PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

yiapap
22-12-11, 18:03
Εδω ειναι Β.Π. :pΣωστά. Τους έπιασε εξ' απήνης! :lol:

button
22-12-11, 21:10
Οι βουλευτές με δεκάδες ακίνητα πληρώνουν ?

yiapap
22-12-11, 21:15
Οι βουλευτές με δεκάδες ακίνητα πληρώνουν ?Μα δεν είχες ακούσει τον Πάγκαλο που έλεγε ότι είναι σε δύσκολη θέση γιατί δεν έχει να πληρώσει; :cry: :cry:

button
22-12-11, 21:42
τα πληρωσε τελικα

opener
24-12-11, 11:51
Taxisnet: Ενεργοποίηση νέων υπηρεσιών
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2112551

Basilhs23_
13-01-12, 07:54
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι.

Λένε οτι το κράτος / ΔΕΗ έχει δόσει προθεσμία 40 ημέρες για να πληρωθεί το χαράτσι, μπορώ σε έναν έναντι λογαριασμό που μου ήρθε με το τέλος να πληρώσω πρίν την ημερομηνία λήξης μόνο το ρεύμα/ΤΑΠ/τέλη και το ΕΕΤΗΔΕ να το πληρώσω άλλη φορά εντό ςτων 40ημερών ?

Samorc
14-01-12, 01:03
δεν εχω σπιτι δικο μου
αλλα και να ειχα, νομιζω εξαιρουμε λογω ανεργιας

οι ενοικιαστες εννοειτε θα τα αφαιρεσουν απο το ενοικιο!!

εαν ειχα δικο μου σπιτι
θα ειχα συσκευες υγραεριου
και ενα μικρο φωτοβολταικο για τα λοιπα

homo_digital
14-01-12, 13:55
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ
30.000 εντολές για διακοπή ρεύματος
Σύμφωνα με πληροφορίες του «Εθνους», η Γενική Διεύθυνση Εμπορίας της ΔΕΗ έχει στείλει 30.000 εντολές περικοπών ηλεκτροδότησης στη Γενική Διεύθυνση Διανομής της επιχείρησης. Πρόκειται για λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος που περιλαμβάνουν το τέλος ακινήτων και έχουν λήξει, καθώς έχει παρέλθει το διάστημα των 80 ημερών

Κινδυνευουν με διακοπή ρεύματος 30.000 πολίτες που δεν πλήρωσαν τους λογαριασμούς της ΔΕΗ με το ειδικό τέλος ακινήτων
Τον κίνδυνο να μείνουν από την ερχόμενη εβδομάδα χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα διατρέχουν 30.000 πολίτες που δεν πλήρωσαν τους λογαριασμούς της ΔΕΗ με το ειδικό τέλος ακινήτων.
Νέες απειλές εκτοξεύει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, με τον πρόεδρό της Νίκο Φωτόπουλο να δηλώνει στο «Εθνος»: «Θα γίνουν γεγονότα παρόμοια με εκείνα που συνέβησαν την περίοδο της ιδιωτικοποίησης των λεωφορείων. Θυμάστε τι είχε γίνει το 1991-'92! Θα κατεβάσουμε τα... σώβρακα σε όποιον πάει να κόψει το ρεύμα σε φτωχό, άνεργο και μεροκαματιάρη. Θα κόψουμε... χέρια σε όποιον τολμήσει να αγγίξει το ρολόι σε χαμηλόμισθο που αδυνατεί να πληρώσει τον λογαριασμό του».
Ο κ. Φωτόπουλος προσθέτει επίσης πως και η Ενωση Τεχνικών Ελλάδας αρνείται να προβεί σε τέτοια ενέργεια. Σύμφωνα με πληροφορίες του «Εθνους», η Γενική Διεύθυνση Εμπορίας της ΔΕΗ έχει στείλει 30.000 εντολές περικοπών ηλεκτροδότησης στη Γενική Διεύθυνση Διανομής της επιχείρησης. Πρόκειται για λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος που περιλαμβάνουν το τέλος ακινήτων και έχουν λήξει, καθώς έχει παρέλθει το διάστημα των 80 ημερών. Πηγές αναφέρουν ότι η διοίκηση της ΔΕΗ δεν έχει ακόμη ανάψει το «πράσινο φως ώστε αυτές να φύγουν στις ιδιωτικές εταιρείες που αναλαμβάνουν τη διακοπή ρεύματος και το θέμα αναμένεται να ξεκαθαρίσει την προσεχή εβδομάδα.
Οι λογαριασμοί αυτοί που βρίσκονται στο «κόκκινο» είναι οι πρώτοι που είχαν εκδοθεί τον περασμένο Οκτώβριο. Πηγή του υπουργείου Οικονομικών, αναφορικά με το θέμα των 30.000 εντολών διακοπών ηλεκτροδότησης, θύμιζε σχετική δήλωση του υπουργού Ευάγγελου Βενιζέλου: «Δεν θα κόβεται το ρεύμα σε όποιον πολίτη αποδεδειγμένα αδυνατεί να πληρώσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ».
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, το ρεύμα δεν κόβεται σε περιπτώσεις που συντρέχουν ειδικοί λόγοι υγείας, είτε για τον χρήστη του ακινήτου είτε για πρόσωπο που συνοικεί μαζί του. Για παράδειγμα, σε άτομα που έχουν ανάγκη τη μηχανική υποστήριξη για τη ζωή τους. Επίσης δεν κόβεται σε όποιον διαβιοί υπό μειονεκτικές κοινωνικά συνθήκες, όπως η απουσία εισοδήματος και λοιπών περιουσιακών στοιχείων.
Σημειώνεται ότι η κυβέρνηση με πρόσφατη πράξη νομοθετικού περιεχομένου όρισε ότι το ειδικό τέλος ακινήτων για το 2012 θα μοιραστεί στους λογαριασμούς της ΔΕΗ σε πέντε ισόποσες δόσεις, αρχής γενομένης από τον Απρίλιο.
www.ethnos.gr

Μη φάτε έχει γλάρο

cool11
14-01-12, 15:56
Σημειώνεται ότι η κυβέρνηση με πρόσφατη πράξη νομοθετικού περιεχομένου όρισε ότι το ειδικό τέλος ακινήτων για το 2012 θα μοιραστεί στους λογαριασμούς της ΔΕΗ σε πέντε ισόποσες δόσεις, αρχής γενομένης από τον Απρίλιο.
www.ethnos.gr


Δηλαδη οσοι ειναι ενοικιαστες, πλεον πρεπει επι μονιμου βασεως καθε μηνα να αφαιρουν απο το ενοικιο που δινουν, το χαρατσι της ΔΕΗ που βαρυνει τον ιδιοκτητη?

homo_digital
14-01-12, 16:32
Αν δεν ειναι και αυτο αλητεια τοτε τι ειναι?

no_logo
16-01-12, 03:49
Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι. Κάλεσμα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης




Προς τους συναδέλφους τεχνικούς που θα πάρουν εντολή για διακοπή ρεύματος

Συνάδελφοι τεχνικοί,

Τις επόμενες ημέρες θα κληθείτε και θα λάβετε εντολές να διακόψετε το ρεύμα σε εκατοντάδες χιλιάδες φτωχούς και ανέργους συνανθρώπους μας που δεν κατάφεραν να πληρώσουν το χαράτσι.

Με κάθε σοβαρότητα και αίσθημα ευθύνης απέναντι στην κοινωνία, αντιλαμβανόμενοι πλήρως τις επιπτώσεις των κινήσεών μας

Το συνδικάτο σας, η ταξική και ασυμβίβαστη ΓΕΝΟΠ,

 σας καλεί να αγνοήσετε αυτές τις εντολές,

 σας καλεί να μην πειθαρχήσετε,

 σας καλεί να μην χάσετε την ανθρωπιά σας.

Συνάδελφοι – σες,

Στις δύσκολες μέρες που ζούμε,

• που κλέβουν τους μισθούς μας,

• που κλέβουν τις συντάξεις μας,

• που κλέβουν και σκοτώνουν τα όνειρά μας,

ένα πράγμα δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας κλέψουν. Τις καρδιές μας.

Αυτές πρέπει να τις κρατήσουμε ζωντανές για να τους αντιστέκονται και ταυτοχρόνως να τις κάνουμε καταφύγιο για τους φτωχούς και άνεργους συνανθρώπους μας.

Συνάδελφοι τεχνικοί,

Σε μια κοινωνία 1.000.000 ανέργων και 3.000.000 φτωχών συνανθρώπων μας, που κυριολεκτικά σαν να είναι μπάζα και σκουπίδια είναι σπρωγμένοι και πεταμένοι στο περιθώριο και στα αζήτητα της ζωής εξαιτίας αυτών των βάρβαρων αντεργατικών και αντιλαϊκών πολιτικών,

 Σας καλούμε να φωνάξετε ότι η ηλεκτρική ενέργεια είναι αγαθό και δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως μοχλός εκβιασμού της κοινωνίας

 Σας καλούμε να φωνάξετε ότι η ΔΕΗ φτιάχτηκε από το υστέρημα του ελληνικού λαού για να τον υπηρετεί. Συνεπώς, ο ρόλος της και η αποστολή της δεν είναι του φοροεισπράκτορα και του εκβιαστή

 Σας καλούμε να θυμίσετε και να φωνάξετε τα λόγια του Υπουργού Οικονομικών κ. Βενιζέλου, ο οποίος, σε συνέντευξη τύπου στις 23 Ιούνη 2011, είπε ότι «οι λογαριασμοί του ρεύματος δεν μπορεί να είναι ο μοχλός για να εισπράττονται τέλη ή φόροι και ιδίως φόροι για το ηλεκτρικό ρεύμα, είναι ένα κοινωνικό αγαθό θεμελιώδες» και ο οποίος δυστυχώς το ξέχασε

 Σας καλούμε να θυμίσετε και να φωνάξετε τα λόγια του Γερμανού Επιτρόπου Ενέργειας κ. ΕΝΤΙΓΚΕΡ ότι «δεν είναι σύννομη με την ευρωπαϊκή νομοθεσία η διακοπή του ρεύματος επειδή δεν πληρώνονται φόροι»

Όμως πάνω απ’ όλα

 Σας καλούμε να φωνάξετε ότι σε εμάς δεν περισσεύει κανείς συνάνθρωπός μας και κανείς νόμος δεν θα μας κάνει να χάσουμε την ανθρωπιά μας.

Στις φλέβες μας εξακολουθεί να κυλά αίμα.

Γι’ αυτό

 Αρνούμαστε να κόψουμε το ρεύμα στους εργάτες της Ελληνικής Χαλυβουργίας που έκλεισαν δύο μήνες απεργίας

 Αρνούμαστε να κόψουμε το ρεύμα στους αγωνιζόμενους εργαζόμενους του ALTER που είναι 9 μήνες απλήρωτοι

 Αρνούμαστε να κόψουμε το ρεύμα στους απλήρωτους εργαζόμενους της Ελευθεροτυπίας

 Αρνούμαστε να κόψουμε το ρεύμα στις απολυμένες εργάτριες της NOTOS GALLERIES, τους εργαζόμενους στην ALEXPAK, στο ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ και σε μια σειρά άλλες επιχειρήσεις

 Αρνούμαστε να κόψουμε το ρεύμα στους φτωχούς, τους άνεργους και τους μικροσυνταξιούχους.

 Δεν θα το κάνουμε ποτέ και ας υποστούμε τις συνέπειες του Νόμου

Συνάδελφοι – σες,

Όχι μόνο σας καλούμε να μην κόψετε το ρεύμα αλλά επιπροσθέτως σας καλούμε όπου το κόβει ο εργολάβος να τον εμποδίσετε.

Να τον εμποδίσετε φτιάχνοντας, μαζί με τα εργατικά κέντρα, τα σωματεία, την τοπική αυτοδιοίκηση, τους κοινωνικούς φορείς, τα πολιτικά κόμματα και οργανώσεις αλλά και τον κάθε δημοκρατικό πολίτη, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΤΕΙΧΟΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ, έξω από το σπίτι κάθε φτωχού και άνεργου.

• Έχουμε τα στοιχεία, τις διευθύνσεις, τις συνοικίες και το ύψος του λογαριασμού για κάθε σπίτι και κάθε μαγαζάκι.

• Έχουμε στα χέρια μας το ιστορικό των διακανονισμών.

Απ’ όλα αυτά μπορούμε να βγάλουμε σημαντικά συμπεράσματα που θα μας δείξουν που θα θέσουμε προτεραιότητα και που όχι.

• Ένα άλλο στοιχείο είναι οι κάρτες ανεργίας.

Καμιά διακοπή σε σπίτι άνεργου.

Ας πάνε να το κόψουν αυτοί που ψήφισαν αυτόν τον κατάπτυστο και αντικοινωνικό νόμο.



Υ.Γ. Σε όσους υπηρέτες του συστήματος και ψευτο-υπεύθυνους μας πουν ότι με αυτή μας την προτροπή θα καταστρέψουμε τη ΔΕΗ και ότι θα ζημιωθεί οικονομικά τους απαντάμε:

 Τη ΔΕΗ την καταστρέφει αυτός ο κατάπτυστος νόμος και όσοι δεν αντέδρασαν σ’ αυτόν.

 Τη ΔΕΗ την καταστρέφουν οι κομπίνες, οι αρπαχτές και τα βρώμικα παιχνίδια που γίνονται σε βάρος της.

 Τη ΔΕΗ την καταστρέφουν αυτοί που σχεδιάζουν το ξεπούλημά της

 Τη ΔΕΗ την καταστρέφει η Πολιτεία που της χρωστά 181 εκ. ευρώ και κάνει το κορόιδο

και όχι η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ που ως ένα ταξικό συνδικάτο στέκεται δίπλα στην κοινωνία.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΕΤΗΔΕ

1. Από το σύνολο των 7.500.000 λογαριασμών της ΔΕΗ που εκδίδονται κάθε δίμηνο, τέλος (ΕΕΤΗΔΕ) περιλαμβάνουν οι περίπου 6.300.000.

2. Μέχρι σήμερα, από τις 10 Οκτωβρίου που βγήκε ο πρώτος λογαριασμός με ΕΕΤΗΔΕ, έχουν εκδοθεί 9.500.000 και το συνολικό ύψος των τελών (με ΕΕΤΗΔΕ) φθάνει στο 1.950.000.000 ευρώ.

3. Από τα 9.500.000 λογαριασμούς με ΕΕΤΗΔΕ μέχρι σήμερα έχουν πληρωθεί τα 5.500.000 με συνολικό ύψος τελών (με ΕΕΤΗΔΕ) 1.100.000 ευρώ.

4. Από τα υπόλοιπα 4.000.000 λογαριασμούς με ΕΕΤΗΔΕ που δεν έχουν ακόμα πληρωθεί, το 1.500.000 με ύψος ΕΕΤΗΔΕ 350.000.000 ευρώ έχει λήξει η ημερομηνία πληρωμής.

5. Από το 1.500.000 εκ. λογαριασμούς με ΕΕΤΗΔΕ που έχει λήξει η ημερομηνία πληρωμής, στους 250.000 έχει λήξει και το 80ήμερο.

6. Από τους 250.000 που έχει λήξει και το 80ήμερο από το σύστημα ΕΡΜΗΣ έχουν βγει 50.000 εντολές διακοπής προς την Εμπορία.

Τις επόμενες ημέρες θα βγουν και οι υπόλοιπες και συνεχώς θα προστίθενται και νέες.

7. Από τις 50.000 εντολές διακοπής που έστειλε το σύστημα ΕΡΜΗΣ στην Εμπορία ήδη προώθησε τις 20.000 στο Διαχειριστή του Δικτύου (ΔΕΗ ΔΙΑΝΟΜΗ) για να κοπεί το ρεύμα και συνεχώς θα προωθεί και νέες εντολές.

8. Ο Διαχειριστής του Δικτύου από αύριο θα δώσει εντολή στους τεχνίτες της ΔΕΗ και σε εργολάβους να κόψουν το ρεύμα ξεκινώντας από τις περιοχές που η τιμή ζώνης είναι πάνω από 2.500 το τ.μ.

Πηγή:genop.gr (http://www.genop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1161:2012-01-15-17-33-58&catid=1:2009-08-08-10-27-00&Itemid=2)

μπράβο στην γενόπ
υποδειγματική ανακοίνωση :oneup:

Xouzouris
16-01-12, 08:49
...αν δεν ηταν τιγκα στην υποκρισια.

Ερχεται το κομματοσκυλο ο Φωτοπουλος να βγει απο αριστερα στο ΠΑΜΕ.

Ελεος.

no_logo
16-01-12, 12:26
...αν δεν ηταν τιγκα στην υποκρισια.

Ερχεται το κομματοσκυλο ο Φωτοπουλος να βγει απο αριστερα στο ΠΑΜΕ.

Ελεος.

τίγκα στην υποκρισία είναι οι νεοφιλελεύθεροι παπαγάλοι που παντού και σταθερά σπρώχνουν με νύχια και δόντια την πολιτική της κυβέρνησης, τον ολετήρα των κοινωνικών και εργατικών δικαιωμάτων.
Που δεν έχουν τίποτα παραπάνω να πουν και υπερασπίζουν :lol::lol::lol: το παμε (και καλά)

Το σημαντικό της ανακοίνωσης. 1.500.000 ανεξόφλητοι λογαριασμοί. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για την κυβέρνηση του ΔΝΤ. Για να κόψει τόσες παροχές ρεύματος:nono:

opener
16-01-12, 12:47
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΕΤΗΔΕ

1. Από το σύνολο των 7.500.000 λογαριασμών της ΔΕΗ που εκδίδονται κάθε δίμηνο, τέλος (ΕΕΤΗΔΕ) περιλαμβάνουν οι περίπου 6.300.000.


Στοιχεία πληθυσμού απογραφής 2011
Σύνολο: 10.787.690

Στατιστικα δηλαδη αναλογουν 2 λογαριασμοι ΔΕΗ (ακινητα) ανα 3 ατομα!!!

BigBlack
16-01-12, 15:14
Στατιστικα δηλαδη αναλογουν 2 λογαριασμοι ΔΕΗ (ακινητα) ανα 3 ατομα!!!

Ξέρεις πόσα χαμόσπιτα/μετόχια/μικρές αγροικίες/ αντλιοστάσια σε χωράφια υπάρχουν, που ηλεκτροδοτήθηκαν και έχουν ξεχωριστό ρολόι;

opener
16-01-12, 15:42
Ξέρεις πόσα χαμόσπιτα/μετόχια/μικρές αγροικίες/ αντλιοστάσια σε χωράφια υπάρχουν, που ηλεκτροδοτήθηκαν και έχουν ξεχωριστό ρολόι;
Και;
Τα παραπανω ανηκουν στην κινητη περιουσια; :p


λογαριασμοι ΔΕΗ (ακινητα)

gsenso
16-01-12, 16:40
Μπράβο στον Φωτοπουλάρα

BigBlack
16-01-12, 19:00
Και;
Τα παραπανω ανηκουν στην κινητη περιουσια; :p




Φυσικά ακίνητη περιουσία είναι, τι θα κάνεις θα πάρεις το μετόχι και θα φύγεις;

opener
16-01-12, 19:53
Στατιστικα δηλαδη αναλογουν 2 λογαριασμοι ΔΕΗ (ακινητα) ανα 3 ατομα!!!

Ξέρεις πόσα χαμόσπιτα/μετόχια/μικρές αγροικίες/ αντλιοστάσια σε χωράφια υπάρχουν, που ηλεκτροδοτήθηκαν και έχουν ξεχωριστό ρολόι;


Και;
Τα παραπανω ανηκουν στην κινητη περιουσια; :p


Φυσικά ακίνητη περιουσία είναι, τι θα κάνεις θα πάρεις το μετόχι και θα φύγεις;
-------------->

Στατιστικα δηλαδη αναλογουν 2 λογαριασμοι ΔΕΗ (ακινητα/κατοικιες/διαμερίσματα/χαμόσπιτα/μετόχια/μικρές αγροικίες/ αντλιοστάσια σε χωράφια) ανα 3 ατομα!

Ενταξει (και κατανοητο) τωρα; :)
:p

BigBlack
16-01-12, 20:27
-------------->

Ενταξει (και κατανοητο) τωρα; :)
:p

Ο πατέρας μου από το σπίτι στο χωριό (ψιλοερείπιο) και το σπίτι του στην αθήνα έχει δύο λογαριασμούς αμέσως - αμέσως. Η θεία μου θεωρείται πάμπλουτη αφού έχει τρία ρολόγια, σε χωράφι, στο ερείπιο πατρικό της και στο διαμέρισμα που ζει. Με ιδιοκατοίκηση 80% και μικροιδιοκτησία στα χωριά, τι στατιστικά περιμένεις;

opener
16-01-12, 20:53
Ο πατέρας μου από το σπίτι στο χωριό (ψιλοερείπιο) και το σπίτι του στην αθήνα έχει δύο λογαριασμούς αμέσως - αμέσως. Η θεία μου θεωρείται πάμπλουτη αφού έχει τρία ρολόγια, σε χωράφι, στο ερείπιο πατρικό της και στο διαμέρισμα που ζει. Με ιδιοκατοίκηση 80% και μικροιδιοκτησία στα χωριά, τι στατιστικά περιμένεις;
Μα νομιζω πως το εγραψα απο την αρχη =

Στατιστικα δηλαδη αναλογουν....

Στατιστικα. Σαν το κατα κεφαλη εισοδημα ενα πραμα. ;)

Στατιστικα, αμα εχω το 'να χερι στη φωτια και τ' αλλο στον παγο, εχω μεση θερμοκρασια 50 βαθμους κελσιου. Στατιστικα παντοτε.......

BigBlack
16-01-12, 20:55
Δεν διαφωνούμε κάπου. Ανάφερα απλώς που οφείλεται κατά τη γνώμη μου αυτό το στατιστικό στοιχείο, επειδή φάνηκε να απορείς.

opener
16-01-12, 21:00
Δεν διαφωνούμε κάπου. Ανάφερα απλώς που οφείλεται κατά τη γνώμη μου αυτό το στατιστικό στοιχείο, επειδή φάνηκε να απορείς.
Απορησα με τον (κατ' εμε) μεγαλο αριθμο των 7.500.000 λογαριασμών της ΔΕΗ.
Ασχετα με το τι αντιπροσωπευει ο καθε λογαρισμος.

Δεν το γνωριζα και πιστευα πως ηταν μικροτερος.

spstrouz
17-01-12, 11:59
Εγώ πλήρωσα τον λογαριασμό μέσω Α.Τ.Μ και όχι το τέλος... Ακόμα έχω ρεύμα ;)

Xouzouris
17-01-12, 16:58
τίγκα στην υποκρισία είναι οι νεοφιλελεύθεροι παπαγάλοι που παντού και σταθερά σπρώχνουν με νύχια και δόντια την πολιτική της κυβέρνησης, τον ολετήρα των κοινωνικών και εργατικών δικαιωμάτων.
Που δεν έχουν τίποτα παραπάνω να πουν και υπερασπίζουν :lol::lol::lol: το παμε (και καλά)

Το σημαντικό της ανακοίνωσης. 1.500.000 ανεξόφλητοι λογαριασμοί. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για την κυβέρνηση του ΔΝΤ. Για να κόψει τόσες παροχές ρεύματος:nono:

Αν εσυ αισθανεσαι ικανοποιημενος και δικαιωμενος απο μια ανερυθριαστα δακρυβρεχτη και ψευτοαγωνιστικη δηλωση-αποθεωση της κωλοτουμπας ενος ανθρωπου που απλα κοιταζει να αποστασιοποιησει το τομαρι του απο την καστα που τον ανεθρεψε και τον γιγαντωσε για να μπορει να βγαινει στα ραδιοφωνα και να λεει "εγω δεν ειμαι με αυτο το ΠΑΣΟΚ, εγω ημουν με το παλιο ΠΑΣΟΚ" (λες και το "παλιο ΠΑΣΟΚ" ηταν καλυτερο) στην απελπιδα προσπαθεια διασωσης των συνδικαλιστικων και πολιτικων του βλεψεων, με γεια σου με χαρα σου.

Εμενα δεν με ικανοποιει (αντιθετως μου προκαλει ναυτια) και δεν ξεχνω.

Τους χαρακτηρισμους δεν τους σχολιαζω γιατι δεν με αγγιζουν.

Basilhs23_
17-01-12, 18:05
Δηλαδη οσοι ειναι ενοικιαστες, πλεον πρεπει επι μονιμου βασεως καθε μηνα να αφαιρουν απο το ενοικιο που δινουν, το χαρατσι της ΔΕΗ που βαρυνει τον ιδιοκτητη?

Ναί.

Αλλά άκουσα οτι υπάρχει και τρόπος να πληρώσουν μόνο για το ρεύμα και να δώσουν τον λογαριασμό να τον πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Καλύτερο η αφαίρεση από το ενοίκιο νομίζω, φαντάσου να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης και να κόψουν το ρεύμα στον ενοικιαστή μετά.

aleex
20-01-12, 10:39
να ρωτήσω για τις εξαιρέσεις, άκουσα ότι εξαιρούνται ή θα εξαιρούνται οι πολύ ηλικιωμένοι??

aroutis
20-01-12, 10:42
να ρωτήσω για τις εξαιρέσεις, άκουσα ότι εξαιρούνται ή θα εξαιρούνται οι πολύ ηλικιωμένοι??
Define "Πολυ ηλικιωμένοι" ?

aleex
20-01-12, 11:12
άσχετο, my mistake, πήρα εφορία τηλ προ ολίγου κ μου είπαν ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο τελικά ...

Tiven
20-01-12, 13:14
εδώ τα ζητάνε από τους νεκρούς, στους πολύ ηλικιωμένους θα κωλώσουν;

darkmoon
25-01-12, 17:51
Πλήρωσα το 2ο 'πακετάκι΄ της ΔΕΗ. 750 ευρώ παρακαλώ ο λογαριασμός (τέλος + ρεύμα).

Undisputed
27-01-12, 04:09
Αφου δεν πληρωσα το 1ο χαρατσι της ΔΕΗ (ΑΤΜ) μου ηρθε και το 2ο και με σημειωση

ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

Προβληματιζομαι τι να κανω. Φασαρια στην ΔΕΗ, να μην κανω τιποτα, δεν ξερω πραγματικα.

Τετοια αλητεία απο το κρατος αλλα και απο την ΔΕΗ δεν το ειχα φανταστει.

BigBlack
27-01-12, 04:38
Κι εμένα το ίδιο. Δεν τους το πληρώνω με τίποτα. Έχουμε ομάδες περιφρούρησης, αν πέσει σύρμα ότι πάνε να το κόψουν σε κάποιον θα μαζευτούμε καμμιά 40αριά για αρχή και θα γίνει ζήτημα, δε θα τους περάσει έτσι εύκολα. Μην αφήνεστε μόνοι σας, οργανωθείτε. Αν δείξουμε έστω και την ελάχιστη αλληλεγγύη δεν θα κοπεί σε κανέναν το ρεύμα και τα χαράτσια θα γίνουν η πρώτη σημαντική ήττα των συμμοριών που μας κυβερνάνε...

elman
28-01-12, 00:00
Μπράβο μας εγώ κάθε πρωί κοιτάζομαι στον καθρέφτη και μου ρίχνω 2 μουτσες και λέω πλήρωνε τώρα μ$$$$$κα.http://www.youtube.com/watch?v=3Y2l6_fgS6Y

MNP-10
28-01-12, 00:39
Ελεγε τωρα η Κανελλη στο EXTRA (χειμαρος οπως παντα) οτι σε μια περιοχη (πετρουπολη?) 120+ ατομα κερδισαν στο δικαστηριο για το χαρατσι και απαγορευσε το δικαστηριο την διακοπη του ρευματος - χωρις μαλιστα οικονομικα κριτηρια (δλδ για ολους οσους προσεφυγαν, οχι μονο για απορους πχ).

Zer0c00L
28-01-12, 00:49
δεν ειμαι ο ιδιοκτητης του ακινητου και χρηστης του αλλα ουτε ο κατοχος στον λογαριασμο της ΔΕΗ αλλα ειναι η συνταξιουχος (68 ετων) μητερα μου

το πληρωσε απο την λιγοστη συνταξη της γιατι δεν μπορουσε αλλιως ουτε φυσικα γινοταν να τις κοψουν το ρευμα.

αν και εστειλε ηλεκτρονικα αιτημα απαλλαγης (απαντηση ακομα....)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μπράβο στην γενόπ
υποδειγματική ανακοίνωση :oneup:

δυστυχως θα διαφωνησω μαζι σου γιατι απλα οι συνδικαλιστες (κομματοσκυλα) σαν τον κυριο επικεφαλη της ΓΕΝΟΠ με αηδιαζουν προσωπικα και τους θεωρω το ιδιο κλεφτες-λαμογια με τα αφεντικα τους πολιτικους

ζητω προκαταβολικα συγνωμη αλλα δεν λυπαμαι κανεναν απο αυτους

λυπαμαι τους φουκαραδες τεχνικους της ΔΕΗ κυριως καποιους που λεγονται "εναεριτες" που ανεβαινουν σε πυλωνες κτλ με αντιξοεες συνθηκες και θα συμφωνουσα αυτοι οι ανθρωποι να παιρνουν μισθους ισαξιους της δουλειας τους οχι μισθους πεινας.

αληθεια ο εκπροσωπος τυπου της ΔΕΗ που ειναι να μας πει γιατι η ΔΕΗ κοβει το ρευμα στους συμπολιτες μας....ενω αλλα ελεγε στα ΜΜΕ.

αλλα εμεις φταιμε επρεπε να μην πληρωσει κανεις την ΔΕΗ και να κοψει το ρευμα σε 10.000.000 πολιτες αυτης της χωρας και να τους βυθισει στο σκοταδι (να ζεσταινομασταν απο ξυλοσομπες-τζακια κτλ) να αναβαμε λαμπες πετρελαιου-κερια και τοτε να βλεπαμε το πατο που θα επιανε η εταιρεια.

αλλα δυστυχως το "διαιρει και βασιλευε" εχει περαση στους καιρους μας.

Undisputed
28-01-12, 02:37
Κι εμένα το ίδιο. Δεν τους το πληρώνω με τίποτα. Έχουμε ομάδες περιφρούρησης, αν πέσει σύρμα ότι πάνε να το κόψουν σε κάποιον θα μαζευτούμε καμμιά 40αριά για αρχή και θα γίνει ζήτημα, δε θα τους περάσει έτσι εύκολα. Μην αφήνεστε μόνοι σας, οργανωθείτε. Αν δείξουμε έστω και την ελάχιστη αλληλεγγύη δεν θα κοπεί σε κανέναν το ρεύμα και τα χαράτσια θα γίνουν η πρώτη σημαντική ήττα των συμμοριών που μας κυβερνάνε...

Στις πολυκατοικιες τι ομαδες περιφρουρησης να εχεις ; Αδυνατο.

Και εδω ειναι ενα ουσιαστικο προβλημα. Αν το κοψουν θα έχουμε προβλημα ολοι μας. Ειναι ασαφες πως θα εξελιχθει το θεμα.

Οσο για την Κανελη που διαβαζω πιο κατω (και συμπαθω) λεει σαχλαμαρες και δεν εχουν κανει ΤΙΠΟΤΑ σαν κομμα για αυτο το χαρατσι.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........




αλλα εμεις φταιμε επρεπε να μην πληρωσει κανεις την ΔΕΗ και να κοψει το ρευμα σε 10.000.000 πολιτες αυτης της χωρας και να τους βυθισει στο σκοταδι (να ζεσταινομασταν απο ξυλοσομπες-τζακια κτλ) να αναβαμε λαμπες πετρελαιου-κερια και τοτε να βλεπαμε το πατο που θα επιανε η εταιρεια.

αλλα δυστυχως το "διαιρει και βασιλευε" εχει περαση στους καιρους μας.

Μην το βλεπεις ετσι. Δεν τολμουν να πουν ποσοι δεν πληρωσαν. Και 15% να ειναι, μια χαρα το βλεπω. Αλλα δεν τολμουν και ολο παραμυθια λενε σε ανακοινωσεις.

MNP-10
28-01-12, 02:50
Οσο για την Κανελη που διαβαζω πιο κατω (και συμπαθω) λεει σαχλαμαρες και δεν εχουν κανει ΤΙΠΟΤΑ σαν κομμα για αυτο το χαρατσι.

Ασχετως τι κανει το κκε, το θεμα ειναι η αποφαση που εχει σχεση με το θεμα. Το εψαξα λιγακι και βρηκα το εξης:



Σημαντική δικαστική απόφαση πέτυχαν οι κάτοικοι της Πετρούπολης

Την πρώτη σημαντική δικαστική απόφαση που απαγορεύει τη διακοπή ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ κέρδισαν κάτοικοι της Πετρούπολη οι οποίοι δεν μπορούσαν ή δεν επιθυμούσαν να πληρώσουν το χαράτσι της ΔΕΗ. Το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών την Τρίτη 17 Γενάρη εξέτασε το αίτημα της Δημοτικής Αρχής και των 173 κατοίκων της Πετρούπολης και εξέδωσε προσωρινή διαταγή που απαγορεύει την διακοπή του ρεύματος από τη ΔΕΗ στις κατοικίες των εναγόντων, προσωρινά μέχρι τη συζήτηση της υπόθεσης, έως τις 30/4/2012.
Η απόφαση αυτή δημιουργεί σημαντικό δικαστικό προηγούμενο για τον αγώνα που δίνουν χιλιάδες άνθρωποι σε όλη τη χώρα ενάντια στην επιβολή του χαρατσιού της ΔΕΗ. Το λαϊκό κίνημα στην Πετρούπολη μαζί με τον Δήμο Πετρούπολης θα συνεχίσουν όπως δηλώνουν «να είναι μπροστάρηδες και να στηρίζουν κάθε πρωτοβουλία που λαμβάνεται από τους εργαζομένους και που έχει ως σκοπό την ενίσχυση της αντίστασης σε κάθε αντιλαϊκό μέτρο που επιβάλουν κυβέρνηση – τρόικα – Ε.Ε και συνθλίβει τα λαϊκά στρώματα».

BigBlack
28-01-12, 02:58
Είτε σε πολυκατοικία είτε σε μονοκατοικία, τι διαφορά έχει; Το ζήτημα είναι να υπάρξει επαρκής πίεση από τον κόσμο που θα μαζευτεί έτσι ώστε οι εργολάβοι να την κάνουν (έχοντας κι αυτοί σαν δικαιολογία το ότι συνάντησαν οργανωμένη αντίδραση). Ήδη η ζυγαριά αρχίζει και γέρνει προς το μέρος μας...

Basilhs23_
28-01-12, 03:00
Δεν ξέρω τι θα γίνει πάντως, η τροϊκα είπε η θα συμφωνήσει η Ελλάδα με 10 όρους που έδωσαν σήμερα ή δεν θα πάρουμε το 2ο δάνειο. Χαμός θα γίνει, περικοπή 2 μισθών συν αύξηση 25% σε όλες τις αντικειμενικές και όχι κατά μέσο όρο που λέγανε, άρα αύξηση συντελεστών για το ΕΕΤΗΔΕ για όλους και μαζί με αυτό αναδρομική ισχύ από 1 Ιανουαρίου, άρα σε όσους είχε έρθει ο λογαριασμός ΔΕΗ, ο επόμενος θα έχει το αυξημένο τέλος + την αναδρομική προσαύξηση που έπρεπε να υπήρχε στον προηγούμενο λογαριασμό.

BigBlack
28-01-12, 03:06
Ε, αυτό δε λέμε; Στοπ στις πληρωμές γιατί αλλιώς στο πηγάδι που μας σπρώχνουν δεν θα βρεθεί πάτος. Αλληλεγγύη και οργάνωση σε επίπεδο γειτονιάς-συνοικίας και συντονισμός δράσης με όσο περισσότερους δήμους γίνεται, να τους ξεβρακώσουμε πριν μας πεθάνουν.

Zer0c00L
28-01-12, 03:17
ωραια οι δικαστικες αποφασεις

αλλα αν ερθουν και στο κοψουν το ρευμα τι γινετε τοτε φιλοι μου?

ποιος θα αναλαβει να σου το ξανασυνδεσει?

ποιος θα πληρωσει αν δεν εχεις πληρωσει?

οπως εχω πει αλλου ομορφα λογια-αντιδρασεις και ευκολα λεμε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ αλλα οταν ερθει το "αγγουρι" που λεει να πληρωσεις τοτε τι κανεις?

γιατι δεν ειδα κατι "επιτροπες διοδιων που λενε ΣΤΟΠ" να πανε να βοηθησουν τον γειτονα μου που ταλαιπωρειτε στα δικαστηρια για να μην πληρωσει το προστιμο το οποιο ειναι 20 φορες πανω απο την παραβαση που εκανε.

για αυτο διατηρω τις επιφυλλαξεις μου σε κατι τετοιες κινησεις...να με συγχωρεσετε μπορει να εχετε δικιο και εγω αδικο

αλλα τουλαχιστον στο θεμα διοδια εχω δυο περιπτωσεις "γειτονα και συγγενικου προσωπου" που τρεχουν και δεν φτανουν...και κανεις απο τις αυτοαποκαλουμενες επιτροπες δεν τους εχει πλησιασει...να βοηθησει...αφου ειναι παρανομο κατα αυτους.

Undisputed
28-01-12, 03:19
@zerocool

Ναι, απλα οσο πληρωνεις τοσο περισσοτερα να βαζουν. Ειναι ξεκαθαρο πλεον. Δημευση περιουσιων. Οσο και αν ακουγεται καπως ... ειναι φανερο τι παει να γινει.

Οποτε πρεπει να διαλεξουμε ΤΩΡΑ μεριά.

Zer0c00L
28-01-12, 04:47
εγω την εχω διαλεξει ηδη την μερια

σαφως δεν ειμαι με την μερια των πολιτικων/συνδικαλιστων

αυτους τους θεωρω ολους/ες κλεφτες-λαμογια και δεν υπαρχει καμια εξαιρεση για μενα.

βεβαια δεν ειναι μονο αυτοι...αλλα ας γινει η αρχη και μετα....

Tiven
28-01-12, 17:27
ωραια οι δικαστικες αποφασεις

αλλα αν ερθουν και στο κοψουν το ρευμα τι γινετε τοτε φιλοι μου?

ποιος θα αναλαβει να σου το ξανασυνδεσει?

ποιος θα πληρωσει αν δεν εχεις πληρωσει?

οπως εχω πει αλλου ομορφα λογια-αντιδρασεις και ευκολα λεμε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ αλλα οταν ερθει το "αγγουρι" που λεει να πληρωσεις τοτε τι κανεις?

γιατι δεν ειδα κατι "επιτροπες διοδιων που λενε ΣΤΟΠ" να πανε να βοηθησουν τον γειτονα μου που ταλαιπωρειτε στα δικαστηρια για να μην πληρωσει το προστιμο το οποιο ειναι 20 φορες πανω απο την παραβαση που εκανε.

για αυτο διατηρω τις επιφυλλαξεις μου σε κατι τετοιες κινησεις...να με συγχωρεσετε μπορει να εχετε δικιο και εγω αδικο

αλλα τουλαχιστον στο θεμα διοδια εχω δυο περιπτωσεις "γειτονα και συγγενικου προσωπου" που τρεχουν και δεν φτανουν...και κανεις απο τις αυτοαποκαλουμενες επιτροπες δεν τους εχει πλησιασει...να βοηθησει...αφου ειναι παρανομο κατα αυτους.

Αν ήξερες ποιο είναι το μεγαλύτερό τους όπλο δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση. Θα έψαχνες είτε πως να το συνδέσεις μόνος σου, είτε να βρεις κάποιον που ξέρει. Είτε θα έβρισκες λύση για το πως να μην στο κόψουν.

Α ναι, ο φόβος, εδώ και πολλά χρόνια (ακόμα πιο πριν από την Μιτοχονδριακή Εύα).

Τώρα που το σκέφτομαι, χρειάζεται και θέληση.

........Auto merged post: Tiven πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελεγε τωρα η Κανελλη στο EXTRA (χειμαρος οπως παντα) οτι σε μια περιοχη (πετρουπολη?) 120+ ατομα κερδισαν στο δικαστηριο για το χαρατσι και απαγορευσε το δικαστηριο την διακοπη του ρευματος - χωρις μαλιστα οικονομικα κριτηρια (δλδ για ολους οσους προσεφυγαν, οχι μονο για απορους πχ).

:oneup:

Undisputed
28-01-12, 17:32
εγω την εχω διαλεξει ηδη την μερια

σαφως δεν ειμαι με την μερια των πολιτικων/συνδικαλιστων

αυτους τους θεωρω ολους/ες κλεφτες-λαμογια και δεν υπαρχει καμια εξαιρεση για μενα.

βεβαια δεν ειναι μονο αυτοι...αλλα ας γινει η αρχη και μετα....

Ναι δεν λεω αυτο.

Μεχρι τωρα ειχαμε πολιτικο-ιδεολογικες αποψεις και τις εκφραζαμε οπου μπορουσαμε, σε φιλους, παρεες, forum, blogs.

Τωρα ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Δεν εχει σχεση με την πολιτικη αποψη μας, αλλα με την επιβιωση μας.

button
28-01-12, 17:43
Ελεγε τωρα η Κανελλη στο EXTRA (χειμαρος οπως παντα) οτι σε μια περιοχη (πετρουπολη?) 120+ ατομα κερδισαν στο δικαστηριο για το χαρατσι και απαγορευσε το δικαστηριο την διακοπη του ρευματος - χωρις μαλιστα οικονομικα κριτηρια (δλδ για ολους οσους προσεφυγαν, οχι μονο για απορους πχ).

Κάτσε να γελάσεις η 60 από αυτούς να ήταν πλούσιοι:rofl:

Tiven
28-01-12, 18:23
Κάτσε να γελάσεις η 60 από αυτούς να ήταν πλούσιοι:rofl:

Τόσο το καλύτερο λοιπόν

cool11
28-01-12, 20:10
Παιδια, τα οσα κανουν, ειναι απλα, ΔΗΜΕΥΣΗ περιουσιας...

http://news247.gr/oikonomia/forologia/xiliades_idiokthtes_kindyneuoyn_na_xasoyn_ta_spitia_toys.1595030.html

Undisputed
28-01-12, 20:18
Παιδια, τα οσα κανουν, ειναι απλα, ΔΗΜΕΥΣΗ περιουσιας...

http://news247.gr/oikonomia/forologia/xiliades_idiokthtes_kindyneuoyn_na_xasoyn_ta_spitia_toys.1595030.html

Αλλοι ΑΛΗΤΕΣ και της ΠΟΜΙΔΑ !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.