PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

cool11
11-09-14, 10:02
Λετε να ανεβουν τα νεα εκκαθαριστικα στο taxis μες το σαββατοκυριακο;

no_logo
11-09-14, 12:29
πρεπει κανονικά να δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβέρνησης πρώτα

Basilhs23_
11-09-14, 15:25
Οι βουλευτές γκρινιάζουν για να το παίξουν τάχα αντισύστημα, όλοι το ψήφισαν και είπαν και ευχαριστώ.

cool11
11-09-14, 23:02
Οι βουλευτές γκρινιάζουν για να το παίξουν τάχα αντισύστημα, όλοι το ψήφισαν και είπαν και ευχαριστώ.

Κλασικά.
Κάθε φορά η ίδια θεατρική παράσταση. Σήμερα γκρινιάζει 'και καλά' ο ένας, αύριο ο άλλος, να φαίνεται είναι και μερικοι που παιρνουν το μερος του δυστυχου λαου.
Αλλά παντα το μαντρι εχει τοσο κοσμο, οσο χρειαζεται για να ψηφιζουν αυτα που θελουν.

psytransas
12-09-14, 00:31
ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝ.Φ.Ι.Α (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/enfia.anakoinwsi..pdf)

ntoremi
12-09-14, 01:23
Μετα και απο αυτην την πολυσπουδαστη και πολυγραφοτατη ανακοινωση, ειμαι βεβαιος οτι ο ενφια θα ειναι το βατερλω αυτης της κυβερνησης. αντε γιατι και πολυ αντεξε.

cool11
12-09-14, 07:53
Στις 15/9 θα φαινονται οι δοσεις, στις 22/9 τα νεα εκκαθαριστικα.
Στα εκκαθαριστικα που θα βγουν στις 22/9, δεν θα φαινονται οι δοσεις; Αλλου οι δοσεις, αλλου τα εκκαθαριστικα;
Ή απλα για να 'προετοιμαστει' ο κοσμος, θα ανακοινωσουν τις δοσεις στις 15/9, αλλα και στα εκκαθαριστικα στις 22/9 θα αναγραφονται οι δοσεις;

dhmk
12-09-14, 09:08
Οι 6 δόσεις από τις 15. Αλλά με τα παλιά ποσά για όλους. Για τους περισσότερους δεν θα αλλάξει κάτι άλλο. Από τις 22 θα γίνουν και οι νέες εκκαθαρίσεις γι'αυτούς που επηρεάζονται από τις αλλαγές στη τροπολογία. Φυσικά και με τις 6 δόσεις.

cool11
12-09-14, 09:15
Αυτο που ρωτω ειναι το εξης:
στις 22/9, το νεο εκκαθαριστικο, θα αναγραφει πάνω του τις έξι οριστικές δόσεις;
Και τι θα πει 2 εκκαθαρίσεις; Μια οριστική, να μου λεει τι θελουν απο εμενα, δεν μπορω να εχω;
Διαβαστε, φριξτε, κι οποιος βρει τον γριφο, ας δωσει τα φωτα του.

- - - Updated - - -

Οποιος βγαλει νοημα, ας μου πει κι εμενα:
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article-wide/174546/enfia-pote-plhronoyn-kai-poioi-erhontai-ta.html
"
Τη Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου οι φορολογούμενοι θα πρέπει να μπουν στο Taxisnet με τους κωδικούς τους για να βρουν το νέο εκκαθαριστικό τους.

Είναι πιθανό όμως τη Δευτέρα να μην είναι έτοιμα όλα τα εκκαθαριστικά. Για να καταλάβει κάποιος αν μπήκε το νέο σημείωμα θα πρέπει να δει τον αριθμό των δόσεων. Αν οι δόσεις είναι 6 τότε έχει μπει το νέο εκκαθαριστικό.

Για εκατοντάδες χιλιάδες περιπτώσεις, τα εκκαθαριστικά που θα αναρτηθούν στις 15-16 Σεπτεμβρίου, δεν θα είναι αυτά που ισχύουν. Όλα θα έχουν την οφειλή της 30ης Ιουλίου."


Και εδω παλι
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231346938
"
Υπό την προϋπόθεση ότι το αρχικό χρονοδιάγραμμα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων θα επιβεβαιωθεί περίπου 2.000.000 φορολογούμενοι που δικαιούνται έκπτωσης από τον ΕΝΦΙΑ θα πρέπει να κάνουν υπομονή μέχρι το τέλος Οκτωβρίου ώστε να γνωρίζουν το πόσο λιγότερο φόρο θα καταβάλουν.

Αυτό διότι με τη διαδικασία που επελέγη θα πρέπει να τρέξουν δυο διαφορετικές εκκαθαρίσεις του φόρου, ήτοι μια για τα εκτός αντικειμενικών αξιών οικόπεδα και μια για τα κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα. "

Θεέ μου, πόσο ΗΛΙΘΙΟΙ ειναι αυτοι που μας κυβερνάνε;
Γιατί;;;;;

21706
12-09-14, 09:47
ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝ.Φ.Ι.Α (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/enfia.anakoinwsi..pdf)

Και όπως συνήθως τα «ενημερωτικά» μέσα συνεχίζουν τα παραμύθια τους...

dhmk
12-09-14, 10:35
Με τις 6 δόσεις. Οι 2 εκκαθαρίσεις σημαίνει ότι οι μειώσεις, σε όσους τους αφορούν, θα φανούν από 22 και μετά. Αλλά ούτως ή άλλως στις συγκεκριμένες ημερομηνίες θα φανεί ότι είναι να φανεί. Δεν αλλάζουν τίποτα οι περισσότερες διευκρινήσεις. Προσωπικά θα πληρώσω μετά τις 22 το ποσό που δεν θα αλλάξει ούτως ή άλλως.

cool11
12-09-14, 10:40
Επειδη ΔΕΝ θελω να μπερδευομαι.
Να μπω στις 22/9 και να δω την εκκαθαριση μου;
Εκει θα ειναι η οριστικη εκκαθαριση μου για οτι αφορα εμενα;
Εκει θα ειναι και ο ορισμός των δόσεων;
Ή απαιτείται να μπω αναγκαστικά, και στις 15/9?(να δω τι; )

anon
12-09-14, 10:54
ακριβώς. το να μπείς στις 15/9 δεν έχει νόημα, ειδικά εαν περιμένεις ότι θα υπάρχουν αλλαγές στην χρέωση ΕνΦΙΑ. η μόνη διαφορά θα είναι στο ποσό της εκάστοτε δόσης μιας και οι δόσεις γίνονται 6. Το συνολικό ποσό όμως δεν θα έχει αλλάξει απο την προηγούμενη εκκαθάριση, όπως έχει βγεί ήδη μέχρι τώρα.

jkoukos
12-09-14, 10:58
α. Από τις 15/9 θα βγουν οι νέες 6 δόσεις με τα ποσά ωφειλής που ήδη γνωρίζουμε ο καθένας. Δεν θ' αλλάξει τίποτα στα εκκαθαριστικά.
β. Από τις 22/9 θα βγουν τα νέα εκκαθαριστικά και φυσικά με τις νέες δόσεις, μόνο σε όσους τα ακίνητα είναι σε περιοχές χωρίς αντικειμενικό σύστημα αξιών. Μόνο σε αυτούς έχει γίνει λάθος υπολογισμός και θα πραγματοποιηθεί νέα εκκαθάριση.
γ. Τον Οκτώβρη, όποιος έχει διαπιστώσει λάθη στα στοιχεία της δήλωσης, θα μπορεί να κάνει τροποποίηση και κατόπιν προς το τέλος του μήνα θα του βγει νέα εκκαθάριση βάσει της τροποποίησης που θα κάνει.

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, θα πρέπει να πληρωθούν κανονικά οι δόσεις που εμφανίζονται στο (α), αρχής γενομένης από τέλος Σεπτέμβρη και μόνο όταν βγει (ανάλογα την περίπτωση) νέο εκκαθαριστικό, σε αυτό θα φαίνεται το νέο χρέος.
Σε κάθε περίπτωση νέας εκκαθάρισης, μέσα στο TAXIS θα φαίνεται το υπόλοιπο χρέος στο οποίο θα έχει γίνει συμψηφισμός των καταβληθέντων ποσών.

ntoremi
12-09-14, 12:49
Υπαρχει αλλο τετοιο κρατος;;; Υπαρχει αλλο υπουργειο οικονομικων στον πλανητη που να βγαζει τετοιες γελοιες ανακοινωσεις;;; Σαν ανακοινωση καθηγητων λυκειου σε μαθητες πενταημερης ειναι...

Basilhs23_
12-09-14, 15:54
Μέχρι το τέλος Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν νέες εκκαθαρίσεις του ΕΝ.Φ.Ι.Α. στις περιπτώσεις που στα ακίνητα του φορολογουμένου περιλαμβάνονται κατοικίες
ή διαμερίσματα και επαγγελματικές στέγες οι οποίες καθ’ όλη τη διάρκεια του 2013 ήταν κενές και μη ηλεκτροδοτούμενες.
(Σημειώνεται ότι στη ρύθμιση αυτή δεν περιλαμβάνεται σε καμία περίπτωση τα ημιτελή κτίσματα καθώς και τα ακίνητα που ουδέποτε έχουν ηλεκτροδοτηθεί).

Οτι να ναι....

Δηλαδή το υπόγειο που έχουμε το οποίο δεν έχει μετρητή αλλά είναι αποπερατωμένο ακίνητο, δηλαδή σύμφωνα με αυτά που ίσχυαν δεν μπορούσε να δηλωθεί ημιτελές στο Ε9, τώρα δεν θα πάρει ούτε μείωση 20% ως κενό και μη χρησιμοποιούμενο επειδή έπρεπε να είχε μετρητή με κομμένο το ρεύμα. Το δηλώνουμε κανονικά στο Ε2 με 9αρια στον αριθμό μετρητή.

Όσο για τις νέες εκκαθαρίσεις μέχρι τέλος Οκτώβρη δεν κατάλαβα, αν εμένα λήγει ο ΕΝΦΙΑ στο τέλος Σεπτέμβρη θα πληρώσω μέχρι τότε και θα περιμένω την νέα εκκαθάριση μέχρι τέλος Οκτώβρη και αν βγεί χαμηλότερο θα περιμένω συμψηφισμό?

jkoukos
12-09-14, 17:48
Όσο για τις νέες εκκαθαρίσεις μέχρι τέλος Οκτώβρη δεν κατάλαβα, αν εμένα λήγει ο ΕΝΦΙΑ στο τέλος Σεπτέμβρη θα πληρώσω μέχρι τότε και θα περιμένω την νέα εκκαθάριση μέχρι τέλος Οκτώβρη και αν βγεί χαμηλότερο θα περιμένω συμψηφισμό?
Όλοι έχουμε υποχρέωση να πληρώσουμε τέλος Σεπτέμβρη την 1η δόση. Φυσικά κάποιος μπορεί να μην την πληρώσει και απλά θα τρέχουν τόκοι για την συγκεκριμένη οφειλή.
Δεν χρειάζεται να περιμένεις συμψηφισμό, που θα γίνει κάποια στιγμή και θα φανεί στο TAXIS. Μπορείς με τον κωδικό πληρωμής να καταθέσεις όποιο ποσό θέλεις στις επόμενες δόσεις κι έτσι να κάνεις μόνος σου τον συμψηφισμό.

Basilhs23_
12-09-14, 19:56
Νόμιζα οτι όσες εκκαθαρίσεις είναι να κάνουν (για αυτούς που δεν έχουν λάθος και δεν χρειάζονται επιπλέον αλλαγές στο Ε9) θα τις κάνουν πριν το τέλος του Σεπτεμβρίου.

Jazzer
12-09-14, 21:18
Παιδες μην αγχωνεστε με το ντ@β@τζηλικι τους. Οποτε μπορεσουμε ή καλυτερα αν μπορεσουμε, θα το πληρωσουμε ! Προηγουνται αλλες, βασικες αναγκες. Ετσι κι αλλιως, ειτε το πληρωσουμε ειτε καψουμε τα χαρτονομισματα με αναπτηρα, το ιδιο πραγμα ειναι, πεταμενα χρηματα ειναι...

jkoukos
12-09-14, 22:00
Νόμιζα οτι όσες εκκαθαρίσεις είναι να κάνουν (για αυτούς που δεν έχουν λάθος και δεν χρειάζονται επιπλέον αλλαγές στο Ε9) θα τις κάνουν πριν το τέλος του Σεπτεμβρίου.
Δεν θα γίνει καμία εκκαθάριση σε αυτούς (που δεν έχουν λάθος και δεν χρειάζονται επιπλέον αλλαγές στο Ε9). Ισχύει κανονικά η παλιά.
Το μόνο που αλλάζει είναι ότι από 15/9 θα ισχύουν οι νέες 6 δόσεις, με αρχή 1ης δόσης τέλη Σεπτέμβρη. Οι δόσεις με τον κωδικό πληρωμής, είναι ξεχωριστό έντυπο από την εκκαθάριση.
Ήδη τώρα που το είδα, έχουν αλλάξει οι δικές μου, με το εκκαθαριστικό να παραμένει το ίδιο.

21706
13-09-14, 07:31
Και οι δικές μου άλλαξαν.
Στην ανακοίνωση της ΓΓΠΣ λέει ότι:

Από Δευτέρα 15/9 και σταδιακά (εντός δύο ημερών) οι φορολογούμενοι θα μπορούν να πληροφορηθούν [...] το νέο αριθμό των δόσεων το ποσό της κάθε δόσης, βάσει της αρχικής εκκαθάρισης και την ημερομηνία καταβολής αυτών.
Τα κατάφεραν από τώρα;

tsorbi
13-09-14, 08:16
http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/enfia.anakoinwsi..pdf

no_logo
13-09-14, 10:39
εδώ μου εμφανίζει το συνολικό αρχικό ποσό

Από κάτω την δόση Σεπτεμβρίου (σωστά) ως πληρωμένη
και το κουλό μια μικρότερη δόση Οκτώβρη και τις επόμενες σαν την αρχική
Που άν κάνεις την πρόσθεση των ποσών είναι μικρότερο το άθροισμά τους από το συνολικό αρχικό ποσό
ΧΑΟΣ

21706
13-09-14, 10:53
εδώ μου εμφανίζει το συνολικό αρχικό ποσό

Από κάτω την δόση Σεπτεμβρίου (σωστά) ως πληρωμένη
και το κουλό μια μικρότερη δόση Οκτώβρη και τις επόμενες σαν την αρχική
Που άν κάνεις την πρόσθεση των ποσών είναι μικρότερο το άθροισμά τους από το συνολικό αρχικό ποσό
ΧΑΟΣ

Η δόση Οκτώβρη είναι μικρότερη επειδή η δόση
Σεπτέμβρη που πλήρωσες ήταν μεγαλύτερη από
την κανονική.

no_logo
13-09-14, 10:59
Η δόση Οκτώβρη είναι μικρότερη επειδή η δόση
Σεπτέμβρη που πλήρωσες ήταν μεγαλύτερη από
την κανονική.

όχι
το ποσό που ανέφερε πλήρωσα

21706
13-09-14, 11:08
όχι
το ποσό που ανέφερε πλήρωσα

Δεν κατάλαβα. Πλήρωσες τη δόση Σεπτέμβρη
πριν βγει η τελευταία ανακοίνωση με τις 6
δόσεις, έτσι; Η προηγούμενη ανακοίνωση
ήταν για 5 δόσεις και οι δύο πρώτες έπρεπε
να πληρωθούν μέχρι 30/9. Αυτές είχες πληρώσες;

no_logo
13-09-14, 11:38
Δεν κατάλαβα. Πλήρωσες τη δόση Σεπτέμβρη
πριν βγει η τελευταία ανακοίνωση με τις 6
δόσεις, έτσι;
έτσι


Η προηγούμενη ανακοίνωση
ήταν για 5 δόσεις και οι δύο πρώτες έπρεπε
να πληρωθούν μέχρι 30/9.

σωστά


Αυτές είχες πληρώσες;

την μία από τις δύο πλήρωσα
Και τώρα μου εμφανίζει 6 δόσεις με μία από αυτές πληρωμένες, καμία δόση άλλη το Σεπτέμβρη και την δόση του Οκτώβρη μικρότερη από τις άλλες πέντε (1 πληρωμένη και 4 απλήρωτες). Με το άθροισμα και των 6 να μην προσεγγίζει το αρχικό ισχύον ακόμα συνολικό ποσό

- - - Updated - - -

ναι έχεις δίκιο
η πρώτη δόση ήταν περισσότερα λεφτά
και χάρηκα πως έκαναν λάθος που δεν θα το καταλάβαιναν :sorry:

21706
13-09-14, 11:38
την μία από τις δύο πλήρωσα
Και τώρα μου εμφανίζει 6 δόσεις με μία από αυτές πληρωμένες, καμία δόση άλλη το Σεπτέμβρη και την δόση του Οκτώβρη μικρότερη από τις άλλες πέντε (1 πληρωμένη και 4 απλήρωτες). Με το άθροισμα και των 6 να μην προσεγγίζει το αρχικό ισχύον ακόμα συνολικό ποσό

Αυτή η μία δόση που είχες πληρώσει ήταν
το 1/5 του συνολικού ποσού. Αυτό γράφει
τώρα ότι πλήρωσες ή το 1/6 του συνολικού
ποσού;


Εντάξει, τώρα είδα τη συμπλήρωση που έκανες!

no_logo
13-09-14, 11:43
Αυτή η μία δόση που είχες πληρώσει ήταν
το 1/5 του συνολικού ποσού. Αυτό γράφει
τώρα ότι πλήρωσες ή το 1/6 του συνολικού
ποσού;

Είχες δίκιο
Δες παραπάνω το edit
και από την χαρά μου πλήρωσα και το ποσό Οκτωβρίου
Όχι ρε γαμώτο :(

jkoukos
13-09-14, 18:17
Βρε πως φαίνονται οι χουβαρντάδες. Εύγε νέε μου. :p

alekan
13-09-14, 18:32
Είχες δίκιο
Δες παραπάνω το edit
και από την χαρά μου πλήρωσα και το ποσό Οκτωβρίου
Όχι ρε γαμώτο :(


Βρε πως φαίνονται οι χουβαρντάδες. Εύγε νέε μου. :p

Ηδονίζεται να πληρώνει τον Βενιζέλο.

Basilhs23_
13-09-14, 19:04
Ηδονίζεται να πληρώνει τον Βενιζέλο και τον Σαμαρά.

fixed.

Αιθέρας
13-09-14, 19:46
Παιδιά μία κίνηση του τύπου "Δεν πληρώνω" την έχετε σκεφτεί; Και όχι ο καθένας μόνος του. Αν ήταν όλοι αποφασισμένοι τι θα γινόταν; θα τους κλείνανε όλους μέσα; Μα μιλάμε να το κάνανε εκατοντάδες χιλιάδες.

21706
13-09-14, 19:52
Αν ήταν όλοι αποφασισμένοι ...

Πολύ μεγάλο ΑΝ...

Αιθέρας
13-09-14, 20:18
Μια φλασιά είναι ρε φίλε.

PetrosK
14-09-14, 02:47
Οι περισσότεροι είναι-είμαστε μισθωτοί.

Παρακράτηση από τα μισθά μας και τέλος συζήτησης.

Basilhs23_
14-09-14, 03:18
Θα το έκαναν και αυτό αν είχαν τρόπο να γινόταν η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ παράλληλα με του εισοδήματος στο ίδιο εκκαθαριστικό. Αλλά επειδή φοβούνται την κοινωνική κατακραυγή δεν το κάνουν.

Jazzer
14-09-14, 08:13
Θα το έκαναν και αυτό αν είχαν τρόπο να γινόταν η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ παράλληλα με του εισοδήματος στο ίδιο εκκαθαριστικό. Αλλά επειδή φοβούνται την κοινωνική κατακραυγή δεν το κάνουν.
Πολύ σίγουρος είσαι για την "κοινωνική κατακραυγή", υπάρχουν πολλά πρόβατα λέμε, βρίσκουν και τα κάνουν !! ;)

eqvus
14-09-14, 08:43
Βεβαίως και θα πληρώσετε όλοι, εντελώς άκυρος ο τίτλος του νήματος. Επίσης, όσοι δεν είχατε προηγούμενες εμπειρίες με το δημόσιο, θα εκπλαγείτε από το πόσο φιλικά αντιμετωπίζει την κατηγορία των πολιτών που δεν πληρώνουν. Μια δυο λέξεις, πρόστιμα και προσαυξήσεις και όταν αυτά υπερβούν τα 5000(νομίζω) κατασχέσεις εις χείρας τρίτων, όπου βρουν, μισθός σύνταξη, ενοίκια, άλλωστε δεν πρόκειται να τα χάσει το κράτος βρε κουτά, στο βάθος υπάρχει και το ακίνητο!
Όσοι δεν έχουν, οκ, αλλά οι έχοντες που δεν πληρώνουν, νομίζω ότι κάνουν λαλάκια στην τσέπη τους.


Στην κοινωνική κατακραυγή διαφωνώ, ο ΕΝΦΙΑ έπληξε τη βάση της ΝΔ, και την έπληξε πολύ χειρότερα από τους προηγούμενους φόρους (Δεη και Δόσεις απορροφούσαν λίγο -έως πολύ- τη δυσαρέσκια) τώρα τους το λέει μαζεμένα ο λογιστής και ζαλίζονται. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν θα διαφοροποιήσουν την ψήφο αλλά οι αντιδράσεις που βλέπω είναι γαματα και στην τσέπη και στην ψυχολογία.

Basilhs23_
14-09-14, 16:48
Πολύ σίγουρος είσαι για την "κοινωνική κατακραυγή", υπάρχουν πολλά πρόβατα λέμε, βρίσκουν και τα κάνουν !! ;)

Αν υπήρχε ταυτόχρονη εκκαθάριση φόρου εισοδήματος μαζί με ΕΝΦΙΑ σε ένα εκκαθαριστικό θεωρώ απίθανο να μην υπήρχε αντίδραση έστω και κάποιων λίγων ανθρώπων στους δρόμους. Δεν μιλάω για λαϊκή επανάσταση και τέτοια, βέβαια ίσως γινόταν και αυτό.

Οι ψηφοφόροι της ΝΔ έτρεφαν φρούδες ελπίδες οτι τώρα με την κατάργηση του χαρατσιού μέσω ΔΕΗ και του ΦΑΠ θα γινόταν ένας δικαιότερος και καλύτερος φόρος, κάτι που δεν υπήρξε στο παραμικρό με τον ΕΝΦΙΑ.

- - - Updated - - -


Βεβαίως και θα πληρώσετε όλοι, εντελώς άκυρος ο τίτλος του νήματος. Επίσης, όσοι δεν είχατε προηγούμενες εμπειρίες με το δημόσιο, θα εκπλαγείτε από το πόσο φιλικά αντιμετωπίζει την κατηγορία των πολιτών που δεν πληρώνουν. Μια δυο λέξεις, πρόστιμα και προσαυξήσεις και όταν αυτά υπερβούν τα 5000(νομίζω) κατασχέσεις εις χείρας τρίτων, όπου βρουν, μισθός σύνταξη, ενοίκια, άλλωστε δεν πρόκειται να τα χάσει το κράτος βρε κουτά, στο βάθος υπάρχει και το ακίνητο!
Όσοι δεν έχουν, οκ, αλλά οι έχοντες που δεν πληρώνουν, νομίζω ότι κάνουν λαλάκια στην τσέπη τους.


Στην κοινωνική κατακραυγή διαφωνώ, ο ΕΝΦΙΑ έπληξε τη βάση της ΝΔ, και την έπληξε πολύ χειρότερα από τους προηγούμενους φόρους (Δεη και Δόσεις απορροφούσαν λίγο -έως πολύ- τη δυσαρέσκια) τώρα τους το λέει μαζεμένα ο λογιστής και ζαλίζονται. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν θα διαφοροποιήσουν την ψήφο αλλά οι αντιδράσεις που βλέπω είναι γαματα και στην τσέπη και στην ψυχολογία.

Βασικά αυτό το θέμα είχε ανοίξει από τότε που μπήκε το χαράτσι της ΔΕΗ. Πάντως συμφωνώ σε όσα λες.

Stefan_
15-09-14, 04:00
To εφτιαξαν απ οτι βλεπω, 6 ισοποσες δοσεις.

Ερωτηση: Μπορω να εκτυπωσω ενα image με τη σελιδα που φαινεται ο κωδικος σε εκτυπωτη φιλου(εγω δεν εχω εκτυπωτη) και με αυτο να παω να πληρωσω?

21706
15-09-14, 07:24
To εφτιαξαν απ οτι βλεπω, 6 ισοποσες δοσεις.

Ερωτηση: Μπορω να εκτυπωσω ενα image με τη σελιδα που φαινεται ο κωδικος σε εκτυπωτη φιλου(εγω δεν εχω εκτυπωτη) και με αυτο να παω να πληρωσω?

Βεβαίως μπορείς.

cool11
15-09-14, 08:51
Εγω θα κανω login μια και καλη στις 22/9.
Υπαρχουν και εκτος σχεδιου χωράφια σε κατι βουνα, και δεν εχει νοημα να μπω να τα δω τωρα αφου θα αλλαξουν, ελπιζω.

dhmk
15-09-14, 11:22
Όσοι έχουν ebanking μπορούν να πληρώσουν από εκεί. Είτε κατευθείαν από το λογαριασμό τους είτε μέσω πιστωτικής κάρτας, ακόμη και με άτοκες δόσεις. Προσωπικά έτσι θα πληρώσω (με πιστωτική), το κράτος θα πάρει μονομιάς το ποσό και εγώ θα το πληρώνω ίσως και σε περισσότερες από 6 δόσεις αυτόματα, χωρίς να απασχολούμαι με αυτό κάθε μήνα.

cool11
15-09-14, 11:26
Όσοι έχουν ebanking μπορούν να πληρώσουν από εκεί. Είτε κατευθείαν από το λογαριασμό τους είτε μέσω πιστωτικής κάρτας, ακόμη και με άτοκες δόσεις. Προσωπικά έτσι θα πληρώσω (με πιστωτική), το κράτος θα πάρει μονομιάς το ποσό και εγώ θα το πληρώνω ίσως και σε περισσότερες από 6 δόσεις αυτόματα, χωρίς να απασχολούμαι με αυτό κάθε μήνα.

Το αναλυεις λιγο;
Εχει κωδικο πληρωμης;
Πως θα πληρωνονται οι δοσεις; Θα μπαινεις εσυ καθε μηνα, ή υπαρχει τροπος να προγραμματιστει να τις τραβα αυτοματα;

dhmk
15-09-14, 11:50
Παίρνεις τον κωδικό πληρωμής από το TAXIS και μετά χρησιμοποιείς την αντίστοιχη σε κάθε τράπεζα υπηρεσία πληρωμής φόρων προς το Δημόσιο. Το έχω κάνει ήδη με τον φόρο εισοδήματος τον Ιούλιο στην ALPHA για μένα και στην Εθνική για την αδερφή μου. Κάτι αντίστοιχο σίγουρα υπάρχει σε όλες τις τράπεζες.

Αν δεν έχεις πιστωτική (δεν ξέρω για χρεωστική) και πληρώσεις από τον λογαριασμό θα πρέπει να το κάνεις κάθε μήνα ή να καταβάλεις όλο το ποσό.

Asdic
15-09-14, 12:11
τελικα εαν δεν εχεις loggarei στο TAXIS οντως σημαινει οτι δεν σου εχει κοινοποιηθει ο ΕΝΦΙΑ ? οποτε μπορω να το πληρωσω αργοτερα ? ή ολα αυτα που διαβασα ειανι μουφες ?

21706
15-09-14, 12:27
Μπορείς αλλά με πρόστιμο.

Asdic
15-09-14, 12:50
ναι αλλα εχω διαβασει παντου οτι εαν δεν εχεις loggarei σημαινει οτι δεν σου εχει κοινοποιηθει αρα δεν γνωριζεις για τον φορο. παρολα αυτα θεωρειται μονο οτι περνεις παραταση και θα πληρωσεις και προστιμο ?
μαλιστα

21706
15-09-14, 13:47
Ναι, θα πληρώσεις πρόστιμο. Το taxis δεν
ενδιαφέρεται για το λογκάρισμά σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.