PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Zer0c00L
25-10-14, 19:06
εγω παντως δεν τον παρεξηγω τον συμφορουμιτη (μεγαλυτερο και απο μενα σε ηλικια)

οταν πρωτοανακοινωσε ο Σ.Θοδωρακης την δημιουργια του κομματος με το ονομα "ΠΟΤΑΜΙ" ειπα να κατι διαφορετικο

η συνεχεια ομως ηταν αποκαλυπτικη για μενα και καταλαβα αρκετα πραγματα για το ΠΟΤΑΜΙ (αυτους που ειναι απο πισω) οσο και να μην το πιστευει ο φιλος δυστυχως ολοι που εμπλεκονται με την πολιτικη ενα πραγμα τους νοιαζει φιλε μου

τα χιλιαρικα ευρω καθε μηνα

εσυ τραβα να ζησεις με 490 ευρω το μηνα μισθο η να σε εχει ο εργοδοτης απληρωτο κατι μηνες.... η ζησε με μια συνταξη 360 ευρω

αν δεν τους ενοιαζε αυτο το πραγμα δεν θα ειχαμε "κλεφτες-λαμογια" πολιτικους/συνδικαλιστες που μας οδηγησαν στην χρεωκοπια και στον δανεισμο με την μορφη μνημονιων/δανειακων συμβασεων που καλουν εμας να πληρωσουμε τα δικα τους κλεμμενα και εμφανιζουν τους εαυτους τους ως σωτηρες ενω κανονικα θα επρεπε οχι μονο να λογοδοτησουν στην δικαιοσυνη αλλα να δημευτουν οι περιουσιες που παρανομα αποκτησαν και να ξεχρεωσουν αυτοι τα κλεμμενα - δανεικα και αγυριστα.

φυσικα κατι τετοιο δεν θα δεις....καθως εχουν καταλυσει αυτο που λεγεται δημοκρατια , εχουν καταπατησει καθε αρθρο του συνταγματος

και με την ψηφιση του μνημονιου/δανειακης συμβασης μας υποχρεωνουν να πληρωνουμε μεχρι το 2060 και να υπομεινουμε καθε τρελη απαιτηση των δανειστων μας.

dhmk
25-10-14, 20:42
@tsiou

Ωραία λοιπόν.

α) Δεν λέει κάτι πρωτότυπο αν και ενδεχομένως το εκφράζει με λίγος λάθος τρόπο που μπορεί να οδηγήσει σε μια παρεξήγηση. Είναι το γνωστό, δώστε χρήμα στο λαό (ψηφοφόρους) για να ξοδέψει και να ανέβει η οικονομία. Δηλαδή ακριβώς αυτό που έγινε με τα δανεικά τα προηγούμενα χρόνια και η χώρα πτώχευσε. Ξαφνικά... εκεί που η οικονομία "ανέβαινε". Μόνο που τώρα δεν υπάρχουν δανεικά. Και το κράτος πρέπει να είναι σε θέση να πληρώνει τα έξοδά του χωρίς ελλείμματα, θέλει δεν θέλει. Μπερδεύτηκε λίγο αλλά αυτό ήθελε να πει. Εγώ αυτό κατάλαβα.

β) Για το Σημίτη. Ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν λέει αυτό που λες. Μάλλον κάπως το αντίθετο, ότι αν κάποιοι έκλεβαν δίπλα σου θα έπρεπε να αναλάβεις την πολιτική ευθύνη και να μην κάνεις τώρα τον ανήξερο κτλ. Όλα αυτά όμως δεν είναι τίποτα άλλο από κοινοτοπίες που επαναλαμβάνονται σε μια εκπομπή επειδή και μόνο γίνονται σχετικές ερωτήσεις. Εγώ δεν θα τους έδινα καμιά σημασία. Άλλωστε έχει αναλάβει απολογητής του Σημίτη; Δεν κατάλαβα. Το πολύ να επιβεβαιώνει μια αντίληψη της πραγματικότητας που προσδιορίζει εμμέσως μια πολιτική τοποθέτηση. Με ποιους είναι και με ποιους όχι. Προφανώς όχι με τους Τζοχατζόπουλους και τους παρόμοιους. Ενδεχομένως να βρέθηκε και στη δύσκολη θέση να "αποδείξει" ότι δεν είναι... ελέφαντας. Καμιά φορά το παθαίνει κανείς αυτό.

γ) Ποια είναι αυτή η Αποστολοπούλου; Ποια ΜΚΟ; Γκουγκλάροντας διαπίστωσα ότι είναι δικηγόρος με 15ετή πείρα και αρκετά ευειδής. Στο βίντεο καλά τα λέει. Δηλαδή τι συμπέρασμα βγάζουμε πάλι; Κανονικά θα έπρεπε να είχες αναφέρει επακριβώς τι είναι αυτό που σε "αναστάτωσε" στη σχετική απάντηση γιατί δυσκολεύομαι να το εντοπίσω. Και η δικηγόρος τι απάντησε; Γιατί αυτό φυσικά δεν περιλαμβάνεται στο βίντεο. Ή εννοείς ότι αν ειπώθηκε κάτι (υπό μορφή ερώτησης) τότε συμβαίνει αυτό που θα μπορούσε να υπονοήσει κανείς από το είδος της ερώτησης; Και άρα σταματάμε εδώ;

tsioy
25-10-14, 21:02
α) Παρεξήγηση. Μπερδεύτηκε. Οκ. Τώρα, πώς η αύξηση του κατώτατου μισθού μεταφράζεται σε δανεικά και "δώστε χρήμα στο λαό"...
β+γ) Ο Σημίτης θα έπρεπε μεν να αναλάβει την ευθύνη. Για την Αποστολοπούλου, αβαβά. Αρχικά είπε "το Ποτάμι είναι κίνημα που ξεκινά από τα κάτω και δε μπορώ να γνωρίζω τον καθένα" . Όταν μετά αναφέρθηκε και το όνομα, άρχισε τα "είναι πολλά τα δημοσιεύματα για πολλά θέματα, δε ξέρω κτλ." . Απλώς επισημαίνω την αντίφαση.

tsioy

Stefan_
27-10-14, 10:31
αλλα θελω να μου εξηγησεις μερικα πραγματα (να με συγχωρεις ισως φταιει η ηλικια των 42-43 χρονων και δεν τα καταλαβαινω)

για πες μου απο ποιους να κοπουν τα προνομια? γιατι απο αυτα που βλεπω εγω με τα ματια μου καθημερινα ειναι ...μυρια τους ανεργους , ....μυρια τους κατω απο τα ορια της φτωχιας , .....αστεγους που κοιμουνται στο δρομο και ψαχνουν στα σκουπιδια γενικα βλεπω καθημερινα που μετακινουμε στην αθηνα αρκετα .... μυρια κοσμου που υποφερει απο την ανεργια - φτωχια - πεινα - εξαθλιωση.

μερικοι απο αυτους πεθαινουν στο δρομο και κανεις δεν νοιαζεται

και οτι αφορα τους "προνομιουχους" που λες δεν βλεπω να τους εχουν κοπει τα προνομια ουτε να εχουν χασει τις δουλειες τους ουτε φυσικα να πεινανε

μια χαρα περνανε....αν κρινω ειδικα απο τους συνδικαλιστες που ειχα απο την εποχη που ημουν "συμβασιουχος στο δημοσιο" μια χαρα περνανε εις υγειαν των κοροιδων δεν δουλευουν στο δρομο οπως εγω για 3-4 ευρω την ωρα ουτε για 490 ευρω το μηνα που παιρνουν αρκετοι ιδιωτικοι υπαλληλοι....

εκτος αν εννοεις πολιτικους που πηγαν φυλακη ταχα μου για σκανδαλα - μιζες - παρανομο πλουτισμο κτλ...γιατι εκτος εναν Α.Τσοχατζοπουλο και κατι πρωην δημαρχους δεν βλεπω κανεναν αλλο να πηγαινει φυλακη ουτε φυσικα να του δημευουν την περιουσια.

δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι

κανενος το προνομιο δεν θα κοψεις εσυ , εγω η οποιος αλλος

καμια σπαταλη του κρατους δεν θα κοπει

κανεις πολιτικος/συνδικαλιστης δεν προκειτε να παει φυλακη και να δημευτει η περιουσια του

αλλα οσο ζεις και αναπνεεις εσυ και ολοι/ες οι απλοι ανθρωποι θα τους πληρωνουμε μεχρι που δεν θα εχουμε και θα μας παρουν τα σπιτια η οτι αλλο εχουμε και θα μας χωσουν φυλακη η μεχρι που θα αυτοκτονησουμε η θα πεθανουμε

Φιλε μου, εγω μιλησα για κοψιμο προνομιων σε καποιους κι εσυ γραφεις κατεβατο γι αυτους που δεν εχουν κανενα προνομιο....




συμφωνω μαζι σου

αλλα για εξηγησε μου σε παρακαλω πως η ψηφος προς το ΚΚΕ , ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β κτλ θα εχει σημασια αφου καταρχην οι αποψεις τους ειναι ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩ , ΕΚΤΟΣ Ε.Ε , ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ πραγματα που οπως ειπες φοβαται ο περισσοτερος κοσμος (και να συμφωνησω οτι τωρα αν βγουμε απο το ΕΥΡΩ , Ε.Ε απλα θα ειναι η τελικη καταστροφη της χωρας) αυτο θα επρεπε να εχει γινει πριν υπογραψουν "καποιοι" το μνημονιο (δανειακη συμβαση)

Για μενα η Ευρωπη και το ευρω ειναι μονοδρομος. Τα κομματα αυτα τα ανεφερα γιατι εσυ τα ανεφερες σαν λυση. Πρεπει να αποφασισεις τι ακριβως θελεις.




οτι αφορα τα κομματα που αναφερω ΚΚΕ , ΕΠΑΜ , ΣΧΕΔΙΟ Β , κτλ

δεν προκειτε να γινουν κυβερνηση ΠΟΤΕ ακομα και αν ολο το εκλογικο σωμα τους ψηφισει (γιατι αν βαλεις κατω τα ...μυρια των ανεργων , μαζι με τα ...μυρια των φτωχων/πεινασμενων μας δινουν το μισο πληθυσμο της αττικης.

τα κομματα που διεκδικουν την εξουσια αγαπητε φιλε μου ειναι ΤΡΙΑ

ΝΔ
ΠΑΣΟΚ (ΕΛΙΑ)
ΣΥΡΙΖΑ

και εχουν τα "δεκανικια τους"

οπως το ΛΑΟΣ , ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ , ΔΗΜΑΡ κτλ

Kαι επειδη αυτα ειναι τα κομματα εξουσιας εμεις πρεπει να τα ψηφισουμε, ή να τα στηριξουμε με την αποχη ή το ακυρο μας? Ωραια λογικη!




αν εσυ θεωρεις οτι λενε την απολυτη αληθεια στο ελληνικο λαο

τοτε ψηφισε τους εχεις το ελευθερο απο μενα

εμενα η αποψη μου ειναι μια και δεν αλλαζει

δημευση περιουσιας που αποκτησαν παρανομα

και κρεμασμα στο συνταγμα

οι πρωην που κυβερνησαν τον τοπο

οι νυν που κυβερνουν τον τοπο

και οι επομενοι αν κανουν τα ιδια

μονο ετσι θα δεις φως στο τουνελ

αλλιως θα ζεις παντα σε "καμμενη γη"


Εγω δε ψηφιζω αυτους που ειναι υπεθυνοι για το σημερινο καταντημα. Υπαρχουν πολλα διαθεσιμα κομματα(υπερ ευρω) για να δωσεις τη ψηφο σου.
Παντως με κρεμαλα οπως λες δε λυνονται τα προβληματα. Προς το παρον ψηφισε σωστα, μετα να συζητησουμε και τις κρεμαλες...

- - - Updated - - -


Ενδιαφέρον. Ξέρετε υπάρχει και το Ποτάμι. Αυτό που ήδη έχει ευρωβουλευτές; Που στις δημοσκοπήσεις παίρνει πάνω από 5%; Ήθελα να ήξερα πως λογαριάζεται περισσότερο το... ΕΠΑΜ και το Σχέδιο Β (ανύπαρκτα!) και όχι το Ποτάμι.


Δε αναφεραμε το επαμ ως κομμα που λαμβανει πολλους ψηφους, αλλα ως ενα απο τα κομματα δραχμης, με τα οποια φανηκε να συντασσεται ο φιλος μας.
Οσο αφορα το Ποταμι, οπως θα ξερεις ειναι ενα κατασκευασμα των διαπλεκομενων ντ@β@τζηδων για να βουτηξουν ψηφους απο τους διαμαρτυρομενους.

- - - Updated - - -



αυτα ολα με εκαναν εμενα προσωπικα να θελω να ψηφισω ειτε ΚΚΕ ειτε ΕΠΑΜ ειτε ΣΧΕΔΙΟ Β ειτε ΑΚΕΠ ειτε ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ ειτε γενικα το πιο μικρο κομμα


H Eνωση Κεντρωων ειναι υπερ της Ευρωπης και του ευρω.



Είναι μέρος του συστήματος[το ποταμι] πως; Και ποιου συστήματος; Μήπως επειδή κάνει ρήμα με κάτι, δεν ξέρω τι; Από ότι ξέρω δεν ασκεί επάγγελμα πλέον. Εγκατέλειψε τη δημοσιογραφία όσο πιστεύει ότι το Ποτάμι θα έχει ανταπόκριση.


Φιλε μου, το γεγονος οτι με το που δημιουργηθηκε, αμεσως το προεβαλαν ολα τα καναλια κα μπηκε σε ολε τις δημοσκοπησεις(γιαυτο και πηρε μεγαλο ποσοστο τελικα) δε σε προβληματιζει καθολου?

Zer0c00L
27-10-14, 14:49
Φιλε μου, εγω μιλησα για κοψιμο προνομιων σε καποιους κι εσυ γραφεις κατεβατο γι αυτους που δεν εχουν κανενα προνομιο....

για πες μου σε παρακαλω ποιοι εχουν προνομια? και δεν μιλησα για αυτους? γιατι απο οσα γνωριζω φιλε μου οι μονοι που εχουν προνομια σε αυτη την χωρα ειναι οι πολιτικοι , συνδικαλιστες και τα δικα τους παιδια.


Για μενα η Ευρωπη και το ευρω ειναι μονοδρομος. Τα κομματα αυτα τα ανεφερα γιατι εσυ τα ανεφερες σαν λυση. Πρεπει να αποφασισεις τι ακριβως θελεις.

επισης και για μενα ειναι

αλλα υπαρχει ενα προβλημα εδω? απο οσα γνωριζω τα κομματα αυτα που υποστηριζουν την ευρωπη και το ευρω ειναι αυτα που μας κυβερνησαν , μας κυβερνουν , θα μας κυβερνησουν


Kαι επειδη αυτα ειναι τα κομματα εξουσιας εμεις πρεπει να τα ψηφισουμε, ή να τα στηριξουμε με την αποχη ή το ακυρο μας? Ωραια λογικη!

αυτα ομως στηριζουν την ευρωπη και το ευρω

δεν ειπα οτι ειναι η λυση η αποχη η το ακυρο αλλα ειναι μια απο τις επιλογες (και δυστυχως αρκετοι νεοι ανθρωποι θα την κανουν αυτη την επιλογη καθως εχουν σιχαθει το πολιτικο συστημα)


Εγω δε ψηφιζω αυτους που ειναι υπεθυνοι για το σημερινο καταντημα. Υπαρχουν πολλα διαθεσιμα κομματα(υπερ ευρω) για να δωσεις τη ψηφο σου.
Παντως με κρεμαλα οπως λες δε λυνονται τα προβληματα. Προς το παρον ψηφισε σωστα, μετα να συζητησουμε και τις κρεμαλες...

επισης και εγω δεν ψηφιζω αυτους που καταονομαζω ως "κλεφτες-λαμογια"

αλλα κομματα υπερ ευρω και ευρωπης φιλε μου δεν βρισκω για να δωσω την ψηφο μου οσα συμμετεχουν σε αυτη την αποψη δεν εχουν τοσο ξεκαθαρες αποψεις....

αντιθετως τα κομματα που ειναι αντιθετα με την ευρωπη και το ευρω ειναι πιο ξεκαθαρες οι αποψεις τους

Basilhs23_
27-10-14, 16:06
H Eνωση Κεντρωων ειναι υπερ της Ευρωπης και του ευρω.

Και από οτι έχω καταλάβει και υπερ του μνημονίου, αφού σε κάποιες ομιλίες του ο Λεβέντης έχει πει οτι "εγώ αν ήμουν κυβέρνηση θα έμπαινα στο PSI και ποιος δεν θα ήθελε κούρεμα χρεών 80δις". Αλλά φυσικά κούρεμα με τα αντίστοιχα φορομπηχτικά μέτρα.

dhmk
27-10-14, 17:26
Δε αναφεραμε το επαμ ως κομμα που λαμβανει πολλους ψηφους, αλλα ως ενα απο τα κομματα δραχμης, με τα οποια φανηκε να συντασσεται ο φιλος μας.
Οσο αφορα το Ποταμι, οπως θα ξερεις ειναι ενα κατασκευασμα των διαπλεκομενων ντ@β@τζηδων για να βουτηξουν ψηφους απο τους διαμαρτυρομενους.



Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι ξέρω κάτι τέτοιο; Είναι κάτι σαν αστικός μύθος; Με αυτή τη λογική μόνο κάποιο UFO θα ήταν εξασφαλισμένο ότι δεν το "κατασκευάζουν οι διαπλεκόμενοι".


Φιλε μου, το γεγονος οτι με το που δημιουργηθηκε, αμεσως το προεβαλαν ολα τα καναλια κα μπηκε σε ολε τις δημοσκοπησεις(γιαυτο και πηρε μεγαλο ποσοστο τελικα) δε σε προβληματιζει καθολου?

Δεν συνέβη κάτι διαφορετικό από ότι συνέβη με κάθε είδους νέο κόμμα που εμφανίσθηκε. Για ποιο λόγο να μην το έβαζαν στις δημοσκοπήσεις; Σου φαίνεται πάντα ύποπτη η δημιουργία ενός νέου κόμματος; Με αυτή τη λογική θα σου φαίνεται ύποπτη και η συμμετοχή του στις εκλογές. Το ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο είχε ένα επικοινωνιακό πλεονέκτημα αυτό δεν είναι ύποπτο. Είναι φως... φανάρι.

Οι ψήφοι δεν είναι δα και το κομπόδεμα κάποιου για να θέλει κάποιος να το "βουτήξει". Εκτός κι αν είναι τόσοι πολλοί ώστε με έπαθλο την εξουσία να κλέψει το κρατικό πορτοφόλι. Ως νοήμων άνθρωπος ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθείς τι είναι αυτό που κομίζει το νέο κόμμα με το οποίο θα δελεάσει (όπως πιστεύεις) και θα ξεγελάσει τους "διαμαρτυρόμενους". Τι τους υπόσχεται; Τι νομίζουν ότι θα κερδίσουν, οι αδαείς, αν δώσουν τη ψήφο τους και έτσι τους εξαπατούν; Και τι θα κερδίσουν οι διαπλεκόμενοι; Τη βουλευτική αποζημίωση; Αυτή της Ευρωβουλής; Μα τι;

Βασικά και εγώ διαπλεκόμενος είμαι αφού το υποστηρίζω, μαζί με όσους το βάζουν με το ζόρι στις δημοσκοπήσεις και του δίνουν ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό χρόνο. Εγώ του δίνω τον δικό μου χρόνο... φορουμικώς. Ο καθένας, ξεχωριστά, ότι μπορεί. Αλλά μαζί θα τα φάμε!

no_logo
29-10-14, 11:55
Επειδή είμαι συνιδιοκτήτης μαζί με τον αδελφό μου ενός μικρού διαμερίσματος στα Πατήσια που είναι κλειστό, μου αφαίρεσαν από το ποσό του ΕνΦΙΑ 12 περίπου ευρώ
Ανάσανα :rofl:

MANTHES
29-10-14, 14:21
2 ερωτησεις αλλα θα παρακαλουσα να απαντησουν οσοι ξερουν σιγουρα

Σε καθε απληρωτη δοση του Ενφια απο τον 2ο μηνα μπαινει τοκος 10% στην δοση. Τον τριτο μηνα υπαρχει επιβαρυνση σε αυτη την δοση; Αν καταλαβα καλα οχι αλλα οποιος ξερει σιγουρα θα ηθελα την αποψη του.
Επισης αν πχ χρωσταω 600 ευρω και χρεωθω σε 2 δοσεις απο 10% τοτε οταν παω να κανω 12μηνη ρυθμιση θα υπολογιστουν στο συνολικο ποσο και οι τοκοι του 10%;

Basilhs23_
29-10-14, 17:40
Είδα σήμερα το νέο εκκαθαριστικό, δεν μου πέρασαν στο δεύτερο ακίνητο την έκπτωση 20% μολονότι είναι κομμένο το ρεύμα εδώ και πολλά χρόνια και δηλωμένο κανονικά με τον αριθμό παροχής ως κενό σε Ε2, Ε9, είναι τραγικοί οι άνθρωποι.

Zer0c00L
29-10-14, 22:31
εγω απλα θα σας δωσω μια συμβουλη (οχι μονο για τον ΕΝΦΙΑ) καλο ειναι να συμβουλευτειτε καποιον φοροτεχνικο μηπως τα λαθη ειναι απο δικη σας υπαιτιοτητα.

ετσι μονο θα ξερετε στα σιγουρα ποιου ειναι το λαθος

cool11
31-10-14, 12:19
Διορθώνουν τον "διορθωμένο" ΕΝΦΙΑ, 620.000 ιδιοκτήτες ακινήτων
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/187157/diorthonoyn-ton-diorthomeno-enfia-620000-idiokth.html
Τα εχουν κανει @@@@α....

no_logo
31-10-14, 12:32
Είσαι ανυπόφορος

cool11
31-10-14, 12:49
Είσαι ανυπόφορος

Ανυποφοροι ειναι αυτοι που μας κυβερνουν, και οδηγουν τον κοσμο σε εξοντωση.

jkoukos
31-10-14, 15:21
Μα ήταν γνωστό ότι όσοι είχαν λάθος στοιχεία στο Ε9, δεν θα άλλαζε κάτι τώρα. Πρέπει πρώτα να ανοίξει η εφαρμογή για τροποποιήσεις (τον Νοέμβρη) και κατόπιν θα γίνει η σωστή εκκαθάριση.

Stefan_
31-10-14, 18:22
για πες μου σε παρακαλω ποιοι εχουν προνομια? και δεν μιλησα για αυτους? γιατι απο οσα γνωριζω φιλε μου οι μονοι που εχουν προνομια σε αυτη την χωρα ειναι οι πολιτικοι , συνδικαλιστες και τα δικα τους παιδια.

Oσοι παιρνουν διπλες-τριπλες συνταξεις, οσοι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι αργομισθοι, οι στρατιες των συμβουλων/συνεργατων των βουλευταδων, οι ΜΚΟ, οι ηγεμονικοι μισθοι κρατικων λειτουργων κλπ. Ας αρχισουν απ αυτους πρωτα, μετα πανε στο φουκαρα μικρομεσαιο.



επισης και για μενα ειναι

αλλα υπαρχει ενα προβλημα εδω? απο οσα γνωριζω τα κομματα αυτα που υποστηριζουν την ευρωπη και το ευρω ειναι αυτα που μας κυβερνησαν , μας κυβερνουν , θα μας κυβερνησουν

Συνεπως μη τους ψηφιζεις, και μη τους στηριζεις με την αποχη σου.



αυτα ομως στηριζουν την ευρωπη και το ευρω

δεν ειπα οτι ειναι η λυση η αποχη η το ακυρο αλλα ειναι μια απο τις επιλογες (και δυστυχως αρκετοι νεοι ανθρωποι θα την κανουν αυτη την επιλογη καθως εχουν σιχαθει το πολιτικο συστημα)

Eιναι και αλλα κομματα που στηριζουν την Ευρωπη και το ευρω.

Δεν πρεπει να ειναι επιλογη. Οι νεοι που λες γνωριζουν οτι με την ανευθυνη σταση της αποχης στην ουσια στηριζουν αυτους που υποτιθεται οτι καταδικαζουν?




αλλα κομματα υπερ ευρω και ευρωπης φιλε μου δεν βρισκω για να δωσω την ψηφο μου οσα συμμετεχουν σε αυτη την αποψη δεν εχουν τοσο ξεκαθαρες αποψεις....

αντιθετως τα κομματα που ειναι αντιθετα με την ευρωπη και το ευρω ειναι πιο ξεκαθαρες οι αποψεις τους

Υπαρχουν φιλε. Δε θελω να σου πω τι να ψηφισεις σκεψου ομως λιγο. Ποια κομματα ειναι αποκλεισμενα και δε προβαλλονται πουθενα?
Το περι καθαρης/μη καθαρης αποψης ειναι σχετικο.

- - - Updated - - -


Και από οτι έχω καταλάβει και υπερ του μνημονίου, αφού σε κάποιες ομιλίες του ο Λεβέντης έχει πει οτι "εγώ αν ήμουν κυβέρνηση θα έμπαινα στο PSI και ποιος δεν θα ήθελε κούρεμα χρεών 80δις". Αλλά φυσικά κούρεμα με τα αντίστοιχα φορομπηχτικά μέτρα.

Ηταν κατα του μνημονιου. Τωρα ομως εχουμε μπει και δε γινεται να το ακυρωσουμε μονομερως.
Εαν κοβαμε το λιπος απο κει που επρεπε δε θα χρειαζοταν να καταφυγουμε στα οριζοντια μετρα που επληξαν ολο το (φτωχο)κοσμο.

- - - Updated - - -


Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι ξέρω κάτι τέτοιο; Είναι κάτι σαν αστικός μύθος; Με αυτή τη λογική μόνο κάποιο UFO θα ήταν εξασφαλισμένο ότι δεν το "κατασκευάζουν οι διαπλεκόμενοι".

A συγνωμη, νομιζα οτι το γνωριζες. Αρα λοιπον ποιος κατ εσε δημιουργησε το ποταμι αν οχι οι διαπλεκομενοι ντ@β@τζηδες? Μια ομαδα πεφωτισμενων αντιπροσωπων του λαου?



Δεν συνέβη κάτι διαφορετικό από ότι συνέβη με κάθε είδους νέο κόμμα που εμφανίσθηκε. Για ποιο λόγο να μην το έβαζαν στις δημοσκοπήσεις; Σου φαίνεται πάντα ύποπτη η δημιουργία ενός νέου κόμματος; Με αυτή τη λογική θα σου φαίνεται ύποπτη και η συμμετοχή του στις εκλογές. Το ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο είχε ένα επικοινωνιακό πλεονέκτημα αυτό δεν είναι ύποπτο. Είναι φως... φανάρι.

Οι ψήφοι δεν είναι δα και το κομπόδεμα κάποιου για να θέλει κάποιος να το "βουτήξει". Εκτός κι αν είναι τόσοι πολλοί ώστε με έπαθλο την εξουσία να κλέψει το κρατικό πορτοφόλι. Ως νοήμων άνθρωπος ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθείς τι είναι αυτό που κομίζει το νέο κόμμα με το οποίο θα δελεάσει (όπως πιστεύεις) και θα ξεγελάσει τους "διαμαρτυρόμενους". Τι τους υπόσχεται; Τι νομίζουν ότι θα κερδίσουν, οι αδαείς, αν δώσουν τη ψήφο τους και έτσι τους εξαπατούν; Και τι θα κερδίσουν οι διαπλεκόμενοι; Τη βουλευτική αποζημίωση; Αυτή της Ευρωβουλής; Μα τι;

Βασικά και εγώ διαπλεκόμενος είμαι αφού το υποστηρίζω, μαζί με όσους το βάζουν με το ζόρι στις δημοσκοπήσεις και του δίνουν ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό χρόνο. Εγώ του δίνω τον δικό μου χρόνο... φορουμικώς. Ο καθένας, ξεχωριστά, ότι μπορεί. Αλλά μαζί θα τα φάμε!

Φιλε μου...
εχουν δημιουργηθει ενα σωρο κομματα. Μονο οσα μπαινουν στα γκαλοπ και τους δινουν ποσοστα εχουν τυχη στις εκλογες, γιατι ο κοσμος εντυπωσιαζεται και παρασυρεται να δωσει τη ψηφο του. Σου θυμιζω το 2011, με τον ιδιο τροπο απογειωσαν τη χαβγη απο το 0.3% που επαιρνε εως τοτε, στο 7%. Εαν δε προεβαλαν τον (μεχρι χτες υπαλληλο τους και υπηρετη του κατεστημενου) Θεοδωρακη τα Μεσα μην αμφιβαλεις, 0.42% θα επαιρνε. Ο ρολος του και ο σκοπος του ευδιακριτος: να παιξει το ρολο της τσοντας σε μια μελλοντικη κυβερνηση πασοκονεοδημοκρατιας.
Εσυ δεν εισαι διαπλεκομενος φιλε μου. Απλα θυμα:)

dhmk
31-10-14, 19:18
Φιλε μου...
εχουν δημιουργηθει ενα σωρο κομματα. Μονο οσα μπαινουν στα γκαλοπ και τους δινουν ποσοστα εχουν τυχη στις εκλογες, γιατι ο κοσμος εντυπωσιαζεται και παρασυρεται να δωσει τη ψηφο του. Σου θυμιζω το 2011, με τον ιδιο τροπο απογειωσαν τη χαβγη απο το 0.3% που επαιρνε εως τοτε, στο 7%. Εαν δε προεβαλαν τον (μεχρι χτες υπαλληλο τους και υπηρετη του κατεστημενου) Θεοδωρακη τα Μεσα μην αμφιβαλεις, 0.42% θα επαιρνε. Ο ρολος του και ο σκοπος του ευδιακριτος: να παιξει το ρολο της τσοντας σε μια μελλοντικη κυβερνηση πασοκονεοδημοκρατιας.
Εσυ δεν εισαι διαπλεκομενος φιλε μου. Απλα θυμα:)

Στο φανταστικό ερμητικό κόσμο του καθενός όλα μπορεί να είναι αυθαίρετα, απόλυτα και η λογική περιττή. Δεν θα συνιστούσα παρατεταμένη παραμονή σε αυτόν.

Stefan_
05-11-14, 18:44
Εχεις δικιο φιλε, ειναι απολυτα λογικο ενα κομμα του τιποτα κι απ το πουθενα να παιρνει ξαφνικα 5,5% και να πιστευεις οτι γιαυτο δεν ευθυνεται η υπερπροβολη και τα γκαλοπ που το εβαλαν αμεσως μεσα και του εδωσαν και διψηφιο ποσοστο.

Στο μεταξυ σε προσφατη δημοσκοπηση εμφανισαν και... κομμα Λυκουδη, με ποσοστο 2,2%.
Ποιος αμφιβαλει οτι αν συνεχισουν τα γκαλοπ να δινουν κομμα Λυκουδη και να συζητειται στα πανελ, αυτο θα παρει σημαντικο ποσοστο απο κει κανονικα δε θα επαιρνε τιποτα?

dhmk
05-11-14, 19:40
Εχεις δικιο φιλε, ειναι απολυτα λογικο ενα κομμα του τιποτα κι απ το πουθενα να παιρνει ξαφνικα 5,5% και να πιστευεις οτι γιαυτο δεν ευθυνεται η υπερπροβολη και τα γκαλοπ που το εβαλαν αμεσως μεσα και του εδωσαν και διψηφιο ποσοστο.

Στο μεταξυ σε προσφατη δημοσκοπηση εμφανισαν και... κομμα Λυκουδη, με ποσοστο 2,2%.
Ποιος αμφιβαλει οτι αν συνεχισουν τα γκαλοπ να δινουν κομμα Λυκουδη και να συζητειται στα πανελ, αυτο θα παρει σημαντικο ποσοστο απο κει κανονικα δε θα επαιρνε τιποτα?

Μα είπα κάτι ανάλογο. Ότι αν το Ποτάμι κρατήσει ένα επαρκές ποσοστό (ώστε τουλάχιστον να μπει στη βουλή) θα το ψηφίσω. Γιατί διαφορετικά θα θεωρήσω ότι η ψήφος μου θα πάει χαμένη. Αλλά δεν είναι αυτό που καθορίζει γιατί θέλω να το ψηφίσω. Άλλωστε την πρώτη φορά που μπαίνει ένα νέο κόμμα στα γκάλοπ οι ερωτώμενοι από τι επηρεάζονται; Αυτό θα μπορούσε να είναι για πρώτη φορά οι εκλογές.

Η συζήτηση για το αν θέλουν... ξόρκισμα ή όχι τα γκάλοπ είναι χαμένος χρόνος. Είναι μια πραγματικότητα και πουθενά στο κόσμο κανείς δεν σκέπτεται να τα καταργήσει. Θα σου πρότεινα να προχωρήσεις... Όσο και να ψάξεις με αυτό το τρόπο σκέψης αμφιβάλλω αν θα βρεις κάτι χρήσιμο. Είναι σαν να κυνηγάει κάποιος την... ουρά του.

Ειδικά για το Ποτάμι, που την είδες της υπερπροβολή; Στις τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές που παρακολουθώ ελάχιστα έχει συμμετάσχει μέχρι σήμερα ή έχει μιλήσει ο Θεοδωράκης. Μπορώ να σκεφθώ 4 φορές μέχρι σήμερα. Εκτός κι αν εννοείς τις πρωτοβουλίες επικοινωνίας που αναλαμβάνει μόνο του το Ποτάμι και για τις οποίες μπορεί να γίνεται αναφορά στις ειδήσεις. Προφανώς δεν θέλεις να ξέρεις τίποτα για το Ποτάμι αν "υποπτεύεσαι" κάθε τι που θα σου επιτρέψει να μάθεις κάτι γι'αυτό.

Όπως ξέρεις για τη Δράση του Μάνου και για το κόμμα του Τζήμερου έγινε το ίδιο ακριβώς. Αλλά από τη πρώτη στιγμή δεν υπήρξαν αντίστοιχα αποτελέσματα.

Zer0c00L
05-11-14, 20:03
ξεχάσατε και την "τελεία" του δημάρχου της στυλίδας

άντε τυχεροί είμαστε...έχουμε το "ποτάμι" του μεγάλου δημοσιογράφου θοδωράκη , έχουμε την "τελεία" του μεγάλου ηθοποιού και νυν δημάρχου στυλίδας , άντε με το καλό να αποκτήσουμε και την "παύλα" και μετά θα ιδρύσω και εγώ κόμμα τον "κανέναν".

λυπάμαι που θα γίνω κακός για ορισμένους

όλοι αυτοί που έμπλεξαν με την πολιτική ένα πράγμα τους ενδιαφέρει τα "χιλιάρικα ευρώ" κάθε μήνα μην έχετε καμία ψευδαίσθηση ότι τους νοιάζεται εσείς αν έχετε να φάτε ή αν έχετε δουλειά ή αν ζείτε ή αν πεθάνατε

λυπάμαι αλλά σας έχουν γραμμένους εκεί που δεν μου επιτρέπετε από την διαγωγή μου και από τους κανόνες αυτής της κοινότητας να πω.

όλοι οι πολιτικοί που κυβέρνησαν / κυβερνούν / θα κυβερνήσουν αυτό τους ενδιαφέρει και μόνο.

Stefan_
09-11-14, 07:29
Μα είπα κάτι ανάλογο. Ότι αν το Ποτάμι κρατήσει ένα επαρκές ποσοστό (ώστε τουλάχιστον να μπει στη βουλή) θα το ψηφίσω. Γιατί διαφορετικά θα θεωρήσω ότι η ψήφος μου θα πάει χαμένη.

Xαμενη παει η ψηφος σου οταν τη δινεις στους εκλεκτους του συστηματος. Και τετοιοι ειναι οσοι προβαλλονται συνεχως.



Άλλωστε την πρώτη φορά που μπαίνει ένα νέο κόμμα στα γκάλοπ οι ερωτώμενοι από τι επηρεάζονται;

Επιτηδες το βαζουν για να προϊδεασουν το κοσμο, ο οποιος συνηθως τσιμπαει. Αφου το βλεπουν στα γκαλοπ θεωρουν οτι ειναι δημοφιλες...
Θυμιζω οτι οι εταιριες των γκαλοπ ανηκουν και αυτες στους γνωστους διαπλεκομενους ντ@β@τζηδες.



Η συζήτηση για το αν θέλουν... ξόρκισμα ή όχι τα γκάλοπ είναι χαμένος χρόνος. Είναι μια πραγματικότητα και πουθενά στο κόσμο κανείς δεν σκέπτεται να τα καταργήσει. Θα σου πρότεινα να προχωρήσεις... Όσο και να ψάξεις με αυτό το τρόπο σκέψης αμφιβάλλω αν θα βρεις κάτι χρήσιμο. Είναι σαν να κυνηγάει κάποιος την... ουρά του.

Ξορκισμα θελουν οι... δαιμονισμενοι. Θα σου προτεινα να μη τρως τη προπαγανδα των γκαλοπ και να μη παρασυρεσαι να ψηφιζεις αυτο που σου σερβιρει το συστημα.
Τι δουλεια εχουμε να ψηφιζουμε τους υποτακτικους του μπομπολα? Μεχρι χτες λιβανιζε τη πασοκονεοδημοκρατια.



Ειδικά για το Ποτάμι, που την είδες της υπερπροβολή; Στις τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές που παρακολουθώ ελάχιστα έχει συμμετάσχει μέχρι σήμερα ή έχει μιλήσει ο Θεοδωράκης. Μπορώ να σκεφθώ 4 φορές μέχρι σήμερα. Εκτός κι αν εννοείς τις πρωτοβουλίες επικοινωνίας που αναλαμβάνει μόνο του το Ποτάμι και για τις οποίες μπορεί να γίνεται αναφορά στις ειδήσεις. Προφανώς δεν θέλεις να ξέρεις τίποτα για το Ποτάμι αν "υποπτεύεσαι" κάθε τι που θα σου επιτρέψει να μάθεις κάτι γι'αυτό.

Όπως ξέρεις για τη Δράση του Μάνου και για το κόμμα του Τζήμερου έγινε το ίδιο ακριβώς. Αλλά από τη πρώτη στιγμή δεν υπήρξαν αντίστοιχα αποτελέσματα.

Πλακα κανεις φιλε μου, που ακουστηκε νεοσυστατο κομμα να προβαλλεται απ ολα τα μεσα και να εμφανιζεται και σε ολα τα γκαλοπ(και μαλιστα με 5-15%...)
Τοσα αλλα μικρα κομματα υπαρχουν και απο πολυ καιρο, γιατι δεν κληθηκαν ουτε μια περα της νομιμης φορας στα μεγκα αντενα και λοιπα μπ@υρδελ@καναλα?

Ο Μανος ειναι παλιος πολιτικος βεβαια δεν ειχε ουτε το 5% της προβολης του θοδωρακη.

dhmk
09-11-14, 09:16
@Stefan_

Καταλαβαίνω, είσαι γενικά κατά του "συστήματος" και ταυτόχρονα αυτός που καθορίζει τι είναι "του συστήματος" και τι όχι. Εντάξει. Δεν υπάρχουν αντεπιχειρήματα σε κάτι τέτοιο. Το ομολογώ.

Ελπίζω μόνο να μη θεωρείς ότι αυτό σε κάνει, αυτονόητα, και εξυπνότερο από τους άλλους.

Burning Skies
09-11-14, 13:00
Τα αντισυστημικα σημιτομπομπολοπαιδα. :respekt:

Stefan_
09-11-14, 18:48
@Stefan_

Καταλαβαίνω, είσαι γενικά κατά του "συστήματος" και ταυτόχρονα αυτός που καθορίζει τι είναι "του συστήματος" και τι όχι. Εντάξει. Δεν υπάρχουν αντεπιχειρήματα σε κάτι τέτοιο. Το ομολογώ.

Ελπίζω μόνο να μη θεωρείς ότι αυτό σε κάνει, αυτονόητα, και εξυπνότερο από τους άλλους.

Εσυ φιλε μου εισαι υπερ του "συστηματος"?
Δε χρειαζεται να καθορισω εγω ή οποισδηποτε αλλος τι ειναι συστημικο, φωναζει απο μονο του. Ειναι μπομπολας και σια συστημα? ειναι. Επεβαλε ο μπομπολας εν μια νυκτι και προβαλε ασυστολα τον αγραμματο και πολιτικα ασχετο υπαλληλο του θοδωρακη? ναι. Τι αντεπιχειρημα να μου πεις? οτι δεν ειναι ετσι?

Εξυπνοτερο οταν λες απο τους αλλους, ποιους αλλους?
Σιγουρα δεν ειναι και πολυ εξυπνο να ψηφιζεις οτι σου σερβιρει το συστημα(αντενα-μεγκα-τυπος) δηλαδη χαβγη, ποταμι, πασοκονεοδημοκρατια...

dhmk
09-11-14, 21:06
Εσυ φιλε μου εισαι υπερ του "συστηματος"?
Δε χρειαζεται να καθορισω εγω ή οποισδηποτε αλλος τι ειναι συστημικο, φωναζει απο μονο του. Ειναι μπομπολας και σια συστημα? ειναι. Επεβαλε ο μπομπολας εν μια νυκτι και προβαλε ασυστολα τον αγραμματο και πολιτικα ασχετο υπαλληλο του θοδωρακη? ναι. Τι αντεπιχειρημα να μου πεις? οτι δεν ειναι ετσι?

Εξυπνοτερο οταν λες απο τους αλλους, ποιους αλλους?
Σιγουρα δεν ειναι και πολυ εξυπνο να ψηφιζεις οτι σου σερβιρει το συστημα(αντενα-μεγκα-τυπος) δηλαδη χαβγη, ποταμι, πασοκονεοδημοκρατια...

Και αν σου έλεγα ότι όλα αυτά δεν είναι τίποτα παραπάνω από μερικές ανοησίες που έχεις στο μυαλό σου; Ότι μερικές αυθαίρετες ανοησίες δεν μπορούν να γίνουν βάσεις συλλογισμών που υποστηρίζουν την οποιαδήποτε άποψη όσο και να θέλεις να επιστρέφεις επίμονα σε αυτές; Το ότι υπάρχουν στο μυαλό σου αυτό δεν τους δίνει κάποιο βάρος.

Ο Μπόμπολας είναι το "σύστημα"; Ειδικά αυτός; Μήπως κάθε εταιρία ή επιχείρηση στη χώρα είναι το "σύστημα"; Εννοείς το καπιταλιστικό; Σου είναι κάπως ξεκάθαρο τι εννοείς με τη λέξη "σύστημα"; Θεωρείς ότι όποιος εργάζεται σε μια εταιρία είναι αυτού του όποιου "συστήματος" στο οποίο εναντιώνεσαι ή μόνο όταν είναι στου Μπόμπολα; Μήπως είναι ο κάθε επαγγελματίας; Εναντιώνεσαι στο κάθε επαγγελματία, στο κάθε μισθωτό, στο κάθε εργαζόμενο; Εσύ τι σχέση έχεις με όλα αυτά; Πως διαχωρίζεσαι από όλα αυτά για να θεωρείς ότι δεν είσαι "συστημικός"; Από ποιο πλανήτη μας έρχεσαι;

Όταν λες "Μπόμπολας" στο μυαλό σου έρχεται γενικά η εικόνα κάποιου απροσδιόριστου κακού, ότι ενσαρκώνεται, έστω, κάποιος αστικός μύθος που "κυκλοφορεί" (σε κάποιους "κύκλους" τουλάχιστον) ή ξέρεις κάτι πολύ συγκεκριμένο; Έχεις συγκεκριμένα στοιχεία (και αν ναι από που τα αντλείς; ) που σου επιτρέπουν να διαμορφώσεις μια γνώμη σχετικά με τη πραγματικότητα που κατονομάζεις ως "Μπόμπολας" και ότι γενικότερο αυτή μπορεί να αντιπροσωπεύει στη κοινωνία;

Από που συμπεραίνεις ότι ο Μπόμπολας και ο όποιος Μπόμπολας μπορεί εν μία νυκτί να προβάλει τον όποιο... "αγράμματο υπάλληλό" του (που ενεργεί ως... άμυαλη μαριονέτα του προφανώς) και κάνει κάποιες χιλιάδες αυτομάτως να τον ψηφίζουν; Τι είναι αυτό που γοητεύει και μαγνητίζει στον "χαζό και άσχετο" και του δίνει μια τέτοια δύναμη; Έχει κάποια μαγική... φλογέρα; Τι στο καλό μας λέει και μας γητεύει ως τυφλό φερέφωνο του Μπόμπολα; Και τι δηλαδή επιδιώκει ο όποιος Μπόμπολας με αυτό;

Τι είναι αυτό που βλέπεις εσύ, που γνωρίζεις μόνο εσύ, που πληροφορήσαι μόνο εσύ (και από που; ) και όχι όλοι αυτοί που τον ψηφίζουν; Π.χ. ο Γραμματικάκης είναι λιγότερο έξυπνος ή πληροφορημένος από εσένα; Οι άνθρωποι που στηρίζουν το Ποτάμι ή το στελεχώνουν, σου φαίνονται "αγράμματοι και άσχετοι". Μήπως παραπλανημένοι από ένα χαζό και άσχετο; Τι είναι αυτό που λέγεται, που προβάλλεται, που υποστηρίζεται (το οποίο προφανώς δεν θέλεις να μάθεις και απορρίπτεις πριν το ακούσεις ως σερβίρισμα κατευθείαν από τα χεράκια του Μπόμπολα) που στοιχειοθετεί την αγραμματοσύνη και την ασχετοσύνη αν και παρά την... καπατσοσύνη (αν κρίνουμε από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα);

Πολύ φοβούμαι ότι αυτό που αποκαλούν κάποιοι ως "σύστημα" δεν είναι παρά η λογική και το "αντισυστημικό" τίποτα παραπάνω από την επιμονή να κυριαρχείται κάποιος από παντελώς αυθαίρετες ιδέες.

Zer0c00L
09-11-14, 21:27
να με συγχωρείτε για την παρέμβαση μου στην "αντιπαράθεση σας"

για μένα προσωπικά όταν ακούω την λέξη "σύστημα" στο μυαλό μου έρχεται η Χ.Α που μέχρι την δολοφονία του Π.Φύσσα εξυπηρετούσε τους σκοπούς του συστήματος μετά ήταν εμπόδιο που έπρεπε να φύγει έτσι τους συνέλαβαν και τους έχωσαν φυλακή

το ίδιο θα γίνει σύντομα και με τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ (καρατζαφέρη) άλλο κομμάτι του συστήματος που τώρα δεν τους εξυπηρετεί και δια μαγείας βρήκαν δύο offshore εταιρείες , ξένες τράπεζες , εμβάσματα που δεν δηλώθηκαν και τον μπλέκουν ακόμα και με τον Α.Τσοχατζόπουλο

το ίδιο μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω για αναρχικούς-αντιεξουσιαστές-γνωστούς/αγνώστους-κουκουλοφόρους ή αλλιώς ασφαλίτες όπως τους αποκαλούν οι "άλλοι" πιστεύω ότι είναι οι επόμενοι στην λίστα για εξάθρωση

το ίδιο μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω για τρομοκράτες-εγκληματίες κτλ....

άρα σε τι διαφέρει ένα κόμμα που δημιουργήθηκε από έναν μεγάλο δημοσιογράφο όπως ο Σ.Θοδωράκης

ή το κόμμα που δημιούργησε ο δήμαρχος στυλίδας

ή άλλα κόμματα που πήραν προβολή (όπως το τζήμερου)

ή πολιτικά πρόσωπα (όπως ο ψινάκης ή ο μπέος ή ο μαρινάκης)

και κόμματα που δεν τα ξέρει ή είναι λιγότερο γνωστά (σε αυτά βάζω και το ΕΠΑΜ)

αλλά με σωστές ιδέες

προσωπικά πιστεύω ότι κάθε ένας από μας μπορεί να κρίνει και να αποφασίσει δεν χρειάζεται κανένα "σύστημα"

σύστημα για μένα είναι οι πολιτικοί και οι συνδικαλιστές αν το καταλάβουμε κάποτε ίσως έχουμε μέλλον ως πολίτες αλλιώς θα περιμένουμε μια ζωή τον "άλλον" που θα μας σώσει και πάντα θα τον βρίζουμε την επόμενη μέρα που θα φανερώνεται η αλήθεια ότι δεν μπορεί να μας σώσει.

Basilhs23_
14-11-14, 17:00
Άνοιξε η εφαρμογή για τα τροποποιητικά Ε9.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21252

Υπάρχουν σχόλια οτι το σύστημα ζητάει δικαιολογητικά και για μειώσεις φόρου < 300 ευρώ...

Stefan_
15-11-14, 07:07
Και αν σου έλεγα ότι όλα αυτά δεν είναι τίποτα παραπάνω από μερικές ανοησίες που έχεις στο μυαλό σου; Ότι μερικές αυθαίρετες ανοησίες δεν μπορούν να γίνουν βάσεις συλλογισμών που υποστηρίζουν την οποιαδήποτε άποψη όσο και να θέλεις να επιστρέφεις επίμονα σε αυτές; Το ότι υπάρχουν στο μυαλό σου αυτό δεν τους δίνει κάποιο βάρος.

Ο Μπόμπολας είναι το "σύστημα"; Ειδικά αυτός; Μήπως κάθε εταιρία ή επιχείρηση στη χώρα είναι το "σύστημα"; Εννοείς το καπιταλιστικό; Σου είναι κάπως ξεκάθαρο τι εννοείς με τη λέξη "σύστημα"; Θεωρείς ότι όποιος εργάζεται σε μια εταιρία είναι αυτού του όποιου "συστήματος" στο οποίο εναντιώνεσαι ή μόνο όταν είναι στου Μπόμπολα; Μήπως είναι ο κάθε επαγγελματίας; Εναντιώνεσαι στο κάθε επαγγελματία, στο κάθε μισθωτό, στο κάθε εργαζόμενο; Εσύ τι σχέση έχεις με όλα αυτά; Πως διαχωρίζεσαι από όλα αυτά για να θεωρείς ότι δεν είσαι "συστημικός"; Από ποιο πλανήτη μας έρχεσαι;

Όταν λες "Μπόμπολας" στο μυαλό σου έρχεται γενικά η εικόνα κάποιου απροσδιόριστου κακού, ότι ενσαρκώνεται, έστω, κάποιος αστικός μύθος που "κυκλοφορεί" (σε κάποιους "κύκλους" τουλάχιστον) ή ξέρεις κάτι πολύ συγκεκριμένο; Έχεις συγκεκριμένα στοιχεία (και αν ναι από που τα αντλείς; ) που σου επιτρέπουν να διαμορφώσεις μια γνώμη σχετικά με τη πραγματικότητα που κατονομάζεις ως "Μπόμπολας" και ότι γενικότερο αυτή μπορεί να αντιπροσωπεύει στη κοινωνία;

Από που συμπεραίνεις ότι ο Μπόμπολας και ο όποιος Μπόμπολας μπορεί εν μία νυκτί να προβάλει τον όποιο... "αγράμματο υπάλληλό" του (που ενεργεί ως... άμυαλη μαριονέτα του προφανώς) και κάνει κάποιες χιλιάδες αυτομάτως να τον ψηφίζουν; Τι είναι αυτό που γοητεύει και μαγνητίζει στον "χαζό και άσχετο" και του δίνει μια τέτοια δύναμη; Έχει κάποια μαγική... φλογέρα; Τι στο καλό μας λέει και μας γητεύει ως τυφλό φερέφωνο του Μπόμπολα; Και τι δηλαδή επιδιώκει ο όποιος Μπόμπολας με αυτό;

Τι είναι αυτό που βλέπεις εσύ, που γνωρίζεις μόνο εσύ, που πληροφορήσαι μόνο εσύ (και από που; ) και όχι όλοι αυτοί που τον ψηφίζουν; Π.χ. ο Γραμματικάκης είναι λιγότερο έξυπνος ή πληροφορημένος από εσένα; Οι άνθρωποι που στηρίζουν το Ποτάμι ή το στελεχώνουν, σου φαίνονται "αγράμματοι και άσχετοι". Μήπως παραπλανημένοι από ένα χαζό και άσχετο; Τι είναι αυτό που λέγεται, που προβάλλεται, που υποστηρίζεται (το οποίο προφανώς δεν θέλεις να μάθεις και απορρίπτεις πριν το ακούσεις ως σερβίρισμα κατευθείαν από τα χεράκια του Μπόμπολα) που στοιχειοθετεί την αγραμματοσύνη και την ασχετοσύνη αν και παρά την... καπατσοσύνη (αν κρίνουμε από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα);

Πολύ φοβούμαι ότι αυτό που αποκαλούν κάποιοι ως "σύστημα" δεν είναι παρά η λογική και το "αντισυστημικό" τίποτα παραπάνω από την επιμονή να κυριαρχείται κάποιος από παντελώς αυθαίρετες ιδέες.

Ανοησιες φιλε, θα σου ελεγα εγω, ειναι το να πιστευεις στ αληθεια οτι γραφικοι τυποι σα το θοδωρακη θα σωσουν τη χωρα.
Αυτα που σου ειπα τα γνωριζει η μεγαλη πλειοψηφια του λαου και δε βγηκαν μονο απο το μυαλο μου.

Ειπαμε, μπομπολας και σια. Ναι ειναι συστημα, αυτοι καθοριζουν και κινουν παρασκηνιακα τα νηματα. Αν φιλε μου δε γνωριζεις ουτε αυτο τοτε δε μπορει να γινει σοβαρη συζητηση. Για σενα λοιπον η διαπλοκη και η κατευθυνομενη πληροφορηση που δινουν καθημερινα τα αντ1-μεγκα ειναι τριχες...

Το αγραμματος γιατι σε εισαγωγικα? ο ιδιος το εχει πει, και οτι δε ξερει ουτε ξενες γλωσσες. Για το υπαλληλος θα συμφωνεις φανταζομαι.
Το πως να κανεις καποιον να τον ψηφισουν το ειπαμε: τον προβαλεις καθημερινα και τον βαζεις στα γκαλοπ και με αξιολογο ποσοστο.
Με αυτο το τροπο εκαναν δυναμη και τη Χαβγη. Καλα, δεν τα διαβασες, τα εγραψα τις προαλλες.


για μένα προσωπικά όταν ακούω την λέξη "σύστημα" στο μυαλό μου έρχεται η Χ.Α που μέχρι την δολοφονία του Π.Φύσσα εξυπηρετούσε τους σκοπούς του συστήματος μετά ήταν εμπόδιο που έπρεπε να φύγει έτσι τους συνέλαβαν και τους έχωσαν φυλακή

Ακριβως ετσι. Και τωρα που η χαβγη τους ειναι καμμενο χαρτι εφηυραν το ποταμι για να μαντρωσουν κοσμο. Το νεο δεκανικι της κυβερνησης τους θα λεγεται ποταμι...

dhmk
15-11-14, 12:41
Ανοησιες φιλε, θα σου ελεγα εγω, ειναι το να πιστευεις στ αληθεια οτι γραφικοι τυποι σα το θοδωρακη θα σωσουν τη χωρα.
Αυτα που σου ειπα τα γνωριζει η μεγαλη πλειοψηφια του λαου και δε βγηκαν μονο απο το μυαλο μου.

Ειπαμε, μπομπολας και σια. Ναι ειναι συστημα, αυτοι καθοριζουν και κινουν παρασκηνιακα τα νηματα. Αν φιλε μου δε γνωριζεις ουτε αυτο τοτε δε μπορει να γινει σοβαρη συζητηση. Για σενα λοιπον η διαπλοκη και η κατευθυνομενη πληροφορηση που δινουν καθημερινα τα αντ1-μεγκα ειναι τριχες...

Το αγραμματος γιατι σε εισαγωγικα? ο ιδιος το εχει πει, και οτι δε ξερει ουτε ξενες γλωσσες. Για το υπαλληλος θα συμφωνεις φανταζομαι.
Το πως να κανεις καποιον να τον ψηφισουν το ειπαμε: τον προβαλεις καθημερινα και τον βαζεις στα γκαλοπ και με αξιολογο ποσοστο.
Με αυτο το τροπο εκαναν δυναμη και τη Χαβγη. Καλα, δεν τα διαβασες, τα εγραψα τις προαλλες.


Η επιμονή να επαναλαμβάνει κανείς ιδεοληψίες ως πραγματικότητα, του στιλ Μπόμπολας=σύστημα και άρα... σύστημα=Μπόμπολας, "γιατί έτσι το ξέρει η μεγάλη πλειοψηφία του λαού" της οποίας θεωρεί ότι είναι αυθεντικός εκφραστής, είναι ένα πρόβλημα. Ειδικά αν δεν αντιλαμβάνεται πόσο ρηχό και απλοϊκό είναι κάτι τέτοιο. Για να μη πω πόσο βαρετό είναι! Αυτό είναι όλο που γνωρίζεις και καταλαβαίνεις; Αναρωτιέμαι από που αντλείς τη όποια πληροφόρηση αφού θεωρείς άκριτα ότι κάθε τι είναι κατευθυνόμενη πληροφόρηση. Προφανώς όλα τα ξέρεις από μόνος σου. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή για σένα!

Προφανώς και δεν "θα σώσει τη χώρα ο Θεοδωράκης". Οι πολίτες της θα τη σώσουν ή και θα την... χαντακώσουν. Μήπως θεωρείς ότι ο Θεοδωράκης είναι γραφικός στο ρόλο του... φήρερ; Με τέτοιους όρους αντιλαμβάνεσαι κάθε νέα πολιτική κίνηση; Από τη στιγμή που θεωρείς τα πάντα κατευθυνόμενα από τον Μπόμπολα (ή και τους... Εβραίους!) αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να ήταν για σένα μη-γραφικό και μη-κατευθυνόμενο. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ κανένα πρόσωπο που είναι σήμερα στην ενεργή πολιτική. Κανονικά, με τη δική σου σκέψη, όλοι θα πρέπει να είναι δημιουργήματα του Μπόμπολα. Αν κάνω λάθος σ'αυτό, ανέφερέ μου ένα πρόσωπο που δεν είναι γραφικό (και κατευθυνόμενο) κατά τη γνώμη σου και που μπορεί να... σώσει τη χώρα. Για να μπορώ να το... συγκρίνω, π.χ. με τον Θεοδωράκη και να έχω κάποια ιδέα για τα δικά σου στάνταρτνς.

Στο Ποτάμι αυτό που έχει τη μέγιστη σημασία δεν είναι ο Θεοδωράκης. Ένα, οπωσδήποτε συγκεκριμένο, πρόσωπο δημιούργησε ένα νέο κόμμα, μια νέα πολιτική κίνηση, εκφράζοντας μια ορισμένη αντίληψη. Αυτή προσπάθησε να επικοινωνήσει. Και αρκετοί άνθρωποι (κάποιοι μάλιστα γνωστοί και σεβαστοί), όπως φάνηκε, θεώρησαν ότι είναι ένα πρόσωπο αξιόλογο και εμπιστοσύνης για να συνασπιστούν στο νέο κόμμα, να το στηρίξουν με σκοπό να φέρουν στο πολιτικό προσκήνιο αυτή την αντίληψη και να της δώσουν τη ευκαιρία να αποκτήσει πολιτική ισχύ. Να μπει στη βουλή αυτεξούσια και όχι ως παράρτημα άλλων κομμάτων παλαιοκομματικής αντίληψης.

Το μήνυμα που στέλνει το Ποτάμι (με το πιο πετυχημένο τρόπο μέχρι στιγμής) δεν είναι κάτι που... το αποκάλυψε στο κόσμο ο Θεοδωράκης. Δεν πρόκειται περί... θείας αποκαλύψεως. Αλλά αντίθετα πρόκειται γιαυτό που πολλοί ξέρουν, που πολλοί σκέπτονται, που πολλοί εκφράζουν, που πολλοί θεωρούν αυτονόητο και που ταυτόχρονα θεωρούν ότι θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη (και αυξανόμενη) πολιτική εκπροσώπηση στην Ελληνική κοινωνία. Και ότι θα έπρεπε να έχει μια πιο ενιαία, αυτεξούσια πολιτική εκπροσώπηση. Προφανώς πρόκειται γι'αυτούς που προτιμούν να έχουν τα μάτια τους ανοικτά, που έχουν την κριτική ικανότητα να μη θεωρούν εκ των προτέρων ότι οτιδήποτε "κυκλοφορεί" είναι κατευθυνόμενο από το... Μπόμπολα.

Αυτός που θεωρεί ότι στη κοινωνία δεν υπάρχει μια διαπάλη αντιλήψεων όπου το κάθε τι πρέπει να πείσει ότι είναι το πλέον αληθές, σωστότερο ή αποτελεσματικότερο αλλά αντίθετα πιστεύει ότι όλα είναι κατευθυνόμενα από το Μπόμπολα ε, τότε, αυτός ο συγκεκριμένος άνθρωπος, αναπόφευκτα, είναι καταδικασμένος να ζει στο δικό του ερμητικό κόσμο.

Καθόλου υγιές, θα έλεγα. Και επικίνδυνο για τη Δημοκρατία αν αφορά πολλούς!

tsioy
15-11-14, 13:05
Θεοδωράκης. Πρόσωπο εμπιστοσύνης.

http://youtu.be/Ez1NreJ2uc8

Zer0c00L
15-11-14, 13:30
Ανοησιες φιλε, θα σου ελεγα εγω, ειναι το να πιστευεις στ αληθεια οτι γραφικοι τυποι σα το θοδωρακη θα σωσουν τη χωρα.
Αυτα που σου ειπα τα γνωριζει η μεγαλη πλειοψηφια του λαου και δε βγηκαν μονο απο το μυαλο μου.

Ειπαμε, μπομπολας και σια. Ναι ειναι συστημα, αυτοι καθοριζουν και κινουν παρασκηνιακα τα νηματα. Αν φιλε μου δε γνωριζεις ουτε αυτο τοτε δε μπορει να γινει σοβαρη συζητηση. Για σενα λοιπον η διαπλοκη και η κατευθυνομενη πληροφορηση που δινουν καθημερινα τα αντ1-μεγκα ειναι τριχες...

Το αγραμματος γιατι σε εισαγωγικα? ο ιδιος το εχει πει, και οτι δε ξερει ουτε ξενες γλωσσες. Για το υπαλληλος θα συμφωνεις φανταζομαι.
Το πως να κανεις καποιον να τον ψηφισουν το ειπαμε: τον προβαλεις καθημερινα και τον βαζεις στα γκαλοπ και με αξιολογο ποσοστο.
Με αυτο το τροπο εκαναν δυναμη και τη Χαβγη. Καλα, δεν τα διαβασες, τα εγραψα τις προαλλες.


Ακριβως ετσι. Και τωρα που η χαβγη τους ειναι καμμενο χαρτι εφηυραν το ποταμι για να μαντρωσουν κοσμο. Το νεο δεκανικι της κυβερνησης τους θα λεγεται ποταμι...

Αυτά τα λες εσύ φίλε μου όχι εγώ (είσαι μικρός στην ηλικία δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα)

εγώ είπα για την Χ.Α που ήταν δική τους και τώρα που δεν την χρειάζονται τους έκλεισαν φυλακή

το ίδιο θα συμβεί από ότι φαίνεται και στο ΛΑΟΣ

μετά θα πάρουν σειρά οι αντί - εξουσιαστές , αναρχικοί , κουκουλοφόροι , γνωστοί/άγνωστοι

μετά θα πάρουν σειρά οι τρομοκράτες / εγκληματίες

δεν ξέρω αν είναι δικό τους το "Ποτάμι" του Σ.Θοδωράκη ή "Τελεία" του δημάρχου στυλίδας

δεν ξέρω αν είναι δικά τους παιδιά ο "Μπέος" ή ο "Ψινάκης" ή ο "Καμίνης" ή ο "Μπουτάρης"

το μόνο που ξέρω σίγουρα στα 42 μου χρονάκια προς τα 43

είναι ότι αυτοί που μας κυβερνούν εδώ και 40 χρόνια τώρα (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) δεν είναι άξιοι αλλά δεν φταίνε αυτοί αλλά εμείς που τους ψηφίσαμε

θα μου πεις αφού δεν σου αρέσει η κυβέρνηση ψήφισε την αντιπολίτευση (ΣΥΡΙΖΑ) που είναι πιθανό να κυβερνήσει (σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις) αλλά από μένα δεν θα πάρει ψήφο καθώς λέει τα ίδια με αυτούς που κυβερνούν (απλά δεν λένε την αλήθεια στους ψηφοφόρους τους)

γιατί η αλήθεια είναι ότι κανένα μνημόνιο ή δανειακή σύμβαση δεν θα σκιστεί η οποιαδήποτε κυβέρνηση ανέβει πάνω θα ακολουθήσει τις εντολές της Ε.Ε , ΕΚΤ , ΤΡΟΙΚΑΣ , ΔΝΤ αλλιώς έξοδο από Ε.Ε και το Ευρώ.

στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι αν γίνουν εκλογές (όποτε γίνουν) είναι δύσκολο να ψηφίσεις....

dhmk
15-11-14, 14:03
Θεοδωράκης. Πρόσωπο εμπιστοσύνης.

http://youtu.be/Ez1NreJ2uc8

Το ότι έγινε μια επίσκεψη στο κάψιμο των γραφείων μιας εφημερίδας, θεωρείς ότι είναι θέμα "ευαισθησίας"; Ή μήπως ένας τρόπος να δηλώσεις ότι αυτά είναι καταδικαστέα;

Ελπίζω να μην γίνουμε μάρτυρες μιας "επαναστατικής" ή "αριστερής" ευαισθησίας που να λέει ότι και καλά να πάθουν οι της Athens Voice. Αυτά λένε, αυτά παθαίνουν!

Τώρα την έχω στα bookmarks μου πάνω-πάνω. Για λόγους ευαισθησίας και εγώ.

Πάντως δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να περιφέρεσαι στα αποκαΐδια (ΓΑΠ στο video) μετά από μια πυρκαγιά που προκλήθηκε π.χ. από έναν εμπρηστή ή ένα πεταγμένο τσιγάρο και να δηλώνεις "αχ τα καημένα τα δενδράκια". Νομίζω ότι πρόκειται για άλλης τάξεως "ευαισθησίες". Αν βέβαια είμαστε σε θέση να τα ξεχωρίζουμε. Έτσι δεν είναι;

tsioy
15-11-14, 15:56
Πάντως δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να περιφέρεσαι στα αποκαΐδια (ΓΑΠ στο video) μετά από μια πυρκαγιά που προκλήθηκε π.χ. από έναν εμπρηστή ή ένα πεταγμένο τσιγάρο και να δηλώνεις "αχ τα καημένα τα δενδράκια". Νομίζω ότι πρόκειται για άλλης τάξεως "ευαισθησίες". Αν βέβαια είμαστε σε θέση να τα ξεχωρίζουμε. Έτσι δεν είναι;

Εδώ δεν είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε αν χρησιμοποιείται το καταδικαστέο κάψιμο των γραφείων μίας εφημερίδας για επικοινωνιακούς λόγους, εκεί θα κολλήσουμε;;)

Φυσικά, άλλο πράγμα δείχνει το video, άλλο σχολιάζουμε..

Φαντάζομαι, θα επισκεπτεί και άλλα θύματα περιστατικών βίας (πχ. τον φωτορεπόρτερ προχθές). Περιμένω το άρθρο στο protagon... not.

dhmk
15-11-14, 20:28
Εδώ δεν είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε αν χρησιμοποιείται το καταδικαστέο κάψιμο των γραφείων μίας εφημερίδας για επικοινωνιακούς λόγους, εκεί θα κολλήσουμε;;)

Φυσικά, άλλο πράγμα δείχνει το video, άλλο σχολιάζουμε..

Φαντάζομαι, θα επισκεπτεί και άλλα θύματα περιστατικών βίας (πχ. τον φωτορεπόρτερ προχθές). Περιμένω το άρθρο στο protagon... not.

Ένα νέο κόμμα που πρέπει να δώσει το στίγμα του, πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνει κάποιες πολιτικές δηλώσεις. Να ξεκαθαρίσει σε ποιους απευθύνεται. Πες ότι αυτό γίνεται για επικοινωνιακούς λόγους. Το ίδιο είναι. Φυσικά και πρέπει να "επικοινωνήσει". Τι θεωρείς εσύ ως πιο κατάλληλο στο θέμα της επικοινωνίας του; Θα πρέπει να σταθεί κάποιος ακίνητος για να είναι αποδεκτός; Μήπως πρέπει να σε κοιτάει έντονα; Σοβαρά; Γλυκά; Σέξι; Τι είναι περισσότερο του γούστου σου;

Κοίτα, μερικά πράγματα μπορεί να έχουν και την αστεία τους πλευρά. Αν αυτό σκοπεύει να δείξει κανείς οκ, διαφορετικά απλώς αναλώνεται σε ένα ακατάσχετο κουτσομπολιό, χωρίς ουσία, για να περνάει την ώρα. Επικοινωνιακοί λόγοι και μπούρδες. Πως το έλεγαν αυτό παλιά, του έδειχναν το φεγγάρι και αυτός κοιτούσε το δάκτυλο;

Και πάλι δεν γίνονται οι σωστές διακρίσεις. Ο φωτορεπόρτερ ήταν κάποιος επαγγελματίας που έφαγε ξύλο από αστυνομικές δυνάμεις πάνω σε ένα μπάχαλο (γεγονός που μπορεί να διερευνηθεί και να καταλογιστούν ευθύνες) προφανώς όμως ο στόχος ήταν να εμποδιστούν κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που θεωρούν τη δημόσια περιουσία τσιφλίκι τους, και αποφασίζουν τη κατάληψη/καταστροφή της με συνοπτικές διαδικασίες. Με εντολή των αρμόδιων αρχών, φυσικά, οι οποίες εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν νομίζω ότι ο στόχος ήταν οι φωτορεπόρτερ γενικά και ότι απόψεις εκφράζουν αυτοί σχετικά με την κοινωνία ή οτιδήποτε. Απλά ήταν εκεί για επαγγελματικούς λόγους. Αντίθετα στη περίπτωση της εφημερίδας ο στόχος ήταν ακριβώς αυτό: Το κάψιμο μιας εφημερίδας από μια ομάδα ανθρώπων που δεν της άρεσαν αυτά που έγραφε. Εδώ είναι που χρειάζεται ένα απολύτως σαφές και καταδικαστικό μήνυμα από όλους τους δημοκρατικά σκεπτόμενους. Εδώ είναι που χρειάζεται μια ξεκάθαρη πολιτική δήλωση. Γιατί, δυστυχώς, δεν είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο. Υπάρχουν αρκετοί που κλείνουν το μάτι σε τέτοιες ομάδες ή στους "συμπαθούντες". Είτε για ψήφους είτε... γενικότερα.

Δεν παρακολούθησα ενδελεχώς τις δηλώσεις των κομμάτων. Αλλά η εντύπωσή μου είναι ότι δεν έδειξαν όλοι την ίδια προθυμία να το κάνουν. Μπορεί να κάνω και λάθος. Εκτός κι αν αποφεύγουν, γενικώς, ενέργειες για "επικοινωνιακούς λόγους" και άρα αυτό καταλογίζεται υπέρ τους.

21706
15-11-14, 20:37
Περί των αρμόδιων αρχών οι οποίες εφαρμόζουν τους νόμους:

http://old-boy.blogspot.gr/2014/11/blog-post_13.html

hemlock
15-11-14, 20:44
Ένα νέο κόμμα που πρέπει να δώσει το στίγμα του, πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνει κάποιες πολιτικές δηλώσεις. Να ξεκαθαρίσει σε ποιους απευθύνεται. Πες ότι αυτό γίνεται για επικοινωνιακούς λόγους. Το ίδιο είναι. Φυσικά και πρέπει να "επικοινωνήσει". Τι θεωρείς εσύ ως πιο κατάλληλο στο θέμα της επικοινωνίας του; Θα πρέπει να σταθεί κάποιος ακίνητος για να είναι αποδεκτός; Μήπως πρέπει να σε κοιτάει έντονα; Σοβαρά; Γλυκά; Σέξι; Τι είναι περισσότερο του γούστου σου;

Κοίτα, μερικά πράγματα μπορεί να έχουν και την αστεία τους πλευρά. Αν αυτό σκοπεύει να δείξει κανείς οκ, διαφορετικά απλώς αναλώνεται σε ένα ακατάσχετο κουτσομπολιό, χωρίς ουσία, για να περνάει την ώρα. Επικοινωνιακοί λόγοι και μπούρδες. Πως το έλεγαν αυτό παλιά, του έδειχναν το φεγγάρι και αυτός κοιτούσε το δάκτυλο;

Και πάλι δεν γίνονται οι σωστές διακρίσεις. Ο φωτορεπόρτερ ήταν κάποιος επαγγελματίας που έφαγε ξύλο από αστυνομικές δυνάμεις πάνω σε ένα μπάχαλο (γεγονός που μπορεί να διερευνηθεί και να καταλογιστούν ευθύνες) προφανώς όμως ο στόχος ήταν να εμποδιστούν κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που θεωρούν τη δημόσια περιουσία τσιφλίκι τους, και αποφασίζουν τη κατάληψη/καταστροφή της με συνοπτικές διαδικασίες. Με εντολή των αρμόδιων αρχών, φυσικά, οι οποίες εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν νομίζω ότι ο στόχος ήταν οι φωτορεπόρτερ γενικά και ότι απόψεις εκφράζουν αυτοί σχετικά με την κοινωνία ή οτιδήποτε. Απλά ήταν εκεί για επαγγελματικούς λόγους. Αντίθετα στη περίπτωση της εφημερίδας ο στόχος ήταν ακριβώς αυτό: Το κάψιμο μιας εφημερίδας από μια ομάδα ανθρώπων που δεν της άρεσαν αυτά που έγραφε. Εδώ είναι που χρειάζεται ένα απολύτως σαφές και καταδικαστικό μήνυμα από όλους τους δημοκρατικά σκεπτόμενους. Εδώ είναι που χρειάζεται μια ξεκάθαρη πολιτική δήλωση. Γιατί, δυστυχώς, δεν είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο. Υπάρχουν αρκετοί που κλείνουν το μάτι σε τέτοιες ομάδες ή στους "συμπαθούντες". Είτε για ψήφους είτε... γενικότερα.

Δεν παρακολούθησα ενδελεχώς τις δηλώσεις των κομμάτων. Αλλά η εντύπωσή μου είναι ότι δεν έδειξαν όλοι την ίδια προθυμία να το κάνουν. Μπορεί να κάνω και λάθος. Εκτός κι αν αποφεύγουν, γενικώς, ενέργειες για "επικοινωνιακούς λόγους" και άρα αυτό καταλογίζεται υπέρ τους.

Τι κρίμα όμως που ο κικίλιας (ή κανας ταξίαρχος βρε αδερφέ-μην πέσουν τα καλαμπαλίκια κοτζαμ υπουργού) δεν ζήτησε συγνώμη απο τον/τους ρεπόρτερ ε ?
Τι κρίμα που δεν βρέθηκαν ακόμα οι ένοχοι της Μαρφιν και των δολοφονιών στο Ηράκλειο...
Ειρωνία που δεν μπορείς να χωνέψεις την σαπίλα των κυβερνώντων.

Zer0c00L
15-11-14, 22:39
θα συμφωνήσω με τις απορίες του "hemlock"

tsioy
16-11-14, 01:40
Ένα νέο κόμμα που πρέπει να δώσει το στίγμα του, πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνει κάποιες πολιτικές δηλώσεις. Να ξεκαθαρίσει σε ποιους απευθύνεται. Πες ότι αυτό γίνεται για επικοινωνιακούς λόγους. Το ίδιο είναι. Φυσικά και πρέπει να "επικοινωνήσει". Τι θεωρείς εσύ ως πιο κατάλληλο στο θέμα της επικοινωνίας του; Θα πρέπει να σταθεί κάποιος ακίνητος για να είναι αποδεκτός; Μήπως πρέπει να σε κοιτάει έντονα; Σοβαρά; Γλυκά; Σέξι; Τι είναι περισσότερο του γούστου σου;

Κοίτα, μερικά πράγματα μπορεί να έχουν και την αστεία τους πλευρά. Αν αυτό σκοπεύει να δείξει κανείς οκ, διαφορετικά απλώς αναλώνεται σε ένα ακατάσχετο κουτσομπολιό, χωρίς ουσία, για να περνάει την ώρα. Επικοινωνιακοί λόγοι και μπούρδες. Πως το έλεγαν αυτό παλιά, του έδειχναν το φεγγάρι και αυτός κοιτούσε το δάκτυλο;

Και πάλι δεν γίνονται οι σωστές διακρίσεις. Ο φωτορεπόρτερ ήταν κάποιος επαγγελματίας που έφαγε ξύλο από αστυνομικές δυνάμεις πάνω σε ένα μπάχαλο (γεγονός που μπορεί να διερευνηθεί και να καταλογιστούν ευθύνες) προφανώς όμως ο στόχος ήταν να εμποδιστούν κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που θεωρούν τη δημόσια περιουσία τσιφλίκι τους, και αποφασίζουν τη κατάληψη/καταστροφή της με συνοπτικές διαδικασίες. Με εντολή των αρμόδιων αρχών, φυσικά, οι οποίες εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν νομίζω ότι ο στόχος ήταν οι φωτορεπόρτερ γενικά και ότι απόψεις εκφράζουν αυτοί σχετικά με την κοινωνία ή οτιδήποτε. Απλά ήταν εκεί για επαγγελματικούς λόγους. Αντίθετα στη περίπτωση της εφημερίδας ο στόχος ήταν ακριβώς αυτό: Το κάψιμο μιας εφημερίδας από μια ομάδα ανθρώπων που δεν της άρεσαν αυτά που έγραφε. Εδώ είναι που χρειάζεται ένα απολύτως σαφές και καταδικαστικό μήνυμα από όλους τους δημοκρατικά σκεπτόμενους. Εδώ είναι που χρειάζεται μια ξεκάθαρη πολιτική δήλωση. Γιατί, δυστυχώς, δεν είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο. Υπάρχουν αρκετοί που κλείνουν το μάτι σε τέτοιες ομάδες ή στους "συμπαθούντες". Είτε για ψήφους είτε... γενικότερα.

Δεν παρακολούθησα ενδελεχώς τις δηλώσεις των κομμάτων. Αλλά η εντύπωσή μου είναι ότι δεν έδειξαν όλοι την ίδια προθυμία να το κάνουν. Μπορεί να κάνω και λάθος. Εκτός κι αν αποφεύγουν, γενικώς, ενέργειες για "επικοινωνιακούς λόγους" και άρα αυτό καταλογίζεται υπέρ τους.

Φυσικά και θα δώσει το στίγμα του το νέο κόμμα. Η διαφωνία μου δεν έγκειται στην επικοινωνία αλλά στο είδος της.
Αν δε κάνω λάθος, ο Θεοδωράκης θεωρείται πλέον πολιτικός και όχι δημοσιογράφος. Τα σκηνοθετικά πλάνα που και καλά τον τραβάνε ενω εκείνος ανήξερος σηκώνει ένα καμμένο έντυπο, όχι, δεν είναι του γούστου μου.

Όσο για το περιστατικό με τον φωτορεπόρτερ:
α) τι θα πει ότι είναι επαγγελματίας;
β) στο όνομα της εμπόδισης της κατάληψης, βαράμε όποιον βρούμε μπροστά μας; Μη μου πεις ότι ο φωτογράφος δε ξεχωρίζει από τους άλλους...


Τι κρίμα όμως που ο κικίλιας (ή κανας ταξίαρχος βρε αδερφέ-μην πέσουν τα καλαμπαλίκια κοτζαμ υπουργού) δεν ζήτησε συγνώμη απο τον/τους ρεπόρτερ ε ?
Τι κρίμα που δεν βρέθηκαν ακόμα οι ένοχοι της Μαρφιν και των δολοφονιών στο Ηράκλειο...
Ειρωνία που δεν μπορείς να χωνέψεις την σαπίλα των κυβερνώντων.

Εδώ (http://www.sport-fm.gr/article/ston-eisaggelea-o-astunomikos-pou-xtupise-fwtoreporter/796565) κάνεις λάθος.

dhmk
16-11-14, 08:15
Όσο για το περιστατικό με τον φωτορεπόρτερ:
α) τι θα πει ότι είναι επαγγελματίας;
β) στο όνομα της εμπόδισης της κατάληψης, βαράμε όποιον βρούμε μπροστά μας; Μη μου πεις ότι ο φωτογράφος δε ξεχωρίζει από τους άλλους...


Ναι, αλλά δεν είναι πολιτικής σημασίας αυτό το θέμα αλλά αφορά το πόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους οι αστυνομικοί σε μια κατάσταση μπάχαλο.

Zer0c00L
16-11-14, 12:19
Φυσικά και θα δώσει το στίγμα του το νέο κόμμα. Η διαφωνία μου δεν έγκειται στην επικοινωνία αλλά στο είδος της.
Αν δε κάνω λάθος, ο Θεοδωράκης θεωρείται πλέον πολιτικός και όχι δημοσιογράφος. Τα σκηνοθετικά πλάνα που και καλά τον τραβάνε ενω εκείνος ανήξερος σηκώνει ένα καμμένο έντυπο, όχι, δεν είναι του γούστου μου.

Όσο για το περιστατικό με τον φωτορεπόρτερ:
α) τι θα πει ότι είναι επαγγελματίας;
β) στο όνομα της εμπόδισης της κατάληψης, βαράμε όποιον βρούμε μπροστά μας; Μη μου πεις ότι ο φωτογράφος δε ξεχωρίζει από τους άλλους...



Εδώ (http://www.sport-fm.gr/article/ston-eisaggelea-o-astunomikos-pou-xtupise-fwtoreporter/796565) κάνεις λάθος.

ότι αφορά τον αστυνομικό έχεις την εντύπωση ότι θα τιμωρηθεί που χτύπησε δημοσιογράφο (ρεπόρτερ)

εδώ έχουν σκοτώσει κόσμο στις διαδηλώσεις με τα χημικά που ρίχνουν είδες να τιμωρούν κανέναν

hemlock
16-11-14, 13:17
Ναι, αλλά δεν είναι πολιτικής σημασίας αυτό το θέμα αλλά αφορά το πόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους οι αστυνομικοί σε μια κατάσταση μπάχαλο.
Βέβαια...Κάνουν σωστή δουλειά,σαν αυτή του Κορκονέα.

tsioy
16-11-14, 13:23
Ναι, αλλά δεν είναι πολιτικής σημασίας αυτό το θέμα αλλά αφορά το πόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους οι αστυνομικοί σε μια κατάσταση μπάχαλο.
Ανέφερα το θέμα με τον φωτορεπόρτερ ως παράδειγμα, για να δείξω την επιλεκτική ευαισθησία του Θεοδωράκη.
Στον εμπρησμό της athens voice, τρεχάλα. Σε άλλα καταδικαστέα περιστατικά βίας;


ότι αφορά τον αστυνομικό έχεις την εντύπωση ότι θα τιμωρηθεί που χτύπησε δημοσιογράφο (ρεπόρτερ)

εδώ έχουν σκοτώσει κόσμο στις διαδηλώσεις με τα χημικά που ρίχνουν είδες να τιμωρούν κανέναν

Μέχρι τώρα, προφανώς κάναμε μια ΕΔΕ και ξεμπερδεύαμε... Τώρα (για τα μάτια του κόσμου; ) το άρθρο γράφει ότι τέθηκε σε διαθεσιμότητα. Φυσικά, καλό θα ήταν να μάθουμε και τη συνέχεια...

Zer0c00L
16-11-14, 14:54
να σου πω κάτι που είναι πέρα για πέρα ειλικρινή και εκφράζει προσωπικά εμένα και είναι η αιτία που δεν θέλω "κανέναν"

καμιά Ε.Δ.Ε με ικανοποιεί ως πολίτη

καμιά Διαθεσιμότητα με ικανοποιεί ως πολίτη

ούτε περιμένω από την (ανεξάρτητη) δικαιοσύνη να βγάλει απόφαση ενάντια του αστυνομικού που χτύπησε πολίτη

εδώ δεν έχουν βγάλει αποφάσεις για περιπτώσεις που πέθαναν διαδηλωτές από την ρίψη χημικών (που επιβάρυναν την υγεία τους) μην θυμίσω την ρίψη χημικών σε σταθμό του μετρό που θα μπορούσε να είχε γίνει εκατόμβη νεκρών πολιτών (καθώς πουθενά στον κόσμο δεν ρίχνεις χημικά μέσα σε υπόγειο σταθμό του μετρό.

μην πιστεύεις ότι θα μάθεις τίποτα γιατί θα απογοητευτείς δεν πρόκειται να μάθεις τίποτα φίλε μου

είπαν αντί για Ε.Δ.Ε ότι θα τον θέσουν σε διαθεσιμότητα για τα μάτια του κόσμου θα δώσει μια κατάθεση σε έναν δικαστικό λειτουργό και το θέμα τελείωσε.

εδώ ο αστυνομικός που αναφέρθηκε οποίος είχε σκοτώσει παιδί αν και στην φυλακή (παίρνει κανονικά το μισθό του) άσε που σε λίγο καιρό θα βγει έξω και ίσως ξανά υπηρετεί στην ΕΛ.ΑΣ.

tsioy
16-11-14, 23:34
Αναθεωρώ.

Σε διαθεσιμότητα ο ΜΑΤατζής που χτύπησε φωτορεπόρτερ; Θα αστειεύεστε φυσικά… (http://www.koutipandoras.gr/article/127208/se-diathesimotita-o-matatzis-poy-htypise-fotoreporter-tha-asteieyeste-fysika)

fantasma_tis_nixtas
17-11-14, 14:25
Τελικά μου ήρθε και σε εμένα το ΕΝΦΙΑ. Μόλις άνοιξε η εφαρμογή Ε9 έκανα τροποποιητική δήλωση όπου συμπλήρωσα αρκετά στοιχεία που έλειπαν, εκκαθαρίστηκε και μου βγήκαν και οι δόσεις.
Βέβαια δεν έχω κάποια προσαύξηση για ότι δεν πλήρωσα τις πρώτες 2. Επίσης μου βγάζει 3 δόσεις τώρα με την πρώτη να λήγει 31-12-2014.

Α/Α δόσης Ημ/νία λήξης δόσης
1 31/12/2014
2 30/01/2015
3 27/02/2015

homo_digital
17-11-14, 18:03
Θελω να ρωτήσω αν ειναι ευκολο να κανουμε οι ιδιοι τις τροποποιήσεις ή χρειαζονται εξεδικευμένες λογιστικές γνωσεις.

Basilhs23_
17-11-14, 19:46
Εξαρτάται αν έχεις καταλάβει ποια είναι τα λάθη σου και γενικά ξέρεις να συμπληρώνεις το Ε9, αν όχι τότε καλύτερα λογιστής.

Zer0c00L
17-11-14, 20:05
θα συμφωνήσω με τον φίλο Βασίλη αν έχεις καταλάβει τι πρέπει να διορθώσεις μπορείς και μόνος σου αλλιώς καλύτερα να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου που ξέρει (λογιστή / φοροτεχνικού)

Serafeim Karakostas
17-11-14, 21:42
Εντός θέματος τα τελευταία μηνύματα: θαύμα!

Stefan_
18-11-14, 08:25
Η επιμονή να επαναλαμβάνει κανείς ιδεοληψίες ως πραγματικότητα, του στιλ Μπόμπολας=σύστημα και άρα... σύστημα=Μπόμπολας, "γιατί έτσι το ξέρει η μεγάλη πλειοψηφία του λαού" της οποίας θεωρεί ότι είναι αυθεντικός εκφραστής, είναι ένα πρόβλημα. Ειδικά αν δεν αντιλαμβάνεται πόσο ρηχό και απλοϊκό είναι κάτι τέτοιο. Για να μη πω πόσο βαρετό είναι! Αυτό είναι όλο που γνωρίζεις και καταλαβαίνεις; Αναρωτιέμαι από που αντλείς τη όποια πληροφόρηση αφού θεωρείς άκριτα ότι κάθε τι είναι κατευθυνόμενη πληροφόρηση. Προφανώς όλα τα ξέρεις από μόνος σου. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή για σένα!

Μην εθελοτυφλεις φιλε μου. Δε μιλαμε για ιδεοληψιες. Δε μιλαμε για το μπομπολα μονο, σου ειπα δυο φορες "και σια", ειναι κι αλλοι εκδοτες στο τραστ των διαπλεκομενων ντ@β@τζηδων[ετσι τους ειχε αποκαλεσει τεως πρωθυπουργος]. Εχουν τα μεσα ενημερωσης και κατευθυνουν το κοσμο. Εχουν και εταιριες δημοσιων εργων και κονομανε δις. Ειναι και στο χρηματιστηριο και κλεβουν το κοσμο(βλ. τη μεγαλη κομπινα του χρηματιστηριου το 1999).



Προφανώς και δεν "θα σώσει τη χώρα ο Θεοδωράκης". Οι πολίτες της θα τη σώσουν ή και θα την... χαντακώσουν. Μήπως θεωρείς ότι ο Θεοδωράκης είναι γραφικός στο ρόλο του... φήρερ;

Oxι θεωρω οτι ειναι γραφικος στο νεο ρολο που του αναθεσανε, αυτο του αγραμματου αρχηγου κομματος με προικα την υπερπροβολη απο τους ντ@β@τζηδες και το σακιδιο στη πλατη...

http://i60.tinypic.com/20qyqkm.jpg




Με τέτοιους όρους αντιλαμβάνεσαι κάθε νέα πολιτική κίνηση;
Από τη στιγμή που θεωρείς τα πάντα κατευθυνόμενα από τον Μπόμπολα (ή και τους... Εβραίους!) .

Αντιλαμβανομαι αυτη τη "νεα πολιτικη κινηση" ακριβως οπως δημιουργηθηκε. Τη Δευτερα εκανε κομμα, τη Τριτη ειχε ηδη 7% στα γκαλοπ και στασιδι στα πανελ. Το βρισκεις φυσιολογικο αυτο? Γιατι δε γινεται σε αλλα νεα κομματα?
Δεν αντιλαμβανεσαι πως οτι σου προβαλει το συστημα ειναι εξ ορισμου υποπτο?

Εβλεπα σημερα ειδησεις στον Αντ1. Αφου μιλησανε επι 20 λεπτα παλι για την απαγωγη, δευτερη ειδηση ηταν η τροϊκα, τριτη δε θυμαμαι, και τεταρτη ο... θοδωρακης που επισκεφτηκε ενα ασυλο, εκανε και δηλωσεις στη καμερα:lol:

Οι εβραιοι απο που σου ηρθαν? εχεις ρατσιστικα καταλοιπα?

- - - Updated - - -


Αυτά τα λες εσύ φίλε μου όχι εγώ (είσαι μικρός στην ηλικία δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα)
.....

το μόνο που ξέρω σίγουρα στα 42 μου χρονάκια προς τα 43

Eιμαι μεγαλυτερος σου.
Συμφωνησα μαζι σου σε αυτο που ειπες για τη χαβγη.



εγώ είπα για την Χ.Α που ήταν δική τους και τώρα που δεν την χρειάζονται τους έκλεισαν φυλακή

Kαι το ποταμι δικο τους ειναι. Χαβγη και ποταμι αναδειχτηκαν με τον ιδιο τροπο και για να παιξουν τον ιδιο ρολο(δεκανικια του συστηματος).
Χαβγη και ποταμι θα εμεναν στο 0.3% αν τα πανελ και τα γκαλοπ δεν τους ειχαν μεσα.



μετά θα πάρουν σειρά οι αντί - εξουσιαστές , αναρχικοί , κουκουλοφόροι , γνωστοί/άγνωστοι
μετά θα πάρουν σειρά οι τρομοκράτες / εγκληματίες


Eχουν αυτες οι ομαδες πολιτικα κομματα? ειναι στη Βουλη?




δεν ξέρω αν είναι δικό τους το "Ποτάμι" του Σ.Θοδωράκη ή "Τελεία" του δημάρχου στυλίδας

Βλεπεις να ακουγεται καθολου αυτη η Τελεια?



δεν ξέρω αν είναι δικά τους παιδιά ο "Μπέος" ή ο "Ψινάκης" ή ο "Καμίνης" ή ο "Μπουτάρης"

O Μπεος ανεξαρτητος δε κατεβηκε? και τον Ψινακη, το Καμινη και το Μπουταρη ο κοσμος δε τους ψηφισε?
Ο δημαρχος Αθηνας-Θεσ/κης ετσι κι αλλιως μικρη αρμοδιοτητα εχει αλλα ποιες ειναι οι ενστασεις σου για τους δημαρχους αυτους?
(Μονο για τον Μπεο διαφωνω, γιατι ενας εκληματιας δε μπορει να γινεται δημοτικος αρχοντας).



γιατί η αλήθεια είναι ότι κανένα μνημόνιο ή δανειακή σύμβαση δεν θα σκιστεί η οποιαδήποτε κυβέρνηση ανέβει πάνω θα ακολουθήσει τις εντολές της Ε.Ε , ΕΚΤ , ΤΡΟΙΚΑΣ , ΔΝΤ αλλιώς έξοδο από Ε.Ε και το Ευρώ.

Δηλαδη δε σου αρεσει ουτε το ενα ουτε το αλλο?



στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι αν γίνουν εκλογές (όποτε γίνουν) είναι δύσκολο να ψηφίσεις....

Ποτε δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο να ψηφισεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.