PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ E-SHOP



cisse13
24-09-11, 15:34
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 100 ΑΡΩΜΑΤΑ ΤΕΣΤΕΡ(ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ 20-30 ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΣΑΙΤ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ ΝΟΜΙΜΑ ΑΝ ΕΧΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ?

29gk
24-09-11, 23:41
Moνολεκτικη απαντηση ( σε μια λιγο ασαφη ερωτηση ) : ΝΑΙ.

*** Σημειωση ***
Το παραπανω ισχυει για τιμολογιο αγορας και οχι παραλαβης και αποδειξη λιανικης απο ταμειακη μηχανη.

cisse13
25-09-11, 00:35
το ιδιο εννοουσα και εγω φιλε...απλα δεν γνωριζω αν μπορω να ανοιξω το σαιτ και να πουλαω τα τεστερ...εφοσον λες ναι κατι θα ξερεις...

29gk
25-09-11, 01:01
το ιδιο εννοουσα και εγω φιλε...απλα δεν γνωριζω αν μπορω να ανοιξω το σαιτ και να πουλαω τα τεστερ...εφοσον λες ναι κατι θα ξερεις...

Δεν ξερω τι ακριβως ειναι τα τεστερ που αναφερεις, αλλα σε γενικες αρχες αν αναφερεις τι ακριβως πουλας, δινεις πληρη περιγραφη και αναφερεις και τιμη εισαι ΟΚ. Οταν δηλαδη δεν εξαπατας, πουλωντας αλλα αντι αλλων. Απο εκει και περα, το καθε προιον εχει και τα δικα του χαρακτηριστικα και καποια τα ελεγχουν και ειδικες υπηρεσιες οπως η Αγορανομια, ο ΕΦΕΤ και τα λοιπα.

Εκει θα πρεπει ισως να αναζητησεις πιο εξειδικευμενες πληροφοριες.

cisse13
25-09-11, 01:56
ΤΑ ΤΕΣΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΡΩΜΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΤΕΡ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΑΠΑΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΩ Π.Χ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΜΟΥ,ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΙΣΗΜΑ...

29gk
25-09-11, 10:47
Φοβαμαι πως το προβλημα ειναι στο αν αυτα τα δοκιμαστικα, τα δειγματα δηλαδη, συνοδευονται απο κανονικο τιμολογιο που θα επιτρεπει και την κανονικη και νομιμη σε οτι αφορα την εφορια, πωληση ή μεταπωληση τους. Δυστηχως υπαρχει θεμα με το φορολογικο καθεστως στην Ελλαδα, και η πρωτη ερωτηση, απλη ερωτηση και οχι τιποτα περιπλοκα, θα πρεπει να γινει σε εναν σοβαρο λογιστη.

Στη συνεχεια, ισως σε διαφωτιζε περισσοτερο καποιος γνωστος σου φαρμακοποιος ή αρωματοπωλης. Προσωπικα εαν ειχα το ΟΚ απο τον λογιστη θα προχωρουσα, αλλα με την - σοβαρη - επιφυλαξη της αντιδρασης των εταιρειων ή και των αντιπροσωπων - εισαγωγεων τους στην Ελλαδα.

Επισης καλο θα ηταν να κοιταζες και τους τυχον περιορισμους που μπορει να εχουν τα ταχυδρομεια στην αποστολη τροφιμων ή παραφαρμακευτικων ουσιων.

cisse13
25-09-11, 15:35
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΔΕΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΟΦ ΣΟΡ ΚΥΠΡΙΑΚΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ

TermInuS
25-09-11, 15:39
Αδερφε τα tester δεν ειναι προς πωληση.Τα περισσοτερα το γραφουν και στη συσκευασια.
Θα το δεις και στο τιμολογιο οτι η τιμη τους ειναι μηδενικη. Ασε που συνηθως οσοι αγοραζουν αρωματα ξερουν τι ειναι τα tester.
Εγω πριν αναλαβω καποιους πελατες με καλλυντικα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ελεγα τιποτα αν μου το πουλαγες.Ελα ομως που δεν θα εμπαινα σε site να αγορασω.

tltr: Μη το δοκιμασεις καν.Ισως σε καποια αγγελεια αναφεροντας οτι ειναι tester.

υγ: δεν χρειαζεται το caps lock

cisse13
25-09-11, 15:47
Δεν θα εμπαινες σε σαιτ να αγορασεις ενα αρωμα κανονικο οπως του εμποριου στην μιση τιμη δηλαδη αυτο μου λες,μονο και μονο επειδη ειναι τεστερ?εγω να δεχτω αυτο που λες,αλλωστε το κανω ερασιτεχνικα ηδη..ξερουμε τοτε τι παιζει με το e-bay?

TermInuS
25-09-11, 15:59
Καταρχας αυτο που θες να κανεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ.Αυτο και μονο ειναι αρκετο για να σβηστει η συζητηση.

Τωρα αν θες να το κανεις με μια μικρη ποσοτητα 40-50 tester δεν νομιζω να σου πει κανεις τιποτα.Αν μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα σιγουρα θα σε κυνηγησουν οταν το παρουν χαμπαρι οι χονδρεμποροι.

Ψαξε στο ebay αν υπαρχουν τα tester που θες να πουλησεις.Αν υπαρχουν δεν βρισκω καποιο λογο να μην μπορεις να το κανεις και εσυ.

cisse13
25-09-11, 16:04
Στο e-bay υπαρχουν ατομα που εχουν κανει σαν μαγαζια και πουλανε τα τεστερ..αλλα ειναι απο αμερικη και γαλλια-μ.βρετανια..θα μπορουσα να ανοιξω λογαριασμο στο e-bay και να το κανω απο εκει?η αν π.χ παει καλα το θεμα θα με κυνηγησει καμια διωξη οικονομικου η ηλεκτρονικου?δεν ξερω καθολου απο αυτα για αυτο ρωταω..

29gk
25-09-11, 16:06
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΔΕΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΟΦ ΣΟΡ ΚΥΠΡΙΑΚΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ

Και παλι χρειαζεσαι λογιστη εδω, και παλι θα πρεπει να ερευνησεις την δυνατοτητα πωλησης των δειγματων σε οτι αφορα την αδεια απο τις αντιστοιχες εταιρειες και παλι θα πρεπει να κανεις και μια ερωτηση στο ταχυδρομειο.

Ακριβως επειδη η Ελλαδα φορολογικα και επιχειρηματικα ειναι μπουρδελο οπως λες, αλλα προσοχη ενα μπουρδελο με κανονες που εχουν την ταση να ενεργοποιουνται εναντιον σου.

Τωρα, εαν ζητας και γνωμη για το κατα ποσον μπορεις να πουλας τα δειγματα και μαλιστα τα δωρεαν δειγματα, η εμπειρια μου αλλα σε αλλα ειδη και οχι σε αρωματα, ειναι πως οχι δεν μπορεις. Για την ακριβεια θα σε κυνηγησουν κιολας. Το τι συμβαινει με το ebay, ειναι κατι τελειως διαφορετικο και υπαγεται σε αλλουν νομους και κανονες. Εαν ομως συμβαινει εκει γιατι δεν δραστηριοποιησαι και εσυ κατα τον ιδιο τροπο ? Σαν εμπορος δηλαση στο ebay, αντι για δικη σου σελιδα ?

cisse13
25-09-11, 17:35
γνωριζεις απο e-bay?αν κανω δικη μου σελιδα εκει και πουλαω τα τεστερ μου πληρωνω φορο?το δηλωνω καπου?δεν γνωριζω καθολου τι παιζει...

kage
27-09-11, 06:48
αν ειναι εμπορικα αρωματα θα βρεις να τα πουλησεις σε γνωστους...
το θεμα ειναι η γνησιοτητα....
υπαρχουν gr eshops Που πουλανε τεστερς googlare tester αρωματα ευρεση απο ελλαδα
http://www.fragrancex.com/ αυτο εχει και τεστερς αλλα usa τα παρακατω uk
http://www.fragrancedirect.co.uk/
http://www.cheapsmells.com/
http://gren.strawberrynet.com/main.aspx?region=GREN

βρες λογιστη που ασχολειτε με eshops.ετσι και αλλιως πρεπει να κανεις εναρξη επιχειρησης ..

kokopete
27-09-11, 15:46
Δεν μου φένεται παράλογο αυτό με τα τεστερ, πχ μια φορά το χρόνο βάζω άρωμα (σε κανα γαμο και λοιπα) γιατί να έχω ένα κανονικό κουτί στο σπίτι?

kotsos4u
27-09-11, 16:20
και εμενα μου φαινεται μουφα ... Κατσε φιλε @cisse13 , αφου λες για ποιο λογο να αγορασει καποιος ολοκληρο αρωμα και οχι το τεστερ σου λεω εγω το αλλο : Γιατι να μη παει στα Hondos Center και να φορτωθει με τεστερ απο οποιο αρωμα του αρεσει εντελως τζαμπα; Πιστευω για αυτο που λες πως υπαρχουν εταιριες απο εξω που κανουν αυτη τη δουλεια να ειναι πολυ μεγαλυτερες. Ειναι αυτες , δηλαδη , που προμηθευουν π.χ. τον Χοντο , με τεστερ. Ειδικος δεν ειμαι απλα κανω μαντεψιες :D

Xouzouris
27-09-11, 17:13
Γιατι να μη παει στα Hondos Center και να φορτωθει με τεστερ απο οποιο αρωμα του αρεσει εντελως τζαμπα;

Δεν τα χαριζουν τα τεστερ τα μαγαζια στους πελατες, αλλα οι εταιρειες στα μαγαζια. Προς αποφυγην παρεξηγησεων, δεν μιλαμε για τα δειγματα των λιγων ml, αλλα για αρωματα σε κανονικου μεγεθους συσκευασιες που ειναι ανοιχτα για να τα δοκιμαζει ο πελατης και συνηθως γραφουν πανω "tester".
Στο ebay εχω δει διαφορους που τα πουλανε ειναι αληθεια, κατα ποσον ειναι νομιμο δεν ξερω.

kotsos4u
28-09-11, 00:50
ααα οκ παρεξηγηση.. το ειπα πως δεν ειμαι ο ειδικος ;)

kage
29-09-11, 00:58
"λεγεται"οτι τα τεστερ ειναι πιο δυνατα απο το εμπορικο αρωμα...(βαζουν μεγαλυτερη πυκνοτητα στα συστατικα για να ειναι πιο εντονα )

Marous
21-02-15, 12:22
Ας μου πει καποιος/α κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα tester αρωμάτων στην αγορά γιατι κάποια καταστήματα τα πουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.