PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

21706
18-11-14, 08:47
Εντός θέματος τα τελευταία μηνύματα: θαύμα!

Υπάρχει άλλο νήμα για τον ΕΝΦΙΑ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/844747-Το-σήριαλ-του-ΕΝΦΙΑ?p=5543599

Zer0c00L
21-11-14, 18:34
Eιμαι μεγαλυτερος σου.
Συμφωνησα μαζι σου σε αυτο που ειπες για τη χαβγη.

Kαι το ποταμι δικο τους ειναι. Χαβγη και ποταμι αναδειχτηκαν με τον ιδιο τροπο και για να παιξουν τον ιδιο ρολο(δεκανικια του συστηματος).
Χαβγη και ποταμι θα εμεναν στο 0.3% αν τα πανελ και τα γκαλοπ δεν τους ειχαν μεσα.

Eχουν αυτες οι ομαδες πολιτικα κομματα? ειναι στη Βουλη?

Βλεπεις να ακουγεται καθολου αυτη η Τελεια?

O Μπεος ανεξαρτητος δε κατεβηκε? και τον Ψινακη, το Καμινη και το Μπουταρη ο κοσμος δε τους ψηφισε?
Ο δημαρχος Αθηνας-Θεσ/κης ετσι κι αλλιως μικρη αρμοδιοτητα εχει αλλα ποιες ειναι οι ενστασεις σου για τους δημαρχους αυτους?
(Μονο για τον Μπεο διαφωνω, γιατι ενας εκληματιας δε μπορει να γινεται δημοτικος αρχοντας).

Δηλαδη δε σου αρεσει ουτε το ενα ουτε το αλλο?

Ποτε δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο να ψηφισεις.

δεν με καταλαβαίνεις δυστυχώς

να μην το κουράζω πολύ και κουράζουμε και αυτούς που μας διαβάζουν

η Χ.Α είναι μέρος του συστήματος και αυτό φάνηκε όταν για να απορροφήσουν την αγανάκτηση του κόσμου και την οργή του από το 0.3% φτάσανε στα ποσοστά τα μεγάλα (500.000 άτομα του ψήφισαν στις ευρωεκλογές) θα μπορούσαν να αποκτήσουν και άλλη δύναμη αν ήταν έξυπνοι και δεν έσκαβαν μόνοι τους τον λάκκο τους τώρα θα καταλήξουν φυλακή (κάποιοι από αυτούς) και θα επιστρέψουν στα παλιά τους ποσοστά (δεν πιστεύω να τους ξανά ψηφίσουν.

επίσης και το ΛΑΟΣ είναι μέρος του συστήματος και τώρα που πλησίασε στις ευρωεκλογές το 3% βρήκαν ότι ο Γ.Καρατζαφέρης είχε πάρει μίζες , είχε offshore , είχε τραπεζικούς λογαριασμούς σε φορολογικούς παραδείσους και τον κλείνουν φυλακή και αν αποδειχτούν θα χάσει και την ηγεσία του κόμματος.

το ΠΟΤΑΜΙ (Σ.Θοδωράκης) το λέω ότι είναι μέρος του συστήματος καθώς προέρχεται από "μεγάλο δημοσιογράφο" που δούλευε σε μεγάλο μέσο ενημέρωσης (για μένα αυτό λέει πολλά) δεν με ενοχλεί ότι δεν έχει "πολιτική ταυτότητα/ιδεολογία" αυτά για μένα είναι αηδίες (τι σημαίνει δεξιά - κέντρο - αριστερά) όταν βλέπουμε στην καθημερινότητα μας δεξιούς-αριστερούς που ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα και την θεσούλα τους (μήπως ξέχασες που οφείλουμε ότι στην ελλάδα δεν υπάρχει βιομηχανία)

η ΤΕΛΕΙΑ δεν ακούγεται από τα ΜΜΕ αλλά ο άνθρωπος που κρύβεται από πίσω (Δήμαρχος Στυλίδας ή αλλιώς Α.Γλέτσος) είναι αγαπητός και πιστεύω ότι θα κάνει την έκπληξη ειδικά αν πέσει το "ποτάμι".

για τους δημάρχους θα συμφωνήσω ότι ο Μπουτάρης , Καμίνης και ο Ψινάκης ψηφίστηκαν από το κόσμο (οι δύο πρώτοι γιατί κάνουν έργο) και ο τρίτος γιατί θα κάνει έργο

στον μόνους που διαφωνώ είναι στον Μπέο και στον Μαρινάκη (αυτοί θα έπρεπε μαζί με άλλους να είναι στην φυλακή)

ότι αφορά το Μνημόνιο ή Δανειακή Σύμβαση δεν είναι τι μου αρέσει αλλά τι ισχύει φίλε μου

αυτό το χαρτί κάποιοι έβαλαν την υπογραφή τους / σφραγίδα τους και έχει δεσμεύσεις για να πάρει η χώρα χρήματα όπως και χρονικό περιθώριο (2060) άρα όποιος λέει ότι θα το "σκίσει" ή ότι θα κάνει "διαπραγμάτευση με καλύτερους όρους (που συμφέρουν αυτόν)" απλά λέει ψέμματα γιατί ο πρώτος ρόλος σε αυτό τον έχει η Ε.Ε , ΕΚΤ , ΔΝΤ , ΤΡΟΙΚΑ δηλαδή οι δανειστές όλα αυτά που λένε οι "διάφοροι" πέφτουν στο τι θα πουν οι δανειστές άρα αν οι δανειστές δεν δεχτούν ούτε την "καλύτερη" διαπραγμάτευση ούτε το "σκίσιμο" τότε πιο είναι το σχέδιο Β? και το πρόβλημα είναι ότι κανείς τους δεν έχει "Σχέδιο Β".

είναι δύσκολο να ψηφίσεις γιατί υπάρχει το εμπόδιο που λέγεται μνημόνιο/δανειακή σύμβαση σε συνδυασμό Ε.Ε και Ευρώ.

αν θες κόμμα που τα στηρίζει αυτά είναι εύκολο καθώς οι επιλογές είναι γνωστές

αν δεν θες τα παραπάνω τότε πάλι είναι εύκολο γιατί οι επιλογές είναι γνωστές απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό το μονομερές σκίσιμο του μνημονίου/δανειακής σύμβασης (δεν είμαι οικονομολόγος ούτε νομικός) και τι θα επιφέρει κάποια ενέργεια τέτοια (σίγουρα θα είναι η έξοδος από την Ε.Ε και το Ευρώ αλλά και τι άλλο θα έχει ως επιπτώσεις) γιατί έτσι όπως είναι η κοινωνία μας με τα ...μύρια ανέργων και με τα ...μύρια που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας θα πεθάνει κόσμος αν η Ελλάδα βγει εκτός Ε.Ε και Ευρώ.

cool11
26-11-14, 10:28
Το χαράτσι μέσω ΔΕΗ επιστρέφει για 1 εκατ. φορολογούμενους!
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/193786/to-haratsi-meso-deh-epistrefei-gia-1-ekat.html

cool11
04-01-15, 17:29
Για να δουμε τι θα κανει ο Συριζα οταν αναλαβει την εξουσια...

Μεχρι τοτε...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/898030/pos-kai-apo-pote-tha-ekdidetai-to-pistopoiitiko-enfia-tou-2015--oli-i-apofasi-kai-ta-entupa
Πρακτικα τι αλλαζει, ξερει κανεις;
Αναρτηθηκαν νεα εκκαθαριστικα;

Basilhs23_
04-01-15, 19:41
Καλά εγώ δεν αντέχω από τώρα κιόλας να ασχολούμαι πάλι με φορολογικά, ακόμα έχουμε 2-3 μηνάκια να ξεπληρώσουμε τις δόσεις του ΕΝΦΙΑ.

cool11
12-01-15, 14:51
Το θεμα ειναι να ηταν αυτος ο τελευταιος ΕΝΦΙΑ που πληρωσαμε, και να τον καταργησουν.

Basilhs23_
13-01-15, 03:55
Μπα αυτό αποκλείεται να γίνει, ακόμα και αν βγει άλλο κόμμα θα πούνε οτι πρέπει να πληρωθεί οτι ποσό έχει βεβαιωθεί με τους παλιούς φόρους και μετά θα τους αλλάξουν...

Stefan_
14-01-15, 01:04
δεν με καταλαβαίνεις δυστυχώς

να μην το κουράζω πολύ και κουράζουμε και αυτούς που μας διαβάζουν

η Χ.Α είναι μέρος του συστήματος και αυτό φάνηκε όταν για να απορροφήσουν την αγανάκτηση του κόσμου και την οργή του από το 0.3% φτάσανε στα ποσοστά τα μεγάλα (500.000 άτομα του ψήφισαν στις ευρωεκλογές) θα μπορούσαν να αποκτήσουν και άλλη δύναμη αν ήταν έξυπνοι και δεν έσκαβαν μόνοι τους τον λάκκο τους τώρα θα καταλήξουν φυλακή (κάποιοι από αυτούς) και θα επιστρέψουν στα παλιά τους ποσοστά (δεν πιστεύω να τους ξανά ψηφίσουν.

επίσης και το ΛΑΟΣ είναι μέρος του συστήματος και τώρα που πλησίασε στις ευρωεκλογές το 3% βρήκαν ότι ο Γ.Καρατζαφέρης είχε πάρει μίζες , είχε offshore , είχε τραπεζικούς λογαριασμούς σε φορολογικούς παραδείσους και τον κλείνουν φυλακή και αν αποδειχτούν θα χάσει και την ηγεσία του κόμματος.

το ΠΟΤΑΜΙ (Σ.Θοδωράκης) το λέω ότι είναι μέρος του συστήματος καθώς προέρχεται από "μεγάλο δημοσιογράφο" που δούλευε σε μεγάλο μέσο ενημέρωσης (για μένα αυτό λέει πολλά) δεν με ενοχλεί ότι δεν έχει "πολιτική ταυτότητα/ιδεολογία" αυτά για μένα είναι αηδίες (τι σημαίνει δεξιά - κέντρο - αριστερά) όταν βλέπουμε στην καθημερινότητα μας δεξιούς-αριστερούς που ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα και την θεσούλα τους (μήπως ξέχασες που οφείλουμε ότι στην ελλάδα δεν υπάρχει βιομηχανία)

η ΤΕΛΕΙΑ δεν ακούγεται από τα ΜΜΕ αλλά ο άνθρωπος που κρύβεται από πίσω (Δήμαρχος Στυλίδας ή αλλιώς Α.Γλέτσος) είναι αγαπητός και πιστεύω ότι θα κάνει την έκπληξη ειδικά αν πέσει το "ποτάμι".

ότι αφορά το Μνημόνιο ή Δανειακή Σύμβαση δεν είναι τι μου αρέσει αλλά τι ισχύει φίλε μου

αυτό το χαρτί κάποιοι έβαλαν την υπογραφή τους / σφραγίδα τους και έχει δεσμεύσεις για να πάρει η χώρα χρήματα όπως και χρονικό περιθώριο (2060) άρα όποιος λέει ότι θα το "σκίσει" ή ότι θα κάνει "διαπραγμάτευση με καλύτερους όρους (που συμφέρουν αυτόν)" απλά λέει ψέμματα γιατί ο πρώτος ρόλος σε αυτό τον έχει η Ε.Ε , ΕΚΤ , ΔΝΤ , ΤΡΟΙΚΑ δηλαδή οι δανειστές όλα αυτά που λένε οι "διάφοροι" πέφτουν στο τι θα πουν οι δανειστές άρα αν οι δανειστές δεν δεχτούν ούτε την "καλύτερη" διαπραγμάτευση ούτε το "σκίσιμο" τότε πιο είναι το σχέδιο Β? και το πρόβλημα είναι ότι κανείς τους δεν έχει "Σχέδιο Β".


Eγω σε καταλαβαινω, δε ξερω αν εσυ με καταλαβαινεις.

Μην ανησυχεις για τη κουραση αυτων που μας διαβαζουν. Λες "να μη το κουραζεις πολυ" αλλα εγραψες αλλο ενα κατεβατο. Aκολουθουν συντομες απαντησεις οπου χρειαζονται.

Χαιρομαι που συμφωνεις οτι η χαβγη ειναι μερος του συστηματος. Δυστυχως προκειται να τους ξαναψηφισουν, αφου τα αφεντικα τους φροντισαν να τους κανουν "ηρωες".

Ο ΛΑΟΣ φανταζει οσια μαρια μπροστα στους αφιονισμενους ναζηδες της χαβγης, αρα οτι ποσοστο παρει απ αυτους ειναι θετικο. Ουτε φυλακη θα κλεισουν το καρατζαφυρερ ουτε και τιποτα θα αποδειχτει, θελαν μονο να προκαλεσουν εντυπωσεις.

Τον αθλιο συστημικο ρολο του ποταμιου θα επρεπε να τον καταλαβεις οχι επειδη επικεφαλης του ειναι ενας μεγαλοδημοσιογραφος, αλλα επειδη εχει απο τη πρωτη στιγμη εξασφαλισμενη την υπερπροβολη απ τους γνωστους ντ@β@τζηδες.

Η Τελεια δε μπορει να κανει καμμια εκληξη, απο τη στιγμη που δε προβαλλεται πουθενα, ουτε και αναφερεται στα γκαλοπ, εχει εξασφαλισμενο το <1%.

Το τι θα γινει με το υπογεγραμμενο μνημονιο θα το δουμε. Κανεις δεν εμποδιζει το νεο πρωθυπουργο ακομα και να το σκισει. Μπορουν να επανασυζητηθουν τα παντα στη βαση του αμοιβαιου συμφεροντος, του δικου μας και των δανειστων.

cool11
14-01-15, 09:46
Με τον ΕΝΦΙΑ να δουμε αν θα τον καταργησουν.

Zer0c00L
15-01-15, 04:37
καλά περίμενε εσύ να τον καταργήσουν (αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση) όταν θα τον έχεις πληρώσει ήδη....πράγμα που θα πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματα

όσο αφορά τον φίλο (stefan) πιο πάνω

συμφωνώ με αυτά που λέει και δυστυχώς θα παίξουν πολύ και η Χ.Α και το ΠΟΤΑΜΙ καθώς από ότι δείχνουν θα είναι μέσα στην βουλή

όπως και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι και το ΚΙΝΗΜΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ του ΓΑΠ....(αυτοί βέβαια που θα τον ψηφίσουν χρειάζονται άμεσα ιατρική βοήθεια από ψυχίατρο/ψυχολόγο και εγκλεισμό σε ψυχιατρείο).

βέβαια τα πράγματα δυσκολεύουν για τους ψηφοφόρους (αναποφάσιστους σαν εμένα) καθώς αν θες εκπροσώπηση

θα πρέπει να ψηφίσεις ένα από τα πιθανά κόμματα που θα μπουν στην βουλή ΝΔ , ΠΑΣΟΚ , ΔΗΜΑΡ , ΚΙΔΗΣΟ , ΚΚΕ , ΣΥΡΙΖΑ , ΧΑ , ΠΟΤΑΜΙ , ΑΝΕΛ

καθώς τα άλλα κόμματα πιθανών πιο άξια να μην μπουν καν

αν εξαιρέσω και μια πιθανή επιλογή μου που ήταν το ΕΠΑΜ και δεν κατεβαίνει στις εκλογές

άρα πλέον θα πρέπει ή να ψηφίσω ένα από τα παραπάνω και ας μην το πιστεύω ή του έχω εμπιστοσύνη...

Basilhs23_
15-01-15, 04:49
Το ΚΙΔΗΣΟ κατά την γνώμη μου δεν μπαίνει στην βουλή, ούτε η ΔΗΜΑΡ, οι ΑΝΕΛ εντελώς οριακά.

anon
15-01-15, 09:34
Το ΚΙΔΗΣΟ κατά την γνώμη μου δεν μπαίνει στην βουλή, ούτε η ΔΗΜΑΡ, οι ΑΝΕΛ εντελώς οριακά.

Συμφωνώ....

Zer0c00L
15-01-15, 21:23
εγώ θα έλεγα κρατήστε μικρό καλάθι καθώς πολύ φοβάμαι ότι θα μπουν στην βουλή και η ΔΗΜΑΡ και οι ΑΝΕΛ αλλά και το ΚΙΔΗΣΟ
δεν το συζητώ ότι θα γίνει μάχη ποιος από τους δύο θα είναι τρίτο κόμμα (ΧΑ και ΠΟΤΑΜΙ)
όπως και το ΠΑΣΟΚ πιστεύω θα μπει στην βουλή
όπως και το ΚΚΕ θα μπει στην βουλή
εκτός για μένα σίγουρα θα είναι το ΛΑΟΣ
η μεγάλη μάχη θα παίξει ανάμεσα στην ΝΔ και στον ΣΥΡΙΖΑ

ελπίζω μόνο στις 25 Ιανουαρίου να βγει νικητής , να γίνει κυβέρνηση , να βγει πρόεδρος της δημοκρατίας καθώς σε περίπτωση που "δεν τα βρουν αναμεταξύ τους ώστε να συνεργαστούν και να κάνουν με τον οποιοδήποτε τρόπο και θυσία κυβέρνηση" και γίνουν επαναληπτικές εκλογές εγώ θα απέχω δεν θα πάω να ψηφίσω.

Basilhs23_
15-01-15, 21:43
Πιστεύω δύσκολα θα γίνουν επαναληπτικές εκλογές, προβλέπω αν δεν βγει αυτοδύναμο το ΣΥΡΙΖΑ να κάνει συνεργασία σίγουρα με ποτάμι και αν δεν επαρκούν τα ποσοστά ακολουθούν στην σειρά οι ΑΝΕΛ και το ΠΑΣΟΚ εφόσον περάσουν στην βουλή.
Ο ΠτΔ άκουσα κάπου χωρίς να το έχω ψάξει, οτι αν δεν βγει και τώρα πηγαίνουμε σε 2η 3η ψηφοφορία με 150 αντι για 180 ως όριο εκλογής. Αν στην 2η ψηφοφορία δεν εκλεχτεί ΠτΔ εκλέγεται στην 3η ακόμα και 1 μόνο ψήφο να πάρει.

Zer0c00L
15-01-15, 22:40
εγώ πάλι χλωμό το κόβω στο θέμα "συνεργασιών" καθώς ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πει για εξεταστικές άρα συνεργασία με ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΚΙΔΗΣΟ - ΔΗΜΑΡ αποκλείεται για αυτό το λόγο
με ΧΑ αποκλείεται επίσης
το ΚΚΕ δεν δέχεται συνεργασία με ΣΥΡΙΖΑ λόγω Ε.Ε/ΝΑΤΟ/ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ κτλ
άρα οι μόνοι που μπορεί να συνεργαστεί είναι οι ΑΝΕΛ και το ΠΟΤΑΜΙ βέβαια παίζει ρόλο το ποσοστό τους (θέση) και οι έδρες που θα πάρουν

αλλιώς θα πάρει σειρά ο επόμενος κτλ

όπως είπα ελπίζω να στρώσουν τον "πισινό" τους και να συνεργαστούν για το καλύτερο της χώρας και των πολιτών

όπως επίσης ελπίζω να λογοδοτήσουν στην δικαιοσύνη όσοι/ες έκλεψαν/καταχράστηκαν/οικειοποιήθηκαν δημόσιο χρήμα για δικό τους όφελος και φυσικά όσοι δεν τα δικαιολογήσουν να προβλέψουν δήμευση περιουσιακών στοιχείων (επιτέλους πρέπει να σταματήσει να πληρώνουν οι γνωστοί "μακακες" της υπόθεσης)

cool11
15-01-15, 22:40
Σημερα δοθηκε στη δημοσιοτητα και το νεο σποτ του ΣΥΡΙΖΑ για τον ΕΝΦΙΑ.
Αραγε οταν γινει κυβερνηση θα τον καταργησει;
Ή θα εχουμε κωλοτουμπα κι εσυ φας σ@@@ λαε, που λεγε ο χαρρυ κλυνν στο νατιν-φατιν;


https://www.youtube.com/watch?v=I_gfmIqnxDw

Zer0c00L
15-01-15, 23:05
επίσημα στο πρόγραμμα του ο ΣΥΡΙΖΑ (στηριζόμενος στην ιστοσελίδα του και στις δηλώσεις στελεχών του) λέει ότι θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ

(βέβαια μέχρι να γίνει αν κρίνω από την μητέρα μου θα έχει πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ καθώς η τελευταία δόση του (6 δόσεις από τις οποίες οι 4 έχουν πληρωθεί) η 5η θα πληρωθεί τέλος του Ιανουαρίου και η τελευταία δόση 6η είναι στις 27/02/2015)

αρά από την στιγμή που θα τον έχουμε πληρώσει δεν μου λέει κάτι τα περί κατάργησης του (καθώς αν γίνει αυτό που λένε είναι υποχρεωμένοι να βάλουν κάτι άλλο που μπορεί να μας κοστίσει παραπάνω)

cool11
15-01-15, 23:09
Ας ηταν οι τελευταιες οι δοσεις που δοσαμε!
Ενταξει, δεν θα χα ποτε την 'πολυτελεια' να περιμενω οτι θα τα αλλαζαν ολα απο την πρωτη μερα!
Αλλα να ηξερα πχ, οτι 'νεος' ενφια ή παρομοιος φορος ακινητων, δεν θα υπαρξει με νεα κυβερνηση συριζα.
Να μας μεινει ο ενφια ως κακη αναμνηση.

Anyway, λες οτι ειδες να γραφουν στο προγραμμα τους(δηλωσεις στελεχων) οτι θα τον καταργησει.
Αλλα φοβαμαι μην βρουν αλλοθι αν συγκυβερνησουν με αλλους.

Burning Skies
15-01-15, 23:31
αρά από την στιγμή που θα τον έχουμε πληρώσει δεν μου λέει κάτι τα περί κατάργησης του (καθώς αν γίνει αυτό που λένε είναι υποχρεωμένοι να βάλουν κάτι άλλο που μπορεί να μας κοστίσει παραπάνω)

ο ενφια ηταν κατι μονιμο με την συγκυβερνηση. ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμευτηκε οτι ΔΕΝ θα βαλει κατι αλλο για την μικρη και μεσαια ακινητη περιουσια.

MNP-10
15-01-15, 23:31
αρά από την στιγμή που θα τον έχουμε πληρώσει δεν μου λέει κάτι τα περί κατάργησης του (καθώς αν γίνει αυτό που λένε είναι υποχρεωμένοι να βάλουν κάτι άλλο που μπορεί να μας κοστίσει παραπάνω)

Στον προϋπολογισμο του 2015 εχει προβλεφθει καινουριος ΕΝΦΙΑ. Αυτος θα καταργηθει... οχι ο σχεδον πληρωμενος του '14.

Zer0c00L
16-01-15, 01:14
Ας ηταν οι τελευταιες οι δοσεις που δοσαμε!
Ενταξει, δεν θα χα ποτε την 'πολυτελεια' να περιμενω οτι θα τα αλλαζαν ολα απο την πρωτη μερα!
Αλλα να ηξερα πχ, οτι 'νεος' ενφια ή παρομοιος φορος ακινητων, δεν θα υπαρξει με νεα κυβερνηση συριζα.
Να μας μεινει ο ενφια ως κακη αναμνηση.

Anyway, λες οτι ειδες να γραφουν στο προγραμμα τους(δηλωσεις στελεχων) οτι θα τον καταργησει.
Αλλα φοβαμαι μην βρουν αλλοθι αν συγκυβερνησουν με αλλους.

δεν ξέρω αν υπάρξει άλλος ΕΝΦΙΑ ή κάτι παρόμοιο (πιστεύω πως κάτι θα υπάρξει καθώς τα ακίνητα αν και έχουν πιάσει πάτο είναι έσοδο στο κράτος)

προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε ότι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ μην ξεχνάς ότι είναι συνασπισμός πολλών κομμάτων (συνιστώσες) με διαφορετικές απόψεις

ελπίζω να μπορέσουν να βρουν κάποιον να συγκυβερνήσουν γιατί έχουν "καβαλήσει" το καλάμι και πολύ φοβάμαι ότι θα προσγειωθούν ανώμαλα στην πραγματικότητα καθώς ξεχνάνε ότι το ποσοστό των αναποφάσιστων είναι μεγάλο όπως και το ενδεχόμενο μεγάλης αποχής από δυσαρεστημένους πολίτες που θεωρούν ότι όλοι είναι ίδιοι (και δεν έχουν άδικο)

θυμάσαι φαντάζομαι αυτά που έλεγαν για το μνημόνιο ότι θα το σκίσουν και τώρα το άλλαξαν ότι θα σκίσουν το μνημόνιο που υποχρεώνει το λαό σε λιτότητα αλλά θα διαπραγματευτούν την δανειακή σύμβαση/υποχρεώσεις της χώρας με τους δανειστές (χωρίς να λένε ότι αν αποτύχουν οι διαπραγματεύσεις με τους δικούς τους όρους σε περίπτωση που οι δανειστές πουν όχι αν υπάρχει σχέδιο Β.)

και άλλα πολλά κωμικοτραγικά που με έχουν κάνει να μην τους πιστεύω καθώς μην ξεχνάς ότι αν ένα κόμμα από το 4% πάει στο 20-30% παίρνουν τα μυαλά του αέρα (ξεχνάει ότι ανεβαίνει κατεβαίνει το ίδιο γρήγορα) απόδειξη το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ (αν και ο λαός μας δεν έχει καλή μνήμη) καθώς θα έπρεπε ήδη τα κόμματα που λέγονται ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ - ΚΙΔΗΣΟ κτλ να έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης καθώς έχουν τεράστιες ευθύνες για τα χάλια της χώρας μας , μνημόνια , χρέη , λιτότητα κτλ...

- - - Updated - - -

μπορεί να έχετε δίκιο και εγώ άδικο

θα το μάθουμε όλοι/ες σύντομα πιστεύω...

anon
16-01-15, 05:11
επίσημα στο πρόγραμμα του ο ΣΥΡΙΖΑ (στηριζόμενος στην ιστοσελίδα του και στις δηλώσεις στελεχών του) λέει ότι θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ

(βέβαια μέχρι να γίνει αν κρίνω από την μητέρα μου θα έχει πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ καθώς η τελευταία δόση του (6 δόσεις από τις οποίες οι 4 έχουν πληρωθεί) η 5η θα πληρωθεί τέλος του Ιανουαρίου και η τελευταία δόση 6η είναι στις 27/02/2015)

αρά από την στιγμή που θα τον έχουμε πληρώσει δεν μου λέει κάτι τα περί κατάργησης του (καθώς αν γίνει αυτό που λένε είναι υποχρεωμένοι να βάλουν κάτι άλλο που μπορεί να μας κοστίσει παραπάνω)

Αν δεν σου λέει τίποτα. μπορείς να ψηφίσεις και Σαμαρά, και θα έχεις ΕΝΦΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2015! (και 2016, και 2017, κλπ κλπ κλπ). Μετά θα σου φορολογήσουν και τον αέρα που αναπνέεις...

Basilhs23_
16-01-15, 05:41
Προσωπικά βλέποντας ρεαλιστικά τα πράγματα θα υπάρξει μεγάλο σίριαλ για το τι θα γίνει με την φορολογία εισοδήματος και ακινήτων όταν θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα επαναληφτούν παλιά κλασσικά σκηνικά. Για μένα μείναμε πάλι στις γενικολογίες και αοριστολογίες όπως γίνεται πριν από κάθε εκλογική αναμέτρηση και πριν από κάθε νέο φόρο.
"Θα μειώσουμε τα βάρη στην μεσσαία τάξη θα πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες θα φορολογηθεί η μεγάλη και η πολύ μεγάλη ακίνητη περιουσία" και μπλά μπλά. Ποια είναι η μεγάλη ακίνητη περιουσία και η πολύ μεγάλη; Άκουσα για αφορολόγητο τις 400000 ευρώ, αυτό μεσσαία περιουσία είναι. Τι θα γίνει με τις αντικειμενικές τιμές; Για τα εισοδήματα πάλι άκουσα διάφορα, 60% για όσους έχουν 80000 και πάνω. Ωραία 60%, πόσα είναι τα άτομα που βγάζουν τόσα? Φτάνουν αυτά για να πληρωθούν οι ανάγκες του κράτους και να πληρώσουν λιγότερα οι χαμηλόμισθοι? Τώρα είπε ο Τσίπρας οτι το γεγονός πως θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν σημαίνει πως δεν θα πληρώνει κανείς φόρους αλλά όλοι από λιγότερο, και η ΝΔ κάτι τέτοια έλεγε να αυξήσει την φορολογική βάση για να μειωθεί ο μέσος φόρος ανά άτομο στον ΕΝΦΙΑ. Πολύς κόσμος χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι περιμένουν οτι δεν θα πληρώσουν τίποτα αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ας κρατάμε μικρό καλάθι.

Stefan_
16-01-15, 05:43
εγώ θα έλεγα κρατήστε μικρό καλάθι καθώς πολύ φοβάμαι ότι θα μπουν στην βουλή και η ΔΗΜΑΡ και οι ΑΝΕΛ αλλά και το ΚΙΔΗΣΟ
δεν το συζητώ ότι θα γίνει μάχη ποιος από τους δύο θα είναι τρίτο κόμμα (ΧΑ και ΠΟΤΑΜΙ)
όπως και το ΠΑΣΟΚ πιστεύω θα μπει στην βουλή
όπως και το ΚΚΕ θα μπει στην βουλή
εκτός για μένα σίγουρα θα είναι το ΛΑΟΣ
η μεγάλη μάχη θα παίξει ανάμεσα στην ΝΔ και στον ΣΥΡΙΖΑ

ελπίζω μόνο στις 25 Ιανουαρίου να βγει νικητής , να γίνει κυβέρνηση , να βγει πρόεδρος της δημοκρατίας καθώς σε περίπτωση που "δεν τα βρουν αναμεταξύ τους ώστε να συνεργαστούν και να κάνουν με τον οποιοδήποτε τρόπο και θυσία κυβέρνηση" και γίνουν επαναληπτικές εκλογές εγώ θα απέχω δεν θα πάω να ψηφίσω.

Ποια ΔΗΜΑΡ να μπει στη Βουλη βρε παιδια, σοβαρα μιλατε? Κατω απο 1% θα παρει εγγυημενα. Ξεχασατε τι ελαβε στις Ευρωεκλογες?

Γιατι φοβασαι το ΑΝΕΛ? Μακαρι να μπει ωστε να προκυψει κυβερνηση με συνεργασια με Συριζα.
Τριτο κομμα πιθανοτατα θα ειναι η χαβγη, οι μπουκηδες δινουν αποδοση γυρω στο 1,65 για κατι τετοιο.
Μεγαλη μαχη αναμεσα σε νδ και συρ?? Ο συρ θα κερδισει με διαφορα.

Στη νεα Βουλη ο ΠτΔ βγαινει χωρις προβλημα συμφωνα με το συνταγμα(με απλη πλειοψηφια).

cool11
16-01-15, 09:48
ο ενφια ηταν κατι μονιμο με την συγκυβερνηση. ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμευτηκε οτι ΔΕΝ θα βαλει κατι αλλο για την μικρη και μεσαια ακινητη περιουσια.

Το ΔΕΝ θα βαλει κατι αλλο, τι σημαινει δηλαδη;
Οτι θα αφησει τον υπαρχον φορο ως εχει;
Το θεμα δεν ειναι να πουν 'δεν θα σας σκισουμε αλλο', αλλα να καταργησουν τον ενφια που μαζι με αλλους φορους ειναι δυσβαστακτοι!

- - - Updated - - -

---
ΠΟΜΙΔΑ: Να δεσμευτούν τα κόμματα για τη φορολογία των ακινήτων
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231377807

"Μιλώντας στην εκδήλωση της ΠΟΜΙΔΑ ο υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Τόλιος επανέλαβε την πρόθεση του κόμματός του για κατάργηση της επιβολής του ΕΝΦΙΑ και την μη καταβολή του το 2015 στην περίπτωση που ο ΣΥΡΙΖΑ εκλεγεί κυβέρνηση."

Και το θεμα δεν ειναι φυσικα να παμε σε λυση 'δεν ειναι γιαννης, ειναι γιαννακης':

"Σε σχέση με τις εξαγγελίες του ΣΥΡΙΖΑ που προτείνει αντί του ΕΝΦΙΑ την επαναφορά του ΦΜΑΠ, η ΠΟΜΙΔΑ τονίζει ότι μία τέτοια κίνηση στοχεύει στη μεσαία ιδιοκτησία, μπορεί να οδηγήσει σε... 20πλάσιο φόρο και είναι ουσιαστικά ανείσπρακτη."

Burning Skies
16-01-15, 10:07
Τι δεν καταλαβαίνεις; είπαν αντικατάσταση με τον ΦΜΑΠ που θα αφορά μόνο την μεγάλη ακίνητη περιουσία. Αλλά και οτι θα κατέβουν οι αντικειμενικες αξίες ώστε να συμβαδιζουν με τις εμπορικές (κάτι που αν γίνει βολεύει πολύ τον φορολογουμενο). Το τι θα κάνουν, κάνεις δεν ξέρει αλλά δεσμεύτηκαν ξεκάθαρα για αυτά. Και έχουν υπολογίσει λένε και την χασουρα στα έσοδα. Τώρα αν εσύ έχεις 1 εκατομμύριο περιουσία θα πρέπει να αγχώνεσαι. Αν πάλι έχεις ένα σπιτάκι με 100-200 χιλιάρικα αντικειμενικη (που μετά τον εξορθολογισμο των αντικειμενικων μπορεί να πέσει και στα μισά) βασει των εξαγγελιων πάντα θα έχεις λόγο να χαίρεσαι. Επίσης δεσμεύτηκαν για επαναφορά του αφορολόγητου στα 12 χιλιάρικα, για κατάργηση της εξίσωσης του φόρου πετρελαίου θέρμανσης και για κοινωνικα αποδεκτα μέτρα ρύθμισης χρεών σε τράπεζες και δημόσιο (και απόλυτη προστασία της α κατοικίας) . Αυτά είναι και τα μέτρα ελαφρυνσης των μικρομεσαιων (γιατι τα υπόλοιπα αφορούν ανέργους και απορους).

anon
16-01-15, 10:33
Οι πολύ μεγάλοι φόροι που πληρώνουμε είναι γιατί:
1) Δεν πληρώνουν, είτε με φοροδιαφυγή είτε με δυνατότητες φοροαποφυγής, μεγάλο τμήμα των εσόδων που έχουν τα πολύ υψηλά στρώματα (άρχουσα τάξη, πχ εφοπλιστές). και μην μου πείτε δεν πληρώνουν γιατί μπορούν να φύγουν, εαν είναι να φύγουν ας φύγουν, αλλά να έχουμε ένα κράτος δικαίου, χωρίς παραθυράκια για εφοπλιστές και άλλους, που έχουν την περιουσία. (το ίδιο ισχύει και για την Εκκλησία).
2) Δεν έχει έσοδα λόγω της εκτενούς φοροδιαφυγής, απο ελ. επαγγελματίες αλλά και απο καταστήματα, ειδικά εστίασης και διασκέδασης. Ακόμα ειδικότερα στον τουρισμό η φοροδιαφυγή αγγίζει ποσοστά του 100% σε μερικά σημεία, και όλοι έχουμε γίνει πάμπολες φορές μάρτυρες αυτού. Αυτοί οι φοροφυγάδες, στην πλειονότητα, δεν είναι τίποτα μεροκαματιάρηδες αλλα ανήκουν στα ανώτερα μεσαία στρώματα. (όπως και στο (1)).
3) Πρέπει να πληρώνουμε τα δάνεια, οι δανειστές απαιτούν λεφτά, άρα μεγάλο μέρος των εσόδων του κράτους, αντί να πηγαίνει σε παροχές στους πολίτες, είτε σε υποδομές είτε σε υπηρεσίες, πάει στους δανειστές.

Οπότε κάλλιστα θα μπορούσε να μειώσει σημαντικά τους φόρους έως και να εκμηδενίσει, εαν αντέστρεφε τα παραπάνω, τουλάχιστον σε κάποιο επαρκή βαθμό. Θα το κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ; Δεν ξέρω, αλλά εαν δεν το κάνει, τότε δεν έχει άλλη επιλογή παρα να συνεχίσει την φορομπηχτική πολιτική των προηγούμενων, άρα θα έχει πολύ μικρό ορίζοντα διακυβέρνησης. Οι πολίτες περιμένουν πολλά, ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ, που σημαίνει ότι πολύ πιο δύσκολα θα αντιμετωπίσει την κοινωνική δυσαρέσκεια, εαν δεν πραγματώσει τις προγραμματικές του δηλώσεις. Με απλά λόγια, ή θα κάνει πολλά, τα περισσότερα, ή εκλογές πριν το τέλος του 15.

cool11
16-01-15, 10:41
Τι δεν καταλαβαίνεις; είπαν αντικατάσταση με τον ΦΜΑΠ που θα αφορά μόνο την μεγάλη ακίνητη περιουσία. Αλλά και οτι θα κατέβουν οι αντικειμενικες αξίες ώστε να συμβαδιζουν με τις εμπορικές (κάτι που αν γίνει βολεύει πολύ τον φορολογουμενο). Το τι θα κάνουν, κάνεις δεν ξέρει αλλά δεσμεύτηκαν ξεκάθαρα για αυτά. Και έχουν υπολογίσει λένε και την χασουρα στα έσοδα. Τώρα αν εσύ έχεις 1 εκατομμύριο περιουσία θα πρέπει να αγχώνεσαι. Αν πάλι έχεις ένα σπιτάκι με 100-200 χιλιάρικα αντικειμενικη (που μετά τον εξορθολογισμο των αντικειμενικων μπορεί να πέσει και στα μισά) βασει των εξαγγελιων πάντα θα έχεις λόγο να χαίρεσαι. Επίσης δεσμεύτηκαν για επαναφορά του αφορολόγητου στα 12 χιλιάρικα, για κατάργηση της εξίσωσης του φόρου πετρελαίου θέρμανσης και για κοινωνικα αποδεκτα μέτρα ρύθμισης χρεών σε τράπεζες και δημόσιο (και απόλυτη προστασία της α κατοικίας) . Αυτά είναι και τα μέτρα ελαφρυνσης των μικρομεσαιων (γιατι τα υπόλοιπα αφορούν ανέργους και απορους).

Αν εφαρμοστουν αυτα, οντως θα ελαφρυνει το βαρος των πολλων ελληνων που εχουν βυθιστει στα ορια της φτωχειας.

blade_
16-01-15, 11:05
Ας ηταν οι τελευταιες οι δοσεις που δοσαμε!
Ενταξει, δεν θα χα ποτε την 'πολυτελεια' να περιμενω οτι θα τα αλλαζαν ολα απο την πρωτη μερα!
Αλλα να ηξερα πχ, οτι 'νεος' ενφια ή παρομοιος φορος ακινητων, δεν θα υπαρξει με νεα κυβερνηση συριζα.
Να μας μεινει ο ενφια ως κακη αναμνηση.

Anyway, λες οτι ειδες να γραφουν στο προγραμμα τους(δηλωσεις στελεχων) οτι θα τον καταργησει.
Αλλα φοβαμαι μην βρουν αλλοθι αν συγκυβερνησουν με αλλους.

ειναι το μικροτερο προβλημα μας ο ενφια.ανετα μπορει να πει καποιος οτι καταργειται και να σου χωσει αλλου το χαρατσι.το θεμα ειναι να γινει επιτελους μια καλη και σωστη φορολογηση των εχοντων και των μη εχοντων..βεβαια κατι τετοιο εξαρταται πολυ και απο εμας..

dhmk
16-01-15, 12:04
Ερμηνεύοντας το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ (της Θεσσαλονίκης - βασικά κάτι σαν ένα... κρατικό "Όλοι Μαζί Μπορούμε") δεν θα πληρώνω καθόλου φόρους, εκτός από ΦΠΑ. Γλυτώνω 3000 ευρώ το χρόνο σε φόρους (εισοδήματος & ΕΝΦΙΑ). Μακάρι να το πίστευα, μακάρι να πίστευα ότι αυτό θα ήταν δυνατόν. Ότι μπορώ να λυτρωθώ με μια απλή ψήφο. Τίποτα παραπάνω. Αλλά αμ δε!

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μικρό πρωτογενές πλεόνασμα εξαιτίας ακριβώς αυτής της φορομπηχτικής πολιτικής (και για όσο διάστημα υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να πληρώνουν - αν εξακολουθήσει). Και όχι, αν δεν υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα δεν είναι δυνατόν ο προϋπολογισμός να πληρώσει ούτε τόκους ούτε χρεολύσια. Ούτε σεντ! Μέχρι εκείνη τη στιγμή μπορεί μόνο να δανειστεί για να τα αποπληρώσει. Αυτό συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια μέσω της δανειακής σύμβασης και τα μνημόνια. Τα προηγούμενα χρόνια τα μνημόνια όχι μόνο κάλυψαν την αποπληρωμή τοκοχρεολυσίων αλλά επίσης και μεγάλα κρατικά ελλείμματα μέχρι αυτά να εκμηδενιστούν.

Βεβαίως μπορούν οι εταίροι (και η ΕΚΤ) να μας δανείσουν όσα χρειαζόμαστε για την ανάπτυξη αφού τους διαβεβαιώσουμε ότι θα τους πληρώσουμε μόνο ότι η... "λαϊκή βούληση" αποφασίσει. Και την ίδια στιγμή δεν θα υπάρξει πολίτης που να μην εξυπηρετηθεί από τον ΣΥΡΙΖΑ, όπως είπε και ο απίθανος Μητρόπουλος. Όλοι θα πάρουμε και οι πολλοί δεν θα πληρώσουν τίποτα. Too good to be...

Ευχαριστώ πολύ ΣΥΡΙΖΑ. Το μόνο που αρκεί για να έρθει η ελπίδα είναι να του δώσει ο λαός την εντολή (αυτοδυναμίας) και μετά με την έκδοση διαταγμάτων το άσπρο θα γίνει μαύρο και οι φυσικοί νόμοι θα υποταχθούν στη θέληση των "φτωχών και των αναξιοπαθούντων".

Το καλύτερο που θα συμβεί είναι να αποσπάσει κάποιο συμβολικό "δώρο" από τους εταίρους και μετά να βγει να πει, τουλάχιστον αυτό το πετύχαμε εμείς. Γιορτάστε ελεύθερα! Αλλιώς δεν τους σώνει τίποτα.

Σε μεγάλο βαθμό περιγράφει την κατάσταση ο Απόστολος Δοξιάδης στο "Παράδοξο της κωλοτούμπας" εδώ (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.politiki&id=38818).

Ακόμη καλύτερα ο Βόλφαγκ Μινχάου στο βίντεο εδώ (http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=255707) διεκτραγωδεί την κατάσταση. Από το 34' και μετά, στη συζήτηση Βαρουφάκη/Λαζαρίδη με συντονιστή το Παπαχελά. Μετά την παράθεση της συνέντευξης Μινχάου ο Βαρουφάκης σχεδόν συμφώνησε και οπωσδήποτε δεν είχε τίποτα να πει εναντίον. Που μας έλεγε ότι η αναγκαία πολιτική απαιτεί "αίμα και δάκρυα", προφανώς παραπάνω από όσα έχουμε ήδη χύσει. Το κόστος της ελπίδας προφανώς. Με τέτοια ελπίδα...

KLG
16-01-15, 12:23
Αναγνωρίζεις οτι το πενιχρο πρωτογενες πλεονασμα δεν φτανει ουτε για μέρος των τόκων, αλλα βρίσκεις προβληματικές τις εξαγγελείες του ΣΥΡΙΖΑ επειδη θα ροκανίσουν αυτό το πλεόνασμα.

Δεν σκέφτεσαι οτι για να καλυφθουν οι τόκοι απο ενα πλεονασμα αυτό θα πρέπει να διπλασσιαστεί (τα νουμερα τα βγαζω απο κεφάλι μου);
Δεν έχεις δει σε τι ξεχαρβάλωμα έχει οδηγήσει αυτό το το πρωτογενές πλεονασμα και με τι θυσίες επιτευχθηκε; Θυσίες οι οποίες σε τελική ανάλυση είναι αχρηστες απο την στιγμή που το πρωτογενές πλεονασμα στην καλύτερη περιπτωση θα παραμένει σταθερό, ενώ οι τόκοι θα αυξάνονται. Η πολιτική της λιτότητας και των πρωτογενών πλεονασμάτων δεν είναι βιώσιμη, ειδικά σε οικονομίες με χρέος πολλαπλάσιο του ΑΕΠ τους. Τα τελευταία 20 χρόνια κουμάντο στην ΕΕ κάνουν οι χριστιανοδημοκράτες με τα αποτελεσματα της πολιτικής τους εμφανέστατα, είναι θέμα συσχετισμων και οι συσχετισμοί πρέπει να αλλάξουν.

dhmk
16-01-15, 12:48
Αναγνωρίζεις οτι το πενιχρο πρωτογενες πλεονασμα δεν φτανει ουτε για μέρος των τόκων, αλλα βρίσκεις προβληματικές τις εξαγγελείες του ΣΥΡΙΖΑ επειδη θα ροκανίσουν αυτό το πλεόνασμα.

Δεν σκέφτεσαι οτι για να καλυφθουν οι τόκοι απο ενα πλεονασμα αυτό θα πρέπει να διπλασσιαστεί (τα νουμερα τα βγαζω απο κεφάλι μου);
Δεν έχεις δει σε τι ξεχαρβάλωμα έχει οδηγήσει αυτό το το πρωτογενές πλεονασμα και με τι θυσίες επιτευχθηκε; Θυσίες οι οποίες σε τελική ανάλυση είναι αχρηστες απο την στιγμή που το πρωτογενές πλεονασμα στην καλύτερη περιπτωση θα παραμένει σταθερό, ενώ οι τόκοι θα αυξάνονται. Η πολιτική της λιτότητας και των πρωτογενών πλεονασμάτων δεν είναι βιώσιμη, ειδικά σε οικονομίες με χρέος πολλαπλάσιο του ΑΕΠ τους. Τα τελευταία 20 χρόνια κουμάντο στην ΕΕ κάνουν οι χριστιανοδημοκράτες με τα αποτελεσματα της πολιτικής τους εμφανέστατα, είναι θέμα συσχετισμων και οι συσχετισμοί πρέπει να αλλάξουν.

Μάλλον δεν διάβασες καλά ότι έγραψα. Δεν ήταν το θέμα μου τα πλεονάσματα και τι μπορούμε να καλύψουμε με αυτά. Σε αυτό κανείς δεν διαφωνεί. Κανείς! Ούτε στο πως επετεύχθησαν. Ξέρεις σε αυτή τη χώρα ζω και πληρώνω τους φόρους. Είναι αδύνατον να μου διαφύγει. Και το έγραψα! Τίποτα καινούργιο σε αυτό. Οι πάντες μιλούν για ρύθμιση του χρέους. Το θέμα μου ήταν η "ελπίδα" ότι μπορούμε να έχουμε πλεόνασμα για να κάνουμε παροχές κόβοντας τους επαχθείς φόρους δραστικά. Γιατί ο λαός πονάει και γι'αυτό η πραγματικότητα δεν ισχύει. Μόνο η ελπίδα! Δημοκρατικά... εκλεγμένη!

anon
16-01-15, 13:14
Μάλλον δεν διάβασες καλά ότι έγραψα. Δεν ήταν το θέμα μου τα πλεονάσματα και τι μπορούμε να καλύψουμε με αυτά. Σε αυτό κανείς δεν διαφωνεί. Κανείς! Ούτε στο πως επετεύχθησαν. Ξέρεις σε αυτή τη χώρα ζω και πληρώνω τους φόρους. Είναι αδύνατον να μου διαφύγει. Και το έγραψα! Τίποτα καινούργιο σε αυτό. Οι πάντες μιλούν για ρύθμιση του χρέους. Το θέμα μου ήταν η "ελπίδα" ότι μπορούμε να έχουμε πλεόνασμα για να κάνουμε παροχές κόβοντας τους επαχθείς φόρους δραστικά. Γιατί ο λαός πονάει και γι'αυτό η πραγματικότητα δεν ισχύει. Μόνο η ελπίδα! Δημοκρατικά... εκλεγμένη!

Δεν μπορούν να γίνουν περικοπές φόρων εαν δεν:
1) Περιοριστούν τα έξοδα, και μιλώντας για έξοδα, μιλάμε για την αποπληρωμή των δανείων, με οποιοδήποτε τρόπο γίνουν περικοπές της πληρωμής αυτών όπως κούρεμα, σεισάχθια, να πληρώσουν και οι γερμανοί τα δικά τους δάνεια και τα σπασμένα - βλέπε πολεμικές αποζημιώσεις, στα οποία ποιούν την νήσσαν. Αλήθεια, γιατί οι κατα τα άλλα νομιμόφρονες (υποτίθεται) γερμανοί να κάνουν την πάπια στις δικές τους, νόμιμες, υποχρεώσεις, και εμείς να πληρώνουμε;;;; Να κάνουμε και εμείς ως κράτος την πάπια....
2) Να πάρει επιτέλους το κράτος τους φόρους απο εκεί που πρέπει, απο εκεί που θα έπρεπε να πληρώνουν και φοροδιαφεύγουν ασύστολα, εις υγείαν των υπόλοιπων κορόιδων. Πχ ο τομέας του τουρισμού, που έχει δεί ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ, αλλά στα δημόσια ταμεία μπήκαν λιγότερα λεφτά απο πέρυσι. Θα μου πείτε ότι "πουλάνε" με χαμηλότερες τιμές, αλλά δυστυχώς η πράξη φέτος έδειξε το αντίθετο, όπου εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι κόσμος δεν πήγε Τουρκία, Αίγυπτο, Συρία, Λίβανο και Κύπρο ακόμη, λόγω των συρράξεων και των εντάσεων, και το εκμεταλλεύθηκαν οι δικοί μας..... Αλλα το κράτος δεν πήρε σέντσι.... Ολα στις τσέπες τους. Και όχι μόνον αυτό, αλλά τους έδωσε και τσάμπα προσωπικό με την μορφή επιδοτούμενης μαθητείας!!!!

dhmk
16-01-15, 14:16
Δεν μπορούν να γίνουν περικοπές φόρων εαν δεν:
1) Περιοριστούν τα έξοδα, και μιλώντας για έξοδα, μιλάμε για την αποπληρωμή των δανείων, με οποιοδήποτε τρόπο γίνουν περικοπές της πληρωμής αυτών όπως κούρεμα, σεισάχθια, να πληρώσουν και οι γερμανοί τα δικά τους δάνεια και τα σπασμένα - βλέπε πολεμικές αποζημιώσεις, στα οποία ποιούν την νήσσαν. Αλήθεια, γιατί οι κατα τα άλλα νομιμόφρονες (υποτίθεται) γερμανοί να κάνουν την πάπια στις δικές τους, νόμιμες, υποχρεώσεις, και εμείς να πληρώνουμε;;;; Να κάνουμε και εμείς ως κράτος την πάπια....
2) Να πάρει επιτέλους το κράτος τους φόρους απο εκεί που πρέπει, απο εκεί που θα έπρεπε να πληρώνουν και φοροδιαφεύγουν ασύστολα, εις υγείαν των υπόλοιπων κορόιδων. Πχ ο τομέας του τουρισμού, που έχει δεί ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ, αλλά στα δημόσια ταμεία μπήκαν λιγότερα λεφτά απο πέρυσι. Θα μου πείτε ότι "πουλάνε" με χαμηλότερες τιμές, αλλά δυστυχώς η πράξη φέτος έδειξε το αντίθετο, όπου εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι κόσμος δεν πήγε Τουρκία, Αίγυπτο, Συρία, Λίβανο και Κύπρο ακόμη, λόγω των συρράξεων και των εντάσεων, και το εκμεταλλεύθηκαν οι δικοί μας..... Αλλα το κράτος δεν πήρε σέντσι.... Ολα στις τσέπες τους. Και όχι μόνον αυτό, αλλά τους έδωσε και τσάμπα προσωπικό με την μορφή επιδοτούμενης μαθητείας!!!!

1. Τα δανεικά για να αποπληρωθούν πρέπει να υπάρξουν πρωτογενή πλεονάσματα. Από ότι διαβάζω αυτό είναι περίπου 2 δις για το 2014. Λιγότερο από τα 2.8 δις που ελπίζουν ότι θα εισπραχθούν από τον ΕΝΦΙΑ (από όσους δηλαδή τελικά πληρώσουν). Οι Γερμανοί και δανείζονται φθηνά από τις αγορές για όσα χρωστάνε και δεν υπάρχει περίπτωση να κηρύξουν πτώχευση αν δεν πληρώσουν τις πολεμικές αποζημιώσεις. Αυτοί μπορούν να κάνουν την πάπια για τα συγκεκριμένα εμείς όμως όχι. Τα οποία και να τα παίρναμε μια προσωρινή ανακούφιση θα ήταν μόνο. Εκτός κι αν αποφασίσουμε ότι θέλουμε να βγούμε από το ευρώ. Τότε ναι, μπορούμε να κάνουμε τη πάπια. Με ορισμένες συνέπειες, βέβαια...

2. Ας βρεθεί τρόπος να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή. Με την δομή όμως την Ελληνικής οικονομίας με τους άπειρους μικροεπαγγελματίες και τις μικρές εταιρίες πιθανώς αυτό να μην είναι δυνατόν. Τελευταία με την ανακαίνιση και ενοικίαση διαμερίσματός μου πέρασαν κάμποσοι μικροεπαγγελματίες από μπροστά μου. Από αυτόν που μου έδωσε το πιστοποιητικό της ΔΕΗ, τον μπογιατζή, τον ηλεκτρολόγο για το χαλασμένο κουδούνι. Το αλουμινά για μια χαλασμένη πόρτα. Ο μπογιατζής ήταν μαύρος, ο αλουμινάς κανονικά με απόδειξη (λόγω ειδικών συνθηκών γιατί τον έπιασα να αισχροκερδεί και τελικά μου είπε μετά και από έκπτωση ότι η τιμή ήταν με ΦΠΑ), ο ηλεκτρολόγος κατά το ήμισυ (με δική του επιλογή, δεν διανοήθηκα να τη ζητήσω) και για το πιστοποιητικό της ΔΕΗ ρωτήθηκα αν ήθελα και τελικά κόπηκε κανονικά απόδειξη. Όσο κι αν μου δίνεται μια δυσάρεστη αίσθηση ότι συμμετέχω σε ένα (λογιστικό) χάος αν κάποιος δεν μου κόψει απόδειξη δεν είμαι σε θέση να επιμείνω. Ότι γλιτώσω... Όταν το κράτος μου παίρνει το 40% του εισοδήματός μου και με απειλεί με τα τεκμήρια, δεν έχω περιθώρια. Εκτός κι αν προτιμήσω να μην έρχομαι σε επαφή με όλους αυτούς τους επαγγελματίες κάνοντας τις δουλειές μόνος μου. Και το κάνω συστηματικά. Μαθαίνω νέες τέχνες. Εσχάτως και μπογιατζής.

Τελικά έμαθα ότι το (εξωτερικό) βάψιμο ολόκληρης της πολυκατοικίας (38 διαμερισμάτων, που ακόμη ως ιδιοκτήτες πληρώνουμε), με κόστος διπλάσιο από αυτό που είχε προϋπολογιστεί, ήταν μαύρα. Με κοινή συμφωνία όλων των ιδιοκτητών που τουλάχιστον ήταν παρόντες στη σχετική συνέλευση. Και να αναρωτιέμαι πως ο διαχειριστής δέχθηκε κάτι τέτοιο (αλλά και σε άλλες περιπτώσεις) καθώς ποτέ δεν θα ήταν λογιστικά εντάξει χωρίς τα νόμιμα παραστατικά. Εκτός αν όλοι αρνηθούν ότι βάφτηκε, ποτέ, η πολυκατοικία. Το βάψιμο είναι οφθαλμαπάτη. Και αν τελικά ο ΦΠΑ πληρώθηκε ίσως και στο πολλαπλάσιο σε μίζες; Αλλά όλοι προτιμούν να κλείνουν τα μάτια ή να κοιτούν αλλού.

Για το τουρισμό συμφωνώ. Αν και το πρόβλημα με τους μικροεπαγγελματίες ισχύει και εδώ, καθώς χρειάζεται ένας στρατός αδιάφθορων να ελέγχει το καθένα ξεχωριστά, εδώ πρέπει να υπάρχει πολύ σημαντική φορολογητέα ύλη - ειδικά τα τελευταία χρόνια. Αναρωτιέμαι όμως γιατί τους απασχολεί τόσο πολύ η αύξηση του ΦΠΑ αφού τον αποφεύγουν! Αλλά να πληρώσουν, να πληρώσουν... Συμφωνώ.

anon
16-01-15, 18:22
Δεν πληρώνουμε μονο απο το πρωτογενές πλεόνασμα, σορυ φιλαράκι αν σου χαλάω την σούπα. πχ για το 2012 τα έσοδα του κράτους απο φόρους ήταν 52 δις περίπου, 20 δις ασφαλιστικές εισφορές, 7,8 έσοδα απο ΟΤΑ και άλλα, και μόλις 4,7 κοινοτικά κονδύλια. Απο αυτα, τα 17 περίπου δις ήταν μισθοί δημοσίου, 31 δις συντάξεις και επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων και περίπου 13 δις σε τόκους..... Τα ποσά που πληρώνουμε σε τοκοχρεωλύσια δεν είναι ίδια κάθε χρόνο, και βασικά τώρα όσο περνά ο καιρός το ποσό μεγαλώνει, ενώ αντίθετα έχει μειωθεί σημαντικα΄το ύψος σε μισθούς και συντάξεις λόγω περικοπών συντάξεων και μισθών και απολύσεων σε ΔΥ, και μη πρόσληψη πλέον άλλων....

Πηγή: http://www.3comma14.gr/pi/?survey=12835

dhmk
16-01-15, 18:45
Δεν πληρώνουμε μονο απο το πρωτογενές πλεόνασμα, σορυ φιλαράκι αν σου χαλάω την σούπα. πχ για το 2012 τα έσοδα του κράτους απο φόρους ήταν 52 δις περίπου, 20 δις ασφαλιστικές εισφορές, 7,8 έσοδα απο ΟΤΑ και άλλα, και μόλις 4,7 κοινοτικά κονδύλια. Απο αυτα, τα 17 περίπου δις ήταν μισθοί δημοσίου, 31 δις συντάξεις και επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων και περίπου 13 δις σε τόκους..... Τα ποσά που πληρώνουμε σε τοκοχρεωλύσια δεν είναι ίδια κάθε χρόνο, και βασικά τώρα όσο περνά ο καιρός το ποσό μεγαλώνει, ενώ αντίθετα έχει μειωθεί σημαντικα΄το ύψος σε μισθούς και συντάξεις λόγω περικοπών συντάξεων και μισθών και απολύσεων σε ΔΥ, και μη πρόσληψη πλέον άλλων....

Πηγή: http://www.3comma14.gr/pi/?survey=12835

Σορυ φιλαράκι, αλλά δεν υπάρχει καμιά λογική στην άρνηση της πραγματικότητας. Προφανώς στο πλεόνασμα συνεισφέρουν οι περικοπές, αλλά τοκοχρεολύσια με ελλείμματα δεν μπορείς να πληρώσεις. Ή θα δανειστείς για να τα πληρώσεις ή θα κάνεις μεγαλύτερες περικοπές και αύξηση φόρων (αν μπορούν πληρωθούν φυσικά) για να αποκτήσεις πλεόνασμα ή θα κηρύξεις πτώχευση. Άλλα υλικά στη σούπα δεν υπάρχουν. Τόσο απλά.

anon
16-01-15, 19:13
μα αυτό λέμε. πτώχευση. μια λύση ειναι και αυτή.
Αλλα εκτός της αύξησης φόρων υπάρχει και η αποδοση φόρων απο εκεί που φοροδιαφεύγουν... Και στην Ελλάδα είναι ο παράδεισος της φοροδιαφυγής. Και δεν φοροδιαφεύγει ο μικρός... Φοροδιαφεύγει ο μεγαλομεσαίος...
Ηδη το 2009, καλές εποχές βέβαια συγκριτικά με σήμερα, είχαμε φοροδιαφυγή άνω των 30 δις ΕΤΗΣΙΩΣ... Και σήμερα η φοροδιαφυγή, και εισφοροδιαφυγή οργιάζει, πολλές φορές μάλιστα με το επιχείρημα που γίνεται αποδεκτό απο όλους, ότι αφού μας κλέβουν (το κράτος εμάς), τους κλέβουμε. Μόνο που και πάλι μια ομάδα γλυτώνει το κλέψιμο του κράτους, ενώ άλλες ομάδες (συνταξιούχοι και μισθωτοί) όχι μόνο δεν γλυτώνουν, αλλά επιβαρύνονται τα φορολογικα βάρη αυτών που φοροροδιαφεύγουν.

Η΄ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ; Οχι για να ξέρω....
Εχουμε ή δεν έχουμε φοροδιαφυγή;
Φοροδιαφεύγουν συγκεκριμένες ομάδες και συντεχνίες ή όχι;
Αποτελούν αυτοί την φτωχή τάξη; την μικρομεσαία; ή την μεγαλομεσαία;
Το φοροδιαφεύγον χρήμα, ξαναμπαίνει στην οικονομία έστω σαν μαύρα
ή πάει σε καταθέσεις και επενδύσεις ΑΛΛΟΥ; Σε άλλη γή, σε άλλα μέρη;
Εχουμε ή δεν έχουμε αντι-αναπτυξιακούς νόμους επιχειρήεων; Γιατί η μείωση φορολογίας των κερδών ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ. Γιατί μια εταιρία που έχει κέρδη και χαμηλό έως καθόλου φόρο επι των κερδών, σήμερα, τα παίρνει τα κέρδη. Εαν υπήρχε φόρος (και το ξέρω εκ πείρας), υψηλός φόρος (όπως ήταν παλιά στο 45%), προτιμούνε να επενδύσουν τα κέρδη για μεγαλύτερη αξία της επιχείρησης, απο το να τους φάει τα μισά η εφορία.....
τόσο απλά....

Basilhs23_
16-01-15, 20:01
Οι πολύ μεγάλοι φόροι που πληρώνουμε είναι γιατί:
2) Δεν έχει έσοδα λόγω της εκτενούς φοροδιαφυγής, απο ελ. επαγγελματίες αλλά και απο καταστήματα, ειδικά εστίασης και διασκέδασης. Ακόμα ειδικότερα στον τουρισμό η φοροδιαφυγή αγγίζει ποσοστά του 100% σε μερικά σημεία, και όλοι έχουμε γίνει πάμπολες φορές μάρτυρες αυτού. Αυτοί οι φοροφυγάδες, στην πλειονότητα, δεν είναι τίποτα μεροκαματιάρηδες αλλα ανήκουν στα ανώτερα μεσαία στρώματα. (όπως και στο (1)).


Η φοροδιαφυγή από Ελ.Επ είναι η σημαντικότερη, για να αντιμετωπιστεί αυτό γίνεται μόνο με ηλεκτρονικό χρήμα και χρήση καρτών για όλες τις συναλλαγές παντού, δυστυχώς δεν θα γίνει, με τα υπόλοιπα δεν καταφέρνουμε τίποτα π.χ οριζόντια τεκμήρια κτλ.

anon
16-01-15, 21:25
Η φοροδιαφυγή από Ελ.Επ είναι η σημαντικότερη, για να αντιμετωπιστεί αυτό γίνεται μόνο με ηλεκτρονικό χρήμα και χρήση καρτών για όλες τις συναλλαγές παντού, δυστυχώς δεν θα γίνει, με τα υπόλοιπα δεν καταφέρνουμε τίποτα π.χ οριζόντια τεκμήρια κτλ.

Aπόλυτα δεν πιάνετε. Αλλά σε ποσοστό κοντά στο 70% με 80% πιάνετε άνετα με χρήση της τρέχουσας τεχνολογίας και διασταύρωση στοιχείων, απο όλους τους φορείς εξόδων και περιουσιολόγιο. Μπορεί να γίνει όπως στην Αμερική, όχι τεκμήρια, ή περαίωση, σε φορολογώ κατα το δοκούν (κατα κανόνα πολύ λιγότερο απο όσο πρέπει, έ, θα υπάρχουν και λίγοι άτυχοι). Αλλά όποιος δηλώνει έσοδα που δεν τεκμέρωνται (ήδη προς τα εκεί πάει), θα γίνεται ενδολεχής έλεγχος, και εαν αποδειχθεί ότι φοροδιαφεύγεις, ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.....

Αλλά η μέχρι τώρα πολιτική εξουσία στηριζόταν στους φοροφυγάδες.... Γιαυτό δεν έγινε ποτέ τίποτε.

Stefan_
17-01-15, 04:16
μα αυτό λέμε. πτώχευση. μια λύση ειναι και αυτή.


Nαι, αν δεν εχεις καταθεσεις ειναι οντως μια λυση. Αν εχεις ομως?

dhmk
17-01-15, 13:49
μα αυτό λέμε. πτώχευση. μια λύση ειναι και αυτή.


Αυτό δεν το πρόσεξα γιατί μετά από μια μισή κουβέντα υπεραναπτύχθηκε σχολιασμός για την φοροδιαφυγή. Σχεδόν σαν να μην ειπώθηκε. Ποιοι το λένε αυτό ακριβώς; Εννοείς κηρύσσουμε πτώχευση, βγαίνουμε από το ευρώ και ίσως από ΕΕ; Άλα ΚΚΕ;

cool11
17-01-15, 16:57
Aλ. Τσίπρας για ΕΝΦΙΑ: Οι δόσεις που απομένουν θα πληρωθούν κανονικά
Από το 2015 η κατάργησή του και η αντικατάσταση από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας
http://www.naftemporiki.gr/story/903155/al-tsipras-gia-enfia-oi-doseis-pou-apomenoun-tha-plirothoun-kanonika

anon
17-01-15, 16:59
Aλ. Τσίπρας για ΕΝΦΙΑ: Οι δόσεις που απομένουν θα πληρωθούν κανονικά
Από το 2015 η κατάργησή του και η αντικατάσταση από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας
http://www.naftemporiki.gr/story/903155/al-tsipras-gia-enfia-oi-doseis-pou-apomenoun-tha-plirothoun-kanonika

O φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας ήταν αυτός που υπήρχε μέχρι προ ΕΝΦΙΑ. Αρα μιλάμε για επιστροφή στο παλιο καθεστώς φορολόγησης ακινήτων.

cool11
17-01-15, 17:03
O φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας ήταν αυτός που υπήρχε μέχρι προ ΕΝΦΙΑ. Αρα μιλάμε για επιστροφή στο παλιο καθεστώς φορολόγησης ακινήτων.

Δικαιοτερο απο τον εξοντωτικο ΕΝΦΙΑ νομιζω...

Basilhs23_
17-01-15, 19:13
Σαμαράς: "θα μειώσουμε το 2015 τον ΕΝΦΙΑ κατά 7%". Ε ρε ανάπτυξη που έρχεται!

Zer0c00L
17-01-15, 21:48
Αν δεν σου λέει τίποτα. μπορείς να ψηφίσεις και Σαμαρά, και θα έχεις ΕΝΦΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2015! (και 2016, και 2017, κλπ κλπ κλπ). Μετά θα σου φορολογήσουν και τον αέρα που αναπνέεις...

βιάζεσαι φίλε anon να κρίνεις

αν δεν μου λέει κάτι ο "νυν" Α.Τσίπρας (ΣΥΡΙΖΑ) άλλο τόσο δεν μου λένε οι "πρώην" Α.Σαμαράς (ΝΔ) , Ε.Βενιζέλος (ΠΑΣΟΚ) , Γ.Α.Παπανδρέου (ΚΗΔΙΣΟ) , Φ.Κ (ΔΗΜΑΡ)

προτιμώ να στηρίξω το λιγότερο ψεύτη (αν υπάρχει τέτοιος) πολιτικό από να πιστεύω τα προεκλογικά τους "θα" ή αλλιώς "ψέμματα/υποσχέσεις"

άλλωστε κατά την δική μου προσωπική άποψη δεν έχουμε δημοκρατία (μόνο αυτό δεν είναι το πολίτευμα μας) αλλά έχουμε δημοκρατία με αντιπρόσωπους (όχι τόσο αξιόπιστους) αφού λαμβάνουν μέτρα χωρίς να ρωτάνε τους πολίτες

πραγματική δημοκρατία εφαρμόζουν άλλες χώρες που ψηφίζει ο απλός πολίτης (λαός) μέσω μορφής δημοψηφισμάτων ότι τον αφορά

και πίστεψε με αυτές οι χώρες αν και δεν έχω πάει (δεν έχω την τύχη να πάω ταξίδι στο εξωτερικό) έχουν καλύτερο σύστημα παιδείας - υγείας - κοινωνικής ασφάλισης/σύνταξης και φυσικά φορολογικό (τα έχουν λύσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια) τα προβλήματα που απασχολούν την ελλάδα εδώ και δεκαετίες και δεν μπορούν να τα λύσουν ακόμα που αισίως έχουμε φτάσει το 2015 και τα προβλήματα παραμένουν τα ίδια.

- - - Updated - - -


Τι δεν καταλαβαίνεις; είπαν αντικατάσταση με τον ΦΜΑΠ που θα αφορά μόνο την μεγάλη ακίνητη περιουσία. Αλλά και οτι θα κατέβουν οι αντικειμενικες αξίες ώστε να συμβαδιζουν με τις εμπορικές (κάτι που αν γίνει βολεύει πολύ τον φορολογουμενο). Το τι θα κάνουν, κάνεις δεν ξέρει αλλά δεσμεύτηκαν ξεκάθαρα για αυτά. Και έχουν υπολογίσει λένε και την χασουρα στα έσοδα. Τώρα αν εσύ έχεις 1 εκατομμύριο περιουσία θα πρέπει να αγχώνεσαι. Αν πάλι έχεις ένα σπιτάκι με 100-200 χιλιάρικα αντικειμενικη (που μετά τον εξορθολογισμο των αντικειμενικων μπορεί να πέσει και στα μισά) βασει των εξαγγελιων πάντα θα έχεις λόγο να χαίρεσαι. Επίσης δεσμεύτηκαν για επαναφορά του αφορολόγητου στα 12 χιλιάρικα, για κατάργηση της εξίσωσης του φόρου πετρελαίου θέρμανσης και για κοινωνικα αποδεκτα μέτρα ρύθμισης χρεών σε τράπεζες και δημόσιο (και απόλυτη προστασία της α κατοικίας) . Αυτά είναι και τα μέτρα ελαφρυνσης των μικρομεσαιων (γιατι τα υπόλοιπα αφορούν ανέργους και απορους).

μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που αναφέρεις σχετικά με την αντικειμενική/εμπορική αξία ενός ακινήτου που η πρώτη είναι στα ύψη και η δεύτερη έχει πιάσει πάτο

διάβασα τι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ μέσω της ιστοσελίδας του αλλά έτυχε να κατέβω στο κέντρο όποτε στην στάση πανεπιστήμιο μπήκα στο εκλογικό του περίπτερο

σωστά τα λέει μένει να δούμε αν θα εφαρμοστούν στην πράξη.

- - - Updated - - -


Οι πολύ μεγάλοι φόροι που πληρώνουμε είναι γιατί:
1) Δεν πληρώνουν, είτε με φοροδιαφυγή είτε με δυνατότητες φοροαποφυγής, μεγάλο τμήμα των εσόδων που έχουν τα πολύ υψηλά στρώματα (άρχουσα τάξη, πχ εφοπλιστές). και μην μου πείτε δεν πληρώνουν γιατί μπορούν να φύγουν, εαν είναι να φύγουν ας φύγουν, αλλά να έχουμε ένα κράτος δικαίου, χωρίς παραθυράκια για εφοπλιστές και άλλους, που έχουν την περιουσία. (το ίδιο ισχύει και για την Εκκλησία).
2) Δεν έχει έσοδα λόγω της εκτενούς φοροδιαφυγής, απο ελ. επαγγελματίες αλλά και απο καταστήματα, ειδικά εστίασης και διασκέδασης. Ακόμα ειδικότερα στον τουρισμό η φοροδιαφυγή αγγίζει ποσοστά του 100% σε μερικά σημεία, και όλοι έχουμε γίνει πάμπολες φορές μάρτυρες αυτού. Αυτοί οι φοροφυγάδες, στην πλειονότητα, δεν είναι τίποτα μεροκαματιάρηδες αλλα ανήκουν στα ανώτερα μεσαία στρώματα. (όπως και στο (1)).
3) Πρέπει να πληρώνουμε τα δάνεια, οι δανειστές απαιτούν λεφτά, άρα μεγάλο μέρος των εσόδων του κράτους, αντί να πηγαίνει σε παροχές στους πολίτες, είτε σε υποδομές είτε σε υπηρεσίες, πάει στους δανειστές.

Οπότε κάλλιστα θα μπορούσε να μειώσει σημαντικά τους φόρους έως και να εκμηδενίσει, εαν αντέστρεφε τα παραπάνω, τουλάχιστον σε κάποιο επαρκή βαθμό. Θα το κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ; Δεν ξέρω, αλλά εαν δεν το κάνει, τότε δεν έχει άλλη επιλογή παρα να συνεχίσει την φορομπηχτική πολιτική των προηγούμενων, άρα θα έχει πολύ μικρό ορίζοντα διακυβέρνησης. Οι πολίτες περιμένουν πολλά, ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ, που σημαίνει ότι πολύ πιο δύσκολα θα αντιμετωπίσει την κοινωνική δυσαρέσκεια, εαν δεν πραγματώσει τις προγραμματικές του δηλώσεις. Με απλά λόγια, ή θα κάνει πολλά, τα περισσότερα, ή εκλογές πριν το τέλος του 15.

σχετικά με αυτό διάβασα στην εφημερίδα "παραπολιτικά" που αγοράζω λόγω μιας προσφοράς που ενδιαφέρει την μητέρα μου

κάπου εκεί έλεγε για το αφεντικό της COCA COLA 3E που μετακόμισε την έδρα του και τις μετοχές του στο εξωτερικό

και τώρα κλαίει με μαύρο δάκρυ καθώς οι πωλήσεις έχουν πιάσει πάτο και έχει χασούρα με αποτέλεσμα να κλείνει εργοστάσια και να ρευστοποιεί περιουσιακά στοιχεία (ειλικρινά πολύ το ευχαριστήθηκα για τον εν λόγω "κύπριο" επιχειρηματία που αντί να βοηθήσει την ελλάδα καθώς είναι έλληνας μιας και είναι κύπριος την πρόδωσε να που όμως στην ζωή καλά λένε όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα.

σε όλα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου

απλά δεν καταλαβαίνω στις άλλες χώρες πως το έχουν λύσει τόσο απλά το ζήτημα της φορολόγησης/φοροδιαφυγής και εμείς εδώ δεν μπορούμε (κάτι λάθος κάνουμε) ή είμαστε τελικά όλοι φοροφυγάδες και οι ξένοι είναι τίμιοι.

Basilhs23_
17-01-15, 23:59
απλά δεν καταλαβαίνω στις άλλες χώρες πως το έχουν λύσει τόσο απλά το ζήτημα της φορολόγησης/φοροδιαφυγής και εμείς εδώ δεν μπορούμε (κάτι λάθος κάνουμε) ή είμαστε τελικά όλοι φοροφυγάδες και οι ξένοι είναι τίμιοι.

Άλλο κομμάτι η φορολογία και άλλο η φοροδιαφυγή παρόλο που το ένα αλληλεπιδρά με το άλλο. Επειδή ουκ ολίγες φορές ακούω οτι στο εξωτερικό έχουν λύσει το θέμα της φορολογίας, θα έλεγα οτι όσο το είχαμε λύσει εμείς εδώ προ κρίσης που δεν μας ένοιαζε και τόσο τι φόρο θα πληρώσουμε και πότε θα έρθει το εκκαθαριστικό, άλλο τόσο το έχουν λύσει και οι άλλες χώρες. Το θέμα είναι οτι στην Ελλάδα λόγω των τεράστιων αναγκών που είχε το κράτος και της έλλειψης δανειοδότησης σε συνδυασμό με τα μνημόνια, δημιούργησαν την ανάγκη να αλλάζουν οι πολιτικοί κάθε τρεις και λίγο τους φορολογικούς συντελεστές, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων προς το χειρότερο. Τα φορολογικά νομσχέδια άλλαζαν το ένα μετά το άλλο. Και αυτό συνέβει πολλές φορές. Για ποιο σταθερό φορολογικό σύστημα μιλάμε λοιπόν αφού από κάποιο σημείο και μετά τα έχουν παίξει όχι μόνο οι φορολογούμενοι αλλά και οι λογιστές; Στις χώρες του εξωτερικού δεν υπήρξαν τόσο σοβαρά και έντονα προβλήματα όσο στην Ελλάδα, γι' αυτό και στις περισσότερες χώρες οι φορολογικοί συντελεστές μένουν ως έχουν.

Zer0c00L
18-01-15, 14:17
Άλλο κομμάτι η φορολογία και άλλο η φοροδιαφυγή παρόλο που το ένα αλληλεπιδρά με το άλλο. Επειδή ουκ ολίγες φορές ακούω οτι στο εξωτερικό έχουν λύσει το θέμα της φορολογίας, θα έλεγα οτι όσο το είχαμε λύσει εμείς εδώ προ κρίσης που δεν μας ένοιαζε και τόσο τι φόρο θα πληρώσουμε και πότε θα έρθει το εκκαθαριστικό, άλλο τόσο το έχουν λύσει και οι άλλες χώρες. Το θέμα είναι οτι στην Ελλάδα λόγω των τεράστιων αναγκών που είχε το κράτος και της έλλειψης δανειοδότησης σε συνδυασμό με τα μνημόνια, δημιούργησαν την ανάγκη να αλλάζουν οι πολιτικοί κάθε τρεις και λίγο τους φορολογικούς συντελεστές, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων προς το χειρότερο. Τα φορολογικά νομσχέδια άλλαζαν το ένα μετά το άλλο. Και αυτό συνέβει πολλές φορές. Για ποιο σταθερό φορολογικό σύστημα μιλάμε λοιπόν αφού από κάποιο σημείο και μετά τα έχουν παίξει όχι μόνο οι φορολογούμενοι αλλά και οι λογιστές; Στις χώρες του εξωτερικού δεν υπήρξαν τόσο σοβαρά και έντονα προβλήματα όσο στην Ελλάδα, γι' αυτό και στις περισσότερες χώρες οι φορολογικοί συντελεστές μένουν ως έχουν.

σε αυτό οφείλω να ομολογήσω ότι έχεις απόλυτα δίκιο εδώ στην ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε σταθερό φορολογικό σύστημα εδώ και δεκαετίες κάθε κυβέρνηση που ψηφίζεται και εκλέγεται ακυρώνει τις προηγούμενης και εφαρμόζει το δικό της και για αυτό έχουμε το γνωστό αλαλούμ και δεν γνωρίζουν ούτε οι φορολογούμενοι ούτε οι λογιστές ούτε οι φοροτεχνικοί τι γίνεται

για αυτό πιστεύω ότι αν λύσουμε αυτό που λέγεται φορολογικό σύστημα (στην ανάγκη ας αντιγράψουμε από κάποια ξένη χώρα) αφού είμαστε καλοί στις αντιγραφές

τότε θα λύσουμε και την φοροδιαφυγή

μέχρι τότε θα εξακολουθούν να πληρώνουν οι γνωστοί "μακακες" μισθωτοί και συνταξιούχοι

ενώ οι μεγαλοάσχημοι ή τσαμπατζήδες θα γλυτώνουν...

ntoremi
18-01-15, 16:32
ενώ οι μεγαλοάσχημοι...

Οι ποιοι;!;! :stunned:

Zer0c00L
18-01-15, 19:24
Οι ποιοι;!;! :stunned:

εννοώ αυτούς που "φυσάνε το χρήμα"

ελπίζω να κατάλαβες? τώρα

έχω τέτοιο και στην γειτονιά που μένω (μένει σε ένα σπίτι που ντρέπεσαι να πατήσεις) τι δεν έχει μέσα

ο οποίος δεν πληρώνει εφορία (μάλιστα λέει γιατί να πληρώσω όσοι πληρώνετε είστε κορόιδα) το σπίτι σε offshore όπως του είπε ο λογιστής του και σχεδόν όλα τα περιουσιακά του στοιχεία είτε σε offshore είτε στο όνομα της γυναίκας του , παιδιών του κτλ...

για κάτι τέτοιους χρειάζεται να γίνεις ρουφιάνος στο ΣΔΟΕ και να καλέσεις τον 4ψήφιο αριθμό και να τον δώσεις για να τον ξεσκονίσουν..

αλλά κατά ένα μέρος δεν φταίει για μένα αλλά φταίει το φορολογικό μας σύστημα

καθώς αν ήταν σε άλλη χώρα που λειτουργούν σωστά τα πράγματα θα πλήρωνε τους φόρους που του αναλογούν

εδώ τι να πληρώσεις.....που μια χρονιά σου λένε τόσα και την άλλη φέρε και άλλα τόσααααααα

@ ADSLgr.com All rights reserved.