PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

psyxakias
26-10-11, 14:04
το ξαναβάζεις μόνος σου ή φέρνεις ηλεκτρολόγο να στο κάνει...Δε θα θεωρούσα σοβαρή μια τέτοια επιλογή ούτε για πλάκα, δίοτι δίνεται αφορμή στη ΔΕΗ (και στην κάθε ΔΕΗ) να το πάρει και να κινηθεί εναντίον του συνδρομητή χάνοντας κάθε δίκιο περί άδικου χαρατσιού. Κάτι άλλο;

kerneld
26-10-11, 14:46
Είμαι από τους τυχερούς (τρόπος του λέγειν), που ο λογαριασμός για το σπίτι στην Αθήνα εκδώθηκε οριακά πριν η υπηρεσία έκδοσης λογαριασμών της ΔΕΗ υποστηρίξει/ενσωματώσει το χαράτσι. Οπότε αρχές Νοέμβρη (02/11 για την ακρίβεια) πληρώνω κανονικά όπως παλιά και η επιβάρυνση μετατοπίστηκε για ένα δίμηνο (κατά την διάρκεια του οποίου ευελπιστώ να έχουμε εξελίξεις).

Το ανησυχητικό, κατ' εμέ δεν είναι η διακοπή του ρεύματος, αλλά οι σχετικές ανακοινώσεις/πληροφορίες (στον Αυτιά να πω την αμαρτία μου) ότι αν δεν εξοφληθεί εντός 40ημέρου το δημόσιο, πέραν της διακοπής ηλεκτροδότησης, θα κινήσει νομικές διαδικασίες εναντίον του ιδιοκτήτη αξιώνοντας το ίδιο το ακίνητο σαν αποζημίωση.

Για αυτό ακριβώς το θέμα/ενδεχόμενο έχει ειπωθεί τίποτα? Έχει κάποιος συμφορουμίτης μια πιο σαφή εικόνα?

[Ερωτώ μιας και αναμένω αυτές τις μέρες τον λογαριασμό του εξοχικού, ο οποίος θα το ενσωματώνει, και από τον οποίο σκέφτομαι να πληρώσω μόνο το ρεύμα και όχι το χαράτσι. Μιας και νωρίτερα από το Πάσχα 2012 (στην καλύτερη) δεν προβλέπεται να το επισκεπτόμαστε, το να μου κόψουν το ρεύμα δεν με πειράζει καθόλου. Για το άλλο ενδεχόμενο φοβάμαι]

YiannisM
28-10-11, 00:54
Ακόμη ένα άδικο + τρελό χαράτσι ενός άχρηστου + χρεωκοπημένου κράτους. :down:

Basilhs23_
28-10-11, 16:35
Το ανησυχητικό, κατ' εμέ δεν είναι η διακοπή του ρεύματος, αλλά οι σχετικές ανακοινώσεις/πληροφορίες (στον Αυτιά να πω την αμαρτία μου) ότι αν δεν εξοφληθεί εντός 40ημέρου το δημόσιο, πέραν της διακοπής ηλεκτροδότησης, θα κινήσει νομικές διαδικασίες εναντίον του ιδιοκτήτη αξιώνοντας το ίδιο το ακίνητο σαν αποζημίωση.

Για αυτό ακριβώς το θέμα/ενδεχόμενο έχει ειπωθεί τίποτα? Έχει κάποιος συμφορουμίτης μια πιο σαφή εικόνα?

[Ερωτώ μιας και αναμένω αυτές τις μέρες τον λογαριασμό του εξοχικού, ο οποίος θα το ενσωματώνει, και από τον οποίο σκέφτομαι να πληρώσω μόνο το ρεύμα και όχι το χαράτσι. Μιας και νωρίτερα από το Πάσχα 2012 (στην καλύτερη) δεν προβλέπεται να το επισκεπτόμαστε, το να μου κόψουν το ρεύμα δεν με πειράζει καθόλου. Για το άλλο ενδεχόμενο φοβάμαι]

Το μόνο σίγουρο που το λέει και ο νόμος είναι οτι αν δεν πληρωθεί το τέλος η ΔΕΗ καταβάλει το τέλος προσαυξημένο στο κράτος κατά 25% και μετά ενημερώνει την ΔΟΥ σου ωστέ να το διεκδηκήσει το δημόσιο από εσένα. Τώρα αν θα ζητήσει το δημόσιο το ακίνητο ή κάτι άλλο δεν το ξέρω.

Εμένα με ανυσηχεί περισσότερο η διακοπή του ρεύματος, γιατί έχει άμεσες επιπτώσεις αν δεν μπορεί να το πληρώσει κάποιος, ενώ μέχρι να ενημερώσει η ΔΕΗ την ΔΟΥ και να κινήσει η ΔΟΥ όλες τις διαδικασίες αναγκαστικής είσπραξης θα περάσει πολύς περισσότερος καιρός από 40 μέρες. Και λέω εγώ έστω μετά από αυτό το διάστημα οτι υπάρχει μια πιθανότητα να βρεί τα χρήματα ο ιδιοκτήτης να πληρώσει, ενώ στην διακοπή του ρεύματος κλάψτα Χαράλαμπε.

yiapap
29-10-11, 13:19
Να προσθέσω κάτι ακόμη:
Χρήματα τα οποία διεκδικεί το δημόσιο τοκίζονται με διόλου ευκαταφρόνητα επιτόκια.*
Συνεπώς, εφόσον έχετε επιλογή, βάλτε και αυτή την παράμετρο στην εξίσωση.

*<edit>
Είχα ένα μπέρδεμα με την καταβολή ΦΠΑ τριμήνου και ενημερώθηκα ότι ο ΦΠΑ έχει... 1.5% προσαύξηση... τον μήνα. Ήτοι 18% το χρόνο. Δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι το στάνταρ, το αναφέρω για να έχουμε μια τάξη μεγέθους.

EvilHawk
29-10-11, 14:04
Στάνταρ είναι, 1,5% τον μήνα για παρακρατούμενους φόρους και 1% τον μήνα για τους υπόλοιπους ...

duende
29-10-11, 14:38
τελικα ισχυουν οι 40 μερες περιθωριο?..ακομα δεν εχω λαβει το δικο μου..

Basilhs23_
29-10-11, 19:00
Είχα ένα μπέρδεμα με την καταβολή ΦΠΑ τριμήνου και ενημερώθηκα ότι ο ΦΠΑ έχει... 1.5% προσαύξηση... τον μήνα. Ήτοι 18% το χρόνο. Δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι το στάνταρ, το αναφέρω για να έχουμε μια τάξη μεγέθους.

Οι προσαυξήσεις επί απλήρωτων φόρων επιδρούν εκθετικά στην αύξηση και όχι αθροιστικά (δηλ. όχι 1.5%χ12=18%), αλλά ο τελικός φόρος μετά από προααυξήσεις ν μηνών με ποσοστό προσαύξησης κ% αυξάνεται κατά (1+κ)^ν, άρα για 12μήνες με 1.5% είναι 1.015^12=1.196 άρα η αύξηση του φόρου επί της % σε ένα έτος βγαίνει

(1.196-1)/1.196*100% = 16.4% :)

Lord Basil
29-10-11, 19:27
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ.

αφου παμε για κουρεμα γιατι δεν αναστελλονται ολα τα φοροεισπρακτικα μετρα ?

υποτιθεται οτι ηταν για να μην πτωχευσουμε . αφου το κουρεψαν το χρεος τι χρειαζονται πλεον ?

homo_digital
29-10-11, 22:45
Καλα, κι όλες αυτές οι αισιόδοξες αναφορές για πληρωμή μέσω ATM μόνο του ρεύματος και των τελών του δήμου, πήγαν περίπατο;
Πραγματικά δηλ δεν υπάρχει τρόπος να ξεφυγεις Απο την αποσύνδεση του ρεύματος; Μόνο με πληρωμή του χαρατσιου;
Ότι θα βγει παράνομο το λένε όλοι, μεχρι τότε όμως τι γίνεται;
Κανας ΔΕΗτζης να μας διαφωτίσει πως κινειται υπερησιακως το θέμα των αποσυνδεσεων;

serf f2
29-10-11, 23:06
Αν η ΔΕΗ σου κόψει το ρεύμα και εσυ το συνδέσεις αλλα το συνδέσεις ετσι οπως ηταν να λειτουργεί ο μετρητής δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα αφου δεν θεωρείται ρευματοκλοπη . Σ αυτες τις περιπτώσεις θα σου χρεώσουν (κομμένη σφραγίδα) και αν - ειναι στο χερι του τεχνικου - και τίποτα παραπάνω.

homo_digital
29-10-11, 23:25
Αν η ΔΕΗ σου κόψει το ρεύμα και εσυ το συνδέσεις αλλα το συνδέσεις ετσι οπως ηταν να λειτουργεί ο μετρητής δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα αφου δεν θεωρείται ρευματοκλοπη . Σ αυτες τις περιπτώσεις θα σου χρεώσουν (κομμένη σφραγίδα) και αν - ειναι στο χερι του τεχνικου - και τίποτα παραπάνω.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, ακραίο ίσως δεν ξέρω. Αν δεν έχει πρόσβαση ο τεχνικός στο ρολόι, είναι υποχρεωμένος από την υπηρεσία να ανεβεί στη κολώνα και να διακόψει από κει; Επίσης μπορει να σε τρέξει η ΔΕΗ για παρακώλυση κλπ;

Σορρυ που ρωτάω, απλά για να έχουμε μια σφαιρική άποψη του ζητήματος.

Basilhs23_
29-10-11, 23:41
Καλα, κι όλες αυτές οι αισιόδοξες αναφορές για πληρωμή μέσω ATM μόνο του ρεύματος και των τελών του δήμου, πήγαν περίπατο;
Πραγματικά δηλ δεν υπάρχει τρόπος να ξεφυγεις Απο την αποσύνδεση του ρεύματος; Μόνο με πληρωμή του χαρατσιου;
Ότι θα βγει παράνομο το λένε όλοι, μεχρι τότε όμως τι γίνεται;
Κανας ΔΕΗτζης να μας διαφωτίσει πως κινειται υπερησιακως το θέμα των αποσυνδεσεων;

Υπάρχουν αναφορές δεν πήγαν περίπατο, αλλά δε νομίζω να είναι τόσο χαζοί στην ΔΕΗ ωστέ να μην το πάρουν πρέφα κάποια στιγμή οτι δεν πληρώθηκε το χαράτσι και να μην κινηθεί καμία διαδικασία μετά...


Να ρωτήσω και κάτι άλλο, ακραίο ίσως δεν ξέρω. Αν δεν έχει πρόσβαση ο τεχνικός στο ρολόι, είναι υποχρεωμένος από την υπηρεσία να ανεβεί στη κολώνα και να διακόψει από κει; Επίσης μπορει να σε τρέξει η ΔΕΗ για παρακώλυση κλπ;

Σορρυ που ρωτάω, απλά για να έχουμε μια σφαιρική άποψη του ζητήματος.

Είχανε πεί οτι σε πάρα πολλά σπίτια επειδή οι μετρητές είναι μέσα σε αυτά, σε περίπτωση που θα θελήσει η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα και δεν ανοίξει ο ιδιοκτήτης πρέπει να κινηθεί μέσω δικαστικής οδού και να σου ανοίξουν το σπίτι με εισαγγελική εντολή.

Αλλά αυτό μόνο σε περίπτωση που θέλουν να στο κόψουν. Σε εμένα ο μετρητής είναι μέσα στο σπίτι και κάποτε για 1-1.5 έτος δεν είχαμε ανοίξει καθόλου για να κάνουν μέτρηση και έστειλαν ένα χαρτί μόνο που έλεγε αν την επόμενη φορά δεν γίνει καταμέτρηση θα εφαρμόσουν τους όρους της συμφωνίας και θα το κόψουν.

Να ανέβουν σε κολόνα υπάρχει περίπτωση αν μιλάμε για μονοκατοικία με εμφανές το μέρος που πηγαίνει το καλώδιο στην κολώνα. Αν είναι κάτω από το έδαφος δε νομίζω πως συμφέρει την ΔΕΗ να σκάβει με συνεργεία για κάθε καταναλωτή.

gsenso
30-10-11, 11:57
Αυτή η μ@λ@κία που σκέφτηκαν δεν θα περάσει, αν δεν πληρώσουν οι περισσότεροι. Όσο βρίσκονται ορισμένοι και υποκύπτουν...

psyxakias
30-10-11, 12:26
Αυτή η μ@λ@κία που σκέφτηκαν δεν θα περάσει, αν δεν πληρώσουν οι περισσότεροι. Όσο βρίσκονται ορισμένοι και υποκύπτουν...Συμφωνώ αλλά αρκετοί θα αναγκαστούν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να υποκύψουν. Για παράδειγμα, οι ενοικιαστές λογικό είναι να μη νοιαστούν για τα φορολογικά θέματα των ιδιοκτητών και να θέλουν να το πληρώσουν (αφαιρώντας το από το νοίκι) για να αποφύγουν τυχόν διακοπή ενώ οι επαγγελματίες (ειδικά αυτοί που νοικιάζουν ακίνητο) δε θα θέλουν να ρισκάρουν να καταστραφεί η επιχείρησή τους αν εξαρτάται άμεσα από το ρεύμα (πχ ψυγεία που είπα πριν).

narsis
30-10-11, 21:50
Οι προσαυξήσεις επί απλήρωτων φόρων επιδρούν εκθετικά στην αύξηση και όχι αθροιστικά (δηλ. όχι 1.5%χ12=18%), αλλά ο τελικός φόρος μετά από προααυξήσεις ν μηνών με ποσοστό προσαύξησης κ% αυξάνεται κατά (1+κ)^ν, άρα για 12μήνες με 1.5% είναι 1.015^12=1.196 άρα η αύξηση του φόρου επί της % σε ένα έτος βγαίνει

(1.196-1)/1.196*100% = 16.4% :)

Για την ακρίβεια επειδή είναι με μηνιαίο ανατοκισμό είναι (1.196-1)/1*100% = 19,60% και όχι 16,4%.
Ίδιο επιτόκιο με μικρότερη περίοδο ανατοκισμού δίνει μεγαλύτερη συνολική επιβάρυνση και όχι μικρότερη.

EvilHawk
31-10-11, 10:09
Οι προσαυξήσεις επί απλήρωτων φόρων επιδρούν εκθετικά στην αύξηση και όχι αθροιστικά (δηλ. όχι 1.5%χ12=18%), αλλά ο τελικός φόρος μετά από προααυξήσεις ν μηνών με ποσοστό προσαύξησης κ% αυξάνεται κατά (1+κ)^ν, άρα για 12μήνες με 1.5% είναι 1.015^12=1.196 άρα η αύξηση του φόρου επί της % σε ένα έτος βγαίνει

(1.196-1)/1.196*100% = 16.4% :)


Για την ακρίβεια επειδή είναι με μηνιαίο ανατοκισμό είναι (1.196-1)/1*100% = 19,60% και όχι 16,4%.
Ίδιο επιτόκιο με μικρότερη περίοδο ανατοκισμού δίνει μεγαλύτερη συνολική επιβάρυνση και όχι μικρότερη.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν παίρνουν προσαύξηση οι προσαυξήσεις ....

yiapap
31-10-11, 13:05
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν παίρνουν προσαύξηση οι προσαυξήσεις ....Αυτό θα έλεγα κι εγώ! Αυτά δεν είναι τα γνωστά πανοτόκια που θεωρήθηκαν παράνομα για τις τράπεζες; Όχι ότι θα μου έκανε και τρομερή εντύπωση αν το κράτος δεν εφάρμοζε τους νόμους του αλλά τέσπα...

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ.

αφου παμε για κουρεμα γιατι δεν αναστελλονται ολα τα φοροεισπρακτικα μετρα ?

υποτιθεται οτι ηταν για να μην πτωχευσουμε . αφου το κουρεψαν το χρεος τι χρειαζονται πλεον ?Αν και μάλλον... δεν είμαι αρμόδιος... Το ταμείο είναι μείον. Και όσο παραμένει μείον (πρωτογενές έλλειμα) κάπως πρέπει να βρούνε χρήματα να το καλύψουν.
Έχουν 3 επιλογές:
1. Νέα δάνεια από ΕΕ/ΔΝΤ (σιγά μην μας δώσουν)
2. Νέα δάνεια από αγορά/ιδιώτες (χαχαχαχαχαχα)
3. Νέους φόρους και απομύζηση και του τελευταίου € κάθε Έλληνα
Οπότε...

Και ΔΕΝ τελειώσανε.

opener
31-10-11, 13:15
.....
Αν και μάλλον... δεν είμαι αρμόδιος... Το ταμείο είναι μείον. Και όσο παραμένει μείον (πρωτογενές έλλειμα) κάπως πρέπει να βρούνε χρήματα να το καλύψουν.
Έχουν 3 επιλογές:
1. Νέα δάνεια από ΕΕ/ΔΝΤ (σιγά μην μας δώσουν)
2. Νέα δάνεια από αγορά/ιδιώτες (χαχαχαχαχαχα)
3. Νέους φόρους και απομύζηση και του τελευταίου € κάθε Έλληνα
Οπότε...

Και ΔΕΝ τελειώσανε.
Εννοειται....

Δημοσιονομική προσαρμογή 116 δισ. ευρώ
Για την περίοδο 2011-2014 συμπεριλαμβανομένων και των αποκρατικοποιήσεων
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2081940

:scared:

ciaoant1
01-11-11, 13:28
http://anafoito.files.wordpress.com/2011/10/ceb4ceb5cebd-cf80cebbceb7cf81cf8ecebdcf891.jpg?w=290&h=280

Η πολιτικές εξελίξεις καθορίζονται κυρίως από το δημοψήφισμα, και θα γράψουμε και άλλο άρθρο επί του θέματος, αλλά προς το παρόν ας δούμε και ένα επίσης σημαντικό θέμα, που αφορά την "καθημερινότητα του πολίτη", αλλά έχει και ευρύτερες προεκτάσεις: Το θέμα με τη ΔΕΗ.

Είναι ενθαρρυντικό που ο κόσμος δε δέχεται να γυρίσει πίσω έναν αιώνα, και πολλοί εργάτες να μείνουν χωρίς ρεύμα. Άλλωστε, αν πριν 100 χρόνια το ρεύμα ήταν κάτι το "νέο" ως εφεύρεση, και άρα όχι και τόσο προσιτό για όλους, σήμερα είναι εξοργιστικό να μένει κόσμος χωρίς ρεύμα επειδή μια χούφτα ολιγάρχες "ρουφάνε" τα πάντα στο πέρασμα τους λες και είναι μαύρες τρύπες, αφήνοντας την κοινωνία χωρίς τους πόρους για να συντηρηθεί και να καλύψει βασικές ανάγκες.

Όπως δημιουργήθηκε και γιγαντώθηκε η κίνηση του "δεν πληρώνω", έτσι θα πρέπει να γιγαντωθεί -και γρήγορα- μια αντίστοιχη κίνηση "κανένας χωρίς ρεύμα". Είναι τεράστια η πολιτική και κοινωνική σημασία του να μην αφήσουμε το κράτος να κόψει το ρεύμα σε άπορους εργάτες.

Αν μείνουμε απλά σε ωραίες διακηρύξεις και λεκτικές καταγγελίες, τότε ο κόσμος θα πει "ωραία τα λέτε, δίκιο έχετε, αλλά πρακτικά δεν γίνεται τίποτα". Και θα σκύψει το κεφάλι (όσοι έχουν θα πληρώσουν το χαράτσι, όσοι δεν έχουν θα μείνουν χωρίς ρεύμα). Αυτό είναι μεγάλη ήττα, που θα οδηγήσει και σε ηττοπάθεια/απαισιοδοξία/έλλειψη εμπιστοσύνης του κόσμου στις δυνάμεις του.

Αντίθετα, αν ο κόσμος οργανωθεί μαζικά και εμποδίσει το κράτος να του κόψει το ρεύμα, τότε η κατάσταση θα αντιστραφεί: Το λαϊκό κίνημα θα καταγράψει μια σημαντική χειροπιαστή νίκη, και παράλληλα θα έχει αποκτήσει και καλύτερη ψυχολογία για τις μάχες που "έτσι κι αλλιώς" τον περιμένουν τα επόμενα χρόνια.

Το τελευταία διάστημα είμαι λίγο "χαμένος", και δεν πολυξέρω τι σόι κινήσεις έχουν γίνει, ή θα γίνουν. Παραθέτω 4 άρθρα σχετικά με το θέμα, και ελπίζω όλες οι οργανώσεις/κινήματα, κτλ που υπάρχουν να ιεραρχήσουν το θέμα ψηλά, και να συμμετέχουν μαζικά (και όχι μόνο στα λόγια) σε μια τέτοια προσπάθεια ώστε να μη μείνει κανένας χωρίς ρεύμα. Αυτή η μάχη θα κρίνει πολλά σε ότι αφορά το πόσο "αξιόπιστο" είναι το κίνημα -αν τα καταφέρουμε, μετά ο κόσμος θα πιστεύει ότι όντως "αξίζει τον κόπο" να παλέψουμε, διότι οι προσπάθειες αυτές φέρνουν αποτελέσματα.

Ανταρσία κατά της ΔΕΗ στην Πάτρα! (http://www.kentrinews.gr/ανταρσία-κατά-της-δεη-στην-πάτρα/)

Τις αντιδράσεις πολιτών συνάντησαν στην Πάτρα ένας εργαζόμενος της ΔΕΗ όταν πήγε να κόψει το ηλεκτρικό ρεύμα και ένας υπάλληλος ιδιωτικού συνεργείου, όταν πήγε να κάνει καταμέτρηση των μονάδων κατανάλωσης ρεύματος.

Ειδικότερα, σύμφωνα με συνδικαλιστές, όταν εργαζόμενος της ΔΕΗ πήγε σε καφενείο που βρίσκεται σε συνοικία της Πάτρας για να κόψει το ρεύμα, ο ιδιοκτήτης και κάποιοι θαμώνες δεν τον άφησαν. Πάντως όπως ανέφερε ο ίδιος ο εργαζόμενος, δεν του ασκήθηκε βία.
Στην άλλη περίπτωση ο υπάλληλος συνεργείου καταμέτρησης μονάδων ρεύματος, έμεινε κλειδωμένος για περίπου μισή ώρα σε χώρο πολυκατοικίας, όπου βρίσκονται τα ρολόγια της ΔΕΗ. Όπως ανέφερε ο υπάλληλος, μέσα στον χώρο τον κλείδωσε ένοικος της πολυκατοικίας.
Στο μεταξύ, σύμφωνα πάντα με συνδικαλιστές της ΔΕΗ, έχουν καταγραφεί περιπτώσεις σε πολυκατοικίες, όπου έχουν αποκλειστεί οι χώροι στους οποίους βρίσκονται οι καταμετρητές της ΔΕΗ, με αποτέλεσμα να μην είναι εφικτή η καταμέτρηση των μονάδων κατανάλωσης ρεύματος.

Βέροια: Πολίτες επανασυνδέουν το ρεύμα που έκοψε η ΔΕΗ (http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=149158)

Σε μία «επαναστατική» κίνηση προχώρησε ομάδα ακτιβιστών πολιτών στη Βέροια που αποφάσισε να αναλάβει δράση ενάντια στους μηχανισμούς που αφήνουν οικογένειες χωρίς ρεύμα, επειδή αδυνατούν να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Η ομάδα των ακτιβιστών προχωρά στην επανασύνδεση το ηλεκτρικού αφήνοντας μάλιστα πίσω της και την σχετική προκήρυξη που αναφέρει:

"Σήμερα, που ο πολίτης απολαμβάνει την ησυχία την τάξη και την ασφάλεια, όπου η ευνομία και η κρατική αρωγή είναι ο κανόνας, πολίτες της Βέροιας, αποφάσισαν να εγκληματήσουν. Άρχισαν να επανασυνδέουν το κομμένο ρεύμα.

Αντιδρώντας στην επέλαση της βαρβαρότητας, επανασυνδέουν το ρεύμα σε οικογένειες που δεν μπορούσαν να το πληρώσουν. Και το ηλεκτρικό, είναι κοινωνικό αγαθό. Είναι εγκληματική αυτή η συμπεριφορά στους πολίτες της πατρίδας μας, που αν και τους οδήγησαν στην ανεργία και την ανέχεια, τώρα τους καταδικάζουν και σε τριτοκοσμική καθημερινότητα.

Την κλοπή των πάντων από λίγους μεγαλοσχήμονες, το ξεπούλημα των πάντων διαχρονικά από πολιτικά ανδρείκελα, δεν θα την πληρώσει ο απλός πολίτης. Σε αυτήν την χώρα, εκτός από την υποχρέωση να πληρώνουμε και να ξαναπληρώνουμε κλέφτες και απατεώνες, έχουμε και δικαιώματα. Και το σπουδαιότερο από όλα, είναι η αξιοπρέπεια.

Με αυτές τις απλές σκέψεις, ομάδα πολιτών της Βέροιας, ανοίγουν την «χελώνα» της ΔΕΗ, εν αγνοία του ιδιοκτήτη, επανασυνδέουν το ρεύμα και σκεπάζουν την «χελώνα» με ένα αυτοκόλλητο που γράφει: «ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - Κοινωνική αλληλεγγύη - συνδέουμε το ρεύμα».

Ολόκληρο χωριό δεν θα πληρώσει το τέλος ακινήτων (http://www.on-news.gr/2011/11/blog-post_2369.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+on-news%2FZLSY+%28On-News%29&utm_content=FaceBook)

Οι κάτοικοι ενός ολόκληρου χωριού στην Φθιώτιδα σκοπεύουν να μην πληρώσουν το χαράτσι της ΔΕΗ. Στην Ανθήλη του δήμου Λαμίας ο πολιτιστικός σύλλογος καλεί την Τετάρτη σε ενημερωτική συνάντηση προκειμένου να οργανωθεί το μπλόκο στο τέλος ακινήτων μέσω της ΔΕΗ. Οι κάτοικοι της....
Ανθήλης βλέπουν το χωριό τους να υποβαθμίζεται, να ερημώνει και τα νέα παιδιά να μένουν ανύπαντρα λόγω ανεργίας και ανέχειας. Αποφάσισαν λοιπόν να μην κάτσουν με τα χέρια σταυρωμένα και να μην δεχτούν την φορολογική λαίλαπα.

Ο πολιτιστικός σύλλογος του χωριού αφουγκραζόμενος την αγανάκτηση έχει προγραμματίσει για τις 17:00 το απόγευμα της Τετάρτης συγκέντρωση-ενημέρωση στην πλατεία του χωριού για το πως θα οργανωθούν οι κάτοικοι ώστε να μην πληρώσει κανείς τους το χαράτσι της ΔΕΗ. 'Ηρθε η ώρα να κάνουμε μια σύγχρονη Αμφικτυονία δηλώνει ο πρ του πολιτιστικού συλλόγου Μπάμπης Ευαγγελίου σεβόμενοι και την μακρά ιστορία μας.

Δήμος Νέας Ιωνίας: Μην πληρώνετε το χαράτσι της ΔΕΗ (http://www.madata.gr/epikairotita/social/145056.html)

Μπαίνοντας στο επίσημο site του Δήμου Νέας Ιωνίας μας περιμένει όλους μία "έκπληξη". Η δημοτική αρχή, παίρνει την πρωτοβουλία και δίνει πληροφορίες για το πως θα αποφύγουμε να πληρώσουμε το χαράτσι της ΔΕΗ.

Μετά από συγκέντρωση που πραγματοποιήθηκε στον Δήμο Ν.Ιωνίας πριν από λίγες μέρες με θέμα το άδικο χαράτσι της ΔΕΗ, ο δήμος πήρε την πρωτοβουλία και περνά στην "αντεπίθεση". Δίνει οδηγίες στους δημότες της για το πως θα αποφύγουν την πληρωμή του νέου φόρου ακινήτων μέσω ΔΕΗ.

Επιπλέον, δημιούργησε μια επιτροπή που συγκεντρώνει όλες τις αποδείξεις πληρωμής μέσω ΑΤΜ που θα προσκομίζουν οι δημότες στον Δήμο, ώστε να αντιμετωπίσει πλέον ως επίσημος φορέας και εκπρόσωπος των πολιτών, τις ενδεχόμενες αντιδράσεις του κράτους ή της ΔΕΗ.

Και "για να γελάσουμε και λίγο":


http://news.kathimerini.gr/kathnews/photos/17-09-11/17-09-11_456310_1.gif

homo_digital
02-11-11, 20:19
Υπάρχει καποιος απο δω που πληρωσε ΔΕΗ και τέλη αλλά όχι το χαράτσι?
Ρωτώ για να μάθω αν οι υπάλληλοι της ΔΕΗ δεχονται ευκολα το αντιγραφο της αποδειξης απο τα ΑΤΜ.

gsenso
03-11-11, 13:59
δεν χρειάζεται να δώσεις αντίγραφο.

narsis
06-11-11, 10:18
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν παίρνουν προσαύξηση οι προσαυξήσεις ....

Ναι; Είχα την εντύπωση ότι σε κάποια περίπτωση εγώ πλήρωσα προσαύξηση και για την προσαύξηση :)

Τέλως πάντων σε εμένα ήταν μικροποσό και δεν έδωσα σημασία οπότε ίσως δεν θυμάμαι καλά. Μακάρι να ισχύει όπως το λες, διότι βλέπω ότι πολλές χιλιάδες νοικοκυριά δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε τόσα χαράτσια και θα έρθουν και οι προσαυξήσεις των προσαυξήσεων ώωωωωωωω προσαυξήσεις....

psyxakias
06-11-11, 12:13
Δήμος Νέας Ιωνίας: Μην πληρώνετε το χαράτσι της ΔΕΗ (http://www.madata.gr/epikairotita/social/145056.html)

Μπαίνοντας στο επίσημο site του Δήμου Νέας Ιωνίας μας περιμένει όλους μία "έκπληξη". Η δημοτική αρχή, παίρνει την πρωτοβουλία και δίνει πληροφορίες για το πως θα αποφύγουμε να πληρώσουμε το χαράτσι της ΔΕΗ.

Μετά από συγκέντρωση που πραγματοποιήθηκε στον Δήμο Ν.Ιωνίας πριν από λίγες μέρες με θέμα το άδικο χαράτσι της ΔΕΗ, ο δήμος πήρε την πρωτοβουλία και περνά στην "αντεπίθεση". Δίνει οδηγίες στους δημότες της για το πως θα αποφύγουν την πληρωμή του νέου φόρου ακινήτων μέσω ΔΕΗ.

Επιπλέον, δημιούργησε μια επιτροπή που συγκεντρώνει όλες τις αποδείξεις πληρωμής μέσω ΑΤΜ που θα προσκομίζουν οι δημότες στον Δήμο, ώστε να αντιμετωπίσει πλέον ως επίσημος φορέας και εκπρόσωπος των πολιτών, τις ενδεχόμενες αντιδράσεις του κράτους ή της ΔΕΗ.Αναλυτικά τα βήματα για τους δημότες Ν. Ιωνίας: http://www.neaionia.gr/Home.aspx?LangID=1

Πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Με λίγα λόγια ο Δήμος Ν. Ιωνίας θα κινηθεί νομικά εναντίον του χαρατσιού, προς όφελος των δημοτών του. Με τους άλλους δήμους τι γίνεται; Αν εφαρμόσουμε αυτή τη τακτική, υπάρχει άλλος επίσημος φορέας να μας εκπροσωπήσει ή απλά θα ελπίζουμε μήπως ανακαλέσουν το μέτρο πριν γίνει διακοπή; Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ που υποσχόταν ότι δε θα κόψει σε κανέναν το ρεύμα, τι λέει για αυτή τη διαδικασία; :hmm:

panos1967
06-11-11, 12:43
Kαι οι δημοι Περιστεριου Σαρωνικου και Ελληνικου-Αργυρουπολης ακολουθουν τον δρομο του δημου Ν.ιωνιας

aglaisma
06-11-11, 13:08
536 το πρωτο για το μηνα Νοεμβρη σε επαγγελματικο ακινητο. Με τις υγειες μας

ciaoant1
06-11-11, 13:45
http://3.bp.blogspot.com/-bz2j9X4mF3I/TrW7pGerqZI/AAAAAAAAHe4/MkFtinPmLoU/s320/dont%2Bpay%2Bharatsi4%2Bspiti.png

Μεγαλώνει το ρεύμα ενάντια στο χαράτσι
ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΙΣ ΔΗΜΟΙ ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙΚΑ ΕΞΩΔΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=323459)

Ακόμη τρεις μεγάλοι δήμοι της Αττικής προστέθηκαν στο «κύμα» ενάντια στο χαράτσι μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, που ξεκίνησε από τη Νέα Ιωνία

Πρόκειται για τους Δήμους Περιστερίου, Ελληνικού-Αργυρούπολης και Σαρωνικού (Καλύβια-Ανάβυσσος-Π. Φώκαια), όπου οι διοικήσεις αποφάσισαν να προσφέρουν νομική βοήθεια σε όσους δημότες θελήσουν να μην πληρώσουν το ειδικό τέλος ακινήτων που θέλει να εισπράξει η κυβέρνηση μέσω των λογαριασμών του ηλεκτρικού, εξηγώντας και το πώς μπορεί να αποφευχθεί η πληρωμή του.

Υπενθυμίζεται ότι ο δήμαρχος Ν. Ιωνίας, Η. Γκότσης, έχει από την περασμένη εβδομάδα διαθέσει προσωπικό που παρέχει πληροφορίες στους δημότες για το πώς να πληρώνουν τους λογαριασμούς μέσω των τραπεζικών ΑΤΜ, αφαιρώντας το ειδικό τέλος. Το ίδιο προσωπικό παραλαμβάνει τις αποδείξεις πληρωμής και συγκεντρώνει το απαραίτητο υλικό μέσω του οποίου θα κατατεθούν μαζικά εξώδικα στη ΔΕΗ προκειμένου να αποφευχθεί η διακοπή του ηλεκτρικού. Παράλληλα, οργανώνονται ομάδες εθελοντών που θα επανασυνδέουν το ρεύμα, ακόμη και παράνομα.

Στο πλευρό του Δήμου Νέας Ιωνίας συνασπίστηκαν ακόμη δύο δήμοι, οι δήμαρχοι των οποίων εξελέγησαν κυρίως με τη στήριξη του ΣΥΡΙΖΑ, δηλαδή ο Π. Φιλίππου (Σαρωνικός) και ο Χρ. Κορτζίδης (Ελληνικό-Αργυρούπολη), που αποφάσισαν και έστειλαν επιστολή ζητώντας ανάλογες πρωτοβουλίες από την Κεντρική Ενωση Δήμων (ΚΕΔΕ) και την Περιφερειακή Ενωση Δήμων Αττικής (ΠΕΔΑ). Από προχθές προστέθηκε στο κύμα και ο Δήμος Περιστερίου, ένας από τους μεγαλύτερους της Αττικής και ολόκληρης της Ελλάδας.

Κίνδυνος για την υγεία

Οπως μας είπε ο δήμαρχος Περιστερίου Α.Παχατουρίδης (ανεξάρτητος-παλαιότερα στηρίχθηκε από τη Ν.Δ.), εκτός από τη νομική βοήθεια σε μεμονωμένους δημότες, το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε να στείλει εξώδικα στη διοίκηση της ΔΕΗ, σε κάθε μέλος του Δ.Σ. ξεχωριστά, αλλά και στα μέλη των συνεργείων που κόβουν τις παροχές σε όσους δεν πληρώνουν: «Τους καθιστούμε υπεύθυνους, προσωπικά τον καθέναν, ενημερώνοντας και την Εισαγγελία, για τον κίνδυνο που μπορεί να αντιμετωπίσει η υγεία και η σωματική ακεραιότητα συμπολιτών μας που θα μείνουν χωρίς παροχή ρεύματος. Δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε τον ηλικιωμένο συμπολίτη μας χωρίς το ρεύμα που χρειάζεται για να συντηρεί στο ψυγείο τα φάρμακά του», τονίζει ο κ. Παχατουρίδης. «Είναι τραγικό να ακούς τον γέροντα να λέει πως μπορεί να ζήσει με το φως των κεριών, αλλά όχι χωρίς ψυγείο για τα φάρμακα... Και τι θα συμβεί όταν πιάσουν τα μεγάλα κρύα και βρούμε κάποιον ξυλιασμένο στο σπίτι του;». Ρωτάμε τον κ. Παχατουρίδη για τον αριθμό των καταναλωτών της ΔΕΗ στο δήμο του αλλά τον βρίσκουμε απροετοίμαστο: «Πρέπει να είναι πάνω από 300.000».

Εάν σε αυτούς προστεθούν οι 30.000 της Ν. Ιωνίας, οι 24.000 του Δήμου Σαρωνικού και οι περίπου 22.000 του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης φθάνουμε σε έναν αριθμό καταναλωτών της ΔΕΗ που προσεγγίζει τις 400.000, ενώ είναι πολλοί οι δήμοι που σκέφτονται να ενταχθούν στο κίνημα κατά του χαρατσιού. Κρίσιμος μπορεί να αποδειχθεί ο ρόλος που καλούνται να αναλάβουν τα συλλογικά όργανα των δήμων, όπως η ΚΕΔΕ με πρόεδρο το δήμαρχο Καλλιθέας Κ. Ασκούνη, και η ΠΕΔΑ, με πρόεδρο τον δήμαρχο Αγ. Αναργύρων-Καματερού Ν. Σαράντη (αμφότεροι εξελέγησαν με στήριξη ΠΑΣΟΚ). Ο κ. Ασκούνης, τον οποίο ρωτήσαμε σχετικά, επιφυλάχθηκε να απαντήσει μέχρι να λάβει το σχετικό αίτημα των τριών δημάρχων, δει το περιεχόμενό του και το συζητήσει στα διοικητικά όργανα της ΚΕΔΕ.

psytransas
06-11-11, 14:08
Μακαρι να εχουμε νεες Κερατεες επι του συγκεκριμενου μετρου.

blackrose
06-11-11, 15:36
Να προστεθουν λοιπον ολα τα ποσα των απληρωτων χαρατσιων στο χρεος των δημων και να σταματησουν οι καθε ειδους επιχορηγησεις - οικονομικη στηριξη σε αυτους απο τα κρατικα ταμεια.
Ας αναζητησουν χρηματοδοτηση για τις δραστηριοτητες τους απο ιδιωτες .... οι συνεπεις πολιτες αυτης της χωρας δεν εχουν καμια υποχρεωση να στηριζουν ελλειματικους δημους.
στο εξωτερικο το να μην πληρωνεις φορους, να μην εισαι συνεπης απεναντι στο κρατος αποτελει εγκλημα , εδω εισαι "μαγκας".
Ας τους κοψουν τη "μαγκια" επιτελους.
Το να εισαι πατριωτης με το να ανεμιζεις τις σημαιες στα μπαλκονια δεν σημαινει τιποτα.
λιγη ουσια επιτελους....

sdikr
06-11-11, 17:23
Να προστεθουν λοιπον ολα τα ποσα των απληρωτων χαρατσιων στο χρεος των δημων και να σταματησουν οι καθε ειδους επιχορηγησεις - οικονομικη στηριξη σε αυτους απο τα κρατικα ταμεια.
Ας αναζητησουν χρηματοδοτηση για τις δραστηριοτητες τους απο ιδιωτες .... οι συνεπεις πολιτες αυτης της χωρας δεν εχουν καμια υποχρεωση να στηριζουν ελλειματικους δημους.
στο εξωτερικο το να μην πληρωνεις φορους, να μην εισαι συνεπης απεναντι στο κρατος αποτελει εγκλημα , εδω εισαι "μαγκας".
Ας τους κοψουν τη "μαγκια" επιτελους.
Το να εισαι πατριωτης με το να ανεμιζεις τις σημαιες στα μπαλκονια δεν σημαινει τιποτα.
λιγη ουσια επιτελους....

βρε είναι απλό
Εκεί που θα είσαι στο ΑΤΜ, απλά πληρώνεις μόνο για το ρευμά, ούτε δημοτικά τέλη, ούτε χαράτσια, ούτε ΕΡΤ

μετά να τους δώ αν θα κάνουν τους μάγκες ;)

alexasso
06-11-11, 17:36
βρε είναι απλό
Εκεί που θα είσαι στο ΑΤΜ, απλά πληρώνεις μόνο για το ρευμά, ούτε δημοτικά τέλη, ούτε χαράτσια, ούτε ΕΡΤ

μετά να τους δώ αν θα κάνουν τους μάγκες ;)

μπορει να γινει αυτο ?

psyxakias
06-11-11, 17:56
Να προστεθουν λοιπον ολα τα ποσα των απληρωτων χαρατσιων στο χρεος των δημων και να σταματησουν οι καθε ειδους επιχορηγησεις - οικονομικη στηριξη σε αυτους απο τα κρατικα ταμεια.
Ας αναζητησουν χρηματοδοτηση για τις δραστηριοτητες τους απο ιδιωτες .... οι συνεπεις πολιτες αυτης της χωρας δεν εχουν καμια υποχρεωση να στηριζουν ελλειματικους δημους.
στο εξωτερικο το να μην πληρωνεις φορους, να μην εισαι συνεπης απεναντι στο κρατος αποτελει εγκλημα , εδω εισαι "μαγκας".
Ας τους κοψουν τη "μαγκια" επιτελους.
Το να εισαι πατριωτης με το να ανεμιζεις τις σημαιες στα μπαλκονια δεν σημαινει τιποτα.
λιγη ουσια επιτελους....
βρε είναι απλό
Εκεί που θα είσαι στο ΑΤΜ, απλά πληρώνεις μόνο για το ρευμά, ούτε δημοτικά τέλη, ούτε χαράτσια, ούτε ΕΡΤ

μετά να τους δώ αν θα κάνουν τους μάγκες ;)Δηλαδή εσείς οι δύο για να καταλάβω, θεωρείτε "μαγκιά" και "πατριωτισμό"* να την λέτε σε όσους δήμους υποστηρίζουν τους δημότες τους που δεν επιθυμούν να πληρώσουν ένα ξεκάθαρα άδικο φόρο-χαράτσι; Λύστε μου μια απορία: δεν έχετε αντιληφθεί την κατάσταση, δηλώνετε τυφλή υποταγή στην κυβέρνηση/εξουσία ή απλά trollάρετε επειδή μεγάλο μέρος της κοινωνίας δε θέλει να πληρώσει; :hmm:

* Ο όρος πατρίδα και τα παράγωγά του δυστυχώς έχουν χάσει κάθε έννοια από τη στιγμή που τα χρησιμοποιούν διαπλεκόμενοι πολιτικοί & συμφέροντα σε καθημερινή βάση για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους. Προσωπικά αποφεύγω να την ξεστομίζω, από σεβασμό, για να μην την λερώνω άλλο.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μπορει να γινει αυτο ?Αν και ο sdikr προφανώς το λέει ειρωνικά για να εναντιωθεί στους δήμους που παροτρύνουν να μην πληρωθεί το χαράτσι, όλα γίνονται. Το θέμα είναι τι συνέπειες θα υπάρξουν από τη ΔΕΗ διότι θα θεωρηθεί ανεξόφλητος ο λογαριασμός. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο αυτό με το ΑΤΜ αν δεν υπάρχει νομική κάλυψη / εκπροσώπηση από κάποιο φορέα.

sdikr
06-11-11, 18:03
Δηλαδή εσείς οι δύο για να καταλάβω, θεωρείτε "μαγκιά" και "πατριωτισμό"* να την λέτε σε όσους δήμους υποστηρίζουν τους δημότες τους που δεν επιθυμούν να πληρώσουν ένα ξεκάθαρα άδικο φόρο-χαράτσι; Λύστε μου μια απορία: δεν έχετε αντιληφθεί την κατάσταση, δηλώνετε τυφλή υποταγή στην κυβέρνηση/εξουσία ή απλά trollάρετε επειδή μεγάλο μέρος της κοινωνίας δε θέλει να πληρώσει; :hmm:

* Ο όρος πατρίδα και τα παράγωγά του δυστυχώς έχουν χάσει κάθε έννοια από τη στιγμή που τα χρησιμοποιούν διαπλεκόμενοι πολιτικοί & συμφέροντα σε καθημερινή βάση για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους. Προσωπικά αποφεύγω να την ξεστομίζω, από σεβασμό, για να μην την λερώνω άλλο.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν και ο sdikr προφανώς το λέει ειρωνικά για να εναντιωθεί στους δήμους που παροτρύνουν να μην πληρωθεί το χαράτσι, όλα γίνονται. Το θέμα είναι τι συνέπειες θα υπάρξουν από τη ΔΕΗ διότι θα θεωρηθεί ανεξόφλητος ο λογαριασμός. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο αυτό με το ΑΤΜ αν δεν υπάρχει νομική κάλυψη / εκπροσώπηση από κάποιο φορέα.

Και σε ρωτάω, θα με υποστηρίξει ο δήμος μου αν δεν πλήρωσω τα δημοτικά τέλη που είναι στον λογαριασμό της ΔΕΗ;

Αν όχι τότε απλά ψάχνουν το πως θα ξαναπάρουν την θέση

Τώρα τους πείραξε το χαράστσι στον λογαριασμό της ΔΕΗ, όταν τα λαμβάνανε ήταν όλα καλά.

Μαζί σου λοιπόν, στον λογαριασμό της ΔΕΗ πρέπει να έχεις μόνο τον λογαριασμό της ΔΕΗ, όπως κάνουν ανα τον κόσμο

psyxakias
06-11-11, 18:16
Και σε ρωτάω, θα με υποστηρίξει ο δήμος μου αν δεν πλήρωσω τα δημοτικά τέλη που είναι στον λογαριασμό της ΔΕΗ;

Αν όχι τότε απλά ψάχνουν το πως θα ξαναπάρουν την θέση

Τώρα τους πείραξε το χαράστσι στον λογαριασμό της ΔΕΗ, όταν τα λαμβάνανε ήταν όλα καλά.

Μαζί σου λοιπόν, στον λογαριασμό της ΔΕΗ πρέπει να έχεις μόνο τον λογαριασμό της ΔΕΗ, όπως κάνουν ανα τον κόσμοΔε διαφωνώ καθόλου μαζί σου σχετικά με τα δημοτικά τέλη, θεωρώ ότι η όποια αναγκαία συνεισφορά πολιτών σε τρίτους (δήμο, ΕΡΤ, κλπ) θα έπρεπε να έρχεται σε ξεχωριστό λογαριασμό υπό συγκεκριμένους όρους. Μάλιστα το 96% που αναφέρω κάτω από το λατρευτό avatar (:crazy:), περιλαμβάνει δημοτικά τέλη/ΦΠΑ σε κλειστό σπίτι, τα οποία θεωρώ απαράδεκτα σε ένα λογαριασμό ρεύματος με ελάχιστη κατανάλωση.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα καταδικάσω μια θετική κίνηση υποστήριξης δημοτών κατά ενός χαρατσιού, που είναι πολλαπλάσιο και εντελώς αδικαιολόγητο νέο μέτρο σε σχέση με τα δημοτικά τέλη που καλώς ή κακώς έχουν παγιωθεί. Ας ξεκινήσουμε σταδιακά από τις νέες λανθασμένες τακτικές και ας πάμε έπειτα στις παλιότερες, παρά όλα ή τίποτα.

sdikr
06-11-11, 18:20
Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου σχετικά με τα δημοτικά τέλη, θεωρώ ότι η όποια αναγκαία συνεισφορά πολιτών σε τρίτους (δήμο, ΕΡΤ, κλπ) θα έπρεπε να έρχεται σε ξεχωριστό λογαριασμό υπό συγκεκριμένους όρους. Μάλιστα το 96% που αναφέρω κάτω από το λατρευτό avatar (:crazy:), περιλαμβάνει δημοτικά τέλη/ΦΠΑ σε κλειστό σπίτι, τα οποία θεωρώ απαράδεκτα σε ένα λογαριασμό ρεύματος με ελάχιστη κατανάλωση.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα καταδικάσω μια θετική κίνηση υποστήριξης δημοτών κατά ενός χαρατσιού, που είναι πολλαπλάσιο και εντελώς αδικαιολόγητο νέο μέτρο σε σχέση με τα δημοτικά τέλη που καλώς ή κακώς έχουν παγιωθεί. Ας ξεκινήσουμε σταδιακά από τις νέες λανθασμένες τακτικές και ας πάμε έπειτα στις παλιότερες, παρά όλα ή τίποτα.
έχουν ένα κοινό οτι αν δεν το πληρώσεις θα σου κόψουνε το ρευμά
δεν έχω να πω κάτι άλλο

psyxakias
06-11-11, 18:23
έχουν ένα κοινό οτι αν δεν το πληρώσεις θα σου κόψουνε το ρευμά
δεν έχω να πω κάτι άλλοΟπότε η δική σου ξεκάθαρη πρόταση/άποψη ποια είναι; Δε πληρώνουμε τίποτα πέρα από το ρεύμα (χωρίς ΦΠΑ/Δήμο/χαράτσι) ή τα πληρώνουμε όλα και μόκο; :hmm:

sdikr
06-11-11, 18:30
Οπότε η δική σου ξεκάθαρη πρόταση/άποψη ποια είναι; Δε πληρώνουμε τίποτα πέρα από το ρεύμα (χωρίς ΦΠΑ/Δήμο/χαράτσι) ή τα πληρώνουμε όλα και μόκο; :hmm:

Δεν πληρώνω τίποτα, μετά να δούμε πόσο χαλαροί θα είναι στον Δήμο
Δεν σου αρέσει; συγνώμη αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι,

opener
08-11-11, 00:24
Ενημερωτικα=

ΔΕΗ: Πληροφορίες για το τέλος ακινήτων στο dei.gr και σε ειδική τηλεφωνική γραμμή

Eιδική ενότητα στην ιστοσελίδα www.dei.gr και την τηλεφωνική γραμμή 214 214 1000, με αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα διαθέτει πλέον η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού, στην προσπάθειά της να ενημερώσει όσο το δυνατόν πληρέστερα τους πελάτες της σχετικά με το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.).

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2086907


Πληροφορίες για το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτημένων Δομημένων Επιφανειών (ΕΕΤΗΔΕ)

Η ΔΕΗ, βάσει του άρθρου 53 του Ν.4021/2011 είναι υποχρεωμένη να χρεώσει μέσω των λογαριασμών ρεύματος και να αποδώσει στην Πολιτεία το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (ΕΕΤΗΔΕ), το οποίο επιβάλλεται στα ακίνητα οικιακής ή εμπορικής χρήσης που ήταν ηλεκτροδοτημένα την 17/9/11, σύμφωνα με τα στοιχεία του Διαχειριστή Δικτύου της ΔΕΗ.

Διευκρινιστική Υπουργική Απόφαση για το ΕΕΤΗΔΕ ΦΕΚ/2298/Β/13.10.11
http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/EETHDE/EETHDE_FEK%20B%202298-13-10-2011_POL%201211-10-10-2011.pdf

Χρήσιμες Ερωτήσεις και Απαντήσεις για το ΕΕΤΗΔΕ
http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/EETHDE/ΕΕΤΗΔΕ_QAs.pdf

http://www.dei.gr/default.aspx?id=53724&nt=19&lang=1

cool11
08-11-11, 14:43
Εδω διαβαζω οτι στην νεα δανειακη συμβαση που ετοιμαζονται να υπογραψουν, η τροικα απαιτει αυτο το τελος να 'μονιμοποιηθει' για παντα!

dante80
08-11-11, 15:07
Είναι φίλοι μας οι Γερμανοί λέμε.....είναι φίλοι μαςςςςς....:whip:

Revolution
08-11-11, 15:18
Αν πληρωθει και εχουν εν τελει εσοδα απο αυτο το φασιστικο μετρο θα δουμε πολλα παρομοια με το προσχημα της σωτηριας.
Μην ξεχνατε οτι τον αερα το αναπνεετε τζαμπα, τζαμπατζηδες

manicx
08-11-11, 15:47
Ενημερωτικα=

Ωραία, εδώ λέει ότι τα τετραγωνικά είναι αυτά που είναι δηλωμένα στη ΔΕΗ. Εγώ στη ΔΕΗ έχω 78 τετραγωνικά αλλά έχω + 16 τετραγωνικά αποθήκη η οποία είναι με κοινόχρηστο ρεύμα οπότε δεν υπάρχουν στον λογαριασμό. Στο χαράτσι μου ήρθε 94, δηλαδή ότι υπάρχει στη δήλωση της εφορίας και ΟΧΙ ότι υπάρχει μηχανογραφημένο στη ΔΕΗ. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι το 94 είναι το σωστό, μου φαίνεται ότι ούτε στη ΔΕΗ δεν έχουν ιδέα τι λένε. Τώρα αν η ΔΕΗ επιμένει ότι είναι ότι είναι δηλωμένο σε αυτούς, μπορώ να το παίξω 'τρελίτσα' και να ζητήσω 'διόρθωση'.

yiapap
08-11-11, 15:50
Ωραία, εδώ λέει ότι τα τετραγωνικά είναι αυτά που είναι δηλωμένα στη ΔΕΗ. Εγώ στη ΔΕΗ έχω 78 τετραγωνικά αλλά έχω + 16 τετραγωνικά αποθήκη η οποία είναι με κοινόχρηστο ρεύμα οπότε δεν υπάρχουν στον λογαριασμό. Στο χαράτσι μου ήρθε 94, δηλαδή ότι υπάρχει στη δήλωση της εφορίας και ΟΧΙ ότι υπάρχει μηχανογραφημένο στη ΔΕΗ. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι το 94 είναι το σωστό, μου φαίνεται ότι ούτε στη ΔΕΗ δεν έχουν ιδέα τι λένε. Τώρα αν η ΔΕΗ επιμένει ότι είναι ότι είναι δηλωμένο σε αυτούς, μπορώ να το παίξω 'τρελίτσα' και να ζητήσω 'διόρθωση'.Οπότε... Θα διορθώσει η ΔΕΗ τα τ.μ. και μετά θα πληρώνεις περισσότερα τέλη. :crazy:

manicx
08-11-11, 15:51
Οπότε... Θα διορθώσει η ΔΕΗ τα τ.μ. και μετά θα πληρώνεις περισσότερα τέλη. :crazy:

:lol: Άσε να μου λείπει!

Basilhs23_
09-11-11, 04:55
Εδω διαβαζω οτι στην νεα δανειακη συμβαση που ετοιμαζονται να υπογραψουν, η τροικα απαιτει αυτο το τελος να 'μονιμοποιηθει' για παντα!

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου το τέλος έχει ήδη γίνει μόνιμο από Σεπτέμβρη με προοπτική από το 2012 και μετά να καταργήσουν τον ΦΜΑΠ και να υπάρχει μόνο το τέλος. Είναι προφανές οτι αδυνατούν από το ΚΕΠΥΟ και τις ΔΟΥ να εκκαθαρίσουν και να στείλουν τα εκκαθαριστικά παλαιότερων ετών που αφορούν φόρους κατοχής ακινήτων και για αυτό έβαλαν το τέλος μέσω της ΔΕΗ.

MNP-10
15-11-11, 14:22
Απερρίφθη η αίτηση της 90χρονης για το τέλος ακινήτων
NAFTEMPORIKI.GR Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2011 13:05

Απερρίφθη από το Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης η αίτηση προσωρινής διαταγής που είχε υποβάλει 90χρονη συνταξιούχος αναφορικά με το έκτακτο τέλος ακίνητης περιουσίας.

Απερρίφθη από το Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης η αίτηση προσωρινής διαταγής που είχε υποβάλει 90χρονη συνταξιούχος αναφορικά με το έκτακτο τέλος ακίνητης περιουσίας. Η υπόθεση θα ξανασυζητηθεί στις 8 Φεβρουαρίου του επόμενου χρόνου, οπότε θα εκδικασθούν τα ασφαλιστικά μέτρα.

Η 90χρονη προσέφυγε στα πολιτικά δικαστήρια δηλώνοντας αδυναμία να καταβάλει το έκτακτο τέλος συνολικού ύψους 1.104 ευρώ και ζητώντας την προσωρινή παροχή προστασίας, ώστε να μην της διακοπεί το ρεύμα από τη ΔΕΗ.

Όπως ανέφερε, η σύνταξή της ανέρχεται σε 900 ευρώ μηνιαίως, από τα οποία 500 πληρώνει σε γυναίκα που τη φροντίζει, ενώ δεν διαθέτει άλλα περιουσιακά στοιχεία και έσοδα. Υποστήριξε δε ότι η επιβολή του τέλους με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ είναι αντισυνταγματική, παράνομη και καταχρηστική.

Ο δικηγόρος της δήλωσε αποφασισμένος να συνεχίσει τον δικαστικό αγώνα μέχρι την τελική δικαίωση της ηλικιωμένης γυναίκας.

ΑΠΕ-ΜΠΕ


Ετσι, βεντουζα και στους 90χρονους :oneup:

(Η συγκεκριμενη υποθεση, γενικα, ειχε αυξημενο νομικο ενδιαφερον).

gsenso
16-11-11, 12:16
Δεν ντρέπονται λιγο

no_logo
16-11-11, 12:26
Ετσι, βεντουζα και στους 90χρονους :oneup:

(Η συγκεκριμενη υποθεση, γενικα, ειχε αυξημενο νομικο ενδιαφερον).

είχε την περίπτωση σήμερα στο πρωινό του Μέγκα με τον Καμπουράκη και τα άλλα πασοκοboys που το παίζουν δημοσιογράφοι.
Η γυναίκα είναι κατάκοιτη, μένει σε παλιό σπίτι (δεκαετία του 60) σε καλή περιοχή της Θεσσαλονίκης, δεν έχει εισοδήματα και της ήρθε 1100 € χαράτσι.
Μπράβο στους ανεξάρτητους δικαστές και στην πασοκαρα-δντ-νδ που την σπρώχνουν στον θάνατο

Basilhs23_
16-11-11, 14:42
Η απόρριψη έγινε και χωρίς αιτιολογία.

psytransas
16-11-11, 14:45
είχε την περίπτωση σήμερα στο πρωινό του Μέγκα με τον Καμπουράκη και τα άλλα πασοκοboys που το παίζουν δημοσιογράφοι.
Η γυναίκα είναι κατάκοιτη, μένει σε παλιό σπίτι (δεκαετία του 60) σε καλή περιοχή της Θεσσαλονίκης, δεν έχει εισοδήματα και της ήρθε 1100 € χαράτσι.
Μπράβο στους ανεξάρτητους δικαστές και στην πασοκαρα-δντ-νδ που την σπρώχνουν στον θάνατο
Που να ειχαμε και βαρβαροτητα! :lol:

Σοσιαλισμος ρε μ.....α :eguitar

@ ADSLgr.com All rights reserved.