PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

hedgehog
24-09-14, 12:48
αν πατήσεις το "εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης 2014" εμφανίζονται κανονικά τα ακίνητα;;;

fantasma_tis_nixtas
24-09-14, 13:12
Και στην εκτύπωση αλλά και στο tab περιουσιακή κατάσταση το σπίτι φαίνεται όπως πρέπει με τα σωστά στοιχεία.
Εννοείται δεν πρόκειται να τους ενοχλήσω. Αφού δεν μου βγαίνει να πληρώσω τότε και εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ μαζί τους.

cool11
24-09-14, 13:20
Αν δεν πληρωσει καποιον τον ενφια....τι τον περιμενει μετα;

Ειχε γινει κινημα 'δεν πληρωνω' για τα διοδια.
Απορω πως δεν εγινε κατι αναλογο και για τον ενφια.

Asdic
24-09-14, 13:44
το ΕΝΦΙΑ εινια ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ γιαυτο.

psytransas
24-09-14, 18:15
το ΕΝΦΙΑ εινια ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΗ γιαυτο.

Τωρα ειναι σωστο.

sdikr
24-09-14, 18:30
Αν δεν πληρωσει καποιον τον ενφια....τι τον περιμενει μετα;

Ειχε γινει κινημα 'δεν πληρωνω' για τα διοδια.
Απορω πως δεν εγινε κατι αναλογο και για τον ενφια.

Οτι γίνεται με τους φόρους - χρήμματα προς το κράτος (ασφάλεια, τροχαία κλπ)

Basilhs23_
24-09-14, 20:18
το ΕΝΦΙΑ εινια ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ γιαυτο.

Για την Ελλάδα και την πατρίδα, προπάντων.

cool11
25-09-14, 09:56
Θα πρεπε το taxis, να δινει ενα report, αν ξεχρεωσες, ή ποσες δοσεις απομενουν ακομη και τι πληρωσες.
Λεει μονο μια ημερομηνια πληρωμης, και πρεπει να κανω screenshot. Λεμε τωρα, περα απο το καταθετηριο.
=================
Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να 'φτασω' στην οθονη με την προσωποποιημενη πληροφορηση κλπ;
Οταν κανω login, με πεταει στο αλλο 'συστημα' οθονων, με τα pdf κλπ.
Πως παω στις αλλες επιλογες; (μοιαζει να ειναι δυο διαφορετικα site, ψιλοασχετα μεταξυ τους).

no_logo
25-09-14, 10:19
Σε διάστημα το πολύ τριών ημερών από την μέρα πληρωμής μέσω τραπέζης εμφανίζει το taxis την πληρωμή και τις υπόλοιπες δόσεις

Τρέμω στην ιδέα πως διαχειρίζεσαι (όπως εχείς εσύ πει) και άλλους λογαριασμούς taxis συγγενών σου
Δεν ξέρεις ούτε τα στοιχειώδη

cool11
25-09-14, 10:58
Σε διάστημα το πολύ τριών ημερών από την μέρα πληρωμής μέσω τραπέζης εμφανίζει το taxis την πληρωμή και τις υπόλοιπες δόσεις

Τρέμω στην ιδέα πως διαχειρίζεσαι (όπως εχείς εσύ πει) και άλλους λογαριασμούς taxis συγγενών σου
Δεν ξέρεις ούτε τα στοιχειώδη

Καλα, το να κατεβασεις τα pdf και να μπεις να δεις την εικονα δεν ειναι καμια επιστημη.

Απλα το περιβαλλον του taxis, με μπερδευει.
Πχ.
Κανω login κανονονικα απο το gsis.gr.
Με βαζει στην σελιδα με τις δηλωσεις Ε9, τα pdf κλπ.
Κανω 'εξοδο'-αποσυνδεση.
Αμεσως μετα, κανω ξανα συνδεση.
Δεν με βαζει ομως πια, στην οθονη που εβλεπα προηγουμενως!
Με πηγαινει στην αλλη οθονη, με τα πρασινα/μπεζ χρωματα, με την προσωποποιημενη πληροφορηση, τα στοιχεια οφειλων/ρυθμισεων κλπ.
Φταιω εγω μετα;

Ειναι συμπεριφορα ηλεκτρονικης πυλης αυτη;
Τη μια φορα σε πετα στην Α σελιδα, και την αλλη φορα σε πετα στην Β;

Για να παω να δω την 'Β', πρεπει αναγκαστικα να παω στην Α πρωτα, και να αποσυνδεθω.
Μη μου πειτε οτι μονο σε μενα το κανει αυτο.

spyrosn
25-09-14, 11:31
Αυτό κι αν δεν είναι cue για το γνωστό συμφορουμίτη μας... περιμένω από στιγμή σε στιγμή να πεταχτεί. :p

MANTHES
25-09-14, 11:54
Εχουν εκδοθει ολα τα νεα εκκαθαριστικα; Μπαινω στα στοιχεια οφειλων και βλεπω οτι ημερομηνια βεβαιωσης εχει ακομα 31/07/2014.

21706
25-09-14, 12:02
Εχουν εκδοθει ολα τα νεα εκκαθαριστικα; Μπαινω στα στοιχεια οφειλων και βλεπω οτι ημερομηνια βεβαιωσης εχει ακομα 31/07/2014.

Έχεις λόγο να περιμένεις νέο εκκαθαριστικό;

cool11
25-09-14, 12:02
Εχουν εκδοθει ολα τα νεα εκκαθαριστικα; Μπαινω στα στοιχεια οφειλων και βλεπω οτι ημερομηνια βεβαιωσης εχει ακομα 31/07/2014.

Οσοι δεν ειχαν αλλαγες, αν καταλαβα καλα, θα μεινουν με αυτα του Ιουλιου.

MANTHES
25-09-14, 12:05
Θεωρητικα μπορουσε να υπαρξει αλλαγη καθως σε ατομο απο το ιδιο χωριο εκδοθηκε νεο εκκαθαριστικο.

21706
25-09-14, 12:08
Θεωρητικα μπορουσε να υπαρξει αλλαγη καθως σε ατομο απο το ιδιο χωριο εκδοθηκε νεο εκκαθαριστικο.

Ναι, θα μπορούσε αλλά θεωρητικά...
Δες και την ανακοίνωση στο #1122.

Oionos
25-09-14, 13:30
Υπάρχει άλλο νήμα για τον ΕΝΦΙΑ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/546239-Τέλος-ακινήτων-Θα-πληρώσετε?p=5501624

-μεταφέρω το ερώτημα εδώ-


Μια απορία ,με αφορμή μια συζήτηση που είχα ,

Σύμφωνα με την ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ που έχει υπογράψει με την Γερμανία
από εδώ
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/sadf/FEK_GERMANIA.pdf


Άρθρον XIII
(1) Eισόδημα κτώμενον υπό κατοίκου ενός εκ των Συμβαλλομένων Kρατών εξ ακινήτου ιδιοκτησίας δύναται να
φορολογηθή εις το Συμβαλλόμενον Kράτος όπου ευρίσκεται η εν λόγω ιδιοκτησία.
(2) O όρος «ακίνητος ιδιοκτησία» θα προσδιορίζηται συμφώνως προς τους νόμους του Συμβαλλομένου
Kράτους εν τω οποίω ευρίσκεται η εν λόγω ιδιοκτησία. O όρος ούτος θα περιλαμβάνη εν πάση περιπτώσει
ιδιοκτησίαν παρεπομένην (accessory) προς την ακίνητον τοιαύτην, ζώα κτηνοτροφίας και εξοπλισμόν γεωργικών
και δασικών επιχειρήσεων, δικαιώματα εφ’ ων εφαρμόζονται αι διατάξεις της γενικής νομοθεσίας περί εγγείου
ιδιοκτησίας, επικαρπίαν επί ακινήτου περιουσίας και δικαιώματος επί μεταβλητών ή παγίων καταβολών δια την
επεξεργασίαν μεταλλευτικών κοιτασμάτων ή άλλου φυσικού πλούτου. Πλοία και αεροσκάφη δεν θεωρούνται ως
ακίνητος ιδιοκτησία.
(3) Aι διατάξεις των ανωτέρω παραγράφων (1) και (2) θα εφαρμόζωνται επί εισοδήματος προερχομένου εξ
αμέσου χρήσεως ή εξ ενοικιάσεως ακινήτου ιδιοκτησίας ή της χρήσεως υφ’ οιανδήποτε ετέραν μορφήν της εν
λόγω ιδιοκτησίας, περιλαμβανομένου του εισοδήματος εκ γεωργικών ή δασικών επιχειρήσεων. Ωσαύτως θα
εφαρμόζωνται επί κερδών προερχομένων εκ της απαλλοτριώσεως της ακινήτου ιδιοκτησίας.
(4) Aι διατάξεις των ανωτέρω παραγράφων (1) έως (3) θα εφαρμόζωνται ωσαύτως επί του εισοδήματος εξ
ακινήτου ιδιοκτησίας οιωνδήποτε επιχειρήσεων εκτός των γεωργικών ή δασικών τοιούτων, ως και επί
εισοδήματος εξ ακινήτου ιδιοκτησίας χρησιμοποιουμένης δια την άσκησιν επαγγελματικών υπηρεσιών.



όσων αφορά τον ΕΝΦΙΑ και τους κατοίκους εξωτερικού που διαμένουν μόνιμα και φορολογούνται στην Γερμανία ,
αν κατάλαβα σωστά ,εφόσων μόνο το εισόδημα που παράγει η ακίνητη περιουσία μπορεί να φορολογηθεί ,
τότε όσοι απο αυτους απλά διαθέτουν ακίνητη περιουσία η οποία δεν παράγει αποδεδειγμένα πλούτο/πρόσοδο
,δεν θα έπρεπε να απαλάσσονται απο το να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ ????

jkoukos
25-09-14, 13:50
Θα πρεπε το taxis, να δινει ενα report, αν ξεχρεωσες, ή ποσες δοσεις απομενουν ακομη και τι πληρωσες.
Λεει μονο μια ημερομηνια πληρωμης, και πρεπει να κανω screenshot. Λεμε τωρα, περα απο το καταθετηριο.
=================
Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να 'φτασω' στην οθονη με την προσωποποιημενη πληροφορηση κλπ;
Οταν κανω login, με πεταει στο αλλο 'συστημα' οθονων, με τα pdf κλπ.
Πως παω στις αλλες επιλογες; (μοιαζει να ειναι δυο διαφορετικα site, ψιλοασχετα μεταξυ τους).
Το TAXIS έχει πολλές εφαρμογές, αλλά δεν μπορείς να δουλέψεις ταυτόχρονα σε πάνω από μία.

Αν μπεις από την αρχική σελίδα (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html), επιλέγοντας μια εφαρμογή (π.χ. "Υποβολή Δήλωσης Ε9") από το αριστερό μενού (http://kartesios.com/wp-content/uploads/2013/09/E9-taxisnet.jpg) "Υπηρεσίες προς Πολίτες", τότε σου ανοίγει το παράθυρο πιστοποίησης χρήστη (http://www.helppost.gr/wp-content/uploads/2011/04/taxisnet-1.jpg) και μπαίνεις κατευθείαν στην εφαρμογή που επέλεξες.
Αν όμως στην αρχική σελίδα επιλέξεις, από το πάνω δεξί μενού "myTAXISnet", το "Ο λογαριασμός μου" τότε μετά την πιστοποίηση χρήστη, μπαίνεις στη κεντρική σελίδα (http://www.taxheaven.gr/pagesdata/article_neotaxis/17.png) του λογαριασμού σου, όπου επιλέγεις τι θέλεις να κάνεις.
Σε κάθε περίπτωση, όταν βγεις από την σελίδα της εφαρμογής που δουλεύεις (Ε1 ή Ε2 ή Ε9 κλπ), σε γυρίζει στην πιστοποίηση χρήστη και από εκεί πάντα μπαίνεις στην κεντρική σελίδα του λογαριασμού σου.

Στο έχω γράψει (http://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=5494026#post5494026) πάλι, αλλά πάντα ξεχνάς ή τα προσπερνάς. Όλες, μα όλες οι πληροφορίες οφειλών, πληρωμών, ρυθμίσεων κλπ, φαίνονται αν από την κεντρική σελίδα επιλέξεις "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση (http://3.bp.blogspot.com/-XgQvE9RJGG4/U9vR8-BrBZI/AAAAAAAAAnw/liZaVSsiTB0/s1600/Untitled-2.jpg)".
Εκεί λοιπόν από το αριστερό μενού επιλέγεις να δεις τις όποιες πληροφορίες (π.χ. "Στοιχεία Πληρωμών (http://www.taxheaven.gr/uploads/images/gsisnea.png)").

Δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο, για να βρεις αυτά που θέλεις και φυσικά να διαβάσεις τους σχετικούς οδηγούς λειτουργίας του TAXIS.

Basilhs23_
26-09-14, 14:30
Μπορεί να υποβάλλει κάποιος τροποποιητικό Ε9 ? Ή δεν έχει ανοίξει το σύστημα;

21706
26-09-14, 15:58
Μπορεί να υποβάλλει κάποιος τροποποιητικό Ε9 ? Ή δεν έχει ανοίξει το σύστημα;

Είπαν ότι θα ανοίξει 1/10.

jkoukos
26-09-14, 16:14
Για την ακρίβεια επίσημα έχει ανακοινωθεί ότι θ' ανοίξει αρχές Οκτώβρη και όχι την πρώτη του μήνα.
Το αρχές μπορεί να είναι το 1ο δεκαήμερο.

slalom
29-09-14, 17:12
Εμενα δε μου βγαζει νεα ταυτοτητα οφειλης. Τι κανω?
Πληρωνω με την παλιά?

21706
29-09-14, 17:26
Εμενα δε μου βγαζει νεα ταυτοτητα οφειλης. Τι κανω?
Πληρωνω με την παλιά?

Ε Ι Δ Ο Π Ο Ι Η Σ Η Π Λ Η Ρ Ω Μ Η Σ Φ Ο Ρ Ο Υ

Η «Ταυτότητα Οφειλής» (Τ.Ο.) ακολουθεί την οφειλή μέχρι την πλήρη εξόφληση της.

fantasma_tis_nixtas
29-09-14, 17:49
Εμένα που το ΕΝΦΙΑ δεν έχει εκδοθεί ακόμα στην περίπτωση που δεν πληρώσω τον δόση του Σεπτεμβρίου υπάρχει κάποια κύρωση?
Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μου βγει να το πληρώσω για αυτό και κρατάω και τα χρήματα στην άκρη. Αν τα πληρώσω δηλαδή όλα μαζί τον τελευταίο μήνα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Γνωρίζει κανείς?

ntoremi
29-09-14, 17:51
Εμένα που το ΕΝΦΙΑ δεν έχει εκδοθεί ακόμα στην περίπτωση που δεν πληρώσω τον δόση του Σεπτεμβρίου υπάρχει κάποια κύρωση?
Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μου βγει να το πληρώσω για αυτό και κρατάω και τα χρήματα στην άκρη. Αν τα πληρώσω δηλαδή όλα μαζί τον τελευταίο μήνα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Γνωρίζει κανείς?

Πώς γινεται να μην εχει εκδοθει ενφια σε σενα;;;
Ναι υπαρχει προβλημα, η καθε δοση εχει συγκεκριμενη προθεσμια. Αν δεν την πληρωσεις εμπροθεσμα, υπαρχουν προσαυξησεις.

fantasma_tis_nixtas
29-09-14, 17:57
Έλα μου ντε πώς γίνεται?? Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ εδώ και μέρες.

ntoremi
29-09-14, 17:58
Σταματα να αναρρωτιεσαι και ψαξε καλα στο site ή πηγαινε σε λογιστη γιατι μεχρι αυριο ειναι η προθεσμια, μετα εχει προσαυξηση.

fantasma_tis_nixtas
29-09-14, 18:03
Το έχω ψάξει αρκετά. Το σπίτι φαίνεται μια χαρά, είναι δηλωμένο κομπλέ αλλά το ενφια δεν έχει βγει. Αν είναι δυνατόν.
Ξέρουμε πόσο είναι η προσαύξηση?

ntoremi
29-09-14, 18:27
νομιζω 1% ανα μηνα καθυστερησης και 10% προστιμο αν περασουν καποιοι μηνες και 20% προστιμο αν περασουν 2 χρονια.
Κατι κανεις στραβα. Πηγαινε σε λογιστη αφου δεν το βρισκεις μονος σου.

fantasma_tis_nixtas
29-09-14, 18:31
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι το έχουν πάρει και εγώ πρέπει να πάω σε λογιστή. Δηλαδή να πληρώσω και έξτρα λεφτά?
Τόσα χρόνια δηλωμένο το σπίτι δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Όταν ερχόταν το χαράτσι στην ΔΕΗ μια χαρά το βγάζανε και το πλήρωνα.

Τώρα που αυτοί για τους χ,ψ λόγους δεν μου το έχουν εκδώσει πρέπει εγώ να βρω την άκρη?

21706
29-09-14, 19:36
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι το έχουν πάρει και εγώ πρέπει να πάω σε λογιστή. Δηλαδή να πληρώσω και έξτρα λεφτά?
Τόσα χρόνια δηλωμένο το σπίτι δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Όταν ερχόταν το χαράτσι στην ΔΕΗ μια χαρά το βγάζανε και το πλήρωνα.

Τώρα που αυτοί για τους χ,ψ λόγους δεν μου το έχουν εκδώσει πρέπει εγώ να βρω την άκρη?

Μήπως ο ΕΝΦΙΑ δεν χρεώνεται όταν είναι
κάτω από κάποιο όριο;

slalom
29-09-14, 19:40
Ε Ι Δ Ο Π Ο Ι Η Σ Η Π Λ Η Ρ Ω Μ Η Σ Φ Ο Ρ Ο Υ
Ξερεις που ηταν?
Στο Ε9 στην αριστερη στηλη, και το λεει "Στοιχεια δοσεων ΕΝΦΙΑ"
Και είναι 2 σελιδες με αποκομματα και εγχρωμο, διαφορετικου τυπου από αυτό που εβγαλα στη μανα μου, στον πατερα μου και στη θεια μου

21706
29-09-14, 19:58
Ξερεις που ηταν?
Στο Ε9 στην αριστερη στηλη, και το λεει "Στοιχεια δοσεων ΕΝΦΙΑ"
Και είναι 2 σελιδες με αποκομματα και εγχρωμο, διαφορετικου τυπου από αυτό που εβγαλα στη μανα μου, στον πατερα μου και στη θεια μου

Άλλο το "Στοιχεια δοσεων ΕΝΦΙΑ", άλλο το
Ε Ι Δ Ο Π Ο Ι Η Σ Η Π Λ Η Ρ Ω Μ Η Σ Φ Ο Ρ Ο Υ

Είναι δύο διαφορετικά pdf.

ntoremi
29-09-14, 20:14
144796
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι το έχουν πάρει και εγώ πρέπει να πάω σε λογιστή. Δηλαδή να πληρώσω και έξτρα λεφτά?
Τόσα χρόνια δηλωμένο το σπίτι δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Όταν ερχόταν το χαράτσι στην ΔΕΗ μια χαρά το βγάζανε και το πλήρωνα.

Τώρα που αυτοί για τους χ,ψ λόγους δεν μου το έχουν εκδώσει πρέπει εγώ να βρω την άκρη?

Απο τους συνειρμους που κανεις μου δινεις την εντυπωση οτι εχεις ελαχιστη εξοικειωση με το ταξιςνετ. Το χαρατσι υπολογιζοταν με βαση τα στοιχεια της δεη και εμπαινε στο λογαριασμο της δεη. Δεν ειχε καμια σχεση με τον τροπο υπολογισμου και αναρτησης του ενφια, που γινεται μεσα στο ταξιςνετ.
Δες τοσα παραδειγματα στο νημα αυτο για το που ειναι αναρτημενο στην εφαρμογη ε9.
Αν δεν το βρισκεις, η εφορια δεν προκειται να ασχοληθει με τις αμπελοφιλοσοφιες σου και τα μοιρολογια σου και θα σου βαλει προστιμο μολις περασει η προθεσμια. Για να μην πληρωσεις κερατιατικα, δρασε τωρα.
Εγω βοηθησα πολλους φιλους μου, μου εδωσαν τους κωδικους τους στο ταξισνετ και εκτυπωσαμε τα εκκαθαριστικα τους γιατι δεν μπορουσαν μονοι τους.
Στην σελιδα αυτη στην φωτο που επισυναψα εχεις καταφερει να φτασεις;;;

Το σπιτι το εχετε δηλωσει στο ε9 καποτε? Ξαναλεω, το οτι σας ερχοταν το χαρατσι της δεη δεν σημαινει οτι το εχετε δηλωσει στο ε9, γιατι η δεη δεν επαιρνε στοιχεια απο το ε9 αλλα απο την δικη της βαση δεδομενων με τα ρολογια της δεη. Μηπως δεν εχετε ποτε σας δηλωσει το σπιτι σας στο ε9 στην εφορια;

- - - Updated - - -


Μήπως ο ΕΝΦΙΑ δεν χρεώνεται όταν είναι
κάτω από κάποιο όριο;

οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο.

no_logo
29-09-14, 22:33
Σήμερα στις τράπεζες γινόταν χαμός με τον ΕνΦΙΑ. Κόσμος και ντουνιάς και όλοι στο κόκκινο με τον Ευάγγελο Σαμαρά

evantigger
29-09-14, 22:43
Σήμερα στις τράπεζες γινόταν χαμός με τον ΕνΦΙΑ. Κόσμος και ντουνιάς και όλοι στο κόκκινο με τον Ευάγγελο Σαμαρά

Εμένα μου πήρε 5 λεπτά γιατί έγινε πληρωμή μέσω λογαριασμού, όντως όμως για όσους πήγανε να πληρώσουν μετρητά, ήταν δράμα η κατάσταση και σίγουρα για τους ταμίες...

ntoremi
29-09-14, 23:04
ενω υπαρχει το web banking, ο ελληνας γουσταρει την ουρα! γουσταρει να ταλαιπωρειται! Συσφιγγει τις ανθρωπινες σχεσεις η αναμονη στις ουρες...

slalom
29-09-14, 23:05
Εμένα μου πήρε 5 λεπτά γιατί έγινε πληρωμή μέσω λογαριασμού, όντως όμως για όσους πήγανε να πληρώσουν μετρητά, ήταν δράμα η κατάσταση και σίγουρα για τους ταμίες...
Και εγω πριν καμια ωρα το πληρωσα

mezger
29-09-14, 23:45
Το έχω ψάξει αρκετά. Το σπίτι φαίνεται μια χαρά, είναι δηλωμένο κομπλέ αλλά το ενφια δεν έχει βγει. Αν είναι δυνατόν.
Ξέρουμε πόσο είναι η προσαύξηση?

Καταρχήν, αν δεν υπάρχει οφειλή, δεν υπάρχει προσαύξηση. Οποιαδήποτε οφειλή λήγει δια νόμου τον επόμενο μήνα από τον μήνα βεβαίωσης, στη γυναίκα σου δεν έχει βεβαιωθεί τίποτα, άρα είσαι (προς το παρόν) ΟΚ. Που σημαίνει ότι αν εκδοθεί τώρα πληρώνεις την πρώτη δόση τέλος Οκτώβρη, βρέξει χιονίσει. Το πόσες δόσεις θα έχεις εξαρτάται από το τι λέει ο νόμος, νομίζω ότι πάει τέλος Φεβρουαρίου για όλους, όχι 6 δόσεις και όσο πάει, οπότε θα τα πληρώσεις σε λιγότερες.

Δεύτερον, πήγατε να τον φάτε τον άνθρωπο ενώ έχει βάλει και σχετικά screenshots. Έχω μπροστά μου ακριβώς ίδια περίπτωση, τίποτα δεν είναι απίθανο , και δεν πιστεύω να θεωρεί κανείς αξιόπιστους πληροφορικάριους τους ΓΓΠΣίτες, τόσα έχουν δει τα μάτια μας.

Τρίτον, νομίζω ότι μόλις έβγαλα άκρη:
Δες στο έτος 2013, στο εκκαθαριστικό του ΦΑΠ, αν σου βγάζει αυτό:

144808

Αν ναι, έχει κάποια σοβαρή έλλειψη η δήλωση του σπιτιού (σε αυτό που κοιτάζω έχει ανύπαρκτο δρόμο) και δε μπορεί να βγει ο φόρος.
Κάνε μια τροποποιητική του 2013 (δεν έχει πρόστιμο) να δεις τι λείπει, και όταν ανοίξουν οι τροποποιήσεις του 14 το φτιάχνεις και θα σου βγει να πληρώσεις.

Και για να προλάβω μερικούς, όχι δεν υπάρχει ούτε mail, ούτε μήνυμα στα εισερχόμενα, ούτε οποιαδήποτε ένδειξη στην εφαρμογή του Ε9 εκτός από το PDF του εκκαθαριστικού που να ειδοποιεί για το πρόβλημα.

kontinos
30-09-14, 01:18
Ερωτηση, κατι που λεγανε για 100 δοσειες ισχυει? Και με τι επιβαρυνση ειναι?

Stefan_
30-09-14, 04:34
Σήμερα στις τράπεζες γινόταν χαμός με τον ΕνΦΙΑ. Κόσμος και ντουνιάς και όλοι στο κόκκινο με τον Ευάγγελο Σαμαρά

Oxι μονο με τον ενφια, σημερα ληγει και η πρωτη δοση του κανονικου φορου.

Η πλακα ειναι οτι πολλοι απο αυτους ψηφισαν και θα ξαναψηφισουν τον Ευαγγελο Σαμαρα(γνωστος και ως Σαμαρελος).



Εμένα μου πήρε 5 λεπτά γιατί έγινε πληρωμή μέσω λογαριασμού, όντως όμως για όσους πήγανε να πληρώσουν μετρητά, ήταν δράμα η κατάσταση και σίγουρα για τους ταμίες...

Δηλαδη οσοι πληρωνανε μεσω λογαριασμου παρεκαμπταν την ουρα?



Ερωτηση, κατι που λεγανε για 100 δοσειες ισχυει? Και με τι επιβαρυνση ειναι?

Aυτο ειναι ακομα υπο συζητηση. Οπως και το οτι η αποπληρωμη των στεγαστικων θα επιμυκηνθει στα 100 χρονια :rofl:

dhmk
30-09-14, 08:53
Εγώ τον πλήρωσα με eBanking στις 19/9 με 9 άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής στην ALPHA BANK. Σε 4 μέρες είχε ήδη μηδενιστεί το ποσό στο TAXIS.

evantigger
30-09-14, 09:07
Δηλαδη οσοι πληρωνανε μεσω λογαριασμου παρεκαμπταν την ουρα?



Ναι γιατί η συμφόρηση ήταν στα ταμεία όπου ο κόσμος πήγαινε να πληρώσει μετρητά

Revolution
30-09-14, 09:41
Σήμερα στις τράπεζες γινόταν χαμός με τον ΕνΦΙΑ. Κόσμος και ντουνιάς και όλοι στο κόκκινο με τον Ευάγγελο Σαμαρά

Κάποια στιγμή θα μάθουν ότι τo internet δεν είναι μόνο facebook.

21706
30-09-14, 10:00
Ναι γιατί η συμφόρηση ήταν στα ταμεία όπου ο κόσμος πήγαινε να πληρώσει μετρητά

Δηλαδή τι έκανες; Πήγες στον διευθυντή με το
βιβλιάριο; Ρωτάω γιατί έχω καιρό να πατήσω σε
τράπεζα.

psytransas
30-09-14, 10:14
Κάποια στιγμή θα μάθουν ότι τo internet δεν είναι μόνο facebook.

Οι παππουδες ? Εδω κινητο δεν μπορουν καλα καλα να χειριστουν.

Revolution
30-09-14, 14:02
Οι παππουδες ? Εδω κινητο δεν μπορουν καλα καλα να χειριστουν.

Δεν εχει μονο παππουδες στις ουρες.

Basilhs23_
30-09-14, 15:49
Πως γίνεται να πληρώσεις μέσω ίντερνετ? Βγάζεις κωδικούς από την τράπεζα και εισέρχεσαι σε κάποιο σύστημα με web interface της τράπεζας τύπου taxisnet που διαχειρίζεσαι τον λογαριασμό σου?

psytransas
30-09-14, 15:52
Πως γίνεται να πληρώσεις μέσω ίντερνετ? Βγάζεις κωδικούς από την τράπεζα και εισέρχεσαι σε κάποιο σύστημα με web interface της τράπεζας τύπου taxisnet που διαχειρίζεσαι τον λογαριασμό σου?*
Aκριβως.
*Το λογαριασμο σου και αλλα τραπεζικα προιοντα.

slalom
30-09-14, 15:56
Πως γίνεται να πληρώσεις μέσω ίντερνετ? Βγάζεις κωδικούς από την τράπεζα και εισέρχεσαι σε κάποιο σύστημα με web interface της τράπεζας τύπου taxisnet που διαχειρίζεσαι τον λογαριασμό σου?
Όπως το πληρωνει και ο υπάλληλος στην τραπεζα
Πας πληρωμες δημοσιου, και βαζεις κωδικούς, λογαριασμο και ποσο και τελος

Και σε 2 μηνακια θα εχουμε παλι τα ιδια, ουρες για τα τελη

@ ADSLgr.com All rights reserved.