PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

no_logo
11-08-14, 16:26
να πεις στο παππού να μπει στο taxis
Σίγουρα έχει ληξιπρόθεσμη οφειλή από το χαράτσι και πιθανά προσαύξηση για την καθυστέρηση

jkoukos
11-08-14, 16:30
Η ΔΕΗ επιστρέφει ή συμψηφίζει ποσά μόνο κάθε 4μηνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.
Οπότε μπορεί να σου κάτσει μέχρι 4 μήνες καθυστέρηση.

lewton
11-08-14, 19:23
να πεις στο παππού να μπει στο taxis
Σίγουρα έχει ληξιπρόθεσμη οφειλή από το χαράτσι και πιθανά προσαύξηση για την καθυστέρηση

Μα στο Taxis του είμαι και τα βλέπω αυτά. :p
Έβαλε το λογιστή του να μου δώσει τον κωδικό.
60€ αρχική οφειλή (τη βρήκα και στο λογαριασμό της ΔΕΗ στο screenshot) που πλέον είναι σχεδόν 65€ λόγω προσαυξήσεων.

- - - Updated - - -


Η ΔΕΗ τα έστειλε εκεί περίπου στον 4/2013. Επέστρεψε μετά στο λογαριασμό φόρο που δεν παρέδωσε. Ο φόρος βεβαιώθηκε τον 12/2013 και έπρεπε να πληρωθεί μέχρι τέλος 1/2014.
Καλώς, κατάλαβα.

cool11
12-08-14, 12:31
Δεν φτάνει που τα καναν σκ@@α με τον ΕΝΦΙΑ, τωρα δημιουργειται προβλημα και για οσους περιμεναν επιστροφή φορου! Και με ενημερότητες!
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article-wide/168163/pagosan-epistrofes-foroy-kai-forologikes-enhmeroth.html
Πόσο ηλιθιοι μπορει να είναι;

manicx
12-08-14, 12:37
Επιστροφή φόρου; Τι είναι τούτο;

yiapap
12-08-14, 12:58
Επιστροφή φόρου; Τι είναι τούτο;Πρόσεξε...
Ας πούμε ότι παίρνεις 1000€ καθαρά.
Δεν παίρνεις 1000€. Παίρνεις 800€ και στέλνεις τα 200€ στην εφορία.
Περνάνε 12 μήνες οπότε τους έχεις στάξει 2400€ από τα δικά σου δεδουλευμένα χρήματα.
Την επόμενη χρονιά σε κάποια φάση κατα το καλοκαιράκι ο φόρος σου υπολογίζεται σε μικρότερο ποσό επειδή δεν έχεις και κανά άλλο εισόδημα οπότε η καλή Εφορία σου λέει ότι θα σου επιστρέψει κάποια από τα χρήματα που πλήρωνες ένα χρόνο πριν.
Περνάνε 5-10 μήνες, δηλαδή 2 συναπτά έτη από τότε που τα έσταζες και στα επιστρέφουν συνήθως αφού πρώτα τους απολογηθείς προσκομίζοντας π.χ. αποδείξεις λιανικής από τις τσίχλες του έτους, εννοείται άτοκα.

Κατανοητό τώρα;

tzelen
12-08-14, 15:56
Πρόσεξε...
Ας πούμε ότι παίρνεις 1000€ καθαρά.
Δεν παίρνεις 1000€. Παίρνεις 800€ και στέλνεις τα 200€ στην εφορία.
Περνάνε 12 μήνες οπότε τους έχεις στάξει 2400€ από τα δικά σου δεδουλευμένα χρήματα.
Την επόμενη χρονιά σε κάποια φάση κατα το καλοκαιράκι ο φόρος σου υπολογίζεται σε μικρότερο ποσό επειδή δεν έχεις και κανά άλλο εισόδημα οπότε η καλή Εφορία σου λέει ότι θα σου επιστρέψει κάποια από τα χρήματα που πλήρωνες ένα χρόνο πριν.
Περνάνε 5-10 μήνες, δηλαδή 2 συναπτά έτη από τότε που τα έσταζες και στα επιστρέφουν συνήθως αφού πρώτα τους απολογηθείς προσκομίζοντας π.χ. αποδείξεις λιανικής από τις τσίχλες του έτους, εννοείται άτοκα.

Κατανοητό τώρα;

Από εμένα, όχι. Μπορείς να το επαναλάβεις, σε παρακαλώ;

τρολολο :oops::p

yiapap
12-08-14, 16:18
Από εμένα, όχι. Μπορείς να το επαναλάβεις, σε παρακαλώ;

τρολολο :oops::pΛοιπόν, δώσε βάση....τρολολο^2 :oops::p

<edit>
Έχω και 2η απάντηση copy/paste friendly:
θα μπορούσα. Αν ήθελα. :p

ntoremi
14-08-14, 19:16
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231340824

Παρέμβαση του ΠΑΣΟΚ
«Ραβασάκι» στο Χαμόγελο του Παιδιού για ΕΝΦΙΑ 95.000 ευρώ

Αθήνα
Ειδοποιητήριο για ΕΝΦΙΑ ύψους 95.000 ευρώ έλαβε το Χαμόγελο του Παιδιού, όπως δήλωσε την Πέμπτη ο πρόεδρος του συλλόγου Κ.Γιαννόπουλος.

«Δεν έχουμε να το πληρώσουμε αυτό το ποσό. Περνάμε μία δύσκολη φάση γιατί καλούμαστε να στηρίξουμε περισσότερα παιδιά. Μόνο το πρώτο εξάμηνο του 2014 στηρίξαμε 57.000 παιδιά, μόνο για ένα παιδί χρειάστηκαν για μεταμόσχευση στη Γαλλία 200.000 ευρώ» είπε στον ΑΝΤ1, σημειώνοντας ότι τα ακίνητα του συλλόγου χρησιμοποιούνται για τη φιλοξενία παιδιών.

«Υπάρχει ένα κράτος απρόσωπο που δεν στηρίζει τους θεσμούς, πρόσθεσε.

Το θέμα προκάλεσε την παρέμβαση του ΠΑΣΟΚ, που σε ανακοίνωσή του αναφέρει ότι «αν τέθηκε ζήτημα ΕΝΦΙΑ στο Χαμόγελο του Παιδιού θα πρόκειται περί λάθους που, όπως και αν προέκυψε, πρέπει να διορθωθεί».

Το ΠΑΣΟΚ σημειώνει, επίσης, ότι «είχε προτείνει κι έγινε αποδεκτό ότι τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου που κατέχουν ακίνητα που χρησιμοποιούνται για εκπαιδευτικούς, μορφωτικούς και κοινωφελείς σκοπούς, απαλλάσσονται από τον ΕΝΦΙΑ σύμφωνα με το άρθρο 3, παρ. 1, εδάφιο ε ́ του Ν. 4223/2013».

Το ΠΑΣΟΚ σημειώνει, επίσης, ότι «είχε προτείνει κι έγινε αποδεκτό ότι τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου που κατέχουν ακίνητα που χρησιμοποιούνται για εκπαιδευτικούς, μορφωτικούς και κοινωφελείς σκοπούς, απαλλάσσονται από τον ΕΝΦΙΑ σύμφωνα με το άρθρο 3, παρ. 1, εδάφιο ε ́ του Ν. 4223/2013».


A δηλαδη εμεις που εχουμε ενα σπιτακι για να μενουμε εμεις και τα παιδακια μας ειμαστε μ@λ@κες που πληρωνουμε ενφια....
Μεσα σε αυτο το σπιτι διαβαζουν και παιζουν τα παιδακια, αρα και το σπιτι μας για εκπαιδευτικους και μορφωτικους σκοπους χρησιμοποιειται. Γιατι να μην απαλλασσεται;;;
Να δειτε τωρα ΝΠΙΔ και ΜΚΟ (απο τις τοσες αλλες αμαρτωλες) που θα ανοιξουν και σπιτια, ρετιρε και βιλες που θα μεταβιβαστουν σε αυτες για να γλυτωνουν τον ενφια, που θα παει συννεφο. Κι εγω το σκεφτομαι...

aroutis
14-08-14, 21:20
MKO "Να σαι καλά βλογημένη"... :rofl:

Jazzer
15-08-14, 09:38
Μάσα Και Οραμα ... :p

Zer0c00L
15-08-14, 11:21
Μάσα Και Οραμα ... :p

καλυτερα παει αυτο εδω

Μίζες Καλά Οργανωμένες

cool11
15-08-14, 13:28
Περιμενουμε να αναρτηθουν νεα διορθωμενα εκκαθαριστικα στα μέσα του Σεπτεμβρη.
Δεν αλλαξε κατι σε σχεση με αυτο, σωστά;

manoulamou
15-08-14, 14:20
Ο γιος μου ανεργος σχεδον πεντε χρονια
Ο αρχικος ΕΝΦΙΑ του μεγαλυτερος απ τον δικο μου κι ας εχω περισσοτερα ακινητα στην κατοχη μου
Εαν κατι ειναι λαθος ειτε απο εμας ειτε απο την εφορια (χειρογραφη ακαταχωρητη δηλωση) ΘΑ περιμενουμε να ανοιξει η εφαρμογη για το διορθωσουμε
Επειδη η επιστροφη θα ειναι πανω απο 300 ευρω ΠΡΕΠΕΙ να μαζεψει ενα τονο χαρτουρα να παει στην υπολειτουργουσα ΔΟΥ, αφου ομως εχει πληρωσει την πρωτη δοση της οποιας η πιστωση - συμψηφισμος θα γινει μονον με τον επομενο... ΕΝΦΙΑ, του αγιου ποτέ δηλαδη!
ΑΛΑΛΟΥΜ ΧΑΟΣ που μπορουσαν να ειχαν αποφυγει εξ αρχης.

Basilhs23_
15-08-14, 15:43
Άκουσα από έναν δημοσιογράφο οτι οι αλλαγές θα αφορούν μόνο το 11 με 15% του πληθυσμού, τώρα από που το άκουσε αυτό και αν στέκει...

cool11
15-08-14, 16:54
Άκουσα από έναν δημοσιογράφο οτι οι αλλαγές θα αφορούν μόνο το 11 με 15% του πληθυσμού, τώρα από που το άκουσε αυτό και αν στέκει...

Δεν θα αλλαξουν σε ολους. Αλλα ομως, δεν πρεπει να βεβαιωθει ο καθενας μας οτι δεν αλλαξε το δικο του;
Ρωταω γιατι ενω στις πρωτες ανακοινωσεις ειπαν για τα μεσα Σεπτεμβρη αναρτηση καινουριων, στις πιο προσφατες διαβαζω μονο για 'επιμηκυνση' των δοσεων, και τους εχω ικανους για ολα, τα παλιολαμογια.
Κανονικα, πρεπει να αναρτησουν τα νέα στα μεσα Σεπτεμβρη, να δει ο καθενας τι του ....κληρωσε, και μεχρι τελος Σεπτεμβρη αντε πες δινεις την πρωτη δοση.
Αλλα δινω δοση, διχως να γνωριζω αν εχω το σωστο εκκαθαριστικο στα χερια μου (κοινως...δινω γενικως και αοριστως), ειναι (καλα οχι οτι εκπλησσομαι πλεον...) το βασιλειο του παραλογου.

no_logo
15-08-14, 19:11
Ο αρχικος ΕΝΦΙΑ του μεγαλυτερος απ τον δικο μου κι ας εχω περισσοτερα ακινητα στην κατοχη μου


κόλπο είναι για να τους ψηφίσεις :p

Basilhs23_
15-08-14, 22:29
Δεν θα αλλαξουν σε ολους. Αλλα ομως, δεν πρεπει να βεβαιωθει ο καθενας μας οτι δεν αλλαξε το δικο του;
Ρωταω γιατι ενω στις πρωτες ανακοινωσεις ειπαν για τα μεσα Σεπτεμβρη αναρτηση καινουριων, στις πιο προσφατες διαβαζω μονο για 'επιμηκυνση' των δοσεων, και τους εχω ικανους για ολα, τα παλιολαμογια.
Κανονικα, πρεπει να αναρτησουν τα νέα στα μεσα Σεπτεμβρη, να δει ο καθενας τι του ....κληρωσε, και μεχρι τελος Σεπτεμβρη αντε πες δινεις την πρωτη δοση.
Αλλα δινω δοση, διχως να γνωριζω αν εχω το σωστο εκκαθαριστικο στα χερια μου (κοινως...δινω γενικως και αοριστως), ειναι (καλα οχι οτι εκπλησσομαι πλεον...) το βασιλειο του παραλογου.

Θα κατατεθεί πρώτα κάποια τροπολογία στο τέλος Αυγούστου και μετά τον Σεπτέμβρη όπως είπες σε όσους είναι να υπάρξουν μεταβολές, λογικά θα αλλάξει το ποσό του εκκαθαρισιτκού.

cool11
18-08-14, 16:21
Καταργούν τον ΕΝΦΙΑ και τον γράφουν από την αρχή!
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/168930/katargoyn-ton-enfia-kai-ton-grafoyn-apo-thn-arhh.html
"Στόχος του οικονομικού επιτελείου, εάν φυσικά δεν ανακύψουν νέα προβλήματα, είναι έως και τις 15 Σεπτεμβρίου να αναρτηθούν στο σύστημα Taxis τα νέα εκκαθαριστικά, με το σωστό φόρο που αναλογεί στους περίπου 4.000 οικισμούς στις 457 περιοχές της χώρας που δεν έχουν ενταχθεί στο σύστημα Αντικειμενικού Προσδιορισμού Αξίας Ακινήτων"

GZahos
19-08-14, 12:43
Δεν πληρωνω deep, μεχρι να ισσοροπησουν σε μια αποφαση, οι τρελοι.

cool11
19-08-14, 17:28
Τελικα για ολους θα αναρτηθουν ξανα, νεα εκκαθαριστικα.
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/akinita/nea_ekkatharistika_toy_enfia_sto_taxisnet_gia_oloys.2980025.html

no_logo
20-08-14, 11:32
Έβγαλαν ΕνΦΙΑ στο Αστεροσκοπείο Αθηνών με κοστουμάκι 6 εκατομμύρια περίπου.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64051864
Γελάει ο κόσμος με τα νούμερα που μας κυβερνούν

JULIANIK
20-08-14, 12:04
Έχει ενδιαφέρον ότι ζητάνε ΕΝΦΙΑ και από τους δικαιούχους "κοινωνικού μερίσματος"
το γνωστό 500αρικο δηλαδή που έλαβαν όσοι πληρούσαν όλα τα κριτήρια εξαθλίωσης.

Το ίδιο σύστημα της ΓΓΠΣ που έκρινε τις αιτήσεις τους ως αποδεκτές πριν 1-2 μήνες,
τώρα, τους ζητάει να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ.
Δεν εξαιρέθηκαν ούτε καν αυτοί.

MNP-10
20-08-14, 12:23
Έχει ενδιαφέρον ότι ζητάνε ΕΝΦΙΑ και από τους δικαιούχους "κοινωνικού μερίσματος"
το γνωστό 500αρικο δηλαδή που έλαβαν όσοι πληρούσαν όλα τα κριτήρια εξαθλίωσης.

Το ίδιο σύστημα της ΓΓΠΣ που έκρινε τις αιτήσεις τους ως αποδεκτές πριν 1-2 μήνες,
τώρα, τους ζητάει να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ.
Δεν εξαιρέθηκαν ούτε καν αυτοί.

Οπα, πολλα θες. Το ενα ηταν προ εκλογων. Περιμενες να κρατησουν τα λεφτα? Μετα τις εκλογες φυσικο ηταν να τους τα παρουν πισω ποικιλοτροπως :p

tzelen
20-08-14, 17:56
Οπα, πολλα θες. Το ενα ηταν προ εκλογων. Περιμενες να κρατησουν τα λεφτα? Μετα τις εκλογες φυσικο ηταν να τους τα παρουν πισω ποικιλοτροπως :p
Και πολλαπλασίως :p

lewton
20-08-14, 18:52
Έχει ενδιαφέρον ότι ζητάνε ΕΝΦΙΑ και από τους δικαιούχους "κοινωνικού μερίσματος"
το γνωστό 500αρικο δηλαδή που έλαβαν όσοι πληρούσαν όλα τα κριτήρια εξαθλίωσης.

Το ίδιο σύστημα της ΓΓΠΣ που έκρινε τις αιτήσεις τους ως αποδεκτές πριν 1-2 μήνες,
τώρα, τους ζητάει να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ.
Δεν εξαιρέθηκαν ούτε καν αυτοί.
Αυτό είναι το πρόβλημα με το δωράκι των 500€ ή η ίδια η ύπαρξή του;

JULIANIK
21-08-14, 00:49
Αυτό είναι το πρόβλημα με το δωράκι των 500€ ή η ίδια η ύπαρξή του;
Τα αίτια της υπαρξής του είναι το αρχικό πρόβλημα, αλλά το θέμα μας είναι άλλο.

'Απαξ και έκριναν ότι κάποιοι βρίσκονται σε τέτοιο βαθμό αδυναμίας,
βάση των κριτηρίων που οι ίδιοι έθεσαν,
και έχουν τη λίστα αυτή στα χέρια τους, θα έπρεπε να την χρησιμοποιήσουν.
Αν όχι για ανθρωπιστικούς λόγους, για πρακτικούς.
Γιατί και δε θα εισπράξουν απ'αυτούς φράγκα
και γιατί θα πήξουν οι εφορίες με αιτήσεις εξαίρεσης βάση υποκειμενικής αξιολόγησης του κάθε ενός ξεχωριστά.

cool11
26-08-14, 15:35
Άρθρο του Μαυρίδη από το capital.gr
"Aυτοί μας πήραν τα σπίτια μας! Τι χειρότερο μπορεί να μας κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ;"
http://kourdistoportocali.com/post/37519/sok

VasP
26-08-14, 18:41
Τα εκκαθαριστικά για τους περισσότερους Έλληνες θα είναι τα ίδια. Αλλαγές θα υπάρχουν μόνο σε κατόχους οικοπέδων τα οποία βρίσκονται εντός οικισμού αλλά εκτός Α.Π.Α.Α. (Αντικειμενικός Προσδιορισμός Αξίας Ακινήτων). Αλλαγή για όλους θα υπάρξει στον αριθμό των δόσεων.

Από εκεί και πέρα αν υπάρχουν λάθη εκ μέρους των φορολογουμένων (εισαγωγή λανθασμένων στοιχείων που φουσκώνουν τον φόρο) θα πρέπει οι ίδιοι να τα βρουν και να τα διορθώσουν υποβάλλοντας τροποποιητική δήλωση Ε9 όταν ανοίξει το σύστημα.

Επίσης κάποια στιγμή θα πρέπει να βγει και η απόφαση που θα διευκρινίζει με ποιόν τρόπο θα γίνουν οι αιτήσεις για όσους δικαιούνται έκπτωση του ΕΝΦΙΑ κατά 50% ή 100%.

tsad92
26-08-14, 18:43
Για τα λάθη εκ μέρους του κράτους γνωρίζουμε τι θα γίνει;

VasP
26-08-14, 18:49
Για τα λάθη εκ μέρους του κράτους γνωρίζουμε τι θα γίνει;

Εννοείς για τα λάθη που έχουν κάνει οι φορολογούμενοι;
Θα μπείς στην εφαρμογή του gsis για το Ε9 και στο πεδίο "Διαθέσιμες ενέργειες" θα υποβάλλεις τροποποιητική δήλωση Ε9.
Αυτή τη στιγμή για το έτος 2014 σου γράφει "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες." Λογικά μετά τις 15 Σεπτεμβρίου θα ανοίξει το σύστημα και αφού πρώτα βγουν τα νέα εκκαθαριστικά. Δεν μπορείς να κάνεις καμία διόρθωση πριν βγουν τα νέα εκκαθαριστικά.


Τώρα είδα διόρθωσες το post.

Τα λάθη του κράτους αφορούν οικόπεδα εντός σχεδίου αλλά εκτός συστήματος αντικειμενικού προσδιορισμού. Για αυτά τα οικόπεδα θα ισχύσουν οι αξίες οικοπέδων του 2013 εκτός αν αυτές είναι (σε κάποιες περιπτώσεις) μεγαλύτερες από αυτές του 2014.

Stefan_
28-08-14, 16:19
Ακουσα οτι οποιος εχει εισοδημα κατω απο 9000 δε πληρωνει ενφια. Δηλαδη οι ανεργοι(0 εισοδημα) δε πληρωνουν?

Basilhs23_
28-08-14, 16:56
Αυτό είναι μόνο 1 από τα κριτήρια. Υπάρχει και κριτήριο στην επιφάνεια και στην αντικειμενική αξία του ακινήτου, η επιφάνεια είναι 150τμ, η αξία δεν θυμάμαι.

Stefan_
28-08-14, 17:05
Tα καλυπτω κι αυτα. Αρα του χρονου(γιατι φετος δηλωσα στη φορ.δηλωση μου >9000) δε θα πληρωσω ενφια?

hedgehog
28-08-14, 17:50
Tα καλυπτω κι αυτα. Αρα του χρονου(γιατι φετος δηλωσα στη φορ.δηλωση μου >9000) δε θα πληρωσω ενφια?
εδώ βεβαιώνονται οι οφειλές και μετά ξανα αλλάζουν, 'συ θες να μάθεις για του χρόνου;;; :p

με τον τρόπο και τους ρυθμούς που αλλάζουν τα πράγματα νομίζω δεν έχει νόημα να κοιτάς τόσο μακρυά...

tsad92
28-08-14, 18:28
Εννοείς για τα λάθη που έχουν κάνει οι φορολογούμενοι;
Θα μπείς στην εφαρμογή του gsis για το Ε9 και στο πεδίο "Διαθέσιμες ενέργειες" θα υποβάλλεις τροποποιητική δήλωση Ε9.
Αυτή τη στιγμή για το έτος 2014 σου γράφει "Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες." Λογικά μετά τις 15 Σεπτεμβρίου θα ανοίξει το σύστημα και αφού πρώτα βγουν τα νέα εκκαθαριστικά. Δεν μπορείς να κάνεις καμία διόρθωση πριν βγουν τα νέα εκκαθαριστικά.


Τώρα είδα διόρθωσες το post.

Τα λάθη του κράτους αφορούν οικόπεδα εντός σχεδίου αλλά εκτός συστήματος αντικειμενικού προσδιορισμού. Για αυτά τα οικόπεδα θα ισχύσουν οι αξίες οικοπέδων του 2013 εκτός αν αυτές είναι (σε κάποιες περιπτώσεις) μεγαλύτερες από αυτές του 2014.
Αυτό με τα οικόπεδα δεν το ήξερα. :oneup: Αλλά και πάλι αναφέρομαι σε άλλη περίπτωση.Ρυμοτομούμενο οίκισμα δεν θα έπρεπε να αππαλάσεται απο τον ενφιά;

cool11
06-09-14, 17:56
Εκτος απο τον ΕΝΦΙΑ εχουμε και το νέο φρούτο....

Παλι το χερι στην τσεπη....
Ξεκινά η ηλεκτρονική καταγραφή όλων των κτιρίων
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231345469

Ακομη και σωστη βαση να εχει το μετρο, το γεγονος οτι για μια ακομη φορα θελουν 'να μας τα παρουν', και μαλιστα σε αυτη τη συγκυρια, δεν αλλάζει.
Σοβιετία. Δήμευση περιουσίας.
:(

ntoremi
06-09-14, 18:25
και το κτηματολογιο που καναμε τι ηταν;; δεν μας κανει το κτηματολογιο; χρειαζομαστε κτηματολογιο 2;;;

Basilhs23_
06-09-14, 21:12
Δυστυχώς είναι αναγκαίο κακό αυτό. Με το κτηματολόγιο το μόνο που γινόταν είναι να καταγραφεί το ιδιοκτησιακό καθεστώς επι της έκτασης της γης και κάποια επιπλέον στοιχεία, στην ηλεκτρονική ταυτότητα θα είναι πολύ ποιο λεπτομερής.

ntoremi
06-09-14, 21:32
A μαλιστα αναγκαιο κακο... Ετσι σε εκαναν να πιστευεις απο την πολλη πλυση εγκεφαλου;;;;;
Οτι πληρωσαμε 35 ευρω ο καθε ιδιοκτητης για καθε ακινητο για να καταγραφει στο κτηματολογιο, δεν ηταν αρκετο;; Δεν μπορουσε τοτε να γινει η δουλεια μια και καλη;; Πρεπει να πληρωσουμε και μηχανικο τωρα;;; Και ξανα-μανα παλι απο την αρχη ουρες και χαρτουρες και (το κυριοτερο) κοστος;;;
Και θα ειναι αλλη βαση το κτηματολογιο και αλλη βαση η ηλεκτρονικη ταυτοτητα ακινητου;; Παλι κατακερματισμενες πληροφοριες σκορπιες εδω κι εκει;;

anon
06-09-14, 21:45
A μαλιστα αναγκαιο κακο... Ετσι σε εκαναν να πιστευεις απο την πολλη πλυση εγκεφαλου;;;;;
Οτι πληρωσαμε 35 ευρω ο καθε ιδιοκτητης για καθε ακινητο για να καταγραφει στο κτηματολογιο, δεν ηταν αρκετο;; Δεν μπορουσε τοτε να γινει η δουλεια μια και καλη;; Πρεπει να πληρωσουμε και μηχανικο τωρα;;; Και ξανα-μανα παλι απο την αρχη ουρες και χαρτουρες και (το κυριοτερο) κοστος;;;
Και θα ειναι αλλη βαση το κτηματολογιο και αλλα βαση η ηλεκτρονικη ταυτοτητα ακινητου;; Παλι κατακερματισμενες πληροφοριες σκορπιες εδω κι εκει;;

Εαν έχεις καλή συντεχνία, όλο και κάποιο μέτρο θα βγεί που να δίνει δουλειά στην συντεχνία. Στους δύσκολους καιρούς, που σπίτια δεν χτίζονται, με κάτι τέτοια, ενεργειακοί επιθεωρητές, διευθετήσεις αυθαιρέτων, και άλλα, μια χαρά μπόλικη δουλίτσα και καλά λεφτά για τους μηχανικούς (όσους δουλεύουν ακόμη στο επάγγελμα).

cool11
06-09-14, 22:20
Εαν έχεις καλή συντεχνία, όλο και κάποιο μέτρο θα βγεί που να δίνει δουλειά στην συντεχνία. Στους δύσκολους καιρούς, που σπίτια δεν χτίζονται, με κάτι τέτοια, ενεργειακοί επιθεωρητές, διευθετήσεις αυθαιρέτων, και άλλα, μια χαρά μπόλικη δουλίτσα και καλά λεφτά για τους μηχανικούς (όσους δουλεύουν ακόμη στο επάγγελμα).

Ακριβως αυτο...

princess
06-09-14, 23:30
Λοιπον, εγω παιδια σκυλια δεν εχω, (δηλαδη σκυλια εχω), θα το αφησω οπως ειναι κι αμα τα τιναξω ας βρουνε ακρη οι κληρονομοι! (ακομα καλυτερα, αμα ερθει καμμια τραπεζα να το κατασχέσει, ας βρει την ακρη αυτη!). Δε θα με παλαβωσουνε κιολας!

dhmk
07-09-14, 06:59
Όταν το κράτος παίρνει το 40% του απολύτως αβέβαιου εισοδήματος από ενοίκια σε ένα συνολικό ποσό γύρο στα 7000 (προοδευτική φορολόγηση σου λέει μετά!) και ταυτόχρονα σε έχει πιάσει από το λαιμό με τα τεκμήρια (του σπιτιού που μένεις και ένα αυτοκίνητο 1300κε), που σημαίνει ότι όχι απλώς δεν έχεις δυνατότητα να βελτιώσεις τα ακίνητα αλλά ούτε καν να δεχτείς μικρότερα ενοίκια (γιατί δεν θα μπορέσεις να καλύψεις τα τεκμήρια) αναρωτιέμαι τι μένει. Η κατάσταση σκέτη ξεφτίλα. Ακούς επιπλέον τις απατεωνιές με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες, τις κοροϊδίες των εξαγγελιών της ΔΕΘ (θα μειώσουν, λέει, το φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης στο 30% και χεστήκαμε, την έχω κόψει την κεντρική θέρμανση τα τελευταία 3 χρόνια, ο καθένας θερμαίνεται όπως θέλει και είναι ευχαριστημένος, ούτως ή άλλως και πάλι ξεπαγιάζαμε, με δυο ώρες την ημέρα, που κάποιος μπορεί να μην ήταν καν μέσα στο σπίτι εκείνη τη στιγμή, δεν έκανε και καμιά διαφορά - τουλάχιστον για Αθήνα η κεντρική θέρμανση με τιμές πετρελαίου πάνω από 40 λεπτά απλά είναι άχρηστη) τα πράγματα δυστυχώς δεν πάνε πουθενά. Το κόστος αυτού του κράτους δεν μπορούμε να το σηκώσουμε. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Βέβαια αφού πρώτα κάνουμε κάτι για τους ένστολους, τους δικαστικούς και άλλους αδικημένους τους συστήματος.

Η σημερινή κυβέρνηση είναι τελειωμένη αλλά το ερώτημα είναι που πάμε. Πολύ φοβούμαι ότι τα χειρότερα δεν τα έχουμε δει ακόμη.

Ίσως η κατάργηση του ΝΑΤΟ να είναι μια κάποια λύση.

anon
07-09-14, 12:42
Όταν το κράτος παίρνει το 40% του απολύτως αβέβαιου εισοδήματος από ενοίκια σε ένα συνολικό ποσό γύρο στα 7000 (προοδευτική φορολόγηση σου λέει μετά!) και ταυτόχρονα σε έχει πιάσει από το λαιμό με τα τεκμήρια (του σπιτιού που μένεις και ένα αυτοκίνητο 1300κε), που σημαίνει ότι όχι απλώς δεν έχεις δυνατότητα να βελτιώσεις τα ακίνητα αλλά ούτε καν να δεχτείς μικρότερα ενοίκια (γιατί δεν θα μπορέσεις να καλύψεις τα τεκμήρια) αναρωτιέμαι τι μένει. Η κατάσταση σκέτη ξεφτίλα. Ακούς επιπλέον τις απατεωνιές με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες, τις κοροϊδίες των εξαγγελιών της ΔΕΘ (θα μειώσουν, λέει, το φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης στο 30% και χεστήκαμε, την έχω κόψει την κεντρική θέρμανση τα τελευταία 3 χρόνια, ο καθένας θερμαίνεται όπως θέλει και είναι ευχαριστημένος, ούτως ή άλλως και πάλι ξεπαγιάζαμε, με δυο ώρες την ημέρα, που κάποιος μπορεί να μην ήταν καν μέσα στο σπίτι εκείνη τη στιγμή, δεν έκανε και καμιά διαφορά - τουλάχιστον για Αθήνα η κεντρική θέρμανση με τιμές πετρελαίου πάνω από 40 λεπτά απλά είναι άχρηστη) τα πράγματα δυστυχώς δεν πάνε πουθενά. Το κόστος αυτού του κράτους δεν μπορούμε να το σηκώσουμε. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Βέβαια αφού πρώτα κάνουμε κάτι για τους ένστολους, τους δικαστικούς και άλλους αδικημένους τους συστήματος.

Η σημερινή κυβέρνηση είναι τελειωμένη αλλά το ερώτημα είναι που πάμε. Πολύ φοβούμαι ότι τα χειρότερα δεν τα έχουμε δει ακόμη.

Ίσως η κατάργηση του ΝΑΤΟ να είναι μια κάποια λύση.

Καθόλου τελειωμένη δεν είναι αγόρι μου. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά πρόβατα, και ακόμα ψηφίζουν, και θα ψηφίσουν. Θα ψηφίσουν σταθερότητα, Θα ψηφίσουν προοπτική ανάπτυξης, και άλλα τέτοια φαιδρά. Ναι, ξέρω, αλλοίμονο εαν πιστεύει κανείς όλα αυτα, αλλά δυστυχώς η πράξη (και με τελευταίο παράδειγμα τις πρόσφατες ευρωεκλογές), δείχνει δυστυχώς μερικά πράγματα:
Οι πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός δεν διαφέρουν με τον οπαδικό χουλιγκανισμό σε μια ποδοσφαιρική ομάδα. Ακόμα και "μορφωμένοι" άνθρωποι, με πτυχία, πολυτεχνία, και μεταπτυχιακά και δεν ξέρω τι, εμμένουν με μορφή ενός χουλιγκαν στις πολιτικές τους πεποιθήσεις, και εαν δεν μπορούν να δικαιολογήσουν (κυρίως στον εαυτό τους) το τι γίνεται, η καλύτερη δικαιολογία ειναι η αποχη. Εχω φτ'ασει στο συμπέρασμα, ότι η πλειοψηφία των αποχούντων απο τις εκλογές είναι οι δυσαρεστημένοι, απο ΠΑΣΟΚ & ΝΔ, οι οποίοι απο χουλιγκανικό κομματικό οπαδισμό, δεν μπορούν να ψηφίσουν οτιδήποτε άλλο, οπότε απλα απέχουν...

Εαν υπήρχε πολιτική συνείδηση όπως ακριβώς λέμε και για καταναλωτική συνείδηση (και αυτό δεν υπάρχει στον Ελληνα), και είχαμε όλοι μαζί οι πολίτες μια στρατηγική ισόβιου πολιτικού εξοστροκισμου σε όποιον πολιτικό μας έχει πουλήσει, σε αυτόν και στα κόμματα το ίδιο, σήμερα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Basilhs23_
07-09-14, 18:47
A μαλιστα αναγκαιο κακο... Ετσι σε εκαναν να πιστευεις απο την πολλη πλυση εγκεφαλου;;;;;
Οτι πληρωσαμε 35 ευρω ο καθε ιδιοκτητης για καθε ακινητο για να καταγραφει στο κτηματολογιο, δεν ηταν αρκετο;; Δεν μπορουσε τοτε να γινει η δουλεια μια και καλη;; Πρεπει να πληρωσουμε και μηχανικο τωρα;;; Και ξανα-μανα παλι απο την αρχη ουρες και χαρτουρες και (το κυριοτερο) κοστος;;;
Και θα ειναι αλλη βαση το κτηματολογιο και αλλη βαση η ηλεκτρονικη ταυτοτητα ακινητου;; Παλι κατακερματισμενες πληροφοριες σκορπιες εδω κι εκει;;

Δεν φταίω εγώ φίλε μου. Πήγαινε και πέστα στους μηχανικούς με τους οποίους έχω συζητήσει το θέμα και όλο ψάχνουν επιχειρήματα για να δικαιολογήσουν την ηλεκτρονική ταυτότητα και τα φράγκα που θα βγάλουν από αυτό. Όλοι θα μιλήσουν για τα λάθος τετραγωνικά του σπιτιού σε σχέση με την πραγματικότητα και αυτά που γράφονται στην άδεια τον λογαριασμό ΔΕΗ το Ε9 το συμβόλαιο και γίνεται μπάχαλο, θα μιλήσουν για αυτούς που δηλώνουν λιγότερα τετραγωνικά και κλέβουν από τον δήμο και την εφορία, θα μιλήσουν για αυθαιρεσίες που γίνονται χωρίς άδεια και πολλά άλλα. Επειδή στο κτηματολόγιο έγινε απλά καταγραφή ορισμένων στοιχείων του ακινήτου με βάση έγγραφα τα οποία μπορεί να ήταν λάθος ή ο ιδιοκτήτης να δήλωνε οτι ήθελε και επειδή δεν μπορεί το κράτος να μπαίνει σε όλα τα σπίτια να μετράει με τις κορδέλες αποστάσεις και επιφάνειες, έβαλαν τους μηχανικούς να κάνουν την δουλειά εκ μέρους του κράτους. Ούτε εγώ έχω όρεξη να πληρώνω για κάτι άχρηστο για εμένα, αλλά σε αυτή την χώρα πάντα την πληρώνουν τα κοροϊδα.
Επειδή δεν είδα και πολλές αντιδράσεις από ιδιοκτήτες π.χ ΠΟΜΙΔΑ που μάλιστα το υπερασπίζονται το μέτρο από οτι βλέπω δεν το γλιτώνουμε οτι και να κάνουμε. Το μόνο που ελπίζω είναι να μειωθεί αρκετά η τιμή για να υπάρχει η χαμηλότερη επιβάρυνση. Προσωπικά εμείς θα είμαστε από τους τελευταίους των τελευταίων που θα ενταχθούμε, το 2024-25 και βλέπουμε αν δωθεί και καμιά παράταση.
Ο χαρακτηρισμός "αναγκαίο κακό" ήταν λάθος, αλλά το μέτρο είναι κάτι αναπόφευκτο απλά. Για να μην μιλήσω και για άλλα πράγματα που σιγά σιγά έρχονται για τα ακίνητα και πιστεύω ούτε αυτά τα γλιτώνουμε γιατί δεν θα υπάρξουν αντιδράσεις, καλύτερα να μένεις στο ενοίκιο παρά να είσαι ιδιοκτήτης πλέον.

dhmk
08-09-14, 09:08
Η ΠΟΜΙΔΑ την πρώτη φορά που είχε αναφερθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα ήταν κάθετα αρνητική με τα αναμενόμενα επιχειρήματα επιβάρυνσης των ιδιοκτητών. Τώρα η ΠΟΜΙΔΑ δεν εκπροσωπεί και κανέναν στη πραγματικότητα. Ένα μαγαζάκι ενός δικηγόρου είναι που πουλάει διάφορα. Πάντως έχει κάποια χρησιμότητα. Έχω αντλήσει κάποιες πληροφορίες από το site. Εννοείται οτιδήποτε χωρίς να πληρώσω συνδρομές κτλ.

Το κράτος που ακόμη και μέχρι σήμερα έχει αποδειχθεί απολύτως ανίκανο να φτιάξει το κτηματολόγιο (από το 2008 που δώσαμε το 35ρι κανένα νέο ακόμη), θα φτιάξει τώρα, σε περίοδο ανηλεούς καταδίωξης της ακίνητης περιουσίας, την "ηλεκτρονική ταυτότητα"; Δικαιολογία είναι για να γίνουν χάρες προς συντεχνίες, να τα μαζέψουν κάποιοι, ότι μαζέψουν, και μετά να υπάρχει κάτι άχρηστο κάπου, ημιτελές, αναξιόπιστο και τελικά μπορεί και ξεχασμένο. Αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο υπάρχει και σε άλλα κράτη. Πάντως η Google δεν βγάζει κάτι. Δεν μπορώ να φανταστώ σοβαρή χώρα όπου να υπάρχουν ταυτόχρονα κτηματολόγιο, περιουσιολόγιο και τώρα επιπλέον... ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίων.

cool11
08-09-14, 09:51
Αθάνατη ελληνική....κλεφτουριά!

Basilhs23_
08-09-14, 16:55
Πάντως στην ΠΟΜΙΔΑ έχουν χιούμορ.

143937

cool11
09-09-14, 09:16
O καθηγητης, λεει, ο κ.Καραβιτης, εμπνευστης του ΕΝΦΙΑ.
http://www.news.gr/politikh/esoterikh-politikh/article/173629/galazio-antartiko-21-voylefton-kata-enfia-kai.html
"Να υπενθυμίσουμε ότι ο ως άνω κύριος καθηγητής, ήταν ο «εμπνευστής» της επιβολής φόρου στα ποιμνιοστάσια, τα κοτέτσια και τις παρατημένες ορεινές πλαγιές της Ελληνικής υπαίθρου....."

@ ADSLgr.com All rights reserved.