PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

PGouv
15-09-11, 05:45
Δεν ειδα κανενα θέμα να υπαρχει για αυτο το ζήτημα και ειπα να ανοίξω..
Θεωρω πως ισως καποιοι θα εχουν σοβαρό προβλημα με αυτο. Ξερω κόσμο που έχει πολλα σπιτια.Θα προκύψει ομως και ζητημα με ενοικιαστες γιατι απο οτι ειδα οτι θα πρεπει ο ενοικιαστής να τα ζητησει απο το ιδιοκτήτη! Τρεχα γυρευε δλδ....
Μπορει για ενα σπιτι 50 τετραγωνικά να ερχεται στο 200-250 ευρω τουλαχιστον αλλα και παλι ειναι πολλα πιστευω για καποιον που περνει εστω 1000 ευρω το μηνα και πληρώνει ενοικιο 400 ευρώ και μένουν 300 ευρω για τα υπολοιπα χωρις δεη,νερο,ιντερνετ,κοινοχρηστα κτλ..Αν σε αυτον παρουν τοσα χρηματα θα εχει μεγαλο προβλημα..
Εχουμε και εξισωση τιμης πετρελαίου. Προβλεπω προβληματα μολις τελειώσουν τα μασούρια που εχουν μαζέψει πολλοί.

opener
15-09-11, 07:23
Για να μην τα ξαναγραφω=

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4320376&postcount=347

dino809
15-09-11, 08:26
Eίμαι ακόμα μια νύχτα άυπνος αναλογιζόμενος πώς θα ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις μου. Oσο και να το παλευω δεν τα βγάζω πέρα και αδυνατώ να ανταποκριθώ και να πληρώσω το τέλος

Revolution
15-09-11, 09:17
Για να μην τα ξαναγραφω=

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4320376&postcount=347

Ναι ειχε τετοια ποιοτητα και ουσια το post σου που προς στιγμην ανησυχησα μηπως δεν το ξαναδω.

mirtiano
15-09-11, 09:19
Θα προσπαθησω να πληρωσω οτι μπορεσω σπασμενο ομως σε 3 μηνες και ας επιβαρυνθω με 1% προσαυξηση στο 2 και 3 κοματι.Τον ενα μηνα την εκτακτη εισφορα συνταξιουχων,την πρωτη δοση (300),τον δευτερο την δευτερη δοση του προηγουμενου και τον τριτο τον εκτακτο φορο για το ακινητο.
Αν τα καταφερω εχει καλως.
Αν δεν τα καταφερω λογω οικονομικης αδυναμιας ή δεν το δεχτουν,προβλημα τους.Αν αγριεψουν τα πραγματα θα αγριεψω και εγω.Πιστευω να μην φτασω σε αυτο το σημειο.
Επισης εγω τους γονεις μου στο χωριο στην Κρητη που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο(85 και 82 ετων).Ισα ισα που τα φερνουν βολτα με τις 2 συνταξεις του ΟΓΑ.Εαν τολμησει η ΔΕΗ να τους κοψει το ρευμα (κατοικια 65-70 τετραγωνικα),θα παρω την κατηφορα προς τα εκει και θα επανασυνδεσω ο ιδιος το ρολοι και μαλιστα με τροπο που να μην γραφει κιλοβατ.Ετσι απο τσατιλα.Και ας ερθει οποιος θελει να μου ζητησει τον λογο.Τα ιδια ισχυουν και για την κατοικια μου εδω στην αθηνα.Μολων λαβε.

Μια ταπεινη συμβουλη σε καθε αρμοδιο:
Μην μας σπρωχνετε σε απογνωση και απελπισια.Η υπομονη μας και η πιστη μας στο οποιο ''δημοκρατικο'' πολιτευμα εχει καποια ορια.

opener
15-09-11, 09:41
Ναι ειχε τετοια ποιοτητα και ουσια το post σου που προς στιγμην ανησυχησα μηπως δεν το ξαναδω.
Εγω απαντησα στο ερωτημα που θετει το νημα.

Απο εκει και μετα, την κριτικη σου την βλεπω.
Την δικη σου θεση δεν βλεπω.

Revolution
15-09-11, 09:55
Εγω απαντησα στο ερωτημα που θετει το νημα.

Απο εκει και μετα, την κριτικη σου την βλεπω.
Την δικη σου θεση δεν βλεπω.
Απο θεσεις και αποψεις σε forums εχουμε μπουχτισει χθες εμεις κι εμεις ημασταν στο Συνταγμα.

Σορυ για το ολιγον αποτομο του προηγουμενου ποστ μου δεν ειμαι σε κοινωνικο mood σημερα.

MNP-10
15-09-11, 20:35
Απο θεσεις και αποψεις σε forums εχουμε μπουχτισει χθες εμεις κι εμεις ημασταν στο Συνταγμα.

Λογικο, η οργανωση / καλεσμα ηταν γτπ. Εχω κατεβει >20 φορες κατω αλλα για το χθεσινο ουτε που το γνωριζα...

Αυτο που χρειαζεται σ'αυτη τη περιπτωση ειναι στοχευμενη κινητοποιηση. Δλδ γενικη διαδηλωση εναντια στη φορομπηχτικη πολιτικη με συγκεκριμενη ημερομηνια, ακομα και με σποτ στη τηλεοραση. Να μαζευτει 1 εκ. κοσμος τουλαχιστον.

homo_digital
15-09-11, 21:02
Το έγραψα και σε άλλο thread του φόρουμ

Παιδιά ένα εξώδικο στη ΔΕΗ, απο τον καταναλωτη, για να μην κόψει το ρεύμα σε περίπτωση που δε θέλει/δε μπορεί να πληρωσει το χαρατσι, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα;
Κάποιος που να κατέχει το ζήτημα;

Είναι πολυ σοβαρό γαμω την πο@@&να μου.

giorgosk
15-09-11, 21:04
Δηλαδή θα πρέπει να πω τον ιδιοκτήτη του σπιτιου που νοικιάζω να μο δώσει το ποσό αυτό;

Μόλις διάβασα πως θα πρέπει να το πληρώσουμε εμείς και μετά θα πάρουμε τα χρήματα από τον ιδιοκτήτη.
Ας μου τα δώσει και μετά πληρώνω και το τέλος.

mgkillme
15-09-11, 21:08
Δηλαδή θα πρέπει να πω τον ιδιοκτήτη του σπιτιου που νοικιάζω να μο δώσει το ποσό αυτό;

ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!!

Και αν δεν φανεί συνεπής στις υποχρεώσεις του,να μην φανείς και εσύ στις δικιές σου!

giorgosk
15-09-11, 21:09
Κατάλαβα δηλαδή.
Να τα βρούμε με το ενοίκιο.

Lord Basil
15-09-11, 21:12
Δηλαδή θα πρέπει να πω τον ιδιοκτήτη του σπιτιου που νοικιάζω να μο δώσει το ποσό αυτό;


οχι ,αυτο που λενε τα "σαινια" του υπουργειου οικονομικων ειναι το εξης .

πληρωνει ο ενοικιαστης ( εσυ ) και απλα δεν πληρωνει/ς το ή τα νοικια που αντιστοιχουν στο ποσο του εκτακτου φορου στον ιδιοκτητη.

mirtiano
15-09-11, 21:13
Δηλαδή θα πρέπει να πω τον ιδιοκτήτη του σπιτιου που νοικιάζω να μο δώσει το ποσό αυτό;

Εαν δεν τα βρειτε με τον ενα ή τον αλλο τροπο,το ποσο που αναλογει και θα πληρωσεις για τον εκτακτο φορο ακιν.περ.θα τον αφαιρεσεις απο το επομενο ενοικιο οπως λεει η ερμηνευτικη ανακοινωση του υπουργειου οικονομικων.
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8307



1. Σε ποιον επιβάλλεται το τέλος;

Το τέλος επιβάλλεται στον κύριο του ακινήτου ή στον επικαρπωτή. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας βαρυνόμενοι είναι οι συνιδιοκτήτες κατά το λόγο της συμμετοχής καθενός από αυτούς. Υπόχρεος για την καταβολή είναι ο χρήστης του ακινήτου, ο οποίος το καταβάλλει μαζί με τον λογαριασμό κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος. Αν ο χρήστης είναι μισθωτής, με την καταβολή επέρχεται αυτοδικαίως συμψηφισμός με οφειλόμενα ή μελλοντικά μισθώματα.

gsenso
15-09-11, 21:13
´Οχι ρε παιδιά τι να πληρώσουμε πλάκα κάνετε. Ας έρθουν να τα πάρουν

giorgosk
15-09-11, 21:13
Σωστά!!!!!!!!!!!

mirtiano
15-09-11, 21:36
Aραγε θα με απαλλαξουν απο ολους τους εκτακτους φορους αν τους δωσω την συζυγο;
:hmm: :hmm:
ή θα μου τους διπλασιασουν,με την δικαιολογια οτι ετσι μειωσα τις δαπανες μου και αυξηθηκαν τα εσοδα μου;

leasedline
15-09-11, 21:38
´Οχι ρε παιδιά τι να πληρώσουμε πλάκα κάνετε. Ας έρθουν να τα πάρουν

σου κόβουν το ρεύμα ...

nikosl
15-09-11, 21:50
Μέσα σε 2 μήνες μας ανακοίνωσαν Κεφαλικό, ΦΑΠ, και τέλος ακινήτων. Μιλάμε για τουλάχιστον 2 βασικούς μισθούς. Όλα αυτά τη στιγμή που έχουν κόψει και τα 2 δώρα.

Πώς στο καλό να ανταποκριθείς αν δεν κατέχεις μηχάνημα εκτύπωσης €?

gsenso
15-09-11, 21:54
Ε ας το κόψουν. Θα μαγειρεύω στο γκάζι.

leasedline
15-09-11, 22:26
Ε ας το κόψουν. Θα μαγειρεύω στο γκάζι.

μου 'δωσες ιδέα για φωτοβολταϊκό μόνο και μόνο για ρούτερ - pc !!

PGouv
15-09-11, 22:32
μου 'δωσες ιδέα για φωτοβολταϊκό μόνο και μόνο για ρούτερ - pc !!

Θα παει στην εφορια αν δεν πληρωσεις τη ΔΕΗ

skiabox
15-09-11, 22:45
Από ότι βλέπω παιδιά αρχίζουν οι στιγμές χολιγουντιανής παραγωγής (ολοήμερης κιόλας) από τον Οκτώβριο.Θα έχουμε δηλαδή απίστευτες σκηνές σε όλη τη χώρα.Κρίμα.Θα μπορούσανε απλά να κόψουν τις δαπάνες.

hall2001
15-09-11, 22:45
σου κόβουν το ρεύμα ...Και αν πάλι δεν πληρώσεις θα κάνουν κατασχέσεις.
Πραγματικά ρε παιδιά δεν μπορώ άλλο έχω αγανακτήσει.θέλω να δω ποιος θα είναι αυτός που πρώτος θα τραβήξει την σκανδάλη,εμείς οι αυτοί;
Κων/ος β.
Ποιός έχει την δύναμη αυτός που χτυπάει η αυτός που πονάει;

gsenso
15-09-11, 22:45
Ε ας πάει μωρέ. Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος

skiabox
15-09-11, 23:00
Πάντως πιστεύω ότι τα ακίνητα από τη Δευτέρα που μας πέρασε έχουν πέσει στο 50%.
Διαφωνεί κανείς;

DSLaManiaC
15-09-11, 23:54
Συγκεκριμένα, εξαιρούνται:

β) Στους Ναούς, στις Ιερές Μονές, στο Ιερό Κοινό του Πανάγιου Τάφου, στην Ιερά Μονή του Όρους Σινά, στο Άγιο Όρος, στην Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος και στα Θρησκευτικά γενικά ιδρύματα.

Στο ντούκου τελείως? Ούτε να το σχολιάσουμε?

Όταν πληρώνεις, νιώθεις μια φορά άσχημα
Όταν πληρώνεις, και βλέπεις αυτούς να πληρώνονται απ τους φόρους σου (με παλιές υπογραφές ίσως, που να μη σε βρίσκουν σύμφωνο) και ενώ κατέχουν ούτε εγώ ξέρω πόσα Τ.Μ. ακινήτων "εξαιρούνται" τι πρέπει να νιώθεις?

gsenso
16-09-11, 00:17
Φράγκο δεν θα πληρώσει ο Εφραίμ και το Βατοπέδι. Κανένας φουκάρας όμως που πέρνει 500 ευρώ σύνταξη θα πληρώσει κανονικά. Ουστουυυυδιουυυλουυυυ

jkoukos
16-09-11, 10:27
Και αφού πρώτα διπλασίασε τον αρχικό φόρο που είχε ο ίδιος δηλώσει, έρχεται τώρα και αναπροσαρμόζει (προς τα πάνω) τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων για να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο ο φόρος.
Πηγή (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231128656).

Υπάρχει ακόμη αφορολόγητος ο αέρας που αναπνέουμε, αλλά με αυτούς ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι σου ξημερώνει.

Revolution
16-09-11, 11:23
Ετσι οπως το πανε δεν βλεπω να αργει η ωρα που αντι για το Συνταγμα θα μαζευομαστε εξω απο τα σπιτια υπουργων/βουλευτων...

thama
16-09-11, 11:46
Δυστυχώς είναι ένας ακόμη επιπλεόν φόρος στο κεφαλάκι μας (ή ένα χαράτσι ακόμη, αν θέλετε). Είμαι στους "τυχερούς" που δεν διαθέτουν άμεσα "ακίνητη περιουσία", συνεπώς θα πουν κάποιοι, δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ. Παρόλα αυτά, διαπιστώνω μια ακόμη τεράστια επίθεση στην τσέπη μας, one way or another. Είτε θα τα πάρουν με αύξηση του ΦΠΑ, είτε με την έκτακτη εισφορά, είτε με με το ΕΤΑΚ και το ΦΑΠ, είτε με την επιβολή του τέλους ακινήτων. (Να τονίσω εδώ ότι όλα τα μέτρα μου έχουν μειώσει δραματικά το εισόδημα - εκτός αυτά των ακινήτων)

Από την άλλη, διαβάζω ότι ο "τσάρος της οικονομίας μας", στοιχίζει στην τσέπη του ελληνικού λαού περί το 1ΜΕυρώ (http://www.newscode.gr/oikonomia/story/50999/schedon-1-ekat-eyrw-kostizei-to-grafeio-toy-tsaroy-ths-oikonomias).
Το οποίο έρχεται σε μια έντονη αντίθεση με τον πρώτο έλληνα κυβερνήτη και τις απόψεις του περι αμοιβής κυβερνητικών αξιωματούχων.

Μέσα σε όλα αυτά αναρωτιέμαι:
1) Δεν καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος έχει στεγνώσει;
2) Έχω δει έντονη κινητικότητα στα νήματα περί μετανάστευσης. Αυτό θέλουν; (Προσωπικά ξέρω πολύ κόσμο που θέλει, ή προσπαθεί να φύγει).


Έτσι, απλά για να ενισχύσω τον προβληματισμό.

Basilhs23_
16-09-11, 12:35
Είτε θα τα πάρουν με αύξηση του ΦΠΑ, είτε με την έκτακτη εισφορά, είτε με με το ΕΤΑΚ και το ΦΑΠ, είτε με την επιβολή του τέλους ακινήτων. (Να τονίσω εδώ ότι όλα τα μέτρα μου έχουν μειώσει δραματικά το εισόδημα - εκτός αυτά των ακινήτων)

Μα στην ουσία επειδή δεν μπορούν να εισπράξουν το ΕΤΑΚ και το ΦΑΠ έβαλαν αυτό το μέτρο μέσω ΔΕΗ. Το είπε και ο ίδιος ο Βενιζέλος νομίζω, και φαίνεται οτι ούτε μέχρι τέλος του χρόνου δεν θα έχουνε αποστείλει τα εκκαθαριστικά επειδή υπάρχει πρόβλημα με το ελεγχτικό συνέδριο.

pts
16-09-11, 12:42
Αναρωτιέμαι εκείνο το ταλαίπωρο το σύνταγμα που λέει στο άρθρο 78 παρ. 2 ότι:



Φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε.


και στο άρθρο 4 παρ. 5 ότι:



Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.


ισχύει ακόμη ή το έχουμε καταργήσει; Όχι για να ξέρουμε τουλάχιστον εάν έχουμε συνταγματική δημοκρατία ή όχι.

opener
16-09-11, 13:06
Αναρωτιέμαι εκείνο το ταλαίπωρο το σύνταγμα που λέει στο άρθρο 78 παρ. 2 ότι:



και στο άρθρο 4 παρ. 5 ότι:



ισχύει ακόμη ή το έχουμε καταργήσει; Όχι για να ξέρουμε τουλάχιστον εάν έχουμε συνταγματική δημοκρατία ή όχι.
Δεν εισαι ο μονος που αναρωτιεσαι, το ιδιο λενε και στη δηλωση =


Α. Η υπό της άνω διατάξεως επιβολή αναδρομικής φορολογικής επιβάρυνσης

Δια της εν λόγω διατάξεως αρ. 29 Ν.3986/2011 επιβάλλεται έκτακτη εισφορά στο συνολικό καθαρό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο των φυσικών προσώπων ή της σχολάζουσας κληρονομιάς των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2011 (διαχειριστικής χρήσης 2010) εφόσον αυτό υπερβαίνει τις 12.000,00 €.
Δηλαδή διώκεται εν έτει 2011 η επιβολή φορολογικής επιβάρυνσης για ήδη φορολογηθέντα εισοδήματα του έτους 2010.
Συνεπώς η επιβληθείσα εισφορά αντίκειται στην διάταξη της παρ. 2 αρ. 78 του Συντάγματος, η οποία ρητώς απαγορεύει την επιβολή με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από τις προθεσμίες του οικονομικού έτος κατά το οποίο επιβλήθηκε.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4321170&postcount=359


Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι μπορουν να το κανουν μεχρις ενα χρονο πισω και να' ναι μεσα στα πλαισια της νομιμοτητας απο πανω.

george123
16-09-11, 14:33
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό (http://hassapis-peter.blogspot.com/2011/09/blog-post_3008.html) το άρθρο?

ciaoant1
16-09-11, 15:11
Χρόνο δεν έχω (θα εξηγήσω σε προσεχές ποστ) για νέα άρθρα, αλλά δείτε ένα παλιό-αλλά-επίκαιρο:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4016445&postcount=127

jkoukos
16-09-11, 15:23
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό (http://hassapis-peter.blogspot.com/2011/09/blog-post_3008.html) το άρθρο?
Τόσα χρόνια και κανείς δεν έχει καταφέρει να μην πληρώσει το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ μέσω ΤΠΔ.

Αν δεις και έναν λογαριασμό (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=30965&nt=18&lang=1) της ΔΕΗ υπάρχει και σχετική αναφορά επί αυτού, βάσει νόμων, οπότε το κράτος είναι καλυμμένο.

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει του Ν.2130/93 να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς και το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας.
Ομοίως, βάση των Νόμων 25/75, 429/76, και 1080/80, η ΔΕΗ υποχρεούται να εισπράττει τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάση του άρθρου 21 του Νόμου 2644/98, να εισπράττει το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη.

jose_ee1985
16-09-11, 15:27
Χρόνο δεν έχω (θα εξηγήσω σε προσεχές ποστ) για νέα άρθρα, αλλά δείτε ένα παλιό-αλλά-επίκαιρο:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4016445&postcount=127

Μιας κ πρώτη φορά βλέπω το σγκεκριμένο άρθρο, θεωρώ ότι το συμπέρασμα που βγάζει ο δημοσιογράφος της Daily είναι εντελώς αυθαίρετο κ δεν συνεπάγεται από αυτά που λέει ο CEO της National Grid.

Για την ξεπεσμό της αγοραστικής δύναμης συμφωνώ, απλά είναι άχετο με αυτά που αναγράφει το συγκεκριμένο άρθρο της Daily.

pts
16-09-11, 16:07
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι μπορουν να το κανουν μεχρις ενα χρονο πισω και να' ναι μεσα στα πλαισια της νομιμοτητας απο πανω.

Ευχαριστώ. Εγώ θα την καταθέσω την επιστολή πάντως.

asikamin
16-09-11, 16:39
Πληρώστε μόνο τη αξία του ρεύματος και τίποτα άλλο.
Αν δεν το δεχονται τότε, πληρώστε το στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων της περιοχής σας (βρίσκεται μέσα στις τοπικές εφορίες) και προσκομίστε την απόδειξη την ΔΕΗ

opener
16-09-11, 16:47
Ευχαριστώ. Εγώ θα την καταθέσω την επιστολή πάντως.

Και εγω το ιδιο.

Αν και οπως εγραψα=

Οχι πως θα γινει κατι (σιγα μη βγαλουν τα χαρατσια αντισυνταγματικα :lol: ), απλα εχετε το υπ' οψιν σας.

kerkiss
16-09-11, 17:19
Τους νταβατζήδες τους ξέρουμε .....σταθεροί ανά τις εποχές....τώρα είναι οι τροϊκανοί...

Τις τσατσάδες τις ξέρουμε...σταθερές και αυτές άσχετα με τα χρωματάκια που φοράνε ...τώρα είναι ο Γιωργάκης και η κυβέρνησή του

Τις πουτ@νες τις ξέραμε...πόσο χαρούμενες και τσαχπινούλες ήταν όταν το χρηματιστήριο έσπαγε ρεκόρ φουσκών.... τώρα που τους ζητάνε να παίρνουν τρεις-τρεις τους πελάτες επί 24 ώρες καθημερινά χωρίς άδειες και ρεπό και να πληρώνονται για έναν πελάτη στην ντουζίνα για να δούμε τι θα κάνουνε ;

Θα βογγάνε αναμεταξύ τους και θα κλαψουρίζουν με σκυμμένο το κεφάλι ή θα αποκτήσουν οντότητα και θα τα κάνουν όλα λίμπα - εφορίες, βουλές, δημοκρατικό πολίτευμα του κ@λου κλπ κλπ

DreamAxe
16-09-11, 17:28
Πληρώστε μόνο τη αξία του ρεύματος και τίποτα άλλο.
Αν δεν το δεχονται τότε, πληρώστε το στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων της περιοχής σας (βρίσκεται μέσα στις τοπικές εφορίες) και προσκομίστε την απόδειξη την ΔΕΗ


Υπάρχει νόμος, δεν τον θυμάμαι, αναγράφεται επάνω στον λογαριασμό. Δεν μπορείς να πληρώσεις λογαριασμό με κανένα τρόπο εαν δεν πληρώσεις και τις λοιπές χρεώσεις του λογαριασμού. Διαφορετικα ο λογαριασμός θεωρείται απλήρωτος. Δεν πα να καταθέσεις στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων. Η ΔΕΗ θα σου κόψει το ρεύμα. Τέλος. Αυτά που λες ισχυαν πριν καμμια 10+ χρόνια.

123456

opener
16-09-11, 17:46
Πληρώστε μόνο τη αξία του ρεύματος και τίποτα άλλο.
Αν δεν το δεχονται τότε, πληρώστε το στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων της περιοχής σας (βρίσκεται μέσα στις τοπικές εφορίες) και προσκομίστε την απόδειξη την ΔΕΗ
------>

Για δες προσεκτικά τη δεύτερη σελίδα του λογαριασμού σου! Γιατί φαίνεται ότι έχεις καιρό να την δεις!
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4315041&postcount=250


η διαβασε το spoiler, ειναι μολις δυο μηνυματα πριν το δικο σου.....

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει του Ν.2130/93 να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς και το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας.
Ομοίως, βάση των Νόμων 25/75, 429/76, και 1080/80, η ΔΕΗ υποχρεούται να εισπράττει τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάση του άρθρου 21 του Νόμου 2644/98, να εισπράττει το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4322859&postcount=37


Edit:

Πρόστιμο στη ΔΕΗ αν δεν κόβει το ρεύμα
Την επιβολή προστίμου στη ΔΕΗ και τους εναλλακτικούς παρόχους σε περίπτωση που δεν κόβουν το ρεύμα σε όσους δεν καταβάλουν το νέο τέλος για τα ακίνητα προβλέπει η σχετική τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή.

Το πρόστιμο θα ισούται με το τέλος προσαυξημένο κατά 25% και θα υποχρεούται να καταβάλει η ΔΕΗ ή ο εναλλακτικός πάροχος.
.....
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2057022
Παραγραφος 11=
http://naftemporiki.gr.s3.amazonaws.com/docs/2011/09/16/tropologia3_4.pdf

skiabox
16-09-11, 23:15
opener : Πάντως μετά από αυτά τα χαράτσια αλλά και με το σοβάρεμα επιτέλους της τρόικας είναι η πρώτη φορά που περιμένω να χυθούν ποτάμια αίματος και στον δημόσιο τομέα.

giorgosk
16-09-11, 23:16
Να τι λέει η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ : http://fimotro.blogspot.com/2011/09/blog-post_2710.html

WAntilles
16-09-11, 23:21
Να τι λέει η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ : http://fimotro.blogspot.com/2011/09/blog-post_2710.html

Ναι-ναι, "κόπτεται" για τους πολίτες η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, και ειδικά αυτός ο "κύριος".

Τον είδαμε και αυτόν και τη ΓΕΝΟΠ, στην απεργία πριν 2 μήνες, που κατέβαζε τους διακόπτες παροχής.

manicx
16-09-11, 23:27
Να τι λέει η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ : http://fimotro.blogspot.com/2011/09/blog-post_2710.html

Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ λέει μπούρδες. Θυμήθηκαν να πουν το 2011 ότι η ΔΕΗ θα γίνει φοροεισπρακτικός οργανισμός από τη στιγμή που είναι εδώ και κάποιες δεκαετίες. Τόσα χρόνια πληρώνουμε τον μισό λογαριασμό σε άλλους, τώρα τους κόφτει;

DreamAxe
16-09-11, 23:34
Εάν ο νόμος επιβάλει στους εργαζόμενους της ΔΕΗ να κόψουν το ρεύμα στον άνεργο, τον μεροκαματιάρη, τον παππού και τη γιαγιά, τον φτωχό συνάνθρωπό μας που δεν έχει μία στην τσέπη του, που το μηνιάτικο τελειώνει στις 15, εμείς δεν θα το κάνουμε. Προτιμούμε να παρανομήσουμε και ας υποστούμε τις όποιες συνέπειες

Όταν πριν απο λίγους μήνες ο κύριος αυτός και το σινάφι του κατέβαζαν τους διακόπτες δεν τον ένοιαζε αν έκοβε το ρεύμα στον "άνεργο, τον μεροκαματιάρη, τον παππού και τη γιαγιά, τον φτωχό συνάνθρωπό". Τώρα το παίζει προστάτης της κοινωνίας...:down:

mirtiano
17-09-11, 13:28
Με πρόστιμο ισόποσο του τέλους προσαυξημένο μάλιστα κατά 25% απειλεί η κυβέρνηση τη ΔΕΗ στην περίπτωση που δεν θα προχωρά στη διακοπή του ρεύματος όσων καταναλωτών αρνηθούν να καταβάλλουν το τέλος.
http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1577021&nt=103

Oι ανθρωποι (συγνωμη για τον χαρακτηρισμο ''ανθρωποι'') ειναι σχιζοφρενεις και ατομα επικινδυνα για τους Ελληνες.
Τι τοθελα να διαβασω ειδησεις στο google ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.