PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Stefan_
15-09-14, 15:57
:rofl:

lewton
15-09-14, 21:01
Όσοι έχουν ebanking μπορούν να πληρώσουν από εκεί. Είτε κατευθείαν από το λογαριασμό τους είτε μέσω πιστωτικής κάρτας, ακόμη και με άτοκες δόσεις. Προσωπικά έτσι θα πληρώσω (με πιστωτική), το κράτος θα πάρει μονομιάς το ποσό και εγώ θα το πληρώνω ίσως και σε περισσότερες από 6 δόσεις αυτόματα, χωρίς να απασχολούμαι με αυτό κάθε μήνα.
12 ατοκες στην Πειραιώς αλλά νομίζω μονο αν πας σε κατάστημα....

cool11
16-09-14, 09:09
Δοξάστε τους!
Νέα γκάφα με τον ΕΝΦΙΑ και την πρώτη δόση
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article-wide/175423/nea-gkafa-me-ton-enfia-kai-thn-proth-dosh.html

jkoukos
16-09-14, 15:01
Χαζομάρες των ΜΜΕ, έτσι για να γράφουμε κάτι.
Το ειδοποιητήριο στο Ε9, αναφέρει μόνο τις δόσεις ως αριθμό και καταληκτική ημερομηνία πληρωμής. Δεν εμφανίζει τυχόν πληρωμές ή καθυστερήσεις ή ρυθμίσεις.
Η τρέχουσα εικόνα του φορολογούμενου, φαίνεται σε ένα και μοναδικό σημείο στο TAXIS (Προσωποποιημένη Πληροφόρηση). Εκεί εμφανίζονται τα πάντα.

Zer0c00L
16-09-14, 21:10
ενα πραγμα θα πω "εκτος θεματος" τα "προβατα" που λετε ψηφιζουν εδω και 40+ χρονια τα ιδια πολιτικα κομματα (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) δεν ειναι τωρινα "προβατα" σε αυτο βεβαια υπαρχει μεριδιο ευθυνης κατα την προσωπικη μου αποψη και στην αντιπολιτευση η οποια δεν ειναι "σοβαρη" και δεν εμπνεει εμπιστοσυνη στους πολιτες καθως καθε πολιτικο κομμα εκτος κυβερνησης (εξουσιας) λεει τα δικα του (ειτε ειναι καλυτερα ειτε ειναι χειροτερα) για να το διαπιστωσουμε βεβαια θα πρεπει να τους ψηφισουμε , να τους δωσουμε την κυβερνηση/εξουσια και τοτε θα δουμε πραγματι αν θελουν να κυβερνησουν η μιλανε εκ του ασφαλους και αφηνουν αλλους να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα.

προσωπικα κανενα πολιτικο κομμα δεν εμπιστευομαι απολυτα οτι θα εφαρμοσει αυτα που λεει ουτε πολιτικο (αν προσθεσω την προσωπικη μου εμπειρια απο αυτους που λεγονται "συνδικαλιστες" τους οποιους αν ακουγα την εποχη που ημουν "συμβασιουχος στο δημοσιο" θα εκλαιγα την μοιρα μου τωρα (οπως την κλαινε πρωην συναδελφοι μου που τους εμπιστευτηκαν και δεν διεκδικησαν την αποζημειωση τους οταν τους εληξαν τις συμβασεις) ενω εγω δεν τους ακουσα και βγηκα κερδισμενος)

ολα αυτα σε συνδιασμο με τον "ωχαδερφισμο" και με το "διαιρει και βασιλευε".

για αυτο δεν βλεπουμε καμια αντιδραση απο τον απλο κοσμο

γιατι αν κατσουμε να το σκεφτουμε με αριθμους αρκει να σκεφτει καποιος τα ....μυρια ανεργων + τα ...μυρια ανθρωπων που ζουν κατω απο το οριο της φτωχειας σε αυτα τα νουμερα αν προσθεσεις μισθωτους και συνταξιουχους που θιγονται τι λετε να γινοταν αν ολοι αυτοι οι ανθρωποι εκαναν διαδηλωση στο κεντρο της αθηνας (και οχι μονο)

οτι αφορα το ΕΝΦΙΑ μου ηρθε να πληρωσω 300+ ευρω η 50+ ευρω σε δοσεις (6)

Asdic
16-09-14, 22:04
off topic

οταν τα ειπα αυτα σε αλλο νημα και οτι ολοι αυτοι πρεπει να πληρωσουν με την ζωη τους για αυτα που εκαναν και πως κανενα πολιτικο κομμα δεν προκειται να κανει κατι, καποιοι με ειπαν φασιστα, αρα και εσυ Zero εισαι φασιστας για αυτα που λες..... μπραβο σου :p

Zer0c00L
16-09-14, 22:38
φιλε μου εχω συνηθισει απο τις "ταμπελες" (οπως του φασιστα) που σου κολλανε διαφοροι στα διαδικτυακα φορουμς οταν διαφωνεις με την αποψη τους (προσωπικα εχω μαθει να σεβομαι ολες τις αποψεις ακομα και αυτες που διαφωνω) οταν καταλαβουν αυτοι οι "καποιοι" που κολλανε ταμπελες τι σημαινει δημοκρατια τοτε θα τα ξαναπουμε.

προσωπικα δεν με απασχολει καθολου αν καποιοι στα διαδικτυακα φορουμς με αποκαλουν φασιστα επειδη διαφωνω με τις αποψεις τους (καθως δεν εχουν τα επιχειρηματα για να υποστηριξουν κατι τετοιο)

οποιος θελει να δει αν ειμαι φασιστας η οχι αρκει να με συναντησει στην πραγματικη ζωη (αν διαθετει βεβαια τα κοτσια για κατι τετοιο) τοτε θα εχει το προνομιο να μου πει καταμουτρα οτι ειμαι φασιστας και να λαβει την απαντηση που του αρμοζει

οποιος νομιζει οτι φασιστες ειναι μονο οι ακροδεξιοι τοτε λαθος νομιζει.....

lewton
17-09-14, 15:57
Ερώτηση.
Επειδή το καλοκαίρι εκτύπωσα τα ειδοποιητήρια πληρωμής για όλη την οικογένεια που δεν έχει ιδέα από Internet, έχετε προσέξει αν άλλαξαν οι κωδικοί πληρωμής (η ταυτότητα οφειλής);
Με μια γρήγορη ματιά μου φαίνεται ότι δεν έχουν αλλάξει, απλά για να είμαι σίγουρος.

jkoukos
17-09-14, 16:25
Ναι, ο κωδικός πληρωμής είναι ο ίδιος, τουλάχιστον στου πατέρα μου που έχω και τις 3 εκτυπώσεις.

Zer0c00L
17-09-14, 18:27
απο οσο το τσεκαρα και εγω δεν αλλαξε ο κωδικος πληρωμης (απο τα παλια στα νεα) του ΕΝΦΙΑ

Basilhs23_
17-09-14, 19:26
Άρα μπορούμε να πάμε τράπεζα με το παλιό εκκαθαριστικό και να του πούμε πληρωμή το ποσό της νέας μειωμένης δόσης εφόσον αυξήθηκαν και όχι της παλιάς δόσης που είναι μεγαλύτεορ.

21706
17-09-14, 19:29
Άρα μπορούμε να πάμε τράπεζα με το παλιό εκκαθαριστικό και να του πούμε πληρωμή το ποσό της νέας μειωμένης δόσης εφόσον αυξήθηκαν και όχι της παλιάς δόσης που είναι μεγαλύτεορ.

Μπορείς να πας στην τράπεζα μόνο με την ΤΟ.
Δεν χρειάζεται κανένα χαρτί.

manoulamou
21-09-14, 13:38
Αναρτήθηκαν στο Taxisnet τα νέα*** εκκαθαριστικά σημειώματα του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ)
με ημερομηνία καταβολής της πρώτης δόσης την 30/09/2014 και τελευταία την 27/02/2015. (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64067144)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ




*** για 4 κατηγοριες

- - - Updated - - -

ΕΛΠΙΖΩ του γιου μου που ελεγξα να μην ειναι το ΟΡΙΣΤΙΚΟ
γιατι δεν εχω ορεξη να τρεχουμε στην αποδυναμωμενη ΔΟΥ για διορθωση!
Αλλαξαν οι δοσεις οχι ομως η οφειλη.
Εμπιπτει στα εισοδηματικα - εδαφικα κριτηρια λογω μακροχρονιας ανεργιας, μηδενικων εσοδων και μικρου ακινητου..
:twisted:

evantigger
21-09-14, 18:12
Αναρτήθηκαν στο Taxisnet τα νέα*** εκκαθαριστικά σημειώματα του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ)
με ημερομηνία καταβολής της πρώτης δόσης την 30/09/2014 και τελευταία την 27/02/2015. (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64067144)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ




*** για 4 κατηγοριες

- - - Updated - - -

ΕΛΠΙΖΩ του γιου μου που ελεγξα να μην ειναι το ΟΡΙΣΤΙΚΟ
γιατι δεν εχω ορεξη να τρεχουμε στην αποδυναμωμενη ΔΟΥ για διορθωση!
Αλλαξαν οι δοσεις οχι ομως η οφειλη.
Εμπιπτει στα εισοδηματικα - εδαφικα κριτηρια λογω μακροχρονιας ανεργιας, μηδενικων εσοδων και μικρου ακινητου..
:twisted:

Κι εμένα παρόμοια... Ενώ έχω το μισό από μεγάλο ακίνητο, δηλαδή κάτω από τα όρια που έχουν θεσπίσει και μακροχρόνια ανεργία και μηδενικά έσοδα, βλέπω ίδια την οφειλή με πριν...

PetrosK
21-09-14, 19:27
Σε εμένα παραδόξως, έγινε η διόρθωση.

Κοντά 90% μείωση...αλλιώς θα τα πουλούσα τα λιόδεντρα για καυσόξυλα!

Stefan_
21-09-14, 21:22
Μπορείς να πας στην τράπεζα μόνο με την ΤΟ.
Δεν χρειάζεται κανένα χαρτί.

ταυτοτητα χρειαζεται? ή θα γινει λαθος σε ενα ψηφιο και θα πιστωσουν αλλον φορολογουμενο?

21706
21-09-14, 21:46
ταυτοτητα χρειαζεται? ή θα γινει λαθος σε ενα ψηφιο και θα πιστωσουν αλλον φορολογουμενο?

Στην ειδοποίηση πληρωμής φόρου λέει αυτά:

Για την αποφυγή λαθών, παρακαλούμε ελέγχετε το
αποδεικτικό πληρωμής που λαμβάνετε έντυπα ή
ηλεκτρονικά από την Τράπεζα ή τα ΕΛ.ΤΑ, ώστε να
αναγράφεται η ορθή Τ.Ο.

esquellot
21-09-14, 23:57
Μόλις είδα κι εγώ το βνέο εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ. Το ίδιο ποσό με πριν αλλά σε έξι (06) δόσεις αντί των 05 που ήταν στο προηγούμενο.
ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΚΙ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ!!!

jkoukos
22-09-14, 00:31
Τι περίμενες;

Stefan_
22-09-14, 00:45
Τι περίμενες;

Μαλλον οτι θα του χαριζαν τα μισα:p

fantasma_tis_nixtas
22-09-14, 01:16
Παιδιά που στο καλό βλέπω το ΕΝΦΙΑ που πρέπει να πληρώσω?
Το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας μου και δεν βρίσκω πουθενά τίποτα...

Basilhs23_
22-09-14, 01:17
Μόλις είδα κι εγώ το βνέο εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ. Το ίδιο ποσό με πριν αλλά σε έξι (06) δόσεις αντί των 05 που ήταν στο προηγούμενο.
ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΚΙ ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ!!!

Οπότε μικρότερο ποσό ανά δόση. Έχουν πεί σε ποιές κατηγορίες μόνο θα μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ.

Stefan_
22-09-14, 03:09
Aν καποιος ειναι ανεργος αλλα δηλωσε πανω απο 9000, δικαιουται της εκπτωσης?

21706
22-09-14, 07:13
Παιδιά που στο καλό βλέπω το ΕΝΦΙΑ που πρέπει να πληρώσω?
Το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας μου και δεν βρίσκω πουθενά τίποτα...

Πού ψάχνεις να το βρεις;
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html
Υπηρεσίες προς πολίτες
Υποβολή δήλωσης Ε9

cool11
22-09-14, 09:00
Υπαρχει καμια προβλεψη αν ο 'νεος' ενφια απο του χρονου θα ειναι 'δικαιοτερος' και πιο 'μειωμενος' σε σχεση με τον φετινο;
Γιατι λενε οτι θα τον αλλαξουν, θα ειναι 'διαφορετικος'.

ntoremi
22-09-14, 10:26
Εμ βεβαια, τετοια λενε για να τσιμπησεις και να τους ξαναψηφισεις στις εκλογες που ερχονται.
Μετα, ή θα ξεχασουν τις υποσχεσεις τους ή θα σου το μειωσουν κατα 2 ψιχουλα και θα πεις κι ευχαριστω κι απο πανω...
Με το να λεμε οτι "ελπιζουμε του χρονου ο ενφια να γινει δικαιοτερος", ομολογουμε οτι φετος ειναι αδικος κι ομως αδιαμαρτυρητα τον υπομενουμε.
Μπραβο μας. Και βεβαια συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου.

esquellot
22-09-14, 10:40
Τι δικαιότερος και άλλες αηδίες! Φορομπηχτική πολιτική και δίκαιο δεν συμβαδίζουν. Η απάτη είναι ότι ενώ οι αντικειμενικές αξίες των ακινήτων έχουν μειωθεί, ο ΕΝΦΙΑ υπολογίζεται με αντικειμενικές προ 7ετίας.
Καλά να πάθουμε αφού δεν αντιδρούμε.

cool11
22-09-14, 10:59
Εμ βεβαια, τετοια λενε για να τσιμπησεις και να τους ξαναψηφισεις στις εκλογες που ερχονται.
Μετα, ή θα ξεχασουν τις υποσχεσεις τους ή θα σου το μειωσουν κατα 2 ψιχουλα και θα πεις κι ευχαριστω κι απο πανω...
Με το να λεμε οτι "ελπιζουμε του χρονου ο ενφια να γινει δικαιοτερος", ομολογουμε οτι φετος ειναι αδικος κι ομως αδιαμαρτυρητα τον υπομενουμε.
Μπραβο μας. Και βεβαια συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου.

Εχεις απολυτο δικιο. Απλα ειπα, μηπως η ελπιδα πεθαινε τελευταια, αλλα μαλλον μας αφησε χρονους....

manicx
22-09-14, 11:46
100 ευρώ λιγότερα σε εμένα. Τόσο στο δικό μου όσο και στων γονιών μου (εκεί 125 ευρώ λιγότερα). Αυτά για ένα σπίτι στο χωριό που είναι μέσα σε αγροτεμάχιο.

ntoremi
22-09-14, 13:49
αντε τυχερακια, σε καλη μερια!!

Stefan_
22-09-14, 15:53
Υπαρχει καμια προβλεψη αν ο 'νεος' ενφια απο του χρονου θα ειναι 'δικαιοτερος' και πιο 'μειωμενος' σε σχεση με τον φετινο;
Γιατι λενε οτι θα τον αλλαξουν, θα ειναι 'διαφορετικος'.

Kαι ο συριζα λεει οτι θα τον καταργησει τελειως.

cool11
22-09-14, 19:14
Ρε παιδια, ενφια δεν θα βγει για ολους νέο εκκαθαριστικο, έστω ακομη και με νεο ποσο;
Εχω εδω διαφορους κωδικους taxis δικών μου προσωπων, και ενω αλλα ανανεωθηκαν, και το λεω οχι μονο βλεποντας την αλλαγη ποσού αλλα και την ημερομηνια εκκαθαρισης, σε αλλα εχει ακομη ημ/νια εκκαθαρισης 31/7.
Περιμενω να αλλαξουν κι αυτα, ή μπορει και να μην αλλαξουν;
Μηπως σταδιακα θα αναρτηθουν και γι'αυτα, νεα εκκαθαριστικα;
Ακομη και ιδιο να ειναι το ποσο, δεν πρεπει να λεει ημ/νια εκκαθαρισης Σεπτεμβριου, πχ 17/9?
Για πειτε μου γιατι εχω μπερδευτει.

fantasma_tis_nixtas
22-09-14, 19:23
Πού ψάχνεις να το βρεις;
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html
Υπηρεσίες προς πολίτες
Υποβολή δήλωσης Ε9
Ναι εκεί πάω και εγώ και δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει για τις δόσεις. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία για το πως πρέπει να φαίνεται??

Ρε μπας και βγάλαν για μας το ΕΝΦΙΑ και θα το γλιτώσουμε?

Serafeim Karakostas
22-09-14, 19:31
Ρε παιδια, ενφια δεν θα βγει για ολους νέο εκκαθαριστικο, έστω ακομη και με νεο ποσο;
Εχω εδω διαφορους κωδικους taxis δικών μου προσωπων, και ενω αλλα ανανεωθηκαν, και το λεω οχι μονο βλεποντας την αλλαγη ποσού αλλα και την ημερομηνια εκκαθαρισης, σε αλλα εχει ακομη ημ/νια εκκαθαρισης 31/7.
Περιμενω να αλλαξουν κι αυτα, ή μπορει και να μην αλλαξουν;
Μηπως σταδιακα θα αναρτηθουν και γι'αυτα, νεα εκκαθαριστικα;
Ακομη και ιδιο να ειναι το ποσο, δεν πρεπει να λεει ημ/νια εκκαθαρισης Σεπτεμβριου, πχ 17/9?
Για πειτε μου γιατι εχω μπερδευτει.
Δε βλέπω να γράφει ημερομηνία εκκαθάρισης. Στου πατέρα μου που άλλαξε ως ημερομηνία βεβαίωσης αναφέρεται η 31η Ιουλίου.

- - - Updated - - -


Ναι εκεί πάω και εγώ και δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει για τις δόσεις.
Πας εφαρμογές taxisnet, στοιχεία οφειλών και επιλέγεις τον ενφια.

21706
22-09-14, 19:37
Ναι εκεί πάω και εγώ και δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει για τις δόσεις. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία για το πως πρέπει να φαίνεται??

Ρε μπας και βγάλαν για μας το ΕΝΦΙΑ και θα το γλιτώσουμε?

144471

tsorbi
22-09-14, 19:40
Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α.
Υ.Γ. fantasma_tis_nixtas αναφέρεις οτι το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας σου οπότε πρέπει να μπείς με τους δικού της κωδικούς.

jkoukos
22-09-14, 19:46
Ρε παιδια, ενφια δεν θα βγει για ολους νέο εκκαθαριστικο, έστω ακομη και με νεο ποσο;
Εχω εδω διαφορους κωδικους taxis δικών μου προσωπων, και ενω αλλα ανανεωθηκαν, και το λεω οχι μονο βλεποντας την αλλαγη ποσού αλλα και την ημερομηνια εκκαθαρισης, σε αλλα εχει ακομη ημ/νια εκκαθαρισης 31/7.
Περιμενω να αλλαξουν κι αυτα, ή μπορει και να μην αλλαξουν;
Μηπως σταδιακα θα αναρτηθουν και γι'αυτα, νεα εκκαθαριστικα;
Ακομη και ιδιο να ειναι το ποσο, δεν πρεπει να λεει ημ/νια εκκαθαρισης Σεπτεμβριου, πχ 17/9?
Για πειτε μου γιατι εχω μπερδευτει.
Μα είναι λογικό να έχει νέα ημερομηνία, εφόσον έγινε νέα εκκαθάριση λόγω διόρθωσης ή άλλων λόγων. Δεν έγινε σε όλους, παρά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Αν δεν ισχύει το παραπάνω, είναι λογικό να ισχύει η παλιά εκκαθάριση και φυσικά η ημερομηνία.

Ναι εκεί πάω και εγώ και δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει για τις δόσεις. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία για το πως πρέπει να φαίνεται??
Ρε μπας και βγάλαν για μας το ΕΝΦΙΑ και θα το γλιτώσουμε?

144472
Μέσα στην εφαρμογή Ε9, στις επιλογές αριστερά.

cool11
22-09-14, 20:29
Μα είναι λογικό να έχει νέα ημερομηνία, εφόσον έγινε νέα εκκαθάριση λόγω διόρθωσης ή άλλων λόγων. Δεν έγινε σε όλους, παρά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Αν δεν ισχύει το παραπάνω, είναι λογικό να ισχύει η παλιά εκκαθάριση και φυσικά η ημερομηνία.


Αρα μου λες, δεν ειναι 'αναγκαστικο' οτι θα φανει 'νεα' εκκαθαριση με νεα ημ/νια, εστω κι αν ειναι 'ιδιο' ποσο, και καμια αλλαγη.
Αρα δεν ισχυει αυτο που νομισα, και μαλλον παρανοησα τα δημοσιευματα με ολο αυτο τον 'μυλο', οτι θα εκδοθουν νεα 'ενφια' για ολους, κι ας μην εχουν αλλαγες.

Το θεμα ειναι, να μην τυπωσω εγω, τωρα, τελος σεπτεμβρη, αυτα που ειναι ιδια με του Ιουλη, και μετα απο λιγες μερες βγουν άλλα, και δεν τα παρω ειδηση.
Αναρτηθηκαν ολα για ολα;
Γι'αυτα με ημ/νιες Ιουλη, πως ειμαι σιγουρος οτι ειναι τα οριστικα;

jkoukos
22-09-14, 20:34
Μα στο είχαμε αναφέρει πάλι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=5490896#post5490896), σε σχετικό σου ερώτημα.

cool11
23-09-14, 07:53
Ο ενφια πως μπορει να πληρωθει με ebanking?
Δεν ειδα καποιον κωδικο πληρωμης πανω στο χαρτι με τις δοσεις.

anon
23-09-14, 07:57
Ο ενφια πως μπορει να πληρωθει με ebanking?
Δεν ειδα καποιον κωδικο πληρωμης πανω στο χαρτι με τις δοσεις.

Με την ταυτότητα πληρωμής που έχει το ΕΝΦΙΑ.

cool11
23-09-14, 08:00
Με την ταυτότητα πληρωμής που έχει το ΕΝΦΙΑ.

Γραφει το χαρτι των δοσεων καπου, 'ταυτοτητα πληρωμης';

manoulamou
23-09-14, 10:30
Παιδιά που στο καλό βλέπω το ΕΝΦΙΑ που πρέπει να πληρώσω?
Το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας μου και δεν βρίσκω πουθενά τίποτα...

Εκτος του (αυτονοητου) οτι μπαινεις με τους κωδικους της συζυγου
για να δεις δοσεις και ποσα - υπο αιρεσιν βεβαια
θα πας στην προσωποποιημενη πληροφορηση / ΟΦΕΙΛΕΣ ΕΚΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ

jkoukos
23-09-14, 14:35
Γραφει το χαρτι των δοσεων καπου, 'ταυτοτητα πληρωμης';
Με μεγάλα γράμματα εμφανίζοντας έναν 30ψήφιο κωδικό, μοναδικό για κάθε χρήστη.
Εμφανίζεται στα pdf, "Εκτύπωση Ειδοποίησης πληρωμής φόρου" και "Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α." της εφαρμογής Ε9.
Επιπλέον και στην "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση - Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης".

cool11
24-09-14, 09:10
Με μεγάλα γράμματα εμφανίζοντας έναν 30ψήφιο κωδικό, μοναδικό για κάθε χρήστη.
Εμφανίζεται στα pdf, "Εκτύπωση Ειδοποίησης πληρωμής φόρου" και "Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α." της εφαρμογής Ε9.
Επιπλέον και στην "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση - Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης".

Στα 'πορτοκαλι' pdf με τις δοσεις, τα νεοεκδοθεντα, εντοπισα τον κωδικο αφου μου ειπες οτι ειναι 30ψηφιος (βρηκα τον σιδηροδρομο), αλλα δεν γραφει 'ταυτοτητα οφειλης'.
Μαλλον ο χρηστης του taxis πρεπει να τον μαντέψει, σωστά;
Εκτος αν δεν αρκει αυτο το pdf, και πρεπει να παει ΚΑΙ απο το μενου οπως περιγραφεις παραπανω.
Τοσο δυσκολο τους ηταν να γραψουν 'ταυτοτητα οφειλης' ή 'κωδικος πληρωμης';

tsorbi
24-09-14, 09:51
Προσωποποιημένη Πληροφόρηση- Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης-Ταυτότητα Οφειλής.

fantasma_tis_nixtas
24-09-14, 12:20
Τι να πώ δεν μου βγάζει τπτ σχετικά με το ΕΝΦΙΑ. Ορίστε και φώτο...
144522
Πρέπει υποχρεωτικά να κάνω δήλωση Ε9 για το 2014?
Δεν έχει αλλάξει κάτι στα περιουσιακά τα τελευταία χρόνια.

mezger
24-09-14, 12:30
Τι να πώ δεν μου βγάζει τπτ σχετικά με το ΕΝΦΙΑ. Ορίστε και φώτο...
144522
Πρέπει υποχρεωτικά να κάνω δήλωση Ε9 για το 2014?
Δεν έχει αλλάξει κάτι στα περιουσιακά τα τελευταία χρόνια.

Λες παραπάνω ότι το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας σου, αν δε βλέπεις το όνομα της γυναίκας σου πάνω αριστερά, είσαι σε λάθος Ε9. Τα ΕΝΦΙΑ-Ε9 είναι ατομικά, αν δε βγάζεις άκρη πρέπει να βγάλει κωδικούς taxis η γυναίκα σου, και μιας και θα πάει εφορία πες της να τσεκάρει ότι έχει δηλωθεί ο γάμος σας στο μητρώο.

fantasma_tis_nixtas
24-09-14, 12:34
Ο γάμος έχει δηλωθεί στο μητρώο.
Επίσης μπαίνω με τους κωδικούς της γυναίκας μου και ναι βλέπω το όνομα της πάνω αριστερά...τι να πώ...

mezger
24-09-14, 12:47
Ο γάμος έχει δηλωθεί στο μητρώο.
Επίσης μπαίνω με τους κωδικούς της γυναίκας μου και ναι βλέπω το όνομα της πάνω αριστερά...τι να πώ...

Άρα είσαι σωστός. Δες και αν φαίνεται το σπίτι στο tab Περιουσιακή Κατάσταση. Αν δε φαίνεται, πρέπει να το ξαναπεράσεις όταν ανοίξει το σύστημα.
Αν φαίνεται το σπίτι, συγχαρητήρια! Είσαι στην πολύ σπάνια κατάσταση που ενώ είναι δηλωμένα τα ακίνητα, δεν έχει βγει ΕΝΦΙΑ. Δεν έχω ιδέα τι κάνεις σ'αυτήν την περίπτωση. Προσωπικά, θα έκανα την πάπια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.