PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Zer0c00L
06-02-12, 20:43
αν διαβασατε το πρωτο θεμα αυτης της κυριακης ειχε την επισημη ανακοινωση των εταιρειων που καταγγελουν δημοσια οτι ολα αυτα ειναι "ψεμματα και συκοφαντιες" και οτι δεν εχουν ευθυνη.

απο την αλλη εχει τα στοιχεια απο τον εισαγγελεα και τους κατηγορουμενους που βγαζουν την "ουρα" τους απο εξω

κοινως αν εισαι θυμα τους ψαξε να βρεις το δικιο σου...

εχει απολυτα δικιο ο συνομιλητης μου απο πανω (κανενας ελεγχος πουθενα δεν υπαρχει) βλεπε "απαγορευση τσιγαρου - τσιγαροσημο - απαγορευση ηλεκτρονικου τσιγαρου" ολα πατωσαν αβλεπη.

homo_digital
06-02-12, 20:48
Ηρθε ο λογαριασμος σημερα με την δευτερη δοση για το χαρατσι και φυσικα με ειδοποιηση διακοπης.
Επισης με λανθασμενα στοιχεια οσον αφορα τα δημοτικα τελη και το ΤΑΠ. Την πρωτη φορά ήταν σωστά. Μιλάμε για αλλα ντ άλλων.
τα εχουν κανει εντελως σκατά εκει στη δεη και σκεφτομαι μηπως εχουν βαλει και το χερακι τους και οι δημοι με τα λανθασμενα στοιχεια.

Τωρα θα πρεπει να παω στο δημο να κανω αιτηση για διορθωση των λαθων? Και μετα στη Δεη? Γνωριζει κανεις? Γιατι να μπω σε τετοια διαδικασια ρε γαμω το φελεκι μου? Μιλαμε πλεον για μπουρδελο.

Basilhs23_
06-02-12, 20:54
Ηρθε ο λογαριασμος σημερα με την δευτερη δοση για το χαρατσι και φυσικα με ειδοποιηση διακοπης.
Επισης με λανθασμενα στοιχεια οσον αφορα τα δημοτικα τελη και το ΤΑΠ. Την πρωτη φορά ήταν σωστά. Μιλάμε για αλλα ντ άλλων.
τα εχουν κανει εντελως σκατά εκει στη δεη και σκεφτομαι μηπως εχουν βαλει και το χερακι τους και οι δημοι με τα λανθασμενα στοιχεια.

Τωρα θα πρεπει να παω στο δημο να κανω αιτηση για διορθωση των λαθων? Και μετα στη Δεη? Γνωριζει κανεις? Γιατι να μπω σε τετοια διαδικασια ρε γαμω το φελεκι μου? Μιλαμε πλεον για μπουρδελο.

Ναί. Και το χειρότερο, πρώτα θα πρέπει να πληρώσεις και από το επόμενο τυχόν επιπλέον ποσά από το προηγούμενο ΕΕΤΗΔΕ θα αφαιρεθούν.

Άκου εκεί πάντως να σου στέλνουν σωστό τον 1ο λογαριασμό και να είναι ο 2ος λάθος.....

homo_digital
06-02-12, 20:58
η πλακα ειναι πως το εετηδε ειναι σωστο

Zer0c00L
06-02-12, 21:00
σε περιμενει μεγαλη ταλαιπωρια φιλε μου

εκτος οτι πρεπει πρωτα να πληρωσεις

παντως δες την σελιδα της ΔΕΗ μπας και βρεις πληροφοριες που ισως γλυτωσεις καπως την ταλαιπωρια

homo_digital
06-02-12, 21:08
Το τραγελαφικο στην ιστορια ειναι πως μου εχουν προσθεσει περιπου 50 τετραγωνικα στα δημοτικα τελη και εχουν αφαιρεσει 1 ευρω απο την τιμη του καθε τετραγωνικου. Απο 2,85 στο 1,85€. και παρολη την αυξηση μου βγαινει να πληρωσω λιγοτερα ευρω. Αλλα θελω να το διορθωσω δε γουσταρω να φαινεται οτι εχω τεραστιο σπιτι.

Αλλα δεν θελω να πληρωσω το χαρατσι

Zer0c00L
06-02-12, 21:11
φιλε μου εσυ που εχεις θεμα θα πρεπει να δεις εδω

http://www.dei.gr/Documents2/ΕΕΤΗΔΕ/ΕΕΤΗΔΕ_QAs_SITE-21-12-11.pdf

ειναι το 22 ερωτημα η περιπτωση σου λεει οτι θα πρεπει να μιλησεις με τον ΔΗΜΟ της περιοχης σου καθως αυτος εχει κανει μαλλον την "πατατα".

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το τραγελαφικο στην ιστορια ειναι πως μου εχουν προσθεσει περιπου 50 τετραγωνικα στα δημοτικα τελη και εχουν αφαιρεσει 1 ευρω απο την τιμη του καθε τετραγωνικου. Απο 2,85 στο 1,85€. και παρολη την αυξηση μου βγαινει να πληρωσω λιγοτερα ευρω. Αλλα θελω να το διορθωσω δε γουσταρω να φαινεται οτι εχω τεραστιο σπιτι.

Αλλα δεν θελω να πληρωσω το χαρατσι

αν δεν θες να πληρωσεις ειναι αλλο ζητημα

απλα θα πρεπει να ξερεις και τις συνεπειες που μπορει να προκυψουν καποια στιγμη

ειτε διακοπη ρευματος

ειτε οι προβλεπομενες διαδικασιες οταν χρωστας στο δημοσιο

καλο ειναι να ενημερωθεις για να μην τρεχεις.

και εδω στην περιοχη μου υπαρχει με πρωτοβουλια του δημου το "κινημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" αλλα...

gsenso
07-02-12, 13:08
Αλλά εσύ πας και πληρώνεις ότι σου λένε.

Zer0c00L
07-02-12, 13:15
αν απευθυνεσαι σε εμενα φιλε μου προσωπικα δεν εχω κατι για να πληρωσω
ουτε περιουσιακο στοιχειο να μου παρουν.

αντιθετα με την μητερα μου (68 χρονων) η οποια προσπαθει να ζησει με τα 800+ ευρω συνταξη που τις δινουν μετα απο 35-37 ετη δουλειας
και προσπαθει να πληρωνει το στεγαστικο δανειο στην τραπεζα για να μην χασει το σπιτι και μενουμε στο δρομο.

ειναι ομορφο να κανουμε τον επαναστατη στην τσεπη του αλλου οπως εχω πει...

αλλα σκεψου οτι εγω ειμαι ανεργος 3 χρονια τωρα και το μελλον που εχω πλεον ως ενας 40αρης ειναι το πολυ πολυ φυλακας (σεκιουριτας)

το μονο εισοδημα που μπαινει ειναι τις μητερας μου η συνταξη των 800+ ευρω

η κοπελια δουλευει 8ωρο και παιρνει 500+ ευρω με το ζορι.

αρα αν δεν πληρωσω το ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (χαρατσι) μεσω ΔΕΗ και γινω και εγω επαναστατης.

εσυ η κανεις αλλος που το παιζετε επαναστατες στα φορουμς μπορειτε να μου εγγυηθειτε οτι δεν θα μου κοψουν το ρευμα? η οτι δεν θα προβουν σε κατασχεση του σπιτιου η οτιδηποτε αλλο για χρεη κατα του δημοσιου? (δεν νομιζω)

και προσεξε γιατι οπως ειπα εχω παραδειγματα απο γειτονες και συγγενεις με τα διοδια (ΣΤΟΠ ΔΙΟΔΙΑ) που ακομα τρεχουν για να γλυτωσουν το 20πλασιο προστιμο που τους εχει επιβληθει στο δικαστηριο μετα απο προσφυγη των εταιρειων και ουδεις απο τις "περιβοητες επιτροπες" που ειναι μελη τους εχει βοηθησει.

Tiven
07-02-12, 17:37
δικαστήρια για διόδια και τόσα "περιστατικά" στην γειτονιά σου και μόνο; αδυνατώ να το πιστέψω

hemlock
07-02-12, 17:45
Αλλά εσύ πας και πληρώνεις ότι σου λένε.
Έχεις πάρει χαμπάρι οτι αυτοί που λένε οτι είναι απόλυτα καλυμένοι (πχ αυτό που ανέφερε ο Γιαπαπ περι φορολογικής ενημερότητας) με το χαράτσι είναι άνθρωποι που έχουν οργανωθεί κυρίως με του Δημάρχους των πόλεων τους και τους έχει δώσει νομική κάλυψη ο δήμος?

Undisputed
07-02-12, 17:50
Έχεις πάρει χαμπάρι οτι αυτοί που λένε οτι είναι απόλυτα καλυμένοι (πχ αυτό που ανέφερε ο Γιαπαπ περι φορολογικής ενημερότητας) με το χαράτσι είναι άνθρωποι που έχουν οργανωθεί κυρίως με του Δημάρχους των πόλεων τους και τους έχει δώσει νομική κάλυψη ο δήμος?

Παιδια ολα εχουν το τιμημα τους.

Οκ, δεν μπορεις να παρεις φορολογικη ενημεροτητα. So what ;

Οκ, μπορει να σου κοψουν το ρευμα (χλωμο).

Δεν μπορεις να τα εχεις ολα εκ του ασφαλους. Και κανενα ΡΙΣΚΟ στην ζωη καλο ειναι.

Εγω δεν εχω πληρωσει και δεν ειμαι πουθενα οργανωμενος. Και δεκαδες αλλοι σαν και μενα. Εχουμε πληρωσει μεσω ΑΤΜ.

ΟΤΑΝ και ΑΝ ερθουν τα δυσκολα ΤΟΤΕ θα δουμε πως θα τα αντιμετωπισουμε.

Αλλα δυστυχως αυτα δεν ειναι για ... sissies ...

hemlock
07-02-12, 17:53
Παιδια ολα εχουν το τιμημα τους.

Οκ, δεν μπορεις να παρεις φορολογικη ενημεροτητα. So what ;

Οκ, μπορει να σου κοψουν το ρευμα (χλωμο).

Δεν μπορεις να τα εχεις ολα εκ του ασφαλους. Και κανενα ΡΙΣΚΟ στην ζωη καλο ειναι.

Εγω δεν εχω πληρωσει και δεν ειμαι πουθενα οργανωμενος. Και δεκαδες αλλοι σαν και μενα. Εχουμε πληρωσει μεσω ΑΤΜ.

ΟΤΑΝ και ΑΝ ερθουν τα δυσκολα ΤΟΤΕ θα δουμε πως θα τα αντιμετωπισουμε.

Αλλα δυστυχως αυτα δεν ειναι για ... sissies ...

Καλά είσαι σοβαρός??? Ξές τι σημαίνει η φορολογκή ενημερότητα για έναν ελ. επαγγελματια/επιχειρηματία????:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

yiapap
07-02-12, 18:00
Καλά είσαι σοβαρός??? Ξές τι σημαίνει η φορολογκή ενημερότητα για έναν ελ. επαγγελματια/επιχειρηματία????:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Ε, όχι. Προφανώς δεν ξέρει. Αυτό έλεγα πριν... Αλλά το πήρε προσωπικά.

Undisputed
07-02-12, 18:04
Καλά είσαι σοβαρός??? Ξές τι σημαίνει η φορολογκή ενημερότητα για έναν ελ. επαγγελματια/επιχειρηματία????:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Για πες μου εσυ που ξερεις ; Τυχαινει να ανηκω στην κατηγορια εδω και 25 χρονια.

Για πες μου ... ;

yiapap
07-02-12, 18:06
Για πες μου εσυ που ξερεις ; Τυχαινει να ανηκω στην κατηγορια εδω και 25 χρονια.

Για πες μου ... ;Ότι δεν μπορείς να ανανεωσεις τίποτε. Π.χ. Βιβλιάριο Νοσηλείας έκλεισες ραντεβού για αλλαγή;
Ότι δεν μπορείς να εισπράξεις χρήματα από το Δημόσιο.
Εγώ πρέπει αυτές τις μέρες να πάρω για μια συμμετοχή σε ΟΕ.
Έχεις επιστροφή φόρου χωρίς ενημερότητα στο τέλος του έτους;
Θέλεις κι άλλα; Αν τα ξέρεις γιατί ρωτάς;

hemlock
07-02-12, 18:09
Ότι δεν μπορείς να ανανεωσεις τίποτε. Π.χ. Βιβλιάριο Νοσηλείας έκλεισες ραντεβού για αλλαγή;
Ότι δεν μπορείς να εισπράξεις χρήματα από το Δημόσιο.
Εγώ πρέπει αυτές τις μέρες να πάρω για μια συμμετοχή σε ΟΕ.
Έχεις επιστροφή φόρου χωρίς ενημερότητα στο τέλος του έτους;
Θέλεις κι άλλα; Αν τα ξέρεις γιατί ρωτάς;
Σσσσσσ μην του χαλάς το όνειρο...:rofl:
Over and out.

Undisputed
07-02-12, 18:18
Ότι δεν μπορείς να ανανεωσεις τίποτε. Π.χ. Βιβλιάριο Νοσηλείας έκλεισες ραντεβού για αλλαγή;
Ότι δεν μπορείς να εισπράξεις χρήματα από το Δημόσιο.
Εγώ πρέπει αυτές τις μέρες να πάρω για μια συμμετοχή σε ΟΕ.
Έχεις επιστροφή φόρου χωρίς ενημερότητα στο τέλος του έτους;
Θέλεις κι άλλα; Αν τα ξέρεις γιατί ρωτάς;

1. Ποτε δεν μου εχουν ζητησει στον ΟΑΕΕ φορολογικη ενημεροτητα.

2. Οφειλες απο το Χαράτσι (για αυτο μιλαμε) θα ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ στην Εφορία αγνωστο πότε. Ισως μετα απο 6-8 μηνες μετα. Ισως και περισσοτερο. Αρα και εδω ακυρα οσα λες.

3. Μεχρι το τελος του χρονου ποιος ζει και ποιος πεθαινει. Εχουμε 1 χρονο ακομα.

Αρα εισαι οff σε ολα.

Να σε προλαβω και σε αλλα.

- Θεωρηση βιβλιων και στοιχειων. ΟΤΑΝ και ΑΝ παει το χαρατσι στην εφορία θα δουμε (πανω απο 6 μηνες). Αν και οι περισσοτεροι εχουμε ηλεκτρονικη εκδοση οποτε ειναι χωρις θεωρηση. Αλλωστε σε ενα χρονο απο τωρα, οι περισσοτεροι απο εμας δεν θα υπαρχουν ..... σαν ΕΕ.

Το ζητουμενο ειναι λοιπον να ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ το θεμα οσο μπορουμε, σαν μεσο πιεσης. Λυπαμαι που δεν το αντιλαμβανεστε, οταν το καταλαβετε (συντομα) θα ειναι προφανως αργα.

αυτα.

........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σσσσσσ μην του χαλάς το όνειρο...:rofl:
Over and out.

Δυστυχω η .... ειναι αητητη.

hemlock
07-02-12, 18:18
Το ζητουμενο ειναι λοιπον να ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ το θεμα οσο μπορουμε, σαν μεσο πιεσης. Λυπαμαι που δεν το αντιλαμβανεστε, οταν το καταλαβετε (συντομα) θα ειναι προφανως αργα.

αυτα.
Εεεεεεετσι .Σε αυτή την βάση κινήσε-να τους καθυστερήσουμε...Ωρε συ καταλαβαίνεις τι γράφεις? Είναι ή οχι πληρωσιμο το χαράτσι? Πρέπει να το πληρώσουμε ή όχι? Ειναι νόμιμο ή όχι? Ακου εκει να τους "καθυστερήσουμε"...Ξανα χαμογελακια...:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Undisputed
07-02-12, 18:24
Εεεεεεετσι .Σε αυτή την βάση κινήσε-να τους καθυστερήσουμε...Ωρε συ καταλαβαίνεις τι γράφεις? Είναι ή οχι πληρωσιμο το χαράτσι? Πρέπει να το πληρώσουμε ή όχι? Ειναι νόμιμο ή όχι? Ακου εκει να τους "καθυστερήσουμε"...Ξανα χαμογελακια...:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Ουτε το χαρατσι ειναι νομιμο, ουτε το τελος επιτηδευματος ειναι νομιμο.

Εσυ μπορεις να κανεις οτι θελεις και να εισαι νομιμος και σωστος. Και να απολαμβανεις αυτα που σου προσφέρει το κρατος. Μπορεις να κανεις και περαιωσεις αν θελεις, για να εισαι super νομιμος και ξεπλυμενος.

Zer0c00L
07-02-12, 19:51
δικαστήρια για διόδια και τόσα "περιστατικά" στην γειτονιά σου και μόνο; αδυνατώ να το πιστέψω

αυτο που μου αρεσει στα φορουμς του διαδικτυου ειναι οτι υπαρχουν παντα καποιοι "ξερολες" (χωρις παρεξηγηση) που βγαζουν αυθαιρετα συμπερασματα χωρις να εχει πει αλλος τιποτα

δικαστηριο για τα διοδια (βαση ποιου νομου δεν ξερω για αυτο μην με ρωτησεις) εχει ενας γειτονας μου (πρωην) ο οποιος εχει παει στην επαρχια για να γινει αγροτης-επιχειρηματιας η οτι αλλο θελει.

επισης δικαστηριο για τα διοδια εχει και ενας συγγενης μου επισης στην επαρχια

αυτα που ξερω ειναι οτι κινδυνευουν να πληρωσουν το 20πλασιο σε προστιμο και οτι ανηκουν και οι δυο σε επιτροπες αγωνα κατα των διοδιων

δεν γνωριζω λεπτομερειες για το ζητημα

ο πρωην γειτονας μου ειναι μελος εδω μπορει ανα πασα στιγμη να πει λεπτομερειες εφοσον το θελησει.

gsenso
07-02-12, 21:52
Ε εντάξει φίλε μου τι θέλεις τώρα να μας πείσεις να πληρώσουμε επειδή πλήρωσες εσύ; Ε δεν πληρώνουμε.

Zer0c00L
07-02-12, 22:02
εγω φιλε μου ποτε δεν εχω πει τι θα κανουν οι αλλοι εγω λεω τι εκανα εγω αν ειναι σωστο η λαθος θα το δειξει η ιστορια

ποτε μου δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν να πληρωσει η να μην πληρωσει η να κανει κατι που εγω θελω η εγω εκανα.

ο καθενας κανει κουμαντο στην δικη του τσεπη.

ο καθενας εχει μυαλο να σκεφτει τι θα κανει και τι επιπτωσεις θα εχει.

Tiven
07-02-12, 22:03
Δεν θα πληρώσει και δεν θα έχει καμία επίπτωση.

hemlock
07-02-12, 22:11
Δεν θα πληρώσει και δεν θα έχει καμία επίπτωση.
Δηλαδή βάζεις στοίχημα και εσύ οτι του χρόνου δεν θα υπάρχει κράτος?:rofl:
Γιατι αν υπάρχει κράτος του χρόνου κάποιος σίγουρα θα πληρώσει την χασούρα...Ναι?

sdikr
07-02-12, 22:13
Ε εντάξει φίλε μου τι θέλεις τώρα να μας πείσεις να πληρώσουμε επειδή πλήρωσες εσύ; Ε δεν πληρώνουμε.

Τι ωραία, ελπίζω όταν θα έρθει η στιγμή που κάποιος δεν θα σε πληρώνει να το σκεφτείς.

Zer0c00L
07-02-12, 22:21
εδω θα ειμαστε πρωτα θεος και του χρονου και θα δουμε ποιος θα πληρωσει και τι

μην βιαζεσαι

ολα ειναι θεμα επιλογων και βαση αυτων εχεις και τις επιπτωσεις.

thanasis38
07-02-12, 22:22
Τι ωραία, ελπίζω όταν θα έρθει η στιγμή που κάποιος δεν θα σε πληρώνει να το σκεφτείς.
τι ωραία!!!!! όταν σου ζητάει το κράτος η κάποιος ιδιώτης κάτι το οποίο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ μην ξεχάσεις να τρέξεις να το πληρώσεις.

sdikr
07-02-12, 22:25
τι ωραία!!!!! όταν σου ζητάει το κράτος η κάποιος ιδιώτης κάτι το οποίο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ μην ξεχάσεις να τρέξεις να το πληρώσεις.

Το κράτος που σε πληρώνει;
Ναι θα μου ήτανε καλύτερο το να λαμβάνω έναν ακόμα μισθό κάθε μήνα που πάει για να πληρώσει κάποιους εκεί στο "κράτος"
Ακομα σίγουρα δεν θα πλήρωνα ποτέ μου τα ΜΜΜ.
Αν λέμε η δουλειά σου είχε να κάνει κάτι με τα ΜΜΜ, πολύ θα ήθελα να δώ τι θα λάμβανες στο τέλος του μήνα

EvilHawk
07-02-12, 22:28
κάτι το οποίο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ...

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ελέγχετε σαν παράνομο και αντισυνταγματικό είναι ο τρόπος είσπραξης (ΔΕΗ και απειλή διακοπής ηλεκτροδότησης) και όχι ο φόρος ... :whistle:

Undisputed
07-02-12, 22:31
Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ελέγχετε σαν παράνομο και αντισυνταγματικό είναι ο τρόπος είσπραξης (ΔΕΗ και απειλή διακοπής ηλεκτροδότησης) και όχι ο φόρος ... :whistle:

Οχι ακριβως. Επειδη υπάρχουν πολλοι μετεμφιεσμενοι φοροι στα Ακινητα, και επειδη το συνταγμα αναφερει σχετικά περι πολλαπλης φορολογησης, και επειδη ειναι και καθετο χαρατσι (αδικο) που ισοδυναμει με δημευση, και πολλα αλλα ...

Zer0c00L
07-02-12, 22:34
συμφωνω απολυτως με τους πιο πανω με καλυψαν απολυτα

να σημειωσω επισης κατι με επιφυλαξη (δεν το εχω διασταυρωση) συζητουν για το περιβοητο φορο να μπει στην εφορια και αυτη να τον εισπρατει και οχι η ΔΕΗ.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε μου λεμε για το συνταγμα (ωραια και καλα)

το γνωριζεις φανταζομαι οτι παρα πολλα αρθρα του συνταγματος εχουν ηδη παραβιαστει απο το μνημονιο - περικοπες μισθων/συνταξεων - αλλαγη εργασιακων συνθηκων κτλ

αρα ποιο συνταγμα λετε? εδω αμφιβαλλω πλεον αν εχουμε δημοκρατια.? να με συγχωρεσετε για το ακραιο αυτο αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι χουντα δεν ειναι δημοκρατια.

thanasis38
07-02-12, 22:35
Το κράτος που σε πληρώνει;
Ναι θα μου ήτανε καλύτερο το να λαμβάνω έναν ακόμα μισθό κάθε μήνα που πάει για να πληρώσει κάποιους εκεί στο "κράτος"
Ακομα σίγουρα δεν θα πλήρωνα ποτέ μου τα ΜΜΜ.
Αν λέμε η δουλειά σου είχε να κάνει κάτι με τα ΜΜΜ, πολύ θα ήθελα να δώ τι θα λάμβανες στο τέλος του μήνα
ποιο κράτος με πληρώνει? μήπως έχεις μπερδευτεί λιγάκι? γιατί απ' τι βλέπω μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

EvilHawk
07-02-12, 22:37
Οχι ακριβως. Επειδη υπάρχουν πολλοι μετεμφιεσμενοι φοροι στα Ακινητα, και επειδη το συνταγμα αναφερει σχετικά περι πολλαπλης φορολογησης, και επειδη ειναι και καθετο χαρατσι (αδικο) που ισοδυναμει με δημευση, και πολλα αλλα ...

Οι αιτιάσεις για την αντισυνταγματικότητα αναφέρουν πρωτίστως αυτό που λέω, θέλεις να σου αραδιάσω εδώ καμιά εκατοστή φόρους που είναι άδικοι και κάθετοι; :whistle:

gcf
07-02-12, 22:39
Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ελέγχετε σαν παράνομο και αντισυνταγματικό είναι ο τρόπος είσπραξης (ΔΕΗ και απειλή διακοπής ηλεκτροδότησης) και όχι ο φόρος ... :whistle:
Ελέγχεται και ο ίδιος ο φόρος γιατί δεν επιτρέπεται διπλή φορολόγηση στο ιδιο αντικείμενο. (Γι' αυτό και το βάφτισαν τέλος)

thanasis38
07-02-12, 22:41
Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ελέγχετε σαν παράνομο και αντισυνταγματικό είναι ο τρόπος είσπραξης (ΔΕΗ και απειλή διακοπής ηλεκτροδότησης) και όχι ο φόρος ... :whistle:
είπα πουθενά κάτι ΑΝΤΙΘΕΤΟ? ΑΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ είναι γιατί το έβαλαν μέσω της ΔΕΗ και αν δεν πληρώσεις σου έκοβαν το ρεύμα.

EvilHawk
07-02-12, 22:44
Δεν το έγραψα για εσένα αλλά για αυτούς που έχουν ξεσπαθώσει ηλεκτρονικά χαρακτηρίζοντας όσους το έχουν πληρώσει ...

thanasis38
07-02-12, 22:51
Δεν το έγραψα για εσένα αλλά για αυτούς που έχουν ξεσπαθώσει ηλεκτρονικά χαρακτηρίζοντας όσους το έχουν πληρώσει ...

αυτοί που το πλήρωσαν καλό θα είναι να μην διαμαρτύρονται τότε για τις περικοπές στους μισθούς τους, για την άγρια φορολογία που θα υποστούν,ούτε αν θα τους περικόψουν την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που έχουν χρυσοπληρώσει , και τις υπόλοιπες περικοπές που πρόκειται να γίνουν.

EvilHawk
07-02-12, 23:00
Δεν υπάρχει καμία λογική στο επιχείρημα σου ...

Zer0c00L
07-02-12, 23:02
φιλε μου θαναση

ειτε πληρωσεις ειτε οχι

περικοπες μισθου/συνταξης η ανεργια η φορολογια θα την εχεις ειτε θες ειτε οχι ολοι στο ιδιο ποσοστο ειμαστε (99%)

εσυ και αλλοι μπορει να διαμαρτυρομαστε η να συμφωνουμε

αυτο το 1% που κυβερναει και εχει την εξουσια στα χερια του ομως δεν θα πληρωσει αλλα θα καλεσει το 99% που ειμαστε εμεις να πληρωσει ειτε θελει ειτε οχι.

thanasis38
07-02-12, 23:11
φιλε μου θαναση

ειτε πληρωσεις ειτε οχι

περικοπες μισθου/συνταξης η ανεργια η φορολογια θα την εχεις ειτε θες ειτε οχι ολοι στο ιδιο ποσοστο ειμαστε (99%)

εσυ και αλλοι μπορει να διαμαρτυρομαστε η να συμφωνουμε

αυτο το 1% που κυβερναει και εχει την εξουσια στα χερια του ομως δεν θα πληρωσει αλλα θα καλεσει το 99% που ειμαστε εμεις να πληρωσει ειτε θελει ειτε οχι.

αν δεν πληρωσει το 99% εσυ τι πιστευεις οτι θα γινει?

MNP-10
07-02-12, 23:27
Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ελέγχετε σαν παράνομο και αντισυνταγματικό είναι ο τρόπος είσπραξης (ΔΕΗ και απειλή διακοπής ηλεκτροδότησης) και όχι ο φόρος ... :whistle:

Ειναι αντισυνταγματικο all-around. Στο σκελος που αναφερεις παραβιεζεται το δικαιωμα ελευθερης εκφρασης / ελευθερης οικονομικης συναλλαγης (οπου το κρατος, αυθαιρετα, κατσικωνει ενα δικο του βαρος σε μια ιδιωτικη συναλλαγη μεταξυ ενος ιδιωτη και μιας εταιρειας παροχης αγαθων/υπηρεσιων) αλλα και της διακρισης εξουσιων (οπου μια εταιρεια αποκταει "εκτελεστικη" εξουσια). Αυτα ειναι οσον αφορα το "διαδικαστικο".

Ομως, οι (δεκαδες) προσφυγες που εχουν γινει δεν αφορουν μονο το τροπο εισπραξης και τα σοβαροτατα θεματα που προκυπτουν απ'τη συνδεση μεταξυ δεη+χαρατσιου. Αφορουν την μη-ανταποδοτικοτητα ενος τελους (και οχι φορου) η οποια ειναι ανυπαρκτη, την προσβολη του δικαιωματος της περιουσιας, την αδικια στο τροπο υπολογισμου της δηθεν αντικειμενικης αξιας η οποια οχι μονο δεν εχει σχεση με την εμπορικη αλλα δεν επιδεχεται "συζητηση" (και αρα ο πολιτης ουσιαστικα δε μπορει να προστατευτει νομικα οπως οριζει το Συνταγμα σε περιπτωση αμφισβητησης - το οποιο κατοχυρωνεται απ'το Συνταγμα σε ολες τις διαδικασιες εκτος ισως απ'τη συγκεκριμενη "express" διαδικασια επειδη το κρατος βιαζονταν τα εσοδα), την παραβαση της αναλογικοτητας αφου πολιτες καλουνται να πληρωσουν ποσα τα οποια ειναι πολυ υψηλοτερα της φοροδοτικης τους ικανοτητας, την πολλαπλη φορολογηση για το ιδιο ακριβως πραγμα, ενω υπαρχει προσφυγη μεχρι και για τις επιπλοκες στα διατηρητεα. Οι προσφυγες ειναι δεκαδες και οι λογοι αντισυνταγματικοτητας που εχουν θιχτει ειναι πολυαριθμοι.

EvilHawk
07-02-12, 23:53
Οι προσφυγες ειναι δεκαδες και οι λογοι αντισυνταγματικοτητας που εχουν θιχτει ειναι πολυαριθμοι.

Προσφυγές μπορεί να υπάρξουν χιλιάδες, το θέμα είναι ποιες μπορούν αν προχωρήσουν, η εμπειρία μου λέει ότι μόνο ως πρώτο σκέλος υπάρχει τέτοια περίπτωση ...

xmperop1
07-02-12, 23:55
αν δεν πληρωσει το 99% εσυ τι πιστευεις οτι θα γινει?

Επανάσταση,:inbed: αλλά μη με ξυπνάτε όνειρο ζω!!!!!!!!!!!!!:p

yiapap
08-02-12, 00:12
Kαι θα επανέλθω στον φόρο επιτηδεύματος.
Είμαι Μηχανικός και φτιάχνω μια κοινοπραξία για να χτίσω μια οικοδομή. Βάζω το 2010 όλα μου τα λεφτά.
Πληρώνω:
1. ΦΠΑ επί των υλικών και της εργασίας
2. Φόρο εισοδήματος
3. 300€ επειδή έχω την τιμή να είμαι Μηχανικός (500 φέτος)
4. Άλλα 300€ επειδή έχω την τιμή να κάνω κοινοπραξία (500 φέτος)
5. Έκτακτη εισφορά επί των εσόδων μου
5 φορές (άντε 4 αν νομίζετε ότι το ΦΠΑ είναι παρατραβηγμένο) φορολογούμαι για την ίδια δραστηριότητα. Κάποιοι από τους φόρους... εμ sorry, "τα τέλη" είναι κάθετοι, οριζόντιοι, ανελαστικοί και μη κλιμακωτοί. Είναι τόσο ανταποδωτικοί όσο και... όλοι οι υπόλοιποι φόροι.
Και όλα αυτά για μια δραστηριότητα η οποία εν έτη 2012 είναι αμφίβολο αν θα αποφέρει κέρδη.
Τουλάχιστον στο τέλος ακινήτων σου φορολογούν ένα υπάρχον κεφάλαιο. Στο τέλος επιτηδεύματος σου φορολογούν... το προνόμιο να είσαι επιτηδευματίας δηλαδή μην έχεις καμιά προστασία στην ανεργία, στην καταβολή ασφάλιστρων κτλ.

Αλλά είπαμε... Η επανάσταση θα αρχίσει από κάπου. Κι επειδή οι μηχανικοί είναι λίγοι... Ας αρχίσει από τους ιδιοκτήτες ακινήτων με τη μη πληρωμή τελών...

MNP-10
08-02-12, 00:13
Προσφυγές μπορεί να υπάρξουν χιλιάδες, το θέμα είναι ποιες μπορούν αν προχωρήσουν, η εμπειρία μου λέει ότι μόνο ως πρώτο σκέλος υπάρχει τέτοια περίπτωση ...

Η εκδικαση εχει γινει και η εξεταση του ΣτΕ εγινε επι του συνολου των παραμετρων που τεθηκαν. Μαλιστα ειχε διαρρευσει και ενας διαλογος μεταξυ του δικηγορου του δημοσιου που ερωτηθηκε απ'το ΣτΕ για την ανταποδοτικοτητα του τελους. Ο δικηγορος απαντησε "η μη χρεοκοπια της χωρας". Οταν ξαναερωτηθηκε ο δικηγορος αν δλδ εξασφαλιζεται με το τελος η μη χρεοκοπια, ο δικηγορος τα μασησε.

Σε καθε περιπτωση, η θεση του ΣτΕ δια του Προεδρου του ειναι γνωση: "Δε νοειται συγκρουση εξουσιων σε καιρο κρισης". Ετσι, σε αγαστη συνεργασια, Νομοθετες και Δικαστικοι, τα golden boys και η κορυφη της "διατροφικης πυραμιδας" οσον αφορα το δημοσιο budget, βιαζουν αντισυνταγματικα το Λαο υπερ του οποιου ολες οι εξουσιες θα επρεπε να ασκουνται.

Το προβλημα του ΣτΕ ειναι οτι αυτη η περιπτωση ειναι τοσο καταφανως παρανομη που η νομιμοποιηση του χαρατσιου θα καταστησει οποιαδηποτε αλλη αποφαση του ΣτΕ (της συγκεκριμενης ιστορικης περιοδου), ως παρωδια, για τον ιστορικο του μελλοντος. Αρα, για να νομιμοποιησει τα σημαντικα (μνημονια κτλ) η λογικη λεει οτι θα αδειασει, εστω και εν μερει, το χαρατσι.

yiapap
08-02-12, 00:17
αν δεν πληρωσει το 99% εσυ τι πιστευεις οτι θα γινει?
Εσύ τι πιστεύεις ότι θα γίνει;
1. Θα βάλουν τα κλάματα
2. Θα κάνουν σεπούκου στην πλατεία συντάγματος
3. Θα κατανοήσουν τη βαθιά σοφία του Λαού και θα αλλάξουν ρότα
4. Θα νιώσουν τη δυσφορία του κόσμου και θα παραιτηθούν- προκηρύξουν εκλογές
5. Όλα τα παραπάνω, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά
6. Θα βρουν άλλον τρόπο να το εισπράξουν. Θα βάλουν άλλον φόρο ή άλλο τέλος. Θα πάνε π.χ. τη βενζίνη στα 3€ και το πετρέλαιο θέρμανσης/αέριο στα 2.5€

Undisputed
08-02-12, 00:18
Kαι θα επανέλθω στον φόρο επιτηδεύματος.
Είμαι Μηχανικός και φτιάχνω μια κοινοπραξία για να χτίσω μια οικοδομή. Βάζω το 2010 όλα μου τα λεφτά.

Τουλάχιστον στο τέλος ακινήτων σου φορολογούν ένα υπάρχον κεφάλαιο. Στο τέλος επιτηδεύματος σου φορολογούν... το προνόμιο να είσαι επιτηδευματίας δηλαδή μην έχεις καμιά προστασία στην ανεργία, στην καταβολή ασφάλιστρων κτλ.



Ενημερωτικά να σου πω το εξης (και να σου προσφέρω δωρεαν γελιο):

Εγινε συζητηση στο ΣΤΕ για το τελος επιτηδευματος και στις προτάσεις της μεριας του Δημοσιου, η αιτιολογια του "τελους" ήταν

Οτι απασχολουν υπηρεσιες του δημοσιου αρα πρεπει να υπαρχει χρεωση για τους ΕΕ και τις εταιριες.

Επισης να πω ότι και εσυ και εγω θα πληρωσουμε 500 ευρω και η Zara 500 (για καθε υποκαταστημα της).

MNP-10
08-02-12, 00:19
Yiapap, παιρνεις ενα παραλογισμο για να δικαιολογησεις εναν αλλο παραλογισμο. Ποσο ...λογικο ειναι αυτο? Αντι να ζηταμε εξορθολογισμο ζηταμε ισοφαριση και επεκταση στο παραλογισμο?

yiapap
08-02-12, 00:28
Yiapap, παιρνεις ενα παραλογισμο για να δικαιολογησεις εναν αλλο παραλογισμο. Ποσο ...λογικο ειναι αυτο? Αντι να ζηταμε εξορθολογισμο ζηταμε ισοφαριση και επεκταση στο παραλογισμο?Όχι, όχι, καθόλου.
Γι αυτό και το post μου δεν έχει quote κάτι άλλο.
Απλά (ξανα)τεκμηρίωσα το ότι μου κάνει τρομερή εντύπωση το ότι ακόμη συζητάμε για το τέλος ακινήτων όταν υπάρχουν πολύ χειρότερες στρεβλώσεις. Πολυ χειρότερα χαράτσια. Πολύ πιο άδικα μέτρα.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επισης να πω ότι και εσυ και εγω θα πληρωσουμε 500 ευρω και η Zara 500 (για καθε υποκαταστημα της).Σκέψου και τον μηχανικό που είναι άνεργος που έχει να πληρώνει 4500€ ταμείο και του έρχεται και το 500ρικο για την τιμή που του κάνει το κράτος να είναι επιτηδευματίας. Όσο για την Zara... Λάθος παράδειγμα... Θα κάνει παρέα με τον Λάκη στις φυλακές Θήβας σε λίγο :innocent:

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Τι να γράψω; Ζούμε ημέρες πλήρους παράνοιας. Από τον τελευταίο πολίτη μέχρι τον πρώτο (λέγε Πρόεδρο/Πρωθυπουργό).

@ ADSLgr.com All rights reserved.