PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελάνια εκτυπωτή: Αγορά αυθεντικών, συμβατών ή αναγόμωση; Από πού;



ipo
19-09-11, 16:31
Μελάνια για εκτυπωτή από που αγοράζετε;

Geocheats2
19-09-11, 16:43
Μελάνια για εκτυπωτή από που αγοράζετε;

Μαύρο αγοράζω από e-bay χύμα
Χρωματιστά από τα τοπικά μαγαζιά

Doxaios
19-09-11, 16:47
Μαύρο αγοράζω από e-bay χύμα
Από πού δηλαδή;

Geocheats2
19-09-11, 16:53
Από πού δηλαδή;

eBay (http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=black+refill+kit+&_clu=2&_dmpt=BI_Toner&_fcid=80&_fscr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m19&gbr=1)

Το μαυρο παίρνει 20ml όποτε τελειώνει το refil παίρνω άλλο

jap
19-09-11, 22:58
Μελάνια για εκτυπωτή από που αγοράζετε;

Ανάλογα τον εκτυπωτή και τον τύπο μελανιών. Πρόσφατα πέρασα στα φτηνά (364) και πολύ φτηνά (940) μελάνια της HP και προς το παρόν τη βγάζω με γνήσια, τα συγκεκριμένα του e-bay θέλουν ξεκόλλημα του chip από το παλιό μελάνι και ξανακόλλημα ή στο νέο μελάνι ή στη βάση στον εκτυπωτή, αλλά μου φάνηκε λίγο ριψοκίνδυνο, θα δοκιμάσω ξαναγέμισμα σε μαγαζί αλλά όταν παλιώσουν λίγο οι αντίστοιχοι εκτυπωτές, τα χοντροδάχτυλά μου δεν κάνουν για πειραματισμούς. Επί του θέματος, έχω πάρει 1-2 προσφορές από amazon, αλλά γενικά σε Msystems/E-gate έχουν τις καλύτερες τιμές, τα γνήσια HP πάντα. Κάτι ανοιγμένες συσκευασίες μεμονωμένα χρώματα κλπ που σκάνε μύτη κατά καιρούς στο ebay, θα τις χαρακτήριζα ρίσκο, ειδικά αν δεν αναφέρουν ρητά ημερομηνία λήξης.

Με EPSON που είχα, που τα γνήσια μελανάκια ήταν πανάκριβα, έπαιρνα από όπου έβρισκα φτηνότερα, έτοιμα μάρκας inkrite ή μέκαψες, αλλά με τα HP είναι τα γνήσια ίδιες τιμές με τις μαϊμούδες των άλλων. Αν έχεις εκτυπωτή που παίρνει μαϊμούδες, εδώ (http://www.internet-ink.co.uk/) είναι μια πολύ καλή πηγή, αν θέλει κάποιος κωδικό για έκπτωση 10%, PM me.

Από μαϊμούδες, πολύ καλές είναι οι inkrite και pelikan, έχω ακούσει τα χειρότερα για τα @work που δίνει το Πλαίσιο, συν ότι δεν έχουν αρκετή ποσότητα και τελειώνουν γρήγορα.

ipo
20-09-11, 01:01
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω μεγάλες διαφορές στα γνήσια μελάνια για αγορά από το εξωτερικό σε σχέση με την Ελλάδα. Με @work έχω κακή εμπειρία, οπότε δεν τα προτιμώ.

treli@ris
20-09-11, 11:07
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω μεγάλες διαφορές στα γνήσια μελάνια για αγορά από το εξωτερικό σε σχέση με την Ελλάδα. Με @work έχω κακή εμπειρία, οπότε δεν τα προτιμώ.

Και γιατι δεν τα ξαναγεμιζεις μεχρι να ληξουνε; Μετα αγοραζεις καινουρια. Γεμισμα πχ του 363XL* με ~21ml σε γλυτωνει 3 φορες την αγορα του.

*τα συγκεκριμενα εχουν ανεξαρτητο τσιπακι οποτε ειναι πιο ευκολα τοσο στο γεμισμα οσο και στην αναγνωριση απο τον εκτυπωτη

jap
20-09-11, 11:12
Τι εννοείς όταν λες "ανεξάρτητο" τσιπάκι; Ένα παράδειγμα μελανιού με εξαρτημένο ή όπως αλλιώς ονομάζεται το μη ανεξάρτητο;

treli@ris
20-09-11, 11:31
Τι εννοείς όταν λες "ανεξάρτητο" τσιπάκι; Ένα παράδειγμα μελανιού με εξαρτημένο ή όπως αλλιώς ονομάζεται το μη ανεξάρτητο;

Τα μελανια 363 εχουν το τσιπακι αναγνωρισης επανω τους, στην κεφαλη και δεν εξαρτωνται απο τον εκτυπωτη. Οποτε, οταν τα γεμιζω αλλαζει και το τσιπακι -μια φορα. Ενας epson πχ ενος φιλου δεν αναγνωριζει σταθμη μελανιου διοτι το τσιπακι βρισκεται στον εκτυπωτη.

Δες την παρακατω εικονα, με αλλαγμενο τσιπ ->
http://www.ink2print.gr/eshop//images/363%20basic%20inks.jpg

jap
20-09-11, 12:50
ΟΚ, οπότε είναι το ίδιο που ανέφερα κι εγώ παραπάνω, κάποιοι πωλητές μελανιών λένε ότι τα κολλάς στον εκτυπωτή μόνιμα (έχουν και φωτό) και καθαρίζεις και μετά αντί να γεμίζεις δοχεία αγοράζεις πάμφθηνα.

Επειδή νομίζω υπάρχει ενδιαφέρον, τόσο για τους τρόπους γεμίσματος / μεταφοράς τσιπ όσο και για τα είδη μελανιών και πηγές για προμήθεια, να ανοίγαμε ένα νέο thread;

-21grams
20-09-11, 16:18
ΟΚ, οπότε είναι το ίδιο που ανέφερα κι εγώ παραπάνω, κάποιοι πωλητές μελανιών λένε ότι τα κολλάς στον εκτυπωτή μόνιμα (έχουν και φωτό) και καθαρίζεις και μετά αντί να γεμίζεις δοχεία αγοράζεις πάμφθηνα.

Επειδή νομίζω υπάρχει ενδιαφέρον, τόσο για τους τρόπους γεμίσματος / μεταφοράς τσιπ όσο και για τα είδη μελανιών και πηγές για προμήθεια, να ανοίγαμε ένα νέο thread;+∞
Με μία προϋπόθεση βεβαίως:
Αξιολόγηση αποτελεσμάτων της εκάστοτε εταιρείας/προμηθευτή που δραστηριοποιείται στο χώρο - με τόσες προτάσεις για refilling γίνεται ένας χαμός...

biggeo65
20-09-11, 20:54
Μόνο αυθεντικά, κυρίως για την ποιότητα εκτύπωσης αν ενδιαφέρεσαι για φωτογραφία.
Όσες φορές χρησημοποίησα αναγόμωση και η διάρκεια μελάνης δεν ήταν αυτή που περίμενα, και τα χρώματα το ίδιο.

Και ειδικά αν είναι τα μελάνια ξεχωριστα μπορείς να τα βρείς σε διάφορες συσκευασίες (π.χ. στον δικό μου ΗΠ 3200) αν πάρω τρία μελάνια πακέτο αντι για ένα ένα ξεχωριστά, γλυτώνω 10€.

Και δεύτερον με την αναγόμωση, δεν ξέρεις αν το μελάνι είναι σωστό και δεν θα κάνει ζημιά.

Δεν είμαι υπερ των εταιρειών, κι εγώ την τσέπη μου σκέφτομαι, αλλά έχει τύχει μετα από ξαναγέμισμα δοχείων, μετά από λίγο να βουλώσουνε οι βγελόνες ψεκασμού σε εκτυπωτή.

Οπότε αν πάθεις μια φορά μετά το σκέφτεσαι.

jap
06-10-11, 14:46
Επειδή τα μελανάκια HP 364 έχουν φτάσει σε επικίνδυνα χαμηλή στάθμη κι έχω ένα σετ άδεια, προβληματίζομαι αν πρέπει να κάνω ξαναγέμισμα ή να πάρω γνήσια. Τη διαδικασία με τα συμβατά και τη μεταφορά του τσιπακιού την έχω απορρίψει. Έχει κανείς εμπειρία με ξαναγέμισμα των συγκεκριμένων μελανιών; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα εκτύπωσης, όσο το να μη στάζουν και κάνουν ζημιά στον εκτυπωτή.

cuprakatos
06-10-11, 21:42
Μόνο αυθεντικά, κυρίως για την ποιότητα εκτύπωσης αν ενδιαφέρεσαι για φωτογραφία.
Όσες φορές χρησημοποίησα αναγόμωση και η διάρκεια μελάνης δεν ήταν αυτή που περίμενα, και τα χρώματα το ίδιο.

Και ειδικά αν είναι τα μελάνια ξεχωριστα μπορείς να τα βρείς σε διάφορες συσκευασίες (π.χ. στον δικό μου ΗΠ 3200) αν πάρω τρία μελάνια πακέτο αντι για ένα ένα ξεχωριστά, γλυτώνω 10€.

Και δεύτερον με την αναγόμωση, δεν ξέρεις αν το μελάνι είναι σωστό και δεν θα κάνει ζημιά.

Δεν είμαι υπερ των εταιρειών, κι εγώ την τσέπη μου σκέφτομαι, αλλά έχει τύχει μετα από ξαναγέμισμα δοχείων, μετά από λίγο να βουλώσουνε οι βγελόνες ψεκασμού σε εκτυπωτή.

Οπότε αν πάθεις μια φορά μετά το σκέφτεσαι.

Ακριβώς όπως τα είπε ο Biggeo + 1

biggeo65
06-10-11, 22:11
Τα μελανια 363 εχουν το τσιπακι αναγνωρισης επανω τους, στην κεφαλη και δεν εξαρτωνται απο τον εκτυπωτη. Οποτε, οταν τα γεμιζω αλλαζει και το τσιπακι -μια φορα. Ενας epson πχ ενος φιλου δεν αναγνωριζει σταθμη μελανιου διοτι το τσιπακι βρισκεται στον εκτυπωτη.

Δες την παρακατω εικονα, με αλλαγμενο τσιπ ->
http://www.ink2print.gr/eshop//images/363%20basic%20inks.jpg

Για τα ίδια μελάνια μιλάμε. Το μαυρο(αυθεντικό) εμένα έχει λήξει τώρα (είχα το ΧL) αλλά και πάλι τυπώνει μια χαρά.

Μια φορά γέμισα μαύρο σε 360 (HP 3200) και είχα πρόβλημα.
Παλιότερα σε EPSON είχα κάνει αναγόμωση σε έγχρωμα, και επώνυμο συμβατό μελάνι και βουλώσανε οι βελόνες ψεκασμού.

Από τότε μόνο αυθεντικά. Με 22€ βρίσκω τα τρία χρώματα.
Πόση διαφορά έχει η αναγόμωση;

Και μαύρο τώρα έμαθα Aφού δεν έχω πρόβλημα που έληξε,
τα 17ml /27€ για δύο χρόνια δεν είναι μεγάλο το ποσό.

Τώρα αν έχεις μεγάλο όγκο εκτυπώσεων, ή κατα τον καθαρισμό κεφαλών ξοδεύει πολύ μελάνι τότε το σκέφτεσαι.

Πάντως την ποιότητα εκτύπωσης των αυθεντικών δεν την δίνει κανένα συμβατικό.

sotiroudis
15-10-11, 22:29
Αγαπητοί φίλοι
Επαθα ζημιά με τη κεφαλή εκτύπωσης σε CANON MP970 (αγορά στα 350 euros προ τριετίας) παρότι χρησιμοποιούσα τα original cartridges. Κόστος 130 ευρώ γιά τη κεφαλή + 3 προσπάθειες γιά βαθύ καθαρισμό + 40 ευρώ γιά τα εργατικά στον επίσημο διανομέα. Ρώτησα γιά το τι έφταιξε απάντηση όμως πειστική δεν πήρα. Τώρα εάν κάποιος χρησιμοποιούσε refill μελάνια θα μου λέγανε ότι αυτό έφταιγε.

PGouv
16-10-11, 05:03
Βασικα δε ξερουμε τι ζημια ειχες δε μας λες και πολλα..
Ειχες αφήσει τον εκτυπωτη αχρησιμοποίητο; Εχω δει canon 1 χρονο σε αχρηστια και δεν ειχε κανενα βουλωμα.. Δε πιστευα στα ματια μου...

Υπαρχουν διαφορα διαλυτικα που θα μπορουσες να εβαζες τη κεφαλή για 1-2 μερες και θα ξεβουλωνε.Αφου η κεφαλη βγαινει...

Τελος μηπως τυπωνες χωρις να εχει μελάνι; Πιθανον να την εκαψες..
Επισης μπορει απο οποιοδηποτε ηλεκτρικο προβλημα να εγινε η ζημια..


Τελος μπορει απλα να ειχε τιγκαρει ,γιατι ολοι οι εκτυπωτες canon , epson εχουν οριο στις εκτυπωσεις μετα θελουν service.

Με τοσα λεφτα που εδωσες επερνες καινουργιο και καλυτερο..

blade_
16-10-11, 05:13
καλησπερα στη παρεα..κατοχος ενος Epson 515w εδω κ ενα χρονο ηρθε η ωρα να αλλαξουμε μαυρο..

ομολογω οτι εκανε αρκετες εκτυπωσεις(δυστυχως δε ξερω αν υπαρχει τροπος να μετραμε σελιδες κτλ) και βρηκα αυτον τον πωλητη (http://myworld.ebay.com/inkcapital1/?_trksid=p4340.l2559) με πολυ καλες κριτικες
99.9%

περιμενω τα δικα μου θα ενημερωσω για την ποιοτητα κ τη συμβατοτητα σαφως.υπηρχαν κ φθηνοτεροι αλλα διαλεξα αυτον λογω feedback

το καλο με τον δικο μου εκτυπωτη ειναι οτι εχει παμθηνα μελανια γι αυτο κ τον προτιμησα..

nightmoon
16-10-11, 07:21
μελάνια μόνο original

jap
04-03-12, 16:42
Ξεθάβω το νήμα για να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο. Έχει δοκιμάσει κανείς συμβατά μελάνια με συμβατά τσιπάκια; Πρόκειται για νέο φρούτο, τα έχω βρει π.χ. εδώ (http://stores.ebay.co.uk/Unite-Trading-Ltd) για τα HP 364 και 940. Στα 364 ειδικά που έχω βάλει ξαναγεμισμένα λέει ότι λύνει το θέμα της αναφερόμενης στάθμης, στα 940 παραπονιούνται οι αγοραστές ότι το δείχνει μονίμως άδειο. Τα έχει βάλει ο ίδιος πωλητής και στο amazon αλλά δεν έχει δεηθεί κανένας χριστιανός να γράψει review ακόμα.

Ψήνομαι γιατί οι εδώ ξαναγεμιστές είναι επιεικώς κλέφτες (διαφημίζουν 50% από την τιμή του γνήσιου αλλά σε κλέβουν γιατί παίρνουν πίσω και το άδειο). Χώμα δεν είναι όπως τα συμβατά χωρίς τσιπάκι, αλλά ερχονται κοντά στο 50%, άσε που γνήσια δεν βρίσκεις πουθενά πλέον σε στοκ σε ελληνικά μαγαζιά τα πάντα.

Λοιπόν, η ερώτηση είναι αν τα έχει δοκιμάσει κανείς, ποια ακριβώς και ποιες οι εμπειρίες.

treli@ris
04-03-12, 20:37
Στα ΗΡ 363 που χρησιμοποιω μετα το 1ο γεμισμα αλλαζει και το τσιπακι ωστε να αναγνωριζονται απο τον εκτυπωτη. Μετα απλα βαζω μονο μελανι, το τσιπακι παραμενει.

jjokeris
04-03-12, 21:27
Εχω αγορασει 4 διαφορετικα replacements και εχω γεμισει σε 3 διαφορετικα καταστηματα τα τελευταια 4 χρονια για 3 εκτυπωτες.Το καλυτερο απ ολα ηταν ενα μαγαζι απεναντι απο το (καμμενο) πλαισιο,νομιζω λεγεται euro-jet.

ipo
01-06-12, 19:30
Τελευταία χρειάστηκε να αντικαταστήσω κάποια μελάνια σε δικό μου εκτυπωτή, αλλά και σε κάποιους άλλους HP. Όπως έχω γράψει παλαιότερα στο νήμα, είχα κακή εμπειρία με έναν παλιό εκτυπωτή Hewlett Packard και μελάνι Πλαισίου (@Work). Για το δικό μου εκτυπωτή, μιας και αλλάζω δοχεία μια φορά το χρόνο, επιλέγω πάντα αυθεντικά.


Πρόσφατα Πήγα στο Πλαίσιο με στόχο να αγοράσω αυθεντικό μελάνι (28€) για εκτυπωτή τρίτου, αλλά ο υπάλληλος μου πρότεινε αναγομωμένο. Μου άρεσε η διαβεβαίωση ότι θα πάρω πίσω τα χρήματά μου, αν το μελάνι δεν λειτουργήσει στον εκτυπωτή, οπότε αγόρασα το ανακατασκευασμένο @Work (20€). Το μελάνι δούλεψε σωστά, οπότε άρχισα και πάλι να σκέφτομαι σοβαρά τη χρήση ανακατασκευασμένων μελανιών ή αναγόμωσης.

Έψαξα λίγο το euro-jet που προτείνει πιο πάνω ο jjokeris, που είχε το ίδιο μελάνι φτηνότερα (15€). Τελικά όμως βρήκα ακόμα φτηνότερη λύση για ίδιο μελάνι με 10€ στο Cartridge World (http://www.cartridgeworld.gr/), χωρίς απαίτηση επιστροφής cartridge και με εγγύηση επιστροφής χρημάτων. Έκανα λίγες δοκιμές και δουλεύει καλά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι, διότι η διαφορά 28€ με 10€ για το ίδιο μελάνι είναι τεράστια.

biggeo65
01-06-12, 21:05
Για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις είναι καλά. Για έγχρωμες υπάρχει τεράστια διαφορά, ειδικά αν χρησημοποιείς και χαρτί της ΗΡ,
αλλά και οποιοδήποτε άλλο glossy paper. To είδα εγώ σε δικό μου εκτυπωτή. Χώρια που μου κράτησαν λιγότερο από τα αυθεντικά.

Κι αν έχεις εκτυπωτή με ξεχωριστά μελάνια δεν συμφέρει και τόσο τελικά.

Αλλά μάυρο XL π.χ. που το βρήκα με 9€ σε σχέση με το αυθεντικό που έχει 30€ είναι διαφορά.

mim34d
01-06-12, 22:08
Σε περίπτωση που δεν κάνουμε συχνές εκτυπώσεις με αποτέλεσμα να αλλάζουμε δοχεία σε μεγάλο χρονικό διάστημα, θα συμβούλευα γνήσια μελάνια. Έχω και εγώ κακή εμπειρία από αναγομωμένα δοχεία. Ειδικά σε πολυμηχανήματα που το κόστος τους είναι μεγάλο δεν το ρισκάρω με ιμιτασιον μελάνια.

jjokeris
02-06-12, 09:59
Και εγω ειχα δυο κακές εμπειρίες (η μια ηταν τα @work) αλλα δεν ηταν λογος να πω οτι ολα τα συμβατα ειναι μαπα.Οπως ανεφερα και πιο πανω τοσο απο το euro-jet όσο και απο αλλο ενα μαγαζι στο Π.Φαληρο (δεν θυμαμαι το ονομα του) χρησιμοποιησα και χρησιμοποιω εδω και 12 χρόνια τα μελανια τους και δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στους εκτυπωτες (3) ουτε στην ποιοτητα των εκτυπωσεων ακομα και στις εγχρωμες.

blade_
04-06-12, 02:09
καλησπερα στη παρεα..κατοχος ενος Epson 515w εδω κ ενα χρονο ηρθε η ωρα να αλλαξουμε μαυρο..

ομολογω οτι εκανε αρκετες εκτυπωσεις(δυστυχως δε ξερω αν υπαρχει τροπος να μετραμε σελιδες κτλ) και βρηκα αυτον τον πωλητη (http://myworld.ebay.com/inkcapital1/?_trksid=p4340.l2559) με πολυ καλες κριτικες
99.9%

περιμενω τα δικα μου θα ενημερωσω για την ποιοτητα κ τη συμβατοτητα σαφως.υπηρχαν κ φθηνοτεροι αλλα διαλεξα αυτον λογω feedback

το καλο με τον δικο μου εκτυπωτη ειναι οτι εχει παμθηνα μελανια γι αυτο κ τον προτιμησα..

επιστρεφω 6 μηνες περιπου μετα την αγορα που αναφερω

εκτυπωτης λειτουργει αψογα

τα μελανια φοβερα,κοστος σχεδον 1(ενα) ευρω το ενα

εκτυπωσεις κυριως ασπρομαυρες κοντα 300 σελιδες ,7/10 γεματο το μελανακι :respekt:

Nozomi
11-07-12, 01:01
Για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις είναι καλά.
Και για ασπρόμαυρες το συζητάμε.

Μου προτάθηκε από αναγομωτή η αγορά συγκεκριμένου laser εκτυπωτή (Lexmark) με την δέσμευση ότι θα μου ξαναγεμίζει τα μελάνια, και μου ανέφερε περίπου 2,000 σελίδες με κόστος 43€.

Το original toner του εκτυπωτή που σκέφτομαι να αγοράσω (Kyocera Mita) δίνει 7,000 σελίδες με 130€, οπότε δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο συν το ότι χάνω την εγγύηση του εκτυπωτή.

biggeo65
11-07-12, 03:13
Και για ασπρόμαυρες το συζητάμε.

Μου προτάθηκε από αναγομωτή η αγορά συγκεκριμένου laser εκτυπωτή (Lexmark) με την δέσμευση ότι θα μου ξαναγεμίζει τα μελάνια, και μου ανέφερε περίπου 2,000 σελίδες με κόστος 43€.

Το original toner του εκτυπωτή που σκέφτομαι να αγοράσω (Kyocera Mita) δίνει 7,000 σελίδες με 130€, οπότε δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο συν το ότι χάνω την εγγύηση του εκτυπωτή.

Μα εγώ δεν μίλησα να το δίνεις για αναγόμωση. Να γεμίζεις το toner μόνος σου με γραφίτη.
Ειδικά για κάποιους lazer μονόχρωμους, Samsung ,Lexmark κλπ. το γέμισμα είναι εύκολο,
και πιο φθηνό από αναγόμωση σε κατάστημα, και βάζεις την ποσότητα που θέλεις εσύ.

jap
16-07-12, 12:31
Παρέλαβα σήμερα το πρωί αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320937685104) το σετ γνήσια μελάνια 364XL της HP. Δεν ήθελα να ποστάρω πριν βεβαιωθώ ότι θα τα παραλάβω για να μην παρασύρω κανέναν. Τώρα δεν έχει διαθέσιμα (μετάνιωσα που δεν πήρα 2 ή και 3 σετ) αλλά δεν χάνει κανείς τίποτα να τσεκάρει στο μέλλον. Σε τιμή ήρθαν πιο φτηνά από τα άθλια ξαναγεμισμένα που πήρα από εδώ.

biggeo65
16-07-12, 15:36
Παρέλαβα σήμερα το πρωί αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320937685104) το σετ γνήσια μελάνια 364XL της HP. Δεν ήθελα να ποστάρω πριν βεβαιωθώ ότι θα τα παραλάβω για να μην παρασύρω κανέναν. Τώρα δεν έχει διαθέσιμα (μετάνιωσα που δεν πήρα 2 ή και 3 σετ) αλλά δεν χάνει κανείς τίποτα να τσεκάρει στο μέλλον. Σε τιμή ήρθαν πιο φτηνά από τα άθλια ξαναγεμισμένα που πήρα από εδώ.

Aν ψάξεις σίγουρα βρίσκεις. Στα 35€ βγήκαν τα έξι 363 (http://www.amazon.de/Q7966EE-301-Multipack-Cartridge-Multi-Tag/dp/B003O98YZM/ref=pd_luc_sbs_02_01_t_lh)μαζί με 150 φύλλα 10Χ15.
Λιγότερο από 5,5 € το ένα, κι εδώ έχουν 12€ αν τα πάρεις ξεχωριστά.

jjokeris
16-07-12, 15:46
Το "6 neu" που ειδες εννοει Νεα (οχι μεταχειρισμενα) σε 6 πωλητες απο 35€ το ενα.

biggeo65
16-07-12, 15:52
Το "6 neu" που ειδες εννοει Νεα (οχι μεταχειρισμενα) σε 6 πωλητες απο 35€ το ενα.
Ξέρω τι σημαίνει το neu. :)
Είδες το πακέτο που δείχνω; Μέσα έχει έξι Vivera 363 +150 φωτογραφικά φύλλα.
Κι έτσι μου ήρθε. Το είχαν κι εδώ Ελλάδα στα 38€ αλλά δεν το έχουν πλέον.

jap
16-07-12, 16:05
Ναι, τέτοια είχα πάρει κι εγώ μια φορά κι έναν καιρό από το amazon.de στο νο. 940 με δώρο μεγάλα φύλλα Α4 φωτογραφικά. Και με πωλητή το ίδιο το amazon. Απλά να ξέρετε, δεν είναι τα XL σε αυτά τα multipacks.

BTW, νο. 363 δίνει και κάποιος εδώ στις αγγελίες αν ενδιαφέρεται κανείς.

biggeo65
16-07-12, 16:18
Ναι, τέτοια είχα πάρει κι εγώ μια φορά κι έναν καιρό από το amazon.de στο νο. 940 με δώρο μεγάλα φύλλα Α4 φωτογραφικά. Και με πωλητή το ίδιο το amazon. Απλά να ξέρετε, δεν είναι τα XL σε αυτά τα multipacks.

BTW, νο. 363 δίνει και κάποιος εδώ στις αγγελίες αν ενδιαφέρεται κανείς.

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι τα XL, αλλά εκτός από το μαύρο,που το XL το χρειάζομαι,
αν δεν εκτυπώνεις έγχρωμο συχνά,το XL μπορεί να σου βγάλει ότι έλξηξε. Και να πάει χαμένο.

Για κάποιον που εκτυπώνει συχνά έγχρωμο το XL συμφέρει καλύτερα.

jjokeris
16-07-12, 16:55
Ξέρω τι σημαίνει το neu. :)
Είδες το πακέτο που δείχνω; Μέσα έχει έξι Vivera 363 +150 φωτογραφικά φύλλα.
Κι έτσι μου ήρθε. Το είχαν κι εδώ Ελλάδα στα 38€ αλλά δεν το έχουν πλέον.

Οκ,δικιο εχεις.Αυτο δηλ.ειναι το πακετο? http://www.getitnow.gr/prod/analosima/melania/ctr-hp-photo-pack-q7966ee/prod313903/

biggeo65
16-07-12, 17:24
Οκ,δικιο εχεις.Αυτο δηλ.ειναι το πακετο? http://www.getitnow.gr/prod/analosima/melania/ctr-hp-photo-pack-q7966ee/prod313903/

Ναι αλλά σε μαύρη συσκευασία.. Και πριν παραγγείλω δεν το έβρισκα εδώ. Φαίνεται το ξαναέφερε.
Και δεν ξέρω ποια η διαφορά στην συσκευασία, αλλά την άσπρη την έχει στα 45€ το Amazon.de.

cool11
08-08-12, 18:37
Εμενα με ενδιαφερει κυριως η έγχρωμη εκτυπωση.
Απο το cartridgeword ειναι καλα?
Θα με βολευε βεβαια και το ebay.

Αληθεια, οι HP, δεν αληθευει οτι δεν παρουσιαζουν προβλημα, γιατι η κεφαλη εκτυπωσης ειναι πανω στο μελανι?
Αρα, αλλαζοντας μελανι, αλλαζεις και κεφαλη μαζι.
Αρα καθε φορα που αλλαζεις μελανι, αλλαζεις και κεφαλη, και οσο χαλια κι αν ειναι καποιο μελανι, δεν μπορει να χαλασει την κεφαλη στον HP, αφου νεο μελανι=νεα κεφαλη.

Το λεω σε αντιδιαστολη με canon, που η κεφαλη ειναι ξεχωριστο εξαρτημα, κι εκει αν βαλεις κακης ποιοτητας μελανι και σου χαλασει την κεφαλη, την πατησες, αχρηστος ο εκτυπωτης.

Ενω στους hp, δεν υπαρχει ρισκο. Αντε πες να χασεις τα λεφτα ενος μελανιου αν βγει μαπα. Αλλα thats it.
Τα λεω καλα?

jap
08-08-12, 19:32
Δεν ισχύει για όλους τους HP αυτό, ίσως να μην ισχύει και για κανέναν. Στον Officejet Pro 8500 που έχω είναι χωριστό ανταλλακτικό οι κεφαλές.

Πέρα από τον συγκεκριμένο που είναι κάτι γκουμούτσες τα μελάνια και είναι και από τα πιο φτηνά γνήσια ανά σελίδα, άλλοι HP που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχουν μελανάκι-ποτηράκι, οι πολύ παλιοί, που όντως είχε και την κεφαλή, ενώ οι σύγχρονοι φτηνοί είναι στο στυλ των epson, και καλά μεμονωμένα μελάνια-φέτες, πού να χωρέσει εκεί κεφαλή.

biggeo65
09-08-12, 03:15
Εμενα με ενδιαφερει κυριως η έγχρωμη εκτυπωση.
Απο το cartridgeword ειναι καλα?
Θα με βολευε βεβαια και το ebay.

Αληθεια, οι HP, δεν αληθευει οτι δεν παρουσιαζουν προβλημα, γιατι η κεφαλη εκτυπωσης ειναι πανω στο μελανι?
Αρα, αλλαζοντας μελανι, αλλαζεις και κεφαλη μαζι.
Αρα καθε φορα που αλλαζεις μελανι, αλλαζεις και κεφαλη, και οσο χαλια κι αν ειναι καποιο μελανι, δεν μπορει να χαλασει την κεφαλη στον HP, αφου νεο μελανι=νεα κεφαλη.

Το λεω σε αντιδιαστολη με canon, που η κεφαλη ειναι ξεχωριστο εξαρτημα, κι εκει αν βαλεις κακης ποιοτητας μελανι και σου χαλασει την κεφαλη, την πατησες, αχρηστος ο εκτυπωτης.

Ενω στους hp, δεν υπαρχει ρισκο. Αντε πες να χασεις τα λεφτα ενος μελανιου αν βγει μαπα. Αλλα thats it.
Τα λεω καλα?

Όπως έγραψε κι ο jap, δεν ισχύει για όλους τους HP. Αλλά ακόμη και να ίσχυε, δεν ξέρεις την ποιότητα του μελανιού,
και το αν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στα ακροφύσια που ψεκάζουν το μελάνι στο χαρτί.

Χώρια από την ποιότητα εκτύπωσης, που μια και ενδιαφέρεσαι για έγχρωμη,
δεν είσαι σίγουρος για την σωστή απόδοση χρωμάτων.
Αν θέλεις καλή έγχρωμη εκτύπωση χωρίς προβλήματα,τα γνήσια μελάνια είναι απαραίτητα.
Τουλάχιστον από τις δοκιμές που έκανα μέχρι σήμερα.

PGouv
11-08-12, 05:25
καλα μελανια ειναι εδω επειτα απο πολυ ψαξιμο. inkjectphoto.gr .Ειναι πολυ σπαστικος ο τυπος που το εχει , αλλα φερνει καλο μελάνι (δε λεει μαρκα αλλα τη ξερω).
Υπαρχουν και απο αγγλια - η ευρωπη καλες μαρκες. Η atwork εχει γερμανικα μελανια OCP ,αλλα δεν ειχα καλες εμπειριες παροτι εχουν καλο ονομα...

Media2012
14-08-12, 12:18
Ανάλογα τον εκτυπωτή και τον τύπο μελανιών. Πρόσφατα πέρασα στα φτηνά (364) και πολύ φτηνά (940) μελάνια της HP και προς το παρόν τη βγάζω με γνήσια, τα συγκεκριμένα του e-bay θέλουν ξεκόλλημα του chip από το παλιό μελάνι και ξανακόλλημα ή στο νέο μελάνι ή στη βάση στον εκτυπωτή, αλλά μου φάνηκε λίγο ριψοκίνδυνο, θα δοκιμάσω ξαναγέμισμα σε μαγαζί αλλά όταν παλιώσουν λίγο οι αντίστοιχοι εκτυπωτές, τα χοντροδάχτυλά μου δεν κάνουν για πειραματισμούς. Επί του θέματος, έχω πάρει 1-2 προσφορές από amazon, αλλά γενικά σε Msystems/E-gate έχουν τις καλύτερες τιμές, τα γνήσια HP πάντα. Κάτι ανοιγμένες συσκευασίες μεμονωμένα χρώματα κλπ που σκάνε μύτη κατά καιρούς στο ebay, θα τις χαρακτήριζα ρίσκο, ειδικά αν δεν αναφέρουν ρητά ημερομηνία λήξης.

Με EPSON που είχα, που τα γνήσια μελανάκια ήταν πανάκριβα, έπαιρνα από όπου έβρισκα φτηνότερα, έτοιμα μάρκας inkrite ή μέκαψες, αλλά με τα HP είναι τα γνήσια ίδιες τιμές με τις μαϊμούδες των άλλων. Αν έχεις εκτυπωτή που παίρνει μαϊμούδες, εδώ (http://www.internet-ink.co.uk/) είναι μια πολύ καλή πηγή, αν θέλει κάποιος κωδικό για έκπτωση 10%, PM me.

Από μαϊμούδες, πολύ καλές είναι οι inkrite και pelikan, έχω ακούσει τα χειρότερα για τα @work που δίνει το Πλαίσιο, συν ότι δεν έχουν αρκετή ποσότητα και τελειώνουν γρήγορα.

Στο πλαίσιο μου είπαν ότι έχει παραπάνω ποσότητα...

voithostyrempora2
29-06-13, 19:36
Δε βρηκα πιο σχετικό τόπικ,οπότε ποστάρω εδώ.Αν χρειαστεί,το ποστ μπορεί να μετακινηθεί.

Εχω τον εκτυπωτή HP 1606DN (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.402884) κα χρησιμοποιώ αυτό το toner (http://www.123inkt.nl/HP-78A-CE278A-toner-zwart-123inkt-huismerk-CE278AC-i13606-t15931.html). Μου βγαίνει κάτω από 1,9 σεντ η σελίδα σε τόνερ και γενικα είμαι πολύ ευχαριστημενος. Το θεμα είναι ότι αύριο φέυγω από Αϊντχοφεν για Κω για ~2,5 μηνες (θερινες διακοπές :) ) και φοβαμαι μη μου χαλάσει το τόνερ μένοντας σε αχρηστια τόσο καιρό. Θελω να ρωτήσω πώς μπορώ να το "συντηρησω". Σκέφτομαι να το βγαλω εκτός εκτυπωτή και να το τοποθετήσω στο κουτί του. Φτάνει αυτο? ευχαριστώ.

ariadgr
29-06-13, 22:53
Δεν παθαίνει τίποτα.
Δεν είναι υγρό μελάνι να στεγνώσει ;)

voithostyrempora2
30-06-13, 00:38
Εννοείς οτι δεν παθαίνει τίποτα αν το βάλω στο κουτί του,ε? οκ,οπότε θα το αφήσω εκεί. Ευχαριστώ:) .

Veldrin
30-06-13, 02:18
Εμένα μου τελείωσε το toner του Samsung SCX-4500 μετά απο 3 χρόνια χρήσης, φορούσε ακόμα της μάνας του που ήταν για 1500 σελίδες (:P).

Κοιτούσα στο Amazon για να πάρω κάποιο imitation γιατί τα 80 που ζητάει η Samsung μου φανήκαν κομματάκι πολλά. Και λέω δεν ψάχνω και λίγο Ελλάδα; Και επειδή οι ουρανοί ήταν ανοιχτοί, βρίσκω ένα site (www.analosima.gr (http://www.analosima.gr)) με την έδρα του 5 τετράγωνα μακρυά απο το σπίτι μου, κόστος 27 ευρώ. Δε με χάλασε καθόλου όμως; Δούλεψε καλά και σαν ποιότητα χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται το ίδιο με πριν. Ελπίζω να κρατήσει όσο λέει (2000 σελίδες).

ariadgr
30-06-13, 13:34
Εννοείς οτι δεν παθαίνει τίποτα αν το βάλω στο κουτί του,ε? οκ,οπότε θα το αφήσω εκεί. Ευχαριστώ:) .

Εννοώ γενικά δεν πιστεύω ότι παθαίνει τίποτα ακόμα και μέσα στον printer να το αφήσεις.

voithostyrempora2
30-06-13, 20:57
Τελικά το εβγαλα το τονερ και το έβαλα στο κουτί του. Είμαι ήδη Κω εδώ και ~9 ωρες,οπότε πλέον είναι αργά.

:p

knbsep
03-07-13, 23:54
Εγώ έχω έναν hp c4480. Του έχω βάλει μαϊμού μαύρο μελάνι και ξαναγεμισμένο, του έχω κάνει και το ανάλογο reset, μα πάντα το αναγνωρίζει και μου βγάζει μύνημα οτι τοποθετήθηκε μη συμβατό μελάνι. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί γίνεται αυτό? Γιατί δεν μπορώ να ξεγελάσω το μηχάνημά μου...???

@ ADSLgr.com All rights reserved.