PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΚΑ - ΕΤΑΜ: e-Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης: πρόσβαση στα στοιχεία ασφάλισης απευθείας από τον ασφαλισμένο



Σελίδες : [1] 2

hedgehog
14-11-11, 13:15
Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ο μεγαλύτερος ασφαλιστικός φορέας της χώρας, στα πλαίσια της συνεχούς βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών στους ασφαλισμένους του ιδρύματος αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογικές δυνατότητες παρέχει την ψηφιακή υπηρεσία e-Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης μέσω της οποίας υποστηρίζεται η δυνατότητα άντλησης των ατομικών στοιχείων ασφάλισης από 1/1/2002 απ' ευθείας από τους ίδιους ασφαλισμένους μέσω του διαδικτυακού τόπου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Οι ατομικοί λογαριασμοί των ασφαλισμένων που τηρούνται ηλεκτρονικά στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα με τις ημέρες εργασίας και τα λοιπά στοιχεία ασφάλισης (εργοδότης, κλάδοι ασφάλισης, αποδοχές κλπ) συνθέτουν την ασφαλιστική ιστορία του κάθε ασφαλισμένου μέσω της οποίας θεμελιώνονται τα δικαιώματα για την χορήγηση παροχών.


Δείτε εδώ (http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfreg.cfm) πληροφορίες για την διαδικασία εγγραφής σας στην υπηρεσία.
Δείτε εδώ (http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/eala_manual.pdf) τον οδηγό για την χρήση της υπηρεσίας.
Πατήστε εδώ (https://apps.ika.gr/eInsuranceStatement) για είσοδο στην υπηρεσία e-Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης.

Πηγή: ΙΚΑ - ΕΤΑΜ (http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfala.cfm)

nnn
14-11-11, 13:40
Σωστή η σκέψη, αλλά η εφαρμογή της και η όλη διαδικασία χορήγησης των κλειδάριθμων θα αποθαρύνει πολύ κόσμο από την χρήση του.

TearDrop
14-11-11, 13:45
Μπορούσαν να το κάνουν πιο εύκολο στην ενεργοποίηση. Δε νομίζω οτι πολλοί θα μπουν στη διαδικασία να τρέχουν για να πάρουν κλειδάριθμους κλπ.

Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει πλέον και το taxisnet και έχει γίνει ενα μπάχαλο.

tsioy
14-11-11, 13:54
Έκανα τη διαδικασία, θα πάω αύριο και θα σας πω εντυπώσεις.

Digik
14-11-11, 13:56
Δε μπορούσαν να το κάνουν πιο εύκολο...είναι ευαίσθητα δεδομένα και πρέπει να περάσει ο καθένας μια διαδικασία πιστοποίησης και ταυτοπροσωπίας για να μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά. Μια χαρά διαδικασία είναι.

Oldboy
14-11-11, 14:13
Πολύ ωραία πρωτοβουλία. Άντε να γίνει πιο εύκολη η ζωή μας. Όσον αφορά τη διαδικασία better safe than sorry. Καλύτερα λίγη ταλαιπωρία παραπάνω.

chrs
14-11-11, 15:34
Συμφωνώ με τον Digik, αφορούν προσωπικά δεδομένα και πρέπει να ακολουθηθεί διαδικασία ταυτοποίησης με παρουσία του χρήστη σε υποκατάστημα του ΙΚΑ.

blade_
14-11-11, 15:36
καλο ειναι..να δουμε βεβαια για ποσο θα υπαρχει ικα..

konenas
14-11-11, 15:59
Δε μπορούσαν να το κάνουν πιο εύκολο...είναι ευαίσθητα δεδομένα και πρέπει να περάσει ο καθένας μια διαδικασία πιστοποίησης και ταυτοπροσωπίας για να μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά. Μια χαρά διαδικασία είναι.

Όλοι έχουν όμως taxis :hmm:

Γιατί ο Έλληνας χρειάζεται να ανακαλύπτει τον τροχό πολλές φορές;

aroutis
14-11-11, 16:08
Μπορούσαν να το κάνουν πιο εύκολο στην ενεργοποίηση. Δε νομίζω οτι πολλοί θα μπουν στη διαδικασία να τρέχουν για να πάρουν κλειδάριθμους κλπ.

Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει πλέον και το taxisnet και έχει γίνει ενα μπάχαλο.
Ακριβώς. Επιτέλους πόσο δυσκολο είναι να απαγκιστρωθούν από τη λογική του να σε σέρνουν στο κατάστημα (δες ΙΚΑ, ΔΟΥ κλπ).

Επιτέλους στη χειριστη, πες στον Πολίτη να απευθυνθεί σε ένα ΚΕΠ!

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όλοι έχουν όμως taxis :hmm:

Γιατί ο Έλληνας χρειάζεται να ανακαλύπτει τον τροχό πολλές φορές;Δεν έχουν όλοι. Μόνο όσοι υποβάλλουν ηλ/κα τη φορολογική δήλωσή τους. Του χρόνου όλοι αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό που έχουν όλοι οι πολίτες είναι ΑΜΚΑ.

konenas
14-11-11, 16:19
Πόσα πιστοποιητικά χρειάζεται να πάρει κανείς;
Σε λίγο θα ζητάνε και στις ΔΕΚΟ

Digik
14-11-11, 16:42
Η εναλλακτική είναι να πάρει κάποιος μόνο ένα πράγμα (ΑΜΚΑ) και να μπορεί με αυτό να κάνει τα πάντα (βλ. Αμερική), δηλαδή να δίνεις το μητρώο υγείας σου στο νοσοκομείο, στην εφορία, στην ασφαλιστική εταιρεία, στην τράπεζα που θα ζητάς δάνειο, στον περιπτερά της γειτονιάς που θα σου περνά τις συναλλαγές στη φοροκάρτα σου....το θέλετε αυτό;;;;

Λίγη ασφάλεια δεν είναι κακό να υπάρχει...βασικά πράγματα...

Seitman
14-11-11, 16:47
Το ίδιο δε γίνεται και τώρα; Απλά έχεις να κάνεις με 15 διαφορετικούς αριθμούς. Καλύτερα με έναν και να ξεμπερδεύουμε.

konenas
14-11-11, 16:52
Η εναλλακτική είναι να πάρει κάποιος μόνο ένα πράγμα (ΑΜΚΑ) και να μπορεί με αυτό να κάνει τα πάντα (βλ. Αμερική), δηλαδή να δίνεις το μητρώο υγείας σου στο νοσοκομείο, στην εφορία, στην ασφαλιστική εταιρεία, στην τράπεζα που θα ζητάς δάνειο, στον περιπτερά της γειτονιάς που θα σου περνά τις συναλλαγές στη φοροκάρτα σου....το θέλετε αυτό;;;;

Λίγη ασφάλεια δεν είναι κακό να υπάρχει...βασικά πράγματα...

:hmm:όταν ακούω τη λέξη ασφάλεια κάτι με πιάνει ...
Τα πιστοποιητικά δεν είναι ίδια με εκείνα των φρονημάτων.

Λες αν παραμείνουν οι 150 αριθμοί ( ταυτότητα, οδήγηση μηχανής, αυτοκινήτου, κρισ κραφτ, αμκα, ικα, μικα σικα ... :cool: ) θα είναι καλύτερα; :whistle:

Όταν θα χαλάσει το πισι σου να ψάξεις να βρεις τα πιστοποιητικά ...

iliask
14-11-11, 16:56
Η εναλλακτική είναι να πάρει κάποιος μόνο ένα πράγμα (ΑΜΚΑ) και να μπορεί με αυτό να κάνει τα πάντα (βλ. Αμερική), δηλαδή να δίνεις το μητρώο υγείας σου στο νοσοκομείο, στην εφορία, στην ασφαλιστική εταιρεία, στην τράπεζα που θα ζητάς δάνειο, στον περιπτερά της γειτονιάς που θα σου περνά τις συναλλαγές στη φοροκάρτα σου....το θέλετε αυτό;;;;

Λίγη ασφάλεια δεν είναι κακό να υπάρχει...βασικά πράγματα...

MAΚΑΡΙ να είχαμε μόνο ένα αριθμό για να κάνουμε τις δουλειες μας ! Αλλα που τέτοια τύχη .....Εδώ ακόμα δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χαρτι στα δελτία ταυτότητας ...... ο ενας αριθμός είναι πολύ πολυπλοκο! Παντως πολύ καλή υπηρεσια αυτή του ικα . Εστω και εαν είναι λίγο ταλαιπωρία στην αρχή.....

tolisscsd
14-11-11, 17:00
Ενδιαφέρουσα υπηρεσία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμη...

tzelen
14-11-11, 17:02
Οποιαδήποτε βήματα εκσυγχρονισμού κάνει το κράτος, είναι για καλό. Ας μην αρχίσουμε τα αρνητικά, "στην Αγγλία το κάνουν έτσι εδώ και χρόνια", στη Γερμανία σου στέλνουν sms", "στην Γαλλία σου προσφέρουν και φουα-γκρα" κτλ κτλ κτλ.

oxyd
14-11-11, 19:24
Εγώ δεν κατάλαβα σε τι χρησιμεύει.

Gianniskriti
14-11-11, 20:10
εγώ πάντως μπήκα στην διαδικασία να εγγραφτώ, μήπως και έχουν καταχωρημένα τα ένσημα μου του 2006-2007 που τα έχω χάσει !

alxandros
14-11-11, 20:14
Προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με τα στοιχεία που μπορείς να πάρεις απο την Εθνική Πύλη Δημόσιας Διοίκησης (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/FullStory?sid=10098154) ;

Πρόσφατα έκανα εγγραφή μέσω του ermis.gov.gr (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/) και μπορείς κανονικά να δείς το απόσπασμα του ατομικού σου λογαριασμού στο ΙΚΑ. Μέσω του ermis δεν χρειάζεται να πας σε κάποιο ΙΚΑ αλλά σε οποιοδήποτε ΚΕΠ για πιστοποίηση των στοιχείων σου.




Εγώ δεν κατάλαβα σε τι χρησιμεύει.

σε γενικές γραμμές μπορείς να δείς πόσα ένσημα σου έχουν κολήσει για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κ τι αποδοχές έχεις πάρει για αυτά.

george83
14-11-11, 20:37
Exω και εγω την ιδια απορια, προσφερει κατι διαφορετικο απο το ermis.gov.gr ?

vespasianos
14-11-11, 23:38
Εγω σημερα χρησιμοποιησα την εφαρμογη,μια χαρα ειναι.Και σιγα την ταλαιπωρεια,πας σε ενα ΚΕΠ να πιστοποιησεις οτι εισαι εσυ που ανοιξες λογαριασμο και σε δυο λεπτα φευγεις.:oneup:Αντε να βλεπουμε και τι μας περνανε που ερχεται η βεβαιωση μετα απο ενα χρονο!

anemosg
15-11-11, 01:26
Εγώ δεν κατάλαβα σε τι χρησιμεύει.
Λέει απ'το 2002 και μετά, δηλαδή για τα παλαιότερα θα φροντίζουμε εμείς.
Ξεκίνησε και αυτό με την ίδια σοβαρότητα που γίνονται όλα στη χώρα μας, πανάκριβα, ημιτελή και αργοπορημένα.
Δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει αυτό το πράγμα..Θέλω να πω πως δεν χρησιμεύει σε τίποτα.

aiolos.01
15-11-11, 05:34
Μπορεί να θέλει μια διαδικασία αλλά λογικό μου φαίνεται για λόγους ασφαλείας. Αφήστε λίγο τη γκρίνια, καλή υπηρεσία είναι και μακάρι να την επεκτείνουν και να τη βάλουν και σε άλλα ταμεία. Να μην έχουμε να τρέχουμε στου δ.... τη μάνα που μας έχουν βάλει. :mad:

cranky
15-11-11, 05:44
Σωστή κίνηση.
To καλύτερο, θα είναι να την επεκτείνουν και σε παλιότερα χρόνια.

Seitman
15-11-11, 08:37
Εγω σημερα χρησιμοποιησα την εφαρμογη,μια χαρα ειναι.Και σιγα την ταλαιπωρεια,πας σε ενα ΚΕΠ να πιστοποιησεις οτι εισαι εσυ που ανοιξες λογαριασμο και σε δυο λεπτα φευγεις.:oneup:Αντε να βλεπουμε και τι μας περνανε που ερχεται η βεβαιωση μετα απο ενα χρονο!

Γίνεται και σε ΚΕΠ; Ωραία, να μην τρέχω στο ΙΚΑ.


Λέει απ'το 2002 και μετά, δηλαδή για τα παλαιότερα θα φροντίζουμε εμείς.
Ξεκίνησε και αυτό με την ίδια σοβαρότητα που γίνονται όλα στη χώρα μας, πανάκριβα, ημιτελή και αργοπορημένα.
Δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει αυτό το πράγμα..Θέλω να πω πως δεν χρησιμεύει σε τίποτα.

H απάντηση του ΙΚΑ σχετικά με τα προγενέστερα του 2002.

Οι ασφαλισμένοι που απογράφηκαν πριν την 4/2/2002, διατηρούν όλα τα μέχρι 31/12/2001 στοιχεία ασφάλισής τους, δηλαδή τα Δελτία Ασφαλιστικής Ταυτότητας και Εισφορών (ΔΑΤΕ), τα Ασφαλιστικά Βιβλιάρια Απασχολούμενου (ΑΒΑ), τα Ατομικά Δελτία Ασφάλισης (ΑΔΑ), τα Ατομικά Δελτία Εισφορών (ΑΔΕ), τα Αποσπάσματα Ατομικού Ασφαλιστικού Λογαριασμού Απασχολουμένων σε οικοδομικά και τεχνικά έργα, μέχρι να κληθούν να τα υποβάλλουν στις υπηρεσίες του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ για συνολική ανακεφαλαίωση, καταχώριση και ενημέρωση των μηχανογραφικών αρχείων του ΙΚΑ.

Δηλαδή, ζήσε Μάη μου...

gatoulas
15-11-11, 10:22
Δυστυχώς η διαδικασία ταυτοποίησης δεν αποφεύγετε. Δείτε το πλαίσιο ψηφιακής αυθεντικοποίησης για όσους ενδιαφέρεστε: http://www.e-gif.gov.gr/portal/pls/portal/docs/210989.PDF

fovos
15-11-11, 10:41
παίδες για να καταλάβω κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά πάω στο ΙΚΑ στο τμήμα Μητρώο και αφού παίρνω τον κλειδάριθμο πρέπει να πάω και στο Κ.Ε.Π μετά για να γίνει ταυτοποίηση ? Τα λέω όλα αυτά γιατί πήρα στο Κ.Ε.Π της περιοχή μου τους ρώτησα για εάν μπορώ να πάρω κλειδάριθμο από αυτούς μου είπαν όχι πρέπει να πας στο ΙΚΑ πρώτα και αφού πάρεις το κλειδάριθμο τότε έρχεσαι σε εμάς για ταυτοποίηση και μετά από 3-4 μέρες γίνεται η ενεργοποίηση. Έτσι είναι τελικά?

KeRMiT75
15-11-11, 10:53
παίδες για να καταλάβω κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά πάω στο ΙΚΑ στο τμήμα Μητρώο και αφού παίρνω τον κλειδάριθμο πρέπει να πάω και στο Κ.Ε.Π μετά για να γίνει ταυτοποίηση ? Τα λέω όλα αυτά γιατί πήρα στο Κ.Ε.Π της περιοχή μου τους ρώτησα για εάν μπορώ να πάρω κλειδάριθμο από αυτούς μου είπαν όχι πρέπει να πας στο ΙΚΑ πρώτα και αφού πάρεις το κλειδάριθμο τότε έρχεσαι σε εμάς για ταυτοποίηση και μετά από 3-4 μέρες γίνεται η ενεργοποίηση. Έτσι είναι τελικά?

Όχι, δεν χρειάζεται να πας στο ΚΕΠ για ταυτοποίηση. Με τη παραλαβή του κλειδάριθμου από το ΙΚΑ έχει γίνει η ταυτοποίηση.

Το μπέρδεμα προκύπτει από μια αναφορά ενός συμφορουμίτη στο http://www.ermis.gov.gr, όπου, απ' ότι ξέρω, η ταυτοποίηση γίνεται μέσω ΚΕΠ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-11-11, 11:40
Το ΙΚΑ μαζί με τους ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, Δημοσίων δεν είχε γίνει ΕΟΠΠΥ;;
Πάλι το κάθε "υπο-ταμείο" τα δικά του θα κάνει;

silegav
15-11-11, 12:04
Μωρέ ας τα κάνουν διαφορετικά, αλλά να δούμε και το http://www.ermis.gov.gr να τα ενσωματώνει κάτω από το ίδιο portal...αυτή ήταν και η αρχική σκέψη για τη δημιουργία του.

fovos
15-11-11, 12:06
Όχι, δεν χρειάζεται να πας στο ΚΕΠ για ταυτοποίηση. Με τη παραλαβή του κλειδάριθμου από το ΙΚΑ έχει γίνει η ταυτοποίηση.

Το μπέρδεμα προκύπτει από μια αναφορά ενός συμφορουμίτη στο http://www.ermis.gov.gr, όπου, απ' ότι ξέρω, η ταυτοποίηση γίνεται μέσω ΚΕΠ.


έχεις δίκιο μόλις με πήραν από το ΙΚΑ και μου είπαν ότι μόνο σε ΙΚΑ γίνεται και όχι σε Κ.Ε.Π το οποίο δεν χρειαζετε καθόλου:oneup:.

KeRMiT75
15-11-11, 12:52
Πάντως εγώ γύρισα μόλις από το ΙΚΑ Πατρών χωρίς τον κλειδάριθμο, διότι οι υπάλληλοι εκεί δεν ήταν ενήμεροι για την διαδικασία. Δεν ήξεραν δηλαδή πως να μου δώσουν τον κλειδάριθμο.

Πόσο λέτε να τους πάρει έως ότου ενημερωθούν;

silegav
15-11-11, 13:43
Αυτά είναι τα χειρότερα..όταν είχε πρωτοβγεί ο ερμης θυμάμαι να είχα κάνει αίτηση αλλά τελικά δε πήρα ποτέ τη πολυπόθητη κάρτα ή το στικάκι με τα πιστοποιητικά μου. Πλάκα πλάκα μάλλον πρέπει να δω τι έχει γίνει με αυτό το λογαριασμό που είχα φτιάξει.

tsioy
15-11-11, 14:10
Πάντως εγώ γύρισα μόλις από το ΙΚΑ Πατρών χωρίς τον κλειδάριθμο, διότι οι υπάλληλοι εκεί δεν ήταν ενήμεροι για την διαδικασία. Δεν ήξεραν δηλαδή πως να μου δώσουν τον κλειδάριθμο.

Πόσο λέτε να τους πάρει έως ότου ενημερωθούν;

Ενημερώθηκαν σήμερα. Μίλησα με τον προϊστάμενο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στον Κορυδαλλό και μου είπε ότι σήμερα έλαβαν ενημέρωση. Μάλιστα, του έκανε εντύπωση από πού το έμαθα. Έπρεπε να του πω "Από το adslgr.com" να με κοιτάει έτσι:shock:.
Πήρα και τον κλειδάριθμο και όλα οκ.

ptsak
15-11-11, 14:14
Πήρα και γω σήμερα τον κλειδάριθμο. Δεν ήταν ενημερωμένοι στο μητρώο αλλά επέμενα και επιτέλους βρήκα κάποια που με εξυπηρέτησε...!

gravis
15-11-11, 17:39
Δεν πηρα ουτε εγω κλειδαριθμο, δεν ηταν ενημερομενοι

Gianniskriti
15-11-11, 18:00
Πάντως εγώ γύρισα μόλις από το ΙΚΑ Πατρών χωρίς τον κλειδάριθμο, διότι οι υπάλληλοι εκεί δεν ήταν ενήμεροι για την διαδικασία. Δεν ήξεραν δηλαδή πως να μου δώσουν τον κλειδάριθμο.

Πόσο λέτε να τους πάρει έως ότου ενημερωθούν;


Πήρα και γω σήμερα τον κλειδάριθμο. Δεν ήταν ενημερωμένοι στο μητρώο αλλά επέμενα και επιτέλους βρήκα κάποια που με εξυπηρέτησε...!


Δεν πηρα ουτε εγω κλειδαριθμο, δεν ηταν ενημερομενοι

Φίλτατοι συμφορουμίτες! Με όλο το θάρρος, αλλά σαν να μου φαίνεται οτι σας αρέσει λιγάκι να ταλαιπωριέστε! Δηλαδή πιστεύατε οτι απ την 1η-2η μέρα εφαρμογής θα ήταν ενήμεροι και όλοι οι υπάλληλοι ολων των ΙΚΑ? Μα είναι ποτέ δυνατόν? Δεν το λέω με τάση ειρωνίας προς το ΙΚΑ, αλλά αφήστε να περάσουν μερικές (4-5) μέρες να ενημερωθούν όλοι! Εγώ απο χτες έκανα το account (πρωτόκολλο μόλις 430/2011!) και παρόλα αυτά θα πάω μάλλον την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη, είναι και λίγο μακριά το ΙΚΑ, μην καίω άδικα βενζίνες.

silegav
15-11-11, 18:00
Καλή αρχή από αύριο μάλλον :)

A_gamer
15-11-11, 23:20
Ενημερώθηκαν σήμερα. Μίλησα με τον προϊστάμενο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στον Κορυδαλλό και μου είπε ότι σήμερα έλαβαν ενημέρωση. Μάλιστα, του έκανε εντύπωση από πού το έμαθα. Έπρεπε να του πω "Από το adslgr.com" να με κοιτάει έτσι:shock:.
Πήρα και τον κλειδάριθμο και όλα οκ.

Ε, τι περιμένεις κι εσύ, να ξέρει το ADSLgr;

tsioy
15-11-11, 23:38
Ε, τι περιμένεις κι εσύ, να ξέρει το ADSLgr;
Δε θα 'πρεπε;:p
Το ξέρω, για πλάκα το είπα..;)

Bourdoulas
16-11-11, 02:11
Τελικά υπάρχει διάφορα από το Ερμής?

thourios
16-11-11, 10:35
Τελικά υπάρχει διάφορα από το Ερμής?

Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω!!

:hmm:

Zer0c00L
16-11-11, 11:46
Ακριβώς. Επιτέλους πόσο δυσκολο είναι να απαγκιστρωθούν από τη λογική του να σε σέρνουν στο κατάστημα (δες ΙΚΑ, ΔΟΥ κλπ).

Επιτέλους στη χειριστη, πες στον Πολίτη να απευθυνθεί σε ένα ΚΕΠ!

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν έχουν όλοι. Μόνο όσοι υποβάλλουν ηλ/κα τη φορολογική δήλωσή τους. Του χρόνου όλοι αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό που έχουν όλοι οι πολίτες είναι ΑΜΚΑ.

θα συμφωνησω απολυτα

προσωπικα εχω TAXIS και τωρα εχω και το e-IKA καθε πραγμα που μπορει να απαλλαξει κοσμο να περιμενει για γραφειοκρατικες διαδικασιες καλο ειναι...

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλτατοι συμφορουμίτες! Με όλο το θάρρος, αλλά σαν να μου φαίνεται οτι σας αρέσει λιγάκι να ταλαιπωριέστε! Δηλαδή πιστεύατε οτι απ την 1η-2η μέρα εφαρμογής θα ήταν ενήμεροι και όλοι οι υπάλληλοι ολων των ΙΚΑ? Μα είναι ποτέ δυνατόν? Δεν το λέω με τάση ειρωνίας προς το ΙΚΑ, αλλά αφήστε να περάσουν μερικές (4-5) μέρες να ενημερωθούν όλοι! Εγώ απο χτες έκανα το account (πρωτόκολλο μόλις 430/2011!) και παρόλα αυτά θα πάω μάλλον την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη, είναι και λίγο μακριά το ΙΚΑ, μην καίω άδικα βενζίνες.

εγω χτες το εκανα 221/2011 πρωτοκολλο και σημερα πηγα στο ΙΚΑ Παγκρατιου στο τμημα μητρωου και αφου μου ζητησε τον αριθμο πρωτοκολλου και εκανε την ταυτοποιηση (βιβλιαριο ΙΚΑ και Ταυτοτητα) υπογραψα και πηρα τον κλειδαριθμο.

fovos
16-11-11, 12:36
εγώ πάντως σήμερα που πήγα στο ΙΚΑ Γαλατσίου μου είπαν ότι σήμερα λάβανε την εγκύκλιο και ότι από αύριο θα μπορώ να πάρω ,αλλά δεν τον άκουσα και πολύ σίγουρο πάντως ότι και από αύριο θα μπορούν να δώσουν κλειδάριθμο:hmm:.

silegav
16-11-11, 15:39
Τελικά υπάρχει διάφορα από το Ερμής?
Θεωρητικά οι υπηρεσίες αυτές θα "δημοσιευτούν" και στον Ερμή, αφού στην ουσία ο ρόλος που παίζει είναι να είναι μοναδικό σημειο στο οποίο θα μπαίνει κάποιος για να κάνει κάτι στο Ελληνικό Δημόσιο, αξιοποιώντας τις υπηρεσίες που θα έχει ετοιμάσει και συντηρήσει ο κάθε φορέας. Δε θα έχει λειτουργικότητα ο Ερμής, απλά θα είναι ενδιάμεσος των αιτήσεων. Το θέμα είναι πότε θα είναι διαθέσιμη η υπηρεσία μέσω του Ερμή και αν κάποιος έχει πάρει όλα τα πιστοποιητικά του από τον Ερμή, προκειμένου να μπορεί να χρησιμοποιήσει τέτοιες υπηρεσίες.

thourios
16-11-11, 15:45
Μέσω Ερμή έχω πάρει και τυπώσει Απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ΙΚΑ καθώς για να το πάρω από την περιοχή μου πρέπει να στηθώ από τις πέντε το πρωί στην ουρά.

:)

xrhstos
16-11-11, 19:45
Γράφτηκα κι εγώ χθες στον ΕΡΜΗ και σήμερα ενεργοποίησα (με την εξακρίβωση των στοιχείων μου) τις υπηρεσίες του Εθνικού Δημοτολογίου και του ΙΚΑ σε ένα ΚΕΠ. Η μεν πρώτη παίζει, η δε δεύτερη πρέπει να περάσουν λέει 3 ημέρες από την εγγραφή!!!

Επίσης μου είπαν στο ΚΕΠ ότι δεν είναι τόσο "βολική" υπηρεσία γιατί ότι εκτυπώνω πρέπει να περνάω από εκεί (ΚΕΠ) να μου το σφραγίζουν για να μπορώ να το δώσω κάπου... Ισχύει αυτό;;; Οι εκτυπώσεις μας δεν έχουν ισχύ όπως τα ηλεκτρονικά εκκαθαριστικά;;;

Πάντως εάν είναι έτσι όποιος θέλει μπορεί να φτιάξει μια σφραγίδα της "Ελληνικής Δημοκρατίας" και να σφραγίζει... Θα έπρεπε τα ηλεκτρονικά έντυπα που εκτυπώνουμε να έχουν πάνω τους κάποια ηλεκτρονική υπογραφή / κωδικό / κλειδάριθμο κτλ, την οποία θα επιβεβαιώνει την γνωσιότητά τους με μία απλή κίνηση (πχ εισαγωγή κωδικού σε κάποιο site επιβεβαίωση - όπως γίνεται και με την επιβεβαίωση γνησιότητας των εκκαθαριστικών).

thourios
16-11-11, 19:59
Θα έπρεπε να έχουν ηλεκτρονική υπογραφή. Ο ΟΑΕΔ μου ζήτησε τα ένσημα για να κάνω εγγραφή αφού απολύθηκα στις 31/10 χωρίς να χρειαστεί επικύρωση από τα ΚΕΠ. Από την άλλη έχει την δυνατότητα να τα βλέπει online. Την πρώτη μέρα που πήγα δεν φαινόταν κάποια ένσημα, ο τελευταίος μήνας, ότι είχαν κολληθεί. Έστω και έτσι γλύτωσα κάποια ταλαιπωρία.
Ισχύει αυτό με τις τρεις μέρες.

;)

nodasz
16-11-11, 22:27
Σημερα ενεργοποιηθηκε και η δικια μου ηλ. υπηρεσια στο ΙΚΑ. Πηρα κλειδαριθμο , τυπωσα τα ενσημα μου , μεχρι και τον Μαιο 2011 , ολα καλα ως εδω. Αλλα μου κανει εντυπωση που το χαρτι γραφει:
"το παρον εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και δεν αποτελει αποδεικτικο ασφαλισης για χρηση σε αλλους φορεις"
και μου εκανε φοβερη εντυπωση. Καλα , δεν εχει ισχυ αυτο ? Και αν θελουμε να παμε τα ενσημα μας στον ΟΑΕΔ τι πρεπει να κανουμε , παλι να τα ζητησουμε στο ΙΚΑ ή αρκει καποια σφραγιδα ? Ξερει κανεις τι γινεται και γιατι αυτη η χαζομαρα ? Γιατι δεν μπορουσαν να το κανουν οπως το εκκαθαριστικο εφοριας , που το τυπωμενο μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ ισχυει κανονικα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.