφορία. Η ΔΕΗ τον επέστρεψε ενώ η εφορία (που δεν τον πήρε) κάποια στιγμή τον βεβαίωσε αλλά δεν ειδοποίησε για την πληρωμή του και έτσι έγινε ληξιπρόθεσμος. Το Δεκέμβριο του 2013 έγινε βεβαίωση αυτού του φόρου σε μένα και την αδερφή μου (δεν πληρώθηκαν λόγω ενοικιαστών) με χρόνο πληρωμής μέχρι τέλη Ιανουαρίου. Αλλά δεν υπήρξε καμιά ειδοποίηση. Μετά από άρθρο σε εφημερίδα μπήκα στο ΤΑΧΙΣ και το είδα.

Και είναι λογικό ότι η ΔΕΗ τα έστειλε στην εφορία αρχές του 2013 και τα επέστρεψε στο λογαριασμό του ηλεκτρικού τον Ιούλιο του 2013;

dhmk
11-08-14, 16:23
Και είναι λογικό ότι η ΔΕΗ τα έστειλε στην εφορία αρχές του 2013 και τα επέστρεψε στο λογαριασμό του ηλεκτρικού τον Ιούλιο του 2013;

Η ΔΕΗ τα έστειλε εκεί περίπου στον 4/2013. Επέστρεψε μετά στο λογαριασμό φόρο που δεν παρέδωσε. Ο φόρος βεβαιώθηκε τον 12/2013 και έπρεπε να πληρωθεί μέχρι τέλος 1/2014.

@ ADSLgr.com All rights reserved.