PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην αγορα φορητου.



profitis
07-04-04, 12:31
Σκεφτομαι να αγορασω εναν φορητο υπολογιστη.Απο την ερευνα αγορας μου εχω βρει ως τωρα 2 μοντελα που με ενδιαφερουν πιο πολυ.Βεβαια ο πιο σημαντικος παραγοντας για μενα ,ειναι το κοστος,μιας και ειμαι μαθητης.

Οι δυο φορητοι ειναι οι εξης.Ο Acer 1356 Lci και ο Αcer Ferrari 3000.H διαφορα στην τιμη τους ειναι μεγαλη αλλα ο πρωτος με 64mb καρτα γραφικων θα ειναι σε θεση να ανταπεξελθει στα τελευταια παιχνιδια?Εσεις τι προτεινετε

Παραθετω τα link αυτων των δυο φορητων,

www.shop21.gr/product_hel.asp?lngProductFamilyID=19940&lngProductID=17793

www.shop21.gr/product_hel.asp?lngProductFamilyID=20159&lngProductID=18016

Τι μου προτεινεται?

Κατι ακομα.Γινεται να αγορασω ενα dvd-rw ή hard disk εσωτερικο και με την καταλληλη θεκη να το μετατρεξω σε εξωτερικο και αποσπωμενο και να μπορει να εποικοινωνει με αλλος υπολογιστες με usb η firewire?

Eυχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας.

XTCgr
07-04-04, 13:15
από τους 2 θα διάλεγα τον Αcer Ferrari καθώς ο δεύτερος έχει DVD recorder και είναι πιο ελαφρυς αλλά η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι χαοτική -μιλάμε για 1000 euro!!!!. Βασικά χρειάζεσαι έναν desktop replacement φορητό για να παίζεις και κανα παιχνιδάκι ή έναν φορητό αρκετά ισχυρό και εύκολα μετακινήσιμο?

Ο εσωτερικός σκληρός δίσκος ενός φορητού (πάχους 2.5 inches) αν μπορεί να βγεί μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά ενος κουτιού και με χρήση adaptora μπορεί να λειτουργήσει σαν κανονικός δίσκος στο pc. Ακόμη υπάρχουν ειδικές "θήκες" ώστε δίσκος φορητού να μπορεί να λειτουργήσει σαν εξωτερικός δίσκος -συνήθως firewire, USB. Tα σύγχρονα μοντέλα "συνήθως" δεν έχουν αποσπώμενα οptical drives όπως DVD κτλ

BeholderX
07-04-04, 13:16
Για ποια ΑΚΡΙΒΩΣ χρήση θέλεις το LapTop ?
(πχ desktop replacement, games, applications, multimedia, internet ?)

Θα χρησιμοποιείς παράλληλα κάποιο desktop σύστημα ?
Αν όχι, πόσο θα χρησιμοποιείς το laptop σε σχέση με το desktop ?

Οσον αφορά την κάρτα γραφικών, πάλι εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Η 9200 είναι DX 8.0. Στο 3dMark2001SE πιάνει περίπου 8500 score, ενώ στο 3dMark2003 γύρω στα 1000. Γενικώς τα πάει ΟΚ στα games. Πάντως πλέον υπάρχουν οι ΑΤΙ MOBILITY 9600 & 9700 που είναι DX 9.0 και πολύ πολύ δυνατές.

kadronarxis
07-04-04, 14:14
μόνο ibm.
G40,R40 ή Τ40.
Αν το θέλεις για games, αλλάζει η κατάσταση.

γερά.

kadronarxis
07-04-04, 14:26
ibm,γιατί:
1) το μπλέ κουμπί πάνω αριστερά που γράφει Access ibm, σώζει ζωές. Κάνει format και εγκατάσταση windows μέσα σε 20 λεπτά (τα windows έτοιμα προς χρήση άμεσα)

2) έχει αερόσακο ο φορητός γύρω από τον σκληρό δίσκο

3) ποιότητα κατασκευής απίστευτη.

ΥΓ: αν δεν ξέρεις τι έχεις (οικονομικά πάντα), sony vaio.

profitis
07-04-04, 17:22
κοιταχτε.....επειδη θα βαλω adsl θελω ενα δευτερο μηχανηματακι να υ παρχει(το ενα να κατεβαζει συνεχεια).Ομως θελω να εχω και ενα μηχανημα μαζι μου στο χωριο και στο εξοχικο.Επισης δεν υπαρχει χωρος διαθεσιμος στο σπιτι για δευτερο desktop οποτε η λυση του φορητου ειναι οτι πρεπει.Παιχνιδακια παιζω,αλλα σε μικρη κλιμακα σχετικα.Εχω και x-box οποτε αναλαμβανει αυτο για τα παιχνιδια.

DSL_worshipper, ενα desktop replacement.Ειμαι μαθητης οποτε οπως καταλαβαινεις ουτε ταξιδια κανω,ουτε χρειαζομαι την απολυτη φορητοτητα.Να τον μεταφερω σε οποιοδηποτε μερος του σπιτιου καθως και στο χωριο και στο εξοχικο.

Αυτο που ειπα για εξωτερικο δισκο και dvd-rw ενοουσα αν γινεται για desktop pc.Αμα η θηκη του δισκου εχει usb ua θα μπορει να παιξει και με το φορητο,σωστα τα λεω/>?

BeholderX, θα τα χρησιμοποιησω παραλληλα.Ο desktop μου εχει : P4(willamete)1,5 ghz,1x256 mb dsram στα 133mhz ,geforce 2 mx200/100 32mb
δυο δισκοι,o ενας 20 gb που ειναι τα windows και τα προγραμματα και το mandrake 9.0 ενασ 80Gb

Klime
07-04-04, 17:42
Φίλε profiti εγώ πήρα πρόσφατα έναν Pentium m τον γνωστό centrino και το γουστάρω το μηχανάκι με χίλια, μιας και έχει πάνω dvd-rw, 512 ram, wifi(ενοείται) και φοραέι επίσης την καινούρια κάρτα γραφικών της intel για laptops! πολυ δυνατό!

PReD
07-04-04, 17:48
Αντιδραστικός όπως πάντα...

BeholderX
07-04-04, 17:49
Παιχνιδακια παιζω,αλλα σε μικρη κλιμακα σχετικα.Εχω και x-box οποτε αναλαμβανει αυτο για τα παιχνιδια.


Οποιο laptop και να πάρεις από τα 2, θα σε καλύψει πλήρως.
Η Ati 9200 είναι 'ανάλογη' της Geforce4MX, οπότε αν δεχθούμε ότι τώρα κάνεις τη δουλειά σου με την GeForce2, η 9200 θα σου φανεί τέλεια.

Εάν σκοπεύεις να παίζεις 3d games πολύ λίγο με το laptop όμως, τότε δεν σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να πάρεις καινούργιο. Μπορείς πχ να πάρεις μεταχειρισμένο το Compaq Armada e500 από το ebay gia $350 (χαρακτηριστικά P3-600, 256 μνήμη, σκληρός 20GB, ati 7x αν θυμάμαι καλά), το οποίο θα καλύψει ΟΛΕΣ τις ανάγκες σου πλην 3d games και divx encoding (σε decoding δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα). Εχε υπόψην σου, όποιο laptop και να πάρεις σήμερα, σε 12 μήνες θα έχει το 50% της αξίας του περίπου.

Εχε υπόψιν σου επίσης ότι το σύνολο δεν ισούται πάντα με το άθροισμα των μερών, τουλάχιστον όσον αφορά τα Laptops :) Δηλαδή, ΔΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ο ίδιος το laptop που πρόκειται να πάρεις σε κάποιο μαγαζί, μην αρκεστείς μόνο στα έντυπα χαρακτηριστικά του. Βάλτο να παίξει ένα DVD, divx για μερικά λεπτά, να δεις αν ζεστένεται, αν ακούγεται τρομερά ο ανεμιστήρας του, κτλ. Επίσης -αν τα καταφέρεις - βάλτους να σου λειτουργήσουν το laptop πριν το πάρεις, για να δεις ότι η οθόνη είναι ΟΚ , γιατί αν με το που το ανοίξεις δεις καμένα pixels στην TFT, θα σε πιάσει κρίση, και δεν θα στο αλλάζουν εκτός αν είναι από 3 και πάνω.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο laptop με $350, να κάνεις τη δουλειά σου και το κέφι σου, και να μην ξοδέψεις τα χρήματά σου τώρα σε κάτι αχρείαστο. Οι εξελίξεις και ειδικά στα laptops τρέχουν πολύ γρήγορα (centrino, ethanol energy cells, TFT power consumption, κτλ, κτλ, κτλ). Πάρε ένα δυνατό laptop σήμερα, μόνο αν το χρειάζεσαι απόλυτα.



και φοραέι επίσης την καινούρια κάρτα γραφικών της intel για laptops! πολυ δυνατό!


Φοβερό το centrino, αλλά δεν το συνδυάζουν με σοβαρές κάρτες (εννοείτε, αφού σκοπός του centrino είναι το battery reserve), ενώ οι κάρτες γραφικών τραβάνε energy σαν ρουφήχτρες. ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση η όποια κάρτα της intel με τις ATI 9600/9700. Ολες οι integrated είναι για τα ΜΠΑΖΑΑΑΑΑΑΑΑ (και όποιος διαφωνεί, ας δώσει ενδεικτικά 3D marks 2001 & 2003 για να φανεί η αλήθεια)

Klime
07-04-04, 17:51
Δεν ξέρω απο mac αλλα δεν ξέρω κατι δεν μου κολάει! Πάντως φίλε στο θέμα
οικονομίας ενέργειας παίζω άνετα ενα παιχνιδι για 4 ώρες χωρίς ρεύμα!! :mrgreen: :mrgreen:

profitis
07-04-04, 18:00
BeholderX, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Σκοπευω να παιξω αρκετα με το laptop οποτε παμε στη λυση του καινουργιου,οπου το προτιμω κιολας.Αυτο με τα καμμενα Pixels το ειχα υποψιν μου.Θελει αρκετη προσοχη.

Απο οτι μου λες για την καρτα γραφικων για μενα θα ειναι μια χαρα.Εδω εχω βγαλει αρκετα δυνατα παιχνιδια με την 32αρα.(Praetorians,Gta 3,Enter the matrix)

Και τα δυο θα με καλυψουν μονο που το ενα εχει χρηματικη διαφορα με το αλλο 800€ οποτε προτιμω το πρωτο.Eπειση δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου amd ως τωρα,αξιζουν?Επειση προκειται να κανω καμια επεξεργασια video(ψιλα πραγματα ομως οποτε δεν εχω τρελες απαιτησεις)

Εσεις εχετε να προτεινετε καποιο μοντελο?

Επισης, γινεται η αγορα με δωσεις αλλα χωρις πιστωτικη,ειτε μεσω καπιου λογαριασμου η με μετρητα και με καποια προκαταβολα στην αρχη?

Klime
07-04-04, 18:07
Γίνεται να κάνεις δόσεις μέσω λογαριασμού όπου η τράπεζα σου δίνει τα χρήματα, πλήρώνεις το μαγαζί που αγόρασες το laptop και μετά καταθέτεις κάθε μήνα τα χρήματα της δόσης! ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ!

profitis
07-04-04, 18:12
κατσε γιατι μπερδεφτηκα.....ενοεις,πως θα πληρωνω τις δοσεις στο καταστημα απλα καταθετωντας το αντοιστιχο ποσο στο λογαριασμο του,ε?

ποιον φορητο εχεις?

Klime
07-04-04, 18:32
οχι. το παιδί που αγόρασα το laptop απο το μαγαζι του πήγε στην eurobank και εκανα ένα καταναλωτικό δάνειο στο όνομά μου. Λοιπόν εγώ μερικές μέρες μετά και πήρα
1800 € που συμπεριλαμβάνουν τα 100 € του φακέλου αλλα και τους τόκους. Εδωσα τα χρήματα που έκανε το laptop και τώρα πηγαίνω κάθε μήνα στην τράπεζα και πληρώνω την δόση μου. Έχω το Acer Travelmate 290!

XTCgr
07-04-04, 19:00
εφόσον θέλεις desktop replacement η λύση centrino απορρίπτεται γιατι τα centrino δεν τα συνδυάζουν με σοβαρές GPU αλλά με "κλαιν" κάρτες -όποτε για 3D άστο καλύτερα
εφόσον έχεις ήδη desktop πλατφόρμας wintel μάλλον απορρίπτεται και η λύση του Mac
Eγώ προτείνω κάτι τον Acer Aspire 1502LMi (απο www.mgmanager.gr ΜΟΝΟ 1300εuro +ΦΠΑ))
http://www.acer-euro.com/acereuro/page4.do?dau22.oid=4182&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=732175630

Το φορητό είναι άντε γεια!!!!!! Αthlon64 + Ati Radeon 9600 64MB + 60GB hDD + DVD recorder+......)

profitis
07-04-04, 19:38
παρα πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη.....φανταζομαι πως απο επειδοσεις θα σκιζει,ε?

μη μου πεις οτι εχει ενσωματομενο οδηγο δισκετας?\
φανταζομαι πως τα 64 mb μνημης εινα της καρτας γραφικων και οχι απο την κυρια μνημη του συστηματος,σωστα?

Αξιζει για μενα/.?

XTCgr
07-04-04, 19:44
παρα πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη.....φανταζομαι πως απο επειδοσεις θα σκιζει,ε?

λογικά ναι!!!! χώρια που οι Α64 υποστηρίζουν την τεχνολογία "Cool n Quiet" .Οταν δεν χρειάζεται επεξεργαστική ισχύς ρίχνουν την συχνότητα λειτουργίας τους στα 800Mhz με αποτέλεσμα εξοικονόμηση ενέργειας και χαμηλά επίπεδα θορύβου - λειτουργούν κατά κάποιο τρόπο σαν mobile
Υ.Γ κυκλοφορούν ήδη mobile A64, αυτός είναι desktop

XTCgr
07-04-04, 19:45
ναι τα 64 είναι dedicated και όχι shared μνήμη

A Hellene
07-04-04, 20:02
Καλησπέρα.

Εάν επιμένεις για φορητό, γιατί δεν κοιτάς κατευθείαν στην κορυφή;
Μιλάμε για ένα προϊόν που μετά την απόκτησή του, δεν θα είναι καθόλου εύκολο να αναβαθμιστεί ή να παραμετροποιηθεί. Θα πρέπει λοιπόν να υπάρχει σοβαρή υποστήριξη για αυτό, και πριν, μα και μετά από την αγορά του.
Χωρίς να έχω οποιοδήποτε προσωπικό συμφέρον, και ως ικανοποιημένος πελάτης τους, θεωρώ (και όχι μόνος μου) τη Dell κορυφαία στο χώρο.


Φιλικά,
Γιώργος.

profitis
07-04-04, 20:26
μακαρι να μπορουσα να κοιταξω κατευθειαν στην κορυφη αλλα ειμαι μαθητης και δεν μπορω να διαθεσω παρα πολλα.

DSL_worshipper, πολυ ενδιαφερον το μηχανημα....τι λες?Αξιζει για μενα και τις αναγκες μου?Η τιμη του μου φαινεται λογικοτατη

Εκτος απο αυτο το online μαγαζι θα το βρω σε φυ σικα καταστηματα?

Desperado
07-04-04, 22:48
γενικοτερα ποτε προτεινετε ειναι καλυτερα για αγορα φορητου? Τωρα η κατα το καλοκαιρακι? Βλεπτε να εχουν βγει καινουργιες τεχνολογιες μεχρι τοτε για&amp;nbsp;φορητους? Ας πουμε εγω θελω οπωσδηποτε 1gb ram και 128 video card και δεν εχω βρει κανενα notebooks με αυτα τα specifications που να τα συνδυαζει και τα 2 </P>

profitis
07-04-04, 23:05
εγω παντος κατα το καλοκαιρακι θα τον παρω.....Σε λιγο καιρο desperado θα το δουμε και αυτο,σιγουρα.

ο Acer Aspire 1502LM εχει ενσωματομενο οδηγο δισκετας?

nnn
07-04-04, 23:17
χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση θα σου προτείνω να ρωτήσεις και για σύνθεση φορητού που κάνουν δύο μεγάλες εταιρείες,Πλαίσιο και Multirama.
τα Χριστούγεννα το είχα ψάξει πολύ γιατί ήθελα ένα notebook σαν δεύτερο pc.
τελικά κατέληξα σε ένα centrino notebook πολύ προχωρημένο(για παιχνίδια κτλ έχω τον desktop)με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και πολύ ελαφρύ 2,4 kg.
αν θες κάτι πιο δυνατό σε 3D μπορείς να συνθέσεις έναν και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τους επώνυμους εκτός από την φτηνότερη τιμή :) .
και αν μπορείς απέφυγε τους athlon,πριν με κατηγορήσει κανένας amdάκιας :P στο desktop έχω AMD επεξεργαστή, αλλά στους φορητούς η Intel είναι πιο μπροστά ακόμα.

και κάτι τελευταίο,φρόντισε να πάρεις κάποιον σύγχρονο γιατί φορητό δεν αλλάζουμε κάθε εξάμηνο όπως αλλάζουμε τα εξαρτήματα του pc.

και μην σε απασχολεί ο οδηγός δισκέτας,είναι αρχαία ιστορία,θα πάρεις ένα usb key με 64-128 mb μνήμη και καθάρισες.
Ουφ τελείωσα :lol:

profitis
07-04-04, 23:49
με απασχολει να μην υπαρχει!!!!!!!!>γιατι να μην προτιμησω amd?Eχω ακουσει τα καλυτερα λογια ,και το κυριοτερο ,μιλαμε για amd 64 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!δεν ξερω,αλλα προτιμω ετοιμη συνθεση για φορητο(στα desktop ειμαι φανατικος του καντο μονος σου!!!)Το βαρος και η διαρκεια της μπαταριας δεν ειναι και πολυ σημανατκια για μενα μιας και δεν μετακινουμα συνεχως.Αυτο που λες για τους intel (πως ειναι καλυτεροι στους φορητους)θα συμφωνησω εν μερει,αλλα ο athlon 64 τους παταει κατω!!!!!!

nnn
08-04-04, 00:07
φορητός με amd64 ??
και όπως γράφω και πιο πάνω μπορείς να συνθέσεις το μηχάνημα όπως εσύ θέλεις και είναι και πιο οικονομική λύση.
όσο για τον επεξεργαστή αυτοί της intel είναι πιο οικονομικοί στην κατανάλωση ενέργειας,θερμαίνονται λιγότερο και αυτό συνεπάγεται τελείως αθόρυβη λειτουργία.
όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάω για επιδόσεις αλλά για πρακτικά πράγματα για έναν φορητό,διάρκεια μπαταρίας,αθόρυβη λειτουργία(ιδίως αν έχεις συνηθίσει στο desktop να γυρνάνε 5 ανεμιστήρες,αρχίζεις και ψάχνεις γύρω-γύρω να δεις αν ο φορητός είναι ανοιχτός).
όσο για τον amd64 περιμένω να ωριμάσουν λίγο τα chipset των μητρικών και να βγουν τα 64bita xp και η νέα έκδοση του linux και είμαι έτοιμος να ορμήσω.

πάλι πολλά έγραψα :lol:

kadronarxis
08-04-04, 01:09
profitis,
αφού ψήνεσαι για το κόκκινο το acer με το σήμα της ferrari.
:D Πάρτο και τελειώσαμε.

Άντε γερά!!

XTCgr
08-04-04, 01:15
καταρχάς και εγώ έχω desktop Αthlon και φορητό Intel (Compaq Presario 1515ea) το οποίο αγόρασα πέρυσι τον Ιανουάριο. Γιατί Intel? γιατι είχα πολύ καλό κονέ και τον συγκεκριμένο φορητό τον πήρα 800euro φθηνότερα(το πλαίσιο τον έδινε 2500euro).Αν μιλάμε για &amp;quot;φορητότητα&amp;quot; (portability) και αυτονομία η Ιntel με το Centrino είναι μπροστά....οι centrino φορητοί όμως δεν έχουν κάρτες γραφικών της προκοπής και σε καμμία περίπτωση δεν είναι desktop replacement. Πιστεύω όμως οτι δεν υπάρχει (ακόμη) Intel φορητό για χρήση ως desktop replacement το οποίο να κοντράρει ένα με A64 και σε επιδόσεις, σε διάρκεια λειτουργίας και σε αθόρυβη λειτουργία. 64abita linux υπάρχουν εδώ και καιρό,επίσης κυκλοφορεί free beta version WinXP 64Bit. Πάντως το συγκεκριμένο φορητό της Acer νομίζω οτι είναι πολύ τίμια πρόταση</p>

XTCgr
08-04-04, 01:29
γενικοτερα ποτε προτεινετε ειναι καλυτερα για αγορα φορητου? Τωρα η κατα το καλοκαιρακι? Βλεπτε να εχουν βγει καινουργιες τεχνολογιες μεχρι τοτε για&amp;nbsp;φορητους? Ας πουμε εγω θελω οπωσδηποτε 1gb ram και 128 video card και δεν εχω βρει κανενα notebooks με αυτα τα specifications που να τα συνδυαζει και τα 2 </P>


πιστεύω οτι σωστό είναι να αγοράζει hardware κανείς όταν έχει χρήματα για το σκοπό αυτό και να μην σκέφτεται την εξέλιξη της τεχνολογίας μετά 6 μήνες-δεν μιλάμε για έναν μήνα...φαύλος κύκλος
υπάρχουν φορητοί με 1 GB ram και με 128Mb VRAM πχ Toshiba Satellite P25-S670

XTCgr
08-04-04, 10:56
καινούργια τεχνολογία θα έχουμε κατά το φθινοπωρο - Centrino2 </p>

http://www.theregister.co.uk/2004/02/18/centrino_2_to_launch_next/</p>

profitis
08-04-04, 11:12
<span class="name">dsl_worshipper,



θα παιζει κανα προβλημα με ψυξη και θορυβο για τον amd64.Απο οσα μου ειπες οχι,ετσι δεν ειναι?



Το Acer Ferrari 3000 ειναι πολυ ωραιο και εχει και φοβερα πραγματα πανω του,kadronarxis,αλλα ειναι πολυ ακριβο για μενα.O</span><span class="name"><span class="postbody"> Acer Aspire 1502LM ειναι αρκετα πιο φθηνος(400€) και δινει περισσοτερα εκτος απο την καρτα γραφικων που ο πρωτος εχει 128 μνημη.

Η ATI Radeon 9600 με ποιο αντοιστιχο desktop μοντελο μπορει να παρομοιαστει?Φανταζομαι πως ειναι αρκετα καλυτερη απο την 9200,ε?

Κανα φυσικο μαγαζι τον φερνει τον </span></span><span class="name"><span class="postbody"><span class="postbody"> Acer Aspire 1502LM?
Τελικα εχει η δεν εχει ενσωματομενο οδηγο δισκετας?(Δεν θελω να εχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
</span></span></span>

XTCgr
08-04-04, 11:31
&amp;quot;λογικά&amp;quot; δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με ψύξη και θόρυβο, αν το πάρεις απο μαγαζί ρώτησε τους, ζήτα να το δεις να δουλευει</p>

9600 mobility preview http://www.tomshardware.com/mobile/20030603/index.html</p>

9600 mobility test </p>

http://www.tomshardware.com/mobile/20030806/index.html</p>

test mobility 9700 Vs mobility 9600 Vs Desktop 9600 Vs Desktop 9600XT</p>



καλα βρε, το link της Acer γιατι στο έδωσα?? αφου γράφει FDD (floppy disk drive) . Για &amp;quot;φυσικό&amp;quot; μαγαζι δεν ξέρω - θέλει λίγο ψάξιμο</p>

στο τελευταίο link που σε έδωσα πρόσεξε τα test setup δες εδώ >>> http://www.tomshardware.com/mobile/20040203/radeon_9700-03.html#test_setup[/list]

XTCgr
08-04-04, 11:56
για φυσικά μαγαζιά εδώ &amp;gt;&amp;gt;&amp;gt; http://www.acer-euro.com/acereuro/page5.do?inu65.current=757&amp;amp;inu67.current=779&amp;amp;dau36.oid=757&amp;amp;dau37.oid=779&amp;amp;UserCtxParam=0&amp;amp;GroupCtxPara m=0&amp;amp;dctx1=19&amp;amp;ctx1=GR&amp;amp;crc=1926243013 (http://www.acer-euro.com/acereuro/page5.do?inu65.current=757&inu67.current=779&dau36.oid=757&dau37.oid=779&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=1926243013)</p>

profitis
08-04-04, 12:22
μια χαρα μηχανηματακι,τι ηθελε πανω του οδηγο δισκετας?Θα ηταν πιο ελαφρυ χωρις το FDD.Ψηνομαι αγρια για αυτο το μηχανηματακι.


Το αδελφακι του παντως ειναι μολις 70 € πιο φτηνο αλλα ειναι υποδιαιστερο σε επιδοσεις....


Τι λες?Να το χτυπησω?

Για κοιτα αυτο το link.

http://www.grammi.gr/eidos.asp?eidos=55554939


Γιατι τετια διαφορα στη τιμη?

profitis
12-04-04, 19:00
Εχω προβληματιστει αρκετα....να παρω τελικα φορητο ή να μην παρω και να προτιμησω εναν desktop?</p>

Χρειαζομαι μια ανανεωση σε μηχανημα μιας και χρειαζομαι θυρες firewire ,usb 2.0 ,dvd-rw και περισσοτεροι επεξεργαστικοι ισχυ μιας και ασχολουμαι με video editing(λιγα πραγματα βεβαια)</p>



Για αυτο καλυτερα να επενδυσω σε ενα νεο μηχανημα....Επειδη το θελω και για το χωριο και για το εξοχικο σκεφτομαι τον φορητο.</p>



Οποιαδηποτε γνωμη ,ευπροσδεκτη.</p>

BeholderX
12-04-04, 19:47
Ειμαι μαθητης οποτε οπως καταλαβαινεις ουτε ταξιδια κανω,ουτε χρειαζομαι την απολυτη φορητοτητα.


Αν δεν σου είναι απαραίτητη η φορητότητα, ΜΗΝ πάρεις φορητό.
Είναι ακριβό το μαλλί, και δεν υπάρχει και δυνατότητα αναβάθμισης.




dvd-rw και περισσοτεροι επεξεργαστική ισχυ μιας και ασχολουμαι με video editing(λιγα πραγματα βεβαια)


To video editing έχει απαιτήσεις. Αν σχετικώς σε καλύπτει ο P1.5 με την GeForce2MX σήμερα, προς τι η αλλαγή προς θηρίο laptop ?

Ετσι όπως τα περιγράφεις γενικώς τα πράγματα, μάλλον ένα desktop θα σε βολέψει περισσότερο.

profitis
12-04-04, 20:46
Το θελω και στο χωριο μου και στο εξοχικο.....Επισης δεν γινεται να εχω και δευτερο desktop μεσα στο σπιτι αλλα παντου..........Δεν υπαρχει μερος να μπει...ΠΟΥΘΕΝΑ....


Κατι αλλο ,ενα 360w τροφοδοτικο καλυπτει τις αναγκες ενος συγχρονουν συστηματος με απολυτη ασφαλεια?

BeholderX
12-04-04, 20:53
-Θελω ενα δευτερο μηχανηματακι να υ παρχει(το ενα να κατεβαζει συνεχεια).

-Εχω προβληματιστει αρκετα....να παρω τελικα φορητο ή να μην παρω και να προτιμησω εναν desktop?

-Επισης δεν γινεται να εχω και δευτερο desktop μεσα στο σπιτι

-Κατι αλλο ,ενα 360w τροφοδοτικο καλυπτει τις αναγκες ενος συγχρονουν συστηματος με απολυτη ασφαλεια?


Re profitis, με συγχωρείς αλλά αυτά που λες είναι αντικρουόμενα. Αν τελικώς υπάρχει πρόβλημα χώρου που δεν λύνεται, τότε τι το συζητάς το θέμα ?


Οσον αφορά το αρχικό μήνυμά σου - για να μην ξεχνιόμαστε - και τους 2 συγκεκριμένους φορητούς
που προτείνεις:


Χρειαζομαι μια ανανεωση σε μηχανημα μιας και χρειαζομαι θυρες firewire ,usb 2.0 ,dvd-rw και περισσοτεροι επεξεργαστικοι ισχυ


Ο πρώτος φορητός που προτείνεις δεν έχει DVD-RW , αλλά DVD & CD-RW.

Μπορείς όμως άνετα να βάλεις ένα DVD-RW στο desktop που κατεβάζει και ότι θες να γράψεις, να το μεταφέρεις από το Laptop στο desktop. Εγώ αυτό ακριβώς κάνω.

Αυτά , και καλή τύχη στην επιλογή σου.


PS. Υπάρχουν και οι λύσεις μίνι-PC για προβλήματα χώρου/μεταφοράς. Και για την ιστορία, εμείς στο PC που έχουμε και κατεβάζει μονίμως, ούτε οθόνη έχει, ούτε τίποτα. Με remote managment (Remote admin) το ελέγχουμε από τα άλλα 2 pc του network.

XTCgr
13-04-04, 16:45
καλά τα mini pc αλλά μην ξεχνάς και την οθόνη οπότε για "αντι-φορητό" δεν λέει

lefteriss
23-04-04, 19:55
http://www.mgmanager.gr

ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Klime είσαι ευχαριστημένος απο το μηχανάκι? ποιό ακριβώς μοντέλο έχεις? δώσε κανένα benchmark (sandra)

σκέφτομαι να πάρω το 291λμι, apo mgmanager.

@ ADSLgr.com All rights reserved.