PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηματιστηριο - Μετοχες



xelonas
29-10-06, 13:16
Μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω πληροφοριες η φορουμ για μετοχες και πως μπορει να ξεκινησει καποιος ?
Για εντελως αρχαριους και αν χρειαζετε καποιο αρχικο ποσο για να μπει
Γινονται ολα μεσω Pc???χωρις μεσολαβηση τριτων??αγορες και πωλησεις και εαν σιυμφερει για ενα κεφαλαιο εως 5000ε για αρχη

:cool:

bill2003
29-10-06, 13:50
Αφού είσαι noob σε αυτά το καλύτερο που έχεις να κάνει IMO είναι να πας να ρωτήσεις σε μία τράπεζα ή κάποια μεγάλη χρηματιστηριακή εταιρία, να σε συμβουλέψουν οι ειδικοί ;)

Σε αυτά που ρωτάς:
- Μπορείς να κάνεις τα πάντα νομίζω μέσω ebanking
- Δεν υπάρχει κατώτατο όριο, για τα 5000 που ρωτάς. Μπορείς να αγοράσεις και λίγες μετοχές.

Τα παραπάνω είναι τυπικούρες του forum. Μεταλλεία Μεσολογγίου πάρε! Έχω πληροφορία από μεσα ...

xelonas
29-10-06, 14:26
Για ενα ποσο 5000ε μετοχες η κατι αλλο???
καποιο site h forum για τετοια???

γνωμη για ebanking pireus???

ps το ΙΜΟ τι ειναι???:)

bill2003
29-10-06, 14:46
Για ενα ποσο 5000ε μετοχες η κατι αλλο???
καποιο site h forum για τετοια???

γνωμη για ebanking pireus???

ps το ΙΜΟ τι ειναι???:)

Εκτός από μετοχές, μπορείς να δεις και αμοιβαία κεφάλαια.

Όπως σου είπα και πριν καλύτερα να πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και να ρωτήσεις τι επενδυτικά προϊόντα υπάρχουν. 5000Ε είναι αρκετά χρήματα. Δεν είναι στοίχημα να σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος σε ένα forum αν θα έρθει Χ ή 2 ;)


ΙΜΟ = In my opinion

manoulamou
30-10-06, 12:28
In My Humble Opinion= κατα την ταπεινη μου γνωμη οντας εντελως αρχαριος
πας στην τραπεζα με την οποια εχεις τις συχνοτερες συναλλαγες ή σε καποια μεγαλη χρηματιστηριακη εταιρια.
Μην ξανοιγεσαι πολυ στην αρχη, μην "παιζεις" με τις μετοχες σου
καλυτερα να "κανεις μακροχρονια επενδυση" και το κυριωτερο να τα αναμειγνυεις
οχι ολα σε bluechips ή ολα μονο σε ταχεως ανερχομενες εταιριες;) ...
Μην ακους τα διαφορα παπαγαλακια/καλοθελητες για γρηγορο κερδος (κανε με μαντη να σαι κανω πλουσιο)
μην χρεωνεσαι για να μην βρεθεις φορτωμενος σκουπιδια --- δηθεν κελεπουρια!

ggeorgan
30-10-06, 13:27
Το κεφάλαιό σου δεν είναι αρκετό για να παίζεις στο χρηματιστήριο. Μην το διακινδυνεύεις. Καλύτερα ξεκίνα από την τράπεζα με την οποία έχεις συναλλαγές και γράψε μας εδώ τι σου συνιστούν. Έτσι θα γλυτώσεις από τις πιο κραυγαλέες καταχρήσεις που μπορεί να κάνει η τράπεζά σου που μπορεί να μπει στον πειρασμό να σε γδάρει επειδή είσαι άσχετος με το θέμα.

MAuVE
30-10-06, 13:32
Οι μεγάλες χρηματιστηριακές εταιρίες, όσες δηλαδή ανήκουν σε όμιλο τράπεζας π.χ. Εθνική, Άλφα, Eurobank - αλλά και οι μικρότερες - διαθέτουν υπηρεσία εισαγωγής on-line εντολών από τους πελάτες τους στο ΧΑΑ (αγοραπωλησίες μετοχών).

Εχω προσωπική εμπειρία από δύο: www.eurobank.gr και www.investdirect.hsbc.gr

Από τις δύο έχω προτιμήσει την δεύτερη για διάφορους λόγους.

Για να γίνεις πελάτης κάποιας χρηματιστηριακής υπογράφεις σύμβαση και η χρηματιστηριακή σου ανοίγει μερίδα στο αποθετήριο του ΧΑΑ.

Μελέτησέ το πολύ το πράγμα πριν το προχωρήσεις.

Αν είσαι "ψείρας", φαινόμενο ψυχραιμίας και διαθέτεις απεριόριστα αποθέματα υπομονής τότε έχεις κάποιες πιθανότητες να μην χάσεις τα χρήματά σου.

Άλλως, πηγαίνεις "σφαγμένος" από χέρι.

Για να καταλάβεις ποιός σου γράφει σου λέω ότι τις πρώτες μετοχές τις αγόρασα πριν 30+ χρόνια.

Ασχετο : Γειά σου Γιώργο (ggeorgan)

aklpts
30-10-06, 13:44
εγω παντως παιζω με 300 ευρω μεσω πειραιως ιντερνετικα. Σιγα τα λεφτα. Απλα το δοκιμαζω να δω πως δουλευει. Εχει ενα ποσοστο 2% ( αν θυμαμαι καλα) σε καθε αγοροπωλησια. Με minimum 15 ευρω χρεωση. Ειναι πολυ ευκολο και νομιζω οτι δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να παιξεις. Ομως αν θες να παιξεις 5000 ευρω καλο θα ηταν να ψαχτεις λιγακι σε ποιες μετοχες θα μπεις.
Ξεκινα με το χρηματιστηριο online του in.gr. . Σου δειχνει online ολη την συνεδριαση, με καθυστερηση 15 λεπτων. Ειναι η καλυτερη απεκονιση του χρηματιστηριου. Τα αλλα σιτε απλα δειχνουν τις τιμες. Ενω το in.gr δειχνει και κομματια, και πακετα και ολα γενικα. Λες και βλεπεις το ταμπλω της σοφοκλεους.

Xguru
30-10-06, 14:07
Κατ΄ αρχήν γράψου σε κάποια χρηματιστηριακή ή χρηματιστηριακή τράπεζας που έχει κάποια πλατφόρμα on-line συναλλαγών, τα κριτήρια επιλογής είναι οι προμήθειες συναλλαγών (παίζουν πολύ και ζήτα πολύ αναλυτικά από την καθεμία), η ευχρηστία/πληροφόρηση που παρέχει η πλατφόρμα (συνήθως υπάρχουν demos για να δοκιμάσεις) και τέλος η καλή επικοινωνία με αυτούς (μπορεί να παρέχουν και επενδυτικές συμβουλές-ενημέρωση).

Αφού τακτοποιήσεις το θέμα του διαμεσολαβητή ασχολήσου "φανατικά", κάνε υποθετικές αγοραπωλησίες για ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα να δεις πώς πας και πώς αντιλαμβάνεσαι την αγορά. Ενημερώσου καθημερινά προσπάθησε να αναγνωρίσεις κάποια κερδοφόρα για εσένα στραγηγική. Τέλος θα πρότεινα να διαβάσεις και κάποιο βιβλίο για τις κεφαλαιαγορές και πως λειτουργούν, από τί οδηγούνται κλπ.

5000 ευρώ είναι πολύ καλά για ξεκίνημα.

chrand
30-10-06, 15:14
Το EUROXXTRADE (http://217.19.86.133/ztrade/) της EUROXX X.A.E.Π.E.Y. (http://www.euroxx.gr/) νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα και αυτό χρησιμοποιώ.
On line εντολές και μετάδοση της συνεδρίασης σε πραγματικό χρόνο(με χρέωση)ή δωρεάν με 15λεπτά καθυστέρηση, υπάρχει δυνατότητα τεχνικής ανάλυσης και ολοκληρωμένης παρουσίασης των θεμελιωδών στοιχείων των εταιριών που διαπραγματεύονται, στατιστικά στοιχεία, ιστορικές κινήσεις κ.α. Επιπλέον, υποστηρίζει την αγορά παραγώγων, με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και διαγραμματικές απεικονίσεις.


Σύνδεσμος Επενδυτών & Διαδικτύου ( http://www.sed.gr ) , θα σε βοηθήσουν αρκετά.

xelonas
31-10-06, 08:16
WooooW
Thanks παιδια για τις απαντησεις σας!!

Το ολο σκεπτικο μου γυρω απο το θεμα των μετοχων ηταν οτι εβλεπα το 98 να παιζουν πολλοι το 99 να κλαινε πολλοι και το 2005 να αυτοκτονουν αρκετοι.
Το 2006 ομως βλεπω μερικους ακομη να κοιτανε την τηλεοραση το πρωι για μετοχες και σκεφτηκα με 2Μbit γραμμη που πληρωνω (original 512 παει σε adsl forum βρισκομαστε αλλωστε γιατι να το κρυψουμε?) γιατι να μην παιξω καποια χρηματα ΧΩΡΙΣ ομως να κινδυνεψω οσα και να ειναι και τα κανω κουλουρι!!
Με τρομαξατε με τοσο αιμα απο την σφαγη και μετα το γδαρσιμο και σασ ευχαριστω για τις εμπειριες σας αλλα θα προχωρησω οπως ειπε ο Γιωργος θα ρωτησω και την τραπεζα για κατι αλλο(5000 υποθετικα παντα)
Στο θεμα τωρα
Επειδη τυχαινει η τραπεζα να ειναι ιδια με του alk θα κανω οτι ειπε για αρχη λιγα και μετα βλεπουμε
διαβασα κατι στο piraeus-sec http://www.piraeus-sec.gr/sigma/echome.asp?id=3774&nt=23&langid=1 για τα βασικα και οπως ειπε η Xg εκει θα κανω εγγραφη(πληρωνω κατι??)

Το σιγουρο ειναι οτι θα περασω και απο την τραπεζα καπιοα στιγμη να ρωτησω για κατι σταθερο (θα σασ ενημερωσω)
Με επιασε μια κριση αυτο ειναι ολο θα μου περασει(οχι ακριβα ομως!!)
Μην πειτε ομως τιποτα στην γυναικα μου για αυτο (καπου εδω κυκλοφορει και αυτη!!) και αλλαξουν τα δεδομενα
Και παλι ευχαριστω για την σημαντικη βοηθεια σε εναν αρχαριο (φιανετε οτι υπαρχουν και επαγγελματιες του χρηματιστηριου εδω μεσα!)

PS οταν λεει για δημοσια εγγραφη πχ στο ΤΤ για παραδειγμα ειναι μετοχη??οταν λεει Ελαις θα διαεθουν τοσα ειναι μετοχες η κατι αλλο??
και κατι τελευταιο το μηνα τα 100 ε πχ στην καλυτερη περιπτωση ποσα μπορουν να γινουν - προμηθειες και λοιπα εξοδα?? και μια μετρια εκτιμηση αν γινετε αυτο!

dhmk
31-10-06, 09:23
Εγώ χρησιμοποιώ το on-line της ALPHA. Σου δίνει real-time ενημέρωση τιμών σε βάθος εντολών 5 τιμών για αγοραστές και πωλητές και παίρνει προμήθεια 0.35% με minimum τα 8 ευρώ στην αξία της επένδυσης ανά πινάκιο (δηλαδή όλες οι αγορές της μέρας είναι ένα πινάκιο και όλες οι πωλήσεις είναι επίσης άλλο ένα). Είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και 2 χρόνια τώρα.

Ναι η δημόσια εγγραφή (ΤΤ) είναι για μετοχές. Σε αυτή τή περίπτωση δεν υπάρχουν και προμήθειες ή άλλες χρεώσεις. Εγγράφεσαι για έναν ορισμένο αριθμό μετοχών και δεσμεύεται το ποσό της αξίας τους και ανάλογα με την ζήτησε γίνεται διανομήμ μια καθορισμένη ημερομηνία. Δηλαδή μπορεί να μην τις πάρεις όλες.

Μην δοκιμάσεις να δόσεις εντολές στην τράπεζα απευθείας, οι προμήθειες είναι τεράστιες. Μόνο on-line συμφέρει.

Επίσης θα αναγκαστείς να πάς στη τράπεζα για να σου ανοίξουν λογαριασμό στο χρηματιστήριο και να διεκπεραιωθούν κάποιες διαδικασίες για την ενεργοποίηση των on-line κωδικών. Η ALPHA παρέχει και μια on-ine διαδικασία για να κάνεις την ενεργοποίηση αλλά τουλάχιστον το μέχρι και το 2004 ήταν μόνο για τα μάτια του κόσμου - δεν προχωρούσε τίποτα. Πάντως το καλύτερο είναι να περάσεις από την τράπεζα.

Με τις προμήθειες της ALPHA ένα μπες-βγές, δηλαδή αγορά μετοχών και μετά πώληση, επιβαρύνεται με ένα 1% (περίπου) της αξίας της επένδυσης. Δηλαδή 2*0.35%+κάποιοι φόροι και έξοδα.

KLG
31-10-06, 16:47
Nα ξεκαθαρίσουμε οτι δεν υπάρχει ο όρος "παίζω στο χρηματηρτήριο". Τι πάει να πεί "παίζω" στο χρηματηστήριο? Μέτα το μινι-κραχ, όλοι το ρίξανε στο στοίχημα. Ενδεικτικό της νοοτροπίας μας και της εμμονής μας στον τζόγο.

Αν δεις μακροχρόνιους δείκτες θα καταλάβεις οτι κάνει κύκλους, φυσικά οχι περιοδικούς αλλά έχει αυξομοιώσεις. Να συνεριστείς τον ενθουσιασμό της ανόδου και να επενδύσεις δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι να έχεις υπομονή και γερή καρδιά και να επενδύσεις οταν η αγορά κατρακυλά. Και φυσικά να έχεις την στοιχειώδη (και λίγο παραπάνω) αντίληψη της οικονομικό-πολιτικής κατάστασης για να μπορείς να εκτιμήσεις το κλίμα.

Σε γενικές γραμμές να θυμάσαι πάντα, πως στο χρηματηστήριο για να κερδίσεις εσύ κάποιος άλλος χάνει. Αν υπάρχει η αίσθηση οτι όλοι κερδίζουν, τότε κάτι πολύ κακό ετοιμάζεται. Οχι τιποτά άλλο για να μην δημιουργούνται οι προσδοκίες οτι με 5000 κεφάλαιο θα φτάσεις τα 150Κ σε 2 χρόνια.

Eγώ θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις την τράπεζα σου πρώτα. Είσαι πελάτης τους και θα σε σεβαστούν. Ειδικά σε τοπικά υποκαταστήματα που μετράνε οι καταθέσεις σου. Κοίταξε λίγο και την αγορά παραγώγων, την θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα και είναι πιο τζογαδόρικη. Για μια αρχική ιδέα: derivatives (http://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_(finance)) options (http://en.wikipedia.org/wiki/Options)

karavagos
01-11-06, 11:47
Εγώ πάντως παίζω μόνο όταν βλέπω ότι πατώνει....και από το καλοκαίρι (που ήταν στα μαύρα του) μέχρι τώρα έχω βγάλει αρκετά... :p

Xguru
01-11-06, 12:16
Αυτό το ακούω από πολλούς, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τον πάτο!

MAuVE
01-11-06, 12:47
προμήθεια 0.35% με minimum τα 8 ευρώ στην αξία της επένδυσης ανά πινάκιο

HSBC-Παντελάκης -> 0,35% και 6 ευρώ ελάχιστη χρέωση ανά πινακίδιο.

karavagos
01-11-06, 12:59
Αυτό το ακούω από πολλούς, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τον πάτο!

Πάντα υπάρχει το ρίσκο....
Το θέμα είναι αν έχεις λεφτά στην άκρη που δεν χρειάζεσαι. Αν έχεις, από το να τα κρατάς, καλύτερα να τα κινείς.

KLG
01-11-06, 13:28
Δεν σε ενδιαφέρει Xguru να προσδιορίσεις τον πάτο ακριβως γιατί έχεις ορίζοντα 4ετίας τουλάχιστον. Αν θές να κάνεις καθημερινές συναλλαγές και να παίζεις με τα 2-3% υπάρχει και ο ιππόδρομος :p

Xguru
01-11-06, 17:49
Δεν σε ενδιαφέρει Xguru να προσδιορίσεις τον πάτο ακριβως γιατί έχεις ορίζοντα 4ετίας τουλάχιστον. Αν θές να κάνεις καθημερινές συναλλαγές και να παίζεις με τα 2-3% υπάρχει και ο ιππόδρομος :p

Καλά εγώ μιλάω γι αυτούς που λένε ότι αγοράζουν στον πάτο (καθώς παινεύονται αρκετά)-λες και ξέρουν πότε υπάρχει. Το θέμα είναι να αγοράζεις τη σωστή εταιρία στο σωστό χρόνο. Το φθηνό στο χρηματιστήριο παραείναι σχετικό και το ξέρω και αγοράζω στον πάτο σχεδόν άπιαστο όνειρο.
(Το 2000 μετά από ένα 3μηνο το χρηματιστήριο πρέπει να είχε χάσει και 20%. Εκεί δεν είναι χαμηλά; Ήξερες τότε που είναι ο πάτος; Ήξερες αν είναι υπερτιμημένο και αν όντως ήταν θα μπορούσε να διαπραγματεύεται συστηματικά υπερτιμημένο (υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις ). Αν έπερνες τότε θα ήταν μια κακή επένδυση και μέχρι σήμερα μετά από τόσα χρόνια.)

Πάντως δεν είναι απαραίτητα όπως τα λες. Πώς ορίζεις το χρονικό ορίζοντα μια επένδυσης αυθαίρετα στα 4+ έτη. Αποκλείεται να μπορείς να βρείς στο χρηματιστήριο μια αποδοτική επένδυση που ταιριάζεις στις προτιμήσεις ανάληψης κινδύνου σου με μικρότερο χρονικό ορίζοντα-άρα και κόστος ευκαιρίας επένδυσης των χρημάτων σου; Ίσως η 4ετία να ταιριάζει σε παίκτες χαμηλού κινδύνου. Αλλά είναι γνωστή η σχέση κινδύνου-απόδοσης οπότε δεν μπορείς να πεις ότι αυτό είναι σωστό και έτσι πρέπει να επενδύουμε. Εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός.

Εξάλλου, και οι επιχειρήσεις είναι δυναμικές, σήμερα έχουν προοπτική αύριο μπορεί να μην έχουν. Αξίζει να περιμένεις 4+ χρόνια; Τέλος, υπάρχουν και traders-money makers που παίζουν κατά τη διάρκεια της ημέρας κιόλας γι αυτό το 1-3% οπότε είναι και αυτός ένας τρόπος παιξίματος. Απόδειξε τους ότι δεν είναι σωστός τρόπος επένδυσης όταν κάποιοι καταφέρνουν και βγάζουν χρήματα έτσι.

KLG
01-11-06, 18:40
Και λίγα σου λέω είναι τα 4+ προσπαθούσα να μην κάνω τους money makers να αγανακτήσουν. Τώρα αυτοί είναι επενδυτές? Αυτοι είναι αλογομούρηδες (δεν θέλω να θίξω κανένα, αλλα είναι πρεζάκια του τζόγου)

Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν να επενδύσω σε εταιρια που δεν έχει ορίζοντα 4ετιας. Σκέψου θα αισθανόσουν ανετα να έχεις μετοχές μια εταιρίας που ίσως κλείσει σε 4χρόνια?
Μα τι λέω, ακομα και αν εσυ δεν σκέφτεσαι έτσι, να πάω να ρωτήσω τον κόσμο στα καφενεία στην επαρχεία που τον πιάσανε κοροίδο και έχει μείναι με μετοχες αξίας 1 cent.

Στην Αμερική κόσμος αγοράζει μπουκέτα μετοχών οταν γεννιούνται τα παιδιά του και μετά απο 20 χρόνια μπορει να εξασφαλίσει τις σπουδές τους. Όταν μαζέψουν τις πρώτες οικονομίες στα 30 τους επενδύουν και στα 65 έχουν ένα γερό εφάπαξ. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που παίζουν κάθε μέρα, αυτοι που αγοράζουν αέρα, αυτοι που διαμορφώνουν τις φήμες.

Θες να μπλέξεις με αυτόν τον κόσμο? Αν ναι καλύτερα να ασχοληθείς με το στοίχημα, εκεί παίρνεις τις τρεις εφημερίδες μελετάς, και αν είσαι καλός θα κερδίσεις, αλλιώς κρέμεσαι απο τα παπαγαλάκια και πότε ο άνθρωπος σου θα είναι στα μέσα...

Xguru
01-11-06, 19:28
Και λίγα σου λέω είναι τα 4+ προσπαθούσα να μην κάνω τους money makers να αγανακτήσουν. Τώρα αυτοί είναι επενδυτές? Αυτοι είναι αλογομούρηδες (δεν θέλω να θίξω κανένα, αλλα είναι πρεζάκια του τζόγου)

Εξαρτάται πώς ορίζεις το τζογαδόρος, όπως καταλαβαίνω να τα λες,

τζογαδόρος=αυτός που επιθυμεί σε βραχυχρόνιο ορίζοντα ικανοποιητική απόδοση (τα dealing rooms ανά τον κόσμο είναι κάπως έτσι),

Επενδυτής=αυτός που αγοράζει κάτι σήμερα και αν του κάτσει (μπορεί να μην του κάτσει τίποτα δεν είναι σίγουρο) θα πραγματοποιήσει ικανοποιητική απόδοση σε 30 χρόνια; -υπάρχει περίπτωση που και μετά από 20 χρόνια αγοράζοντας ένα πλήρως διαφοροποιημένο χαρτοφυλάκιο (μπουκέτο) δε θα έβγαζες τα χρήματα σου αν επένδυες (αν θυμάμαι καλά είναι ένα "παράθυρο" του S&P 500 της αμερικής :p).

Ο χρονικός ορίζοντας κατά την άποψή μου δεν κάνει τον επενδυτή, εκείνο που τον κάνει είναι η ικανότητα του να καταφέρει να βρει μια συστηματικά συνεπή κερδοφόρα στρατηγική σε ένα παιχνίδι που δεν διέπεται από σκληρούς οικονομικούς νόμους και κανόνες, είτε ο χρονικός του ορίζοντας είναι intra-day είτε 20ετίας+.




Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν να επενδύσω σε εταιρια που δεν έχει ορίζοντα 4ετιας. Σκέψου θα αισθανόσουν ανετα να έχεις μετοχές μια εταιρίας που ίσως κλείσει σε 4χρόνια?
Μα τι λέω, ακομα και αν εσυ δεν σκέφτεσαι έτσι, να πάω να ρωτήσω τον κόσμο στα καφενεία στην επαρχεία που τον πιάσανε κοροίδο και έχει μείναι με μετοχες αξίας 1 cent.



Δε διαφωνώ απλά αυτό που πριν από 2 χρόνια φαινόταν καλή επιλογή σήμερα μπορεί να μην είναι (βλέπε εταιρίες δραστηριοποιούνται στην παραγωγή πολυαιθυλενίου μετά τις τελευταίες αυξήσεις του πετρελαίου). Οπότε μπορεί να είναι καλύτερο να πουλήσεις στο εξάμηνο με 10% κέρδος και να πας αλλού απ΄ το να περιμένεις να πάρει μπρός μετά από 4 έτη...

Το μέλλον είναι αδύνατο να προβλεφθεί οπότε κάποιος θα μπορούσε να πει περισσότερο "τζογαδόρο" αυτόν που ποντάρει ότι σε 30 χρόνια από σήμερα (αβέβαιότητα μακρινού μέλλοντος) η παγκόσμια οικονομία, ή η εταιρίες που αγόρασε θα είναι πολύ καλύτερα απ΄ ότι σήμερα, παρά αυτός που ποντάρει για το επόμενο 3μηνο-6μηνο-έτος-2ετια (αβεβαιότητα κοντινού μέλλοντος) και έχει και το νου του.

KLG
01-11-06, 19:51
Αυτό που θέλω να σου πώ οτι ο ορίζοντας 20έτίας είναι η τυπική συμπεριφορά των "μικροεπενδυτών" του εξωτερικού. Ακόμα και αυτοι που θέλουν in day trading θα το κάνουν μέσω μετοχικών που κάνουν αυτο τη δουλειά.

Απλώς ζώντας την ευφορία της ανόδου απο πρώτο χέρι και την καταστροφή απο πολύ συγγενικό προσωπο που παραλίγο να παρασύρει 2 οικογένειες και τελικά σώθηκε -νύχτα- αισθάνομαι την υποχρέωση να προειδηποιήσω αυτούς που μπαίνουν με την νοοτροπία "να παίξουν" χρηματηστήριο και να βγάλουν τα μηνιάτικα ενος χρόνου σε μια βδομάδα.

Όπως είπα και παραπάνω, για να κερδίσει κάποιος, κάποιος χάνει. Επειδή εσυ κερδίζεις δεν σημαίνει οτι θα κερδίσει και κάποιος που θα ξεκινήσει με in day trading και θα τον αρμέγουν οι χρηματηστηριακές με προμήθειες ;)

Πάντως και ο πατέρας μου είναι στο 8-12μηνο και φυσικά το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων που δεν κάθονται είναι σε μετοχικά. Εγώ απο την άλλη επειδή το κεφάλαιο είναι ασήμαντο και δεν μπορώ να το παρακολουθήσω το ΧΑΑ είμαι στασιμος απο το 98 (πριν το κραχ).

Xguru
01-11-06, 23:13
@KLG Για να κερδίζει κάποιος δεν είναι απαραίτητο να χάνει κάποιος άλλος (στις μετοχές, στα futures ισχύει αυτό που λες) για παράδειγμα σε μια ανοδική αγορά μπορεί να κερδίζουν και να είναι χαρούμενοι όλοι:). Κλειδώνουν τα κέρδη τους και φεύγουν ευτυχισμένοι.

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, όποιος θέλει να ασχολήθει πιστεύω ότι αξίζει είναι ελκυστικός ο χώρος των επενδύσεων και θα τον βρει το δρόμο του μαθαίνοντας και από τα λάθη του, πασπαρτού συνταγές δεν υπάρχουν οπότε είναι θέμα προσωπικής επιλογής το πώς διαλέγει κανείς να παίζει στις αγορές αυτές (το να έχει υπ όψιν ότι όντως το αθηναϊκό χρηματιστήριο έχει προβλήματα και είναι εύκολα χειραγωγήσιμο είναι χρήσιμο αν και όλοι οι καμμένοι το ξέρουμε νομίζω :p ).

PS. Μα πού είναι αυτός ο dhatz...

sdn
01-11-06, 23:38
Το EUROXXTRADE (http://217.19.86.133/ztrade/) της EUROXX X.A.E.Π.E.Y. (http://www.euroxx.gr/) νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα και αυτό χρησιμοποιώ.
On line εντολές και μετάδοση της συνεδρίασης σε πραγματικό χρόνο(με χρέωση)ή δωρεάν με 15λεπτά καθυστέρηση, υπάρχει δυνατότητα τεχνικής ανάλυσης και ολοκληρωμένης παρουσίασης των θεμελιωδών στοιχείων των εταιριών που διαπραγματεύονται, στατιστικά στοιχεία, ιστορικές κινήσεις κ.α. Επιπλέον, υποστηρίζει την αγορά παραγώγων, με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και διαγραμματικές απεικονίσεις.


Σύνδεσμος Επενδυτών & Διαδικτύου ( http://www.sed.gr ) , θα σε βοηθήσουν αρκετά.
Να πας στο αποθετήριο και μετά στην χρηματιστηριακή να μεταφέρεις τις μετοχές σου σε κάποια άλλη χρηματιστηριακή. Η EUROXX αν δεν κάνω λάθος μας τελείωσε !!!

sdn
01-11-06, 23:42
Μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω πληροφοριες η φορουμ για μετοχες και πως μπορει να ξεκινησει καποιος ?
Για εντελως αρχαριους και αν χρειαζετε καποιο αρχικο ποσο για να μπει
Γινονται ολα μεσω Pc???χωρις μεσολαβηση τριτων??αγορες και πωλησεις και εαν σιυμφερει για ενα κεφαλαιο εως 5000ε για αρχη

:cool:

Αν δεν ασχοληθείς μόνος σου μην βάζεις χρήματα στο χρηματιστήριο. Με 5000 ευρώ δεν θα έχεις καλές επενδυτικές συμβουλές. Κατά τα άλλα η καλύτερη χρηματιστηριακή είναι η P&K αλλά έχει μεγάλες προμήθειες. Τώρα την πήρε και η Εθνική και άστα να πάνε.

Είμαι στην Eurobank αλλά δεν βρίσκω σύστημα να παίζει σε linux εκτός από αυτό της Πειραιώς που είναι για τα μπάζα και είναι και ακριβό.

Έχω κάτι trading systems αν σε ενδιαφέρουν :p :)

lazar
15-11-06, 16:13
Έχουμε κάποιο καλό link για brokers εξωτερικού (ευρωπαϊκά και αμερικανικά χρηματιστήρια);

alexisazen
15-11-06, 16:19
Αν είσαι active trader, ένα από τα καλύτερα είναι η interactive brokers (http://www.interactivebrokers.com). Πολλές χρηματιστηριακές στην Ελλάδα χρησιμοποιούν αυτούς για να δουν εξωτερικό. Γιατί να πληρώνεις μεσάζοντες;

john330
23-11-06, 19:52
SDN Μπορεις να μου πεις τι trading system χρησιμοποιες

@ ADSLgr.com All rights reserved.