PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοίρασμα ιντερνετ από wifi καρτα λαπτοπ σε λαν



japetus
28-09-11, 00:20
Καλησπερα στην παρέα.
Δυσκολεύομαι να σετάρω το δίκτυό μου και θα ήθελα λίγο μια βοήθεια. Θέλω να λαμβάνω ιντερνετ ασύρματα από τη wifi κάρτα του λάπτοπ και μέσω λαν να το δίνω είτε σε άλλο υπολογιστή με crossover, είτε -σε επόμενη φάση- μέσω ενός switch σε περισσότερα μηχανήματα.
Το υποδίκτυο του wifi το έχω σετάρει στο 192.168.0.xxx ενὠ του lan στο 192.168.1.xxx
Ενώ στον λαπτοπ έχω κανονικά ιντερνετ, στον άλλο υπολογιστή που συνδέω μέσω λαν δεν πηγαίνει. Κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις της λαν σύνδεσης, έχει κενή τη gateway. Προσπαθώντας να ορίσω κάποια δικιά μου (αυτή του λάπτοπ) σταματώ να έχω ιντερνετ. Για να προλάβω ερωτήσεις, έχω κάνει κοινόχρηστη τη wifi σύνδεση.

sv2evs
28-09-11, 00:56
Δοκίμασε να δώσεις ίδιες ip..δηλαδή συνεχόμενες και όχι 0.χχχ και 1.χχχ.

Τι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείς ?

japetus
28-09-11, 10:35
Xμ, αν βάλω όλες τις συσκευές στο ίδιο υποδίκτυο, δεν έχω καθόλου ιντερνετ...
Xp έχω.

HotShot
28-09-11, 20:59
και εγω προσπαθησα να το κανω μια φορα αυτο και το αφησα στην μεση, θα το ψαξω λιγο και θα σου απαντησω εαν δεν εχεις βρει λυση ως τοτε

........Auto merged post: HotShot πρόσθεσε 6 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://mobileoffice.about.com/od/internet-sharing-tethering/ht/how-to-share-internet-access.htm

http://www.geekyblogger.com/2008/05/sharing-internet-connection-using-wifi.html

Αυτα τα 2 θα σε βοηθησουν εγω δεν μπορεσα να το κανω γιατι εχει τα βρωμο Starter το netbook μου

tsavman
28-09-11, 21:30
Καλησπερα στην παρέα.
Δυσκολεύομαι να σετάρω το δίκτυό μου και θα ήθελα λίγο μια βοήθεια. Θέλω να λαμβάνω ιντερνετ ασύρματα από τη wifi κάρτα του λάπτοπ και μέσω λαν να το δίνω είτε σε άλλο υπολογιστή με crossover, είτε -σε επόμενη φάση- μέσω ενός switch σε περισσότερα μηχανήματα.
Το υποδίκτυο του wifi το έχω σετάρει στο 192.168.0.xxx ενὠ του lan στο 192.168.1.xxx
Ενώ στον λαπτοπ έχω κανονικά ιντερνετ, στον άλλο υπολογιστή που συνδέω μέσω λαν δεν πηγαίνει. Κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις της λαν σύνδεσης, έχει κενή τη gateway. Προσπαθώντας να ορίσω κάποια δικιά μου (αυτή του λάπτοπ) σταματώ να έχω ιντερνετ. Για να προλάβω ερωτήσεις, έχω κάνει κοινόχρηστη τη wifi σύνδεση.


Αν έχεις windows 7 είναι πολύ απλό.
Έχω κάνει το ίδιο μεταξύ ενός laptop και ενός pc.
Το laptop συνδέεται ασύρματα στο router, και ενσύρματα με καλώδιο δικτύου απευθείας στο pc.
Έχω ενεργοποιήση το ICS (internet connection sharing) από τις ιδιότητες του ασύρματης κάρτας του laptop, ώστε να μοιράζεται το internet και στο pc, μέσω του καλωδίου. Ούτε χειροκίνητος ορισμός ip χρειάζεται, ούτε τίποτα.

Το καλώδιο που έχω χρησιμοποιήσει είναι crossover, γιατί ένα απλό που είχα βάλει αρχικά έδινε μόνο 100Mbit/sec στο δίκτυο μεταξύ pc-laptop, και οι μεταφορές αρχείων ήταν θεόαργες. Με το crossover βλέπονται στα 1000Μbit/sec. Αυτό δεν επηρεάζει την ταχύτητα του internet βέβαια, απλά το αναφέρω σαν πιθανή ασυμβατότητα.

Πιθανώς να γίνεται το ίδιο και σε άλλες εκδόσεις windows, δεν το έχω δοκιμάσει.

KILLERman
01-10-11, 13:50
Συνδέσεις δικτύου -> Μαρκάρεις/επιλέγεις/κάνεις μπλε "Τοπική Σύνδεση" + "Ασύρματη σύνδεση" ->δεξί κλικ -> bridge connections

@ ADSLgr.com All rights reserved.