PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

tzelen
21-10-14, 09:54
Της Εθνικης το ebanking τοτε πως εμφανιζει αμεσα τις συναλλαγες που κανεις ? Αρα δεν συστεμικο που λες.

Εντελώς off, αλλά εννοείς συναλλαγή απευθείας με πιστωτική κάρτα και την βλέπεις άμεσα στις κινήσεις;

cool11
21-10-14, 10:26
Τελικα ο Ελληνας, αν μπορει να τα μαζεψει καπως τα χρηματα, θα παει και θα πληρωσει.
Θα πληρωσει για να παραμεινει το σπιτι στην κατοχη του.
Εγω ετσι εχω καταλαβει ολα αυτα τα χρονια.
Τι λετε;

Basilhs23_
21-10-14, 16:36
Τελικα ο Ελληνας, αν μπορει να τα μαζεψει καπως τα χρηματα, θα παει και θα πληρωσει.
Θα πληρωσει για να παραμεινει το σπιτι στην κατοχη του.
Εγω ετσι εχω καταλαβει ολα αυτα τα χρονια.
Τι λετε;

Όποιος μαζέψει χρήματα θα πληρώσει και αν δεν μπορεί θα κάνει ρύθμιση αλλιώς θα τα κατασχέσει η εφορία από τον τραπεζικό λογαριασμό με το πάτημα ενός πλήκτρου και μετά άντε γεια....
Το ακίνητο είναι το λιγότερο πλέον, σήμερα μόνο να χαρίσεις μπορείς ένα ακίνητο ή να το νοικιάσεις σε πολύ χαμηλή τιμή, από πλειστηριασμούς ακινήτων ειδικά παλαιών δεν αγοράζεται σχεδόν τίποτα. Άσε που ακόμα και σε πλειστηριασμό να βγει κάτι μέχρι το σημείο που θα το αγοράσει άλλος και αν δεν φεύγεις θα στείλει το κράτος αστυνομία να σε πετάξουν έξω, θέλει τον χρόνο του, μπορεί και πάνω από 1-1.5 έτος, ενώ στην κατάσχεση μετρητών ξαφνικά θα πας μια ωραία μερα στην τράπεζα να πάρεις χρήματα και δεν θα μπορείς...

cool11
23-10-14, 08:19
Να δω που θα βγει ρε παλιολαμογια που μας κυβερνατε...το γαϊδουρι έχει κλατάρει, να δω ποτε θα το καταλαβετε...

Αδυνατούν να εισπράξουν ΕΝΦΙΑ και φόρους - Στον αέρα τα έσοδα
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/185297/adynatoyn-na-eispraxoyn-enfia-kai-foroys-ston-ae.html

21706
23-10-14, 09:42
Την παράταση της προθεσμίας για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων Ε9 που κανονικά εκπνέει στις 30 Νοεμβρίου εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών.
Διάταξη που θα κατατεθεί προσεχώς στη Βουλή θα προβλέπει και την παράταση έως το τέλος Δεκεμβρίου για τη διόρθωση της περιουσιακής κατάστασης ετών 2011,2012,2013,2014.
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20871

Stefan_
23-10-14, 09:53
Να δω που θα βγει ρε παλιολαμογια που μας κυβερνατε...το γαϊδουρι έχει κλατάρει, να δω ποτε θα το καταλαβετε...

Αδυνατούν να εισπράξουν ΕΝΦΙΑ και φόρους - Στον αέρα τα έσοδα
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/185297/adynatoyn-na-eispraxoyn-enfia-kai-foroys-ston-ae.html

To εχουν καταλαβει, αλλα τι θες να κανουν? Να κοψουν τα προνομια τους? αυτο δε γινεται.

cool11
23-10-14, 10:21
Ουκ αν λαβεις, παρα του μη εχοντος.

Stefan_
23-10-14, 11:06
Δε πειραζει αν δεν εχεις, υπαρχει και η φυλακη για να στρωσεις.

no_logo
23-10-14, 11:14
Λόγω ψυχαναγκασμού μου από τον μακαρίτη πατέρα μου, έχω πληρώσει τον ΕνΦΙΑ μέχρι το τέλος του 14 και σκέφτομαι σοβαρά να στείλω και την τελευταία δόση της φορολογίας πριν το τέλος του 11ου
Δεν αντέχω τις εκκρεμότητες, συφιλιάζομαι

Basilhs23_
23-10-14, 19:13
Την παράταση της προθεσμίας για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων Ε9 που κανονικά εκπνέει στις 30 Νοεμβρίου εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών.
Διάταξη που θα κατατεθεί προσεχώς στη Βουλή θα προβλέπει και την παράταση έως το τέλος Δεκεμβρίου για τη διόρθωση της περιουσιακής κατάστασης ετών 2011,2012,2013,2014.
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20871

Ποιά παράταση; Εγώ μπαίνω στο σύστημα και δεν υπάρχει να κάνω τροποποίηση του Ε9.

21706
23-10-14, 19:30
Ποιά παράταση; Εγώ μπαίνω στο σύστημα και δεν υπάρχει να κάνω τροποποίηση του Ε9.
Η προθεσμία για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων
λήγει 30/11. Αυτήν θα παρατείνουν ακριβώς επειδή δεν
έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα για την υποβολή.

Zer0c00L
23-10-14, 21:11
οι παλιο κλεφτες-λαμογια που μας κυβερνουν δεν θελουν να γινουν περικοπες στους μισθους τους (γιατι τους αρεσει να παιρνουν κατι χιλιαδες ευρω καθε μηνα) ενω εσυ "προβατο" ζησε με την κατωτατη βασικη συνταξη η με το κατωτατο εγγυημενο εισοδημα η με τον κατωτατο βασικο μισθο αυτοι εχουν συνηθισει και δεν μπορουν να ζησουν

δυστυχως τα προβατα οποτε γινουν εκλογες παλι θα ψηφισουν βλεπεις αυτοι που κυβερνουν τωρα αλλα και οι αλλοι εχουν σπειρει καλα το "διαιρει και βασιλευε" ετσι δεν φοβουνται αυτα περι "κοινωνικης αναταραχης" καθως οσο ειμαστε "προβατα" δεν κινδυνευουν απο τιποτα μονο αν γινουμε "λυκοι" που δεν το πιστευω οτι θα γινει...

προσωπικα θεωρω ειτε ψηφισει κανεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ που κυβερνουν τωρα η τον ΣΥΡΙΖΑ που ειναι το φαβορι δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα απολυτως για πολλες δεκαετιες η χωρα θα ειναι υπο επιτηρηση και κατω απο μνημονια-δανειακες υποχρεωσεις

αυτο θα πρεπει να το καταλαβουμε ολοι/ες

Stefan_
23-10-14, 23:20
προσωπικα θεωρω ειτε ψηφισει κανεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ που κυβερνουν τωρα η τον ΣΥΡΙΖΑ που ειναι το φαβορι δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα απολυτως για πολλες δεκαετιες η χωρα θα ειναι υπο επιτηρηση και κατω απο μνημονια-δανειακες υποχρεωσεις

αυτο θα πρεπει να το καταλαβουμε ολοι/ες

Πως προεξοφλεις οτι με τον ξυριζα δε προκειται να αλλαξει τιποτα? Κυβερνησε ποτε ο ξυριζα για να τον κρινουμε?

Τι προτεινεις να ψηφισουμε λοιπον, αν οχι νδ-θασοκ-ξυριζα?
Εχεις κατι συγκεκριμενο ή μηπως αποχη/ακυρο?

Basilhs23_
23-10-14, 23:41
Πως προεξοφλεις οτι με τον ξυριζα δε προκειται να αλλαξει τιποτα? Κυβερνησε ποτε ο ξυριζα για να τον κρινουμε?

Τι προτεινεις να ψηφισουμε λοιπον, αν οχι νδ-θασοκ-ξυριζα?
Εχεις κατι συγκεκριμενο ή μηπως αποχη/ακυρο?

Εγώ λέω δεν θα αλλάξει σχεδόν τίποτε, αυτό ειδικά μετά το χαστούκι των αγορών που ανέβασαν τα spreds στον θεό.

Zer0c00L
24-10-14, 10:48
Πως προεξοφλεις οτι με τον ξυριζα δε προκειται να αλλαξει τιποτα? Κυβερνησε ποτε ο ξυριζα για να τον κρινουμε?

Τι προτεινεις να ψηφισουμε λοιπον, αν οχι νδ-θασοκ-ξυριζα?
Εχεις κατι συγκεκριμενο ή μηπως αποχη/ακυρο?

μου αρεσουν οι αποριες σου

ο ΣΥΡΙΖΑ δεν εχει κυβερνησει ακομα ειναι απλα το φαβορι για να κυβερνησει

(συμφωνα με τις "προβλεψεις/σεναρια" η τωρινη κυβερνηση αν δεν καταφερει να πιασει τους 180 βουλευτες που χρειαζεται για την εκλογη του προεδρου της δημοκρατιας τοτε θα εχουμε εκλογες που σιγουρα η συγκυβερνηση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα της χασουν , υπαρχει βεβαια το ενδεχομενο να πιασει τους 180 βουλευτες οποτε να εκλεξει προεδρο ετσι θα εξασφαλισει την θητεια της μεχρι το 2016 που ληγει , υπαρχει επισης και το ενδεχομενο "συμφωνιας" να γινουν εκλογες λογω οτι θα πεσει η κυβερνηση εξαιτιας του ΠΑΣΟΚ και μιας μεριδας βουλευτων της ΝΔ και τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ θα παρει ενα ποσοστο 30-35% και με την στηριξη της ΝΔ θα βγει κυβερνηση και θα εχουμε πρωθυπουργο τον Α.Τσιπρα και ενδεχομενα προεδρο τον Κ.Καραμανλη.)

η αποψη μου καταρχην ειναι προσωπικη μου εκτιμηση με τα οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα στα ΜΜΕ και εχω διαβασει στο διαδικτυο

κανενα μνημονιο η δανειακη συμβαση δεν μπορει να ακυρωθει η να σκιστει

σαφως μπορουν να κανουν οποιαδηποτε διαπραγματευση αλλα θα πρεπει να συμφωνησουν οι δανειστες

οι οποιοι θελουν τα χρηματα που μας δανεισαν και φυσικα καποιες μεταρυθμισεις που δυστυχως θα επρεπε να εχουν γινει εδω και πολλα χρονια...

στο μνημονιο η αλλιως στην δανειακη συμβαση/υποχρεωσεις η αλλιως υπο αυστηρη επιτηρηση θα ειναι για πολλες δεκαετιες (προβλεψη δικη μου λεει περιπου μεχρι το 2060)

ειστε ελευθεροι εννοειτε να ψηφισετε οτι θελετε

εγω προσωπικα οποτε και να γινουν εκλογες απλα δεν θα παω να ψηφισω (ΑΠΟΧΗ)

γιατι θεωρω ολους/ες τους εμπλεκομενους με την πολιτικη οτι ενδιαφερονται μονο για το ποσα χιλιαρικα ευρω παιρνουν καθε μηνα και τιποτα αλλο τους ενδιαφερει

τους θεωρω κλεφτες-προδοτες και φυσικα ενοχους για την ανεργια - φτωχια - εξαθλιωση - πεινα - αυτοκτονιες

οποτε μεχρι να λογοδοτησουν στην δικαιοσυνη και να δημευτει η περιουσια που αποκτησαν παρανομα

εγω δεν προκειτε να γινω συνενοχος τους στο εγκλημα

Stefan_
24-10-14, 11:41
ο ΣΥΡΙΖΑ δεν εχει κυβερνησει ακομα ειναι απλα το φαβορι για να κυβερνησει..................... εγω προσωπικα οποτε και να γινουν εκλογες απλα δεν θα παω να ψηφισω (ΑΠΟΧΗ)... εγω δεν προκειτε να γινω συνενοχος τους στο εγκλημα


Ο ξυριζα ειναι το φαβορι για να βγει πρωτο κομμα, οχι για να κυβερνησει. Για να κυβερνησεις χρειαζεσαι ενα μινιμουμ 151 εδρων.

Αν κανεις αποχη ειναι σα να στηριζεις το συστημα. Η διαμαρτυρια που θελεις να εκφρασεις με την αποχη σου δε φαινεται πουθενα ουτε και μετραει. Στη πραγματικοτητα ναι, γινεσαι κι εσυ συνενοχος στο εγκλημα. Δινεις εν λευκω εντολη να κυβερνησουν αυτοι που κατα τα αλλα απεχθανεσαι.

aroutis
24-10-14, 11:58
Της Εθνικης το ebanking τοτε πως εμφανιζει αμεσα τις συναλλαγες που κανεις ? Αρα δεν συστεμικο που λες.
Και όμως, συστημικό είναι.
Απλά, στη μια περίπτωση έχεις ενημέρωση του web banking με outstanding to clear συναλλαγών, στην άλλη περίπτωση έχεις ενημέρωση του συστήματος με cleared συναλλαγές.

Zer0c00L
24-10-14, 11:59
Ο ξυριζα ειναι το φαβορι για να βγει πρωτο κομμα, οχι για να κυβερνησει. Για να κυβερνησεις χρειαζεσαι ενα μινιμουμ 151 εδρων.

Αν κανεις αποχη ειναι σα να στηριζεις το συστημα. Η διαμαρτυρια που θελεις να εκφρασεις με την αποχη σου δε φαινεται πουθενα ουτε και μετραει.

το ενδεχομενο της αποχης μου απο την οποια εκλογικη διαδικασια θα μου επιτρεψεις να ειναι προσωπικη μου επιλογη και ευθυνη (οπως ειναι η ψηφος) γιατι και τα δυο υποστηριζουν ενα "σαπιο" πολιτικο συστημα.

καταρχην αν αποφασισω να ψηφισω πιστεψε με το κομμα που θα επιλεξω θα ειναι κατα του ΕΥΡΩ (επιστροφη στην δραχμη) , κατα της Ε.Ε και εννοειτε κατα του μνημονιου (μακαρι βεβαια να αποδωσει και δικαιοσυνη ωστε να δημευσει τις περιουσιες αυτων που αποκτησαν παρανομα και να τους χωσει φυλακη αλλα αυτο προς το παρων ειναι ονειρο θερινης νυχτος)

αυτα τα κομματα που υποστηριζουν αυτο και ταιριαζουν με την αποψη μου ειναι το ΕΠΑΜ , ΚΚΕ , ΣΧΕΔΙΟ Β , ΑΚΕΠ κτλ....

ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι φαβορι για να βγει πρωτο κομμα θα συμφωνησω μαζι σου οτι για να κυβερνησει θα πρεπει να υπαρξουν οι απαραιτητες προυποθεσεις (καθως για να παρει αυτοδυναμια δεν παιζει το σεναριο αρα θα πρεπει να κανει συνεργασιες και για να τις κανει θα πρεπει να αποφασισει το προγραμμα του) επισης το πολιτικο συστημα στην χωρα μας εχει δημιουργησει παρα πολλα κομματα (με δεξιες η αριστερες αποψεις)

π.χ η αριστερα αυτη την στιγμη εχει τον ΣΥΡΙΖΑ (με συνιστωσες) εχει την ΔΗΜΑΡ (ενα κομματι του ΣΥΡΙΖΑ που εφυγε) εχει το ΚΚΕ (με αποψεις κατα του ευρω και της ε.ε) εχει την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και φυσικα το ΣΧΕΔΙΟ Β

περιπου τα ιδια και η δεξια

ολοι αυτοι βεβαια φιλε μου δεν τους νοιαζεις εσυ η εγω

τους νοιαζει η εξουσια η αλλιως η καρεκλα που θα τους δωσει τα χιλιαρικα ευρω καθε μηνα

εσυ η εγω ας κοψουμε το λαιμο μας να ζησουμε με την κατωτατη βασικη συνταξη , ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα , κατωτατο βασικο μισθο

αρα για ποιο λογο να ψηφισω και να τους ανεβασω στην εξουσια για να αρπαξουν τα χιλιαρικα ευρω το μηνα να με συγχωρεις προτιμω να μην το κανω μεχρι να βρεθει ενας ικανος πολιτικος που να υπερασπιστει τους πολιτες της χωρας και την χωρα μεχρι τοτε δεν με πειραζει καθολου και να μην υπαρχει καν κυβερνηση (εφοσον ειναι αχρηστοι) ας μας κυβερνησουν οι δανειστες (καλυτερα θα τα καταφερουν αυτοι) απο το σαπιο πολιτικο συστημα που εχουμε εμεις.

aroutis
24-10-14, 12:01
Ο ξυριζα ειναι το φαβορι για να βγει πρωτο κομμα, οχι για να κυβερνησει. Για να κυβερνησεις χρειαζεσαι ενα μινιμουμ 151 εδρων.

Αν κανεις αποχη ειναι σα να στηριζεις το συστημα. Η διαμαρτυρια που θελεις να εκφρασεις με την αποχη σου δε φαινεται πουθενα ουτε και μετραει. Στη πραγματικοτητα ναι, γινεσαι κι εσυ συνενοχος στο εγκλημα. Δινεις εν λευκω εντολη να κυβερνησουν αυτοι που κατα τα αλλα απεχθανεσαι.
Αυτός που δεν ψηφίζει , προφανώς και είναι συνένοχος. Οσο και αν αυτό δεν αρέσει στον ZeroCool, η πραγματικότητα ειναι ότι υπό το παρόν εκλογικό νόμο, στηρίζει το πρώτο και δεύτερο ουσιαστικά κόμμα.

Η αποχή έχει και αυτή τις συνέπειες της.

Zer0c00L
24-10-14, 12:06
Αυτός που δεν ψηφίζει , προφανώς και είναι συνένοχος. Οσο και αν αυτό δεν αρέσει στον ZeroCool, η πραγματικότητα ειναι ότι υπό το παρόν εκλογικό νόμο, στηρίζει το πρώτο και δεύτερο ουσιαστικά κόμμα.

Η αποχή έχει και αυτή τις συνέπειες της.

Σε ευχαριστω για την διευκρινηση.

αρα ειτε μου αρεσει το πολιτικο συστημα η οχι πρεπει να ψηφισω γιατι αν επιλεξω την αποχη στην ουσια υποστηριζω τα δυο πρωτα κομματα

αρα η θα πρεπει να ψηφισω ενα απο τα κομματα που αναφερα και ειναι κατα μνημονιου - ευρω - ε.ε καθως η μεχρι τωρα επιλογη μου προς τους ΑΝΕΛ απο οτι φαινεται δεν αποδιδει καρπους (αυτοι φαγωνονται αναμεταξυ τους)

η θα πρεπει απλα να ριξω ακυρο που αυτο πιστευω οτι δεν παει πουθενα

Stefan_
24-10-14, 12:13
αρα ειτε μου αρεσει το πολιτικο συστημα η οχι πρεπει να ψηφισω γιατι αν επιλεξω την αποχη στην ουσια υποστηριζω τα δυο πρωτα κομματα

αρα η θα πρεπει να ψηφισω ενα απο τα κομματα που αναφερα και ειναι κατα μνημονιου - ευρω - ε.ε καθως η μεχρι τωρα επιλογη μου προς τους ΑΝΕΛ απο οτι φαινεται δεν αποδιδει καρπους (αυτοι φαγωνονται αναμεταξυ τους)

η θα πρεπει απλα να ριξω ακυρο που αυτο πιστευω οτι δεν παει πουθενα

Aπο τα δεκαδες κομματα που υπαρχουν δε βρισκεις κανενα καταλληλο να τιμησεις με τη ψηφο σου?
Ουτε καν αυτα που ανεφερες(ΕΠΑΜ , ΚΚΕ , ΣΧΕΔΙΟ Β , ΑΚΕΠ)?
Ή μηπως θες οπωσδηποτε να ψηφισεις καποιο κομμα που ειναι εντος κοινοβουλιου ή που το προβαλλουν τα καναλια της διαπλοκης?

Παντως αφου θες δραχμη ελπιζω να γνωριζεις και τις συνεπειες της. Λογικα θα εισαι και αφραγκος, ολοι ομως οσοι εχουν καποιο κομποδεμα με οικονομιες ζωης, γιατι να το χασουν?

21706
24-10-14, 12:22
Μήπως πρέπει να δημιουργηθεί ένα νέο
νήμα με τίτλο «Τι θα ψηφίσετε»;

MNP-10
24-10-14, 12:23
Παντως αφου θες δραχμη ελπιζω να γνωριζεις και τις συνεπειες της. Λογικα θα εισαι και αφραγκος, ολοι ομως οσοι εχουν καποιο κομποδεμα με οικονομιες ζωης, γιατι να το χασουν?

Αμα το κομποδεμα το εχουν στο ΧΑΑ, σε ομολογα, σε "ασφαλιστικα προγραμματα", στις τραπεζες κτλ τοτε το κομποδεμα κινδυνευει ουτως ή αλλως - και σε πολλες περιπτωσεις οι απωλειες ειναι ηδη τεραστιες.

Αν το κομποδεμα των ευρω το εχεις στη κατοχη σου, τοτε η μεταβαση σε δραχμη δε θα μειωσει την αγοραστικη δυναμη των ευρω.

Stefan_
24-10-14, 12:35
Αμα το κομποδεμα το εχουν στο ΧΑΑ, σε ομολογα, σε "ασφαλιστικα προγραμματα", στις τραπεζες κτλ τοτε το κομποδεμα κινδυνευει ουτως ή αλλως - και σε πολλες περιπτωσεις οι απωλειες ειναι ηδη τεραστιες.

Αν το κομποδεμα των ευρω το εχεις στη κατοχη σου, τοτε η μεταβαση σε δραχμη δε θα μειωσει την αγοραστικη δυναμη των ευρω.

Ο πολυς/απλος κοσμος εχει το κομποδεμα του στις τραπεζες, οχι σε χαα. Χαα σημαινει τζογος και ρισκο.

Ναι, αν το εχεις στο μπαουλο θα κρατησει την αξια του. Αυτο κανουν καποιοι εδω και καιρο, τρεμοντας μη τους κλεψουν και αφηνοντας το πληθωρισμο να το ροκανιζει.

Zer0c00L
24-10-14, 12:55
Aπο τα δεκαδες κομματα που υπαρχουν δε βρισκεις κανενα καταλληλο να τιμησεις με τη ψηφο σου?
Ουτε καν αυτα που ανεφερες(ΕΠΑΜ , ΚΚΕ , ΣΧΕΔΙΟ Β , ΑΚΕΠ)?
Ή μηπως θες οπωσδηποτε να ψηφισεις καποιο κομμα που ειναι εντος κοινοβουλιου ή που το προβαλλουν τα καναλια της διαπλοκης?

Παντως αφου θες δραχμη ελπιζω να γνωριζεις και τις συνεπειες της. Λογικα θα εισαι και αφραγκος, ολοι ομως οσοι εχουν καποιο κομποδεμα με οικονομιες ζωης, γιατι να το χασουν?

μου αρεσει που λες στον πληθυντικο την λεξη "κομματα"

θα ηθελα να μαθω ποια κομματα λες και τι αποψεις εχουν...

γιατι εγω γνωριζω την ΝΔ που κυβερναει με το ΠΑΣΟΚ (ενα κομματι του ανηκει στην ΕΛΙΑ και ενα κομματι απο το παλιο ΠΑΣΟΚ πηγε στον ΣΥΡΙΖΑ) μετα υπαρχει η ΔΗΜΑΡ που δεν νομιζω να μπει στην επομενη βουλη...

υπαρχει ο ΣΥΡΙΖΑ (που ειναι πολλα κομματα μαζι) υπαρχει το ΚΚΕ υπαρχει το ΛΑΟΣ υπαρχουν οι ΑΝΕΛ υπαρχει η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (αγνωστο για ποσο θα υπαρχει) και μετα υπαρχουν το ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β , ΑΚΕΠ , ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ κτλ....

ποια κομματα στηριζουν το ΕΥΡΩ και την Ε.Ε αρα κατα συνεπεια το μνημονιο και την δανειακη συμβαση

ξερεις?

γιατι εγω ξερω?

αυτα ειναι η ΝΔ - ΠΑΣΟΚ (ΕΛΙΑ) - ΔΗΜΑΡ και δυστυχως σε αυτα ανηκει και ο ΣΥΡΙΖΑ που ειναι πιθανο το κομμα που θα βγαλει την νεα κυβερνηση οποτε γινουν εκλογες

ακομα και οι ΑΝΕΛ που ψηφισα εχουν αποψη για ΕΥΡΩ και Ε.Ε αλλα οχι μνημονιο (πραγμα που ειναι ψεμα καθως αυτα ειναι συνδεμενα μεταξυ τους οποιος πει το αντιθετο λεει ψεμματα)

εκτος ευρω , ε.ε αρα και μνημονιο ειναι μονο το ΚΚΕ απο τα εντος και απο τα εκτος ειναι ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β κτλ....

επισης σου θυμιζω εξ αρχης οτι ειπα τι προσωπικες επιλογες / αποψεις εχω και γνωριζω την ευθυνη αυτων οπως γνωριζω και την ευθυνη της ψηφου.

οι επιλογες μου ειναι

η θα επιλεξω αποχη

η θα ριξω ακυρο

η θα ψηφισω ενα απο τα κομματα που αναφερα πιο πανω (μακαρι να μπουν βεβαια στην βουλη για να εχει αντικρυσμα η ψηφος γιατι αν δεν μπουν δεν εχει κανενα νοημα)

καθως τα κομματα που συμμετεχουν στην κυβερνηση αλλα και το υποψηφιο για να κυβερνησει υποστηριζει το ΕΥΡΩ και την Ε.Ε αλλα παραλληλα υποστηριζει το μνημονιο - δανειακη συμβαση

δεν μπορω να πω οτι ειμαι εργαζομενος αλλα ουτε και ανεργος ειμαι καπου στην μεση (δουλευω για το μεροκαματο των 3-4 ευρω την ωρα)

ουτε καταθεσεις εχω ουτε κομποδεμα στην ακρη

MNP-10
24-10-14, 13:52
Ο πολυς/απλος κοσμος εχει το κομποδεμα του στις τραπεζες, οχι σε χαα. Χαα σημαινει τζογος και ρισκο.

Ο πολυς οχι. Η πλειοψηφια του απλου κοσμου δεν εχει κομποδεμα. Ειτε δεν εχει τιποτα, ειτε τον κυνηγανε τα δανεια, ειτε το κομποδεμα ειναι τοσο μικρο που δεν ειναι καν αξιο λογου, ειτε το εξανεμισε η "κριση", ειτε εξανεμιζεται μερα-με-τη-μερα ηδη σε φορους κτλ και ειναι θεμα χρονου να χαθει μεχρι ευρω, νομοτελειακα, επειδη το εισοδημα ειναι αρνητικο (περισσοτερα εξοδα/φοροι κτλ απο εσοδα).



Ναι, αν το εχεις στο μπαουλο θα κρατησει την αξια του. Αυτο κανουν καποιοι εδω και καιρο, τρεμοντας μη τους κλεψουν και αφηνοντας το πληθωρισμο να το ροκανιζει.

Ο πληθωρισμος ειναι αρνητικος.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/797133/ee-arnitikos-plithorismos-se-okto-krati-meli-ton-martio

Αρνητικός ήταν ο πληθωρισμός τον Μάρτιο σε οκτώ κράτη - μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, όπως ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Στατιστική Υπηρεσία Eurostat.

Η μεγαλύτερη μείωση τιμών καταγράφηκε στη Βουλγαρία (-2%), στη συνέχεια στην Ελλάδα (-1,5%) και στην Κύπρο (-0,9%) ενώ η μεγαλύτερη αύξηση σημειώθηκε στη Βρετανία (1,5%), στην Αυστρία και τη Μάλτα (1,4%).

Κατά μέσο όρο ο ετήσιος πληθωρισμός ήταν τον Μάρτιο στην Ευρωζώνη στο 0,5% (0,7% τον Φεβρουάριο) ενώ προ ενός έτους ήταν στο 1,7%.

JULIANIK
24-10-14, 14:52
Μόνο που σε μας δεν ήταν απλά τον Μάρτιο αρνητικός ο πληθωρισμός,
αλλά για 20ο συνεχή μήνα, σπάζοντας μακράν κάθε μεταπολεμικό ρεκόρ.
Η πτωχοποίηση χωρίς τέλος.

145926

spyrosn
24-10-14, 15:35
@Zer0c00l: Άμα είναι να ρίξεις άκυρο μην πας καθόλου, έχει ακριβώς την ίδια βαρύτητα (καμία) με την αποχή, και χάνεις και το ΣΚ σου.

Basilhs23_
24-10-14, 17:55
οι επιλογες μου ειναι

η θα επιλεξω αποχη

η θα ριξω ακυρο

η θα ψηφισω ενα απο τα κομματα που αναφερα πιο πανω (μακαρι να μπουν βεβαια στην βουλη για να εχει αντικρυσμα η ψηφος γιατι αν δεν μπουν δεν εχει κανενα νοημα)


Επειδή έχω βαρεθεί να το αναλύω αυτό, αλλά θεωρώ οτι δεν το ξέρεις οπότε καλό είναι να στο πω, είτε λευκό είτε άκυρο είτε αποχή, τα ποσοστά αυτά δεν προσμετρώνται στον παρονομαστή του κλάσματος όταν θα γίνεται ο υπολογισμός των ποσοστών που πήρε κάθε κόμμα μετά τις εκλογές, αυτό σημαίνει οτι ενώ νομίζει κάποιος στο μυαλό του οτι θα επηρεάσει τα πολιτικά κόμματα με αυτή του την πράξη στην πραγματικότητα τα ενισχύει και τρίβουν τα χέρια τους, αυτό ορίζεται από τον εκλογικό νόμο ώστε να μην αφήνει περιθώρια στον κόσμο με την αποχή ή με άλλες κινήσεις πέρα από το να ψηφίσει κάποιο κόμμα να επηρεάσει τα υπόλοιπα κόμματα.
Πρακτικό απλό παράδειγμα, εκλογικό σώμα 10 άτομα, τα 3 ΝΔ τα 2 ΠΑΣΟΚ το 1 ΣΥΡΙΖΑ και τα 4 άλλα κόμματα με 0% λευκό/άκυρο/αποχή, σε ποσοστά είναι 3/10=30% ΝΔ, 20% ΠΑΣΟΚ, 10% ΣΥΡΙΖΑ, 40% άλλα, 0% αποχή. Πάμε τώρα στο ενδεχόμενο του 30% αποχή/λευκό/άκυρο όπου αυτό το 30% το παίρνω από ψηφοφόρους λοιπών κομμάτων, 3 ΝΔ. 2 ΠΑΣΟΚ 1 ΣΥΡΙΖΑ 1 άλλα και 3 αποχή,λευκό,άκυρο, στα ποσοστά τώρα ο παρονομαστής αντί για 10 θα είναι 7 έτσι, 3/7 = 42.9% ΝΔ, 28.5% ΠΑΣΟΚ, 14.3% ΣΥΡΙΖΑ - άλλα, 30% αποχή λευκό άκυρο. Άρα ενισχύεις τα ήδη υπάρχοντα κόμματα.
Εδώ να αναφέρω και κάτι ποιό ειδικό, οτι ακόμα και μικρά κόμματα να ψηφίσεις και δεν περάσουν στην βουλή δηλαδή φέρουν κάτω από 3%, το αθροιστικό ποσοστό των κομμάτων επιμερίζεται και δίνεται για τις έδρες όσων κομμάτων μπούν στην βουλή. Άρα μεγάλη στροφή του κόσμου σε μικρά κόμματα που δεν έχουν πιθανότητα να μπούν = ενίσχυση συστεμικών μεγάλων κομμάτων. Σε αυτό βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα για να το αποφύγουμε, μια καλή λύση θα ήταν οι πληροφόρηση από δημοσκοπίσεις ώστε η ψήφος να πάει κυρίως σε κόμματα που πλησιάζουν ή περνάν το 3%, αλλά δεν είναι αξιόπιστες ειδικά σε τέτοια μικρά ποσοστά. Τουλάχιστον ας σώσουμε την κατάσταση από την αποχή το λευκό και το άκυρο.

Εδώ να πώ και κάτι αρλούμπες που έχουν ακουστεί κατά καιρούς και τις σπαμάρουν διάφοροι αδαείς και ημιμαθείς επειδή από κάπου το άκουσαν, κάτι σαν τον ομογενή με τα 600 δις. Έλεγαν λοιπόν οτι με 51% αποχή ακυρώνεται η βουλή ή ξαναγίνονται εκλογές και κάτι τέτοιο σύμφωνα με το σύνταγμα, δεν ισχύει τίποτε. Προφανώς τα λένε παπαγαλάκια για να ενισχύσουν τα μεγάλα κόμματα.
Επειδή λοιπόν το σύστημα έχει προσπαθήσει να ρυθμισει τα πράγματα έτσι ώστε να μην μπορείς να τους πειράξεις με την ψήφο σου, πρέπει να βρούμε ποιες είναι οι τρύπες του συστήματος και να το χτυπήσουμε από εκεί. Οι τρύπες είναι, όχι αποχή λευκό ή άκυρο, προσεκτικό ψάξιμο και διάβασμα για τις θέσεις τις πολιτικές τις ιδεολογίες και το καταστατικό του κάθε κόμματος που θα ρίξει κάποιος, όχι χαλαρή ψήφος ή ψήφος στην τύχη, με αυτά είμαστε οκ και αν γίνεται στο μέτρο του δυνατού βέβαια αποφυγή ψήφισης κόμματος που δεν πρόκειται να φέρει πάνω από 2.5-3%.

Zer0c00L
24-10-14, 18:06
μπορει για σενα φιλε μου να εχει την ιδια βαρυτητα η αποχη η το ακυρο
αλλα και να μην το κανω εγω (να ριξω ακυρο η να προτιμησω την αποχη) δυστυχως θα το κανουν αρκετοι νεοι ανθρωποι οι οποιοι σιχαθηκαν το υπαρχων πολιτικο συστημα (πραγμα που εχουν απολυτα δικιο) και πιστευουν οπως εγω οτι δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα μεσα στο ευρω , στην ε.ε απο την στιγμη που εχουμε μνημονιο-δανειακη συμβαση σε ισχυ μεχρι το 2060.

επισης η ψηφος μου προς το ΚΚΕ η το ΕΠΑΜ η το ΣΧΕΔΙΟ Β η προς το οποιοδηποτε αλλο κομμα που συμφωνω με τις αποψεις του δεν εχει καμια σημασια

καθως η πλειοψηφια (θυμασαι κατι που λεγεται "διαιρει και βασιλευε") θα ψηφισει τα κομματα που εγω απεχθανομαι γιατι απλα λενε ψεμματα στον ελληνικο λαο (στους πολιτες) και θα φανει μετα απο τις εκλογες αλλα τοτε θα ειναι αργα γιατι θα τους εχουν ψηφισει αρα θα εχουν εξασφαλισει τα χιλιαρικα ευρω καθε μηνα στην τσεπη τους

γιατι αυτο ειναι το μονο που τους ενδιαφερει φιλε μου

δεν τους ενδιαφερει αν εσυ η εγω ζουμε η πεθανουμε

μας εχουν χεσμενους

- - - Updated - - -


Επειδή έχω βαρεθεί να το αναλύω αυτό, αλλά θεωρώ οτι δεν το ξέρεις οπότε καλό είναι να στο πω, είτε λευκό είτε άκυρο είτε αποχή, τα ποσοστά αυτά δεν προσμετρώνται στον παρονομαστή του κλάσματος όταν θα γίνεται ο υπολογισμός των ποσοστών που πήρε κάθε κόμμα μετά τις εκλογές, αυτό σημαίνει οτι ενώ νομίζει κάποιος στο μυαλό του οτι θα επηρεάσει τα πολιτικά κόμματα με αυτή του την πράξη στην πραγματικότητα τα ενισχύει και τρίβουν τα χέρια τους, αυτό ορίζεται από τον εκλογικό νόμο ώστε να μην αφήνει περιθώρια στον κόσμο με την αποχή ή με άλλες κινήσεις πέρα από το να ψηφίσει κάποιο κόμμα να επηρεάσει τα υπόλοιπα κόμματα.
Πρακτικό απλό παράδειγμα, εκλογικό σώμα 10 άτομα, τα 3 ΝΔ τα 2 ΠΑΣΟΚ το 1 ΣΥΡΙΖΑ και τα 4 άλλα κόμματα με 0% λευκό/άκυρο/αποχή, σε ποσοστά είναι 3/10=30% ΝΔ, 20% ΠΑΣΟΚ, 10% ΣΥΡΙΖΑ, 40% άλλα, 0% αποχή. Πάμε τώρα στο ενδεχόμενο του 30% αποχή/λευκό/άκυρο όπου αυτό το 30% το παίρνω από ψηφοφόρους λοιπών κομμάτων, 3 ΝΔ. 2 ΠΑΣΟΚ 1 ΣΥΡΙΖΑ 1 άλλα και 3 αποχή,λευκό,άκυρο, στα ποσοστά τώρα ο παρονομαστής αντί για 10 θα είναι 7 έτσι, 3/7 = 42.9% ΝΔ, 28.5% ΠΑΣΟΚ, 14.3% ΣΥΡΙΖΑ - άλλα, 30% αποχή λευκό άκυρο. Άρα ενισχύεις τα ήδη υπάρχοντα κόμματα.
Εδώ να αναφέρω και κάτι ποιό ειδικό, οτι ακόμα και μικρά κόμματα να ψηφίσεις και δεν περάσουν στην βουλή δηλαδή φέρουν κάτω από 3%, το αθροιστικό ποσοστό των κομμάτων επιμερίζεται και δίνεται για τις έδρες όσων κομμάτων μπούν στην βουλή. Άρα μεγάλη στροφή του κόσμου σε μικρά κόμματα που δεν έχουν πιθανότητα να μπούν = ενίσχυση συστεμικών μεγάλων κομμάτων. Σε αυτό βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα για να το αποφύγουμε, μια καλή λύση θα ήταν οι πληροφόρηση από δημοσκοπίσεις ώστε η ψήφος να πάει κυρίως σε κόμματα που πλησιάζουν ή περνάν το 3%, αλλά δεν είναι αξιόπιστες ειδικά σε τέτοια μικρά ποσοστά. Τουλάχιστον ας σώσουμε την κατάσταση από την αποχή το λευκό και το άκυρο.

Εδώ να πώ και κάτι αρλούμπες που έχουν ακουστεί κατά καιρούς και τις σπαμάρουν διάφοροι αδαείς και ημιμαθείς επειδή από κάπου το άκουσαν, κάτι σαν τον ομογενή με τα 600 δις. Έλεγαν λοιπόν οτι με 51% αποχή ακυρώνεται η βουλή ή ξαναγίνονται εκλογές και κάτι τέτοιο σύμφωνα με το σύνταγμα, δεν ισχύει τίποτε. Προφανώς τα λένε παπαγαλάκια για να ενισχύσουν τα μεγάλα κόμματα.
Επειδή λοιπόν το σύστημα έχει προσπαθήσει να ρυθμισει τα πράγματα έτσι ώστε να μην μπορείς να τους πειράξεις με την ψήφο σου, πρέπει να βρούμε ποιες είναι οι τρύπες του συστήματος και να το χτυπήσουμε από εκεί. Οι τρύπες είναι, όχι αποχή λευκό ή άκυρο, προσεκτικό ψάξιμο και διάβασμα για τις θέσεις τις πολιτικές τις ιδεολογίες και το καταστατικό του κάθε κόμματος που θα ρίξει κάποιος, όχι χαλαρή ψήφος ή ψήφος στην τύχη, με αυτά είμαστε οκ και αν γίνεται στο μέτρο του δυνατού βέβαια αποφυγή ψήφισης κόμματος που δεν πρόκειται να φέρει πάνω από 2.5-3%.


η λυση σε αυτο φιλε μου ειναι να εφαρμοστει η αληθινη και πραγματικη δημοκρατια

δηλαδη η εξουσια στα χερια του λαου αυτος να αποφασιζει και κανεις αλλος

αυτος να ψηφιζει τι θελει και τι οχι

καμια βουλη , κανεις βουλευτης , κανεις υπουργος/πρωθυπουργος/προεδρος

γιατι ολα αυτα που αποκαλουν αυτοι που μας κυβερνουσαν , μας κυβερνουν , θα μας κυβερνησουν σημερα δημοκρατια δεν εχουν καμια σχεση με την αληθινη και πραγματικη δημοκρατια (ασε που προσωπικα θεωρω οτι εχουμε χουντα)

σε αυτα που λες εχεις φυσικα απολυτα δικιο.

βεβαια υπαρχει και το ρισκο οτι αν κανεις δεν παει να ψηφισει δηλαδη εχουμε 100% αποχη η 100% λευκα/ακυρα

πως θα βγαλουν κυβερνηση με τις δικες τους ψηφους οταν η πλειοψηφια του εκλογικου σωματος προτιμησει την αποψη η ψηφισει λευκο η ακυρο

αυτο ειλικρινα θα ηθελα να το δω καθως κατι τετοιο πιστευω οτι ειναι ακυρο απο το ιδιο το συνταγμα (οχι οτι το υπολογιζουν βεβαια αυτοι που κυβερνουν εδω εχουν καταλυσει την δημοκρατια και εχουν καταπατησει καθε αρθρο του συνταγματος) που αν ειχαμε "στρατιωτικη χουντα" θα τους ειχαν εκτελεσει στο συνταγμα με συνοπτικες διαδικασιες και δεν θα περιμεναμε εμεις οι πολιτες την ανεξαρτητη δικαιοσυνη να τους καλεσει σε απολογια για τον παρανομο πλουτισμο που εχουν αρκετοι απο αυτους και να τους δημευσει τα περιουσιακα στοιχεια που αποκτησαν με παρανομο τροπο (γιατι κατι τετοιο εννοειτε οτι δεν προκειτε να συμβει ποτε)

Basilhs23_
24-10-14, 18:16
Διακυβέρνηση μόνο του λαού χωρίς εκλεγμένο εκπρόσωπο κυβερνήτη ή ηγέτη δεν πρόκειται να υπάρξει και δεν νομίζω να υπάρχει σε καμιά χώρα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι η λεγόμενη ηλεκτρονική δημοκρατία όπου με κάποιον τρόπο αντί να ψηφίζει η βουλή θα δημιουργηθεί ηλεκτρονική βάση δεδομένων με τις κατάλληλα μέτρα ασφαλείας και να ψηφίζει ο κόσμος από το διαδίκτυο κάποιους νόμους και άρθρα που θα προτίνονται από τους εκλεγμένους πολιτικούς. Φυσικά για εμένα παραμένει ουτοπία κάτι τέτοιο ειδικά στην Ελλάδα.

Zer0c00L
24-10-14, 18:18
Διακυβέρνηση μόνο του λαού χωρίς εκλεγμένο εκπρόσωπο κυβερνήτη ή ηγέτη δεν πρόκειται να υπάρξει και δεν νομίζω να υπάρχει σε καμιά χώρα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι η λεγόμενη ηλεκτρονική δημοκρατία όπου με κάποιον τρόπο αντί να ψηφίζει η βουλή θα δημιουργηθεί ηλεκτρονική βάση δεδομένων με τις κατάλληλα μέτρα ασφαλείας και να ψηφίζει ο κόσμος από το διαδίκτυο κάποιους νόμους και άρθρα που θα προτίνονται από τους εκλεγμένους πολιτικούς. Φυσικά για εμένα παραμένει ουτοπία κάτι τέτοιο ειδικά στην Ελλάδα.

κατι τετοιο λεω και εγω

εννοειτε οτι δεν θα δουμε κατι τετοιο στην ελλαδα....

ειπα εξ αρχης οτι αγαπουν τα χιλιαρικα ευρω καθε μηνα

αυτο τους ενδιαφερει και μονο....

Stefan_
24-10-14, 21:14
μου αρεσει που λες στον πληθυντικο την λεξη "κομματα"

θα ηθελα να μαθω ποια κομματα λες και τι αποψεις εχουν......................................


Φιλε αν παρεις το καταλογο υπαρχουν δεκαδες κομματα, ουτε ενα δε βρισκεις να τιμησεις με τη ψηφο σου?
Και αφου θες δραχμη, γιατι δε ψηφιζεις καποιο απο αυτα που εσυ ο ιδιος ανεφερες?
Για μενα βεβαια οσοι μιλανε για δραχμη ειναι απλα μουρλοι. Εσυ μπορει να μην εχεις φραγκο αλλα γιατι να καταστραφουν ολοι οι αλλοι που τα μαζευαν μια ζωη? Η λυση ειναι να κοπουν τα προνομια καποιων ελληνων και να περικοπουν οι σπαταλες του κρατους, οχι να αυτοκτονησουμε πηγαινοντας στη δραχμη.

anon
24-10-14, 21:16
Παντως αφου θες δραχμη ελπιζω να γνωριζεις και τις συνεπειες της. Λογικα θα εισαι και αφραγκος, ολοι ομως οσοι εχουν καποιο κομποδεμα με οικονομιες ζωης, γιατι να το χασουν?

Oσοι είχαν κάποιο κομπόδεμα και φοβόντουσαν μην το χάσουν εαν πάμε σε δραχμή (μιλώ για τους μικρούς, οι μεγάλοι "επενδυτές" είναι άλλη ιστορία), είτε το έχασαν ήδη, ή έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος, και έπεται και το υπόλοιπο... Η' μπορεί να πεί κανείς το αντίθετο;

- - - Updated - - -


Διακυβέρνηση μόνο του λαού χωρίς εκλεγμένο εκπρόσωπο κυβερνήτη ή ηγέτη δεν πρόκειται να υπάρξει και δεν νομίζω να υπάρχει σε καμιά χώρα. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι η λεγόμενη ηλεκτρονική δημοκρατία όπου με κάποιον τρόπο αντί να ψηφίζει η βουλή θα δημιουργηθεί ηλεκτρονική βάση δεδομένων με τις κατάλληλα μέτρα ασφαλείας και να ψηφίζει ο κόσμος από το διαδίκτυο κάποιους νόμους και άρθρα που θα προτίνονται από τους εκλεγμένους πολιτικούς. Φυσικά για εμένα παραμένει ουτοπία κάτι τέτοιο ειδικά στην Ελλάδα.

χιλιες φορές κλήρωση.
ξέρεις νομίζω πόσο διαβλητό μπορεί ναναι ένα τέτοιο σύστημα με ηλεκτρονικπή ψηφοφορία.

Stefan_
24-10-14, 22:16
Ο πολυς οχι. Η πλειοψηφια του απλου κοσμου δεν εχει κομποδεμα.

H πλειοψηφια λεμε απο αυτους που εχουν λεφτα.



Ο πληθωρισμος ειναι αρνητικος.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/797133/ee-arnitikos-plithorismos-se-okto-krati-meli-ton-martio

Αρνητικός ήταν ο πληθωρισμός τον Μάρτιο σε οκτώ κράτη - μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, όπως ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Στατιστική Υπηρεσία Eurostat.

Η μεγαλύτερη μείωση τιμών καταγράφηκε στη Βουλγαρία (-2%), στη συνέχεια στην Ελλάδα (-1,5%) και στην Κύπρο (-0,9%) ενώ η μεγαλύτερη αύξηση σημειώθηκε στη Βρετανία (1,5%), στην Αυστρία και τη Μάλτα (1,4%).

Κατά μέσο όρο ο ετήσιος πληθωρισμός ήταν τον Μάρτιο στην Ευρωζώνη στο 0,5% (0,7% τον Φεβρουάριο) ενώ προ ενός έτους ήταν στο 1,7%.

Αυτα ειναι τα τυπικα στοιχεια, ολοι ομως γνωριζουμε οτι οι τιμες συνεχως αυξανουν.

- - - Updated - - -


μπορει για σενα φιλε μου να εχει την ιδια βαρυτητα η αποχη η το ακυρο
αλλα και να μην το κανω εγω (να ριξω ακυρο η να προτιμησω την αποχη) δυστυχως θα το κανουν αρκετοι νεοι ανθρωποι οι οποιοι σιχαθηκαν το υπαρχων πολιτικο συστημα (πραγμα που εχουν απολυτα δικιο) και πιστευουν οπως εγω οτι δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα μεσα στο ευρω , στην ε.ε απο την στιγμη που εχουμε μνημονιο-δανειακη συμβαση σε ισχυ μεχρι το 2060.

επισης η ψηφος μου προς το ΚΚΕ η το ΕΠΑΜ η το ΣΧΕΔΙΟ Β η προς το οποιοδηποτε αλλο κομμα που συμφωνω με τις αποψεις του δεν εχει καμια σημασια

καθως η πλειοψηφια (θυμασαι κατι που λεγεται "διαιρει και βασιλευε") θα ψηφισει τα κομματα που εγω απεχθανομαι γιατι απλα λενε ψεμματα στον ελληνικο λαο (στους πολιτες) και θα φανει μετα απο τις εκλογες αλλα τοτε θα ειναι αργα γιατι θα τους εχουν ψηφισει αρα θα εχουν εξασφαλισει τα χιλιαρικα ευρω καθε μηνα στην τσεπη τους

γιατι αυτο ειναι το μονο που τους ενδιαφερει φιλε μου

δεν τους ενδιαφερει αν εσυ η εγω ζουμε η πεθανουμε

μας εχουν χεσμενους


Πολυ σωστα ειπαν οι αλλοι φιλοι οτι η αποχη και το ακυρο(και το λευκο επισης) εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα. Δεν μετρανε σε τιποτα και πουθενα.
Οσοι περισσοτεροι βρεθουν που θα κανουν αποχη/ακυρο, τοσο περισσοτερο τριβουν τα χερια τους απο ικανοποιηση αυτοι που κυβερνανε ή οι διαδοχοι τους, αφου ανεβαινουν τα ποσοστα τους.

Γιατι η ψηφος προς το ΚΚΕ η το ΕΠΑΜ η το ΣΧΕΔΙΟ Β δεν εχει καμμια σημασια??
Δυστυχως εχουν περασει τη λογικη της "χαμενης ψηφου"... Σου λεει, χαμενη η ψηφος στο επαμ, κερδισμενη στη νδ:lol:

Αυτοι μας εχουν μεν χεσμενους, το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι ψηφοφοροι(βλ.ακυρο,λευκο,αποχη) που τους βοηθανε να μας χεζουν περισσοτερο:(

Zer0c00L
25-10-14, 01:31
Φιλε αν παρεις το καταλογο υπαρχουν δεκαδες κομματα, ουτε ενα δε βρισκεις να τιμησεις με τη ψηφο σου?
Και αφου θες δραχμη, γιατι δε ψηφιζεις καποιο απο αυτα που εσυ ο ιδιος ανεφερες?
Για μενα βεβαια οσοι μιλανε για δραχμη ειναι απλα μουρλοι. Εσυ μπορει να μην εχεις φραγκο αλλα γιατι να καταστραφουν ολοι οι αλλοι που τα μαζευαν μια ζωη? Η λυση ειναι να κοπουν τα προνομια καποιων ελληνων και να περικοπουν οι σπαταλες του κρατους, οχι να αυτοκτονησουμε πηγαινοντας στη δραχμη.

ο καταλογος που λες μπορει να ειναι μεγαλος

οπως και να ξεχωριζουν τα κομματα που αναφερω

ικανους πολιτικους δεν βλεπω ομως....βεβαια για να υπαρχουν τετοιοι θα πρεπει να υπαρχουν και ικανοι πολιτες....πραγμα που αρχιζω να πιστευω οτι πρωτα φταιμε εμεις και μετα αυτοι που εμεις ψηφιζουμε.

παντως θα συμφωνησω μαζι σου και θα πω οτι εχεις απολυτα δικιο στα λεγομενα σου

αλλα θελω να μου εξηγησεις μερικα πραγματα (να με συγχωρεις ισως φταιει η ηλικια των 42-43 χρονων και δεν τα καταλαβαινω)

για πες μου απο ποιους να κοπουν τα προνομια? γιατι απο αυτα που βλεπω εγω με τα ματια μου καθημερινα ειναι ...μυρια τους ανεργους , ....μυρια τους κατω απο τα ορια της φτωχιας , .....αστεγους που κοιμουνται στο δρομο και ψαχνουν στα σκουπιδια γενικα βλεπω καθημερινα που μετακινουμε στην αθηνα αρκετα .... μυρια κοσμου που υποφερει απο την ανεργια - φτωχια - πεινα - εξαθλιωση

μερικοι απο αυτους πεθαινουν στο δρομο και κανεις δεν νοιαζεται

και οτι αφορα τους "προνομιουχους" που λες δεν βλεπω να τους εχουν κοπει τα προνομια ουτε να εχουν χασει τις δουλειες τους ουτε φυσικα να πεινανε

μια χαρα περνανε....αν κρινω ειδικα απο τους συνδικαλιστες που ειχα απο την εποχη που ημουν "συμβασιουχος στο δημοσιο" μια χαρα περνανε εις υγειαν των κοροιδων δεν δουλευουν στο δρομο οπως εγω για 3-4 ευρω την ωρα ουτε για 490 ευρω το μηνα που παιρνουν αρκετοι ιδιωτικοι υπαλληλοι....

εκτος αν εννοεις πολιτικους που πηγαν φυλακη ταχα μου για σκανδαλα - μιζες - παρανομο πλουτισμο κτλ...γιατι εκτος εναν Α.Τσοχατζοπουλο και κατι πρωην δημαρχους δεν βλεπω κανεναν αλλο να πηγαινει φυλακη ουτε φυσικα να του δημευουν την περιουσια.

δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι

κανενος το προνομιο δεν θα κοψεις εσυ , εγω η οποιος αλλος

καμια σπαταλη του κρατους δεν θα κοπει

κανεις πολιτικος/συνδικαλιστης δεν προκειτε να παει φυλακη και να δημευτει η περιουσια του

αλλα οσο ζεις και αναπνεεις εσυ και ολοι/ες οι απλοι ανθρωποι θα τους πληρωνουμε μεχρι που δεν θα εχουμε και θα μας παρουν τα σπιτια η οτι αλλο εχουμε και θα μας χωσουν φυλακη η μεχρι που θα αυτοκτονησουμε η θα πεθανουμε

- - - Updated - - -


H πλειοψηφια λεμε απο αυτους που εχουν λεφτα.

Αυτα ειναι τα τυπικα στοιχεια, ολοι ομως γνωριζουμε οτι οι τιμες συνεχως αυξανουν.

- - - Updated - - -

Πολυ σωστα ειπαν οι αλλοι φιλοι οτι η αποχη και το ακυρο(και το λευκο επισης) εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα. Δεν μετρανε σε τιποτα και πουθενα.
Οσοι περισσοτεροι βρεθουν που θα κανουν αποχη/ακυρο, τοσο περισσοτερο τριβουν τα χερια τους απο ικανοποιηση αυτοι που κυβερνανε ή οι διαδοχοι τους, αφου ανεβαινουν τα ποσοστα τους.

Γιατι η ψηφος προς το ΚΚΕ η το ΕΠΑΜ η το ΣΧΕΔΙΟ Β δεν εχει καμμια σημασια??
Δυστυχως εχουν περασει τη λογικη της "χαμενης ψηφου"... Σου λεει, χαμενη η ψηφος στο επαμ, κερδισμενη στη νδ:lol:

Αυτοι μας εχουν μεν χεσμενους, το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι ψηφοφοροι(βλ.ακυρο,λευκο,αποχη) που τους βοηθανε να μας χεζουν περισσοτερο:(

συμφωνω μαζι σου

αλλα για εξηγησε μου σε παρακαλω πως η ψηφος προς το ΚΚΕ , ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β κτλ θα εχει σημασια αφου καταρχην οι αποψεις τους ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩ , ΕΚΤΟΣ Ε.Ε , ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ πραγματα που οπως ειπες φοβαται ο περισσοτερος κοσμος (και να συμφωνησω οτι τωρα αν βγουμε απο το ΕΥΡΩ , Ε.Ε απλα θα ειναι η τελικη καταστροφη της χωρας) αυτο θα επρεπε να εχει γινει πριν υπογραψουν "καποιοι" το μνημονιο (δανειακη συμβαση)

τωρα το παιχνιδι τελειωσε μεχρι το 2060 οσοι ζουμε θα πληρωνουμε μετα τα παιδια μας....

οτι αφορα τα κομματα που αναφερω ΚΚΕ , ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β , κτλ

δεν προκειτε να γινουν κυβερνηση ΠΟΤΕ ακομα και αν ολο το εκλογικο σωμα τους ψηφισει (γιατι αν βαλεις κατω τα ...μυρια των ανεργων , μαζι με τα ...μυρια των φτωχων/πεινασμενων μας δινουν το μισο πληθυσμο της αττικης.

τα κομματα που διεκδικουν την εξουσια αγαπητε φιλε μου ειναι ΤΡΙΑ

ΝΔ
ΠΑΣΟΚ (ΕΛΙΑ)
ΣΥΡΙΖΑ

και εχουν τα "δεκανικια τους"

οπως το ΛΑΟΣ , ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ , ΔΗΜΑΡ κτλ

αν εσυ θεωρεις οτι λενε την απολυτη αληθεια στο ελληνικο λαο

τοτε ψηφισε τους εχεις το ελευθερο απο μενα

εμενα η αποψη μου ειναι μια και δεν αλλαζει

δημευση περιουσιας που αποκτησαν παρανομα

και κρεμασμα στο συνταγμα

οι πρωην που κυβερνησαν τον τοπο

οι νυν που κυβερνουν τον τοπο

και οι επομενοι αν κανουν τα ιδια

μονο ετσι θα δεις φως στο τουνελ

αλλιως θα ζεις παντα σε "καμμενη γη"

dhmk
25-10-14, 08:18
Ενδιαφέρον. Ξέρετε υπάρχει και το Ποτάμι. Αυτό που ήδη έχει ευρωβουλευτές; Που στις δημοσκοπήσεις παίρνει πάνω από 5%; Ήθελα να ήξερα πως λογαριάζεται περισσότερο το... ΕΠΑΜ και το Σχέδιο Β (ανύπαρκτα!) και όχι το Ποτάμι.

Ως ιδιοκτήτης ακινήτων (και έχων ακόμη κομπόδεμα - όλα τα προηγούμενα χρόνια αποταμίευα!) όπως έχω αναφέρει παλιότερα δίνω το 40% του αβέβαιου (από τα ακίνητα) εισοδήματός μου (ντάξ, έχω και ένα μειούμενο κάθε χρόνο από τόκους) στο κράτος των αλητών και των απατεώνων: Γιατί το κράτος παραμένει διεφθαρμένο, μια συντεχνία που στο κύριο όγκο της απλώς τα τρώει από το φορολογούμενο μόνο για να δηλώνει ότι υπάρχει, χωρίς αξιολόγηση κτλ. Τα γνωστά.

Για να υπογραμμίσω το "αβέβαιο του εισοδήματος" (απέναντι στην απόλυτη βεβαιότητα του ΕΝΦΙΑ και των τεκμηρίων διαβίωσης - και του... φθαρτού της ύπαρξης... βεβαίως!) απλά να αναφέρω ότι σε λίγες μέρες ξενοικιάζεται ένα διαμέρισμα που μάλλον ευελπιστώ ότι θα νοικιαστεί σχετικά γρήγορα. Εδώ στο Χολαργό και στις γύρο ιδιοκτησίες που γνωρίζω δεν υπάρχει τίποτα ξενοίκιαστο. Και από όσο ξέρω και στη πολυκατοικία που βρίσκεται. Αλλά το πιο πιθανό με μικρότερο ενοίκιο. Και φυσικά με όλο το κόστος βελτίωσής του (βάψιμο, επισκευές κτλ) και το ρίσκο να πέσεις σε κακό ενοικιαστή. Εδώ είναι που πρέπει να γίνει υπομονετική επιλογή. Και το συγκεκριμένο, ειδικά το χειμώνα με τα έξοδα θέρμανσης (μόνο το 20% όσο θα είναι ξενοίκιαστο) και επίσης συν την εισφορά για το βάψιμο της πολυκατοικίας, κοινόχρηστα και έξοδα ιδιοκτήτη κοστίζει 100+ ευρώ τον... μήνα. Αλλά με 11% φόρο εισοδήματος από το πρώτο ευρώ... ασχέτως!

Ο για λίγο ακόμη νοικάρης μου, μηχανικός του Πολυτεχνείου με ειδίκευση στα δίκτυα υπολογιστών (45 ετών) απλά έμεινε άνεργος, πεπεισμένος ότι δεν υπάρχουν πλέον δουλειές, και όπως μου λέει ζει πλέον (εδώ και 6 μήνες) με τη βοήθεια των γονιών του (συνταξιούχων) στο σπίτι των οποίων θα μετακομίσει οσονούπω. Και προσπαθεί να συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι πρέπει να μεταναστεύσει στο Λονδίνο (έχει κάποιο φίλο του εκεί να τον βοηθήσει το πρώτο καιρό), αναζητώντας ήδη δουλειά μέσω Internet.

Με αυτή τη κατάσταση δεν μπορώ, πλέον, να υποστηρίξω αυτή τη "συγκυβέρνηση". Είναι σαν να τους λέω, η κατάσταση μ'αρέσει, ρίξτε και παραπάνω. Απλά δεν γίνεται! Και εδώ που τα λέμε μιλάμε για τα θλιβερά κόμματα που έφτιαξαν αυτό το σάπιο πελατειακό κράτος που απεχθάνομαι/ντρέπομαι να του δίνω έστω και ένα σεντ. Αν πήραν την ψήφο μου το 2012 ήταν λόγω ανάγκης και μόνο. Γιατί η εναλλακτική θα ήταν το κατά βάση γελοίο και απαράδεκτο σκουπιδαριό του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτή τη στιγμή αν υπάρχει κόμμα που ούτως ή άλλως θα ήθελα να ψηφίσω είναι το Ποτάμι, αρκεί τουλάχιστον οι δημοσκοπήσεις να το "κρατούν" σε κάποιο ποσοστό για να μην φοβάμαι ότι η ψήφος μου θα πάει χαμένη. Ντάξει, δεν θέλω να αποκτήσω την εμπειρία ότι πάω και ψηφίζω για να ανακαλύψω, τελικά, ότι έχουμε μείνει εγώ και ο... Σταύρος!

Αλλά ο οποιοσδήποτε πως μπορεί να τα βγάλει πέρα με αυτό το διεφθαρμένο κράτος που διαδηλώνει κατά της αξιολόγησης;

MNP-10
25-10-14, 09:33
Με αυτή τη κατάσταση δεν μπορώ, πλέον, να υποστηρίξω αυτή τη "συγκυβέρνηση". Είναι σαν να τους λέω, η κατάσταση μ'αρέσει, ρίξτε και παραπάνω. Απλά δεν γίνεται!

Το μνημονιακο τριπτυχο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ εγινε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΠΟΤΑΜΙ... και συ θα τους κανεις τα μουτρα κρεας ψηφιζοντας ποταμι?

ntoremi
25-10-14, 09:35
To ποταμι σου ειναι δεκανικι-τσοντα-σφηνα των μπομπολο-μιντια-νταβατζηδων για να διατηρηθει το υπαρχον πολιτικο συστημα απο το οποιο εφαγαν, τρωνε και θα τρωνε απειρα λεφτα αυτοι οι νταβατζηδες. Δεν ειναι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ειναι ποταμι. Δεν ειναι γιαννης, ειναι γιαννακης. Συνεχισε να τους στηριζεις λοιπον.

Κι οπως ειπε κι ο Πανουσης: ο Σταυρος Θεοδωρακης χωρις αμοιβη δεν παει ουτε καν μεχρι το περιπτερο.

dhmk
25-10-14, 10:21
Το μνημονιακο τριπτυχο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ εγινε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΠΟΤΑΜΙ... και συ θα τους κανεις τα μουτρα κρεας ψηφιζοντας ποταμι?

Λυπάμαι αλλά αυτά είναι κραυγές χωρίς λογική, μαζί και με το τι λέει ο Πανούσης (ntoremi), που δεν με αφορούν. Άλλωστε το Ποτάμι θα μπορούσε πιο εύκολα να το παίξει "αντι-μνημονιακό". Ξέρεις δεν είναι εύκολο να επιλέγεις να είσαι "μνημονιακός", δηλαδή αυτό για το οποίο θα σε μισούσαν... όλοι! Αν και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν μνημονιακοί. Υπάρχουν μόνο οι αντι-μνημονιακοί (ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΚΚΕ, ΧΑ και λοιπές... επαναστατικές δυνάμεις) και όλοι οι άλλοι. Ήταν και ο Σαμαράς, τέτοιος, για μερικά φεγγάρια αλλά τελικά πρόδωσε το σχετικό στρατόπεδο.

Τα περί μνημονιακών και αντιμνημονιακών τα τοποθετώ στη κατηγορία της πολιτικής των ψεκασμών. Δεν με απασχολούν τέτοιοι όροι και ούτε καν τους χρησιμοποιώ.

Πρέπει να ξεκινάμε από την παραδοχή ότι η χώρα, δηλαδή το κράτος, πτώχευσε. Αυτή είναι η κύρια πραγματικότητα για να ξεκινήσουμε την ανάλυσή μας. Και από κει και πέρα να σκεφθούμε γιατί πτωχεύσαμε και τι ενέργειες έγιναν να μην γίνουμε μπάχαλο εντελώς και χάσουμε τα πάντα. Τι έγινε για να σταθούμε ως χώρα και πάλι στα πόδια μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Π.χ. να έχουμε ένα καλύτερο κράτος, δηλαδή να έχουμε κράτος αντί μια συντεχνία όπως συνέβαινε και συνεχίζει να συμβαίνει μέχρι και σήμερα. Και εδώ μπορούμε να συζητήσουμε. Οι αναφορές περί μνημονιακών και αντιμνημονιακών αντιστοιχούν σε μια εθελότυφλη νοοτροπία, κάτι σαν τον μεσαίωνα που για τα κακά που τους συνέβαιναν έψαχναν μάγισσες για να κάψουν ή σήμερα ψήφους απελπισμένων και απληροφόρητων ή ανθρώπων που βλέπουν ότι δεν μπορεί να χρηματοδοτηθεί το μπάχαλο στο οποίο είχαν βολευτεί από αυτούς που χαρακτηρίζουν σήμερα ως "μνημονιακούς". Ή πιτσιρικάδες που κλαψουρίζουν γιατί είναι θυμωμένοι γενικώς με τη μαμά τους ή το μπαμπά τους και το θεωρούν πολιτική θέση. Αυτό ασχέτως... μνημονίων.

Και άντε να βγάλεις άκρη.

MNP-10
25-10-14, 10:30
Τα περί μνημονιακών και αντιμνημονιακών τα τοποθετώ στη κατηγορία της πολιτικής των ψεκασμών. Δεν με απασχολούν τέτοιοι όροι και ούτε καν τους χρησιμοποιώ.

Καλο βολι στο ποταμι τοτε και προσοχη στους ψεκασμους :p

tsioy
25-10-14, 10:38
@dhmk
Σε πρώτη βάση, δε θα υποστηρίξεις τη συγκυβέρνηση, αλλά για τους ίδιους λόγους τη στήριξες το '12. Οκ, επιλογές κάνουμε και προτεραιότητες θέτουμε.
Δεύτερον , το Ποτάμι το κρίνουμε ήδη με τα σημερινά λεγόμενά του. Χαρακτηριστικά:
α)Από συνέντευξη στον eniko "Αν δώσουμε παραπάνω λεφτά στον νεό (εννοεί αύξηση) , θα τα δώσει σε βενζίνες και ένδυση/υπόδηση, που το 40% παράγεται στο εξωτερικό. Άρα το ισοζύγιο εισαγωγών/εξαγωγών θα μειωθεί" Σταύρος Θεοδωράκης.
Ασχολίαστο.
β)Στην ίδια συνέντευξη του ζητάνε (για προφανείς λόγους) να κρίνει το Σημίτη και απαντά ότι το κακό του Σημίτη ήταν ότι "εκλεβαν οι τριγύρω του και εκείνος δεν το είχε καταλάβει". Πιο μετά τον ρωτάνε για τη Ζωή Αποστολοπούλου και την ιστορία με την ΜΚΟ και απαντά "δεν το γνωρίζω".
γ)Ενδεικτικά για το πρόγραμμά του, ποιά είναι η πρόταση για την Παιδεία; Ευέλικτα σχολεία και προϋπολογισμοί ανά σχολέιο; Ευχαριστώ, δε θα πάρω.

Zer0c00L
25-10-14, 13:25
Λυπάμαι αλλά αυτά είναι κραυγές χωρίς λογική, μαζί και με το τι λέει ο Πανούσης (ntoremi), που δεν με αφορούν. Άλλωστε το Ποτάμι θα μπορούσε πιο εύκολα να το παίξει "αντι-μνημονιακό". Ξέρεις δεν είναι εύκολο να επιλέγεις να είσαι "μνημονιακός", δηλαδή αυτό για το οποίο θα σε μισούσαν... όλοι! Αν και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν μνημονιακοί. Υπάρχουν μόνο οι αντι-μνημονιακοί (ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΚΚΕ, ΧΑ και λοιπές... επαναστατικές δυνάμεις) και όλοι οι άλλοι. Ήταν και ο Σαμαράς, τέτοιος, για μερικά φεγγάρια αλλά τελικά πρόδωσε το σχετικό στρατόπεδο.

Τα περί μνημονιακών και αντιμνημονιακών τα τοποθετώ στη κατηγορία της πολιτικής των ψεκασμών. Δεν με απασχολούν τέτοιοι όροι και ούτε καν τους χρησιμοποιώ.

Πρέπει να ξεκινάμε από την παραδοχή ότι η χώρα, δηλαδή το κράτος, πτώχευσε. Αυτή είναι η κύρια πραγματικότητα για να ξεκινήσουμε την ανάλυσή μας. Και από κει και πέρα να σκεφθούμε γιατί πτωχεύσαμε και τι ενέργειες έγιναν να μην γίνουμε μπάχαλο εντελώς και χάσουμε τα πάντα. Τι έγινε για να σταθούμε ως χώρα και πάλι στα πόδια μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Π.χ. να έχουμε ένα καλύτερο κράτος, δηλαδή να έχουμε κράτος αντί μια συντεχνία όπως συνέβαινε και συνεχίζει να συμβαίνει μέχρι και σήμερα. Και εδώ μπορούμε να συζητήσουμε. Οι αναφορές περί μνημονιακών και αντιμνημονιακών αντιστοιχούν σε μια εθελότυφλη νοοτροπία, κάτι σαν τον μεσαίωνα που για τα κακά που τους συνέβαιναν έψαχναν μάγισσες για να κάψουν ή σήμερα ψήφους απελπισμένων και απληροφόρητων ή ανθρώπων που βλέπουν ότι δεν μπορεί να χρηματοδοτηθεί το μπάχαλο στο οποίο είχαν βολευτεί από αυτούς που χαρακτηρίζουν σήμερα ως "μνημονιακούς". Ή πιτσιρικάδες που κλαψουρίζουν γιατί είναι θυμωμένοι γενικώς με την μαμά τους ή τον μπαμπά τους και το θεωρούν πολιτική θέση. Αυτό ασχέτως... μνημονίων.

Και άντε να βγάλεις άκρη.

αγαπητε συμφορουμιτη για να βαλω τα πραγματα στο μυαλο σου σε σωστη σειρα να σου εξηγησω μερικα πραγματα (με ολο τον σεβασμο)

καταρχην οτι πτωχευσαμε (χρεωκοπησαμε) ειναι γεγονος αλλα αυτο δεν οφειλεται ξερεις στους απλους πολιτες

αυτο οφειλετε στους πολιτικους (πρωην) που κυβερνησαν την χωρα οι οποιοι εχουν ονομα και επωνυμο οι οποιοι ανηκουν στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ

αυτο οφειλετε στους πολιτικους (νυν) που κυβερνουν την χωρα οι οποιοι εχουν ονομα και επωνυμο και οι οποιοι κατα συμπτωση ανηκουν στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ

και στους εργατοπατερες (συνδικαλιστες) που σκιζουν τα ρουχα τους υπερασπιζοντας "ταχα" μου τους εργαζομενους που δεν εχουν πλεον στον ηλιο μοιρα

και θα πρεπει να εργαστουν για 490 ευρω μισθο για να παρουν μια συνταξη 360 ευρω...

επισης θυμιζω οτι η συγκυβερνηση ξεκινησε με την ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ στην πορεια εφυγε η ΔΗΜΑΡ και εμειναν η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ

στην αντιπολιτευση υπαρχει ο ΣΥΡΙΖΑ - ΔΗΜΑΡ - ΚΚΕ - ΑΝΕΛ - ΧΑ

απο αυτα τα κομματα οι ΑΝΕΛ ειναι πρωην ΝΔ , οι ΔΗΜΑΡ ειναι πρωην ΣΥΡΙΖΑ και υπαρχει η ΧΑ οι οποιοι προερχονται απο το ΛΑΟΣ , ΕΠΕΝ κτλ ακροδεξια στοιχεια.

το ΠΟΤΑΜΙ που ισχυριζεσαι οτι ειναι "αθωο" δυστυχως ειναι δημιουργημα συμφεροντων απο μεγαλοκαναλαρχες/μεγαλοεκδοτες και μεγαλοδημοσιογραφους και με την μεγαλυτερη προβολη που του εγινε καταφερε να παρει το 5% στις ευρωεκλογες αλλιως αν ειχε την νορμαλ προβολη που ειχαν ολοι δεν θα επαιρνε τετοια ποσοστα

επισης το ΠΟΤΑΜΙ ειναι μερος του συστηματος (απλα με αλλη φορεσια) προσωπικα δεν μου αρεσε αυτα που λεει ο Σ.Θοδωρακης περι μισθων και συνταξεων καθως οπως πολυ σωστα ειπε ο πανουσης (ο κυριος αυτος μπορει να ζησει με κατωτατο μισθο 490 ευρω η με κατωτατη βασικη συνταξη 360 ευρω σαφως και οχι προτιμα τα χιλιαρικα ευρω το μηνα απο την Ε.Ε και φυσικα απο την δουλεια του)

οπως ηταν η ΧΑ που εξυπηρετησε το συστημα οταν αντιδρουσε ο κοσμος και επειδη φοβηθηκαν οι εχοντες την εξουσια μην πανε προς ΚΚΕ δημιουργησαν αυτο το μορφωμα που λεγεται ΧΑ και τωρα που δεν τους εξυπηρετει τους οδηγησαν στην φυλακη (ξεχνωντας τους 500.000 ελληνες που ψηφισαν Χ.Α και παραβιαζοντας το συνταγμα καθως "καποιος" υπογραψε για να γινει η Χ.Α πολιτικο κομμα (δεν ηξεραν απο πριν οτι ειναι εγκληματικη οργανωση τωρα το εμαθαν))

επισης οι ΑΝΕΛ οι οποιοι ειναι πρωην ΝΔ στην αρχη εβγαζαν τα ματια τους οτι ειναι αντι-μνημονιακοι και ελεγαν περι δικαιοσυνης (ετσι επεισαν εμενα και αλλους να τους ψηφισουμε) τα αποτελεσματα ομως αλλα εδειξαν για αυτο απο μενα θα φανε μαυρο πλεον...

ο ΣΥΡΙΖΑ τωρα που φωναζει οτι θα σκισει το μνημονιο-δανειακη συμβαση και οτι θα κανει διαπραγματευσεις (προεκλογικα) αφου παρει τις ψηφους που ισως του δωσουν την κυβερνηση της χωρας θα διαπιστωσουν οι ψηφοφοροι του οτι ελεγε ψεμματα καθως ουτε το μνημονιο-δανειακη συμβαση θα σκιζει ουτε θα κανει κατι το διαφορετικο στις διαπραγματευσεις με τους δανειστες (καθως αυτοι θα εχουν το πανω χερι στις διαπραγματευσεις) και εμεις η θα πρεπει να συμφωνησουμε με τους ορους η απλα να την κανουμε με ελαφρια πηδηματακια

ειτε μας αρεσει ειτε οχι αγαπητε μου φιλε στο μνημονιο-δανειακη συμβαση θα ειμαστε τουλαχιστον μεχρι το 2060 οποια κυβερνηση και να βγει

εκτος αν αρνηθει να πληρωσει οποτε αυτο σημαινει εξοδος απο το ευρω και την ε.ε.

αυτα ολα με εκαναν εμενα προσωπικα να θελω να ψηφισω ειτε ΚΚΕ ειτε ΕΠΑΜ ειτε ΣΧΕΔΙΟ Β ειτε ΑΚΕΠ ειτε ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ ειτε γενικα το πιο μικρο κομμα

καθως ολοι αυτοι που ανηκουν στα παρακατω κομματα

ΝΔ
ΠΑΣΟΚ (ΕΛΙΑ)
ΔΗΜΑΡ
ΣΥΡΙΖΑ
ΛΑΟΣ
ΧΑ
ΠΟΤΑΜΙ
ΑΝΕΛ

απο μενα θα φανε μαυρο (ελπιζω να εισακουστω και σε συγγενεις/φιλους/γνωστους και να μην τους ψηφισουν)

dhmk
25-10-14, 14:16
επισης το ΠΟΤΑΜΙ ειναι μερος του συστηματος (απλα με αλλη φορεσια) προσωπικα δεν μου αρεσε αυτα που λεει ο Σ.Θοδωρακης περι μισθων και συνταξεων καθως οπως πολυ σωστα ειπε ο πανουσης (ο κυριος αυτος μπορει να ζησει με κατωτατο μισθο 490 ευρω η με κατωτατη βασικη συνταξη 360 ευρω σαφως και οχι προτιμα τα χιλιαρικα ευρω το μηνα απο την Ε.Ε και φυσικα απο την δουλεια του)


Είναι μέρος του συστήματος πως; Και ποιου συστήματος; Μήπως επειδή κάνει ρήμα με κάτι, δεν ξέρω τι; Από ότι ξέρω δεν ασκεί επάγγελμα πλέον. Εγκατέλειψε τη δημοσιογραφία όσο πιστεύει ότι το Ποτάμι θα έχει ανταπόκριση.

Είναι διάφορα στερεότυπα που πετάει κάποιος ως σύνθημα και τα κολλάνε μερικοί χωρίς ποτέ να μπορούν να εξηγήσουν το γιατί. Ίσως γιατί υπάρχει μια καχυποψία για όσους προέρχονται από την δημοσιογραφία και αυτό διευκολύνει π.χ. στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κάτι το αγελαίο έχει αυτή η νοοτροπία.

Αν είναι μέρος του συστήματος θα είναι προφανώς αυτού που είμαστε όλοι μέρος. Αυτών που έχουν ένα σπίτι, μια δουλειά, ένα εισόδημα, μια... πιστωτική κάρτα, ένα... κινητό και άλλα τέτοια. Αλλά ξέρω, στην Ελλάδα, όπως υπάρχει η κατηγορία ευκαιρίας των αντιμνημονιακών, έτσι υπάρχει και η κατηγορία ευκαιρίας των αντισυστημικών (από παλιά αυτή η κολόνια). Και η λογική πάει κάπως έτσι: Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας. Άρα και ο Θεοδωράκης. Σε (ανα)δουλειά να βρισκόμαστε.

Καλά αυτός ο Πανούσης που ξέρει τόσο καλά τον Θεοδωράκη, ότι "δεν κάνει τίποτα χωρίς αμοιβή" (Άρα κάποιος τον πληρώνει για να στήσει το Ποτάμι; Εκεί πάει; ) ενώ ο ίδιος επαγγέλλεται τον... εθελοντισμό, ποιος είναι; Μπερδεύτηκα. Ο λούμπεν διασκεδαστής ή ο άλλος, ο καθηγητής πανεπιστημίου - αν δεν κάνω λάθος; Μήπως υπάρχει και κάποιος τρίτος;

tsioy
25-10-14, 15:12
Είναι μέρος του συστήματος πως; Και ποιου συστήματος;

Μάλλον δε παρακολουθεις τηλεόραση (και κάλα κάνεις, εδώ που τα λέμε...)
Ένα δείγμα: σε Χασαπόπουλους, Αυτιάδες και Μπουσδούκες (:clap:), όταν πηγαίνει για συνέντευξη-promo, αυτό δε δείχνει κάτι; Ή μήπως οι προαναφερθέντες καλούν και άλλους εκτός ΝΔ/ΠΑΣΟΚ για συνέντευξη;
(πρόσεξε, εννοώ προσωπική συνέντευξη, όχι πάνελ με εκπροσώπους κομμάτων)

dhmk
25-10-14, 15:52
Μάλλον δε παρακολουθεις τηλεόραση (και κάλα κάνεις, εδώ που τα λέμε...)
Ένα δείγμα: σε Χασαπόπουλους, Αυτιάδες και Μπουσδούκες (:clap:), όταν πηγαίνει για συνέντευξη-promo, αυτό δε δείχνει κάτι; Ή μήπως οι προαναφερθέντες καλούν και άλλους εκτός ΝΔ/ΠΑΣΟΚ για συνέντευξη;
(πρόσεξε, εννοώ προσωπική συνέντευξη, όχι πάνελ με εκπροσώπους κομμάτων)

Έχουν καλέσει και άλλους, ίσως και για πλάκα, π.χ. αυτόν του ΕΠΑΜ. Οι πάντες έχουν περάσει από την τηλεόραση. Όταν το Ποτάμι εμφανίζει σημαντικά ποσοστά στις δημοσκοπήσεις και 5%, μετά από λίγους μήνες παρουσίας, στις Ευρωεκλογές γιατί σου φαίνεται περίεργο ότι τον καλούν; Επίσης και στήριξη από γνωστά πρόσωπα. Π.χ. δήμαρχο Θεσσαλονίκης κτλ. Εκτός κι αν θεωρείς ότι οι δημοσκοπήσεις ήταν στημένες.

Και παλιότερα είχε γίνει αντίστοιχο promotion στον Μάνο της Δράσης αλλά και ο Τζήμερος έχει κληθεί άπειρες φορές αλλά δεν βγάλανε ευρωβουλευτές. Και ούτε μίλησε κανείς για στημένη προβολή. Αυτό που άλλαξε τώρα είναι ότι υπήρξε μια δυναμική. Μια θετική αντίδραση να πάμε από το πολιτικαντισμό και τον λαϊκισμό στον πολιτικό ορθολογισμό. Από το συμφέρον του κόμματος και του βουλευτή στο συμφέρον της χώρας χωρίς να χρειάζεται να χαϊδεύεται το κάθε είδους πελατειακό σύστημα που έχει στηθεί σε αυτή τη χώρα. Ο Σταύρος στέλνει τα σωστά μηνύματα.

Το ότι ο Γραμματικάκης έγινε βουλευτής με το Ποτάμι, αυτό σε προειδοποιεί ότι γίνεται στημένη προβολή του από το "σύστημα";

Άλλωστε κάποια επικοινωνία είναι αναγκαία και γιαυτό ένα γνωστό πρόσωπο ήταν σε θέση να προσελκύσει άμεσα ενδιαφέρον. Αυτό δεν είναι μυστικό.

tsioy
25-10-14, 16:25
Έχουν καλέσει και άλλους, ίσως και για πλάκα, π.χ. αυτόν του ΕΠΑΜ. Οι πάντες έχουν περάσει από την τηλεόραση. Όταν το Ποτάμι εμφανίζει σημαντικά ποσοστά στις δημοσκοπήσεις και 5%, μετά από λίγους μήνες παρουσίας, στις Ευρωεκλογές γιατί σου φαίνεται περίεργο ότι τον καλούν; Επίσης και στήριξη από γνωστά πρόσωπα. Π.χ. δήμαρχο Θεσσαλονίκης κτλ. Εκτός κι αν θεωρείς ότι οι δημοσκοπήσεις ήταν στημένες.

Και παλιότερα είχε γίνει αντίστοιχο promotion στον Μάνο της Δράσης αλλά και ο Τζήμερος έχει κληθεί άπειρες φορές αλλά δεν βγάλανε ευρωβουλευτές. Και ούτε μίλησε κανείς για στημένη προβολή. Αυτό που άλλαξε τώρα είναι ότι υπήρξε μια δυναμική. Μια θετική αντίδραση να πάμε από το πολιτικαντισμό και τον λαϊκισμό στον πολιτικό ορθολογισμό. Από το συμφέρον του κόμματος και του βουλευτή στο συμφέρον της χώρας χωρίς να χρειάζεται να χαϊδεύεται το κάθε είδους πελατειακό σύστημα που έχει στηθεί σε αυτή τη χώρα. Ο Σταύρος στέλνει τα σωστά μηνύματα.

Το ότι ο Γραμματικάκης έγινε βουλευτής με το Ποτάμι, αυτό σε προειδοποιεί ότι γίνεται στημένη προβολή του από το "σύστημα";

Άλλωστε κάποια επικοινωνία είναι αναγκαία και γιαυτό ένα γνωστό πρόσωπο ήταν σε θέση να προσελκύσει άμεσα ενδιαφέρον. Αυτό δεν είναι μυστικό.

Το θέμα δεν είναι αν θα κάλεσεις κάποιον αλλά α) πόσες φορές και β)πώς θα τον αντιμετωπίσεις.
Η προώθηση ξεκίνησε πριν το 5% και άνω.
Για το Τζήμερο έχεις δίκιο. Έχει προωθηθέι πολύ περισσότερο απ' ότι του αναλογούσε. Απλώς δεν αναφέρθηκε από μεγάλη μερίδα του κόσμου κάτι για στημένη προβολή, γιατί από μόνος του φρόντισε να απαξιώσει το κόμμα του με τη συμπεριφορά του (πχ. αγράμματο τσογλάνι (http://www.logiastarata.gr/2014/10/blog-post_823.html)). O Σταύρος δε θα έκανε κάτι τέτοιο, ξέρει να ελιχθεί.
Πάντως , μιας και υποστηρίζεις το Ποτάμι , θα με ενδιέφερε η γνώμη σου στα τρία παραδειγματα (http://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=5525701#post5525701) που ανέφερα πριν.

dhmk
25-10-14, 16:56
Θα πρέπει να δω τις συνεντεύξεις, τι ακριβώς ελέχθη και σε τι πλαίσια. Κάποιες πρόχειρες αναφορές δεν μπορούν να σχολιασθούν. Από την άλλη είναι σαφές ότι γίνεται προσπάθεια να διαμορφωθούν μια σειρά προτάσεων (ή δείγματα προτάσεων) για διάφορα σημαντικά ζητήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτές είναι πάντα επιτυχημένες και ούτε επίσης δηλώνεται ότι αποτελούν δόγματα. Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνεί κανείς με το κάθε τι που λέγεται, και επίσης το κάθε τι μπορεί να συζητηθεί, να βελτιωθεί, να διορθωθεί ή και να αντικατασταθεί. Το βασικότερο είναι η στάση απέναντι στα πράγματα. Ορθολογική, χωρίς προσπάθεια λαϊκισμού, μισόλογων, αριστερίστικων εμμονών, χαϊδέματος πελατών κτλ. Και πολύ πρακτικό πνεύμα. Το Ποτάμι κρίνεται από το πως θα εκφέρει λόγο και προτάσεις που σταθερά θα υπηρετούν μια τέτοια στάση. Αν μπορούσε να υπερισχύσει κάτι τέτοιο στα πολιτικά πράγματα αυτό κι αν θα ήταν μια πολύ αναγκαία, πολύ ζητούμενη και πολύ αληθινή επανάσταση για τη χώρα και την Ελληνική κοινωνία.

serf f2
25-10-14, 17:18
Οι εκλογές δεν πρόκειται να λύσουν τα οικονομικά προβλήματα της χώρας
1 Γιατι υπαρχουν δεσμεύσεις ποινικές ρήτρες κλπ για το μνημονιο , αδυνατο να το παρακάμψουμε
2 Γιατι ο εκλογικός νόμος και το συνταγμα τον εχουν κανει κουρέλι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους
3 Ολα τα κόμματα που συμμετέχουν στις εκλογες πανε η για να πουληθούν σε καποιο μεγάλο η για το τετράπαχο μισθό του πολιτικού.

tsioy
25-10-14, 17:38
Θα πρέπει να δω τις συνεντεύξεις, τι ακριβώς ελέχθη και σε τι πλαίσια.

Έτοιμος:
α)Από συνέντευξη στον eniko "Αν δώσουμε παραπάνω λεφτά στον νεό (εννοεί αύξηση) , θα τα δώσει σε βενζίνες και ένδυση/υπόδηση, που το 40% παράγεται στο εξωτερικό. Άρα το ισοζύγιο εισαγωγών/εξαγωγών θα μειωθεί (http://www.youtube.com/watch?v=qL3QJu1FxIA&t=12m20s)" Σταύρος Θεοδωράκης.
Ασχολίαστο.
β)Στην ίδια συνέντευξη του ζητάνε (για προφανείς λόγους) να κρίνει το Σημίτη και απαντά ότι το κακό του Σημίτη ήταν ότι "εκλεβαν οι τριγύρω του και εκείνος δεν το είχε καταλάβε (http://www.youtube.com/watch?v=xftQQyOm-_s&t=27m23s)ι". Πιο μετά τον ρωτάνε για τη Ζωή Αποστολοπούλου και την ιστορία με την ΜΚΟ και απαντά "δεν το γνωρίζω (http://www.youtube.com/watch?v=WwwWq5_Xmkw&t=46m57s)".

Παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.;)

(ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξανακάνω. Αν συνέχιζα λίγο ακόμη, θα ψήφιζα ποτάμι:p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.