PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινάει η νέα δορυφορική τηλεόραση OTE TV με 19.9€/μήνα για το Full Pack



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

2048dsl
17-10-11, 22:34
Αυτό (επειδή με ενδιαφέρει) είναι σίγουρο ή απλά ακούγεται? (Και αν ναι γιατί δεν σε ενημερώνουν στο 13888). ?

Σε τηλεφωνική Επικοινωνία που είχα σήμερα 99.9% θα ισχυει :)

Νικαετός
17-10-11, 22:39
οκ, ευχαριστώ.

tolisscsd
17-10-11, 22:39
Too little, too late για τον ΟΤΕ. Το έχει χάσει το τραίνο της τηλεόρασης...

VASI
17-10-11, 22:39
να φανεί ο ανταγωνισμός στα προγράμματα !!

2048dsl
17-10-11, 22:41
οκ, ευχαριστώ.

Παρακαλώ

Νικαετός
17-10-11, 22:47
Too little, too late για τον ΟΤΕ. Το έχει χάσει το τραίνο της τηλεόρασης...

Δεν νομίζω. Ακόμα έχει πολύ δρόμο το θέμα Sat tv. Σε 2-3 χρόνια θα φανεί...

sakels
17-10-11, 22:59
Ξερουμε στους ποσους συνδρομητες αποφασισε να κλισει ο alpha?

Πάνος21
17-10-11, 23:11
Παιδια,εγω ενδιαφέρομαι αλλά μια βοήθεια... Έχω ήδη NOVA και βλέπουμε σε 2 τηλεοράσεις 2 διαφορετικά προγράμματα,αφου έχω τον pvr 3001 και πληρωών και μια συνδρομή με 60 ευρω το μήνα...Αυτό θα μπορώ να το κάνω με τον ΟΤΕ? δλδ να έχω εναν αποκοδικοποιητη αλλά να βλεπουμε δυο διαφορετικά κανάλια μέσα στο σπίτι?? Θα πληρώνω παραπάνω στον ΟΤΕ?

tolisscsd
17-10-11, 23:14
Δεν νομίζω. Ακόμα έχει πολύ δρόμο το θέμα Sat tv. Σε 2-3 χρόνια θα φανεί...

Ακριβώς επειδή η Nova έχει συβμόλαιο με τα δυνατά της χαρτιά για τα επόμενα 3-4 χρόνια, είναι δύσκολα τα πράγματα για τον ΟΤΕ. Η Fortnet έχει κάνει κίνηση ματ στην OTE TV, πριν ακόμα αυτή λανσαριστεί.

Επιπλέον, ο ΟΤΕ επέλεξε να κάνει έναρξη της υπηρεσίας σε πολύ άσχημο momentum. Εν μέσω φοροκαταιγίδας και σε αβέβαιο οικονομικό περιβάλλον για το μέσο νοικοκυριό, έχασε την ώθηση που έχει ένα νέο προϊόν την στιγμή της διάθεσής του.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο αριθμός των συνδρομητών θα "βολοδέρνει" στα επίπεδα που έχει σήμερα το IPTV (αναλογικά βεβαίως με τους συνδρομητές στους οποίους απευθύνεται).

blkik
17-10-11, 23:53
Πάρα πολύ καλή κίνηση. Η τιμή ειδικά είναι πολύ καλή.
Όσον αφορά το περιεχόμενο υστερεί λίγο αλλά ακόμα είναι αρχή.
Στο αθλητικά ήδη έχει 3 ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και 3 αμερικάνικά και f1, έχει 8 HD κανάλια χωρίς χρέωση, έχει κάποια καλά παιδικά, κάποια ντοκυμαντερ που δεν έχει η nova, κάποια ειδησιογραφικά, μουσικά κ.α που έχει και η nova

Αν προσθέσουν κανάλια για cinema(που από ότι φαίνεται θα γίνει), τα κανάλια τα ελληνικά(όταν βγει απόφαση και αν είναι θετική), ενεργοποιήσουν στο δορυφορικό το club, video on demand (που πιστεύω ότι θα γίνει και αυτό) και βαλουν σε κάποια υπότιτλούς(π.χ discovery) τότε θα είναι πραγματικά ανταγωνιστικό πιστεύω

Σε 1 χρόνο πιστεύω θα αρχίσει να δείχνει τα δόντια του

VASI
17-10-11, 23:55
πότε όμως ??

aiolos.01
18-10-11, 00:25
Καλό είναι να εχει ανταγωνισμό η nova. Αν και τα κανάλια που έχει σε HD δε μου λένε και πολλά...
Μέσω DSL γιατί δεν δίνει τα HD; Δε φτάνει το bandwidth για ενα κανάλι HD σε mpeg4; Ακόμα και σε 1080 με 5-6Mbit μια χαρά θα είναι :hmm: Και στο δίκτυο του οτε δεν θα τρώει και εξωτερικό bandwidth.

2048dsl
18-10-11, 00:29
Καλό είναι να εχει ανταγωνισμό η nova. Αν και τα κανάλια που έχει σε HD δε μου λένε και πολλά...
Μέσω DSL γιατί δεν δίνει τα HD; Δε φτάνει το bandwidth για ενα κανάλι HD σε mpeg4; Ακόμα και σε 1080 με 5-6Mbit μια χαρά θα είναι :hmm: Και στο δίκτυο του οτε δεν θα τρώει και εξωτερικό bandwidth.

Δεν υφίσταται κανάλι HD σε γραμμή Dsl.

TeoT
18-10-11, 00:57
H διαφορα οτε και νοβα ειναι μονο 15 ευρω! δειτε εδω πως τα υπολογισα


Η συγκριση του 62 full pack με 28 ευρω στον οτε full pack σαφως ειναι τεραστια.Aς δουμε τωρα τις γενικες διαφορες.οτε εως 24 με απεριοριστα σταθερα και μια ωρα κινητα 43,90 + 23 (full pack για συνδρομητες οτε)=66,9 τον μηνα
Το αντιστοιχο forthnet double play 41,24 +62 ευρω full pack=103 ευρω-20% για συνδρομητες forthnet=82,5 ευρω περιπου .Αρα η διαφορα ειναι 82,5-66,9=15 ευρω Aρα για 15 ευρω ειναι καλη η διαφορα της νοβα .

Να διορθωσω μερικα λαθακια.
Το full pack για πελατες ΟΤΕ ειναι 19,90 και οχι 23 αρα η το συνολο ειναι 43,90 + 19,90 = 63,80
Και η διαφορα ειναι 82,5 - 63,8 = 18,70 και οχι 15

keysmith
18-10-11, 01:03
Με τους μισθούς να κόβονται 35% (από 1-7) να δώ ποιος θα τα πάρει.. Και που έχουμε aDSL πολύ είναι.. :(

pankostas
18-10-11, 02:04
Για αυτους που μενου σε επαρχειες και πιανουν μονο ερτ,καλο θα ταν το κατετο του οτε,αλλα για αυτους που μενουν σε πρωτευουσες,δεν αξιζει το περιεχομενο του.

Βουλή =Το βλεπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομη
ERT HD*=Το βλεπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομη
ET1=Το βλεπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομη
NET=Το βλεπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομη
ET3=Το βλεπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομη
PRISMA =Το βλέπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομή
CINE+/SPORT+=Το βλέπεις και τσαμπα στην τηλεοραση σου χωρις συνδρομή
Al Jazeera Intl=δεν ξέρω αραβικά-αγγλικα
Al Jazeera Ar=δεν ξέρω αραβικά-αγγλικα
France 24 Fr=δεν ξερω γαλλικά -αγγλικά(ξερω αγγλικα αλλα οχι και να καταλαβω ειδήσεις)
France 24 En=δεν ξερω γαλλικά -αγγλικά
Euronews=γνώσεις αγγλικων
Russia Today=γνώσεις αγγλικων
Deutsche Welle=δεν ξερω σε τι γλωσσα ειναι ,αρα ακυρο
Bloomberg=αγγλικα ειδησογραφικα
Fashion TV=το καναλι των κομωτηριων,καφετεριων,αδιαφορο για μενα
World Fashion=επισης
Disney Channel=καλο αν και μεγαλωσα
Nickelodeon HD*=καλο αν και μεγάλωσα,αλλα το βλεπω και τσάμπα στην αναλογικη τηλεοραση,και digea
Kids Co=καλο
Baby TV=καλο
Discovery=τελειο,αλλα το βλεπω στην νοβα
Discovery TLC=δεν το ξερω,αλλα δεν το εχει η νοβα οποτε κανουμε την διαφορα στο σημειο αυτο
Discovery Science=τελειο μακαρι να το χε η νοβα,αυτο θα ηθελα να εβαζε στο πακετο της[/B]
Discovery ID=πολυ καλο κριμα που η νοβα το δινει με χρεωση
National Geographic Wild HD*=πολυ καλο κριμα που η νοβα το δινει με χρεωση
Style=δεν το ξερω αλλα δεν το εχει η νοβα
MTV HD*=δεν το εχει η νοβα σε Hd
MAD Hits=πολυ καλο
VH1*=καλο
C Music TV=καλο
Eurosport HD*=καλο.η νοβα το δινει με εξτρα χρεωση
Eurosport 2=καλο
ESPN America HD*=αδιαφορο,δεν το χει η νοβα
ESPN Classic=αδιαφορο,δεν το χει η νοβα
Extreme Sports=αδιαφορο δεν το εχει η νοβα
Sundance Channel HD*=πατατα,δεν το εχει η νοβα
Universal=καλο δεν το εχει η νοβα
Fox Life=τα εχει η νοβα
FX=τα εχει και η νοβα

Το ποστ ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη.Εγω που εχω νοβα,δεν θα πηγαινα οτε με αυτο το περιεχομενο,Το καναλι που μου αρεσει τρελα στον οτε και λειπει απο την νοβα ειναι το Investigation discovery,αλλα μπορω μαλλον να ζησω και χωρις αυτο.Επισης κανει τη διαφορα με το universal,προσωπικα δεν βλεπω επιστημονικης φαντασιας,αλλα θα το χαζευα,επισης μου αρεσει που δεν χρεωνει τα hd,Οτι βλεπεται σε Bold ,ειναι αυτα που ο οτε εχει διαφορετικα απο την νοβα.Επισης βαζω+ στον αποκωδικοποιητη που φαινεται πιο ελευθερος απο της νοβα.Και μην ξεχνατε οτι η τιμη του οτε θα ανεβει,αμα καταφερει και κερδισει την νοβα στην μπαλα


Πολυ καλος! Συμφωνω...ομως δεν μ αρεσει η χρεωση nova για HD!!

therion
18-10-11, 02:07
Να διορθωσω μερικα λαθακια.
Το full pack για πελατες ΟΤΕ ειναι 19,90 και οχι 23 αρα η το συνολο ειναι 43,90 + 19,90 = 63,80
Και η διαφορα ειναι 82,5 - 63,8 = 18,70 και οχι 15


Eυχαριστω για την διορθωση,οι τιμες αυτες ηταν πριν δυο εβδομαδες.

bonny69
18-10-11, 02:15
Αυτό που βλέπουμε σήμερα δεν είναι το πραγματικό OTE TV "full pack", αλλά το επερχόμενο "sport - full - pack", δηλαδή η πλατφόρμα ξεκίνησε με τα κανάλια με τα οποία είχε μέχρι σήμερα συνάψει συμφωνίες...

Πιθανώς πριν τις γιορτές `η λίγο αργότερα να ενεργοποιηθεί και το "cinema - Entertainment pack" με τα κινηματογραφικά κανάλια τύπου "AXN HD, SET HD... + OTE Cinema HD..." και άλλα ψυχαγωγικά κανάλια τύπου (iConcert HD,...), μαζί με την ενεργοποίηση της τέταρτης συχνότητας στον Eurobird 9A... Όλα αυτά είναι υποθετικά, αλλά συγχρόνως και προβλέψιμα....

Οπότε μελλοντικά ίσως διαμορφωθούν διαφορετικά τα πακέτα κρατώντας πάντοτε σε λογικές τιμές τα οικονομικά πακέτα και με τα νέα δεδομένα οικονομικής κρίσης:
Family Pack
Family Pack + sport pack
Family Pack + cinema - Entertainment pack
Το μελλοντικό Full Pack = "Family Pack + cinema - Entertainment pack + sport pack"...
Και όταν μπουν και τα ιδιωτικά κανάλια θα ενεργοποιηθεί και τo "δωρεάν Entry pack", ίσως και με ένα έξυπνο λανσάρισμα τύπου "Freesat by OTE TV"...

Σίγουρα πάντως στόχος της πλατφόρμας θα πρέπει να είναι η προσθήκη καναλιών υψηλής ευκρίνειας (και όχι SD), που είναι και το πιο ελκυστικό προϊόν για τους εν δυνάμει συνδρομητές της δορυφορικής τηλεόρασης...

Έτσι, πολύ ορθά ξεκίνησε η OTE TV με τα δυο πακέτα Family Pack και Full Pack, σύμφωνα με τα κανάλια που διαθέτει μέχρι και σήμερα, στοχεύοντας πρώτα στη μεγάλη δεξαμενή των συνδρομητών ΟΤΕ... Με το «Family Pack» να σκίζει από άποψη τιμής και περιεχόμενου, απέναντι σε «nova Start/Value Pack», δημιουργώντας για πρώτη φορά ανταγωνισμό στη δορυφορική τηλεόραση...

Π.χ. τα «Foxlife και FX» κοστίζουν με μεγάλη διαφορά :
- στη nova: «για μη πελάτες Forthnet €30.90/μήνα», `η «για πελάτες Forthnet, €24.72/μήνα»
ενώ στην OTE TV: «για μη πελάτες OTE €18.63/μήνα» `η «για πελάτες OTE €14.90/μήνα»…

Εαν ανοίξει θέμα για ποιο κανάλι σας αρέσει περισσότερο από την OTE TV,
ψηφίζω, λοιπόν «Sundance Channel HD», κανάλι για σινεφίλ με εναλλακτικό και ευρωπαϊκό κινηματογράφο (+ πολύ καλά μουσικά αφιερώματα: Roxy Music...), σε HD απόλαυση... Tα εύκολης κατανάλωσης blockbuster, θα έρθουν από άλλα κανάλια...::whistle:

Lusifer_gr
18-10-11, 04:15
Θα χάσει πολλούς πελάτες η nova ,λόγο κόστους .;)(έτσι είναι ο ανταγωνισμός )

Όπως έχασαν οι 3 εταιρίες κινητής...

Το ολιγοπώλιο είναι χειρότερο από το μονοπώλιο (βλέπε καρτέλ)

Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά νομίζω τις τιμές θα τις "μιλήσουν". Για να δουλέψει σωστά ο ανταγωνισμός χρειάζονται πολλοί περισσότεροι "παίκτες".

psyxakias
18-10-11, 04:41
Το βασικότερο θέμα για μένα είναι αν τα κανάλια έχουν ή θα αποκτήσουν σύντομα υποτιτλισμό, όπως έχουν κάποια της Nova.

2048dsl
18-10-11, 09:11
Το βασικότερο θέμα για μένα είναι αν τα κανάλια έχουν ή θα αποκτήσουν σύντομα υποτιτλισμό, όπως έχουν κάποια της Nova.

Ολα τα καναλια εχουν υποτιτλους ελληνικους εκτος απο το TLC -ESPN AMERICA και τα ειδησεογραφικα καναλια

psyxakias
18-10-11, 09:16
Πολύ ενδιαφέρον. Τότε άμα σταδιακά εμπλουτίζεται το πακέτο με νέα κανάλια παίζει και να έχουμε γερό ανταγωνισμό με nova επιτέλους. Για να δούμε...

silegav
18-10-11, 09:43
Α, και μην ξεχάσω: R.I.P. ελεύθερη ελληνική τηλεόραση...
Μεγάλη αλήθεια, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι κάτι νέο.

Τώρα όσον αφορά το αν το πακέτο του ΟΤΕ μπορεί να ανταγωνιστεί αυτό της nova, εγώ βλέπω ότι πάλι την ίδια ιστορία του Alpha Digital θα έχουμε, με κάποιες στοιχειώδεις διαφορές.
α) Ο Alpha είχε κάποια ματς του ελληνικού πρωταθλήματος και πόνταρε σε αυτά
β) Ο Alpha δεν είχε τόσο μεγάλες πλάτες όσο αυτές που έχει η DT

Το θέμα είναι αν θα μπορέσει αυτό το πακέτο των γερμανών να εμπλουτιστεί με ταινίες και σειρές (αφού στα αθλητικά τους κράχτες τους έχει χάσει) και αν θα μπορέσει να επιβιώσει στην αρχή τουλάχιστον. Καλό είναι πάντως να υπάρχει, αλλά μετά από 2 χρόνια αναμονή εγώ περίμενα κάτι λιγότερο μισό από αυτό που βγήκε.

geopapath23
18-10-11, 09:56
Η προσωπική μου άποψη είναι πως το πρόγραμμα του είναι πολύ κάτω των προσδοκιών. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε 2 χρόνια αλλά μου βγάζει πιο πολύ μια beta πειραματική κατάσταση. Μακάρι να φτιάξει το προγραμμά του και να υπάρξει ανταγωνισμός στο μέλλον

silegav
18-10-11, 10:05
το θέμα είναι κιόλας αν ποτέ εμπλουτιστεί να μη πάει η χρέωση σε επίπεδα ΟΤΕ που ξέρουμε γιατί πάλι άχρηστο θα είναι.

Ravager
18-10-11, 10:07
Θα κάνω μια ερώτηση που δεν ξέρω εάν έχει υποθει. Εγώ έχω lnb στης 9 μοίρες θα άρα θέλω άπλα μόνο τον δεκτή. Θα πρέπει να πληρώσω τα 30€ που λέει. Δεν χρειάζομαι ούτε τεχνικός να έρθει ούτε τίποτα άπλα θα το βάλω μόνος μου.

emeliss
18-10-11, 10:08
το θέμα είναι κιόλας αν ποτέ εμπλουτιστεί να μη πάει η χρέωση σε επίπεδα ΟΤΕ που ξέρουμε γιατί πάλι άχρηστο θα είναι.
Είναι ο ΟΤΕ ΣΙΑ με ελεγχόμενες τιμές στην δορυφορική τηλεόραση;

silegav
18-10-11, 10:31
Θα κάνω μια ερώτηση που δεν ξέρω εάν έχει υποθει. Εγώ έχω lnb στης 9 μοίρες θα άρα θέλω άπλα μόνο τον δεκτή. Θα πρέπει να πληρώσω τα 30€ που λέει. Δεν χρειάζομαι ούτε τεχνικός να έρθει ούτε τίποτα άπλα θα το βάλω μόνος μου.
Νομίζω πως δε χρειάζεται να πληρώσεις τίποτε παρά μόνο το δέκτη.


Είναι ο ΟΤΕ ΣΙΑ με ελεγχόμενες τιμές στην δορυφορική τηλεόραση;
Όχι, αλλά δε θα εκπλαγώ αν κάθε φορά που προσθέτουν κάτι αξιόλογο να βγάζουν και νέα πακέτα. Δε μας έχει συνηθίσει και στη φτήνια τόσα χρόνια...

Revolution
18-10-11, 10:52
Θα χάσει πολλούς πελάτες η nova ,λόγο κόστους .;)(έτσι είναι ο ανταγωνισμός )

Τον ανταγωνισμο που τον ειδες?
Εγω εχω nova και με γδερνει κυριολεκτικα περι τα 60€ τον μηνα και περιμενα πως και πως το OTETV
Βλεπω κατα κυριο λογω ντοκιμαντερ και ταινιες καθως και CL,Super (....) League.

Αυτη την στιγμη ποιο το οφελος μου να παω σε ΟΤΕ?
Δεν εχει τιποτα ενα πακετο της πλακας λανσαρε κυριολεκτικα.
Μονο το Disc.Science αξιζει

Να πληρωσεις λιγοτερα για να παρεις περιπου τα ιδια η εξισου καλα εναλλακτικα το καταλαβαινω αλλα δεν βλεπω πως να πληρωσω 2/3 λιγοτερο για να παρω κατι πολυ χειροτερο εχει οποιοδηποτε θετικο.

Σαν να εχεις BMW και να λες ποοοο εβγαλε αυτοκινητο με 5000€ η Daihatsu, η BMW θα χαει πολλους πελατες. :p:p:p

Κατα τη νγνωμη μου η αγορα αυτην την στιγμη δεν μπορει να δικαιολογησει 2 πλατφορμες, αν καποιος παθει ζημια μακροπροθεσμα σιγουρα θα ειναι η NOVA αλλα προς το παρον τα δυο προιοντα δεν συγκρινονται.

kover
18-10-11, 10:52
2 πράγματα να πω.
1ον η στρατηγική του ΟΤΕ θεωρώ πως είναι σωστή. Μικρά μικρά βήματα σε αντίθεση με το φλυαρο και χρεωκοπημενο πλέον άλφα ντιτζιταλ που μπήκε δυνατά πήρε τα πάντα και στο τέλος έμεινε με ένα τίποτα στο χέρι. Προς το παρόν δε μπορεί να θεωρηθεί ανταγωνιστικό της ακατανόμαστης όμως θα έρθει ο καιρός που θα γίνει και αυτό. Γενικότερα ως καταναλωτές μόνο κερδισμένοι θα βγούμε απο αυτή την ιστορία.
2ον) η ελληνική μπάλα. Σκουπίδι κατα τη γνώμη μου όμως πουλάει και πουλάει και πολύ. Ίσως και όταν ωριμάσουν οι συνθήκες η νοβα να υποχρεωθεί να πουλήσει σε τιμές χονδρικής το nova sports1 ώστε να το μετά πουλάει και ο ΟΤΕ όπως γίνεται στην Αγγλία με το skysports όπου το βρίσκεις σε όλα τα συνδρομητικά πακέτα εκτός του sky. Ίσως να μπει μόνος του ο ΟΤΕ στο παιχνίδι για να αγοράσει δικαιώματα. Όσο κρατάει χαμηλά το κόστος και τη συνδρομή θα είναι μέσα στο παιχνίδι χωρίς χασουρες. Θα βρεθούν ευκαιρίες να πάρει κομμάτι της αγοράς αρκεί να είναι απο κοντά.

Το μόνο κακό στην ιστορία είναι να μη βρεθούμε να θελουμε 2 πακέτα για να παρακολουθήσουμε ένα σπασμένο στα 2 ελληνικό πρωτάθλημα. Καλημέρα.

singara
18-10-11, 11:18
καναλια για προβολη ταινιων
201 - OTE Cinema 1 (Coming soon)
202 - OTE Cinema 2 (Coming soon)
203 - OTE Cinema 3 (Coming soon)
204 - Sundance Channel HD
205 - Universal Channel
206 - FOX Life
207 - FX
208 - FOX Crime (Coming Soon - 2012)
209 - AXN (Coming Soon - 2012)
τα εβαλα ενδεικτικα
οπως βλεπετε η νεα πλατοφορμα
εχει ακομα πολυ δρομο μην βιαζομαστε να κρινουμε
ολα ειναι καλοδεχουμενα για να υπαρχει ανταγωνισμος

johnsruro
18-10-11, 11:25
Τον ανταγωνισμο που τον ειδες?
Εγω εχω nova και με γδερνει κυριολεκτικα περι τα 60€ τον μηνα και περιμενα πως και πως το OTETV
Βλεπω κατα κυριο λογω ντοκιμαντερ και ταινιες καθως και CL,Super (....) League.

Αυτη την στιγμη ποιο το οφελος μου να παω σε ΟΤΕ?
Δεν εχει τιποτα ενα πακετο της πλακας λανσαρε κυριολεκτικα.
Μονο το Disc.Science αξιζει

Να πληρωσεις λιγοτερα για να παρεις περιπου τα ιδια η εξισου καλα εναλλακτικα το καταλαβαινω αλλα δεν βλεπω πως να πληρωσω 2/3 λιγοτερο για να παρω κατι πολυ χειροτερο εχει οποιοδηποτε θετικο.

Σαν να εχεις BMW και να λες ποοοο εβγαλε αυτοκινητο με 5000€ η Daihatsu, η BMW θα χαει πολλους πελατες. :p:p:p

Κατα τη νγνωμη μου η αγορα αυτην την στιγμη δεν μπορει να δικαιολογησει 2 πλατφορμες, αν καποιος παθει ζημια μακροπροθεσμα σιγουρα θα ειναι η NOVA αλλα προς το παρον τα δυο προιοντα δεν συγκρινονται.

Το πρόγραμμα του Οτε εμένα προσωπικά μου φαίνεται λειψό. Και ότι ταινίες διαφημίζει στο site είναι όλες On demand. Δεδομένου ότι νόβα έκλεισε φέτος μεγάλες συμφωνίες για αρκετά χρόνια και δεδομένου ότι οι συμφωνίες του ΟΤΕ με τα μεγάλα χαρτιά του (primera division και budesliga) λήγουν του χρόνου, θεωρώ ότι το μέλλον του δε μου φαίνεται και πολύ ευοίονο.

MRAnderson
18-10-11, 11:38
Εγώ παίδες πάντως απολαμβάνω καλύτερο πράμα από cablenet (Καλωδιακή) μόνο με 49 ευρώ μαζί με 10mbps download γραμμή και σταθερό.

manicx
18-10-11, 11:39
Επιπλέον, ο ΟΤΕ επέλεξε να κάνει έναρξη της υπηρεσίας σε πολύ άσχημο momentum. Εν μέσω φοροκαταιγίδας και σε αβέβαιο οικονομικό περιβάλλον για το μέσο νοικοκυριό, έχασε την ώθηση που έχει ένα νέο προϊόν την στιγμή της διάθεσής του.

Μα ίσα-ίσα που αυτό είναι τεράστιο αβαντάζ. Για πήγαινε να δεις πόσοι κόβουν την Nova και οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για ποδόσφαιρο. Η κρίση δεν είναι μόνο για τον ΟΤΕ αλλά κυρίως για την πανάκριβη Nova. Έδιναν 60 και τώρα με 20 μπορούν να έχουν ψηφιακή πλατφόρμα η οποία έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης κι εξέλιξης. Κάποιος πχ με τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας, μπορεί να έχει HD περιεχόμενο + όλα τα SD κανάλια με 20. Ας βγει τώρα η Nova να πουλήσει "Έχει HD, έχεις Nova". Ανταγωνισμός με μια πλατφόρμα στα 60 και την άλλη στα 20 σε περίοδο κρίσης. Place your bets.

Catchphrase
18-10-11, 12:35
Μα ίσα-ίσα που αυτό είναι τεράστιο αβαντάζ. Για πήγαινε να δεις πόσοι κόβουν την Nova και οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για ποδόσφαιρο. Η κρίση δεν είναι μόνο για τον ΟΤΕ αλλά κυρίως για την πανάκριβη Nova. Έδιναν 60 και τώρα με 20 μπορούν να έχουν ψηφιακή πλατφόρμα η οποία έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης κι εξέλιξης. Κάποιος πχ με τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας, μπορεί να έχει HD περιεχόμενο + όλα τα SD κανάλια με 20. Ας βγει τώρα η Nova να πουλήσει "Έχεις HD, έχεις Nova". Ανταγωνισμός με μια πλατφόρμα στα 60 και την άλλη στα 20 σε περίοδο κρίσης. Place your bets.

Ακριβώς εκεί πιστεύω ότι ποντάρει ο ΟΤΕ :oneup:

silegav
18-10-11, 13:32
Ο καθένας τους ποντάρει και απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό. Ο μεν ΟΤΕ πλέον και μετά και την απώλεια του CL πάει να πιάσει πρακτικά όσους βάζουν δορυφορική για να έχουν απλά tv και να μη βλέπουν το σκουπίδι της ελεύθερης τηλεόρασης, ενώ η Nova πάει να κρατήσει αυτούς που εξαρχής ήταν το κοινό της. Όσοι βλέπουν μπάλα και όσοι βλέπουν ταινίες και σειρές.

zaras27
18-10-11, 13:38
Το πρόγραμμα του Οτε εμένα προσωπικά μου φαίνεται λειψό. Και ότι ταινίες διαφημίζει στο site είναι όλες On demand. Δεδομένου ότι νόβα έκλεισε φέτος μεγάλες συμφωνίες για αρκετά χρόνια και δεδομένου ότι οι συμφωνίες του ΟΤΕ με τα μεγάλα χαρτιά του (primera division και budesliga) λήγουν του χρόνου, θεωρώ ότι το μέλλον του δε μου φαίνεται και πολύ ευοίονο.

Αν σκεφτείς ότι κόβοντας τη Νοβα με το 60αρι που δίνεις και πάρεις συνδρομή να κατεβαζεις ταινίες και μάλιστα που αργουν να ερθουν εδω σε HD ποιότητα και υποτιτλισμένες και βάλεις και ΟΤΕ σου μένουν 40 ευρώ στο παντελόνι και δεν βλέπεις και το σκουπίδι του ελληνικού πρωταθλήματος

Revolution
18-10-11, 13:52
Αν σκεφτείς ότι κόβοντας τη Νοβα με το 60αρι που δίνεις και πάρεις συνδρομή να κατεβαζεις ταινίες και μάλιστα που αργουν να ερθουν εδω σε HD ποιότητα και υποτιτλισμένες και βάλεις και ΟΤΕ σου μένουν 40 ευρώ στο παντελόνι και δεν βλέπεις και το σκουπίδι του ελληνικού πρωταθλήματος

Eτσι οπως το λες ειννοεις οτι η συνδρομη για τις ταινιες ειναι free.Ειναι?

paradox21
18-10-11, 13:54
Μα ίσα-ίσα που αυτό είναι τεράστιο αβαντάζ. Για πήγαινε να δεις πόσοι κόβουν την Nova και οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για ποδόσφαιρο. Η κρίση δεν είναι μόνο για τον ΟΤΕ αλλά κυρίως για την πανάκριβη Nova. Έδιναν 60 και τώρα με 20 μπορούν να έχουν ψηφιακή πλατφόρμα η οποία έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης κι εξέλιξης. Κάποιος πχ με τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας, μπορεί να έχει HD περιεχόμενο + όλα τα SD κανάλια με 20. Ας βγει τώρα η Nova να πουλήσει "Έχει HD, έχεις Nova". Ανταγωνισμός με μια πλατφόρμα στα 60 και την άλλη στα 20 σε περίοδο κρίσης. Place your bets.

η συνδρομή είναι € 19,90 /μήνα γι' αυτούς που πληρώνουν ήδη 41.50€ το μήνα για Internet .
για τους υπόλοιπους είναι € 24,88 /μήνα που εξακολουθεί να είναι φτηνό

zaras27
18-10-11, 13:57
Eτσι οπως το λες ειννοεις οτι η συνδρομη για τις ταινιες ειναι free.Ειναι?
Εντάξει καταλάβαμε όλοι τι είπα .... free torrents ή RS , FS , FSC και αντε γειά νοβα .Εγω πάντως το σκουπίδι το ελληνικό ποδοσφαιρο δεν το βλέπω .Βλέπω UK , Ισπανικό κτλ.Οπότε και λόγω κρίσης είχε ήδη κοπεί η Νόβα

thomNikolaou
18-10-11, 14:15
Νομίζω ότι η πλατφόρμα βγήκε γιατί έπρεπε να βγει δεν φαίνεται να έχει
καμιά ιδιαίτερη στρατηγική και να ξέρει που πηγαίνει, κανένας δεν θα δώσει έστω
και 24 ευρώ χωρίς λόγο, όποιος θέλει να διαθέσει κάποιο ποσό για pay tv θα πάει
στην Νόβα η οποία μπορεί να είναι ακριβότερη αλλά και πάλι έχει καλύτερο value for money.

Νικαετός
18-10-11, 14:17
Αν θέλεις καλύτερο value for money θα πας σε SKY... σαφώς όχι στη νόβα.

Αυτή τη στιγμή η πλατφόρμα του ΟΤΕ είναι η μόνη που μπορούν τα χρήματά μας (οριακά) να αγοράσουν. Οπότε τι συζητάμε?

silegav
18-10-11, 14:40
και δεν βλέπεις και το σκουπίδι του ελληνικού πρωταθλήματος

Σε ανάγκασε κανείς να το δείς; :)

Εδώ υπάρχει ένα σωρό κόσμος που πληρώνει 30 και 50 ευρώ το παιχνίδι για να βλέπει μπάλα και θα του φανούν πολλά να δίνει τα μισά από αυτά κάθε μήνα και να βλέπει και ένα σκασμό άλλα πράγματα; Η αξία του κάθε πακέτου είναι διαφορετική για τον καθένα. π.χ. εγώ δε θα έδινα τώρα τα 20 ευρώ για τα πακέτα του ΟΤΕ, αφού δεν υπάρχει κάτι που να μου βγάζει αυτό το χαρτονόμισμα από την τσέπη...

2048dsl
18-10-11, 14:41
Τα νούμερα των ενεργοποιήσεων τις 2 πρώτες μέρες επίσημης έναρξης άλλα λένε σε σχέση με τους πολλούς που λένε ότι θα παέι Απατο το πακέτο ΟΤΕ.

1)Υπάρχει πλυθυσμός που δεν το νοιάζει το Ελληνικο ποδόσφαιρο αλλά το Ιταλικό-Γερμανικό-Ισπανικό και το Αγγλικό αλλά εκτός ΝΟVΑ που του έρχετε πολύ πιο φτηνά απο το να δίνεις 52€ πάντα μιλάμε νόμιμα (http://www.sky.com/quickbuy/build) και όχι παράνομα.

2)Μην ξεχνάμε και των πλυθυσμό που θέλει απλά τα ντοκιμαντέρ και τα παιδικά κανάλια και όχι να δίνει 30,90€ για να τα δει ενω μπορεί με 19.90€ εαν ειναι συνδρομητής ΟΤΕ.

3)Μην μου πείτε ότι το value pack τις NoVA ότι έχει 6 μουσικά κανάλια γιατί πολυ απλά για τους δορυφομανείς που γνωρίζουν μέσω Eurobird 9 υπάρχει ελεύθερο το TRACE URBAN που δεν συγκρίνεται με κανένα μουσικό καναλί πανευρωπαικά και πάνε Απατα τα κανάλια τις ΝΟVA αλλά ουτε να μου συγκρίνετε το Ρουμανικό MTV (SD) με το ελληνικό MTV (HD).

silegav
18-10-11, 14:46
Τα νούμερα των ενεργοποιήσεων τη πρώτη μέρα δε λένε και πολλά. Τα νούμερα μετά τον πρώτο μήνα θα δείξουν αν είναι βιώσιμο το εγχείρημα.

Revolution
18-10-11, 15:14
Εντάξει καταλάβαμε όλοι τι είπα .... free torrents ή RS , FS , FSC και αντε γειά νοβα .Εγω πάντως το σκουπίδι το ελληνικό ποδοσφαιρο δεν το βλέπω .Βλέπω UK , Ισπανικό κτλ.Οπότε και λόγω κρίσης είχε ήδη κοπεί η Νόβα

Ουτε εγω το βλεπω το βγαζω τους περισσοτερους μηνες (-10€) και το βαζω μονο τους μηνες που εχει τα ντερμπι η στους τελικους CL.


2)Μην ξεχνάμε και των πλυθυσμό που θέλει απλά τα ντοκιμαντέρ και τα παιδικά κανάλια και όχι να δίνει 30,90€ για να τα δει ενω μπορεί με 19.90€ εαν ειναι συνδρομητής ΟΤΕ.

Εχει ο ΟΤΕ
- History
- Disc.HD
- Nat.Geo
- Nat.Geo HD
- Animal.Planet
?
Αν ναι να φυγω αμεσα γιατι μονο αυτα βλεπω κατα κορον χωρις Cinema και Sports ζω.

ckbond
18-10-11, 15:23
Μια ερώτηση και από εμένα...

* Σε οποιοδήποτε πακέτο που δίνουν υπάρχει κάποιο Αγγλόφωνο κανάλι που να μεταδίδει F1???

nikospgr80
18-10-11, 15:44
ολα ειναι θεμα γουστου γι'αυτο καλος ειναι ο ανταγωνισμος για να εχουμε επιλογες.εγω γουσταρω ιταλικο-ισπανικο και τα 20 ευρω του ΟΤΕ μου φαινονται λιγα.αλλος το θεωρει τρελο αυτο.
μια ερωτηση θελω να κανω παρακαλω.εκτος απο Eurobird θελω να βλεπω και τον Hotbird 6.χρειαζεται να ενημερωσω τον τεχνικο για να κανει κατι συγκεκριμενο?χρειαζεται καποιο μηχανημα extra?ρωταω επειδη δεν ξερω απο αυτα και δεν θελω να με κοροιδεψουν και μου φανε χρηματα

adabter
18-10-11, 15:46
Εχει ο ΟΤΕ
- History
- Disc.HD
- Nat.Geo
- Nat.Geo HD
- Animal.Planet
?
.

αστα, απο ντοκυμαντερ ειναι ψόφιο μεχρι στιγμης η δορυφορικη του οτε.:down:
και τα καναλια που αναφερεις αξιζουν με τα χιλια. (και bbc = planet earth)

singara
18-10-11, 15:51
Eχω διαβάσει όλα τα ποστ μέσα σε αυτό το Τοπίκ
Διακρίνω μια κόντρα άνευ προηγούμενου για το ΑΝ
Αξίζει να βάλει ΟΤΕ sat η όχι…
μόνο και μόνο που υπάρχει ανταγωνισμός επιτέλους πρέπει να πω ένα μπράβο
τώρα οκ η nova έχει καλύτερο πρόγραμμα μην ξεχνάμε όμως ότι είναι περισσότερα
χρόνια στην αγορά που έπαιζε στην ουσία μόνο του
και συγκρίνουμε μια υπηρεσία που ξεκάνει τώρα με μια υπηρεσία που ειδή
είναι 5 χρόνια κα…
ειδη σε ποιο πανω ποστ μου αναρτησα τα καναλια για ταινιες /σειρες
όπως ειδατε υπαρχουν πολλα coming soon & τα ξαναπαρεθετω
201 - OTE Cinema 1 (Coming soon)
202 - OTE Cinema 2 (Coming soon)
203 - OTE Cinema 3 (Coming soon)
204 - Sundance Channel HD
205 - Universal Channel
206 - FOX Life
207 - FX
208 - FOX Crime (Coming Soon - 2012)
209 - AXN (Coming Soon - 2012)
Δεν σας λένε τίποτα αυτά τα κανάλια
Με 25 ευρώ το μηνά….
Το sport HD δείχνει κάθε μέρα ένα αγώνα
Ισπανικού ,ιταλικου .και γερμανικού πρωταθλήματος
Σε HD χωρίς επιπλέον χρέωση
Το ξέρω ύστερη σε αθλητικά σε σχέση με το νόβα
Έχει ελληνικό πρωτάθλημα..τι κάνουμε το πάλεψε να το πάρει
Αλλά δεν τα κατάφερε, λοιπόν επειδή δεν θέλω να πλατιάσω
Και να σας κουράσω…
Υπομονή και ηρεμία να δούμε που θα βγάλει αυτή η νέα προσπάθεια
Και σε κάνα χρόνο με κάνα 6 μηνώ κρίνουμε
:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.