PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

yiapap
03-02-12, 12:31
Επικεντρώνεστε στα περί διακοπής ρεύματος.
Η διακοπή ρεύματος είναι μια εκβιαστική μπούρδα που κι εγώ έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν μπορεί να εφαρμοστεί και καμιά επιφύλαξη για το αν πρέπει. ΔΕΝ πρέπει.
Δεν μιλάμε όμως γι αυτό. Μιλάμε για το αν πληρώνεται ή όχι η έκτακτη εισφορά. Το πιο απλό μέτρο αν κάποιος δεν πληρώσει θα είναι να πάει το χρέος στην εφορία με τις γνωστές επιτπώσεις (επιτόκια τοκογλύφων, αδυναμία έκδοσης φορολογικής ενημερότητας).

@MNP
Τα έχουμε συζητήσει εκτενώς, πολλές φορές.
Το σύστημα έτσι δουλεύει. Αν δεν σου αρέσει πρέπει ή να οργανώσεις επανάσταση και να ανατρέψεις το πολιτικό σκηνικό ή να συμμετάσχεις στις υπάρχουσες διαδικασίες και να εκλέξεις αντιπροσώπους που θα το κάνουν σε μικρότερο βαθμό.
Τα υπόλοιπα είναι "σε άλλο κόσμο".

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 8 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οσοι πληρώνουυν οτι τους λένε οι βοσκοί τους, καταδικαζουν αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν στο να μείνουν χωρίς ρεύμα. Συμβάλουν στο να παραμένει στο σβέρκο και να μας ξεζουμα το ίδιο παρασιτικό κυβερνητικό κηφηναριό. Είναι ένοχοι αλλά απαλλάσονται λόγω βλακείας.

Οσοι δεν πληρώνουν, ακόμα και αν έχουν, συμβάλουν, έστω και λίγο, στο να αντιληφθεί το αληταρίο που κυβερνά ότι η εποχή του πλάτσικιου πέρασε. Συμβάλουν έστω και λίγο στο απαλαγούμε από αυτό το αληταρίοΕπαναστάτες του καναπέ που μπουρδολογούν για να δικαιολογήσουν την παρανομία τους. Συμβάλλουν μόνο στο να μπουν νέοι φόροι, να έρθουν νέοι επίτροποι και να συντομεύσουν τη γενική, άτακτη χρεωκοπία.

GetRid
03-02-12, 14:51
Επαναστάτες του καναπέ που μπουρδολογούν για να δικαιολογήσουν την παρανομία τους. Συμβάλλουν μόνο στο να μπουν νέοι φόροι, να έρθουν νέοι επίτροποι και να συντομεύσουν τη γενική, άτακτη χρεωκοπία.

Στο bold κάτι πιάνεις!

Για τα υπόλοιπα σκεφτηκε και έγραψε ο Βάρναλης:

Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα
δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα.

Έτσι στη σκοτεινή ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
όπου μας έβρει μας πατεί.
Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!
http://www.youtube.com/watch?v=ifrW2jn_JH0

Basilhs23_
03-02-12, 15:03
Γιατί μονό με τσιγάρο και ποτό μπορώ να αυτοκτονήσω αν θέλω απλός δεν με απασχολεί όποτε και να πεθάνω και γιαυτο κάνω καταχρήσεις.

Μην σε παίρνει από κάτω φίλε και εγώ παραλίγο να επισκεφτώ ψυχολόγο τον Οκτώβρτο όταν ψήφισαν το χαράτσι και ειχα και κάποια άλλα προσωπικά, γράψτους όλους τους πολιτικούς και τους νόμους τους στα παλιά σου τα παπούτσια.

elman
03-02-12, 15:11
Μην σε παίρνει από κάτω φίλε και εγώ παραλίγο να επισκεφτώ ψυχολόγο τον Οκτώβρτο όταν ψήφισαν το χαράτσι και ειχα και κάποια άλλα προσωπικά, γράψτους όλους τους πολιτικούς και τους νόμους τους στα παλιά σου τα παπούτσια.

Σίγουρα κάποιοι μας θέλουν άβουλα όντα να κάνουμε ότι θέλουν εκείνοι δεν θα τους περάσει http://www.youtube.com/watch?v=CvdEXUkjZYU

Basilhs23_
03-02-12, 15:49
Σίγουρα κάποιοι μας θέλουν άβουλα όντα να κάνουμε ότι θέλουν εκείνοι δεν θα τους περάσει http://www.youtube.com/watch?v=CvdEXUkjZYU

Και εκτός από αυτό να μας κάνουν είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας για να περάσουν τα δικά τους. Είδη έχει επαληθευτεί αυτό ειδικά μέσω διαδυκτίου και forums άπειρες φορές.

gsenso
03-02-12, 16:13
Ζητούν από την μητέρα μου με 600 ευρώ σύνταξη να πληρώσει 650 ευρώ χαράτσι.
Ε δεν θα πληρώσει.

MNP-10
03-02-12, 16:24
@MNP
Τα έχουμε συζητήσει εκτενώς, πολλές φορές.


Εγω, οσο εχω χρονο διαθεσιμο, παντα θα απανταω οταν βλεπω στρεβλες αποψεις. Γιατι ενας πολυ καλος λογος που τα πραγματα εχουν ως εχουν ειναι η γενικοτερη αγνοια του κοσμου που μετα απο το πολυετες μπαραζ της συνταγματικης εκτροπης νομιζει οτι "ε ενταξει... νομοθετης ειναι μπορει να νομοθετει και αντισυνταγματικα - και αν βγει αργοτερα αντισυνταγματικο απο καποιο ΣτΕ it's ok". Η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν υπαρχει τιποτα οκ. Υπαρχουν σοβαροτατες ποινικες ευθυνες απλα αυτοι που ειναι επιφορτισμενοι να τις αποδωσουν, δε το κανουν. Και αυτοι, ΔΕΝ εκλεγονται.



Το σύστημα έτσι δουλεύει.


Και τι θες? Να το αποδεχτω?

Εσυ μπορεις να το αποδεχτεις.

Μπορεις επισης να κραζεις οσους ειναι υπερ της νομιμοτητας - αγνοωντας το πρωτο σκελος της παρανομιας και θεωρωντας οτι παρανομια ειναι μονο το δευτερο σκελος, της μη-υποταγης σε παρανομους νομους που παραβιαζουν βασικα ανθρωπινα δικαιωματα και το Συνταγμα. Οτι θες μπορεις να κανεις. Το τι θα κανει ο καθενας θα το γραψει η ιστορια. Αλλοι "διαβαζαν", αλλοι "δε διαβαζαν", αλλοι σιγονταριζαν τον οικονομικο κατακτητη, αλλοι ελεγαν να πειθαρχησουμε στα μετρα εξαθλιωσης και πτωχευσης του λαου (ωστε να μη πτωχευσουν οι τοκογλυφοι) κτλ κτλ. "Οτι γραφει δε ξε-γραφει". Ολοι οι μνημονιο-φαν ειχαν προειδοποιηθει απο το 2010 οτι η σταση τους θα τους ακολουθει για παντα.



Αν δεν σου αρέσει πρέπει ή να οργανώσεις επανάσταση και να ανατρέψεις το πολιτικό σκηνικό ή να συμμετάσχεις στις υπάρχουσες διαδικασίες και να εκλέξεις αντιπροσώπους που θα το κάνουν σε μικρότερο βαθμό.


Σε αντιθεση με την Αμερικη που ο κοσμος εκλεγει Δικαστες, στην Ελλαδα η Δικαστικη Εξουσια, η οποια οφειλει να ελεγχει την πολιτικη εξουσια, δεν εκλεγεται απο τον κοσμο. Κατα συνεπεια η κοινη αισθηση περι δικαιου βρισκεται σε πληρη αντιθεση με τη πραγματικοτητα των δικαστικων, και ειδικα των υψηλοβαθμων δικαστικων που ζουν σε "γυαλα" ως προς τη κοινωνια.

Ουτε επανασταση χρειαζεται, ουτε ανατροπη του πολιτικου σκηνικου. Πιστη εφαρμογη των Νομων και του Συνταγματος χρειαζεται. Κανενας πολιτικος δε μπορει να προβει σε εγκληματα κατα του Λαου εφοσον οι δικαστες δεν τον αφησουν ανενοχλητο. Ομως επειδη στη Δικαιοσυνη δε διαφαινεται αλλαγη anytime soon, ο κοσμος εχει βγει στους δρομους πιο μαζικα απο ποτε.



Επαναστάτες του καναπέ που μπουρδολογούν για να δικαιολογήσουν την παρανομία τους. Συμβάλλουν μόνο στο να μπουν νέοι φόροι, να έρθουν νέοι επίτροποι και να συντομεύσουν τη γενική, άτακτη χρεωκοπία.

Παρανομια ειναι η συνειδητη καταλυση του Συνταγματος απ'τον Νομοθετη σε θεμελιες αρχες του πολιτευματος, καθιστωντας τες ανενεργες. Αυτο αποτελει προπαρασκευαστικη πραξη εσχατης προδοσιας με τον Ποινικο ορισμο (και οχι καποιο αυθαιρετο ορισμο). Η αντισταση στην αντισυνταγματικη νομοθετηση και τους προδοτες (επαναλαμβανω, κατα τον ποινικο ορισμο σε οσους βαζουν το Συνταγμα στο "ψυγειο" καθιστωντας το μερικως ανενεργο) ειναι το ελαχιστο που υποχρεουνται να κανουν οι ελληνες πολιτες.



Άρθρο 22 Π.Κ.

Άμυνα

1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.

2. Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.

3. Το αναγκαίο μέτρο της άμυνας κρίνεται από το βαθμό επικινδυνότητας της επίθεσης, από το είδος της βλάβης που απειλούσε, από τον τρόπο και την ένταση της επίθεσης και από τις λοιπές περιστάσεις.


Οταν απειλουνται βασικα ανθρωπινα δικαιωματα (η σιτηση, η στεγαση, η προσβαση σε βασικες υπηρεσιες οπως υδρευση, ηλεκτροδοτηση, θερμανση) επειδη ενας Μπενυ αποφασισε ενα πρωϊ να σου παρει πχ 500 ή 1000 ευρω που ΔΕΝ τα εχεις (και αρα αναγκαστικα θα κοψεις απο τα αναγκαια ή θα βρεθεις στο δρομο με το σπιτι σου κατασχεμενο), τοτε ειναι δικαιη η αμυνα εφοσον διαπραττεται αναλογικα με το μετρο της επιθεσης. Πχ επιβολη πληρωμης => μη πληρωμη. Διακοπη ρευματος => αποτροπη διακοπης ρευματος ή επανασυνδεση, κτλ κτλ.

yiapap
03-02-12, 17:00
Το Άρθρο 22 του Ποινικού Κώδικα αναφέρεται σε επίθεση με σκοπό την πρόκληση σωματικών βλαβών αν θυμάμαι καλά.
Φυσικά εσύ επιλέγεις να το ερμηνεύεις διαφορετικά.

Για το δικαστικό σύστημα η άποψή μου είναι ότι πρόκειται περί τραγέλαφου. Αυτό όμως έχουμε. Θα ήταν καλύτερα αν είχαμε το σύστημα των ΗΠΑ; Δεν ξέρω. Οι προτιμήσεις του εκλογικού σώματος για τη σύνθεση της Βουλής δεν μου δίνουν κανένα περιθώριο αισιοδοξίας.

Αλλά γιατί έχουμε κολλήσει τόσο στο συγκεκριμένο Τέλος;
Το Τέλος επιτηδευματιών δεν είναι ίδια φάση; Όχι είναι χειρότερη φάση γιατί καλείται να πληρώσει ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ο άνεργος που έκοψε ένα ΑΠΥ των 100€.
Η έκτακτη εισφορά σε εισοδήματα που έχουν ήδη φορολογηθεί;
Το νέο μέτρο αιτιολόγησης έως 3000€ σε ασφαλιστικές εισφορές όταν το ίδιο το κράτος με τα δικά του ασφαλιστικά ταμεία απαιτεί πάνω από 3000€;
Το χαρτόσημο των 0,45€ που πλήρωσα χθες στο αστυνομικό τμήμα για ένα γνήσιο ενώ τον αξιωματικό υπηρεσίας τον πληρωνω εγώ;
Πόσα παραδείγματα ακόμη θέλεις;
Εν τέλει αν δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε αυτά που οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι ψηφίζουν τι στο διάολο πολιτικό σύστημα είναι αυτό; Γιατί εκλέγουμε τους συγκεκριμένους ανθρώπους; Για να λέμε μετά "α δεν ξέραμε, άλλα είχαν υποσχεθεί, δεν πληρώνω-δεν πληρώνω";

Μιλάτε για ανυπακοή λες και αυτή θα φέρει τον Σοσιαλιστικό Παράδεισο (με την καλή έννοια). Ε δεν θα τον φέρει! Μια κυβέρνηση εξίσου αθλια και ανίκανη με την υπάρχουσα/προηγούμενη θα φέρει σύμφωνα με τα γκάλοπ!

elman
03-02-12, 17:21
Και εκτός από αυτό να μας κάνουν είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας για να περάσουν τα δικά τους. Είδη έχει επαληθευτεί αυτό ειδικά μέσω διαδυκτίου και forums άπειρες φορές.

Ενωμένοι οι έλληνες αν θέλουν μπορούν να κάνουν θαύματα το θέμα είναι ποιος θα ενώσει τους έλληνες . μιας και πολίτικοι μας είναι όλοι πουλημένοι .ότι κάνουμε πρέπει να το κάνουμε μονοί μας χωρίς αφεντικά λαμογια από πάνω μας.

Undisputed
03-02-12, 18:26
φιλε μου επειδη μου απευθυνες τον λογο προσωπικα να σου απαντησω οταν δεν ξερεις καλο ειναι να μην μιλας (οταν εισαι εξω απο το χορο πολυ ευκολα λες την αποψη σου)

θα ηθελα να σε δω τι θα εκανες αν ησουν (μακροχρονια) ανεργος 3 χρονια τωρα και για να ζησεις να πρεπει να κανεις δουλειες (μαυρης εργασιας) οπως μοιρασμα διαφημιστικων φυλλαδιων για 10 εως 50 ευρω στην καλυτερη περιπτωση (σπανια) γιατι οι λαθρομεταναστες που τα μοιραζουν παιρνουν 10 ευρω και εχουν χαλασει και αυτη την δουλεια η να κανεις τον courrier για 10 ευρω τις 4 ωρες και η οικογενεια σου να ζουσε μονο απο μια συνταξη των 850 ευρω που παιρνει η μητερα σου.

οτι αφορα τωρα το ΧΑΡΑΤΣΙ (τελος ακινητων μεσω ΔΕΗ)

οπως και η ΔΕΗ

οπως φυσικα δεν μπορει να μην εχει ρευμα για αυτο επελεξε απο το υστερημα της να πληρωσει τις δυο δοσεις για τωρα και θα πληρωσει και τις επομενες.

αν δεν το πληρωσω και μου το κοψει το ρευμα η ΔΕΗ θα ερθεις να μου το συνδεσεις.?

αν απειλησουν με κατασχεση κτλ θα ερθεις να πληρωσεις εσυ.?




Προβληματιστηκα αν θα πρεπει να σου απαντησω μια και (αν και μονο σου τα εγραψες) μιλαμε για ευαισθητα πραγματα οπως η ανεργια κλπ.

Να πω απλα οτι οι ενεργειες σου να πληρωνεις οτιδηποτε σου καταλογιζουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ (ξαναλεω ΠΑΡΑΝΟΜΑ), θα σε οδηγησουν σε ακομα δυσκολοτερη κατασταση. Σκεψου αν δεν ειχε πληρωσει ΚΑΝΕΙΣ; Ψαξε στο διαδικτυο να δεις ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ επεσε η Θάτσερ....

Αντιλαμβανομαι απο οσα γραφεις ότι πετυχαν να σε φοβησουν και αυτο ειναι σεβαστο και μη κατακριτεο. Ολοι ανησυχουμε.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Αλλά γιατί έχουμε κολλήσει τόσο στο συγκεκριμένο Τέλος;
Το Τέλος επιτηδευματιών δεν είναι ίδια φάση; Όχι είναι χειρότερη φάση γιατί καλείται να πληρώσει ο οποιοσδήποτε, ακόμη και ο άνεργος που έκοψε ένα ΑΠΥ των 100€.
Η έκτακτη εισφορά σε εισοδήματα που έχουν ήδη φορολογηθεί;
Το νέο μέτρο αιτιολόγησης έως 3000€ σε ασφαλιστικές εισφορές όταν το ίδιο το κράτος με τα δικά του ασφαλιστικά ταμεία απαιτεί πάνω από 3000€;
Το χαρτόσημο των 0,45€ που πλήρωσα χθες στο αστυνομικό τμήμα για ένα γνήσιο ενώ τον αξιωματικό υπηρεσίας τον πληρωνω εγώ;
Πόσα παραδείγματα ακόμη θέλεις;
Εν τέλει αν δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε αυτά που οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι ψηφίζουν τι στο διάολο πολιτικό σύστημα είναι αυτό; Γιατί εκλέγουμε τους συγκεκριμένους ανθρώπους; Για να λέμε μετά "α δεν ξέραμε, άλλα είχαν υποσχεθεί, δεν πληρώνω-δεν πληρώνω";
!

Εχουμε κολλησει λογω της ΑΠΕΙΛΗΣ να σου κοψουν το ρευμα.

Αυριο επειδη δεν εχω πληρωσει το ΤΕΒΕ μου (1190 ευρω το διμηνο) θα μου κοβουν ... τι αραγε ... το νερο ;

Αν δεν πληρωσω τελη κυκλοφοριας ... θα μου παιρνουν το αυτοκινητο ; Θα με εμποδιζουν να αγοραζω πετρελαιο η αεριο για θερμανση ;

Απορω λοιπον γιατι ακομα συζηταμε ....

Zer0c00L
03-02-12, 18:35
εννοειτε οτι δεν εχω κατι προσωπικο ουτε μαζι σου ουτε με κανεναν

εμενα δεν με φοβιζουν γιατι δεν εχω τιποτα (κανενα περιουσιακο στοιχειο) ειμαι ανεργος και το μονο που μπορουν να μου κατασχεσουν ειναι το σωβρακο που φοραω και τα παππουτσια μου.

το μονο οπλο που εχω ειναι η ψηφος που φυσικα δεν θα παρουν εκτος αν ποτε παρουμε την κατασταση στα χερια μας τοτε θα βοηθησω και εγω με το να τους δειρω και να τους κρεμασω στο συνταγμα ολους/ες αυτους/ες που ονομαζονται "πολιτικοι-συνδικαλιστες" που για μενα ειναι κλεφτες-λαμογια οπως και ολους/ες αυτους/ες που τους ψηφισαν γιατι για μενα επισης ειναι συνενοχοι στο εγκλημα.

την μανα μου ομως που παιρνει συνταξη απο το ΙΚΑ και μπορουν να την φοβισουν βαση της νομοθεσιας

γιατι μπορουν να τις κοψουν απο την συνταξη το ποσο που θα χρωσταει στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΔΟΥ) επειδη δεν πληρωσε φορο

γιατι μπορουν να τις κοψουν την επικουρικη συνταξη (αν την λαβει ποτε...)

γιατι μπορουν να τις κοψουν το ρευμα αρα δεν μπορει να ζησει γιατι δεν θα μπορει να φαει...

γιατι μπορουν να τις παρουν το σπιτι και να μην εχει να μεινει

για αυτο ειπα ομορφα αυτα που λενε οι "επαναστατες" μεσω διαδικτυου αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις επιφυλαξεις μου γιατι τα προσφατα μεσω των διοδιων (επιτροπων κτλ)

καποιοι φιλοι-γειτονες-συγγενεις ακομα τρεχουν να γλυτωσουν να μην πληρωσουν το 20πλασιο σε προστιμο στο δικαστηριο και ουδεις απο επιτροπη αγωνα εχει εμφανιστει (τι και αν ειναι μελη)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Εχουμε κολλησει λογω της ΑΠΕΙΛΗΣ να σου κοψουν το ρευμα.

Αυριο επειδη δεν εχω πληρωσει το ΤΕΒΕ μου (1190 ευρω το διμηνο) θα μου κοβουν ... τι αραγε ... το νερο ;

Αν δεν πληρωσω τελη κυκλοφοριας ... θα μου παιρνουν το αυτοκινητο ; Θα με εμποδιζουν να αγοραζω πετρελαιο η αεριο για θερμανση ;

Απορω λοιπον γιατι ακομα συζηταμε ....

γιατι μπορεις να το αποκλεισεις

οτι αν δεν πληρωσεις το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) θα σου κοψουν κατι η απλα θα χασεις την ασφαλιση σου - ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη σου

αν δεν πληρωσεις τα τελη κυκλοφοριας θα σου παρουν το αυτοκινητο κτλ

φιλε μου απλα ελληνικα θα στο πω ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ

ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ (ΔΝΤ-ΕΚΤ-ΕΕ) η αλλιως οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ.

η αλλιως αυτοι που σου ΔΑΝΕΙΣΑΝ τα χρηματα για να ΖΕΙΣ.

αρα μπορουν να σου κανουν τα παντα.


ειδες τι ειπε το διεθνες δικαστηριο της χαγης που προσεφυγε η γερμανια εναντιων της ιταλιας και ελλαδας για τις αποζημειωσεις.

ΑΘΩΑ η γερμανια.

αυτα προς γνωση και συμμορφωση

πανε οι αποζημειωσεις "ονειρο ηταν και ξυπνησαμε"

MNP-10
03-02-12, 18:58
Το Άρθρο 22 του Ποινικού Κώδικα αναφέρεται σε επίθεση με σκοπό την πρόκληση σωματικών βλαβών αν θυμάμαι καλά.
Φυσικά εσύ επιλέγεις να το ερμηνεύεις διαφορετικά.


Δεν θυμασαι καλα, οποτε σε παραπεμπω να τον διαβασεις για να φρεσκαρεις τη μνημη σου. Ειναι στην αρχη-αρχη του Π.Κ. οπου οριζεται η φυση του αξιοποινου αλλα και η κατασταση νομιμης αμυνας.

Επισης η πεινα, η ελλειψη θερμανσης ή στεγασης απειλουν ευθεως με σωματικες βλαβες ή ακομα και θανατο τον ανθρωπο. Για να μην αναφερθω σε ψυχοσωματικες βλαβες ή αλλες κακουχιες που προκαλουν σοβαρες βλαβες και μειωση στο προσδοκιμο.



Αλλά γιατί έχουμε κολλήσει τόσο στο συγκεκριμένο Τέλος;


Η απαντηση εχει δωθει εδω και αιωνες:



The prince must consider, as has been in part said before, how to avoid those things which will make him hated or contemptible … when neither their property nor honour is touched, the majority of men live content, and he has only to contend with the ambition of a few, whom he can curb with ease in many ways.


Το "εχεις ελλειψη ρευστοτητας" = σου παιρνω το σπιτι ή θα σε αφησω να πεθανεις σε αυτο απο το κρυο, ειναι "κοκκινη γραμμη" για τη κοινωνια.

Btw, ενω βαφτιστηκε ως τελος, στην ουσια δεν υπαρχει καμμια τεκμηριωμενη ανταποδοτικοτητα. Αντισυνταγματικα παντα.



Πόσα παραδείγματα ακόμη θέλεις;


Μη μου λες για διπλοτριπλοφορολογηση, τα εχω φαει στη μαπα. Ειδικα με τ'ακινητα.

Για μισο σπιτι 100 τετραγωνικων, με βαραει στο

-Τεκμηριο
-ΕΤΑΚ
-ΕΤΤΗΔΕ

Ουσιαστικα 3 φορες φορολογηση για το ιδιο ακινητο - χωρις να βαζω τα δημοτικα τελη.



Εν τέλει αν δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε αυτά που οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι ψηφίζουν τι στο διάολο πολιτικό σύστημα είναι αυτό; Γιατί εκλέγουμε τους συγκεκριμένους ανθρώπους; Για να λέμε μετά "α δεν ξέραμε, άλλα είχαν υποσχεθεί, δεν πληρώνω-δεν πληρώνω";


Η απαντηση ειναι: Εξαπατηση εκλογεων / σφετερισμος εξουσιας / καταλυση θεμελιων αρχων του συνταγματος / παρανομη και αντισυνταγματικη νομοθετικη διαδικασια.

Το οτι εκλεχτηκαν καποτε νομιμως δε τους εδωσε "λευκη επιταγη" να κανουν οτι θελουν στην κοινωνια. Εδωσαν εναν ορκο να τηρησουν το Συνταγμα και τους Νομους και να εξυπηρετησουν το γενικο συμφερον του Ελληνικου λαου. Απ'τη στιγμη που δε το κανουν, ειναι επιορκοι και καπου εκει ληγει το κοινωνικο συμβολαιο της αναθεσης της εξουσιας. Η δε διωξη για το σφετερισμο της εξουσιας αρχιζει με την επαναφορα νομιμης κυβερνησης οπως οριζει το Συνταγμα αρθρο 120.3.



Μιλάτε για ανυπακοή λες και αυτή θα φέρει τον Σοσιαλιστικό Παράδεισο (με την καλή έννοια). Ε δεν θα τον φέρει! Μια κυβέρνηση εξίσου αθλια και ανίκανη με την υπάρχουσα/προηγούμενη θα φέρει σύμφωνα με τα γκάλοπ!

Καμμια παραταξη δε συγκεντρωνει ποσοστα αυτοδυναμιας - ακομα και με το καλπονοθευτικο συστημα τυπου πιτσαριας "στις 3 ψηφους η 1 δωρο".

Undisputed
03-02-12, 19:21
η αλλιως αυτοι που σου ΔΑΝΕΙΣΑΝ τα χρηματα για να ΖΕΙΣ.

αρα μπορουν να σου κανουν τα παντα.



Προσωπικα εμενα δεν μου δανεισε κανεις και δεν ζω με λεφτα κανενος, ποτε δεν το εκανα ουτε θα το κανω. Μονο η Eurobank ... με δανεισε (^&^@%$#).

Το τι θα μου κανουν και σε μενα και σε ολους, εξαρταται απο την ανοχη μας. Ξαναλεω να ψαξεις και να δεις γιατι επεσε η Θατσερ.


http://www.youtube.com/watch?v=JVok-8zJMK (http://www.youtube.com/watch?v=JVok-8zJMKE)E

button
03-02-12, 21:57
http://news247.gr/ellada/eidiseis/apallaxthkan_apo_to_xaratsi.1600286.html

Και αν αντικαταστήσουν Διευθυντή

Zer0c00L
04-02-12, 01:04
Προσωπικα εμενα δεν μου δανεισε κανεις και δεν ζω με λεφτα κανενος, ποτε δεν το εκανα ουτε θα το κανω. Μονο η Eurobank ... με δανεισε (^&^@%$#).

Το τι θα μου κανουν και σε μενα και σε ολους, εξαρταται απο την ανοχη μας. Ξαναλεω να ψαξεις και να δεις γιατι επεσε η Θατσερ.

[/URL]
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=JVok-8zJMKE"]http://www.youtube.com/watch?v=JVok-8zJMK
(http://www.youtube.com/watch?v=JVok-8zJMKE)E

η θατσερ επεσε γιατι υπηρχε αντιδραση "οργανωμενη"

εδω τετοιο πραγμα δεν θα το δεις ουτε εσυ ουτε εγω ποτε

ο ελληνας φιλε μου κοιταει τον εαυτο του και την οικογενεια του ποτε δεν κοιταει το συνολο ουτε εχει το μυαλο να καταλαβει τι μπορει να κανει οργανωμενα και ενωμενα ως πληθος αλλα αντιδραει ατομικα η συλλογικα (συνδικαλιστες) για αυτο το διαιρει και βασιλευε των κυβερνωντων μια χαρα βασιλευει.

alexgk
04-02-12, 03:24
http://i.imgur.com/ivfTi.jpg


Οι κακοί πολίτες που κλέβανε από το κράτος είναι υπεύθυνοι για όλη αυτή την κατάσταση;

Μιλάς σοβαρά τώρα;
Οι κακοί αυτοί πολίτες είναι 4100 για οφειλές προς το κράτος από 150.000 ευρώ και πάνω. Πόσοι είναι αυτοί που χρώστανε κάτω από 150.000 ευρώ είναι άγνωστο. Οι 4.100 οφειλέτες χρωστάνε στο κράτος 14 δις ευρώ.
Οι παραπάνω είναι οι γνωστοί κάπως. Σε αυτούς υπάρχουν άγνωστοι εφοριακοί και υπάλληλοι της πολεοδομίας που λαδώνονταν και έχουν φουσκωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς. Υπάρχουν γιατροί που με φακελάκια έχουν επίσης φουσκουμένους τραπεζικούς λογαριασμούς, υπάρχουν καθηγητές που από καλά ιδιαίτερα έχουν μαύρα χρήματα, προμηθευτές του δημοσίου που έχουν πάρει μίζες, έχουν βγάλει χρήματα από υπερκοστολογήσεις δημοσίων έργων. Υπάρχουν επιχειρηματίες που πήρανε επιδοτήσεις στα δάνεια που θα πήγαιναν στην ελληνική μεταποίηση και πήγανε τελικά στην σκοπιανή. Υπάρχουν γιατροί, δικηγόροι, ηλεκτρολόγοι, που δεν κόβουν αποδείξεις και κρύβουν μεγάλα εισόδηματα.
Ε όλοι αυτοί επί μία 30κονταετία έχουν κοστίσει αρκετά δις ευρώ και έχουν και αυτοί ευθύνη για το σημερινό χάλι.

Undisputed
04-02-12, 03:37
Οι κακοί αυτοί πολίτες είναι 4100 για οφειλές προς το κράτος από 150.000 ευρώ και πάνω. Πόσοι είναι αυτοί που χρώστανε κάτω από 150.000 ευρώ είναι άγνωστο. Οι 4.100 οφειλέτες χρωστάνε στο κράτος 14 δις ευρώ.
Οι παραπάνω είναι οι γνωστοί κάπως. Σε αυτούς υπάρχουν άγνωστοι εφοριακοί και υπάλληλοι της πολεοδομίας που λαδώνονταν και έχουν φουσκωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς. Υπάρχουν γιατροί που με φακελάκια έχουν επίσης φουσκουμένους τραπεζικούς λογαριασμούς, υπάρχουν καθηγητές που από καλά ιδιαίτερα έχουν μαύρα χρήματα, προμηθευτές του δημοσίου που έχουν πάρει μίζες, έχουν βγάλει χρήματα από υπερκοστολογήσεις δημοσίων έργων. Υπάρχουν επιχειρηματίες που πήρανε επιδοτήσεις στα δάνεια που θα πήγαιναν στην ελληνική μεταποίηση και πήγανε τελικά στην σκοπιανή. Υπάρχουν γιατροί, δικηγόροι, ηλεκτρολόγοι, που δεν κόβουν αποδείξεις και κρύβουν μεγάλα εισόδηματα.
Ε όλοι αυτοί επί μία 30κονταετία έχουν κοστίσει αρκετά δις ευρώ και έχουν και αυτοί ευθύνη για το σημερινό χάλι.


Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την ΜΙΣΗ αληθεια. Και αυτα που λες ειναι η μιση.

Οι οφειλετες που λες: Αν οφείλουν ΦΠΑ ή Φόρο οκ. Αν οφείλουν ΠΡΟΣΤΙΜΑ και ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, τοτε ΟΧΙ οκ. Ο Φυντανίδης (που δεν γνωριζω και δεν συμπαθω) πήγε μεσα για 140.000 ευρω χρεος με βασικο ποσο χρεους 35.000 ευρω (τα υπολοιπα ειναι προσαυξήσεις).


Για την φοροδιαφυγη που λες: Πιστευεις ότι μόνο στην Ελλάδα υπαρχει φοροδιαφυγή ; Και πιστεύεις ότι η φοροδιαφυγή ειναι να μην κοψεις αποδειξη/τιμολογιο ;

Λοιπόν και στην Ευρώπη και στην Αμερική ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ η φοροδιαφυγή (και η μαυρη εργασια). Και η φοροδιαφυγη δεν ειναι μονο η μη εκδοση παραστατικων, αλλα και αλλα μεγαλυτερα (πχ συναλλαγες μεταξυ ομιλου εταιριων, price transfer κλπ κλπ).

Επίσης τα χρήματα της "μικρης" φοροδιαφυγης (τα 2/3 απο ότι λενε μελετες) πανε απευθείας στην καταναλωση και καπου φορολογουνται ετσι και αλλιως.

Ας αφησουμε λοιπον τα παραμυθια. Επιτελους.

Παραμυθια που καλλιεργουν αυτοι που πραγματικα ΦΤΑΙΝΕ. Οι πολιτικοί.

MNP-10
04-02-12, 04:15
Οι οφειλετες που λες: Αν οφείλουν ΦΠΑ ή Φόρο οκ. Αν οφείλουν ΠΡΟΣΤΙΜΑ και ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, τοτε ΟΧΙ οκ. Ο Φυντανίδης (που δεν γνωριζω και δεν συμπαθω) πήγε μεσα για 140.000 ευρω χρεος με βασικο ποσο χρεους 35.000 ευρω (τα υπολοιπα ειναι προσαυξήσεις).


Εδω υπηρχε ενας στη λιστα που χρωσταγε ~1 δις ευρω μονος του... Καποιος εγραψε, δε θυμαμαι ποιος, οτι προκειται περι ενος απατεωνα λογιστη στον οποιο εχουν επιβληθει τεραστια προστιμα. Φυσικα λογιστες με 1 δις περιουσια δεν υπαρχουν :lol:

Undisputed
04-02-12, 04:27
Εδω υπηρχε ενας στη λιστα που χρωσταγε ~1 δις ευρω μονος του... Καποιος εγραψε, δε θυμαμαι ποιος, οτι προκειται περι ενος απατεωνα λογιστη στον οποιο εχουν επιβληθει τεραστια προστιμα. Φυσικα λογιστες με 1 δις περιουσια δεν υπαρχουν :lol:

Ναι διοτι (α) υπαρχει ΑΣΑΦΕΙΑ σε ολα αυτα τα προστιμα (β) σου βαζουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσα για να πας και να λαδωσεις ....

και εχουν καταστρεψει πολυ κοσμο. Οχι οτι δεν υπαρχουν οφειλετες απατεωνες ..

Απλα λεω και μια αλλη οπτικη.

no_logo
04-02-12, 13:22
Τι κρύβεται πίσω από την κουκούλα του μαυραγορίτη

Χθες το απόγευμα, στις 6.30 μ.μ., παρά τη χιονόπτωση και το τσουχτερό κρύο, εκατοντάδες πολίτες της Χαλκίδας, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Πρωτοβουλίας μας, μαζί με εκπροσώπους συλλογικοτήτων από την Αθήνα (από το «Δεν πληρώνω», τη Λαϊκή Συνέλευση Δάφνης-Υμηττού, την πρωτοβουλία εκπαιδευτικών Αμαρουσίου κ.ά.), πραγματοποιήσαμε παράσταση στα γραφεία (οδ. Φαβιέρου 9) της εταιρίας Provision Omsse ΕΞ.Υ.Π.Π., που είναι συμβεβλημένη με τη ΔΕΗ για τις διακοπές ηλεκτροδότησης στην πόλη μας και σε περιοχές της Αττικής (Μαρούσι, Πεύκη, Κηφισιά, Χαλάνδρι, Ν. Ψυχικό κ.ά.). Επιδεικνύοντας μάλιστα ιδιαίτερο «ζήλο», αφού οι άνθρωποί της, σπάζοντας παράνομα τις κλειδαριές, έκοψαν το ρεύμα σε σπίτι ζεύγους ανήμπορων γερόντων.

Εκτός από τα διάφορα ευτράπελα που ακολούθησαν τον εντοπισμό του υπεύθυνου, ο οποίος, κυνηγημένος, εν μέσω της γενικευμένης κατακραυγής και χλεύης, κατέφυγε τρέχοντας στην αστυνομική διεύθυνση της πόλης μας, ανακαλύψαμε και ορισμένα άλλα ενδιαφέροντα. Ο κατ’ ουσία υπεύθυνος της επιχείρησης είναι ο γιατρός, με ειδικότητα ειδικού παθολόγου – τρομάρα του – που εργάζεται με καθεστώς αποκλειστικής απασχόλησης ιατρού εργασίας και με παχυλότατη αμοιβή αρκετών χιλιάδων ευρώ, στη δημοσίου ενδιαφέροντος πολεμική βιομηχανία Ε.Α.Β., «κύριος» Ιωάννης Φλέσουρας.

Ο ίδιος τύπος, από το 1996, αρχικά με έδρα τη Θήβα και στη συνέχεια τη Χαλκίδα, ιδρύει την OMSSE Ltd, η οποία στο εξής θα γνωρίσει μεγάλες δόξες, που απεικονίζονται ανάγλυφα στις πολλές και ενδιαφέρουσες προσθήκες-τροποποιήσεις της επωνυμίας της αλλά και της δραστηριότητάς της. Σήμερα, ο εν λόγω κύριος, μέσα από διαδρομές που εύκολα μπορεί να συμπεράνει κανείς, έχει απλώσει την «ευαγή» επιχειρηματική του δράση, μέσα από μια εταιρική «ομπρέλα» υπό τον τίτλο Provision S.A. Η οποία ασχολείται κυριολεκτικά με τα πάντα: από κέντρα αδυνατίσματος και ομορφιάς μέχρι ιατρικούς εξοπλισμούς και ιδιωτικές υπηρεσίες υγείας. Από παροχή εξωτερικών υπηρεσιών υγιεινής και ασφάλειας σε ιδιωτικές και δημόσιες επιχειρήσεις μέχρι υπηρεσίες προστασίας (βλ. «ενοικίαση» γιατρών και τεχνικών ασφαλείας, κοινώς νταβατζηλίκι). Φυσικά, η εταιρία του συμπεριλαμβάνεται διαχρονικά στον κατάλογο των αδειοδοτημένων ΕΞ.Υ.Π.Π. (εξωτερικές υπηρεσίες προστασίας και πρόληψης). Ενός «θεσμού» κατάπτυστου, που προωθεί την ακραία εμπορευματοποίηση της υγιεινής και ασφάλειας των εργαζομένων και ενοχοποιείται για μια σειρά σκανδάλων, ενός «θεσμού» που έχει εκτραφεί μέσα από το γνωστό πλαίσιο της «απελευθέρωσης» και της «ευελιξίας» στην αγορά εργασίας. Πρόσφατα δε, τον Αύγουστο του 2010, αυτός και η σύζυγός του, Κωνσταντίνα Καρυοπούλη, ίδρυσαν δύο εταιρίες με έδρα την πόλη μας και αντικείμενο τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Σ’ αυτό το σύμπλεγμα της λαμογιάς αναθέτει η Δ.Ε.Η. εργολαβικά το κόψιμο του ρεύματος, τις οίδε μέσα από ποιες διαδικασίες και ποιες συμβάσεις ανάθεσης.

Κι αναρωτιέται ο κάθε απλός άνθρωπος πώς μπορούν αυτά τα ανθρωποειδή να δείχνουν τόση αναλγησία μπροστά στον πόνο των χειμαζόμενων συμπολιτών μας. Μα τέτοιοι ακριβώς «άνθρωποι» συναρθρώνουν αυτό το σύστημα, που από κάθε ρωγμή του αναβλύζει σαπίλα και αποφορά που δεν κρύβεται.

Οι άνθρωποι αυτοί, της «πράσινης» ανάπτυξης και της κατάμαυρης επιχειρηματικότητας, δεν ντρέπονται κιόλας να διαφημίζουν μέσω της ιστοσελίδας τους (www.provision-sa.gr) την προσήλωσή τους στη στρατηγική και την ταυτότητα του «επιχειρηματικού πολιτισμού». Που όπως λένε οι ίδιοι ανενδοίαστα: «αναδεικνύει την ευαισθησία και το ενδιαφέρον, τη μέριμνα και την αλληλεγγύη [.] απομακρύνονται από τις παραδοσιακές αντιλήψεις που περιορίζουν τους κοινωφελείς σκοπούς. Η παραγωγή κοινωνικής αξίας είναι τρόπος λειτουργίας και τρόπος ζωής της επιχείρησης». Είναι τόσο ψεύτες ή μήπως τόσο θρασύτατα ειλικρινείς; Γιατί ακριβώς αυτή η «ηθική» και ο «πολιτισμός» τους είναι η ηθική και ο πολιτισμός της επιχειρηματικότητας που διατυμπανίζουν νυχθημερόν όλα τα παπαγαλάκια του συστήματος. Δοξάστε τους.

Καλούμε το Σωματείο Εργαζομένων στην Ε.Α.Β., τον Ιατρικό Σύλλογο και το Εμπορικό Επιμελητήριο της πόλης μας να πάρουν θέση, να προχωρήσουν στις δέουσες κυρώσεις, στην ηθική τουλάχιστον αποβολή του εν λόγω «επιστήμονα»-επιχειρηματία- έμπορου του ανθρώπινου πόνου. Καλούμε σε συντονισμό δράσης τις συλλογικότητες και τις λαϊκές συνελεύσεις των περιοχών της Αττικής που πλήττονται άμεσα από τη δράση του εν λόγω κυκλώματος, δίνοντας ραντεβού στη συνάντηση των λαϊκών συνελεύσεων στην Πάντειο, στις 11/2/2012. Καλούμε κάθε πολίτη να πυκνώσει τις γραμμές, τις συνελεύσεις μας (κάθε Δευτέρα βράδυ 8.00 μ.μ. στην αίθουσα του Ε.Κ.), τις δράσεις του κινήματος ενάντια στα χαράτσια, να πλαισιώσει τις ομάδες περιφρούρησης και αλληλεγγύης σε κάθε γειτονιά.

Χθες το βράδυ ξεσκεπάσαμε την κουκούλα ενός μαυραγορίτη δωσίλογου.

Όλοι μαζί μπορούμε να τους νικήσουμε, να τους πετάξουμε μια και καλή στη θάλασσα.

Να τους ανατρέψουμε. Και αυτούς και όλο το σύστημα που τους δημιουργεί και τους εκτρέφει.

Λαϊκή Συνέλευση Χαλκίδας, 31/1/2012
http://www.aformi.gr/2012/02/τι-κρύβεται-πίσω-από-την-κουκούλα-του-μ/

bluesattack
04-02-12, 13:38
Επίσης τα χρήματα της "μικρης" φοροδιαφυγης (τα 2/3 απο ότι λενε μελετες) πανε απευθείας στην καταναλωση και καπου φορολογουνται ετσι και αλλιως.

Ας αφησουμε λοιπον τα παραμυθια. Επιτελους.

Παραμυθια που καλλιεργουν αυτοι που πραγματικα ΦΤΑΙΝΕ. Οι πολιτικοί.

Ναι ας αφησουμε τα παραμυθια επιτελους .Το παραμυθι της παραοικονομιας που στηριζει την οικονομια .Δεν θα πληρωνει ο μισθωτος και ο συνταξιουχους τα καγιεν , τα ιδιωτικα φροντιστηρια και τις πλασμα των φοροφυγαδων , μικρων και μεγαλων.
Και ουτε το βαρελι ειναι χωρις πατο .

aroutis
04-02-12, 14:18
Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την ΜΙΣΗ αληθεια. Και αυτα που λες ειναι η μιση.

Οι οφειλετες που λες: Αν οφείλουν ΦΠΑ ή Φόρο οκ. Αν οφείλουν ΠΡΟΣΤΙΜΑ και ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, τοτε ΟΧΙ οκ. Ο Φυντανίδης (που δεν γνωριζω και δεν συμπαθω) πήγε μεσα για 140.000 ευρω χρεος με βασικο ποσο χρεους 35.000 ευρω (τα υπολοιπα ειναι προσαυξήσεις).


Για την φοροδιαφυγη που λες: Πιστευεις ότι μόνο στην Ελλάδα υπαρχει φοροδιαφυγή ; Και πιστεύεις ότι η φοροδιαφυγή ειναι να μην κοψεις αποδειξη/τιμολογιο ;

Λοιπόν και στην Ευρώπη και στην Αμερική ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ η φοροδιαφυγή (και η μαυρη εργασια). Και η φοροδιαφυγη δεν ειναι μονο η μη εκδοση παραστατικων, αλλα και αλλα μεγαλυτερα (πχ συναλλαγες μεταξυ ομιλου εταιριων, price transfer κλπ κλπ).

Επίσης τα χρήματα της "μικρης" φοροδιαφυγης (τα 2/3 απο ότι λενε μελετες) πανε απευθείας στην καταναλωση και καπου φορολογουνται ετσι και αλλιως.

Ας αφησουμε λοιπον τα παραμυθια. Επιτελους.

Παραμυθια που καλλιεργουν αυτοι που πραγματικα ΦΤΑΙΝΕ. Οι πολιτικοί.
Τα παραμύθια να τα αφήσεις εσύ. Αν έχεις στοιχεία για τη φοροδιαφυγή σε χώρες όπως πχ η Αμερική και ο Καναδας, σε περιμένω να τα φέρεις. Σε αντίθετη περίπτωση απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις άνευ επιχειρηματολογίας.
Οταν ειναι γνωστό ότι το IRS στην Αμερική τσεκουρώνει και καμία σχέση δεν έχει ο τρόπος λειτουργίας του με την εφορία στην Ελλάδα , τι ακριβώς κάθεσαι και συγκρίνεις, δεν κατανοώ.

Επίσης, το μεγαλύτερο παραμύθι από ολα ειναι η στήριξη της πραγματικής οικονομίας μέσω της φοροδιαφυγης. Ειδικά σε μία περίοδο όπου τιθενται στόχοι σε επίπεδο συλλογής στόχων (κάτι btw που έτσι και αλλιώς έπρεπε να γίνεται σε επίπεδο προϋπολογιισμών), οι φόροι που ΔΕΝ μαζεύονται γιατί κάποιοι εξυπνάκηδες φοροδιαφεύγουν, ειναι βάρος στους συνεπείς πολίτες που τελικά ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ για τη παραβατική συμπεριφορά των φοροφυγάδων.

Απλά πράγματα ειναι, ενα και ενα κάνει 2 και όχι 11 όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να τα παρουσιάσουν διαφορετικα!

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδω υπηρχε ενας στη λιστα που χρωσταγε ~1 δις ευρω μονος του... Καποιος εγραψε, δε θυμαμαι ποιος, οτι προκειται περι ενος απατεωνα λογιστη στον οποιο εχουν επιβληθει τεραστια προστιμα. Φυσικα λογιστες με 1 δις περιουσια δεν υπαρχουν :lol:Οταν φοροδιαφεύγει κάποιος θα υπάρξουν πρόστιμα. Η στρέβλωση υπάρχει εκει που κανονικά θα έπρεπε μετά τον πρώτο χρόνο (και για ένα ποσο και άνω προφανώς) να τον μπουζουριάζουν αντι απλά να συνεχίζουν να προσαυξάνουν στο ποσο.

Το πρόβλημα ειναι ότι έχουμε τη προσφιλή συνήθεια να θέλουμε να ανακαλύπτουμε τον τροχό στην Ελλάδα.

Undisputed
04-02-12, 15:28
Τα παραμύθια να τα αφήσεις εσύ. Αν έχεις στοιχεία για τη φοροδιαφυγή σε χώρες όπως πχ η Αμερική και ο Καναδας, σε περιμένω να τα φέρεις. Σε αντίθετη περίπτωση απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις άνευ επιχειρηματολογίας.
Οταν ειναι γνωστό ότι το IRS στην Αμερική τσεκουρώνει και καμία σχέση δεν έχει ο τρόπος λειτουργίας του με την εφορία στην Ελλάδα , τι ακριβώς κάθεσαι και συγκρίνεις, δεν κατανοώ.



κανενα παραμυθι, εχοντας ζησει στην Αμερικη για 6 χρονια και εχοντας επισης ζηση σε μια κεντρικη ευρωπαικη χωρα (οχι βαλκανικη), τα ειδα με τα ματια μου.

Ολα τα αλλα ειναι τριχες κατσαρες.

Η διαφορα ειναι μια. Στην Ελλάδα την φοροδιαφυγη δεν κυνηγουν και ειναι καθεστως, ενω αλλου ειναι δυσκολο, ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, και την αποφευγουν.

Αλλα το οτι δεν υπαρχει ειναι τεραστιο παραμυθι.

alexgk
04-02-12, 15:32
Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την ΜΙΣΗ αληθεια. Και αυτα που λες ειναι η μιση.

Οι οφειλετες που λες: Αν οφείλουν ΦΠΑ ή Φόρο οκ. Αν οφείλουν ΠΡΟΣΤΙΜΑ και ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, τοτε ΟΧΙ οκ. Ο Φυντανίδης (που δεν γνωριζω και δεν συμπαθω) πήγε μεσα για 140.000 ευρω χρεος με βασικο ποσο χρεους 35.000 ευρω (τα υπολοιπα ειναι προσαυξήσεις).


Για την φοροδιαφυγη που λες: Πιστευεις ότι μόνο στην Ελλάδα υπαρχει φοροδιαφυγή ; Και πιστεύεις ότι η φοροδιαφυγή ειναι να μην κοψεις αποδειξη/τιμολογιο ;

Λοιπόν και στην Ευρώπη και στην Αμερική ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ η φοροδιαφυγή (και η μαυρη εργασια). Και η φοροδιαφυγη δεν ειναι μονο η μη εκδοση παραστατικων, αλλα και αλλα μεγαλυτερα (πχ συναλλαγες μεταξυ ομιλου εταιριων, price transfer κλπ κλπ).

Επίσης τα χρήματα της "μικρης" φοροδιαφυγης (τα 2/3 απο ότι λενε μελετες) πανε απευθείας στην καταναλωση και καπου φορολογουνται ετσι και αλλιως.

Ας αφησουμε λοιπον τα παραμυθια. Επιτελους.

Παραμυθια που καλλιεργουν αυτοι που πραγματικα ΦΤΑΙΝΕ. Οι πολιτικοί.

Μεγάλη υποστήριξη δίνεις στη φοροδιαφυγή :hmm: Στις άλλες χώρες που λες όπως Αγγλία (όπου βουλευτές βρήκαν το μπελά τους για φοροδιαφυγή), Γαλλία (την ιδιοκτήτρια μια μεγάλης εταιρίας καλυντικών την ξεφτύλισαν τα ΜΜΕ για φοροδιαφυγή), τη Γερμανία (μία βουλευτής "ξέχασε" να δηλώσει ακίνητο στη Σαντορίνη αν δεν κάνω λάθος), στην Αμερική (πέφτουν κάτι πρόστιμα βαρβάτα για παραβίαση του νόμου περί μονοπωλείων, για οφειλές στο κράτος), όχι μόνο τιμωρείται ο φοροφυγάς, αλλά γίνεται και γνωστός όσο ψηλά και αν είναι. Υπάρχει βέβαια φοροδιαφυγή, όχι όμως στα Ελληνικά επίπεδα.
Στη διαφθορά χτυπάμε πρωτιές στην παγκόσμια λίστα και ένας από τους λόγους είναι και η φοροδιαφυγή.
Οι αυξήσεις στα πρόστημα γιατί να μην πληρωθούν; Για να επικροτήσουμε την απαξίωσης της φορολογικής συνείδησης που δεν έχει ο μεγαλοεπιχειρηματίας τη στιγμή που ο μικρομεσαίος αν χρωστάει στην εφορία μπορεί να μπει και μέσα για μικροφειλές;
Ο Φυντανίδης που ούτε εγώ τον ξέρω δεν τα πλήρωσε τα 35.000 γιατί; Μήπως γιατί όπως πολλοί περίμενε να του τα σβήσουν οι διαπλεκόμενοι πολιτικοί αλλά τελικά δεν έγινε η συναλλαγή γιατί τώρα υπάρχουν οι ξένοι που ξεσκωνίζουν στο υπουργείο οικονομικών τις οφειλές προς το δημόσιο;
Προσωπικά δε μπορώ σε όλους αυτούς να μη δώσω μεγάλο μερίδιο ευθύνης ειδικά όταν σκέφτομαι πως αυτό το κάνουν για 30 χρόνια και εις βάρος των μισθωτών και συνταξιούχων.
Οι πολιτικοί φυσικά και φταίνε γιατί δημιούργησαν αυτό το μπάχαλο. Δε θα ξεχάσω τον Μαγγίνα που ήτανε υπουργός εργασίας και ταυτόχρωνα είχε μετανάστες ανασφάλιστους στη βίλα που είχε με άδεια αναψυκτηρίου. Και πόσοι σαν αυτόν θα υπάρχουν και δεν τους έχουμε μάθει.
Εσύ φυσικά μπορείς και δικαίωμά σου. Όπως το λες, είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Undisputed
04-02-12, 15:42
Μεγάλη υποστήριξη δίνεις στη φοροδιαφυγή :hmm: Στις άλλες χώρες που λες όπως Αγγλία (όπου βουλευτές βρήκαν το μπελά τους για φοροδιαφυγή), Γαλλία (την ιδιοκτήτρια μια μεγάλης εταιρίας καλυντικών την ξεφτύλισαν τα ΜΜΕ για φοροδιαφυγή), τη Γερμανία (μία βουλευτής "ξέχασε" να δηλώσει ακίνητο στη Σαντορίνη αν δεν κάνω λάθος), στην Αμερική (πέφτουν κάτι πρόστιμα βαρβάτα για παραβίαση του νόμου περί μονοπωλείων, για οφειλές στο κράτος), όχι μόνο τιμωρείται ο φοροφυγάς, αλλά γίνεται και γνωστός όσο ψηλά και αν είναι. Υπάρχει βέβαια φοροδιαφυγή, όχι όμως στα Ελληνικά επίπεδα.
Στη διαφθορά χτυπάμε πρωτιές στην παγκόσμια λίστα και ένας από τους λόγους είναι και η φοροδιαφυγή.
Οι αυξήσεις στα πρόστημα γιατί να μην πληρωθούν; Για να επικροτήσουμε την απαξίωσης της φορολογικής συνείδησης που δεν έχει ο μεγαλοεπιχειρηματίας τη στιγμή που ο μικρομεσαίος αν χρωστάει στην εφορία μπορεί να μπει και μέσα για μικροφειλές;
Ο Φυντανίδης που ούτε εγώ τον ξέρω δεν τα πλήρωσε τα 35.000 γιατί; Μήπως γιατί όπως πολλοί περίμενε να του τα σβήσουν οι διαπλεκόμενοι πολιτικοί αλλά τελικά δεν έγινε η συναλλαγή γιατί τώρα υπάρχουν οι ξένοι που ξεσκωνίζουν στο υπουργείο οικονομικών τις οφειλές προς το δημόσιο;




Γιατι πολλοι απαντατε οχι στην ουσια αλλα με προσωπικα υπονοουμενα ;

Γιατι εισαι σκεπτικος με τις αποψεις μου και προβληματιζεσαι με :hmm: ;

Μηπως επειδη ολα αυτα που λεω ειναι πραγματικα ...

Τα προστιμα αγαπητε φιλε πρεπει να ειναι λογικα. Οχι επιτηδες εξωντοντικα ωστε να σε εχουν ΟΜΗΡΟ. Προφανως δεν εχει σχεση με επιχειρησεις κλπ, αν ειχες θα τα εβλεπες διαφορετικα.

Πουθενα στην Ευρωπη δεν υπαρχουν τετοια παραλογα και εξωντοντικά προστιμα. Ακομα και το παρανομο παρκαρισμα, το προστιμο ειναι 10 ευρω.

Δεν ειμαι υπερ της φοροδιαφυγης, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι. Οχι αλλα παραμυθια οτι η φοροδιαφυγη μας εφερε εδω που μας εφερε.

Να σου πω και κατι ; Αν δεν υπηρχε η φοροδιαφυγη στην Ελλάδα, απλα θα ειχαμε 2.000.000 δημοσιους αντι 1.000.000.

Απλο.

Basilhs23_
04-02-12, 16:02
Εδω υπηρχε ενας στη λιστα που χρωσταγε ~1 δις ευρω μονος του... Καποιος εγραψε, δε θυμαμαι ποιος, οτι προκειται περι ενος απατεωνα λογιστη στον οποιο εχουν επιβληθει τεραστια προστιμα. Φυσικα λογιστες με 1 δις περιουσια δεν υπαρχουν :lol:

Μάλλον εγώ πρέπει να το είχα γράψει. Είχε στήσει κομπίνα με πλαστά τιμολόγια από τα οποία έχασε το κράτος εκατομμύρια δραχμές τότε, αυτά του τα καταλόγισαν να τα πληρώσει συν τις προσαυξήσεις επί 12-13 χρόνια που δεν πληρώθηκε τίποτα και έφτασε το ~1 δις.

Undisputed
04-02-12, 16:09
Μάλλον εγώ πρέπει να το είχα γράψει. Είχε στήσει κομπίνα με πλαστά τιμολόγια από τα οποία έχασε το κράτος εκατομμύρια δραχμές τότε, αυτά του τα καταλόγισαν να τα πληρώσει συν τις προσαυξήσεις επί 12-13 χρόνια που δεν πληρώθηκε τίποτα και έφτασε το ~1 δις.

Λοιπον σε αυτη την περιπτωση θαπρεπε να ειναι φυλακη λογω πλαστων τιμολογιων.

Ποιος ο λογος να καταλογισεις ενα τεραστιο προστιμο αν δεν μπορει να πληρωθει ;

Basilhs23_
04-02-12, 16:15
Λοιπον σε αυτη την περιπτωση θαπρεπε να ειναι φυλακη λογω πλαστων τιμολογιων.

Ποιος ο λογος να καταλογισεις ενα τεραστιο προστιμο αν δεν μπορει να πληρωθει ;

Είπαν οτι είναι ήδη στην φυλακή αυτός από το 2000.

Για το δεύτερο. Για μένα θα έπρεπε πρώτα το ΥΠΟΙΚ να διαπιστώσει ποια από όλα αυτά τα πρόστιμα/οφειλές των ΝΠ και ΦΠ είναι δυνατόν να εισπραχθούν και μετά να βγάλουν τις λίστες, ή έστω να δημοσιευτούν οι λίστες και να υπάρχει μια σημείωση δίπλα στα ονόμα οτι αυτό είναι εισπράξιμο εκείνο μη εισπράξιμο. Πρακτικά δηλαδή να υπάρξει κάποιου είδους παραγραφή.

Το είχαν προσπαθήσει να το κάνουν νομίζω επί Παπακωνσταντίνου, αλλά γκρίνιαζε όλη η βουλή τότε οτι πάνε να τα χαρίσουν στους φοροφυγάδες. :whistle:

PetrosK
04-02-12, 16:22
Όπως δλδ έκαναν με τις περαιώσεις, τα άρθρα περί "πτώχευσης" και εξυπηρέτησης Π.Α.Ε., κλπ.

Όλα αυτά κομμένα και ραμμένα στα μέτρα των μικρομεσαίων φυσικά, όχι των μεγαλοοτιδήποτε.

Όπως και στο Αμερική, φυσικά...

Undisputed
04-02-12, 21:00
η θατσερ επεσε γιατι υπηρχε αντιδραση "οργανωμενη"

εδω τετοιο πραγμα δεν θα το δεις ουτε εσυ ουτε εγω ποτε

ο ελληνας φιλε μου κοιταει τον εαυτο του και την οικογενεια του ποτε δεν κοιταει το συνολο ουτε εχει το μυαλο να καταλαβει τι μπορει να κανει οργανωμενα και ενωμενα ως πληθος αλλα αντιδραει ατομικα η συλλογικα (συνδικαλιστες) για αυτο το διαιρει και βασιλευε των κυβερνωντων μια χαρα βασιλευει.



Το έγκλημα του ΔΝΤ
(http://eamb-ydrohoos.blogspot.com/2012/02/to-egklima-tou-dnt.html)

elman
05-02-12, 03:17
Το έγκλημα του ΔΝΤ
(http://eamb-ydrohoos.blogspot.com/2012/02/to-egklima-tou-dnt.html)

Το μεγαλύτερο έγκλημα το κάναμε εμείς που τόσα χρόνια ψηφίζαμε άχρηστους

alexgk
05-02-12, 14:06
Γιατι πολλοι απαντατε οχι στην ουσια αλλα με προσωπικα υπονοουμενα ;

Γιατι εισαι σκεπτικος με τις αποψεις μου και προβληματιζεσαι με :hmm: ;

Μηπως επειδη ολα αυτα που λεω ειναι πραγματικα ...

Τα προστιμα αγαπητε φιλε πρεπει να ειναι λογικα. Οχι επιτηδες εξωντοντικα ωστε να σε εχουν ΟΜΗΡΟ. Προφανως δεν εχει σχεση με επιχειρησεις κλπ, αν ειχες θα τα εβλεπες διαφορετικα.

Πουθενα στην Ευρωπη δεν υπαρχουν τετοια παραλογα και εξωντοντικά προστιμα. Ακομα και το παρανομο παρκαρισμα, το προστιμο ειναι 10 ευρω.

Δεν ειμαι υπερ της φοροδιαφυγης, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι. Οχι αλλα παραμυθια οτι η φοροδιαφυγη μας εφερε εδω που μας εφερε.

Να σου πω και κατι ; Αν δεν υπηρχε η φοροδιαφυγη στην Ελλάδα, απλα θα ειχαμε 2.000.000 δημοσιους αντι 1.000.000.

Απλο.

Προβληματίζομαι με την ανέχειά σου απέναντι σε όσους κλέβουν το ελληνικο δημόσιο, δηλαδή τους μισθωτούς και συνταξιούχους που είναι οι καλύτεροι πελάτες του.
Δεν αναφέρω μόνο τη φοροδιαφυγή (όπου η βεβαιωμένη έχει φτάσει τα 14 δις) αλλά και όσους δεν πληρώνουν εισφορές (εισφοροδιαφυγή), κάνουν υπερκοστολογήσεις στις κρατικές προμήθειες, παίρνουν ανύπαρκτες επιδοτήσεις, παίρνουν επιδόματα που δε δικαιούνται κλπ κλπ.
Στη Γερμάνια μπορεί να σου κλείσουν την επιχείρηση. Εδώ τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά σε όσους έχουν μεγάλες βεβαιωμένες παραβάσεις. Να μην παρανόμουσαν αν ήθελαν να μην τους κυνηγάει η εφορία. Στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις πρέπει να υπάρχει ευαισθησία, όχι όμως υπερβολική.

Undisputed
05-02-12, 17:27
Δεν αναφέρω μόνο τη φοροδιαφυγή (όπου η βεβαιωμένη έχει φτάσει τα 14 δις) αλλά και όσους δεν πληρώνουν εισφορές (εισφοροδιαφυγή), κάνουν υπερκοστολογήσεις στις κρατικές προμήθειες, παίρνουν ανύπαρκτες επιδοτήσεις, παίρνουν επιδόματα που δε δικαιούνται κλπ κλπ.
Στη Γερμάνια μπορεί να σου κλείσουν την επιχείρηση. Εδώ τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά σε όσους έχουν μεγάλες βεβαιωμένες παραβάσεις. Να μην παρανόμουσαν αν ήθελαν να μην τους κυνηγάει η εφορία. Στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις πρέπει να υπάρχει ευαισθησία, όχι όμως υπερβολική.

Φιλε μου μην ΞΑΝΑλεμε τα μισα. Στην Γερμανια οι ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ πληρωνουν εισφορες αναλογα με εσοδα τους, με Min & Max. Επισης αν δεν χρησιμοποιησεις το ταμειο ασφαλισης σου για καιρο εχεις ΕΚΠΤΩΣΗ.

Εδω προσωπικα πληρωνω το αναθεματισμενο ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ στα 1120 ευρω καθε ΔΙΜΗΝΟ. Με κλεβει λοιπον το κρατος. Εμενα και ολους. (αλλα γιαυτα η ΤΡΟΙΚΑ μοκο, δεν λενε τιποτα οι βρωμεροι).

Ασε λοιπον σε παρακαλω τις ΜΙΣΕΣ αληθειες. Εχω βαρεθει να ακουω μισα πραγματα.

sdikr
05-02-12, 17:35
Φιλε μου μην ΞΑΝΑλεμε τα μισα. Στην Γερμανια οι ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ πληρωνουν εισφορες αναλογα με εσοδα τους, με Min & Max. Επισης αν δεν χρησιμοποιησεις το ταμειο ασφαλισης σου για καιρο εχεις ΕΚΠΤΩΣΗ.

Εδω προσωπικα πληρωνω το αναθεματισμενο ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ στα 1120 ευρω καθε ΔΙΜΗΝΟ. Με κλεβει λοιπον το κρατος. Εμενα και ολους. (αλλα γιαυτα η ΤΡΟΙΚΑ μοκο, δεν λενε τιποτα οι βρωμεροι).

Ασε λοιπον σε παρακαλω τις ΜΙΣΕΣ αληθειες. Εχω βαρεθει να ακουω μισα πραγματα.

Για ποιο λόγο όμως εδώ το κράτος σε βάζει να πληρώσεις ταρίφα αντί για ανάλογα με τα κέρδη;

1ον γιατί ξέρει ότι κάποιοι δηλώνουν αλλά για αλλά
2ον γιατί αυτοί που είναι υπεύθυνοι να το ψάξουν δεν το ψάχνουν
αλλά όπως είπες τα "μαύρα" γυρνάνε στην οικονομία

Πάντως δεν μας φταίει η τροικά, μόνοι μας τα κάνουμε, αν όχι εσύ και εγώ, σίγουρα κάποιοι άλλοι συμπολίτες μας.
Πάντα ξεκινάει κάπως έτσι, δεν θα πληρώσω, θα δηλώσω λιγότερα, το κράτος λέει εγώ θέλω χρήμματα, πάρε και άλλους φόρους κλπ και στο τέλος φτάνουμε στα λεγόμενα χαράτσια τα οποία είναι χρήμματα που κάποιοι δεν δώσανε στο κράτος όποτε ψάχνει τρόπο να τα μαζέψει (λάθος τρόπο αλλά είπαμε).

Αλλά ναι για όλα φταίνε οι έξω :whistle:

MNP-10
05-02-12, 17:42
1ον γιατί ξέρει ότι κάποιοι δηλώνουν αλλά για αλλά
2ον γιατί αυτοί που είναι υπεύθυνοι να το ψάξουν δεν το ψάχνουν
αλλά όπως είπες τα "μαύρα" γυρνάνε στην οικονομία

Πάντως δεν μας φταίει η τροικά, μόνοι μας τα κάνουμε, αν όχι εσύ και εγώ, σίγουρα κάποιοι άλλοι συμπολίτες μας.


Η φοροδιαφυγη και η δηθεν αδυναμια παταξης ειναι η καλυτερη δικαιολογια για να χαρατσωνεται ο κοσμος.

Παρε για παραδειγμα τα καυσιμα. Ενω ο τζιρος για το λαθρεμποριο καυσιμων ειναι στο 10% επι των συνολικων πωλησεων, δηθεν "για να παταχθει η μαστιγα του λαθρεμποριου και της συνεπακολουθης φοροδιαφυγης" θα επιβαλλουν εξισωση θερμανσης-κινησης. Αν το πετρελαιο κανει πραγματικα 50 σεντς στο διυληστηριο και φθανει σε μας 1 ευρω, τοτε με διπλασιασμο του φορου παει 1.50. (χοντρικα τα νουμερα).

Ειναι προφανες οτι για να ισοφαρισει το κρατος τη φοροδιαφυγη δεν επρεπε να διπλασιασει το φορο (ετσι αυξανει δραματικα τα εσοδα του), απλα να βαλει +10% αυξηση φορου, δλδ τα 50 σεντς φορου να γινουν 55 (αφου 5 χανει). Οταν τα κανει 100, τοτε θα χανει 10 σεντς, (δλδ θα παιρνει 90 λογω λαθρεμποριου) αλλα σε σχεση με τα 55 που θα εβγαζε με μηδενικη φοροδιαφυγη, ειναι +35 επανω (ακομα και με το 10% φοροδιαφυγης αθικτο). Αρα το συμπερασμα ειναι οτι το κρατος το συμφερει η φοροδιαφυγη ωστε να επιβαλλει χαρατσια σε καυσιμα, αντικειμενικες / ακινητα, ασφαλιστικες εισφορες κτλ κτλ κτλ. Και αφου το κανει αυτο, μας κλεινει το ματι λεγοντας οτι "ααα εσεις φταιγατε" :lol:

sdikr
05-02-12, 17:45
Η φοροδιαφυγη και η δηθεν αδυναμια παταξης ειναι η καλυτερη δικαιολογια για να χαρατσωνεται ο κοσμος.

Παρε για παραδειγμα τα καυσιμα. Ενω ο τζιρος για το λαθρεμποριο καυσιμων ειναι στο 10% επι των συνολικων πωλησεων, δηθεν "για να παταχθει η μαστιγα του λαθρεμποριου και της συνεπακολουθης φοροδιαφυγης" θα επιβαλλουν εξισωση θερμανσης-κινησης. Αν το πετρελαιο κανει πραγματικα 50 σεντς στο διυληστηριο και φθανει σε μας 1 ευρω, τοτε με διπλασιασμο του φορου παει 1.50. (χοντρικα τα νουμερα).

Ειναι προφανες οτι για να ισοφαρισει το κρατος τη φοροδιαφυγη δεν επρεπε να διπλασιασει το φορο (ετσι αυξανει δραματικα τα εσοδα του), απλα να βαλει +10% αυξηση φορου, δλδ τα 50 σεντς φορου να γινουν 55 (αφου 5 χανει). Οταν τα κανει 100, τοτε θα χανει 10 σεντς, (δλδ θα παιρνει 90 λογω λαθρεμποριου) αλλα σε σχεση με τα 55 που θα εβγαζε με μηδενικη φοροδιαφυγη, ειναι +35 επανω. Αρα το συμπερασμα ειναι οτι το κρατος το συμφερει η φοροδιαφυγη ωστε να επιβαλλει χαρατσια σε καυσιμα, αντικειμενικες / ακινητα, ασφαλιστικες εισφορες κτλ κτλ κτλ. Και αφου το κανει αυτο, μας κλεινει και το ματι λεγοντας οτι "ααα εσεις φταιγατε" :lol:

Μάλλον θα βγάζει τα νούμερα με τον ίδιο τρόπο που τα βγάζεις και εσύ.

Εκτός φυσικά αν γνωρίζεις απο πρώτο χέρι τι γίνεται, οπότε σαν πολίτης που σέβεται το σύνταγμα θα έπρεπε να κάνεις κάτι.

Undisputed
05-02-12, 17:49
Για ποιο λόγο όμως εδώ το κράτος σε βάζει να πληρώσεις ταρίφα αντί για ανάλογα με τα κέρδη;

1ον γιατί ξέρει ότι κάποιοι δηλώνουν αλλά για αλλά
2ον γιατί αυτοί που είναι υπεύθυνοι να το ψάξουν δεν το ψάχνουν
αλλά όπως είπες τα "μαύρα" γυρνάνε στην οικονομία



Λαθος.

Οι ασφαλισμενοι πχ στον ΟΑΕΕ δεν πληρωνουν την δικη τους μελοντική συνταξη/περιθαλψη οπως σε ολο τον κοσμο, αλλα πληρωνουν ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ των συνταξιουχων.

Και αν δεν πληρωσεις τον ΟΑΕΕ, δεν σου θεωρουν αποδειξεις/τιμολογια (ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ, δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο) και ή σε καταστρεφουν ή σε σπρωχνουν στα μαυρα.

ΚΑΙ αυτα μας οδηγησαν εδω που φτασαμε, και ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλάει. Ουτε καν οι ενδιαφερομενοι (αυτοαπασχολουμενοι, σωματεια, συλλογοι της πλακας κλπ). Γιατι ειμαστε κωλολαος. Δυστυχως.

sdikr
05-02-12, 17:53
Λαθος.

Οι ασφαλισμενοι πχ στον ΟΑΕΕ δεν πληρωνουν την δικη τους μελοντική συνταξη/περιθαλψη οπως σε ολο τον κοσμο, αλλα πληρωνουν ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ των συνταξιουχων.

Και αν δεν πληρωσεις τον ΟΑΕΕ, δεν σου θεωρουν αποδειξεις/τιμολογια (ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ, δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο) και ή σε καταστρεφουν ή σε σπρωχνουν στα μαυρα.

ΚΑΙ αυτα μας οδηγησαν εδω που φτασαμε, και ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλάει. Ουτε καν οι ενδιαφερομενοι. Γιατι ειμαστε κωλολαος. Δυστυχως.

Το ίδιο κάνει και το ΙΚΑ, το ίδιο κάνουν και σε όλο τον κόσμο, εκτός φυσικά αν νομίζεις οτι όταν κάποιος πλήρωνε ας πούμε 100δολλάρια και τώρα λαμβάνει 1000δολλάρια ότι ήταν δίκα του.
Ναι λογικό δεν είναι να μην του τα θεωρούν; με κάποιο τρόπο πρέπει να τον αναγκάσουν να πληρώσει, στο εξωτερικό ανάλογα έχουν δικους τους τρόπους να τον υποχρεώσουν να κάνει το ίδιο.

Undisputed
05-02-12, 18:02
Το ίδιο κάνει και το ΙΚΑ, το ίδιο κάνουν και σε όλο τον κόσμο, εκτός φυσικά αν νομίζεις οτι όταν κάποιος πλήρωνε ας πούμε 100δολλάρια και τώρα λαμβάνει 1000δολλάρια ότι ήταν δίκα του.
Ναι λογικό δεν είναι να μην του τα θεωρούν; με κάποιο τρόπο πρέπει να τον αναγκάσουν να πληρώσει, στο εξωτερικό ανάλογα έχουν δικους τους τρόπους να τον υποχρεώσουν να κάνει το ίδιο.

Σε ποιο κοσμο, που ; Οπου και αν εχω ρωτησει στην Ευρωπη ... με κοιτανε περιεργα.

Πουθενα δεν ισχυουν τετοια πραγματα, απλα γιατι πουθενα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θεωρηση αποδειξεων και τιμολογιων. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Μην λεμε σε παρακαλω πραγματα που δεν ισχυουν. Και αν θελουμε (η θελουν) να μας κανουν "Ευρωπη" (οτι και αν σημαινει αυτο) τοτε να γινουμε σε ολα. Οχι μονο στον 13 και 14 μισθο.

(ενδιαφερουσα σημειωση: Απο την Θεωρηση αποδειξεων/τιμολογιων ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ οι μεγαλες εταιρίες με τζιρους πανω απο χχχχ και με υπαλληλους πανω απο χχχχ. Τον μικρο πηδάνε παλι)

MNP-10
05-02-12, 18:21
Μάλλον θα βγάζει τα νούμερα με τον ίδιο τρόπο που τα βγάζεις και εσύ.


Αν εχεις προβλημα με τα νουμερα δειξε μου το ατοπο. Απο κραυγες χορτασαμε.

sdikr
05-02-12, 18:47
Αν εχεις προβλημα με τα νουμερα δειξε μου το ατοπο. Απο κραυγες χορτασαμε.

Εγώ λέω πως η αυτό με τα καύσιμα είναι στο 50%, αν θέλεις να σου δείξω πως, πες μου πως βρήκες τα 10%
είναι τόσο απλό να κάνω ότι κάνεις

MNP-10
05-02-12, 19:17
Εγώ λέω πως η αυτό με τα καύσιμα είναι στο 50%, αν θέλεις να σου δείξω πως, πες μου πως βρήκες τα 10%
είναι τόσο απλό να κάνω ότι κάνεις

Δειξε μου οτι ειναι και 50%. Θα σε παω στη προηγουμενη αυξηση του πετρελαιου που ανεβηκε παλι για τον ιδιο λογο (καταπολεμηση του λαθρεμποριου) ανεβαζοντας το απο τα 60 σεντς στα 90-1.00-1.10. Οποτε βαζοντας τα αθροιστικα απ'τα 60 ως τα 1.60, εχουμε μια φορολογηση η οποια ανεβηκε απο την τιμη διυληστηριου (40-50) απ'τα 10-20 σεντς (50-60 τελικη) στα 110-120 σεντς (150-160 σεντς τελικη).

Πες μου τωρα οτι η φοροδιαφυγη ειναι 300%.

sdikr
05-02-12, 19:19
Δειξε μου οτι ειναι και 50%. Θα σε παω στη προηγουμενη αυξηση του πετρελαιου που ανεβηκε παλι για τον ιδιο λογο (καταπολεμηση του λαθρεμποριου) ανεβαζοντας το απο τα 60 σεντς στα 90-1.00-1.10. Οποτε βαζοντας τα αθροιστικα απ'τα 60 ως τα 1.60, εχουμε μια φορολογηση η οποια ανεβηκε απο την τιμη διυληστηριου (40-50) απ'τα 10-20 σεντς (50-60 τελικη) στα 110-120 σεντς (150-160 σεντς τελικη).

Πες μου τωρα οτι η φοροδιαφυγη ειναι 300%.

Δεν θα σου δείξω τίποτα αν δεν μου δείξεις εσύ το 10%

MNP-10
05-02-12, 19:30
Δεν θα σου δείξω τίποτα αν δεν μου δείξεις εσύ το 10%

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6129

200 εκ λεει για το πετρελαιο θερμανσης. Αλλοι λενε 500 εκ για ολα τα καυσιμα μαζι με τη νοθεια (βενζινες κτλ). ΕΦΚ+ΦΠΑ για καυσιμα = 8 δις. Εγω σου λεω και 800 εκ να ειναι η φοροδιαφυγη = 10% πλουσια.

Θες τωρα να μετρησουμε τη βενζινη που πηγε απο 0.9 στα 1.7 και το πετρελαιο απ'τα 0.5 που θα παει 1.6 - "για να παταχθει η φοροδιαφυγη και το λαθρεμποριο"?

sdikr
05-02-12, 19:34
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6129

200 εκ λεει για το πετρελαιο θερμανσης. Αλλοι λενε 500 εκ για ολα τα καυσιμα μαζι με τη νοθεια (βενζινες κτλ). ΕΦΚ+ΦΠΑ για καυσιμα = 8 δις. Εγω σου λεω και 800 εκ να ειναι η φοροδιαφυγη = 10% πλουσια.

Θες τωρα να μετρησουμε τη βενζινη που πηγε απο 0.9 στα 1.7 και το πετρελαιο απ'τα 0.5 που θα παει 1.6?

Αν δεν μου φέρεις λινκ του defencenet δεν σε πιστεύω

Και παραμένει η ερώτηση, τι κάνουν αυτοί που τα λένε;

Εγώ λέω 835 εκ, μπορώ έτσι δεν είναι;

MNP-10
05-02-12, 19:41
Αν δεν μου φέρεις λινκ του defencenet δεν σε πιστεύω

Και παραμένει η ερώτηση, τι κάνουν αυτοί που τα λένε;

Εγώ λέω 835 εκ, μπορώ έτσι δεν είναι;

Πες οσα θες, εγω καλυπτομαι. Οι αυξησεις στη φορολογια πετρελαιου ειναι του στυλ 500% και στη βενζινη σε ποσοστα 300% - που δε δικαιολογουν καμμια παταξη της φοροδιαφυγης.

Απ'την αλλη, ο Παντελης Οικονομου ελεγε τις προαλλες για το ΕΕΤΗΔΕ οτι επεβληθη επειδη δε μπορουσαν να μαζεψουν το φορο ακινητης περιουσιας. Εντωμεταξυ το ΕΕΤΗΔΕ ειναι πολλαπλασιο του τελους ακινητων. Ενδεικτικα οι φοροι στη περιουσια ηταν 487 εκ το 2010 και ειναι προγραμματισμενοι για 3.581 εκ το 2012, δλδ 7.35Χ. Ποιον συμφερει η "φοροδιαφυγη" και η "ανικανοτητα εισπραξης"? :whistle:

96146

yiapap
06-02-12, 13:18
Θα ξαναγίνω διχασμένη προσωπικότητα για να υποστηρίξω MNP-10 και Undisputed σε αυτό το νήμα.

1. Ο MNP έχει απόλυτο δίκιο για το θέμα του πετρελαίου. Δεν μπορείς να λες "θα πατάξω την φοροδιαφυγή" και αντί να εξισώνεις τις τιμές με μείωση του φορολογικού συντελεστή ώστε να μην έχεις απώλειες εσόδων να αυξάνεις τους συντελεστές και να κρατάς την ασυδοσία. Που ακούστηκε άλλη τιμή, άλλο χρώμα σε πετρέλαιο; Καραγκιοζιλίκια

2. Ο Undisputed ανάφερε για τα γελοία υψηλά πρόστιμα σε παραβάσεις. Ισχύει. Πουθενά στα πολιτισμένα κράτη δεν υπάρχουν πρόστιμα τύπου 1.000.000.000€... με τις προσαυξήσεις (βλέπε λογιστή).. Εδώ πάλι πρόκειται περί ανικανότητας του μηχανισμού (όπως και στο πετρέλαιο). Σου λέει αφού δεν μπορώ να πιάσω 9 στους 10 και πιάνω 1 στους 100 θα πρέπει για να αποθαρρύνω τους παραβάτες αυτόν τον έναν να τον σταυρώνω στην κεντρική πλατεία. Να του παίρνω το σπίτι, το αυτοκίνητο, τις οικονομίες του. Να τον πτωχεύω και προσφάτως να τον βάζω και φυλακή.

Zer0c00L
06-02-12, 17:56
να ρωτησω την γνωμη σας για τους "εναλλακτικους παροχους ηλεκτρικης ενεργειας" που βαρεσαν πτωχευση - οι ιθυνοντες την εκαναν με ελαφρια πηδηματακια αφου πρωτα εστειλαν το χρημα στην ελβετια - μετεφεραν τις εταιρειες σε μια εταιρεια που ειναι καποιος υπευθυνος που δηλωνει οτι δεν εχει επαγγελμα με εισοδημα 8.000 ευρω και παραλληλα κατηγορουν την ΔΕΗ και την αρμοδια ρυθμιστικη αρχη οτι εκλεισαν τον ανταγωνισμο ενεργειας στην χωρα μας αλλα τηρουν σιγη ιχθυος για τα χρηματα που εδωσαν οι 205.000 πελατες τους.

για να δω τις γνωμες σας εδω...

επισης να αναφερω οτι ηρθε σημερα για ακομα μια φορα μια κοπελια (ομορφη σχετικα) απο την ΗΟΛ βεβαια δεν το ειπε στην ηλικειωμενη την μητερα μου αλλα ειπε οτι ο ΟΤΕ αναβαθμιζει τις γραμμες στην περιοχη σε οπτικες ινες και φερτε μου λογαριασμο να δω αν δικαιουστε αλλαγη και εκπτωση στα παγια.
οταν εμφανιστηκα εγω μου ειπε τα ιδια αλλα οταν την ρωτησα απο την ΗΟΛ ειστε? μου απαντησε ναι σας ενδιαφερει η προταση μας?
οχι τις λεω ευχαριστω πολυ.

Basilhs23_
06-02-12, 19:03
να ρωτησω την γνωμη σας για τους "εναλλακτικους παροχους ηλεκτρικης ενεργειας" που βαρεσαν πτωχευση - οι ιθυνοντες την εκαναν με ελαφρια πηδηματακια αφου πρωτα εστειλαν το χρημα στην ελβετια - μετεφεραν τις εταιρειες σε μια εταιρεια που ειναι καποιος υπευθυνος που δηλωνει οτι δεν εχει επαγγελμα με εισοδημα 8.000 ευρω και παραλληλα κατηγορουν την ΔΕΗ και την αρμοδια ρυθμιστικη αρχη οτι εκλεισαν τον ανταγωνισμο ενεργειας στην χωρα μας αλλα τηρουν σιγη ιχθυος για τα χρηματα που εδωσαν οι 205.000 πελατες τους.

για να δω τις γνωμες σας εδω...


Οι κατηγορίες που λένε είναι απλά για γέλια. Για την ακρίβια, πτώχευσαν επειδή χρωστούσαν τα τέλη χρήσης δυκτίου στην ΔΕΗ, κάτι σαν ενοίκιο για τις γραμμές της ΔΕΗ που χρησιμοποιούσαν δηλαδή.
Αυτό με το τέλος ακινήτων οτι το πήραν από τους πελάτες και το μετέφεραν στην Ελβετία το άκουσα πολύ πρόσφατα, κακώς το κάναν, ας επιστρέψουν τα χρήματα στους πελάτες καλύτερα. Αν και κάτι μου λέει οτι κανονικά αν έβαζες εναλλακτικό πάροχο ερχόταν κανονικά ο λογαριασμός ΔΕΗ με όλα τα τέλη και το ΕΕΤΗΔΕ, στον εναλλακτικό πλήρωνες μόνο το ρεύμα.

Undisputed
06-02-12, 19:20
να ρωτησω την γνωμη σας για τους "εναλλακτικους παροχους ηλεκτρικης ενεργειας" που βαρεσαν πτωχευση - οι ιθυνοντες την εκαναν με ελαφρια πηδηματακια αφου πρωτα εστειλαν το χρημα στην ελβετια - μετεφεραν τις εταιρειες σε μια εταιρεια που ειναι καποιος υπευθυνος που δηλωνει οτι δεν εχει επαγγελμα με εισοδημα 8.000 ευρω και παραλληλα κατηγορουν την ΔΕΗ και την αρμοδια ρυθμιστικη αρχη οτι εκλεισαν τον ανταγωνισμο ενεργειας στην χωρα μας αλλα τηρουν σιγη ιχθυος για τα χρηματα που εδωσαν οι 205.000 πελατες τους.

για να δω τις γνωμες σας εδω...


Εμενα με προβληματιζει ότι παροτι ειχαμε τα ιδια (πανω κατω) με την απελευθερωση των τηλεεπικοινωνιων στις αρχες τις 10ετιας 2000, το Ελληνικό κράτος δεν ΕΜΑΘΕ τιποτα ωστε να προφυλαχθει.

Ολα στην τυχη τους αφημενα. Λαμογιες, χαμενα χρηματα των φορολογουμενων κλπ κλπ. Ιδια ιστορια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.