PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακαίνιση παλαιού σπιτιου



achatzak
31-10-11, 17:10
Σκεφτομαι να κανω ανακαινηση σε παλαιο διαμερισμα 52 τετραγωνικων.
Παραθετω τις εργασιες που θελω να γινουν με τυχαια σειρα, και θα ηθελα την σωστη σειρά και κατα προσεγγιση κόστος

1. Αλλαγη ξυλινου παραθυρου με αλουμινενιο
2. Αλλαγη μπαλκονοπορτας με αλουμινενια
3. Αλλαγη μπάνιου (ολοκληρο) με αλλαγη ολων των υδραυλικων
4. Αλλαγη ηλεκτρικών (μεταφορα πίνακα) και εγκατασταση νεων γραμμων που ια προκύψουν λόγω γκρεμίσματος τοιχων
5. Αλλαγη εξωτερικής θυρας με θωρακισμένη
6. Εγκατασταση καυστηρα φυσικου αεριου και σωματων θερμανσης (δεν υπαρχει θερμανση)
7. Αλλαγη πατωματος συνολικα σε ολο το σπιτι

Για παραδειγμα πρεπει πρωτα να μπει το νεο πατωμα και μετα τα αλουμινια ή αντιστροφα?

Ευχαριστω

Seitman
31-10-11, 17:20
1) Γκρέμισμα τοίχων.
2) Ξήλωμα πατώματος, ξήλωμα μπάνιου, εγκατάσταση σωληνώσεων (πόσιμο νερό, σώματα).
3) Αλλαγή ηλεκτρικών, μεταφορά.
4) Κατασκευή νέου πατώματος & μπάνιο.
5) Αλλαγή κουφωμάτων/εξώπορτας (αφού μεριμνήσεις πριν ξεκινήσεις, να πάρει ο αλουμινάς τα μέτρα γιατί θα χρειαστεί και κάποιον χρόνο να τα κατασκευάσει)
6) Εγκατάσταση σωμάτων και καυστήρα.

Για το κόστος υπολόγισε χοντρά χοντρά €10Κ

WAntilles
31-10-11, 17:26
Ευκαιρία να βάλεις και δομημένη καλωδίωση UTP cat6e.

achatzak
31-10-11, 17:30
Ευκαιρία να βάλεις και δομημένη καλωδίωση UTP cat6e.
Τι να την κανω; Εννοεις για internet?

WAntilles
31-10-11, 17:35
Τι να την κανω;

Δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση, γιατί δεν έχει νόημα.

Θα κάνεις πλήρη ανακαίνιση ενός σπιτιού (επενδύοντας €10Κ) -> που σημαίνει ορίζοντας ζωής τουλάχιστο 30 χρόνων -> και κάνεις τέτοια ερώτηση;

christakoss
31-10-11, 17:40
Δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση, γιατί δεν έχει νόημα.

Θα κάνεις πλήρη ανακαίνιση ενός σπιτιού (επενδύοντας €10Κ) -> που σημαίνει ορίζοντας ζωής τουλάχιστο 30 χρόνων -> και κάνεις τέτοια ερώτηση;

Νομίζω πως θα ήταν προτιμότερο να του εξηγήσεις τους λόγους για τους οποίους πρέπει να γίνει η παραπάνω επένδυση.Μπορεί να μην είναι γνώστης του αντικειμένου.
Από το να ειρωνεύεσαι είναι προτιμότερο να του δώσεις κάποιες συμβουλές.

achatzak
31-10-11, 17:40
Δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση, γιατί δεν έχει νόημα.

Θα κάνεις πλήρη ανακαίνιση ενός σπιτιού (επενδύοντας €10Κ) -> που σημαίνει ορίζοντας ζωής τουλάχιστο 30 χρόνων -> και κάνεις τέτοια ερώτηση;

Προφανως ρωταω γιατι δεν ξερω τα παντα. Υπάρχει κάποια τεχνολογια που να το απαιτεί; πχ καλωδιακή τηλεόραση ή κατι τετοιο;

WAntilles
31-10-11, 17:50
Ευκαιρία να βάλεις και δομημένη καλωδίωση UTP cat6e.

Επίσης να βάλεις και στο καθιστικό σου, 4 ζεύγη (+/-) καλωδίων ηχείων, για τα 4 πίσω ηχεία, ώστε να έχει τη δυνατότητα αν και όποτε το θελήσεις, ακόμα και για σύστημα home cinema 7.1.

sprog111
31-10-11, 18:02
Ξεχάσατε μερεμέτια σοβατίσματος, το βάψιμο και τι γίνεται με την κουζίνα. Εκτιμώ πάντως αρκετά πάνω από 10Κ, ανάλογα την ποιότητα των υλικών. Το πάτωμα είναι πλακάκια;

achatzak
31-10-11, 18:11
Ξεχάσατε μερεμέτια σοβατίσματος, το βάψιμο και τι γίνεται με την κουζίνα. Εκτιμώ πάντως αρκετά πάνω από 10Κ, ανάλογα την ποιότητα των υλικών. Το πάτωμα είναι πλακάκια;

Το πατωμα ειναι μωσαικό παντου εκτος απο τα 2 δωματια που ειναι παρκε.

Vtester
31-10-11, 18:31
Θα σε ενδιέφερε να σου δώσω προσφορά ή έχεις ήδη κάποιον για την ανακαίνιση ;

alekan
31-10-11, 19:14
Μωσαϊκό;
Μη μου πεις πως σκεφτεστε να το ξηλώσετε....

Seitman
31-10-11, 19:18
Το μωσαϊκό δεν το πειράζεις. Αν είναι ξηλώνεις το ξύλο, ρίχνεις τσιμεντοκονία να έρθει στο επίπεδο του μωσαϊκού και το στρώνεις όλο πλακάκι.

achatzak
31-10-11, 19:19
Μωσαϊκό;
Μη μου πεις πως σκεφτεστε να το ξηλώσετε....
Ναι. Εφοσον θα φυγουν ενδιαμεσοι τοιχοι θα μεινει ενα κενο εκει που ηταν ο τοιχος καθως και οι εργασιες για την εγκατασταση του καλοριφερ.


Το μωσαϊκό δεν το πειράζεις. Αν είναι ξηλώνεις το ξύλο, ρίχνεις τσιμεντοκονία να έρθει στο επίπεδο του μωσαϊκού και το στρώνεις όλο πλακάκι.

Στα δωματια που ια περασουν οι σωληνες του καλοριφερ θα σκαφτει τοπικα δηλαδη το μωσαικό;
Δεν εχω πρόβλημα να μπει το πλακακι πανω από το μωσαικό γιατι το ταβανι είναι πανω από 3 μετρα :p

Seitman
31-10-11, 19:25
Είναι καλύτερα να σκαφτεί τοπικά κανάλι στο μωσαϊκό. Και θα κατέβει και το κόστος, αφού θα έχεις μικρότερη επιφάνεια δαπέδου για στρώση τσιμεντοκονίας.

Έτσι και αλλιώς το πάχος του πλακιδίου μαζί με την κόλλα δεν υπερβαίνει το 1,5cm.

sprog111
31-10-11, 23:42
Έχω εμπειρία από ξήλωμα μωσαϊκού ... Μαζί με νέα αυτόνομη εγκατάσταση καλοριφέρ με επιτοίχιο λέβητα αερίου μαζί με νέα σώματα συν γκρέμισμα 3 τοίχων 4+5+3μ συν υδραυλικά μπάνιου,wc και κουζίνας πήγε πάνω από 12χιλ. για 65τμ+25τμ μαζί με τα μπαλκόνια. Τα ανέλαβε ο ίδιος μάστορας γιαυτό τα λέω όλα μαζί και ναι ήταν ακριβός. Πέσανε και κάτι λίγοι σοβάδες στον κάτω όροφο από τους κραδασμούς του κομπρεσέρ 2τμ περίπου.
Αλλά πολύ μπάζο βρε παιδιά πολύ μπάζο . :lol:

aglaisma
01-11-11, 01:55
Επειδη ανακαινιζω αυτο το διαστημα, να πω οτι οι 10 χιλιαδες ειναι εξωπραγματικο νουμερο. Με πολυ προσοχη σε κουφωματα/βαψιμο/ηλεκτρικα/υδραυλικα + καποιες αγορες απο εμενα (ψυγειο, TV, home cinema, κρεβατοκαμαρα) βρισκομαι στις 8 χιλιαδες και δεν εχω φτιαξει μπανιο, κουζινα, κουφωματα εσωτερικα μαζι με πορτες και ντουλαπες στα δωματια. Αλλο ενα δεκαρι για πλακα. Να ζησουμε να τα θυμομαστε(τα ευρω)

........Auto merged post: aglaisma πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το πατωμα ειναι μωσαικό παντου εκτος απο τα 2 δωματια που ειναι παρκε.

Και εννοειται δε πειραζεις το παρκε. Με μια συντηρηση/επισκευη θα γινει καινουριο.

and64
01-11-11, 21:18
Επειδη ανακαινιζω αυτο το διαστημα, να πω οτι οι 10 χιλιαδες ειναι εξωπραγματικο νουμερο. Με πολυ προσοχη σε κουφωματα/βαψιμο/ηλεκτρικα/υδραυλικα + καποιες αγορες απο εμενα (ψυγειο, TV, home cinema, κρεβατοκαμαρα) βρισκομαι στις 8 χιλιαδες και δεν εχω φτιαξει μπανιο, κουζινα, κουφωματα εσωτερικα μαζι με πορτες και ντουλαπες στα δωματια. Αλλο ενα δεκαρι για πλακα. Να ζησουμε να τα θυμομαστε(τα ευρω)

........Auto merged post: aglaisma πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και εννοειται δε πειραζεις το παρκε. Με μια συντηρηση/επισκευη θα γινει καινουριο.

+100000 σε ολα τα παραπανω! Κουζίνα (σχετικά μεγάλη ειναι η αλήθεια) + μπανιο που εχουμε αλλάξει τελευταίως οληκληρωτικά (συσκευές κλπ τα παντα καινουρια + οτι στην κουζινα 2 τοιχοι θελανε και σπατουλάρισμα εκτος βαψίματος αφου είχαν πλακάκια πριν τα οποια βγήκαν και δεν θελαμε να ξαναβαλουμε) πηγαν 10000 + 6000 αντιστοιχα. Και αυτα σε σπιτι του 88 που δεν είναι και ερείπιο....

Και εννοείται δεν ξηλώνεις το ωραίτατο παρκε για να βαλεις ενα ψυχρο πλακάκι ουτε γι αστείο...

achatzak
01-11-11, 21:25
Και εννοειται δε πειραζεις το παρκε. Με μια συντηρηση/επισκευη θα γινει καινουριο.



Και εννοείται δεν ξηλώνεις το ωραίτατο παρκε για να βαλεις ενα ψυχρο πλακάκι ουτε γι αστείο...

Αν πω οτι το κραταω πως μπαινουν οι σωληνες για το καλοριφερ; Το ξηλωνω περναω σωληνες και το ξαναβάζω;

and64
01-11-11, 22:30
Αν πω οτι το κραταω πως μπαινουν οι σωληνες για το καλοριφερ; Το ξηλωνω περναω σωληνες και το ξαναβάζω;

Λογικα ναι, δεν βλεπω αλλο τρόπο:what:

aglaisma
01-11-11, 23:30
Αν πω οτι το κραταω πως μπαινουν οι σωληνες για το καλοριφερ; Το ξηλωνω περναω σωληνες και το ξαναβάζω;

Δε βαζεις σωληνα στο πατωμα. Αν σου κανει διαρροη, απ την υγρασια θα φτασει το πατωμα στο ταβανι, ασε που αν ειναι και μεσα σε τοιχο πρεπει να γκρεμισεις και αυτους. Τα παθαμε εδω που μενω στου αδερφου μου και εγινε το πατωμα σ*βρακο.

Μπορεις να βαλεις σωληνες χαμηλα στον τοιχο και να τους καλυψεις με γυψοσανιδα για παραδειγμα, που σε περιπτωση στραβης, επισκευαζεται πολυ γρηγορα και με λιγα εξοδα.
Ουτε τρυπανια ουτε βαριοπουλες.

Στο δικο μου, κατασκευης αρχες '70 σχεδον ολοι οι σωληνες ειναι εξωτερικοι λες και βρισκομαι σε deck δεξαμενοπλοιου. Και εξωτερικοι ψηλα στον τοιχο παρακαλω και φενονται ασχημα. Δεν εβαλα γυψους στο συγκεκριμενο διοτι το αφησα για αργοτερα μπας και παιξω σε συνδυασμο με κρυφο φωτισμο.

Το ιδιο προβλημα ειχα και στο γραφειο, εκει κατεβασα το ταβανι 30 ποντους με γυψοσανιδα και εκρυψε τους σωληνες μεσα.

Οσον αφορα το παρκε, λεω μη το βγαλεις διοτι ειναι ζεστο υλικο, μπορει να μεινει και χωρις χαλι το χειμωνα. Εκτος του οτι για να φτιαξεις παρκε χρειαζεσαι ενα 25αρι το μετρο φτηνα φτηνα. Ειναι ακριβη δουλεια το παρκε.

and64
01-11-11, 23:48
Δε βαζεις σωληνα στο πατωμα. Αν σου κανει διαρροη, απ την υγρασια θα φτασει το πατωμα στο ταβανι, ασε που αν ειναι και μεσα σε τοιχο πρεπει να γκρεμισεις και αυτους. Τα παθαμε εδω που μενω στου αδερφου μου και εγινε το πατωμα σ*βρακο.

Μπορεις να βαλεις σωληνες χαμηλα στον τοιχο και να τους καλυψεις με γυψοσανιδα για παραδειγμα, που σε περιπτωση στραβης, επισκευαζεται πολυ γρηγορα και με λιγα εξοδα.
Ουτε τρυπανια ουτε βαριοπουλες.

Στο δικο μου, κατασκευης αρχες '70 σχεδον ολοι οι σωληνες ειναι εξωτερικοι λες και βρισκομαι σε deck δεξαμενοπλοιου. Και εξωτερικοι ψηλα στον τοιχο παρακαλω και φενονται ασχημα. Δεν εβαλα γυψους στο συγκεκριμενο διοτι το αφησα για αργοτερα μπας και παιξω σε συνδυασμο με κρυφο φωτισμο.

Το ιδιο προβλημα ειχα και στο γραφειο, εκει κατεβασα το ταβανι 30 ποντους με γυψοσανιδα και εκρυψε τους σωληνες μεσα.

Οσον αφορα το παρκε, λεω μη το βγαλεις διοτι ειναι ζεστο υλικο, μπορει να μεινει και χωρις χαλι το χειμωνα. Εκτος του οτι για να φτιαξεις παρκε χρειαζεσαι ενα 25αρι το μετρο φτηνα φτηνα. Ειναι ακριβη δουλεια το παρκε.

Σωστός! Οντως αν σπάσει κατι απο κατω θέλει τρελό ξήλωμα μετά...

Το πάτωμα ειναι μια χαρά υλικό! Μπορει να θέλει μια στοιχειώδη περιποίηση αλλά δεν συγκρίνεται με πλακάκι ή μάρμαρο.

nyannaco
02-11-11, 09:40
Αν πω οτι το κραταω πως μπαινουν οι σωληνες για το καλοριφερ; Το ξηλωνω περναω σωληνες και το ξαναβάζω;Μια άλλη δυνατότητα ενδεχομένως είναι να ξηλώσεις το σοβατεπί, να σκάψεις το σοβά από πίσω για να περάσεις τους σωλήνες, και να καλύψεις πάλι με το σοβατεπί...

stelios2
08-11-11, 08:47
Εκανα ανακαινηση πριν 3 χρονια σε δικο μου παλιο διαμερισμα 45 τμ, προσωπικα εγω ολα. 3 χιλ κοστος υλικων συνολικα. Σωληνες υδρευσης ζεστο-κρυο πρασινη θερμοκολλητικη ως το ρολοι, χαλκινη για τ καλοριφερ, μπανιο συνολικα τ παντα, κουζινα τ παντα, πλακακια στ δαπεδο, πριζες, πομολα-κλειδαριες στ κουφωματα. μονο τ κουφωματα εμειναν τ ιδια. Αν αγοραζα πιο ακριβα πραγματα (πλακακια στ ουσια εννοω, πραγματικο μασιφ στ πορτακια τ κουζινας, ακριβοτερες πριζες κτλ) θα εφτανα τ 4 χιλ το πολυ..
Προσοχη στ αγορες τις οποιες θα επιμεληθεις ο ιδιος! Αλλιως μην περιμενεις ο καθε μαστορας να τρεχει να ψαχνει για να κανεις οικονομια εσυ.
Τ μωσαικο καλο ειναι να τ ξηλωσεις τελειως, γιατι συνηθως ειναι ''κουφιο'', αλλα κ να μην ειναι, στις ενωσεις με τα γεμισματα στ αλλα δαπεδα ισως εχεις προβλημα, (ειναι σκληρο και στεγνο με τα χρονια σαν υποστρωμα ενω τ αλλα θα ειναι φρεσκα) αν τελικα παραμεινει απο κατω ζητησε καποιο ειδικο ασταρι για να πιασει η κολλα σωστα, με τα χρονια εχει απορροφησει λαδια, βρωμιες, απορυπαντικα κτλ στ πορους του και υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ξεκολουν τα πλακακια.

gmaitre
09-11-11, 20:32
Μιας και τα αλλάζεις όλα πρέπει να αναφερθεί και το σύστημα της ενδοδαπέδιας θέρμανσης.Αρκετά ακριβότερο από τα κλασικά σώματα αλλά οικονομικότερο σε λειτουργία.Το αναφέρω όμως γιατί δεν έχεις και καυστήρα οπότε σε περίπτωση που το επιλέξεις θα χρειαστείς μικρότερο καυστήρα καθώς το σύστημα έχει πιο αποδοτική λειτουργία.

Άλλα πλεονεκτήματα,extra χώρος και καλύτερη αισθητική , ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας στο σπίτι.Με τα σώματα λόγω ρευμάτων αέρα από το καλοριφέρ έχεις ζεστά και κρύα σημεία.Επίσης ο κρύος αέρας παραμένει στο δάπεδο.Αντίθετα με αυτό το σύστημα η θέρμανση ξεκινάει από το σημείο που έχει πρόβλημα δηλαδή το δάπεδο με τον κρύο αέρα.Για αυτό το λόγο χρειάζεσαι περίπου 2 βαθμούς κελσίου κάτω στο θερμοστάτη για να έχεις την ίδια θερμική άνεση με το καλοριφέρ.

Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα γνώμη μου πως αξίζει καθώς σε βάθος χρόνου και θα το αποσβέσεις και το σπίτι θα έχει μεγαλύτερη άνεση.

achatzak
09-11-11, 20:39
Μιας και τα αλλάζεις όλα πρέπει να αναφερθεί και το σύστημα της ενδοδαπέδιας θέρμανσης.Αρκετά ακριβότερο από τα κλασικά σώματα αλλά οικονομικότερο σε λειτουργία.Το αναφέρω όμως γιατί δεν έχεις και καυστήρα οπότε σε περίπτωση που το επιλέξεις θα χρειαστείς μικρότερο καυστήρα καθώς το σύστημα έχει πιο αποδοτική λειτουργία..

Ποιό είναι το κόστος περιπου για ενα σπίτι 52 τετραγωνικων και κατα πόσο μπορεί να συνδιαστεί με καυστηρα φυσικού αερίου;

gmaitre
09-11-11, 20:46
Δεν γνωρίζω το κόστος πρέπει να πάρεις προσφορά από εγκαταστάτη (σίγουρα αρκετά πιο ακριβό). Ναι μπορεί να συνδυαστεί με καυστήρα φυσικού αερίου.Αν βάλεις σώματα είσαι λειτουργικά μείον 2 τετραγωνικά άρα από τα 52 πας στα 50.

nyannaco
10-11-11, 09:34
Τα περί μεγαλύτερης θερμικής άνεσης ισχύουν. Θα πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι η ενδοδαπέδια έχει πολύ αργότερη απόκριση. Για να ζεστάνεις ένα κρύο σπίτι το χειμώνα δεν θέλεις δύο-τρεις ώρες, όπως με τα σώματα, αλλά δύο-τρεις μέρες! Επομένως, υποχρεωτικά δουλεύει συνέχεια, και θέλει πειθαρχία στον αερισμό, κι αν λείψεις ένα ΣΚ ΔΕΝ κλείνεις τη θέρμανση! Συνεκτίμησέ τα στην απόφαση.

perseas1983
28-05-12, 19:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΡΜΑΡΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΛΑΚΑΚΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ. ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ;

Seitman
28-05-12, 20:05
Βάζεις το πλακάκι από επάνω άφοβα. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί κόλλα πλακιδίων καλής ποιότητας αφού είναι για εξωτερικό χώρο(πχ Isomat AK-20).

manicx
28-05-12, 21:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΡΜΑΡΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΛΑΚΑΚΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ. ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ;

Και γιατί δεν τρίβεις το μάρμαρο, να του κάνεις και μια αδιαβροχοποίηση; Συγκρίνεται το μάρμαρο με το πλακάκι; Μας έδωσε η φύση καταπληκτικά μάρμαρα εδώ στην Ελλάδα κι εμείς πάμε και πλακώνουμε τα σπίτια με πλακάκι...

alekan
28-05-12, 21:58
Πλακάκι, η κατάρα της "σύγχρονης" οικοδομής....

aglaisma
28-05-12, 23:55
Πλακάκι, η κατάρα της "σύγχρονης" οικοδομής....

Αναλογα τι θα βαλεις ειναι. Φτηνο σχετικα, μπορει με ωραια τοποθετηση να γινει ακριβη δουλεια.
Αλλα συμφωνω, το μαρμαρο δε παιζεται.

thanosbrt
14-01-14, 15:35
Ποιό είναι το κόστος περιπου για ενα σπίτι 52 τετραγωνικων και κατα πόσο μπορεί να συνδιαστεί με καυστηρα φυσικού αερίου;

Έψαχνα και εγώ για το πατρικό που μου είναι κάτι σχετικό με αυτό που ψάχνεις, για αυτό και έπεσα στο θέμα αυτό πριν κάποιες μερες. Τελικά για να βρω λύση μου σύστησε ένας φίλος ένα σαιτ για ανακαινίσεις που βάζεις το έργο σου και παίρνεις προσφορές από εταιρίες (www.anakainisis-myconstructor.gr (http://www.anakainisis-myconstructor.gr)), οπότε έκανα έτσι την έρευνα αγοράς αντι να ψάχνω να ρωτάω έναν έναν.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι δύσκολο να σου πει κάποιος ξερή τιμή τετραγωνικού, είναι ανάλογα τι χώρους αφορά, τι αλλαγές θες και πολλά άλλα. Αν όμως ξέρεις περίπου τι ψάχνεις θα τη βρεις την ακρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.