PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρέθηκαν χρυσές μετοχές-ομόλογα που σώζουν την Ελλάδα



Σελίδες : 1 2 [3]

yuk
22-09-11, 16:41
Στις 15 Μαρτίου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3710764&highlight=%40%23%24%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85#post3710764) :innocent:
Ωραία. Θα έχουμε και λεφτά για παρέλαση στις 25 δηλαδή! :p

aglaisma
22-09-11, 17:06
Ο Ελληνας ξαδερφος του Σορρος ειναι και μας δουλευει χονδρα..
Πως το ελεγε τις προαλλες ο Σορρος? Οτι θελει να επενδυσει στη γη και στα τροφιμα πουλωντας οτι χρυσο εχει..
Α ρε Ελληνα κακομοιρε

HRC2360
22-09-11, 17:06
Επι του θεματος,μετα το 23:45

http://www.youtube.com/watch?v=d4YhurPek3c


Μιλαει στον ζουγκλα καποιος Λαμπρακης απο Αμερικη (προεδρος? της END) και ο Καρυωτης (αντιπροεδρος της END).

OxAp0d0
22-09-11, 17:22
Τρώγεται αυτό που λες yuk?



Α ΟΚέϊκ. :oneup:

Το νου σου στο φαΐ βλέπω :p

Seitman
22-09-11, 17:27
Τι να κάνω το καημένο... Από τις 7 στη δουλειά, άρχισε να κάνει πείνα :lol:

HRC2360
22-09-11, 18:07
Επι του θεματος,μετα το 23:45

http://www.youtube.com/watch?v=d4YhurPek3c


Μιλαει στον ζουγκλα καποιος Λαμπρακης απο Αμερικη (προεδρος? της END) και ο Καρυωτης (αντιπροεδρος της END).




58:00


"Μπορει να μην ειχε ουτε καν καμια διαθεση ο κυριος Σωρρας να σωσει την Ελλαδα,ειναι δικαιωμα του,εφοσον ειναι ο ιδιοκτητης αυτης της μετοχης,να απαιτει απο την οικογενεια Rotschild οπως ειπατε γιατι σωστα εκει φτανουμε στο τελος,να απαιτει αυτο το ποσο"......


ε πεστο ρε φιλε τοση ωρα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:


ρε εχουν καψει φλαντζες και αυτοι.Πανε να κανουν εξωτερικη πολιτικη με τις μετοχες? :rofl::rofl:


Γιατι μου θυμιζει την περιπτωση Οτσαλαν/πατριωτες κλπ?............

imr
22-09-11, 19:46
σιγα μην καθονται ολοι να κανουν copy paste ,δουλευει το scrap στο fulll :p

........Auto merged post: Lord Basil πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



οι el ρε καραμητρο θα μας σωσουν , oi el !!!

sorry δεν το ηξερα, οι νεφελιμ ειναι οι κακοι ε? :p


Ειναι θεμα παιδειας, οχι θεμα βλακειας. Και σ'αυτον τον τομεα δε πασχει μονο ο Ελληνας...



Δεν ειναι ουτε ολα μουφες, ουτε ολα αληθεια. Καποια ισχυουν, καποια εχουν καποια βαση αλλα δεν ειναι οπως τα λενε, αλλα δεν ισχυουν καν.

Στα τελευταια 2 χρονια εχουν ακουστει

- Κινεζικη συμφωνια για δανεια με ανταλλαγματα λιμανια, ΟΣΕ κτλ (FT) - υπηρχε τετοιο ενδεχομενο
- Ρωσικη συμφωνια για δανεια (ελληνικος mainstream τυπος) - υπηρχε τετοιο ενδεχομενο, εχει επιβεβαιωθει αργοτερα.
- Γερμανικη συμφωνια για δανεια οταν η Μερκελ εστειλε τον Ακερμαν (ελληνικος mainstream τυπος) - υπηρχε τετοιο ενδεχομενο, αντικατασταθηκε απο το μηχανισμο στηριξης στη συνεχεια.
- Γερμανικες αποζημιωσεις θυματων (αυτα ειναι ψιχουλα, τσαμπα ασχολουμαστε)
- Γερμανικες αποζημιωσεις υποδομων (τεθηκε και στη Βουλη το θεμα, η κυβερνηση ειπε οτι δεν εχει παραιτηθει των αξιωσεων, το θεμα θα τεθει στο μελλον αν και το βλεπω χλωμο αυτο το ενδεχομενο λογω συμφωνιας στα 50s για να μη τα διεκδικησουμε)
- Γερμανικο δανειο (μαζι τεθηκαν στη βουλη) - αυτο εχει τα καλυτερα prospects υλοποιησης γιατι ειναι δανειο. Η αποτιμηση ειναι σοβαρο θεμα καθοτι κυμαινεται απο λιγα δις εως ...δεκαδες δις, αναλογα τη μεθοδολογια.
- Ουρανιο αξιας ...τρισεκατομμυριων $$$ => σχεδον μουφα ολκης. Υπαρχει ουρανιο αλλα η τιμη αφορα το καθαρο, οχι το χωμα του ορυκτου με τους οποιους εγιναν οι υπολογισμοι. Σε καθαρη τιμη η αξια του δεν εχει καμμια σχεση με τα αναφερομενα.
- Hayman - μουφα ολκης / disinfo
- Επενδυσεις εμιρατων (πχ Αστακος, Ελληνικο κτλ) - υπηρχε τετοιο ενδεχομενο
- Πετρελαια - υπαρχουν τουλαχιστον 5 δις βαρελια μεχρι τα 12 Ν.Μ. απ'τα οποια τουλαχιστον τα μισα ειναι οικονομοτεχνικα αξιοποιησιμα. Αν περασεις τα 12 Ν.Μ. και πας στην ΑΟΖ, μιλαμε για δεκαδες δις βαρελια + φυσικο αεριο.
- Μετοχες 670 δις - τα μεγεθη δεν εχουν καμμια σχεση με τα αναφερομενα.


Δεν διαφωνω φυσικα οτι πολλα απο αυτα ειναι αληθεια, αυτο που με πειραζει ειναι οτι οπως ειπες και εσυ ειναι παααρα πολλα τα περιστατικα (αλλα αληθεια, αλλα οχι).
Αυτο που με πειραζει ειναι η ευκολια με την οποια παρουσιαζονται τετοιες ειδησεις για την σωτηρια μας.
Δεν στεκομαι στο αν ειναι αληθεια η οχι αλλα δεν ακουω καθολου συχνα τι πρεπει να κανουμε ΕΜΕΙΣ για να σωθουμε, ολα οι αλλοι πρεπει να τα κανουν ή να μας ερθει ακατι απο το πουθενα χωρις να κουνησουμε το δαχτυλακι μας.

narsis
24-09-11, 09:44
Να κάνω και ένα σοβαρό σχόλιο σχετικό με την υπόθεση.

Αυτό που πραγματικά με φοβίζει, με τρομάζει κυριολεκτικά, για το παρών και φυσικά και για το μέλλον, είναι ότι νέοι κατά τεκμήριο άνθρωποι (δεν κρατάω στατιστικά, αλλά οι συμμετέχοντες στο παρών φόρουμ φαντάζομαι είναι στην μεγάλη πλειοψηφία 20-40 ετών) άκριτα, άλογα και πέρα από κάθε ρεαλιστικό στοιχείο πιστεύουν ένα τέτοιο παραμύθι, το υποστηρίζουν θερμά ή λιγότερο θερμά, βλέπουν σε αυτό αλήθεια, πολλές φορές φανατίζονται και μετά όταν η ιστορία αποδειχθεί μπαρούφα ή όταν απλά ξεχαστεί, αντί να προβληματιστούν είναι έτοιμοι να κρεμαστούν από το επόμενο παραμύθι.

Και λέω ότι αυτή η κατάσταση με φοβίζει και με τρομάζει διότι εάν αυτή είναι η πραγματικότητα για πολλούς νέους (άρα πιο δραστήριους ίσως καλύτερα "μορφωμένους") δεν θέλω να ξέρω τι γίνεται με το γενικό πληθυσμό.

Και με τέτοια "λογική" ζητάμε μετά να γίνουν βήματα εμπρός στο κράτος; Πώς; Αφού δεν φταίμε εμείς, φταίνε οι άλλοι, δεν θα προσπαθήσουμε εμείς, θα γίνει το "θαύμα" για να σωθούμε ή οι ξένοι θα μας σώσουν επειδή εάν καταστραφεί η Ελλάς καταστρέφονται και οι ίδιοι ή επειδή μας το "χρωστάνε". Άλλωστε ακόμα και αν καταστραφούμε δεν φταίμε εμείς, μας την είχανε στημένη, επειδή "μιλάμε πολύ", επειδή "είμαστε αλάνια, μαγκες και δεν σκύβουμε κεφάλι" (η τραγική ειρωνεία για αυτούς που το υποστηρίζανε χρόνια τώρα είναι πως παγκοσμίως δεν μπορώ να σκεφτώ χώρα με χειρότερα σκυμμένο το κεφάλι από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή).

Κρίμα, μόνο κρίμα μπορώ να πω.

HRC2360
24-09-11, 11:28
Και που να δεις τι εχει να γινει τις επομενες ημερες,οταν αποκαλυφτει οτι εχει βρεθει και το χρυσομαλλο δερας :cool:


:lol::lol::lol:

Seitman
24-09-11, 11:45
Αυτό;;;
Τώωωωωωωωωωωωωωωωρα; Βρέθηκε και μαζί το φάγαμε :p

HRC2360
24-09-11, 11:49
Αυτό;;;
Τώωωωωωωωωωωωωωωωρα; Βρέθηκε και μαζί το φάγαμε :p



Σοβαρα? :( Ποτε? :mad:

Και δεν μας ειπαν τιποτα?Και αυτο που λενε οτι εχει βρεθει,τι ειναι?Μαιμου?Κινεζικο??? :lol::lol::lol::lol:


Φτου γμτ και ειχα στηριξει ολες τις ελπιδες μου σε αυτο :p

MNP-10
24-09-11, 13:38
Δεν διαφωνω φυσικα οτι πολλα απο αυτα ειναι αληθεια, αυτο που με πειραζει ειναι οτι οπως ειπες και εσυ ειναι παααρα πολλα τα περιστατικα (αλλα αληθεια, αλλα οχι).

Ειθισται σε σοβαρα θεματα να υπαρχει σοβαρη ελλειψη πραγματικων δεδομενων και μεγαλη σεναριολογια. Αυτη αλλοτε γινεται απο αγνοια, αλλοτε σκοπιμα. Ειδικα στο internet, γινεται της μουρλης. Φυσικα αυτο οχι μονο δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο της χωρας μας, αλλα αποτελει εισαγομενο φαινομενο καθοτι προϋπηρχε πχ στις ΗΠΑ, οταν εδω το διαδικτυο ηταν σε βρεφικο σταδιο.

Η υπαρξη του φαινομενου προαπαιτει

α) μια δοση αληθειας (οταν προκειται για disinfo) την οποια τα ψεμματα προσπαθουν να ακυρωσουν
β) την μη-υπαρξη γνωστικων εφοδιων και, συνεπακολουθα καλης κριτικης σκεψης, σε σημαντικο ποσοστο της μαζας.
γ) μια συγκεκριμενη ψυχολογικη αδυναμια της μαζας κατα την οποια "πακεταρει" / "τσουβαλιαζει" ολες τις εννοιες μαζι, διχως να μπορει να κανει λεπτους διαχωρισμους (οταν προκειται για disinfo)

Για το (α) και αναφορικα με την δικη μας περιπτωση, ειναι αληθεια οτι η χωρα μας βρισκεται εδω που βρισκεται επειδη δεν εχουν γινει συγκεκριμενες κινησεις (πχ αποζημιωσεις απ'τους Γερμανους, αξιοποιηση ενεργειακων πορων κτλ). Αυτο ειναι fact. Και σε ενα συνειδητο ή υποσυνειδητο επιπεδο, πολυ κοσμος ξερει οτι εχει να κανει με προδοτες. Αυτο αποτελει μια καλη βαση η οποια μπορει να χρησιμοποιηθει για τακτικες τυπου disinfo. To disinfo λειτουργει στην αρχη οτι θα επιβεβαιωσω αυτο που κρυφα πιστευει ο κοσμος (χωρις στοιχεια), δινοντας του πλαστα στοιχεια. Στη συνεχεια θα βγαλω "off" ως μουφα τα στοιχεια και ετσι θα τους συντριψω που τολμησαν να πουν ανοιχτα αυτο που ηδη πιστευαν. Ειναι καθαρα ψυχολογικο manipulation.

Ετσι για παραδειγμα, βγαζοντας μια θεωρια οτι η χωρα πχ εχει 100 τρισεκατομμυρια $ ουρανιο που οι εγχωριοι εντολοδοχοι δε το βγαζουν για να ειμαστε υπο και φαληρισμενοι, πολλοι σπευδουν να την αγκαλιασουν γνωριζοντας ηδη το ποιόν των προδοτων. Εχουν αποδεχτει δλδ εναν ισχυρισμο (ο οποιος περασε με ελαχιστη κριτικη σχεση) με μονη βαση αυτο που ηδη γνωριζουν (οτι η χωρα διοικειται απο προδοτες).

Κατα συνεπεια αυτοι ειναι αρκετα ευκολος στοχος. Το μονο που εχει να κανει ο προδοτης (ο οποιος ειναι ενοχος οχι γιατι δεν εξορυσσει τα 100 τρις $ ανυπαρκτου ουρανιου, αλλα επειδη δεν εξορυσσει τα δισεκατομμυρια $ υπαρκτου πετρελαιου / αεριου) ειναι να πει "ολα αυτα ειναι ανυποστατες θεωριες συνωμοσιας με τρελους ισχυρισμους οτι δηθεν η χωρα εχει τρισεκατομμυρια πλουτου".

Αυτη ειναι η φυση του παιχνιδιου...

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 10 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να κάνω και ένα σοβαρό σχόλιο σχετικό με την υπόθεση.

Αυτό που πραγματικά με φοβίζει, με τρομάζει κυριολεκτικά, για το παρών και φυσικά και για το μέλλον, είναι ότι νέοι κατά τεκμήριο άνθρωποι (δεν κρατάω στατιστικά, αλλά οι συμμετέχοντες στο παρών φόρουμ φαντάζομαι είναι στην μεγάλη πλειοψηφία 20-40 ετών) άκριτα, άλογα και πέρα από κάθε ρεαλιστικό στοιχείο πιστεύουν ένα τέτοιο παραμύθι, το υποστηρίζουν θερμά ή λιγότερο θερμά, βλέπουν σε αυτό αλήθεια,


Αραξε, ουτε η ΕΤΕ δε λεει οτι η ιστορια ειναι παραμυθι. Απλα ισχυριζεται οτι οι μετοχες δεν εχουν πλεον αξια για Χ, Ψ λογους και υπαρχει μια νομικη αντεπιχειρηματολογια που λεει οτι για να ισχυουν οι Χ, Ψ λογοι πρεπει να υφισταται η νομιμη και προβλεπομενη διαδικασια της εννοποιησης για την οποια η ΕΤΕ πρεπει να παρεχει τεκμηρια (κατι που δεν εχει κανει).

Ειναι λογικο η ΕΤΕ να θελει να μηδενισει τα claims καθοτι αυτο ειναι προς το ορθολογικο της συμφερον, και οι μετοχοι να θελουν να μεγιστοποιησουν τα claims για τον αντιστοιχο λογο. Βεβαια, αμα υπαρχουν τεραστια claims εναντιον της τραπεζας, εστω και αρκετων εκατομμυριων ευρω (οχι εκατονταδων δισεκατομμυριων ευρω), σε μια τετοια δυσκολη συγκυρια ειναι μεγαλο το κτυπημα για τη ρευστοτητα της τραπεζας. Ακομα και η καθυστερηση της υποθεσης ειναι χρησιμη για την ΕΤΕ.

gangstakill1979
24-09-11, 14:16
Αν ισχύει, σώθηκε η Ελλάδα. Αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική.

Όπως και να έχει, ένας κάτοχος μετοχών από την «Τράπεζα της Ανατολής» (την ίδρυσε η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος το 1904) δίνει μετοχή αξίας 670 δις ευρώ για να σώσει την χώρα. Αναλυτικά, η ιστορία με τη «χρυσή» μετοχή έχει ως εξής:

Στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, το 1904, η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύει την «Τράπεζα της Ανατολής», γνωστότερης ως «Banque d’ Orient».

Η τράπεζα αυτή στη συνέχεια αναπτύσσεται σε τρεις κυρίως περιοχές. Την Θεσσαλονίκη, την Σμύρνη και την Αλεξάνδρεια. Το 1932 η «Τράπεζα της Ανατολής» εξαγοράζεται και συγχωνεύεται με την μητρική της Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος.

Η εκκαθάριση δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Κατά τους ισχύοντες νόμους και κατόπιν παρελεύσεως πολλών ετών, η Εθνική Τράπεζα ισχυρίζεται πως η αξία των μετοχών της Τράπεζας της Ανατολής έχει εκμηδενιστεί. Όμως οι μετοχές αυτές ήταν σε χρυσό.

Η οικογένεια Σώρρα, στην οποία ανήκουν οι μετοχές χρυσού, έψαξε το θέμα και σύμφωνα με τον κ. Θ. Καρυώτη, που είναι καθηγητής Οικονομικών στο πανεπιστήμιο του Maryland στις ΗΠΑ, η κάθε μετοχή αξίζει 670 δις ευρώ!

Μετά από συζητήσεις, η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής». Οι δικαιούχοι αιφνιδιάστηκαν όταν άκουσαν τους νομικούς συμβούλους να προτείνουν μία «παράξενη διαδρομή» ώστε να καταβληθεί το 1,5 δισ. μέσω μία βρετανικής εταιρείας.

Είχε πλέον καταστεί σαφές πώς οι δύο τράπεζες, η Κεντρική και η Εθνική ήθελαν πάση θυσία να αποφύγουν την ευθεία εμπλοκή τους, με τη μετοχή-ομόλογο χρυσού, ώστε να μην υφίσταται κίνδυνος να εκτεθούν απέναντι σε άλλους ενδιαφερόμενους για την ίδια υπόθεση.

Η οικογένεια, που είναι διατεθειμένη να δωρίσει 4 από τις μετοχές στην χώρα για την αποπληρωμή του χρέους, κάνει μια σειρά από κινήσεις, για να φτάσει το θέμα στο ΔΝΤ και να υπάρξει συμβιβασμός για το ελληνικό χρέος.

Διαβάστε για την απαίτηση των Γερμανών να πάρουν το χρυσό της Ελλάδας.



Πηγή: http://www.fimes.gr/2011/09/metoxi-trapeza-xrysos/#ixzz1YWA0bJex

http://www.fimes.gr/2011/09/metoxi-trapeza-xrysos/
Πατρινος ειναι?
Α καταλαβα.
Τοσες σελιδες για εναν μιναρα?
:lol:

narsis
24-09-11, 16:44
Αραξε, ουτε η ΕΤΕ δε λεει οτι η ιστορια ειναι παραμυθι. Απλα ισχυριζεται οτι οι μετοχες δεν εχουν πλεον αξια για Χ, Ψ λογους και υπαρχει μια νομικη αντεπιχειρηματολογια που λεει οτι για να ισχυουν οι Χ, Ψ λογοι πρεπει να υφισταται η νομιμη και προβλεπομενη διαδικασια της εννοποιησης για την οποια η ΕΤΕ πρεπει να παρεχει τεκμηρια (κατι που δεν εχει κανει).

Ειναι λογικο η ΕΤΕ να θελει να μηδενισει τα claims καθοτι αυτο ειναι προς το ορθολογικο της συμφερον, και οι μετοχοι να θελουν να μεγιστοποιησουν τα claims για τον αντιστοιχο λογο. Βεβαια, αμα υπαρχουν τεραστια claims εναντιον της τραπεζας, εστω και αρκετων εκατομμυριων ευρω (οχι εκατονταδων δισεκατομμυριων ευρω), σε μια τετοια δυσκολη συγκυρια ειναι μεγαλο το κτυπημα για τη ρευστοτητα της τραπεζας. Ακομα και η καθυστερηση της υποθεσης ειναι χρησιμη για την ΕΤΕ.

Εντάξει εγώ θα αράξω, αλλά πουθενά δεν αναφέρθηκα στο βάσιμο ή μη της αξίωσης του ιδιώτη από μια ιδιωτική εταιρία (την Εθνική). Το θέμα τόσο σε αυτό το thread όσο και από τους κατόχους των μετοχών και τη ΜΚΟ που ίδρυσαν τέθηκε στη βάση του ότι αυτές οι μετοχές και αυτή η απαίτηση θα λύσει το δημοσιονομικό πρόβλημα της Ελλάδας. Εκεί κολλούσε το σχόλιό μου.


Αλλά μια και αναφέρθηκες εσύ στο βάσιμο της απαίτησης και για να μην το αφήσω και αυτό ασχολίαστο (έχω πολύ χρόνο σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω :) ).
Νομίζω ότι κανείς από τους σχολιάζοντες εδώ και αλλού, έχει τις γνώσεις ή έχει επενδύσει το χρόνο να ελέγξει διεξοδικά τα περίπλοκα συμβατικά, νομικά και λοιπά έγγραφα, νόμους και κανονισμούς που καθόριζαν τους όρους της συγχώνευσης τότε, τους νόμους και τους κανόνες που διέπουν απαιτήσεις σε βάθος τόσων ετών και όλα τα λοιπά που φαντάζομαι ότι περιπλέκουν μια υπόθεση του να ανακινήσεις μια τέτοια απαίτηση 80 χρόνια μετά.

Ωστόσο, μια ρεαλιστική προσέγγιση φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει. Το ποσό των 670δις αξίας ανά μετοχή, αντιλαμβάνεται και ο πλέον άσχετος ότι ακόμα και να δεχθεί κάποιος το βάσιμο της αξίωσης, είναι αδύνατο να πληρωθεί από όλες της τράπεζες της Ελλάδας! Η αξία όλων των τραπεζών της Ελλάδας σήμερα, δεν ξεπερνάει τα 4-5δις, ενώ ακόμα και σε εποχές ανθηρές (2007-2008) δεν ξεπερνούσε τα 40-50δις. Το ενεργητικό δε της Εθνικής (του ομίλου, όχι απλά της τράπεζας) είναι πάνω κάτω 100-110δις και αυτό φυσικά δεν είναι ρευστό αλλά απαιτήσεις από δάνεια, συμμετοχές σε επιχειρήσεις κτλ. Καταλαβαίνει λοιπόν και ο πλέον άσχετος ότι απλά και να ίσχυαν όσα έλεγαν, δεν μπορούν να τα εισπράξουν από κανέναν.

Επιπλέον προσωπικά πιστέυω ότι απαίτηση δεν υπάρχει καν. Και εξηγούμαι. Φυσικά και δεν γνωρίζω όλες τις πτυχές της υπόθεσης. Αλλά μπορεί ο κάθένας να αξιολογήσει την αξιοπιστία του καθενός από τα λεγόμενα και τις πράξεις τους. Όταν λοιπόν έχω να διαλέξω μεταξύ κάποιων που οι ίδιοι μιλούν και γράφουν στον ιστοτόπο τους για "διαδρομές χρήματος που δεν χάνεται", για Rothchild και ξέρω έγω, για δήθεν πρόταση 1,5δις που απέρριψαν, λες και η καταβολή ενός τέτοιου ποσού μπορούσε να μείνει κρυφό από τον ισολογισμό οποιασδήποτε τράπεζας και να υποστηρίζουν ότι το μόνο που τους εμποδίζει να σώσουν την Ελλάδα από το χρέος είναι οι προδότες πολιτικοί, και μιας τράπεζας που όσο και να τις κατηγορούμε λειτουργούν κατά βάση και κανόνα σύννομα (και για να μην παρεξηγηθώ το σύννομα δεν σημαίνει κατ' ανάγκη και ηθικά), νομίζω ότι λογικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι τύποι είναι γραφικοί, που βρήκαν πάτημα στη συγκυρία και στον άλλο γραφικό κ. Τριανταφυλλόπουλο, να κάνουν το κομμάτι τους, το ψώνιο τους, να βγάλουν την τρέλα τους και ίσως να πουλήσουν κανένα βιβλιαράκι ή ότι άλλο.

Γιατί παρεπιπτόντως όταν μπλέκουν διεκδικήσεις μετοχών, ΑΟΖ, περίεργοι υπολογισμοί, Rothchild, Τράπεζα Γερμανίας, Τράπεζα Γαλλίας και 566 τόνοι χρυσού, θεωρώ το όλο θέμα απλά αστείο.

Εάν πραγματικά υπήρχε η συγκεκριμένη απαίτηση, κατά τη γνώμη μου, ο κάτοχος θα τις διεκδικούσε δικαστικά (στον όποιο βαθμό) θα έπαιρνε την αποζημίωση που δικαιούνταν και μετά αν ήθελε, θα δώριζε ότι νόμιζε στο ελληνικό κράτος. Και αυτό θα είχε γίνει πολλά χρόνια πριν.

MNP-10
24-09-11, 18:13
Εντάξει εγώ θα αράξω, αλλά πουθενά δεν αναφέρθηκα στο βάσιμο ή μη της αξίωσης του ιδιώτη από μια ιδιωτική εταιρία (την Εθνική). Το θέμα τόσο σε αυτό το thread όσο και από τους κατόχους των μετοχών και τη ΜΚΟ που ίδρυσαν τέθηκε στη βάση του ότι αυτές οι μετοχές και αυτή η απαίτηση θα λύσει το δημοσιονομικό πρόβλημα της Ελλάδας. Εκεί κολλούσε το σχόλιό μου.


Σ'αυτο που λες δε διαφωνω... αλλα νωριτερα εψεξες και οσους βρηκαν εστω και κομματι αληθειας στην ιστορια, η οποια οντως εχει κομματια αληθειας. Αυτο ειναι το θεμα που "εχω".



Αλλά μια και αναφέρθηκες εσύ στο βάσιμο της απαίτησης και για να μην το αφήσω και αυτό ασχολίαστο (έχω πολύ χρόνο σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω :) ).
Νομίζω ότι κανείς από τους σχολιάζοντες εδώ και αλλού, έχει τις γνώσεις ή έχει επενδύσει το χρόνο να ελέγξει διεξοδικά τα περίπλοκα συμβατικά, νομικά και λοιπά έγγραφα, νόμους και κανονισμούς που καθόριζαν τους όρους της συγχώνευσης τότε, τους νόμους και τους κανόνες που διέπουν απαιτήσεις σε βάθος τόσων ετών και όλα τα λοιπά που φαντάζομαι ότι περιπλέκουν μια υπόθεση του να ανακινήσεις μια τέτοια απαίτηση 80 χρόνια μετά.


Επειδη στην οικογενεια μου εχω υποθεσεις που εκκρεμουν απο εποχη ..Οθωνα (1800s), σε διαβεβαιω οτι για τα δικαστηρια ο χρονος δε παιζει καποιο ουσιαστικο ρολο οταν εχεις αποδεικτικα στοιχεια με το μερος σου. Ο δικαστης δε μπορει να πει οτι "α ναι, η τραπεζα τη γλυτωνει επειδη εχουν παρερθει 80 χρονια". Δε το λεει πουθενα αυτο ο νομος. Δεν ειναι παραγραφη εγκληματος που γινεται σε συγκεκριμενο χρονικο οριζοντα, αλλα μιλαμε για περιουσιακα στοιχεια των οποιων η κυριοτητα δεν μπορει να μεταβληθει "ετσι απλα" με την παροδο του χρονου. Οτι εχεις εχεις... και αν καποιος στο πηρε, πρεπει να αποδειξει οτι σε αποζημιωσε επαρκως ή, εστω, οτι εφταιγες εσυ που δε πηγες να παρεις την αποζημιωση σου. Αυτος που πλεον εχει το περιουσιακο σου στοιχειο εχει την ευθυνη να αποδειξει οτι νομιμα ειναι δικο του... οχι ο τιτλουχος του περιουσιακου στοιχειου.



Επιπλέον προσωπικά πιστέυω ότι απαίτηση δεν υπάρχει καν. Και εξηγούμαι. Φυσικά και δεν γνωρίζω όλες τις πτυχές της υπόθεσης. Αλλά μπορεί ο κάθένας να αξιολογήσει την αξιοπιστία του καθενός από τα λεγόμενα και τις πράξεις τους. Όταν λοιπόν έχω να διαλέξω μεταξύ κάποιων που οι ίδιοι μιλούν και γράφουν στον ιστοτόπο τους για "διαδρομές χρήματος που δεν χάνεται", για Rothchild και ξέρω έγω, για δήθεν πρόταση 1,5δις που απέρριψαν, λες και η καταβολή ενός τέτοιου ποσού μπορούσε να μείνει κρυφό από τον ισολογισμό οποιασδήποτε τράπεζας


Ναι αλλα εδω υπαρχει και μια ενορκη βεβαιωση μαρτυρα... δε μπορει να αγνοηθει ετσι απλα ως ισχυρισμος.



Εάν πραγματικά υπήρχε η συγκεκριμένη απαίτηση, κατά τη γνώμη μου, ο κάτοχος θα τις διεκδικούσε δικαστικά (στον όποιο βαθμό) θα έπαιρνε την αποζημίωση που δικαιούνταν και μετά αν ήθελε, θα δώριζε ότι νόμιζε στο ελληνικό κράτος. Και αυτό θα είχε γίνει πολλά χρόνια πριν.

Υπαρχουν παλια claims που εμφανιζονται μετα απο καιρο. Με την ιδια λογικη κανενα απ'αυτα δε θα επρεπε να υπαρχει με τη λογικη οτι "αν ισχυε, θα τα ειχαν παρει πριν χρονια". Ομως ξερουμε απ'τις δικες που γινονται συνεχεια οτι αυτο συμβαινει, και θα συνεχισει να συμβαινει διαχρονικα.

HRC2360
24-09-11, 22:30
Επειδη στην οικογενεια μου εχω υποθεσεις που εκκρεμουν απο εποχη ..Οθωνα (1800s), σε διαβεβαιω οτι για τα δικαστηρια ο χρονος δε παιζει καποιο ουσιαστικο ρολο οταν εχεις αποδεικτικα στοιχεια με το μερος σου. Ο δικαστης δε μπορει να πει οτι "α ναι, η τραπεζα τη γλυτωνει επειδη εχουν παρερθει 80 χρονια". Δε το λεει πουθενα αυτο ο νομος. Δεν ειναι παραγραφη εγκληματος που γινεται σε συγκεκριμενο χρονικο οριζοντα, αλλα μιλαμε για περιουσιακα στοιχεια των οποιων η κυριοτητα δεν μπορει να μεταβληθει "ετσι απλα" με την παροδο του χρονου. Οτι εχεις εχεις... και αν καποιος στο πηρε, πρεπει να αποδειξει οτι σε αποζημιωσε επαρκως ή, εστω, οτι εφταιγες εσυ που δε πηγες να παρεις την αποζημιωση σου. Αυτος που πλεον εχει το περιουσιακο σου στοιχειο εχει την ευθυνη να αποδειξει οτι νομιμα ειναι δικο του... οχι ο τιτλουχος του περιουσιακου στοιχειου.


Αφου προσφυγεις σε καποιο δικαστηριο και οχι μεσω ζουγκλας&καναλιων+ραδιοφωνων.





Ναι αλλα εδω υπαρχει και μια ενορκη βεβαιωση μαρτυρα... δε μπορει να αγνοηθει ετσι απλα ως ισχυρισμος.




Απο τη βικιπεδια :p
Ψευδομαρτυρας: ειδος που ευδοκιμει σε Ελληνικα δικαστηρια :lol::lol:

πρωτη φορα θα ειναι?

........Auto merged post: HRC2360 πρόσθεσε 73 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είχα απάντηση απο τον καθ. Γεωργαντζά, θα την δημοσιεύσω εδώ εφόσον πάρω την σχετική έγκρισή του.
Εν ολίγοις, συμφωνεί με την δική μου αποτίμηση, μάλιστα αυτός τα βγάζει και λιγότερα απο μένα!!!
Η διαφορά που δημιουργεί αυτό το υπέρογκο μέγεθος στις αποτιμήσεις βασικά του καθ. Καρυώτη είναι, όπως αναφέρει, "λόγω νομικής αδικοπραγίας (Μη περατωθείσης (ήτοι διαρκούσης) της ειδικής εκκαθάρισης) και με υποθέσεις όχι λογιστικής αλλά οικονομικής αποτίμησης όπου συνεπάγεται η έννοια του κόστους ευκαιρίας —υποθέσεις που χρησιμοποιούνται ευρέως στην αποτίμηση του ενεργητικού (asset valuation) γιά οικονομικές αποζημιώσεις "...



κανα νεο?


Και ενα τελευταιο..............

ALERT: ALERT !

Χρυσοθήρες ψάχνουν τον ... "ΧΡΥΣΟ ΑΙΩΝΑ" του Περικλή ! ! ! !

http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/tongue.gif

PopManiac
25-09-11, 01:29
Εγώ λέω να πάω να ψάξω κατά Πελοπόννησο μεριά μπας και βρω κανένα από τα χρυσά τάλαντα που έδιναν οι Πέρσες στις αργότερες εποχές των Σπαρτιατών.

Δλδ εκεί για ποια αξία μιλάμε, αν βρω κανένα αγοράζω μόνος μου την Ελλάδα;;;;;;; :vava:

senkradvii
25-09-11, 01:36
Σε αυτή την περίπτωση σε μαζεύουν για αρχαιοκάπηλο βασικά.. :p

applebite
25-09-11, 01:38
Εγώ λέω να πάω να ψάξω κατά Πελοπόννησο μεριά μπας και βρω κανένα από τα χρυσά τάλαντα που έδιναν οι Πέρσες στις αργότερες εποχές των Σπαρτιατών.

Δλδ εκεί για ποια αξία μιλάμε, αν βρω κανένα αγοράζω μόνος μου την Ελλάδα;;;;;;; :vava:

Θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως θα είναι σαν να δώσεις 50ευρω στον περιπτερά για να πάρεις μια τσίχλα - απλά θα σε βρίσει. Τσίμπα και καμιά ντουζίνα χώρες ακόμα για να το στρογγυλέψεις :p

Rebel Scum
25-09-11, 01:47
Παιδιά το ανησυχητικό με αυτή την ιστορία είναι ένα.

Ότι πολύς κόσμος τα έχει πάρει σοβαρά.... και όταν τους λες ότι είσαι επιφυλακτικός σου λένε διάφορα, για τη σιγή της Εθνικής, το το ότι τους έδωσαν πέρυσι 1.5 δις για να συμβιβαστούν και άλλα τέτοια, με απίστευτο πάθος. Κανονική ψυχεδέλεια.

senkradvii
25-09-11, 01:48
O πνιγμένος ψάχνει μαλλιά για να τραβηχτεί..

applebite
25-09-11, 01:53
...Κανονική ψυχεδέλεια...

Εγώ το έχω πει, δεν ξέρω αν το υπέδαφός μας έχει πετρέλαια, φυσικά αέρια και λοιπές πηγές πλουτισμού και πολέμων, σίγουρα όμως μια μέρα θα βρεθεί ότι τα ποτάμια μας έχουν πολύ LSD...

Rebel Scum
25-09-11, 02:03
Εγώ το έχω πει, δεν ξέρω αν το υπέδαφός μας έχει πετρέλαια, φυσικά αέρια και λοιπές πηγές πλουτισμού και πολέμων, σίγουρα όμως μια μέρα θα βρεθεί ότι τα ποτάμια μας έχουν πολύ LSD...

Μα τω θεώ ώρες ώρες σκέφτομαι να αρχίσω να πιστεύω τον ΓΑΠ, τον Μπένι και τους λοιπούς Έλληνες πολιτικούς έτσι από αντίδραση σε όλες τις μλκιες που ακούω κάθε μέρα για χρυσές μετοχές, τους Ροθτσάιλντ, τους Μασόνους, τους εβραίους, τους κρυφοτούρκους και άλλα ψυχωτικά, έτσι από αντίδραση.

senkradvii
25-09-11, 02:21
Μα τω θεώ ώρες ώρες σκέφτομαι να αρχίσω να πιστεύω τον ΓΑΠ, τον Μπένι και τους λοιπούς Έλληνες πολιτικούς έτσι από αντίδραση σε όλες τις μλκιες που ακούω κάθε μέρα για χρυσές μετοχές, τους Ροθτσάιλντ, τους Μασόνους, τους εβραίους, τους κρυφοτούρκους και άλλα ψυχωτικά, έτσι από αντίδραση.

Be strong!! Don't give up yet.. :p

Rebel Scum
25-09-11, 02:29
Be strong!! Don't give up yet.. :p

Όχι δεν αντέχω άλλο.

Θα τους πιστεύω όλους. Τον Γιώργο ότι προσπαθεί να σώσει την Ελλάδα και δεν ήξερε ότι λεφτά δεν υπάρχουν, το Σαμαρά ότι πράγματι έχει ρεαλιστική εναλλακτική και δεν είναι καθόλου λαϊκιστής, το Καρατζαφέρη ότι δεν είναι κωλοτούμπας και καιροσκόπος, την Αλέκα ότι πράγματι θέλει ανατροπή και επανάσταση και τον Τσίπρα ότι ξέρει τι θέλει και δεν βλέπει τίποτα θολά.

senkradvii
25-09-11, 02:31
We're doomed.. :cry:

applebite
25-09-11, 02:35
Μα τω θεώ ώρες ώρες σκέφτομαι να αρχίσω να πιστεύω τον ΓΑΠ, τον Μπένι και τους λοιπούς Έλληνες πολιτικούς έτσι από αντίδραση σε όλες τις μλκιες που ακούω κάθε μέρα για χρυσές μετοχές, τους Ροθτσάιλντ, τους Μασόνους, τους εβραίους, τους κρυφοτούρκους και άλλα ψυχωτικά, έτσι από αντίδραση.

Αυτό θα πει αχαριστία ξέρεις. Ο υπόλοιπος κόσμος δίνει κάθε μέρα εκατομμύρια σε βαποράκια, εμπόρους και καρτέλ για να καταφέρει να την ακούσει έτσι, κι εσύ το έχεις racial attribute (μαζί με +100 resistance to logic spells) και δεν το εκτιμάς :evil:
Απλά πάρε μια κιθάρα και groovαρε, τι αγχώνεσαι? :p

Rebel Scum
25-09-11, 02:53
Δεν ξέρω κιθάρα, θα πάρω ντέφι(Mr. Tambourine Man κατάσταση) :p

Δεν αντέχει άλλο το κεφάλι μου ρε σεις....έχουμε που έχουμε το αγγούρι για σκαμπό, να ακούμε και ότι του κατέβει του καθένα;

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ. Έχουμε και τον Τσάκα με τον Πρίγκηπα για επιδόρπιο σε όλα αυτά!!! Μην ξεφύγουμε πουθενά!

dhatz
25-09-11, 03:23
Ωστόσο, μια ρεαλιστική προσέγγιση φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει. Το ποσό των 670δις αξίας ανά μετοχή, αντιλαμβάνεται και ο πλέον άσχετος ότι ακόμα και να δεχθεί κάποιος το βάσιμο της αξίωσης, είναι αδύνατο να πληρωθεί από όλες της τράπεζες της Ελλάδας! Η αξία όλων των τραπεζών της Ελλάδας σήμερα, δεν ξεπερνάει τα 4-5δις, ενώ ακόμα και σε εποχές ανθηρές (2007-2008) δεν ξεπερνούσε τα 40-50δις. Το ενεργητικό δε της Εθνικής (του ομίλου, όχι απλά της τράπεζας) είναι πάνω κάτω 100-110δις και αυτό φυσικά δεν είναι ρευστό αλλά απαιτήσεις από δάνεια, συμμετοχές σε επιχειρήσεις κτλ. Καταλαβαίνει λοιπόν και ο πλέον άσχετος ότι απλά και να ίσχυαν όσα έλεγαν, δεν μπορούν να τα εισπράξουν από κανέναν.

Δυστυχώς ισχύει το ρητό "η κοινή λογική δεν είναι διόλου κοινή" και στην ελληνική κοινωνία, αλλά τα πρωτεία στον απόλυτο παραλογισμό τα έχουν το Ελληνικό Κράτος και οι υπηρεσίες του.

Αρκεί μόνο να θυμηθούμε την περίπτωση της ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΑΕΠΕΥ, που εμφανίζονταν μέχρι πρότινος να χρωστάει 5 δις Ευρώ στο Δημόσιο, ποσό που μάλιστα βεβαιώθηκε από τις αρμόδιες υπηρεσίες και είχε εγγραφεί και στον προυπολογισμό. Θυμίζω πως προέκυψε το νούμερο των 5+ δις Ευρώ:


... επειδή η Εφορία για προμήθειες που είχε λάβει (η ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΑΕΠΕΥ) ύψους 6 εκ ευρώ, της καταλόγισε πρόστιμο ύψους 5 δις ευρώ επειδή ο έλεγχος θεώρησε ως έσοδο όχι τα 6 εκ ευρώ που είχε λάβει η ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΑΕΠΕΥ αλλά τα 280 εκ ευρώ που ήταν η αξία του ομολόγου που είχαν αγοράσει τα ασφαλιστικά ταμεία, ενώ το Δημόσιο έχει εγγράψει έσοδα που προφανώς δεν θα εισπράξει 5 δις!!
http://www.capital.gr/news.asp?id=1051035


Και έσκουζαν οι πολιτικάντηδες και έγραφαν οι φυλλάδες, όταν κατ'απαίτηση της Τρόικας κάποιες απ'αυτές τις απαιτήσεις διαγράφηκαν ως ανεπίδεκτες είσπραξης πριν μερικούς μήνες.

Πριν λίγες βδομάδες γέλασε κι ο κάθε πικραμένος όταν είδαμε τη λίστα των 6000 εταιριών που χρωστούν στο Δημόσιο πάνω απο 150.000 ευρώ, συνολικά κάπου €30 δις, στην οποία πρωτοστατούσε ο ΟΣΕ με €1.2δις και ακολουθούσαν εκατοντάδες κουφάρια που έχουν εκλείψει εδώ και δεκαετίες, οπως το ΜΙΝΙΟΝ και η Τράπεζα Κρήτης (του Κοσκωτά). Λες και υπάρχει περίπτωση να εισπραχθούν ποτέ αυτά τα €30 δις.

Αλλά μην πάμε μακριά, κι εδώ στο adslgr υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι κάπου τόσα (~€30 δις) είναι η απώλειες φορολ. εσόδων του κράτους απο τη φοροδιαφυγή. Σημ: Έσοδα €30 δις ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

Και ακολουθούν πλήθος άλλων, από τα υποτιθέμενα τεράστια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου του Χαρδαβέλλα με έσοδα €300δις/χρόνο που είχαν τρελάνει κόσμο πέρισυ, μέχρι τις χρυσές μετοχές-μετοχές ομόλογα, και φαντάζομαι όπου να'ναι θα διαβάσουμε για τον κρυμμένο θησαυρό του Αλή Πασά.

Θέλω να ελπίζω ότι ο λόγος που το Ιντερνετ βρίθει τέτοιων θεωριών είναι απλά γιατί δίνει βήμα στον κάθε πικραμένο, κάτι σαν το Speakers' Corner στο Hyde Park του Λονδίνου ...

narsis
25-09-11, 09:09
Σ'αυτο που λες δε διαφωνω... αλλα νωριτερα εψεξες και οσους βρηκαν εστω και κομματι αληθειας στην ιστορια, η οποια οντως εχει κομματια αληθειας. Αυτο ειναι το θεμα που "εχω".


Άρα συμφωνούμε στο μείζον που είναι ότι αυτό το θέμα ασχέτως του βάσιμου της όποιας απαίτησης, δεν είναι ένα θέμα που επηρεάζει κατ' ελάχιστον το δημοσιονομικό status της Ελλάδας, που είναι τραγελαφικό να παρουσιάζεται ως το χάπι που θα σβήσει τα προβλήματά μας, ως η σωτηρία από τους δανειστές, της ξένες δυνάμεις και ότι η βάση στην οποία και το έθεσαν οι ίδιοι οι διεκδικητές της απαίτησης είναι άκυρη. Γιατί μην ξεχνάς ότι οι ίδιοι το παρουσίασαν έτσι, δεν βγήκε κάποιος να πει, έχω μια αξίωση από μια τράπεζα, είπε χαρίζω 4 μετοχές που λύνουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας είπε.



Επειδη στην οικογενεια μου εχω υποθεσεις που εκκρεμουν απο εποχη ..Οθωνα (1800s), σε διαβεβαιω οτι για τα δικαστηρια ο χρονος δε παιζει καποιο ουσιαστικο ρολο οταν εχεις αποδεικτικα στοιχεια με το μερος σου. Ο δικαστης δε μπορει να πει οτι "α ναι, η τραπεζα τη γλυτωνει επειδη εχουν παρερθει 80 χρονια". Δε το λεει πουθενα αυτο ο νομος. Δεν ειναι παραγραφη εγκληματος που γινεται σε συγκεκριμενο χρονικο οριζοντα, αλλα μιλαμε για περιουσιακα στοιχεια των οποιων η κυριοτητα δεν μπορει να μεταβληθει "ετσι απλα" με την παροδο του χρονου. Οτι εχεις εχεις... και αν καποιος στο πηρε, πρεπει να αποδειξει οτι σε αποζημιωσε επαρκως ή, εστω, οτι εφταιγες εσυ που δε πηγες να παρεις την αποζημιωση σου. Αυτος που πλεον εχει το περιουσιακο σου στοιχειο εχει την ευθυνη να αποδειξει οτι νομιμα ειναι δικο του... οχι ο τιτλουχος του περιουσιακου στοιχειου.



Ναι αλλα εδω υπαρχει και μια ενορκη βεβαιωση μαρτυρα... δε μπορει να αγνοηθει ετσι απλα ως ισχυρισμος.



Υπαρχουν παλια claims που εμφανιζονται μετα απο καιρο. Με την ιδια λογικη κανενα απ'αυτα δε θα επρεπε να υπαρχει με τη λογικη οτι "αν ισχυε, θα τα ειχαν παρει πριν χρονια". Ομως ξερουμε απ'τις δικες που γινονται συνεχεια οτι αυτο συμβαινει, και θα συνεχισει να συμβαινει διαχρονικα.

Και πάλι, επαναλαμβάνω, δεν είπα ότι ο κάτοχος του τίτλου δεν έχει καμία απαίτηση. Πιθανότατα όμως έχει την ίδια απαίτηση που είχαν και οι άλλοι χιλιάδες μέτοχοι της Τράπεζας Ανατολής, 200 παλαιές δραχμές ανά μετοχή (50 δις παλαιές δραχμές προς 1 νέα η ισοτιμία μετά το τέλος της κατοχής).

Και επειδή επαναλαμβάνω οι συγχωνεύσεις τραπεζών δεν είναι καταπάτηση χωραφιών αλλά γίνονται σύμφωνα με περίπλοκους νόμους και κανόνες που δεν νομίζω κάποιος από εμάς εδώ να τους έχει μελετήσει διαχρονικά, μια και η συγχώνευση έγινε με τα ισχύοντα το 1932 και εμπλέκονται νόμοι-κανόνες που έχουν αλλάξει αλλά και παραγραφή απαιτήσεων η οποία και υφίσταται νομικά, είναι σίγουρα περίπλοκο να αποδείξει ότι έχει μια απαίτηση (ίσως μπορεί να αποδείξει ότι δικαιούται 200 παλαιές δρχ.)

Έτσι λοιπόν εγώ ο άσχετος λέω: Οι χιλιάδες άλλοι μέτοχοι της Τράπεζας Ανατολής είναι οι χαζοί που τους κορόιδεψε η Εθνική και ο τύπος με τα 670δις ο έξυπνος;

Είναι δυνατόν με την κρίση να φουντώνει (Φεβρουάριος 2010) να του πρότειναν το αστρονομικό ποσό των 1,5δις Ευρώ; Είναι αστείο και να το σκέφτεται κανείς. Πρώτον μια και οι τραπεζίτες (τα κεφάλια) γνωρίζανε που πήγαινε το πράγμα με την Ελλάδα και την οικονομία, είχαν ήδη αρχίσει τις προσπάθειες μαζέματος των δανείων από το 4ο τρίμηνο του 2009, είναι αδύνατον να προτείνανε αυτό το ποσό.

Ακόμα και να θέλανε να το προτείνουν, πώς ισχυρίζεται ότι θα γινότανε "με περίπλοκες και δαιδαλώδεις διαδρομές μέσω βρετανικής εταιρίας" ώστε να μη φανεί ότι του τα έδωσε η Εθνική. Καλά τι είναι το 1,5δις, φυστίκια και θα τα κρύψεις; Είναι αστείο και να το αναφέρουμε, τα Core Tier 1 κεφάλαια του ομίλου της Εθνικής (μετά και την αύξηση μετοχικού 1.8δις και το ομολογιακό 450 εκατομμυρίων που έγιναν μετά την υποτιθέμενη "προσφορά") είναι κάτι περισσότερο από 10δις. Άρα θα έδιναν το 10% των κεφαλαίων τους για 10 μετοχές(!!!) και μάλιστα εν κρυπτώ χωρίς να τους καταλάβει κανείς?!?!?!?!?! Και ο μπακάλης της γειτονιάς να αγοράσει αυτοκίνητο ή σπίτι γίνεται σούσουρο στη γειτονιά! Απλά επισημαίνω ότι για μια καθόλα νόμιμη εξαγορά (τη Finansbank) που ξοδεύτηκε ένα ποσό σημαντικό, πέρασε η απόφαση από 2 Γενικές Συνελεύσεις και ο Αράπογλου κλήθηκε στη βουλή να δώσει εξηγήσεις. Οπότε ασχέτως από τις "ένορκες καταθέσεις" καταλαβαίνει κανείς πόσο αστεία είναι η ιστορία με την προσφορά 1,5δις από ελληνική τράπεζα.

Όταν λοιπόν σε αυτά προσθέσω και τις ιστορίες που εμπλέκουν με ΑΟΖ, Rothchild, MKO, αποπληρωμές χρέους, προδότες πολιτικούς και παγκόσμιες συνωμοσίες καταλήγω σε ένα συμπέρασμα.

Ο τύπος είναι κουκουρούκου, εδώ και χρόνια προσπαθεί απελπισμένα να τον ακούσει κάποιος, απλά έτυχε λόγω περιστάσεων, συγκυριών και τύχης να βρει ευήκοα ώτα στον Τριανταφυλλόπουλο και Έλληνες έτοιμους να κρεμαστούν σε οποιοδήποτε όνειρο τους έταζε ότι με ένα κλικ θα βγουν από τη μιζέρια τους χωρίς να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους.

saripap59
25-09-11, 09:20
Ο αισωπος δικός μας δεν είναι?????

giwrgosth
25-09-11, 10:06
Όταν το άκουσα φυσικά και δεν το πίστεψα, αλλά όταν έμαθα πως το παρουσίασε ένα τέρας της δημοσιογραφίας όπως είναι ο κύριος Τριανταφυλλόπουλος, σαφώς και αναθεώρησα.
Ποτέ ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος δε θα έβγαζε ένα τέτοιο θέμα αν δεν ήταν 100% σίγουρος πως υπάρχει "ψωμί" και φυσικά ο άνθρωπος θα το έχει ψάξει πολύ σε βάθος.
Ακόμη και τα γιλέκα που πουλάει δεν τα έδωσε έτσι, τα δοκίμασε σε σεισμολόγους.

Lord Basil
25-09-11, 10:12
αυτο που δν λενε ολοι οσοι διαφημιζουν το θεμα με τις χρυσες μετοχες οτι ακομα και να ισχυει δεν προκειται να σωθουμε.

πρεπει ολοι να καταλαβουν οτι το ΣΥΣΤΗΜΑ οπως εχει διαμορφωθει ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι αν δεν αλλαξει ΑΡΔΗΝ καποια αλλη στιγμη παλι θα ξαναδιαλυθουμε .

αυτο θα κανουμε μια ζωη ? αυτο ειναι σισσυφιο μαρτυριο σε slow motion . δεν λεει επουδενι .δεν ενθαρυνει τους ελληνες να ελπιζουν σε ενα σωστο μελλον*.

* ενας φιλος μου ειπε το εξής οταν τον ρωτησα γιατι δεν κανει δευτερο παιδι. μου απαντησε οτι εχει μετανιωσει που εκανε και το πρωτο γιατι καποια στιγμη θα πρπει να ζητησει συγνωμη απο το πρωτο για την κοινωνια στην οποια τον εφερε καθως ειναι μερος της και δεν μπορεσε να την αλλαξει προς το καλυτερο ως οφειλε .

MNP-10
25-09-11, 12:15
Και ακολουθούν πλήθος άλλων, από τα υποτιθέμενα τεράστια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου του Χαρδαβέλλα


Τη πατροτητα του θεματος των πετρελαιων δε την εχει ο Χαρδαβελλας - το οποιο οπως το θετεις φερνει συνειρμικα τη γελοιοτητα. Αν κανεις μια αναζητηση στο google θα βρεις πολυ παλια αρθρα σε mainstream εφημεριδες τοσο για τα βεβαιωμενα οσο και για τα πιθανα κοιτασματα ορυκτων και πετρελαιου με πηγες απο επιστημονες, ειδικους του χωρου, και απο φορεις οπως το ΙΓΜΕ και η ΔΕΠ.

Σε καθε περιπτωση, η αποψη που εχουν οι ελληνικες κυβερνησεις για το δημοσιο κεφαλαιο της χωρας ειναι γνωστη: Ξεπουλημα μπιρ-παρα. Ειτε αφορα επιχειρησεις, ειτε ορυκτα. Δες πχ την υποθεση των ορυχειων κασσανδρας που παρα το οτι ειχαν >400 εκ ευρω assets πωληθηκαν για ενα ελαχιστο fraction αυτου του ποσου πυροδοτοντας τη παρεμβαση της Ευρ. Επιτροπης για παρανομο state aid προς τον αγοραστη (!). Σημερα η αποτιμηση τους υπερβαινει το 1 δις ευρω (αφου η τοτε αποτιμηση ηταν στα χαμηλα του χρυσου). Απο τετοιους αποδεδειγμενους προδοτες τι ακριβως μπορουμε να περιμενουμε ως χωρα? Εδω ακομα και τωρα ο Μανιατης λεει οτι στην εκμεταλλευση των κοιτασματων της δυτ. Ελλαδας το κρατος θα παιρνει απο 60 ως 40% και τα υπολοιπα η πετρελαϊκη... μιλαμε για φοβερα "deal" :whistle:

anon
25-09-11, 12:36
Αλλά μην πάμε μακριά, κι εδώ στο adslgr υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι κάπου τόσα (~€30 δις) είναι η απώλειες φορολ. εσόδων του κράτους απο τη φοροδιαφυγή. Σημ: Έσοδα €30 δις ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.


Είναι φυσικό να υποστηρίζει κανείς τους ομοτραπεζους τους, στους πραγματικα "μαζι τα φάγαμε", ότι δεν ισχύει το περί +30 δις φοροδιαφυγή ετησίως (καμμία σχέση με τις ληξιπρόθεσμες οφειλές, που ήταν όχι 30 δις αλλά κάπου 42 δις).
Τώρα εαν αυτό ειναι urban legend, τι να πώ, και ΟΟΣΑ, και πανεπιστήμια και άλλοι οργανισμοί που μελέτησαν το θέμα της φοροδιαφυγής, αυτό αναφέρουν. Εαν σκεφτείς δε, ότι μόνο το λαθρεμπόριο καυσίμων αποτελεί φοροδιαφυγή ύψους σχεδόν 1 δις, μόνο στα καύσιμα, άλλα τόσα σχεδόν οι γιατροί, βγάλε συμπέρασμα. Η' εαν πιάσεις τον τουριστικό τομέα, που φοροδιαφεύγει σε ποσοστό σχεδόν 90%. Τάδε έφη ΥΠΟΙΚ.

MNP-10
25-09-11, 12:45
Το θεμα με τη φοροδιαφυγη ειναι οτι δεν ειναι ολη η μαυρη οικονομικη δραστηριοτητα φορολογησιμη. Δλδ ναι μεν το νομιμο εισοδημα του γιατρου για το οποιο δε κοβει εισοδημα, μπορει να φορολογηθει, ομως το φακελακι για παραδειγμα δε μπορει να φορολογηθει. Παρομοιως ολη η διαφθορα δε μπορει να φορολογηθει. Επισης το εμποριο οπλων, ναρκωτικων, η μαστροπεια, το νταβατζιλικι και η "προστασια" στο νυχτερινο κοσμο, το παρανομο στοιχημα, το λαθρεμποριο κτλ κτλ ολα αυτα ειναι μη-φορολογησιμα. Σε καποιες περιπτωσεις μπορεις απλα να περιορισεις μια παρανομη δραστηριοτητα ωστε ο κοσμος να στραφει στη νομιμη (πχ πατασσοντας το λαθρεμποριο => στελνεις τον καταναλωτη στο κανονικο εμποριο). Σε καποιες αλλες περιπτωσεις αυτο δε γινεται.

Ο συνδιασμος (νομιμων) φοροαπαλλαγων, μαυρης οικ. δραστηριοτητας και φοροδιαφυγης μπορει να ξεπερναει ακομα και τα 30 δις, το θεμα ειναι ποσο απ'αυτα θα μπορουσε να ειναι εισπραξιμο με μια αναμορφωση των νομων και σωστη επιβολη τους.

HRC2360
25-09-11, 21:34
Όταν το άκουσα φυσικά και δεν το πίστεψα, αλλά όταν έμαθα πως το παρουσίασε ένα τέρας της δημοσιογραφίας όπως είναι ο κύριος Τριανταφυλλόπουλος, σαφώς και αναθεώρησα.
Ποτέ ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος δε θα έβγαζε ένα τέτοιο θέμα αν δεν ήταν 100% σίγουρος πως υπάρχει "ψωμί" και φυσικά ο άνθρωπος θα το έχει ψάξει πολύ σε βάθος.Ακόμη και τα γιλέκα που πουλάει δεν τα έδωσε έτσι, τα δοκίμασε σε σεισμολόγους.


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: πλακα με κανεις?Το ατομο ειναι τοσο κουκουρουκου,που μια απλη εκτυπωση θεσης απο την τελευταια γραμματεα μιας χρηματιστηριακης (μαλλον της Εθνικης Α.Χ.Ε.) την παρουσιαζει ως "εγγραφο" και ειναι τοσο μπουφος που δεν μπορει να καταλαβει οτι αλλο ειναι η Τραπεζα της Ελλαδος και αλλο η Εθνικη τραπεζα της Ελλαδος (γιατι αυτο που παρουσιαζει σαν εγγραφο ειναι απο την Εθνικη) :rofl::rofl:


http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=385496&cid=6

anon
26-09-11, 08:58
Δυστυχώς δεν μου επετράπη να κοινοποιήσω την αλληλογραφία μου με τον καθ. Γεωργαντζά. Ωστόσο μπορείτε να δείτε μια συνέντευξη του εδώ:
http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=13855:-q-q-&catid=111:2010-05-24-10-51-06&Itemid=159

giwrgosth
26-09-11, 11:23
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: πλακα με κανεις?
Σώπα καλέ, πως σου πέρασε αυτό από το μυαλό? :hmm:

HRC2360
26-09-11, 11:31
Σώπα καλέ, πως σου πέρασε αυτό από το μυαλό? :hmm:



νταξει ;)

senkradvii
26-09-11, 11:42
Δυστυχώς δεν μου επετράπη να κοινοποιήσω την αλληλογραφία μου με τον καθ. Γεωργαντζά. Ωστόσο μπορείτε να δείτε μια συνέντευξη του εδώ:
http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=13855:-q-q-&catid=111:2010-05-24-10-51-06&Itemid=159

Χμμμ.. Για ποιο λόγο να μην θέλει να κοινοποιηθεί η συνομιλία σας? Εφόσον αυτά που υποστηρίζει είναι ορθά..

NT1G
26-09-11, 12:13
Δυστυχώς δεν μου επετράπη να κοινοποιήσω την αλληλογραφία μου με τον καθ. Γεωργαντζά. Ωστόσο μπορείτε να δείτε μια συνέντευξη του εδώ:
http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=13855:-q-q-&catid=111:2010-05-24-10-51-06&Itemid=159

Καλά αυτά που λέει, οτι όμως βγάζουν 670 δις και είναι λάθος όπως σου είπε δεν αναφέρει τίποτα.
Κάτι για ΜΚΟ και οτι δεν έχει απολαβές και οτι έκανε μια ανάλυση λέει.

Οβελίξ
26-09-11, 12:21
Μα έτσι και τη δημοσιοποιήσει θα είναι ο καθηγητής που άλλα λέει δημόσια και άλλα παραδέχεται ιδιωτικώς.

thama
26-09-11, 16:16
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι, ο άδαής:
* Αν εγώ πάω και πάρω το χωράφι του Χ (όχι δημόσιο) και το χρησιμοποιώ για 20-30-40 χρόνια, χωρίς ο Χ να εγείρει οποιαδήποτε απαίτηση εναντίον μου, μετά, ως χρησικτησία, δεν καταλογίζεται δικό μου;

Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στα unclaimed ποσά της εποχής εκείνης; (μιλάμε για σχεδόν 80 έτη)

MNP-10
26-09-11, 21:58
Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στα unclaimed ποσά της εποχής εκείνης; (μιλάμε για σχεδόν 80 έτη)

Αμα ισχυε κατι τετοιο θα το επικαλουνταν η ΕΤΕ στην απαντηση της. Αλλα χρησιμοποιει τελειως διαφορετικη επιχειρηματολογια.

anon
26-09-11, 22:00
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι, ο άδαής:
* Αν εγώ πάω και πάρω το χωράφι του Χ (όχι δημόσιο) και το χρησιμοποιώ για 20-30-40 χρόνια, χωρίς ο Χ να εγείρει οποιαδήποτε απαίτηση εναντίον μου, μετά, ως χρησικτησία, δεν καταλογίζεται δικό μου;

Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στα unclaimed ποσά της εποχής εκείνης; (μιλάμε για σχεδόν 80 έτη)


Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, τουλάχιστον για ιδιωτικές κτήσεις, ίσως να ισχύει για δημόσιες κτήσεις απο χρησικτησία. Εδώ έχουμε περιπτώσεις όπου με βυζαντινά χρυσόβουλα και αποφάσεις σουλτάνων επι τουρκοκρατίας ζητάνε και δικαιώνονται εκτάσεις.

narsis
28-09-11, 17:46
Ας μας απαντήσει και ένας νομικός που θα έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά σίγουρα οι απαιτήσεις παραγράφονται. Συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις.

Και αυτό ουσιαστικά λέει η ΕΤΕ, κύριοι η απαίτηση κάθε μετοχής ήταν 200δρχ. το 1932, το οποίο με το νόμο του 1944 μετά την κατοχή έγινε 50δις παλαιές δραχμές για 1 νέα και το οποίο όπως λέει επί λέξη στην ανακοίνωση "Επιπλέον, σε κάθε περίπτωση οι απαιτήσεις εκείνες έχουν παραγραφτεί."

@ ADSLgr.com All rights reserved.