PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

JULIANIK
28-01-12, 23:11
Στα τέλη Νοεμβρίου, είχαν πει ότι θα υπάρχει 3μελης επιτροπή σε κάθε εφορία, προκειμένου να αξιολογεί τις περιπτώσεις ευπαθών ομάδων που δεν μπορούν να πληρώσουν το "έκτακτο" Τέλος,
και δεν ανοίκουν σε ομάδες που εξαιρούνται αυτομάτως (ανάπηροι κλπ).

Αυτό το πήραν όμως πίσω πριν τα Χριστούγεννα,
γιατί δεν ήταν δυνατό να συσταθεί η 3μελης επιτροπή.... :hmm:

Από κει και πέρα,
υπάρχει κάποια ενημέρωση για το τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος,
πού πρέπει να απευθυνθεί,
τι αποδεικτικά θα πρέπει να προσκομίσει
και σε ποια υπηρεσία;

Ούτε στις ειδήσεις, ούτε σε φόρουμ, έχω δει κάτι σχετικό να απαντιέται.
Το μόνο που έμαθα από τότε, είναι ότι το έκτακτο έγινε μόνιμο, και ότι εξετάζεται η μελλοντική διεύρυνσή του, και σε μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα.

Και η απορία είναι η εξής,
έχω εγώ ελλιπή ενημέρωση... ή το θέμα έχει αφεθεί "στην τύχη του";
:what:

MNP-10
28-01-12, 23:27
Στα τέλη Νοεμβρίου, είχαν πει ότι θα υπάρχει 3μελης επιτροπή σε κάθε εφορία, προκειμένου να αξιολογεί τις περιπτώσεις ευπαθών ομάδων που δεν μπορούν να πληρώσουν το "έκτακτο" Τέλος,
και δεν ανοίκουν σε ομάδες που εξαιρούνται αυτομάτως (ανάπηροι κλπ).

Αυτό το πήραν όμως πίσω πριν τα Χριστούγεννα,
γιατί δεν ήταν δυνατό να συσταθεί η 3μελης επιτροπή.... :hmm:

Από κει και πέρα,
υπάρχει κάποια ενημέρωση για το τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος,
πού πρέπει να απευθυνθεί,
τι αποδεικτικά θα πρέπει να προσκομίσει
και σε ποια υπηρεσία;

Ούτε στις ειδήσεις, ούτε σε φόρουμ, έχω δει κάτι σχετικό να απαντιέται.
Το μόνο που έμαθα από τότε, είναι ότι το έκτακτο έγινε μόνιμο, και ότι εξετάζεται η μελλοντική διεύρυνσή του, και σε μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα.

Και η απορία είναι η εξής,
έχω εγώ ελλιπή ενημέρωση... ή το θέμα έχει αφεθεί "στην τύχη του";
:what:

Η διαδικασια εξαιρεσης υφισταται... εχει 2-3 περιπτωσεις (ανεργοι, αναπηροι κτλ με περιουσια <150.000 ευρω). Πας στην εφορια σου και ρωτας τι δικαιολογητικα χρειαζονται. Μετα συμπληρωνεις μια αιτηση, την υποβαλλεις μαζι με τα δικαιολογητικα και ...περιμενεις.

Στο ενδιαμεσο, απ'την εφορια δινουν τον αριθμο παροχης στην ΔΕΗ ωστε η ΔΕΗ να ειναι ενημερη οτι η συγκεκριμενη παροχη εχει αιτηθει εξαιρεση. Η επεξεργασια των αιτησεων εξαιρεσης γενικα αργει. Στη ΔΟΥ Αμαρουσιου μου ελεγαν τη πεμπτη οτι απο ~700 αιτησεις που εχουν, εχουν επεξεργαστει ενα πολυ μικρο αριθμο απο τις πολυ πρωτες.

JULIANIK
29-01-12, 02:16
..Πας στην εφορια σου και ρωτας τι δικαιολογητικα χρειαζονται. Μετα συμπληρωνεις μια αιτηση...
Mάλιστα... Ελπίζω η επεξεργασία των αιτήσεων εξαίρεσης, να τύχει διαφορετικής αντιμετώπισης από το αρχικό SMS που εστάλει.
Γιατί νόμιζα ότι αυτό που αναφέρεις, ήταν απλά η εναλλακτική του SMS.

Το θέμα όμως είναι, πώς θα εισπράξει η ΔΕΗ το ποσό, μείον το χαράτσι;
Σου δίνουν κάποιο έγγραφο από την εφορία, βάση του οποίου η ΔΕΗ εισπράτει μόνο τα υπόλοιπα;
Περιμένεις τον επόμενο λογαριασμό/ους, όπου θα έχει επεξεργαστεί η αίτηση;

Basilhs23_
29-01-12, 03:14
Mάλιστα... Ελπίζω η επεξεργασία των αιτήσεων εξαίρεσης, να τύχει διαφορετικής αντιμετώπισης από το αρχικό SMS που εστάλει.
Γιατί νόμιζα ότι αυτό που αναφέρεις, ήταν απλά η εναλλακτική του SMS.

Το θέμα όμως είναι, πώς θα εισπράξει η ΔΕΗ το ποσό, μείον το χαράτσι;
Σου δίνουν κάποιο έγγραφο από την εφορία, βάση του οποίου η ΔΕΗ εισπράτει μόνο τα υπόλοιπα;
Περιμένεις τον επόμενο λογαριασμό/ους, όπου θα έχει επεξεργαστεί η αίτηση;

Νομίζω εφόσον εγκριθεί η εξαίρεση θα ενημερώσει η ΔΟΥ την ΔΕΗ με τον αριθμό παροχής σου και δεν θα υπάρχει το χαράτσι στους λογαριασμούς.

Άκουσα οτι υπάρχει και μια ιστοσελίδα μέσω ίντερνετ για ηλεκτρονική αίτηση.

Zer0c00L
29-01-12, 04:05
http://www.gsis.gr ειναι η σελιδα για την ηλεκτρονικη αιτηση.

opener
01-02-12, 13:08
Κατασχέσεις για όσους δεν πληρώσουν το "χαράτσι"

Μετά την πάροδο τεσσάρων μηνών από τη λήξη προθεσμίας πληρωμής της πρώτης δόσης του ειδικού τέλους ακινήτων, το χρέος θα πηγαίνει στην εφορία, η οποία θα είναι αρμόδια για τη λήψη ακόμα και αναγκαστικών μέτρων είσπραξης, όπως για παράδειγμα κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων.

Τροπολογία που κατατέθηκε στη βουλή ορίζει ότι, αν δεν καταβληθεί το τέλος, η ΔΕΗ ή οι εναλλακτικοί προμηθευτές ηλεκτρικού ρεύματος, μετά την παρέλευση τεσσάρων μηνών από την ημερομηνία λήξης πληρωμής της πρώτης δόσης, διαγράφουν τους υπόχρεους καταναλωτές ως προς το ειδικό τέλος ακινήτων και αποστέλλουν κατάσταση στη ΓΓΠΣ, βεβαιώνεται το οφειλόμενο τέλος και οι αρμόδιες Δ.Ο.Υ. μεριμνούν για την είσπραξη του τέλους ακινήτων.

Με την τροπολογία ρυθμίζονται και θέματα διχογνωμίας εφόρου και φορολογουμένου, αν ο φορολογούμενος ζητά εξαίρεση από το ειδικό τέλος ακινήτων λόγω προβλημάτων υγείας ή οικονομικής κατάστασης και ο έφορος απορρίπτει το αίτημα.

Οι συγκεκριμένοι φορολογούμενοι σε προθεσμία δύο μηνών από την κοινοποίηση της απόφασης του προϊσταμένου της εφορίας μπορούν να ασκήσουν ένσταση στο υπουργείο Οικονομικών και συγκεκριμένα σε ειδική τριμελή επιτροπή, η οποία θα απαρτίζεται από τον προϊστάμενο της Γενικής Διεύθυνσης Φορολογίας και δύο υπαλλήλους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης
http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/677914/Article.aspx

-----------------------------

....
Με χθεσινή τροπολογία στη βουλή, – αυτός που θέλει να γίνει αρχηγός του 7% και πολλά λες – πέρασε τροπολογία, με την οποία αν κάποιος δεν πληρώσει το χαράτσι μέσα σε 4 μήνες – οι 90 μέρες έγιναν 120 – το χρέος διαγράφεται απο τη ΔΕΗ …. και πηγαίνει στην εφορία.!!!.
Η εφορία θα μπορεί να λαμβάνει ακόμη και μέτρα αναγκαστικής είσπραξης.
...
Απο τον πρώτο εκβιασμό - σε 40 μέρες κόβουμε ρεύμα-
στην πρώτη αναγκαστική υποχώρηση – σε 80 μέρες κόβουμε ρεύμα - ,
στην δεύτερη υποχώρηση - δεν κόβουμε άμεσα ρεύμα αλλά σας παρακαλούμε πληρώστε-,
στην τρίτη αναγκαστική υποχώρηση - σφυρίζουμε αδιάφορα -
και τώρα σε ένα ακόμα λάθος.

Το μόνο που θα καταφέρει ο υποψήφιος – του 7% και πολλά λες – είναι μπλοκάρει και τις εφορίες.
Ο κόσμος δεν πλήρωσε όχι γιατί άκουσε κάποιους “Δον Κιχώτες λαικιστές”, όπως ανέφερε κυβερνητικό στέλεχος.
Αλλά απλά γιατί δεν έχει και επιπλέον δεν έχει καμία όρεξη να νομιμοποιήσει μια διαδικασία, που με μαθηματική ακρίβεια οδηγεί στην κατάσχεση της ιδιωτικής του περιουσίας.

http://www.kourdistoportocali.com/articles/9565.htm

no_logo
01-02-12, 13:36
Διαφωνώ με το «σε ένα ακόμα λαθος» που αναφέρει το κείμενο.
Είναι συνειδητή ταξική επιλογή της άρχουσας τάξης. Όπως συνειδητή επιλογή ήταν και το μνημόνιο, αυτό που τώρα τα παπαγαλάκια της τρόικας θέλουν να μας πείσουν πως ήταν λάθος και πως υπάρχει και καλό μνημόνιο

Revolution
01-02-12, 14:14
Δυστηχως η μη μαζικη αρνηση πληρωμης του χαρατσιου ουσιαστικα νομιμοποιει μιας απο τς μεγαλυτερες ληστειες προς του Ελληνες φορολογουμενους.
Δεν επρεπε να πληρωσει ουτε ενας και να διαθεσουν τα χρηματα τους σε προσφυγες να φτασουν εως τα διεθνη δικαστηρια αλλα δεν υπηρχε οργανωση.

Πλεον δεν τους εμποδιζει τιποτα να βαλουν οτι καπελο θελουν οποτε θελουν στην ΔΕΗ, μιας και η αντιδραση του κοσμου ηταν μηδαμινη εν συγκριση με αυτην που επρεπε να ηταν.

Προσωπικα αν ειχα ακινητο και σε συνδυασμο με την παρουσα οικονομικη μου κατασταση ουτε θα το πληρωνα ουτε θα το αφηνα ετσι.

no_logo
01-02-12, 14:19
1.500.000 εκατομμύριο απλήρωτοι λογαριασμοί
Ναι θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι, αλλά αυτό το νούμερο παραπάνω το θεωρώ αρκετά μαζικό.
Γιαυτό δεν προχωρά η κυβέρνηση σε διακοπή παροχών, θα είναι τρομερό χτύπημα. Γιαυτό και το παραπέμπει στις καλένδες της εφορίας

KLG
01-02-12, 14:42
Mε τις προσαυξήσεις θα βγει κανα κονδυλι στα 15 δις και θα μειωθεί το ελλειμα στον προυπολογισμό... Θα αποτυχει στην εισπραξη οποτε θα πάρουν πιο σκληρά μέτρα. Με τον ενα ή με τον αλλο τρόποτο κράτος δεν βγαίνει χαμένο.. ειτε τωρα ειτε σε 2 χρόνια θα βρουνε τον τρόπο να τα αρπάξουν εστω και με ταναλιες (χρυσά δόντια).

BigBlack
01-02-12, 14:55
Καλά, αν το τραβήξουν μέχρι τα άκρα τότε και η αντίδραση δε θα είναι απλώς άρνηση πληρωμής και το ξέρουν καλά οι συμμορίτες που επιβάλλουν τα χαράτσια. Η δήμευση της μικρο-ιδιοκτησίας θα μπορούσε να δημιουργήσει εκατοντάδες χιλιάδες απελπισμένους και συνθήκες κοινωνικής έκρηξης που έχουμε πολλές δεκαετίες να δούμε στην Ελλάδα. Εκτίμησή μου είναι πως στην ουσία βάζουν το χαράτσι -σε αυτή του τη μορφή - στη ντουλάπα και θα προσπαθήσουν να βρουν άλλο τρόπο να πάρουν χρήματα.

Basilhs23_
01-02-12, 15:25
Έρχεται μνημόνιο Νο 3 !

spyrosn
01-02-12, 17:02
http://news247.gr/ellada/eidiseis/apallaxthkan_apo_to_xaratsi.1600286.html



Απαλλάχτηκαν από το χαράτσι

Από νωρίς το πρωί, δεκάδες μέλη της Επιτροπής κατοίκων Παγκρατίου, Βύρωνα και Καισαριανής απέκλεισαν τη ΔΕΗ στο Παγκράτι, στην οδό Πρατίνου και Αμασείας, διαμαρτυρόμενοι κατά του νέου τέλους ακινήτων μέσω της ΔΕΗ που γονατίζει δεκάδες μικρομεσαία νοικοκυριά.
Οι κάτοικοι εισέβαλαν στα γραφεία είσπραξης του τέλους και αφού επισκέφτηκαν το γραφείο του διευθυντή, πέτυχαν να δώσουν οικονομική ανάσα σε εκατοντάδες συμπολίτες τους.


Μιλώντας στο NEWS 247, το μέλος της Επιτροπής κατοίκων Παγκρατίου, κυρία Έφη δήλωσε: "Τα καταφέραμε. Με την υπογραφή του διευθυντή, από σήμερα και στο εξής, όσοι προσέρχονται στην ΔΕΗ να καταβάλλουν το τέλος ακινήτων, απαλλάσσονται. Πληρώνουν μόνο την κατανάλωση ρεύματος και τίποτα άλλο".
Η ίδια τόνισε ότι για όσους έχουν ήδη πληρώσει το τέλος, θα υπάρξει εκ νέου συνάντηση "για να δούμε αν μπορεί να υπάρξει εξαίρεση".
Οι κάτοικοι δηλώνουν έτοιμοι να μην εγκαταλείψουν την προσπάθεια και την άδικη αντιμετώπιση εις βάρος των συνανθρώπων τους που μετά βίας τα βγάζουν πέρα.
"Το απόγευμα στις 19.30 η επιτροπή που συστάθηκε αποκλειστικά και μόνο για τη διαχείριση του άδικου τέλους ακινήτων θα συνεδριάσει εκ νέου στα γραφεία τους".
Ηχηρό παρών στα γραφεία της ΔΕΗ θα δώσουν και αύριο Πέμπτη στις 10.30 το πρωί, προκειμένου να ενημερώσουν τους συμπολίτες τους και να παρεμποδίσουν την οποιαδήποτε αποπληρωμή του ειδικού τέλους.

Basilhs23_
01-02-12, 17:32
http://news247.gr/ellada/eidiseis/apallaxthkan_apo_to_xaratsi.1600286.html

Άραγε η υπογραφή του διευθυντή τους απαλλάσει κιόλας ? :hmm:

BigBlack
01-02-12, 17:58
Πάντως διακοπή ρεύματος δεν θα γίνει.

homo_digital
01-02-12, 18:42
Στο ξυλοκαστρο την προηγούμενη βδομάδα έγινε μια ενημέρωση πολιτών απο δικηγόρους για το θέμα του χαρατσιου και ειπώθηκε απο δικηγόρο της Αθήνας πως η απόφαση για το χαράτσι έχει παρθεί και είναι αντισυνταγματικό. Απλά δεν εχει ανακοινωθεί.

Με επιφύλαξη το γράφω αυτο. Μου το πε άτομο που βρίσκονταν στη μαζωξη.

Tiven
01-02-12, 18:45
Στο ξυλοκαστρο την προηγούμενη βδομάδα έγινε μια ενημέρωση πολιτών απο δικηγόρους για το θέμα του χαρατσιου και ειπώθηκε απο δικηγόρο της Αθήνας πως η απόφαση για το χαράτσι έχει παρθεί και είναι αντισυνταγματικό. Απλά δεν εχει ανακοινωθεί.

Με επιφύλαξη το γράφω αυτο. Μου το πε άτομο που βρίσκονταν στη μαζωξη.

Θέλω να δω πότε και τι θα γίνει όταν ανακοινωθεί κάτι τέτοιο, από αυτούς που πλήρωσαν σαν τα πρόβατα λόγω φόβου και βλακείας.

Τελικά καλό είναι τώρα που το σκέφτομαι, που πλήρωσαν "και κάποιοι".

Undisputed
01-02-12, 23:07
Απλα ελπιζω καποιοι να μην εχουν πλεον αμφιβολιες ποιος ειναι ο απωτερος σκοπος των φορων, η ΔΗΜΕΥΣΗ περιουσιων ειτε καταθεσεων και κυριως ακινητων.

Τωρα το "χαρατσι" να πηγαινει στην εφορία. Εμενα ειναι πχ σχεδον 1000 ευρω, αν δεν το πληρωσω (δεν το εχω) σε 1-2 χρονια με τα επομενα ετησια χαρατσια και τοκογλυφικους τοκους υπερημεριας θα φτασει σε ενα σεβαστο ποσο και θα χασω το μοναδικο μου σπιτι.

MNP-10
02-02-12, 00:09
Δε μπορεις να πληρωνεις νοικι στο κρατος για το σπιτι σου? Κριμα... το κρατος θα σου κανει ...εξωση :whistle:

psytransas
02-02-12, 02:53
Δε μπορεις να πληρωνεις νοικι στο κρατος για το σπιτι σου? Κριμα... το κρατος θα σου κανει ...εξωση :whistle:

Κανε ενα bank run και κανε του εσυ εξωση....αφου τραπεζοκρατια εχουμε. :p

gsenso
02-02-12, 12:44
Ήρθε και η δεύτερη δόση, σύνολο 650. Δεν πληρώνω δεν πληρώνω

alexgk
02-02-12, 13:38
Κάνανε τους ιδιοκτήτες ακινήτων να σκέφτονται μήπως είναι καλύτερα να το πουλήσουν και να το νοικιάσουνε.

PetrosK
02-02-12, 14:24
Ενοικιαστές στα σπίτια σας (δεν ειρωνεύομαι, δεν έχω), υπάλληλοι στα μαγαζιά σας, σέμπροι κολίγοι στα χωράφια μας και πολύ μας/σας είναι.

Zer0c00L
02-02-12, 18:49
εγω το πληρωσα το χαρατσι (2 δοσεις) για το 2011 συνολο 420 ευρω (210 ευρω η δοση για σπιτι 70τμ με τιμη ζωνης 1550/τμ.

Undisputed
02-02-12, 18:54
εγω το πληρωσα το χαρατσι (2 δοσεις) για το 2011 συνολο 420 ευρω (210 ευρω η δοση για σπιτι 70τμ με τιμη ζωνης 1550/τμ.

Μπραβο. Εμεις οι υπολοιποι τι φταιμε ;

Μην ξεχασεις να ψηφισεις στις επομενες εκλογες ....


__


who ARE you guys ????? Really ????

Tiven
02-02-12, 19:26
εγω το πληρωσα το χαρατσι (2 δοσεις) για το 2011 συνολο 420 ευρω (210 ευρω η δοση για σπιτι 70τμ με τιμη ζωνης 1550/τμ.

και του χρόνου

Undisputed
02-02-12, 19:34
και του χρόνου

Του χρονου δεν θα χρειαστει γιατι δεν θα εχει σπιτι ...

:rofl:

yiapap
03-02-12, 01:41
Μπραβο. Εμεις οι υπολοιποι τι φταιμε ;

Μην ξεχασεις να ψηφισεις στις επομενες εκλογες ....


__


who ARE you guys ????? Really ????Εσείς τι φταίτε; Εσείς που δεν πληρώσατε;;;;
Που βέβαια η μη πληρωμή σημαίνει αυτόματα έξτρα φόρους για όλους;
Και έχεις και το θράσος να λες "who are you guys???"
Οι μαλάκες είμαστε κι εσύ ο έξυπνος.

Κάτι τέτοιες στιγμές λυπάμαι που είμαι στη ΣΟ και δεν μπορώ να βρίσω, να το φχαριστηθώ κι ας φάω την ποινή μου.

Undisputed
03-02-12, 01:48
Εσείς τι φταίτε; Εσείς που δεν πληρώσατε;;;;
Που βέβαια η μη πληρωμή σημαίνει αυτόματα έξτρα φόρους για όλους;
Και έχεις και το θράσος να λες "who are you guys???"
Οι μαλάκες είμαστε κι εσύ ο έξυπνος.

Κάτι τέτοιες στιγμές λυπάμαι που είμαι στη ΣΟ και δεν μπορώ να βρίσω, να το φχαριστηθώ κι ας φάω την ποινή μου.

Παντα απο τις δρασεις λιγων, επωφελουνται οι πολλοι. Ιστορικά. Εσυ ανηκεις στους πολλους.

Μπορεις να βρισεις και να μουντζωσεις. Για μενα πλεον οι βλακες που ψηφιζουν, πληρωνουν αδιαμαρτηρητα, εφαρμοζουν το πιστευε και μη ερευνα, ειναι εχθρός μου.

yiapap
03-02-12, 01:58
Παντα απο τις δρασεις λιγων, επωφελουνται οι πολλοι. Ιστορικά. Εσυ ανηκεις στους πολλους.

Μπορεις να βρισεις και να μουντζωσεις. Για μενα πλεον οι βλακες που ψηφιζουν, πληρωνουν αδιαμαρτηρητα, εφαρμοζουν το πιστευε και μη ερευνα, ειναι εχθρός μου. Aπό το ότι δεν πλήρωσες επιβαρύνομαι δεν οφελούμαι.
Βέβαια τι να την κάνεις π.χ. τη φορολογική ενημερότητα; Θα σου χρειαστεί σάμπως και πουθενά;
Δεν ψηφίζεις, δεν πληρώνεις, δεν δουλεύεις... Αλλά είσαι ψαγμένος!
Συνέχισε σε αυτό το δρόμο. Είμαι σίγουρος ότι θα οφελήσει πολλούς η στάση σου.
Εμένα αντιπαλός μου (γιατί εχθρός μου είναι μόνο η βλακεία) είναι αυτός που είναι παρών και έχει αντίθετη άποψη. Εσύ αρχηγέ μου είσαι πανταχού ΑΠΩΝ. Ούτε για αντίπαλος δεν κάνεις ;)

Undisputed
03-02-12, 02:05
Aπό το ότι δεν πλήρωσες επιβαρύνομαι δεν οφελούμαι.
Βέβαια τι να την κάνεις π.χ. τη φορολογική ενημερότητα; Θα σου χρειαστεί σάμπως και πουθενά;
Δεν ψηφίζεις, δεν πληρώνεις, δεν δουλεύεις... Αλλά είσαι ψαγμένος!
Συνέχισε σε αυτό το δρόμο. Είμαι σίγουρος ότι θα οφελήσει πολλούς η στάση σου.
Εμένα αντιπαλός μου (γιατί εχθρός μου είναι μόνο η βλακεία) είναι αυτός που είναι παρών και έχει αντίθετη άποψη. Εσύ αρχηγέ μου είσαι πανταχού ΑΠΩΝ. Ούτε για αντίπαλος δεν κάνεις ;)

Ειναι λιγο περιεργο ..... μιλας σαν να με ξερεις. Και με προσβλητικο τροπο. Που τα ξερες ολα αυτα για μενα ;

Τον δρομο μου τον ξερω, και ΕΥΤΥΧΩΣ τον ξερουν πλεον και πολλοι αλλοι.

Οι αντιπαλοι φιλε μου δεν υπαρχουν online, και οι μαχες δεν δινονται απο το Facebook.

Καλα να εισαι.

Tiven
03-02-12, 02:11
Εσείς τι φταίτε; Εσείς που δεν πληρώσατε;;;;
Που βέβαια η μη πληρωμή σημαίνει αυτόματα έξτρα φόρους για όλους;
Και έχεις και το θράσος να λες "who are you guys???"
Οι μαλάκες είμαστε κι εσύ ο έξυπνος.

Κάτι τέτοιες στιγμές λυπάμαι που είμαι στη ΣΟ και δεν μπορώ να βρίσω, να το φχαριστηθώ κι ας φάω την ποινή μου.

Το γιατί πλήρωσε όποιος πλήρωσε το χαράτσι διαφέρει. Όπως είπα πριν λίγες μέρες, 2 είναι οι κύριοι λόγοι. Φόβος και βλακεία.

Προσωπικά δεν θα σε κατηγορήσω για κάτι συγκεκριμένο, δεν πρέπει να τσακωνόμαστε για κανένα λόγο γιατί αυτοί αυτό θέλουν.

Αλλά μην ακούω αηδίες πως εξαιτίας μας πληρώνεις παραπάνω φόρους κλπ γιατί αντίστοιχα εξαιτίας θυμάτων σαν και σένα που κάνουν ότι τους λένε οι παλιάνθρωποι της κυβέρνησης (ειδικά κάτι σαν το χαράτσι που είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ), τους δίνεις να καταλάβουν πως μπορούν να κάνουν ότι τους γουστάρει χωρίς αντίδραση από τον λαό. Μόνο κακό κάνεις.

........Auto merged post: Tiven πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είμαι σίγουρος ότι θα οφελήσει πολλούς η στάση σου.


Εσύ ας πούμε ωφελείς... με το να τους πληρώνεις θα σώσεις την χώρα από την κατάσταση που οι ΔΥ και οι φοροφυγάδες φέρανε;

εννοείται πως το τελευταίο ήταν ειρωνικό

aglaisma
03-02-12, 02:14
Παντα απο τις δρασεις λιγων, επωφελουνται οι πολλοι. Ιστορικά. Εσυ ανηκεις στους πολλους.

Μπορεις να βρισεις και να μουντζωσεις. Για μενα πλεον οι βλακες που ψηφιζουν, πληρωνουν αδιαμαρτηρητα, εφαρμοζουν το πιστευε και μη ερευνα, ειναι εχθρός μου.


Ο ψηφος ειναι συνταγματικο δικαιωμα αρα το συνταγμα δεν ειναι βλακας.
Οσοι πληρωνουν, προφανως και εχουν περιουσιακα στοιχεια στο ονομα τους και φοβουνται(με το δικιο τους) με τη νεα τροπολογια πως θα τα χασουν.
Το 'πιστευε και μη ερευνα', θα μπορουσε να ειναι 'Πιστευε και μη, ερευνα'. Σε πιο ελευθερη μεταφραση, ειτε πιστευεις ειτε οχι, να το ερευνας (πιθανον τις γραφες).

Και παντα σε σχεση με μια καταπιεσμενη μαζα, το οφελος το ειχαν λιγοι.
Εκτος κι αν αρχισε η επανασταση του πληκτρολογιου και δε το ξερα..

Μη θεωρειτε ιδιους εξυπνους αν δε πληρωσατε..
Στο ιδιο καζανι βραζουμε..

elman
03-02-12, 02:19
εγώ την πρώτη την δόση την πλήρωσα την δεύτερη αδυνατώ θα μου πάρουν το σπίτι ας έρθουν εγώ ίδει με τη ζωή που κάνω και της καταχρήσεις ποτό και τσιγάρο δεν ξέρω αν θα ζω σε 1 χρόνο όποτε θα πάρουν φορά και θα μου τα *********σουν ονειρεύομαι την ώρα που θα πεθάνω μονό αυτό μου έμεινε μην μου στερήσετε αυτήν την απόλαυση

yiapap
03-02-12, 02:19
Το γιατί πλήρωσε όποιος πλήρωσε το χαράτσι διαφέρει. Όπως είπα πριν λίγες μέρες, 2 είναι οι κύριοι λόγοι. Φόβος και βλακεία.

Προσωπικά δεν θα σε κατηγορήσω για κάτι συγκεκριμένο, δεν πρέπει να τσακωνόμαστε για κανένα λόγο γιατί αυτοί αυτό θέλουν.

Αλλά μην ακούω αηδίες πως εξαιτίας μας πληρώνεις παραπάνω φόρους κλπ γιατί αντίστοιχα εξαιτίας θυμάτων σαν και σένα που κάνουν ότι τους λένε οι παλιάνθρωποι της κυβέρνησης (ειδικά κάτι σαν το χαράτσι που είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ), τους δίνεις να καταλάβουν πως μπορούν να κάνουν ότι τους γουστάρει χωρίς αντίδραση από τον λαό.Ούτε φόβος, ούτε βλακεία είναι να τηρείς έναν νόμο που ψήφισε μια εκλεγμένη κυβέρνηση, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς η διαφωνείς μαζί της.

Επίσης... Σύμφωνα με το Ελληνικό Δίκαιο αν κρίνεις ότι κάτι είναι παράνομο, το πληρώνεις γράφοντας τις επιφυλάξεις σου και μετά προσφεύγεις. Αν πράγματι αποδειχθεί ότι κάποια χρεωση είναι μη νόμιμη παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Το παραπάνω ισχύει για το οτιδήποτε. Από το χαράτσι μέχρι μια κλήση ή ένα πρόστιμο για παράβαση ΚΟΚ.

Την αντίδραση του λαού να την δούμε στις κάλπες, που ήδη η ΝΔ φαίνεται να παίρνει 30%. Δηλαδή οι δύο κυβερνήσεις που μας φέρανε εδώ που είμαστε, πάλι θα πάρουν πάνω από έναν στους δύο ψηφοφόρους. Αλλά δεν πειράζει γιατί οι "ψαγμένοι" θα αντιδράσουν... μη ψηφίζοντας!!!

Το να μην πληρώσεις (επειδή "αντιδράς" όχι επειδή δεν μπορείς) έναν φόρο το μόνο που θα καταφέρει είναι να τους στρέψεις να βρούνε με άλλο τρόπο τα έσοδα που προϋπολογίσανε. Άντε να δω πως θα αντιδράσεις στην άνοδο του ΦΠΑ ή του φόρου καυσίμου. Αλλά πάλι δεν πειράζει... Γιατί δεν μπορείς να ακούς αηδίες.

Το ξέρω ότι το έγραψες και πριν μερικές μέρες. Δεν έγραψα τίποτε με τη λογική αυτή που λες. Ότι δεν πρέπει να φαγωνόμαστε "μεταξύ μας". Όμως όταν είδα να κράζετε κάποιον επειδή βγαίνει και λέει ότι πλήρωσε... δεν άντεξα. Άνθρωπος είμαι κι εγω! :p

<edit>
@elman
Αν δεν το άκουσες βάζουν νέους φόρους σε καπνό και αλκοόλ... Ούτε να αυτοκτονήσουμε δεν θα μας αφήσουν!

Undisputed
03-02-12, 02:24
Την αντίδραση του λαού να την δούμε στις κάλπες, που ήδη η ΝΔ φαίνεται να παίρνει 30%. Δηλαδή οι δύο κυβερνήσεις που μας φέρανε εδώ που είμαστε, πάλι θα πάρουν πάνω από έναν στους δύο ψηφοφόρους. Αλλά δεν πειράζει γιατί οι "ψαγμένοι" θα αντιδράσουν... μη ψηφίζοντας!!!


Μονο μην μπερδεψουν παλι τα αποτελεσματα και εκει που βγαινει η ΝΔ, βγει παλι το ΠΑΣΟΚ.

Λεμε τωρα ....


Φιλε μου ισως ζεις σε αλλη χωρα. Αν ερθουν να σε πηδηξουν βασει νομου, εσυ μπορεις να καθησεις και μετα να προσφυγεις στο Συμβουλειο Επικρατειας.

Εγω δεν μπορω.

Tiven
03-02-12, 02:25
Ούτε φόβος, ούτε βλακεία είναι να τηρείς έναν νόμο που ψήφισε μια εκλεγμένη κυβέρνηση, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς η διαφωνείς μαζί της.



Στην περίπτωση που δεν συμφωνώ ούτε εγώ αλλά ούτε και το σύνταγμα, τι κάνουμε καπετάνιε;


Άντε να δω πως θα αντιδράσεις στην άνοδο του ΦΠΑ ή του φόρου καυσίμου. Αλλά πάλι δεν πειράζει... Γιατί δεν μπορείς να ακούς αηδίες.


Για το ΦΠΑ κάτι είχα ακούσει ότι θα το ρίξουν :p

Για την βενζίνη δεν ξέρω, σκέφτομαι να πουλήσω το 1000αρι μου και να πάρω κανα 2λιτρο τουλάχιστον θα γλιτώσω από τον φόρο πολυτελείας. :lol:

Undisputed
03-02-12, 02:27
Ο ψηφος ειναι συνταγματικο δικαιωμα αρα το συνταγμα δεν ειναι βλακας.


Αυτο ειναι για μεγαλη συζητηση. Γιατι θα πρεπει να υφισταμαι τις συνεπειες επειδη ψηφισαν πχ χιλιαδες γεροι που τα εχουν χαμενα.

Αλλα δεν ειναι του παροντος. Συνταγματικο δικαιωμα ειναι και η ιδιοκτησια. Το ιδιο και η ΙΣΟΝΟΜΙΑ. Το ιδιο και το δικαιωμα ασφαλισης και περιθαλψης.

Δεν τα εχουμε ομως, και οσα εχουμε αρχιζουν να αμφισβητουνται βιαια.

alexgk
03-02-12, 02:30
Όποιος μπορεί να πληρώσει και δεν το κάνει, νομίζω πως δε διαφέρει και πολύ από όσους κλέβουν το κράτος και το κατάντησαν όπως το κατάντησαν. Όποιος όμως δε μπορεί να πληρώσει τότε τι να κάνει;

Tiven
03-02-12, 02:32
Όποιος μπορεί να πληρώσει και δεν το κάνει, νομίζω πως δε διαφέρει και πολύ από όσους κλέβουν το κράτος και το κατάντησαν όπως το κατάντησαν. Όποιος όμως δε μπορεί να πληρώσει τότε τι να κάνει;

http://i.imgur.com/ivfTi.jpg


Οι κακοί πολίτες που κλέβανε από το κράτος είναι υπεύθυνοι για όλη αυτή την κατάσταση;

Μιλάς σοβαρά τώρα;

yiapap
03-02-12, 02:39
Στην περίπτωση που δεν συμφωνώ ούτε εγώ αλλά ούτε και το σύνταγμα, τι κάνουμε καπετάνιε;Την έχουμε κάνει πολλές φορές αυτή την κουβέντα με διάφορους αυτοανακυρηχθέντες συνταγματολόγους.
Το ότι εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν συμφωνεί το Σύνταγμα δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνεί.

Επίσης... Όλοι μας φέρουμε μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Λιγότερο ή περισσότερο. Αν ούτε σε αυτό δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε... μόνο οι ΕΛ θα μας σώσουν.

@Undisputed
Το ότι βλέπεις κάποιον να έρχεται να σε πηδήξει και λες "όχι εμένα, όχι εμένα, πήδα καλύτερα δυό φορές τον yiapap" δεν σε κάνει ούτε έξυπνο, ούτε αγωνιστή.
Οι γέροι που λες είναι οι γονείς και οι παπούδες μας. Αν τα έχουν χαμένα, προσπάθησε να τους βάλεις μυαλό. Επίσης απορώ πως (ενώ είσαι ψαγμένος) δεν κατανοείς ότι αν πας εσύ να ψηφίσεις ακυρώνεις μια ψήφο αυτού που τα έχει χαμένα. Εδώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω και να ψηφίσω δυό φορές.

elman
03-02-12, 02:46
Γιατί μονό με τσιγάρο και ποτό μπορώ να αυτοκτονήσω αν θέλω απλός δεν με απασχολεί όποτε και να πεθάνω και γιαυτο κάνω καταχρήσεις.

Tiven
03-02-12, 02:50
Φίλε μου ελπίζω να μην τα εννοείς αυτά. Δεν αξίζει να πεθάνεις για κανένα λαμόγιο, ειδικά για αυτούς τους προδότες.

Αυτό βέβαια θα το έκανα εύκολα. (http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_attack)

Undisputed
03-02-12, 02:57
@Undisputed
Το ότι βλέπεις κάποιον να έρχεται να σε πηδήξει και λες "όχι εμένα, όχι εμένα, πήδα καλύτερα δυό φορές τον yiapap" δεν σε κάνει ούτε έξυπνο, ούτε αγωνιστή.
Οι γέροι που λες είναι οι γονείς και οι παπούδες μας. Αν τα έχουν χαμένα, προσπάθησε να τους βάλεις μυαλό. Επίσης απορώ πως (ενώ είσαι ψαγμένος) δεν κατανοείς ότι αν πας εσύ να ψηφίσεις ακυρώνεις μια ψήφο αυτού που τα έχει χαμένα. Εδώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω και να ψηφίσω δυό φορές.

Δεν ειπα αυτο. Το ειπα απο την ΑΡΧΗ οτι απο τον "αγωνα" λιγων, επωφελουνται οι πολλοι. Σε καμια περιπτωση δεν ειπα μακρυα απο τον κωλο μου και ας παει αλλου διπλά.

Το οτι ειναι μανα μου η πατερας μου 80 ετων κολλημενος, δεν μου λεει κατι. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Η ψηφος θα επρεπε να ειναι υπο προυποθεσεις, κατα την αποψη μου.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί μονό με τσιγάρο και ποτό μπορώ να αυτοκτονήσω αν θέλω απλός δεν με απασχολεί όποτε και να πεθάνω και γιαυτο κάνω καταχρήσεις.

Τωρα που το λες, απο αντιδραση εκοψα το τσιγαρο μετα απο 29 χρονια. Ναι και ομως. Δεν ειμαι περηφανος γιαυτο αλλα τα 3 ευρω φορος απο τα 4 που εδινα, με εκαναν να μην θελω να δωσω ΠΛΕΟΝ ουτε σεντ.

Ετσι γλυτωσα 120 ευρω τον μηνα και την υγεια μου. Τωρα πολεμαω να κοψω και αλλα πραγματα οπως το αυτοκινητο πχ.

Tiven
03-02-12, 02:59
Τωρα που το λες, απο αντιδραση εκοψα το τσιγαρο μετα απο 29 χρονια. Ναι και ομως. Δεν ειμαι περηφανος γιαυτο αλλα τα 3 ευρω φορος απο τα 4 που εδινα, με εκαναν να μην θελω να δωσω ΠΛΕΟΝ ουτε σεντ.

Ετσι γλυτωσα 120 ευρω τον μηνα και την υγεια μου. Τωρα πολεμαω να κοψω και αλλα πραγματα οπως το αυτοκινητο πχ.

Γιατί δεν παίρνεις από Έλληνες αγρότες;

elman
03-02-12, 03:01
Φίλε μου ελπίζω να μην τα εννοείς αυτά. Δεν αξίζει να πεθάνεις για κανένα λαμόγιο, ειδικά για αυτούς τους προδότες.

Αυτό βέβαια θα το έκανα εύκολα. (http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_attack)

Όχι δεν θέλω να αυτοκτονήσω αλλά και δεν με απασχολεί ούτε και φοβάμαι τον θάνατο όποτε και να έρθει αυτός μου αρέσει να κάνω την ζωή μου χωρίς να σκέπτομαι συνέπειες αλώστε όπως έχω το δικαίωμα στο να ζω κα το πως νομίζω πως έχω και το δικαίωμα στο να πεθάνω και στο πως γενικά μου αρέσει να κανονίζω εγώ την ζωή μου και στο πως θα την χειριστώ Δεν ελπίζω τίποτα δεν φοβάμαι τίποτα είμαι ελεύθερος» όπως είπε και ο μεγάλος Νίκος Καζαντζάκης

GetRid
03-02-12, 03:33
Οσοι πληρώνουυν οτι τους λένε οι βοσκοί τους, καταδικαζουν αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν στο να μείνουν χωρίς ρεύμα. Συμβάλουν στο να παραμένει στο σβέρκο και να μας ξεζουμα το ίδιο παρασιτικό κυβερνητικό κηφηναριό. Είναι ένοχοι αλλά απαλλάσονται λόγω βλακείας.

Οσοι δεν πληρώνουν, ακόμα και αν έχουν, συμβάλουν, έστω και λίγο, στο να αντιληφθεί το αληταρίο που κυβερνά ότι η εποχή του πλάτσικιου πέρασε. Συμβάλουν έστω και λίγο στο απαλαγούμε από αυτό το αληταρίο

MNP-10
03-02-12, 03:47
Ούτε φόβος, ούτε βλακεία είναι να τηρείς έναν νόμο που ψήφισε μια εκλεγμένη κυβέρνηση, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς η διαφωνείς μαζί της.

Επίσης... Σύμφωνα με το Ελληνικό Δίκαιο αν κρίνεις ότι κάτι είναι παράνομο, το πληρώνεις γράφοντας τις επιφυλάξεις σου και μετά προσφεύγεις.


Συμφωνα με το Ελληνικο Δικαιο, ο Νομοθετης δεσμευεται απο το Συνταγμα. Αυτο ειναι θεμελια αρχη του πολιτευματος οπως και το οτι τα θεμελιωδη δικαιωματα των πολιτων που αναγραφονται στο Συνταγμα τελουν υπο προστασια.

Η καταστρατηγηση θεμελιων αρχων του πολιτευματος ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και εντασσεται σε ευθεια προσβολη του πολιτευματος / εσχατη προδοσια - με βαση τον ποινικο κωδικα οχι με βαση την αυθαιρετη ερμηνεια του mnp-10.

Μη βλεπεις που τα αντανακλαστικα των ΜΜΕ και των δικαστικων αρχων ειναι "χαλαρα" οταν το Συνταγμα παραβιαζεται. Ουτε το Συνταγμα, ουτε ο Νομος ειναι χαλαροι αναφορικα με τυχον αντισυνταγματικες ενεργειες του Νομοθετη. Το μονο που ειναι χαλαρο ειναι η γενικη αντιληψη, οπως αυτη που εκφραζεις, του στυλ "αυτοι μπορουν να νομοθετουν αντισυνταγματικα και μετα εμεις πρεπει να τρεχουμε να βρουμε το δικιο μας".

Ουδεμια σχεση εχει αυτο που προβλεπει ο Νομος σε σχεση με αυτο που συμβαινει.



ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ
ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ
ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ
Άρθρο 134
Έσχατη προδοσία


Τιμωρείται με την ποινή της ισόβιας ή πρόσκαιρης κάθειρξης: Α) όποιος αποπειράται να αποστερήσει με οποιοδήποτε τρόπο το Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή αυτόν που ασκεί την προεδρική εξουσία από την εξουσία που έχουν κατά το Σύνταγμα. Β) όποιος αποπειράται με σωματική βία ή με απειλές σωματικής βίας: α) να παρεμποδίσει κάποιον απ’ αυτούς από την άσκηση της συνταγματικής εξουσίας του ή να τον εξαναγκάσει να επιχειρήσει πράξη που απορρέει από αυτή την εξουσία και β) να μεταβάλει το πολίτευμα του Κράτους.
Με ισόβια ή πρόσκαιρη κάθειρξη τιμωρείται όποιος, εκτός από την περίπτωση της προηγούμενης παραγράφου: α) επιχειρεί με βία ή απειλή βίας ή με σφετερισμό της ιδιότητάς του ως οργάνου του Κράτους να καταλύσει ή να αλλοιώσει ή να καταστήσει ανενεργό, διαρκώς ή προσκαίρως, το δημοκρατικό πολίτευμα που στηρίζεται στη λαϊκή κυριαρχία ή θεμελιώδεις αρχές ή θεσμούς του πολιτεύματος αυτού. β) επιχειρεί με τα μέσα που αναφέρονται στο προηγούμενο εδάφιο και με τρόπο πρόσφορο να διαπράξει την ομαλή λειτουργία του πολιτεύματος, να αποστερήσει ή να παρακωλύσει τη Βουλή, την Κυβέρνηση ή τον Πρωθυπουργό από την ενάσκηση της εξουσίας που τους παρέχει το Σύνταγμα ή να τους εξαναγκάσει να εκτελέσουν ή να παραλείψουν πράξεις που απορρέουν από την εξουσία αυτή. γ) ασκεί ή άσκησε την εξουσία που ο ίδιος ή άλλος κατέλαβε με τους τρόπους και με τα μέσα που προβλέπει το άρθρο αυτό.
Όποιος αποπειράται να θανατώσει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή εκείνον που ασκεί την προεδρική εξουσία τιμωρείται με θάνατο ή ισόβια κάθειρξη.


Άρθρο 134α
Θεμελιώδεις αρχές και θεσμοί του Πολιτεύματος
Θεμελιώδεις αρχές και θεσμοί του πολιτεύματος θεωρούνται στο πλαίσιο του προηγούμενου άρθρου: α) η ανάδειξη του Αρχηγού του Κράτους με εκλογή. β) το δικαίωμα του λαού να εκλέγει τη Βουλή με γενικές, άμεσες, ελεύθερες, ίσες και μυστικές ψηφοφορίες μέσα στα συνταγματικά χρονικά πλαίσια.γ)το κοινοβουλευτικό σύστημα διακυβέρνησης. δ) η αρχή του πολυκομματισμού. ε) η αρχή της διάκρισης των εξουσιών, όπως προβλέπεται στο Σύνταγμα. στ) η αρχή της δέσμευσης του νομοθέτη από το Σύνταγμα και της εκτελεστικής και της δικαστικής εξουσίας από το Σύνταγμα και τους νόμους. ζ) η αρχή της ανεξαρτησίας της δικαιοσύνης. και η) η γενική ισχύς και προστασία των ατομικών δικαιωμάτων που προβλέπει το Σύνταγμα.

Άρθρο 134β
Δεν τιμωρούνται ως συμμέτοχοι στις πράξεις του άρθρου 134 δημόσιοι υπάλληλοι ή λειτουργοί που άσκησαν τα καθήκοντά τους όσο διήρκησε ο σφετερισμός της λαϊκής κυριαρχίας ή η παράνομη κατάλυση, η μεταβολή ή η αδράνεια του δημοκρατικού πολιτεύματος, αν η άσκηση των καθηκόντων τους ήταν αναγκαία αποκλειστικώς για τη συνέχιση της λειτουργίας του κράτους και δεν έγινε με σκοπό τη διατήρηση της εξουσίας από τους σφετεριστές της.

Άρθρο 135
Προπαρασκευαστικές πράξεις εσχάτης προδοσίας


Όποιος δημόσια ή με τη διάδοση εγγράφων, εικόνων ή παραστάσεων προκαλεί με πρόθεση ή προσπαθεί να διεγείρει άλλους στο να επιχειρήσουν πράξεις από εκείνες που αναφέρονται στο άρθρο 134 τιμωρείται με κάθειρξη.
Όποιος συνωμοτεί με άλλον με σκοπό να εκτελέσουν πράξη από εκείνες που αναφέρονται στο άρ. 134 ή με συνεννοήσεις με ξένη κυβέρνηση προπαρασκευάζει την εκτέλεση μιας απ’ αυτές τις πράξεις, τιμωρείται με κάθειρξη.
Οποιαδήποτε άλλη προπαρασκευαστική ενέργεια με πρόθεση μιας από τις αναφερόμενες στο άρθρο 134 πράξεις τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.
Συνωμοσία υπάρχει όταν δύο ή περισότεροι συναποφασίσουν να τελέσουν πράξη εσχάτης προδοσίας ή αναλάβουν αμοιβαία υποχρέωση να τελέσουν τέτοια πράξη.





Επιπροσθετα, αυτο που γραφεις περι πληρωμης και μετα αμφισβητησης ειναι "σε αλλο κοσμο".

Αφενος το θεμα ειναι ακριβως αυτο: Να μην γινεις θυμα της κρατικης αυθαιρεσιας. Αν συναινεσεις να γινεις θυμα, υπαρχει θεμα. Ασε που αμα εχεις αδυναμια πληρωμης τοτε φορολογεισαι αντισυνταγματικως αφου ο καθενας συνεισφερει με βαση τις δυναμεις του (και οχι με βαση φανταστικες δυναμεις).




Την αντίδραση του λαού να την δούμε στις κάλπες, που ήδη η ΝΔ φαίνεται να παίρνει 30%. Δηλαδή οι δύο κυβερνήσεις που μας φέρανε εδώ που είμαστε, πάλι θα πάρουν πάνω από έναν στους δύο ψηφοφόρους. Αλλά δεν πειράζει γιατί οι "ψαγμένοι" θα αντιδράσουν... μη ψηφίζοντας!!!


70% εναντιωση ειναι αυτο. Απο αυτους που θα ψηφισουν. Αν βαλεις ολο το εκλογικο σωμα - ακομα και τους απεχοντες για λογους διαμαρτυριας, μιλαμε για εκλογη με ποσοστα <20%. Δεν υπαρχει τιποτα δημοκρατικο οταν μια μειοψηφια επιβαλλεται στη πλειοψηφια.

Και οσο για τη δημοκρατικα εκλεγμενη κυβερνηση που ψηφισε τα μετρα, αυτη σφετεριστηκε τη λαϊκη κυριαρχια με διαφορετικη εκλογικη πλατφορμα. Ο κοσμος δε ψηφισε για να του βαλουν χαρατσια. Ψηφισε συγκεκριμενα να μη γινουμε βουλγαρια-κινα κτλ (οπως ελεγε ο ΓΑΠ) και να ακολουθησουμε διαφορετικο δρομο απ'τη λιτοτητα και την υπερφορολογηση. Ο ΓΑΠ προεβη σε εξαπατηση εκλογεων + σφετερισμο της εξουσιας. Αλλη μια περιπτωση οπου η δικαστικη εξουσια παραηταν χαλαρη με τους πολιτικους. Αλλα αυτους ποιος θα τους δικασει για παραβαση καθηκοντος? :whistle:

Α, και τα ποσοστα του ΓΑΠ ηταν μειοψηφικα. Ο κοσμος, σε ποσοστο 57% δε ψηφισε ΓΑΠ. Εγινε κυβερνηση επειδη πηρε 40 εδρες "bonus". Με καλπονοθευτικα συστηματα η βουληση του λαου δεν απεικονιζεται στη δυναμη του κοινοβουλιου. Το 43% μπορει πχ να γινει 53% "ετσι"... για να γουσταρουμε. Αυριο μπορει και με 30% ή με 25% να βγαινεις κυβερνηση. "Δημοκρατικα" παντα.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 11 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κατι ακομα: Αν η κυβερνηση δηθεν πιστευει οτι το χαρατσι ειναι νομιμο, ας αρχισει τη ποινικη διαδικασια εναντιον οσων λενε οτι θα δειξουν ανυπακοη στο νομο και προτρεπουν και αλλους να κανουν το ιδιο. Ετσι δε λεει ο νομος? Οτι η προτροπη σε παρανομια ειναι παρανομη?

Ο λογος ομως που δε συμβαινει κατι τετοιο ειναι πολυ απλος: Ο μεσος πολιτης μπορει ευκολα να αποδειξει στο πρωτο δικαστηριο οτι το σκεπτικο ειναι διατρητο και θα αθωωθει πανηγυρικα. Το μονο που εχει να κανει ειναι να προσκομισει ενα παλαιοτερο βιντεο του Νομοθετη στο οποιο ο ιδιος παραδεχεται οτι δε μπορει να συνδεεται ο φορος με τη παροχη ενος κοινωνικου αγαθου οπως το ηλ. ρευμα. Ή τις παλαιοτερες αποφασεις του ΣτΕ οτι ΝΠΙΔ δε μπορουν να εισπραττουν φορολογικα εσοδα. Ή τις δηλωσεις των Ευρωπαιων αξιωματουχων αναφορικα με την ευρωπαϊκη νομοθεσια για το θεμα. Ή το ιδιο το Συνταγμα και τη σωρεια αρθρων που προστατευουν τον πολιτη. Με μια διαδικασια express το δικαστηριο μπορει να αθωωσει τον πολιτη που "προτρεπει σε παρανομια", και ταυτοχρονα να βγαλει, by implication, παρανομο τον Νομο αλλα και τον Νομοθετη - και ας κανει μετα εκεινος εφεση να βρει το δικιο του :whistle:

Zer0c00L
03-02-12, 10:39
Μπραβο. Εμεις οι υπολοιποι τι φταιμε ;

Μην ξεχασεις να ψηφισεις στις επομενες εκλογες ....


__


who ARE you guys ????? Really ????

φιλε μου επειδη μου απευθυνες τον λογο προσωπικα να σου απαντησω οταν δεν ξερεις καλο ειναι να μην μιλας (οταν εισαι εξω απο το χορο πολυ ευκολα λες την αποψη σου)

θα ηθελα να σε δω τι θα εκανες αν ησουν (μακροχρονια) ανεργος 3 χρονια τωρα και για να ζησεις να πρεπει να κανεις δουλειες (μαυρης εργασιας) οπως μοιρασμα διαφημιστικων φυλλαδιων για 10 εως 50 ευρω στην καλυτερη περιπτωση (σπανια) γιατι οι λαθρομεταναστες που τα μοιραζουν παιρνουν 10 ευρω και εχουν χαλασει και αυτη την δουλεια η να κανεις τον courrier για 10 ευρω τις 4 ωρες και η οικογενεια σου να ζουσε μονο απο μια συνταξη των 850 ευρω που παιρνει η μητερα σου.

γιατι αυτα περναω εγω τωρα και οτι λενε οι φιλοι σας πολιτικοι και συνδικαλιστες εγω τα γραφω στα παλια μου τα υποδηματα και υποψην ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ γιατι απλα τους θεωρω ολους/ες τους πολιτικους/συνδικαλιστες ΚΛΕΦΤΕΣ και ΛΑΜΟΓΙΑ και οσους/ες τους ΨΗΦΙΖΟΥΝ για μενα ειναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ.

οτι αφορα τωρα το ΧΑΡΑΤΣΙ (τελος ακινητων μεσω ΔΕΗ)

πρωτα απο ολα το σπιτι ανηκει στην συνταξιουχο μητερα μου (68 ετων) η οποια ζει με την συνταξη του ΙΚΑ (850 ευρω μετα απο χρονια δουλειας στα σουπερ μαρκετ)

οπως και η ΔΕΗ

το χρωσταει στην τραπεζα μεσω στεγαστικου δανειου και δεν σκοπευει να της το παρει ουτε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (που δεν μου επιτρεπει η διαγωγη μου να πω την γνωμη μου για αυτο και τους πολιτικους/συνδικαλιστες του)

ουτε φυσικα να της το παρει η ΤΡΑΠΕΖΑ

οπως φυσικα δεν μπορει να μην εχει ρευμα για αυτο επελεξε απο το υστερημα της να πληρωσει τις δυο δοσεις για τωρα και θα πληρωσει και τις επομενες.

αν δεν το πληρωσω και μου το κοψει το ρευμα η ΔΕΗ θα ερθεις να μου το συνδεσεις.?

αν απειλησουν με κατασχεση κτλ θα ερθεις να πληρωσεις εσυ.?

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμφωνα με το Ελληνικο Δικαιο, ο Νομοθετης δεσμευεται απο το Συνταγμα. Αυτο ειναι θεμελια αρχη του πολιτευματος οπως και το οτι τα θεμελιωδη δικαιωματα των πολιτων που αναγραφονται στο Συνταγμα τελουν υπο προστασια.

Η καταστρατηγηση θεμελιων αρχων του πολιτευματος ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και εντασσεται σε ευθεια προσβολη του πολιτευματος / εσχατη προδοσια - με βαση τον ποινικο κωδικα οχι με βαση την αυθαιρετη ερμηνεια του mnp-10.

Μη βλεπεις που τα αντανακλαστικα των ΜΜΕ και των δικαστικων αρχων ειναι "χαλαρα" οταν το Συνταγμα παραβιαζεται. Ουτε το Συνταγμα, ουτε ο Νομος ειναι χαλαροι αναφορικα με τυχον αντισυνταγματικες ενεργειες του Νομοθετη. Το μονο που ειναι χαλαρο ειναι η γενικη αντιληψη, οπως αυτη που εκφραζεις, του στυλ "αυτοι μπορουν να νομοθετουν αντισυνταγματικα και μετα εμεις πρεπει να τρεχουμε να βρουμε το δικιο μας".

Ουδεμια σχεση εχει αυτο που προβλεπει ο Νομος σε σχεση με αυτο που συμβαινει.



ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ
ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ
ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ
Άρθρο 134
Έσχατη προδοσία


Τιμωρείται με την ποινή της ισόβιας ή πρόσκαιρης κάθειρξης: Α) όποιος αποπειράται να αποστερήσει με οποιοδήποτε τρόπο το Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή αυτόν που ασκεί την προεδρική εξουσία από την εξουσία που έχουν κατά το Σύνταγμα. Β) όποιος αποπειράται με σωματική βία ή με απειλές σωματικής βίας: α) να παρεμποδίσει κάποιον απ’ αυτούς από την άσκηση της συνταγματικής εξουσίας του ή να τον εξαναγκάσει να επιχειρήσει πράξη που απορρέει από αυτή την εξουσία και β) να μεταβάλει το πολίτευμα του Κράτους.
Με ισόβια ή πρόσκαιρη κάθειρξη τιμωρείται όποιος, εκτός από την περίπτωση της προηγούμενης παραγράφου: α) επιχειρεί με βία ή απειλή βίας ή με σφετερισμό της ιδιότητάς του ως οργάνου του Κράτους να καταλύσει ή να αλλοιώσει ή να καταστήσει ανενεργό, διαρκώς ή προσκαίρως, το δημοκρατικό πολίτευμα που στηρίζεται στη λαϊκή κυριαρχία ή θεμελιώδεις αρχές ή θεσμούς του πολιτεύματος αυτού. β) επιχειρεί με τα μέσα που αναφέρονται στο προηγούμενο εδάφιο και με τρόπο πρόσφορο να διαπράξει την ομαλή λειτουργία του πολιτεύματος, να αποστερήσει ή να παρακωλύσει τη Βουλή, την Κυβέρνηση ή τον Πρωθυπουργό από την ενάσκηση της εξουσίας που τους παρέχει το Σύνταγμα ή να τους εξαναγκάσει να εκτελέσουν ή να παραλείψουν πράξεις που απορρέουν από την εξουσία αυτή. γ) ασκεί ή άσκησε την εξουσία που ο ίδιος ή άλλος κατέλαβε με τους τρόπους και με τα μέσα που προβλέπει το άρθρο αυτό.
Όποιος αποπειράται να θανατώσει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή εκείνον που ασκεί την προεδρική εξουσία τιμωρείται με θάνατο ή ισόβια κάθειρξη.

Άρθρο 134α
Θεμελιώδεις αρχές και θεσμοί του Πολιτεύματος
Θεμελιώδεις αρχές και θεσμοί του πολιτεύματος θεωρούνται στο πλαίσιο του προηγούμενου άρθρου: α) η ανάδειξη του Αρχηγού του Κράτους με εκλογή. β) το δικαίωμα του λαού να εκλέγει τη Βουλή με γενικές, άμεσες, ελεύθερες, ίσες και μυστικές ψηφοφορίες μέσα στα συνταγματικά χρονικά πλαίσια.γ)το κοινοβουλευτικό σύστημα διακυβέρνησης. δ) η αρχή του πολυκομματισμού. ε) η αρχή της διάκρισης των εξουσιών, όπως προβλέπεται στο Σύνταγμα. στ) η αρχή της δέσμευσης του νομοθέτη από το Σύνταγμα και της εκτελεστικής και της δικαστικής εξουσίας από το Σύνταγμα και τους νόμους. ζ) η αρχή της ανεξαρτησίας της δικαιοσύνης. και η) η γενική ισχύς και προστασία των ατομικών δικαιωμάτων που προβλέπει το Σύνταγμα.

Άρθρο 134β
Δεν τιμωρούνται ως συμμέτοχοι στις πράξεις του άρθρου 134 δημόσιοι υπάλληλοι ή λειτουργοί που άσκησαν τα καθήκοντά τους όσο διήρκησε ο σφετερισμός της λαϊκής κυριαρχίας ή η παράνομη κατάλυση, η μεταβολή ή η αδράνεια του δημοκρατικού πολιτεύματος, αν η άσκηση των καθηκόντων τους ήταν αναγκαία αποκλειστικώς για τη συνέχιση της λειτουργίας του κράτους και δεν έγινε με σκοπό τη διατήρηση της εξουσίας από τους σφετεριστές της.

Άρθρο 135
Προπαρασκευαστικές πράξεις εσχάτης προδοσίας


Όποιος δημόσια ή με τη διάδοση εγγράφων, εικόνων ή παραστάσεων προκαλεί με πρόθεση ή προσπαθεί να διεγείρει άλλους στο να επιχειρήσουν πράξεις από εκείνες που αναφέρονται στο άρθρο 134 τιμωρείται με κάθειρξη.
Όποιος συνωμοτεί με άλλον με σκοπό να εκτελέσουν πράξη από εκείνες που αναφέρονται στο άρ. 134 ή με συνεννοήσεις με ξένη κυβέρνηση προπαρασκευάζει την εκτέλεση μιας απ’ αυτές τις πράξεις, τιμωρείται με κάθειρξη.
Οποιαδήποτε άλλη προπαρασκευαστική ενέργεια με πρόθεση μιας από τις αναφερόμενες στο άρθρο 134 πράξεις τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.
Συνωμοσία υπάρχει όταν δύο ή περισότεροι συναποφασίσουν να τελέσουν πράξη εσχάτης προδοσίας ή αναλάβουν αμοιβαία υποχρέωση να τελέσουν τέτοια πράξη.




Επιπροσθετα, αυτο που γραφεις περι πληρωμης και μετα αμφισβητησης ειναι "σε αλλο κοσμο".

Αφενος το θεμα ειναι ακριβως αυτο: Να μην γινεις θυμα της κρατικης αυθαιρεσιας. Αν συναινεσεις να γινεις θυμα, υπαρχει θεμα. Ασε που αμα εχεις αδυναμια πληρωμης τοτε φορολογεισαι αντισυνταγματικως αφου ο καθενας συνεισφερει με βαση τις δυναμεις του (και οχι με βαση φανταστικες δυναμεις).




70% εναντιωση ειναι αυτο. Απο αυτους που θα ψηφισουν. Αν βαλεις ολο το εκλογικο σωμα - ακομα και τους απεχοντες για λογους διαμαρτυριας, μιλαμε για εκλογη με ποσοστα <20%. Δεν υπαρχει τιποτα δημοκρατικο οταν μια μειοψηφια επιβαλλεται στη πλειοψηφια.

Και οσο για τη δημοκρατικα εκλεγμενη κυβερνηση που ψηφισε τα μετρα, αυτη σφετεριστηκε τη λαϊκη κυριαρχια με διαφορετικη εκλογικη πλατφορμα. Ο κοσμος δε ψηφισε για να του βαλουν χαρατσια. Ψηφισε συγκεκριμενα να μη γινουμε βουλγαρια-κινα κτλ (οπως ελεγε ο ΓΑΠ) και να ακολουθησουμε διαφορετικο δρομο απ'τη λιτοτητα και την υπερφορολογηση. Ο ΓΑΠ προεβη σε εξαπατηση εκλογεων + σφετερισμο της εξουσιας. Αλλη μια περιπτωση οπου η δικαστικη εξουσια παραηταν χαλαρη με τους πολιτικους. Αλλα αυτους ποιος θα τους δικασει για παραβαση καθηκοντος? :whistle:

Α, και τα ποσοστα του ΓΑΠ ηταν μειοψηφικα. Ο κοσμος, σε ποσοστο 57% δε ψηφισε ΓΑΠ. Εγινε κυβερνηση επειδη πηρε 40 εδρες "bonus". Με καλπονοθευτικα συστηματα η βουληση του λαου δεν απεικονιζεται στη δυναμη του κοινοβουλιου. Το 43% μπορει πχ να γινει 53% "ετσι"... για να γουσταρουμε. Αυριο μπορει και με 30% ή με 25% να βγαινεις κυβερνηση. "Δημοκρατικα" παντα.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 11 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κατι ακομα: Αν η κυβερνηση δηθεν πιστευει οτι το χαρατσι ειναι νομιμο, ας αρχισει τη ποινικη διαδικασια εναντιον οσων λενε οτι θα δειξουν ανυπακοη στο νομο και προτρεπουν και αλλους να κανουν το ιδιο. Ετσι δε λεει ο νομος? Οτι η προτροπη σε παρανομια ειναι παρανομη?

Ο λογος ομως που δε συμβαινει κατι τετοιο ειναι πολυ απλος: Ο μεσος πολιτης μπορει ευκολα να αποδειξει στο πρωτο δικαστηριο οτι το σκεπτικο ειναι διατρητο και θα αθωωθει πανηγυρικα. Το μονο που εχει να κανει ειναι να προσκομισει ενα παλαιοτερο βιντεο του Νομοθετη στο οποιο ο ιδιος παραδεχεται οτι δε μπορει να συνδεεται ο φορος με τη παροχη ενος κοινωνικου αγαθου οπως το ηλ. ρευμα. Ή τις παλαιοτερες αποφασεις του ΣτΕ οτι ΝΠΙΔ δε μπορουν να εισπραττουν φορολογικα εσοδα. Ή τις δηλωσεις των Ευρωπαιων αξιωματουχων αναφορικα με την ευρωπαϊκη νομοθεσια για το θεμα. Ή το ιδιο το Συνταγμα και τη σωρεια αρθρων που προστατευουν τον πολιτη. Με μια διαδικασια express το δικαστηριο μπορει να αθωωσει τον πολιτη που "προτρεπει σε παρανομια", και ταυτοχρονα να βγαλει, by implication, παρανομο τον Νομο αλλα και τον Νομοθετη - και ας κανει μετα εκεινος εφεση να βρει το δικιο του :whistle:

ομορφα αυτα που λες αλλα θα ηθελα να τα δω στην πραξη...

Revolution
03-02-12, 10:53
Οσοι το πηγαν νομικα το κερδισαν, ειναι παρανομη απο ακρη σε ακρη η διακοπη ρευματος αν δεν πληρωσεις το -παρανομο- χαρατσι, δεν ακουγονται στα καναλια γιατι κανεις δεν θα παει να πληρωσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.