PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπτυχιακό!



Σελίδες : [1] 2

Christina
06-11-11, 17:08
Καλησπέρα σας!!!!:)

Τον Ιανουάριο τελειώνω με τη σχολή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με IT security. Έχω ξεκινήσει να κοιτάζω πανεπιστήμια έξω - ucL και royal holloway, που είναι από τα πιο γνωστά στον τομέα- ωστόσο πιστεύετε ότι αξίζει ή μπορώ να βρω κάτι καλό και εδώ; Επειδή το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό θα ήθελα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Σκεφτόμουν και προς Εδιμβούργο μεριά αν και δεν έχω βρει μεταπτυχιακό καθαρά ασφάλειας εκει.. Εσείς τι μου προτείνετε;;

Vasilis32
06-11-11, 19:37
Καλησπερα!!!

Κατ'αρχας το security ειναι πολυ καλη επιλογη!! Και εχει ζητηση και θα εχει!!
Πολυ καλα τα uni που παραθετεις αλλα κοιτα μηπως εχουν και industrial placement. Που σημαινει μετα πως μπορεις να προσληφθεις απο καποια εταιρια που συνεργαζεται με το συγκεκριμενο uni-course.

Christina
06-11-11, 21:58
Οπότε να υποθέσω πως προτείνεις σίγουρα εξωτερικο :-)
Α, αυτό με το industrial placement δεν το ξερα! Σ ευχαριστώ!

Vasilis32
06-11-11, 22:23
Οπότε να υποθέσω πως προτείνεις σίγουρα εξωτερικο :-)
Α, αυτό με το industrial placement δεν το ξερα! Σ ευχαριστώ!

Για μενα ειναι το πρωτο κριτηριο γιατι με μια καλη πορεια στο μεταπτυχιακο σου εχεις επαγγελματικη αποκατασταση χωρις να τρεχεις ψαχνοντας μονη σου.

Στο λεω γιατι τα εχω περασει πριν λιγους μηνες. Και ναι το εξωτερικο ειναι μονοδρομος, μποροει να σου ανοιχτουν πολλα μονοπατια!!

Mimisss
06-11-11, 22:29
Καλησπέρα σας!!!!:)

Τον Ιανουάριο τελειώνω με τη σχολή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με IT security. Έχω ξεκινήσει να κοιτάζω πανεπιστήμια έξω - ucL και royal holloway, που είναι από τα πιο γνωστά στον τομέα- ωστόσο πιστεύετε ότι αξίζει ή μπορώ να βρω κάτι καλό και εδώ; Επειδή το οικονομικό θέμα είναι σημαντικό θα ήθελα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Σκεφτόμουν και προς Εδιμβούργο μεριά αν και δεν έχω βρει μεταπτυχιακό καθαρά ασφάλειας εκει.. Εσείς τι μου προτείνετε;;

Πράγματι το Εδιμβ. δεν έχει τέτοια "ειδικότητα" οπότε μην το επιλέξεις αν ενδιαφέρεσαι αυστηρά γι' αυτό το θέμα. Είναι όμως ένα φανταστικό πανεπιστήμιο, ψηλά στις κατατάξεις, διεθνώς αναγνωρισμένο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-11-11, 02:46
RH όπως λες έχει το Information Security Group που είναι από τα κορυφαία. Ένα κακό έχει μόνο, είναι στου διαόλου τη μάνα, οπότε Λονδίνο δεν θα πολυδείς :p
Βέβαια αν κάνεις MSc ούτε το φως του ήλιου παίζει να βλέπεις, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις ότι έχεις μια εναλλακτική βρε αδερφέ!!!
Το UCL είναι καρακέντρο, αλλά εντάξει, αυτή η συζήτηση είναι φιλοσοφική...
Από ότι βλέπω έχει και Distance Learning και για τα 2 unis, αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο αν το οικονομικό είναι τραχοπέδη, πάντως θα άξιζε να το κάνεις στο campus.

Christina
09-11-11, 16:11
Σας ευχαριστώ πολύ παιδια για τις απαντήσεις!
Θα προτιμούσα να μην είναι distance learning αλλά δεν ξέρω πώς θα εξελιχθούν και τα πράγματα.. Έχω δει και στο Surray και στο Glasgow παρόμοιο πρόγραμμα, ακόμα έχω ψάξιμο!!:) Αλλά νομίζω πως σύντομα πρέπει να ξεκινήσω και τις αιτήσεις.

Αν πάντως έχει κάποιος εμπειρία απο τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια ή προγράμματα σπουδών ας πει μια άποψη!

lou.nick
10-11-11, 02:16
Εγώ είμαι στο Εδιμβούργο αυτή τη στιγμή που μιλάμε και το πανεπιστήμιο είναι πολύ καλο. Βέβαια εγώ κάνω A.I. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει σε σχέση με αυτό που ψάχνεις.

Και της Γλασκώβης απ' ότι έχω ακούσει είναι αρκετά καλό.

kon011
11-11-11, 12:47
Καλησπέρα,

Christina και εγώ στη ίδια θέση με εσένα βρίσκομαι.... Τελειώνω και εγώ φέτος και ψάχνω για μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο. Εμένα μου προτείνανε το Royal Holloway ως ένα απο τα πιο καλά στην Αγγλία... Το θέμα είναι το οικονομικό όμως!!! Ποιός ξέρει αν όντος αξίζει!!!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-11-11, 18:42
Τη δεδομένη στιγμή που το οικονομικό είναι το πρώτο θέμα, με την ανεργία να είναι το δεύτερο σαφώς και τίθεται θέμα αξίας του μεταπτυχιακού.
Αν το δούμε "υπεράνω χρημάτων", το μεταπτυχιακό στην Αγγλία και μάλιστα σε σοβαρά πανεπιστήμια όπως τα προαναφερθέντα και σε ένα τόσο hot αντικείμενο όπως η ασφάλεια είναι μια εμπειρία πολύ έντονη και φυσικά ένα σοβαρό επίπεδο κατάρτισης. Αρκεί φυσικά να το αντιμετωπίσεις με σοβαρότητα. Αν ενδιαφέρεστε και για συνέχιση των σπουδών μετά το μεταπτυχιακό, έχει ανοίξει ο δρόμος μετά διάπλατα.

Christina
12-11-11, 22:08
Εγώ πάντως αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχίσω τις σπουδές μετά το μεταπτυχιακό αλλα είναι νωρίς ακόμα να το αποφασίσω:) Επίσης ξέρει κανείς πως μεταφράζεται αυτό το upper second class?? Άλλοι λενε ότι είναι το δικό μας λίαν καλώς δηλ. πάνω από 6,5, άλλοι πάνω από 7,5 και άλλοι πως δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχία αλλά μετράνε οι συστατικές κυρίως

kon011: ωραία να έχω ένα γνωστό στο ίδιο μεταπτυχιακό :p :p

Hwoarang
12-11-11, 22:12
Το advanced computer science του Manchester που έκανα εγώ εχει ένα πολύ καλό pathway για security. Σε αυτο το μεταπτυχιακο διαλέγεις 2 pathways. Οπότε το 1 είναι το security που σου αρέσει και το άλλο κάποιο άλλο που μπορεί να σε ενδιαφέρει

Christina
06-12-11, 15:13
Καλησπέρα!:)

Hwoarang σ ευχαριστώ για την απάντηση!Θα το εχω υπόψη αν και απ'ότι βλέπω υπάρχει και Computer Security MSc αν δεν κάνω λάθος http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/taughtdegrees/courses/atoz/course/?code=08343

Εάν κάποιος ωστόσο ενδιαφέρεται για τον ίδιο τομέα, θα ήταν καλό να γράψει πληροφορίες για κάποιο καλό μεταπτυχιακό που έχει βρεί προκειμένου να ενημερωθούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Προσωπικά πέρα από UCL & Royal Holloway, έχω βρει στο Kent http://www.kent.ac.uk/courses/postgrad/subjects/computing/information-security-and-biometrics-pdip-msc και στης Γλασκώβης για Computer Forensics εκτός από Security. Ωστόσο δεν ξέρω εάν τα rankings για τα πανεπιστήμια είναι αντικειμενικά και τι παίζει με την επαγγελματικη αποκατάσταση στη συνέχεια. Για industrial placement όπως είπε και ο Vasilis32, έχω βρει σε δύο, Plymouth & Cardiff. Aπλά δεν είμαι βέβαιη για την ποιότητα των προγραμμάτων που προσφέρουν και αν στο industrial placement υπάρχει κανονική αμοιβή, διότι τα έξοδα του κόστους ζωής θα τρέχουν. :p

vamvakoolas
06-12-11, 17:08
οντως ο τομεας αυτος ειναι αρκετα ενδιαφερον και προσφερει ευκαιριες...εκτος Ελλαδας:whistle:

Εγω δε θα σου προτεινα το χ ή το ψ πανεπιστημιο αλλα να διαλεξεις με βαση

1)τα μαθηματα ή γενικα το κυκλο σπουδων
2)το πανεπιστημιο
3)τη τοποθεσια
4)τα οικονομικα σου

αυτοι οι αξονες ειναι διαφορετικοι για καθε υποψηφιοτητα αν και το 1 το θεωρω το πιο βασικο. Επισης οπως εχω χιλιογραψει η μεγαλονησος δεν ειναι πλεον ο παραδεισος μιας και εχουν σφυξει αρκετα τα πραγματα...
Στην υποψηφιοτητα σου το αρμοδιο γραφειο θα εξετασει το βαθμο του πτυχιου σου και τα μαθηματα του πτυχιου σου με βαση τη μεταφραση που θα τους στειλεις (π.χ 6.8/10) οποτε μην ανυσηχεις για ορολογιες...


Υ.Γ Ο φιλος που σπουδαζει εντιμπρα Α.Ι σε ποιο απο τα 3 πανεπιστημια? Ηξερα μια καθηγητρια που διδασκε και ...τα εβρισκε μπαστουνια στο ΑΤΜ:rofl::rofl::rofl:(εγραψα και το gossip:oops:)

lou.nick
06-12-11, 18:08
Ο φίλος σπουδάζει στο The University of Edinburgh. Γιατί ένα είναι το πανεπιστήμιο... :p

Για πες για πες ποια θάβουμε;;; :rofl:

vamvakoolas
06-12-11, 18:19
Ο φίλος σπουδάζει στο The University of Edinburgh. Γιατί ένα είναι το πανεπιστήμιο... :p

Για πες για πες ποια θάβουμε;;; :rofl:

αν και εκτος θεματος
εγω που ημουν και στα 2? :rofl::rofl:

ειναι μια καθηγητρια (στο αλλο) απο ξενη χωρα (Σερβια? Ρουμανια? δε θυμαμαι) που εχω συζητησει μαζι τις εχει απιστευτες γνωσεις σε εξειδικευμενα θεματα αλλα σε απλα...δε το εχει

(μαλιστα καπου διαβασα οτι αυτο ειναι παθηση:hmm:)

megahead13
06-12-11, 23:00
Ο φίλος σπουδάζει στο The University of Edinburgh. Γιατί ένα είναι το πανεπιστήμιο... :p
Σώπα εσύ ρε! «Ένα είναι το πανεπιστήμιο» Οι ψωνάρες του Uni of Edinburgh! Τσκ, τσκ, τσκ! :p

Ανενημέρωτους σας κόβω για το Εδιμβούργο και για IT Security. Μια χαρά έχει. Κοιτάς στο Edinburgh Napier University και ψάχνεις για Professor Bill Buchanan. Ο άνθρωπος είναι παλαβός με το security και είναι όνομα σε όλη τη Βρετανία και όχι μόνο. Συνεργασίες με Microsoft, SecureWorks, έρευνα τρομερή σε θέματα privacy, e-Health, κτλ. Αν θες IT Security έχεις φύγει καρφωτή για Εδιμβούργο και πας να βρεις τον Buchanan. Άντε και καλή αρχή! :oneup: Ααααχχ, Εδιμβουργιάρα ρε γμτ... :sorry: Ζηλεύω. :oops:

vamvakoolas
07-12-11, 00:01
φιλε και "συμπαρτριωτη megahead13 εχεις απολυτο δικιο για το κυριο Βuchanan (αλλωστε αν θυμαμαι πρεπει να εχω βιβλια του ενω ειχα παει σε διαλεξεις του). Ομως για να λεμε και την αληθεια ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη καθως ξερω απο πρωτο χερι (μιας και ξερω εκ των εσω και τα 3 πανεπιστημια) τις μεγαλες διαφορες σε επιπεδο....

Υ.Γ:Να υποθεσω οτι κατεβηκες?

megahead13
07-12-11, 00:48
φιλε και "συμπαρτριωτη megahead13 εχεις απολυτο δικιο για το κυριο Βuchanan (αλλωστε αν θυμαμαι πρεπει να εχω βιβλια του ενω ειχα παει σε διαλεξεις του). Ομως για να λεμε και την αληθεια ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη καθως ξερω απο πρωτο χερι (μιας και ξερω εκ των εσω και τα 3 πανεπιστημια) τις μεγαλες διαφορες σε επιπεδο....
Κοίτα, για να τα λέμε όλα. Όντως το Napier είναι στη μέση της βαθμολογίας των Βρετανικών πανεπιστημίων με τα School of Computing και Business School να του έχουν δώσει ένα πολύ καλό όνομα. Επίσης και στα άλλα τμήματά του έχει κάποιους καθηγητές που θεωρούνται (και είναι) κορυφή (πχ, ξέρω από πρώτο χέρι για τα Media Studies, Professor Christopher Atton). Σωστά ένας κούκος (ή 2 ή 3) δεν φέρνουν την άνοιξη. Αλλά είναι τυχαίο που το Napier είναι εδώ και χρόνια top 10 σε employability;; Ναι, μπορεί να έχει κάποιες παραφωνίες * σε σχέση με ονόματα τύπου Edi, Glasgow, Imperial, Cambridge, κτλ, ΑΛΛΑ έχει ανθρώπους που στηρίζουν τους φοιτητές τους σε ότι πρόβλημα και αν έχουν (το έχω διαπιστώσει και προσωπικά με δικό μου σοβαρό πρόβλημα), υπάρχει γενικότερα ένα πολύ οικογενειακό κλίμα και εφόσον ενδιαφέρεσαι αυτά τα 5-10 που είναι να μάθεις θα τα μάθεις. Είχα συναντήσει άτομα που περάσαν και από Napier και από Edi και για τους παραπάνω λόγους μου έλεγαν ότι προτιμούσαν το πρώτο από τη γκλαμουριά του δεύτερου.

* όταν λέμε παραφωνίες, δε συζητάμε τα χάλια που έχουν τα δικά μας ιδρύματα.


Τώρα όσον αφορά τη φίλη μας. Είπαμε ο Buchanan είναι ΘΕΟΣ σε αυτό που κάνει. Εγώ τον νιώθω κυριολεκτικά σα δεύτερο πατέρα μου και δεν κάνω πλάκα. Έχει φτιάξει μια πολύ δυνατή ομάδα και ένα πολύ δυνατό ερευνητικό τμήμα πάνω σε ότι αφορά τα δίκτυα, distributed systems και φυσικά IT Security. Είπα και πριν, συνεργασίες με Microsoft, SecureWorks (που την έχει εξαγοράσει η Dell εδώ και ένα χρόνο περίπου), Imperial, κτλ. Το μεγάλο του αρνητικό: Πρέπει να τον κυνηγάς! Καταπιάνεται με τόσα πράγματα που θέλει κυνήγι όλη την ώρα. Δεν είναι με ραντεβού, κτλ όπως άλλοι. Τον πέτυχες στο γραφείο του; Χτυπάς πόρτα και μπαίνεις. Αν καταλάβεις όμως το πνεύμα του και προσέξεις τι σου λέει κάθε φορά, τότε όλα παίρνουν το δρόμο τους και φτάνεις στο στόχο σου με μεγάλη επιτυχία (δεν είναι τυχαίο που πτυχιακές του και διδακτορικά του παίρνουν όλη την ώρα βραβεία).


Υ.Γ:Να υποθεσω οτι κατεβηκες?
Ε, τα 'χουμε πει αυτά. Δες στο προφίλ. Στο Kent είμαι εδώ και 10 μήνες περίπου. ;)

lou.nick
08-12-11, 19:44
Άντε γεία ρε που θέλεουν και τα polytechnics να λέγονται πανεπιστήμια.. Εδώ έχουμε ιστορία κύριος σχεδόν 500 χρόνια. :p

Πέρα από την πλάκα δεν έχω ιδέα για το Napier γιατί ούτε απ' έξω έχω περάσει αλλά για να τα λέει ο Megahead κάτι θα ξέρει, ας τον ακούσουν οι ενδιαφερόμενοι. :)

megahead13
08-12-11, 19:55
Άντε γεία ρε που θέλεουν και τα polytechnics να λέγονται πανεπιστήμια.. Εδώ έχουμε ιστορία κύριος σχεδόν 500 χρόνια. :p
Κι εμείς έχομε ιστορία κύριος: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Napier Καλά το λέω λοιπόν: http://www.youtube.com/watch?v=ShALipQ9rEs :rolleyes: :p


Πέρα από την πλάκα δεν έχω ιδέα για το Napier γιατί ούτε απ' έξω έχω περάσει αλλά για να τα λέει ο Megahead κάτι θα ξέρει, ας τον ακούσουν οι ενδιαφερόμενοι. :)
Δεν έχεις περάσει ούτε απ' έξω;;; :shock: ΑΙΣΧΟΣ! Να :whip: στα Meadows για παραδειγματισμό!!! :twisted: :lol:

Christina
08-12-11, 22:46
hahahahhahaha!Κοίτα να δεις τι μαθαίνω .. και το Napier δεν το είχα σε μεγάλη εκτίμηση γιατί μια καθηγήτριά μου παίνευε μόνο το uni of edinburgh:p
Mέχρι στιγμής κοιτάω προς Royal και Glasgow, αλλά με πείσατε και για το Napier - θα το κοιτάξω διεξοδικά. (ucl ειδα τα δίδακτρα και το κόστος ζωής και μια συγκοπή την έπαθα)
megahead13: Μιας και είσαι στο Kent, θα ξέρεις και το uni;) έχεις ακούσει τίποτα καλο γι αυτό;;
http://www.kent.ac.uk/courses/postgrad/subjects/engineering-and-digital-arts/information-security-and-biometrics-pdip-msc

Πάντως με αυτά που έχω συγκεντρώσει νομίζω για βρετανία δεν υπάρχει κάτι άλλο..

P.S αν με το καλό πάω προς Βρετανία κερνάω coffee σε όποιον ειναι κοντα!

megahead13
09-12-11, 00:48
Κι εγώ Uni of Edi ήθελα ή Herriot Watt, αλλά ούτε το ένα, ούτε το άλλο έχει δίκτυα που με ενδιαφέρουν. Με δέχτηκαν στο Napier που έχει ακριβώς αυτό που έψαχνα και στην πόλη που ήθελα να πάω, πέτυχα και τον Buchanan για πολύ καλή μου τύχη, οπότε έδεσε το γλυκό! :up:

Για το Uni of Kent δε γνωρίζω. Έχω τύχει να βρεθώ στο πανεπιστήμιο, αλλά πιο πολύ για βόλτα ήμουν με κάτι φίλους στο Canterbury (έτυχε να πέσουμε και σε μια μικρή καλοκαιρινή συναυλία στο κεντρικό campus). Το πανεπιστήμιο όντως είναι από τα καλά της Βρετανίας, ειδικότερα σε Computing, αλλά τι κάνει σε Security δε γνωρίζω (βασικά στο Kent δουλεύω).

Προσωπικά το λέω εδώ και καιρό μες το φόρουμ. Αν είναι να έρθει κάποιος στο νησί για σπουδές, τότε μόνο Σκωτία. Ο λόγος είναι απλούστατος και έχει σχέση με το θέμα δίδακτρα που έθιξες: https://en.wikipedia.org/wiki/Student_Awards_Agency_for_Scotland#Tuition_fees Ότι άλλο θες μου λες. ;)

Christina
09-12-11, 13:54
Απλά με προβληματίζει το ότι ενώ από την περιγραφή φαίνεται πολύ καλό μεταπτυχιακό, δεν δίνει πολλές πληροφορίες για τα courses. Αντιθέτως δίνει περισσότερο για τις ικανότητες που θα αποκτήσεις. Η αλήθεια είναι πως όσον αφορά τα modules μ αρέσει περισσότερο του Royal, αλλά έχω καιρό να αποφασίσω και πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η δικτύωση που ανέφερες. Έτσι κι αλλιώς παίζει και να μη με δεχτούν γιατί βλέπω ότι ζητάνε honours degree.:p

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια! :) Όσο για τις απορίες, όλο και θα προκύψει καμιά στην πορεία!

P.S κάπου τώρα ξεκινάω και τις αιτήσεις έτσι;;Εννοώ μεταφράσεις, συστατικές κτλ

KLG
09-12-11, 14:54
Το UoE έχει απο τα καλύτερα Computer Science Depts. στο ΗΒ, το School of Informatics ( ειδικά στο ΑΙ είναι κορυφη). Προσοχή για να μην μαλλιοτραβηχτουμε... :p CS is not IT. Δεν εχει ΙΤ προσανατολισμό το τμήμα, οπότε ενδέχεται να ειναι καλύτερες λύσεις τα εξειδικευμένα polytechnics.

Η σταμπα του πανεπιστημιου θα σου εξασφαλισει μερικες παραπανω συνεντευξεις σε καποιες γενικες δουλειες, αλλα στις πολυ συγκεκριμενες που θα ειστε 3-4 υποψήφιοι δεν θα παιξει κανένα ρόλο. Εκεί θα παίξει ρόλο το προγραμμα σπουδων και η πρακτική, οποτε ο UoE αποφοιτος μπορεί να την παθει.

Christina μην σε νοιαζει το honours degree... αιτησεις θα κάνεις και ας ζητάνε παπαδες. Παντα υπαρχει δευτερος και τρίτος γυρος και με τις αναδουλειες που υπάρχουν (λόγω διδάκτρων) σε λίγο οι απαιτήσεις που βαζουν θα ειναι TOEFL 400. Στο κάτω κάτω τζάμπα ειναι να κανεις αιτησεις... βέβαια λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει, τα top of the top unis παντα θα ειναι επιλεκτικά στις αιτήσεις τους, αλλα νομιζω οτι αυτα δεν παιζει να ειναι πανω απο 3-4... και σίγουρα δεν μιλαμε για τα πανεπιστημια της δεκαδας-δεκαπεντάδας, ουτε για πανεπιστημια με συνδρομο ανωτερότητας (σαν το UoE :p).

megahead13
09-12-11, 15:17
Το UoE έχει απο τα καλύτερα Computer Science Depts. στο ΗΒ, το School of Informatics ( ειδικά στο ΑΙ είναι κορυφη). Προσοχή για να μην μαλλιοτραβηχτουμε... :p CS is not IT. Δεν εχει ΙΤ προσανατολισμό το τμήμα, οπότε ενδέχεται να ειναι καλύτερες λύσεις τα εξειδικευμένα polytechnics.
+10 :oneup:


Η σταμπα του πανεπιστημιου θα σου εξασφαλισει μερικες παραπανω συνεντευξεις σε καποιες γενικες δουλειες, αλλα στις πολυ συγκεκριμενες που θα ειστε 3-4 υποψήφιοι δεν θα παιξει κανένα ρόλο. Εκεί θα παίξει ρόλο το προγραμμα σπουδων και η πρακτική, οποτε ο UoE αποφοιτος μπορεί να την παθει.
+1000! :oneup: :oneup: Βρήκα δουλειά όταν απόφοιτοι του Uni of Edi ψάχναν ακόμα. Μην έχετε ονειρώξεις με τα top of the top πανεπιστήμια, εκτός και αν θέλετε να πάτε για διδακτορικά, έρευνα, ακαδημαϊκή καριέρα, κτλ. Δε λέω να μην τα προτιμάτε. Αλλά λέω πως στην Βρετανία και στην Ευρώπη γενικότερα υπάρχουν πάρα πολύ καλά πανεπιστήμια για να πάρετε τα ακαδημαϊκά, αλλά και τα απολύτως πρακτικά εχέγγυα για τη μετέπειτα καριέρα σας και όχι μόνο. Μην περιορίζετε τις επιλογές σας σε ένα Imperial και ένα Cambridge μόνο ;)


Christina μην σε νοιαζει το honours degree... αιτησεις θα κάνεις και ας ζητάνε παπαδες. Παντα υπαρχει δευτερος και τρίτος γυρος και με τις αναδουλειες που υπάρχουν (λόγω διδάκτρων) σε λίγο οι απαιτήσεις που βαζουν θα ειναι TOEFL 400. Στο κάτω κάτω τζάμπα ειναι να κανεις αιτησεις... βέβαια λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει, τα top of the top unis παντα θα ειναι επιλεκτικά στις αιτήσεις τους, αλλα νομιζω οτι αυτα δεν παιζει να ειναι πανω απο 3-4... και σίγουρα δεν μιλαμε για τα πανεπιστημια της δεκαδας-δεκαπεντάδας, ουτε για πανεπιστημια με συνδρομο ανωτερότητας (σαν το UoE :p).
Να τον ακούς το γιατρό! :p Ξέρει τι λέει!! ;)

KLG
09-12-11, 15:37
+1000! :oneup: :oneup: Βρήκα δουλειά όταν απόφοιτοι του Uni of Edi ψάχναν ακόμα. Μην έχετε ονειρώξεις με τα top of the top πανεπιστήμια, εκτός και αν θέλετε να πάτε για διδακτορικά, έρευνα, ακαδημαϊκή καριέρα, κτλ. Δε λέω να μην τα προτιμάτε. Αλλά λέω πως στην Βρετανία και στην Ευρώπη γενικότερα υπάρχουν πάρα πολύ καλά πανεπιστήμια για να πάρετε τα ακαδημαϊκά, αλλά και τα απολύτως πρακτικά εχέγγυα για τη μετέπειτα καριέρα σας και όχι μόνο. Μην περιορίζετε τις επιλογές σας σε ένα Imperial και ένα Cambridge μόνο ;)


Όλα τα πανεπιστημια θα δώσουν προσβαση στο entry point ενός graduate program για μια μη εξειδικευμένη θεση. π.χ. στο finance, η οποια απλα ζηταεί γνωση quantitative statistics. Δεν τους νοιαζει αν τα εμαθες απο Physics, Mathematics ή Finance department. Μαζι θα δώσετε τα ηλίθια τεστάκια και ας εχετε πτυχίο απο το Imperial, ενω ο αλλος απο το Bradford. Mετά το πρωτο σταδιο, ναι αλλαζει το θεμα. Ο υποψήφιος απο το Bradford θα φαει την σκόνη σας, εκτος αν ειναι πολυ καλός.

Για τα Cambridge, Oxford, St. Andrews το θεμα αλλαζει λιγο. Μιλαμε για πανεπιστήμια με πολυ μεγαλη και βαθια παρουσία στο συστημα (establishment). Αλλα δειτε το σαν τις Διαβιβασεις στον στρατό. Ναι είναι βυσματικό, ναι ειναι γεμάτο βυσματα... αν ομως εσεις βρεθηκατε εκει με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικου/ πληροφορικαριου και οχι βυσμα, τοτε θα πλενετε τα πιατα και θα κάνετε τις σκοπίες των αλλων. Καλα η μεταφορα δεν ειναι 100% ακριβής, αλλα αυτό που θέλω να τονίσω ειναι οτι το όνομα και η φήμη ενος πανεπιστημίου στην αγορά εργασίας παίζει τον ρόλο που φανταζόμαστε απο την ελληνική εμπειρία μονο για όσους μπορει να υποστηρίξει το background τους της θέση τους... και για πολυ λιγα πανεπιστήμια. π.χ. το Imperial και το UoE δεν ειναι σε αυτα τα αριστροκρατικά πανεπιστήμια.

Και για τις ακαδημαϊκές θεσεις το πραμα αλλάζει οπως ειπε και ο megahead... αλλα και εκει υπάρχουν παραθυράκια γιατί ειδικα οι θεσεις PhD βασιζονται στις προσωπικές επαφες και στην εντυπωση που κάνει ενας υποψηφιος. Φυσικά τo να ανεβαίνεις επιπεδο ιδρυμάτων ειναι πιο δυσκολο απο το να μένεις στάσιμος.. εκτός αν είσαι self-funded... αλλα ακόμα και αυτό δεν εξασφαλίζει 100% θεση σε πολυ καλό πανεπιστήμιο.

vamvakoolas
09-12-11, 17:17
P.S αν με το καλό πάω προς Βρετανία κερνάω coffee σε όποιον ειναι κοντα!

καλα ετσι εγραφε και ο megahead και οταν του τηλ.....δε μπορουσε:rofl::rofl::rofl:

megahead13
09-12-11, 17:50
Ε, τι να σε κάνω που όταν ανέβηκες ήμουν μέσα στο τρέξιμο! :mad: :p

Christina
09-12-11, 23:59
KLG: Kατάλαβα το διαχωρισμό IT & CS. Οπότε μιας και εγώ κλίνω για ΙΤ, το Uni of edinburgh δεν κάνει για μένα.;)
Η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι και το ενδεχόμενο για έρευνα ή ακαδημαϊκή καριέρα, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα - υπάρχει και η περίπτωση να φρικάρω και να μη θέλω να συνεχίσω. Οπότε ισχύει λίγο αυτό που λέμε βλέποντας και κάνοντας - δεν το απορρίπτω τουλάχιστον. Τώρα όσον αφορά το όνομα του πανεπιστημίου, είμαι διαλλακτική, δεν με νοιάζει το πανεπιστήμιο να είναι το top of the top αλλά εντάξει να ξέρω πως κάνει καλή δουλειά, προσφέρει οργάνωση, κίνητρα και δυνατότητες για εξέλιξη και δεν πάει τζάμπα ο κόπος. Αλλιώς κάθομαι και εδώ με τις καταπληκτικές γνώσεις που έχω από το ελληνικό πανεπιστήμιο :p

Απ'ότι καταλαβαίνω όλοι έχετε περάσει από Βρετανία μεριά, έτσι; Ολλανδία, Σουηδία που όλο και περισσότεροι ακούω να φεύγουν, δεν..;;

P.S. Για τον καφέ δεσμεύτηκα τώρα δημοσίως, δεν μπορώ να το πάρω πίσω :whistle:

lou.nick
10-12-11, 02:26
Ολανδία που έκαναν κάποιοι φίλοι μου μεταπτυχιακό (σε άσχετο με εσένα όμως κλάδο) μιά χαρά ήτν. Ο ένας βέβαια τώρα είναι στο Sheffield. Για σουηδία δεν έχω ιδέα. εγώ κοιτούσα και γερμανία πάντως, άσχετα αν δεν με πήραν.

Γενικά όπως τα λέει ο Megahead και ο KLG είναι. Εγώ για παράδειγμα πήγα στο UoE γιατί έχει καλό Α.Ι. και έχει και ακαδημαϊκο προσανατολισμό που με ενδιαφέρει, γενικά δηλαδή περνάει κάπως σαν όνομα γι' αυτά τα πράγματα (αλλά στο καταραμένο το ETH που να το επισκευθεί ο Μητσοτάκης δεν το κόβω να με παιρνουν στο Robotics Lab :p).

Εσύ να κρίνεις με αυτά που θέλεις να κάνεις. :)

vamvakoolas
12-12-11, 12:11
Ολλανδια εχει καποια θετικα και καποια αρνητικα

+σχεδον αμεσως βρισκεις δουλεια μετα την αποφοιτηση
+καλοι μισθοι γενικα
+αγγλοφωνα πανεπιστημια
+ζωη/διασκεδαση


-αναλογα τη πολη, κοστος ζωης
-πρεπει 1000% καποια στιγμη να μαθεις τη γλωσσα (ιδιως αν θες να συνεχισεις για δουλεια)
-δεν ειναι ολα τα πανεπιστημια καλα στο τομεα του ΙΤ θελει καλο ψαξιμο

KLG
12-12-11, 14:00
Απ'ότι καταλαβαίνω όλοι έχετε περάσει από Βρετανία μεριά, έτσι; Ολλανδία, Σουηδία που όλο και περισσότεροι ακούω να φεύγουν, δεν..;;


Είναι γεγονός οτι υπάρχει μια στροφή προς τις χωρες που αναφερεις δλδ Γερμανία, Ολλανδία, Σκανδιναβία. Δεν βάζω την Ελβετία μέσα σε αυτες γιατι ειχε ήδη "αλωθεί" απο Ελληνες φοιτητές, και μάλιστα καλου επιπέδου απο καλες σχολες. Η στροφή αυτη αιτιολογείται απο τα διδακτρα που επεβαλλαν τα βρετανικά πανεπιστήμια.

Υπάρχει όμως ρίσκο, το οποίο και βιώνω εδω. Το βασικό θεμα ειναι οτι μιλάμε για αχαρτογραφητη περιοχή. Δεν υπαρχει "word of mouth", δεν υπαρχει αναπτυγμένη κοινότητα, δεν ξερεις τι να περιμένεις και δεν ξερεις πως δουλευει ενα συστημα. Καλώς ή κακώς, στο ΗΒ μετά απο συντομο χρονικό διαστημα αισθάνεσαι σαν το σπίτι σου, θες λιγο ή γλώσσα, λίγο ο γενικός χαμός, λίγο το lifestyle και οι αναφορές που έχουμε στην Ελλάδα, η κοινωνική προσαρογή είναι πιο ευκολη.

Το αλλο εξ ίσου σημαντικό προβλημα είναι η γλώσσα. Δυστυχως αποτελει εμποδιο για τις περισσότερες μη-εξειδικευμένες δουλειες στον ιδιωτικό τομέα (δλδ αφαιρω τα πανεπιστήμια). Αν εξαιρέσουμε τα γερμανικά, μιλάμε για δυσκολες γλωσσες με μεγαλη διαφορα στο γραπτό απο τον προφορικό λόγο, που χρειάζονται 3-4 χρόνια για να τις χρησιμοποιήσεις σωστά. Το καλό είναι οτι απλα απαιτείται "επάρκεια" και οχι βαθια γνώση. Το κακό είναι οτι πρόκειται για ενα απυθμενο time sink. Όσοι εχουν σκοπο να μείνουν σε μη αγγλόφωνη χώρα, καλό θα ειναι να κανουν μαθηματα απο τη πρωτη μερα των σπουδών τους.

Για αυτό θα ελεγα οτι χωρες εκτος ΗΒ/Ελβετίας θέλουν 2-3 χρόνια να ρολλάρουν. Να αρχίσει κόσμος να επιστρέφει, να δουμε αν πιάνει κάτι ο τίτλος τους στην ελληνική αγορά εργασίας (αν και αμφιβάλλω για αυτο και οχι απαραίτητα επειδη θα υπάρχει ελληνική αγορά εργασίας).

vamvakoolas
12-12-11, 15:39
επειδη ημουν Βελγιο (για παραδειγμα) που παρολο που οι business γλωσσες οπως ειναι γνωστο εκει ειναι Αγγλικα/Γαλλικα που μιλαω ετυχε αρκετες φορες να συναντησω συναδελφους που μου ελεγαν οτι μιλανε μονο φλαμανδικα :wall: ενα κραμα γερμανικων/ολλανδικων...χωρια που αρκετα κειμενα (emails/επιστολες) λαμβανω και λαμβανα στα...φλαμανδικα επισης!!

(δε μιλαω για τις θεσεις ανιδεικευτων:whistle:)

Christina
13-12-11, 15:24
Για Ολλανδία μου πρότεινε ένας γνωστός μου που είχε πάει εκεί για Erasmus+master το Delft και το Rotterdam. Ωστόσο γύρισε Ελλάδα γύρω στο 2009-2010 παρά τον πάρα πολύ καλό μισθό που έπαιρνε - νομίζω δούλευε σε τράπεζα- επειδή δεν άντεχε τον τρόπο ζωής εκεί. Μου είπε χαρακτηριστικά πως ήταν πολύ βαρετά και γενικότερα κουράστηκε, καθώς πέρα από τη δουλειά, δεν είχε κάτι άλλο να κάνει.

Η αλήθεια είναι πως αν και οι περισσότεροι μου λένε να κάνω παρέα με ξένους εάν βγω έξω, μπορώ να πω πως το γεγονός ότι το ΗΒ έχει πολλούς Έλληνες γενικά, μου δίνει μια κάποια αίσθηση "ασφάλειας" ειδικά για τον πρώτο καιρό. Και γενικότερα συμφωνώ πως αυτές οι χώρες τύπου Ολλανδία-Σουηδία κτλ αν και εχουν απ όσο ξέρω καλή επαγγελματική αποκατάσταση, μου φαίνονται ωστόσο λίγο "άγνωστες".

Θα μπορούσα να κοιτάξω επίσης σε γαλλόφωνες χώρες τύπου Βέλγιο, Λουξεμβούργο, καθώς στα γαλλικά έχω ένα αρκετα καλό επιπεδο -δίνω τώρα το Sorbonne C2- αλλά οκ άλλη οικειότητα έχω με τα αγγλικά και άλλη με τα γαλλικά. Νομίζω θα κάνω σίγουρα στα προαναφερθέντα πανεπιστήμια του ΗΒ και μετά ίσως επιλεκτικά σε κανα 2 σε Ολλανδία και Γαλλία-Βέλγιο. Για Βέλγιο μου έχουν πει να δω το Katholieke Universiteit Leuven αλλά έχω την εντύπωση πως είναι γερμανόφωνο και στα γερμανικά ξέρω μόνο το ich liebe dich οπότε μάλλον άκυρο:p

Christina
13-12-11, 21:15
Καλά θα τρελαθω..!!Την προηγούμενη βδομάδα είχα κοιτάξει τα δίδακτρα στο Royal και ήταν για το έτος 2011-2012 σε λίρες 6,561.. Και κοιτάζω τώρα και βλέπω για το 12-13 ότι έχουν πάει 8,950 λίρες δηλαδή περίπου 10.634 Ευρώ. Πού πάμε ωρέ?!?!:mad:
Και μου το λέγατε εσείς για τη φανταστική Σκωτία και είχα αμφιβολίες! Αλλά είπα να εκφραστώ και να πω το παράπονό μου ειδάλλως θα σκαγα!

megahead13
14-12-11, 01:21
Για Ολλανδία μου πρότεινε ένας γνωστός μου που είχε πάει εκεί για Erasmus+master το Delft και το Rotterdam. Ωστόσο γύρισε Ελλάδα γύρω στο 2009-2010 παρά τον πάρα πολύ καλό μισθό που έπαιρνε - νομίζω δούλευε σε τράπεζα- επειδή δεν άντεχε τον τρόπο ζωής εκεί. Μου είπε χαρακτηριστικά πως ήταν πολύ βαρετά και γενικότερα κουράστηκε, καθώς πέρα από τη δουλειά, δεν είχε κάτι άλλο να κάνει.
Ε, δεν περιμένεις και πολλά από το Rotterdam...


Η αλήθεια είναι πως αν και οι περισσότεροι μου λένε να κάνω παρέα με ξένους εάν βγω έξω, μπορώ να πω πως το γεγονός ότι το ΗΒ έχει πολλούς Έλληνες γενικά, μου δίνει μια κάποια αίσθηση "ασφάλειας" ειδικά για τον πρώτο καιρό. Και γενικότερα συμφωνώ πως αυτές οι χώρες τύπου Ολλανδία-Σουηδία κτλ αν και εχουν απ όσο ξέρω καλή επαγγελματική αποκατάσταση, μου φαίνονται ωστόσο λίγο "άγνωστες".
Και πολύ καλά σου λένε. Ακολούθησα αυτή την τακτική και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Τώρα για τα περί αίσθησης ασφάλειας... :rolleyes:


Καλά θα τρελαθω..!!Την προηγούμενη βδομάδα είχα κοιτάξει τα δίδακτρα στο Royal και ήταν για το έτος 2011-2012 σε λίρες 6,561.. Και κοιτάζω τώρα και βλέπω για το 12-13 ότι έχουν πάει 8,950 λίρες δηλαδή περίπου 10.634 Ευρώ. Πού πάμε ωρέ?!?!:mad:
Και μου το λέγατε εσείς για τη φανταστική Σκωτία και είχα αμφιβολίες! Αλλά είπα να εκφραστώ και να πω το παράπονό μου ειδάλλως θα σκαγα!
http://www.saas.gov.uk/ :whistle: :whistle::whistle:

Μόνο κάνε γρήγορα τα χαρτιά σου γιατί για μεταπτυχιακό οι θέσεις είναι περιορισμένες, σε αντίθεση με τα Bachelor που δεν παίζει πρόβλημα ;)

Christina
14-12-11, 02:56
Αν κατάλαβα καλά, το SAAS ουσιαστικά προσφέρει δάνειο για τα δίδακτρα του μεταπτυχιακού το οποίο αποπληρώνω αργότερα όταν έχω μηνιαίο εισόδημα άνω των £15,000 ? Δηλαδή ότι ισχύει για προπτυχιακούς είναι το ίδιο και για μεταπτυχιακούς;;
Επίσης τα χαρτιά εννοείς την αίτηση για το δάνειο και έγγραφα όπως για παράδειγμα το χαρτί από την εφορία για το μηνιαίο εισόδημα; Ανεξαρτήτως των αιτήσεων για τα μεταπτυχιακά;

megahead13
14-12-11, 12:34
Καμία σχέση με δάνειο. Αν ήταν να πληρώνουμε τους τραπεζίτες του Blur και του Cameron πηγαίναμε και στην Αγγλία. Για ντόπιους και EU φοιτητές πληρώνουν τα δίδακτρα. Τους στέλνεις κάποια αίτηση και τη βεβαίωση ότι σε έχουν δεχτεί και αυτό είναι όλο. Για το μεταπτυχιακό θα συνεννοηθείς με τον admissions tutor. Αυτός θα σου πει αν οι θέσεις για funding από το SAAS για το course που σε ενδιαφέρει έχουν καλυφθεί ή όχι. Γι' αυτό και πρέπει να τα κάνεις όλα όσο το δυνατόν νωρίτερα, ακόμα και από τώρα αν είναι δυνατόν. Βέβαια, πάντα κάποιος μπορεί να ακυρώσει και να ελευθερωθεί κάποιο funding τελευταία στιγμή (είχε γίνει με φίλο μου), αλλά γιατί να το διακινδυνεύσεις;; ;)

Christina
14-12-11, 13:49
Mισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα.. Μήπως έχει αλλάξει;;Γιατί απ'ότι διαβάζω για δάνειο μου φαίνεται:

"From session 2012-2013 the current Postgraduate Student Allowances Scheme (PSAS) will be replaced with a repayable student support model. Eligible postgraduate students can apply to SAAS for a tuition fee loan to help with the cost of their fees (up to £3,400 for full-time students)"

και αυτό:

"Repayment commences after students graduate and are in employment, earning above the student loan repayment threshold, which is currently £15,000 year (£15,795 from April 2012). "

Επίσης: "New students - apply to us as early as you can. Do not wait for exam results or a firm offer. If you don't get on the course you want, you can easily change or cancel your application by giving us a call".

Οπότε ίσως δεν χρειάζεται να περιμένω για βεβαίωση αρκει να έχω καταλήξει στο μεταπτυχιακό που θέλω.

Sorry αν σε ζαλίζω :p:p απλά αν πρόκειται για δανειο να το γνωρίζω, μην τρέχω μετά!

gatoulas
14-12-11, 14:28
Τι έχεις τελειώσει;

Christina
14-12-11, 14:44
To Πανεπιστήμιο Πειραιώς

megahead13
14-12-11, 17:52
Mισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα.. Μήπως έχει αλλάξει;;Γιατί απ'ότι διαβάζω για δάνειο μου φαίνεται:

"From session 2012-2013 the current Postgraduate Student Allowances Scheme (PSAS) will be replaced with a repayable student support model. Eligible postgraduate students can apply to SAAS for a tuition fee loan to help with the cost of their fees (up to £3,400 for full-time students)"

και αυτό:

"Repayment commences after students graduate and are in employment, earning above the student loan repayment threshold, which is currently £15,000 year (£15,795 from April 2012). "

Επίσης: "New students - apply to us as early as you can. Do not wait for exam results or a firm offer. If you don't get on the course you want, you can easily change or cancel your application by giving us a call".

Οπότε ίσως δεν χρειάζεται να περιμένω για βεβαίωση αρκει να έχω καταλήξει στο μεταπτυχιακό που θέλω.

Sorry αν σε ζαλίζω :p:p απλά αν πρόκειται για δανειο να το γνωρίζω, μην τρέχω μετά!
Ωχ, ωχ! Λες να τ' αλλάζουν και στη Σκωτία;; :hmm::down: Για να μη σου λέω μπούρδες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις απ' ευθείας με το SAAS και ακόμα καλύτερα με τους admission tutors της κάθε σχολής για το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει (είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν). ΠΡΟΣΟΧΗ: Ψάχνεις να βρεις τηλ/email των admission tutors και μόνο! Μη στέλνεις email στη γενική διεύθυνση που έχει η κάθε σχολή. Με το χαμό που γίνεται εκεί πέρα δε θα κάνεις δουλειά έτσι ;)

gatoulas
14-12-11, 23:37
To Πανεπιστήμιο Πειραιώς

http://www.icsd.aegean.gr/icsd_old/Metaptixiaka/metaptixiaka%5Basfaleia_pes%5D_plaisio_stoxos.asp

Christina
15-12-11, 00:12
Nαι, το γνωρίζω το μεταπτυχιακό αυτό, υπάρχει και ένα αντίστοιχο στο Πα.Πει http://temsec.ds.unipi.gr/category/digital-systems-security-next-year/, ωστόσο ο υπεύθυνος του μεταπτυχιακού - ο οποίος ήταν και στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου παλαιότερα στην ομάδα ασφάλειας - με συμβούλεψε για εξωτερικό. Νομίζω αυτά τα δύο είναι τα μοναδικά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα με θέμα καθαρά ασφάλειας.

megahead13 θα το ψάξω περισσότερο και θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με τους υπεύθυνους SAAS + admission tutors μπας και βγάλω άκρη. ;) Αν και απ' ότι είχα διαβάσει παλαιότερα σε παρεμφερές topic, νομίζω πως και στη Σκωτία αρχίζουν να αλλάζουν τα πράγματα, καθώς και ν' ακριβαίνουν τα δίδακτρα. Γενικά έτσι όπως πάει η Βρετανία τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν απίστευτα υψηλά δίδακτρα, οπότε σε λίγο θα είναι απλησίαστη.. Με βλέπω επομένως προς Scotland :p
Thanx anyway!!:)

lou.nick
15-12-11, 02:46
Επειδή πήρα SAAS δεν πληρώνεις κάτι. Τουλάχιστον δεν μου έχουν πει κάτι. Απλώς πρέπει να σε προτείνει το πανεπιστήμιο και δεν είναι και πολλές οι θέσεις. Για εμας στο Informatics ήταν μόνο 20 από τις 150 περίπου.

megahead13
15-12-11, 04:24
Ναι, αλλά άμα δεις λέει για του χρόνου (ακαδημαϊκό έτος 2012-13).

lou.nick
15-12-11, 14:08
Ναι το είδα. Απλώς είπα να πω την εμπειρία μου. Άλλη φορά θα πηγαίνω στην Τατιάνα να λέω τα δικά μου. :p

Πάντως γίνεται μια γενική αναμπουμπούλα με τα δίδακτρα. Κάτι καταλήψεις, κάτι απεργίες. Υπάρχει αντίδραση γενικά.

Ας στείλει καλύτερα ένα e-mail στο SAAS αν είναι να μάθουμε κι εμείς.

Christina
16-12-11, 14:49
Παιδιά έστειλα στο SAAS και θα στείλω και στους admission tutors. Mε το που λάβω απάντηση θα σας πω τι ισχύει τελικά και τι αλλαγές έχουν γίνει! :):)

vamvakoolas
16-12-11, 17:54
Παιδιά έστειλα στο SAAS και θα στείλω και στους admission tutors. Mε το που λάβω απάντηση θα σας πω τι ισχύει τελικά και τι αλλαγές έχουν γίνει! :):)

θα εχω γερασει οταν σου απαντησουν:rofl::rofl::rofl:

Σοβαρα τωρα, θα εισαι τυχερη αν σου απαντησουν, παρε τηλ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.