PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπτυχιακό!



Σελίδες : 1 [2]

Christina
19-12-11, 14:10
hahaha παίρνω τηλ από το πρωί και δεν μπορώ να πιάσω γραμμή!!:p:p
αν τα καταφέρω θα σας πω!

Christina
20-12-11, 15:01
Ρε παιδιά όσες φορές έχω πάρει η γραμμή είναι κατειλημμένη!Απορώ πώς τους βρίσκετε εσείς!:p:p:

lou.nick
21-12-11, 00:53
Εγώ δεν τους βρήκα. Μου έστειλε mail το πανεπιστήμιο για τις θέσεις που είχε. Δοκίμασε με το director of studies του πανεπιστημίου.

Vasilis32
21-12-11, 11:41
Εγώ δεν τους βρήκα. Μου έστειλε mail το πανεπιστήμιο για τις θέσεις που είχε. Δοκίμασε με το director of studies του πανεπιστημίου.

Εμενα αυτος ο λογος ηταν σοβαρο κριτηριο να βγαλω καποια uni απο τη λιστα μου.

lou.nick
21-12-11, 12:34
Εννοείς η επικοινωνία με το πανεπιστήμιο; Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι πανεπιστήμιο αυτό που δεν απαντάει.

Γενικά κι εμένα από κάποια πανεπιστήμια δεν μου απάντησαν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν.

Jere
23-12-11, 10:45
Παιδιά βλέπω ότι είστε αρκετά ενημερωμένοι πάνω στο θέμα των μεταπτυχιακών στο εξωτερικό, οπότε έιπα να επωφεληθώ και να σας ρωτήσω την γνώμη σας πάνω σε 2-3 πράγματα.

Ενημερωτικά τελείωσα Μηχανικός Aυτοματισμού στο ΤΕΙ Πειραιά και μετά απο μια περίοδο διαβάσματος για τον διαγωνισμό της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοικήσης αποφάσισα να τα παρατήσω και να κάνω κάπιο MSc στο εξωτερικό πάνω σε Renewable Energy Systems.

Έψαξα κυρίως στην Αγγλία όπου τα μάστερ είναι 1 χρόνο και βγαίνει πιο οικονομικό από ένα μαστερ π.χ. στην Ολλανδία που είναι 2 χρόνια

Μετά από αυτήν την μακρά εισαγωγή, το ερώτημα που έχω να σας κάνω γνώρίζεται κατα πόσο είναι γνωστάκαι καλά τα πανεπιστήμια που έχω επιλέξει και αν μπορείται να μου προτείνεται κάπιο αλλό
1) University of Edinmburg
2) Warwick
3) Loughborough
4) Southampton
5) Nottingham

Υ.Γ. Λόγω της ενασχολησής μου τον τελευταιό χρόνο με τα οικονομικά σκεφτόμουν να κάνω κάπιο μαστερ πάνω σε International Finance.Πιστεύετε ο΄τι είναι εφικτό κάτι τέτοιο μιας και η σχολή η οποία τελείωσα είναι τελείως διαφορετική από το αντικείμενο του μαστερ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το ομολογουμένως μεγάλο post μου :)

Mimisss
23-12-11, 16:21
Αφου γλύτωσες την ΕΣΔΔ όπου και να πας θα είσαι άρχοντας.

Christina
24-01-12, 20:23
Η απάντηση που πήρα από τον admission tutor την οποία και παραθέτω σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άλλος. Το SAAS δεν μου έχει απαντήσει στο mail και ούτε έχω κατορθώσει να βρω άκρη.

"Thank you for your interest in our MSc degrees.

We do not assess applicants by email. The Msc applications committee makes the final decision based on the submitted online application and the supporting evidence.."

"..All eligible and successful applicants are automatically considered for a SAAS award. The MSc admission committee ranks the eligible students by merit, and depending on our SAAS allocation, the top ranked ones are put forward for an award. The rest are put on a waiting list. "

megahead13
25-01-12, 14:42
Οπότε αν καταλαβαίνω καλώς, δεν έχει αλλάξει κάτι. Εκτός αν το SAAS award θεωρείται πλέον δάνειο με ευνοϊκούς όρους από το SAAS;; :hmm:

Christina
26-01-12, 01:00
Νομίζω ισχύει το πρώτο. Υπάρχει SAAS award, το οποίο όμως απ' ότι κατάλαβα προσφέρεται στους φοιτητές που έχουν τους υψηλότερους βαθμούς. Δηλαδή δεν κάνεις αίτηση για SAAS award, απλά αν σου κάνουν offer μπαίνεις αυτόματα στη λίστα για SAAS award, το οποίο και λαμβάνεις ανάλογα με το μέσο όρο που έχεις για να μπεις στο μεταπτυχιακό. Αν κατάλαβα βέβαια καλά.:p
Τώρα για τους υπόλοιπους φοιτητές είναι απλά ένα δάνειο για το οποίο πρέπει να κάνουν αίτηση;; Θα κάνω μέσα στον επόμενο μήνα τις αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά - τώρα δεν είναι ο καιρός; - και θα τους ξαναρωτήσω. Ό,τι άλλο μάθω (περιμένω και από άλλο πανεπιστήμιο απάντηση) θα σας ενημερώσω!:)

vamvakoolas
26-01-12, 12:10
Η κριση εχει παει (πλεον) και στη Μ Βρεττανια.

Ηδη απο περυσι ειχε κατατεθει προς συζητηση το νομοσχεδιο.

Εγω προσωπικα γνωριζα οτι το SAAS δε θα προσφερει ΤΙΠΟΤΑ σε φοιτητες παρα μονο ατοκα δανεια, διευκολυνσεις σε μετακινησεις(εισητηρια) κοκ (το τελευταιο να το ψαξετε)...

Δυστηχως υπαρχει αυτη τη στιγμη διαλογος με τις διοικησεις των πανεπιστημιων για αυξηση των διδακτρων και παλι (για ντοπιους/ευρωπαιους) ενω στο τραπεζι εχει πεσει και το συστημα που αρχιζει και εφαρμοζεται στις Η.Π.Α

Ο φοιτητης δε πληρωνει τιποτα στην αρχη για διδακτρα (ή ενα μικρο τιμημα) αλλα θα πρεπει με το που ποιασει δουλεια να αποπληρωνει τα διδακτρα σε βαθος 20 ετων! Σε περιπτωση που ειτε αποτυχει στα μαθηματα/διωξει πανεπιστημιο ή δε βρισκει δουλεια θα πρεπει σε ενα εξαμηνο να το εχει αποπληρωσει...


αυτα για τους υποψηφιους φοιτητες;)

Υ.Γ: 98000 ΟΙ αιτησεις για αναζητηση δουλειας στην ευρωπη σε ενα τριμηνο απο Ελληνες φοιτητες

Valder
27-01-12, 12:17
Υ.Γ. Λόγω της ενασχολησής μου τον τελευταιό χρόνο με τα οικονομικά σκεφτόμουν να κάνω κάπιο μαστερ πάνω σε International Finance.Πιστεύετε ο΄τι είναι εφικτό κάτι τέτοιο μιας και η σχολή η οποία τελείωσα είναι τελείως διαφορετική από το αντικείμενο του μαστερ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το ομολογουμένως μεγάλο post μου :)

Κοίτα, η Διεθνής Χρηματοοικονομική είναι ζόρι ακόμα και για μας τους ειδικευμένους στα Χρηματοοικονομικά (σου μιλάει κάποιος με πτυχίο από Λογιστική &Χρηματοοικονομική και μεταπτυχιακό ΜΒΑ της ΑΣΟΕΕ που δεν μπόρεσε ποτέ να την πάρει τη Διεθνή με καλό μάτι)

Παρότι είπα αυτό, δεν πρέπει να αποθαρρύνεσαι επειδή στο λέω εγώ, ούτε είμαι και καμιά αυθεντία στην κρίση των ικανοτήτων των άλλων. Απλά έχω μια καλύτερη οπτική στο θέμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρεις. Άμα σε ενδιαφέρει, να πας και να το κάνεις το μάστερ σου αρκεί να έχεις καλές γνώσεις επάνω σε βασικά θέματα (μην πας γυμνός στ αγγούρια χωρίς να ξέρεις τι είναι ο πληθωρισμός πχ.) αλλά θα είναι ευπρόσδεκτο να ξέρεις και κατιτίς από παράγωγα (swaps options κλπ) και οικονομετρία.

Καλή τύχη!


Υ.Γ: 98000 ΟΙ αιτησεις για αναζητηση δουλειας στην ευρωπη σε ενα τριμηνο απο Ελληνες φοιτητες

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να φύγω για έξω σε κανα εξάμηνο που θα παραδώσω και τη διπλωματική του μεταπτυχιακού, από που να ξεκινήσω να αναζητώ δουλειά στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;

Ευχαριστώ!


ΥΓ: Συγγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα της δεσποινίδος. (αν και νομίζω ότι εδώ και καιρό το θέμα τρώει αρκετά dB θορύβου και έχει απλώσει λίγο από τον αρχικό του σκοπό):)

Vasilis32
27-01-12, 14:54
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να φύγω για έξω σε κανα εξάμηνο που θα παραδώσω και τη διπλωματική του μεταπτυχιακού, από που να ξεκινήσω να αναζητώ δουλειά στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;

Ευχαριστώ!


ΥΓ: Συγγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα της δεσποινίδος. (αν και νομίζω ότι εδώ και καιρό το θέμα τρώει αρκετά dB θορύβου και έχει απλώσει λίγο από τον αρχικό του σκοπό):)

Συγνώμη για το οφ-τοπικ.

Ο καθενας, αρχικα, εχει τα δικά του βιώματα πάνω στο θέμα άρα όσα θα πω μπόρει να μην απεικονήζει την ακριβή πραγματικότητα.

Ξέρω στην Αγγλία τι παίζει, Εδω κ κάποιο καιρο δεν ειναι η χωρα τον ευκαιριων, Ηρθε και εδω η κριση... Απ'οσο 'εχω καταλαβει αν δεν εχεις εργασιακη εμπειρια και ενα καλο πορτοφολιο για να σχηματισει ο πιθανος εργοδοτης μια καποια καλη εντιπωση, πολυ δυσκολα θα ασχοληθει με καποιον που δεν μενει καν στη χωρα.

Αρα βασικα, διαλεξε που θες να πας και πηγαινε να εγκατασταθεις εκει. Υπολογισε περιπου μεχρι 6 μηνες να βρεις κατι (worst case scenario). Αρα υπολογισε τον προυπολογισμο σου αναλογα.

Αν δεν εχεις εμπερια, και σου πουν για λεφτα, να τους πεις οτι δεν ειναι κριτηριο τα λεφτα για την θεση αλλα η αποκτηση εμπειριας (ΒΑΣΙΚΟ!!). Εχω φιλο που δουλευει στο HR μιας εταιριας και οταν βλεπουν ατομα χωρις εμπειρια να αναφερουν ποσο τρωνε Χ.

Επισης, πριν τη συνεντευξη να διαβασεις οσα πιο πολλα μπορεις για την συγκεκριμενη εταιρια. Κλασσικη ερωτηση ειναι τι σας εκανε να στειλετε CV σε μας, τι ξερετε για την εταιρια μας. Eκει αν τα πας καλα, ελπιζεις! Αλλιως αν δεν ξερεις μαλλον Χ, αλλα ειναι σχετικo ποσο ικανος εισαι βεβαια..

Για αρχη ψαξε σε μικρες εταιριες (5-15) ατομων αλλα στειλε και σε μεγαλες εννοειται!!

vamvakoolas
27-01-12, 15:02
Κοίτα, η Διεθνής Χρηματοοικονομική είναι ζόρι ακόμα και για μας τους ειδικευμένους στα Χρηματοοικονομικά (σου μιλάει κάποιος με πτυχίο από Λογιστική &Χρηματοοικονομική και μεταπτυχιακό ΜΒΑ της ΑΣΟΕΕ που δεν μπόρεσε ποτέ να την πάρει τη Διεθνή με καλό μάτι)

Παρότι είπα αυτό, δεν πρέπει να αποθαρρύνεσαι επειδή στο λέω εγώ, ούτε είμαι και καμιά αυθεντία στην κρίση των ικανοτήτων των άλλων. Απλά έχω μια καλύτερη οπτική στο θέμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρεις. Άμα σε ενδιαφέρει, να πας και να το κάνεις το μάστερ σου αρκεί να έχεις καλές γνώσεις επάνω σε βασικά θέματα (μην πας γυμνός στ αγγούρια χωρίς να ξέρεις τι είναι ο πληθωρισμός πχ.) αλλά θα είναι ευπρόσδεκτο να ξέρεις και κατιτίς από παράγωγα (swaps options κλπ) και οικονομετρία.

Καλή τύχη!



Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ να φύγω για έξω σε κανα εξάμηνο που θα παραδώσω και τη διπλωματική του μεταπτυχιακού, από που να ξεκινήσω να αναζητώ δουλειά στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;

Ευχαριστώ!


ΥΓ: Συγγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα της δεσποινίδος. (αν και νομίζω ότι εδώ και καιρό το θέμα τρώει αρκετά dB θορύβου και έχει απλώσει λίγο από τον αρχικό του σκοπό):)

Το κλασσικο λαθος που κανουν οι "ξενοι" ειναι να στελνουν cvs σε εταιριες ενω μενουν στη χωρα τους με τη προοπτικη οτι αν προσληθουν θα μετακομισουν.

Κατα τη ταπεινη μου γνωμη ο πρωταρχικος παραγοντας ειναι η γλωσσα (γνωσεις). Μετα ειναι η χωρα και τα προσοντα υποψηφιου....

Ευκαιριες υπαρχουν στην κεντρικη Ευρωπη αλλα πραγματικα ενδιαφερουσες προοπτικες υπαρχουν κυριως στις σκανδιναδικες χωρες;)

Vasilis32
27-01-12, 15:18
Το κλασσικο λαθος που κανουν οι "ξενοι" ειναι να στελνουν cvs σε εταιριες ενω μενουν στη χωρα τους με τη προοπτικη οτι αν προσληθουν θα μετακομισουν.

Κατα τη ταπεινη μου γνωμη ο πρωταρχικος παραγοντας ειναι η γλωσσα (γνωσεις). Μετα ειναι η χωρα και τα προσοντα υποψηφιου....

Ευκαιριες υπαρχουν στην κεντρικη Ευρωπη αλλα πραγματικα ενδιαφερουσες προοπτικες υπαρχουν κυριως στις σκανδιναδικες χωρες;)

Αυτο ηθελα να συμπληρωσω στο τελος αλλα το αφησα. Σκαδιναβια, Νεα Ζηλανδια και Γερμανια (αν ξερεις τη γλωσσα).

Εχω εμπειρια απο εναν ξαδελφο μου που ειναι τωρα Ζηλανδια. Πηγε εκει και γραφτηκε σε ενα εντατικο course (ειναι καποιο σαν Master). Διαρκει 6 μηνες, ειναι εντατικο και ειναι μια καλη επαναληψη ή να μαθεις πιο πολλα. Τo uni στο Οκλαντ εχει τετοια course.

Μετα πηγε για πρακτικη 8 μηνες, και συνεχισε κανονικα σαν εργαζομενος. ΛΕΦΤΑ δεν παιρνει τρελα, αλλα ζει ανετα, πληρωνει τους λογαριασμους και καταθετει ενα σεβαστο ποσο καθε μηνα.

Στην Ελλαδα δεν ειχε αυτη τη δυνατοτητα. Η ζωη εκει ειναι χαλαρη, ενα μεγαλο ποσοστο των κατοικων ειναι απο ολο το κοσμο, αρα δεν εχει ρατσισμο και ειναι ευκολο να κανεις τον κυκλο σου κ την παρεα σου. Ο ξαδερφος μου εβγαλε ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας.

Οταν τελειωσω απο Αγγλια το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για εκει.

KLG
27-01-12, 17:30
Η κριση εχει παει (πλεον) και στη Μ Βρεττανια.

Ηδη απο περυσι ειχε κατατεθει προς συζητηση το νομοσχεδιο.

Εγω προσωπικα γνωριζα οτι το SAAS δε θα προσφερει ΤΙΠΟΤΑ σε φοιτητες παρα μονο ατοκα δανεια, διευκολυνσεις σε μετακινησεις(εισητηρια) κοκ (το τελευταιο να το ψαξετε)...

Δυστηχως υπαρχει αυτη τη στιγμη διαλογος με τις διοικησεις των πανεπιστημιων για αυξηση των διδακτρων και παλι (για ντοπιους/ευρωπαιους) ενω στο τραπεζι εχει πεσει και το συστημα που αρχιζει και εφαρμοζεται στις Η.Π.Α

Ο φοιτητης δε πληρωνει τιποτα στην αρχη για διδακτρα (ή ενα μικρο τιμημα) αλλα θα πρεπει με το που ποιασει δουλεια να αποπληρωνει τα διδακτρα σε βαθος 20 ετων! Σε περιπτωση που ειτε αποτυχει στα μαθηματα/διωξει πανεπιστημιο ή δε βρισκει δουλεια θα πρεπει σε ενα εξαμηνο να το εχει αποπληρωσει...


αυτα για τους υποψηφιους φοιτητες;)

Υ.Γ: 98000 ΟΙ αιτησεις για αναζητηση δουλειας στην ευρωπη σε ενα τριμηνο απο Ελληνες φοιτητες

Με το μπαρδόν αλλα τα έχουν κάνει μαντάρα οι Βρετανοι και θα χτυπάνε το κεφάλι τους οταν θα εχει ολοκληρωθεί αυτή η μεταβαση. Ειχα ετοιμασει ενα μινι μακριναρι, το οποιο και σκοτωσα πριν γινει μαμουθ και το τοπικ βαρυνει...

Christina
07-02-12, 16:56
Aπάντηση από SAAS:

"Thanks for your e-mail.

Firstly, I am afraid SAAS does not fund Masters courses.

However We can help with some postgraduate diplomas.

We currently fund two of your three choices ( we do not fund Glasgow, Msc Information Security).

We pay a fees only award (£3400) for eligible students, This payment is not a loan and does not have to be paid back.

You must

1 Get a place on the course

2 Be an EU national

3 Not have done funded postgraduate study before.

Try asking the course leader how to get a place on their funded courses. Once you have chosen a course you can apply to us from May 2012 onwards.

I hope this helps. "

vamvakoolas
07-02-12, 17:19
απο το τιποτα;)

morrison100
09-02-12, 15:57
Αν και θα απαντησω σε παλιοτερα μνμτα, πρεπει να δοξασω το napier uni...Πολυ μπροστα σε ευρεση εργασιας, βεβαια μιλαω για πριν από 10 χρονια, αλλα και παλι οι ανθρωποι κανανε τα παντα για να σε διευκολυνουν.Τοτε υπηρχε το sighthill που οι ντοπιοι το προφερανε διαφορετικα ωστε να φανει η πραγματικη του κατασταση αλλα τωρα με την ανακαινιση, νομιζω οτι ειναι διαμαντι.
Ημουν στο Merchiston campus, σε applied statistics, πολυ ενδιαφεροντες καθηγητες, αμεσο industry placement με πληρωμη ισαξια με τους full time εργαζομενους...
Για το SAAS, αυτο που σου ειπανε ισχυει...Αυτοι χρηματοδοτουν συγκεκριμενα τμηματα, αλλα μονο για το diploma, εσυ πληρωνει μονο το κομματι της εργασιας gia to MSc...
Τελος, Εδιμβρουργο ειναι μαγικο, τελεια πολη για MSc students, αλλα και για να δεις πραγματα...
Αν μπορεις, παρε το SAAS Funding, και πηγαινε Napier...

megahead13
10-02-12, 18:22
Aπάντηση από SAAS:

"Thanks for your e-mail.

Firstly, I am afraid SAAS does not fund Masters courses.

However We can help with some postgraduate diplomas.

We currently fund two of your three choices ( we do not fund Glasgow, Msc Information Security).

We pay a fees only award (£3400) for eligible students, This payment is not a loan and does not have to be paid back.

You must

1 Get a place on the course

2 Be an EU national

3 Not have done funded postgraduate study before.

Try asking the course leader how to get a place on their funded courses. Once you have chosen a course you can apply to us from May 2012 onwards.

I hope this helps. "
Μην το συζητάς! Αν τα courses για τα οποία ρώτησες το SAAS σε ενδιαφέρουν πραγματικά, τότε κάνε τα χαρτιά σου χθες!! ;)


Αν και θα απαντησω σε παλιοτερα μνμτα, πρεπει να δοξασω το napier uni...Πολυ μπροστα σε ευρεση εργασιας, βεβαια μιλαω για πριν από 10 χρονια, αλλα και παλι οι ανθρωποι κανανε τα παντα για να σε διευκολυνουν.Τοτε υπηρχε το sighthill που οι ντοπιοι το προφερανε διαφορετικα ωστε να φανει η πραγματικη του κατασταση αλλα τωρα με την ανακαινιση, νομιζω οτι ειναι διαμαντι.
Ημουν στο Merchiston campus, σε applied statistics, πολυ ενδιαφεροντες καθηγητες, αμεσο industry placement με πληρωμη ισαξια με τους full time εργαζομενους...
Για το SAAS, αυτο που σου ειπανε ισχυει...Αυτοι χρηματοδοτουν συγκεκριμενα τμηματα, αλλα μονο για το diploma, εσυ πληρωνει μονο το κομματι της εργασιας gia to MSc...
Τελος, Εδιμβρουργο ειναι μαγικο, τελεια πολη για MSc students, αλλα και για να δεις πραγματα...
Αν μπορεις, παρε το SAAS Funding, και πηγαινε Napier...
Έτσι είναι και τώρα! Μπορεί να μην είναι το γκλαμουράτο πανεπιστήμιο ή αυτό με το μεγάλο όνομα, κάνουν όμως ότι είναι δυνατό για να υποστηρίξουν τους φοιτητές τους και σε θέματα που δεν έχουν εντελώς άμεση σχέση με τις σπουδές ή την εύρεση εργασίας (top 10 σε employability παρεμπιπτόντως). Μπορώ να το πω και από προσωπική πείρα. Ήταν κάτι πέρα για πέρα ανθρώπινο που ξεπερνάει την εικόνα που έχουν πολλοί για τη Βρετανική πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Θα τους ευχαριστώ πάντα γι' αυτό :)

Για το Εδιμβούργο δε, τι να πεις... Και τα μυαλά στο μίξερ λέμε!! :respekt::worthy::respekt::worthy::respekt:

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με το μπαρδόν αλλα τα έχουν κάνει μαντάρα οι Βρετανοι και θα χτυπάνε το κεφάλι τους οταν θα εχει ολοκληρωθεί αυτή η μεταβαση. Ειχα ετοιμασει ενα μινι μακριναρι, το οποιο και σκοτωσα πριν γινει μαμουθ και το τοπικ βαρυνει...
Δεν το ξαναγράφεις το μακρινάρι εν περιλήψει για να μάθουμε και τίποτα παραπάνω;; ;)

vamvakoolas
10-02-12, 18:23
off topic:τι γινεται με εκεινη την αποστολη απο γνωστη εταιρια καφε για τους Ελληνες Αγγλιας?:p

ποτε θα πιω το φραπογαλο στη princess str? βαρεθηκα τα τσαγια χαμομηλια κοκ:down:

megahead13
10-02-12, 19:00
Επικοινώνησε με τον lou.nick. Εγώ πια δεν είμαι εκεί. Αφού τα 'χουμε πει: Τώρα πια πίνω τσάι με το Δούκα του Κεντ και τον Αρχιεπίσκοπο του Canterbury, ενώ τo ΣΚ συνήθως ανεβαίνω Λονδίνο και τα λέμε με το Λιζάκι :p :p

OXIallaForum
11-02-12, 15:24
Γεια σας και από εμένα,

Θέλω απλά να μεταφέρω την εμπειρία μου χωρίς να επιδιώξω να μπω σε λογικές σύγκρισης μεταπτυχιακών προγραμμάτων και εφόσον θεωρηθεί η άποψη μου ότι είναι off topic παρακαλώ να διαγραφεί.

Έχοντας τελειώσει πανεπιστήμιο (τμήμα πληροφορικής) και μτχ πρόγραμμα σπουδών (2 ετών) εδώ και 7 χρόνια, έχω πολύ επιγραμματικά να καταθέσω τα εξής:



Εφόσον επιλέξει κάποιος να ακολουθήσει μτχ σε πανεπιστημίο του εξωτερικού, άποψη μου είναι ότι πρέπει εκ των προτέρων να έχει σκεφτεί πολύ, αλλά πολύ σοβαρά, το ενδεχόμενο ότι δεν θα επιστρέψει ελλάδα, δεν αξίζει για πολλόυς λόγους, που δεν είναι επι του παρόντος να αναλυθούν.
Έχοντας ως βασική παραδοχή ότι στην ελλάδα εδώ και αρκετά χρόνια τα μτχιακά έχουν χάσει την αξία τους και απλά αποτελούν την φυσική συνέχεια των σπουδών, την οποία πλέον επιλέγει να ακολουθήσει η πλειοψηφία των σπουδαστών, θεωρώ πιο σωστό, το μτχ να επιλέγεται αφού κάποιος/α έχει μια αξιοσημείωτη εργασιακή εμπειρία. Αναφέρω μεταξύ άλλων 2 βασικούς λόγους για να υποστηρίξω αυτή μου την άποψη:



(α) Για να έχει μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα ποια εργασιακή κατεύθυνση θέλει να ακολουθήσει και να επιλέξει πλέον στοχευμένα το μτχ.

(β) Μπορεί να αποκομίσει πολύ περισσότερα πράγματα από τον κύκλο σπουδών του μτχ αν έχει πρώτα εργαστεί σε παρεμφερές αντικείμενο, παρά αν πάει κατευθείαν από τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών.

lou.nick
11-02-12, 15:30
Που μοιράζουν φραπέ;;; Εγω το μιξερακι το έχω stand by παντως.. ;)

megahead13
11-02-12, 18:52
Που μοιράζουν φραπέ;;; Εγω το μιξερακι το έχω stand by παντως.. ;)
Για φραπέ θα πας στην καφετέρια της κεντρικής βιβλιοθήκης που έχετε στα Meadows. Μένεις κι εκεί δίπλα. Άιντε, εγώ θα στα λέω; :cool: :p

lou.nick
11-02-12, 19:37
Δεν έχω πατήσει στη βιβλιοθήκη... :P

Christina
15-03-12, 16:21
Παιδιά την προηγούμενη βδομάδα τελείωσα τις αιτήσεις, και μόλις δέχτηκα το πρώτο offer μου απο το Edinburgh Napier University για το μεταπτυχιακό Advanced Security and Forensics!:) :) Κι είπα να το μοιραστώ μαζί σας! Περιμένω τώρα από UCL και Royal απάντηση!

megahead13
15-03-12, 16:28
:oneup:

vamvakoolas
15-03-12, 17:04
μπραβο!!

αν και απο αποψη κοστους φθηνα θα σου ερθει η Σκωτια σε σχεση με.....Λονδινο!!

KLG
15-03-12, 17:10
Παιδιά την προηγούμενη βδομάδα τελείωσα τις αιτήσεις, και μόλις δέχτηκα το πρώτο (conditional) offer μου απο το Edinburgh Napier University για το μεταπτυχιακό Advanced Security and Forensics!:) :) Κι είπα να το μοιραστώ μαζί σας! Περιμένω τώρα από UCL και Royal απάντηση!

Και εις ανώτερα... αντε σύντομα και CSI Christina :clap::clap:

megahead13
15-03-12, 18:09
μπραβο!!

αν και απο αποψη κοστους φθηνα θα σου ερθει η Σκωτια σε σχεση με.....Λονδινο!!
Πολύ φθηνότερα όμως λέμε! Μόνο το κόστος μετακίνησης να βάλεις μέσα στο Λονδίνο είναι άστα να πάνε.

Vasilis32
15-03-12, 18:13
Πολύ φθηνότερα όμως λέμε! Μόνο το κόστος μετακίνησης να βάλεις μέσα στο Λονδίνο είναι άστα να πάνε.

Στο Newcastle θελω περιπου 600 λιρες το μηνα και λιγοτερο της περισσοτερες φορες λογω φορτου εργασιας. Μεσα βαζω νοικι-λογαριασμοι, φαγητο- gym- etc.. Βεβαια 4 φορες τη εβδομαδα μαγειρευω σπιτι και συγκατοικω.

Γενικα στο βορα ειναι φθηνα και οι ανθρωποι πολυ cool !!!!

KLG
16-03-12, 18:03
Μιας και έχουμε πολλα νήματα σχετικά με σπουδες στην Αγγλία αλλα και στο εξωτερικό ειπα να δημοσιευσω σε αυτο το νημα μια σχετική είδηση

A group of Dutch universities is touring schools in England this week with the aim of recruiting students to study in Holland.

They are inviting students to take degree courses taught in English with tuition fees of £1,500 per year.

http://www.bbc.co.uk/news/education-17368111

Φυσικά τα διδακτρα είναι αρκετα και δεν ξερω ποιο ειναι το κόστος στα προπτυχιακά που γινονται στα ολλανδικά. Αλλά είναι μια "διεθνοποίηση" του ολλανδικου εκπαιδευτικού συστήματος που σίγουρα θα επηρεάσει και τα μεταπτυχιακά προγραμματα αφου θα αυξηθεί η δεξαμενη των αγγλόφωνων στα πανεπιστήμια τους.

megahead13
18-03-12, 15:49
Καλά δεν είναι κάτι καινούργιο. Δυο φίλοι μου έκαναν μεταπτυχιακό στην Ολλανδία με τα μαθήματα να γίνονται στα Αγγλικά. Ένας άλλος φίλος Ελληνοκύπριος είχε πάει Βουδαπέστη (η σχολή του στην Κύπρο συνεργάζεται με τους Μαγιάρους) κι εκεί τα μαθήματα γίνονταν στα Αγγλικά. Μέχρι και οι Γερμανοί τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίσει να προσφέρουν προγράμματα σπουδών στα Αγγλικά! Οι Βρετανοί πυροβόλησαν τα πόδια τους με τον τριπλασιασμό των διδάκτρων. Εσύ που μπλέχτηκες και με την έρευνα στο νησί θα τα ξέρεις καλύτερα, οπότε μπορείς να μας πεις κάτι παραπάνω. :)

Christina
21-04-12, 00:41
Παιδιά καλησπέρα! Χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη!!

Τελικά με δέχτηκαν σε όλα τα πανεπιστήμια (UCL, Royal, King' s etc), αλλά όπως όλοι έχετε επισημάνει τόσες φορές και διαπιστώνω και εγώ τώρα έχοντας υπολογίσει το συνολικό κόστος, είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς να φοιτήσω εκεί. Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να με πληροφορήσει για το MSc που λέγαμε στο Napier. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα δίκτυα (είχα διαλέξει άλλη κατεύθυνση στη σχολη), οπότε γνωρίζω τα στοιχειώδη, ωστόσο το μεταπτυχιακό είναι network-focused και φοβάμαι μήπως δε μπορώ να ανταποκριθώ. Επίσης, επειδή πολύ πιθανό βρίσκω και το ενδεχόμενο για ένα phd έπειτα, θα ήθελα να σας ρωτήσω ..πληρώνω και γι'αυτό μετά;;; Γιατί βλέπω πως έχουν και τα διδακτορικά δίδακτρα, και αν ισχύει αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο :hmm:

lou.nick
21-04-12, 12:13
Για Ph.D. αν δεν βρεις funding και για δίδακτρα άλλα και για το κόστος διαβίωσης δε λεει. 3-4 χρόνια να πληρώνεις από την τσέπη σου για τα πάντα είναι πολλά.

Το Napier είναι καλό όπως σου είπαν και έχει καλό Industry placement, τώρα για διδακτορικό από εκεί δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει γιατί οι καθηγητάδες είναι λίγο ψώνια και κοιτάνε από που το πήρες το πτυχίο κλπ. Αλλά σαν πανεπιστήμιο είναι μια χαρά, και το Edi τέλειο.

megahead13
22-04-12, 03:46
Παιδιά καλησπέρα! Χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη!!

Τελικά με δέχτηκαν σε όλα τα πανεπιστήμια (UCL, Royal, King' s etc), αλλά όπως όλοι έχετε επισημάνει τόσες φορές και διαπιστώνω και εγώ τώρα έχοντας υπολογίσει το συνολικό κόστος, είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς να φοιτήσω εκεί. Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να με πληροφορήσει για το MSc που λέγαμε στο Napier. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα δίκτυα (είχα διαλέξει άλλη κατεύθυνση στη σχολη), οπότε γνωρίζω τα στοιχειώδη, ωστόσο το μεταπτυχιακό είναι network-focused και φοβάμαι μήπως δε μπορώ να ανταποκριθώ. Επίσης, επειδή πολύ πιθανό βρίσκω και το ενδεχόμενο για ένα phd έπειτα, θα ήθελα να σας ρωτήσω ..πληρώνω και γι'αυτό μετά;;; Γιατί βλέπω πως έχουν και τα διδακτορικά δίδακτρα, και αν ισχύει αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο :hmm:
Ε, καλά λογικό είναι. Φαντάζομαι βασικές γνώσεις θα χρειάζονται, τύπου IP addressing, subnet masks, κτλ. όχι κάτι το εξεζητημένο. Σιγά μην έχουν απαιτήσεις για γνώσεις σε OSPF και BGP routing ή MPLS. :p Στείλε πμ ;) Άντε και καλή αρχή :oneup: Πωπω, Εδιμβουργιάρα! Ζηλεύω :oops:

etsi
23-04-12, 01:57
Καποιος που εχει κανει μεταπτυχιακο στη Γερμανια ή γνωριζει τελωςπαντων μπορει να μου πει τι ακριβως εννοει παρακατω?

Certificate equivalent to the German Abitur certificate (i.e A-level certificate) qualifying for university admission

Ειναι ενα απο τα admission requirements..Δεν μπορω να καταλαβω..Πιο πανω ζηταει το πτυχιο αλλα αυτο τι σημαινει?

lou.nick
23-04-12, 02:21
Απολυτήριο λυκείου.

morrison100
24-04-12, 12:08
καταρχην συγχαρητηρια....
Αν και δεν ειμαι στο χωρο των δικτυων, πιστευω πως οταν λεει network-focused, εννοει οτι εκει θα ειναι ετσι, οχι οτι χρειαζεται ντε και καλα να εχεις εσυ πολλες γνωσεις δικτυων.
Σιγουρα ειναι πιο φθηνα στο Εδιμβουργο από Λονδινο, σιγουρα θα καταλαβεις τους Σκωτσεζους στην κουλτουρα τους παρα τους Λονδρεζους, Σιγουρα να πας Εδιμβουργο...Ζηλευω κι εγω!!!
Για το διδακτορικο, μην ανησυχεις...ξεκινας το μεταπτυχιακο, βλεπεις αν σου αρεσει και μετα ολο και καποιο funding θα σου βρουν οι καθηγητες εκει...ειδικα αν ειστε λιγα ατομα στο μεταπτυχιακο, θα ειναι ακομα πιο ευκολο...



Παιδιά καλησπέρα! Χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη!!

Τελικά με δέχτηκαν σε όλα τα πανεπιστήμια (UCL, Royal, King' s etc), αλλά όπως όλοι έχετε επισημάνει τόσες φορές και διαπιστώνω και εγώ τώρα έχοντας υπολογίσει το συνολικό κόστος, είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς να φοιτήσω εκεί. Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να με πληροφορήσει για το MSc που λέγαμε στο Napier. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα δίκτυα (είχα διαλέξει άλλη κατεύθυνση στη σχολη), οπότε γνωρίζω τα στοιχειώδη, ωστόσο το μεταπτυχιακό είναι network-focused και φοβάμαι μήπως δε μπορώ να ανταποκριθώ. Επίσης, επειδή πολύ πιθανό βρίσκω και το ενδεχόμενο για ένα phd έπειτα, θα ήθελα να σας ρωτήσω ..πληρώνω και γι'αυτό μετά;;; Γιατί βλέπω πως έχουν και τα διδακτορικά δίδακτρα, και αν ισχύει αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο :hmm:

Christina
28-04-12, 03:06
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις συμβουλές και τη βοήθεια!!! :) Να στε καλά!!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και απο οικονομικής πλευράς και να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή:whistle::whistle:

Για εστίες, σπίτι.. από τώρα κοιτάζω ή να αρχίσω αργότερα την αναζήτηση;;

lou.nick
28-04-12, 03:12
Όσο το δυνατόν πιο νωρίς. :) Εγώ ήμουν πολύ τυχερός που βρήκα τελευταία στιγμή αλλά είναι ψυχοφθόρο. Μην το αφήσεις.

morrison100
30-04-12, 11:24
Εφοσον πας στο napier, η εστια που ειναι μονοδρομος ειναι αυτες στο morrison circus, ελπιζω να υπαρχουν ακομα...κεντρο πολης πολυ κοντα, καλη και φθηνη αγορά , σχεδον ολοι οι φοιτητες ειναι μεταπτυχιακοι, και δωματια διαμορφωμενα μια χαρα...

megahead13
30-04-12, 12:05
Εφοσον πας στο napier, η εστια που ειναι μονοδρομος ειναι αυτες στο morrison circus, ελπιζω να υπαρχουν ακομα...κεντρο πολης πολυ κοντα, καλη και φθηνη αγορά , σχεδον ολοι οι φοιτητες ειναι μεταπτυχιακοι, και δωματια διαμορφωμενα μια χαρα...
:nono: Οι εστίες που είναι μονόδρομος είναι στα Wrights Houses, αλλά με δωμάτιο που να βλέπει μπροστά στην ατελείωτη παρκάρα των Bruntsfield Links και Meadows! :worthy: 10' από το Merchiston Campus που είναι το School of Computing (και γενικότερα όλα τα κατσαβίδια όπως συνηθίζω να λέω aka engineering :p). Ωραία περιοχή είναι και στο West Bryson Road (όταν ήμουν εγώ συνήθως έβαζαν τους μεταπτυχιακούς εκεί), επίσης 10' από το campus, αλλά χωρίς πολλά, πολλά από καταστήματα, super market, κτλ και λίγο πιο μακριά από κέντρο. Στείλε την αίτηση για εστία τώρα για να προλάβεις δωμάτιο στα Wrights Houses. Μπορείς να βάλεις και κάποια συνοδευτική επιστολή μέσα στην αίτηση που να το ζητάς (μου το είχαν πει τότε από το πανεπιστήμιο, το έκανα και μου έκατσε :p), αλλά που θα σε βάλουν θα έλεγα ότι είναι κυρίως τύχη ;)

vamvakoolas
30-04-12, 12:13
Εφοσον πας στο napier, η εστια που ειναι μονοδρομος ειναι αυτες στο morrison circus, ελπιζω να υπαρχουν ακομα...κεντρο πολης πολυ κοντα, καλη και φθηνη αγορά , σχεδον ολοι οι φοιτητες ειναι μεταπτυχιακοι, και δωματια διαμορφωμενα μια χαρα...

συμφωνω απολυτα:worthy:

Να προσθεσω οτι εχω μεινει κοντα στην εστια ως απλος κατοικος και να τονισω οτι θεωρειται κυριλε γειτονια, ησυχη και καθαρη...

Το μεγαλο ατου περα οτι ειναι κοντα στο κεντρο (princess st) ειναι οτι απεναντι σχεδον ειναι ο σιδηροδρομικος σταθμος!

morrison100
30-04-12, 13:47
Ακριβως, haymarket ειναι ο σταθμος...Εκει κανει σταση και το λεωφορειο απο αεροδρομιο, στα 50 μετρα σταση λεωφορειων για πρινσεςς, αλλωστε πας και με τα ποδια...σουπερμαρκετ στην dalry, φθηνο και ανοικτο μεχρι αργα, καβα σχεδον διπλα, και από ολα τα junk food στην γειτονια...
Μεχρι και φουρνο εχει εκει κοντα, που ανοιγει απο το πρωι και πουλα διαφορα τυροπιτοειδη...οταν γυρνας ξημερωματα από κανα παρτυ, θα σου θυμιζει ελλαδα!!!



συμφωνω απολυτα:worthy:

Να προσθεσω οτι εχω μεινει κοντα στην εστια ως απλος κατοικος και να τονισω οτι θεωρειται κυριλε γειτονια, ησυχη και καθαρη...

Το μεγαλο ατου περα οτι ειναι κοντα στο κεντρο (princess st) ειναι οτι απεναντι σχεδον ειναι ο σιδηροδρομικος σταθμος!

megahead13
30-04-12, 14:01
Εγώ πάλι επιμένω Wrights Houses! :p

vamvakoolas
30-04-12, 16:52
Εγώ πάλι επιμένω Wrights Houses! :p
εγω ξερω ενα χλιδατο, δε ξερω αν ειναι φθηνο, ειναι πολυ κοντα στο κεντρο και σε παρκο αλλα εχω ακουσει οτι μενουν κατι συνταξιουχοι σπαγγοραμενοι (Μητσοτακηδες ενα πραγμα)....:rofl::rofl::rofl:

http://en.wikipedia.org/wiki/Holyrood_Palace

megahead13
30-04-12, 17:02
εγω ξερω ενα χλιδατο, δε ξερω αν ειναι φθηνο, ειναι πολυ κοντα στο κεντρο και σε παρκο αλλα εχω ακουσει οτι μενουν κατι συνταξιουχοι σπαγγοραμενοι (Μητσοτακηδες ενα πραγμα)....:rofl::rofl::rofl:

http://en.wikipedia.org/wiki/Holyrood_Palace
Έχω πάει. Καλούτσικο είναι μωρέ. Το service πάντως δεν ειν' κακό :p

etsi
03-05-12, 17:44
Γνωριζει καποιος τι πρεπει να συμπληρωσω στα πεδια Subjects και Diploma or examination certificates στην ενοτητα Secondary School?

http://www.ru.nl/masters/ma-programmes/nature-science/biology/application/application-foreign-0/online-application/

Θελει να γραψω πχ τα μαθηματα που εκανα στο Λυκειο?Εχουμε και καμια 12 μαθηματα εμεις..:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.